Polikistik Böbrek Hastalığı

içerik

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Polikistik Böbrek Hastalığı
Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı aileden geçişli ve başta böbrek olmak üzere, diğer organlarda da kistler oluşmasına neden olan bir hastalık olup, hastalığın meydana çıkması için anne veya babada bu hastalığın olması söz konusu olabilir.

Fakat anne ve babada bu hastalık olmasa da bu hastalığın görülmesi mümkündür. Genetik geçişli olması otozomal dominanttır. Yani annesi veya babasında polikistik böbrek hastalığı olan çocukta hastalığın rastlanma sıklığı % 50 oranında yani yarı yarıyadır.

Cinsiyet ayrımı olmayıp, kız ve erkek çocuklarda eşit oranlarda görülür.

Polikistik böbrek hastalığını anlamak için öncelikle kistin ne olduğunu bilmek önemlidir. Kistler içi sıvı dolu kesecikler dir. Vücudun farklı organlarında ve böbreklerde de rastlanır.

Kistler hiç bir belirti göstermediği gibi, bulundukları organlarda sorunlara sebep olabilirler.

Böbrek kistlerinin neden olduğu rahatsızlıklar, yüksek tansiyon, iltihaplanma, böbrek taşı,idrarda kanama gibi problemlere sebep olabilir.

Böbrek kisti hidatik kist ise bu kist türü genellikle köpeklerden geçiş özelliğine sahiptir. Hidatik kistler genellikle karaciğer ve akciğerlerde rastlanabildiği gibi, böbreklerde daha seyrek rastlanan kist türüdür.

[attention type=red][attention type=green][attention type=yellow]
Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olup, çoğunlukla ileri yaşlarda belirtilere neden olur. Bu durum ilerleyen yaşlarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Polikistik böbrek hastalığı en yavaş ilerleyen böbrek hastalıklarından biridir.
[/attention][/attention][/attention]

Polikistik böbrek hastalığı kalp kapaklarında hasara neden olabileceği gibi, beyin damarlarında genişlemelere, bağırsaklarda keseleşmelere yol açabilir.

Polikistik böbrek hastalığı belirtileri

Böbrek kistleri ağrı, hipertansiyon, iltihap, karın şişkinliği, böbrek taşı, idrarda kanama, böbrek yetmezliği, ani kilo kaybı gibi belirtiler gösterebilir. Kistlerin gerilmesi sonucu iltihap, kanama gibi nedenlerle bazen ağrıya sebep olabilir.

Gerilme ya da kist içi kanamaya bağlı olan ağrılar, dinlenme ve ağrı kesici ilaçlar ile geçebilir. Fakat kanamaya bağlı ağrılarda aspirin benzeri kan sulandırıcılar alınması sakıncalı olabilir. Kanama kist içinde oluşabilir ve bazen idrarda da kanama görülebilir. Bu gibi kanamalarda bol su içilmesi faydalı olur.

İdrardaki kanamalar bir iki gün içinde yatışır. Lakin iltihap olur ise en kısa zamanda doktora baş vurulması gerekmektedir.

Polikistik böbrek hastalığı teşhisi

Böbrek kistlerinin tanısında ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) gibi bazı radyolojik tetkikler kullanılır. Uygulanan bu tanı yöntemleri ile böbrek kistlerini kanserden ayırt etmek mümkün olabilir.

Polikistik böbrek hastalığı basit kistler ve hidatik kistler ile karışabilir. Bu durumda ultrasonografik görüntüleme ve bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemleri ile kistlerin daha derin incelenmesi önemlidir.

Bunların dışında idrar tetkikleri ve kan tetkikleri gibi tetkikler de polikistik böbrek hastalığı teşhisinde kullanılır. Basit kistler genellikle zararsız ve en sık görülen kistlerdir.

Yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığı artar ve 70 yaş üzeri kişilerde böbreğin birinde bu kistlerden oluşur. Basit kistler genelde rahatsız etmez ve tedavi gerektirmez.

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi

Polikistik böbrek hastalığına özel bir tedavi olmayıp, hastalığın oluşturduğu sorunlara bağlı tedaviler uygulanır. Polikistik böbrek kistleri bazen çok büyüyerek karnı doldurabilirler. Çok fazla büyümeyen kistlerde tedaviye gerek yoktur. Fakat yüksek tansiyona sebebiyet vermiş ise yüksek tansiyon böbrek yetmezliğine neden olduğundan, tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Tuz kısıtlaması bazen problem yaratabildiğinden, doktor kontrolü altında yapılması gereklidir.

Hasta sigara kullanıyor ise kesinlikle bırakmalı, fazla kilo sorunu var ise vermeli, egzersiz veya yürüyüş mümkün olduğunca yapılması faydalı olur. Ağır ve darbeli sporlardan kaçınılmalıdır.

Beyin damarlarında genişleme olan hastalarda hipertansiyonun kontrol altına alınması önemlidir. Kontrol altına alınmayan hipertansiyon beyin kanamasına yol açabilir.

Böbrek yetmezliği meydana çıkmış, yani böbreğin süzme fonksiyonu bozulmuş ise kanda üre ve kreatinin gibi bazı maddeler yükselebilir. Bu durum mutlaka doktor kontrolü altında tutulmalıdır. Böbrek yetmezliği genelde yavaş ilerler.

Lakin ishal, yanlış ilaç kullanımı, iltihap, kontrolsüz hipertansiyon benzeri tetikleyici unsurlar, böbrek yetmezliğini hızlandırabilir. Son nokta böbrek yetmezliği gelişir ise diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir. Böbrek nakli yapılır ise polikistik böbrek hastalığı tekrarlamaz.

Yakın akrabalarda polikistik böbrek hastalığı bulunanlar tarama yaptırabilirler. Lakin hastalığın olup, olmadığı genelde 30 -50 yaşları arasında ve nadiren yeni doğan döneminde görülür.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/polikistik-bobrek-hastalg-nedir/

Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi ve Merak Edilen Cevaplar

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı (PBH) kalıtsal bir böbrek rahatsızlığıdır. Böbreklerdeki sıvı dolu kistlerin oluşumu olarak tanımlanabilir.

Böbrek Hastalığı

 İlerleyen aşamalarında bu rahatsızlık nedeniyle böbrekler fonksiyonlarını yerine getirememekte ve böbrek yetmezliği ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalık tanısı konan kişilerin ailelerindeki tüm fertleri kontrol için hastaneye götürmeleri önerilmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlık olduğu için PBH hastalarının ailelerindeki fertlerde de bu hastalığın görünme olasılığı oldukça yüksektir ve ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığının en önce kendini gösteren belirtisi, genellikle böbrek taşı sancısına benzetilen, uykudan bile uyandırabilecek şiddetteki bel ağrısıdır. Benzetilmesine rağmen böbrek taşı ile hiçbir alakası yoktur.

Bilinmelidir ki bu rahatsızlıktaki şiddetli sırt ve bel ağrısının yanında, idrardan kan gelmesi, tansiyon yüksekliği, halsizlik, kansızlık, ciltte şişlik ve ödem gibi belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın varlığından itibaren bol su içilmesi öncelikle yapılması gereken olarak önerilmektedir.

Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi için öncelikle genel böbrek bakımı için gerekli olanların yapılması gerekmektedir. Bol su tüketilmeli, tuzdan uzak durulmalıdır.

Erken teşhis de bu hastalığın tedavi sürecinde önemli rol oynamaktadır.

Böbrek yetmezliğine bağlı olarak karaciğer ve pankreas dahil vücudun her organında soruna yol açacak olan bu hastalıkla mücadelede en uygunu böbrek naklidir.

Uygun böbreğin bulunması ve böbrek naklinin gerçekleşmesi maalesef oldukça uzun zaman alabilmekte ve kesin çözüm olmakla birlikte çok yapılamamaktadır. Uygun böbrek kriterleri çok nadir sağlanabilmektedir. Kısa sürede tedavi sürecine başlanmaz ise oluşan kistlerin patlaması ve daha ciddi sorunlara yol açması kaçınılmaz durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Bitkisel Tedavisi

Hastalığın tanısı konulduktan sonraki ilk aşama böbreklerin düzenli çalışması için azami düzeyde dikkatli olmaktır.

Ancak hastalığın neden olduğu karaciğer yetmezliği, beyin damarlarında genişleme, idrardaki kanam, pankreas fonksiyonlarındaki bozulma ve yüksek tansiyon gibi sorunların da göz ardı edilmemesi, bunların da sürekli kontrol altında tutulması durumunun tedavi sürecinde yer alması gerekmektedir.

Böbrek kisti sorunu olan kişilerde sıvıyı dışarıya atamama sorunu olduğundan su tüketimini artırmalı ve mümkün olduğunca sık idrara çıkması sağlanmalıdır.

İlerleyen aşamalarda kronik böbrek yetmezliği olarak kendini gösteren polikistik böbrek hastalığının tedavi sürecinde burçak unu, mısır püskülü, salatalık çekirdeği, ebegümeci gibi aktarlardan temin edilebilecek bitkisel kürlerin tüketilmesi de sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olacağından bitkisel çözüm olarak önerilmektedir.

Bitkisel ürünleri evde kendiniz kolaylıkla hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz. Yaptığınız ve yapamadığınız her şeyi doktorunuz ile mutlaka paylaşınız. Doktorunuzun hastalığa müdahale seyrinde sizin yaptıklarınız ya da yapamadıklarınız da önemlidir.

İlaçlı tedavisi

Hem ilaçlarla klinik olarak hem de doğal yollarla tüketilen bitkisel kürler yardımıyla polikistik böbrek tedavisi mümkün olabilmektedir. Teşhisin ne kadar erken konduğu ve diğer organların bu durumdan ne derecede etkilenmiş olduğu da tedavi başarısını ve sürecini etkileyen faktörlerdir.

Konuyla ilgili akademik araştırmalar da devam etmekte olup, kaynaklara pdf ve ppt formatlarında internet üzerinden ulaşıp konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Kalıtsal bir rahatsızlık olduğundan hastalığın belirtileri iyi bilinmeli ve kişi kendini iyi takip etmelidir. Bu konu hakkında ne kadar doğru bilgiye ulaşır ve ne kadar çok bilgi sahibi olursanız erken teşhis ve tedavi ile o kadar başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hastalarının Bilmesi Gerekenler

Polikistik böbrek hastalığının anlaşılır bir tabirle sinsi bir hastalık olduğu söylenebilir. Bu hastalığı kişi bünyesinde taşır ve uzun yıllar hastalık belirti vermeden sinsi ve yavaş bir şekilde ilerleyebilir. Kısa süreli ve çok şiddetli olmayan sırt ve bel ağrıları geçiştirilmemeli, ayrıntılı kontroller mutlaka yaptırılmalıdır.

Genetik bir rahatsızlık olduğu bilinen polikistik böbrek hastalığı tanısı konmuş bir kişi ailede var ise mutlaka aile fertlerinin hepsi bu hastalığın varlığı için kendilerini kontrol ettirmelidirler.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/polikistik-bobrek-hastaligi

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Polikistik Böbrek Hastalığı
Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı aileden geçişli ve başta böbrek olmak üzere, diğer organlarda da kistler oluşmasına neden olan bir hastalık olup, hastalığın meydana çıkması için anne veya babada bu hastalığın olması söz konusu olabilir.

Fakat anne ve babada bu hastalık olmasa da bu hastalığın görülmesi mümkündür. Genetik geçişli olması otozomal dominanttır. Yani annesi veya babasında polikistik böbrek hastalığı olan çocukta hastalığın rastlanma sıklığı % 50 oranında yani yarı yarıyadır.

Cinsiyet ayrımı olmayıp, kız ve erkek çocuklarda eşit oranlarda görülür.

Polikistik böbrek hastalığını anlamak için öncelikle kistin ne olduğunu bilmek önemlidir. Kistler içi sıvı dolu kesecikler dir. Vücudun farklı organlarında ve böbreklerde de rastlanır.

Kistler hiç bir belirti göstermediği gibi, bulundukları organlarda sorunlara sebep olabilirler.

Böbrek kistlerinin neden olduğu rahatsızlıklar, yüksek tansiyon, iltihaplanma, böbrek taşı,idrarda kanama gibi problemlere sebep olabilir.

Böbrek kisti hidatik kist ise bu kist türü genellikle köpeklerden geçiş özelliğine sahiptir. Hidatik kistler genellikle karaciğer ve akciğerlerde rastlanabildiği gibi, böbreklerde daha seyrek rastlanan kist türüdür.

[attention type=red][attention type=green][attention type=yellow]
Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olup, çoğunlukla ileri yaşlarda belirtilere neden olur. Bu durum ilerleyen yaşlarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Polikistik böbrek hastalığı en yavaş ilerleyen böbrek hastalıklarından biridir.
[/attention][/attention][/attention]

Polikistik böbrek hastalığı kalp kapaklarında hasara neden olabileceği gibi, beyin damarlarında genişlemelere, bağırsaklarda keseleşmelere yol açabilir.

Polikistik böbrek hastalığı belirtileri

Böbrek kistleri ağrı, hipertansiyon, iltihap, karın şişkinliği, böbrek taşı, idrarda kanama, böbrek yetmezliği, ani kilo kaybı gibi belirtiler gösterebilir. Kistlerin gerilmesi sonucu iltihap, kanama gibi nedenlerle bazen ağrıya sebep olabilir.

Gerilme ya da kist içi kanamaya bağlı olan ağrılar, dinlenme ve ağrı kesici ilaçlar ile geçebilir. Fakat kanamaya bağlı ağrılarda aspirin benzeri kan sulandırıcılar alınması sakıncalı olabilir. Kanama kist içinde oluşabilir ve bazen idrarda da kanama görülebilir. Bu gibi kanamalarda bol su içilmesi faydalı olur.

İdrardaki kanamalar bir iki gün içinde yatışır. Lakin iltihap olur ise en kısa zamanda doktora baş vurulması gerekmektedir.

Polikistik böbrek hastalığı teşhisi

Böbrek kistlerinin tanısında ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) gibi bazı radyolojik tetkikler kullanılır. Uygulanan bu tanı yöntemleri ile böbrek kistlerini kanserden ayırt etmek mümkün olabilir.

Polikistik böbrek hastalığı basit kistler ve hidatik kistler ile karışabilir. Bu durumda ultrasonografik görüntüleme ve bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemleri ile kistlerin daha derin incelenmesi önemlidir.

Bunların dışında idrar tetkikleri ve kan tetkikleri gibi tetkikler de polikistik böbrek hastalığı teşhisinde kullanılır. Basit kistler genellikle zararsız ve en sık görülen kistlerdir.

Yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığı artar ve 70 yaş üzeri kişilerde böbreğin birinde bu kistlerden oluşur. Basit kistler genelde rahatsız etmez ve tedavi gerektirmez.

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi

Polikistik böbrek hastalığına özel bir tedavi olmayıp, hastalığın oluşturduğu sorunlara bağlı tedaviler uygulanır. Polikistik böbrek kistleri bazen çok büyüyerek karnı doldurabilirler. Çok fazla büyümeyen kistlerde tedaviye gerek yoktur. Fakat yüksek tansiyona sebebiyet vermiş ise yüksek tansiyon böbrek yetmezliğine neden olduğundan, tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Tuz kısıtlaması bazen problem yaratabildiğinden, doktor kontrolü altında yapılması gereklidir.

Hasta sigara kullanıyor ise kesinlikle bırakmalı, fazla kilo sorunu var ise vermeli, egzersiz veya yürüyüş mümkün olduğunca yapılması faydalı olur. Ağır ve darbeli sporlardan kaçınılmalıdır.

Beyin damarlarında genişleme olan hastalarda hipertansiyonun kontrol altına alınması önemlidir. Kontrol altına alınmayan hipertansiyon beyin kanamasına yol açabilir.

Böbrek yetmezliği meydana çıkmış, yani böbreğin süzme fonksiyonu bozulmuş ise kanda üre ve kreatinin gibi bazı maddeler yükselebilir. Bu durum mutlaka doktor kontrolü altında tutulmalıdır. Böbrek yetmezliği genelde yavaş ilerler.

Lakin ishal, yanlış ilaç kullanımı, iltihap, kontrolsüz hipertansiyon benzeri tetikleyici unsurlar, böbrek yetmezliğini hızlandırabilir. Son nokta böbrek yetmezliği gelişir ise diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir. Böbrek nakli yapılır ise polikistik böbrek hastalığı tekrarlamaz.

Yakın akrabalarda polikistik böbrek hastalığı bulunanlar tarama yaptırabilirler. Lakin hastalığın olup, olmadığı genelde 30 -50 yaşları arasında ve nadiren yeni doğan döneminde görülür.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/polikistik-bobrek-hastalg-nedir/

Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi ve Merak Edilen Cevaplar

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı (PBH) kalıtsal bir böbrek rahatsızlığıdır. Böbreklerdeki sıvı dolu kistlerin oluşumu olarak tanımlanabilir.

Böbrek Hastalığı

 İlerleyen aşamalarında bu rahatsızlık nedeniyle böbrekler fonksiyonlarını yerine getirememekte ve böbrek yetmezliği ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalık tanısı konan kişilerin ailelerindeki tüm fertleri kontrol için hastaneye götürmeleri önerilmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlık olduğu için PBH hastalarının ailelerindeki fertlerde de bu hastalığın görünme olasılığı oldukça yüksektir ve ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığının en önce kendini gösteren belirtisi, genellikle böbrek taşı sancısına benzetilen, uykudan bile uyandırabilecek şiddetteki bel ağrısıdır. Benzetilmesine rağmen böbrek taşı ile hiçbir alakası yoktur.

Bilinmelidir ki bu rahatsızlıktaki şiddetli sırt ve bel ağrısının yanında, idrardan kan gelmesi, tansiyon yüksekliği, halsizlik, kansızlık, ciltte şişlik ve ödem gibi belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın varlığından itibaren bol su içilmesi öncelikle yapılması gereken olarak önerilmektedir.

Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi için öncelikle genel böbrek bakımı için gerekli olanların yapılması gerekmektedir. Bol su tüketilmeli, tuzdan uzak durulmalıdır.

Erken teşhis de bu hastalığın tedavi sürecinde önemli rol oynamaktadır.

Böbrek yetmezliğine bağlı olarak karaciğer ve pankreas dahil vücudun her organında soruna yol açacak olan bu hastalıkla mücadelede en uygunu böbrek naklidir.

Uygun böbreğin bulunması ve böbrek naklinin gerçekleşmesi maalesef oldukça uzun zaman alabilmekte ve kesin çözüm olmakla birlikte çok yapılamamaktadır. Uygun böbrek kriterleri çok nadir sağlanabilmektedir. Kısa sürede tedavi sürecine başlanmaz ise oluşan kistlerin patlaması ve daha ciddi sorunlara yol açması kaçınılmaz durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Bitkisel Tedavisi

Hastalığın tanısı konulduktan sonraki ilk aşama böbreklerin düzenli çalışması için azami düzeyde dikkatli olmaktır.

Ancak hastalığın neden olduğu karaciğer yetmezliği, beyin damarlarında genişleme, idrardaki kanam, pankreas fonksiyonlarındaki bozulma ve yüksek tansiyon gibi sorunların da göz ardı edilmemesi, bunların da sürekli kontrol altında tutulması durumunun tedavi sürecinde yer alması gerekmektedir.

Böbrek kisti sorunu olan kişilerde sıvıyı dışarıya atamama sorunu olduğundan su tüketimini artırmalı ve mümkün olduğunca sık idrara çıkması sağlanmalıdır.

İlerleyen aşamalarda kronik böbrek yetmezliği olarak kendini gösteren polikistik böbrek hastalığının tedavi sürecinde burçak unu, mısır püskülü, salatalık çekirdeği, ebegümeci gibi aktarlardan temin edilebilecek bitkisel kürlerin tüketilmesi de sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olacağından bitkisel çözüm olarak önerilmektedir.

Bitkisel ürünleri evde kendiniz kolaylıkla hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz. Yaptığınız ve yapamadığınız her şeyi doktorunuz ile mutlaka paylaşınız. Doktorunuzun hastalığa müdahale seyrinde sizin yaptıklarınız ya da yapamadıklarınız da önemlidir.

İlaçlı tedavisi

Hem ilaçlarla klinik olarak hem de doğal yollarla tüketilen bitkisel kürler yardımıyla polikistik böbrek tedavisi mümkün olabilmektedir. Teşhisin ne kadar erken konduğu ve diğer organların bu durumdan ne derecede etkilenmiş olduğu da tedavi başarısını ve sürecini etkileyen faktörlerdir.

Konuyla ilgili akademik araştırmalar da devam etmekte olup, kaynaklara pdf ve ppt formatlarında internet üzerinden ulaşıp konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Kalıtsal bir rahatsızlık olduğundan hastalığın belirtileri iyi bilinmeli ve kişi kendini iyi takip etmelidir. Bu konu hakkında ne kadar doğru bilgiye ulaşır ve ne kadar çok bilgi sahibi olursanız erken teşhis ve tedavi ile o kadar başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hastalarının Bilmesi Gerekenler

Polikistik böbrek hastalığının anlaşılır bir tabirle sinsi bir hastalık olduğu söylenebilir. Bu hastalığı kişi bünyesinde taşır ve uzun yıllar hastalık belirti vermeden sinsi ve yavaş bir şekilde ilerleyebilir. Kısa süreli ve çok şiddetli olmayan sırt ve bel ağrıları geçiştirilmemeli, ayrıntılı kontroller mutlaka yaptırılmalıdır.

Genetik bir rahatsızlık olduğu bilinen polikistik böbrek hastalığı tanısı konmuş bir kişi ailede var ise mutlaka aile fertlerinin hepsi bu hastalığın varlığı için kendilerini kontrol ettirmelidirler.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/polikistik-bobrek-hastaligi

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Polikistik Böbrek Hastalığı
Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı aileden geçişli ve başta böbrek olmak üzere, diğer organlarda da kistler oluşmasına neden olan bir hastalık olup, hastalığın meydana çıkması için anne veya babada bu hastalığın olması söz konusu olabilir.

Fakat anne ve babada bu hastalık olmasa da bu hastalığın görülmesi mümkündür. Genetik geçişli olması otozomal dominanttır. Yani annesi veya babasında polikistik böbrek hastalığı olan çocukta hastalığın rastlanma sıklığı % 50 oranında yani yarı yarıyadır.

Cinsiyet ayrımı olmayıp, kız ve erkek çocuklarda eşit oranlarda görülür.

Polikistik böbrek hastalığını anlamak için öncelikle kistin ne olduğunu bilmek önemlidir. Kistler içi sıvı dolu kesecikler dir. Vücudun farklı organlarında ve böbreklerde de rastlanır.

Kistler hiç bir belirti göstermediği gibi, bulundukları organlarda sorunlara sebep olabilirler.

Böbrek kistlerinin neden olduğu rahatsızlıklar, yüksek tansiyon, iltihaplanma, böbrek taşı,idrarda kanama gibi problemlere sebep olabilir.

Böbrek kisti hidatik kist ise bu kist türü genellikle köpeklerden geçiş özelliğine sahiptir. Hidatik kistler genellikle karaciğer ve akciğerlerde rastlanabildiği gibi, böbreklerde daha seyrek rastlanan kist türüdür.

[attention type=red][attention type=green][attention type=yellow]
Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olup, çoğunlukla ileri yaşlarda belirtilere neden olur. Bu durum ilerleyen yaşlarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Polikistik böbrek hastalığı en yavaş ilerleyen böbrek hastalıklarından biridir.
[/attention][/attention][/attention]

Polikistik böbrek hastalığı kalp kapaklarında hasara neden olabileceği gibi, beyin damarlarında genişlemelere, bağırsaklarda keseleşmelere yol açabilir.

Polikistik böbrek hastalığı belirtileri

Böbrek kistleri ağrı, hipertansiyon, iltihap, karın şişkinliği, böbrek taşı, idrarda kanama, böbrek yetmezliği, ani kilo kaybı gibi belirtiler gösterebilir. Kistlerin gerilmesi sonucu iltihap, kanama gibi nedenlerle bazen ağrıya sebep olabilir.

Gerilme ya da kist içi kanamaya bağlı olan ağrılar, dinlenme ve ağrı kesici ilaçlar ile geçebilir. Fakat kanamaya bağlı ağrılarda aspirin benzeri kan sulandırıcılar alınması sakıncalı olabilir. Kanama kist içinde oluşabilir ve bazen idrarda da kanama görülebilir. Bu gibi kanamalarda bol su içilmesi faydalı olur.

İdrardaki kanamalar bir iki gün içinde yatışır. Lakin iltihap olur ise en kısa zamanda doktora baş vurulması gerekmektedir.

Polikistik böbrek hastalığı teşhisi

Böbrek kistlerinin tanısında ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) gibi bazı radyolojik tetkikler kullanılır. Uygulanan bu tanı yöntemleri ile böbrek kistlerini kanserden ayırt etmek mümkün olabilir.

Polikistik böbrek hastalığı basit kistler ve hidatik kistler ile karışabilir. Bu durumda ultrasonografik görüntüleme ve bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemleri ile kistlerin daha derin incelenmesi önemlidir.

Bunların dışında idrar tetkikleri ve kan tetkikleri gibi tetkikler de polikistik böbrek hastalığı teşhisinde kullanılır. Basit kistler genellikle zararsız ve en sık görülen kistlerdir.

Yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığı artar ve 70 yaş üzeri kişilerde böbreğin birinde bu kistlerden oluşur. Basit kistler genelde rahatsız etmez ve tedavi gerektirmez.

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi

Polikistik böbrek hastalığına özel bir tedavi olmayıp, hastalığın oluşturduğu sorunlara bağlı tedaviler uygulanır. Polikistik böbrek kistleri bazen çok büyüyerek karnı doldurabilirler. Çok fazla büyümeyen kistlerde tedaviye gerek yoktur. Fakat yüksek tansiyona sebebiyet vermiş ise yüksek tansiyon böbrek yetmezliğine neden olduğundan, tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Tuz kısıtlaması bazen problem yaratabildiğinden, doktor kontrolü altında yapılması gereklidir.

Hasta sigara kullanıyor ise kesinlikle bırakmalı, fazla kilo sorunu var ise vermeli, egzersiz veya yürüyüş mümkün olduğunca yapılması faydalı olur. Ağır ve darbeli sporlardan kaçınılmalıdır.

Beyin damarlarında genişleme olan hastalarda hipertansiyonun kontrol altına alınması önemlidir. Kontrol altına alınmayan hipertansiyon beyin kanamasına yol açabilir.

Böbrek yetmezliği meydana çıkmış, yani böbreğin süzme fonksiyonu bozulmuş ise kanda üre ve kreatinin gibi bazı maddeler yükselebilir. Bu durum mutlaka doktor kontrolü altında tutulmalıdır. Böbrek yetmezliği genelde yavaş ilerler.

Lakin ishal, yanlış ilaç kullanımı, iltihap, kontrolsüz hipertansiyon benzeri tetikleyici unsurlar, böbrek yetmezliğini hızlandırabilir. Son nokta böbrek yetmezliği gelişir ise diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir. Böbrek nakli yapılır ise polikistik böbrek hastalığı tekrarlamaz.

Yakın akrabalarda polikistik böbrek hastalığı bulunanlar tarama yaptırabilirler. Lakin hastalığın olup, olmadığı genelde 30 -50 yaşları arasında ve nadiren yeni doğan döneminde görülür.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/polikistik-bobrek-hastalg-nedir/

Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi ve Merak Edilen Cevaplar

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı (PBH) kalıtsal bir böbrek rahatsızlığıdır. Böbreklerdeki sıvı dolu kistlerin oluşumu olarak tanımlanabilir.

Böbrek Hastalığı

 İlerleyen aşamalarında bu rahatsızlık nedeniyle böbrekler fonksiyonlarını yerine getirememekte ve böbrek yetmezliği ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalık tanısı konan kişilerin ailelerindeki tüm fertleri kontrol için hastaneye götürmeleri önerilmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlık olduğu için PBH hastalarının ailelerindeki fertlerde de bu hastalığın görünme olasılığı oldukça yüksektir ve ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığının en önce kendini gösteren belirtisi, genellikle böbrek taşı sancısına benzetilen, uykudan bile uyandırabilecek şiddetteki bel ağrısıdır. Benzetilmesine rağmen böbrek taşı ile hiçbir alakası yoktur.

Bilinmelidir ki bu rahatsızlıktaki şiddetli sırt ve bel ağrısının yanında, idrardan kan gelmesi, tansiyon yüksekliği, halsizlik, kansızlık, ciltte şişlik ve ödem gibi belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın varlığından itibaren bol su içilmesi öncelikle yapılması gereken olarak önerilmektedir.

Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi için öncelikle genel böbrek bakımı için gerekli olanların yapılması gerekmektedir. Bol su tüketilmeli, tuzdan uzak durulmalıdır.

Erken teşhis de bu hastalığın tedavi sürecinde önemli rol oynamaktadır.

Böbrek yetmezliğine bağlı olarak karaciğer ve pankreas dahil vücudun her organında soruna yol açacak olan bu hastalıkla mücadelede en uygunu böbrek naklidir.

Uygun böbreğin bulunması ve böbrek naklinin gerçekleşmesi maalesef oldukça uzun zaman alabilmekte ve kesin çözüm olmakla birlikte çok yapılamamaktadır. Uygun böbrek kriterleri çok nadir sağlanabilmektedir. Kısa sürede tedavi sürecine başlanmaz ise oluşan kistlerin patlaması ve daha ciddi sorunlara yol açması kaçınılmaz durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Bitkisel Tedavisi

Hastalığın tanısı konulduktan sonraki ilk aşama böbreklerin düzenli çalışması için azami düzeyde dikkatli olmaktır.

Ancak hastalığın neden olduğu karaciğer yetmezliği, beyin damarlarında genişleme, idrardaki kanam, pankreas fonksiyonlarındaki bozulma ve yüksek tansiyon gibi sorunların da göz ardı edilmemesi, bunların da sürekli kontrol altında tutulması durumunun tedavi sürecinde yer alması gerekmektedir.

Böbrek kisti sorunu olan kişilerde sıvıyı dışarıya atamama sorunu olduğundan su tüketimini artırmalı ve mümkün olduğunca sık idrara çıkması sağlanmalıdır.

İlerleyen aşamalarda kronik böbrek yetmezliği olarak kendini gösteren polikistik böbrek hastalığının tedavi sürecinde burçak unu, mısır püskülü, salatalık çekirdeği, ebegümeci gibi aktarlardan temin edilebilecek bitkisel kürlerin tüketilmesi de sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olacağından bitkisel çözüm olarak önerilmektedir.

Bitkisel ürünleri evde kendiniz kolaylıkla hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz. Yaptığınız ve yapamadığınız her şeyi doktorunuz ile mutlaka paylaşınız. Doktorunuzun hastalığa müdahale seyrinde sizin yaptıklarınız ya da yapamadıklarınız da önemlidir.

İlaçlı tedavisi

Hem ilaçlarla klinik olarak hem de doğal yollarla tüketilen bitkisel kürler yardımıyla polikistik böbrek tedavisi mümkün olabilmektedir. Teşhisin ne kadar erken konduğu ve diğer organların bu durumdan ne derecede etkilenmiş olduğu da tedavi başarısını ve sürecini etkileyen faktörlerdir.

Konuyla ilgili akademik araştırmalar da devam etmekte olup, kaynaklara pdf ve ppt formatlarında internet üzerinden ulaşıp konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Kalıtsal bir rahatsızlık olduğundan hastalığın belirtileri iyi bilinmeli ve kişi kendini iyi takip etmelidir. Bu konu hakkında ne kadar doğru bilgiye ulaşır ve ne kadar çok bilgi sahibi olursanız erken teşhis ve tedavi ile o kadar başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hastalarının Bilmesi Gerekenler

Polikistik böbrek hastalığının anlaşılır bir tabirle sinsi bir hastalık olduğu söylenebilir. Bu hastalığı kişi bünyesinde taşır ve uzun yıllar hastalık belirti vermeden sinsi ve yavaş bir şekilde ilerleyebilir. Kısa süreli ve çok şiddetli olmayan sırt ve bel ağrıları geçiştirilmemeli, ayrıntılı kontroller mutlaka yaptırılmalıdır.

Genetik bir rahatsızlık olduğu bilinen polikistik böbrek hastalığı tanısı konmuş bir kişi ailede var ise mutlaka aile fertlerinin hepsi bu hastalığın varlığı için kendilerini kontrol ettirmelidirler.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/polikistik-bobrek-hastaligi

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Polikistik Böbrek Hastalığı
Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı aileden geçişli ve başta böbrek olmak üzere, diğer organlarda da kistler oluşmasına neden olan bir hastalık olup, hastalığın meydana çıkması için anne veya babada bu hastalığın olması söz konusu olabilir.

Fakat anne ve babada bu hastalık olmasa da bu hastalığın görülmesi mümkündür. Genetik geçişli olması otozomal dominanttır. Yani annesi veya babasında polikistik böbrek hastalığı olan çocukta hastalığın rastlanma sıklığı % 50 oranında yani yarı yarıyadır.

Cinsiyet ayrımı olmayıp, kız ve erkek çocuklarda eşit oranlarda görülür.

Polikistik böbrek hastalığını anlamak için öncelikle kistin ne olduğunu bilmek önemlidir. Kistler içi sıvı dolu kesecikler dir. Vücudun farklı organlarında ve böbreklerde de rastlanır.

Kistler hiç bir belirti göstermediği gibi, bulundukları organlarda sorunlara sebep olabilirler.

Böbrek kistlerinin neden olduğu rahatsızlıklar, yüksek tansiyon, iltihaplanma, böbrek taşı,idrarda kanama gibi problemlere sebep olabilir.

Böbrek kisti hidatik kist ise bu kist türü genellikle köpeklerden geçiş özelliğine sahiptir. Hidatik kistler genellikle karaciğer ve akciğerlerde rastlanabildiği gibi, böbreklerde daha seyrek rastlanan kist türüdür.

[attention type=red][attention type=green][attention type=yellow]
Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olup, çoğunlukla ileri yaşlarda belirtilere neden olur. Bu durum ilerleyen yaşlarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Polikistik böbrek hastalığı en yavaş ilerleyen böbrek hastalıklarından biridir.
[/attention][/attention][/attention]

Polikistik böbrek hastalığı kalp kapaklarında hasara neden olabileceği gibi, beyin damarlarında genişlemelere, bağırsaklarda keseleşmelere yol açabilir.

Polikistik böbrek hastalığı belirtileri

Böbrek kistleri ağrı, hipertansiyon, iltihap, karın şişkinliği, böbrek taşı, idrarda kanama, böbrek yetmezliği, ani kilo kaybı gibi belirtiler gösterebilir. Kistlerin gerilmesi sonucu iltihap, kanama gibi nedenlerle bazen ağrıya sebep olabilir.

Gerilme ya da kist içi kanamaya bağlı olan ağrılar, dinlenme ve ağrı kesici ilaçlar ile geçebilir. Fakat kanamaya bağlı ağrılarda aspirin benzeri kan sulandırıcılar alınması sakıncalı olabilir. Kanama kist içinde oluşabilir ve bazen idrarda da kanama görülebilir. Bu gibi kanamalarda bol su içilmesi faydalı olur.

İdrardaki kanamalar bir iki gün içinde yatışır. Lakin iltihap olur ise en kısa zamanda doktora baş vurulması gerekmektedir.

Polikistik böbrek hastalığı teşhisi

Böbrek kistlerinin tanısında ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) gibi bazı radyolojik tetkikler kullanılır. Uygulanan bu tanı yöntemleri ile böbrek kistlerini kanserden ayırt etmek mümkün olabilir.

Polikistik böbrek hastalığı basit kistler ve hidatik kistler ile karışabilir. Bu durumda ultrasonografik görüntüleme ve bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemleri ile kistlerin daha derin incelenmesi önemlidir.

Bunların dışında idrar tetkikleri ve kan tetkikleri gibi tetkikler de polikistik böbrek hastalığı teşhisinde kullanılır. Basit kistler genellikle zararsız ve en sık görülen kistlerdir.

Yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığı artar ve 70 yaş üzeri kişilerde böbreğin birinde bu kistlerden oluşur. Basit kistler genelde rahatsız etmez ve tedavi gerektirmez.

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi

Polikistik böbrek hastalığına özel bir tedavi olmayıp, hastalığın oluşturduğu sorunlara bağlı tedaviler uygulanır. Polikistik böbrek kistleri bazen çok büyüyerek karnı doldurabilirler. Çok fazla büyümeyen kistlerde tedaviye gerek yoktur. Fakat yüksek tansiyona sebebiyet vermiş ise yüksek tansiyon böbrek yetmezliğine neden olduğundan, tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Tuz kısıtlaması bazen problem yaratabildiğinden, doktor kontrolü altında yapılması gereklidir.

Hasta sigara kullanıyor ise kesinlikle bırakmalı, fazla kilo sorunu var ise vermeli, egzersiz veya yürüyüş mümkün olduğunca yapılması faydalı olur. Ağır ve darbeli sporlardan kaçınılmalıdır.

Beyin damarlarında genişleme olan hastalarda hipertansiyonun kontrol altına alınması önemlidir. Kontrol altına alınmayan hipertansiyon beyin kanamasına yol açabilir.

Böbrek yetmezliği meydana çıkmış, yani böbreğin süzme fonksiyonu bozulmuş ise kanda üre ve kreatinin gibi bazı maddeler yükselebilir. Bu durum mutlaka doktor kontrolü altında tutulmalıdır. Böbrek yetmezliği genelde yavaş ilerler.

Lakin ishal, yanlış ilaç kullanımı, iltihap, kontrolsüz hipertansiyon benzeri tetikleyici unsurlar, böbrek yetmezliğini hızlandırabilir. Son nokta böbrek yetmezliği gelişir ise diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir. Böbrek nakli yapılır ise polikistik böbrek hastalığı tekrarlamaz.

Yakın akrabalarda polikistik böbrek hastalığı bulunanlar tarama yaptırabilirler. Lakin hastalığın olup, olmadığı genelde 30 -50 yaşları arasında ve nadiren yeni doğan döneminde görülür.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/polikistik-bobrek-hastalg-nedir/

Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi ve Merak Edilen Cevaplar

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı (PBH) kalıtsal bir böbrek rahatsızlığıdır. Böbreklerdeki sıvı dolu kistlerin oluşumu olarak tanımlanabilir.

Böbrek Hastalığı

 İlerleyen aşamalarında bu rahatsızlık nedeniyle böbrekler fonksiyonlarını yerine getirememekte ve böbrek yetmezliği ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalık tanısı konan kişilerin ailelerindeki tüm fertleri kontrol için hastaneye götürmeleri önerilmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlık olduğu için PBH hastalarının ailelerindeki fertlerde de bu hastalığın görünme olasılığı oldukça yüksektir ve ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığının en önce kendini gösteren belirtisi, genellikle böbrek taşı sancısına benzetilen, uykudan bile uyandırabilecek şiddetteki bel ağrısıdır. Benzetilmesine rağmen böbrek taşı ile hiçbir alakası yoktur.

Bilinmelidir ki bu rahatsızlıktaki şiddetli sırt ve bel ağrısının yanında, idrardan kan gelmesi, tansiyon yüksekliği, halsizlik, kansızlık, ciltte şişlik ve ödem gibi belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın varlığından itibaren bol su içilmesi öncelikle yapılması gereken olarak önerilmektedir.

Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi için öncelikle genel böbrek bakımı için gerekli olanların yapılması gerekmektedir. Bol su tüketilmeli, tuzdan uzak durulmalıdır.

Erken teşhis de bu hastalığın tedavi sürecinde önemli rol oynamaktadır.

Böbrek yetmezliğine bağlı olarak karaciğer ve pankreas dahil vücudun her organında soruna yol açacak olan bu hastalıkla mücadelede en uygunu böbrek naklidir.

Uygun böbreğin bulunması ve böbrek naklinin gerçekleşmesi maalesef oldukça uzun zaman alabilmekte ve kesin çözüm olmakla birlikte çok yapılamamaktadır. Uygun böbrek kriterleri çok nadir sağlanabilmektedir. Kısa sürede tedavi sürecine başlanmaz ise oluşan kistlerin patlaması ve daha ciddi sorunlara yol açması kaçınılmaz durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Bitkisel Tedavisi

Hastalığın tanısı konulduktan sonraki ilk aşama böbreklerin düzenli çalışması için azami düzeyde dikkatli olmaktır.

Ancak hastalığın neden olduğu karaciğer yetmezliği, beyin damarlarında genişleme, idrardaki kanam, pankreas fonksiyonlarındaki bozulma ve yüksek tansiyon gibi sorunların da göz ardı edilmemesi, bunların da sürekli kontrol altında tutulması durumunun tedavi sürecinde yer alması gerekmektedir.

Böbrek kisti sorunu olan kişilerde sıvıyı dışarıya atamama sorunu olduğundan su tüketimini artırmalı ve mümkün olduğunca sık idrara çıkması sağlanmalıdır.

İlerleyen aşamalarda kronik böbrek yetmezliği olarak kendini gösteren polikistik böbrek hastalığının tedavi sürecinde burçak unu, mısır püskülü, salatalık çekirdeği, ebegümeci gibi aktarlardan temin edilebilecek bitkisel kürlerin tüketilmesi de sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olacağından bitkisel çözüm olarak önerilmektedir.

Bitkisel ürünleri evde kendiniz kolaylıkla hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz. Yaptığınız ve yapamadığınız her şeyi doktorunuz ile mutlaka paylaşınız. Doktorunuzun hastalığa müdahale seyrinde sizin yaptıklarınız ya da yapamadıklarınız da önemlidir.

İlaçlı tedavisi

Hem ilaçlarla klinik olarak hem de doğal yollarla tüketilen bitkisel kürler yardımıyla polikistik böbrek tedavisi mümkün olabilmektedir. Teşhisin ne kadar erken konduğu ve diğer organların bu durumdan ne derecede etkilenmiş olduğu da tedavi başarısını ve sürecini etkileyen faktörlerdir.

Konuyla ilgili akademik araştırmalar da devam etmekte olup, kaynaklara pdf ve ppt formatlarında internet üzerinden ulaşıp konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Kalıtsal bir rahatsızlık olduğundan hastalığın belirtileri iyi bilinmeli ve kişi kendini iyi takip etmelidir. Bu konu hakkında ne kadar doğru bilgiye ulaşır ve ne kadar çok bilgi sahibi olursanız erken teşhis ve tedavi ile o kadar başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hastalarının Bilmesi Gerekenler

Polikistik böbrek hastalığının anlaşılır bir tabirle sinsi bir hastalık olduğu söylenebilir. Bu hastalığı kişi bünyesinde taşır ve uzun yıllar hastalık belirti vermeden sinsi ve yavaş bir şekilde ilerleyebilir. Kısa süreli ve çok şiddetli olmayan sırt ve bel ağrıları geçiştirilmemeli, ayrıntılı kontroller mutlaka yaptırılmalıdır.

Genetik bir rahatsızlık olduğu bilinen polikistik böbrek hastalığı tanısı konmuş bir kişi ailede var ise mutlaka aile fertlerinin hepsi bu hastalığın varlığı için kendilerini kontrol ettirmelidirler.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/polikistik-bobrek-hastaligi

Источник: https://tr.lifehealthdoctor.com/polycystic-kidney-disease-25062

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.