Porselen Lamine Uygulaması Nedir?

içerik

Porselen Lamineler Neden Kırılır?

Porselen Lamine Uygulaması Nedir?

Laminate porselenler 1980 senesinden beri uygulanan bir yöntemdir. Dişlerinizin laminate uygulanabilir olup olmadığını çeşitli kritik noktalar değerlendirilerek hekim karar verecektir.

Lamina dişlere, doğal dişlerde dikkat edilmesi gereken durumlardan farklı bir koruma sağlamaya gerek olmaz. Buz kırma, fındık kırma gibi doğal diş minesine de zarar veren eylemleri lamine dişlerle de uygulamamam gerekir. Gece diş sıkma alışkanlığı mevcut ise kesinlikle hekimin tavsiye ettiği ve yaptığı gece plağını takmak gerekir.

Havuç ve ayva gibi elastik yapıdaki besinleri kopartarak ya da ısırarak değil de lokmalar halinde tüketin. Bunların haricinde elma gibi yumuşak yapıdaki tüm besinleri her şeyi ısırarak yiyebilirsiniz.

Dişetlerinizi de çekilmeyecek şekilde düzenli fırçalamanız ve kesinlikle her akşam özellikle yatmadan önce dişlerinizi diş ipiyle temizlerseniz lamina dişler oldukça uzun yıllar boyu kullanılabilir. Burada kesin bir süre vermemek gerekir, çünkü lamina dişler dişeti uyumu bozulduğu için ya da yapıştırıldığı dişin çürümesi gibi durumlarda değiştirilmelidir.

Lamina dişleri 4-5 senede bir değiştirilip değiştirilmemesi bakımından kontrol ettirmek faydalı olacaktır. Çürük ve dişeti sağlığı açısından da 6 ayda bir kontrole mutlaka gidilmesi gereklidir. Bu kontroller olabilecek olumsuzluklar için bir tedbirdir.

Yapıştırıcının akışkanlığı ve kalınlığı protez kenarında zaman ilerledikçe kırıklara yol açabilecek stres birikimini etkileyen yapılardır. Protez kenarlarının uyumu burada meydana gelebilecek plak birikimini ve dişeti problemlerini belirler. Temel olarak protez kaybı iki temel sebepten ortaya çıkar: 

Biyolojik ve biyomekanik sebepler:

Biyolojik sebepler:

1- ikincil çürükler (protez altında daha sonraoluşan)

2- Endodontik problemler (dişlerin kök-kanal sistemi ile ilgili problemleri)

3- Periodontal problemler (dişeti çekilmesi ya da dişi çevreleyen kemik doku kaybı)

Biyomekanik sebepler:

1- Yapıştırıcının bırakması

2- Protezdeki ana taşıyıcının kırılması

3- Porselen dışyapının kırılması

4- Estetik sorunlar

5- Kapanış roblemleri

Bununla birlikte, uygulanan malzemeler yanında diş hekimi ve diş teknisyeninin bir ekip çalışması içersinde olması hastaların estetik ve işlevsel problemleri gidermede kullanılan diş protezlerinin ömrünü etkileyen unsurlardır.

Porselen Lamina Dişlerin Düşme İhtimali Var mıdır? 

Yoktur. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri oldukça yüksektir. Şayet hekim uygulamada teknik hassasiyete ve titizliğe uygun hareket ederse laminalar, doğal dişlermişcesine kullanılabilir.  

Porselen Laminate Veneer Kuronların Bakımı 

 •   Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve ağız gargarası kullanılmalı
 •   Ön dişlerle sert gıdalar için koparma işlemi yapılmamalı
 •   Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı varlığında gece plağı kullanılmalı
 •   Tırnak yeme alışkanlıklarından vazgeçilmeli
 •   Altı aylık kontroller ihmal edilmemeli

Porselen Laminelerin Bakımı

Sağlıklı, beyaz ve estetik bir gülüşe kavuşulduğunda, kişilerde bu görüntüyü yitirme korkusu alarma geçer. Ancak telaşa mahal olmamalıdır. Çok sert, kabuklu yemişler dişlerle kırmadıkça, pestil gibi yapışkan besinler dişlerle koparılmadıkça porselen lamineler kolay kolay hasar alamaz. Bu sebeple sert ve kabuklu yiyecekleri ön dişlerinizle asla kırmamak gerekir.

Hangi Macunu Kullanmalıyım?

Lamineler ilk yapıştığı zaman 10-15 gün kadar sıcak-soğuk hassasiyeti meydana gelebilir. Bu dönmede hassasiyet giderme amaçlı macunlardan kullanmak faydalı olabilir. Porselen lamineler renk değiştirmez bu sebeple ekstra beyazlatıcılı macunlar kullanmaya ihtiyaç duyulmaz. Çok aşındırıcı içeren macunlardan kaçınılmalıdır.

Porselen Lamineler Yapıldıktan Sonra Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma Alışkanlığı Meydana Gelirse Ne Yapmalıyım?

Gece plakları bu alışkanlık var ise ya da sonradan oluştu ise oldukça işe yarar bir çözüm olarak kullanılabilir.

Kola Tüketimi Porselen Lamineye Zarar Verir mi?

Verir. Porselen laminelerin yapıştıkları yüzeylerin sınırlarında kolanın asisinin çözücü etkisi kendini gösterir. Lamine düşmez ancak aşırı tüketim sonucunda hassasiyet meydana gelir.

Porselen Laminenin Ömrü Ne Kadardır?

5-15 seneye dayanan ve kullanılan lamineler mevcuttur. Kontroller ve iyi bir ağız bakımını laminelerin ömrünü uzatmak için oldukça faydalıdır.

Porselen Lamine Kimlere Uygulanır?

Kişilerin estetik gereksinimleri dikkate alındığı zaman hastanın bu estetik ihtiyacının nedenleri de göz ardı edilmemelidir.

 • Medya önünde olan daha belirgin ve estetik görüntüye ihtiyaç duyan kişilerde
 • Beyazlatma yapılmasına karşın arzu edilen beyazlığa ulaşılamayacak ağır lekelenmelerde (tetraniklin, antibiyotik lekelenmesi ve flourozis)
 • Hafif çarpışıklıklarda
 • Aralıklı (diestemalı) dişlerin kapatılmasında
 • Zamanla sararmış yıpranmış dişlerin, tekrar yapılandırılıp yeniden genç görüntülerine kavuşturulmasında
 • Gülüşte total bir değişim isteyip tam bir gülüşe kavuşmak isteyenlerde kullanılır. 

Porselen Lamine Kimlere Uygulanmaz?

 • 18 yaşından küçüklerde
 • Aşırı diş sıkanlarda
 • Mental bozukluklar olan hastalarda.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/porselen-laminalarin-omru-ne-kadardir/

Lamina Porselen Kaplama

Porselen Lamine Uygulaması Nedir?

Yaprak porselen olarak da bilinen lamina porselen kaplama, estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldıran, dişlerdeki kırılma ve deforme olma durumlarına göre özel olarak hazırlanan ve dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen diş tasarımlarıdır.

Dişlerde hiçbir aşındırma yapılmaksızın uygulanan lamina diş kaplama, mükemmel uyum ve hassasiyet yakalanmasını sağlarken ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Diş görünümüne yakın olan porselen lamineler, ince bir yapıya sahip olsa da oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay kırılmaz.

Sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntem olması yönünden tercih edilen lamina porselen kaplama ile kaybedilen diş dokuları tekrar kazanılır.

Lamina Porselen Kaplama Neden Yaptırılmalıdır?

Yaşa ve ağız bakımına bağlı olarak dişlerin rengini ve dayanıklılığını kaybetmesi söz konusudur. Zamanla zayıflayan dişler aşınabilir ve kırılabilirler. Bu durumlarda estetik diş hekimliği yardımıyla kaybedilen dişler tekrar kazanılabilir.

Aynı zamanda estetik kaygı duyan kişiler, dişlerinin göze hoş görünen bir forma kavuşmasını isteyebilirler. Yine bu aşamada lamina diş kaplama ya da tam seramik kaplama seçenekleri yardımcı olabilir.

Şekil bozukluklarını gidermek, hafif çapraşık dişleri düzeltmek, renk uyumsuzluklarını ortadan kaldırmak, ön dişleri hizalamak ve diğer estetik ve fonksiyon bozukluklarını gidermek için porselen diş kaplama yaptırılmalıdır.

Porselen Laminalar Hangi Durumlarda Uygulanır?

Gerekli olduğu durumlarda hemen her yaştan hastaya uygulanabilen lamina porselen dişler, özellikle diş yapılarını beğenmeyenler için restoratif avantaj taşırlar. Lamina porselen kaplama uygulanmasının gerekli olduğu durumlar ise şöyledir:

 • Ön dişlerdeki ayrıkların kapatılmasında,
 • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
 • Dişlerin uzunluklarını arttırmada,
 • Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde,
 • Ön dişlerin çürük olması durumlarında,
 • Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,
 • Sararmış ve eski dolguları olan dişlerde,
 • Çapraşık ve eğri dişlerde,
 • Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
 • Diş formundan memnun olunmayan dişlerde,
 • Kalıtsal yapı bozukluklarında.

Lamina porselen uygulamalarının yapılacağı durumlar ilk muayene sonrası tespit edilir. Kişiye özel tasarımlarla en iyi sonuç alınır.

Lamina Diş Tedavileri Kimlere Uygulanamaz?

Lamina porselen diş tedavisi ilerleyen zamanlarda teh oluşturacağı için:

 • Gece uyurken diş sıkması olan kişilerde,
 • Çene bozuklukları olan kişilerde,
 • Tırnak yeme, kalem ısırma vb. Rahatsızlıkları olan bireylerde,
 • İleri derecede diş eti çekilmesi olan kişilerde bu durumlar tedavi edilmeden uygulanmaz.

Bu rahatsızlıkları olan kişilere porselen diş kaplama yapılması durumunda kaplamalar zarar görecek ve diş sağlığı daha da kötüye gidecektir.

Lamina Porselen Kaplamalar Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Kısa sürede dişe adapte edilen lamina diş kaplama tedavisi, ilk olarak ağız içi ölçülerin alınması ile başlar. Çıkarılan model ile laboratuvarda mock-up denilen test uygulaması yapılır. Doktor ve hasta çıkarılan model üzerinde karar verdikten sonra dişler işlem için hazırlanır.

Lamina porselen kaplama yapılacak diş sayısına göre işlem süresi değişebilir. Geçici kaplamalar hastanın dişleri üzerine yapıştırılır ve uyum sorunları gözlemlenir. Herhangi bir sıkıntı yaşanmazsa son düzeltmeler yapılır ve esas porselenler hazırlanır. Lamine porselen dişler özel bir uygulama ile yapıştırılır.

Hasta yeni dişlerini aynı gün kullanmaya başlayabilir.

Lamina Porselen Kaplama Tedavisinin Avantajları

Son yıllarda estetik diş hekimliğinin en çok tercih edilen uygulamalarından olan lamina porselen kaplamalar, doğal diş formunu kazandırmasının yanında avantajlarıyla yaşam kalitenizi arttırıyor. Porselen diş kaplama avantajları:

 • Lamina porselenlerin renkleri değişmez, sağlam ve güçlüdür.
 • Dişlerinizi aşındırmadan uygulanabilir.
 • Son derece estetik bir görünüme sahiptir.
 • Tek dişe ya da çoklu uygulanabilir.
 • Gerçek dişlerinizden ayırt edilemez.
 • Renkleşme göstermez.
 • Pürüzsüz bir yapıya sahiptir.
 • Kırılma dirençleri oldukça yüksektir.
 • Lamine diş kaplamalarının germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir.

Lamina diş kaplama, dişlerinizin doğal yapısını bozmadan istediğiniz estetik özelliklerde üretilir. Bir kaç seans içerisinde dişçi koltuğundan yeni dişlerinizle birlikte kalkabilirsiniz. Porselen diş kaplama ile özgüveninizi ve görünümünüzü tazelersiniz.

Porselen Lamina Dezavantajları

Lamina porselen kaplama uygulamaların dezavantajı maliyetli olmalarıdır. Yurt dışından ithal edilen malzemelerle yapıldığı için tedavi ücretleri yüksek olabilir. Hassas diş hekimliği uygulamalarından olan lamine kaplamalar, iyi bir laboratuvar aşaması gerektirmektedir. Yapılan ufak hatalar maliyeti yüksek lamina diş kaplama uygulamalarının çöpe atılmasına neden olacaktır.

Lamina Porselen Diş Fiyatları

Porselen kaplama diş fiyatları, yapılacak porselen dişlerin sayısına, dişlerde var olan deformasyona ve çürük oluşumlarına, ağız sağlığının durumuna ve uygulanacak diğer tedavilere göre değişmektedir. Porselen lamina fiyatları, tedavi planına göre belirlenecektir. Lamina diş kaplama fiyatları hakkında en sağlıklı bilgiyi ilk muayenede doktorunuz verecektir.

Lamina Porselen Kaplama Tedavi Süresi

Eğer diş etlerinizde bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta lamine dişlerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yaklaşık 1 ay süren porselen kaplama ile doğal diş görünümünüzü elde edersiniz. Dişlerinizin düzeltilmesi ya da tedavisi gerekiyorsa bu süre daha uzun olabilir.

Diğer estetik diş hekimliği ihtiyaçlarınıza göre tedavi süreniz değişebilir.

Porselen Laminalar Kadar Süre Kullanılır?

Porselen laminalar geliştirildikleri teknoloji sayesinde darbelere karşı dayanıklıdır. Kırılmayan ve düşmeyen lamine dişlerinizi, ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz taktirde 10 – 20 yıl arasında kullanabilirsiniz.

Ancak dişlerinizi olması gerektiği gibi temizlemez ve ağız sağlınıza dikkat etmezseniz, dişeti çekilmelerine ve iltihaplarına bağlı olarak kaplamalarınızı kaybedebilirsiniz.

Lamina porselen kaplama uygulamaları ile kısa sürede estetik ve fonksiyonel dişlere kavuşabilirsiniz.

“Lamina Diş Kaplama ile ilgili diş hekiminden daha detaylı bilgi almak için tıklayın“

Источник: https://www.disteli.com.tr/lamina-porselen-kaplama/

Lamine Yaprak Porselen Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Porselen Lamine Uygulaması Nedir?

Dişlerin güzel görünmesi, yaşı, mesleği, cinsiyeti her ne olursa olsun herkes için önemlidir. Dişlerde zamanla meydana gelen renk tonlarındaki farklılıklar, diş çatlakları, diş kırılmaları ile dolgudan kaynaklanan renk tonundaki değişimler için dişin tamamını almak yerine yalnızca ön yüzeyinde porselen yaprak uygulaması yapılarak estetik bir görünüm elde edilebiliyor.

İlgili Haber

Lamine Yaprak Porselen Uygulaması Nedir ?

Laminate veneerler yani diğer bir adıyla yaprak porselenler yaklaşık olarak 0,5 mm kalınlığında olan ve yalnızca dişin ön yüzeyine uygulanabilen bir uygulamadır. Dişi ön yüzeyinde çok ufak miktarlarda bir aşındırma gerçekleştirilerek yapılmaktadır.

Bu porselen uygulaması, dişlerin yalnızca ön yüzüne diş kullanımına uygun özellikteki bir yapıştırıcı kullanılarak yerleştirilir. Lamine yapraklar çok ince olsalar da yapıştırıldıktan sonra dişin yüzeyinden ayrılmaları mümkün olmamaktadır. Yapraklar yalnızca diş yüzeyinden keserek çıkarılabilirler.

Işık geçilebildiklerinden ötürü doğal dişten asla ayırt edilemezler. İleri teknoloji ile üretildiğinden ötürü zamanla renk değiştirmezler. Neon ışıklarında ya da fotoğraf flaşında natural diş ile aynı efekti verirler.

Ayrıca dil diş yüzeyine temas esnasında herhangi bir yabancılık hissiye karşı karşıya kalmaz.

Lamine yaprak diş uygulamasın farklı

Laminaların hazırlık sürecinde dişlere hiç temas edilmeden kompozit model hazırlanarak bitmiş halleri hastaya uygulama öncesinde göstermek mümkündür. Bu uygulama oldukça basit ve kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir. Uygulamanın ilk aşaması lamina yaprak porselen uygulaması yatırmak isteyen kişinin diş yüzeyinin ölçüsünü almaktadır.

Ardından laboratuvarda alınan ölçülere uygun olarak örnek model çalışması gerçekleştirilir. Henüz kesilmeden hazırlanan model kişiye gösterilir. Uygulamanın bundan sonraki aşamasındaysa ağrısız bir uygulama ile dişlerin ön yüzeyi nazikçe aşındırılır. Aşındırma işleminden sonra ağzın ölçüsü alınarak kalıp model hazırlanır.

Laboratuvarda önceden hazırlanmış olan tasarıma uygun şekilde porselen yaprak kaplamalar hazırlanır ve diş yüzeyine yapıştırılır.

Lamine Yaprak Porselen Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Lamine veneerler dişlerin ön yüzeylerini düzeltmek ve dişlere estetik görünüm kazandırmak adına mükemmel bir uygulamadır.

Bu uygulama sayesinde diş yüzeyinden çok ufak miktarda bir kesim gerçekleştirildiğinden diş için şuan ki en koruyucu özellik taşıyan protez uygulamasıdır. Alt yapısında metal bir ürün olmadığından ve porselenin kendi özelliğinden çok estetik bir uygulamalardır.

lamineler sayesinde dişler kolayca beyazlatılabilir, diş aralarında var olan boşluklar kolayca doldurulabilir ve ortaya güzel bir gülümsemeye çıkabilir.

İlgili Haber

Porselen kuron işleminde dişin tamamı kesilirken bu yöntemde diş kaybı mimimumdur. Kaybedilen doku yalnızca mine dokusu üzerindedir.

Doğal dokunun bozulmamış olması uygulamanın tamamlanmasının ardından elde edilen görüntünün hem doğal hem estetik olmasında etkilidir.

Diş yüzeyinden 0,3- 0.5 mm arasında bir doku alındığından en korumacı tedavi uygulamasıdır.

Yapısal özelliklerinden ötürü ışık geçirebildiğinden dolayı doğal dişten asla ayırt edilemez.

Kahve, çay ya da sigara gibi dış faktörler renk değişimine yol açmaz.

özel bir yapıştırıcı kullanılarak dişe yapıştırıldığı için diş yüzeyinden ayrılması mümkün olamaz.

Dişlerin arka yüzü üzerinde herhangi bir uygulama yapılmadığı için dil yabancılık duymaz.

İstenilen renk, boyut, şekilde profesyonel şekilde hazırlanabilir.

Hazırlık aşamasında bireye özel model çalışması gösterilerek uygulama bitiminde elde edilecek görüntü hakkında önceden fikir sahibi olunabilir.

Sağlam, renkleri bozulmayan malzemelerden üretilir.

Tedavi süresi çok kısadır.

Lamine Diş Kaplama UygulamasınınDezavantajları Nelerdir?

Uygulama hassas bir tekniktir. Bu nedenle mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Mükemmel bir hazırlık aşaması ve laboratuvar çalışması gerektirir.

kayıp dişlerde bu uygulama yapılamamakta olup, protez diş uygulaması gerçekleştirilebilmektedir

Diğer alternatif tedavilere göre uygulamanın maliyeti çok yüksektir.

Lamine diş kaplamakimlere uygulanabilir?

Dişlerinin arasında uzunluk ve renk tonunda fark bulunan,

Dişlerinde çapraşıklık olup ortodontik bir tedavi görmek istemeyen,

Ön dişlerinde iri dolgu ya da kırık bulunan,

Dişleri boşluk olan ya da dişlerinin şeklinden hoşnut olmayan,

Dişlerinin renk tonundan memnun olmayan herkese bu uygulama rahatlıkla yapılabilmektedir.

”KAYNAKLAR”
 • www.doktorsitesi.com
 • www.dentram.com

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/lamina-yaprak-porselen-uygulamasi/

Lamine Diş: Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? (TAM REHBER)

Porselen Lamine Uygulaması Nedir?

Lamine diş; ilk olarak 1983 yılında ABD’de ortaya çıkmış ve Hollywood gülümsemesi teriminin dünyaya yayılmasında büyük rol oynamıştır.

Çıktığı dönemde pahalı olduğu için sadece  sadece sosyo ekonomik statüsü yüksek kişilere sunulan lamine diş; Antalya ‘daki kliniğimizde bugün bizimde oldukça sık uyguladığımız popüler bir tedavi haline gelmiştir.

Peki porselen laminaların, diğer diş kaplamalarından farkı ne?

Lamina dişi; diğer sabit restorasyonlardan ayıran en büyük fark, çoğu zaman uygulandıkları dişlerde aşındırma gerektirmemesi yada çok az aşındırmanın yeterli gelmesidir.

Bu sayede doğal dişlerinizin büyük bir kısmı korunur ve dişteki termal iletkenlik  değişmez.

Lamine Diş Nedir?

Lamine diş; (bazen diş lensi, yaprak porselen diş veya laminate veneer olarakta anılır) kişinin diş estetiğini iyileştirmek amacıyla kişiye özel olarak diş renginde materyallerden üretilen ve dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan ince kapaklardır.

Pek çok diş hekimi lamine diş kaplama tedavisini tanımlarken, yapay tırnaklar elleriniz için ne ise, lamina dişte dişleriniz için odur benzetmesini yapar.

Lamina diş; mükemmel bir gülüş makyajı oluşturmak için gülüş tasarımında uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Porselen lamine uygulamalarında dişte yapılması gereken aşındırma miktarı; alttaki dişin rengi, çapraşıklığı, diş dizesindeki pozisyonu ve formuna göre belirlenir.

Yaprak  porselenler her ne kadar ince de olsalar, dişin ön yüzeylerine yapıştırıldıklarında, diş hacimsel olarak büyür.

Küçük ve arkın iç tarafında yer alan dişlerde, bu boyut artışı pozitif bir etki oluştururken, iri ve dış tarafta yer alan dişlerde negatif bir görünüme neden olur.

Bu negatif etkiyi ortadan kaldırmak için bazı vakalarda aşındırma yapılarak lamine kaplamaya yer açılması gerekir.

Lamine dişlerinizin tedavi sonunda nasıl görüneceğini, nasıl hissettireceğini önceden test etmek istemisiniz?

Cevabınız evet ise  size harika bir haberim var.

Estetik diş hekimliğinin yeni trendi olan “Deneme Gülüşü” sayesinde yeni gülümsemenizi, aynanın karşısında bir kaç gün boyunca inceleyebilir, arkadaşlarınıza ve ailenize göstererek fikir alabilirsiniz.

Kaç Tür Lamine Vardır?

Klinikte iki tür lamine uygulaması sıklıkla kullanılır.

Kompozit Lamine

Kompozit lamine; dişin rengini, konumunu veya şeklini düzeltmek için dişin yüz yüzeyini kaplayan kompozit esaslı veneer türüdür.

Diş hekimi randevunuz sırasında doğrudan dişler üzerinde kompozit tabakaları uygulayarak kompozit veneerlerinizi tek seansta bitirebilir.

Kompozit bonding olarak ta bilinen bu uygulama küçük boşlukları, çatlakları ve kırıkları düzeltmek için porselen laminelere nazaran ucuz ama etkili bir yoldur.

Porselen Lamine

Porselen lamine; renklenmiş dişler, çatlaklar, dişler arası boşluklar, kırık veya yıpranmış dişler için en estetik ve yaygın olarak uygulanan,  dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen; 0,2-0,6mm kalınlığında oldukça ince bir tabaka halinde üretilen porselen yapraklardır.

Bu tür yaprak porselen kaplamalar; laboratuvar ortamında hazırlanırlar ve tedavinin tamamlanması için bir kaç randevu gerektirirler.

Ne zaman kullanılır?

Diş hekimleri, yaprak porselenleri gülümseme estetiğinin geliştirilmesi istenen pek çok durumda sıklıkla kullanmaktadır.

Diş hekimi, lamine diş tedavisi ile;

 • Kısa ön dişleri uzatabilir ve diş formlarını değiştirebilir.
 • Dişleri genişleterek ön dişlerin arasındaki boşlukları kapatabilir.
 • Çapraşık ve düzensiz dişleri, düzenli bir hale getirerek gülüş estetiğini artırabilir.
 • Kırık ve çatlak dişleri estetik bir görünüme kavuşturabilir.
 • Kanal tedavisi ve renk değiştiren büyük dolgular nedeniyle kötü görünen estetiği düzeltebilir.
 • Tetrasiklin, fluorosis renklenmesi gibi olgularda kalıcı diş beyazlığı sağlayabilir.

Lamine Diş Nasıl yapılır?

Genel olarak lamina diş yaptırmak için diş kliniğimizi 3 defa ziyaret etmeniz gerekir.

İlk randevu konsültasyon içindir. Klinik muayenenin arkasından karşılıklı fikir alışverişinde bulunacağımız bu randevunuzda isteklerinizi ve hedeflemiş olduğunuz gülüş estetiğini detaylı bir şekilde anlatmalısınız.

Sahip olmak istediğiniz dişlerin rengini, boyutunu, şeklini açıkça belirtin. Hatta bu ilk randevunuza gelirken, sizin beğendiğiniz bir gülümsemenin fotoğrafını getirebilirsiniz.

Bizimde size özel bir estetik değerlendirme yapabilmemiz için gülüş ve ağız içi fotoğraflarınızı, ve dahi küçük bir gülümseme videosu kaydetmemiz gerekebilir.

Diş estetiği konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yada bir fikriniz yok ise diş estetiği sayfamız tam size göre.

https: //antalyadisklinigi.com/dis-estetigi/

Yine de kararsız kalırsanız endişelenmeyin. Eminim ki klinik tecrübelerimiz mükemmel bir gülüşe sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Sonrasında lamina diş tedavisinin sizin için uygun bir tedavi olup olmadığına karar vermemiz ve prosedürün neler içerdiğini, sınırlamaları olup olmadığını konuşmamız gerekli.

Sağlığından şüphe duyduğumuz dişlerin röntgenini almak, bizim için ekstra bir veri olacaktır.

Ayrıca diş ölçülerinizin alınarak modele aktarılması, 3 boyutlu olarak ağız yapınızı incelememizi ve planladığımız tedaviye nasıl ulaşabileceğimizi daha net olarak görmemizi sağlar.

Diğer iki randevunuz ise, lamine diş kaplamasının hazırlanması ve yapıştırılması içindir.

Yapım Aşamaları

Klinik Değerlendirme

Tedaviye başlamadan önce hangi dişlerin aşındırılacağını belirlememiz gerekir. Dişte aşındırma yapılmayacak ise direk ölçü alınabilir. Eğer bir miktar aşındırma yapılacaksa bu dişlerin hazırlanması gerekmektedir.

Diş Preparasyonu

Dişlerden çok fazla madde kaldırılmadığı için anestezi çoğu vakada gerekli olmaz. Diş, lamine gelecek olan sadece ön ve ısırma yüzeylerinden “04-0,7 mm” civarında aşındırılır.

Ölçü Alınması ve Alçı Model

Preparasyonun ardından, alt ve üst çene diş ölçüleriniz alınarak, laboratuvarın üzerinde dişlerinizi hazırlayabileceği alçı model elde edilir.

Geçici Diş Takılması

Aşındırılan dişleriniz sıcak ve soğuğa karşı hassas olabilir ve estetik olarak hoş görünmeyebilir. Bir sonraki klinik ziyaretinize kadar dişlerinizi korumak amacıyla, geçici dişleriniz hazırlanır.

Laboratuvarda Dişin Hazırlanması

Diş sayısına ve vakaya göre dişlerinizin laboratuvarda ortalama 4-7 gün arasında hazırlanır. Dişleriniz bu süreçte geçiciler sayesinde korunmuş olur.

Prova ve Renk Kontrolü

Lamine dişler, yapıştırıldıktan sonra kolay kolay çıkarılamaz. Bu nedenle bu randevuda dişlerin uyumu, rengi ve formu kontrol edilir. Sorun yok ise yapıştırma aşamasına geçilir.

Yapıştırma

Bu prosedürdeki belki de en hassas ve karmaşık aşama yapıştırma aşamasıdır ve dikkatli çalışılmalıdır. Daha sıkı bir tutunma için laminenin iç kısmı ve dişinizin ön yüzeyi bir miktar pürüzlendirilir. Özel yapıştırıcı siman tatbik edilerek, dişe yapıştırılır ve ışıkla siman sertleştirilir.

Avantajları

 • Yaprak porselen dişler bio uyumludur ve size kendi dişinizmiş gibi hissettirir. (ağızda uzun süre kalmaları güvenlidir).
 • Porselen lamina sayesinde basit, ağrısız ve kısa süren bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüm elde edilebilir.
 • Dişte sadece küçük bir aşındırma yapılması, tutuculuk için yeterli olup, dişlerin doğal yapısını bozacak herhangi bir küçültme işlemi yapılmaz.
 • Koyu dişlerin rengi, porselenin daha beyaz seçilmesi ile kolayca maskelenebilir.
 • Bu yaprak porselen, oldukça dayanıklı ve renkleri bozulmayan malzemeden üretildiği için yıllarca sorun çıkarmadan kullanılabilir.
 • Materyal yapısal olarak oldukça kırılgan olmasına karşın, dişler üzerine yapıştırıldıktan sonra kuvvetlere karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Kolay kolay yapıştığı diş üzerinden düşmez ve sökülmesi çoğunlukla mümkün değildir. Sadece aşındırma ile dişten uzaklaştırılabilirler.
 • Çiğneme basınçları veya karşı dişin baskıları sonucu oluşabilecek aşınmaya karşı oldukça dirençlidir.
 • Yaprak porselen yüzeyi son derece pürüzsüz olduğu için sigara, çay, kahve gibi dış etkenlerle renk değiştirmez ve diş taşı oluşumunu minimuma indirerek diş eti sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Zararları ve Dezavantajları

Lamine dişlerin, uygulanacak dişin ön yüzeyinin bir miktar aşındırılacak olması dışında herhangi bir zararı yoktur. Ancak prosedür değerlendirilirken bazı dezavantajları da göz ardı edilmemelidir:

 • Prosedür geri dönüşümlü bir işlem değildir.
 • Kompozit lamine uygulamalarına nazaran yaprak porselen uygulamaları daha maliyetlidir.
 • Kırık yada çatlak oluşması durumunda tamir edilmesi mümkün değildir.
 • Mine yüzeyinden bir miktar aşındırma yapılacağı için, dişiniz sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassas bir hale gelebilir.
 • Diş beyazlatma işlemi ile beyazlatılmaları mümkün değildir. Diğer dişlerinizi beyazlatmayı düşünüyorsanız, bu tedaviden önce diş beyazlatma işlemini yaptırmalısınız.
 • Dişlerinizi çürüklere karşı kaplama dişler gibi korumaz.
 • Diş çürüğü yada diş eti problemi olan kişilere bu rahatsızlıklar tedavi edilmeden uygulanamaz.
 • Büyük diş dolgusu yada kırıklar nedeniyle zayıf düşmüş dişlere uygulanmaz.
 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığı lamine dişlerinizin zarar görmesine neden olabilir, bu nedenle bu gruptaki hastalar, bu tedavi yöntemi için uygun değildir.

Antalya’daLamine Diş Tedavisi

Yeni yaptıracağınız lamine diş; Antalya nın muhteşem doğasını ve güzelliklerini keşfetmek için harika bir fırsat olabilir.

Yurtdışında yerleşik olan kişiler, yüksek tedavi ücretleri veya nitelikli hekim eksikliği nedeniyle, estetik diş prosedürleri için başka bir ülkeye sıklıkla seyahat etmektedir.

Antalya, lamine diş tedavisi gibi hassas ve yüksek maliyetli tedavileri elde etmek için harika bir destinasyondur.

Prosedür her ne kadar klinik ve laboratuvar aşamalarında çok hassas çalışma gerektirse de, hasta açısından oldukça konforlu uygulamalardır ve ideal bir dental turizm prosedürüdür.

Yurt dışındaki ücretlere kıyasla lamine diş fiyatlarından %70 e kadar varan bir oranda tasarruf edebilirsiniz, tatil de cabası olur

Источник: https://antalyadisklinigi.com/lamine-dis/

Porselen Lamina ve Fiyatları-Sema ALTUNSOY/Diş Hekimi-ANKARA

Porselen Lamine Uygulaması Nedir?

Porselen lamine, lamine diş, yaprak porselen, yaprak diş, porselen laminate veneer olarak da adlandırılan, porselen laminalar estetik diş hekimliği uygulamalarının en çok tercih edilenidir.

  Porselen laminalar, estetik amaçlı olarak, özellikle ön grup dişlere uygulanabilen çok ince porselen kaplamalardır.

İnce olmasından dolayı halk arasında  yaprak diş veya yaprak porselen olarak da adlandırılabilmektedir.

Tedavinin esası, dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az miktarda malzeme kaldırılarak, üzerinin laminate porselen (laminate veneer) kaplamalar uygulanmak suretiyle mükemmel renk ve doku uyumlu estetik dişler ile kaplanmasıdır.

Porselen Lamina

Porselen laminalar, estetik diş hekimliğine olan talebin artması nedeniyle, bireylerin estetik olmayan ön dişlerinin düzeltilmesi istemiyle diş hekimlerine başvurması sonucu; dental seramiklerin ve yapıştırma teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmış, estetik açıdan memnuniyet verici, fonksiyonel, diş ve çevre dokularla uyumlu bir diş tedavisi yöntemidir.

PORSELEN LAMİNALAR KİMLERE YAPILABİLİR

Porselen lamineler, estetik amaçlı diş tedavileri olmakla birlikte, her estetik diş tedavisi isteyen kişiye uygulanması mümkün değildir. Porselen lamine tedavisi yapılabilecek durumları şöylece özetleyebiliriz.

 • Renklenmelerin varlığında (Beyazlatmaya rağmen estenilen beyazlığa ulaşılamayan veya ulaşılamayacak lekelenmelerde. Özellikle florazis, yaşlanmaya bağlı olarak diş renginin koyulaştığı durumlar, endodontik tedavi sonrası meydana gelen renklenmeler, antibiyotik lekelenmesi, hipokalsifikasiyon, tetrasiklin lekelenmesi vb),
 • Mine defektlerinin varlığında,
 • Aralıklı (diestema) dişlerin varlığında,
 • Ortodontik tedaviyi gerektirmeyecek kadar hafif çapraşıkların ve diş eğriliklerinin varlığı halinde,
 • Özellikle yaşa bağlı olarak, zamanla sararmış ve madde kaybına uğrayarak boyutu küçülmüş dişlerinden memnun olmayıp, genç bir görünüme sahip olmak istenmesi halinde,
 • Ön dişlerde kırık, çürük gibi nedenlerle oluşan madde kayıplarının varlığı halinde,

lamine diş tedavisi uygulanabilir. Ancak, 18 yaşından küçüklere, çene bozuklukları olanlara, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olanlara veya ileri derecede dişeti çekilmesi olanlara porselen lamina uygulanmaz.

PORSELEN LAMİNELERİN AVANTAJLARI NELERDİR

 • Porselen lamina veneerler, diğer tedavi seçeneklerine göre daha estetik özelliklere sahiptir. Çürük, kırık, yaşa bağlı aşınma ya da yapısal bozukluklardan dolayı, bireyin kendisinden emin olarak gülümseyemediği durumlarda, lamine uygulamasıyla doğal bir gülümseme kazandırılır.

 • Porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığı için ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır. Bu nedenle, mükemmel bir estetik görüntü verir.
 • Dişte tırnak genişliğinde bir yuva açılması yeterlidir.
 • Dişlerin gereğinden fazla küçültülmesine gerek kalmaz. Dişlerin doğal yapısı bozulmaz, diş dokusu maksimum düzeyde korunmuş olur.

 • Klinik çalışma süresi kısadır, hastaların stresini azaltır ve zamandan tasarruf sağlar.
 • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
 • Yapıştırma sonrası tutuculuğu iyidir.
 • Preperasyon mine düzeyinde ya da çok az dentini içine aldığı için anesteziye gerek yoktur.

 • Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara, kola, kahve ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir.
 • Sağlam, renkleri değişmeyen ve mukavemeti yüksek malzemeden üretilir.

 • Dişlerinize hiç müdahalede bulunmadan, ağzınızın önceden hazırlanmış modelleri üzerinden veya dijital diş hekimliği teknolojileri sayesinde amaca uygun bilgisayar programları sayesinde lamine diş uygulamasının bitmiş halini görmeniz, buna göre karar vermeniz mümkün olabilir.

Porselen Lamina Uygulaması

LAMİNA PORSELENLERİN DEZAVANTALARI NELERDİR?

 • Diğer diş tedavisi seçeneklerine göre sağlık ve estetik açısından üstünlükleri vardır. Ancak, tedavi fiyatı daha yüksektir.
 • Hassas tekniktir. Bu nedenle, hem diş hekimi, hem de çalışılan laboratuar bağlamında, özel ve teknik bir çalışmayı ve uzmanlığı gerektirir.

Porselen Lamina-Yaprak Porselen

PORSELEN LAMİNA DİŞ TEDAVİSİNİN KLİNİK UYGULAMA AŞAMASI NASILDIR?

Öncelikle dişleriniz, porselen lamina yapımı için hazırlanır, üzerindeki atıklardan temizlenir. Temizleme işlemini müteakip, dişin ölçüsü alınır. Porselen malzemeden dişin yüzeyini yapıştırılacak tabaka hazırlanır. Daha sonra, laminatlar mevcut dişin üzerinde rezin adı verilen yapıştırıcı bir malzeme ile yapıştırılır.

CEREC SİSTEMİ İLE PORSELEN LAMİNE UYGULAMASI

Dijital diş hekimliğinin çok geliştiği günümüzde, bilgisayar destekli özel kameralar yardımıyla ağız içi ölçü alınıp, dişlerin üç boyutlu görüntüsü alındıktan sonra, bilgisayar üzerinden gerekli düzenlemeler yapılmasını müteakip, CAD CAM sistemleri ile porselen blokların kazınması suretiyle aynı seansta laminelerin uygulaması mümkün olabilmektedir.

PORSELEN LAMİNELER DAYANAKLI MIDIR?

Laminalar, ağız hiyjenine dikkat edilmesi kaydıyla, uzun yıllar kullanılabilir. Porselenden imal edilmiş olması, porselen lamine veneerleri diğer adeziv sistemlere göre daha dayanıklı kılar.

Lekelenmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir. Ancak, çok sert ve kabuklu yemişler yenilmemeli, pestil gibi yapışkan gıdalar laminate veneer dişler ile çekiştirilmemelidir.

Keza, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklar olmadıkça laminalar kolay kolay kırılmaz.

PORSELEN LAMİNE DİŞ FİYATLARI NEDEN PAHALIDIR ?

Yaprak diş veya yaprak porselen  olarak da tabir edilen laminate veneer fiyatlarının, diğer diş tedavi fiyatlarına nazaran neden daha yüksek olduğu hususu diş hekimlerine sıklıkla sorulur.

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, diş tedavilerinde fiyatı belirleyen en önemli iki etken diş hekiminin emeğinin niteliği ve yoğunluğu ile diş tedavisi için kullanılan materyallerinin fiyatlarıdır.

Bu bağlamda, laminate veneer veya porselen lamine diş yapımında kullanılan materyalerin özel olması, klinik ve laboratuvar işlemlerinin zor ve hassas olması, dişin hazırlanması, ölçü alınması ve uygulanmasının özel, teknik bilgi ve uzmanlığı gerektirmesi nedeniyle, porselen lamine diş tedavi ücretleri nisbeten daha yüksek olarak değerlendirilebilir.

Porselen Lamina Uygulanmış Dişler

lamine diş, porselen lamina

Источник: http://www.semaaltunsoy.com/dis-hekimi-porselen-lamina-dis/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.