Polen Alerjisi

içerik

Faydalı bilgiler Polen alerjisi (pollenallergi)

Polen Alerjisi

Polenler, aynı tür bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük parçacıklardır. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilmektedir.

Bunlara ek olarak pelin, tüm çimen türleri, özellikle çayır otları ve meyve bahçesi gelmektedir. Küf mantarların üreme organları, polenin sebep olduğu rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar verebilir. Polen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır.

Polen alerjisi, tıpta mevsim alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak adlandırılır.

Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, bir çokları için bir sorun oluşturmaz.

Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harakete geçer ve burunda ve/veya gözlerde iltihaplanma tepkisi görülür.

Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan

maddeler salgılamaya başlar.

Polen alerjisi kimlerde görülür?

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalanan insan sayısının giderek arttığı görülmektedir.

Polen nerelerde bulunur?

Polen, yılın belli sürelerinde çok büyük bir miktarda havada bulunmaktadır. Polenin en yaygın kaynakları; bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonuna doğru çimenler ve pelinlerdir. Sahil ve yüksek dağ kısımlarında genelde daha az polen vardır.

Çimen ve pelin polenleri ancak bir kaç yüz metreden oluşan mesafelere yayılırken, ağaç polenleri kilometrelerce uzaklıktaki mesafelere ulaşabilir. Bu, özellikle huş ağacı poleni için geçerlidir.

Bu tür polen, örneğin, sabit güney-doğu rüzgarları ile Güney Finlandiya yada Baltık bölgesinden Kuzey Norveç bölgesine kadar ulaşabilir.

Alerji ile ilgili olarak, ülkenin hangi kesiminde hangi tür polenlerin sezonu olduğu, yaz mevsimi boyunca günlük olarak, polen uyarılarıyla bildirilir. Örneğin, huş ağacı polen sezonu Oslo’da biterken Tromsø’de henüz başlamamıştır. (Bak polen takvimi / www.naat.no’daki polen uyarısı)

Polen alerjisi ne tür belirtiler gösterir?

Polen alerjisinde burun akmaya ve kaşınmaya başlar, burunda tıkanmalar olur ve kişi hapşırır. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur. Polen sezonunda, bazılarında da astım görülür.

Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıklar sadece hasta tarafından hissedilebilen belirtilerdir. Vücut bir bütün olarak tepki gösterir.

Alerji olan kişi yorgunluk ve halsizlik hisseder, konsantre ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur. Sonuç olarak, hastalık bir çok kişinin iş ve okul durumlarını olumsuz olarak etkiler.

Polen alerjili bir çok kişi çapraz tepkilere maruz kalabilir – bak Faydalı bilgiler Çapraz tepkiler.

Polen alerjisinin teşhisi nasıl yapılır?

Alerji konusunda bilgisi olan doktorlar tarafından cildinize yapılan iğne testi, sizin polene, ev tozlarına, küf mantarına, hayvanlardan olan maddelere ve benzerlerine tepki gösterip göstermediğinizi gösterir. Test maddesi içeren küçük bir damla, mesala polen çözeltisi, cildinize damlatılır.

Bu damlanın içinden cildinizde küçük bir delik açılır. Kızarık, kaşıntılı beyaz kabartılı bir bölge alerjiniz olduğuna işarettir. Böyle bir tepki, diğer tipik alerji belirtileri ile beraber sizin çözeltideki polen türüne karşı alerji olduğunuzu gösterir.

Bu testen 3-10 gün önce herhangi bir alerji karşıtı ilacın kullanılmaması önemlidir.

Kan testi ile yapılacak alerji testi de polen alerjisini teşhis etmekte kullanılabilir.

Polen alerjisinin yaygınlığı:

Halkın % 20 sinin, – yaklaşık olarak 900 000 Norveç’linin, değişik ciddiyette polen alerji rahatsızlığı olduğunu tahmin ediyoruz.

Isveç’teki yetişkinler arasında yapılan polen alerjisinin incelendiği bir araştırmada, aşağıdaki rakamlar saptanmıştır: 1981 yılında % 8 den 2003 yılına % 19 a kadar artış. Norveç’te de aynı miktarda bir artışın görülmesi düşünülebilinir.

Polen alerjisinden korunma yolları ve faydalı bilgiler:

 • Polen sezonunda, kişi diğer allerjenlere ve tahrik edici şeylere karşı aşırı duyarlıdır. Temizliğinize, ağır kokulara, tütün dumanına ve benzerine dikkat edin.
 • Sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar olan, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmaktan kaçının.
 • Gün ortası çamaşırlarınızı dışarıda kurulamaktan kaçının. Polen çamaşırlara kolayca yapışır.
 • Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
 • Fiziksel etkinliklerinizi polenin en az yoğunlukta olduğu zamanlarda yapmaya çalışın. Bazıları için, örneğin bisiklete binerken, ağız ve burun kısmını kapatan tozmaskesi kullanmanın faydası olabilir.
 • Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltabilir.
 • Polen alerjisi olan öğrenciler (erkenden) başvurarak sınav sürelerinin uzaltılmasını isteyebilirler. Bunun için doktor raporu gerekmektedir.

Polen alerjisinin tedavisi:

Bütün alerji tedavilerinin başında kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gelmektedir. Polen alerjisine karşı bir çok ilaç mevcuttur.

Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları (Antihistaminler ve leukotrieneantagonistler) iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir. Xolair adlı yeni bir ilacın Norveç’te kullanılması uygun bulunmuştur.

Bu, alerjiden oldukça çok etkilenen ağır astım hastaları için hazırlanmış bir ilaçtır.

Doktorunuz size en yararlı ilaçların seçiminde yardımcı olacaktır. Alerji ilaçlarının önleyici tür ilaçlar olduğunu ve tam etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçebileceğini bilmeniz önemlidir. Ilaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar içinde geçerlidir. Rahatsızlıkların tütün dumanı, eksoz, toz, parfüm, rüzgar, ısı değişiklikleri, enfeksiyonlar,duygusal ve hormonal etkenler, ve alkolün etkisi altında oldukça kuvvetlenip artabileceğini bilmeniz çok önemlidir.

(Bak ayrıca Faydalı bilgiler Alerji aşısı)'

Источник: https://www.naaf.no/tr/fokusomrader/allergi-og-overfolsomhet/pollenallergi/faydal-bilgiler-polen-alerjisi-pollenallergi/

Polen Alerjisi

Polen Alerjisi

Bütün alerji tedavilerinin başında kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gelmektedir. Polen alerjisine karşı bir çok ilaç mevcuttur. Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları (Antihistaminler ve leukotrieneantagonistler) iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir.

Doktorunuz size en yararlı ilaçların seçiminde yardımcı olacaktır. Alerji ilaçlarının önleyici tür ilaçlar olduğunu ve tam etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçebileceğini bilmeniz önemlidir. İlaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar içinde geçerlidir.

Rahatsızlıkların tütün dumanı, egsoz, toz, parfüm, rüzgar, ısı değişiklikleri, enfeksiyonlar,duygusal ve hormonal etkenler, ve alkolün etkisi altında oldukça kuvvetlenip artabileceğini bilmeniz çok önemlidir.

Polen alerjili kişilerin taze meyve ve sebze yedikleri zaman rahatsızlık hissetmelerinin sebebi, bu tür gıda maddelerindeki proteinlerin polendeki alerjiye sebep olan maddelere çok benzemeleri ve bu nedenle bağışıklık sisteminin bunların arasındaki farkı görememesidir. Böylece, çapraz alerji olarak tabir edilen alerjik tepkiler ortaya çıkar.

Çapraz alerjiler kimlerde görülür?

Polen alerjisinden ağır rahatsızlık duyan kişiler, çapraz alerjilere de en çok maruz kalan kişilerdir. Bazı polen alerjili kişiler yiyeceklere sadece polen sezonunda tepki gösterirken, diğerlerinin belirtileri bütün yıl görülebilir. Herkesin neye tepki göstereceği oldukça bireyseldir, ve çapraz tepkiler polen alerjili herkeste görülmez.

Çapraz tepkiler hangi belirtilere sebep olur?

Huş ağacı polen alerjili kişiler, özellikle polen sezonunda taze meyve ve sebze yedikleri zaman, ağız ve boğazda rahatsızlık hisseder.

“Oral alerji sendromu” terimi, gıda maddesi aşırı hassaslığında, ağız kısmında hissedilen yerel rahatsızlığa verilen bir terimdir. Bazıları, kulak bölgelerine kadar kaşıntı hisseder.

Belirtiler artabilir ve vücudun diğer organlarına yayılabilir ve en kötü ihtimalle, anafilaktik şok ortaya çıkabilir, ancak bu Kuzey-Avrupa’da oldukça nadirdir.

Çapraz tepkilerin yaygınlığı:

Huş ağacı polen alerjililerin yaklaşık % 70 i bir gıda maddesine tepki göstermektedir – genellikle fındık, kivi veya taze havuç, elma ve armut.

Pelin alerjililer sapkerevizine ve diğer birçok baharat bitkilerine tepki gösterir. Çoğu kez, ilk önce polen alerjisi gelişir ve peşinden çapraz alerjiler gelir.

Çapraz tepkiye nelerin neden olduğunu bilmek, rahatsızlıklardan kaçınmak için önemlidir.

Çapraz tepkilerin tedavisi:

Çapraz tepkilerin önleyici tedavisinde, ilaçların fazla bir önemi yoktur. Kişi anti-histaminik ilaçları deneyebilir, ancak bunların etkisi tam kesin değildir.

Gıda maddesi alerjenlerini içeren bağışıklık terapisinin uygulaması henüz mümkün değildir, ancak bu gelecekte mümkün olabilir.

Yeni araştırmalar, huş ağacı polen alerjenlerini içeren bağışıklık terapisinin çapraz tepkilerde pozitif etkisi olduğuna işaret etmektedir.

Çapraz tepkilerdeki gıda maddesi alerjisinin teşhisi:

Hastalık geçmişinin esaslı şekilde incelenmesi en önemlisidir. Ham meyve ve sebzelerle yapılan iğne testi, gıda maddeleri ile iğne-iğne-testi ile yapılmalıdır. Özellikle IgE (kan tahlili) yararlı olabilir, ancak nadiren daha fazla bilgi sağlar.

Çapraz tepkilerin tablosu

Huş ağacı (ve genelde kızılağaç ve fındık ağacı)Çayır otu ve diğer çimen türleriPelin
Fındık, ceviz, Brezilya kestanesi, baladur ağacı ceviziBuğday türleri:Arpa, çavdar, yulaf, buğday.Sapkerevizi
Çekirdekli meyveler: elma, armut, eple, pære, şeftali, kiraz, nektarin, erik, kayısıBaklagiller:mesela soya fasülyeleriPırasa
Havuç (ham)KavunBiber
Patates (ham)Soğan
KiviBitkiler/baharat bitkileri, maydanoz, biber, kişniş otu, sarımsak, hindistan baharat karışımı, anason, güveyotu
SapkereviziAyçiçeği çekirdeği

Çapraz tepkilerde yararlı tavsiyeler:

Tek bir gıda maddesine çapraz tepkilerde, kişi çapraz alerjiler listesindeki diğer gıda maddelerine tepki göstermeyebilir. Haşlanmış, soyulmuş, konverse edilmiş veya turşu haline getirilmiş gıda maddesi genellikle tahammül edilir.

Kişinin tepki gösterdiği yiyeceklerden veya gıda maddelerinden uzak durmasını tavsiye ederiz. Çapraz alerji polen alerjisinin azmasına neden olmaz.

Huş ağacı polen alerjililerin, emin olmak amacı ile ham meyveden veya sebzeden uzak durmasının bir anlamı yoktur.

Pelin bileşikgiller familyasına aittir, ve pelin alerjili bir kişi aynı familyaya ait san papatya , karahindiba, yıldız çiçeği ve kasımpatı gibi diğer türlerine de tepki gösterebilir. Sapkerevizine hassaslığı olan pelin alerjili bir kişi, taze veya haşlanmış sapkerevizine tahammül edemez. Bunun aksine, huş ağacı polen alerjili bir kişi haşlanmış sapkerevizine tahammül eder.

Huş ağacı polen alerjili kişilerde görülen meyve alerjisi birçokları için fazla bir önem taşımaz, ancak bazıları için sorun oluşturabilir. Bu kişiler genelde kavun, ananas, şarap üzümü, muz ve turunçgillere dahil meyvelere tahammül ederler. Ayrıca, ahududu, kuşüzümü, çayüzümü ve kırmızı yaban mersinini de yiyebilirler.

Almanya’da yapılmış araştırmalar, değişik elma türlerinin provokasyonunda, bazı türlerin tahammül edilebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, değişik türlerin denenmesi düşünülebilir. Kırmızı elmalar, yeşil elmalara nispeten, genelde daha iyi tahammül edilir.

Buna ek olarak, kişi elmayı soyup açık havada bir müddet bekletilebilir, böylece alerjinin kuvvetini azaltabilir.

Diğer tür çapraz tepkiler:

Kene veya sivrisinek, sivrisinek tırtılları ve hamamböceği gibi böceklere alerjili kişiler, diğerlerine göre daha fazla miktarda, kabuklu deniz ürünlerine ( kabuklu hayvanlar, midye, istiridye ve salyangoz) karşı aşırı hassaslık gösterirler.

Kauçuk alerjili bazı kişiler, sebzelerde ve ecnebi meyvelere alerjik tepki gösterebilirler. Muz, avokado ve kivi en yaygın belirtileri verir, ancak kavunağacının meyvesi, incir, patates, domates ve kestane de çapraz tepkilere sebep olabilir.

Alerjili kişiler, sağlık açısından kendini güvende hissetmek için evinde, çevresinde ve işyerinde bitki bulundurmaktan kaçınmayı cazip bir çözüm olarak görebilirler. Doğaya ve bitki hayatına yakınlığımızın yaşam kalitesindeki önemi göz önüne alınırsa insan, hayatının önemli bir boyutundan vazgeçmiş oluyor.

Steril bir çevreye nispeten yeşil bir ortamda bulunmanın ruhsal ve bedensel bariz faydaları olduğu ispat edilmiştir. Umumi alanların da, mümkün olduğu kadarı ile, aşırı hassaslığı ve alerjili olan kişilere uygun hale getirilmesi gereklidir.

Okul, anaokulları, bakımevleri, hastaneler, alışveriş merkezleri ve benzeri yerlerin yeşillendirilmesinden sorumlu kişilere burada özel bir sorumluluk düşmektedir.

Bitkiler hangi sağlık problemlerine sebep olabilir?

Polen alerjisi yaygın ve iyi bilinen bir terimdir. Polen alerjisi isminin verilmesinin nedeni, polen çekirdeklerinin tepkiye sebep olan alerjenlerin taşıyıcısı olmasıdır. Polen çekirdekleri de tepkiye sebep olan alerjenlerin taşıyıcısı oldukları için “suçlu” sayılmaktadırlar.

Alerjiye sebep olan bitkilerde polen yoğunluğu oldukça yüksektir, ve bu nedenle tepkiye bu isim verilmiştir. Buna ek olarak, alerjenler, çoğunlukla yapraklar olmak üzere bitkinin diğer kısımlarında da bulunmaktadır.

Çimen polenlerine alerjik kişiler, çiçek açan çimenlere çok yakın olmasalar bile, çimenlerin biçildiği zaman tepki gösterirler.

Koku aşırı hassaslığı bitkilerden gelen kokulara karşı gösterilen aşırı hassaslıktır ve oldukça yaygındır.

Kişinin alerjik olmaması, vücudun antikor üretmeden tepki göstermesi ve alerji testlerinin alerji tespitinde bulunmaması durumunda bile, bu tür aşırı hassaslığın görülebileceğinin farkında olunması önemlidir. Ancak, alerjik kişilerin toleransı oldukça azalmış bir durumdadır.

Mukozalar daha önceden başka bir alerjiden dolayı etkilenmiş olabilir, ve bu durumda koku maddelerinin daha az yoğunluğunda bile belirtiler kendini göstermeye başlar.

Deri tepkileri: Derinin bitkilerle temasa geçtiği zaman, temas yerinde belirtiler meydana gelebilir.

Ancak, maddeler vücuda geçerek ve kan dolaşım yolu ile vücut içinde yayılarak vücudun tamamen farklı kısımlarında belirtilere sebep olabilir.

Tepkiler, bitkilerin koku ile beraber havaya saldıkları çok küçük maddeler (mikro parçacıklar) ile temasa geçilmesi durumunda da görülebilir .

Gıda maddesi tepkileri bitkisel ürünlerin tüketilmesinden sonra birçok şartlara bağlı olabilir. İmmünolojik olan (yiyecek alerjisi) tepkilerden, immünolojik olmayan (yiyecek intoleransı) tepkileri ayırmak olağandır. En ciddi tepkiler, alerjik olan tepkilerdir ve alerjenlerin en ufak miktarı ile bile ortaya çıkabilirler .

Çapraz tepkiler. Huş ağaçlarından (bjørk) yayılan polene tepki gösteren birçok kişi, diğer bir kısım bitkilere, meyvelere ve sebzelere de tepki gösterir.

Örneğin, incir ağacına hassas kişiler kauçuk alerjisine kolaylıkla kapılırlar. Bu, çapraz alerji olarak ifade edilir.

Bağışıklık sistemi, huş ağacından gelen alerjenler ile çekirdekli meyve veya diğer besin ürünlerinden gelen alerjenler arasındaki farkı görmez.

Zehirli tepkiler. Zehirli bitkiler ile, zararlı etkilere sahip olabilen maddeleri içeren bitkiler kastedilmektedir. Bu, zehirin içeri alınmasından sonra göz, burun ve solunum yolundaki mukozalarda, deride, bağırsakta ve diğer organizmada meydana gelebilir.

Binlerce zehirli bitki bulunmaktadır ve zehirli maddeler birçok değişik şekilde mevcuttur. Buna rağmen, akut ciddi zehirlenmeler çok nadirdir.

Bu, zehrin bitkide genellikle daha az yoğunlukta bulunmasından, veya kokunun veya tadın oldukça tiksindirici yada itici olmasından, ve bu nedenle kişinin bitkiden kaçınmasından kaynaklanmaktadır.

Hangi bitkiler iyi seçenektir?

Bu bağlamda bitkiler üç gruba ayrılır. Bariz evet-bitkileri bir yana ve bariz hayır-bitkileri diğer bir yana. Diğer birçok bitki türü ise ortadaki gri bölge grubuna girmektedir.

Salon bitkileri olarak tavsiye edilen bitki türlerinin sayısı açık hava bitkilerinin sayısından çok daha azdır.

Bu da, açık havadaki değişikliklerin ve şartların daha farklı olmasından, ve koku sorununa karşı intoleransın daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. İyi bitki seçimine birkaç örnek verelim (Latince isimleri):

Açık hava bitkileri

Ağaçlar: Açalyalar (Sorbus intermedia), mavi ladin (Picea pungens), çınar yapraklı akçaağaç (Acer), karaçam (Larix), kuş üvezi (Sorbus aucuparia), mazı (Thuja).

Çalılıklar: Alıç türleri (Crataegus), kızılcık türleri (Cornus), beşparmakotu (Potentilla), dağ muşmulası türleri (Cotoneaster) ve kokusuz güller (Rosa).

Sarmaşıklar: Duvarsarmaşığı (Hedera helix), şerbetçiotu (Humulus), yaban asması (Clematis).

Uzun ömürlü bitkiler: Hasekiküpesi (Aquilegia vulgaris), damkoruğu (Sedum), menekşe türleri (Viola), çayır sedefotu (Thalictrum), ebegümeci türleri (Malva), şebboy (Dicentra spectabilis), Aslanpençesi (Alchemilla), hezaren (Delphinium), gelincik türleri (Papaver).

Salon bitkileri

Kına Çiçeği (Impatiens), kurdela çiçeği (Chlorophytum), palmiye türleri (Arecaceae), küpe çiçeği türleri (Fuchsia), misk otu (Mimulus), arap saçı (Soleirolia), kalanchoe (Kalanchoë), çingülü (Hibiscus), ortanca (Hydrangea), kaktüs (Cactaceae), yapraklı kaktüs (Epiphyllum). stueask (Radermachera), funda (Erica), sarısalkım (Philodendron), potos (Scindapsus pictus), ve kokusuz orkide (Orchidaceae) ve gül (Rosa) türleri.

Kaynak : http://www.naaf.no/tr/Astm-kols-alerji-ve-egzama-hakknda-bilgiler/

Источник: https://www.baglarbal.com/polen-alerjisi.htm

Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Polen Alerjisi

Bahar aylarında bitkiler üreme dönemine girerler, yeşillenip çiçekler açarlar. Bu süreçte erkek üreme hücresi polenler, rüzgar, hayvanlar gibi dış etkenlerden etkilenerek hareket etmeye bir nevi havada uçuşmaya başlar.

Özellikle kuru ve güneşli havalarda o kadar çok uçuşurlar ki etraf sis kaplanmış gibi görülür. Bu polenler insanların bronşları, burun ve gözlerini etkileyerek alerjik tepkilere sebep olabilir. Doğal olarak bu kişilerin polene alerjisi var denir.

Atopi denilen alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık rastlanır. Asıl olay polene alerjisi olan kişinin bu dönemler yaşadığı çeşitli hastalıklardadır. Mesela burunda biriken polenler alerjik rinit denilen saman nezlesi olarak bilinen hastalığa neden olur. Broşlarda alerjik astım oluşturur.

Gözlerde ise halk arasında göz nezlesi olarak bilinen hastalık oluşur. Bu hastalıkla insan sürekli ağlıyormuş gibi görünür. Gözlerinde batmalar ve ateşlenmeler olur.

Alerji, bağışıklık sisteminiz yabancı bir maddeye (polen, arı zehiri veya hayvan tüyleri gibi) tepki verdiğinde veya çoğu insanda reaksiyona girmeyen bir yiyecek olduğunda ortaya çıkar.

Bağışıklık sisteminiz antikorlar olarak bilinen maddeleri üretir. Alerjiniz olduğunda, bağışıklık sistemi belirli bir alerjeni tanımlayan antikorları zararlı olarak yapar. Allerjene temas ettiğinizde, bağışıklık sisteminizin reaksiyonu cildinizi, sinüslerinizi, hava yollarınızı veya sindirim sisteminizi kızartabilir.

Alerjilerin şiddeti kişiden kişiye değişir ve hafif tahrişten anaflaksiye kadar uzayabilir. Çoğu alerji iyileştirilemese de, tedaviler alerji semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Polen Alerjisi Nedir?

Bahar aylarının başlangıcı ile doğada birçok değişim meydana gelmektedir. Bu dönemlerde aynı tür bitkilerin döllenmesi amacıyla havada taşınan çiçek tozlarına polen denir. Bu polenlerin, özellikle Mart ve Nisan aylarında artış göstermesi bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Peki, polen alerjisi nedir?

Halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılan polen alerjisi kişinin polen içerisindeki belli protein çeşitlerine reaksiyon göstermesi olarak adlandırılabilir. Polen alerjisinin tıp dili ve bilimindeki karşılığı ise 'alerjik rinittir.

Polen alerjisi, ölümcül vakalara sebebiyet verecek kadar ciddi bir rahatsızlık olmasa dahi kişinin hayat standardını fazlasıyla düşürmektedir. Hitap ettiği yaş aralığı oldukça geniş olup özellikle 5 ile 45 yaş aralığındaki kişilerde görülme olasılığı daha fazladır.

Polen alerjisinin belirtileri nelerdir?

 • Burunda akma ve kaşınma.
 • Yorgunluk ve Halsizlik hissi
 • Hapşırma
 • Gözlerde sulanma ve kaşıntı hissi.
 • Konsantrasyon kaybı.
 • Göz ve burunda iltihaplanma.

Polen alerjisinin teşhisi ve tedavisinde farklı yöntemler mevcuttur. Öncelikle alerjik reaksiyonun sağlıklı ve çabuk teşhisi oldukça önemlidir.

Doktorlar mevcut alerjiyi belirlemek adına hastaya iğne yapmak suretiyle, teşhisi somutlaştırır. İğne ile açılan boşluğa damlatılan polen özlü kimyasalın cilt üzerinde sebebiyet vereceği renk ve doku değişimi, hastanın polene alerjisi olup olmadığını anlama noktasında belirleyicidir.

Polen alerjisinin teşhisi konusunda bir diğer seçenek de, kan testi yapılmasıdır.

Polen alerjisi olduğu anlaşılan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar ise şunlardır:

 • Yoğun polenli günlerde çamaşır kurutmamak, evin kapı ve pencerelerini kapalı tutmaya çalışmak.
 • Kıyafetlerin sıklıkla değiştirilmesi ve özenle yıkanıp, dikkatle kurutulması.
 • Dışarıda güneş gözlüğü ve mümkünse şapka kullanılması.
 • Polen filtreli klimaların tercih edilmesi.
 • Evin havalandırmasının, polenlerin yoğun olmadığı zamanlarda yapılması.
 • Olası bir alerjik reaksiyonunun etkisini artırmamak adına sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanımından uzak durulması.

Özetle polen alerjisi, her yaş grubundan her insanda görülebilmektedir.

Teşhis ve tedavisine özen gösterildiği müddetçe ise hayat kalitesine etkisi azaltılabilen bir alerjik reaksiyondur.

Polen Alerjisi Tedavisi

Polen alerjisi tedavisi için ilk olarak hasta kişiler önlemler almalı, polenlerin yoğunlaşacağı belli saatler dışarıda bulunmamalıdır. Kedi tüyüne alerjisi olan kişiler kediden uzaklaşarak alerjisini kontrol altına alabilir ama havada devamlı uçuşan polenleri durdurmak mümkün değildir.

Sırf bu nedenle evlerinden taşınan kişiler vardır. Faydasız bir değişikliktir. Eğer vücutta polene alerji varsa en ufak polenleşmede hastalık tetiklenecektir. Şikayetlerde artış olursa bir hekime danışılmalıdır.

Günümüz doktorları bazı yan etkilerden dolayı anti alerjik ilaç tedavisine başlamamaya çalışır. Şiddetli süreçlerden dolayı minimum miktarda ilaç kullanılır. Şikayetler azalmıyorsa aşı tedavisi uygulanır. Bu tedavide alerjen ilk olarak az miktarlarda daha sonra arttırılarak vücuda enjekte edilir.

Yaklaşık dört ila beş sene süren bir aşılama dönemi geçiren hastada yüzde yüz tedavi sağlanmayabilir.

Polenlerin arttığı mevsimlerde toz, sigara, boya ve parfüm kokusu gibi zararlı etkilerden uzak durulması, polen alerjisinin tetiklenmemesine katkı sağlar.

Uyarılar Lütfen Dikkatli Olun

 • İlaç kullanırken alkol almaktan kaçının.
 • İlaç kullanırken hala araç kullanıp kullanamayacağınızı belirlemek için üreticinin etiketine ve doktorunuza danışın.
 • Hamileyseniz veya çocuklara ilaç vermeden önce ilaç almadan önce doktorunuzla konuşın.
 • Başka ilaç kullanıyorsanız, etkileşim gösterip göstermediğini doktorunuza sorun. Bitkisel ilaçlar ve takviyeler de etkileşime neden olabilir.

Источник: https://www.bilginoktasi.com/polen-alerjisi-nedir-belirtileri-ve-tedavisi.html

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? Polen Takvimi Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Polen Alerjisi

Polenler bitkilerin ve ağaçların erkek üreme hücreleridir.

Polen tanecikleri çok küçük ve hafiftir, bu sayede aynı türden bitki ve ağaçların döllenmesini sağlamak için böcekler ve rüzgar aracılığında taşınabilirler.

Böcekler ile taşınan polenler alerjik insanlarda çok fazla soruna neden olmazlar, ancak havada taşınan polenler alerjik insanlarda daha büyük bir problem haline gelirler.

Rüzgarlar ile taşınma ve döllenme için etkili bir yöntem bulunmadığından, bu yolla çoğalan bitkiler milyonlarca polen taneciği oluştururlar.

Bu polen tanecikleri çok hafif ve kuru oldukları için fazla miktarda polen rüzgar aracılığıyla kilometrelerce uzak mesafelere gidebilirler, bu nedenle saman nezlesi veya polene bağlı astım hastalığı olan kişilerin bu polen taneciklerinden uzak durmaları neredeyse imkansız hale gelir.

Polen alerjisi belirtileri ne zaman başlar?

Bir kişide polen alerjisi varsa belirtilerin başlaması alerjiyi tetikleyen polenlerin havada bulunduğu zamana bağlıdır.

Kişi eğer kendisinde alerjiyi tetikleyen poleni biliyor ise, belirtilerin ortaya çıkacağı zamanı polen takviminden öğrenebilir fakat polen alerjisi sorunu olan hasta belirtilerin her yıl ne zaman ortaya çıktığını bilmiyorsa, polen takviminden hangi polen ya da polenlerin sorumlu olduğunu öğrenebilir, ancak bir gün içerisindeki polen sayısı hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Polen sayısı (bir metre küp hava içindeki polen taneciklerinin sayısıdır). Sayı 50’nin altında ise düşük, 200’ün üzerinde ise çok yüksek olarak kabul edilir.

Fakat polen alerjiniz varsa çok düşük sayılarda bile polen alerjisi belirtileri tetiklenebilir.

Bu durumda önemli olan, polen alerjisi belirtileri ortaya çıkmadan iki ya da dört hafta öncesinden tedaviye başlanmasıdır, çünkü alerji başladıktan sonra tedavi yeterli başarıyı sağlamayabilir.

Sık görülen alerjenler

Polen mevsiminde polen alerjisi nasıl önlenir?

Bir alerjiyi tedavi etmenin en uygun yöntemi alerjiye neden olan alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinden korunmanın en iyi yolu ise polen sezonu süresince alerjiye neden olan bitkilerin ya da ağaçların yetişmediği bölgelerde yaşamak olacaktır.

Fakat bu bölge evinizden, yaşadığınız şehirden ya da ülkeden çok uzakta olabilir, bu nedenle çok az sayıda insan bu korunma yöntemini gerçekleştirecek maddi güce sahiptir ya da bu tür bir korunma yöntemini seçebilir.

Ayrıca alerji sorunu olan kişinin gideceği bölgede de yeni polenlerin alerji yapmayacağına dair bir garanti de yoktur.

Alerjiden korunmanın en temel yöntemi doktorunuzun önerileri ve belirtiler doğrultusunda yapılacak tedavinin uygulanmasıdır. Polen alerjisi mevsiminde doktorun reçete ettiği antihistamin haplar ve burun spreyleri, diğer yangı giderici ilaçlar alerji mevsimi gelmeden 2-4 hafta önce kullanılmaya başlanması gerekir.

Polen alerjisinin belirtilerini azaltmak ve yaz mevsimini daha rahat geçirmek için bazı koruyucu önlemler aşağıda sıralanmıştır: 

 • Polen sayısının yüksek olduğu günler ve sabah ya da öğleden sonra gibi saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır.
 • Ev dışında koşma, tenis oynama ve benzeri egzersizler polen sayısının en düşük olduğu saatlerde (sabahın erken saatleri, akşamları veya yağmurlu havadan hemen sonra) yapılmalıdır.
 • Gözlük kullanmak gözlerin polen alerjisinden korunmasında daha etkili olur, bu nedenle kaliteli bir güneş gözlüğü ya da göz doktorunuzun önerdiği bir gözlüğü kullanmak lens kullanmaktan daha yararlıdır.
 • Eğer polen sayısının yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkmak zorunda kalırsanız eve gelince hemen üzerinizdeki kıyafetleri çıkarmalı, eller ve yüz duru su ile yıkanmalı, gerekirse saçlarda yıkanmalı ve çıkarılan kıyafetler yatak odalarından uzak bir yere asılmalıdır.
 • Polen sayısının yüksek olduğu saatlerde evin kapı ve pencereleri kapalı tutulmalı ve ev sabah erken saatlerde ya da akşam saatlerinde havalandırılmalıdır.
 • Mümkünse yaz tatili polen mevsimine denk getirilmemeli ve esintinin polenleri uzaklaştırdığı deniz kıyılarında veya alerjiye neden olan bitkilerin yetişmediği bölgelerde geçirilmelidir.
 • Alerjiniz varsa polen mevsiminde çim biçme makinesi kullanılmamalı ve yeni biçilmiş çimlere dokunulmamalıdır.
 • Polen alerjiniz varsa kullandığınız arabanın polen filtresi bulunmalıdır.
 • Polen alerjiniz varsa sigara dumanı, egzoz dumanı ve tozlar gibi alerjiyi tetikleyen faktörlerden kaçınılmalıdır.

Polen takvimi nedir?

Farklı bitkiler ve ağaçlar yılın farklı zamanlarında çiçek açar ve polen üretirler.

Polen takvimleri farklı polenlerin yılın hangi bölümlerinde havada bulunduğunu % 100’e yakın oranda gösterir.

Polen takvimi faydalı bir yönlendiricidir, ancak normal dışı hava koşullarının polen sezonunu bir süre öne ya da geriye şeklinde oynama yapmasına neden olabileceği de unutulmamalıdır.

Polen alerjisine neden olan bitkiler ve polenlerin yoğun olduğu aylar

Bahçe işi yapanlar polenlerden nasıl korunmalı?

Polen alerjisi olan kişiler bahçe işlerinde çalışmak zorunda olduğunda bazı önlemler ile polen alerjisinin belirtilerini bir miktar da olsa azaltabilirler. Bahçede çalışıyorsanız ve polen alerjiniz var ise dışarı çıkmadan önce polen sayısını öğrenmek önemlidir. 50- 100 üzeri polen sayısı mevcut ise polen alerjisi tetiklenebilir.

Bahçe işi yapanların polen alerjisinden korunmak için alabileceği önlemler aşağıda sıralanmıştır: 

 • Bahçe işlerini genellikle soğuk ve yağmurlu havalarda yapmaya çalışın. Kapalı ve yağışlı havalarda bitkiler havaya polen gönderemezler. Ayrıca yağmur havada bulunan polenleri temizler.
 • Bahçe işlerini polen sayısının en düşük olduğu sabahın erken saatlerinde yapın. Özellikle çiy yağmış günlerde sabah saatlerinde genellikle polen alerjisi tetiklenmez.
 • Hava kirliliğinin çok yoğun olduğu günlerde bahçe işleri yapmayın, çünkü hava kirliliği polenlerin tetikleyici özelliğini arttırır.
 • Bahçe işleri ile uğraşırken gözlük kullanın, bu sayede hava akımı azalacağı için gözlere zarar veren polen sayısı azalır. Büyük camlı yüze tam oturan gözlükler tercih edin.
 • Bahçeye çim yerine çakıl ya da dekoratif taşlar ile süslemeye çalışın, ancak çim ekmek daha çok işinize geliyorsa çim biçme işini alerjisi olmayan birine yaptırın ve mümkün olduğunca çimler çiçek açmaya fırsat bulamadan çimleri biçtirin.
 • Bahçeye süs bitkisi alırken bitkilerin ve ağaçların polenlerini böcekler aracılığı ile taşınan ağaçlardan ve bitkilerden olmasını tercih edin. Bahçenize süs olsun diye huş ağacı, çim ya da papatya ailesinin bireylerinden bitki ekmeyin.
 • Yabani otlar da kültür bitkileri gibi alerjene neden olabilir, bu nedenle bahçenizdeki yabani bitkileri sık sık ayıklayın ya da bahçeyi tamamen kaplayacak bir bitki ekin.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/polen-alerjisi-olanlar-nelere-dikkat-etmeli/

Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Polen Alerjisi

Hemen hemen birçok insanda mevsim geçiş dönemlerinde görülen bir hastalık türüdür. Polen’ in açılımı çiçek tozudur. Bu yüzden ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde daha sık görülebilen bir hastalıktır.

İlkbaharda çiçeklerin açılma dönemin de sonbaharda ise yaprakların döküldüğü süreçlerde görülen alerji türüdür ayrıca mevsimsel hastalık veya mevsim alerjisi olarak adlandırır.

Polen Alerjisi Nedir?

Bir tür solunum yolu hastalığıdır ve nefes alıp verirken insanların rahatsız olduğu bir durumdur. Tıkanıklığa neden olan hastalık türü kişileri oldukça olumsuz etkiler.

Örneğin burun ve geniz de tıkanıklığa neden olur aynı zamanda gözler kızarır ve yaşarma meydana gelir. Hapşırmak, öksürmek, gözlerde kaşınma ve iltihaplanma gibi durumlar da meydana gelir polen alerjisi durumunda.

Genellikle bebek ve çocuk yaşlarda meydana gelen bir hastalık türüdür ayrıca ilerleyen yaşlar da yani yaşlılığa kadar görünen bir mevsimsel hastalıktır.

Polen Alerjisi Belirtileri

Birden fazla belirti ile meydana gelen bir hastalıktır. En belirgin belirtisi ise burun da akıntı, hapşırma, öksürme, nefes alıp verir iken sorun yaşama, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk gibi ciddi belirtileri olan bir hastalıktır.

Hatta tedavi olunmadığı süreçte astım ve bronşit gibi akciğer hastalıklarına neden olabilen bir hastalık türüdür. Ne kadar mevsim hastalığı olarak bilinse de ciddi anlamda sorun yaratan ve kişinin hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

Tavsiye İçerik:  Menopoz Döneminde Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Polen Alerji Teşhisi Nasıl Konulur?

Bu hastalık konusun da uzman olan doktorlar vardır. Gerek iğne testi ile gerekse kızarıklık oluşan yerlere ilaçlar ile yapılan testler sonucunda teşhis konulur. Şu da bilinmeli ki hastalığa teşhis konulurken o süreçte farklı ilaçlar kullanılmamalı çünkü aksi durumda ciddi sorunlar meydana gelmektedir.

Bebeklerde Polen Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle doktorlar aşı, iğne veya alerji önleyici ilaçlar ile hastalığın tedavisini gerçekleştirirken doğal yolla da tedavi sağlanılabilir. Burun spreyleri de oldukça rahatlatıcı bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Deniz suyu da tedavi içerisine girer. Çünkü tuzlu suyun burun ve geniz tıkanıklığına iyi geldiği bilinir.

Polen Alerjisine Ne İyi Gelir?

Genellikle dışarıda rahatsız edici bir durum olsa da polenlerin fazlalaştığı dönemlerde evin içerisinde bile hastalık yaşanabilir. Bu yüzden evin içerisinde ki nemi korumak gerekir. Nemin korunması için birçok oda spreyi vardır.

Bu spreylerden kullanarak doğal yollu tedavi sağlanabilir. Polen alerjisi için bilindik bir diğer doğal tedavi yöntemi ise elma sirkesidir. Uygulaması da oldukça kolaydır. Yarım litre suyun içerisine bir ya da iki damla elma sirkesi damlatarak tüketildiği zaman alerji azalabilir.

Gözlerde oluşan kızarıklık için ise göz damlaları ile tedavi sağlanabilir. Bal da tedavi için oldukça etkili bir tedavidir. Her gün bir kaç tatlı kaşığı bal tüketmek veya sıcak suya karıştırıp içmek alerjiyi azaltır. Fakat bal tedavisi alerji mevsiminden bir kaç ay önce başlatılması gereken bir tedavidir.

Yoksa bir etkisi görülmez. Bilinmesi gereken şöyle bir durum da vardır ki balın fazla tüketiminde boğazda tahriş, yara ve aynı zaman da kaşıntı da meydana gelir. Polen alerjisi için vitamini de oldukça iyi gelmektedir.

C vitamini alımını artırmakta fayda vardır. Katı halde tüketemediğiniz taktirde limon, portakal ve mandalinanın suyunu sıkarak içebilirsiniz.

C vitamini kişiyi aynı zaman da grip ve nezle gibi mevsim hastalıklarından da koruyan bir doğal yollu tedavi türüdür.

Tavsiye İçerik:  Gluten Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Polen Alerjisi Tedavisi

Polen alerjisinden korunmanın en güzel yolu polen üreten çiçeklerden veya ortamlardan uzak durmak gerekir. Mesela kapalı alanları havalandırmak sürekli temiz havalı ortamlar da bulunmak hastalığı oldukça engelleyen bir durumdur. Alerji nedeni ile burun tıkanır ve sinüsler dolar onları boşaltmak gerekir.

Daha rahat nefes alıp vermek ve rahatlamak için. Yoksa baş ağrısı gibi durumlar da görülür. Açık alan da alerjiye maruz kalındı ise hemen kişinin üzerinde bulunan kıyafet değiştirilip yıkanmalı. Çünkü polenlerin kıyafetlere yapışma özelliği vardır. Polar ve yünlü kıyafet tercih edilmemelidir. Onlarda çok fazla polen tutarlar.

Kalın battaniyeler kullanılmamalı kullanıldığı taktirde ise çarşaf ile muhafaza edilmelidir. Polenlerin azaltılması için sık sık eller dezenfekte edilip yıkanması gerekir. Evi süpürürken de çok dikkat etmek gerekir.

Hava da uçuşan tozlar hastalığı tetikleyebilir. Ev ortamının yada bulunan ortamın sürekli nemli ve temiz olması gerekir. Kişinin hava temizleyici, göz damlaları, narenciye gibi maddelerle de önlem alınır.

Bebeklerde Polen alerjisi bitkisel kürler de iyi gelmektedir. En doğal ilaç olarak bilinen üzerlik tohumudur. Çünkü üzerlik tohumunun içinde bronşları genişleten ve solunumu açan maddeler bulmaktadır. Hazırlanışı da oldukça kolaydır.

Doğal Reçete: Uygun büyüklükte bir kabın içerisine bir kaç litre su katılır. Daha sonra su dolu kabın içerisine bir kaç kaşık üzerlik tohumu atılır kısık ateşte kaynadıktan sonra suya doğru eğilip baharını içe doğru çekmek gerekir. Oldukça rahatlatan bir tedavi türüdür. Suyu dökmeyip eğer bulunulan ortamda soba var ise sürekli sobanın üzerine katıp sürekli o havayı solumakta oldukça iyi gelecektir. Ayrıca burun deliklerine pamuk yardımı ile sürülebilir. Bu kür birer günü ara ile 15 gün uygulamak gerekir. Sonunda çok rahatlama olduğunu göreceksiniz.

Bir diğer iyi gelen bitkiler ise şu şekilde sıralanır; Isırgan tozu, zerdeçal, ekinezya, ayva yaprağı, karanfil, kabuklu tarçın, alın yaprağı, kekik ve zencefil ile çok güzel ve etkili karışımlar meydana gelir.

Tabi öncelikle doktora gitmek daha faydalı ve sağlıklı bir durumdur. Aksi taktirde kötü şeylere sebebiyet gösterebilir. Öncelikle doktorun verdiği veya önerdiği ilaçların kullanılması gerekir.

Источник: https://faydalarizararlari.net/polen-alerjisi/

Polen alerjileri

Polen Alerjisi

Polen, Amerika Birleşik Devletleri'nde alerjilerin en yaygın nedenlerinden biridir. Polen, aynı türün diğer bitkilerini döllemek için ağaçlar, çiçekler, otlar ve yabani otlar tarafından üretilen çok ince bir tozdur. Birçok kişi polen nefes alırken ters bir bağışıklık tepkisi vardır.

Bağışıklık sistemi normalde vücudu hastalıkları önlemek için virüsler ve bakteriler gibi zararlı işgalcilere karşı savunur.

Polen alerjisi olan insanlarda, bağışıklık sistemi, zararsız poleni tehli bir hırsız olarak yanlışlıkla tanımlar ve polenle savaşmak için kimyasallar üretmeye başlar.

Bu bir alerjik reaksiyon olarak bilinir ve buna neden olan polen özel bir türü bir alerjen olarak bilinir. Reaksiyon, hapşırma, tıkalı burun ve sulanmış gözler gibi çok sayıda tahriş edici semptomlara neden olur.

Bazıları yıl boyunca polen alerjilerine sahipken, bazıları sadece yılın belirli zamanlarında bunlara sahip olurlar. Örneğin, huş ağacından çiçek toplayan bahar döneminde, huş ağacında polen duyarlı kişilerin belirtileri artar. Benzer şekilde, yaban muzu alerjisi olanlar geç ilkbaharın başında ve sonbaharın başında etkilenir.

Polen alerjileri, yetişkinlerin yüzde 30'u ve Amerika'daki çocukların yüzde 40'ını etkiler. Allerji geliştikten sonra uzaklaşmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte, semptomlar ilaçlar ve alerji atakları ile tedavi edilebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak polen alerjileri ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir polen alerjisi, saman nezlesi veya alerjik rinit olarak da adlandırılabilir.

AdvertisementAdvertisement

Çeşitleri

Farklı Polen Alerjileri Türleri Nelerdir?

Polenleri havaya çıkaran ve alerjik reaksiyonları tetikleyen yüzlerce bitki türü vardır. İşte daha sık görülen suçlulardan bazıları.

Huş Haberi Polen Allerjisi

Huş poleni, ilkbaharda hava ile bulaşan en yaygın alerjenlerden biridir. Ağaçlar çiçek açtıkça, rüzgar tarafından dağınık olan küçük polen taneleri bırakırlar. Tek bir huş ağacı beş milyondan fazla polen tanesi üretebilir ve ana ağacından 100 metreye kadar birçok yol mesafesi vardır.

Meşe Poleni Alerji

Huş ağacında olduğu gibi, meşe ağacı bahar aylarında havaya polen gönderir. Meşe poleni diğer ağaçların polenine kıyasla hafif alerjik olarak kabul edilirken, havada daha uzun süre kalır. Bu polen alerjisi olan bazı insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Çim Çiçekleri Alerjisi

Çim, yaz aylarında polen alerjilerinin başlıca tetikleyicisidir. En şiddetli ve tedavi edilmesi zor belirtilerin bazılarına neden olur. Ancak, Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi 'da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmada, diğer tedavilerin etkisiz olduğu kanıtlanırsa semptomların giderilmesinde son derece etkili olabilecek bir ot allerjisi immünoterapi ilaçları bulundu.

Ragweed Allergy

Ragweed bitkileri, yabancı ot polenleri arasındaki alerjilerin başlıca suçlusudur. Geç ilkbahar ve sonbahar ayları arasında en aktiftirler.

Bununla birlikte, yeryüzüne bağlı olarak, kuş tüyü, Temmuz ayının son haftasına kadar polen yaymaya başlayabilir ve Ekim ortasına kadar devam edebilir.

Rüzgara dayalı polen yüzlerce kilometre yol kat edebilir ve hafif bir kış boyunca hayatta kalabilir.

Advertisement

Belirtiler

Bir Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Polen alerjisi belirtileri sıklıkla şunları içerir:

 • burun tıkanıklığı
 • sinüs basıncı, yüz ağrısına neden olabilir
 • burun akıntısı
 • kaşıntılı, sulu gözler
 • cırtabancalı boğaz
 • öksürük
 • şişmiş, mavimsi renkli cilt
 • tat veya koku duyusu azaldı
 • astımlı reaksiyonları arttırdı

AdvertisementAdvertisement

Teşhis

Nasıl Bir Polen Alerjisi Tanıyabilir?

Doktorunuz genellikle polen alerjisini teşhis edebilir. Bununla birlikte, teşhisi onaylamak için alerji testi için sizi bir allerjiste se edebilirler. Bir allerjist alerjinin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış biridir.

Alerji uzmanı, ilk önce tıbbi geçmişiniz ve belirtileriniz hakkında, ne zaman başladıklarını ve ne kadar süreyle ısrarlı olduklarını soracaktır.

Belirtilerin sadece mevcut olup olmadığını veya yılın belli zamanlarında daha kötü olup olmadığını onlara söyleyin.

Allerjist daha sonra belirtilerinize neden olan spesifik alerjeni belirlemek için cilt prick testi yapacaktır. İşlem sırasında allerjist cildin farklı bölgelerine prick yapar ve az miktarda allerjen ekler. Maddelerden birine alerjiniz varsa, sitede 15-20 dakika içinde kızarma, şişme ve kaşıntı gelişecektir. Ayrıca, bir kovan gibi görünen yuvarlak bir alan da görebilirsiniz.
Reklam

Tedavi

Bir Polen Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer alerjilerde olduğu gibi, en iyi tedavi allerjenden kaçınmaktır. Bununla birlikte, polenlerin önlenmesi çok zor. Polen maruziyetini en aza indirgemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Kuru, rüzgarlı günlerde kapalı ortamda kalma
 • yoğun mevsimlerde herhangi bir bahçe veya avluda bakıma sahip olma
 • polen sayıları yüksek olduğunda toz maskesi takma
 • polen sayıları yüksek olduğunda kapıları ve pencereleri kapatın

İlaçlar

Bu koruyucu önlemleri almaya rağmen hala belirtilerle karşılaşırsanız, yardımcı ilaçlar:

 • Löatadin (Zyrtec) veya psödoefedrin (Sudafed) veya oksimetazolin (Afrin burun spreyi)
 • gibi bir antihistaminik ve dekonjestan kombine eden difenhidramin (Benadryl)
 • dekonjestanlar gibi antihistaminler , Actifed ve Claritin-D

Allergy Shots

gibi ilaçlar semptomları hafifletmek için yeterli değilse alerji atışları önerilebilir. Allerji atışları, alerjen enjeksiyonlarını içeren bir immünoterapi şeklidir. Atışta alerjen miktarı, zamanla aşamalı olarak artar.

Vuruşlar, bağışıklık sisteminizin alerjene verdiği yanıtı değiştirir ve alerjik reaksiyonların şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Alerji atışlarını başlattıktan sonra bir ila üç yıl içerisinde tam rahatlama yaşayabilirsiniz.

Ana Telafiler

Bir dizi ev ilaçları polen alerjisi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

 • burundan polen çıkartmak için bir sıkıştırma şişesi veya neti potu kullanarak
 • butterbur veya spirulina gibi özler ve özütler denemek
 • dışında giyilen giysileri çıkarma ve yıkama> kurutma elbiseleri
 • taşınabilir yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtreye veya nem alıcıya (999) yatırılan otomobillerde ve evlerde klima kullanan bir giysi hattı dışındaki bir kurutma makinesinde (999) düzenli olarak vakumlama HEPA filtresi
 • Bazı ilaçların etkinliğine müdahale edebileceğinden, yeni takviyeleri veya otları denemeden önce doktorunuza danışın. Belirtileriniz daha şiddetli hale gelirse veya ilaçlarınız istenmeyen yan etkilere neden oluyorsa doktorunuza da bildirmeniz gerekir.

Источник: https://tr.medic-life.com/pollen-allergies-16202

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть