Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

içerik

Polikistik Over Etkili Tedavi İle Belirtileri Kaldırılır — Multi Yaşam

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Polikistik over sendromu hiç belirti göstermeyebilir veya aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Adet düzensizliği
 • Hiç adet görmeme
 • Düzensiz yumurtlama veya yumurta üretememe, hamile kalamama
 • İstenmeyen tüylerin özellikle yüz, bacak, göğüs ve kalçada artması
 • Kilo artışı
 • Saçların incelmesi veya dökülmesi
 • Cildin yağlanması veya akne oluşumu

Bu belirtiler genellikle 17-23 yaş arasında belirgin hale gelmektedir. Polikistik over sendromu aşağıdaki hastalıkların ortaya çıkma riskini de artırmaktadır:

 • Tip 2 şeker hastalığı
 • Depresyon, duygu durum dalgalanmaları
 • Yüksek tansiyon ve kolesterol yükselmesi (bu sorunlar kalp hastalıklarına ve felce davetiye çıkarır)
 • Uyku apnesi

Yılda üç kereden daha az adet gören menopoza girmemiş kadınlarda rahim kanseri riski az miktarda yükselmektedir.

1) Hormon Dengesizlikleri

Özellikle erkeklik hormonlarındaki artışın polikistik over sendromuna yol açabileceği düşünülüyor. Çoğu hastada aşağıdaki hormon dengesizlikleri saptanmıştır:

Testosteron yükselmesi: Kadınların da az miktarda ürettiği bir hormondur ve yüksekliği dengesizlik yaratır.

Luteinizan yükselmesi: Bu hormon yumurtlamayı teşvik eder ancak aşırı miktarda olursa anormalliklere neden olur.

Seks hormonu bağlayıcı globülin (SHBG) yetmezliği: Bu protein testosterona bağlanarak etkisini azaltır.

Prolaktin yükselmesi: Bu hormon hamilelikte süt üretiminin başlaması için süt bezlerini harekete geçirir.

2) İnsülin Direnci

İnsülin kandaki şeker dengesini sağlayan hormondur. Glukozun kandan hücrelere aktarılmasını ve enerji için kullanılabilmesini sağlar. İnsülin direnci, vücut hücrelerinin insülin etkisine yanıt vermemesi durumudur. Bu durumda vücut daha fazla insülin üretmek durumunda kalır.

Yüksek insülin seviyesi yumurtalıkların çok fazla testosteron üretmesine neden olur. Bu durumda yumurtalık foliküllerinin gelişimi bozulur ve polikistik over sendromu ortaya çıkabilir.

3) Genetik Faktörler

Yakın veya uzak akrabalarında polikistik over sendromu görülen kişilerde hastalığın ortaya çıkma riskinin arttığı saptanmıştır. Dolayısıyla genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülüyor. Ancak hangi genlerle bağlantısı olduğu henüz netlik kazanmamıştır.

1) Aşırı Kilolarınızdan Kurtulun

Polikistik over sendromu olan kişilerde kilo kontrolü çok önemlidir. Az miktarda (toplam kilonun 5%’i) verilen fazla kilo bile hormonların dengelenmesini ve hastalık belirtilerinin kaybolmasını sağlayabilir.

Vücut kitle endeksinizi hesaplayın: Bu değeri bulmak için vücut ağırlığınızı boy uzunluğunuzun karesine bölün. Ağırlığı kg, uzunluğu metre cinsinden alın. Çıkan sonuç 18,5 ile 24,9 arasında ise sağlıklı kilodasınız demektir. Daha yüksek çıkarsa fazlalıklarınızdan kurtulun.

Egzersiz yapın: Egzersiz yapmak hem kilo vermek için hem de hormon dengesini sağlamak için harika bir yöntemdir. Her gün en az yarım saat süre ile orta tempoda egzersiz yapın.

Ayrıca;

 • Sigaradan uzak durun
 • Bol su için, yorgunluktan kurtulursunuz.

2) Kaliteli Beslenin

Hem hormon dengesinin sağlanması hem de insülin direncinin negatif etkilerinden korunmak için kaliteli beslenilmelidir. Aşağıdaki önerilere kulak verin:

 • Basit şeker tüketmeyin. Kompleks karbonhidrat içeren meyve, yeşil yapraklı sebze, tahıl ve düşük yağlı süt ürünleri gibi gıdalara ağırlık verin.
 • Tavuk, deniz ürünleri, yağsız et, kuruyemiş gibi proteince zengin gıdalar tüketin.
 • Tarçın tüketin, krom içeren gıda takviyeleri kullanın. İnsülin direncine iyi gelir.
 • Hayıt otu çayı adetlerin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Cüce palmiye takviyeleri alın. Erkeklik hormonlarını baskılar.

3) İlaç Tedavisi

Polikistik over sendromunun farklı belirtilerini ortadan kaldırmak için farklı ilaçlar kullanılır:

 • Doğum kontrol hapları: Adet düzensizliğini giderebilir.
 • Progestojen hapları: Adetleri düzenlemek için genellikle 3-4 ayda bir alınır.
 • Klomifen: Gebe kalamayan kadınlarda ilk başvurulan ilaçtır.
 • Metformin: Klomifenin yetersiz olduğu vakalarda kullanılır. Yumurtlamayı teşvik eder. Düşük riskini azaltır, uzun vadede yüksek kolesterolü kontrol altına alabilir.
 • Letrozol, tamoksifen: Yumurtlamayı teşvik eder.
 • Siproteron asetat, spironolakton, flutamid, finasterid: İstenmeyen tüy oluşumunu azaltır.
 • Statinler: Kolesterolü düşürmek için kullanılır.
 • Orlistat: Kilo kontrolü için kullanılabilir.

Bu ilaçlar bilinçsiz kullanıldıklarında çok şiddetli yan etkilere neden olabilirler. Doktor tavsiyesi olmadan almayınız ve doktorun yönergelerine harfiyen uyunuz.

4) Polikistik Over Hamilelik

Hamilelik İçin Cerrahi Müdehale

Kişi polikistik over sendromu nedeni ile hamile kalamıyorsa laparoskopik over delgisi adı verilen bir ameliyat uygulanabilir. Cerrah müdahale esnasında karna ufak bir kesi açar. İnce, uzun bir tüp yardımı ile ısı veya lazer kullanarak yumurtalıkların erkek hormonu üreten dokularını seyreltir.

Источник: //multiyasam.com/polikistik-over-sendromu-belirtileri-ve-tedavisi/

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Polikistik over sendromu (PCOS) bir kadının hormonal dengesini bozan endokrin sistem bozukluklarından biridir. Polikistik over sendromu özellikle doğurganlık döneminde olan 15 ve 44 yaş aralığındaki kadınları etkilemektedir.  Bu yaş grubundaki kadınların yüzde 2,2’si ila 26,7’si arasında polikistik over sendromu vardır.

Polikistik over sendromlu kadınlarda çok fazla androjen hormonu üretilir. Bu hormonun vücutta fazla bulunması nedeniyle adet dönemleri düzensizleşebilir ve hamile kalmak güçleşebilir. Polikistik over sendromu aynı zamanda hem yüzde hem de vücudun farklı bölgelerinde tüylenmeye yol açabilir, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları gibi uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Polikistik over sendromu bir kadının yumurtalıklarını ve adet döngüsünü düzenleyen hormonları etkilemektedir. Erkeklerde üreme sistemini kontrol eden androjen hormonları az da olsa yumurtalıklarda da üretilmektedir. Polikistik over sendromunda yumurtalıkların içinde küçük, sıvı dolu keseler büyür. Bu keselerde olgunlaşmamış yumurtalar yer alır.

Yumurtalar olgunlaşamadığı için ovulasyon tehye girer. Ovulasyon eksikliği östrojen, progesteron, FSH ve LH seviyelerini değiştirir. Östrojen ve progesteron hormonu seviyeleri normal değerlerin altındayken androjen seviyeleri normal değerlerin üstündedir.

Androjen hormonlarının normalden fazla olması adet döngüsünü bozar, bu yüzden PCOS’lu kadınlar normalden daha az süre adet görürler. (1)

Polikistik over sendromunun komplikasyonları nelerdir?

Androjen hormonu seviyelerinin normalden daha yüksek olması hem doğurganlığı hem de sağlığı ciddi bir şekilde etkileyebilir. PCOS’un en yaygın komplikasyonları şunlardır;

 • Kısırlık: Kadınlar hamile kalmak için yumurtlamak zorundadırlar. Düzenli olarak yumurtlamayan kadınlar, döllenecek kadar yumurta bırakamazlar. PCOS, kadınlarda kısırlığın başlıca nedenlerinden biri olarak kabul edilir.
 • Metabolik sendrom: Polikistik over sendromlu kadınların yüzde 80’i aşırı kilolu veya obezdir. Hem obezite hem de PCOS yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, düşük HDL kolesterol ve yüksek LDL kolesterol riskini artırır. Tüm bunlar metabolik sendrom olarak adlandırılır ve kalp hastalığı, diyabet ve inme riskini artırırlar.
 • Uyku apnesi: Bu durum gece boyunca uykunun bölünmesine neden olan kesik kesik solumalar olarak bilinir. Uyku apnesi polikistik over sendromu olan aşırı kilolu kadınlarda daha sık görülür. Obezite sorunu olan polikistik over sendromlu kadınlarda uyku apnesi riski polikistik over sendromu olmayan kadınlara göre 5 ya da 10 kat daha çoktur.
 • Endometrium (rahim içi) kanseri: Yumurtlama sırasında rahim astarı da yenilenir. Eğer yumurtlama olmazsa rahim astarı kendini yenileyemez, kalınlaşır ve tümör olasılığı artar.
 • Depresyon: Hem hormonal değişiklikler hem de istenmeyen kıllanma gibi belirtiler duyguları olumsuz yönde etkileyebilir. PCOS’lu kadınların çoğu depresyon ve anksiyete yaşarlar. (2)

Polikistik over sendromu nasıl teşhis edilir?

Doktorlar tipik olarak aşağıdaki 3 semptomdan en az ikisine sahip olan kadınlara PCOS tanısı koyarlar:

 • Androjen hormonu seviyelerinin çok fazla olması
 • Adet döngüsünün düzensiz olması
 • Yumurtalıklarda kistler görülmesi

Doktor polikistik over sendromu tanısını koymak için hastanın cildindeki sivilceleri, vücudundaki anormal kıllanmaları ve aşırı kilo artışını dikkate alabilir.

Pelvik muayene ile yumurtalıklardaki veya üreme sisteminin diğer bölümlerindeki herhangi bir problem tespit edilebilir. Yapılan kan testlerinde hormon dengesizlikleri araştırılır ve özellikle androjen hormonunun miktarına bakılır. Kan testleri ile hastanın kolesterol, insülin ve trigliserid seviyeleri kontrol edilerek olası kalp hastalığı ve diyabet riski de araştırılır.

Hastalığı teşhis etmek için uygulanan bir diğer yöntem de ultrasondur. Ultrasonla yumurtalıklardaki ve rahimdeki anormal folikül büyümeleri ve diğer sorunlar görüntülenebilir. (3)

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromu nasıl anlaşılır? Polikistik over sendromu başlangıcı pek çok şekilde anlaşılabilir. Polikistik over sendromunun en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Düzensiz adet döngüsü: PCOS’lu kadınlar her ay regl olmayabilirler ya da regl olma aralıkları normalden daha uzun sürebilir. Bazı kadınlarda ise adet dönemleri arasındaki süre normalden daha az olabilir.
 • Vücutta kıllanma artışı: Yüzde, çenede ya da vücudun çeşitli yerlerinde kıllanmalar oluşabilir. Anormal kıllanma polikistik over sendromu olan kadınların yaklaşık yüzde 70’inde görülen ortak bir semptomdur.
 • Yüzde, göğüste ve sırtın üst bölgesinde sivilce
 • Saçların dökülmesi, erkek tipi kellik
 • Kilo almak ve kilo vermede zorluk çekme
 • Boyun, kasık ve göğüs altlarının kararması (4)Polikistik over sendromu belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Polikistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik over sendromu neden olur? Polikistik over sendromuna neden olan pek çok faktör vardır. Bunları sıralarsak;

 • Kalıtım: Ailesindeki kadınlarda polikistik over sendromu olan birinin aynı rahatsızlığı yaşama olasılığı yüzde 50 civarındadır.
 • İnsülin direnci: İnsülin direncinin artmasıyla birlikte polikistik over sendromu riski artmaktadır. Vücutta glikoz seviyelerinin artması androjen hormonunun salgılanmasını tetikleyebilir. Fazla androjen seviyeleri ise başta yumurtlama sorunları olmak üzere pek çok rahatsızlığa yol açabilir.
 • Çok kilolu olmak: Sağlıklı bir kiloda olmamak ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak adet düzensizliği gibi sorunlara neden olur. (5)Polikistik over sendromu nedenleri daha fazla detay için

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromu nasıl geçer? Polikistik over sendromu doğum kontrol hapları, Klomifen, Letrozol, Spironolakton ve Eflornitin gibi ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu ilaçlar adet döngüsünü düzenlerken rahim kanserini de önleyebilirler.

Bu ilaçların yanı sıra anti androjen ilaçlar, yüzde ve vücuttaki kıl büyümelerini ve akneyi azaltmaya yardımcı olurlar. Yalnız anti androjen ilaçların kullanılması hamilelikle ilgili sorunlara yol açabilir.

Bu yüzden çocuk sahibi olmak isteyen ya da gebe olan kadınların bu ilaçları kullanmaması gerekir.

Metformin ilacı daha çok obezitenin bir sonucu olan tip 2 diyabeti kontrol altında tutmak için kullanılır. Metformin, insülinin kan şekerini düşürme yeteneğini geliştirir ve hem insülin hem de androjen seviyelerini düşürür.

Birkaç aylık kullanımdan sonra, metformin yumurtlamayı yeniden başlatmaya yardımcı olabilir. Bu ilacın yüzdeki ya da vücudun diğer yerlerindeki aknelere pek etkisi yoktur.

Son yapılan araştırmalarda metforminin vücut kitlesini düşürmek ve kolesterol seviyelerini yükseltmek de dahil olmak üzere pek çok olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. (6)

Polikistik over sendromu ameliyatı: Diğer tedaviler işe yaramazsa ameliyat ile doğurganlık iyileştirilebilir. Polikistik over ameliyatında ovulasyonu düzenlemek için yumurtalıklarda küçük bir delik açılır ya da lazer kullanılır. (7)

Polikistik over sendromu için hangi doktora gidilir? Polikistik over sendromu olan hastalara Endokrinoloji Bölümü’ndeki doktorlar bakmaktadır.
Polikistik over sendromu tedavisi hakkında  fazlası için tıklayınız

Polikistik Over Sendromuna Ne İyi Gelir?

Polikistik over sendromu bitkisel tedavisi: Yumurtalıklara kan akışını artırmak, kortizol seviyelerini düşürmek ve kilo kaybına yardımcı olmak için meyan kökü, fesleğen, çuha çiçeği yağı ve tarçın gibi bitkiler kullanılabilir. (8)

Polikistik over sendromu evde tedavi yöntemleri:

PCOS tedavisi genellikle kilo verme, diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile başlar.

Vücut ağırlığının sadece yüzde 5’i ila 10’unu kaybetmek, adet döngüsünü düzenlemeye ve PCOS semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kilo kaybı ayrıca kolesterol seviyelerini düzenlerken kalp hastalığı ve şeker hastalığı risklerini de azaltabilir.

Polikistik over sendromu diyetleri genellikle düşük karbonhidratlı gıdalardan oluşur. Bu gıdalar hem kilo vermeye hem de yüksek insülin düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Meyve, sebze ve kepekli tahılların çoğu düşük karbonhidrata ve düşük glisemik indekse sahiptir.

Birkaç çalışma, haftada en az üç gün 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmanın, polikistik over sendromu olan kadınların kilo vermesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Egzersizle kilo vererek yumurtlama düzene girebilir. Egzersiz sağlıklı bir diyetle kombine edilirse daha da faydalı olur.

Diyet artı egzersiz hastanın daha çok kilo vermesini sağlar, bu da diyabet ve kalp hastalığı risklerini ciddi ölçüde azaltır. (9)

Источник: //www.acil.net/polikistik-over-sendromu-nedir/

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Nedeni henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı hemen hemen her kadının karşılaşma ihtimalinin olduğu “Polikistik over sendromu” hakkında merak ettiklerinizi Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük'e sorduk. İşte aldığımız yanıtlar…

 

Polikistik Over Sendromu, (PKOS) bir kadının menstruasyon düzenini, hamilelik şansını, hormonlarını, kalbini, kan damarlarını ve dış görünümünü etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığın başlangıcı genellikle ergenlik çağında olur.

Bunun nedeni ise ergenlik çağında aktifleşmeye başlayan hormonal sistemi hatalı çalışmasıdır. Giderek artan aşırı kilolu çocuklar nedeniyle Polikistik Over Sendromu, günümüzde giderek artıyor. Çünkü kilo hücrelerde insülin direncini başlatıyor, insülin daha fazla salgılanıyor.

Fazla insülin de yumurtalıklarda IGF reseptörlerine bağlanarak yumurtlama ve buna bağlı düzgün hormonal durumu bozuyor. Obezitenin görülme sıklığının artmasına paralel olarak orijinal sıklığı yüzde 10 iken bu sendromun son yıllarda yüzde 25’e dek çıktığını bildiren çalışmalar var.

Yeterli önlem alınmazsa yakın bir tarihte bir halk sağlığı sorunu olacak kadar sıklaşacak.

Polikistik over sendromu neden olur?

Polikistik Over Sendromu’nun, nedeni bilinmiyor. Ancak genetik olabileceği konusunda birçok bulgu var; aynı ailedeki diğer kadınlarda (anne, kız kardeş) daha sık görülüyor. Polikistik Over Sendromu’nda ana problem yumurtalıklarda gereğinden fazla salgılanan androjendir (erkeklik hormonu).

Bu durum sağlıklı yumurta gelişimini ve yumurtlamayı bozuyor. İnsulin ve polikistik over sendromu arasında bir bağ olabileceği de düşünülüyor. Polikistik Over Sendromlu hastaların kanında normalden fazla insülin bulunuyor, ancak vücut hücreleri insüline yeterli yanıt vermiyor. Artmış insülin androjen fazlalığına neden oluyor.

Fazla androjen ise akne, tüylenme, kilo artışı ve yumurtlama problemlerine yol açıyor.

Polikistik over sendromunda kimler risk altında?

Prof. Dr. Tansu Küçük ergenlik çağından başlayarak tüm kadınların risk altında olduklarını belirtiyor. Menopoza girildiğinde adet düzensizlikleri sahneden çekiliyor ama sağlık sorunları ve riskleri devam ediyor, hatta kadının yaşlanması ile birlikte daha da artıyor.

“Nedeni tam da bilinmeyen bu hastalığın daha ergenlik çağındaki kız çocuklarında önlenmesi gerekiyor. “ uyarısında bulunan Prof. Dr. Tansu Küçük, “Bu amaçla beslenme düzeni, fast food alışkanlığına kesinlikle izin verilmemesi, TV başında oturmasına izin verilmemesi, hareketli oyunlar oynaması, hazır paketli gıdalardan kaçınılması çok önemli.

Bu şekilde kilo kontrolü yapılamıyorsa oral antidiyabetik tedaviye başlanabiliyor” diyor.

REGLİNİZİN GECİKMESİNE YOL AÇAN 7 NEDEN!

Polikistik over sendromunun belirtileri neler?

Polikistik Over Sendromu’nun belirtileri kadından kadına değişmekle birlikte şunlar olabilir:

 • Anovulasyona (yumurtlamamak) bağlı infertilite
 • Seyrek ve düzensiz adet kanamaları
 • Hirşutizm ( yüz, göğüs, karın, sırt, parmaklarda tüylenme)
 • Akne, yağlı cilt, saçta kepeklenme
 • Özellikle karın bölgesinde yağlanma, ve obezite
 • Saçta erkek tarzı kelleşme ve saç tellerinde incelme
 • Boyun, kol, göğüs veya uylukta koyu renkli, kalınlaşmış deri bölgeleri

Polikistik over sendromu nelere sebep olabiliyor?

Jinekolojik problemlere ek olarak Polikistik Over Sendrom’u bir genel sağlık sorunu da oluşturuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük bu sendromun yol açtığı diğer sorunları şöyle sıralıyor:

 • Polikistik over sendromlu kadınların yüzde 50 den fazlasında 40 yaştan önce diyabet ya da şeker metabolizması bozukluğu ortaya çıkıyor.
 • Kalp krizi riski Polikistik Over Sendromlu kadınlarda yaşıtı diğer kadınlardan 4-7 kat daha fazla tespit edilmiş.
 • Hipertansiyon riski daha fazla oluyor.
 • Polikistik over sendromlu kadınlarda LDL kolesterol (kötü kolesterol) daha yüksek, HDL kolesterol (iyi kolesterol) daha düşük oluyor.
 • Polikistik over sendromlu kadınlarda uyku apnesi daha sık görülüyor.
 • Ayrıca polikistik over sendromlu kadınlarda anksiyete ve depresyon daha ortaya çıkıyor.

Polikistik over sendromlu kadınlarda endometrial hiperplazi (rahim içinin aşırı kalınlaşması ve hücre anormalliklerinin başlaması) ve kanser (rahim kanseri) riski daha fazla oluyor.

KADIN HASTALIKLARI NELERDİR?

Polikistik over sendromunda erken tedavinin önemi nedir?

Tedaviye geç kalındığı durumlarda ses kalınlaşması, sakal bıyık çıkması, klitoris büyümesi gibi maskülinizasyon (erkekleşme) tablosu ortaya çıkıyor.

Ayrıca hipertansiyon, diyabet ve kalp krizi gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkma riski artıyor. Tedavi edilmemiş olgularda endomerium kanseri sıklığı da artıyor.

Erken girişimlerden en önemlisi kilo durumunu izlemek ve aşırı kilo olmaya başladığında önlem almak.

Hastanın boy ve kilosu alınarak vücut kitle indeksi (Body Mass Index) hesaplanıyor. Sonuçlar şöyle değerlendiriliyor:

18.5 ve altı: Zayıf

18.5-24.9: Normal kilolu

25-29.9: Hafif Şişman

30-39.9: Obez

40 ve üstü: Ölümcül obez

Bel ve kalça çevresi ölçülerek bel/kalça oranı hesaplanıyor, 0.67 ile 0.80 arasında olmalı. Bu değer 1’e yaklaştıkça ve hatta 1’i geçtikçe karın bölgesinde yağ artışı var (erkek tipi), hormonal değerler daha bozuk ve sağlık rikleri daha fazla demektir

Polikistik over sendromu tedavisi nasıldır?

PKOS tedavi edilemiyor, sadece ihtiyaca yönelik tedavi yapılıyor. Tedavinin amacı hastanın yaşına, şikayetlerine, çocuk isteyip istemediğine göre değişiyor; tedavinin en önemli amaçlarından biri de uzun vadeli koruma sağlayarak şeker ve kalp hastalıklarının oluşumunu engellemek. PKOS tedavisinde birden fazla yöntem kullanmak sık sık gerekli oluyor. Tedavi seçenekleri:

Yaşam şeklinin değiştirilmesi: Diyet ve egzersiz ile kilo kontrolü yapılmalı. Her ikisi de profesyonel birinin yardımını gerektirse de ana prensip olarak beslenmede işlenmiş gıdalar ve şekerler azaltılırken tüm tahıllar, meyveler, sebzeler ve yağsız et tüketilmeli. Kilonun yüzde 10 eksilmesi bile adet düzensizliklerini çözebiliyor.

Doğum kontrol hapları: Hamilelik istemeyen kadınlarda adet düzenleyici, erkeklik hormonlarını azaltıcı, sivilce azaltıcı etkileriyle yararlı oluyorlar. Hapların içindeki dengeli hormonların etkisi ile rahim kanseri olasılığı da azalıyor.

Diyabet ilaçları: Diyabet ilaçları PKOS’de de tedaviye katkıda bulunuyorlar. Kan şekerini düzenliyor ve erkeklik hormonunu da azaltıyorlar. Bunun sonucunda tüylenme de azalıyor.

Yumurtlamayı artırıcı ilaçlar: İnfertilite için gerekli diğer araştırmalar da yapıldıktan sonra tek sebep yumurtlama bozukluğu ise bu tür ilaçlar yararlı oluyor. Ancak çoğul hamilelik riski unutulmamalı. İlaçlardan sonra tedavi olarak son basamak tüp bebek uygulaması oluyor .

Cerrahi tedavi: “Ovarian drilling” laparoskopi ile yumurtalık yüzeylerinde delikler açmak demek. Yumurtlama şansını artırıyor. Tıbbi tedaviye cevap vermeyen kadınlarda iyi bir seçenek oluyor.

Ancak çok dikkatli yapılmalı, aksi halde yapışıklıklara neden olarak başka bir infertilite sebebinin eklenmesine neden olabiliyor. Obezitesi çok ciddi olan kadınlarda obezite cerrahisi de önerilebiliyor.

Kalp hastalığı ve diyabet hastalığı durumlarında ilgili kliniklerle ortak bir tedavi planı yapılıyor.

Tüylenme için tedaviler: Anti-androjen denen ilaçlar tüylenme ve sivilce sorununu çözebiliyor. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç erkeklik hormonunu da azalttığı için tüylenme tedavisinde kullanılabiliyor.

Erkeklerin saç dökülmesini azaltmak için kullanılan bir ilaç da erkeklik hormonu karşıtı etkisini kıl köklerinde yapıyor; bu nedenle kadınların tüylenme şikayetinde de kullanılıyor.

Tüylerden kurtulmak için lazer epilasyon gibi diğer tedaviler de eklenebiliyor.

Polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında her şey…

Test: Polikistik over sendromu hastası olabilir misiniz?

İdeal kilonuzdan yüzde 10 daha fazla mı kilonuz var?

Evet – Hayır

Fazla kilonuz bel-karın bölgenizde mi?

Evet – Hayır

Nedensiz yere ağırlığınızın yüzde 10’unu ya da fazlasını aldınız mı?

Evet – Hayır

Kilo vermede güçlük yaşıyor musunuz?

Evet – Hayır

Adet kanaması yıl boyunca 8 kez veya daha mı oluyor?

Evet – Hayır

Adet görebilmek için hap kullanıyor musunuz?

Evet – Hayır

İnfertilite sorununuz var mı?

Evet – Hayır

Üst dudak, çene, boyun, göğüs ve karın bölgenizde tüy artışı var mı?

Evet – Hayır

Saç kıllarınız inceliyor mu?

Evet – Hayır

Sivilce sorununuz var mı?

Evet – Hayır

Deride küçük siğil gibi kabarıklıklar var mı?

Evet – Hayır

Deriniz bazı bölgelerde koyu renkli ya da renk değişikliği var mı?

Evet – Hayır

Depresyon ya da anksiete var mı?

Evet – Hayır

Ailenizde diyabet hastalığı var mı?

Evet – Hayır

Yumurtalık kisti var mı ya da oldu mu?

Evet – Hayır

Ailenizde yumurtalık kisti hikayesi var mı?

Evet – Hayır

Kan şekerinizde dalgalanmalar oluyor mu?

Evet – Hayır

Sonuç: Bu sorulardan 5 den fazlasına evet cevabı verdiyseniz Polikistik over sendromlu olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

KADINLARDA GÖRÜLEN BEŞ NADİR HASTALIK

Hazırlayan: Dilay Argün

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/1037006-polikistik-over-sendromu-nedir

Polikistik Over Sendromu Nedir? Neden Görülür? Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Kalın yumurta dokusunun içerisinde normalden aha fazla yumurta olması sendromu olan polikistik over sendromunun nedenleri nelerdir? Tedavisi mümkün müdür?

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Üreme çağındaki kadınlarda çok sık görülen bir sendrom olduğu için ‘’ polikistik over sendromunedir? ‘’ sorusunun cevabı merak edilmektedir.

Kadınların progesteron ve östrojen hormonlarında yaşanan dengesizlik polikistik over sendromunun genel tanımıdır. Bu dengesizliğe bağlı olarak yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşur.

Bu kistler kimi zaman iyi huylu olurken, kimi zaman kötü huyludur.

Cinsel hormonlarda görülen bozukluğun dışarı yansımasına neden olan birçok durum polikistik over sendromuna neden olmaktadır. Yumurtalıklarda kist oluşmasına neden olan bu durum hamilelik şansını da azaltmaktadır. Peki, polikistik over sendromunun nedenleri nelerdir

Polikistik Over Sendromu Neden Görülür?

Hastalığın doğru yöntemle tedavi edilebilmesi için ‘’ polikistik over sendromu neden görülür? ‘’ sorusunun yanıtı çok önemlidir. Ancak polikistik over sendromunun kesin nedeni bilinememektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında hormonal dengesizliklerin bu duruma neden olduğu belirtilmektedir.

Annede ya da kız kardeşte polikistik over sendromu görüldüğü zaman kişide bu sendromun görülme riski artıyor. Beslenme düzeni de bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Aşırı yağlı besinler tüketmek, yeşil renkli sebzeler ve meyveler tüketmemek, hazır gıdalar tüketmek, lifli besinler tüketmemek gibi birçok beslenme düzeni polikistik over sendromuna neden olur.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın fark edilmesi ve tedavisine başlanması için polikistik over sendromu belirtileri çok önemlidir. Uzun süre yumurtlama olmaması nedeni ile ortaya çıkan kistler, hastada farklı belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Polikistik over sendromunun en çok bilinen belirtileri şunlardır:

 • Adet düzensizliği
 • Kısırlık
 • Rahim kanseri
 • Saç dökülmesi
 • Tüylenme
 • Akne
 • Kalp damar hastalıkları
 • Uyku apnesi
 • Depresyon
 • İnsülin artışı
 • Kasık bölgesinde yağ bezesi

Yukarıda sıralanan belirtilerden birkaçını yaşamanız durumunda mutlaka bir Kadın Doğum Uzmanına gitmeli ve polikistik over sendromu tanısı için tetkikler yaptırmalısınız. Pelvis testi yapılır ve iltihaplanma olup olmadığına bakılır. Bununla beraber vajinal kontrol yapılır ve hormon testi ile hastalık teşhis edilir.

Polikistik Over Sendromu Bitkisel Çözüm Önerileri

Polikistik over sendromu bitkisel çözüm önerileri ile de tedavi edilebilmektedir. Bu rahatsızlık için uygulanan ve etkisi ortaya çıkan en popüler bitkisel yöntemler şunlardır:

Soğan Kürü: İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen soğan kürü ile polikistik over sendromundan kurtulabilirsiniz. 1 tane açık kahverengi soğanı bir süre sirkeli suda bekletin. Dezenfekte edilen sopanı kabukları ile beraber tencereye ekleyin ve kaynatın. 5 dakika kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve yemeklerden önce için.

Keten Tohumu Kürü: Etkili kürlerden bir diğeri de keten tohumudur. Omega 3 açısından zengin olan keten tohumu, polikistik over sendromuna harika bir çözümdür. 1 bardak su içerisinde 1 yemek kaşığı keten tohumunu 2 – 3 saat kadar bekletin. Daha sonra süzün ve için.

Tarçın Kürü: Rahatlatıcı etkisi ile birçok sorunun tedavisinde kullanılan tarçının polikistik over sendromuna faydalı olduğu bilinmektedir. 1 bardak ısıtılan su içerisine 1 çay kaşığı tarçın ekleyin. Kaynadıktan sonra 10 dakika tarçınlı suyu bekletin. Karışım ılıdıktan sonra için.

Polikistik Over İçin Kür – Prof. Saraçoğlu

//www..com/watch?v=t5_neoDMt34

Источник: //saglikhaberleri.com/polikistik-over-sendromu-nedir-neden-gorulur-belirtileri-ve-tedavisi/

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Polikistik over sendromu, kısaca PCO olarak bilinmektedir. Yumurtalık bölgesinde birçok küçük iyi huylu kistin ortaya çıkmasıyla oluşan bir hastalıktır. Yumurtalığı saran çok sayıda yumurta hücresi olarak da nitelendirilebilen bu kistler, ultrason ile rahatlıkla görülebilmektedir.

Üreme dönemindeki kadınlarda en sık ortaya çıkan hastalıklardan biri olan PCO, ciddi bir endokrin sıkıntısıdır.

Yaşam kalitesini büyük oranda düşüren, ağrı ve sancı yaratan hastalık aynı zamanda kronik olarak nesiller arasında da devamlılık göstermektedir.

Bu nedenle sebeplerin araştırılması durumunda gen kontrolünün muhakkak yapılması gerekmektedir. İlk kez başlama nedeni henüz tam olarak ortaya çıkamasa da birçok çevresel faktörün de en az genetik kadar etkili olduğu bilinmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimlere Uygulanabilir?

Uzun süreli yumurtalamamanın sonucunda ortaya çıkan PCO hastalığı, bayanların sancı ve kramp ile zamansız mücadelesi anlamına gelmektedir. Pek çok olumsuz sonuca neden olan sıkıntının en büyük sonucu ise kısırlık sorunudur. Bunun yanında kalp ve damar hastalıkları da ortaya çıkabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Sinir sistemi, yumurtalıklar, hipofiz bezi arasında etkileşimin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan endokrin bozukluğuna polikistik over sendromu adı verilmektedir. Çoğunlukla 35 yaş altı kadınlarda kendini gösteren hastalık, üreme sürecinde kişinin en verimli olduğu dönemde ortaya çıkmaktadır.

Yaklaşık olarak 90’lı yıllarda beliren PCO hastalığı, sebebi net olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Adet düzensizliği, tüylenme, sinir sisteminde yıpranma, kanser riskinde artış gibi sonuçlar doğuran hastalık aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkiye sebep olmaktadır. Devamlı yorgun hissetme, tahammülsüzlük hastalığın doğal sonuçlarıdır.

Kadınların vücudunda bulunan iki yumurtalık, adet dönemi geldiğinde döllenmeye uygun olan bir yumurta ortaya çıkarır. Folikül isimli kesede tamamlanan yumurta, sağlıklı olunması durumunda rahatlıkla olgunlaşabilir fakat polikistik over sendromu ortaya çıkarsa bu durumda birçok yumurta söz konusu demektedir.

Yumurtalıkların olgunlaşmaya hazır birçok yumurta üretmesi ancak hiçbirinin başarılı olamaması söz konusudur. Muayene edildiğinde karşılaşılan tablo ise yumurta hücrelerinin kist olarak öylece durduğudur. Bu durumda kişinin adet düzensizliklerinden kısırlığa kadar pek çok sonuçla mücadele etmesi gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmeyen polikistik over sendromunda, yıllar sonrasında kişilerin yaşam biçiminde meydana gelen değişiklikler hastalığa kaynaklık etmektedir. Bilhassa beslenme düzeninde ortaya çıkan sağlıksız tablonun PCO üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Çevresel faktörlerin yanında en az o kadar etkili olan genetik faktörler de bulunmaktadır.

Annede PCO hastalığının bulunması, doğan kız çocuğunun yüksek risk taşımasına sebep olmaktadır. Cinsel hormonlarda meydana gelen düzensizliği dışarıya yansıtan PCO hastalığı, adet dengesizlikleriyle gün yüzüne çıkmaktadır. Bu nedenle kişi adet düzeni bozulduğunda yaşam tarzı üzerinde değişime yönlenmelidir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Yalnızca bir belirtinin tespit edilmesi polikistik over sendromu teşhisi için yeterli değildir. Bu nedenle birkaç belirtinin ortaya çıkması ve takip edilmesi gerekmektedir.

Bu belirtiler arasında uzun süre deneyip hamile kalamama, adette devamlı düzensizlik, saç dökülmesi ve tüylenme yer almaktadır.

Hemen herkeste görülen bu belirtilerin yanında sivilce artışı, meme kanseri risk artışı, kalp ve damar hastalığı belirtileri gözlemlenmektedir.

Şeker hastalığının ortaya çıkma nedenlerinden biri de polikistik over sendromunun oluşmasıdır. Dolayısıyla şeker teşhisi konulduğunda adet düzensizliğiniz varsa muhakkak kontrollerinizi yaptırmalısınız. Tüm bu belirtilerin dışında seste kalınlaşma ve vücutta yağ bezelerinin ortaya çıkması da mümkündür.

Polikistik Over Sendromundan Korunma Yolları Nelerdir?

Polikistik over sendromunun nedeni tam olarak bilinmediği için korunma yolları hakkında da net bir şey söylemek mümkün değildir.

Bu süreçte bilmeniz gereken tek şey yaşam koşullarınızın kalitesini yükseltmeniz gerektiğidir. Sağlıklı beslenerek kilo almadan fit kalarak hastalığı kendinizden uzak tutmanız mümkündür.

Bunun yanında sürekli egzersiz yapmak ve vücudu kanserojen besinlerden korumak hastalıktan da korunma yollarıdır.

Polikistik Over Sendromunun Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Polikistik over sendromunun teşhisi için öncelikli adım hastanın şikayetlerini dinlemektir. Daha sonra belirtiler doğrultusunda ultrason ile gözlem yapılmalıdır. En net bulguları sağlayan ultrason olmakla beraber bunun yanında fiziksel muayene de yapılmalıdır.

İltihaplanmanın olup olmadığına dair fiziksel pelvis muayenesi yapılması, bulguların kesinleşmesine yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında kan testiyle beraber çıkan sonuçlardan tedavi sürecine geçiş yapmak mümkündür. Kişiye PCO teşhisi konulması laparoskopi önerisini gerektirebilir.

Bu işlemlerden sonra doktorunuzla bir sonraki basamağa karar vermeniz mümkündür.

Polikistik Over Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Diyabet, yüksek tansiyon ya da obezite sorunlarını meydana getiren polikistik over sendromu, teşhis konulduktan hemen sonra tedavi gerektiren bir hastalıktır. Yapılması gereken ilk şey hastada fazla kilo varsa onlardan kurtulmaktır. Bu şekilde hastalıkların birçoğunu aşmak mümkündür.

Dış (Ektopik) Gebelik Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Doğum kontrol hapları başta olmak üzere doktorunuz tarafından verilen tüm ilaçları düzenli kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu ilaçlar hem adet düzensizliğini, hem kısırlığı, hem de akne tedavisini bir arada mümkün kılacaktır. Tedavi sürecinde doktorunuz gerekli gördükçe farklı ilaç takviyelerinde bulunacaktır.

Hastalığınız ilerlerse bu durumda tedavi cerrahi işlemle gerçekleşecektir. Kistlerin alınması, ilaçların işe yaramaması durumunda başvurulan bir işlemdir. Zahmetsiz ve bir o kadar da rahat bir ameliyatla hastalığın tedavi edilmesi mümkündür.

Источник: //bilgihanem.com/polikistik-over-sendromu-nedir/

Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 19.12.2018 12:31

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Üreme çağında olan kadınların hormonlarında olan düzensizlikler sonucu kısır olmaya neden olabilecek derecede ciddi bir hastalıktır. Polikistik over sendromunun çok ciddi belirtileri vardır.

Polikistik over sendromunda kadınların hormonlarında çok ciddi dengesizlikler görülür.

Polikistik over sendromunun nedenlerinin en başında anormal hormon seviyesi, androjen ve östrojen hormonlarındaki dengesizlikler gelmektedir.

Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda genel olarak görülen belirtiler;

– Androjen hormonları ( kadın vücudunda oluşan erkeklik hormonları)
Adet düzensizliği
– Yumurtalık kistleri

Polikistik Over Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Polikistik over sendromu nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu hastalığın nedenini uzmanlar genetik faktörlere dayandırmaktadırlar.

Polikistik over sendromu olan kişilerin annelerinde ya da kızkardeşlerinde de bu hastalık görülmektedir. Polikistik over sendromu altında yatan en temel neden, hormonal dengesizliklerdir.

Polikistik over sendromu olan kişilerin hormonlarının, normal seviyeden daha yukarıda olduğu bilinmektedir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu belirtileri çok net olmakla birlikte her kadında farklı şekilde görülebilir. İşte polikistik over sendromu belirtileri ;

Adet görmeme ve hamile kalamama
Adet düzensizliği
– Vücutta görülen aşırı tüylenme
– Yumurtalarda görülen kistler
Ciltte akne, yağlılık ve kepek
– Kiloda görülen artış
Depresyon
Uyku apnesi
Saç dökülmesi
– Pelvik ağrısı

Polikistik Over Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle polikistik over sendromu tanısını koymak için hastanın şikayetleri dinlenir. Daha sonra fizik muayenesine geçilir. Kişide aşırı tüylenme varsa muayene sırasında bu izlenir.

Aşırı tüylenmenin tıptaki adı hirsutismdir. Hirsutism erkeklik hormonunun etkisine bağlı olarak yükselir.

 Daha sonra kişinin şikayetine göre yumurtlama olup olmadığını anlamak için ultrosanda bakılarak teşhis konulur.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromunun kesin bir tedavisi yoktur. Ancak polikistik over sendromundan dolayı gelişen bazı sıkıntıların çözülmesi için gerekli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Polikistik over sendromu tedavisi için kişinin şikayetlerine göre tedavi yöntemleri belirlenebilir.

Adet düzensizliği için; Polikistik over sendromundan dolayı, adet düzensizliği yaşayan kişiler, doğum dontrol hapı kullanarak adetlerinin düzene girmesini sağlayabilirler. Ayrıca doğum kontrol hapı, akneyi ve erkeklik hormonunu yok etmeye de yardımcı olur.

Yumurta oluşumu için; Polikistik over sendromu hastası kişilerde yumurta oluşumunun olmaması da görülen bir diğer problemdir. Bunun için doğurganlık ilaçları çözüm olarak kullanılabilir. Bu ilaçlarla polikistik over sendromu olan kişi, hamile kalabiliyor.

Kilo vermek için; Fazla kilolu olmak polikistik over sendromu olan kadınların yaşadığı bir diğer sıkıntıdır. Bunun için polikistik over sendromunu önlemek için kilonuzu da normal ve belirli bir seviye indrimeniz gereklidir.

Yumurtlama için; Polikistik over sendromunu yaşayan kadınların en büyük problemlerinden birisi de yumurtlayamamadır. Bunun tedavisi yani yumurtlamanın gerçekleşmesi için, ovaryan drilling denilen ameliyatlar uygulanabilmektedir. Bu ameliyatlar doğurganlık ilaçlarından olumlu sonuç almamış kişilere önerilmektedir.

Ayrıca bu ameliyatların oluşan erkeklik hormonunun düşürülmesine de katkısı vardır.
Not: Polikistik over sendromunun kadınlarda açtığı problemlerden olan akne ve aşırı tüylenme için de doktorların verebilecekleri antiandrojen ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak bu ilaçları hamile bayanlar kullanmamalıdır.

Polikistik Over Sendromu ve Hamilelik

Polikistik over sendromu hastası olup, hamile kalmak isteyen kişiler için ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, polikistik over sendromu hastası olan bayanların yumurtlayamama problemi vardır. Ancak bu tamamen hamile kalamamalarına engel değildir.

Kişide yumurtlamanın gerçekleşmesi için bazı ilaçlar kullanılabilir. Bazı kişilerde ilaç olumlu sonuç vermeyip, iğne ile yumurtlama işlemi gerçekleştirilebilir.

Önerilen İçerik;

► Williams Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/polikistik-over-sendromu-ve-tedavisi-9966h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi