Polikistik Over Sendromu

içerik

Polikistik Over Sendromu Nedir? Neden Görülür? Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik Over Sendromu

Kalın yumurta dokusunun içerisinde normalden aha fazla yumurta olması sendromu olan polikistik over sendromunun nedenleri nelerdir? Tedavisi mümkün müdür?

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Üreme çağındaki kadınlarda çok sık görülen bir sendrom olduğu için ‘’ polikistik over sendromunedir? ‘’ sorusunun cevabı merak edilmektedir.

Kadınların progesteron ve östrojen hormonlarında yaşanan dengesizlik polikistik over sendromunun genel tanımıdır. Bu dengesizliğe bağlı olarak yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşur.

Bu kistler kimi zaman iyi huylu olurken, kimi zaman kötü huyludur.

Cinsel hormonlarda görülen bozukluğun dışarı yansımasına neden olan birçok durum polikistik over sendromuna neden olmaktadır. Yumurtalıklarda kist oluşmasına neden olan bu durum hamilelik şansını da azaltmaktadır. Peki, polikistik over sendromunun nedenleri nelerdir

Polikistik Over Sendromu Neden Görülür?

Hastalığın doğru yöntemle tedavi edilebilmesi için ‘’ polikistik over sendromu neden görülür? ‘’ sorusunun yanıtı çok önemlidir. Ancak polikistik over sendromunun kesin nedeni bilinememektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında hormonal dengesizliklerin bu duruma neden olduğu belirtilmektedir.

Annede ya da kız kardeşte polikistik over sendromu görüldüğü zaman kişide bu sendromun görülme riski artıyor. Beslenme düzeni de bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Aşırı yağlı besinler tüketmek, yeşil renkli sebzeler ve meyveler tüketmemek, hazır gıdalar tüketmek, lifli besinler tüketmemek gibi birçok beslenme düzeni polikistik over sendromuna neden olur.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın fark edilmesi ve tedavisine başlanması için polikistik over sendromu belirtileri çok önemlidir. Uzun süre yumurtlama olmaması nedeni ile ortaya çıkan kistler, hastada farklı belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Polikistik over sendromunun en çok bilinen belirtileri şunlardır:

 • Adet düzensizliği
 • Kısırlık
 • Rahim kanseri
 • Saç dökülmesi
 • Tüylenme
 • Akne
 • Kalp damar hastalıkları
 • Uyku apnesi
 • Depresyon
 • İnsülin artışı
 • Kasık bölgesinde yağ bezesi

Yukarıda sıralanan belirtilerden birkaçını yaşamanız durumunda mutlaka bir Kadın Doğum Uzmanına gitmeli ve polikistik over sendromu tanısı için tetkikler yaptırmalısınız. Pelvis testi yapılır ve iltihaplanma olup olmadığına bakılır. Bununla beraber vajinal kontrol yapılır ve hormon testi ile hastalık teşhis edilir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromunun etkilerinden kurtulmak için yaşam tarzının değiştirilmesi önemlidir.

Bu sorunu yaşayan kadınlar polikistik over sendromu tedavisi için neler yapmaları gerektiğini araştırırlar. Tedavi için ilk aşama kilo kontrolünün sağlanmasıdır.

Kilosu fazla olan kadınların zayıflaması ve diyet yapması önerilir. Bununla beraber tedavi için uygulanan yöntemler şunlardır:

 • Dolaşımdaki erkeklik hormonunun azaltılması
 • Gebelik tedavisi
 • Normal kilonun korunması ya da fazla kilonun verilmesi
 • Rahim iç tabakasının korunması
 • İnsülin direncinin etkilerinin ortadan kaldırılması

Polikistik Over Sendromu Bitkisel Çözüm Önerileri

Polikistik over sendromu bitkisel çözüm önerileri ile de tedavi edilebilmektedir. Bu rahatsızlık için uygulanan ve etkisi ortaya çıkan en popüler bitkisel yöntemler şunlardır:

Soğan Kürü: İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen soğan kürü ile polikistik over sendromundan kurtulabilirsiniz. 1 tane açık kahverengi soğanı bir süre sirkeli suda bekletin. Dezenfekte edilen sopanı kabukları ile beraber tencereye ekleyin ve kaynatın. 5 dakika kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve yemeklerden önce için.

Keten Tohumu Kürü: Etkili kürlerden bir diğeri de keten tohumudur. Omega 3 açısından zengin olan keten tohumu, polikistik over sendromuna harika bir çözümdür. 1 bardak su içerisinde 1 yemek kaşığı keten tohumunu 2 – 3 saat kadar bekletin. Daha sonra süzün ve için.

Tarçın Kürü: Rahatlatıcı etkisi ile birçok sorunun tedavisinde kullanılan tarçının polikistik over sendromuna faydalı olduğu bilinmektedir. 1 bardak ısıtılan su içerisine 1 çay kaşığı tarçın ekleyin. Kaynadıktan sonra 10 dakika tarçınlı suyu bekletin. Karışım ılıdıktan sonra için.

Polikistik Over İçin Kür – Prof. Saraçoğlu

https://www..com/watch?v=t5_neoDMt34

Источник: https://saglikhaberleri.com/polikistik-over-sendromu-nedir-neden-gorulur-belirtileri-ve-tedavisi/

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık olarak %18’ini etkileyen önemli bir jinekolojik problemdir.

Aşırı saç dökülmesi, akne, istenmeyen tüylerde artış, kilo alımı, doğurganlık ile ilgili zorluklar, anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi ciddi belirtilere neden olabilir.

 Kadınlar arasında sıkça rastlanan bu problemin belirtilerini azaltmak ve yaşam standardını yükseltmek için polikistik over sendromu tedavisi yapılması gereklidir.

Polikistik over sendromu teşhisi nasıl konulur?

Polikistik yumurtalık sendromu tanısı, aşağıdaki üç kriterden en az ikisi ile karşılaşıldığında konulabilir:

 1. Bir yumurtalıkta çok sayıda yumurta hücresi olan foliküllerin görülmesi, bir veya her iki yumurtalığın da boyutlarının büyümüş olması.
 2. Kandaki erkek hormonlarının (androjenler) yüksek düzeyde çıkması, aşırı tüylenme ve aknelerdeki artış.
 3. Düzensiz adet görülmesi, hiç adet görülmemesi, yumurtalamanın olmaması.

Yukarıdaki kriterlere göre, bir kadının düzenli periyotları veya normal androjen seviyeleri olsa bile polikistik over teşhisi konulabilir. Bu durum bize, her polikistik over sendromu olan kadının farklı belirtiler yaşayabileceğini göstermektedir. Doğru bir şekilde tanı konulabilmesi için, adet düzensizliğinin benzer semptomlarına neden olabilecek diğer bazı durumlar göz ardı edilmelidir.

Polikistik over sendromunun teşhisinde kullanılabilecek yöntemler şunlardır:

Muayene ve Tıbbi Geçmiş: Teşhisin bir parçası olarak, doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve kilonuz ve boyunuz gibi fiziksel özelliklerinizi değerlendirecektir.

Ultrason:

Yumurtalıkta herhangi bir kist olup olmadığını ve bir yumurtalıkların büyüyüp büyümediğini belirlemek için rahim, yumurtalıklar ve pelvisin ultrasonografisi yapılabilir. Vajinal ultrason ile görüntüleme, karından yapılan ultrasona göre daha net sonuçlar verir.

Kan Testleri:

Kan testleri vücuttaki androjen seviyelerini değerlendirmek için kullanılır.  Yüksek androjen düzeylerini belirlemede yararlı olabilecek kan testleri şunlardır:

 • Cinsiyet hormonu bağlayıcı-globulin (SHBG)
 • Dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS)
 • Androstenedione

Kan testleri, vücudunuzdaki diğer üreme hormonlarının seviyelerini değerlendirmek için de yapılabilir. Bu testler şöyledir:

 • Östradiol (östrojen)
 • Follikül stimüle edici hormon (FSH)
 • Luteinize edici hormon (LH)

Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Polikistik over sendromunun yönetimi ve tedavisi; diyet ve fiziksel aktivite için sağlıklı bir yaklaşım, ilaçlar ve tamamlayıcı terapiler gibi bir dizi şeyi içerebilir.

Yaşam tarzı değişikliği:

Sağlıklı bir yaşam tarzı, polikistik over sendromunu başarıyla yönetmenin en önemli özelliklerinden biridir. Sağlıklı bir diyet; tüm vitamin ve minerallerden yeterli miktarda almanızı sağlayacaktır.

Kilo kaybetmek, bazı belirtilerin şiddetini azaltabilir ve tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini düşürebilir.

Az miktarda verilen kilo bile doğurganlık, düzenli adet döngüsü ve diyabet riskinde azalma gibi önemli sağlık yararlarına sahip olabilir.

Fiziksel olarak aktif olmak enerji seviyesini arttırır, kendine güven ve motivasyona yardımcı olur ve kaygı ve depresyonu azaltır. Yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler, polikistik over sendromu tedavisinde ilaçlardan daha etkilidir.

Tıbbi yöntemler:

Düzensiz adet dönemleri, doğurganlık, aşırı tüylenme, akne gibi çeşitli polikistik over sendromu belirtilerini hafifletmek için farklı tıbbi ilaçlar vardır.

Oral kontraseptif hap, metformin gibi insülin hassaslaştırıcı ilaçlar, gonadotropinler olarak adlandırılan hormonlar, testosteron düşürücü ilaçlar, kilo kaybı ilaçları, antidepresanlar ve anksiyete karşıtı ilaçlar polikistik over sendromunun meydana getirdiği sorunların düzenlenmesi için kullanılabilir.

Hangi tedavi yöntemini seçmeliyim?

Tedavi hakkında karar verme sürecinize yardımcı olmak için, öncelikle güvenilir kaynaklardan doğru sağlık bilgisi almalısınız. Polikistik over sendromunun sizde meydana getirdiği belirtileri nasıl en aza indirebileceğinize dair doktorunuzla detaylı olarak konuşun.

Fiziksel etkenlerin yanı sıra, ruh halinizi ve psikolojik durumunuzu da doktorunuza bildirin. Sizin için en önemli olan şeyin önceliğini belirleyin ve bunu doktorunuzla paylaşın.

Polikistik over sendromu tedavisi için öncelikle yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak başlayabilir, daha sonra gerekirse medikal destek isteyebilirsiniz.

Источник: https://havvaagargun.com/polikistik-over-sendromu-tedavisi/

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik Over Sendromu

Kadın kısırlığı söz konusu olduğunda en sık karşılaşılan sebeplerden birisi olan Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumu ile karakterize olan bir hastalıktır.  Bu vakaların yumurtalıklarında çok sayıda yan yana dizilmiş kistler olduğundan yumurtalıklar normal işlevlerini yerine getiremez.

Tam olarak neden ortaya çıktığı kesinleşmeyen, halen araştırılmakta olan Polikistik over rahatsızlığı; özellikle adet düzensizlikleri, hiç adet görememe, kilo artışı, sivilce, tüylenme gibi şikayetlerle kendini gösteriyor.

Ayrıca Polikistik over sendromu vakalarında yumurtlama normal seyrinde gerçekleşmediği için de hamile kalamama, kısırlık gibi problemler görülür.

Polikistik over sendromlu kadınların kan ölçümlerinde kanda testosteron, yani erkeklik hormonlarına rastlanmaktadır.

 Bu bağlamda Polikistik over hastalığına dair soruların yanıtında en belirleyici nokta; beyindeki hipofiz bölümünden salgılanan ve yumurtalıklarda hormon üretimini düzenleyen Folikül uyarıcı hormon ve Luteinleştirici hormonlar arasındaki dengenin bozulmuş olmasıdır. Bunun sonucu olarak da kadında yumurtlamada sorunları ortaya çıkar.

Polikistik over sendromu varlığında bu rahatsızlıkla karakterize olmuş bir aksaklık da östrojen hormonu ile ilgilidir. Kadının yumurtalıklarında yumurtlama olmaması sonucunda progesteron hormonu üretimi de durur. Bu durumda vücutta sadece östrojen hormonunun salgılanması kadın için rahim kanseri riskini artıran bir faktördür.

Polikistik over sendromu yumurtalıkların çalışma düzenine etki eden, neredeyse yumurtalıkların her fonksiyonunu olumsuz etkileyen tüm dünyada çok sık karşılaşılan bir hastalıktır.

Yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumundan kaynaklanan bu hastalık, günümüz tıbbının etkili tedavileri sayesinde, tamamen yok edilemese bile belirtileri, şikayetleri ortadan kaldırılabilir.

Polikistik over sendromu belirtileri

Polikistik over sendromu, kadının yaşamını ve üreme faaliyetlerini çok olumsuz etkilemekle birlikte, ilk başlarda hiçbir belirti göstermeyebilir. Bu durumda kadın, başka bir sorun ya da muayene için doktora başvurduğunda tesadüfen polikistik over sendromu teşhisi konabilir. Ancak bazı vakalarda çok belirgin ve şiddetli belirtiler olabilir. Bu belirtiler:

 • Adet dönemlerinde düzensizlik,
 • Uzun süre hiç adet görmeme,
 • Düzensiz bir şekilde yumurtlama ya da hiç yumurta üretememe,
 • Hamile kalamama,
 • Özellikle yüz, bacak, göğüs ve kalça gibi bölümlerde istenemeyen tüylerin artması ve kalınlaşması,
 • Ani kilo artışı,
 • Saçların incelmesi, cansızlaşması ve dökülmesi,
 • Cildin aşırı yağlanması ve akne oluşumu şeklinde sıralanabilir.

Yukarıda sayılan belirtiler genellikle 17-23 yaş arasında çok belirgin bir hale gelir. Ancak bu belirtilere ek olarak çok daha ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Polikistik over sendromunun yol açtığı hastalıklar ya da yakalanma riskinin arttığı hastalıklar:

 • Tip 2 diyabet,
 • Depresyon, duygu durum dalgalanmaları, ağır duygusal bozukluklar,
 • Yüksek tansiyon,
 • Yüksek kötü kolesterol,
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları,
 • İnme, felç,
 • Uyku apnesi polikistik over sendromlu kadınların yaşaması muhtemel hastalıklar arasında sayılabilir.

Bunların yanında kesinlikle altı çizilmesi gereken bir risk de polikistik over sendromunun kadının hiç adet görmemesi ya da çok nadir adet görmesi durumunda ortaya çıkar. Şöyle ki; yılda üç kereden daha az adet gören menopoza girmemiş kadınlarda rahim kanseri riski biraz daha yüksektir.

Polikistik over sendromu sebepleri nelerdir?

 • Hormon salgılarındaki dengesizlikler

Kadında özellikle erkeklik hormonlarının artmasının polikistik over sendromuna yol açabileceği düşünülmekte. Polikistik over sendromlu çoğu hastada aşağıdaki hormon dengesizlikleri tespit edilmiştir:

 • Normalde kadınlarda testosteron hormonu az miktarda bulunurken polikistik over sendromunda testosteron yüksektir.
 • Normalde yumurtlamayı teşvik eden Luteinizan hormonu, polikistik over sendromunda aşırı miktarda salgılanır ve anormalliklere neden olur.
 • Polikistik over sendromunda seks hormonu bağlayıcı globülin (SHBG) testosterona bağlanarak etkisini azaltır.
 • Hamilelikte süt üretiminin başlaması için süt bezlerini harekete geçiren Prolaktin polikistik over sendromunda aşırı bir şekilde yükselir.

Kandaki şeker dengesini sağlayan hormon olan insülin, glikozun kandan hücrelere aktarılmasına ve enerji için kullanılabilmesine uygun ortam oluşturur. İnsülin direnci oluşması durumunda ise vücut hücreleri üretilen bu insülinin etkisine yanıt vermez.

Bundan dolayı da vücut daha fazla insülin üretmek zorunda kalır. Vücutta yüksek insülin seviyesi yumurtalıkların çok fazla testosteron üretmesine sebep olur.

Bu durumda ise yumurtalık foliküllerinin gelişimi bozulur ve polikistik over sendromu ortaya çıkabilir.

 • Genetik faktörlerin etkisi

Polikistik over sendromuna yol açan etkenler söz konusu olduğunda genetik özelliklerin payı çok büyüktür.

Kadının yakın veya uzak akrabalarında polikistik over sendromu görülmesi durumunda bu hastalığın ortaya çıkma riskinin arttığı tespit edilmiştir.

Dolayısıyla polikistik over sendromunda genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmekte, ancak tam olarak hangi genlerle bağlantısı olduğu konusunda fikir birliğine varılamamaktadır.

Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?

Polikistik over sendromlu kadınlar genellikle ani ve hızlı kilo alırlar. Bu kişilerde kilo kontrolü çok önemlidir. Tedavi sürecinde toplam kilonun % 5’i gibi az miktarda verilen fazla kilo bile hormonların dengelenmesine ve hastalık belirtilerinin yok olmasına ortam sağlayabilir.

Bunun için kadın, vücut kitle endeksinizi hesaplayıp kendisi için “normal” değerleri bulmalı ve o kiloya ulaşmayı hedeflemelidir. Eğer vücut kitle indeksi 19 ile 24 arasında ise sağlıklı bir kiloda, 24’ün üzerindeyse fazlalıkları var demektir.

İdeal kiloya kavuşmak için hem sağlıklı ve dengeli beslenmek hem de düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir. Zira egzersiz yapmak kadının kilo vermesine yardım edeceği gibi vücudun hormon dengesini de sağlayacaktır.

Bunun için aşırı ağır egzersiz programları yerine her gün en az yarım saat süre ile orta tempoda yürüyüş yapmak, yüzmek yeterli olacaktır.

 • Sigara ve alkolden uzak durulmalı

Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kişinin tüm vücut fonksiyonlarını olumsuz etkilediği gibi hormon dengesini de bozar. Bu bakımdan polikistik over sendromlu kadınların da hormon dengesinin sağlanabilmesi için sigara ve alkolü bırakmak faydalı olur.

Yeterli, dengeli, doğal beslenmek vücudun her bir hayati fonksiyonu için çok önemlidir. Bu bağlamda hem hormon dengesinin sağlanması hem de insülin direncinin negatif etkilerinden korunmak için kaliteli beslenmek gerekiyor.

Bu bağlamda; basit şeker tüketilmemeli, aşırı yağlı, tuzlu, şekerli hazır gıdalardan uzak durulmalı, beslenme programında kompleks karbonhidrat içeren meyve, yeşil yapraklı sebze, tahıl ve düşük yağlı süt ürünleri gibi gıdalara ağırlık verilmelidir.

Özellikle tavuk, deniz ürünleri, yağsız et, kuruyemiş gibi proteince zengin gıdalar tüketmek faydalı olacaktır.

 • İlaç tedavisine başlanmalı

Polikistik over sendromunun tespit edilmesi durumunda doktor, bu rahatsızlığın farklı belirtilerini ortadan kaldırmak için farklı ilaçlar önerecektir. İlaçların aksatılmadan kullanılmalı tedaviyi hızlandıracaktır.

Ancak polikistik over sendromu tedavisinde ilaçların bilinçsiz bir şekilde kullanılması çok şiddetli yan etkilere neden olabilir. Bu bağlamda doktor tavsiyesi ile doktorun önerdiği dozda ve sıklıkta ilaçlar alınmalıdır.

 • Gebelik için cerrahi operasyon uygulanır

Polikistik over sendromu nedeni ile gebe kalamayan kadınlara laparoskopik over delgisi adı verilen bir ameliyat uygulanır. Bu müdahalede karna küçük bir kesi açılır, ince, uzun bir tüp yardımı ile ısı ya da lazer kullanılarak yumurtalıkların erkek hormonu üreten dokuları seyreltilir. Bu işlem ve doktorun önerdiği diğer tedavi yolları kullanılarak kadının gebe kalması mümkün olur.

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/polikistik-over-sendromu-belirtileri/

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik Over Sendromu

Nedeni henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı hemen hemen her kadının karşılaşma ihtimalinin olduğu “Polikistik over sendromu” hakkında merak ettiklerinizi Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük'e sorduk. İşte aldığımız yanıtlar…

 

Polikistik Over Sendromu, (PKOS) bir kadının menstruasyon düzenini, hamilelik şansını, hormonlarını, kalbini, kan damarlarını ve dış görünümünü etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığın başlangıcı genellikle ergenlik çağında olur.

Bunun nedeni ise ergenlik çağında aktifleşmeye başlayan hormonal sistemi hatalı çalışmasıdır. Giderek artan aşırı kilolu çocuklar nedeniyle Polikistik Over Sendromu, günümüzde giderek artıyor. Çünkü kilo hücrelerde insülin direncini başlatıyor, insülin daha fazla salgılanıyor.

Fazla insülin de yumurtalıklarda IGF reseptörlerine bağlanarak yumurtlama ve buna bağlı düzgün hormonal durumu bozuyor. Obezitenin görülme sıklığının artmasına paralel olarak orijinal sıklığı yüzde 10 iken bu sendromun son yıllarda yüzde 25’e dek çıktığını bildiren çalışmalar var.

Yeterli önlem alınmazsa yakın bir tarihte bir halk sağlığı sorunu olacak kadar sıklaşacak.

Polikistik over sendromu neden olur?

Polikistik Over Sendromu’nun, nedeni bilinmiyor. Ancak genetik olabileceği konusunda birçok bulgu var; aynı ailedeki diğer kadınlarda (anne, kız kardeş) daha sık görülüyor. Polikistik Over Sendromu’nda ana problem yumurtalıklarda gereğinden fazla salgılanan androjendir (erkeklik hormonu).

Bu durum sağlıklı yumurta gelişimini ve yumurtlamayı bozuyor. İnsulin ve polikistik over sendromu arasında bir bağ olabileceği de düşünülüyor. Polikistik Over Sendromlu hastaların kanında normalden fazla insülin bulunuyor, ancak vücut hücreleri insüline yeterli yanıt vermiyor. Artmış insülin androjen fazlalığına neden oluyor.

Fazla androjen ise akne, tüylenme, kilo artışı ve yumurtlama problemlerine yol açıyor.

Polikistik over sendromunda kimler risk altında?

Prof. Dr. Tansu Küçük ergenlik çağından başlayarak tüm kadınların risk altında olduklarını belirtiyor. Menopoza girildiğinde adet düzensizlikleri sahneden çekiliyor ama sağlık sorunları ve riskleri devam ediyor, hatta kadının yaşlanması ile birlikte daha da artıyor.

“Nedeni tam da bilinmeyen bu hastalığın daha ergenlik çağındaki kız çocuklarında önlenmesi gerekiyor. “ uyarısında bulunan Prof. Dr. Tansu Küçük, “Bu amaçla beslenme düzeni, fast food alışkanlığına kesinlikle izin verilmemesi, TV başında oturmasına izin verilmemesi, hareketli oyunlar oynaması, hazır paketli gıdalardan kaçınılması çok önemli.

Bu şekilde kilo kontrolü yapılamıyorsa oral antidiyabetik tedaviye başlanabiliyor” diyor.

REGLİNİZİN GECİKMESİNE YOL AÇAN 7 NEDEN!

Polikistik over sendromunun belirtileri neler?

Polikistik Over Sendromu’nun belirtileri kadından kadına değişmekle birlikte şunlar olabilir:

 • Anovulasyona (yumurtlamamak) bağlı infertilite
 • Seyrek ve düzensiz adet kanamaları
 • Hirşutizm ( yüz, göğüs, karın, sırt, parmaklarda tüylenme)
 • Akne, yağlı cilt, saçta kepeklenme
 • Özellikle karın bölgesinde yağlanma, ve obezite
 • Saçta erkek tarzı kelleşme ve saç tellerinde incelme
 • Boyun, kol, göğüs veya uylukta koyu renkli, kalınlaşmış deri bölgeleri

Polikistik over sendromu nelere sebep olabiliyor?

Jinekolojik problemlere ek olarak Polikistik Over Sendrom’u bir genel sağlık sorunu da oluşturuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük bu sendromun yol açtığı diğer sorunları şöyle sıralıyor:

 • Polikistik over sendromlu kadınların yüzde 50 den fazlasında 40 yaştan önce diyabet ya da şeker metabolizması bozukluğu ortaya çıkıyor.
 • Kalp krizi riski Polikistik Over Sendromlu kadınlarda yaşıtı diğer kadınlardan 4-7 kat daha fazla tespit edilmiş.
 • Hipertansiyon riski daha fazla oluyor.
 • Polikistik over sendromlu kadınlarda LDL kolesterol (kötü kolesterol) daha yüksek, HDL kolesterol (iyi kolesterol) daha düşük oluyor.
 • Polikistik over sendromlu kadınlarda uyku apnesi daha sık görülüyor.
 • Ayrıca polikistik over sendromlu kadınlarda anksiyete ve depresyon daha ortaya çıkıyor.

Polikistik over sendromlu kadınlarda endometrial hiperplazi (rahim içinin aşırı kalınlaşması ve hücre anormalliklerinin başlaması) ve kanser (rahim kanseri) riski daha fazla oluyor.

KADIN HASTALIKLARI NELERDİR?

Polikistik over sendromunda erken tedavinin önemi nedir?

Tedaviye geç kalındığı durumlarda ses kalınlaşması, sakal bıyık çıkması, klitoris büyümesi gibi maskülinizasyon (erkekleşme) tablosu ortaya çıkıyor.

Ayrıca hipertansiyon, diyabet ve kalp krizi gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkma riski artıyor. Tedavi edilmemiş olgularda endomerium kanseri sıklığı da artıyor.

Erken girişimlerden en önemlisi kilo durumunu izlemek ve aşırı kilo olmaya başladığında önlem almak.

Hastanın boy ve kilosu alınarak vücut kitle indeksi (Body Mass Index) hesaplanıyor. Sonuçlar şöyle değerlendiriliyor:

18.5 ve altı: Zayıf

18.5-24.9: Normal kilolu

25-29.9: Hafif Şişman

30-39.9: Obez

40 ve üstü: Ölümcül obez

Bel ve kalça çevresi ölçülerek bel/kalça oranı hesaplanıyor, 0.67 ile 0.80 arasında olmalı. Bu değer 1’e yaklaştıkça ve hatta 1’i geçtikçe karın bölgesinde yağ artışı var (erkek tipi), hormonal değerler daha bozuk ve sağlık rikleri daha fazla demektir

Polikistik over sendromu tedavisi nasıldır?

PKOS tedavi edilemiyor, sadece ihtiyaca yönelik tedavi yapılıyor. Tedavinin amacı hastanın yaşına, şikayetlerine, çocuk isteyip istemediğine göre değişiyor; tedavinin en önemli amaçlarından biri de uzun vadeli koruma sağlayarak şeker ve kalp hastalıklarının oluşumunu engellemek. PKOS tedavisinde birden fazla yöntem kullanmak sık sık gerekli oluyor. Tedavi seçenekleri:

Yaşam şeklinin değiştirilmesi: Diyet ve egzersiz ile kilo kontrolü yapılmalı. Her ikisi de profesyonel birinin yardımını gerektirse de ana prensip olarak beslenmede işlenmiş gıdalar ve şekerler azaltılırken tüm tahıllar, meyveler, sebzeler ve yağsız et tüketilmeli. Kilonun yüzde 10 eksilmesi bile adet düzensizliklerini çözebiliyor.

Doğum kontrol hapları: Hamilelik istemeyen kadınlarda adet düzenleyici, erkeklik hormonlarını azaltıcı, sivilce azaltıcı etkileriyle yararlı oluyorlar. Hapların içindeki dengeli hormonların etkisi ile rahim kanseri olasılığı da azalıyor.

Diyabet ilaçları: Diyabet ilaçları PKOS’de de tedaviye katkıda bulunuyorlar. Kan şekerini düzenliyor ve erkeklik hormonunu da azaltıyorlar. Bunun sonucunda tüylenme de azalıyor.

Yumurtlamayı artırıcı ilaçlar: İnfertilite için gerekli diğer araştırmalar da yapıldıktan sonra tek sebep yumurtlama bozukluğu ise bu tür ilaçlar yararlı oluyor. Ancak çoğul hamilelik riski unutulmamalı. İlaçlardan sonra tedavi olarak son basamak tüp bebek uygulaması oluyor .

Cerrahi tedavi: “Ovarian drilling” laparoskopi ile yumurtalık yüzeylerinde delikler açmak demek. Yumurtlama şansını artırıyor. Tıbbi tedaviye cevap vermeyen kadınlarda iyi bir seçenek oluyor.

Ancak çok dikkatli yapılmalı, aksi halde yapışıklıklara neden olarak başka bir infertilite sebebinin eklenmesine neden olabiliyor. Obezitesi çok ciddi olan kadınlarda obezite cerrahisi de önerilebiliyor.

Kalp hastalığı ve diyabet hastalığı durumlarında ilgili kliniklerle ortak bir tedavi planı yapılıyor.

Tüylenme için tedaviler: Anti-androjen denen ilaçlar tüylenme ve sivilce sorununu çözebiliyor. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç erkeklik hormonunu da azalttığı için tüylenme tedavisinde kullanılabiliyor.

Erkeklerin saç dökülmesini azaltmak için kullanılan bir ilaç da erkeklik hormonu karşıtı etkisini kıl köklerinde yapıyor; bu nedenle kadınların tüylenme şikayetinde de kullanılıyor.

Tüylerden kurtulmak için lazer epilasyon gibi diğer tedaviler de eklenebiliyor.

Polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında her şey…

Test: Polikistik over sendromu hastası olabilir misiniz?

İdeal kilonuzdan yüzde 10 daha fazla mı kilonuz var?

Evet – Hayır

Fazla kilonuz bel-karın bölgenizde mi?

Evet – Hayır

Nedensiz yere ağırlığınızın yüzde 10’unu ya da fazlasını aldınız mı?

Evet – Hayır

Kilo vermede güçlük yaşıyor musunuz?

Evet – Hayır

Adet kanaması yıl boyunca 8 kez veya daha mı oluyor?

Evet – Hayır

Adet görebilmek için hap kullanıyor musunuz?

Evet – Hayır

İnfertilite sorununuz var mı?

Evet – Hayır

Üst dudak, çene, boyun, göğüs ve karın bölgenizde tüy artışı var mı?

Evet – Hayır

Saç kıllarınız inceliyor mu?

Evet – Hayır

Sivilce sorununuz var mı?

Evet – Hayır

Deride küçük siğil gibi kabarıklıklar var mı?

Evet – Hayır

Deriniz bazı bölgelerde koyu renkli ya da renk değişikliği var mı?

Evet – Hayır

Depresyon ya da anksiete var mı?

Evet – Hayır

Ailenizde diyabet hastalığı var mı?

Evet – Hayır

Yumurtalık kisti var mı ya da oldu mu?

Evet – Hayır

Ailenizde yumurtalık kisti hikayesi var mı?

Evet – Hayır

Kan şekerinizde dalgalanmalar oluyor mu?

Evet – Hayır

Sonuç: Bu sorulardan 5 den fazlasına evet cevabı verdiyseniz Polikistik over sendromlu olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

KADINLARDA GÖRÜLEN BEŞ NADİR HASTALIK

Hazırlayan: Dilay Argün

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/1037006-polikistik-over-sendromu-nedir

Polikistik Over Sendromu Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over Sendromu

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 15:26

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistikover sendromu yumurtalıklar küçük boyutlarda kislerin oluşumuna denilmektedir. Yumurtalıklarda oluşan bu kistler küçük ve iyi huyludur.

Kist olarak adlandırılan organizmalardır. Organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşen çok miktarda yumurta hücresidir.

Bu durum yumurtalıklarda irileşme ve çok sayıda küçük kist oluşumu olarak görülmektedir.

Polikistik over sendromu günümüzde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu durumu yaşayan birçok genç kız ve kadınlar bulunmaktadır. Polikistik over sendromu belirtili farklı durumlarla görülmektedir fakat en belirgin bulguları aşırı tüylenme ve akne problemi olarak görülmektedir. 

Kanda yapılan ölçümlerle birbirinden farklı dengesizlikler ve erkeklik hormanlarının yükselmesi ile görülen bir durumdur.

Polikistik over sendromda beyindeki hipofiz bölümünden salgılanan ve yumurtalık hormon üretimini düzenlemede yardımcı FSH ve LH hormonları arasındaki denge bozulmaktadır.

Bu durumunun sonucunda ise yumurtalıkların hormon üretiminde anormallikler ve yumurtalama sorunları oluşmaktadır. 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromda ilk bulgu kişide görülen aşırı tüylenmedir. Aşırı tüylenme erkek tipi şeklindedir. Genellikle aşırı tüylenme yüzde, boyun bölgesinde, çene, göbek ve göğüs çevresinde görülmektedir fakat esmer tenli kadınlarda bu durum bazen normal karşılanabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi görülen bir diğer belirtiler arasındadır. Diğer belirtiler ise adet görme durumları ile alakalıdır. Genellikle seyrek adet görme durumları yaşanmaktadır. Adet gecikmesi, adet düzensizliği, aşırı kanama ya da az miktarda kanama gibi durumlar görülmektedir.

Bazı vakalarda aşırı kanama sebebiyle yumurtlama olmaması durumudur. Yani yumurtalama düzensizliğidir. Sivilce sorunu sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durum akne olarak görülür. Aşırı bir şekilde akne sorunu yaşanır. Cilt tipinin değişmesi görülür. Cilt tipinin değişmesi, cildin yağlanması olarak görülen durumudur. Genellikle şişmanlık görülür.

Her hastada bu durum görülmese de bazı vakalarda şişmanlık görülür. Şişmanlık genellikle bel ve göbek bölgesinde oluşur. 

Pelvik ağrıları ve kasık ağrıları sıklıkla hissedilir. Bunun dışında kişinin ruh halinde değişimler yaşanır. Ruh halinde görülen değişimler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde depresyon hali görülür. Polikistik over sendromda depresyon belirtisi çeşitli durumlarla ortaya çıkmaktadır. 

 • Adet gecikmeleri
 • Seyrek adet görme
 • Adet düzensizliği
 • Aşırı tüylenme
 • Yumurtalama düzensizlikleri
 • Hamile kalamama
 • Geç hamile kalma
 • Yumurtalıklarda kist
 • Kilo alımı
 • Akne
 • Pelvik ağrılar
 • Kasık ağrıları
 • Depresyon
 • Erkek tipi saç dökülmesi

Polikistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik over sendromu nedeni tam olarak belirlenmemiştir fakat temel nedeni genetik durumlar bilinmektedir. Genetik faktörlerin çocukluk döneminde ya da ergenlik döneminde bazı zincirleme mekanizmalar olayları tetikleyen etkenler olarak bilinmektedir.

Polikistik Over Sendromu Teşhisi

Polikistik over sendromu, hastaların bazı şikayetleri ile gözlemlenmektedir. İlk olarak fizik muayene yapılmaktadır. Fizik muayenede polikistik over sendromunun en belirgin bulgusu olan aşırı tüylenme durumu izlenmektedir. Aşırı tüylenme, erkeklik hormonunun yükselmesi ile meydana gelmektedir.

Ulturason ile görüntüleme yapılarak yumurtalıkların durumu incelenmektedir. Ulturason sistemi ile yumurtalıklarda anovulasyon gözlenmektedir. Polikistik over sendromu bu rahatsızlığın en belirgin belirtileri olması durumunda incelenmesi ve ulturason görüntüleme sistemi ile teşhis edilmektedir. 

Polikistik Over Sendromu Tedavi Yöntemleri

Polikistik over sendromda ilk olarak hastalığın şikayetleri tedavi edilmektedir. Bu hastalıkta ilk olarak aşırı tüylenmeye neden olan erkeklik hormonlarının etikinliğinin ve miktarının azaltılması sağlanmaktadır.

Bu nedenle hormonal bozuklukların tedavisi yapılmaktadır.

İnsülin direncine karşı olarak insülün duyarlılığının arttırılması SHBG miktarının artırarak, testosteron miktarını azaltmak bu hastalıkta etkin tedavi olarak görülmektedir.

Hormon bozukluğunun tedavisinde ilaç yöntemi uygulanarak hastalığın giderilmesinde yardımcı olunmaktadır. Bazı vakalarda ise cerrahi müdahale yapılmaktadır.

 Yumurtalık ameliyatında erkeklik hormonlarının miktarının ve etkinliğinin azaltılması amaçlanmaktadır.

İlaç ve cerrahi müdahale yöntemi ile polikistik over sendromda bu iki tedavi yöntemi hastalığın ilerlemesini engellemektedir. 

Önerilen İçerik;
► Hipofiz Hormon Fazlalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/polikistik-over-sendromu-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11029h.htm

Polikistik Over Etkili Tedavi İle Belirtileri Kaldırılır — Multi Yaşam

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu hiç belirti göstermeyebilir veya aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Adet düzensizliği
 • Hiç adet görmeme
 • Düzensiz yumurtlama veya yumurta üretememe, hamile kalamama
 • İstenmeyen tüylerin özellikle yüz, bacak, göğüs ve kalçada artması
 • Kilo artışı
 • Saçların incelmesi veya dökülmesi
 • Cildin yağlanması veya akne oluşumu

Bu belirtiler genellikle 17-23 yaş arasında belirgin hale gelmektedir. Polikistik over sendromu aşağıdaki hastalıkların ortaya çıkma riskini de artırmaktadır:

 • Tip 2 şeker hastalığı
 • Depresyon, duygu durum dalgalanmaları
 • Yüksek tansiyon ve kolesterol yükselmesi (bu sorunlar kalp hastalıklarına ve felce davetiye çıkarır)
 • Uyku apnesi

Yılda üç kereden daha az adet gören menopoza girmemiş kadınlarda rahim kanseri riski az miktarda yükselmektedir.

1) Hormon Dengesizlikleri

Özellikle erkeklik hormonlarındaki artışın polikistik over sendromuna yol açabileceği düşünülüyor. Çoğu hastada aşağıdaki hormon dengesizlikleri saptanmıştır:

Testosteron yükselmesi: Kadınların da az miktarda ürettiği bir hormondur ve yüksekliği dengesizlik yaratır.

Luteinizan yükselmesi: Bu hormon yumurtlamayı teşvik eder ancak aşırı miktarda olursa anormalliklere neden olur.

Seks hormonu bağlayıcı globülin (SHBG) yetmezliği: Bu protein testosterona bağlanarak etkisini azaltır.

Prolaktin yükselmesi: Bu hormon hamilelikte süt üretiminin başlaması için süt bezlerini harekete geçirir.

2) İnsülin Direnci

İnsülin kandaki şeker dengesini sağlayan hormondur. Glukozun kandan hücrelere aktarılmasını ve enerji için kullanılabilmesini sağlar. İnsülin direnci, vücut hücrelerinin insülin etkisine yanıt vermemesi durumudur. Bu durumda vücut daha fazla insülin üretmek durumunda kalır.

Yüksek insülin seviyesi yumurtalıkların çok fazla testosteron üretmesine neden olur. Bu durumda yumurtalık foliküllerinin gelişimi bozulur ve polikistik over sendromu ortaya çıkabilir.

3) Genetik Faktörler

Yakın veya uzak akrabalarında polikistik over sendromu görülen kişilerde hastalığın ortaya çıkma riskinin arttığı saptanmıştır. Dolayısıyla genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülüyor. Ancak hangi genlerle bağlantısı olduğu henüz netlik kazanmamıştır.

1) Aşırı Kilolarınızdan Kurtulun

Polikistik over sendromu olan kişilerde kilo kontrolü çok önemlidir. Az miktarda (toplam kilonun 5%’i) verilen fazla kilo bile hormonların dengelenmesini ve hastalık belirtilerinin kaybolmasını sağlayabilir.

Vücut kitle endeksinizi hesaplayın: Bu değeri bulmak için vücut ağırlığınızı boy uzunluğunuzun karesine bölün. Ağırlığı kg, uzunluğu metre cinsinden alın. Çıkan sonuç 18,5 ile 24,9 arasında ise sağlıklı kilodasınız demektir. Daha yüksek çıkarsa fazlalıklarınızdan kurtulun.

Egzersiz yapın: Egzersiz yapmak hem kilo vermek için hem de hormon dengesini sağlamak için harika bir yöntemdir. Her gün en az yarım saat süre ile orta tempoda egzersiz yapın.

Ayrıca;

 • Sigaradan uzak durun
 • Bol su için, yorgunluktan kurtulursunuz.

2) Kaliteli Beslenin

Hem hormon dengesinin sağlanması hem de insülin direncinin negatif etkilerinden korunmak için kaliteli beslenilmelidir. Aşağıdaki önerilere kulak verin:

 • Basit şeker tüketmeyin. Kompleks karbonhidrat içeren meyve, yeşil yapraklı sebze, tahıl ve düşük yağlı süt ürünleri gibi gıdalara ağırlık verin.
 • Tavuk, deniz ürünleri, yağsız et, kuruyemiş gibi proteince zengin gıdalar tüketin.
 • Tarçın tüketin, krom içeren gıda takviyeleri kullanın. İnsülin direncine iyi gelir.
 • Hayıt otu çayı adetlerin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Cüce palmiye takviyeleri alın. Erkeklik hormonlarını baskılar.

3) İlaç Tedavisi

Polikistik over sendromunun farklı belirtilerini ortadan kaldırmak için farklı ilaçlar kullanılır:

 • Doğum kontrol hapları: Adet düzensizliğini giderebilir.
 • Progestojen hapları: Adetleri düzenlemek için genellikle 3-4 ayda bir alınır.
 • Klomifen: Gebe kalamayan kadınlarda ilk başvurulan ilaçtır.
 • Metformin: Klomifenin yetersiz olduğu vakalarda kullanılır. Yumurtlamayı teşvik eder. Düşük riskini azaltır, uzun vadede yüksek kolesterolü kontrol altına alabilir.
 • Letrozol, tamoksifen: Yumurtlamayı teşvik eder.
 • Siproteron asetat, spironolakton, flutamid, finasterid: İstenmeyen tüy oluşumunu azaltır.
 • Statinler: Kolesterolü düşürmek için kullanılır.
 • Orlistat: Kilo kontrolü için kullanılabilir.

Bu ilaçlar bilinçsiz kullanıldıklarında çok şiddetli yan etkilere neden olabilirler. Doktor tavsiyesi olmadan almayınız ve doktorun yönergelerine harfiyen uyunuz.

4) Polikistik Over Hamilelik

Hamilelik İçin Cerrahi Müdehale

Kişi polikistik over sendromu nedeni ile hamile kalamıyorsa laparoskopik over delgisi adı verilen bir ameliyat uygulanabilir. Cerrah müdahale esnasında karna ufak bir kesi açar. İnce, uzun bir tüp yardımı ile ısı veya lazer kullanarak yumurtalıkların erkek hormonu üreten dokularını seyreltir.

Источник: https://multiyasam.com/polikistik-over-sendromu-belirtileri-ve-tedavisi/

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. Her 15 kadından birisini, yani yaklaşık % 7’sini etkilemektedir. Hastalık genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkmış sık görülen ve kompleks bir bozukluk olarak değerlendirilebilir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

 • Aşırı tüylenme (hirşutizm)
 • Mensturasyonun olmaması ya da düzensizliği
 • Gebe kalamama
 • Obezite/özellikle abdominal obezite
 • Yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumu ile karakterizedir.

Polikistik Over Sendromu bulunan kadınların çoğunda karın bölgesinde yağlanma, kilo vermekte zorlanma, aşırı derecede karbonhidrat tüketimi ve hipoglisemik dönemler (kan şekeri düşmesi) yaşanabilir.

PKOS, basit bir yumurtlama bozukluğu olmaktan çok, Tip 2 diyabet, dislipidemi ve kalp-damar hastalıkları gibi uzun dönemde sağlık riskleri taşıması nedeniyle dikkatli takip edilmesi ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Polikistik over sendromunda; hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonları anormal şekilde üretilir. Bu dengesizlik nedeniyle mensturasyon (adet) döngüsü değişir ve her ay düzenli olarak yumurtlama gerçekleşmez veya mensturasyon hiç yaşanmaz (amenore) ve yumurtalıklardan erkeklik hormonlarının üretimi de artar.

Salgılanan bu erkeklik hormonları (androjenler) östrojene dönüşür ve bu östrojen, dönüşte LH üretimini arttırır ve bir kısır döngü ortaya çıkar.

Genel olarak kan şekerinin normal sınırlar içerisinde kalmasını sağlayan insülin hormonu metabolizmasında da bozukluk söz konusu olabildiğinden insüline karşı bir direnç ortaya çıkmaktadır.

Polikistik Over Tedavisi Nasıl Olmalı?

PKOS tedavisi sırasında kilo kaybı öncelik olmalıdır. Çünkü Kilo kaybı;

 • İnsulin direncini azaltır.
 • Serum androjen konsantrasyonlarını azaltır.
 • Overlerin boyutunu ve over kistlerinin sayısını azaltır,
 • Ovülasyonu ve fertiliteyi arttırır,
 • Plazma lipidlerini de düzeltir. .

PCOS'li obez kadınların sadece %5-10 oranında kilo kaybetmesi ile 6 ay içinde kadınların %55-100'ünde metabolik ve hormonal bozukluklarının düzeldiği belirtilmiştir.

Polikistik Over Sendromu ve Hastalıklar

 • PKOS hastalarının %40-60 oranıda obezite görülmektedir ve sıklıkla abdominal obezite şeklindedir.
   
 • Son yıllarda diyabet ve diyabet öncüsü olan insülin direncinin, PKOS ile olan ilişkisi konusunda oldukça önemli bilgiler edinilmiştir.

  Bu tanıyı almış olan kadınların bir kısmında Tip 2 diyabet veya diyabete eğilim (insülin direnci) bulunmakta veya bu kadınlarda belli bir süre sonunda bu durumlar gelişebilmektedir. Yani PKOS tek başına, Tip 2 diyabet için risk oluşturabilir. PKOS hastalarında bozulmuş glukoz toleransı ve Tip 2 diyabet kombine prevelansı değişik çalışmalarda %35-40’a varan oranlarda bildirilmiştir.

   

 • PKOS, kanda androjen (erkeklik) hormonların yüksek olduğu bir durum olduğundan dolayı, bu yüksek seviyeler, kan yağları (lipitler) üzerine olumsuz etkiler yaratırlar. Yüksek trigliserit ve azalmış HDL kolesterol seviyeleri kadınlarda kalp-damar hastalıkları riskini artırır.
   
 • PKOS, ileri yaşlarda hipertansiyon gelişme riskini artıran bir durumdur.

   

 • PKOS ile meme ve over kanseri arasında ilişki olduğu gündeme gelmişse de konu ile ilgili uzun dönem takip çalışmaları yetersizdir.

Polikistik Over Sendromu ve Beslenme Planı

 • PKOS ve beslenme üzerine yapılan bazı çalışmalar; düşük karbonhidratlı bir diyet önerirken, bazı çalışmalar da insülin seviyesini kontrol etmek için düşük glisemik indeksli (GI) bir diyet önermektedir.
 • Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren beslenme modeli, insülin direncini kırmayı sağlayabilir ancak uzun süre tercih edilmemelidir çünkü bu durum proteinlerin karbonhidratların yerine kullanımını arttırabileceğinden dikkatli ayarlanmalıdır.
 • PCOS’taki beslenme tedavisinin esasını, basit karbonhidratların (tüm rafine gıdalar) kesilmesi ve kompleks karbonhidratlara ağırlık verilmesi oluşturmaktadır.
 • Her öğünde doğru karbonhidrat kullanımı ve yeterli protein tüketimi düşük kan şekeri (hipoglisemi) ataklarını da kontrol altında tutabilmektedir.
 • Beslenme programında günlük posa miktarı 30 gramın üzerine yükseltilmelidir. Posa yağ emiliminin azalmasını ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu da, PCOS’ta sıklıkla görülen gastrik problemlerin, hiperlipidemi ve hiperinsülineminin ortadan kalkması anlamına gelir.
 • Düşük doymuş yağlı besinler tercih edilmelidir. Tam yağlı ürünlerden uzak durulması önem taşımaktadır.
 • Yüksek lif alımı sağlamak için sebze, meyveler, baklagil tüketimine ağırlık verilmelidir.
 • Bu beslenme alışkanlıklarına ek olarak 2- 3 saat aralıklar ile besin alımı gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde kan şekeri seviyesi dengede tutularak, yeme atakları önlenebilir.
 • Düzenli egzersiz yapmak da, insülin metabolizmasında en az diyet kadar etkili olmaktadır. Günlük 30 dakika orta şiddette yapılacak egzersiz kilo kontrolünde etkili olacaktır.
 • Polikistik Over Sendromlularda ekip çalışmasının (doktor, diyetisyen, psikolog) önemi hatırlanmalı ve kişiler bu şekilde takip edilmelidir.

Источник: https://www.diyetkolik.com/polikistik-over-sendromu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.