Propolis Hakkında Merak Edilenler

Propolis Nedir Faydaları Nelerdir?

Propolis Hakkında Merak Edilenler

Arıların çiçeklerden ürettiği doğal bir mucize olan Probolis, arıların kovanlarını temiz tutmak için kullandıkları madde olarak bilinmektedir.

Antibakteriyel özelliğinden, kansere karşı koruma özelliğine kadar bir sürü etkisi olduğu söylenen propolisle ilgili merak edilen soruları Okan Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Irmak Sayın Alan yanıtlıyor.

Propolis Nedir?

Propolis, genellikle ‘arı tutkalı’ olarak bilinir ve arı ürünlerinin üçüncü en önemli bileşenidir. Esas olarak reçine, balmumu, uçucu yağlar, polen ve diğer organik bileşiklerden oluşmaktadır. Ayrıca propolis ekstraktlarında güçlü bir antioksidan olan resveratrol tespit edilmiştir.

Propolis ayrıca pek çok vitamin (B1, B2, B6, C ve E) ve mineral (magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum, bakır, çinko, demir ve mahganez) içermektedir.

İçeriğindeki bu aktif bileşenler sayesinde propolis; antiseptik, antienflamatuar, antioksidan, antibakteriyel, antimikotik, antifungal, antiülser, antikanser, ve immünomodülatör etkileri ile tıbbın çeşitli alanlarında deneysel çalışmalarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Gastrointestinal Problemler: Bazı klinik çalışmalar propolisin barsak parazitlerinin büyümesini ve barsak yüzeyine yapışmasını engellerken, bu parazitlerin organizmadan ayrılmasını kolaylaştırdığını göstermiştir. Ek olarak propolisin inflamasyon, asit oluşumu ve Helicobacter pylori’ye karşı olan etkileri sayesindemide ülseri tedavisinde kullanılabileceği ileri sürülmektedir.

Jinekolojik Problemler: Kadınlarda vulvovajinal enfeksiyonlarda lokal olarak uygulanan propolisin antibakteriyel ve antimikotik etkileri ile belirgin klinik iyileşme sağlanırken ek olarak anestezik özellikleri nedeniyle de erken semptomatik rahatlama elde edilmiştir. Özellikle tekrarlı vulvovajinal mantar enfeksiyonlarında eş zamanlı bir tedaviden dolayı antibiyotik alamayan hastalar için propolis alternatif bir seçenek olabilir. Genital herpes vakalarında propolis merhem uygulamasının lezyonların iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir.

Ağız Sağlığı: Çalışmalar, antibakteriyel özellikleri sayesinde propolis ekstresi içeren diş macunlarının bakteriyel plak gelişimini ve periodontite neden olan patojenleri azalttığını göstermiştir.

Propolisin ağız gargarası olarak kullanılan solüsyonları cerrahi veya kemoterapi sonrası gelişen ağız içi yaralarının iyileşmesini hızlandırmakta ve ağızda pamukçuk oluşumunu engellemektedir. Propolis ayrıca diş fırçalarını dezenfekte etmek için de kullanılabilir.

Propolis ekstreleri kötü ağız hijyenine bağlı olarak oluşan halitozu iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Propolisin, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Onkolojik Tedavi: Yapılan çalışmalarda, propolisin kanser hücreleri üzerinde kontrollü hücre ölümünü indükleyerek antitümör aktivitesi sayesinde tedavi edici potansiyeli olduğu bildirilmiştir. Tümör hücrelerine karşı seçici olarak toksik özellik gösterirken, normal hücrelere karşı bu etki ya çok azdır ya da hiç yoktur.

Dermatolojik Bakım: Propolis, dermatolojik ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cilt bakım ürünlerindeki kullanımı, antiallerjik, antiinflamatuar, antimikrobiyal özellikleri ve kollajen sentezini arttırıcı etkilerine dayanmaktadır.

Propolisin yara iyileşmesinde ve akne vulgarisin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Diyabetik ayak ülserinde, yara iyileşmesi için propolisin alternatif bir tedavi olarak kullanıldığı çalışmalar vardır.

Nasıl Kullanılmalı? Kimler Bu Ürünü Kullanmamalı?

Propolis doğrudan cilde uygulanabileceği gibi, ağız bakım ürünlerinin bir bileşeni olarak veya sistemik hastalıklarda ağız yoluyla da kullanılabilir. Propolis, ağız yoluyla alındığında veya cilde önerilen şekilde uygulandığında güvenlidir.

Ancak unutulmamalıdır ki arılara veya arı ürünlerine alerjisi olan kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu açıdan dikkatle kullanılmalıdır. Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde, astım hastalarında, kanama bozukluğu olan kişilerde ve yakın dönemde cerrahi girişim öyküsü var ise propolis kullanımından kaçınılmalıdır.

Uygun propolis dozu kullanıcının yaşı, sağlık durumu ve eşlik eden diğer hastalıkları gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu an için propolis için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Bu tip bitkisel doğal ürünlerin her zaman güvenli olmadığını ve kullanım dozlarının çok önemli olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu tip ürünler kullanılmadan önce mutlaka bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır.

Gerçek Bir Propolisten Bahsetmek Mümkün Müdür?

Çalışmalarda gösterilen hastalıklar üzerine olumlu etkilerine rağmen ne yazık ki çevrede bulunan pek çok ağaç ve çiçekten elde edilmesi, farklı mevsimlerde toplanması, arıların genetiği, toplanan propolisin farklı işlemlerden geçirilmesi nedeniyle bir propolisten bahsetmek zordur.

Özellikle içeriğindeki moleküllerin ekstraksiyonu için farklı çözücülerin kullanılması propolisteki biyolojik olarak aktif ana bileşenlerin aktivitesini değiştirir.

Ayrıca propolisin doğrudan tedavi amaçlı kullanımında en önemli zorluklar propolis özlerinin standardize edilememesi, formülasyonunun kesin olarak tanımlanamaması, en iyi uygulama yönteminin hangisi olduğunun kesinleştirilememesi, hangi tıbbi durumda mutlak bir kullanım alanın olduğunun henüz netleşmemiş olması ve kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi kullanılması gerektiğine dair henüz kesin bir bilgi olmamasıdır. Sonuç olarak propolisin medikal hastalıkların tedavisinde rutin olarak kullanıma girebilmesi için bu konuda daha fazla çalışmaya ve deneyime ihtiyaç vardır.

Источник: https://www.ustmanset.com/propolis-nedir-faydalari-nelerdir/

Propolisin Faydaları Nelerdir? Propolis Nedir?

Propolis Hakkında Merak Edilenler

Propolis Faydaları ve Propolis Nedir? Yapışkan, reçinemsi bir madde olan Propolisi balarıları değişik bitkilerden toplayarak kovanlarına getirirler. Arılar kovanı dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlılardan korumak için üzerini propolisle kaplarlar.

Arılar tarafından değişik bitki tomurcuklarından yaprak ve gövdelerinden toplanıp biriktirilen reçinemsi bir madde olan propolis genellikle kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan toplanır.

Propolisin M.Ö. 350’ye kadar giden uzun bir kullanım geçmişi vardır. Yunanlılar onu apseler için  kullanırken Asurlular yara ve tümör tedavinde kullanmışlardır.

Günümüzde genital herpes, uçuk, yaralar, diş çürüğü ve dişeti iltihabı tedavisine yardımcı olması amacıyla propolis ürünleri kullanılmaktadır.

Propolis biriktirme açısından arı türleri arasında farklılık vardır. Bazı türler diğerlerine göre daha fazla propolis biriktirirken bazıları örneğin tropik bölgelerde bulunan arılar hiç propolis biriktirmezler.

Arılar propolisi, kovanın iç duvarlarını düzgün hâle getirmek, peteklerin ağızlarını  kapatmada ve başka canlıların içeriye girmesine engel olmak amacıyla kullanılır. Girdikten sonra ölen canlıları propolisle mumyalayarak kovanlarını koruma altına alırlar. Propolis kovandaki larvalara, mantar ve bakterilere karşı antibiyotik etki gösterir.

Propolisin toplandığı bitkilerin tür ve çeşitlerine göre içeriğindeki bileşikler farklılık arzeder. Propolisin etkileri arıların bitkilerden topladığı antioksidan etkili bileşenlerine bağlıdır.

Kovanda oluşan hasarların ve çatlakların onarımı için ve kovanlarını korumak amacıyla kullanılan propolisin rengi sarımsı yeşilden koyu kahverengiye dek değişir.

Propolis, kovandan alındığı haliyle hamdır ve saflaştırılarak kullanılması gerekir.

Propolisin İçeriği

Propolis, %55 oranında reçineli bileşikler ve balsam, % 30 balmumu, %10 aromatik yağ, %5 oranında ise arı poleni içerir. Kimyasal anlamda propolis, son derece karmaşık ve güçlü terpenler, benzoik, kaffeik, sinnamik ve fenolik asitin zengin çeşitlemelerine sahiptir. Flavanoid içeriği oldukça zengindir, sağlığa olan bir çok yararı kanıtlanmıştır.

Arıcılar kovandaki balı aldıktan sonra propolisi kovandan kazıyarak toplarlar. Sonra bazı işlemlerden geçirilmek suretiyle propolis kullanıma hazır hale getirilir.

İçeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu propolisin bileşiminde, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler yer alır.

Propolis suda az çözünür. Tıbbı amaçlı kullanımlar için %70’lik etanolda erimiş çözelti kullanılılır.

Propolisin Faydaları Nelerdir ?

• Mikrop kırıcı, iltihap giderici, antioksidan, immün sistemini uyarıcı ve antikanserojenik etkilere sahiptir.  Bioflavonoidler bakımından zengindir.

Antioksidatif etki açısından propolis diğer arı ürünleri arasında en yüksek etkiye sahiptir.

Geniş spektrumlu antibiyotik olarak nitelendirilen propolis, zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri ise olumsuz olarak etkilememektedir. Ayrıca virüslerin enzim salgılamasını ve çoğalmasını önleyici etkiye sahiptir.

• Propolis doğada bulunan en kuvvetli antibiyotiklerden biridir. Amino asitler ve iz elementler açısından zengindir, çok yüksek bir vitamin içeriğine sahiptir ve en azından 38 değerli bioflavonoidi vardır.

İçeriğindeki yüksek bioflavanoidler yüzünden çok değerli bir antioksidandır. Antimikrobial olduğunu kanıtlayan bir çok çalışma yapılmıştır.

En az 21 bakteri türü, 9 mantar türü, 3 protozoa (giardia dahil) ve geniş bir virüs ağı üzerinde etkisizleştirme yeteneğine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

• Bakterilere karşı etkisi galangin, pinosembrin, kafeik asit ve ferulik asit içeriğinden, virüslere karşı etkisi kafeik asit, kersetin ve luteolinden, mantarlara karşı etkisi de pinobanksin, pinosembrin, kafeik asit, benzil ester, sakuretin ve pterostilbene ‘den kaynaklanmaktadır.

• 138 kişi üzerinde İspanya’da yapılan ve 1988 yılında yayınlanan bir başka klinik çalışma, propolis bazlı bir takviyenin kullanımının; giyardiyaz parazit enfeksiyonları tedavisinde yaygın olarak kullanılan antiprotozal ilaç tinidazol kadar etkili olduğunu göstermiştir.

• Prolopisin immünostimülasyon üzerindeki profilaktik etkileri ile ilgili çalışmalarda, anti inflamatuar içerikleri kanıtlanmıştır: klinik bir pilot çalışma, propolis ve içerikleri DNA sentezini ve enflamatuar sitokin üretimini aşağı regule ediyor ama insan bağışıklık hücrelerinin TGF beta 1 üretimine neden oluyordu.

• Ağız ve boğaz mukozası sorunları için hem oral olarak hem de gargara biçiminde kullanılır.

  2005 yılında Oral Health & Preventive Dentistry dergisinde yayınlanan araştırmaya göre propolis diş eti iltihabı veya periodontal hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

National Institutes of Health‘a göre propolis Aft ve diğer diş yaraları ve peptik ülser için etkili bir anti-inflamatuar ajan olarak kullanılabilir.

• Tek kör, randomize, 3 aylık bir deneyde, 135 değişik tipte siğile sahip hastaya oral propolis, ekinezya ve plasebo verildi. Propolis ile tedavi edilen yalın ve sıradan siğilli hastalar sırasıyla %75 ve %73 oranında iyileşti.

Sonuçlar ekinezya ve plasebo terapisinden çok daha iyiydi.

Blue Shield Complementary and Alternative Health; propolisin, herpes tedavisinde geleneksel anti-viral ilaç tipi olan acyclovir’den iki kez daha etkili olduğunu rapor etmiştir.

• Bilimadamları, farelere iki hafta boyunca propolis verdiler ve farelerin mast hücrelerindeki histamin salımının büyük ölçüde baskılandığını gördüler. Bilimadamları aldıkları bu sonuçlar yüzünden, propolisin histamin salımını inhibe ederek alerjik rinit semptomlarının giderilmesinde etkili olacağı üzerinde durmaktadırlar.

• Fertility and Sterility“nin 2003 sayısında yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, 6 ay boyunca günde iki kez 500 mg propolis kullanan kısırlık ve orta derece endometriyoziz yaşayan kadınların, hamilelik oranlarının yükseldiğini belgelemişlerdir.

• Son zamanlarda propolisle ilgili en heyecan verici gelişmelerden biri de, kanserden korunma ve tedavisi üzerindeki etkileridir. Propolisteki aktif bileşenlerden biri olan kafeik asit fenetil ester’in, hayvan modelleri üzerinde kanser oluşumunu engellediği görülmüştür.

Ayrıca bir çok kanser türü üzerinde, güçlü kanser önleyici etkileri gösterilmiştir.

Araştırmalar propolisin, apoptosis sürecini çoğaltarak kanserli hücre büyümesini engellediğini ve kanser tedavisinde kullanılan kemoterapik bir ajan olan doxorubicin’in olumsuz etkilerini azalttığını göstermiştir.

• Nutrition and Cancer’de 2003’de yayınlanan bir çalışma, propolisin apoptosisi canlandırdığı ve fareler üzerinde akciğer kanser tümörlerinin doku çürümelerini sağladığını açığa çıkardı. National News, Molecular Nutrition and Food Research’den alıntıladığı bir çalışma, propoliste bulunan CAPE ve diğer bileşenlerin, tümörün kan ikmali gelişimine karışıyor olduğunu göstermekteydi.

• American Journal of Biochemistry and Biotechnology Şubat 2004 yılında bir çalışma yayınlandı, klinikçiler, MCF-7 denen insan göğüs kanser hücrelerinin propolis tarafından öldürüldüğünü buldular.

Propolis ekstresi verilen katılımcıların kanser hücrelerinin %13’ü sadece 24 saat içerisinde yok edilmişti.

International Journal of Oncology Dergisi Nisan 2011 sayısı, Brezilya propolis ekstresinin, laboratuar ortamında, tümör hücrelerinin programlı hücre ölümlerine neden olarak, prostat kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olduğunu yazmıştır.

• Arı propolisi kafeik asit fenetil ester (CAPE) ve artepilin C (ARC) taşıdığından, ve  her ikisi de onkojenik PAK1 sinyal yollarını blokladığından,  in vivo çalışmalarda, NF tümörleri üzerindeki terapik etkileri keşfedilmiştir. Propolisin CAPE zengini ekstresi su ile karıştırıldığında, bütünüyle insan NF1’in büyümesini baskılıyor ve insan NF2 (Schwannoma) ‘nin bütünüyle gerilemesine sebep oluyordu ve bu fare içinde gerçekleşmişti.  Araştırmalar sürdükçe uzmanlar, Artepillin C ile ilgili çok daha geniş bir gücü farketmeye başlamışlardı. Daha erken bir aşamada bakıldığında, bu molekülün kanser tedavisinde etkinliğinin olabileceği belirtilmiştir; kanserin %70’den fazlası PAK1’e bağlıdır ve Artepillin C, PAK1 ajanını bloke ediyor gibi görünmektedir.

Propolis Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Porpolisin bileşimi tüm diğer doğal maddeler gibi; botanik orijini ve oluşumundaki çevresel koşullar gibi doğrudan farklı faktörlere dayanır. Porpolisin içeriğinde birçok madde bulunmasına karşın araştırmalar özellikle Artepillin C ve CAPE üzerinde yoğunlaşmıştır.

Aldığınız ürünün bu maddeleri içerip içermediğini kontrol edin. Artepillin C yeşil Brezilya propolisinde yüksek oranda bulunur. Baccharis Dracunculifolia’den elde edilen yeşil propolis bir çok ciddi klinik çalışmaya konu olmuştur ve PubMed’e göre yeni çalışmaların %26’sını oluşturmaktadır.

Brezilya’nın yeşil propolisi bileşiminde %6-8 oranında Artepilin C (ARC) taşıyan tek türdür. Bilim adamları, CAPE’in ise düşük biyo-uygunluğu yüzünden klinik anlamda kullanılmadığını ama, lipit (yağ) ilavesi ile çözünür hale getirilebilineceğini belirtmektedirler.

Bu yüzden CAPE içeren ürünlerin vücut tarafından emilecek şekilde özel olarak üretilmiş olması gerekir.

Bir diğer husus; üreticinin propolisi doğru şekilde elde etmesidir.

Arılar çevreden propolis toplayamadıkları zaman çeşitli boya, asfalt ve mineral yağları içeren maddeleri propolis gibi kullanmak amacıyla toplamak zorunda kalabilirler; bu durum propolisin tıbbi kullanımı için risk oluşturur ve propolisin kalitesini düşürür. Arı sütü, polen, bal gibi arı ürünlerin sahtelerine sıkça rastlandığı gibi propolis olarak satılan bir ürününde sahte ya da yetersiz olma olasılığı yüksektir.

Propolis Nasıl Kullanılır ?

• Propolis ürünleri kapsül, tablet, sıvı ekstre, kremler ya da sprey şeklinde bulunmaktadır.

• Saf propolis tahriş edici olduğundan dolayı kullanımdan önce seyreltilmesi lazımdır.

• 250 miligramlık kapsüller günde 1 ila 3 kez alınır.

• Soğuk algınlığından korunmak amacıyla propolisli şuruplar bulunmaktadır.

• Boğaz enfeksiyonlarında gargara ve pastil şeklinde kullanılmaktadır.

• Propolis ve bal karışımı  ürünler, ülser ve mide sorunlarına, deri yanıkları, tahriş ve enfeksiyonlara karşı kullanılmaktadır.

• Sıvılaştırılmış saf propolis ağızla ilgili hastalıklarda ve diş ağrılarına karşı sorunlu bölgeye günde 1 yada 2 damla uygulanabilir. Bağışıklık sistemini desteklemek için bir içeceğe 10 damla damlatılarak içilebilir.

• Yaralar için dıştan kullanılan propolis merhemleri vardır.

• Diş çürüklerini önlemek amacıyla diş macunlarına eklenmektedir.

Propolisin Yan Etkileri Var mı?

• Alerjik yapısı olan kişilerde  alerjik dermatit tipi yan etkiler olabilir.

• Topikal formda propolis cilt tahrişine ve kaşıntıya yol açabilir.

• Astım sorunu olanlar alerji testi yaptırmadan kullanmamaları gerekir.

• 2 yaşın altındaki çocuklarda arı ürünleri kullanılmamalıdır.

• Arı ürünlerine alerjisi olanlar veya kimyasal ilaç alanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/dogal-urun/propolis-faydalari

Propolis ve polen kansere iyi gelir mi?

Propolis Hakkında Merak Edilenler

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

06.04.2018

Propolisin diğer isimleri

• Arı propolis

• Propolis reçinesi

• Propolis mumu

• Arı tutkalı

• Arı macunu

Propolis nedir?

Propolis, bazı ağaçların ve bitkilerin tomurcuklarından bal arıları tarafından toplanan polen ve balmumuna ait reçineli bir karışımıdır. Geleneksel tıpta tedavi ve hastalıkları önlemek için kullanılagelen ürünlerden biridir.

Propolis hangi tıbbi amaçlar için denenmektedir?

Propolisin bal veya etil alkol ile birlikte kullanıldığında laboratuvar ortamında antimikrobiyal ( mikrop öldürücü ) etkileri gözlenmiştir.

Propolis ayrıca, insan glioblastoma ( beyin tümörü ) hücre serilerinde temozolomid adlı kemoterapi ilacının antitümör etkilerini arttırmıştır.

Bir başka laboratuvar çalışmasında propolisin, akciğer kanseri ve fibrosarkom hücrelerine karşı 5-fluorourasile kıyasla daha fazla sitotoksik ( hücre öldürücü ) aktiviteye sahip olduğu bulundu.

Çok sayıda olumlu denebilecek laboratuvar çalışmasına rağmen propolisin çok az sayıda klinik çalışması yapılmıştır. Örneğin propolis kremi ayak mantarı enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir, ancak doğrulayıcı çalışmalara ihtiyaç vardır.

Bir başka çalışma, etanolik propolis özütünün antimikrobiyal etkinliği sayesinde, periodontal ( diş eti ) hastalıklarının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmüştür. Klinik veriler, propolisin ayrıca astım ve siğil tedavisinde rolü olabileceğini göstermiştir.

Bir propolis / çinko şurubunun çocuklarda akut otitis media ( orta kulak iltihabı ) enfeksiyonlarının sayısını azalttığı bildirilmiştir.

Propolis kanserde işe yarar mı?

İn vitro ( laboratuvar ) çalışmalar, bir dizi aktif propolis bileşenini ve potansiyel mekanizmalarını tanımlamıştır.

Genellikle, antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteler toplam fenolik içeriğe bağlıdır; kafeik asit fenetil ester ( CAPE ) ve artepillin C, iyi bilinen anti-inflamatuar bileşenlerdir; ve antikanser etkinliği en çok araştırılan bileşenleri CAPE ve krysindir. Bununla birlikte, bu unsurların dereceleri coğrafi kökene göre değişir.

Kanser tedavisi amacıyla propolis kullanımının şimdiye kadar bildirilen olumlu bir insan çalışması yoktur. Sadece kemoterapiye bağlı ortaya çıkabilen ağız yaraları ( mukozit ) için propolisin yardımcı olabileceğini değerlendiren birkaç çalışma vardır.

Kanserden korunma adına yapılan kapsamlı ( randomize, plasebo kontrollü, çift kör ) bir çalışmada, ek olarak propolis almanın, kolon kanserini önlemede etkili olmadığı, hatta kalp kası ( miyokard ) hücreleri de dahil olmak üzere kas dokuları üzerinde olumsuz etkiler olduğu görülmüştür.

Propolisin kemoterapi ile tetiklenen ağız yaraları üzerine etkileri, sadece iki küçük çalışma ile değerlendirildi. İlk çalışmaya kemoterapiye bağlı 2. ve 3. derece ağız yarası gelişen 90 hasta dahil edildi.

Hastalara bal, özel bir bal karışımı, zeytinyağı-propolis ekstraktı ve balmumu krem şeklinde ( topikal ) uygulandı. Çalışmanın sonucunda sadece propolisli gurbun değil, bal ürünleri uygulanan tüm hastaların ağız yaralarının kontrol grubuna göre daha hızlı iyileştiği gözlendi.

Diğer çalışmada ise ciddi mukozitli çocuk ( pediatrik ) kanser hastalarda kendiliğinden uygulanan topikal propolisin tek başına bir yararı bulunmadı.

Arı poleni, propolisin bir bileşeni olup, yiyecek depolamak üzere arılar tarafından biçimlendirilen bitki polenleri, nektar ve arı tükürüğünün karışımıdır.

Arı poleninin kimi zaman “her derdin devası” ve bunun yanı sıra yaşlanma karşıtı ( anti-aging ), dayanıklılık arttırıcı ve kronik prostat iltihabı ( prostatit ) tedavisine yardımcı olduğu iddia edilmektedir.

Arı poleni protein içeriği yüksek iyi bir besin olabilir, fakat klinik veriler bu hastalıkların tedavisi adına iddiaları doğrulayamamıştır ve atletik performansı geliştirmede sadece sınırlı bir fayda sağladığı görülmektedir.

Propolis ve arı poleni kullanımı nispeten zararsızdır. Bununla birlikte, bu takviyelerin her birine karşı alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir. Ayrıca kan sulandırma amaçlı warfarin ( coumadin ) kullanıyorsanız, propolis bu ilacın etkisi artırıp kanama zamanını uzatabilir.

Buna ek olarak, bir takım laboratuvar çalışmaları propolis veya bileşenlerinin antikanser etkilerini gösterse de, bu bileşenler aynı zamanda normal hücreler için de mutajenik ( mutasyon oluşturucu ) ve hücre öldürücü ( sitotoksik ) etkiler yaratabilir. Bu nedenler özellikle kanser tedavisi amacıyla denenmesinin faydadan çok zarar getirebileceği akılda bulundurulmalıdır.

Bilim dünyası kanserlerin kompleks mekanizmalarını daha iyi anladıkça ve kanser hücresini daha iyi tanıdıkça, kanserleri tedavi etmek için bitkilerden veya doğadan saflaştırılacak herhangi bir ürünün işe yaramayacağını, kanser hücrelerine özgü genetik ve immün tedavilerin kanser tıbbının geleceği olacağını artık çözmüş durumdadır.

İLGİLİ KONULAR

– Çörek otu yağının tıpta kullanımı ve kanser tedavisindeki yeri

– Kanserin kompleksitesi: kanserler neden tamamen tedavi edilemedi?

– Nasıl şarlatan olunur?

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:1. Propolis.Memorial Sloan Kettering Cancer Center – Integrative Medicine2. Ishikawa H, Goto M, Matsuura N, et al.A pilot, randomized, placebo-controlled, double-blind phase 0/biomarker study on effect of artepillin C-rich extract of Brazilian propolis in frequent colorectal adenoma polyp patients.J Am Coll Nutr. Oct 2012.3. Tsai YC, Wang YH, Liou CC, et al.Induction of oxidative DNA damage by flavonoids of propolis: its mechanism and implication about antioxidant capacity.Chem Res Toxicol. Jan 13 20124. Montoro A, Soriano JM, Barquinero JF, et al.Assessment in vitro of cytogenetic and genotoxic effects of propolis on human lymphocytes.

Food Chem Toxicol. Feb 2012

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/propolis-ve-polen-kansere-iyi-gelir-mi/

PROPOLİS HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Propolis Hakkında Merak Edilenler

Propolis, genellikle ‘arı tutkalı’ olarak bilinir ve arı ürünlerinin üçüncü en önemli bileşenidir. Esas olarak reçine, balmumu, uçucu yağlar, polen ve diğer organik bileşiklerden oluşmaktadır. Ayrıca propolis ekstraktlarında güçlü bir antioksidan olan resveratrol tespit edilmiştir.

Propolis ayrıca pek çok vitamin (B1, B2, B6, C ve E) ve mineral (magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum, bakır, çinko, demir ve mahganez) içermektedir.

İçeriğindeki bu aktif bileşenler sayesinde propolis; antiseptik, antienflamatuar, antioksidan, antibakteriyel, antimikotik, antifungal, antiülser, antikanser, ve immünomodülatör etkileri ile tıbbın çeşitli alanlarında deneysel çalışmalarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Propolisin Faydaları Nelerdir?                                      

Gastrointestinal Problemler: Bazı klinik çalışmalar propolisin barsak parazitlerinin büyümesini ve barsak yüzeyine yapışmasını engellerken, bu parazitlerin organizmadan ayrılmasını kolaylaştırdığını göstermiştir. Ek olarak propolisin inflamasyon, asit oluşumu ve Helicobacter pylori’ye karşı olan etkileri sayesindemide ülseri tedavisinde kullanılabileceği ileri sürülmektedir.

Jinekolojik Problemler: Kadınlarda vulvovajinal enfeksiyonlarda lokal olarak uygulanan propolisin antibakteriyel ve antimikotik etkileri ile belirgin klinik iyileşme sağlanırken ek olarak anestezik özellikleri nedeniyle de erken semptomatik rahatlama elde edilmiştir.

Özellikle tekrarlı vulvovajinal mantar enfeksiyonlarında eş zamanlı bir tedaviden dolayı antibiyotik alamayan hastalar için propolis alternatif bir seçenek olabilir.

Genital herpes vakalarında propolis merhem uygulamasının lezyonların iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir.

Ağız Sağlığı: Çalışmalar, antibakteriyel özellikleri sayesinde propolis ekstresi içeren diş macunlarının bakteriyel plak gelişimini ve periodontite neden olan patojenleri azalttığını göstermiştir.

Propolisin ağız gargarası olarak kullanılan solüsyonları cerrahi veya kemoterapi sonrası gelişen ağız içi yaralarının iyileşmesini hızlandırmakta ve ağızda pamukçuk oluşumunu engellemektedir. Propolis ayrıca diş fırçalarını dezenfekte etmek için de kullanılabilir.

Propolis ekstreleri kötü ağız hijyenine bağlı olarak oluşan halitozu iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Propolisin, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Onkolojik Tedavi: Yapılan çalışmalarda, propolisin kanser hücreleri üzerinde kontrollü hücre ölümünü indükleyerek antitümör aktivitesi sayesinde tedavi edici potansiyeli olduğu bildirilmiştir. Tümör hücrelerine karşı seçici olarak toksik özellik gösterirken, normal hücrelere karşı bu etki ya çok azdır ya da hiç yoktur.

Dermatolojik Bakım: Propolis, dermatolojik ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cilt bakım ürünlerindeki kullanımı, antiallerjik, antiinflamatuar, antimikrobiyal özellikleri ve kollajen sentezini arttırıcı etkilerine dayanmaktadır.

Propolisin yara iyileşmesinde ve akne vulgarisin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Diyabetik ayak ülserinde, yara iyileşmesi için propolisin alternatif bir tedavi olarak kullanıldığı çalışmalar vardır.

Propolis nedir? Faydaları nelerdir? Propolis Nasıl kullanılır?

Propolis Hakkında Merak Edilenler

Propolis, Yunanca pro (müdafaa) ve polis (şehir) kelimelerinden türetilmiştir.

Arılar Propolis ile kovanlarının çatlak ve hasar tamirini yaparak, çevreden izole ediyor ve kovan giriş deliklerini daraltıyor.

Ayrıca işçi arılar Propolisi, kovanın içine giren mikroorganizmaları ve böcekleri mumyalanarak etkisiz hale getirilmesinde kullanıyor. Propolis nedir? Propolis faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Kısaca arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Propolis içeriğinde Glukoz, fruktoz, sukroz gibi şekerleri, aminoasitleri, B1, B2, C ve E vitamini ile bakır, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum gibi elementleri de bulunduruyor.

Özetle,

 • Çeşitli bitkilerin yaprak, gövde ve tomurcuklarından işçi arılar tarafından toplanan,
 • Kovanda biriktirilen,
 • Keskin kokulu,
 • Suda çözünmeyen,
 • Acımsı tatta,
 • Balmumu ve bitki öz suyu

içeren bir madde olarak da tanımlanabilir.

Propolisi toplayan arılar kovanlarının iç yüzeyini bununla kaplayarak, kovan giriş deliklerindeki açıklıkları kapatarak ve içeri giren zararlı böcekler ya da hayvanları öldürdükten sonra bununla kaplayarak kovan içerisinde bakteri, mantar ve virüs çoğalmasını engellerler. Aynı zamanda arıları bu maddeyi hijyenik olmayan yavru gözlerini temizlemek için de kullanır.

Propolis bir nevi arıların hijyen malzemesi olarak kullanılabilir.

Propolis faydaları nelerdir?

Propolisin insan sağlığına faydaları gastointestinal bozukluklarda, jinekolojik hastalıklarda, ağız sağlığı sorunlarında, onkolojik tedavide ve dermatolojik bakımda faydaları olduğu bildirilmiştir.

Gastrointestinal bozukluklarda propolis faydaları

 • Propolis’in antikanser, antioksidan ve anti-inflamatuar aktiviteler de dahil olmak üzere çeşitli biyolojik etkinlikleri olduğu bildirilmiştir. Viral enfeksiyonların tedavisinde propolisin klinik kullanımını rapor eden birkaç çalışma vardır.

 • Propolis’in trofozoitlerin (bir çeşit amip) büyümesini ve yapışmasını engellediği gösterilmiştir. Aynı zamanda bu paraziter organizmaların ayrılmasını da teşvik etti.
 • Giardiasis hastalığına karşı ilaç etkinliğini artırdığı bildirilmiştir.

  İlaç etkinliği, giardiyazis verilmiş propolisli çocukların ve yetişkinlerin %52 ile %60 arasında bir tedavi oranı gösterirken, geleneksel ilaç verilenlerin %40 tedavi oranı gösterdiği bir klinik çalışmada da rapor edilmiştir.

 • Başka bir deneysel çalışma, propolisin mide ülserasyonunu tedavi etmek için kullanılabilecek antihistaminerjik, anti-inflamatuar, antiasit ve anti-H. pylori aktivitelerine sahip olduğunu göstermiştir.

Jinekolojik hastalıklarda propolis faydaları

 • %5 sulu propolis solüsyonunun uygulanması üzerine yapılan bir çalışmada, kandidalar ile şavaştığı için vajinal refahta iyileşme sağladı.

 • Propolisin vajinal antifungal nistatin karşı etkinliği tatmin edici sonuçlar göstermiştir.

  Propolis özü çözeltisi (PES) insan hücrelerinde düşük toksisite gösterir ve kronik vajinit için alternatif bir tedavi olabilir.

Ağız sağlığında propolis faydaları

 • Ağız boşluğu bol miktarda bakteri mikroflorasına sahiptir ve aşırı bakteriyel büyüme ağız hastalıkları gibi çeşitli koşullara neden olabilir.

  Çalışmalar, propolisin antibakteriyel özelliklerinden dolayı bakteri-plak gelişimini ve periodontitis neden olan patojenleri kısıtlayabileceğini göstermiştir.

 • Propolis içeren gargara ağızdaki cerrahi yaraların iyileşmesinde etkinlik göstermiştir.

 • Propolis çözeltisi diş fırçalarını dezenfekte etmek için de kullanılabilir.
 • Propolis özütü, ağız hijyeninin kötü olması nedeniyle oluşan ağız kokusu hastalıklarının tedavisine de yardımcı olmuştur.

 • Propolis diş macunu veya gargara, diş eti iltihabı ve periodontitis neden olan bakteriyel plak ve patojenik mikrofloranın büyümesini azaltır.

Onkoloji tedavisinde propolis faydaları

 • Yapılan bir çalışmada propolisin göğüs kanseri hücrelerinde apoptoz indükleyerek antitümör aktivitesi nedeniyle göğüs kanseri tedavisi için potansiyel olduğu bildirildi.

 • Cezayir propolisinin etanolik ekstraktının melanom tümör büyümesi üzerindeki etkisini araştıran bir başka çalışma, propolisin yaygın flavonoid olan galangin’in apoptoza ve in vitro inhibe melanom hücrelerinin belirgin şekilde indüklediğini göstermiştir.

 • Türk propolisinin ayrıca endoplazmik retikulum stresi, apoptoz ve kaspaz aktivitesi indükleyerek ve mitokondriyal membran potansiyelini azaltarak insan akciğer kanseri hücreleri üzerinde seçici bir sitotoksit etki gösterdiği gösterilmiştir.

Dermatolojik bakımda propolis faydaları

 • Propolisin cilt bakım ürünlerinde antialerji, anti-inflamasyon, antimikrobiyal özellikleri ve kollajen sentezi üzerindeki artırıcı etkisine katkı sağlamıştır.

 • Yara iyileşme sürecinde deride serbest radikal aktiviteyi önemli ölçüde azalttığını gözlenmiştir.
 • Etanolik propolis ekstraktı kullanan akne hastaları üzerinde yapılan klinik çalışma, akne vulgaris tedavisinde yüksek etkinliğini göstermiştir.

 • Propolis ayrıca dokuların kollajen içeriğini arttırarak iyileşme süreci sırasında yarada pozitif kollajen metabolizmasını gösterir.

 • Diğer bir çalışma, özellikle insan diyabetik ayak ülseri gibi koşullar altında, yara kapanmasını teşvik etmek için yara iyileşmesi için propolisin alternatif bir tedavi olarak kullanıldığını göstermiştir.

 • Propolis içeriğindeki flavonoidler, fenolik bileşikler, terpenler ve enzimler gibi bileşenleri nedeniyle antifungal ve antibakteriyel aktiviteler kaynaklı yara iyileşme sürecinde olumlu etkiler göstermiştir.

Propolis faydaları konusunda yararlandığımız kaynaktan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Propolis nasıl kullanılır?

Ürün damla veya ham bal ile karışım halinde tüketilebiliyor. Uzmanlar tüketmek isteyenlerin özellikle yerli Anadolu propolisini tercih etmeleri gerektiğini, Anadolu propolisinin doğru özütlendiği takdirde yüksek oranda antioksidan maddeler içerdiğini ifade etti. Kullanmadan önce ilk yapılması gereken doktora danışmak ve teyit almak.

Propolis damla nasıl kullanılır?

Propolisin suda çözünen ve suda çözünmeyen 2 formu vardır. Bu ürünler çeşitli besinlerle tüketilebilir. Propolis damla ürünü yetişkinler için günlük 20, çocuklar için günlük 10 damla alınmalı, yine de ürün bilgilerinde yazılan talimatlara dikkat edilmelidir. Ballı propolisin ise günde 1 çay kaşığı tüketmek yeterli olmaktadır.

Propolis nereden alınır?

Online alışverişlerin yaygınlaştığı çağımızda ülkemizde üretilen birçok kaliteli propolise internet ortamında ulaşmak mümkün.

Genel bir tavsiye olarak bu tarz ürünleri kaynağı, tesisi bilinmeyen yerleden değil Bakanlık onaylı, üretim izni olan ve denetime tabi markalardan almanızı tavsiye ediyoruz.

Ham haliyle kullanılabilir mi?

Propolisin %55’i reçine, %30’u mum, %5’i polendir. Bunun haricinde atık maddeler ve kirler de bulunuyor. bu nedenle uzmanlar ham haldeki propolisin kullanımını önermiyorlar.

Bazı yerlerde propolisin etil alkolle yıkanıp süzüldükten sonra satılması söz konusu. Uzmanlar bu ürünü de önermiyorlar. Çünkü propoliste doz son derecede önemli. Yani tüketicilerin aldıkları propolis miktarını iyi ayarlaması gerekiyor.

Propolis ne kadar tüketilmeli? Her gün almak zararlı mı?

Uzmanlar, propolisin olması gerekenden fazla tüketildiğinde faydadan çok zarar getirdiği görüşünde. Bu nedenle kullanırken ne kadar kullanılması gerektiğine dikkat etmek, ürün talimatlarını okumak çok önemli.

Nar suyundan 80 kat daha güçlü bir antioksidan!

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr.

Dilek Boyacıoğlu, propolisin antioksidan etkisinin nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğunu bilimsel olarak ortaya koyduklarını belirtti.

  Kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının ve antibiyotik kullanımının azalmasına yardımcı olur.

21. yüzyılın ilacı propolis

Propolis faydaları saymakla bitmiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, antibiyotik etki gösterebilmesi ve bu etkiyi sadece enfeksiyona ya da hastalıklı dokuya yöneltmesi ile dikkat çeken Propolis, “21’inci yüzyılın ilacı” da denilen akıl almaz özellik ve üstünlüklere haiz bir ürün olarak biliniyor. Bugüne kadar rastlanan en güçlü doğal antibiyotik özelliği taşıyan Propolis, mantar-mayasıl sorunlarına, zararlı bakterilere, viral enfeksiyonlara karşı da kullanılıyor.

Alışılmış antibiyotik etkilerin 100 misline yakın etkisi keşfedilen arı ürünü, bugüne kadar rastlanan en güçlü doğal antibiyotik özelliğine sahip. Yaraların iyileşmesini dört kata kadar daha hızlandıran propolis, çok güçlü bir antioksidan olarak biliniyor.

Propolis faydaları üzerine bilimsel araştırmalar

Propolisin faydalarında bir diğeride içeriğindeki etkin maddelerinden olan Caffeic Acid Penetil Ester (CAPE)’in tümör ve metastaz üzerinde etkilerini araştıran Prof. Hui-Fen Liao ve Tayvan Memorial Hastanesi Onkologlarının sonuç raporunda içeriğinin etkileriyle kanser hücrelerinin yayılım hızının, kanser türlerine göre yüzde 47-52 arasında oranlara kadar azaldığı belirtiliyor.

Japon Kanser Araştırma kurulu tarafından 1991 düzenlenen toplantıda propolisin anti-kanser etkisiyle ilgili tebliğ sunulmuş ve Amerika’da yapılan bir araştırmada propolisteki caffeic asit esterlerinin bağırsaktaki kanserli hücrelerin büyümesini inhibe edici özellikte olduğu görüldü.

Molecular Nutrition and Food Research dergisinde yayınlanan araştırmada Propolisin etkin maddelerinden CAPE ve quertin’in propolis kullanımı, tümörlerin kendi kan yollarını inşa etmesini engelleyerek, tümör gelişmesini önlüyor. Oyama Universitesi Farmakoloji Bölümünün Science Direct’de yayınlanan araştırmasına göre, propolis kullanımı akciğer kanserinin ilerlemesine karşı oldukça etkili.

Propolis faydaları saymakla bitmiyor, özellikle kış aylarında doğal bir koruma yöntemi olarak propolis tüketmenin faydalı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Etiketler: diyetpropolispropolis faydalarıPropolis nedir?

Источник: https://www.gidahatti.com/propolis-nedir-faydalari-nelerdir-propolis-nasil-kullanilir-111153/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть