Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, kısaca PCO olarak bilinmektedir. Yumurtalık bölgesinde birçok küçük iyi huylu kistin ortaya çıkmasıyla oluşan bir hastalıktır. Yumurtalığı saran çok sayıda yumurta hücresi olarak da nitelendirilebilen bu kistler, ultrason ile rahatlıkla görülebilmektedir.

Üreme dönemindeki kadınlarda en sık ortaya çıkan hastalıklardan biri olan PCO, ciddi bir endokrin sıkıntısıdır.

Yaşam kalitesini büyük oranda düşüren, ağrı ve sancı yaratan hastalık aynı zamanda kronik olarak nesiller arasında da devamlılık göstermektedir.

Bu nedenle sebeplerin araştırılması durumunda gen kontrolünün muhakkak yapılması gerekmektedir. İlk kez başlama nedeni henüz tam olarak ortaya çıkamasa da birçok çevresel faktörün de en az genetik kadar etkili olduğu bilinmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimlere Uygulanabilir?

Uzun süreli yumurtalamamanın sonucunda ortaya çıkan PCO hastalığı, bayanların sancı ve kramp ile zamansız mücadelesi anlamına gelmektedir. Pek çok olumsuz sonuca neden olan sıkıntının en büyük sonucu ise kısırlık sorunudur. Bunun yanında kalp ve damar hastalıkları da ortaya çıkabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Sinir sistemi, yumurtalıklar, hipofiz bezi arasında etkileşimin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan endokrin bozukluğuna polikistik over sendromu adı verilmektedir. Çoğunlukla 35 yaş altı kadınlarda kendini gösteren hastalık, üreme sürecinde kişinin en verimli olduğu dönemde ortaya çıkmaktadır.

Yaklaşık olarak 90’lı yıllarda beliren PCO hastalığı, sebebi net olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Adet düzensizliği, tüylenme, sinir sisteminde yıpranma, kanser riskinde artış gibi sonuçlar doğuran hastalık aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkiye sebep olmaktadır. Devamlı yorgun hissetme, tahammülsüzlük hastalığın doğal sonuçlarıdır.

Kadınların vücudunda bulunan iki yumurtalık, adet dönemi geldiğinde döllenmeye uygun olan bir yumurta ortaya çıkarır. Folikül isimli kesede tamamlanan yumurta, sağlıklı olunması durumunda rahatlıkla olgunlaşabilir fakat polikistik over sendromu ortaya çıkarsa bu durumda birçok yumurta söz konusu demektedir.

Yumurtalıkların olgunlaşmaya hazır birçok yumurta üretmesi ancak hiçbirinin başarılı olamaması söz konusudur. Muayene edildiğinde karşılaşılan tablo ise yumurta hücrelerinin kist olarak öylece durduğudur. Bu durumda kişinin adet düzensizliklerinden kısırlığa kadar pek çok sonuçla mücadele etmesi gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmeyen polikistik over sendromunda, yıllar sonrasında kişilerin yaşam biçiminde meydana gelen değişiklikler hastalığa kaynaklık etmektedir. Bilhassa beslenme düzeninde ortaya çıkan sağlıksız tablonun PCO üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Çevresel faktörlerin yanında en az o kadar etkili olan genetik faktörler de bulunmaktadır.

Annede PCO hastalığının bulunması, doğan kız çocuğunun yüksek risk taşımasına sebep olmaktadır. Cinsel hormonlarda meydana gelen düzensizliği dışarıya yansıtan PCO hastalığı, adet dengesizlikleriyle gün yüzüne çıkmaktadır. Bu nedenle kişi adet düzeni bozulduğunda yaşam tarzı üzerinde değişime yönlenmelidir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Yalnızca bir belirtinin tespit edilmesi polikistik over sendromu teşhisi için yeterli değildir. Bu nedenle birkaç belirtinin ortaya çıkması ve takip edilmesi gerekmektedir.

Bu belirtiler arasında uzun süre deneyip hamile kalamama, adette devamlı düzensizlik, saç dökülmesi ve tüylenme yer almaktadır.

Hemen herkeste görülen bu belirtilerin yanında sivilce artışı, meme kanseri risk artışı, kalp ve damar hastalığı belirtileri gözlemlenmektedir.

Şeker hastalığının ortaya çıkma nedenlerinden biri de polikistik over sendromunun oluşmasıdır. Dolayısıyla şeker teşhisi konulduğunda adet düzensizliğiniz varsa muhakkak kontrollerinizi yaptırmalısınız. Tüm bu belirtilerin dışında seste kalınlaşma ve vücutta yağ bezelerinin ortaya çıkması da mümkündür.

Polikistik Over Sendromundan Korunma Yolları Nelerdir?

Polikistik over sendromunun nedeni tam olarak bilinmediği için korunma yolları hakkında da net bir şey söylemek mümkün değildir.

Bu süreçte bilmeniz gereken tek şey yaşam koşullarınızın kalitesini yükseltmeniz gerektiğidir. Sağlıklı beslenerek kilo almadan fit kalarak hastalığı kendinizden uzak tutmanız mümkündür.

Bunun yanında sürekli egzersiz yapmak ve vücudu kanserojen besinlerden korumak hastalıktan da korunma yollarıdır.

Polikistik Over Sendromunun Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Polikistik over sendromunun teşhisi için öncelikli adım hastanın şikayetlerini dinlemektir. Daha sonra belirtiler doğrultusunda ultrason ile gözlem yapılmalıdır. En net bulguları sağlayan ultrason olmakla beraber bunun yanında fiziksel muayene de yapılmalıdır.

İltihaplanmanın olup olmadığına dair fiziksel pelvis muayenesi yapılması, bulguların kesinleşmesine yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında kan testiyle beraber çıkan sonuçlardan tedavi sürecine geçiş yapmak mümkündür. Kişiye PCO teşhisi konulması laparoskopi önerisini gerektirebilir.

Bu işlemlerden sonra doktorunuzla bir sonraki basamağa karar vermeniz mümkündür.

Polikistik Over Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Diyabet, yüksek tansiyon ya da obezite sorunlarını meydana getiren polikistik over sendromu, teşhis konulduktan hemen sonra tedavi gerektiren bir hastalıktır. Yapılması gereken ilk şey hastada fazla kilo varsa onlardan kurtulmaktır. Bu şekilde hastalıkların birçoğunu aşmak mümkündür.

Dış (Ektopik) Gebelik Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Doğum kontrol hapları başta olmak üzere doktorunuz tarafından verilen tüm ilaçları düzenli kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu ilaçlar hem adet düzensizliğini, hem kısırlığı, hem de akne tedavisini bir arada mümkün kılacaktır. Tedavi sürecinde doktorunuz gerekli gördükçe farklı ilaç takviyelerinde bulunacaktır.

Hastalığınız ilerlerse bu durumda tedavi cerrahi işlemle gerçekleşecektir. Kistlerin alınması, ilaçların işe yaramaması durumunda başvurulan bir işlemdir. Zahmetsiz ve bir o kadar da rahat bir ameliyatla hastalığın tedavi edilmesi mümkündür.

Источник: //bilgihanem.com/polikistik-over-sendromu-nedir/

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Kadınların yumurtlama probleminin önde gelen sebeplerinden olan “Polikistik Over Sendromu” (PKOS) yani yumurtalıklarda çok sayıda kist görünümü genellikle 30 yaş altı kadınlarda bir takım hormonal düzensizliklerle beraber görülen, nedeni tam olarak bilinmeyen bir durumdur. Kişinin ailesinden aldığı genetik özellikler en sık suçlanan sebepler arasında gösterilmesine rağmen, beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, stress de tetikleyici faktörler arasındadır.

Polikistik Over Sebepleri Nelerdir?

Düzenli adet gören bir kadında her adet döneminde yumurtalıklardan döllenmeye hazır bir olgun yumurta gelişir. Bu yumurta gelişimini tamamlar, çatlar ve sperm ile karşılaştığında döllenir ve hamilelik gerçekleşir.

Polikistik Over Sendromu’nda (PKOS) ise birçok yumurta aynı anda olgunlaşmaya çalışır ve başarısız olur. Sonuçta birçok yumurta vardır ancak hiçbiri gelişip döllenme yeteneği kazanamaz.

Ultrason görüntüsünde bu yumurtalar içi sıvı dolu birden fazla kesecik yani kist şeklinde görülür. Polikist anlam olarak çok sayıda kist demektir.

PKOS’da hastalar düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetlerle doktora başvururlar. Tüm bu sorunların zemininde hormon düzensizliklerine bağlı yumurtlama problemi yatar.

Hastaların %75 inde adet düzensizliği görülür. En sık şikâyet seyrek adet görme şeklindedir. Normal bir kadındaki adet döngüsü 21-35 gün şeklindedir. PCOS da genellikle 35 günden daha uzun aralıklarla adet döngüsü (yılda 4-8 kez) görülür.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Neler?

Hastaların yarısında erkeklik hormonunda artış görülür. Kıllanma en sık alt çene, üst dudak, göğüs, göbek çevresi ve bacak iç yüzlerinde belirgindir. Şiddetli vakalarda sırt, kol ve bacaklarda da kıllanma görülebilir. Nadiren erkek tipi saç dökülmesi ve vücut gelişimi görülür.

PCOS’lu kadınlarda yumurtlama problemine bağlı kısırlık sık görülür, gebe kalanlarda da düşük riski artmıştır, bebekte gelişme geriliği görülebilir, şeker hastalığı ve tansiyon yüksekliğine bağlı riskler artar.

Bu hastaların üçte birinde şişmanlık görülür. Bel-kalça oranı artmakla beraber yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalığı riski artmıştır. Kilo fazlalığına bağlı olarak insüline bağlı direnç ortaya çıkmakta ve şeker hastalığı ( diabet) eğilimi artmaktadır.

Progesteron tarafından karşılanamamış yüksek östrojen düzeylerine bağlı olarak rahim kanseri oluşması riski ise diğer bir sağlık problemidir.

Hastaların üçte birinde ise hiç bir şikayet yoktur, yapılan muayeneler ve tetkikler esnasında tanı konulur.

Hastalığın temelinde hipofiz bezinden salgılanan FSH ve LH hormonlarının anormal şekilde salgılanması yatar. Bu dengesizlik sonucu her ay düzenli olması gereken yumurtlama bozulur.

LH artışı erkeklik hormonu yapımını arttırır, salgılanan erkeklik hormonları (androjenler) yağ dokusunda östrojene dönüşür ve bu artış LH hormonu üretimini arttırır, yani tam bir kısır döngü ortaya çıkar.

Bu zincir kilo vermekle, yumurtalıkların baskılanması ya da uyarılması ile kırılabilir.

Polikistik over sendromu ile insulin hormonu arasındaki ilişki şu şekildedir. İnsulin pankreastan salınan bir hormondur ve hücrelerin şeker yani glikozu kullanmasını sağlar.

PCOS da hücrelerde insuline karşı direnç vardır ve pankreas bu durumla başa çıkabilmek için daha fazla insülin salgılar. İnsulin kan LH düzeyini arttırarak hastalığa katkıda bulunur.

Bu kadar yüksek insülin düzeyleri yumurtlamayı engeller, androjenlerde artış olur.

Ayrıca bu hastalarda hipofiz bezinden salınan ve göğüslerde süt üretimini uyaran Prolaktin hormonu da yükselmiştir.

Polikistik Over Sendromunda görülebilen hormonal değişikler:

 • LH/FSH oranı artar,
 • Androstenedion artar,
 • SHBG (sex hormon bağlayıcı globulin) azalır
 • DHEA ve DHEASO4 artar,
 • Testesteron artar,
 • Östrojen artar,
 • Prolaktin yükselir

İnsulin direncinde bozulma görülür. Ancak bu hormonlardaki degişimlerin mutlaka olması gerekmez.

PCOS’lu hastaların ultrasonografi ile incelenmesinde yumurtalıklarda 10-20 adet 2-10 mm capında kistin adeta gerdanlık şeklinde dizildiği görülür.

Ancak sadece ultrason görüntüsü ile tanı konulmamalıdır çünkü normal kadınların %8-25 inin yumurtalıklarının görüntüsü de polikist şeklindedir ve adet düzensizliği, kıllanma ve kısırlık gibi şikayetleri yoktur. Bunu gerçek PKOS ile karıştırmamak gerekir.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

PCOS’un kesin nedeni bilinmemektedir. Rol oynayabilecek faktörler şunlardır:

Fazla insulin: İnsülin pankreasta üretilen ve hücrelerin birincil enerji kaynağı olan şekeri kullanmasına izin veren hormondur. Hücreleriniz insüline karşı dirençli hale gelirse kan şekeriniz yükselir ve vücut bu durum dengeleyebilmek için daha fazla insülin üretir. Fazla insülin, androjen üretimini arttırır ve ovulasyon (yumurtlama) engellenir.

Genetik: Araştırmalar bazı genlerin PKOS ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

Aşırı androjen:Yumurtalıklar anormal derecede yüksek seviyede androjen üretirler ve hirsutizm ve akne ile sonuçlanır.

Polikistik Over Sendromu Nelere Sebep Olabilir?

Kısırlık

Gestasyonel diyabet veya hamileliğin neden olduğu yüksek tansiyon

Düşük veya erken doğum

Karaciğerde yağlanma ve karaciğer enfeksiyonu

Metabolik sendrom: yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve anormal kolesterol veya trigliserit düzeylerini içeren ve kardiyovasküler hastalık riskinizi önemli ölçüde artıran bir dizi durum

Tip 2 diyabet veya prediyabet

Uyku apnesi

Depresyon, anksiyete ve yeme bozuklukları

Anormal uterin kanama

Rahim Kanseri (Endometrium Kanseri)

Obezite PKOS ile ilişkilidir ve komplikasyonları daha da kötüleştirebilir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Öncelikle hastaların ideal kilolarına inmeleri sağlanmalıdır. PCOS’da kilo kaybı mevcut şikayetlerin cogunda tek başına düzelme sağlar. Ağırlığının %5’ini kaybeden hastalarda insulin ve androjen düzeyleri düşmektedir. Günlük aktivitenin arttırılması ve istikrarlı bir diyet programı ile yüz güldürücü sonuçlar alınır.

PCOS tedavisinde Metformin gibi şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle insulin metabolizmasında sorun olan hastalarda yarar göstermektedir.

Metformin karaciğerden glikoz çıkışını azaltır, böylece açlık plazma glikozunun düşmesini sağlar, ayrıca dokuların insülin direncini arttırır.

Bu ilacın ortalama 2 aylık kullanımı sonucu yüksek kan insülin düzeyleri,artmış insulin direnci ve aşırı tüylenmeye yol açan yüksek androjen hormonları düzelir.

Gebelik isteği yoksa adetleri düzenlemek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Bu haplar hormonlarda düzelme sağlar, kıllanma, kilo ve ciltte yağlanma şikâyetleri düzelir.

Aşırı tüylenme tedavisinde amaç erkeklik hormonunu baskılamaktır. Ancak bu tedavi var olan kılları yok edemez, sadece yeni tüylerin çıkışını azaltır. Bu sebeple iğne ya da lazer epilasyon beraberinde uygulanmalıdır. Uzun süreli bir tedavidir, başarılı olması için 8-18 ay gerekebilir.

Gebelik isteyen hastalarda yumurta gelişimini sağlamak için deneyimli bir uzman gözetiminde verilen tedavi ile başarılı sonuçlar alınır. Gelişen yumurtalardan aşılama yöntemi ile gebelik oluşturulmaya çalışılır. 3 kez yapılan takip ve aşılama ile gebelik elde edilememiş ise tüp bebek yöntemine geçilmesi önerilir.

Tedavide uygulanan bir diğer yöntem de “Laparaskopik Diatermi” dir. Burada laparaskopi ile karın boşluğuna girilir ve yumurtalar üzerindeki kistlere koter veya lazer uygulanır. Tedavinin mekanizması bilinmemekle birlikte verilen tedavide başarı şansını arttırdığı ve yumurtlamayı düzenlediği görülmüştür.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok

Kadın Hast Doğum ve Tüp Bebek uzmanı

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Polikistik Over Sendromu Tedavisi için iletişim bilgileri aşağıdadır:

Randevu Tel: 0216-3851715

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Источник: //www.dryesimyercok.com/polikistik-over-sendromu/

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik Over Sendromu

Nedeni henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı hemen hemen her kadının karşılaşma ihtimalinin olduğu “Polikistik over sendromu” hakkında merak ettiklerinizi Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük'e sorduk. İşte aldığımız yanıtlar…

 

Polikistik Over Sendromu, (PKOS) bir kadının menstruasyon düzenini, hamilelik şansını, hormonlarını, kalbini, kan damarlarını ve dış görünümünü etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığın başlangıcı genellikle ergenlik çağında olur.

Bunun nedeni ise ergenlik çağında aktifleşmeye başlayan hormonal sistemi hatalı çalışmasıdır. Giderek artan aşırı kilolu çocuklar nedeniyle Polikistik Over Sendromu, günümüzde giderek artıyor. Çünkü kilo hücrelerde insülin direncini başlatıyor, insülin daha fazla salgılanıyor.

Fazla insülin de yumurtalıklarda IGF reseptörlerine bağlanarak yumurtlama ve buna bağlı düzgün hormonal durumu bozuyor. Obezitenin görülme sıklığının artmasına paralel olarak orijinal sıklığı yüzde 10 iken bu sendromun son yıllarda yüzde 25’e dek çıktığını bildiren çalışmalar var.

Yeterli önlem alınmazsa yakın bir tarihte bir halk sağlığı sorunu olacak kadar sıklaşacak.

Polikistik over sendromu neden olur?

Polikistik Over Sendromu’nun, nedeni bilinmiyor. Ancak genetik olabileceği konusunda birçok bulgu var; aynı ailedeki diğer kadınlarda (anne, kız kardeş) daha sık görülüyor. Polikistik Over Sendromu’nda ana problem yumurtalıklarda gereğinden fazla salgılanan androjendir (erkeklik hormonu).

Bu durum sağlıklı yumurta gelişimini ve yumurtlamayı bozuyor. İnsulin ve polikistik over sendromu arasında bir bağ olabileceği de düşünülüyor. Polikistik Over Sendromlu hastaların kanında normalden fazla insülin bulunuyor, ancak vücut hücreleri insüline yeterli yanıt vermiyor. Artmış insülin androjen fazlalığına neden oluyor.

Fazla androjen ise akne, tüylenme, kilo artışı ve yumurtlama problemlerine yol açıyor.

Polikistik over sendromunda kimler risk altında?

Prof. Dr. Tansu Küçük ergenlik çağından başlayarak tüm kadınların risk altında olduklarını belirtiyor. Menopoza girildiğinde adet düzensizlikleri sahneden çekiliyor ama sağlık sorunları ve riskleri devam ediyor, hatta kadının yaşlanması ile birlikte daha da artıyor.

“Nedeni tam da bilinmeyen bu hastalığın daha ergenlik çağındaki kız çocuklarında önlenmesi gerekiyor. “ uyarısında bulunan Prof. Dr. Tansu Küçük, “Bu amaçla beslenme düzeni, fast food alışkanlığına kesinlikle izin verilmemesi, TV başında oturmasına izin verilmemesi, hareketli oyunlar oynaması, hazır paketli gıdalardan kaçınılması çok önemli.

Bu şekilde kilo kontrolü yapılamıyorsa oral antidiyabetik tedaviye başlanabiliyor” diyor.

REGLİNİZİN GECİKMESİNE YOL AÇAN 7 NEDEN!

Polikistik over sendromunun belirtileri neler?

Polikistik Over Sendromu’nun belirtileri kadından kadına değişmekle birlikte şunlar olabilir:

 • Anovulasyona (yumurtlamamak) bağlı infertilite
 • Seyrek ve düzensiz adet kanamaları
 • Hirşutizm ( yüz, göğüs, karın, sırt, parmaklarda tüylenme)
 • Akne, yağlı cilt, saçta kepeklenme
 • Özellikle karın bölgesinde yağlanma, ve obezite
 • Saçta erkek tarzı kelleşme ve saç tellerinde incelme
 • Boyun, kol, göğüs veya uylukta koyu renkli, kalınlaşmış deri bölgeleri

Polikistik over sendromu nelere sebep olabiliyor?

Jinekolojik problemlere ek olarak Polikistik Over Sendrom’u bir genel sağlık sorunu da oluşturuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük bu sendromun yol açtığı diğer sorunları şöyle sıralıyor:

 • Polikistik over sendromlu kadınların yüzde 50 den fazlasında 40 yaştan önce diyabet ya da şeker metabolizması bozukluğu ortaya çıkıyor.
 • Kalp krizi riski Polikistik Over Sendromlu kadınlarda yaşıtı diğer kadınlardan 4-7 kat daha fazla tespit edilmiş.
 • Hipertansiyon riski daha fazla oluyor.
 • Polikistik over sendromlu kadınlarda LDL kolesterol (kötü kolesterol) daha yüksek, HDL kolesterol (iyi kolesterol) daha düşük oluyor.
 • Polikistik over sendromlu kadınlarda uyku apnesi daha sık görülüyor.
 • Ayrıca polikistik over sendromlu kadınlarda anksiyete ve depresyon daha ortaya çıkıyor.

Polikistik over sendromlu kadınlarda endometrial hiperplazi (rahim içinin aşırı kalınlaşması ve hücre anormalliklerinin başlaması) ve kanser (rahim kanseri) riski daha fazla oluyor.

KADIN HASTALIKLARI NELERDİR?

Polikistik over sendromunda erken tedavinin önemi nedir?

Tedaviye geç kalındığı durumlarda ses kalınlaşması, sakal bıyık çıkması, klitoris büyümesi gibi maskülinizasyon (erkekleşme) tablosu ortaya çıkıyor.

Ayrıca hipertansiyon, diyabet ve kalp krizi gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkma riski artıyor. Tedavi edilmemiş olgularda endomerium kanseri sıklığı da artıyor.

Erken girişimlerden en önemlisi kilo durumunu izlemek ve aşırı kilo olmaya başladığında önlem almak.

Hastanın boy ve kilosu alınarak vücut kitle indeksi (Body Mass Index) hesaplanıyor. Sonuçlar şöyle değerlendiriliyor:

18.5 ve altı: Zayıf

18.5-24.9: Normal kilolu

25-29.9: Hafif Şişman

30-39.9: Obez

40 ve üstü: Ölümcül obez

Bel ve kalça çevresi ölçülerek bel/kalça oranı hesaplanıyor, 0.67 ile 0.80 arasında olmalı. Bu değer 1’e yaklaştıkça ve hatta 1’i geçtikçe karın bölgesinde yağ artışı var (erkek tipi), hormonal değerler daha bozuk ve sağlık rikleri daha fazla demektir

Polikistik over sendromu tedavisi nasıldır?

PKOS tedavi edilemiyor, sadece ihtiyaca yönelik tedavi yapılıyor. Tedavinin amacı hastanın yaşına, şikayetlerine, çocuk isteyip istemediğine göre değişiyor; tedavinin en önemli amaçlarından biri de uzun vadeli koruma sağlayarak şeker ve kalp hastalıklarının oluşumunu engellemek. PKOS tedavisinde birden fazla yöntem kullanmak sık sık gerekli oluyor. Tedavi seçenekleri:

Yaşam şeklinin değiştirilmesi: Diyet ve egzersiz ile kilo kontrolü yapılmalı. Her ikisi de profesyonel birinin yardımını gerektirse de ana prensip olarak beslenmede işlenmiş gıdalar ve şekerler azaltılırken tüm tahıllar, meyveler, sebzeler ve yağsız et tüketilmeli. Kilonun yüzde 10 eksilmesi bile adet düzensizliklerini çözebiliyor.

Doğum kontrol hapları: Hamilelik istemeyen kadınlarda adet düzenleyici, erkeklik hormonlarını azaltıcı, sivilce azaltıcı etkileriyle yararlı oluyorlar. Hapların içindeki dengeli hormonların etkisi ile rahim kanseri olasılığı da azalıyor.

Diyabet ilaçları: Diyabet ilaçları PKOS’de de tedaviye katkıda bulunuyorlar. Kan şekerini düzenliyor ve erkeklik hormonunu da azaltıyorlar. Bunun sonucunda tüylenme de azalıyor.

Yumurtlamayı artırıcı ilaçlar: İnfertilite için gerekli diğer araştırmalar da yapıldıktan sonra tek sebep yumurtlama bozukluğu ise bu tür ilaçlar yararlı oluyor. Ancak çoğul hamilelik riski unutulmamalı. İlaçlardan sonra tedavi olarak son basamak tüp bebek uygulaması oluyor .

Cerrahi tedavi: “Ovarian drilling” laparoskopi ile yumurtalık yüzeylerinde delikler açmak demek. Yumurtlama şansını artırıyor. Tıbbi tedaviye cevap vermeyen kadınlarda iyi bir seçenek oluyor.

Ancak çok dikkatli yapılmalı, aksi halde yapışıklıklara neden olarak başka bir infertilite sebebinin eklenmesine neden olabiliyor. Obezitesi çok ciddi olan kadınlarda obezite cerrahisi de önerilebiliyor.

Kalp hastalığı ve diyabet hastalığı durumlarında ilgili kliniklerle ortak bir tedavi planı yapılıyor.

Tüylenme için tedaviler: Anti-androjen denen ilaçlar tüylenme ve sivilce sorununu çözebiliyor. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç erkeklik hormonunu da azalttığı için tüylenme tedavisinde kullanılabiliyor.

Erkeklerin saç dökülmesini azaltmak için kullanılan bir ilaç da erkeklik hormonu karşıtı etkisini kıl köklerinde yapıyor; bu nedenle kadınların tüylenme şikayetinde de kullanılıyor.

Tüylerden kurtulmak için lazer epilasyon gibi diğer tedaviler de eklenebiliyor.

Polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında her şey…

Test: Polikistik over sendromu hastası olabilir misiniz?

İdeal kilonuzdan yüzde 10 daha fazla mı kilonuz var?

Evet – Hayır

Fazla kilonuz bel-karın bölgenizde mi?

Evet – Hayır

Nedensiz yere ağırlığınızın yüzde 10’unu ya da fazlasını aldınız mı?

Evet – Hayır

Kilo vermede güçlük yaşıyor musunuz?

Evet – Hayır

Adet kanaması yıl boyunca 8 kez veya daha mı oluyor?

Evet – Hayır

Adet görebilmek için hap kullanıyor musunuz?

Evet – Hayır

İnfertilite sorununuz var mı?

Evet – Hayır

Üst dudak, çene, boyun, göğüs ve karın bölgenizde tüy artışı var mı?

Evet – Hayır

Saç kıllarınız inceliyor mu?

Evet – Hayır

Sivilce sorununuz var mı?

Evet – Hayır

Deride küçük siğil gibi kabarıklıklar var mı?

Evet – Hayır

Deriniz bazı bölgelerde koyu renkli ya da renk değişikliği var mı?

Evet – Hayır

Depresyon ya da anksiete var mı?

Evet – Hayır

Ailenizde diyabet hastalığı var mı?

Evet – Hayır

Yumurtalık kisti var mı ya da oldu mu?

Evet – Hayır

Ailenizde yumurtalık kisti hikayesi var mı?

Evet – Hayır

Kan şekerinizde dalgalanmalar oluyor mu?

Evet – Hayır

Sonuç: Bu sorulardan 5 den fazlasına evet cevabı verdiyseniz Polikistik over sendromlu olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

KADINLARDA GÖRÜLEN BEŞ NADİR HASTALIK

Hazırlayan: Dilay Argün

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/1037006-polikistik-over-sendromu-nedir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.