Polimiyaljiya romatika nasıl tedavi edilir?

Polimiyalji Romatikka: Belirtiler, Testler ve Tedavi

Polimiyaljiya romatika nasıl tedavi edilir?
Polimiyalji Romatikka: Belirtiler, Testler ve Tedavi

omuz

 • boyun
 • kollar
 • kalçalar
 • Belirtiler genellikle aniden belirir ve sabahları daha da kötü olma eğilimi gösterirler.

Polimiyalji romatika genellikle 65 yaş üstü insanları etkiler. 50 yaşın altındaki insanlarda nadiren görülür. Polimiyalji romatika da kadınlarda erkeklerden daha görülür. Kuzey Avrupa ve İskandinav Halkı

Polimiyaljik romatika hastası olan bazı insanlara da ilgili bir hastalıkla ilgili teşhis konulmaktadır. geçici temporal arterit. Bu durum kafa derisinde, boyunda ve kollarda kan damarlarının iltihabına neden olur. Temporal arterit aynı zamanda baş ağrısı, çene ağrısı ve görme problemlerine de neden olabilir.

Semptomlar Polymiyaljinin Romatizması Belirtileri Nelerdir?

Boyun ve omuzlarda ağrı ve sertlik, romatizmal polimiyaljinin en sık semptomlarıdır. Ağrı ve sertlik, omuzlar, kalçalar ve uyluklar gibi diğer bölgelere yavaş yavaş yayılabilir. Bu semptomlar genellikle vücudun her iki tarafını etkiler.

yorgunluk

halsizlik

 • iştah kaybı
 • ani, bilinçsiz kilo kaybı
 • anemi veya düşük kırmızı kan hücresi
 • depresyon
 • düşük dereceli ateş
 • sınırlı hareket alanı
 • Polimiyalji romatika semptomları genellikle birkaç günde hızlı bir şekilde gelişir. Bazı durumlarda semptomlar gece boyunca ortaya çıkabilir. Sabahları daha kötü olma eğilimindedirler ve gün boyunca tedricen iyileşirler. Bazı insanlar için, aktif olmayan ve uzun bir süre tek bir konumda kalmak semptomları daha da kötüleştirebilir.

Ağrı ve sertlik sonunda insanlar koltukta ayakta durmak, giyinmek ya da arabaya binmek gibi günlük aktivitelerini gerçekleştirmekte güçlük çekecek derecede ağırlaşabilir. Bazen, polimiyalji romatika semptomları bile uykuya dalmak için zorlaşabilir.

Nedenler Polymiyalji Romatika nedenleridir?

Polimyelya romatika nedeni bilinmiyor. Bununla birlikte, bazı genlerin ve gen varyasyonlarının, polimiyalji romatika gelişim riskinizi artırabileceğine inanılmaktadır. Çevresel faktörler de bozukluğun gelişiminde rol oynayabilir.

Yeni romatizmal polimiyalji vakaları genellikle sikluslarda teşhis edilir ve genellikle mevsimsel olarak ortaya çıkar. Bu duruma neden olan bir viral enfeksiyon gibi çevresel bir tetikleyici olabileceğini düşündürmektedir.

Belirtilerin hızlı bir şekilde ortaya çıkması, polimiyaljinin romatika yol açmasının bir enfeksiyonun neden olabileceğini düşündürür.Ancak böyle bir bağlantı bulunamadı.

Teşhis Polimiyalji Romatik Tanı Nasıl Teşhis Edildi?

Polimiyalji romatika semptomları, lupus ve artrit de dahil olmak üzere diğer enflamatuvar durumlarla benzerdir. Doğru bir teşhis yapmak için, doktorunuz iltihaplanma ve kan tahribatlarını kontrol etmek için fiziksel bir muayene yapacak ve birkaç test uygulayacaktır.

Muayene sırasında doktorunuz, hareket aralığını değerlendirmek için boynunuzu, kollarınızı ve bacaklarınızı hafifçe hareket ettirebilir. Eğer polimyalji romatatiktan şüpheleniliyorsa, vücudunuzdaki iltihaplanma belirtilerini kontrol etmek için kan testleri düzenleyebilirler. Bu testler, eritrosit sedimantasyon hızınızı ve C-reaktif protein seviyelerini ölçecektir. Anormal yüksek sedimantasyon hızı ve yüksek C-reaktif protein seviyeleri genellikle iltihabı düşündürür.

Doktorunuz eklem ve dokularınızdaki iltihap olup olmadığını kontrol etmek için bir ultrason da planlayabilir. Bir ultrason, vücudun farklı bölgelerindeki yumuşak dokunun ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Bu, benzer belirtilere neden olan diğer durumlardan polimiyalji romatatikayı ayırmada çok yardımcı olabilir.

Polimiyalji romatika ile temporal arterit arasında bir bağlantı olduğu için doktorunuz biyopsi yapmak isteyebilir.

Bu biyopsi, tapınağınızdaki bir arterden alınan küçük bir doku numunesinin alınmasını içeren, basit ve düşük riskli bir prosedürdür.

Numune bir laboratuara gönderilir ve inflamasyon belirtileri açısından analiz edilir. Biyopsi, doktorunuzun kan damarlarındaki iltihaptan şüphelenmesi durumunda gereklidir.

Temporal arterit belirtileri:

kalıcı baş ağrısı

bulanık veya çift görme

 • görme kaybı
 • kafa derisindeki hassasiyet
 • çene ağrısı
 • Tedaviler Polimiyalji Romatikası Nasıl Tedavi Edilir?
 • Polimyelya romatatikası için tedavi yok. Bununla birlikte, uygun tedaviyle, semptomlar 24 ila 48 saatte bir iyileşebilir. Doktorunuz inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için prednizon gibi düşük dozlu bir kortikosteroid reçete eder. Tipik dozaj günde 10 ila 30 miligramdır. İbuprofen ve naproksen gibi tezgah üstü ağrı kesici ilaçlar, romatika polimiyaljisinin semptomlarının tedavisinde etkili değildir.

Kortikosteroidler romatizmal polimyalji tedavisinde etkilidirler ancak bu ilaçların yan etkileri vardır. Bu ilaçların uzun süreli kullanımı aşağıdaki risk altındadır:

yüksek tansiyon

yüksek kolesterol

 • depresyon
 • kilo artışı
 • şeker hastalığı veya kandaki yüksek düzeyde şeker
 • osteoporoz
 • Gözün bulutunda bulanıklık gösteren kemik yoğunluğu kaybı
 • kataraktlar Tedavi sırasında herhangi bir yan etki riskini azaltmak için doktorunuz günlük bir kalsiyum ve D vitamini takviyesi almanızı önerebilir. Üç aydan uzun süredir kortikosteroid kullanıyorsanız takviyeleri sık sık önerilir. Doktorunuz, gücünüzü arttırmanıza ve hareket yelpazenizi genişletmeye yardımcı olmak için fizik tedaviyi önerebilir.
 • Sağlıklı yaşam tarzı seçimi yapmak, kortikosteroidlerin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.Sağlıklı bir diyet yemek ve tuz alımını sınırlamak, yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz, kemiklerin ve kasların güçlenmesine ve kilo alımını önlemeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz tedavi sırasında sağlığınızı dikkatle izleyecektir. Kolesterol ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmek, yıllık göz muayenelerini önermek ve osteoporoz bulguları olup olmadığını kontrol etmek için periyodik kemik yoğunluğu testleri planlamak için periyodik olarak kan testleri isteyebilirler. Doktorunuz, belirtileriniz düzeliyorsa, üç veya dört hafta sonra dozajınızı azaltabilir.

Semptomlarınız ilaçla düzelmezse, polimiyalji romatika aslında ağrınızın ve sertliğinizin nedeni olmayabilir. Bu durumda doktorunuz osteoartrit ve romatizmal ateş gibi diğer romatizmal rahatsızlıkları kontrol etmek için ek testler yapacaktır.

Komplikasyonlar Polimiyalji Romatika'nın Komplikasyonları Nelerdir?

Polimiyalji romatika semptomları, özellikle durum tedavi edilmezse günlük aktivitelere müdahale edebilir. Uygun tedavi olmadan, ağrı ve sertlik hareketliliği ciddi şekilde azaltabilir.

Sonunda kendi başınıza banyo, giyinme ve saç tarama gibi basit işleri tamamlayamazsınız. Bazı insanlar ayrıca eklem fonksiyonlarında geçici bir kayıp yaşarlar.

Bu, donmuş omuz gibi daha uzun süren eklem sorunları geliştirme riskini arttırır.

Polimyalji romatikalı insanlarda periferik arter hastalığı gelişme olasılığı daha yüksektir. Bu durum kan dolaşımını bozar ve genellikle bacak ağrısı ve ülserlere neden olur.

Görünüm Polimyelji Romatikalı Bir Kişinin Uzun Vadeli Görünüm Nasıldır?

Polimyelya romatatikası için tedavi yok. Bununla birlikte, polimyalji romatika genellikle tedaviye başlandıktan sonra düzelir. Aslında, durum genellikle iki ila altı yıllık tedaviden sonra kaybolur.

Источник: //tr.oldmedic.com/polymyalgia-rheumatica-8071

Polimiyalji Romatika Nedir? – Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Polimiyaljiya romatika nasıl tedavi edilir?

Haber güncelleme tarihi 20.01.2019 17:31

Polimiyalji Romatika Nedir?

Polimiyalji romatiika, kas hastalıklarının bir çeşididir. Bu hastalık kaslarda tutulmaya neden olan romatizmal bir hastalıktır. Polimiyalji romatika, kronik bir hastalık olarak yaşanmaktadır. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Genellikle genetik yatkınlıklardan dolayı yaşanıldığı düşünülmektedir. Bir başka neden ise bağışıklık sistemi bozuklukları olduğu gözlemlenmektedir. Genellikle 50 yaş üzeri kişilerde görülmektedir. En sık ise kadınlarda görülen bir hastalıktır. Hastalığın ana belirtileri ise kas ağrısı ve sertlik olarak bilinir.

Genellikle kalça, omuz ve boyun bölgelerinde sorunlara neden olmaktadır. Bu hastalığın teşhisi uzun sürebilir çünkü diğer kas hastalıklarıyla benzerlik taşımaktadır.

Polimiyalji romatika hastalığı aylar hatta bazı vakalarda ise yıllar sürebilir fakat bazı vakalarda ansızın kendiliğinden ortadan kalkabilir.

Tedavisi genellikle ilaç tedavisi olarak yapılmaktadır. İlaç tedavisine ek olarak kişiler sağlıklı bir hayat yaşamalıdır. Bunun için sağlıklı, düzenli beslenme ve spora önem verilmelidir.

Polimiyalji romatika hastalığının çeşitli belirtileri vardır. Bu belirtiler genel belirtiler ve ciddi belirtiler olarak ikiye ayrılır.

Genel belirtiler yorgunluk, halsizlik, kaslar gerginlik, kaslarda ağrı gibi görülür.Ciddi belirtiler dikkate alınmalıdır. Zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Ruh halinde değişimler, bilinç kaybı, görme kaybı, felç gibi büyük sorunlara neden olmaktadır. Aynı zaman bu hastalık daha farklı ciddi sorunlara da sebebiyet vermektedir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi önem taşımaktadır. 

1. Genel Belirtileri

Polimiyalji romatika kas ve bağ dokuları etkilemektedir. Belirti ve bulgular genellikle her hastada farklılık göstermektedir. Bu durum hastalık derecesine göre de değişmektedir. Bu hastalık vücudun birçok bölgesinde de bulgular vermektedir. Kişilerde yorgunluk ve halsizlik hali oluşur. Bazı vakalarda ateş görülür.

 Sıklıkla kas ağrıları yaşanır. Kas ağrıları genellikle boyun, kalça ve omuz bölgelerinde görülür. Kaslarda gerginlik hali oluşur. Kaslarda meydana gelen gerginlikler de boyun, kalça ve omuz bölgelerinde görülür. Vücudun eklem bölgelerinde şiddetli ağrılar hissedilir.

Ani kilo kaybı sıklıkla görülen bir durumdur. 

 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Uyuşukluk
 • Kas ağrıları
 • Kaslarda gerginlik
 • Eklem ağrısı
 • Kilo kaybı

2. Ciddi Belirtileri

Polimiyalji romatika hastalığı genel olarak bazı belirtiler vermektedir. Bu belirtiler her kişide farklılık göstermektedir fakat bu belirtilerin dışında bazı ciddi belirtiler vardır. Bu durumlar hayati tehdit eden boyuta gelmektedir.

Bazı vakalarda temporal arterit görülmektedir. Bu durum bağışıklık sisteminin bozukluklarına neden olmaktadır. İltihaplanmalar beyinde birçok soruna sebebiyet vermektedir. Ruh halinde değişimler görülür. Bu değişimler aniden gelişir.

Bazı vakalarda bilinç kaybına neden olur. Kısmi felç hatta felç olma durumu görülebilir. Kişilerde konuşma güçlüğü ve bozukluğu yaşanır. Bazı kişilerde halüsinasyon görme gibi durumlar oluşur. Gözlerde birtakım sorunlar görülebilir.

Gözlerde ağrı ve ani görme kaybı yaşanır. 

 • Ruh halinde değişim
 • Bilinç kaybı
 • Felç
 • Kısmi felç
 • Konuşma bozukluğu
 • Halüsinasyon görme
 • Göz ağrısı
 • Görme kaybı

Polimiyalji Romatika Nedenleri

Polimiyalji romatika hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat bu hastalığa neden olan bazı durumlar olduğu düşünülmektedir. Vücudun bağışıklık sistemine bağlı nedenler olduğu belirtilmektedir.

 Bu hastalığı tetikleyen bazı etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler çevresel durumlardan oluşmaktadır. Bazı bölgelerde daha sık görüldüğü gözlemlenmektedir. Bu yüzden genetik yatkınlıkta bu hastalığa sebep olmaktadır.

 

Polimiyalji Romatika Tedavisi

Polimiyalji romatika hastalığının tedavisinde tıbbi ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisinde ağrıyı, acıyı ve iltihabı hafifleten ilaçlar kullanılır.

Polimiyalji romatika hastalığında her hastanın belirtileri ve şikayetleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle her hastada farklı ilaçlar kullanılır. İlaçların dozlarıda farklılık göstermektedir. Hastanın hastalık derecesi ve belirtileri de bu yüzden önem taşımaktadır.

Tedavide önemli olan hastanın şikayetlerini azaltmak ve ilerde tekrarlamasını engellemektir. İlaç tedavisinin yanı sıra bu hastalığı yaşayan kişiler yaşamlarına özen göstermelidir. Beslenme düzeni kişinin sağlığı açısından önem taşır. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenilmelidir.

Spor ve egzersizler yaşam kalitesini arttırmaktadır. Spor ve egzersizler vücuda fayda sağlayacaktır. Kişilerin kilo sorunu olmayacak yani ideal kiloyu koruyacaklardır. Bu durum kas ve eklemlere binen yükü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Önerilen İçerik;

► Kas Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/polimiyalji-romatika-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-10971h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..