Porselen Protezler

içerik

Porselen Kron

Porselen Protezler

Porselen kron ağızda az sayıda diş eksikliği olduğunda uygulanan ve komşu destek dişlerin küçültülmesiyle köprü şeklinde ya da tek veya birkaç diş de aşırı çürük veya renkleşmelerde dişleri küçültüp labaratuvarda hazırlanarak dişlere yapıştırılan sabit protezlerdir.

Bunlar dişlerin ağızda görünür kısımlarına yapılan ve hastanın kendisi tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Bu tip protezler takılıp çıkartılan protezlere göre daha kullanışlı olsalar da, bunların uygulanması için bazı koşulların varlığı gerekmektedir.

Yapımları dişlerin hazırlanması ve ölçünün alınmasından sonra 3-4 seans içinde yaklaşık bir haftada gerçekleşir.

Porselen kron türleri nelerdir?

 • Metal destekli porselen kron
 • Zirkon destekli porselen kron
 • Empres porselenler
 • Porselen laminate

Porselen türleri içinde ağız yapısına en uygun olanı doktor tarafından belirlenir.

Sabit protezlerin günümüze kadar uygulanan yöntemlerinde protez yapılırken alt yapı olarak metallerin dayanıklılığı, üst yapı olarak porselenin estetiği kullanılmıştır.

Bu yöntemle üretilen porselen kronlar hala kullanılmasına rağmen, insanların artan estetik ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çok farklı maddelerden yapılmış, dişin doğal görünümünü birebir taklit edebilen sabit  protez uygulamaları da bulunmaktadır.

Porselen kron hangi dişlere yapılır?

 • Dişte aşırı madde kaybı olması ya da çürümesi halinde porselen kron yapılabilir.
 • Renklenme olmuş ve rengi geriye döndürülemeyen dişlere porselen kron uygulaması yapılabilir.
 • Şekil bozukluğu bulunan dişlere porselen kron yapılabilir.
 • Dişlerde kırılmaları önlemek için, zayıf kanal tedavisi yapılmış dişlere porselen kron yapılabilir.
 • İmplant uygulamaları üzerine porselen kron yapılabilir.
 • Dişlerde olan kırıkları onarmak için porselen kron yapılabilir.

Porselen kronun fonksiyonları nelerdir?

Porselen kron hasarlı hale gelen dişin tamamen kaplanması için kullanılır. Hasarlı olan dişi kuvvetlendirmesi yanında, görüntüyü, şekli ya da hizasını düzeltmek içinde kullanılabilirler. Bunun yanında fonksiyon sağlaması için, dişe benzeyen şekil ve yapı sağlayacak biçimde implant üstüne yerleştirilebilir. Porselen kronlar dişlerin renginde üretilebilir.

Güçlü olmalarını sağlamak için eskiden  sıkça  metal alt yapıya sahip porselen kronlarda uygulanıyordu. Oysa bugün daha sık olarak ön bölgelerde ışığı daha iyi yansıtan empres porselenler veya laminateler, arka dişlerde ise zirkon destekli porselenler uygulanmaktadır.

Diş doktoru ile hasta arasındaki protokollerle dişin durumuna göre uygun bir alt yapıya sahip olan porselen kronlar tercihi edilebilir.

Köprü neden yapılır?

Ağızda bir ya da daha çok eksik diş bulunuyorsa, köprü yapılabilir. Ağız yapısındaki eksik dişin yarattığı boşluklar diğer dişlerin buraya kaymasına ya da dişin yerinde dönmesine ve ağzın kapanması gibi sorunlara neden olabilir.

Bu eksik dişler yüzünden diş eti hastalığı ve temporomandibular eklem sorunları ile sıkça karşılaşılabilir. Köprüler ağızda eksik olan bir ya da daha çok dişin yerine kullanılabilir. Dişin olmadığı boşluğu doldururlar.

Bunlar boş alanın etrafındaki doğal dişlere ya da implantlara yapıştırılarak kullanılırlar. Destek olarak tabir edilen dişler, köprüler için sabitleyici olarak görev yaparlar. Boşluğu doldurması için koyulan diş, destek kronlara tutturularak yerleştirilir.

Kronda yapıldığı gibi, köprü içinde farklı malzemeler seçilebilir. Bunlar dişlerin doğal renginde üretilebilir.

Eksik dişlerin yerine protez yapılmadığında ne olur?

Eksik dişler yapılmadığı takdirde, kişinin buna komşu dişleriyle, diğer çenedeki karşıt diş çekim boşluğuna doğru hareket etmeye başlar. Bu sebeple ağızda bozuk diş kapanışı çürük ve diş kayıplarıyla neticelenir.

 Bir sebepten dolayı diş kaybı oluştuğunda, komşu dişlerde kayıptan dolayı oluşan boşluğa doğru hareket eder. Bu yüzden yandaki dişlerde diş eti sorunları, dişlerin boşluğa hareketinden dolayı kemik kayıpları, diş estetiğinde bozulma ve çiğneme kuvvetinde değişimler meydana gelir.

Ağızda uzun süre bu boşluğun implant ya da köprüyle restore edilmediği durumlarda diş kayıpları olur. Diş eksikliğiyle birlikte yerine protez yapılmaması halinde ortaya çıkan diğer sorunlar ise, çiğneme eksikliğiyle yaşanan sindirim bozuklukları ve rahatsızlıklarıdır.

Kaybedilen dişin konumuna göre kişide konuşma bozukluğu ve estetik sorunlar gündeme gelebilir.

Protez yapılması kişiye hangi faydaları sağlar?

Protez uygulamasında kişinin kaybolan fonksiyonlarının yeniden kazandırılması, bozulan konuşmanın düzeltilmesi ve estetik görüntünün daha iyi hale gelmesi amaçlanır.

Protez uygulamasında kaybedilmiş olan ağız sağlığı düzeltilirken, toplumda eksik ya da hasar görmüş dişlerle yaşamak zorunda kalan kişilerin psikolojik yönden desteklenmesi sağlanmaktadır.

Bu etkenler fonksiyonel bozuklukların yanında, kişilerde kendine güven duygusunun azalmasına sebep olmaktadır.

Kişilerde zaman içinde yemek yeme sırasında, çiğneme fonksiyonunda, yutkunma ve geceleri çeşitli sebeplerle diş gıcırdatmaları nedeniyle dişlerde farklı şekillerde aşınmalar olmaktadır. Bunun yanında çürüklerde ve kaza sonucunda dişlerin bazı kısımlarında kırılmalar meydana gelebilir. Bu durumlarda kron ya da köprü adı verilen protezlerle diş yapıları yeniden yerine konabilir.

Porselen kronlarda alt yapıda kullanılan uygulamalar

Değerli metal alaşımlı uygulamalar

Bu tür protezlerde alt yapı maddesi altın içeren değerli metal alaşımları kullanılmaktadır. Üst yapıdaki estetik, porselen ile sağlanır. Bunlar diş hekimliği alanında kullanılan özel karışımlardır.

Diş hekimliğinde kullanılan maddelerin arasında altın, diş ve diş eti arasında en fazla uyum sağlayan malzemelerdendir. Bu nedenle bunlarla yapılan uygulamalar daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Ayrıca zirkonyum bugün en çok uygulanan ve porselenleri en iyi destekleyen metaldir.

Standart metal alaşımlı uygulamalar

Bu tür protezlerde alt yapı olarak dişe ve diş etine uyumlu olan, dayanıklılığı bulunan ve sağlam kalabilen özel metaller kullanılmaktadır.

Üst yapıda yine estetiğin sağlanması için dental seramik kullanılmaktadır. Standart metal alaşımlı olan sabit protezler, ağızda bulunan tüm dişlere uygulanabilmektedir.

Ancak ilerleyen dönemde ve özellikle ön bölgelerde estetik sorunlarla karşı karşıya bırakabilmektedir.

Porselen kron nasıl yapılır?

İlk çalışmada çekilen dişe komşu olan dişlerin hazırlanması yapılır. Dişlerde varsa çürükler temizlenir, bunlar konik hale getirilerek, ölçüleri alınır.

Laboratuvarda döküm, modelaj ve fırınlama aşamalarının ardından son provalar yapılır. Uygun olduğu belirlendikten sonra, cila yapılmak üzere fırına yerleştirilir.

Hastanın ve diş doktorunun görünüş ve konum olarak memnun kaldığı kron sabit bir şekilde yapıştırılır.

Diş doktorunun öncelikli hedefleri arasında yapay elde edilen dişin, doğal dişe en yakın olarak benzetmektir.

Bunu sağlamak için dişlerin rengi, şekli, ısırma ve doğal haliyle dişlerin ve yapay dişlerin boyutları dikkate alınır. Bunlardan birisinin farklı olması kişinin görünümünü önemli oranda etkileyebilir.

Bu yüzden kişiler yapılacak işlemden önce, diş doktoruyla sonuçta nasıl bir görünüm beklediklerini mutlaka konuşmalıdır.

Porselen kronların bakımı nasıl olur?

Porselen kronların temizliğine dikkat edilmesi uzun ömürlü olmaları açısından çok önemlidir. Özellikle protezlere destek olan dişlerin kenarlarının, diş etinin diş fırçalama sırasında iyi temizlenmesi gerekir. Dişler her gün iki defa fırçalanmalı ve bir defada diş ipi kullanılarak temizlenmelidir.

Alınacak bu tedbirler bakteri oluşumuna neden olan plakların temizlenmesini sağlayacaktır. Burada önemli olan dişlerin ve diş etinin arasındaki plakların temizliğinin yapılmasıdır. Porselen kronların kırılmasını ve zarar görmesini engellemek için, beslenmede sert maddelerden kaçınılmalı ve çiğnenmemelidir.

Diş doktorunu rutin olarak ziyaret ederek, sürekli olarak kontrol altında olmaya dikkat etmelidir.

Porselen kronlar ne kadar süre kullanılabilir?

Porselen kronlar yaşam boyunca kullanılabilir. Fakat bazen gevşemeler olacağından, kronların düşmesi söz konusu olabilir. Porselen kronun daha uzun ömürlü size hizmet etmesi için yapılması gereken en önemli şey, ağız sağlığının en iyi şekilde korunmasıdır.

Dişlerin her gün iki defa florlu diş macunuyla fırçalanması, diş ipi kullanılması sayesinde dişlerin ve diş etinin sağlığını korumak mümkündür. Bu arada 6 aylık rutin diş doktoru ziyaretleri ihmal edilmemelidir.

Olabilecek hasarları önleyebilmek için, sert şeyler çiğnenememelidir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/tedaviler/porselen-kron/

Porselen ve Zirkon Sabit Protezler

Porselen Protezler

Doğal dişlere benzer estetik beklentiler ile birlikte ağız içinde özellikle ön bölgelerde kullanılan materyallerin de estetik olmasına özen gösterilmeye başlanmıştır.

Uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenler sistemlerde ışık geçirgenliğinin olmamasından kaynaklanan doğal görünümün sağlanamaması ve zaman zaman kişide alerjik vakalara neden olması ile beraber zamanla diş etlerinde grileşmelere neden olmalarından dolayı yeni alternatifler aranmaya başlanmıştır.

Zirkonyum, doku dostu olma özelliği ile diş hekimliğinde de kullanılmaya başlanmıştır. Diş hekimliğinde zirkonyumun kullanılması ile beraber, metal altyapıya yakın sağlamlık sağlanmıştır. Diğer materyaller gibi porselen altından yansımaması ve diş etlerinde renklenmeye sebep olmaması  ve korozyona karşı gösterdiği direnç zirkonyumun kullanımını artırmıştır.

ZİRKONYUM KAPLAMALARIN EN BÜYÜK AVANTAJI NEDİR?

Zirkonyum porselenlerin en önemli avantajı estetik oluşudur. Işık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede mükemmel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir.

DOĞAL DİŞLERE BENZER Mİ?

Altında metal yansıması olmadığından metal alt yapılı porselenlerde görülen yapay görüntü kesinlikle oluşmaz.

ZİRKONYUMUN HASTA VE HEKİM AÇISINDAN AVANTAJLARI NELERDİR?

Dişteki estetik görünüş kalitesi yüksek, ışık geçirgenliği fazla olduğundan görünüşü doğal diş görünüşündedir. Kullanılacak porselen bloklar tamamen dijital teknikler ile hazırlandığından hata paylarını minimum düzeye indirmiştir.

ZİRKONYUM PAHALI MIDIR?

Zirkonyum kronun maliyeti metal altyapılı porselenlere oranla  başlangıçta daha pahalıdır. Ancak doku uyumu dayanıklılığı ve estetik olarak üstün oluşları ile uzun dönemde metal altyapılı porselenlerden daha ucuza gelmektedir.

FİYATLAR ÇOK DEĞİŞKENLİK GÖSTERİYOR UCUZ ZİRKON VAR MIDIR?

Evet son yıllarda çin menşeli ucuz bloklar gelmiş ve uygun fiyatlı zirkon kaplamalar piyasaya çıkmıştır. Bunların uyumu, estetiği, kalitesi ve ömrü düşüktür. Bu sebeple fiyatlar değişiklik gösterebil

ir. Ayrıca bu tedavide diş hekiminin bu alandaki uzmanlığı, tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardır. Ucuza kaçmak size daha pahalıya patlayabilir.

İMPLANT ÜSTÜ PORSELENLERDE ZİRKONYUM KULLANILABİLİR Mİ?

Kron köprü çalışmalarının yanı sıra implant üstü protezlerde de kullanılabilir. Zirkonyum materyalinin üstü porselen ve seramikle kapatılır, estetik açıdan başarılı sonuçlar edinilmiştir.Asıl en önemli özelliği ise doku dostu olmasıdır.

 Çiğneme basıncına göre oldukça dayanıklıdır, diş renginde olduğundan diş etinden gri olarak yansımazlar.

ZİRKONYUM METAL ALERJİSİ OLANLARDA KULLANILABİLİR Mİ?

Zirkonyum kaplamalar metal içermez dolayısı ile metal alerjisine de sebep olmaz.

METAL ALTYAPILI PORSELENLERE GÖRE DAHA MI SAĞLIKLIDIR?

%99 doku dostu bir materyal olduğu için alerjik değildir.Metal destekli protezlere göre genel vücut sağlığı açısından daha avantajlıdır.

AĞIZ İÇİNDE TAD DEĞİŞİKLİĞİ OLUR MU?

Metal içerikli olmadığından herhangi bir tat değişikliği yaratmaz, kokuya da sebep olmaz.

AĞIZ KOKUSUNA SEBEP OLUR MU?

Diş eti uyumu ve kesilen dişe tam adaptasyonu sayesinde doğal dişe en yakın seçenektir. Koku oluşturmaz.

ZİRKONYUM DİŞLER İLERİDE RENKLENİP SARARMA YAPAR MI?

Cilalı ve pürüzsüz yüzeyi sebebiyle plak birikimine sebep olmaz. Bu sebeple kahve, çay, sigara gibi renklendiricilerden etkilenmez. Rengi sabit kalır.

RENGİ KOYU OLAN DİŞLERDE KAPLAMANIN ALTINDAN YANSIMA YAPAR MI?

Alttan gelen diş rengini maskeleyebilme özelliğine sahip olduğu için çok koyu renkli dişlerde bile mükemmel estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

ZİRKONYUM KAPLAMALARIMIN BAKIMINI NASIL YAPMALIYIM?

Doğal dişlerinizi fırçaladığınız şekilde ağız temizliğini yapılabilirsiniz. Dişlerin arası için diş ipi ve Köprü altındaki dişsiz bölgeler için de “superfloss” kullanılır. 6 ayda bir hekim kontrollerine düzenli gelindiğinde oluşabilecek problemler belirlenerek önlemler alınır.

ZİRKONYUM KAPLAMALARIN ALTI ÇÜRÜR MÜ NE KADAR SÜREYLE KULLANABİLİRİM?

Oldukça hassas bir çalışma ile üretildiklerinden kesilmiş diş yüzeyine birebir uyum gösterirler.

Bu sayede zirkonyum porselen ile diş arasında bakterilerin sızabileceği bir aralık kalmadığı için aradan çürük oluşumuna izin vermez.

Kullanım süresi kişiye ve kullanım şartlarına bağlı olarak değişmektedir fakat metal altyapılı protezlere göre daha uzun ömürlüdür. Düzenli kontroller yapıldığında çok uzun yıllar kullanalabilirsiniz.

DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİLDİĞİNDE ÇIKARILIRKEN DİŞİME ZARAR VERİR Mİ?

Zirkonyum kaplamalar kesilerek çıkarıldığından ve herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Dişlerde doku kayıplarına sebep olmaz.

ÖZEL BİR YAPIŞTIRMA GEREKİR Mİ?

Geleneksel olarak uygulanan yapıştırma tekniği kullanılır, özel ayrı bir yapıştırma tekniği yoktur.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR NASIL UYGULANIR?

Diş, metal destekli kaplamalarda olduğu gibi bir miktar küçültülür ve diş eti sağlıklı duruma geldiğinde özel ölçü maddeleri ve ağıza uygun kaşıklarla hassas bir ölçü alınır.

Laboratuvar ortamında dişe uygun renkte zirkonyum alt yapı ve üzerine porselen üst yapı işlenerek klinik ortamda dişe uyumlandırılır. Son olarak da özel yapıştırıcılar ile dişe daimi adapte edilir.

Artık kendi dişinizden ayırt etmeden rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İŞLEM SIRASINDA DİŞLERİMDE NE KADAR MADDE KAYBI OLUR?

Madde kaybı porselen laminadan fazladır.Metal destekli porselen kaplamalarla aynıdır. Normal diş yüzeyinizden 1-2mm arasında bir traşlama yapılır.

İŞLEMLER SIRASINDA AĞRI HİSSEDER MİYİM?

Kesim işlemleri lokal anestezi altında gerçekleşir ve sonrasında diş renginde geçici bir kaplama yapılarak sıcak ve soğukta sızlamanın önüne geçilir. Hastaların çok az bir kısmında hafif bir sızlama görülür genel itibariyle sıkıntı yaşanmadan süreç tamamlanır.

KESİLEN DİŞLERDE İLERİDE AĞRI OLUR MU? KANAL TEDAVİSİ GEREKLİ MİDİR?

Isı yalıtma özelliği çok iyi olduğu için dişe, metal alt yapılı porselenlerden daha az ısı iletirler. Bu sayede zirkonyum esaslı porselen uygulanan dişlerde sıcak/soğuk hassasiyeti oluşmaz. Ayrıca ısı değişkenliği daha az olduğundan pulpal hasar daha az meydana gelir ve kanal tedavisi ihtiyacı azalır.

SICAK-SOĞUK HASSASİYETİ GELİŞİR Mİ?

Zirkonyum Oksitin ısı yalıtıcı özelliği olduğu için sıcak-soğuk hassasiyeti gelişmez.

TEDAVİ SÜRESİNCE ESTETİK AÇIDAN BİR SORUN YAŞAR MIYIM?

Özellikle ön dişlerde yapılan geçici kaplamalar daimi zirkonyum kaplamalarınızla şekil olarak benzer olacaktır. Malzeme olarak akrilikten yapılan bu kaplamalar kuvvete dayanıksızdır ancak renk uyumları ve şekil olarak sizi yeterince tatmin edecektir.

BU İŞLEMLER KAÇ GÜNDE TAMAMLANIR?

Diş etleri sorunsuz olan hastalarda 7 gün içerisinde işlem tamamlanır. Hastaların beğenisine göre hekim ve hasta her iki tarafın da memnuniyeti sağlanana kadar birkaç prova eklenebilir.

ZİRKONYUM UYGULAMANIN YAŞI VAR MIDIR?

Sürekli dişlerin sürmesinden sonra her yaşta tedavi yapılabilir. Ancak 16 yaşına kadar yapılan tedavilerde gelişim döneminde çene büyümesi sonucu aralanmalar gözleneceğinden sık sık yenilenmesi gerekebilir. Bu yüzden önerilmez.

PORSELEN VE METALE GÖRE KIRILGAN MIDIR?

Yüksek dirençleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de güvenle kullanılabilirler. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar da zarif ve estetiktirler. Metal altyapılı kron ve köprüler kadar dayanıklıdır.

Porselene nazaran kırılganlığı daha azdır. Metalle kıyaslandığında esneme miktarı daha az, kırılganlık daha fazladır. Bu durum porselenin zirkonyuma, metale karşı daha iyi adapte olmasını sağlar.

Sonuç olarak da porselen kırıklarını en aza indirir.

KIRILMA VEYA ZİRKONYUM KAPLAMANIN DÜŞMESİ SIK GÖRÜLÜR MÜ?

Ters ve fazla bir kuvvette kırılma çatlama görülebilir ancak bu sağlam dişin kırılma ihtimaliyle neredeyse aynıdır. Klinik ortamda büyük oranda tamiri yapılabilmektedir. Kaplamanın altındaki dişte zamanla çürüme başlayıp madde kaybı oluştuysa düşebilir. Böyle durumlarda diş mümkünse tedavi edilir ve kaplama tekrar yapıştırılır.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN DEZAVANTAJI VAR MIDIR?

Uzun dişsiz aralıklar, arka bölgelerde kırılma ihtimali artacağından tavsiye edilmez.

DİŞ ETLERİNDE ÇEKİLME OLUR MU?

Yapılan araştırmalarda diş etleri ile uyumu kanıtlanmıştır. Normal süreçte de yaşla birlikte diş eti çekilmesi söz konusu olur, yalnız hazırlanan zirkonyum kaplamalar diş eti ile son derece uyumlu olduklarından bundan kaynaklı bir diş eti çekilmesi ve diş eti iltihabı söz konusu olmaz.

DİŞ ETİ HASTALIĞI OLANLARDA UYGULANABİLİR Mİ?

Öncelikli olarak diş eti hastalığı giderilir.İyileşme sağlandıktan sonra diş etine her bakımdan çok uyumludur, kesim ve yapıştırma işlemleri de başarılı bir şekilde yapıldığında hastaların yüzünü güldüren sonuçlara ulaşılır.

ZİRKONYUM DİŞLERİM DİŞ ETİMDE RENKLENME YAPAR MI?

Doku dostu bir materyaldir. Diş eti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal altyapılı porselenlerde sıkça görülen dişin boyun bölgesindeki renklenmeleri zirkonyumda kesinlikle görülmez. Rahat rahat gülebilirsiniz artık.

Источник: https://cinedis.com.tr/porselen-ve-zirkon-sabit-protezler/

Neden Porselen Diş? Protez Nedir? Farkı?

Porselen Protezler

Halk arasında Kaplama veya takma diş olarak adlandırılan protezler çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine, estetik bozuklukların giderilmesi, kişinin çiğneme, konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir. Ağız içindeki çürükler, dişlerde aşırı harabiyete neden olmuş ve dişlerin dolgu yapılamayacak duruma gelmesine sebep olmuşsa sağlam ana dişi kurtarmak adına porselen kaplama başlıca uygulamalardan biridir.

Protez uygulamalarındaki amaç nedir?

Protez uygulamalarındaki amaç kişinin yüzü ile uyumlu, doğala en yakın çiğneme ve konuşma işlevini yerine getirebilecek yapay dişler yapmaktır.

 • Herhangi bir nedenden dolayı dişini ya da dişlerini kaybetmiş kişilere
 • Kırık, renklenmiş ya da şekli değişmiş dişlere sahip kişilere
 • Ortodonti tedavisi görmek istemeyen kişilere
 • 18 yaşından büyük herkese porselen kaplama yapılabilir.

Metal destekli porselen kaplamalar adından da anlaşılabileceği gibi, yapım aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılırlar.

Diş dokusuna uygun, gerekli dayanıklılığa sahip Krom-Kobalt ya da Krom-Nikel alaşım kullanılarak yapılan metal destekli kaplamalarda, metal üzerine yerleştirilen porselen altında bulunan metalden etkilenir.

Alt yapıdaki metal, ışığı geçirmediği için mat bir görünüm ve diş eti hizasında da koyu renkte bir hat oluşturur. Bu nedenle metal destekli kaplamalar özellikle ön bölgedeki dişlerde estetik açıdan tavsiye edilmez.

Zirkonyum destekli porselen nedir?

Zirkonyum destekli porselen kaplamalar, alt yapı olarak metal yerine beyaz renge sahip olan zirkonyum alaşım kullanılan protezlerdir.

Zirkonyum destekli porselen kaplamaların avantajları nelerdir?

Zirkonyum kaplamalar,

 • Doğal dişe çok yakın estetik görünüme sahiptir.
 • Metal destekli kaplamalara göre çok daha estetiktir.
 • Işığı yansıtır.
 • Alt yapı olarak beyaz renkli alaşım kullanıldığı için, diş eti hizasında koyu renkli hat oluşmaz.
 • İnsan vücudu ile %100 uyumludur. Alerjik reaksiyon göstermez.

Full porselen kaplamalar nedir?

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Adından anlaşıldığı gibi alt yapıda metal ya da herhangi bir başka madde kullanılmamaktadır. Diğer porselen kaplamalara oranla daha yüksek maliyete sahip olan full porselen kaplamalar doğal diş en yakın estetik görünüme sahiptirler.

Laminate Kaplama (Laminat Vener) Nedir?

Yaprak porselen de denilen, Laminate estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile yapılan estetik bir uygulamadır. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır.

Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırıldığı için dişe zarar verme düzeyi minimumdur. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

 • Estetik olarak dişlerinin görünümünden memnun olmayan,
 • Ortodontik tedavi olmak istemeyen,
 • Ön bölge dişlerinde kırık ya da ayrıklık olan,
 • Ön bölge dişlerinde renkleşme olan kişilere uygulanabilir.

Yaprak porselen yaptırdıktan sonra uzun süre kullanmak istiyorsanız, ağız bakımınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çok sert gıdaları ısırmamanız ve tırnak yeme gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz kaplamalarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Porselen kuron –köprü (kaplamalar) ne kadar sürede hazırlanır? Aşamalarını nelerdir?

Muayene yapıldıktan ve tedavinize karar verildikten sonra ilk aşama; ağız ve diş yapınızın ölçüsünün alınmasıdır. Porselen kaplama yapılacak dişler üzerine kaplama yerleştirilebilmesi için, dişler kesilerek küçültülür. Alınan ölçü protez laboratuarına gönderilerek, prova için alt yapı beklenir.

Alt yapı ile ilgili provalar (diş eti uyumu, yükseklik kontrolü) yapıldıktan sonra estetik prova aşamasına geçilir. Hastanın teni ve yüzü ile uyumlu diş renk seçimi yapılır ve sonra son prova gerçekleştirilir. İstenilen sonuç elde edildiğinde simantasyon denilen yapıştırma işlemi yapılarak süreç tamamlanır.

Bu anlattığımız süreç yaklaşık 10-15 günlük bir zamanı kapsamaktadır.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?

Porselen kaplamaların da tabii ki bir ömrü vardır. Yapılan porselen kaplamalar yaklaşık 10 yıl kadar sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Ancak porselen kaplamaların kullanım ömrünü ağız bakımı yaparak uzatmak mümkün. Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine ve bu rahatsızlığın sonucunda diş kayıplarına sebep olabilir.

Bu nedenle eskimiş protezlerin yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

Porselen kaplamaların bakımı nasıl yapılmalıdır?

Çeşitli sebeplerden dolayı bir çok insan kaplama, köprü ve diş protezleri kullanıyor. Protez kullanımı, ağız ve diş bakımına daha az dikkat edileceği anlamına gelmiyor.

Halk arasında protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacı olmadığı yaygın bir kanı olsa da, protez yüzeyinin dişin mine tabakasından daha tutucu olduğu bilinen bir gerçek. Yani protezlerin yüzeyinde daha çok plak oluşumuna rastlanıyor.

Oysaki düzenli ve etkili bir şekilde temizlenen protezlerin ömrü daha uzun oluyor ve daha konforlu kullanılıyor.

 • Ağız kokusu
 • Diş eti rahatsızlıkları
 • Çürük
 • Protez üzerinde leke
 • Ağızda enfeksiyon gibi bir çok rahatsızlıkla karşılaşılabilir.

Kron bitimi ile diş eti arasında kalan bölge özellikle çok iyi temizlenmelidir. Aksi takdirde bu bölgede bakteriler çoğalarak, çürüklere ya da diş eti hastalıklarına sebep olabilir.

Sabit protezi olan hastalar;

 • Günde en az 2 kere dişlerini fırçalamalı
 • Gargara, arayüz fırçası ya da diş ipi kullanmalı,
 • Köprü protezi olan hastalar ise; köprü vazifesi gören protezin altını çok iyi temizlemelidir, aksi takdirde köprü ayağındaki dişlerde diş eti çekilmeleri meydana gelebilir.

Hareketli protezlerin bakımı nasıl yapılır?

 • Yemeklerden sonra, protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın.
 • Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız. Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler.
 • Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır. Aşındırıcı tozlar kullanmayın.
 • Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen gösterin.
 • Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
 • Protezi temiz tutmanın en etkin yolu, günlük fırçalama ile birlikte haftada bir kaç kez de kimyasal sıvılarda bekletmektir.

Etiket:neden porselen dis protez nedir arasindaki fark

Источник: https://www.vegadent.net/neden-porselen-dis-protez-nedir-fark/

Sabit Protezler Kuron Kaplama Köprü Diş Kaplaması/Diş Hekimi -ANKARA

Porselen Protezler

Sabit protezler, diş hekimleri tarafından protetik diş tedavileri içinde en çok uygulanan protez diş tedavi seçeneğidir. Sabit protezde hastanın mevcut dişi kullanılır.

Dişi prepare edilir, daha sonra üzeri kaplanır ve hastanın ağzına uyumlanır.

Kısaca, sabit protezler, doğal dişin bozulan şeklini düzeltmek veya eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla doğal dişlerden destek alınarak veya onların üzerine yapılan protez diş tedavi yöntemidir.

Sabit protezler, hareketli protezlerden daha doğal ve estetik bir görüntü verir. Daha iyi bir çiğneme fonksiyonu sağlar. Adından da anlaşılacağı üzere, sabit protezler hasta tarafından çıkartılamaz.

Günümüzde sabit protezlerin üst yapısında porselen kullanılmaktadır. Ancak, porselen çiğneme kuvvetine yeteri kadar dayanıklı olmadığı için alt yapı olarak genellikle metal alaşımlar, full seramik malzemeler veya zirkonyum kullanılır. Kullanılan alt yapı malzemesine göre porselen dişler, metal destekli porselen veya metal desteksiz tam porselen olarak isimlendirilir.

Sabit protezler, kendi içinde kuron (kaplama), köprü, laminate kuron, Maryland Köprü, Teleskop Kuron, inley-onley dolgular gibi alt bölümler halinde incelenebilir.

KURON (DİŞ KAPLAMASI – KAPLAMA DİŞ)

Kuron’a halk arasında, diş kaplaması veya kaplama diş de denilir. Kuron, çürük veya travmaya bağlı olarak kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin ya da kanal tedavisi görmüş dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir. Kaplama, altındaki hasar görmüş dişe tam uyum göstererek, dişi her taraftan saran dental restorasyondur.

Kuron Diş Kaplaması

Kuron Protezi Hangi Hallerde Uygulanır

 • Yeterince diş desteği olmayan büyük dolgulu bir dişin restorasyonunda,
 • Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılmasında,
 • Şekil bozukluğu olan dişlerin şeklinin düzeltilmesinde,
 • Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için için,
 • Diş implantlarının üst yapısı olarak,
 • Renk problemi olan dişlerin renginin daha estetik bir görüntüye çevrilmesi için,
 • Çürük, kırık, travmaya uğramış veya herhangi bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin düzeltmesinde,

kron protezleri (kaplama diş) uygulanır.

Kuron ve Estetik

Kuronlarda estetik ve doğal bir görüntü elde etmek için kullanılan alt yapı malzemesi çok önemlidir. Geleneksel olarak kullanılın metal alt yapılar, ışığı geçirmediği için mat bir görüntü verir.

Ancak, günümüzde, metal alt yapı yerine, güçlendirilmiş seramik (porselen) ve zirkonyum alt yapılar kullanılmaktadır. Bu şekilde yapılan kaplama dişler, doğal dişe çok yakın estetik görüntü vermektedir.

Estetik Kuron Protez Dişler

KÖPRÜ PROTEZLERİ (KÖPRÜ DİŞLER)

Bir veya birden fazla diş kayıpları durumunda, estetik, konuşma ve fonksiyon kaybını karşılamak amacıyla, komşu dişlerin küçültülüp bunların üstüne yapılan kaplamalardan destek alınarak, ara boşlukların doldurulması işlemine köprü protezi denir.

Köprü Dişler

Köprü Protezleri Neden Yaptırılmalıdır

Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiği hallerde, komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar.

Bunun sonucunda, boşluğun yanındaki dişlerde diş eti problemleri, çene kemiğinde kemik kayıpları, diş estetiğinde bozulma ve çiğneme kuvvetinde azalma meydana gelir.

Boşluk, tedavi edilip köprü veya implant destekli kuron yapılmaz ise, komşu dişlerin de kaybetme tehsi ile karşı karşıya kalınabilir.

Ayrıca, köprü protezleri yüzün doğal şeklinin korunmasında, yüz ve yanağın desteklenmesinde önemli rol oynar. Örneğin bir veya daha fazla azı dişin kaybı, bireyin yüzünü olduğundan yaşlı ve yıpranmış görünmesine neden olur.

Köprü Protezi Çeşitleri

Köprü protezleri, kullanılan materyale göre (metal destekli köprüler, güçlendirilmiş porselen destekli köprüler veya zirkonyum köprüler) olarak farklı şekillerde isimlendirebildiği gibi, kullanım alanlarına göre de (adeviz köprüler, tam seramik köprü protezi, implant üstü köprü protezi) olarak isimlendirilebilirler.

Size, hangi çeşit köprü protezinin uygun olacağına, olası tedavi yöntemlerine ve alternatif fiyatlarına göre diş hekimi ile birlikte karar vermeniz uygun olacaktır.

MARYLAND KÖPRÜ

Ön tek diş eksiklerinde, eksik alanın iki yanındaki dişlerin sadece iç yüzeylerinden kesim yapılarak buralara gelecek kanatlarla, yüzeysel tutuculuk sağlamak suretiyle yapılan uygulamalara maryland köprü denir.

Maryland Köprü

PORSELEN LAMİNA

Dişin görünen ön yüzeylerinde, mine sınırları dahilinde, az bir kesim yapılması ve hazırlanan porselen yaprağın buraya yapıştırılması işlemidir.

Porselen Lamina

Porselen lamina hakkında estetik diş hekimliği bölümünde ayrıntılı bilgi verilmektedir.

TELESKOP KURON

Hastanın çenesinde bir veya bir kaç diş kaldığında tercih edile bir tedavi seçeneğidir.

Protez yapılacak kısımla uyumsuzluk yaratacak, aşırı eğri, çapraşık ve uzamış dişler olduğunda, bu dişleri kaybetmektense boylarının kısaltılarak üzerlerine iç içe geçen teloskop kuron (çift kuron) denilen kuronlar uygulanabilir.

Bu yöntemde amaç, kanca ve tutucu kullanılmadan kalan dişlerin kökenine yük binmesini önlemek ve protezde estetik bütünlük sağlamaktır.

SABİT PROTEZLERDE DİŞ KESİMİ

Sabit protezlerde, dişlerin kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dişin dişeti ile birleştiği bölgede, kullanılacak materyale göre uygun basamak oluşturmaktır. Bu sayede, yapıştırılan kuran veya köprünün dişetine fazla baskı yapıp, dişeti enfeksiyonuna veya dişeti kenarına koyu renkli bir hat oluşmasına yol açması önlenmiş olur.

Источник: http://www.semaaltunsoy.com/dis-hekimi-sabit-protezler-kuron-dis-kaplamasi-kopru-kaplama/

Protez

Porselen Protezler

Dentopol Protez Kliniği’nde Protez Uzmanı Diş Hekimleri tarafından aşağıdaki protetik uygulamalar ve daha fazlası gerçekleştirilmektedir:
Bölümlü Protez, Tam Protez, İmmediat Protez, Veneer Kuron, Laminat Veneer Kuron, Luminers Kuron, Zirkonium Kuron, Kıymetli Metalli Porselen Kuron, İmplant Destekli Protezler, İmplant Üstü Kron Seramik, İmplant Üstü Zirkonium, Teleskop Kuron, Geçici Kuron, Gece Plağı (Bruksizm-Diş Gıcırdatma İçin), Tamir, Kuron Köprü Tamiri, Diş İlavesi (Tek Diş), Düşmüş Kuron Ve Köprü Simantasyonu, Diş Üstü Protezi (Overdenture)

Diş Protezi nedir?

Kaybolan dişlerin ve dokuların, çiğneme fonksiyonlarını, konuşmaya katkılarını ve estetiğini iade ederken mevcut dokuların da sağlığının korunmasına yardımcı olmak üzere yapılan yapay dişlerdir.

Diş Protezleri kaybedilen dişlerin, fonksiyonlarının hastaya kazandırılması için yapılan tüm yapay materyallerdir. Diş protezi tedavisi protez uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Protez tedavisinde hastaya uygulanacak en iyi protez hangisidir sorunun cevabını ancak, hastanın hangi protez tipine uygun olduğunu belirleyen protez uzmanı vermektedir. Çünki protez tedavileri kişiden kişiye değişmektedir.

Kaç Çeşit Diş Protezleri vardır?

Protezleri sabit ve hareketli protezler olarak iki ayrı sınıfta değerlendirebiliriz. Sabit protezler kuron ve köprü olarak ayrılırken, bunlar da yapımlarında kullanılan malzemeye göre full metal, metal destekli porselen diş veya full porselen diş olarak isimlendirilebilirler. Hareketli protezler ise farklı özelliklerine göre farklı şekillerde isimlendirilebilirler.

3 Ana Çeşit Diş Protezi vardır

Sabit Protezler : Sabit Protezler ancak protez uzmanı tarafından dişe yapıştırılan ve hastanın çıkaramayacağı protezlerdir. Bu protezler yerinden oynamaz ve çok konforludu.

Hareketli Protezler : Bu protezler hasta tarafından takılıp çıkarılan ve kullanması oldukça zor, ancak alışma sürecinden sonra hastanın rahat edebileceği protezlerdir.

İmplant üstü Protezler : İmplant üstü protezler dental implant uygulandıktan sonra implantların üzerine daha önceden planlanıp yapılan kaplama veya takıp çıkarılabilen veya implant sayısına göre çeşitilik gösteren tüm implant destekli protezlerdir.

Sabit Protez Çeşitleri nelerdir?

• Kuron (Kaplama) (tek dişin kaplanması şeklinde)• Köprü (eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması- genelde uygulanan)• Lamine (Yaprak Porselen)

• Zirkonyum Porselen

Hareketli Protez Çeşitleri Nelerdir?

• Total Protezler (Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda kullanılır)• Parsiyel Protezler (Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır)• Hasas Tutucu Protezler (Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir)

• Immediat Protezler (geçici dişler)

İmplant Üstü Protez Çeşitleri nelerdir?

• Sabit (bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar) İmplant üstü sabit protezler, metal seramik (porselen) kaplamalar, zirkonyum porselen kaplamalar olmak üzere çeşitlendirilir. Ayrıca implant sayısı dikkate alınarak ALL on Four veya hibrit sabit protezler mevcuttur.

•Harektli (tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler) İmplant üstü hareketli protezlerde yine barlı protezler ve locater’lı protezler ayrıca ball-attachment’li protezler olmak üzere çeşitlendirilir
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Metal destekli Porselen (Seramik) Kaplamalar nedir?

Çeşitli sebeplerle aşırı madde kaybına uğramış dişlerin korunması için dişlerinin üzerlerinin diş şeklindeki doku dostu malzemelerle kaplanmasıdır. Bu işlemin yapılma amacı dişin ömrünü uzatmaktır. Bundan dolayı dişe bir zararı yoktur. Estetik kaygılarda diş kaplanabilir bu tamamen hastanın isteğine bağlıdır.

Metal destekli Porselen Kaplamalarla, Zirkonyum Kaplamalar arasındaki fark nedir?

Metal seramik kaplamalarda porselan aldında metal bir tabaka vardır. Bunun üzerine porselen gelir. Bu kaplamalarda estetik bir görüntü sağlamak zor olabilir. Zirkonyum destekli kaplamalarda ise Zirkonyum beyaz metal olduğu için daha doğal bir estetik sağlanabilir. Ayrıca Zirkonyum porselenin dayanıklık tarafı daha sağlamdırç Diş eti uyumu metale göre daha iyidir.

Porselen Köprü / Kuronların ömürleri ne kadardır?

Porselen protezler için ortalama 5-6 yıllık bir sene zarfında kişinin ağız bakımı ve alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Fakat temiz bir ağız bakımı ile ömrü çok daha uzun olacağını söylemek yanlış olmaz.

Empress Kuron nedir?

Özelikle ışık geçirgenliği sebebi ile Estetik amaçlı çok sık tercih edilen kaplamadır. Ön dişlerde estetik olarak başarısı oldukça yüksektir. Alt yapı için Metal destekli değil, cam destekli güçlendirilmiş porselen kullanılır.

Protezlerin bakımı nasıl olmalıdır?

Hareketli protezlerin bakımı oldukça kolaydır. Günlük olarak çıkartılıp yemeklerden sonra, lavaboda protez temizleme fırçaları ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Özelikle yatmadan önce çıkartıp temizlemek çok faydalı olur.

Porselen Kaplama (Kurun / Köprü ) bakımı nasıl olmalıdır?

Porselen kaplamalar ister implant üstü, ister dişlerin üzerine olsun bunların tamamı bizim doğal dişlerimize uyguladığımız bakımın aynısını ister. Dental implant yaptırdım üzerinde kaplama var nasılsa çürümez bir daha diş fırçalamama gerek yok diye düşünülmeyecek.

Çünkü dişeti sağlığı ve hijyen her zaman çok önemli olduğu bilinciyle bu dişlerde tıpkı doğal dişler gibi fırçalanıp gerekiyorsa diş ipi ve gargara yapılarak temiz tutulmalıdır.

Aynı dişlerimize yaptığımız bakımın aynısı hatta daha titiz olunması gerektiğini bilerek hareket edilmelidir.

Porselen Lamninalar (Yaprak Porselen) ne demektir?

Dişlerin şekillerini, renklerini bazende belli bir orana kadar olan çapraşıklıklarını düzeltmek amacıyla kullanılan bir protetik tekniktir.

Hastanın beklentisine diş ve dişetleri ile dudak yapısına uyum sağlayabilen doğal gülüşlere sahip olmalarını sağlayabilen, ana dişlerin üzerine çok az bir aşındırma yapılarak yapıştırılan ince porselenlerdir.

Laboratuvar ortamında hazırlanan lamineler diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine yapıştırılır.

Lamine Porselen Avantajları nelerdir?

Lamineleri yapmak için dişten çok az bir madde kaybı olur veya bazı durumlarda hiçbir aşındırma yapılmadan lamine yapılır. Ayrıca dişeti uyumu diğer kaplamalara oranla çok daha iyidir ve doğal bir görünüm sunar.

Yapılan Kaplamalar yapılan dişin ömrünü kısaltır mı?

Kaplama olarak bilinen kuron ve köprü protezleri dişlerin üzerine geçen dişleri çepeçevre saran protezlerdir. Özellikle büyük dolgulara sahip dişlerde dişin tamamını sararak, dişi dış etkenlerden korur ve daha uzun süre kullanımına olanak sağlar.

Lamina uygulamasında dişlerden hiç madde kaldırılmadığı doğru mudur?

Lamina uygulaması doğru endikasyon ve uygun diş sıralamasına sahip hastalarda dişler üzerinden çok az(0.3_0.5 mm) madde kaldırarak ya da hiç madde kaldırılmadan yapılan protez çeşididir. Fakat diş diziminde çapraşıklık varsa diş yüzeyinden ortalama miktarın biraz üzerinde madde kaldırmak gerekebilir.

Kaplama yapıldıktan sonra dişlerde ağrı olması normal mıdır?

oKaplama olarak bilinen kuron ve köprü protezleri dişlerin küçültülüp aşındırılması ile yapılan bir protez çeşididir. Bu işlemden sonra kuron ve köprü protezleri daimi yapıştırılana kadar özellikle geçici protez kullanım sürecinde soğuk hassasiyetinin hissedilmesi normaldir. Daimi kuron ya da köprü protezleri takıldığında bu durum genellikle geçer.

Dişler/protezler takıldıktan sonra konuşmam değişti. Bu durum kalıcı mıdır?

Bu durum tam dişsiz bireylere hareketli ya da sabit diş protezleri takıldığında ya da ön dişlerde protetik değişiklik yapıldığı zaman olur. Kişiye uygun doğru bir protez yapıldığı takdirde 1 hafta maksimum 10 gün içinde konuşma eski haline döner.

Tedavi süreci nedir?

Protetik tedavilerde yapım süreci ortalama 7-10 gündür.

Tedavi sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Ağız ve diş sağlığı için fırçalama ve ip kullanımı olmazsa olmazlardandır. Köprü sistemlerinde dişler birleşik olduğu için iple araları temizleyemeyeceğimizden, ara yüz fırçası kullanmalısınız.

Hareketli protezlerin ağıza uyum sürecinde damaklarda vuruklar olabileceğinden acıtan yerlerin protez içinden aşındırılmaları gerekir. Bu şekilde proteze alışma sürecinin daha kolay geçmesi sağlanmalıdır. Alışabilmek için acıtan yerlere sabredip ciddi vuruklara sebep olmak gibi bir yanılgıya düşülmemelidir.

Tabii doğal dişlerimizde yapmamamız gereken fındık, ceviz kırmak gibi yanlış uygulamalar kaplama ve protezler için de geçerlidir.

“Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindedir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.”

Источник: http://www.dentopol.com/protez/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть