Probiyotik İle Kolay Sindirim

içerik

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları İçin Kullanılabilecek En İyi 5 Probiyotik

Probiyotik İle Kolay Sindirim

Sabah kötü bir mide ile uyanıyor bazen tuvaletten çıkamıyor musunuz? Ya da gün içerisinde şişkinlik ile mi savaşıyorsunuz? Evet biraz keyifsiz bir başlangıç oldu. Ancak bugün size, tüm sindirim problemlerinize iyi gelebilecek bir üründen bahsedeceğiz: probiyotik!

Aslında tüm bakteriler kötü değildir, her ne kadar bizlere bakterilerden korunmamız gerektiği öğretilmiş olsa da vücudumuzda bize faydalı olan milyonlarca bakteri bulunmaktadır. Probiyotikler bunlardan bazılarıdır.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları ve mide rahatsızlıkları konusunda yararları görülen bu bakteriler, probiyotik kapsül olarak zaman zaman doktor reçetelerine bile eklenmektedir.

Probiyotik nedir, probiyotik takviyesi nasıl kullanımlarıdır sorularını cevaplamadan önce sizinle faydasını görebileceğiniz 5 probiyotiği paylaşacağız.

1. Probien Probiyotik Prebiyotik 30 Kapsül

Probien Probiyotik Prebiyotik kutusunda 30 kapsül bulundurmaktadır. Her kapsülde 11 cins toplam 5 milyar probiyotik ve 500 mg inülin (prebiyotik) içermektedir. Bağırsakta çözünen bitkisel kapsüllerden oluşur. Servis başı fiyatı 3 TL’dir.

2. Orzax Bigflor Probiyotik&Prebiyotik 10 Kapsül

Orzax Bigflor Probiyotik&Prebiyotik kutusunda 10 kapsül bulundurmaktadır. Her kapsülde 3 cins toplam 1 milyar probiyotik, 250 mg Saccharomyces Boulardii ve 25 mg inülin (prebiyotik) içermektedir. Kapsüller bitkiseldir, helal sertifikalıdır. Servis başı fiyatı 2,20 TL’dir.

3. Nature’s Supreme Probiotic 5B 30 Kapsül

Nature’s Supreme Probiotic 5B kutusunda 30 kapsül bulundurmaktadır.  Her servisinde 11 cinsten toplam 10 milyar aktif probiyotik ve 1200 mg inülin bulundurmaktadır. Bağırsakta çözünen DR Caps™ kapsüllere sahiptir. GMP ve helal sertifikalı tesislerde üretilir. Servis başı fiyatı 2,33 TL’dir.

4. Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 30 Tablet

Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin kutusunda 30 tablet bulundurmaktadır. Probiyotik içeriğinin yanısıra güçlü vitamin ve mineral içeriği ile dikkat çekmektedir. Her tablette 3 farklı cinsten toplam 2 milyar probiyotik karışımı içermektedir. Ürünün servis başı fiyatı 1,30 TL’dir.

5. Solgar Advanced Acidophilus Plus 60 Kapsül

Solgar Advanced Acidophilus Plus kutusunda 60 kapsül bulundurmaktadır. Her serviste 500 milyon probiyotik türü içermektedir. Bitkisel kapsül formunda olduğundan vejetaryen kullanımı için uygundur. Servis başı ürün fiyatı 1,80 TL’dir.

Probiyotik Nedir?

Vücudumuzda bulunan yararlı bakterilere probiyotik diyoruz. Özellikle antibiyotik kullanımı ile birlikte; başta sindirim sistemimize olmak üzere vücudumuza faydaları olan probiyotikler azalır. Bu sebeple antibiyotik kullanımı sonrası çeşitli sindirim sistemi problemleri yaşayıp mide rahatsızlıkları geçirebiliriz.

Milyonlarca çeşidi olan probiyotiklerin bize en çok faydası olan iki çeişidi Lactobacillus ve Bifidobacterium’dur. Bunlara ek olarak Saccharomycesboulardii de maya ailesinden gelmektedir ve bağırsağa girdiklerinde burada bir süre durarak ishal probleminin düzenlenmesine yardımcı olurlar.

Probiyotikilaç ya da probiyotiktablet dediğimiz gıda destekleri, kefir, yoğurt gibi fermente edilmiş besinlerde bulunan probiyotiklere sahiptirler.

Probiyotikler, sindirim sistemindeki aksamalara bağlı kabızlık, ishal, şişkinlik problemleri, enfeksiyöz ishal ve huzursuz bağırsak sendromu gibi problemlerinde destek olarak kullanılmasının yanısıra egzama gibi cilt problemleri ürinal ve vajinal sağlık, alerji ve oral sağlık açısından da bazı kişilere yardımcı olabilmektedir. (1)

Probiyotik Takviyeleri Nasıl Kullanılır?

Tek seferlik yaşayacağınız ishal ve kabızlık gibi problemler gün içerisinde yediğiniz herhangi bir yiyeceğe bağlı olabilir. Eğer probleminiz devam ediyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Probiyotikler genellikle bu problemlerin görüldüğü dönemlerde ana tedaviye destek olarak kullanılır. Probiyotik saşe, tablet ve kapsül formda olabilmektedirler.

Kullanım sıklığı genellikle günde 1 servis olmasına rağmen bu konuda kutu üzerindeki talimatlara ve doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz.

Источник: https://muscleandfitness.com.tr/en-iyi-probiyotik-hangisi/

Probiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir ve Probiyotik Takviyeler Ne İşe Yarar

Probiyotik İle Kolay Sindirim

Probiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir ve Probiyotik Takviyeler Ne İşe Yarar

Bu çalışmamızda, probiyotik nedir, probiyotik faydaları nelerdir ve probiyotik takviyeler konularını ele alacağız.

Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz, tüm soruları tek tek cevaplıyor olacağım. Diyetisyen gözüyle, bilimsel ve doğru bilgiye ulaşmanız çok önemlidir.

Bu çalışmamızı beğenirseniz, aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarından paylaşın, herkes bu bilgilerden faydalansın.

Probiyotik Nedir?

Öncelikle, probiyotik nedir? Antibiyotik teriminin anlamca karşıtı olan probiyotik, “pro” ve “biota” kelimelerinden adını alır ve “yaşam için” anlamına gelmektedir.

Probiyotikler vücut sağlığının korunmasına katkı sağlayan yararlı mikroorganizmalar olarak tanımlanabilir.

Sindirim sisteminin düzenlenmesinden, bağışıklığın arttırılmasına kadar vücuda pek çok yararlı etki sağladığı görülmektedir.

Sağlıklı bir insanın bağırsaklarındaki bakteri sayısının, vücudumuzdaki toplam hücre sayısından yaklaşık 10 kat daha fazla olduğu düşülmektedir.

Bağırsaklarda yaşayan yararlı bakteriler; hastalıklardan korunmaya veya hastalıkların ilerlemesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Probiyotikler ise bağırsaklardaki bu yararlı bakterilerin artmasına, zararlı bakterilerin ise azalmasına yardımcı olurlar.

Aynı zamanda bağırsak sistemindeki bakteri dengesinin korunmasında ve yenilenmesinde de etkileri vardır. Yapılan araştırmalarda probiyotiklerin birçoğunun patojen olmayan mikroorganizmalar olduğu; Laktobasiller, Bifidobakteriler ve Enterokoklar gibi insanların sindirim sisteminde doğal olarak bulunduğu görülmüştür.

Probiyotik mikroorganizmaların vücuda yararlı olabilmesi için; toksijen etkisinin olmaması, mide asidi ve safra suyuna dayanıklı olması, bağırsak hücre epiteline tutunabilmesi, gastrointestinal sistemde geçici olarak kolonize olabilmesi ve doğal bağırsak florasına uyum sağlayabilmesi gerekmektedir.

Probiyotik nedir sorusundan sonra, prebiyotik nedir? sorusunu cevaplamak gerekir.

Prebiyotikler sindirilmeden bağırsaklara ulaşabilen, buradaki yararlı bakterilerin çoğalmasını ve aktivitesini uyaran besin maddeleri olarak tanımlanmaktadır.

İnce bağırsakta sindirime uğramamaları ve mikroorganizmaların çoğalmasını teşvik etmeleri en belirgin özellikleridir. Bu özellikleri sayesinde sağlığı da olumlu yönde etkilerler.

Frukto-oligosakkaritler (FOS), inulin, galakto-sakkaritler, laktuloz, laktilol prebiyotiklere örnek verilebilir. Prebiyotik gıda ise; içerisinde prebiyotik madde bulunan ürün demektir.

Probiyotik Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir? 

Probiyotik bakterilerin insan sağlığına ve beslenmesi üzerine pek çok etkisinin olduğu bilinmektedir. Özellikle gastrointestinal sistem hastalıklarında yararlı etkisinin daha fazla olduğu görülmektedir. Laktoz sindirimine katkısında, ishal veya kabızlık tedavilerinde probiyotiklere daha sık ihtiyaç duyulmaktadır. Probiyotiklerin vücut sağlığına etkileri aşağıda sıralanmıştır:

 • İshal riskini azaltır: Gelişmekte olan ülkelerde özellikle 5 yaş altı çocukların hastalık ve ölüm nedenlerinin en önemlilerinden biri diyare yani ishaldir. İshal tedavisine yönelik yapılan pek çok çalışmada probiyotik kullanımının ishal olma riskini 4 kat azalttığı görülmüştür.
 • Laktoz sindirimine katkı sağlar: Yapılan araştırmalara göre laktoz sindirim bozukluğunun dünya nüfusunun %75’ini etkilediği düşünülmektedir. Laktoz sindirim bozukluğu olan bireylerin yoğurdu süte kıyasla daha rahat absorbe ederek sindirdikleri görülmüştür. Bunun nedeninin ise yoğurtta bulunan bakteriler olduğu düşünülmektedir.
 • Kabızlık şikayetine karşı koruyucudur: Yapılan pek çok çalışmada yararlı probiyotik bakterilerin konstipasyon yani kabızlığın tedavi edilmesinde ve semptomların giderilmesinde olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür.
 • Kolon kanserinden korur: Probiyotik bakteriler kansere neden olan mutajenik etkileri önleyerek kanser riskini azaltabilir.
 • Ürogenital sistem sağlığını korur: Üriner sistemin doğal flora dengesinin bozulması enfeksiyon riskinin de artmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalarda probiyotik kaynağı olan yoğurdun düzenli bir şekilde tüketilmesinin kadınlarda candidaya bağlı vajinal enfeksiyonun azalmasında ve idrar yolu enfeksiyonundan korunmada olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.
 • Antibiyotik kullanımı sonucu azalan yararlı bakterilerin tekrar artmasını sağlar: Reçeteli kullanılanın antibiyotiklerin uzun süre kullanımı bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri sayısının azalmasına neden olabilir. Probiyotikleri antibiyotik kullanımı sonrası azalan bağırsak bakteri çeşitlerinin tekrar artmasına yardımcı olurlar.
 • Gıda alerjisinden koruma: Bağışıklığı arttırma ve bağırsaklardaki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaları sayesinde alerjik semtomların azaltılmasında etkili olurlar.

Bağırsaktaki Probiyotikler Neden Önemlidir? 

Bağırsaklarda bulunan mikroorganizma topluluğuna bağırsak florası denir. Bağırsak florasını bakteriler, virüsler ve mayalar oluşturur; ancak floranın çoğunluğunu bakteriler oluşturur. Bağırsak florasının pek çok işlevi vardır ve bir organ gibi çalışmaktadır. Bu yüzden bağırsak florası bilim adamları tarafından “unutulmuş organ” olarak da tanımlanabilir.

Bağırsak florasında bulunan yararlı bakteriler K vitamini ve bazı B vitaminlerinin üretilmesinde görevlidirler.

 Besinler ile alınan diyet lifinin metabolik fonksiyonlarda görevli olan kısa zincirli yağ asitlerine çevirilmesinde etkili olurlar.

Probiyotikler aynı zamanda bağışıklık sisteminin uyarılmasında da etkilidirler. Bu sayede vücuda sızan zararlı maddelerin sağlığı bozmasını engellerler.

Probiyotiklerin cilt sağlığının korunması, kabızlık, ishal gibi şikayetelere iyi gelerek sindirim sisteminin düzenlenmesi, antibiyotiğin oluşturduğu zararların giderilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara yakalanma riskinin azaltılması givi vücuda sağlığına birçok yararı vardır.

Hangi Besinler Probiyotik İçerir? 

 • Yoğurt: En çok bilinen probiyotik kaynağı besindir. İçerdiği yararlı bakteriler sayesinde özellikle sindirim sistemi sağlığını korur.
 • Kefir: Tüketimi 3000 yıl önesine dayanan kefir terimi ilk olarak Türkiye ve Rusya’da ortaya çıkmıştır. Süt ürünü olan kefir, sütün bakteriler tarafından fermantasyona uğraması sonucu oluşur. Yoğurda benzemektedir; ancak mayalanma aşamasında daha fazla bakteri bulunmasından dolayı probiyotik oranı yoğurttan daha yüksektir.
 • Turşu: Probiyotik kaynağı olarak en çok bilinen besindir ve yararlı bakterilerden zengindir.
 • Lahana turşusu: Turşu çeşitleri arasında probiyotik açısından en zengin olanı lahana turşusudur. Sindirim enzimlerinden de yüksektir ve bağırsaklarda iyi bakterilerin çoğalmasını destekler.
 • Natto: Japonya’ya özgü bir yemek olan natto fermente soya fasulyesi içerir ve probiyotik açısından oldukça zengindir.
 • Kombucha – Kombu Çayı: Bakteri ve mayadan zengin bi çay çeşidi olarak tanımlanabilir. Siyah çaya benzeyen bu içecek probiyotik açısından oldukça zengindir. Kombu çayı olarakta bilinir. Kombu çayı nedir ve evde nasıl hazırlanır? hakkında videomu aşağıdan izleyebilirsiniz.
 • Misso: Dünya genelinde ünlü olan Japonlara ait bir çorba çeşididir. Fermente soya fasulyesi, pirinç veya arpa ile bir miktar sıcak suyun eklenmesi ile hazırlanır. Daha sonra fermantasyon aşamasında geçilir. Bu fermantasyon süresi birkaç gün ya da yıl arasında değişir. Sonrasında kırmızı, beyaz veya koyu kahverengi bir hamur haline gelir. Oluşan bu misso tüketilmeden önce suya karıştırılarak çözünmesi sağlanır.
 • Nar ekşisi, sirke, boza ve şalgam probiyotik kaynağı olan diğer besinler arasındadır.

Probiyotikler hastalıklardan korunmak amaçlı kullanılabileceği gibi oluşan bazı sağlık problemlerine karşı da kullanılmaktadır. Bazı durumlar vücudu zararlı bakterilere karşı savunmasız ve dirençsiz bırakabilir. Fazla antibiyotik kullanımı, yaş, stres gibi faktörler, kötü ve yetersiz beslenme, lifli besinlerin az tüketilmesi,  sindirim problemleri bu sağlık sorunlarına örnek verilebilir.

Probiyotiklerin iyileşme sürecine takviye edici olarak kullanılabileceği durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan ishal
 • Hassas bağırsak sendromu
 • Enfeksiyona bağlı ishaller
 • İnflamatuar bağırsak hastalıkları

Probiyotik takviyeleri genellikle vücut tarafından kolay tolere edilebilir ve güvenilirdir. Ancak adaptasyon sürecindeki birkaç gün gaz veya karın ağrısı gibi şikayetler sık görülür. Bu şikayetler genellikle 2 hafta içerisinde geçmektedir. Bir süre sonra sindirim sistemi de düzene girmeye başlayacaktır.

Probiyotiklerin her zaman sık aralıklarla kullanılmasına gerek yoktur. Eğer vücut sağlıklıysa, kilo problemi yoksa ve kişi düzenli besleniyorsa probiyotik takviyelerine ihtiyaç duyulmaya bilir.

Özellikle beslenme düzeni sebze, meyve ve baklagil ağırlıklıysa bağırsak florasının daha sağlıklı olmalı yüksektir. Ancak AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen bir sağlık sorunu varsa, probiyotik takviyelerinin kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Probiyotiklerin Yan Etkileri Olur Mu? 

Probiyotiklerin yan etkileri kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda şişkinlik veya karın ağrısı şeklinde görülebilir. Bu etkisi bakteri açısından zengin olmasında kaynaklanmaktadır. Gaz, şişkinlik veya karın ağrısı gibi şikayetler görüldüğünde probiyotik kullanımı bırakılmamalıdır. Yaklaşık 1-2 hafta sonra bu şikayetlerin ortadan kalktığı görülmektedir.

Probiyotikler Zayıflatır Mı?

Yapılan bilimsel çalışmalarda obez bireylerin bağırsak florasının zayıf bireylerden farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Deney hayvanları üzerinde yapılan bir çalışmada ise; zayıf hayvanların bağırsaklarında bulunan bakterilerin kilolu hayvanlara transfer edilmesi sonucunda kilolu hayvanlarda ağırlık kaybının olduğu görülmüştür.

Bütün bu çalışmaların sonuçları bağırsak florasının vücut yağ oranını belirleyebileciğini düşündürtmüştür. Bu konuda yapılmış en bilimsel ve açıklayıcı araştırma 2013 yılında açıklanmıştır.

Bu araştırmaya göre yağ oranı yüksek olan 200 birey 12 hafta boyunca Lactobacillus gasseri probiyotiği kullandırılmıştır.

Bu araştırmanın sonucunda bireylerin karın bölgesindeki yağların %8,5’ini kaybettikleri görülmüştür.

Ancak probiyotiklerin obeziteye veya zayıflamaya kesin bir olumlu etkisinin olduğunu söylemek için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır.

Umarım probiyotikler hakkında bu ayrıntılı çalışmayı beğendiniz. Sorularınızı aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca, bir önceki Ramazan Diyeti, Örnek Ramazan Menüsü ve Oruç Diyet Listesi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Источник: https://aysetugbasengel.com/probiyotik-nedir-faydalari-takviyeler/

Probiyotik İçeren Besinler Nelerdir?

Probiyotik İle Kolay Sindirim

Bazı literatürlere göre Yunanca bazı literatürlere göre ise Latince bir kelime olan “pro” yani “için” sözcüğü ile, Yunanca “biotikos” yani “canlı” kelimesinin bir araya gelmesi ile meydana gelen “probiyotik” kelimesi “yaşam için uygun, canlı” anlamına gelmektedir. Bu adlandırılmadan da anlaşılacağı üzere probiyotikler, vücut için fayda sağlayan mikro canlılar olarak  tanımlanmıştır.

Normalde doğada iki bakteri türü bulunmaktadır. Bu bakteri türlerinden biri, hastalıklara sebep olan ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen patojen bakteri sınıfıdır.

Diğer bakteri türleri ise, vücut için fayda sağlayan ve özellikle de sindirim sistemi sağlığını destekleyen yararlı bakterilerdir.

Zararlı bakteriler vücudun her hangi bir bölgesine yerleşip, yaşayabilirken, yararlı bakteriler sadece bağırsaklara yerleşmekte ve böylece sindirim sisteminin faaliyetlerine yardımcı olmaktadır. Öyle ki, yararlı bakteriler olmadan, besinlerin sindirimini dahi gerçekleştirmek mümkün değildir.

Probiyotik olarak kullanılan faydalı bakterilerin başında ise sıklıkla, “laktik asit”, “bifidobakteriyum”, “bifidus regularis”, “lactobacillus bulgaricus” ile “lactobacillus acidophilus” bakterileri gelmektedir. Ancak bazı durumlarda, basil ve mayalar da probiyotik olarak kullanılabilmektedir.

Bağırsaklarda yaşayan probiyotiklerle, insan vücudu arasında, tıp dilinde “simbiyozis” olarak adlandırılan bir ilişki bulunmaktadır. Yani iki tarafın da faydalandığı bir ortaklık söz konusudur. Probiyotikler, vücuda mikroplar ile mücadelede yardımcı olurken, insan vücudu da onlara ev sahipliği yapmakta ve onlara yaşam alanı sağlamaktadır.

Yetişkin bir insanın bağırsaklarında bulunan probiyotik miktarı ise, yaklaşık olarak 100 trilyon civarındadır ve bunların toplam ağırlıkları da neredeyse 1,5 kilo kadardır. İnsan vücudundaki toplam hücre sayısı ise sadece 10 trilyon civarındadır. Yani, bağırsaklarda toplam hücre sayısının neredeyse 10 katı kadar faydalı bakteri bulunmaktadır.

Sağlık için zararsız ve hatta faydalı olan probiyotikler, antibiyotik gibi bazı ilaçların kullanımı ve yanlış beslenme sonucu imha edilebilmektedir.

Çünkü, antibiyotik ilaçlar, zararlı patojenleri yok etmesinin yanı sıra, faydalı bakterileri de eş zamanlı olarak imha etmektedir. Bundan dolayı da, sürekli ve yüksek dozlarda antibiyotik tüketimi, bir takım sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Öte yandan, aşırı derecede işlenmiş olan gıdaların tüketilmesi ya da lif bakımından zengin gıdaların az tüketilmesi sonucu, probiyotik üretimi azalmakta ve bundan dolayı da, probiyotiklerin miktarında azalma yaşanmaktadır.

Ayrıca, uzun süre devam eden ishal, stres, alkol ve uyuşturucu kullanımı da, probiyotik oranının azalmasına ve sonuç olarak da, sindirim sistemi sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

Probiyotiklerin Faydaları

Probiyotikler, vücutta, toksin ve kanserojen maddeler gibi, zararlı bileşiklerin oluşmasını önlemeye, zararlı bakterilerin ise çoğalmasını engellemeye yardımcıdır. Sindirim sistemi sağlığı için etkili olan probiyotiklerin faydaları şu şekildedir;

 • İshal ve kabızlık oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Şişkinlik, hazımsızlık ve gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Mide bağırsak (gastrointestinal) rahatsızlıkların ve enfeksiyon oluşumlarının engellenmesine katkı sağlamaktadır.
 • İrritabl bağırsak sendromu, kolit ve diğer bağırsak sorunlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Kandaki kolesterol ve şeker dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kilo kontrolünü sağlamaktadır.
 • Hastalık sonrası hızlı iyileşme sağlamaktadır.
 • Mantar enfeksiyonu ve alerjik reaksiyon riskini azaltmaktadır.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Diğer besinlerde bulunan vitamin ve mineralleri vücut tarafından emilmesine katkı sağlamaktadır.
 • Mesane kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Çocuklarda gelişen egzama semptomlarının azaltılmasına ve önlenmesine katkı sağlamaktadır.

Aslında probiyotik, bazı besinlerin içeriğinde doğal olarak bulunan faydalı bakterilerdir. Fakat, yapay şekilde de probiyotik bakterisi üretilebilmektedir.

Doğal olmayan ve bitkisel destekli ya da organik ve doğal etiketleri ile birlikte piyasa sunulan probiyotik besinlerin bir takım yan etkiler bulunabilmektedir.

Probiyotiklerin yan etkileri hakkında yapılan çalışmalar her ne kadar yeterli olmasa da, aşırı miktarda probiyotik katkılı besinlerin tüketilmesi sonucu, bağırsaklardaki doğal probiyotikler zarar görebilmektedir. Bunun dışında, şişkinlik ve gaz da probiyotiklerin diğer yan etkileri arasında bulunmaktadır.

Probiyotik İçeren Besinler

Probiyotikler bazı besinlerin yapısında doğal olarak bulunmaktadır. Genellikle de, süt ürünlerinde bulunan probiyotikler, diğer bazı besinlerin de yapısında vardır. Buna göre, probiyotik içeren bazı besinler şu şekildedir;

1. Yoğurt:

En bilinen doğal probiyotik kaynağı besin yoğurttur. Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler yani probiyotikler ise “Lactobacillus” ve “Acidophilus” bakterileri şeklindedir.

Bu bakterilerin esas faydası ise, sindirim sistemini zararlı bakterilere karşı korumak ve gerekirse de onlarla mücadele etmektir.

Özellikle de ev yoğurdunun probiyotik içeriği daha yüksektir ve vücuttaki T hücrelerinin aktifleşmesini sağlayarak, bağışıklığın artırılmasına yardımcı olmaktadır. T hücreleri ise, vücuttaki zararlı mikroorganizmalara karşı savaşan hücrelerdir.

2. Peynir:

Kahvaltıların vazgeçilmez besini olan peynirin de probiyotik içeriği yüksektir. Thermophillus, bifudus, bulgaricus ve acidophilus isimli faydalı bakterileri içeren peynir, bu sayede, bağışıklık sistemi sağlığının güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

3. Kefir:

Bir tür fermente (mayalanma) sonucu meydana gelen kefir, keçi, koyun ya da manda gibi hayvanların sütünden elde edilebilmektedir.

Fermentasyon yardımı ile meydana gelen kefirin, probiyotik içeriği sütün içerdiği probiyotiklerden daha fazladır. Üstelik kefiri, laktoz intoleransı olanlar da tüketebilmektedir.

Bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olan kefir, bağışıklık sistemi sağlığını da korumaktadır.

4. Lahana Turşusu:

Mükemmel bir beta karoten, demir, kalsiyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve C vitamini kaynağı olan lahana turşusu aynı zamanda, çok iyi bir probiyotik kaynağıdır. Üstelik lahana turşusunun içerdiği probiyotik doğal probiyotiktir.

5. Salatalık Turşusu:

Hem lezzetli hem de faydalı olan salatalık turşusu, iyi bir probiyotik kaynağıdır. Özellikle de yemeklerin yanında tüketilen salatalık turşusu, bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Hatta salatalık turşusunun suyu dahi, iyi bir probiyotik kaynağı olduğundan, suyunu içmek de, oldukça faydalıdır.

6. Ayran:

Yoğurt ile suyun karıştırılması ile oluşan ayran, yoğurt bazlı olduğu için, çok iyi bir probiyotik kaynağıdır. Ayranın yapısında doğal olarak bulunan probiyotik, sindirim sistemine yerleşmiş olan zararlı bakterilerin yok edilmesine ve yararlı bakterilerin ise artırılmasına yardımcı olmaktadır.

7. Keçi Sütü:

Koyun, inek ve manda sütlerine nazaran daha sert ve koyu bir yapıya sahip olan keçi sütünün içeriğinde doğal olarak bulunan faydalı bakteriler ise, actobacilli ile bifidus bakterileridir. Bu faydalı bakteriler, vücut için enerji sağlayarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

8. Kombu Çayı:

Bir tür fermente çay olan kombu çayı, bundan dolayı da, probiyotik içeriği yüksek bir çay çeşididir. Türk kültüründe fazla bilinmeyen kombu çayı, vücut için enerji sağlamakta ve rahatlama sağlamaktadır.

9. Mikro Yosunlar:

Mavi yeşil algler, spirulina ve chlorella gibi bazı alg (yosun) türlerinin probiyotik içerikleri yüksektir. Bu gibi mikro yosunlar, aktarlar tarafından toz şekilde satılmaktadır. Mikro yosunların probiyotikleri de, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

10. Bitter Çikolata:

Özellikle de, sütü değil ama çikolatayı sevenler için ideal bir probiyotik kaynağı olan bitter çikolata, yani süt ve şeker içermeyen çikolata, diğer bazı süt ürünlerinden dahi daha fazla miktarda probiyotik içerebilmektedir.

11. Probiyotik İçeren Diğer Besinler:

Probiyotik içeren ya da probiyotiklerin çoğalmasına yardımcı olan bazı besinler ise şu şekildedir;

 • Nar ekşisi,
 • Turşu,
 • Sirke,
 • Şalgam,
 • Boza,
 • Süzme peynir,
 • Pastörize edilmemiş zeytin,
 • Dhokla (nohutun fermente edilmesiyle yapılan Hint aperatifi)
 • Dosa (pirinç ve siyah mercimeğin fermente edilmesiyle yapılan geleneksel Güney Hint yemeği)
 • Idli (pirinç ve siyah mercimeğin fermente edilmesiyle yapılan Hint aperatifi)
 • Kim Chi (baharatlı ve keskin fermente edilmiş lahana, geleneksel Kore yemeği)
 • Miso (bir sos veya yaymak olarak kullanılan fermente soya salçası, popüler Japon gıdası)
 • Natto (fermente edilen soya fasulyesinden yapılmış Japon gıdası).

Bu gibi besinler, fermente sonucu elde edildikleri için probiyotik içeriği yüksek gıdalardır.

Uyarı:

Her ne kadar probiyotik, bazı besinlerin yapısında doğal şekilde bulunuyor olsa da, yapay şekilde probiyotik üretilmesi ve bir takım besin maddelerin içerisine eklenmesi mümkündür. Fakat probiyotik ihtiyacını doğal yollardan karşılamak çok daha sağlıklı ve etkilidir.

Öte yandan, doğal olmayan probiyotikleri, düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin tüketmesi zararlı olabilir. Çünkü ilaçlar, doğal olmayan bu gibi maddeler ile etkileşime geçebilmektedir.

Ayrıca, bazı kronik hastalıkları bulunan kişiler, bebekler, çocuklar, hamile ve emziren kadınların, bu gibi doğal olmayan probiyotik besinlerden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Hatta bu konu hakkında bir doktora danışılmasında fayda vardır.

Источник: https://evdesifa.com/probiyotik-iceren-besinler-nelerdir/

Probiyotik nedir? Ne işe yarar? Faydaları, Yan Etkileri, Probiyotik Yiyecekler

Probiyotik İle Kolay Sindirim

Probiyotik kabızlık tedavisinde kullanılan ve bağırsak sağlığını iyileştiren canlı bakteriler ve mayalardır. Belirli probiyotik zincirleri dışkının yumuşak olmasını sağlayarak bağırsak hareketlerini ve sindirimi iyileştirir.

Düzenli olarak probiyotikleri tüketmek şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı gibi kabızlık belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olur.

Bu yazımızda “Probiyotik nedir?”, “Probiyotik takviyesi ne işe yarar?” ve “Probiyotik Yiyecekler” başlıkları altında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Probiyotiklerin yan etkileri görece çok az olduğundan kabızlık tedavisi için etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Probiyotik yiyecekler ilk tüketilmeye başladığında ilk birkaç gün için hafif ishal veya gaz gibi yan etkiler yapabilir.

Probiyotik nedir? Probiyotik yiyecekler hangileridir?

Probiyotikler sağlığınız için birçok faydaya sahip olan canlı bakteriler ve mayalardır. Bunlar özellikle sindirim sistemi için son derece önemlidir.

Probiyotik yiyecekler bağırsak sağlığını korur, bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar ve kabızlığı giderir. Probiyotikler takviye ürün olarak kullanılabileceği gibi aşağıdaki probiyotik yiyecekler de tüketilebilir:

 • Ev yapımı yoğurt,
 • Kefir,
 • Kombu çayı
 • Alman tipi lahana turşusu Sauerkraut
 • Sirke

Probiyotik Takviyesi

American Journal of Health-System Pharmacy dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre probiyotik takviyesi ürünlerinde kullanılan bakteri zinciri Lactobacillus ve Bifidbobacterium bakteri zincirleridir.

Probiyotik takviyesi ürünlerinde milyonlarca mikroorganizma ve çeşitli bakteri zincirleri bulunmaktadır. Araştırmaya göre probiyotik takviyesi ürünleri çeşitli mide-bağırsak problemlerinin tedavisinde etkili olmaktadır.

Probiyotik ne işe yarar?

Probiyotikler dışkının daha hızlı ve daha kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Probiyotikler dışkıyı yumuşatır ve kabızlık tedavisi için doğal laksatif görevi görür.

SpringerPlus dergisinde kabızlığın nedenleri üzerine yayınlanan bir araştırmada bağırsak florasının yiyeceklerin sindirim sisteminden geçiş hızını etkilediği belirtilmiştir. Bağırsaktaki belirli patojenlerin artışı hafif, orta veya şiddetli kabızlığa yol açabilmektedir.

Araştırmacılar probiyotiklerin dışkının daha sık ve kolay bir şekilde atılmasını sağladığını ortaya koymuştur. Örneğin Bifidobacterium lactis ve Lactobacillus casei bakteri zincirleri özellikle kronik kabızlık tedavisi sürecinde etkilidir. Probiyotikler bağırsak mikroflorasını olumlu yönde etkileyerek dışkı sıklığını arttırmaktadır.

Bağırsak hareketlerini kolaylaştırdığı bilimsel olarak gösterilen bir diğer bakteri zinciri B.longum bakteri zinciridir. Araştırmacılar probiyotiklerin bağırsak mikrobiyel dengesini yeniden kurduğunu ve kabızlığı tedavi ettiğini göstermiştir.

Probiyotik kullanımı hakkında yapılan birçok araştırmada probiyotiklerin 4 şekilde kabızlığı giderdiği tespit edilmiştir:

 1. Probiyotikler sindirim yolundan geçiş süresini olumlu yönde etkilemektedir.
 2. Probiyotikler dışkıyı yumuşatmakta ve daha kolay atılmasını sağlamaktadır.
 3. Bazı probiyotik zincirleri dışkılama sıklığını arttırmaktadır.
 4. Probiyotikler karın ağrısı ve şişkinlik gibi diğer kabızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

1 Probiyotikler Bağırsaktan Geçiş Süresini Kısaltır

Probiyotikler hakkında yapılan araştırmalar probiyotik zincirlerinin yiyeceklerin mide-bağırsak yolundan geçişini hızlandırdığını ortaya koymuştur. Buna “bağırsaktan geçiş süresi” adı verilmektedir.

Scandinavian Journal of Gastroenterology dergisinde yayınlanan bir araştırmada probiyotiklerin bağırsaktan geçiş süresini kısalttığı tespit edilmiştir. Araştırmada B.lactis HN019 probiyotik zincirinin yetişkinlerde bağırsaktan geçiş süresini kısalttığı ve mide-bağırsak problemlerini hafiflettiği gösterilmiştir.

Ayrıca aynı araştırmada B. Lactis HN019 bakteri zincirinin insan tüketimine uygun olduğu ve bilinen bir yan etkisinin olmadığı belirtilmiştir.

2 Probiyotikler Dışkıyı Yumuşatır

Kabızlık tedavisi sürecinde probiyotik bakteri zincirlerinin bir diğer faydası dışkıyı yumuşatması ve daha kolay atılmasını sağlamasıdır.

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada probiyotik bakterilerin kabızlık tedavisindeki etkinliği bildirilmiştir. Araştırmada kabızlık tedavisinde probiyotik kullanımı ile ilgili 1182 hasta üzerinde yapılan çalışmalar özetlenmiştir.

Rapora göre probiyotikler dışkıyı yumuşatmakta ve daha kolay atılmasını sağlamaktadır. Probiyotik kullanımı sayesinde haftalık dışkılama sayısı 1.5 kat artmıştır. Probiyotik kullanan hastalar dışkı yaparken daha az ağrı yaşamıştır. Araştırmada Bifidobacterium zinciri içeren probiyotiklerin dışkıyı yumuşatmada en etkili bakteri zinciri olduğu belirtilmiştir.

Annals of Gastroenterology dergisinde 2500 hasta üzerinde yapılan çalışmalar özetlenmiştir. Araştırmacılar Lactobacillus ve Bifidobacterium bakteri zincirlerinin bağırsak hareketlerini en fazla sıklaştıran bakteri zincirleri olduğu belirtilmiştir.

3 Probiyotikler Kabızlığı Giderir

Probiyotik tüketimi dışkıyı yumuşatma ve bağırsak hareketlerini sıklaştırmanın yanı sıra kabızlık ve kabızlık belirtilerini gidermeye de yardımcı olmaktadır.

Düzensiz bağırsak hareketlerinden şikayet eden kişilerde kabızlık ile birlikte dışkı yaparken ağrı, şişkinlik, gaz ve mide spazmı gibi başka belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak probiyotik kullanımı sayesinde bu şikayetlerin de azaldığı bilinmektedir.

Minerva Gastroenterologica e Dietologica dergisinde probiyotik tüketiminin hastaların haftalık dışkı yapma oranını arttırdığı belirtilmiştir. Ayrıca probiyotik kullanımı şişkinlik, karın ağrısı ve bağırsağın boşalmaması hissini de azalttığı bilinmektedir. Araştırmalar L.casei Shirota bakteri zincirinin kabızlık tedavisinde oldukça etkili olduğu belirtilmiştir.

Yaşlılarda kabızlık tedavisi ile ilgili araştırmalarda da probiyotik kullanımı önerilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre probiyotik kullanan yaşlılarda kabızlık kabızlık belirtileri %40’a kadar azalma göstermektedir.

Probiyotiklerin Diğer Faydaları

Özellikle kabızlık için probiyotik kullanmaya başlayan kişiler genellikle probiyotiklerin diğer faydalarını da görmektedir. Probiyotiklerin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

2011 yılında yapılan bir araştırmada bağırsak sağlığı ve bağışıklığın birbiriyle ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

Probiyotik kullanmak bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirir ve enfeksiyon sıklığını azaltır. Örneğin rhamnosus GG bakteri zincirini içeren probiyotikler iltihap hastalıklarında, L.

acidophilus HCFM bakteri zincirini içeren probiyotikler ise viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

2 Antibiyotiklerin Yan Etkilerini Azaltır

Antibiyotik kullanımı süresince ortaya çıkan mide problemleri probiyotik takviyesi ile giderilebilir.

Journal of Family Practice dergisinde yayınlanan bir araştırmada antibiyotiklerin bazen kronik ishal gibi yan etkilerinin olabileceği belirtilmiştir.

Antibiyotik içildikten 2 saat sonra probiyotik alınması halinde yemekten sonra ishal ve karın ağrısı gibi şikayetlerde azalma sağlanmıştır. Bu konuda en etkili probiyotik bakteri zincirinin Lactobacillus türleri olduğu belirtilmiştir.

3 Alerjileri Önler

Yapılan araştırmalar antibiyotik kullanımının alerjik rinit (bahar nezlesi) ve atopik dermatit belirtilerini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca araştırmacılar probiyotik kullanımının gıda alerjilerini de önlemeye yardımcı olduğunu belirtmektedir.

4 Vajinal Enfeksiyonları Önler

Bağırsaktaki faydalı bakteriler vajinal enfeksiyon sayısı ve şiddetini azaltır. Yapılan araştırmalar Lactobacillus bakteri zincirinin bakteriyel vajinozis ve pamukçuk gibi belirtileri azalttığını göstermektedir.

Probiyotiklerin Yan Etkileri

Probiyotik tüketimi çoğu kişide bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve dışkıyı yumuşatmakta, bunu yaparken de sağlıklı bir şekilde tolere edilmektedir. Ancak probiyotik kullanmaya yeni başlayan kişilerde aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir.

1 Geçici Gaz, Şişkinlik ve Mide Ağrısı

Kabızlık belirtilerini azaltmak için kullandığınız probiyotik takviyesi geçici olarak belirli sindirim şikayetlerini arttırabilir.

Probiyotik kullanmaya başladığınızda gaz, şişkinlik ve mide ağrısında hafif bir artış gözlenebilir. Probiyotiklerin neden bu yan etkileri bıraktığı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak probiyotiklerin yan etkileri nadir olarak ortaya çıkmaktadır.

2015 yılında yayınlanan bir araştırmada probiyotik tüketiminin çoğu kişi için faydalı olmasına rağmen az sayıda kişide şişkinlik ve gaz yaptığı bildirilmiştir. Ancak yaklaşık bir hafta içinde sindirim sistemi probiyotiklere uyum sağlamakta ve probiyotiklerin yan etkileri ortadan kalkmaktadır.

2 Probiyotik Kullanımı ve Alerji

Probiyotikler genelde alerji belirtilerini azaltmasına rağmen nadiren de olsa bazı kişilerde probiyotik kullanımına bağlı olarak cilt kaşıntısı görülebilmektedir.

Bazı probiyotik takviyesi ürünlerinin hafif alerjik reaksiyona yol açmasının nedeni ürünün içindeki diğer katkı maddeleridir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada süt ürünü içeren probiyotiklerin bazı kişilerde alerjik reaksiyona yol açtığı belirtilmiştir.

Bazı probiyotik türleri maya temellidir ve maya alerjisi olan kişiler bu ürünleri kullanmamalıdır. Örneğin Saccharomyces boulardii bakteri zinciri içeren probiyotikler maya alerjisi olan kişilerde midenin bozulmasına yol açabilir.

Alerjisi olan kişiler probiyotik takviyesi alırken içeriğindeki malzemelere çok dikkat etmelidir. Probiyotik takviyesi ürünlerin çeşitli sağlıklı bakteri zincirleri içerebileceği gibi maya temelli de olabileceği unutulmamalıdır.

3 Enfeksiyon Riski

Bağışıklık sistemi ile ilgili problemleri olan kişilerin probiyotik kullanımından kaçınması tavsiye edilmektedir. Kemoterapi veya diğer bağışıklık yetmezliği problemlerinde probiyotik kullanımından önce doktora danışılmalıdır.

2010 yılında yapılan bir araştırmada kritik hastalıkları olan kişilerin, bağışıklık sistemi ile ilgili problemleri olan kişilerin ve merkezi damar kateteri kullanan kişilerin probiyotik kullanmadan önce doktoruna danışması önerilmiştir. Bununla birlikte probiyotik kullanımına bağlı enfeksiyon riski son derece düşüktür.

Probiyotik kullanmak ishal yapar mı?

İshal probiyotik yan etkileri arasında nadir görülen bir yan etki olmakla birlikte mümkündür. Genel olarak probiyotikler ishal tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ancak probiyotik kullanmaya alışkın olmayan kişilerde probiyotik kullanmaya başladıktan itibaren birkaç gün içinde ishal ortaya çıkabilir. uzmanlar probiyotik zincirlerinin halihazırda vücudumuzda bulunuyor olması nedeniyle bunun endişe verici bir durum olmadığını belirtmektedirler.

Genel olarak probiyotik takviyesi ürünler ve probiyotik yiyecekler sağlıklı ve güvenilirdir. Ancak kullanmaya başladıktan itibaren birkaç gün mide bozulması, ishal veya gaz yapabilir.

Siz de probiyotikler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/probiyotik-nedir-ne-ise-yarar-faydalari/

Kilo Vermenizi Sağlayacak En İyi 10 Probiyotik Tablet Önerisi | Zayıflama Diyet Kilo Verme

Probiyotik İle Kolay Sindirim

Probiyotiklerin zayıflama üzerindeki etkisi araştırılmış ve ortaya çıkan sonuçta zayıflama ve probiyotikler arasında doğrudan bir ilişki olduğu görülmüştür.

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve bazı ilaçlar nedeni ile bağırsak florası bozulmakta ve akabininde de kilo problemleri görülmektedir.

Bağırsak florasının bozulması, sindirim problemlerini ve özellikle göbek ile basen bölgesindeki yağ birikimini beraberinde getirmektedir.

Düzenli olarak probiyotik tüketildiği takdirde, bağırsak florası kendini toplayacak ve kilo verilmesi de kolaylaşacaktır. Günlük beslenmenize ekleyeceğiniz kefir, sarımsak, turşu gibi gıdalar probiyotik etki gösterir.

Ancak yeterli olmadığı noktada probiyotik tablet desteği alınır. Bu doğrultuda doğal ve sağlıklı probiyotik takviyesi arayışında olanlar için kilo verdirici etkiye sahip en iyi 10 probiyotik listesini sizin için inceledik.

Probien Probiyotik Probiyotik 30 Kapsül

İçeriği doğala en yakın probiyotik tabletlerden biri olan Probien Probiyotik Probiyotik, probiyotik takviyesine ihtiyaç duyan yetişkinler için ideal bir kapsama sahiptir. Sindirim sistemini düzene sokan bu probiyotik takviyesi ile kilo vermek ve formda kalmak mümkündür.

Solgar Probiyotik Tablet

Sonradan alınan probiyotik tabletler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Solgar Probiyotik, her türlü beslenme şeklini benimsemiş olan kişinin kullanabileceği şekilde üretilmiştir.

Bitkisel içeriğe yakın bir özelliğe sahip olması aynı zamanda kilo vermeye de destek olmasını sağlamaktadır.

Kilo aldıran şeker ve nişasta gibi maddelerin bulunmaması, sindirim ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar, zayıflamaya da olanak sağlamaktadır.

Chevita Liviferm Probiyotik Tablet Kapsül

Doktor önerisi ile ya da kendi tercihi ile probiyotik kullanmak isteyen kişilerin tercih ettikleri  güvenilir alternatiflerden biri de Chevita Liviferm Probiyotik Tablet Kapsul’dür. Düzenli kullanım ile birçok sağlık sorunu yok olurken, kilo vermek de gözle görülür şekilde hissedilecek faydaları arasındadır.

NBL Probiotic Optima

Lif oranı yüksek probiyotik takvilerden biri olması, NBL Probiotic Optima alternatifinin kilo vermede oldukça etkili olmasını sağlamaktadır. Günlük probiyotik gereksiniminin karşılanması adına günde 1 ya da 2 tablet kullanımı uygundur.

25 Billion Cfus Probiotic Complex

Sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin ihtiyaç duyduğu bazı besin takviyeleri arasında probiyotiklerde yer almaktadır. Güvenilir içeriği ile rebiyotik ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaya yönelik olan 25 Billion Cfus Probiotic Complex, aynı zamanda zayıflamanın da daha kolay olmasını sağlamaktadır.

GNC Probiotic Complex Tablet

Su ile yutulan birçok prebiyotiğe göre çiğneme tableti olarak satışa sunulan Probiotic Complex, içeriğinde bulunan faydalı mikroorganizmalar sayesinde sağlıklı kilo vermenin en ideal seçeneklerinden biridir.

Actiflora+ Probiyotik – Probiyotik Çiğneme Tableti

Patentli bir takviye ürünü olan probiyotik çiğneme tableti, özellikle kilo vermek için probiyotik kullanımını tercih edenler için uygun seçenekler arasındadır. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu ürün sayesinde dengeli beslenmeye ek olarak kullanıldığı takdirde vücuttaki fazlalıklarında atılması söz konusu olacaktır.

Probiyotik – Probiyotika Tablet

Kilo vermek için sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemine sahip olmak şarttır. Aksi halde bünyenin zayıf düşmesi söz konusu olur. Probiyotik – Probiyotika ise, bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini düzene sokan bir faydaya sahiptir. Bu sayede kilo vermekte güçlük çekenler Probiyotik – Probiyotika kullanarak hem sağlık hem de zayıflık kazanabilirler.

NBL Probiotic ATP Tablet

Gıda takviyesi niteliğinde olan probiyotik ürün sayesinde çok ve yetişkinler için bağırsak sorunları ortadan kalkmaktadır. İçerinde bulunan çeşitli vitamin ve mineraller günlük enerji ihtiyacını karşılarken, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi zayıflamayı kolaylaştırmaktadır.

Udo’s Choice Probiyotik Tablet

Zayıflamaya yardımcı vitamin ve mineralleri içeren bu probiyotik tabet sayesinde, bağışıklık sistemi gelişirken, faydalı bakteriler sayesinde de sindirim sistemi düzene girmekte ve kabızlık gibi şikâyetler son bulmaktadır. Kilo vermeyi zorlaştıran sorunların başında gelen kabızlığı yok eden Udo’s Choice Probiyotik, sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi de mümkün hale getirmektedir.

Zayıflama ÜrünleriZayıflama Yöntemleri

Источник: https://zayiflama.site/zayiflama-kurleri/kilo-vermenizi-saglayacak-en-iyi-10-probiyotik-tablet-onerisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.