Prostat Hastalığı

Prostat Hastalığına Bitkisel Çözüm

Prostat Hastalığı

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 17:07

Prostat Hastalığına Bitkisel Çözüm

Her erkekte doğuştan bulunan ve yaş ile birlikte hormon dengesinin değişmesi nedeniyle büyümeye başlayan prostat, hayat kalitesini oldukça düşürüyor.

Yapılan çalışmalar; 60 yaşındaki erkeklerin %50'sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90'ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğünü gösterirken, her 12 erkekten biri de prostat kanserine yakalanıyor.

Yaş, aile öyküsü, yağlı beslenme alışkanlığı, hormonlar, A ve D vitamini değerleri prostat hastalıkları üzerinde etkilidir. 

1. Brokoli 

1 litre suyu kaynatırken içine 250 gram brokoli atın. 5 dakika boyunca haşladığınız brokolinin suyunu süzdükten sonra  sabah, öğleakşam aç karnına için. Suyu aç karnına içtikten sonra 20 dakika boyunca bir şey yemekten kaçının

2. Kantaron

64 bardak yani 8 litre kaynatılmış suyun içine 500 gr sarı kantaron konularak 40 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Buzdolabında saklanan karışımdan sabah, öğle, akşam yemeklerden 1 saat önce bir bardak içilir.

3. Isırgan Otu

­

Isırgan otu prostat büyümesinden kaynaklanan idrar zorluğunu rahatlatmak için bitkisel çözümlerden biridir. Isırgan otu kaynatılır ve süzüldükten sonra suyu içilir

4. Funda Çiçeği

Kaynatmış olduğunuz bir su bardağı kaynar suyun içerisine 10 gr funda konulur. 10 dakika bekletildikten sonra günde süzülen su, gün içerisinde tüketilir.

5. Maydanoz 

Kaynatılan maydanoz suyu günde 3 bardak içilir.

6. Soğan 

Eğer prostat iltihabı ile ilgili şikayetiniz varsa her gece 1 litre suda 1­2 adet kabukları soyulmuş soğanı sabaha kadar bekletilir. Daha sonra su süzülerek sabahları aç karnına içilir

7. Kabak Çekirdeği

İçerisindeki fitosteroller kansere karşı etkili bir mineraldir. İyi huylu prostat büyümesine karşı da etkilidir.

8. Yeşil Çay

Yeşil çayın temel bileşenleri olan kateşin prostat kanser hücrelerini seçip öldürür. Çok etkili olan yeşil çay prostat hastalarına uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

9. Soya Fasulyesi 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki prostat hastalarında ki PSA seviyesini en az %50 oranında azaltıyor.

10. Cüce Palmiye Çayı 

Halk arasında ki adı prostat çayı olmuştur. İyi ve kötü huylu prostata o kadar iyi gelmektedir ki her eczane ve aktarda satılmaktadır. Kasık ağrılarının dinmesine yardımcı olan bu çay PSA seviyesinin de düşmesine yardımcı olur. Prostat iltihaplarının tedavisinde kullanılır.

11. Balık Yağı 

Omega 3 asiti prostat kanseri riskini büyük ölçüde azaltıyor. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminlerle omega 3 tüketenlerin kanser riskini yüksek oranda ortadan kaldırıyor.

Prostat İçin Kür Önerisi 

Malzemeler:

4 ya da 5 bardak karabaş

4-5 gr Melisa çayı

Su

Yapılışı:

Karabaş ile melisa birlikte kaynatıldıktan sonra süzülüp günde iki bardak olmak üzere içilir. Bir hafta sonra bu tek bardağa düşürülür.

Malzemeler

Su

Kurutulmuş Kiraz Sapı

Limon 

Yapılışı

Kurutulmuş kiraz saplarından 20-30 adet suyun içerisine koyarak 5 dakika suda kaynatılır. Özellikle prostatdan dolayı idrar zorluğu çeken ya da damlatma sorunu olan erkekler, bu suya bir iki damla da limon damlatıp 15 gün boyunca düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir.  

Önerilen İçerik: Hint Yağının İnanılmaz Faydaları

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/prostat-hastaligina-bitkisel-cozum-9331h.htm

Prostat Hastalığı

Prostat Hastalığı

Prostat hastalığı olarak biliniyor olsa da esasında başlı başına bir hastalık olmayan durumdur. Prostat, erkek üreme sisteminde yer alan ve hem boyut hem de şekil açısından cevize benzeyen küçük bir salgı bezidir. Rektumun yani kalın bağırsağın önünde ve idrar torbasının alt bölümünde yer alır.

İdrarın, idrar torbasından taşınmasını sağlayan ve üretra adı verilen idrar yolunun en baş bölümünde kalın bir yüzüğü andıran prostat salgı bezinin, meninin içinde yer alan maddelerin %20’lik bir bölümünü oluşturan sıvısını oluşturup, spermin vücudun dışarıya atılmasını sağlamak şeklinde bir görevi bulunur.

Prostat hastalıkları, prostatit yani prostat iltihaplanması ya da prostatın büyümesi şeklinde iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Halk arasında da prostat olarak bilinen bu prostat büyümesinin iyi huylu hali olsa da bu durumun kötü huylu hali de bulunur. Öyle ki, kötü huylu prostat büyümesine prostat kanseri adı verilir.

Prostat bezinde görülen belirtiler ve büyüme oranı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kimi erkekler bu durumu fark edemese de ilerleye dönemlerde artan şiddetli ağrılar kişinin yaşam kalitesini önemli miktarda düşürür. Prostat hastalığının belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İdrarın kesik kesik yapılması
 • Sık sık idrar yapma isteği
 • İdrar yaparken zorluk çekme
 • Sıkışma, bir an önce idrar yapma isteği
 • Uykuların idrar sebebi ile kesilmesi
 • İdrarda görülen kan
 • İdrar çıkarma konusunda yaşanılan zorluklar, ıkınma isteği
 • İdrarın ardından gelen damlamalar
 • İdrar sırasında oluşan yanma hissiyatı

Prostat Kanseri

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan bu kanser, 60 yaşının üzerinde olan kişilerin %30’unda ve 70 yaşın üzerinde olan kişilerin %40’ında bozulmuş hücreler şeklinde kanserin ilk evresi olarak karşımıza çıkar.

Batı ülkelerinde trafik kazası sebebi ile hayatını kaybeden ve belirli bir yaş grubu aralığında olan erkekler üzerinde yapılan araştırmaya göre 70 yaşında olan kişilerin neredeyse yarısında prostat kanserine sebep olan kanserli hücreler tespit edilmiştir.

Erken safhada tespit edilebilen prostat kanseri hücreleri tedavi edilerek vücuttan kolay bir şekilde atılabilecek bir hastalık olsa da geç teşhis durumunda hastanın yalnızca idare edebilmesini sağlayacak türden tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Batı ülkelerinde 45 ve 50 yaşlarından başlamak üzere PSA adı verilen basit bir kan tetkiki sayesinde bireylerde kanser hastlalığının olup olmadığı tespit edilir.

50 yaşını geçen her bir erkeğin ise her altı ayda bir prostat kanseri olup olmadığını öğrenebilmek ve kendini koruma altına almak adına bu tetkikleri yaptırması gerekir.

Prostat büyümesinin sebebi lazer, kapalı ya da açık ameliyat olanlarda da bu riskin devam etmesi sebebi ile PSA testi mutlak surette önerilir.

Prostat Kanseri Risk Faktörleri

 • Prostat kanseri için belirli bir ırk, yaş ve aile öyküsü çerçevesinde risk faktörleri oluşturulmuş bulunuyor. Günümüzde prostata yol açan en büyük etmen ise yaş olarak karşımıza çıkıyor. Yaşın ilerlemesi halinde prostat kanserinin görülme olasılığı da giderek artıyor.
 • Bu bir yana bu hastalığın genetik ve ailesel yanının da bulunduğu birçok çalışma sayesinde ortaya konmuştur. Yapılan araştırmalara göre ailesinde bu hastalığa sahip olan kişilerin, hastalığa daha yatkın oldukları saptanmıştır.
 • Babası prostat kanseri olan bir kişi, bu hastalığa bir başka bireye göre iki kat daha fazla yakalanma şansına sahip olurken, kardeşi prostat olan kişi için bu durum üç katına kadar çıkabiliyor. Üstelik her ikisinin birden görülmesi halinde bu durum beş katına kadar artış gösteriyor.
 • Genetik araştırmalar BRCA ve HOXB13 genlerinin prostat kanseri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. BRCA1 geninin mutasyona uğraması sebebi ile bu hastalığın oluşma riski iki katına çıkıyor. Diğer yandan BRCA2 gen mutasyonunun yüksek gleason skoru ve prostat kanserinin erken ortaya çıkması, kötü hastalık seyrini beş ile yedi kat arasında arttırıyor.

Prostat Hastalığı Neden Olur?

İyi huylu olarak bilinen prostat büyümesinin sebebini araştıran uzmanlar, bu tür sorunların genellikle 40 ve üzeri yaşta olan erkeklerde görüldüğü ve yaşın ilerlemesi ile birlikte yaşanan hormonal değişimlerin prostata sebep olduğunu tespit etmiş bulunuyor.

Hormonal değişimler ile birlikte genetik faktörlerin de bu duruma sebep olabilmesi muhtemel. 60 yaşında olan erkeklerin neredeyse yarısında iyi huylu prostat büyümesinin olduğu görülüyor.

Bu bir yana aynı durum 80 ve üzeri yaşa gelindiği zaman %90 oranlarına kadar çıkıyor.

Prostat Tedavisi

Prostatın büyüme oranı, buna bağlı olarak diğer organlarda meydana gelen değişiklikler ve hastanın bu konu ile ilgili şikayetinin ne kadar yoğun olduğuna bakılarak prostat hastalığı için çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkün. Prostat tedavileri cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak ikiye ayrılıyor.

1. Cerrahi Olmayan Tedaviler

İzlem: Prostat belirtileri hastayı pek fazla rahatsız etmese de prostat bezinin büyümesi halinde bu durum takibe alınacak, belirli aralıklar ile hasta muayene edilecek ve doktorların gözetimi altında tutulan bu evrede aynı zamanda hastanın da kendisine dikkat etmesi, bazı şeyleri yapıp bazı şeyleri yapmaması gerekecektir. Örneğin; yatmadan iki saat önceye dek sıvı alımının kesilmesi, kafein ve alkol üretimine son verilmesi, yapılamıyor ise azaltılması ve düzenli bir şekilde spor yapılması gerekir.

İlaç Tedavisi: Doktorların önerilerine uyan hastada yine de prostat büyümesi ve bunun şiddeti artış gösteriyor ise belirtilerin sebeplerini ortadan kaldırabilme amacı ile ilaç tedavisine geçiş yapılır. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda bireyin hayatında da çeşitli değişikliklerin yapılması ile bir arada gerçekleşir. Prostat büyümesinin etkileri bu tedavi yöntemi ile birlikte azaltılmaya çalışılır.

2. Cerrahi Tedaviler

TURP (Transüretal Prostat Rezeksiyonu): İyi huylu bir prostat büyümesi olan ve bu hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılan bu yöntem, kapalı yöntemlerden biridir. Bu prostat ameliyatı sırasında hastaya epidural ya da genel anestezi verilir.

Rezektoskop yardımı ile idrar kanalının içine girildikten sonra prostat bezinin dokularına elektrik akımı verilerek bu bölüm kesilir. İdrar yollarının tıkanması sebebi ile idrar torbasında biriken prostat parçalarının vakumlanması ile birlikte cerrahi müdahale sona erer.

TUIP (Transüretral Prostat İnsizyonu): Transüretal Prostat Rezeksiyonu yani TURP tedavi yönteminde olduğu gibi idrar yolunun içine girilen bu yöntemde, TURP’tan farklı olarak prostat dokusu kesilmeyecek, fazla doku elektrik yardımı ile buharlaştırılacaktır.

Lazer teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte prostat alanında da kullanılması bir olmuştur. Bu noktada Greenlight Lazer ve Holmium Lazer adı verilen iki farklı lazer enerjisi hastalığın giderilebilmesi için kullanılır.

HoLAP ve HoLEP (Holmium Lazerle Prostat Ameliyatları): Holmium lazer ile birlikte prostatın bir bölümü ya buharlaştırılır ya da kesilir. Aşırı büyüyen prostat dokusunun tedavi edilmesinde kullanılan bu yöntem de iyileşme süreci oldukça kısa olur.

PVP (Greenlight; Fotoselektif Prostat Buharlaştırılması): Kanda yer alan hemoglobin tarafından emilimi gerçekleşen Greenlight lazer, bölgede yer alan kan damarlarının ve prostat dokusunun buharlaşmasını sağlar.

Epidural ya da genel anestezinin verildiği bu operasyonlarda, üretradan sistoskop adı verilen bir alet ile girilmesi ile gerçekleşir.

Hastada ameliyat sonrasına kanamalara neredeyse hiç rastlanmazken, hastanın hastanede kalmaya devam ettiği durumlar oldukça nadir görülür.

İyi huylu prostatın büyümesine engel olabilmek için yapılabilecek net bir şey olmayışının sebebi bu rahatsızlığa neyin sahip olduğunun tam olarak bilinememesinden kaynaklanır.

Fakat aşırı yağlı gıdaları tüketmekten uzak durmak, protein ile beslenmek ve alkol tüketimini azaltmak prostat bezinin büyümesine engel olabilir ya da azaltabilir.

Fakat proteinin alındığı gıdalara da dikkat edilmesi kırmızı et yerine soya, balık, süt, peynir, tavuk ve yumurta gibi ya da sebzelerden özellikle baklagiller gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

Prostat belirtileri

Prostat Hastalığı

Prostat belirtileri yaygın olarak, prostat bezinin idrar yolu ve mesaneye yakın olması nedeniyle idrara çıkma sorunları olarak belirti gösterir ve idrar yolu enfeksiyonunu belirtileri ile ortaklık göstermektedir.

Prostat büyümesi durumunda sık idrara çıkma, gece uykudan idrar için uyanma, zor işeme, yavaş idrar akımı, idrarını tam bitirememe, idrar kaçırma, idrardan kan gelmesi, idrara ani sıkışma, idrarın kesik kesik çıkması, çatallı idrar çıkarma gibi semptomlar olabilir.

Prostat büyümesinin en tehli belirtisi, idrar yolunun tıkayarak idrarın vücuttan atılmasına engel olmasıdır.

Prostat büyümesinin idrar yapmayla ilgili belirtileri

 • İdrarın olup olmadığı konusunda tereddüt yaşama
 • İdrar yaparken zorlanma ve acı
 • İdrarın zayıf veya kesintili gelmesi
 • İdrar yaptıktan sonra halen idrar var hissi
 • İdrara yaptıktan sonra idrar akıntısı
 • İdrara başlarken acı ve zorlanma

Prostat büyümesinin idrar depolama ile ilgili belirtileri

 • Artan idrara çıkma sıklığı (her 1-2 saatte bir)
 • İdrarı tutmada güçlük çekme
 • Geceleri sık sık idrara çıkma
 • İdrar sırasında ağrı ve yanma hissi olarak sıralanabilir.

Prostat büyümesi ile prostat kanseri aynı şey mi?

Hayır. Prostat büyümesi olarak bilinen hastalık tıp dilinde Benign Prostat Hiperplazisi olarak adlandırılır ve bu iyi huylu bir hastalıktır. Prostat kanseri ise tamamen farklı bir hastalık olup Malign Prostat hastalığı olarak adlandırılır; yani kötü huylu bir hastalıktır. Prostat büyümesi ve prostat kanserinin tedavileri birbirlerinden çok farklıdır.

45 yaşını dolduran her erkeğin yılda bir kere üroloji kontrolüne gitmesi gereklidir. Günümüzde erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanserinin erken tanısı için bu çok önemlidir.

Yıllık kontrollerde ‘PSA’ adı verilen bir kan tahlili ve parmakla prostat muayenesi yapılması çok önemlidir.

Bunun dışında ek tahlil gerekliliğine sizin şikayetleriniz, aile hikayeniz gibi verileri değerlendirerek üroloji doktorunuz karar verecektir.

PSA yüksek çıkarsa kesinlikle prostat kanseri midir?

Hayır.  PSA prostat kanserini teşhis edebilmek adına geliştirilmiş bir kan tahlilidir. PSA’nın normal sınırları yaş grupları için değişkenlik gösterebilir. PSA yüksekliğinin prostat kanseri dışında birçok nedeni olabilir.

Bunların başında ise idrar yolu enfeksiyonları gelmektedir. PSA’sı yüksek olan herkes prostat kanseri değildir. Ancak eğer PSA değeri yüksek ise bunun kanserden kaynaklanmadığı mutlaka ispat edilmelidir.

Yıllık ürolog kontrollerinin değişmez parçalarından birisi de bu testin yapılmasıdır.

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi nasıl yapılır?

BPH olarak adlandırdığımız iyi huylu prostat hastalığında tedavi öncelikle medikal olarak yani ilaçlar ile denenir.

Hastaların büyük bir kısmında sadece ilaç tedavisi ve takip ömür boyu bu hastalığın semptomlarından korunmak için yeterlidir. İlaç tedavisi yeterince faydalı olmuyorsa cerrahi seçeneği gündeme gelir.

Burada da hastanın prostatının büyüklüğü, yaşı, diğer hastalıkları gibi veriler değerlendirilerek en uygun prostat ameliyatı tekniğine karar verilir.

Prostat ameliyatlarını açık cerrahi ve endoskopik cerrahi olmak üzere iki ana gruba ayırabiliriz. Açık ameliyatlar günümüzde endoskopik teknolojinin gelişmesine bağlı olarak giderek azalan oranda yapılmaktadır. Ancak özellikle çok büyük prostatlarda ( >150 gr) halen uygulanan bir seçenektir.

Endoskopik ameliyatları ise kendi içinde 2 ana gruba ayırabiliriz. Bunlar lazer ameliyatları ve TUR ameliyatlarıdır. Lazer ameliyatları içinde Greenlight prostatektomi; TUR ameliyatları içinde ise Plazmakinetik TUR ameliyatı öne çıkan seçenekler olmuştur.

Bu operasyonlarla ilgili bilgi için ameliyat görüntüleri bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Prostat ameliyatının riskleri nelerdir?

Prostat ameliyatları günümüzde oldukça düşük riskle yapılabilmektedir. Tüm ameliyatlar için var olan enfeksiyon ve kanama riski bu ameliyatlarda da vardır.

Ayrıca anestezi şekline göre değişen ( belden aşağı (spinal) anestezi veya genel anestezi) anestezi riskleri olabilir.

Bunun dışında çok düşük oranlarda ( yaklaşık %1) cinsel problemler, idrar tutma problemleri, idrar yapma problemleri de yaşanabilir.

Greenlight Lazer ile prostat ameliyatı en iyi seçenek mi?

Hayır. Her prostat hastası için farklı bir ”en iyi ameliyat” seçeneği vardır. Ve buna hastanın durumunu değerlendirerek üroloji uzmanı karar verir. Şunu unutmayınız ki; bütün ameliyat seçenekleri düzgün yapıldığında aynı sonuca ulaşmaktadır. Greenlight lazer özellikle prostatı çok büyük olmayan, kanama/pıhtılaşma problemi olan, ileri yaşlı hastalar için daha iyi bir seçenek olabilir.

Plazmakinetik TUR prostatektomi endoskopik bir cerrahi operasyondur. Prostatın idrar yolundan girilerek içeriden kazınması işlemi olarak tarif edilebilir. Bu yöntemi uygulayacak cerrahın tecrübesine göre 150 gr kadar büyük prostatlar dahi ameliyat edilebilir.

Emsey Hospital’dan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sarp Korcan Keskin

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/prostat-belirtileri/

PROSTAT NEDİR, HASTALIK NEDENLERİ, BELİRTİLERİ, ÖNEMİ

Prostat Hastalığı

Kızıla çalar kahve renginde ve bir ceviz büyüklüğündedir. Çeşitli olumsuzluklara sebep verir. İnsanın uykusunu kaçırır ve onun geceleri sık sık banyoya taşınmasına se­bep olur veya onu üre zehirlenmesiyle öldürebilir. Eğer insan çok yaşarsa, ak­ciğerden de ileri giderek, kanserin yerle­şip geliştiği bir yer olur.

Prostatın Önemi

Bazı iyi taraf­ları da vardır. Cinsel hayata önemli bir katkıda bulunur, insan neslinin sürdürülmesi büyük ölçü­de prostata bağlıdır. Vücudun PROSTAT salgı bezidir ve ersuyunun (meni) başlıca deposudur. Prostat olmasaydı, gebelik şansı hemen hemen sıfır olur­du.

Her boşalmada insan erbezleri 200 milyon kadar sperma hücresi sağlar ve bunların hepsi ancak bir toplu iğnenin başı kadar yer tutar. Prostatın görevi bir çeşit sıvı üreterek bu spermaları bin mis­li sulandırmaktır.

Çok Önemli özellikleri olan bu sıvı, proteinleri, enzimleri, çok nazik olan spermaları beslemek için yağ­ı ve şekeri, kadının cinsel organının öldürücü asitliliğini gidermek için kale işlevi ve spermanın kadın yumurtasına doğ­ru yüzebilmesi için sulandırılmış bir va­sıtayı sağlar.

Prostat vücut karın boşluğunun aşağı kısmında ve tam idrar kesesinin altında boyun kısmına yuvalanmış bir halde bulunur. İnsan ergenlik çağına gelinceye kadar ancak bir badem büyüklüğündedir.

Sonra vücudun öteki kısımları gibi, bir oğlan çocuğundan bir adam haline getiren hormon sinyalini alır ve bugünkü büyüklüğünü elde eder.

Küçük bir üzüm salkımını andıran salgı bezle­riyle ersuyu üretmeye ve bunu, bu iş için elverişli kaslardan yapılmış olan kesenin içine depo etmeye başlar.

Ersuyu (Meni) Nasıl Boşaltılır

Cinsel münasebet sırasında depo etmiş olduğu ersuyunu omuriliğin aşağı ta­rafından, bel hizasına rastlayan kısımların­dan verilen emirlere uyarak boşaltır. Bu emirler prostata ulaşınca bölgesinde birçok ka­rışık şeyler oluşur, idrar kesesinin altın­da bulunun çıkış kapağı sıkıca kapana­rak idrarın kaçmasını önler. Kas büzül­meleri prostatı da etkilemeye başlar.

Aynı şey yakınımda bulunan, sperma deposu görevi yapan ve birbirine geçmiş iki fıs­tık tanesine benzeyen, erbezi kabarcık­larında da olur. Bu kabarcıklar, hepsi an­cak bir çay kaşığını dolduracak miktarda olan ersuyunun ancak yüzde 20’sini sağ­lar ve geri kalan yüzde 80’nini de prostat tamamlar.

Bu karışım vücudun üretra veya idrar borusu yoluyla, kendisini bek­leyen amacı sağlamak üzere dışarı fış­kırır.

Prostat Yapısı ve Rahatsızlıkları

Bir kapsül içi­ne yerleştirilmiş yan yana üç lob veya böl­meden teşekkül eder. Vücut idrar kesesini boşaltan idrar borusu orta lobun üstünden geçer. Burada mikrop alma, il­tihaplanma, kanser gibi, prostatın şişme­sine sebep olan bir şey, bu lobların bü­yümesine ve idrarın akışını engellemeye ve dolayısıyla de çeşitli kötülüklere yol açar.

Kanalın kısmen tıkanması halinde idrar tekrar keseye dolar ve burada dur­gun bir göl halini alır ve bakterilerde bu göle dolarak çoğalır ve ciddî enfeksiyon­lara sebep olurlar. Fakat kanalın tamamıyla tıkanması daha da kötüdür.

Bu du­rumda idrar böbreklere kadar geri gide­rek buradan da kan dolaşımına geçer ve yavaş yavaş öldürücü ve çok tehli olan üre zehirlenmesine sebep olur.

İnsan yaşlandıkça ve erbezi hormon­larının üretimi azaldıkça prostat da man­tıki olarak çocuk yaştaki büyüklüğüne dönüşmesi beklense de, ne gariptir ki bunun tamamıyla aksi olur. Gittikçe daha büyür ve bazı olağanüstü hallerde bu greyfurt iriliğini alır. Bu büyüme kan­serli olabildiği gibi, iyi huylu da olabilir. Ancak ne yazık ki bu gibi hallerde iyi huylu bir hale seyrek rastlanır.

Yaş ilerledikçe büyük bir ihtimalle yavaş bir büyüme başlar. İnsan 50 yaşına geldiği zaman, yüzde 20 bir ihtimalle prostatı büyümüş olacaktır. 70 yaşında bu ihtimal yüzde 50, 80 yaşın­da da yüzde 80’dir.

Bu büyümeye sebep olan şey cinsel hormonların bir etkisi olduğu tahmin edilir çünkü hadımlarda prostat büyü­mesine çok az rastlanır. Prostatı büyümesi yalnız başına ciddî bir sı­kıntı oluşturmaz. Fakat prostat büyü­yünce üreter üzerinde baskı ya­par ve bu durumda idrar akışı miktar ve kuvvet bakımından azalır.

Burada bir de enfeksiyon başlarsa bir de yanma hissedilmeye başlanır. Başka belirtiler de, sık idrar yapma ve idrar kesesinin tama­mıyla boşalmamasıdır.

Prostat Sağlığı

Bunlar oluştuğu zaman hemen bir doktora görünmek gerekir. Tamamıyla alınması için bir ameli­yata ihtiyaç duyulması ihtimali az, takri­ben yüzde 20’dir. Doktor burada bir en­feksiyon veya bir iltihaplanma olup olma­dığını anlamak isteyecektir.

Bununla be­raber bir hakikat vardır ki o da doktorun alkol, biber, kahve ve çay kullanmaktan sakınmayı tavsiye edeceğidir.

Bunlar irrite edici birtakım maddelerin idrara karış­masına ve bu irritasyonun da esasen da­ralmış olan üreterin kapanmasına sebep olurlar.

Eğer kapanma tam olursa o zaman tam manasıyla tehli bir durum hasıl olur. Bu durumda ilk yapılacak iş idrar yolunu açmak ve idrar kesesinin boşal­masını sağlamaktır. Bu da üretra’dan id­rar kesesine kadar bir lâstik boru soka­rak yapılır. Bundan sonrası için operatö­rün seçeceği çeşitli çözüm yolları vardır.

Eğer prostat çok büyükse, ameliyatla alınabilir. Yahut ta daha basit bir usulle soruna bir çözüm yolu bulmaya çalışır. Bu durumda kurşun kalem büyüklüğünde bir âleti üretra yoluyla prostata doğru so­kar.

Bir tüp şeklinde ve aydınlatılmış olan bu âletin hem prostatı görmeye ve hem de kanalı tıkayan dokuyu kürtaj ya­par gibi kesip çıkarmaya yarayan ve elek­trikle çalışan tertipleri vardır. Başka bir çözüm yolu da kanalı kapayan dokuyu sı­vı nitrojenle dondurmaktır. Sonra bu donmuş doku ölmekte ve kabuk halinde idrarla dışarı atılmaktadır.

Bu uygulamaların erkekliğin sona erdireceğin­den korkulsa da, öyle değildir. Prostat ameliyatından sonra beş erkekten dördü cinsel iktidarını muhafaza eder.

Prostat Kanseri

Prostatın en tehli sorunu, iyi huylu büyüme değil, kanserdir. Kanser zamanında bir işaret vermediği için daha da kötüdür.

Halen prostat kanseri olarak doktora giden çoğu erkek bir ame­liyatla iyileşme şansını kaybedecek dere­cede geç kalmaktadır, öte yandan hastalık az rastlanan cinsten de değildir.

İnsan 50 yaşına geldiği zaman yüzde beş prostat kanseri olma şansına sahiptir. 70 yaşın­da bu şans yüzde 50’dir.

Prostat kanseri yavaş ilerleyen cinsten­dir. Yalnız nadir hallerde çabuk sıçrayan ve birkaç hafta veya ay içinde öldürenine rastlanır.

Böylelikle belki de olağan­üstü bir şans eseri olarak faal fakat öl­dürücü olmayan bir prostat kanseriyle mezara gidecek ve ölümüne, kalp hasta­lığı, damar sertliği, diyabet veya başka bir şey sebep olacaktır.

Başka bir nokta: Kanser ameliyatla tedavi edilemeyecek kadar ilerlemiş de olsa, hayat kurtaran ameliyat dışı başka tedavi yolları da var­dır. Prostat kanseri görünüşe bakılırsa, büyümek için erkek cinsel hormonunun etkisine ihtiyaç göstermektedir.

Bir defa bu etki, ya kısırlaştırma yoluyla, yahut ta kadın hormonu tedavisiyle yok edilirse, çoğu kez ağrılar kaybolmakta, enerji geri gelmekte ve normal faaliyetler eski ha­lini alabilmektedir. X-Işını tedavisi de kanseri küçültür ve hormon tedavisiyle birlikte yapılabilir.

En önemlisi yılda bir veya iki kez rektum muayenesi olmaktır. Bu nor­mal bir sağlık muayenesi içinde ancak bir dakikalık bir zaman alır. Cerrahî bir tedavi için prostat kanserini yeteri kadar erken teşhis etmenin hemen tek yolu da budur.

Eğer doktorun muayene eden par­mağı, aslında yumuşak ve lâstiğe benzer olan dokuda sert, düğme büyüklüğünde bir yumruya rastlarsa, doktor, aksi anlaşılıncaya kadar bunu kanser olarak kabul eder. Ve hakikatte de bu yumrulardan her beşte üçü kanserdir.

Cerrah emin ol­mak için, ya rektumu açacak veya içi boş bir iğne ile, yumru dokusun­dan bir numune alır. Eğer kanserliyse o zaman hemen ameliyatla alınmalıdır.

Reader’s Digest

İlgili

Источник: http://bilgikapsulu.com/prostat-bezi-nedir/

Prostat Hastalıkları | ÜRO-TIP

Prostat Hastalığı

Prostat her erkekte bulunan, mesane tabanında, idrar çıkış kanalının etrafını saran, kestane büyüklüğünde bir organ. Semendeki sıvının bir kısmını prostat salgılıyor.

Prostat Hastalıkları

1. Prostatitler (Prostat Enfeksiyonları)

Prostatın iltihaplanması olarak tanımlanıyor. Bu her yaşta ortaya çıkabilir. sık idrara çıkma,idrar  kanalında akıntı hissi veya akıntı, yanma, ağrı gibi şikayetler ile ortaya çıkabilir.

Prostatit Tedavisi, Prostat İltihabı Tedavisi, Prostat Enfeksiyonu Tedavisi

2. Benign Prostat Hiperplazisi (Prostatın İyi Huylu Büyümesi-BPH)

Prostat yaş ilerledikçe hacım olarak büyüyebiliyor mesaneye veya idrar çıkış kanalına baskı yapabiliyor. Bu durumun adı prostatın iyi huylu büyümesi olarak tanımlanıyor.

Bening Prostat Hiperplazisi Tedavisi, BPH Tedavisi

3. Prostat Kanseri

BPH – İyi Huylu Prostat Büyümesi ile tek benzerliğinin aynı yaş grubunda olduğu kabul edilse de prostat kanseri tamamen farklı bir hastalıktır. Prostat kanseri, prostatta malign (kötü karakterde) büyümeyi tanımlamaktadır.Prostat kanseri, sıklık olarak kanserler arasında dünyada  ikinci sırada görülen kanser türüdür.Genellikle çok yavaş ilerler ve  belirti vermeyebilir.

Prostat kanseri ne gibi bulgular verir?

İyi huylu büyüme ile birlikte olduğunda sık ve zayıf akımlı, bekleyerek idrar yapma gibi idrar yolunun sıkışmasına bağlı şikâyetler olabiliyor. İleri aşamada meni içinde kanama, kemik ağrıları olabiliyor.

Prostat kanseri önceden tahmin edilebilir mi?

Ailede prostat kanseri olan kişilerde 40 yaş, diğer kişilerde 54–70 yaşta başlayarak, prostatın parmakla muayenesi ve kanda, prostat spesifik antijen (PSA) testi yapılıyor.

Prostat kanseri tanısı nasıl konulur?

Prostat kanseri taramasında bugün için 4 metod kullanılmaktadır:

 1. Parmakla rektal yoldan prostat muayenesi
 2. Rektal yolla prostat ultrasonografisi (TRUS), MR gibi görüntüleme metodları
 3. Prostat spesifik antijen (PSA), proPSA, PCA3 testleri
 4. TRUS eşliğinde prostat biyopsisi

Kanser varlığı tespit edildikten sonra yapılacak tetkikler var mıdır?

PSA ve patoloji raporuna göre hastalığın hangi safhada olduğunun,  başka yerlere sıçrayıp sıçramadığının tespiti için bilgisayarlı tomografi ve kemik sintigrafisi gibi testler yapılabiliyor.

Tedavi nasıl planlanır?

Tedavi safhasına göre planlanıyor. Erken safhada iken, çok yavaş ilerleyen türünde, tedavi yapmadan yakın takip protokolüne alınabiliyor. Hastanın performansına ve yaşam beklentisine göre karar veriliyor.

Prostat Kanseri Tedavi Alternatifleri Nelerdir ?

 1. Robototik Cerrahi veya  Radikal Prostatektomi
  Genç hastalarda lokal (yayılmamış) hastalıkta artık tüm dünyada cerrahi tedavi ilk seçenek olarak sunulmaktadır. Radikal prostatektomi adı verilen bu ameliyatla hastaya kesin tedavi şansı verilmektedir. Bu ameliyat BPH’daki ameliyatlardan tamamen farklı olup, prostatın tümünün meni keseleriyle birlikte çıkartılması ve idrar yolunun yeniden oluşturulması işlemidir. Tecrübeli merkezlerde son derece düşük komplikasyon oranlarına sahiptir. Bu operasyon son zamanlarda roboti yardımı ile daha sık yapılmaktadır. Robotik cerrahinin en önemli avantajı kanama riski, idrar kaçırma riski ve ereksiyon ile ilgili yan etkiler açık operasyona göre daha az olmasıdır, dezavantajı ise maliyetinin açık cerrahiye göre fazla olmasıdır.
 2. Brakiterapi
  Yine lokal hastalıkta, prostat içine çeşitli radyoaktif elemanlar konularak uygulanan ve brakiterapi adı verilen bir tedavi seçeneği gündeme gelmiştir. Prostatı 50 gramın altındaki hastalarda kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde ameliyathane şartlarında anestezi altında yerleştirilir
 3. Cryoterapi
  Cryoterapi adı verilen prostat dokusunun dondurulması esasına dayanan diğer alternatif bir yöntem son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Yan etkileri, maliyeti ve uzun dönemde etkinliği bilinmediğinden açık operasyona tercih edilmemektedir.
 4. Hormon Tedavisi (İleri Evre)
  İleri evre (yayılmış) hastalıkta ise tedavi hormonaldir. Prostat hücreleri testosteron hormonuna (erkeklik hormonu) hassastır. Bu hormon, ilaçlarla (depo iğneler) ya da lokal anestezi altında basit bir cerrahi ile testislerin iç kısmı alınarak ortadan kaldırıldığında hastalıkta gerileme olmaktadır. Bu tedaviye rağmen hastalık ilerler ve hormon bağımsız hale gelirse çeşitli kemoterapatik ajanların kullanımı söz konusu olmaktadır.

Prostat Kanserinde son dönemlerde yeni gelişmeler var mı?

Evet, Son 2 yıl içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda prostat kanseri nedeni ile tedavi edilen hastaların yaklaşık %50’sinde gereksiz tedavi edildiği bu kişilerin tedavi edilmese dahi prostat kanserinden ölmeyeceği gösterilmiştir.

Bu nedenle PSA testinin prostat kanserinde kişilerde hızla ilerleyip zarar veren kanser tiplerini ayırt etmede yetersiz olduğu vurgulanarak tedavi planlanacak hastalarda kullanılabilecek yeni bir tümör belirteci araştırılmasına hız verilmiştir.

Daha önceki bilgilerimizde prostat kanserinin görülemeyeceği kanaati olmasına rağmen özellikle multiparametrik prostat MR kullanılması ile agresif tümörlerin artık görülebileceği saptanmıştır. Son gelişmeler neticesinde her prostat kanserli hastanın tedavi edilmemesinin bir seçenek olduğunun bilinmelidir.

 Ailesinde prostat kanseri olmayanlarda PSA testi ile yapılan tarama testlerinin artık 54 ile 70 yaş arasında yapılması önerilmektedir. Bu bilgiler ışığında son yıllarda yapılan PSA test sayısında ciddi azalma olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak her prostat kanseri tedavi edilmesi mutlaka gerekli değildir. Uygun hastalarda takip iyi bir seçenek olabilir.

Prostat Kanseri Tedavisi

Ziyaretçi ilgisi:

 • prostat
 • prostat hastalığı nedir
 • prostat hastalıkları
 • 70 yaşından sonra prostat kanseri nasıl ilerler
 • prostat hastalığı nedir video
 • prostat hastalığında ki dr muayenesi sonucu TANI Da ki N 40 ne demektir

Источник: https://www.urotip.com.tr/prostat-hastaliklari.html

Prostat Hastalıkları Nelerdir Ve Tedavileri Nasıl Yapılır

Prostat Hastalığı

Prostat sadece erkeklerde bulunan bir salgı bezidir. Kadınlardaki rahmin karşılığıdır denilebilir. Erkeklerde dış idrar yolunun ilk bölümünü çevreler ve mesanenin tabanında bulunur.

Ortalama bir yetişkinlerde yüksekliği yaklaşık 25 mm, ön arka çapı 25mm, enine çapı ise 40mm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 25 gramdır. Tabanı, tepesi ve iki yan yüzü olan bir organdır.

Bu organla ilgili detayları ve oluşan hastalığı, tedavisi gibi geniş ve açıklayıcı bilgileri uzmanlarına danışarak aşağıda açıkladık.

Prostatın Görevi Nedir?

Bir dış salgı bezidir ve organizmanın ikincil cinsel organıdır. En önemli görevi meninin içindeki spermi sulandırmaktır. Bu sayede döllenmeyi kolaylaştırmış olur. Prostatın dokusunda yüksek konsantrasyonda çinko mevcuttur. Çinko yetmezliklerinde prostat dumura uğrar.

Prostat ergenlik yaşına kadar faal değildir. Ergenlikle birlikte faaliyet göstermeye başlar ve 25 yaşına kadar artar. Daha sonraları faaliyetlerinde yavaşlama oluşur.

Prostat İltihapları

Prostat İltihapları had ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Had (Acil) Prostat İltihabı: Mikrop sonucu oluşan iltihaptır. İdrar kanalı vasıtası ile gelen mikroplar prostatta iltihaplanmaya sebep olur.

Belirtileri: İdrar yaparken bir huzursuzluk hissi oluşur. Yanma, sık idrara çıkma şikâyetleri oluşur. İdrarda bulanıklaşma söz konusudur. İdrara başlarken ya da bitirirken birkaç damla kan gelir.

İdrar gergin ve şiş durumda olduğundan idrar yapmakta zorluk çekilir. Torbanın alt kısmında ağrı durumu vardır. Yüksek ateş olur ve titreme, kusma ve bulantı da meydana gelir. Bu durum haftalarca sürer. Akıntı çok az oluşur.

Daha sonra şikâyetler azalır ve apseye dönüşür. Böylece durum müzmin bir durum alır.

Teşhis: Eğer akıntı varsa bu akıntının muayenesi yapılır. Ayrıca idrar ve kan tahlilleri de yapılır. Hekimin yapacağı parmak muayenesi sonucu prostatta şişlik ve sıcaklık parmak tarafından hissedilir.

Tedavi: Yatak istirahati, kaybedilen sıvı için serum verilmesi, kabızlık olmuşsa giderilmesi, ağrıları azaltan filtre kullanılması, antibiyotik kullanılması ve ön şikâyetlerin geçmesinin ardından prostat bölgesine masaj yapılması.

Akut (Kronik) Prostat İltihabı: Çoğu kez belirti göstermez. Genç olgun ve orta yaşlılarda görülür. Acil prostat iltihabından ya da hiç belirti vermeyen prostat iltihabından sonra kendini gösterir.

Belirtileri: İdrar yaparken huzursuzluk ve yanma hissi, sık sık idrara çıkma, bazen idrarda kanama görülür. En önemli belirtisi ise oluşan akıntıdır.

Sabah ilk idrarından önce akıntı çok fazladır ve bu akıntı saydam beyaz bir sıvı şeklindedir. Uykuda düzensizlik, konsantrasyon bozuklukları görülür. Ayrıca belin alt bölgesinde ağrı meydana gelebilir.

Cinsel istekte azalma ve sertleşme sorunları oluşur. Erken boşalma muhtemeldir.

Tedavi: Hastalık kronik hale geldiği için antibiyotik kullanımı çoğu vakada yarar göstermez. Ağrı giderici fitiller, sinirleri yatıştıran ilaç ve vitaminler kullanılır. İstirahat önemlidir.

Sıcak su banyoları yapılması ve prostat bölgesine sık sık sıcak su torbası uygulanması çok rahatlatıcı olur.

Doktor tarafından her hafta iki kez uygulanan prostat masajı ile prostatın içinde olan iltihap ve salgı dışarı atılır ve hastada belirgin rahatlama olur.

Prostat Büyümesi

Elli yaşını geçmiş erkeklerin üçte birinde görülür. Bir tümör değildir. (Öyle zannedilse bile) Hormonsal etki ile olduğu zannedilmektedir ama bu konuda kesin bir fikir tıp dünyasında oluşmamıştır.

Oluşum Sebepleri

Sebepler çoğu defa bilinmez ve sebep ortaya konulamaz. Ama yüksek ihtimalli tahminler söylenmektedir. Ayakta idrar yapma sonucu bir miktar idrarın idrar kesesinde kalması iltihaplanmaya yol açabilmektedir.

Bu nedenle idrarın tam boşalması için oturarak bu işlemi görmek gerekir. Hormonsal bazı sebeplerinde yol açtığı düşünülmektedir. Erkeklik hormonunun (testosteron) etkisi olabilir.

50 yaşından sonra bu hormonlarda oluşan azalma sonucu prostat loplarında büyüme oluşur ve içerisinden geçen idrar dış kanalda sıkışmaya sebep olur.

Etkisi: Prostat büyüdüğü andan itibaren idrar dış kanalını dışarıdan tazyik ile sıkıştırır ve idrar yapılamaz hale gelinir. Mesane içindeki idrarın dışarı atılamamasından dolayı iç basınç artar. İdrar kesesi kası aşırı şekilde büyür ve daha ileriki aşamalarda gevşer ve her zaman içerisinde bir miktar idrar kalır.

İdrar atılamadığı için de önceleri böbreklerde şişme ve büyüme oluşur. İdrar ile dolan böbrek havuzcuğunun oluşturduğu basınç böbreğin dokusunun erimesine yol açar. İleri aşamalarda böbrek ince bir kâğıt haline geldiği için bir balon gibi şişer. Böbrek fonksiyonunu kaybettiği için dışarı atılması gereken zararlı madde atılamaz ve kanda üre yükselmesi oluşur.

Sonucunda da böbrek yetmezliği meydana gelmiş olur.

İdrar Belirtileri: İdrar yollarının tıkanma derecesine göre belirtiler görülür. İdrar akımı yavaşlar ve idrar çapı azalır. İdrar ileriye doğru yapılamaz ve kesik kesik idrar yapma söz konusudur. Damlalar halinde gelen bir idrar durumu vardır.

Tuvalet çıkışı asla tam bir rahatlama olmaz. İçerde halen idrar kalmış hissi hep vardır. İdrar gelmesi için belli bir süre beklenir. İdrar yavaş geldiği ve aktığı için bu işlemin süresi çok uzar. Sık sık idrara çıkılır ve idrarda kanama vardır.

Geceleri de idrara kalkılır ve bu 3-4 defa olabilir.

Genel Belirtileri: İdrar tam yapılamadığı için böbrek kaynaklı bele vuran ağrılar oluşur. Kanda üre miktarı artacağı için buna bağlı sorunlar gelişir. Bulantı, kusma, kilo kaybı ve sürekli uyku hali meydana gelir.

Tanısı: İlaçlı röntgen sonucu idrar kesesinin durumunu, prostatın ne kadar büyüdüğünü ve mesanedeki artık idrarı gösterir. Filmden sonra hastaya idrar yaptırılır ve tekrar ilaçlı film çekilir. Ve içeride ne kadar idrar kaldığı (artık idrar) tespit edilir.

İdrar yoluna sokulan ışıklı bir alet ile gerek idrar kanalı ve gerekse mesaneye bakılır.

Ultrasonografi yöntemiyle prostatın büyüklüğü ve artık idrar olup olmadığı ve miktarı tespit edilir. Bu yöntemle prostat büyümesi ile prostat kanseri arasındaki fark ortaya konmuş ve tespit edilmiş olunur. Çünkü her iki vaka birbirinden farklı hastalıklardır.

Tedavi: Yan etkileri ortaya çıkmadıkça cerrahi operasyon yapılmaz. Fakat belirtiler ve şikayetlerin derecesine göre ameliyat gerekebilir.

Uzun yıllardır uygulana hormon tedavilerine yönelme durumu söz konusudur. Son yıllarda mesanenin boşalmasına yönelik geliştirilen ilaçlar kullanılır. Prostatın küçülmesine yardımcı olur ve hastayı rahatlatır.

Cerrahi operasyon en etkili tedavi yöntemidir. Tam tıkanıklık oluşmuş ise ameliyat kaçınılmazdır. Mesanede taş oluşumu varsa hem taş ve hem de taş ameliyatı gerekir. İlaçlarla önlenemeyen iltihap ve kanamalarda gene ameliyat yöntemi devreye girer.

Açık ve kapalı olmak üzere iki tip ameliyatı vardır.

Açık ameliyat, 60 gramdan daha büyük prostatlar için söz konusudur. Hastanede yatma süresi daha fazladır.

Kapalı ameliyat, 45 gram ve daha küçük prostatlarda uygulanır ve idrar deliğinden içeri sokulan özel bir alet ile yapılır. Kanama daha çoktur ama hastanede yatma süresi daha azdır.

Lazer ameliyatı sayesinde de prostatın yakılması sonucu bir tedavi uygulanır ve daha küçük prostatlar için uygulanır.

Prostat Kanserleri

Erkeklerde akciğer ve bağırsak kanserlerinden sonra en çok görülen üçüncü kanser türüdür.

Sebebi: Sebep çoğu defa belli değildir. Bir yaşlılık hastalığıdır ve 50 yaşın altında çok çok nadir görülür. 70 yaşından sonra görülme sıklığı çok daha fazladır.

Erkeklik hormonunun etkisi olduğu düşünülmektedir.

Hava kirliliği, fazla yağlı gıda tüketimi sebepler arasında gösterilmektedir.

Müzmin prostat iltihaplarından sonra kanser vakası çok daha fazla görülür.

Yayılması: Çevre dokulara doğrudan yayılabilir. Kan yolu ile yayılma yolu da bir diğeridir. Bu sayede kısa zamanda akciğer ve kemiklere yayılır.

Belirtileri: Erken evrede belirti vermez ve dolayısı ile şikâyet söz konusu olmaz. İdrar yolu tıkandıktan sonra şikâyetler devreye girer. Ağrı kesiciler ile geçmeyen ağrılar oluşur.

Tanısı: Birçok maddenin kanda aranması sonucu ortaya konur. Daha sonra elde edilen verilere göre tedavinin seyri tespit edilir.

Düz ve ilaçlı filmlerle tanı ortaya konur. Kanserin yayılımını tespit etmek için kemik ve akciğer filmleri de çekilir.

Ultrason ve tomografi ile yayılma derecesi tespit edilir.

Patoloji ile gerekli tetkik yapılır. Sonucun negatif çıkması kanser olmadığı sonucunu vermeyebilir.

Tedavi: Tümörün durumu tedavinin seyrini belli eder. Kanserin prostatın içinde olması ile etrafa yayılmış olması farklı tedavileri beraberinde getirir. Eğer akciğer ve kemik gibi uzak yerlere yayılım oluşmuşsa çok daha farklı tedavi söz konusudur.

Kapalı ve açık ameliyat yapılır.

Işın tedavisi uygulanır.

Hormon tedavisi uygulanabilir.

Testisler alınabilir.

İlaç (kemoterapi) tedavisi uygulanır. Başarı % 48 seviyelerindedir.

Prostat kanseri çok ileri aşamalara varmadığı sürece iyileşme oranı yüksek kanserler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Çölyak Hastalığı başlıklı makalemizde çölyak hastalığı belirtileri, çölyak hastalığı diyeti ve çölyak hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/prostat-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть