Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over Sendromu

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 15:26

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistikover sendromu yumurtalıklar küçük boyutlarda kislerin oluşumuna denilmektedir. Yumurtalıklarda oluşan bu kistler küçük ve iyi huyludur.

Kist olarak adlandırılan organizmalardır. Organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşen çok miktarda yumurta hücresidir.

Bu durum yumurtalıklarda irileşme ve çok sayıda küçük kist oluşumu olarak görülmektedir.

Polikistik over sendromu günümüzde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu durumu yaşayan birçok genç kız ve kadınlar bulunmaktadır. Polikistik over sendromu belirtili farklı durumlarla görülmektedir fakat en belirgin bulguları aşırı tüylenme ve akne problemi olarak görülmektedir. 

Kanda yapılan ölçümlerle birbirinden farklı dengesizlikler ve erkeklik hormanlarının yükselmesi ile görülen bir durumdur.

Polikistik over sendromda beyindeki hipofiz bölümünden salgılanan ve yumurtalık hormon üretimini düzenlemede yardımcı FSH ve LH hormonları arasındaki denge bozulmaktadır.

Bu durumunun sonucunda ise yumurtalıkların hormon üretiminde anormallikler ve yumurtalama sorunları oluşmaktadır. 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromda ilk bulgu kişide görülen aşırı tüylenmedir. Aşırı tüylenme erkek tipi şeklindedir. Genellikle aşırı tüylenme yüzde, boyun bölgesinde, çene, göbek ve göğüs çevresinde görülmektedir fakat esmer tenli kadınlarda bu durum bazen normal karşılanabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi görülen bir diğer belirtiler arasındadır. Diğer belirtiler ise adet görme durumları ile alakalıdır. Genellikle seyrek adet görme durumları yaşanmaktadır. Adet gecikmesi, adet düzensizliği, aşırı kanama ya da az miktarda kanama gibi durumlar görülmektedir.

Bazı vakalarda aşırı kanama sebebiyle yumurtlama olmaması durumudur. Yani yumurtalama düzensizliğidir. Sivilce sorunu sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durum akne olarak görülür. Aşırı bir şekilde akne sorunu yaşanır. Cilt tipinin değişmesi görülür. Cilt tipinin değişmesi, cildin yağlanması olarak görülen durumudur. Genellikle şişmanlık görülür.

Her hastada bu durum görülmese de bazı vakalarda şişmanlık görülür. Şişmanlık genellikle bel ve göbek bölgesinde oluşur. 

Pelvik ağrıları ve kasık ağrıları sıklıkla hissedilir. Bunun dışında kişinin ruh halinde değişimler yaşanır. Ruh halinde görülen değişimler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde depresyon hali görülür. Polikistik over sendromda depresyon belirtisi çeşitli durumlarla ortaya çıkmaktadır. 

 • Adet gecikmeleri
 • Seyrek adet görme
 • Adet düzensizliği
 • Aşırı tüylenme
 • Yumurtalama düzensizlikleri
 • Hamile kalamama
 • Geç hamile kalma
 • Yumurtalıklarda kist
 • Kilo alımı
 • Akne
 • Pelvik ağrılar
 • Kasık ağrıları
 • Depresyon
 • Erkek tipi saç dökülmesi

Polikistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik over sendromu nedeni tam olarak belirlenmemiştir fakat temel nedeni genetik durumlar bilinmektedir. Genetik faktörlerin çocukluk döneminde ya da ergenlik döneminde bazı zincirleme mekanizmalar olayları tetikleyen etkenler olarak bilinmektedir.

Polikistik Over Sendromu Teşhisi

Polikistik over sendromu, hastaların bazı şikayetleri ile gözlemlenmektedir. İlk olarak fizik muayene yapılmaktadır. Fizik muayenede polikistik over sendromunun en belirgin bulgusu olan aşırı tüylenme durumu izlenmektedir. Aşırı tüylenme, erkeklik hormonunun yükselmesi ile meydana gelmektedir.

Ulturason ile görüntüleme yapılarak yumurtalıkların durumu incelenmektedir. Ulturason sistemi ile yumurtalıklarda anovulasyon gözlenmektedir. Polikistik over sendromu bu rahatsızlığın en belirgin belirtileri olması durumunda incelenmesi ve ulturason görüntüleme sistemi ile teşhis edilmektedir. 

Polikistik Over Sendromu Tedavi Yöntemleri

Polikistik over sendromda ilk olarak hastalığın şikayetleri tedavi edilmektedir. Bu hastalıkta ilk olarak aşırı tüylenmeye neden olan erkeklik hormonlarının etikinliğinin ve miktarının azaltılması sağlanmaktadır.

Bu nedenle hormonal bozuklukların tedavisi yapılmaktadır.

İnsülin direncine karşı olarak insülün duyarlılığının arttırılması SHBG miktarının artırarak, testosteron miktarını azaltmak bu hastalıkta etkin tedavi olarak görülmektedir.

Hormon bozukluğunun tedavisinde ilaç yöntemi uygulanarak hastalığın giderilmesinde yardımcı olunmaktadır. Bazı vakalarda ise cerrahi müdahale yapılmaktadır.

 Yumurtalık ameliyatında erkeklik hormonlarının miktarının ve etkinliğinin azaltılması amaçlanmaktadır.

İlaç ve cerrahi müdahale yöntemi ile polikistik over sendromda bu iki tedavi yöntemi hastalığın ilerlemesini engellemektedir. 

Önerilen İçerik;
► Hipofiz Hormon Fazlalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/polikistik-over-sendromu-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11029h.htm

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik Over Sendromu

Nedeni henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı hemen hemen her kadının karşılaşma ihtimalinin olduğu “Polikistik over sendromu” hakkında merak ettiklerinizi Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük'e sorduk. İşte aldığımız yanıtlar…

 

Polikistik Over Sendromu, (PKOS) bir kadının menstruasyon düzenini, hamilelik şansını, hormonlarını, kalbini, kan damarlarını ve dış görünümünü etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığın başlangıcı genellikle ergenlik çağında olur.

Bunun nedeni ise ergenlik çağında aktifleşmeye başlayan hormonal sistemi hatalı çalışmasıdır. Giderek artan aşırı kilolu çocuklar nedeniyle Polikistik Over Sendromu, günümüzde giderek artıyor. Çünkü kilo hücrelerde insülin direncini başlatıyor, insülin daha fazla salgılanıyor.

Fazla insülin de yumurtalıklarda IGF reseptörlerine bağlanarak yumurtlama ve buna bağlı düzgün hormonal durumu bozuyor. Obezitenin görülme sıklığının artmasına paralel olarak orijinal sıklığı yüzde 10 iken bu sendromun son yıllarda yüzde 25’e dek çıktığını bildiren çalışmalar var.

Yeterli önlem alınmazsa yakın bir tarihte bir halk sağlığı sorunu olacak kadar sıklaşacak.

Polikistik over sendromu neden olur?

Polikistik Over Sendromu’nun, nedeni bilinmiyor. Ancak genetik olabileceği konusunda birçok bulgu var; aynı ailedeki diğer kadınlarda (anne, kız kardeş) daha sık görülüyor. Polikistik Over Sendromu’nda ana problem yumurtalıklarda gereğinden fazla salgılanan androjendir (erkeklik hormonu).

Bu durum sağlıklı yumurta gelişimini ve yumurtlamayı bozuyor. İnsulin ve polikistik over sendromu arasında bir bağ olabileceği de düşünülüyor. Polikistik Over Sendromlu hastaların kanında normalden fazla insülin bulunuyor, ancak vücut hücreleri insüline yeterli yanıt vermiyor. Artmış insülin androjen fazlalığına neden oluyor.

Fazla androjen ise akne, tüylenme, kilo artışı ve yumurtlama problemlerine yol açıyor.

Polikistik over sendromunda kimler risk altında?

Prof. Dr. Tansu Küçük ergenlik çağından başlayarak tüm kadınların risk altında olduklarını belirtiyor. Menopoza girildiğinde adet düzensizlikleri sahneden çekiliyor ama sağlık sorunları ve riskleri devam ediyor, hatta kadının yaşlanması ile birlikte daha da artıyor.

“Nedeni tam da bilinmeyen bu hastalığın daha ergenlik çağındaki kız çocuklarında önlenmesi gerekiyor. “ uyarısında bulunan Prof. Dr. Tansu Küçük, “Bu amaçla beslenme düzeni, fast food alışkanlığına kesinlikle izin verilmemesi, TV başında oturmasına izin verilmemesi, hareketli oyunlar oynaması, hazır paketli gıdalardan kaçınılması çok önemli.

Bu şekilde kilo kontrolü yapılamıyorsa oral antidiyabetik tedaviye başlanabiliyor” diyor.

REGLİNİZİN GECİKMESİNE YOL AÇAN 7 NEDEN!

Polikistik over sendromunun belirtileri neler?

Polikistik Over Sendromu’nun belirtileri kadından kadına değişmekle birlikte şunlar olabilir:

 • Anovulasyona (yumurtlamamak) bağlı infertilite
 • Seyrek ve düzensiz adet kanamaları
 • Hirşutizm ( yüz, göğüs, karın, sırt, parmaklarda tüylenme)
 • Akne, yağlı cilt, saçta kepeklenme
 • Özellikle karın bölgesinde yağlanma, ve obezite
 • Saçta erkek tarzı kelleşme ve saç tellerinde incelme
 • Boyun, kol, göğüs veya uylukta koyu renkli, kalınlaşmış deri bölgeleri

Polikistik over sendromu nelere sebep olabiliyor?

Jinekolojik problemlere ek olarak Polikistik Over Sendrom’u bir genel sağlık sorunu da oluşturuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük bu sendromun yol açtığı diğer sorunları şöyle sıralıyor:

 • Polikistik over sendromlu kadınların yüzde 50 den fazlasında 40 yaştan önce diyabet ya da şeker metabolizması bozukluğu ortaya çıkıyor.
 • Kalp krizi riski Polikistik Over Sendromlu kadınlarda yaşıtı diğer kadınlardan 4-7 kat daha fazla tespit edilmiş.
 • Hipertansiyon riski daha fazla oluyor.
 • Polikistik over sendromlu kadınlarda LDL kolesterol (kötü kolesterol) daha yüksek, HDL kolesterol (iyi kolesterol) daha düşük oluyor.
 • Polikistik over sendromlu kadınlarda uyku apnesi daha sık görülüyor.
 • Ayrıca polikistik over sendromlu kadınlarda anksiyete ve depresyon daha ortaya çıkıyor.

Polikistik over sendromlu kadınlarda endometrial hiperplazi (rahim içinin aşırı kalınlaşması ve hücre anormalliklerinin başlaması) ve kanser (rahim kanseri) riski daha fazla oluyor.

KADIN HASTALIKLARI NELERDİR?

Polikistik over sendromunda erken tedavinin önemi nedir?

Tedaviye geç kalındığı durumlarda ses kalınlaşması, sakal bıyık çıkması, klitoris büyümesi gibi maskülinizasyon (erkekleşme) tablosu ortaya çıkıyor.

Ayrıca hipertansiyon, diyabet ve kalp krizi gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkma riski artıyor. Tedavi edilmemiş olgularda endomerium kanseri sıklığı da artıyor.

Erken girişimlerden en önemlisi kilo durumunu izlemek ve aşırı kilo olmaya başladığında önlem almak.

Hastanın boy ve kilosu alınarak vücut kitle indeksi (Body Mass Index) hesaplanıyor. Sonuçlar şöyle değerlendiriliyor:

18.5 ve altı: Zayıf

18.5-24.9: Normal kilolu

25-29.9: Hafif Şişman

30-39.9: Obez

40 ve üstü: Ölümcül obez

Bel ve kalça çevresi ölçülerek bel/kalça oranı hesaplanıyor, 0.67 ile 0.80 arasında olmalı. Bu değer 1’e yaklaştıkça ve hatta 1’i geçtikçe karın bölgesinde yağ artışı var (erkek tipi), hormonal değerler daha bozuk ve sağlık rikleri daha fazla demektir

Polikistik over sendromu tedavisi nasıldır?

PKOS tedavi edilemiyor, sadece ihtiyaca yönelik tedavi yapılıyor. Tedavinin amacı hastanın yaşına, şikayetlerine, çocuk isteyip istemediğine göre değişiyor; tedavinin en önemli amaçlarından biri de uzun vadeli koruma sağlayarak şeker ve kalp hastalıklarının oluşumunu engellemek. PKOS tedavisinde birden fazla yöntem kullanmak sık sık gerekli oluyor. Tedavi seçenekleri:

Yaşam şeklinin değiştirilmesi: Diyet ve egzersiz ile kilo kontrolü yapılmalı. Her ikisi de profesyonel birinin yardımını gerektirse de ana prensip olarak beslenmede işlenmiş gıdalar ve şekerler azaltılırken tüm tahıllar, meyveler, sebzeler ve yağsız et tüketilmeli. Kilonun yüzde 10 eksilmesi bile adet düzensizliklerini çözebiliyor.

Doğum kontrol hapları: Hamilelik istemeyen kadınlarda adet düzenleyici, erkeklik hormonlarını azaltıcı, sivilce azaltıcı etkileriyle yararlı oluyorlar. Hapların içindeki dengeli hormonların etkisi ile rahim kanseri olasılığı da azalıyor.

Diyabet ilaçları: Diyabet ilaçları PKOS’de de tedaviye katkıda bulunuyorlar. Kan şekerini düzenliyor ve erkeklik hormonunu da azaltıyorlar. Bunun sonucunda tüylenme de azalıyor.

Yumurtlamayı artırıcı ilaçlar: İnfertilite için gerekli diğer araştırmalar da yapıldıktan sonra tek sebep yumurtlama bozukluğu ise bu tür ilaçlar yararlı oluyor. Ancak çoğul hamilelik riski unutulmamalı. İlaçlardan sonra tedavi olarak son basamak tüp bebek uygulaması oluyor .

Cerrahi tedavi: “Ovarian drilling” laparoskopi ile yumurtalık yüzeylerinde delikler açmak demek. Yumurtlama şansını artırıyor. Tıbbi tedaviye cevap vermeyen kadınlarda iyi bir seçenek oluyor.

Ancak çok dikkatli yapılmalı, aksi halde yapışıklıklara neden olarak başka bir infertilite sebebinin eklenmesine neden olabiliyor. Obezitesi çok ciddi olan kadınlarda obezite cerrahisi de önerilebiliyor.

Kalp hastalığı ve diyabet hastalığı durumlarında ilgili kliniklerle ortak bir tedavi planı yapılıyor.

Tüylenme için tedaviler: Anti-androjen denen ilaçlar tüylenme ve sivilce sorununu çözebiliyor. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç erkeklik hormonunu da azalttığı için tüylenme tedavisinde kullanılabiliyor.

Erkeklerin saç dökülmesini azaltmak için kullanılan bir ilaç da erkeklik hormonu karşıtı etkisini kıl köklerinde yapıyor; bu nedenle kadınların tüylenme şikayetinde de kullanılıyor.

Tüylerden kurtulmak için lazer epilasyon gibi diğer tedaviler de eklenebiliyor.

Polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında her şey…

Test: Polikistik over sendromu hastası olabilir misiniz?

İdeal kilonuzdan yüzde 10 daha fazla mı kilonuz var?

Evet – Hayır

Fazla kilonuz bel-karın bölgenizde mi?

Evet – Hayır

Nedensiz yere ağırlığınızın yüzde 10’unu ya da fazlasını aldınız mı?

Evet – Hayır

Kilo vermede güçlük yaşıyor musunuz?

Evet – Hayır

Adet kanaması yıl boyunca 8 kez veya daha mı oluyor?

Evet – Hayır

Adet görebilmek için hap kullanıyor musunuz?

Evet – Hayır

İnfertilite sorununuz var mı?

Evet – Hayır

Üst dudak, çene, boyun, göğüs ve karın bölgenizde tüy artışı var mı?

Evet – Hayır

Saç kıllarınız inceliyor mu?

Evet – Hayır

Sivilce sorununuz var mı?

Evet – Hayır

Deride küçük siğil gibi kabarıklıklar var mı?

Evet – Hayır

Deriniz bazı bölgelerde koyu renkli ya da renk değişikliği var mı?

Evet – Hayır

Depresyon ya da anksiete var mı?

Evet – Hayır

Ailenizde diyabet hastalığı var mı?

Evet – Hayır

Yumurtalık kisti var mı ya da oldu mu?

Evet – Hayır

Ailenizde yumurtalık kisti hikayesi var mı?

Evet – Hayır

Kan şekerinizde dalgalanmalar oluyor mu?

Evet – Hayır

Sonuç: Bu sorulardan 5 den fazlasına evet cevabı verdiyseniz Polikistik over sendromlu olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

KADINLARDA GÖRÜLEN BEŞ NADİR HASTALIK

Hazırlayan: Dilay Argün

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/1037006-polikistik-over-sendromu-nedir

Polikistik over sendromu

Polikistik Over Sendromu

RU | UK | KK | BE | EN |
polikistik over sendromu, polikistik over sendromu kilo verme
Polikistik over sendromu (PCO), yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalıktır. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir.

Bu hücreler ultrasonda özel bir görüntü oluşturmaktadırlar.

Polikistik over sendromu genel anlamda 35 yaş ve altında bulunan yaş gruplarını tehdit etmektedir. Genç kızlarda da görülebilmektedir. Yumurtalıklarda bulunan kist ile karakterize olarak meydana gelen hormonal bir problemdir.

PCO, hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu, kadınlarda düzenli olarak yumurtlama olmamasına neden olur (bazıları düzenli olarak adet görürken, bazıları ise yılda yalnızca birkaç kez adet görebilir.). Yumurtlama düzensizliğinin sonucu olaraksa erkeklik hormonunda bir artış gözlenir.

“LH'daki artış overde erkeklik hormonu üretimini artırır. Salgılanan bu erkeklik hormonları (androjenler) yağ dokusunda östrojene dönüşmekte, bu östrojen LH üretimini artırmakta ve bir kısır döngü ortaya çıkmaktadır. Bu kısır döngü kilo kaybı ya da yumurtalıkların baskılanması gibi etkenlerle kırılabilir.

Yine kilo fazlalığına bağlı olarak insüline karşı bir direnç ortaya çıkmakta ve sonuçolarak hormonal denge bozularak yine bu kısır döngüye ulaşılmaktadır.”

Konu başlıkları

 • 1 Nedenleri
 • 2 Belirtileri
 • 3 Tanısı
 • 4 Riskler
 • 5 Tedavisi
 • 6 Kaynakça
 • 7 Dış bağlantılar

Nedenleri

Polikistik over sendromu meydana getiren neden tam anlamıyla tespit edilmiş değildir. Polikistik over sendromunda kişinin vücudunda birçok hormonal soruna neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak da kadınlarda tüylenmeye neden olabilmektedir bunun yanı sıra akne de oluşabilir.

Sendroma maruz kalan kadınların büyük çoğunluğunda ilerlemiş şişmanlığa bağlı insülin direncine maruz kalabilirler. Fakat bu durum kadınlardaki hormonal bozukluğu ileri düzeye taşıyabilmektedir.

Belirtileri

 • Adet düzensizliği
 • Sivilcelenmede artış
 • Cilt yağlanması
 • Tüylenmede artış
 • Kısırlık
 • Kilo artışı

Tanısı

Eğer kişilerde adet düzensizliği ve tüylenme oluşmuşsa polikistik over sendromu tanısı çok kolaylıkla koyulabilir. Ancak kan testleri ile de görülebilen bazı bulguları da vardır. Özellikle testesteron hormonunun miktarı ile anlaşılabilen bir hastalıktır.

Testesteron hormonunun yanı sıra böbrek üstü bezlerinin de hormon düzeyine bakılmasında yarar vardır. Eğer bu hormonların seviyesinin kan testleri ile yüksek olduğu gözlenirse tanı hemen koyulabilir.

Fakat adet düzensizliği ve tüylenme şikayeti ile gelen kadınlarda bu testlerin yapılmasının da fazla bir gereği yoktur. Polikistik over sendromu açıkça bellidir.

Riskler

PCO sendromu olan kadınlar için olası riskler şunlardır:

 • Endometriyal hiperplasiya: Uterusun (Rahmin) iç çeperini örten müköz membran olarak tanımlanan endometriyum, over hormonlarının etkisiyle değişiklikler göstermektedir. Bu değişiklikler döllenmiş bir ovumun implantasyonuna hazırlık amacına yöneliktir ve implantasyonun gerçekleşmemesi durumunda olay menstruasyonla sonlanır. Sağlam bir doku yönünde patolojik doku şekillenmesi olarak tanımlanan hiperplasiya ise yeni oluşan elementlerin şekilleri ve işlevleri bakımından kendilerini oluşturan dokulardan ayırt edilemeleri sonucunu doğurmaktadır.
 • Endometriyal kanser (Rahim duvarı kanseri): Bu riskin doğrudan sendroma mı yoksa obezite, hiperinsulinemi (kandaki insülin düzeyinin aşırı yükselmesi) ya da hiperandrojenizme (androjenik yetmezlik) mi yol açacağı tam olarak belirlenememiştir.
 • İnsülin direnci/Tip II diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Dislipidemi
 • Kalp rahatsızlıkları
 • İnme
 • Kilo alımı
 • Düşük

Tedavisi

Tedavi şekli bebek sahibi olmak isteyenlere göre değişim gösterir. Bu tedavide aşama aşama giden bir tedavi yöntemi uygulanır. Eğer başvuran kişi çocuk sahibi olmak istemiyorsa yapılacak birkaç tane uygulama vardır. İlk öncelikli olarak adet düzensizliği sorunu çözülür.

Uzun süre adet görmeyen kadınlarda östorojenin etkisi ile rahim kanseri riski de artar. İkinci aşama ise tüylenmenin önüne geçmektir. Tüylenmenin önüne geçmek için antiandrojenler kullanılır. En iyi yöntem ise doğum kontrol haplarıdır.

İnsülin direncine bağlı olarak gelişen kilo problemini de düzenlemek gerekmektedir. Hastaya uygulanan diyetler ve egzersizler en başarılı tedavi yöntemleridir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda ise, kişinin insülin direncini ayarlamak ve yumurtlamasını sağlamak gerekir.

Polikistik over sendromu hastalığına sahip bazı kadınlarda haplarla yumurtlama oluşturuluyor ve çocuk sahibi olabiliyorlar.

Kaynakça

 1. http://www.tupbebeknedir.com/polikistik-over-sendromu-nedir
 2. http://www.tupbebeknedir.com/polikistik-over-sendromu-nedir

Dış bağlantılar

 • Polikistik Over Sendromu (PCOS)
 • 4women.gov'da Polikistik Over Sendromu (PCOS)
 • Şikago Üniversitesi Polikistik Over Sendromu Merkezi
 • Avustralya Polikistik Over Sendromu Derneği

polikistik over sendromu, polikistik over sendromu kilo verme, polikistik over sendromu nedir, polikistik over sendromu tedavisi

Polikistik over sendromu Hakkında Bilgi

Polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu
Polikistik over sendromu konusunu görüntülemektesiniz.
Polikistik over sendromu nedir, Polikistik over sendromu kimdir, Polikistik over sendromu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/%D0%86%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%8B%D1%82%D1%83%D1%82-%D1%84%D1%96%D0%B7%D1%96%D0%BA%D1%96-%D1%96%D0%BC%D1%8F-%D0%91.-%D0%86.-%D0%A1%D1%86%D1%8F%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%9D%D0%90%D0%9D-%D0%91%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%83%D1%81%D1%96-20103.html

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık olarak %18’ini etkileyen önemli bir jinekolojik problemdir.

Aşırı saç dökülmesi, akne, istenmeyen tüylerde artış, kilo alımı, doğurganlık ile ilgili zorluklar, anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi ciddi belirtilere neden olabilir.

 Kadınlar arasında sıkça rastlanan bu problemin belirtilerini azaltmak ve yaşam standardını yükseltmek için polikistik over sendromu tedavisi yapılması gereklidir.

Polikistik over sendromu teşhisi nasıl konulur?

Polikistik yumurtalık sendromu tanısı, aşağıdaki üç kriterden en az ikisi ile karşılaşıldığında konulabilir:

 1. Bir yumurtalıkta çok sayıda yumurta hücresi olan foliküllerin görülmesi, bir veya her iki yumurtalığın da boyutlarının büyümüş olması.
 2. Kandaki erkek hormonlarının (androjenler) yüksek düzeyde çıkması, aşırı tüylenme ve aknelerdeki artış.
 3. Düzensiz adet görülmesi, hiç adet görülmemesi, yumurtalamanın olmaması.

Yukarıdaki kriterlere göre, bir kadının düzenli periyotları veya normal androjen seviyeleri olsa bile polikistik over teşhisi konulabilir. Bu durum bize, her polikistik over sendromu olan kadının farklı belirtiler yaşayabileceğini göstermektedir. Doğru bir şekilde tanı konulabilmesi için, adet düzensizliğinin benzer semptomlarına neden olabilecek diğer bazı durumlar göz ardı edilmelidir.

Polikistik over sendromunun teşhisinde kullanılabilecek yöntemler şunlardır:

Muayene ve Tıbbi Geçmiş: Teşhisin bir parçası olarak, doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve kilonuz ve boyunuz gibi fiziksel özelliklerinizi değerlendirecektir.

Ultrason:

Yumurtalıkta herhangi bir kist olup olmadığını ve bir yumurtalıkların büyüyüp büyümediğini belirlemek için rahim, yumurtalıklar ve pelvisin ultrasonografisi yapılabilir. Vajinal ultrason ile görüntüleme, karından yapılan ultrasona göre daha net sonuçlar verir.

Kan Testleri:

Kan testleri vücuttaki androjen seviyelerini değerlendirmek için kullanılır.  Yüksek androjen düzeylerini belirlemede yararlı olabilecek kan testleri şunlardır:

 • Cinsiyet hormonu bağlayıcı-globulin (SHBG)
 • Dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS)
 • Androstenedione

Kan testleri, vücudunuzdaki diğer üreme hormonlarının seviyelerini değerlendirmek için de yapılabilir. Bu testler şöyledir:

 • Östradiol (östrojen)
 • Follikül stimüle edici hormon (FSH)
 • Luteinize edici hormon (LH)

Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Polikistik over sendromunun yönetimi ve tedavisi; diyet ve fiziksel aktivite için sağlıklı bir yaklaşım, ilaçlar ve tamamlayıcı terapiler gibi bir dizi şeyi içerebilir.

Yaşam tarzı değişikliği:

Sağlıklı bir yaşam tarzı, polikistik over sendromunu başarıyla yönetmenin en önemli özelliklerinden biridir. Sağlıklı bir diyet; tüm vitamin ve minerallerden yeterli miktarda almanızı sağlayacaktır.

Kilo kaybetmek, bazı belirtilerin şiddetini azaltabilir ve tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini düşürebilir.

Az miktarda verilen kilo bile doğurganlık, düzenli adet döngüsü ve diyabet riskinde azalma gibi önemli sağlık yararlarına sahip olabilir.

Fiziksel olarak aktif olmak enerji seviyesini arttırır, kendine güven ve motivasyona yardımcı olur ve kaygı ve depresyonu azaltır. Yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler, polikistik over sendromu tedavisinde ilaçlardan daha etkilidir.

Tıbbi yöntemler:

Düzensiz adet dönemleri, doğurganlık, aşırı tüylenme, akne gibi çeşitli polikistik over sendromu belirtilerini hafifletmek için farklı tıbbi ilaçlar vardır.

Oral kontraseptif hap, metformin gibi insülin hassaslaştırıcı ilaçlar, gonadotropinler olarak adlandırılan hormonlar, testosteron düşürücü ilaçlar, kilo kaybı ilaçları, antidepresanlar ve anksiyete karşıtı ilaçlar polikistik over sendromunun meydana getirdiği sorunların düzenlenmesi için kullanılabilir.

Hangi tedavi yöntemini seçmeliyim?

Tedavi hakkında karar verme sürecinize yardımcı olmak için, öncelikle güvenilir kaynaklardan doğru sağlık bilgisi almalısınız. Polikistik over sendromunun sizde meydana getirdiği belirtileri nasıl en aza indirebileceğinize dair doktorunuzla detaylı olarak konuşun.

Fiziksel etkenlerin yanı sıra, ruh halinizi ve psikolojik durumunuzu da doktorunuza bildirin. Sizin için en önemli olan şeyin önceliğini belirleyin ve bunu doktorunuzla paylaşın.

Polikistik over sendromu tedavisi için öncelikle yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak başlayabilir, daha sonra gerekirse medikal destek isteyebilirsiniz.

Источник: https://havvaagargun.com/polikistik-over-sendromu-tedavisi/

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. Her 15 kadından birisini, yani yaklaşık % 7’sini etkilemektedir. Hastalık genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkmış sık görülen ve kompleks bir bozukluk olarak değerlendirilebilir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

 • Aşırı tüylenme (hirşutizm)
 • Mensturasyonun olmaması ya da düzensizliği
 • Gebe kalamama
 • Obezite/özellikle abdominal obezite
 • Yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumu ile karakterizedir.

Polikistik Over Sendromu bulunan kadınların çoğunda karın bölgesinde yağlanma, kilo vermekte zorlanma, aşırı derecede karbonhidrat tüketimi ve hipoglisemik dönemler (kan şekeri düşmesi) yaşanabilir.

PKOS, basit bir yumurtlama bozukluğu olmaktan çok, Tip 2 diyabet, dislipidemi ve kalp-damar hastalıkları gibi uzun dönemde sağlık riskleri taşıması nedeniyle dikkatli takip edilmesi ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Polikistik over sendromunda; hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonları anormal şekilde üretilir. Bu dengesizlik nedeniyle mensturasyon (adet) döngüsü değişir ve her ay düzenli olarak yumurtlama gerçekleşmez veya mensturasyon hiç yaşanmaz (amenore) ve yumurtalıklardan erkeklik hormonlarının üretimi de artar.

Salgılanan bu erkeklik hormonları (androjenler) östrojene dönüşür ve bu östrojen, dönüşte LH üretimini arttırır ve bir kısır döngü ortaya çıkar.

Genel olarak kan şekerinin normal sınırlar içerisinde kalmasını sağlayan insülin hormonu metabolizmasında da bozukluk söz konusu olabildiğinden insüline karşı bir direnç ortaya çıkmaktadır.

Polikistik Over Tedavisi Nasıl Olmalı?

PKOS tedavisi sırasında kilo kaybı öncelik olmalıdır. Çünkü Kilo kaybı;

 • İnsulin direncini azaltır.
 • Serum androjen konsantrasyonlarını azaltır.
 • Overlerin boyutunu ve over kistlerinin sayısını azaltır,
 • Ovülasyonu ve fertiliteyi arttırır,
 • Plazma lipidlerini de düzeltir. .

PCOS'li obez kadınların sadece %5-10 oranında kilo kaybetmesi ile 6 ay içinde kadınların %55-100'ünde metabolik ve hormonal bozukluklarının düzeldiği belirtilmiştir.

Polikistik Over Sendromu ve Hastalıklar

 • PKOS hastalarının %40-60 oranıda obezite görülmektedir ve sıklıkla abdominal obezite şeklindedir.
   
 • Son yıllarda diyabet ve diyabet öncüsü olan insülin direncinin, PKOS ile olan ilişkisi konusunda oldukça önemli bilgiler edinilmiştir.

  Bu tanıyı almış olan kadınların bir kısmında Tip 2 diyabet veya diyabete eğilim (insülin direnci) bulunmakta veya bu kadınlarda belli bir süre sonunda bu durumlar gelişebilmektedir. Yani PKOS tek başına, Tip 2 diyabet için risk oluşturabilir. PKOS hastalarında bozulmuş glukoz toleransı ve Tip 2 diyabet kombine prevelansı değişik çalışmalarda %35-40’a varan oranlarda bildirilmiştir.

   

 • PKOS, kanda androjen (erkeklik) hormonların yüksek olduğu bir durum olduğundan dolayı, bu yüksek seviyeler, kan yağları (lipitler) üzerine olumsuz etkiler yaratırlar. Yüksek trigliserit ve azalmış HDL kolesterol seviyeleri kadınlarda kalp-damar hastalıkları riskini artırır.
   
 • PKOS, ileri yaşlarda hipertansiyon gelişme riskini artıran bir durumdur.

   

 • PKOS ile meme ve over kanseri arasında ilişki olduğu gündeme gelmişse de konu ile ilgili uzun dönem takip çalışmaları yetersizdir.

Polikistik Over Sendromu ve Beslenme Planı

 • PKOS ve beslenme üzerine yapılan bazı çalışmalar; düşük karbonhidratlı bir diyet önerirken, bazı çalışmalar da insülin seviyesini kontrol etmek için düşük glisemik indeksli (GI) bir diyet önermektedir.
 • Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren beslenme modeli, insülin direncini kırmayı sağlayabilir ancak uzun süre tercih edilmemelidir çünkü bu durum proteinlerin karbonhidratların yerine kullanımını arttırabileceğinden dikkatli ayarlanmalıdır.
 • PCOS’taki beslenme tedavisinin esasını, basit karbonhidratların (tüm rafine gıdalar) kesilmesi ve kompleks karbonhidratlara ağırlık verilmesi oluşturmaktadır.
 • Her öğünde doğru karbonhidrat kullanımı ve yeterli protein tüketimi düşük kan şekeri (hipoglisemi) ataklarını da kontrol altında tutabilmektedir.
 • Beslenme programında günlük posa miktarı 30 gramın üzerine yükseltilmelidir. Posa yağ emiliminin azalmasını ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu da, PCOS’ta sıklıkla görülen gastrik problemlerin, hiperlipidemi ve hiperinsülineminin ortadan kalkması anlamına gelir.
 • Düşük doymuş yağlı besinler tercih edilmelidir. Tam yağlı ürünlerden uzak durulması önem taşımaktadır.
 • Yüksek lif alımı sağlamak için sebze, meyveler, baklagil tüketimine ağırlık verilmelidir.
 • Bu beslenme alışkanlıklarına ek olarak 2- 3 saat aralıklar ile besin alımı gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde kan şekeri seviyesi dengede tutularak, yeme atakları önlenebilir.
 • Düzenli egzersiz yapmak da, insülin metabolizmasında en az diyet kadar etkili olmaktadır. Günlük 30 dakika orta şiddette yapılacak egzersiz kilo kontrolünde etkili olacaktır.
 • Polikistik Over Sendromlularda ekip çalışmasının (doktor, diyetisyen, psikolog) önemi hatırlanmalı ve kişiler bu şekilde takip edilmelidir.

Источник: https://www.diyetkolik.com/polikistik-over-sendromu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.