Prostat Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Prostat Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Prostat hastalığı anlamında kullanılsa da Prostat, tek başına bir hastalık değildir. Prostat; erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan, şeklen ve boyutsal olarak cevize benzeyen küçük bir salgı bezdir. İdrar torbasının altında ve kalın bağırsağın yani rektumun önünde yer alır. 

Üretra olarak bilinen ve idrarın idrar torbasından taşınmasını sağlayan idrar yolunun başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi saran prostat salgı bezinin görevi, meniyi oluşturan sıvının yaklaşık %20’lik kısmını salgılamak ve spermin dışarı atılmasını sağlamaktır. 

Prostat hastalıkları temelde prostatın büyümesi ve prostat iltihaplanması yani Prostatit olmak üzere 2 ayrı şekilde görülür; halk arasında Prostat olarak kullanılan hastalık “iyi huylu prostat büyümesi”dir. Kötü huylu prostat büyümesi de mümkündür; ki bu durum prostat kanseri olarak bilinmektedir. 

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir? 

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)olarak bilinen iyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin büyüyerek idrar yolunu sıkıştırıp daraltması olarak tanımlanabilir.

Prostat büyümesi yaygın olarak görülen, hayati risk taşımayan ancak hastanın hayat kalitesini azaltan bir rahatsızlıktır.

Halk arasında “prostat” olarak bilinen İyi Huylu Prostat Büyümesi idrar kesesinin tam boşaltılamamasına ve tedavi edilmezse; idrarın böbreklere kaçıp, işlevsel bozukluğa yol açmasına sebep olabilir. 

Prostat Belirtileri

Prostat bezinin büyümeye başlamasının sebep olduğu belirtiler, büyüme oranı doğrultusunda kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı erkekler prostat büyümesi başladığı halde belirtilerini hissetmeyebilirler. Ancak ileri safhalarda belirtilerin şiddeti artar ve kişinin hayat kalitesi ciddi anlamda düşer. Prostat büyümesinin en sık görülen belirtileri şu şekilde özetlenebilir; 

 • İdrar yapmaya başlamada zorluklar yaşanabilir.
 • İdrarın kesik kesik yapılması
 • Sık idrar yapma gereksinimi
 • Gece uykularının idrar yapma ihtiyacı sebebiyle sık sık kesilmesi
 • Acil idrar yapma ihtiyacı, sıkışma
 • İdrarın tam boşaltılamaması
 • İdrar çıkarmak için zorlanma ve ıkınma gerekmesi
 • İdrarda kan görülmesi
 • İdrar bittikten sonra damlamalar
 • İdrar yapılırken yanma hissi

Prostat Nedenleri

İyi huylu prostat büyümesinin sebebi henüz tam bilinmemektedir. Bu problemi genellikle 40 yaşından büyük erkekler yaşar ve bu sebeple ilerleyen yaş ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen hormonal değişimler Prostat sebepleri olarak gösterilir.

Hormonal değişimlerle meydana gelen prostat büyümesini genetik faktörler de tetikleyebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu 60 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %50’sinde iyi huylu prostat büyümesi görülürken, 80 yaşındakilerde bu hastalığın görülme oranı %90’a kadar çıkmaktadır. 

Prostat Tedavisi 

Prostatın büyüme oranı, prostat büyümesinden kaynaklı hastanın diğer organlarının etkilenip etkilenmemesi ve hastanın şikayetlerinin yoğunluğuna göre tedavi şekilleri değişmektedir. Prostat tedavileri cerrahi olmayan ve cerrahi tedaviler olmak üzere ikiye ayrılabilir. 

 1. Cerrahi Olmayan Tedaviler
 • İzlem: Belirtiler hastayı çok rahatsız etmiyorsa, ancak prostat bezinde büyüme varsa; hastanın sağlık durumu doktorlar tarafından takibe alınır. Belli aralıklarla hasta muayene edilir. Hastanın sağlık durumunun doktorlar tarafından kontrol altında tutulduğu bu evrede, hastanın dikkat etmesi ve uygulaması gerekenler kendisine bildirilir. 

Bu aşamada hastanın, yatmadan en az iki saat önceye kadar sıvı alımını durdurması, alkol ve kafein tüketimini azaltması mümkünse tamamen kesmesi ve düzenli egzersiz yapması gerekir. 

 • İlaç Tedavisi: Hasta doktorların önerilerine uyduğu halde, prostat büyümesinin semptomları artıp şiddetlendiyse; belirtilerin nedenlerinin ortadan kaldırılması amacıyla ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi ve yaşam biçimi değişiklikleri tedavisi birlikte uygulanmaya başlanır. İlaç tedavileriyle prostat büyümesinin etkilerinin iki farklı şekilde azaltılması amaçlanır; Prostat bezinin küçülmesi için 5 Alfa Reduktaz İnhibitörleri, idrar torbası etrafındaki düz kasların gevşetilmesi için ise Alfa-Blokerler verilir.
 • Transüretal Prostat Rezeksiyonu: (TURP), İyi huylu prostat büyümesi olan hastaların tedavisinde en çok kullanılan cerrahi yöntemlerdin başında yer alır ve kısaca TUR-P olarak bilinir. Kapalı yöntemlerle yapılan TUR-P prostat ameliyatı sırasında hasta genel ya da epidural anestezi etkisinde olur. İdrar kanalından “rezektoskop” adı verilen özel bir alet ile girilip prostat bezinin dokuları elektrik akımı yardımıyla kesilir.  İdrar yolunu tıkadığı için kesilen ve idrar torbası içine biriken prostat parçaları vakumlanarak çıkartılır. 
 • Transüretral Prostat İnsizyonu (TUIP): Kapalı prostat ameliyatlarının diğer bir çeşididir. Bu cerrahi müdahale, prostat çok büyümese dahi idrar tıkanıklığının ciddi boyutlara ulaştığı hastalarda yapılmaktadır. TUIP operasyonunda prostat bezi kesilmez, idrar kanalı genişletilir. 
 • Transüretral Prostat Buharlaştırma (YUVP): Bu yöntemde Transüretal Prostat Rezeksiyonu’nda olduğu gibi idrar yolundan içeri girilir ancak prostat dokusunda kesi yapılmaz; fazla doku elektrik enerjisiyle buharlaştırılır. 
 • Lazer Ameliyatları: Lazer teknolojisinin gelişmesi, lazerin medikal alanda da yaygın olarak kullanılmaya başlanmasına sebep olmuştur. Prostat ameliyatlarında kullanılan iki farklı lazer enerjisi vardır; Holmium Lazer ve Greenlight Lazer. 
 • Holmium Lazerle Prostat Ameliyatları (HoLAP ve HoLEP): Holmium lazer kullanılarak prostatın bir kısmı kesilir ya da buharlaştırılır. Fazla büyümüş prostat dokularının tedavisinde rahatlıkla kullanılır ve iyileşme süreci oldukça kısadır.
 • Greenlight; Fotoselektif Prostat Buharlaştırılması (PVP): Kanda bulunan hemoglobin tarafından emilen Greenlight lazer, prostat dokusunu ve bölgedeki kan damarlarını buharlaştırır. Genel anestezi ya da epidural anestezi altında yapılan operasyon, üretradan sistoskop denilen özel bir alet ile girilerek gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında kanama neredeyse hiç görülmez, hastanede kalma süresi de çok azdır. 

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nasıl Önlenir? 

İyi huylu prostat büyümesinin sebeplerinin de tam bilinmemesi bu sorunun cevabını zorlaştırsa da uzmanların hastaların beslenmeleri ile ilgili bazı önerileri vardır.

Çok yağlı gıdalar tüketmemek, alkol tüketimini kontrol altına almak ve protein ağırlıklı beslenmek prostat bezinin büyümesini engelleyebilir. Ancak proteinin alındığı gıdalara da özen gösterilmelidir; kırmızı et çok fazla tercih edilmemelidir. Yumurta, süt, soya, balık, tavuk ve peynir gibi gıdalar ise hastalığın önlenmesinde oldukça etkilidir.

Prostat hakkında aşağıda yer alan makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Prostatit (Prostat İltihabı) Nedir? Prostatit Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Evreleri ve Tedavisi

Prostat Ameliyatı Sonrası

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Prostat-Nedir-Prostat-Belirtileri-Nedenleri-ve-Tedavisi

Prostat Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri – BitkiselDestek.com

Prostat Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Hastalıklar Ansiklopedisi kategorisinde sizin için derlediğimiz Prostat Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizin PDF formatına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Prostat Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri – PDF

Prostat Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri başlıklı Hastalıklar Ansiklopedisi kategorisinde bulunan makalemizin text formatına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Prostat Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri – TEXT

Prostat belirtleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Sorusuna yanıt olarak; prostat belirtileri olarak pek çok faktör etkin olmakla birlikte prostat tedavisi kolaylıkla ilaçlarla gerçekleşebilir. Bu maklaede sizlere prostat belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunuyoruz.

PROSTAT BELİRTİLERİ NELERDİR

Prostat belirtileri nelerdir? Sorusuna yanıt olarak prostathastalığında diğer hastalıklarda olduğu gibi çeşitli belirtileri dikkatçeker ve farkedilen bir hastalıktır. Bu makalaede sizlere prostatbelirtileri hakkında bilgiler ve bu belirtilerin oluşum sebepleri

hakkında bilgiler yer alıyor.

1- İdrar belirtileri:

İdrar yolları tıkanma derecesine göre belirtiler verir. Önceleri idrarçapı azalır ve idrar akımı yavaşlar. Ayakta veya oturarak idrar yaparkenhasta ileriye doğru idrarını yapamaz. İdrar kesik kesik gelir. İdrardamlalar halinde akar. Tuvaletten dönüşte tam rahatlama yoktur. Mesanedehala idrar varmış hissi olur.İdrar gelmesi için bir miktar beklenir.

İdrar yapma yavaşladığı içinidrar yapma süresi uzar. Mesanede idrar kaldığı için idrar varmış gibiolur. Sık sık idrara çıkılır. İdrarda kanamalar meydana gelir. Tabloyailtihapta karışırsa şikayetler daha çok artar. Gece idrar kalkmalarolur. Normal insan geceleyin ya idrara çıkmaz veya bir defa kalkabilir.

Fakat prostatı büyüyen hastada 3 den fazla gece idrara kalkma olur.

2- Genel Belirtiler:

İdrarın tam yapılmaması sonucu böbrekler kadar varan bir idrardurgunluğu vardır. Bu nedenle bele vuran ağrılar meydana gelir. Kandaüre yükseleceği için buna bağlı belirtiler gelişir: Bulantı, kusma, uykuhali, kilo kaybı olur.

İdrar kesesi çok şişecek olursa karın alt tarafında şişkin olarak ele gelir. Üzerine bastırılırsa idrar kaçırması olur.

3-Laboratuar bulguları:

İdrarda kanama veya iltihap hücreleri görülür. Kanada üre ve kreatinin artmıştır.

Düz böbrek filmi fazla bir şey göstermezse de ilaçlı film idrarkesesinin doluluğunu prostatın büyüklüğünü ve hepsinden önemlisi artıkidrarı gösterir. Film çekildikten sonra hasta idrar yaptırılır ve tekrarflim çekilir. Bu son filmde ne kadar idrar kaldığı görülmüş olunur.

(Artık idrar)

İdrar yolundan sokulan ışıklı bir aletle idrar kanalına ve mesane içerisine bakılır.

Bu tetkikte prostatın büyüklüğünü ve artık idrarı göstermesi bakımındanönemlidir. Aletin makattan sokularak yapılan bir çeşidi daha vardır kidaha detaylı bilgi verir. Ayrıca prostatın kanseri ile normal büyümesi

arasındaki farkı ortaya koyar.

PROSTAT TEDAVİ YÖNTEMLERİ


Prostat tedavi yöntemleri nelerdir?
Sorusuna yanıt olarak bumakalede sizleri aydınlatmak amaçlı prostat tedavi seçenekleri ve buprostat hastalığının tedavi yöntemlerinin neler olduğu hakkındafaydalanacağınız bilgiler yer alıyor.Birinci olarak antimikrobiall tedavi uygulanır.

(sulfonamidler,florokinoloinler) hastaların yaklaşık % 40� ındasemptomlarında anlamlı düzeyde iyileşme meydana gelmektedir. Bununyanında prostat masajı(tekrarlayan),a-reseptör blokürleri tedaviprotokolüne eklenebilir.Bu tedavilere rağmen iyileşme olmuyorsa,sık sıkidrar yolları enfeksiyonu oluyorsa .

prostat taşları radyolojik olaraktespit edilmiş ise tedavi cerrahi olup TUR-P,AÇIK PROSTATEKTOMİ

uygulanır.

A-KONSERVATİF TEDAVİ;

Baharatlı gıdalar,asitli gıda ve içeçekler,alkol ve kafeinden uzakdurulmalıdır.Stress ve anksiyete uyandıran durumlardan uzakdurulmalıdır. Tekrarlayıcı perineal travmalardan uzakdurulmalıdır(bisikletle binmek, ata binmek,sert sandalyeye oturmak vs)

Sıcak oturma banyosu yapmak.

B-ANTİBİOTİK TEDAVİ;

Yaklaşık 4 haftalık antibiotiktedavısı(kınoloınler.tetrasiklin.klarıtromısın vs) anlamlı derecede

klinik iyileşme olduğunu göstermiştir.

D-ANTİ İNFLAMATUAR TEDAVİ;

Özelikle selektif COX 2 inhibitörlerinin 6 haftalık uygulanması hem ağrı, hemde yaşam kalitesinde anlamlı düzeyde iyileşme olduğu

gösterilmiştir.

E-FİTOTERAPİK AJANLAR;

Özellikle arı polen özü,.testere yapraklı palmiye.,çinko preparatlarıkr.prostatlı hastalarda faydalı olabileceği gösterilmiştir.Ancak şu anda

kesin olarak bir araştırma bulgusu yoktur.

F- MİNİMAL İNVAZİV YÖNTEMLER;

Transüretral balon dilatasyonu,prostatın transüretral iğne blasyonu(TUNA), transüretral lazer terapi,transüretral hipertermi,transüretralmikrodalga termoterapisi gibi yöntemler,hastalardaki semptomları

iyileştirebileceği ortaya konmakla birlikte çalışmalar devam etmektedir.

4 – ASEMPTOMATİK İNFLAMATUAR PROSTATİT(KATEGORİ 4):

Bu hastalar tanım olarak asemptomatiktir.Tanı;patolojık muayene,tur-pörnekleri,prostat biyopsilerinin histolojik incelenmesi ve infertilerkeklerdeki mikroskopik semen analizleri ile konur.

Özelliklebiyopsilerde prostat ınflamasyonunun tespit edilmesi durumundaki PSAdüzeylerinde hafif düzeyde yükselme olan bazı erkeklerde ve belki delököspermisi olan seçilmiş infertil erkeklerde antibiotik tedavisi yada

antiinflamatuar ajanlar endike olabilir.

                                         Tedavisi Yöntemlerinden Biri Olarak Kullanacağınız Ürünler İçin Tıklayınız…

Etiketler: prostat, belirtileri, tedavisi, prostat belirtileri ve tedavi yöntemleri, prostat belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir, prostat belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında, prostat belirtileri, prostat tedavisi, prostat belirtileri tedavisi, prostat tedavisi belirtileri, prostat belirtileri ve tedavisi, prostat belirtileri ve tedavisi hakkında, prostat belirtileri ve tedavisi nedir, prostat belirtileri ve tedavisi nelerdir, prostat belirtileri ve tedavisi için, prostat, belirtileri, belirtisi, prostat belirtileri, prostat belirtileri nelerdir, prostat belirtileri neler bilen varmı, prostat belirtileri hakkında, prostat belirtileri ile, prostat belirtileri ile teşhis, prostat belirtilerinden, prostat belirtilerinde, prostat belirtisi, prostat, prostatın, tedavi, tedavisi, prostat tedavi yöntemleri, yöntemleri, prostat tedavi yöntemleri hakkında, prostat tedavi yöntemleri nelerdir, prostat tedavi yöntemleri ile, prostat tedavi yöntemleri için, prostat tedavi yöntemlerinde, prostat tedavi yöntemleriyle, prostat tedavileri

Источник: http://bitkiseldestek.com/prostat-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri

Prostat Hastalığına Bitkisel Çözüm

Prostat Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 17:07

Prostat Hastalığına Bitkisel Çözüm

Her erkekte doğuştan bulunan ve yaş ile birlikte hormon dengesinin değişmesi nedeniyle büyümeye başlayan prostat, hayat kalitesini oldukça düşürüyor.

Yapılan çalışmalar; 60 yaşındaki erkeklerin %50'sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90'ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğünü gösterirken, her 12 erkekten biri de prostat kanserine yakalanıyor.

Yaş, aile öyküsü, yağlı beslenme alışkanlığı, hormonlar, A ve D vitamini değerleri prostat hastalıkları üzerinde etkilidir. 

1. Brokoli 

1 litre suyu kaynatırken içine 250 gram brokoli atın. 5 dakika boyunca haşladığınız brokolinin suyunu süzdükten sonra  sabah, öğleakşam aç karnına için. Suyu aç karnına içtikten sonra 20 dakika boyunca bir şey yemekten kaçının

2. Kantaron

64 bardak yani 8 litre kaynatılmış suyun içine 500 gr sarı kantaron konularak 40 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Buzdolabında saklanan karışımdan sabah, öğle, akşam yemeklerden 1 saat önce bir bardak içilir.

3. Isırgan Otu

­

Isırgan otu prostat büyümesinden kaynaklanan idrar zorluğunu rahatlatmak için bitkisel çözümlerden biridir. Isırgan otu kaynatılır ve süzüldükten sonra suyu içilir

4. Funda Çiçeği

Kaynatmış olduğunuz bir su bardağı kaynar suyun içerisine 10 gr funda konulur. 10 dakika bekletildikten sonra günde süzülen su, gün içerisinde tüketilir.

5. Maydanoz 

Kaynatılan maydanoz suyu günde 3 bardak içilir.

6. Soğan 

Eğer prostat iltihabı ile ilgili şikayetiniz varsa her gece 1 litre suda 1­2 adet kabukları soyulmuş soğanı sabaha kadar bekletilir. Daha sonra su süzülerek sabahları aç karnına içilir

7. Kabak Çekirdeği

İçerisindeki fitosteroller kansere karşı etkili bir mineraldir. İyi huylu prostat büyümesine karşı da etkilidir.

8. Yeşil Çay

Yeşil çayın temel bileşenleri olan kateşin prostat kanser hücrelerini seçip öldürür. Çok etkili olan yeşil çay prostat hastalarına uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

9. Soya Fasulyesi 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki prostat hastalarında ki PSA seviyesini en az %50 oranında azaltıyor.

10. Cüce Palmiye Çayı 

Halk arasında ki adı prostat çayı olmuştur. İyi ve kötü huylu prostata o kadar iyi gelmektedir ki her eczane ve aktarda satılmaktadır. Kasık ağrılarının dinmesine yardımcı olan bu çay PSA seviyesinin de düşmesine yardımcı olur. Prostat iltihaplarının tedavisinde kullanılır.

11. Balık Yağı 

Omega 3 asiti prostat kanseri riskini büyük ölçüde azaltıyor. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminlerle omega 3 tüketenlerin kanser riskini yüksek oranda ortadan kaldırıyor.

Prostat İçin Kür Önerisi 

Malzemeler:

4 ya da 5 bardak karabaş

4-5 gr Melisa çayı

Su

Yapılışı:

Karabaş ile melisa birlikte kaynatıldıktan sonra süzülüp günde iki bardak olmak üzere içilir. Bir hafta sonra bu tek bardağa düşürülür.

Malzemeler

Su

Kurutulmuş Kiraz Sapı

Limon 

Yapılışı

Kurutulmuş kiraz saplarından 20-30 adet suyun içerisine koyarak 5 dakika suda kaynatılır. Özellikle prostatdan dolayı idrar zorluğu çeken ya da damlatma sorunu olan erkekler, bu suya bir iki damla da limon damlatıp 15 gün boyunca düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir.  

Önerilen İçerik: Hint Yağının İnanılmaz Faydaları

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/prostat-hastaligina-bitkisel-cozum-9331h.htm

Prostat İltihabı (Prostatit)

Prostat Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Prostat iltihabı (prostatit), prostat dokusunun ve çevresindeki dokuların iltihaplanması ile ortaya çıkan durumdur. Prostatitin birkaç çeşidi vardır. Her bir tipinde değişik semptomlar ortaya çıkabilir. Prostatit, ürolojideki kronik hastalıklardan bir tanesidir ve tedavisi uzun zaman almaktadır.

Prostatit hastalığının en önemli belirtisi ağrıdır. Ağrı, bazı hastalarda ileri derecede iken bazı hastalarda zaman zaman gelen ve çok sıkıntı vermeyen hafif künt bir ağrı şeklinde olabilmektedir. Hastaların çoğunluğu bu iki uç arasında bir yerlerde yer alır.

Hastalık yaptığı fiziksel rahatsızlıklar kadar, hayat kalitesini düşürmesi ve hastanın psikolojik durumunu olumsuz etkilemesi nedeniyle önem kazanır.

Akut bakteriyel prostatit

Prostatitin en az görünen tipidir. Kolaylıkla tanı konur. Prostatitin diğer tiplerine oranla daha kolay tedavi edilir. Sebep, ani gelişen bir bakteriyel enfeksiyondur.

Belirgin bulguları olduğundan kolay teşhis edilir. Tipik bir idrar yolu enfeksiyonu tablosu vardır. Hastada yüksek ateş, üşüme, titreme gibi enfeksiyon bulguları olabilir.

Hasta kendiliğinden acil servise ya da üroloji doktoruna başvurur. Her yaş grubunda görülebilir.

Belirtileri

 • Ağrılı işeme
 • Mesaneyi tamamen boşaltmada güçlük
 • Belin alt kısmına vuran ağrı
 • Karın ve pelvik bölgede ağrı
 • Yüksek ateş, üşüme ve titremelerdir.

Kronik bakteriyel prostatit

Kronik bakteriyel prostatit akut bakteriyel prostatite benzer fakat belirtiler daha yavaş gelişir ve hastada yaptığı olumsuz etkiler daha azdır. Erkeklerde sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları kronik bakteriyel prostatiti de düşündürmelidir. Her yaş grubunda görülebilir ancak orta ve genç erkek grubunda daha sıklıkla görülür.

Kronik pelvik ağrı sendromu – Nan bakteriyel prostatit (Prostatodini)

Bu grup prostatitin en sık rastlanan formudur. Gerçek sebebi nadiren belirlenebilir. Mevcut bir enfeksiyondan köken alabilir. Pelvik bölgedeki bir enfilemasyondan ya da kas spazmlarının neden olduğu ağrılardan köken alıyor olabilir. Prostattaki enflamasyon hiçbir belirti de vermeyebilir.

Genellikle hastada ortaya çıkan belirtiler;

 • Genital bölgelerde, kasıklarda, pelvik bölgede ağrı
 • Sık idrara gitme
 • İdrar yapma sırasında ağrı
 • Ejakülasyon (boşalma) sırasında ağrı
 • Ejakülatın pıhtılığı değişik renkte veya kokulu gelmesi
 • İdrarın koyu renkte ve kokulu gelmesi gibi semptomlardır.

Asemptomatik enflamatuar prostatit

Bu prostatittipinde belirti yoktur fakat prostatta bir enflamasyon vardır. Genellikle hasta prostatit dışı sebeplerden incelenirken teşhis konur. Prostat biyopsisinde enflamasyon ortaya çıkması belirti olmadığı hâlde menide ya da idrarda iltihap görülmesi asemptomatik prostatit anlamına gelmektedir.

Prostat iltihabının sebepleri nelerdir?

 • Prostat iltihabının gerçek ve tam etkeni tıp dünyası tarafından kesin olarak belirlenebilmiş değildir. Bu konuda birçok teori mevcuttur. Bazı prostatit tipleri cinsel yolla iltihap bulaşmasına bağlanmıştır.

  Bu bulaşmalar sonucunda ortaya çıkan akut ya da kronik bakteriyel prostatit daha sonra prostatta kalıcı (kronik) enfeksiyon meydana getirebilmektedir. Bu tip enfeksiyonlar penis ucundan üretra vasıtasıyla prostata geçiş gösterirler.

 • Prostat, enfeksiyon gelişimi için uygun bir zemin olan salgı bezi yapısında bir organdır.

  İçinde prostat sıvısı üreten çok ince kanallar vardır. Bu kanallar enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların tutunması için uygun ortam hazırlar.

 • Bakteriyel prostatit bulaşıcı (cinsel yolla bulaşan) bir hastalık değildir. Hasta cinsel partnerine bakteriyel prostatit bulaştırmaz.

 • Bazı durumlarda ya da bazı tıbbi müdahaleler sonrası bakteriyel prostatit gelişme riski artar. Hastaya sonda takılması ya da ürolojik bir operasyon geçirmiş olması prostatit riskini arttırmaktadır.
 • Kronik prostatit ve kronik pelvik ağrı sendromları atipik mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

  Bunlardan sık görülenler; klamidya mikoplazma gibi cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar olabilmektedir. Prostatın etrafındaki organlarda ağrı görülmesi sık rastlanan bir durumdur. Prostat etrafındaki sinirler ve kaslar boyunca ağrı yansıyan ağrı şeklinde etraf dokulara yayılır.

Prostat iltihabının belirtileri nelerdir?

Prostat iltihabının belirtileri enfeksiyonun etkilediği yere göre değişir. Bazı hastalarda hiçbir belirti meydana gelmezken bazı hastalarda idrar yolu enfeksiyonu bulgularına benzer belirtiler görülebilmektedir.

Aynı belirtileri yapan başka hastalıklar da olduğu için çoğu zaman tanı konulmakta gecikilir.

Prostatitin hangi tipinin mevcut olduğu tedavi şeklini etkilediğinden tanı konulması sırasında üroloji doktoru tarafından incelenmesi gereklidir.

Akut bakteriyel prostatit de semptomlar genellikle ani ortaya çıkar ve çok şiddetlidir. Hasta genellikle acil servise başvurur.

En belirgin belirtiler;

 • Yüksek ateş, üşüme-titreme
 • İdrar sırasında şiddetli yanma hissi,
 • mesaneyi tam boşaltamama hissi.

Kronik bakteriyel prostatitde semptomlar akut bakteriyel prostatite benzer fakat yüksek ateş yoktur.

 • İdrarda yanma hissi
 • Sık idrara çıkma hissi
 • Geceleri olan sık idrar
 • Perine bölgesinde testislerde, mesanede ve bel bölgesinde makat etrafında ağrı sık görülen belirtilerdir.

Ejakülasyon sırasında ağrı, ejakülatın formunda değişiklik, pıhtılı ejakülat gibi belirtiler görülebilir. Kronik bakteriyel prostatit zaman zaman artan ve azalan belirtiler gösterebilir.

Kronik prostatit ya da kronik pelvik ağrı sendromunda idrar yapmada güçlük, ağrı ve rahatsızlık, perinede makat etrafında, testislerde, suprapubik alanda ağrı sık görülen belirtilerdir. Ejakülasyonda ağrı ve ejakülat formasyonunda değişiklik olabilir. Kronik bakteriyel prostatinin belirtileri ile hemen hemen aynı belirtiler ortaya çıkar.

Prostatit (prostat iltihabı) nasıl teşhis edilir?

Prostatinin farklı çeşitleri için farklı tedaviler uygulanacağı için doğru teşhis çok önemlidir. Benzer hastalıklar olan üretrit, sistit, prostat büyümesi ya da prostat kanseri ilk ayırt edilmesi gereken durumlardır. Bu durumların tedavileri farklı olduğundan teşhis doğru şekilde konulmalıdır.

Teşhisi doğru koyabilmek için birçok yöntemlerden yararlanılmalıdır. Prostatit teşhisinde kanımızca en önemli basamak digital rektal examination (parmakla rektal muayene) ya da rektal tuşe adını verdiğimiz yöntemdir. Basit bir muayene yöntemidir.

Doktor hastanın makatından kayganlaştırıcı madde sürerek işaret parmağı ile prostatı muayene eder. Bu muayenede prostatın büyüklüğü, içerisinde iltihap olup olmadığı, tümör içerip içermediği anlaşılır.

Prostat içerisindeki şişkin ya da sert bölgeler farklı anlamlar içermektedir.

Normal bir insanda prostat muayenesi sırasında rahatsızlık olmaz iken prostatit olan hastalarda ciddi rahatsızlıklar meydana gelir. Hastada muayene sırasında rahatsızlık, ağrı bazen üretradan akıntı meydana gelir. Bu muayene sırasında oluşan ağrı kısa sürelidir ve birçok hastada sonrasında belirgin bir rahatlama oluşturur.

Fizik muayene sırasında prostat üzerinde şüpheli bir doku tespit edildiğinde prostat biyopsisi ya da transrektal (rektumdan yapılan ultrasonografi) gerekli olabilir. Hastadan PSA testi istenerek prostat kanseri araştırılır.

Bazen prostatitin akut alevli dönemlerinde özellikle bakteriyel prostatit de PSA testi, vücutta kanser olmadığı hâlde kanser çıkabilmektedir.

Muayene sırasında prostat sıvısı üretradan akabilir. Mikroskobik inceleme için bu akan sıvıdan örnek alınır. Ayrıca idrar analizi, semen kültürü gibi bu bölgede üretilen sıvı örnekleri alarak mikrobik inceleme yapılır.

Bunlar dışında idrar yollarını gösteren ultrasonografik inceleme gerekli görülen hâllerde prostatın direkt görüntülenmesini sağlayan sistoskopik inceleme istenebilir.

İdrar akım hızını gösteren üroflowmetri testi ile prostattaki enfeksiyon ve ödeme bağlı herhangi bir fonksiyon bozukluğu gelişip gelişmediği kontrol edilebilir.

Prostatit nasıl tedavi edilir?

Prostatitin tedavisinde de prostatitin hangi tipine yakalanıldığının belirlenmesi sonrasında tedavi plânı oluşturulur. Akut bakteriyel prostatit de hasta antibiyotikler ile en az 2 hafta tedavi edilir. Bazı durumlarda hastayı yatırıp, damardan antibiyotik ve serum tedavisi uygulanması gerekli olabilir.

İdrarı boşaltma zorluğu olduğunda mutlaka idrar drenajı sağlanmalı gerekirse sonda uygulanmalıdır. Akut bakteriyel prostatit de tedavi başarısı yüzde 100’e yakındır. Bazen dirençli mikroorganizmalarla karşılaşıldığında tedavi 4 haftaya kadar devam ettirilebilir.

Antibiyotik kullanımı sırasında önemli bir ayrıntı kullanım süresinin doktorunuzca belirtilen sürenin altında olmamasıdır. Belirtilerin geçmesi nedeniyle antibiyotiğin erken kesilmesi durumunda hastalık hızla yerleşerek kronik hastalık hâline gelmektedir.

Eğer teşhis kronik bakteriyel prostatit ise hastaya daha uzun süreli antibiyotik tedavisi gerekir. Bu 4 ila 12 hafta arasında değişen periyotlarda olabilir.

Kronik bakteriyel prostatit hastalarının %70’i bu tedavi ile iyileşirler. Kimi zaman 6 aylık bir süre sonrasında prostatit enfeksiyonunda nüks etme görülebilir ve aynı tedavi ya da benzer bir alternatif tekrarlanır. Antibiyotik tedavisi ile iyileşmeyen hastalarda düşük doz bir antibiyotiğin daha uzun süre devamlı olarak kullanılması önerilebilir.

Prostat masajı hastalığın teşhisinde olduğu kadar tedavisinde de önemli bir yer tutmaktadır. Kimi zaman hiç antibiyotik kullanmadan sadece prostat masajı ile de prostatit tedavisi yapılabilmektedir.

Tedavilere cevap vermeyen olgularda sistoskopik inceleme uygun vakalarda prostatta enfeksiyona neden olan dokuların alınması tercih edilebilen bir yöntemdir.

Kronik pelvik ağrı sendromu adı verilen ve bakteriyel olmadığı düşünülen prostatitlerde antibiyotik kullanmak gerekmeyebilir. Ürologların bakteriyel olan prostatitle, bakteriyel olmayan prostatiti ayırması her zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle genellikle 4 ila 6 hafta süreli bir antibiyotik tedavisi tercih edilmektedir.

Antibiyotiğin prostat dokusu üzerindeki etkisini arttırması amacıyla alfa bloker adını verdiğimiz prostat büyümesinde kullanılan ilaçlardan yararlanılabilir.

Bu ilaçlar prostat dokusu içerisindeki düz kas dokusunda gevşeme yaparak prostat içerisindeki üretilen sıvıların ve bu sıvıların içerisindeki enfeksiyonun daha rahat vücuttan atılmasına yardımcı olabilirler.

Bakteriyel olsun ya da olmasın bütün prostatitlerin antibiyotik tedavisinden kısmi olarak fayda gördüğü düşünülmektedir. Antibiyotik ve alfa bloker tedavisine ek olarak enflamasyon önleyici ilaçlar (anti enflamatuarlar) prostatit tedavisinde kullanılması önerilen yöntemlerdendir. Bunlar ağrı kesicilerdir.

Eklem ağrıları ve baş ağrısı gibi çeşitli durumlarda sıklıkla kullanılan, böbrek taşı ağrılarında da kullanılan nonsteroid antienflamatuarlar dediğimiz ağrı kesici grup prostat enflamasyonunu da engelleyici özelliğe sahiptir. Sıcak oturma banyoları, çeşitli ısı tedavileri prostatite bağlı rahatsızlığın geçirilmesinde çok önemli rol oynarlar.

Oturma simiti adı verilen oturma sırasında perinenin boşta kaldığı yastıklar yine prostatit tedavisinde faydalıdır.

Bazı yiyecek ve içecekler prostat üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Bunlar;

 • Baharatlı yiyecekler,
 • Kafein ve asidik gaz içeren içecekler

olarak sayılabilir. Perine bölgesine basınç uygulayan egzersizler, özellikle bisiklet sürmede prostatit problemlerini arttırabilir.

Prostatit, tedavi edilmesi imkânsız vücuda yerleştiği zaman asla kaybolmayan bir hastalık değildir.

Özet olarak bakıldığında bizim tedavi şeklimiz, öncelikle hastayı değerlendirmek, prostatitin cinsini anlamaya çalışmaktır. Akut prostatit deki tedavi zaten problemsiz olmaktadır. Kronik prostatit çeşitlerinden bakteriyel olsun olmasın 1 ay kadar bir antibiyotik tedavisi yapıyoruz.

Antibiyotik tedavisinin yanında alfa bloker adını verdiğimiz prostat rahatlatıcı ilaçlar veriyoruz. Bunlara ek olarak rektal muayene ve prostat masajı ile prostat içerisindeki enfektif sekresyonların boşaltmayı amaçlıyoruz.

Oluşan sekresyonun miktarına bağlı olarak rektal muayene 15 günde ya da ayda bir tekrarlanarak hastanın iltihabil sıvılardan daha çabuk kurtulması sağlanmaya çalışıyoruz.

Hastaların çoğunluğu 4 hafta sonrasında yeterli düzelme sağlarlar ve antibiyotik tedavisine ara veriyoruz. Daha sonrasında hasta sadece prostat gevşetici ilaçlar ile izleme alıyoruz.

3 ay kadar hasta bu ilaçlarla tedavi ediyoruz. Bu tedavilere cevap vermeyen hastalarda sistoskopik inceleme yaparak ultrasonografik görüntülemelerde ve muayeneler sırasında tespit edilemeyen başka bir anormallik olup olmadığına bakıyoruz.

Prostatit hakkında sıkça sorulan sorular

Bu konuyla ilgili diğer makaleler;

Источник: http://www.urolojiistanbul.com/urolojik-hastaliklar/prostat-hastaliklari/prostat-iltihabi-prostatit.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.