Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Diyeti Nasıl Yapılır?

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Polikistik over sendromu (PCOS) en sık görülen endokrin bozukluklardan biridir ve üreme çağındaki kadınların %9 ila %18’ini etkiler. PCOS, üreme hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanır. PCOS’lu kadınlar, genel sağlık ve görünümlerini etkileyebilecek hormonal bir dengesizliğe ve metabolizma sorunlarına sahiptir.

Hormonal dengesizlik yumurtalıklarda problem yaratır. Yumurtalıklar, her ay sağlıklı regl döngüsünün bir parçası olarak yumurta salınımı yaparlar. PCOS’ta yumurta gerektiği şekilde gelişmeyebilir veya olması gerektiği gibi regl döneminde salınmayabilir. Bu da düzensiz regl dönemlerine veya hiç regl olamamaya neden olur.

PCOS olan kadınların yaklaşık yüzde 50’si aşırı kilolu veya obezdir.  Görüldüğü üzere hepsi fazla kilolu değildir ancak PCOS, abdominal obezite ve insülin direnci ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. PCOS olan kadınlar özellikle semptomlar kontrol edilmediğinde, aşağıdakiler için daha büyük risk altında olabilir:

 • İnsülin direnci
 • Gebelikte ortaya çıkan Gestasyonel Diyabet
 • Tip 2 diyabet
 • Kalp-damar hastalıkları
 • Endometrial kanser

Şu anda PCOS için bir tedavi olmamasına rağmen, sağlıklı bir diyet uygulayarak ve fiziksel olarak daha aktif hale gelerek semptomların azaltması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi mümkündür.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

PCOS belirtileri bireysel olarak değişiklik göstermekle birlikte şunları içerebilir:

 • Düzensiz regl dönemleri veya hiç regl olamama
 • Kısırlık
 • Yüz, çene, karın ve göğüste aşırı tüylenme (hirsutizm)
 • Saç dökülmesi, erkek tipi kellik
 • Yüz, göğüs ve sırtta sivilce oluşumu
 • Kilo alımı ve kilo vermede zorluk yaşama
 • Boyun arkası, kol altı ve kasık bölgesinde görülen ciltte koyulaşma

Polikistik Over Sendromuna Ne Sebep Olur?

PCOS’un kesin nedeni bilinmemektedir. Çoğu uzman genetik dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin rol oynadığını düşünmektedir:

Yüksek androjen seviyeleri: Kadınlar normalde az miktarda androjen hormonu üretir. PCOS’lu kadınlar ise normalden daha fazla androjene sahiptir. Normalden daha yüksek olması, regl döneminde yumurtalıklardan yumurta salınımını önleyebilir ve tüylenme ve akneye neden olabilir.

Yüksek insülin düzeyleri: İnsülin, besinlerin enerjiye dönüşümünü kontrol eden bir hormondur. İnsülin direnci, vücut hücrelerinin insüline normal tepki vermediği zaman görülür. PCOS’lu birçok kadın, özellikle fazla kilolu veya şişman, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve ailede tip 2 diyabet öyküsü olanlar insülin direncine sahip olabilir.

Polikistik Over Sendromu İçin Önerilen Yaşam Tarzı Değişiklikleri Nelerdir?

PCOS’un yönetimi genellikle sağlıklı beslenme planı ve fiziksel aktiviteyi içeren, kilo kaybına ve insülin duyarlılığının artırılmasına yönelik yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir. Beslenme ve egzersiz alışkanlıklarında uzun vadeli sürdürülebilir değişiklikler yapılması önemlidir. Diyet ve egzersiz, bireyin ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre şekillendirilmelidir.

Stres, uyku eksikliği ve sigara gibi diğer yaşam tarzı faktörlerinin de rolü vardır. Sigara içmemek, alkol tüketimini sınırlamak, stresi yönetmek, uyku kalitesini artırmak ve zararlı kimyasallara maruz kalmayı en aza indirmek PCOS yönetim planının bir parçası olmalıdır.

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Neden Önemlidir?

Birçoğumuz, iyi beslendiğimizde kendimizi daha iyi hissettiğimizi biliyoruz. Eğer PCOS varsa, beslenme alışkanlıklarınızı iyileştirmeye odaklanmak için iyi bir sebebiniz var demektir. Aşırı kilolu olmasanız bile sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz, kilo alımının önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Doğru besinlerin tüketimi, PCOS’un altında yatan insülin direncini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve tip 2 diyabet, kalp hastalığı gibi PCOS ile bağlantılı hastalıkların riskini azaltabilir. Küçük miktarda kilo kaybının bile (vücut ağırlığının yaklaşık %5-10’u) regl fonksiyonunu iyileştirdiği, testosteron seviyelerini azalttığı ve doğurganlığı artırdığı gösterilmiştir.

Kuzey Amerika Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, PCOS’lu kadınlar 3 ay boyunca düşük doymuş yağ, düşük glisemik indeks ve orta-yüksek lif olmak üzere tasarlanan bir diyet uyguladılar. Çalışmanın sonucunda bireylerin vücut ağırlığında %7, bel çevresinde %6, vücut yağında %9,2 azalma olduğu gösterilmiştir.

Polikistik Over için kullanılan zayıflatan örnek diyet listesi’ne buradan bakabilirsiniz: https://aysetugbasengel.com/polikistik-over-diyeti-nasil-yapilir-ornek-pcos-diyeti-listesi/

Polikistik Over Sendromu İçin Beslenme Önerileri

Sağlıklı yağlar ve yağsız protein ile dengelenen düşük glisemik indeks karbonhidratların orta düzeyde alımının PCOS’u yönetmenin anahtarı olduğunu göstermektedir. Beslenme kılavuzları uzun süreli sağlık etkilerini tedavi etmeye ve kilo kaybına odaklanmıştır:

 • Karbonhidrat tüketimi gün boyunca dengeli olmalıdır. Karbonhidratın tüketim miktarı, sıklığı ve zamanı bireyin kilosuna, fiziksel aktivite seviyesine ve ek hastalık durumlarına göre değişmektedir.
 • Karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıllı ekmek, baklagiller, yulaf gibi yüksek lifli besinlerin alımı artırılmalıdır.
 • Öğün atlanılmamalı, kan şekerini dengede tutmak ve aşırı açlık hissini azaltmak için iki öğün arası dört ile beş saati geçmemelidir.
 • Doymuş yağ tüketiminin fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Tekli doymamış ve omega-3 yağ asidi seçeneklerini tercih edilmeli, trans yağ içeren besinlerden kaçınılmalıdır.
 • Tokluk hissinin sağlanması açısından protein alımı da öğünlere dengeli olarak dağıtılmalıdır.
 • Yağsız protein kaynakları tercih edilmelidir. Böylece doymuş yağ alımı sınırlanabilir. Derisiz kümes hayvanları, balık, yağsız et ve tam yağlı yerine az yağlı süt ürünleri tercih edilebilir.
 • Öğle yemeği ve akşam yemeğinde tabağın en az yarısı farklı renkli sebzeler veya salatalar ile doldurulmalıdır.
 • İnsülin direnci olan PCOS’lu bireyler düşük glisemik indeksli besinleri tercih etmelidir.

Genel olarak herkes için sağlıksız görülen besinlerden kaçınılmalıdır.

 • Hamur işleri ve beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlar
 • Fast food gibi kızarmış, doymuş yağ içeriği yüksek yiyecekler
 • Gazlı ve şekerli içecekler
 • Sosis, salam gibi işlenmiş etler
 • Margarin gibi katı yağlar

Источник: https://www.aysetolga.com/polikistik-over-sendromu-pcos-diyeti-nasil-yapilir

Polikistik Over Sendromu Beslenme ve Diyet tedavisi

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Polikistik over sendromu diğer adıyla PCOS, tüm kadınların% 5-7.5’ini etkileyen bir metabolik bozukluktır.Günümüzdeki fast food beslenmeye yönelimin artışı,hazır paketli gıdaların çok fazla tüketilmesi bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Bu yazıda, Polikistik over sendromunu kısaca tanımlayıp nedenlerini ve belirtilerine kısaca açıklayacağız. Ardından PCOS’un obezite ve diğer hastalıklar ile ilişkisine değinip, PCOS”lu bireylerde sağlıklı beslenme diyetin rolünü tartışacağız.

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS) üreme çağındaki kadınlarda (15-49 yaş)  yumurtalıkların düzgün çalışmasını engelleyen endokrin bir bozukluktur.

İlk kez 1935’te keşfedilen polikistik over sendromu, polikistik yumurtalıkları olan kadınların bu hastalığa ait bir veya daha fazla semptomu yaşadığı karmaşık bir hormonal durumdur. İngiltere’de 10 kadından birinde bu hastalığın görüldüğü tahmin edilmektedir.

Tipik olarak, PCOS’dan etkilenen kadınların ovaryumları normale göre daha büyüktür (yumurta üretmekten sorumlu kadın vücudundaki organ). Dış yüzeyleri çok sayıda kistle kaplıdır.

Nedenleri ve Belirtileri

PCOS ‘un nedeni tam olarak açıklanamamakla birlikte bu hastalığın gelişmesine katkıda bulunan teoriler ortaya atılmaktdır. İlk olarak genetiğin bu hastalığın gelşimesinde rol oynadığı bilinmektedir.

Ailesinde Tip2 DM hastalığı olan bayanlarda gelişme olasılığı artar.Yine fazla kilolu olan BKI’si 25 ve üzeri bayanlarda ortaya çıkma riski fazladır. (Bknz: Vücut Kitle indeksi Hesaplama) 

15-49 yaş arasındaki yani üreme çağındaki kadınlarda sık görülen genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen çağımızın yaygınlaşan hastalıklarından biri haline gelmiştir.

Polikistik over sendorumunun belirtileri ve semptomlarına bakacak olursak;

 • Adet dönemlerinin düzensizliği
 • Düşük doğurganlık
 • Sivilcelenme
 • Hirşutizm(aşırı kıllanma)
 • Kilo sorunları olarak sıralanabilir.

Polikistik over sendromu ve diğer hastalıklar ile ilişkisi

Polikistik over sendromu bir çok hastalıkla ile ilişkilidir. Kişide PCS varlığı , zamanla hayatın ilerleyen dönemlerinde bazı hastalıkların gelişme riskini arttırmaktadır. PCOS ayrıca kısırlığın bilinen bir nedeni sayılmaktadır. Birçok kadın bu hastalığı hamile kalmaya çalışırken keşfetmektedir.

PCOS’lu kadınlarda  görülme riski olan hastalıklar şu şekildededir :

 • Tip 2 diyabet
 • Uyku apnesi
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolestorol

Obezite ve Polikistik over ilişkisi

Obezite, PCOS’ta yaygın bir bulgudur ve çoğu kişide  üreme ve metabolik özellikleri daha da kötüleştirmektedir.

PCOS’lu bayanlar yüksek karbonhidrat içeren gıdaları tüketmeye meyillidirler ve bu durum uzun dönemde kilo alımına ve kronik hastalıkların gelişimine neden olmaktadır.

(Bknz: Fazla Karbonhidrat Tüketimi Neden Zararlıdır?) PCOS ile obezite arasındaki ilişki karmaşıktır, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimini içerir.

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Nasıl Olmalı?

PCOS Hastalarında sağlıklı beslenme ve diyet kuralları keskin hatlarla çizilmelidir. Doğru beslenen hastalarda hastalığın seyri iyiye doğru gitmekte ve kilo alımı yavaşlamaktadır. Polikistik over semdromu da kilo vermeyi engelleyen hastalıklardan bir tanesidir.

Polikistik over sendromlu bireylerin beslenmelerinde dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

 • Aynı diyabet hastalarında uygulanan beslenme programı gibi hastalar sık sık ara ara beslenmelidir.Böylece aşırı açlık krizleri önlenir ve hipoglisemi ataklarının önüne geçilir.
 • Lif oranı yüksek besinler tercih edilmelidir. Sebzeler ve meyveler posa bakımından zengin besin gruplarıdır.Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi hem vitamin mineral hem de yeterince posa sağlayacaktır. PCOS ve beslenme ilişkisinde posa tüketimi oldukça önemlidir.
 • Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketilmelidr.Glisemik indeks bir besinin kan şekerini ne kadar yükseltiğini gösteren bir ölçüttür. Örnek olarak; incir,kuru kayısı gibi kuru meyveler,kavun,karpuz; havuç,patates gibi daha şekerli sebzeler,beyaz ekmek,börek,kuru pastalar kan şekerini çok hızlı yükseltirler ve insülin direncine davetiye çıkarırlar. Bu tarz rafine gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Krom, kan şekeri ve insülin düzeylerinin düzenlenmesinde rol oynayan önemli bir mineraldir.Rafine bir diyette alınan krom düşük olmaktadır onun yerine kompleks karbonhidratları içeren tam tahıllar, brokoli ve kuruyemişler tercih etmek şekerin regülasyonu açısından önemlidir.
 • Düşük doymuş yağ içeren gıdalar tercih edilmelidir.Etin görünen yağı,kuyruk yağından uzak durulmalı onun yerine yağsız tavuk,O-3 zengini ton balığı gibi sağlıklı protein kaynakları tercih edilmelidir.
 • Salam,sucuk pastırma gibi şarküteri ürünlerinden kaçınılmalıdır.

Mutlaka kilo kaybı sağlanmalıdır

Hareketsiz olan yaşam tarzı değiştirlmelidir. Fazla kilonun %10’u verilerek vücut yağlanmasını, hastalığın belirtilerini ve adet düzensizlikleirini önlemedeki etkisi akılda tutulmalıdır. BKI 18.5 ve 25 kg/m2 arası normal ağırlık olarak kabul edilmektedir. Bu hastalığa sahip bireylerin BKI’lerinin bu aralığa çekilmesi sağlanmalıdır.

 Kilo kaybı önerileri için Bknz:

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Rehberi | Sağlığınızı Geri Kazanın

Sağlıklı Diyet Önerileri

Egzersiz ve Fiziksel aktivite Unutulmamalıdır

İnsülin direncini kırmanın tek yolu fiziksel aktiviteden geçer.En azından haftanın 3 günü 35-40 dk tempolu yürüyüş yapmaya özen göstermeli veya herhangi bir egzersiz türü seçilmelidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programıyla birlikte yürütülen egzersiz kilo vermede etkili olacak ve PCOSun engellenmesinde yol katetmenizi sağlayacaktır. PCOS tedavisinde sağlıklı beslenme ve egzersiz

Eğer kilo vermekte zorlanıyorsanız ve bu semptomlar sizde de görülüyorsa bunun nedenlerinden biri PCOS olabilir.

Doktor,diyetisyen ve psikologdan oluşan ekiple hastalığın evreleri ve bu süreç takip edilerek, diyetisyeniniz tarafından oluşturulan protein,karbonhidrat ve yağ içeriği bakımından dengeli bir beslenme programı ve uygulayacağınız fiziksel aktivite bu hastalığı yenmenize yardımcı olacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Migren ve Beslenme İlişkisi – Tetikleyici Besinler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/polikistik-over-sendromu/

Polikistik Over Hastalığı Nedir, Tedavisi & Tamamen Geçer Mi?

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Doç. Dr. Cem Çelik
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doktora Sorun

Polikistik Over Sendromunun Neden Olduğu Sorunlar
Neden bazı kadınlar adet kanamalarının saatini bile bilirken ben yıllardır doktor, muayene, test ve ilaçlarla yaşamımı devam ettiriyorum? Ailemdeki kadınların içinde her zaman diyet yapmak zorunda olup hala şişman olan neden benim? Yakışacağını düşünsem sakal, bıyık bırakabilecek kadar kıllanmam var ve artık güzellik merkezlerindeki geçen zamandan bitkinim. Çocuk isteyen arkadaşımla benzer kaderleri paylaşır mıyım? O da yumurtlama sorunu diye başlayan problemini artık tüp bebek tedavisi ile aşmaya çalışıyor. Şimdiden önlem almam mümkün mü? Bu sorular uzar gider ama tek tanıda buluşulur; Polikistik Over!

Bu hastalığın ultrasondaki görüntüsü “inci” gibi güzel bir taşa benzetilir; “yumurtalıkta çok sayıda inci kolye gibi dizilmiş foliküller” diye tabir edilir.

Bu bir hastalık mı yoksa sendrom mu, polikistik over kendiliğinden geçer mi, polikistik over tamamen geçer mi, polikistik over zayıflayınca geçer mi, polikistik overde adet söktürücü kullanmak iyi gelir mi, Polikistik over ameliyatı olabilir miyim şeklinde sorular kafamızda döner durur. Peki nedir bu polikistik over sendromu, gelin yakından inceleyelim.

Polikistik Over Sendromu (PKO) Nedir?

Üreme çağında olan kadınlar için polikistik over sendromu, insülin seviyelerinin artmasına bağlı olarak meydana gelen hormonal düzensizlikler sonucu kısırlığa neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Düzensiz veya hiç adet görmeme ve yükselmiş serum testosteron ve androstenedion (erkeklik hormonları) seviyesi ile teşhis edilen bir hastalıktır.

Bu sendromlu hastalarda;

 • Anormal ve düzensiz vajinal kanamalar,
 • İnfertilite (kısırlık),
 • Şişmanlık,
 • Aşırı kıllanma, saç dökülmesi ve sivilcelenme (akne) şikayetleri olabilir.

Klinik ve hormonal değişikliklerle birlikte bunlara ek olarak vajinal ultrasonda yapılan muayenede mercimek büyüklüğünde onlarca kiste rastlanır.

Bu sendromun genetik bir yönünün olduğu ve bu sendromu olan kadınların kadın ve erkek akrabalarında sıklıkla şeker hastalığı, şişmanlık, yükselmiş kan yağları yüksek tansiyon ve infertilite ile birlikte aşırı tüylenme ve düzensiz adet sorunu olan kadın akrabalarının bulunduğu bilinmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun en önemli belirtilerinden biri kanda insülin direnci ve bununla birlikte görülen artmış açlık kan insülin seviyesidir. Hiperinsülinemi, erkeklik hormonlarında yüksekliğe sebep olur.

Yüksek seviyedeki androjen hormonları (erkeklik hormonları) beyinde yumurtalıkların görevini kontrol eden merkezin durumunu bozarak anovulasyona (yumurtlamama), amenore (adet görememe) ve infertiliteye sebep olmaktadır.

Eğer düzensiz adetler veya adet görememe sorunu varsa fizik muayeneden sonra birtakım ipuçları elde edilir.

Boyunuz ve kilonuz ile birlikte yüzde veya vücutta kıllanma artışı, başta erkeklerde görülen tarzda saç dökülmesi, sivilcelenme ve akantozis nigrikans (ensede, kollarda, göğüslerde ve bacak arasındaki kıvrımlı yerlerde renk değişikliği) olup olmadığı kontrol edilir. Artmış erkeklik hormonları teşhisi doğrular. Açlık insülin seviyesi ve şeker yüklemesi yapılması gereklidir.

Polikistik over sendromunda şeker, kalp ve rahim zarı hastalıklarına yatkın olma söz konusudur. Şeker hastalığında gebelik kayıpları oldukça yüksektir.

Uygun beslenme alışkanlıkların kazandırılması, yeterli egzersiz ve insülin etkinliğini arttıran ilaçların desteği ve iyi bir metabolik kontrolün bu gibi durumlarda gebe kalma şanslarını artırarak sağlıklı bir bebek doğurma şansını da yükselttiği bilinmektedir.

Bugüne kadar daha önce aşılama, tüp bebek gibi üremeye yardımcı tedavi yöntemleri ile ilgili farklı merkezlerde olumsuz sonuçlanan girişimleri olan çiftler, Bahçeci Sağlık Grubu tarafından takip edilerek gebelik öncesi hazırlık aşamasında kendiliğinden gebe kalmıştır.

Çiftlerin birçoğunun benzer şekilde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, metabolik sendrom ve lipid bozuklukluklarında da önemlidir. Kişiye özel beslenmenin yanında doğru kilo, şeker ve lipid düzeylerinin sağlanabilmesi için uygun ilaçlar da kullanılmaktadır. Uzun dönemde yaşam biçiminin değiştirilmesi bu gibi durumlarda çok önemli bir rol oynamaktadır.

Polikistik Over Sendromu Geçer mi?

Polikistik over ve hamilelik arasındaki bağı bilen her kadının aklına şu soru gelir “polikistik over sendromu tamamen geçer mi?” Maalesef geçmez. Ancak, düzenli ve dengeli beslenme, fazla kilolardan kurtulma, ilaç tedavisi veya cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir.

Polikistik Over Sendromunda Beslenme ve Bitkisel Tedavi

PKOS hastalarında diyet ve egzersiz önemli bir yer kaplamaktadır. Öncelikle fazla kiloları vermek hedeflenmelidir. Bu şekilde doğurganlık şansı da artırılabilmektedir. Daha aktif bir hayata geçmek her gün düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

İnsülini dengede tutmak için; tahıllar, kuru baklagiller, posalı sebze ve meyveler tüketilmelidir. Gazlı içecekler, beyaz unla yapılmış yiyecekler, pirinç, kısacası işlenmiş karbonhidrattan uzaklaşmak gerekmektedir.

Polikistik over tedavisinde bitkisel çözümler maalesef kalıcı bir çözüm sunmamaktadır.

İlaçla Tedavi

Tedavisine geçtiğimiz zaman öncelikle yumurtlamayı sağlamak gerekir. Yumurtlamayı sağlamak için öncelik ilaçla tedavi uygulanır. Çoğu zaman doğum kontrol hapları da önerilir. Bazen de insülini dengelemek için şeker (diyabet) hastalarının kullandığı ilaçlardan verilebilir. Tüm bunlar yumurtlamayı başaramayan yumurtalıklarda ahengi sağlamak içindir.

İlaçla cevap alınamadığında cerrahi yönteme başvurulur. Laporoskopiyle batın içerisine girip yumurtanın üzerindeki kapsüle bazı delikler açılır. Bu deliklerle sonrasındaki 6 aylık dönem içerisinde hastanın yumurtlamasında ve gebelik oranlarında artış saptanmaktadır. Bu nedenle, cerrahi yöntem polikistik over sendromunda kullanılabilmektedir.

Kansere Yol Açar mı?

Bu hastalıkta yumurtalıkta çok sayıda kist oluşmaktadır ancak bu kistler, hormonal bir dengesizlikten oluştuğu için kansere dönüşme ihtimali yoktur. Fakat hormon dengesizlikleri uzun yıllar tedavi edilmediği takdirde risk yaratabilmektedir. Özellikle rahim içerisindeki değişiklikler özellikle ileri yaşlarda tehli olabilmektedir.

Gençken sivilcelerini, kilo artışını, adet düzensizliklerini ya da çocuk sahibi olamamayı önemsemeyen ve tedavi görmeyen kadınların ileri yaşlar için riskleri şeker hastalığı, kalp hastalıkları ya da rahim kanseri olabilir.
Bunlar önlenebilir, tedavisi olan durumlar.

Bu nedenle vücudunuzun saati size bir şeyler anlatmak için normal ritminden çıktığında onu tekrar kurmak için doktorunuza başvurun.

Psikolojinizi Etkiler mi?

Hasta bazen 45 gün bazen de 4 ay kadar adet olamaz. Sadece adet görmeme değil yumurtlama bozukluğu olduğu için de gebe kalmakta zorluk çeker. Daha önce bahsettiğimiz beyinden salgılanan hormonların desenkronizasyonuna vücut metabolik olarak da yanıt verir. İnsülin direnci adı verilen bir tablo oluşur.

Vücut tüketilen besinleri iyi yakamadığı için yağlanmaya neden olur. Yağlanma arttıkça erkeklik hormonu dediğimiz testosteron benzeri hormonlar artar. Yağlanma kalça çevresinde belirginleşir. Hastalar özellikle ne yesek yarıyor derler.

Bu tip şikayetler özellikle ergenlik bitiminde baş gösterdiği için genç kızları psikolojik olarak da olumsuz etkiler.

Kısırlığa Neden Olur mu?

Nedeni tam olarak belli olmayan bir yumurtlama bozukluğu hastalığı olan polikistik over sendromu (PCOS), özellikle üreme çağında yumurtlayamama problemi olan kadınlarda kısırlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu hastalar çoğunlukla yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalabiliyor. Polikistik over geçer mi diye beklemek yerine adet düzensizlikleri olan kadınların tüp bebek merkezine başvurmaları uygun olacaktır.

Polikistik Over Sendromunda Kısırlık Tedavisi

Bu sendroma sahip ve çocuk isteyen çiftlerde sorun yaşandığı durumda kilo kaybı ilk seçenek olmalıdır. Çünkü 3-5 kilo kaybı ya da vücut ağırlığına bağlı olarak %5-10 kilo kaybeden kadınlarda kendiliğinden çocuk sahibi olabilme şansı belirgin olarak artmaktadır.

Kilo problemi olamayan ya da kilo vermesine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerde elimizde çok sayıda seçenek vardır.

İnsülin direnci olanlarda insülin duyarlaştırıcı ajanların kullanılması, yumurtlamaya destek amacıyla hap tedavisi ya da iğneye geçilmesi beraberinde aşılamanın bu sisteme eklenmesi başarı şansını belirgin olarak artırmaktadır.

Tüm bu aşamalara rağmen hamile kalamayan çiftlerde tüp bebek tedavisi başarıyı getiren önemli bir seçenek olarak hastaya sunulmaktadır.

Источник: https://bahceci.com/blog/incili-kadinlar-polikistik-over-hastaligi/

Polikistik Over Sendromu Diyeti

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Polikistik over sendromu (PCO) hastalığı, yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kistin ortaya çıkması ile oluşan bir hastalıktır. İnsan vücudunda yer alan yumurtalıkta ortaya çıkan ve kist adı verilen bu organizmalar yumurtalıkların çevre kısmına yerleşmiş çok fazla sayıda yumurta hücresidir.

Yumurtalıkların çevresinde oluşan bu hücreler, ultrasonda özel bir alet sayesinde görülebilir. Polikistik over sendromu hastalığının genel olarak otuz beş yaşın ve onun altında yer alan yaş gruplarında ortaya çıkma riski daha fazladır. Polikistik over sendromu hastalığının aynı zamanda genç kızlarda da görülme ihtimali bulunmaktadır.

Bazı insanlarda farklı nedenlerle ortaya çıkan yumurtalıklarda bulunan kist, aynı zamanda karakterize olarak meydana gelen bir hormonal hastalıktır.

Polikistik over sendromu hastalığı, hipofiz bezinde salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal bir şekilde üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum özellikle kadınlarda düzenli bir şekilde yumurtlamayı engeller.

Polikistik over sendromu hastalığına sahip olan bazı kadınlar düzenli olarak adet görebiliyorken, bazı kadınlar ise yılda sadece birkaç kere adet görebilirler. Yumurtlama düzensizliğinin sonucunda ortaya çıkan erkeklik hormonunda belirli bir artış görülmektedir. LH’de ortaya çıkan artış erkeklik hormonu üretimini arttırmaktadır.

Erkeklerde salgılanan bu hormon yağ dokusunda östrojene dönüşmektedir. Östrojen ise LH üretimini tamamen arttırmakta ve aynı zamanda kısır bir döngü meydana gelmesine yardımcı olmaktadır. Kısır döngü tam olarak bireylerde kilo kaybı ya da yumurtalıkların baskılanması gibi faktörlerle etkisi azaltılabilir.

Kilo kaybının çok fazla yaşanması nedeni ile insüline karşı bir direnç meydana gelir ve aynı zamanda insan vücudunun hormonal dengesi bozulmaktadır.

Polikistik Over Sendromu hastalarına, uzman doktorlar tarafından özel birtakım diyetler hazırlanmaktadır. Polikistik Over Sendromu hastalığının en önemli belirtileri hızlı kilo alma, adet bozukluğu ve aynı zamanda tatlı isteğidir. Eğer Polikistik Over Sendromu hastalığına sahip bir kişi zayıflamak isterse, bu durumda adet belirli bir düzene girer, tüylenmede azalma olur.

Aynı zamanda yumurtlama ve hamile kalma ihtimali de artmaktadır. Polikistik Over Sendromu hastalığına sahip olan bireylerin uzmanların tavsiyesine göre mutlaka indeks (Gİ) diyetini uygulamaları gerekmektedir. Glisemik indeksi, herhangi bir yiyeceğin ya da karbonhidratın kan şekerini yükseltme özelliğine verilen isimdir.

Glisemik indeksi sıfır ile yüz sayı değerleri arasında değişmektedir. Glisemik indeksi yüksek değere sahip olan yiyecekler insan vücudunda bulunan kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltir ve bu sebeple aşırı kilo alma durumu ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda yer alan kan şekerini çok hızlı yükselten karbonhidratlara yüksek glisemik indeksli karbonhidrat denir.

Eğer bir yiyeceğin glisemik indeksi düşükse, o yiyecek insan vücudunda yer alan kan şekerini yavaş ve daha az bir şekilde yükseltmektedir. İnsan vücudunda bulunan kan şekerini az yükselten yiyeceklere düşük glisemik indeksi adı verilmektedir. Glisemik indeksi düşük olan ürünler zayıflamak için çok tercih edilen ürünlerdendir ve aynı zamanda çok yararlıdır.

İnsan vücudunun temel yapı taşlarından biri olan protein ve yağlarda herhangi bir glisemik indeksi bulunmamaktadır. Karbonhidratın yanında yenilecek protein ve yağ, karbonhidratın kan şekerini yükseltmesine yardımcı olmaktadır. Diyet yapan bireylerin glisemik indeksi düşük yiyecekleri tercih etmesi ve bu ürünlerle beslenmesi çok daha doğru bir davranış olmaktadır.

Glisemik indeksi yüksek olan ürünlerle beslenilmesi, yani rafine edilmiş şekilde yapılan şekerler, baklava, börek, reçel, nişastalı yiyecekler ve patatesin çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Glisemik indeksi diyeti yapan bireylerin her tür şeker, bal, reçel, muhallebi, çikolata, gazlı içecek, alkol, meyve suları, kek, kurabiye, bisküvi ve puding gibi glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Glisemik indeksi düşük olan yiyeceklerin daha çok tercih edilmesi gerekmektedir.

Glisemik indeksi diyetinin uygulanabilmesi için, üç önemli adım bulunmaktadır. Bunların başında karbonhidrat seçimini doğru yapmak gelmektedir. Yani, bunun anlamı yüksek glisemik indeksine sahip olan karbonhidratlar yerine düşük glisemik indekse sahip olan karbonhidratları tercih etmek. Yemeden önce tüketeceğiniz ürünlerin glisemik indeks değerini öğrenmeniz gerekmektedir.

Günlük olarak yenilmekte olan karbonhidratların miktarını ölçülü bir şekilde tüketmek ve aynı zamanda düşük glisemik indeksi yüksek değerlere sahip olan karbonhidratları yememek gerekir. Belirli saat dilimleri arasında belirlenen öğünlerde fazla kalori almamak gerekmektedir. Glisemik indeksi diyetinin başarılı olabilmesi için, diyetin devamının sağlanması en temel kuraldır.

Diyeti belirli bir süre uyguladıktan sonra, diyete devam edememek ve diyeti sonlandırmak, verilen kiloların daha fazlası ile geri alınmasına neden olmaktadır. Her insanın metabolizması, organları ve aynı zamanda organların işlevi aynıdır, bu açıdan yediğiniz ürünün seçimi çok önemlidir. Kilo vermede en önemli faktör ise, kişinin kendi iştahını kontrol etmesidir.

İştah kontrolü için; bağırsakta sindirim uzun sürmelidir ve aynı zamanda insan vücudunda bulunan kan şekerini seviyesini hızla artırmayan düşük glisemik indeks değeri düşük olan yiyeceklerin daha çok tüketilmesi gerekmektedir.

Glisemik indeksi değerlerini elinizle hesaplanabilecek bir yöntem değildir, polikistik over sendroumu hastalığında uygulanan diyette önemli olan faktör kaliteli ve doğru oranda karbonhidrat tüketmektir.

Diyet Altı Öğünden Oluşmalıdır:

Polikistik over sendromu hastalığında uygulanacak olan diyette üç ana öğün ve üç ara öğün olmak üzere toplamda altı öğün bulunmaktadır. Polikistik over sendromu diyetinde kahvaltı, saat 10:30 da ara öğün, öğle yemeği, ikindi zamanında ara öğün, akşam yemeği ve gece saat 22:00’de ara öğün olarak belirlenmektedir.

Günlük beslenme programınızda yüksek Glisemik İndeksi değeri yüksek olan yiyecekler yerine, düşük olan yiyecekler tüketmeniz gerekmektedir. Mesela, sabah kahvaltısında beyaz ekmek yerine, mutlaka tam buğday, çavdar ekmeği, kepek ekmeği tüketebilirsiniz. Tereyağı ve reçel yerine ise, yoğurt ya da meyve tüketilmesi gerekmektedir.

Politikstik Over Sendromu hastalığında uygulanan diyette tüketilen gıdalar daha çok protein, yağ ve aynı zamanda karbonhidrat içermektedir. Özellikle yumurta ve ette yüksek oranda protein bulunmaktadır. Yumurta ve süt ürünlerinde genellikle organik olanları tercih edin. Süt ürünlerinde yarım yağlı ya da yağsız ürünleri tüketmeye özen gösterin.

Ekmek, diğer hamur işlerinde karbonhidrat yüksek oranda bulunmaktadır ve aynı zamanda bir diyette en az oranda tüketilmesi gereken üründür. Polikistik Over Sendromu diyetinde önemli olan faktör, birçok üründen farklı ölçülerde yemektir. Mesela karbonhidrat kategorisinde yer alan ürünlerden çok az tüketilmesi gerekmektedir.

Glisemik İndeksi değeri en yüksek olan karbonhidratları belirli ve az bir oranda tüketilmesi gerekmektedir.

Et, balık, tavuk, tereyağı, badem ve sebzelerin Glisemik İndeksi değeri oldukça düşüktür. Bu nedenle bu ürünleri güvenle tüketebilirsiniz. Ama bazı ürünlerin Glisemik İndeksi düşük olmasına rağmen yüksek bir oranda yağ içermesi nedeni ile çok tüketmemek gerekmektedir.

Salam ve sosislerin içeriğinde bulunan katkı maddelerinden dolayı sanayi tipi etler kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Sosis ya da salam gibi çiğ olarak tüketilen ürünlerin doymuş yağ oranı çok fazladır ve bu nedenle tüketmemek gerekmektedir.

Polikistik Over Sendrormu diyetinde uygulanması gereken faktör sadece Glisemik İndeks oranı düşük olan ürünlerin tüketilmemesi değildir, aynı zamanda doymuş yağ oranı düşük olan ürünlerin de tüketilmemesi gerekmektedir. Mesela, beyaz ekmek, pasta ya da kurabiye yerine bir dilim kepekli ekmek ya da çok az reçel yiyebilirsiniz.

Bazı insanların kahvaltıda çok sık bir şekilde tükettiği kahvaltılık gevrek yerine müsli yiyebilirsiniz. Kek ya da kurabiye gibi karbonhidratların yerine yoğurt yiyebilirsiniz. Beyaz patates yerine tatlı patates yemeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

İçecek olarak maden suyu, ayran, yeşil çay, işlenmemiş kahve ve yağsız sütten yapılmış olan kapuçinoyu tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kefir, yoğurt, turşu, nar ekşisi ve boza gibi faydalı mikroplar açısından zengin ürünler tercih edilmelidir.

Kraker ya da abur cubur yerine dilimlenmiş, kurutulmuş meyve tercih ederek, diyetinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Şeker yerine kuru üzüm ya da kuru kayısıyı yiyebilirsiniz. Hem şeker oranınız çok yükselmez hem de insan vücudu için gerekli olan vitaminler sağlanmış olur.

Tam Buğday Ekmeği:

Polikistik Over Sendromu diyetinde beyaz ekmek yerine, tam buğday ekmeği tüketmeniz daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Tam buğday ekmeğinde, normal ekmeğe göre daha fazla vitamin ve mineral bulunmaktadır. Aynı zamanda tam buğday ekmeğinin de glisemik indeks değeri de çok düşüktür.

Tam tahıllı ekmekler şeker hastalığına karşı insan vücudunu korumaktadır ve kalp hastalığına yakalanma ihtimali de azalmaktadır. Aynı zamanda tam tahıllı ekmekler bağırsakların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak kabızlığı önlemektedir.

Bu nedenle Polikistik Over Sendromu diyetinde günde en fazla beş porsiyon, yani beş dilim ekmek yemeniz önerilmektedir.

Organik Ürünler Tüketilmelidir:

Glisemik İndeksi değerleri düşük olan sebze ve meyveleri tüketirken organik olmasına dikkat edin. Çünkü ülkemizde bilinçsiz bir şekilde uygulanan zirai ilaçlama nedeni ile sebze ve meyvenin insan vücuduna faydası yerine zararı dokunmaktadır.

Zirai ilaçlar kategorisinde yer alan pestisit tarım ilacını az tutan karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, muz, ananas, taze soğan, kuru soğan, erik, üzüm, karpuz ve ananas gibi sebze, meyveler hem mevsiminde tüketilmelidir hem de bu ürünler daha çok tercih edilmelidir. Hem kilo kontrolü hem de sağlıklı yaşam açısından organik sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir.

Piyasada satılan her organik sebze ve meyve gerçeği yansıtmayabilir, bu nedenle her sebze ve meyve alışınızda, mutlaka tanıdık, güvenilir bir yerden almaya çalışın.

Yağlar:

Günümüzde uzmanlar tarafından tüm diyet listelerinde yağlar yasaklı hale gelmiştir. Yağların yanı sıra aynı zamanda kırmızı eti ve balığın yenilmemesi gerektiğini de söylüyorlar. Yağların zararlı olduğunun düşünülmesinin aksine insan vücudu için birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle A, D, E ve K gibi vitaminlerini içermektedir.

Birtakım besinlerde yağ bulunmamaktadır ve bu durum bağırsaklardan emilimini çok zor gerçekleşmektedir. Diyet yapan insanların zeytinyağı, tereyağı dışında olan sıvı yağları ya da margarini kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü insan vücudu için birtakım zararı bulunmaktadır.

Sıvı yağın en çok kullanılan alanlardan biri olan kızartma yerine de ızgara yapmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/polikistik-over-sendromu-diyeti/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.