Prostat Kanseri

Prostat Kanseri Nedir? Prostat Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Prostat Kanseri
Prostat kanseri, bir erkeğin mesanesinin hemen altında bulunan ve idrarı mesaneden (idrar yolu) alan tüpün üst kısmını çevreleyen prostat bezinde ortaya çıkar. Bu resimde tümörlü prostat görülmektedir.

Prostat kanseri, prostatta ortaya çıkan kanserdir. Prostat, erkeklerde spermi besleyen ve taşıyan seminal sıvıyı üreten küçük, ceviz şekilli bir bezdir.

Erkeklerde en sık görülen kanser tiplerinden biridir. Genellikle prostat kanserleri yavaş büyür ve başlangıçta ciddi zarara neden olmayabileceği prostat bezi ile sınırlıdır.

Bununla birlikte, bazı prostat kanseri türleri yavaşça büyür ve ciddi tedavi gerektirmezken, bazı tipler agresiftir ve vücuda hızla yayılabilir.

Erken tespit edilen prostat kanserinde – hala prostat bezi ile sınırlı olduğunda – başarılı tedavi şansı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Erken evrelerinde hiçbir belirti veya semptom göstermeyebilir.

Daha ilerlemiş prostat kanserleri, aşağıdaki gibi belirti ve semptomlara neden olabilir:

 • Idrara çıkma problemi
 • İdrar akışında azalmış güç
 • Meni de kan
 • Pelvik bölgede rahatsızlık
 • Kemik ağrısı
 • Erektil disfonksiyon

Ne zaman doktora görünmeli?

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktordan randevu almalısınız.

Prostat kanser taramasının riskleri ve yararları konusunda tartışmalar sürmektedir ve tıbbi kuruluşların önerilerine göre farklılık göstermektedir. Prostat kanser taramasını doktorunuzla tartışın. Birlikte, sizin için en uygun olana karar verebilirsiniz.

Prostat Kanseri Nedenleri

Prostat bezi, erkeklerde mesanenin hemen altında yer alır ve idrarın mesaneden (idrar yolu) tahliye edildiği tüpün üst kısmını sarar. Prostatın birincil işlevi, spermi besleyen ve ileten sıvıyı üretmektir (seminal sıvı).

Prostat kanserine neyin sebep olduğu henüz belli değildir.

Doktorlar, prostat kanserin prostatta ki bazı hücrelerin anormal hale gelmesiyle başladığını bilirler. Anormal hücrelerin DNA’sındaki mutasyonlar, hücrelerin normal hücrelere göre daha hızlı büyümesine ve bölünmesine neden olur.

Diğer hücreler ölünce anormal hücreler yaşamaya devam eder. Biriken anormal hücreler, yakındaki dokuları istila etmek için büyüyebilen bir tümör oluşturur. Bazı anormal hücreler de kopabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir).

Prostat Kanseri Risk Faktörleri

Kanser riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Irk

Henüz belirlenemeyen nedenlerle, siyah erkekler diğer ırkların erkeklerinden daha fazla prostat kanseri riski taşırlar. Siyah erkeklerde prostat kanserinin agresif veya ilerlemiş olma olasılığı daha yüksektir.

Aile öyküsü

Ailenizdeki erkeklerde prostat kanseri varsa, riskiniz artabilir. Ayrıca, eğer aile öykünüzde çok güçlü bir meme kanseri (BRCA1 veya BRCA2)  geçirmiş biri varsa,  kanser riskiniz daha da artabilir.

Obezite

Kanser teşhisi konulan obez erkeklerin tedavi edilmesi daha zor olan ileri hastalıklara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Komplikasyonları

Prostat kanserinin komplikasyonları ve tedavisi şunları içerir:

Yayılan kanser (metastaz)

Mesaneniz gibi yakındaki organlara yayılabilir veya kan dolaşımınız veya lenfatik sisteminizden kemiğinize veya diğer organlarınıza geçebilir. Kemiğe yayılan kanser, ağrı ve kırık kemiklere neden olabilir. Prostat kanseri vücudun diğer bölgelerine yayıldıktan sonra, tedaviye hala yanıt verebilir ve kontrol edilebilir, ancak tedavi edilmesi oldukça güçtür.

İdrar kaçırma

Hem prostat kanseri hem de tedavisi üriner inkontinansa neden olabilir. İnkontinans tedavisi, sahip olduğunuz tipe, ne kadar şiddetli olduğuna ve zamanla iyileşme olasılığına bağlıdır. Tedavi seçenekleri ilaçlar, kateterler ve ameliyatı içerebilir.

Erektil disfonksiyon

Erektil disfonksiyon, prostat kanseri veya cerrahi, radyasyon veya hormon tedavileri dahil olmak üzere tedavilerden de kaynaklanabilir. Ereksiyon disfonksiyonunu tedavi etmek için ereksiyon ve cerrahiye yardımcı olan ilaçlar, vakum cihazları mevcuttur.

Meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturun

Yüksek yağlı gıdalardan kaçının ve bunun yerine çeşitli meyveleri, sebzeleri ve tam tahılları tüketmeye odaklanın. Meyve ve sebzeler sağlığınıza katkıda bulunabilecek birçok vitamin ve besin içerir.

Beslenme yoluyla prostat kanserinin önlenip önlenemeyeceği henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır. Ancak çeşitli meyve ve sebzelerle sağlıklı bir diyet yapmak genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Takviyeler yerine sağlıklı gıdalar tüketin

Hiçbir çalışma, takviyelerin prostat kanseri riskini azaltmada rol oynadığını göstermemiştir. Bunun yerine, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan yiyecekleri seçerek vücudunuzda sağlıklı vitamin düzeylerini koruyabilirsiniz.

Haftanın çoğu günü egzersiz yapın

Egzersiz genel sağlığınızı iyileştirir, kilonuzu korumanıza ve ruh halinizi geliştirmenize yardımcı olur. Egzersiz yapmayan erkeklerin daha yüksek PSA seviyelerine sahip olduklarına dair bazı kanıtlar bulunurken, egzersiz yapan erkeklerde prostat kanser riski daha düşük olabilir.

Haftanın çoğu gününü egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız temponuzu yavaş yavaş arttırın.

Sağlıklı kilo verin

Mevcut kilonuz sağlıklıysa, haftanın çoğu gününü egzersiz yaparak kilonuzu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, daha fazla egzersiz yapın ve her gün yediğiniz kalori sayısını azaltın. Sağlıklı kilo kaybı için bir plan oluştururken doktorunuza danışın.

Riskleri azaltmak için doktorunuzla konuşun

Prostat kanseri riski yüksek olan erkekler, risklerini azaltmak için ilaçları veya diğer tedavileri düşünebilirler.

Bazı çalışmalar, finasterid (Propecia, Proscar) ve dutasteride (Avodart) dahil 5-alfa redüktaz inhibitörlerinin alınmasının prostat kanserinin gelişme riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu ilaçlar erkeklerde prostat bezi genişlemesi ve saç dökülmesini kontrol etmek için kullanılır.

Ancak, bazı kanıtlar, bu ilaçları alan erkeklerin daha ciddi bir prostat kanseri (yüksek dereceli prostat kanseri) olma riskinin arttığını göstermektedir. Prostat kanseri geliştirme riskinizden endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Prostate Cancer

Prostat Kanseri

The prostate is a walnut-size gland that makes and stores semen, a milky liquid that nourishes sperm. It’s located below the bladder in front of the rectum and surrounds the upper part of the urethra, the tube that empties urine from the bladder.

Because of the location of the prostate gland in the body, diseases of the prostate (both cancerous and noncancerous) may affect bladder and sexual function.

Nerves and blood vessels that control erectile function are near the prostate and can be affected by prostate cancer or treatment for prostate cancer.

After skin cancer, prostate cancer is the most common cancer among men in the United States. Prostate cancer is more common in older men (greater than age 50). However, most prostate cancers will not affect the length of one’s life. In other words, most men die with prostate cancer but not from it.

More than 90 percent of prostate cancers are found when they’re still within the prostate gland. Prostate cancer can spread by extending outside of the prostate capsule (a thick covering of the prostate) or up into the seminal vesicles (two small tube glands that sit on top of the prostate). Sometimes prostate cancer can spread into lymph nodes in the pelvis or into bones.

Treatment Options for Prostate Cancer

For men with slow-growing prostate cancer that may have been detected during screening but is not aggressive in behavior, we offer active surveillance. During active surveillance, your doctors regularly monitor your tumor’s characteristics for any signs that it is changing.

For patients who are interested in or who are advised to undergo surgery, our surgeons are among the world’s most experienced in performing prostate operations, and we’re continually working to improve the safety and effectiveness of radical prostatectomy.

We offer robotic as well as laparoscopic and open surgery. Our surgeons are also highly experienced in performing a procedure called salvage radical prostatectomy, which is sometimes done for men who experience prostate cancer recurrence after radiation therapy.

Our radiation oncology team is one of the most experienced in the world and has an established track record of treating prostate cancer with various types of radiotherapy.

Our physicians have broad experience using image-guided, intensity-modulated radiation therapy (IG-IMRT), stereotactic high-precision radiosurgery (similar to CyberKnife), stereotactic hypofractionated radiation therapy (MSK PreciseTM), and low-dose-rate permanent seed implants and high-dose-rate temporary seed implants (both forms of brachytherapy).

Our doctors not only pioneered these approaches but we continue to improve and enhance these therapies. Because of our expertise with a variety of radiation therapy techniques, we are able to personalize your treatment.

Furthermore, we’ve developed and refined the use of sophisticated tools — including state-of-the-art linear accelerators, advanced imaging approaches, and high-speed computer-based systems — to deliver powerful doses of radiation directly to your tumor with incredible precision.

For men with small, localized prostate tumors, we offer a treatment approach called focal therapy, or partial gland ablation.

Focal therapy is a general term for a variety of noninvasive techniques that use such techniques as freezing, heat, electricity, or highly targeted seed implants that destroy only the portion of the prostate where the cancer is located.

This approach may be particularly beneficial for men with recurrent prostate cancer in the prostate itself who have already received radiation therapy. Our brachytherapy experts are among the most experienced in performing these complex implants.

For men with aggressive cancers that are at risk of spreading into tissues next to the prostate or to the lymph nodes, we use combined treatment approaches, including hormone therapy, brachytherapy, and external-beam radiation therapy, which can comprehensively treat at the risk areas while reducing the radiation exposure of normal healthy tissue.

This approach allows us to give high radiation doses to the prostate and reduced doses to the surrounding tissue in order to give you the best chance of a cure and to reduce the long-term side effects of treatment. For men with very high risk prostate cancer, we have novel clinical trials that combine stereotactic radiosurgery with next generation antiandrogens in an attempt to improve cure rates.

For men with a rising prostate-specific antigen (PSA) level after a radical prostatectomy, external-beam radiation therapy with or without hormone therapy may be the only chance for a cure. Our radiation oncologists use highly targeted IG-IMRT to give patients the lowest risk of long-term side effects from radiation therapy.

For men with prostate cancer that has spread outside the prostate, we offer a number of systemic therapies, including hormonal therapy, chemotherapy, bone-targeted therapy, biologics, and clinical trials.

Our medical oncologists are experts at determining which treatment or combination of treatments will be most effective for you, considering the specific features of your disease.

For men with advanced prostate cancer, our team offers a number of clinical trials testing targeted therapies and new approaches to treatment.

Our doctors have led the field in the development and conduct of practice-changing studies targeting advanced prostate cancer with such drugs as abiraterone acetate and enzalutamide. We are also the coordinating center for the Prostate Cancer Clinical Trials Consortium, a collaboration between 13 leading centers focused on early drug development and clinical trial design.  

In certain men with oligometastatic prostate cancer (prostate cancer that has spread to a limited number of locations in the bones), we offer stereotactic radiosurgery for both the prostate and the sites of metastatic disease and combine that with other treatments such as surgery or systemic therapy, in order to further improve outcomes.

Follow-Up Care

Many men treated for prostate cancer experience significant side effects.

Our follow-up care experts can offer a number of programs to help you cope with or overcome those problems and maintain a good quality of life.

For men who experience changes in sexual and reproductive health, our Male Sexual and Reproductive Medicine Program can help you adjust to life during and after cancer treatment.

Источник: https://www.mskcc.org/cancer-care/types/prostate

Prostat Kanseri (Tümörü)

Prostat Kanseri

Prostat kanseri, erkeklerde bulunan prostat bezinde oluşur. Prostat bezi, mesanenin tam altında ceviz büyüklüğünde bir bez olup, meni sıvısının yapısına katkı sağlar.

Erkeklerde, akciğer kanserinden sonra en fazla görülen ikinci kanser türüdür. Prostat kanserinin bazı tipleri, yavaş gelişme gösterir ve ciddi zararlar vermeyebilir.

Ancak bazı türleri, özellikle genç yaşta başlayanlar daha agresif olup, hızlı bir şekilde yayılabilir.

Prostat kanseri, 50 yaş üzeri erkeklerin önemli sayılabilecek miktarının etkilendiği ciddi bir rahatsızlıktır. Yaş ilerledikçe etkinliği daha da çoğalır.

Genellikle, yavaş ilerleyen bir kanser türü olarak kendini gösteren bir rahatsızlık olup, bulguları, ancak ileri evrelerde anlaşılabilir.

Bu hastalığa sahip olan erkeklerin belli bir kısmı, hastalıkla birlikte yaşayıp, farketmeden, başka nedenlerden ölürler.

Diğer taraftan, prostat kanserinin giderek ilerleyip, kanserin bu organın dışına taşmasıyla, teh çok artar. Prostat kanserinin ilk evrelerinde, hastalığın prostat dışına taşmadan tedavi olanağı daha yüksektir.

Ama kanserin, prostat dışına (kemikler, lenf nodülleri ve akciğerler) taşmasıyla, tam iyileştirme gerçekleşemezse de, uzun yıllar kontrol altında tutulabilir.

Son zamanlarda, bu hastalıkla ilgili tedavilerde sağlanan bir takım gelişmelere paralel olarak, yayılmış prostat kanserlerinde, yaşam süresi beş yıl veya daha çok olarak uzama şansı bulmaktadır.

Bazı erkekler, ilerlemiş prostat kanserine sahip olmalarına karşın, normal bir yaşantı yaşarlar ve örneğin, kalp hastalığı gibi diğer nedenlerden ölürler.

Prostat Kanserinin Nedenleri

Bu kanser türü ağırlıklı olarak, yaşlı erkekleri etkiler. Vakalar, yaklaşık % 85 civarında 65 yaş üstü erkeklerde kendini göstermektedir. Ailesinde prostat kanseri geçmişi olan kişilerde, olasılık artmaktadır. Günümüzde dahi, prostat kanserinin oluşma nedenleri tam bir kesinlikle bilinmemektedir.

Kişinin diyet sistemi, önemli etmenlerden birisidir. Yağlı kırmızı et yiyenlerde, risk yükselmektedir. Yine yüksek sıcaklıkta pişirilen etler de bu kanser türünü artırmaya katkı yapabilecek bir takım yanma ürünleri meydana getirir.

Hastalık bu verilere bağlı olarak, et ve mandıra ürünleriyle ağırlıklı beslenen ülkelerde, pirinç, soya fasülyesi ve sebzeyle beslenenlere göre çok daha fazla yaygındır.

Hormonlar da, bu hastalıkta önemli bir rol oynar. Özellikle katı yağların aşırı tüketimiyle, vücuttaki testosteron miktarı yükselir. Bu da prostat kanseri büyümesini hızlandırır.

Bazı meslek gruplarında da, bu konu açısından iş tehleri bulunmaktadır. Örneğin, kaynakçılar, pil üretiminde, ve lastik üretiminde çalışanlar, ve kadmiyum metali içeren işlerde çalışanlar, yine prostat kanserine daha çok açık durumdadırlar.

Kişinin günlük hayattaki hareketsiz yaşam tarzı da prostat kanserine davetiye çıkarmaktadır.

Aspirin, finasteroid, kolesterol düşüren ilaçlar ve trigliserid düşüren ilaçlar, kullanan kişilerde risk azaltıcı olarak etki yapabilir.

Ancak, kesinlikle bilinmesi gerekir ki, diğer hastalık durumlarında olduğu üzere, hekime danışılmadan, herhangi bir kişinin kendi başına bu amaçla bu ilaçları kullanması düşünülemez…

Domates sosu, brokoli, karnabahar ve lahana gibi bazı sebzelerin tüketilmesi ise, riskin azaltılmasına olumlu katkı yapabilir.

Prostat Kanserinin Belirtileri

İlk evrelerde, prostat kanserinin hiç bir belirtisi olmayabilir. Hastalık ilerleme gösterdiğinde idrar kanalında tıkama etkileri, iyi huylu prostat büyümesine benzer şekillerde kendini gösterir:

 • Özellikle geceleri olmak üzere sık idrara çıkma,
 • İdrar yapmaya başlanmasında veya durdurulmasında zorluklar,
 • Güçsüz veya kesintili idrar akışı,
 • İdrara çıkarken veya boşalma sırasında ağrı veya yanma hissi.

Prostat Büyümesi mi Yoksa Prostat Kanseri mi?

Erkekler yaşlandıkça prostat büyüyebilir, böylece bazen mesane veya üretra (idrar kanalı) üzerine basınç suretiyle, prostat kanserine benzer belirtilere neden olabilir.

Bu  rahatsızlığa, benign (İyi huylu) prostat hiperplazisi (BPH) denir. Benzer belirtilere neden olabilen diğer bir sorun  ise prostatit (prostat iltihabı) tir.

Prostatit kanser değildir, ilaç uygulamaları ile tedavi edilebilir.

Kontrol Edemeyeceğiniz Risk Faktörleri

Hastanın Yaşı: 50'li yaşlar sonrasında ve özellikle 70 li yaşlar sonrasında prostat kanseri gelişimi hızla artar.

Aile öyküsü: Erkekte prostat kanseri riskini artırır. Babasında yada erkek kardeşinde prostat kanseri olan erkeklerde risk 2-4 kat artar.

Irk: Afrikalı-Amerikalılar yüksek risk grubu altındadır ve dünyada prostat kanserinin en sık rastlandığı popülasyonu oluştururlar.

Kontrol Edebileceğiniz Risk Faktörleri

Diyetin, prostat kanseri gelişiminde bir rol oynadığı bilinmektedir. Et ve yüksek yağlı süt ürünleri tüketen ülkelerde daha yaygındır. Bu ilişkinin nedeni belirsizdir.

Diyette yer alan yağ, özellikle kırmızı etten  gelen hayvansal yağ, erkeklik hormonu düzeylerini artırabilir. Bu da  kanserli prostat hücrelerinin büyümesini uyarabilir. Meyve ve sebzelerden yana çok düşük bir diyet de bir rol oynayabilir.

Beyaz un, beyaz pirinç, çok yağlı kırmızı etler, salam ve sosis gibi işlem görmüş et ürünleri, diyette kaçınılması gereken besin türleri arasında sayılabilir.

Ağırlıklı olarak, tam buğdaylı ürünler, bol yeşil ve renkli sebze türleri ile mevsimine göre çeşitli meyvelerin tüketilmesi önerilir. Ispanak, brokoli, domates, narenciye türü meyveler bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Prostat Kanseri Hakkında Bazı Söylentiler

Burada prostat kanserine neden olduğu kesin olmayan bazı şeyler şunlardır:

 • Çok fazla seks, vazektomi, ve mastürbasyon. Bunların hiçbiri ispat edilmemiştir.
 • Kişide BPH (iyi huylu prostat büyümesi) varlığı, prostat kanserine yakalanma riskininin daha fazla olduğu anlamına gelmez.
 • Alkol kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ya da prostatitin prostat kanseri gelişiminde rol oynayıp, oynamadığını halen araştırılmaktadır.

Prostat Kanseri Erken Teşhis Edilebilir mi?

Prostat kanserinin erken tanısı için  bazı tarama testleri kullanılabilir. Ancak testler, kimi zaman tedavi edilmesi gerekli olmayan yavaş gelişen kanserleri de tesbit edilebilir.

Gereksiz uygulanan tedavilerde ciddi yan etkiler oluşabilir. Testler, doktor önerisiyle 40 yaşından sonra yapılmalıdır. Özellikle risk grubuna giren erkeklerde testler önem taşır.

(Yaş durumu ve aile özgeçmişi gibi…)

Tarama: Rektal Muayene ve PSA Tayini

Prostat parmakla rektal muayene (rektal tuşe) denilen yöntemle muayene edilir. Doktorunuzun yönlendirmesiyle, bir kan testi olan prostat spesifik antijen (PSA), testi yapılır.

Bu test, prostat hücreleri tarafından üretilen bir proteinin ölçülmesi için yapılır. Testte çıkan bir yüksek değer, kanser olasılığı gösterebilir. Ancak her PSA yüksekliği prostat kanseri anlamına gelmez.

Aksine durumda da, test sonucunda normal PSA değeri çıkmasına rağmen, prostat kanseri varlığı da mümkündür.

Prostat Kanseri İçin Biyopsi

Fiziki muayene veya PSA testi yapılmasından sonra, kanser şüphesi oluşursa, doktorunuz biyopsi önerebilir. Biyopside elde edilen doku örnekleri bir mikroskop altında incelenir. Biyopsi, kanser tespiti ve kanserin de agresif yapıda olup olmadığını tahmin etmek için en iyi yoldur.

Prostat Kanserinin Hangi Evre Olduğunun Anlaşılması

Eskiden tüm vücut kemik taraması MR vs. ile hastalığın yayılıp yayılmadığı; nereye yayıldığını anlamaya çalışıyorduk, günümüzde bunlar kullanılmıyor sadece Ga-68 PSMA PET ile hastalığın evresini anlayabiliyoruz. Bu prostat kanserine özgü bir PET tipi olup prostat kanserinin yayılımı hakkında bize net bilgi vermektedir.

Kanserin Yayılımı ve Tedavisi

Prostat kanserinin yayılması aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 • Evre I: Kanser, küçük ve hala prostat içindedir.
 • Evre II: Kanser daha gelişmiş, ama hala prostatla sınırlı.
 • Evre III: Kanser, prostat dışına ve seminal veziküle yayılmış.
 • Evre IV: Kanser, prostat dışında, lenf düğümlerine, rektum ve mesane gibi yakındaki organlara veya dokulara, kemikler ya da akciğer gibi uzak organlara yayılım göstermiş.

Prostat kanserinin, evrelerine göre hastalara: Ameliyat, radyoterapi, hormonoterapi, kemoterapi gibi yöntemlerle tedavi uygulanır.

Tedavinin başarısı için erken teşhis ve düzenli takip kritik önem taşır.

Prostat Kanseri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Prof. Dr. Tahir Karadeniz, prostat kanseri hakkında merak edilen sıkça sorulan sorulara video eşliğinde yanıtlar veriyor.

Bu konuyla ilgili diğer makaleler;

 • Prostat kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Источник: http://www.urolojiistanbul.com/urolojik-hastaliklar/prostat-hastaliklari/prostat-kanseri.html

prostate cancer :: ТРУДНЫЙ ПАЦИЕНТ

Prostat Kanseri

Диагностический клинический центр № 1, Москва
(1) Российский университет дружбы народов, Москва

С ростом передовых технологий, новых методов диагностики, казалось бы, в диагностике рака предстательной железы не осталось вопросов.

Но, к сожалению, простатоспецифический антиген не всегда имеет тенденцию к повышению при раке предстательной железы, и распознать наличие злокачественного заболевания предстательной железы можно только при выполнении комплексного исследования структуры ткани простаты, включающего в себя применения трансректального ультразвукового исследования и пальцевого ректального исследования.
Ключевые слова: простатоспецифический антиген, пальцевое ректальное исследование, трансректальное ультразвуковое исследование, рак предстательной железы.

Сведения об авторах:Бобринев Максим Михайлович – врач-уролог Диагностического клинического центра №1, Москва

Страчук Александр Георгиевич – доцент, к.м.н., доцент кафедры общей врачебной практики РУДН, Москва

To the Prostate Cancer Screening

M.M. Bobrinev, A.A.Aksenov, A.A.Safronov, A.M.Berschanskaya, A.A.Izmailov, T.V.Kvaskova, A.G.Strachuk (1), R.V.Tedoradze (1)

Moscow Diagnostic Clinical Center № 1, Moscow
(1) Peoples Friendship University of Russia, Moscow

Along with achievements in technologies, it is seems that diagnostics of prostate cancer has no longer been a special issue. But unfortunately, the prostate specific antigen does not always have increase significantly in prostate cancer.

Proper diagnostics might be achieved only by complex examination of prostate tissue, including TRUS (transrectal ultrasound) and digital rectal examination (DRE).

Keywords: prostate-specific antigen, digital rectal examination, transrectal ultrasound examination, prostate cancer.

===

Рак предстательной железы (РПЖ) – это актуальная медико-социальная проблема; в России РПЖ занимает второе место после рака легкого в структуре злокачественных новообразований у мужчин.

Распределение больных по стадиям: I–II стадия – 44,9%; III стадия – 35,3%; IV стадия – 17,8; стадия не установлена – 2%. Летальность в течение года после установки диагноза – 12,2%.

В странах с более эффективной системой выявления РПЖ показатель заболеваемости этой формой рака выше. В США с 2007 г. и по настоящее время заболеваемость РПЖ на первом месте [1].

В соответствии с существующими стандартами, при возникновении подозрения на рак предстательной железы в первую очередь в качестве скрининга принято проводить три необходимых исследования:

1. Определение уровня простатоспецифического антигена (ПСА).2. Пальцевое ректальное исследование (ПРИ) предстательной железы.
3. Трансректальное ультразвуковое исследование (ТРУЗИ) предстательной железы [2]

При наличии изменений в любом из исследований (повышение ПСА или наличие пальпируемого узлового образования при ПРИ или наличие гипоэхогенного очага, по данным ТРУЗИ) выполняется биопсия предстательной железы.

К сожалению, не всегда при наличии пальпируемого узла предстательной железы при ПРИ или гипоэхогенного очага на ТРУЗИ повышается ПСА, что зачастую побуждает многих урологов вести наблюдательную тактику, и это, как следствие, ведет к диагностике рака предстательной железы на более поздних стадиях и, соответственно, сокращению продолжительности и качества жизни пациента. Также как наличие уровня ПСА крови в пределах возрастной нормы в ряде случаев ведет к тому, что пациентам не выполняется ПРИ или ТРУЗИ.

Рассмотрим подробнее структуру и функцию простатоспецифического антигена. Простатический специфический антиген является полипептидом, состоящим из 237 остатков аминокислот, имеет несколько дисульфидных мостиков. Белок гликозилирован и вырабатывается как нормальными, так и опухолевыми клетками выводных протоков желез простаты.

ПСА является протеазой с химотрипсинового типа, эта ферментативная функция необходима для разжижения эякулята. В норме небольшое количество ПСА поступает в эякулят и секрет простаты и очень незначительное количество попадает в кровь.

К экстрапростатическим источникам относят парауретральные железы, молочную железу и амниотическую жидкость [3].

Следует обратить внимание на зональное деление предстательной железы. Она имеет 4 зоны:– переходная, являясь наименьшей, составляет только всего 5–10% объема предстательной железы, расположена в переднем отделе предстательной уретры.

Приблизительно 25% рака исходит из этого региона;– центральная, образующая основание простаты, имеет конусообразную форму, составляет 25% объема простаты, являясь источником развития 5–10% рака этого органа.

Эта зона наиболее уязвима для инфекции;– периферическая, образует задне-нижний регион железы и составляет 70% объема простаты, являясь источником развития аденокарциномы у 65–70% пациентов;

– передняя, именуемая фибромускулярной, лишена железистых структур [4].

Простатспецифический антиген – это маркер апоптоза эпителиальной структуры предстательной железы.

Отсутствие повышения ПСА при раке предстательной железы, вероятнее всего, связано, с наличием в периферической и в переходной зонах простаты, в основном, стромальных клеток, в то время как, большая часть эпителиальные клеток предстательной железы локализуется в центральной зоне, отвечающие за выработку ПСА.

Рак предстательной железы, за редким исключением, начинается до 50 лет. Однако гистологические исследования предстательной железы на аутопсии молодых мужчин от 30 до 40 лет в 20% случаев выявили микроскопические очаги латентного рака.

Поскольку такие микроскопические опухоли растут крайне медленно, то клинически заболевание не проявляется. Со временем очаги латентного рака постепенно увеличиваются и начинают утрачивать характерные черты дифференцировки.

Принято считать, что при достижении опухоли объема 0,5 см3 – она становится клинически значимой и требующей проведения соответствующего лечения [5].

Материал и методы

Выполнена полифокальная промежностная биопсия предстательной железы (из 12–14 точек) 16 пациентам со значениями ПСА, не выходящими за пределы возрастной нормы, с обнаруженными пальпаторно при ПРИ и по данным ТРУЗИ узловыми (гипоэхогенные) образованиями.

Мультифокальная биопсия простаты выполнялась трансперинеально под трансректальным УЗ-контролем с предварительной и последующей терапией антибактериальными препаратами фторхинолового ряда.

Процедура проводится в условиях дневного стационара ДКЦ № 1 под внутривенным потенциированием и дополнительной местной инфильтрационной анестезией тканей промежности.

Ни одного случая осложнений в раннем и позднем послеоперационном периоде отмечено не было.

У 7 из 16 пациентов диагностирована аденокарцинома простаты. Подтверждение диагноза проводилась на основании морфологического исследования биопсийного материала и, при необходимости, дополнительным выполнением иммуногистохимического исследования в отделении патологической анатомии на базе ДКЦ №1. Результаты гистологического материала дополнительно пересмотрены в других ЛПУ города Москвы.

Результаты и обсуждение

В результате проведенного нами исследования у 7 пациентов из 16 выявлен рак предстательной железы, гистологически описанный, как мелкоацинарная аденокарцинома, сумма Глисона 6 баллов (3+3), а у остальных 9 пациентов – доброкачественная гиперплазия простаты, хронический активный или неактивный простатит, и стоит отметить, что у всех этих 9 пациентов выявлены фокусы ПИН низкой или высокой степени.

Всем пациентам перед выполнением биопсии простаты выполнены трансректальное ультразвуковое исследование и пальцевое ректальное исследование.

У 12 из 16 пациентов, по данным ТРУЗИ, выявлено гипоэхогенное образование предстательной железы, и у 4 из 16 пациентов это образование выявлено только пальпаторно (у 3 из них – гистологически-стромально-железистая гиперплазия предстательной железы с ПИН низкой или высокой степени, хронический неактивный простатит, и у одного из пациентов – мелкоацинарная аденокарцинома). Результаты исследований отражены в таблице.

Возраст пациентов, которым проводилось исследование, находится в пределах от 58 до 77 лет. Средний возраст пациентов составил 68 лет.

ПСА у 7 пациентов с выявленным раком предстательной железы находился в среднем 1,52 нг/мл, размеры предстательной железы, по данным ТРУЗИ, составили в среднем 23,12 куб.см.

По данным биопсии предстательной железы у этих 6 пациентов, мелкоацинарная аденокарцинома выявлена в 1–2 локусах из взятых 12–14 участках предстательной железы.

Все пациенты с выявленной аденокарциномой были направлены к онкологу, где перед дальнейшим лечением проводился пересмотр гистологических препаратов специалистами- морфологами различных ЛПУ и во всех случаях диагноз был подтвержден.

Приведем клинические примеры.

Пример 1. Пациент З., 58 лет, обратился на прием к урологу, не предъявляя жалоб на нарушение мочеиспускания. Из анамнеза болезни: длительно наблюдается у уролога по поводу хронического простатита.

Постоянно лекарственной терапии не получает ввиду хорошего самочувствия. В настоящий момент пришел для проведения контрольного осмотра и обследования, что выполняет 1 раз в год по рекомендации уролога поликлиники.

При осмотре: Per rectum: ампула прямой кишки свободно проходима, сфинктер тоничен, образований в прямой кишке пальпаторно не определяется, при пальпации предстательной железы: передняя стенка прямой кишки подвижная над железой, железа незначительно увеличена, безболезненная при пальпации, мягкоэластичная, срединная бороздка сглажена, очаговых образований при пальпации не выявлено, симптом флюктуации отрицательный. По данным лабораторных и инструментальных исследований: ПСА крови: 0,62 нг/мл.

УЗИ мочевого пузыря: объем мочевого пузыря – 170 мл, стенки четкие, ровные, не утолщены, патологических и объемных образований не выявлено, остаточной мочи – 42 мл. ТРУЗИ предстательной железы: объем предстательной железы – 24,3 см3 (43×27×40 мм), в периферической зоне предстательной железы в левой доле определяется гипоэхогенный участок размером около 13 мм неправильной формы (рис. 1).

Учитывая выявленные изменения предстательной железы у пациента, нами амбулаторно, в условиях дневного стационара, выполнена промежностная биопсия предстательной железы, взято 14 локусов биопсийного материала на морфологическое исследование с иммуногистохимической оценкой. Осложнений в раннем и позднем послеоперационном периоде не отмечалось. По результатам гистологического исследования выявлено: в одном из кусочков из левой доли предстательной железы фокус мелкоацинарной аденокарциномы – сумма баллов по Глисону 6 (3+3).

Пример 2. Пациент Р., 63 лет обратился к урологу с жалобами на ночное мочеиспускание до 1 раза в течении длительного времени. Из анамнеза болезни: К урологу ранее не обращался.

Per rectum: ампула прямой кишки свободно проходима, сфинктер тоничен, образования в прямой кишке пальпаторно не определяются, при пальпации предстательная железа увеличена в 1,5 раза, безболезненная при пальпации, срединная бороздка сглажена, в правой доле определяется участок уплотнения 3×4 мм, симптом флюктуации отрицательный.

По данным лабораторных и инструментальных исследований: ПСА крови – 1,8 нг/мл. УЗИ мочевого пузыря: объем – 415 мл, остаточной мочи – 31 мл.

ТРУЗИ простаты: объем – 26,48 см3, в периферической зоне справа определяется изоэхогенное объемное? образование с анэхогенными включениями размерами 6,8×5 мм, признаки объемного? образования периферической зоны предстательной железы, гиперплазии простаты, диффузные изменения по типу хронического простатита (рис.2).

Амбулаторно нами выполнена полифокальная промежностная биопсия простаты, гистологическое заключение: железистая, преимущественно стромально-железистая, гиперплазия предстательной железы с фокусами ПИН низкой степени, хронический активный простатит.

Заключение

Таким образом, при скрининге пациентов с заболеваниями предстательной железы уролог обязан не ограничиваться определением уровня простатоспецифического антигена в крови, но также независимо от показателей ПСА, выполнять пальцевое ректальное и трансректальное ультразвуковое исследование ткани простаты в качестве рутинных методов обследования. При выявлении при ТРУЗИ предстательной железы очаговых или пальпаторно при ПРИ узловых образований, необходимо выполнить биопсию предстательной железы для гистологической верификации диагноза.

Литература

1. Чиссов В.И. Рост заболеваемости онкологическими заболеваниями, М.: 2012.2. Руководство по урологии / Под редакцией Лопаткина Н.А. «Медицина», М.: 1998; 506.3. Клиническая андрология / Под ред. В.-Б.Шилла, Ф.

Комхаира, Т.Харгрива. М.: «ГЭОТАР-Медиа», 2011; 800.4. Переверзев А.С., Сергиенко Н.Ф. Аденома предстательной железы. Ваклер, 1998; 19–20.

5. Клиническая онкоурология / Под редакцией Б.П. Матвеева. М.: 2011; 497.

Источник: http://t-pacient.ru/tag/prostate-cancer/

Prostat Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Prostat Kanseri

Prostat erkeklerde üriner sistemin sonlarındaki bir bölgede mesane ile üretranın arasında kalan ceviz büyüklüğünde bir organdır. Kadınların skene bezi denen dokusuyla eş değerdir. Herhangi bir problem söz konusu değilken; normal işleyişinde 2 adet görevi vardır. Boşaltım aşamasında idrarı, idrar torbasına taşımak ve boşalma sırasında spermin taşınmasını sağlamak.

Ayrıca meni içindeki spermleri besler ve kadın üreme sisteminde ilerlerken spermleri koruyan bir protein molekülü salgılar. Prostat denilen organı daha yakından tanıyacak olursak; mesanenin alt kısmına yerleşmiş olan prostat, üretra yani idrar yolu tarafından çevrilmiş vaziyettedir. Erkekte ejekülasyon esnasında spermlerin dışarı atılmasını sağlar.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Testisler tüm erkek hormonlarının üretim yeridir. Salgılanan erkek hormonları ise prostat bezinin büyümesini sağlar. Normalden fazla büyüyen prostat bezi üretraya baskı yaparak, idrarın penise akmasını yavaşlatır. Şimdi, daha çok ileri yaşlarda meydana gelen prostat kanserinin nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini detaylı bir şekilde öğrenelim.

Prostat Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Prostat kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, altında genetik ve çevresel faktörlerin yattığı tahmin edilmektedir. Bu kansere sebep olan genlerin hangisi olduğu henüz tespit edilmemiştir. Ancak birinci dereceden akrabalarda da aynı hastalığın görülmesi genetik yatkınlığın hastalığın sebepleri arasında olduğunun göstergesidir.

Bunun yanında, hastalık ergenlik döneminde meydana gelmemektir. Yani ergenlik döneminden sonra aktif hale geçen hormonlar hastalığın sebeplerinden biri olabilir. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi aşırı sigara, alkol tüketimi, sağlıksız beslenme ve stres koşulları altında çalışmak başta olmak üzere birçok çevresel faktör de prostat kanserine davetiye çıkarmaktadır.

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri, prostat organında üreyen zararlı hücreler olarak tanımlanabilir. Prostatta oluşan sürekli enfeksiyonlar neticesinde gelişebilecekleri gibi başka bölgelerden prostata da sıçrayabilirler. Kanser hücreleri hızla yayılabilir.

Erkeklerin çoğunda görülebilen bir hastalıktır. Belirtileri kadınlardaki idrar yolu enfeksiyonu ile benzerlik gösterir. Basit bir prostat enfeksiyonunda da aynı belirtileri görebileceğinizden; sürekli olarak kontrolleri yaptırmak etkili olabilir.

Prostat kanserinin en önemli belirtileri şunlardır;

 • Kişiler hem geceleri hem de gündüzleri çok sık idrara çıkarlar.
 • Kendini çok sıkışmış hisseden birey bazı zamanlar tuvalete ulaşamadan idrarını kaçırır.
 • İdrarın yapılmaya başlanmasında görülen zorluk da önemli belirtilerindendir. İlk etapta idrarın akışında zayıflık görülebilir. Bazen damla damla ya da kesik kesik gelen idrar görülebilir.
 • İdrara yeni çıkılmış olmasına rağmen mesanede idrar hissi yine vardır.
 • İlerleyen zamanlarda kişiler tuvaletini fazlasıyla kaçırmaya başlar ve hatta bazen hissizlik bile olabilir.

Prostat Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Prostat kanseri ve diğer tüm hastalıkları önlemek belli bir noktaya kadar bizim elimizde olmaktadır.

Yanlış beslenme ve kötü alışkanlıkların sebep olduğu durumları kendimizi kontrol ederek değiştirebiliriz. Fakat genetiksel veya hormonal sorunların elbette önüne geçemeyiz.

Biz tedbiri elden bırakmamakta fayda var diyor ve prostat kanserini önlemek için şu kurallara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz;

 • Sağlıklı beslenmek prostat kanserini önlemede ciddi bir adımdır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir. D vitamini eksikliğine dikkat edin ve mutlaka bağışıklık güçlendirici besinlerle beslenin.
 • Egzersizi kesinlikle ihmal etmeyin. Terleme ile vücuttan zararlı maddeleri atın.
 • Sigara ve alkol kullanımını sonlandırın. Her ikisi de bağışıklık sisteminde ciddi çöküşlere neden olan maddelerdir.
 • Aşırı kilodan mutlaka uzak durun. Aşırı kilo insülin yüksekliği demektir ve kanser hücreleri de şeker ile beslenir.
 • Eğer ailenizde daha önce bu hastalığa yakalanmış bireyler varsa; yüksek risk grubundasınız. Mutlaka düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın.

Prostat Kanserinin Tedavisi Nedir?

Tüm kanser tedavilerinde olduğu gibi kanserin evresi, işleyişi ve yayılma durumu ön planda tutulur. Önemli olan diğer konu da kişinin bağışıklık sistemidir. Prostat kanserinin tedavisi sistemik ve lokal olmak üzere iki türlüdür.

Lokal Tedavi

Cerrahi ya da radyoterapi yöntemlerini içeren tedavi yöntemidir. Amaç kanserli hücreleri ortadan kaldırmaktır.

Cerrahi Yöntem: Erken fark edilen kanserlerde cerrahi yöntemi ile kanserli hücreler alınabilir. Prostatın tamamı ya da bir kısmı alınabilir. Bu tamamen kanserin yayılma türüne bağlıdır. Sinirler korunarak cerrahi mümkündür. Böylelikle ereksiyon olmaya yardımcı sinirler korunur.

Radyoterapi Yöntemi: Radyasyon tedavisinde, tedavi edilen alandaki zararlı hücreler yüksek enerji içeren ışınlarla öldürülür. Erken evrelerde tercih edilebilir bir yöntemdir. İlerleyen evrelerde ise ağrının dindirilmesi için etkili bir yöntemdir.

Sistemik Tedavi

Örneğin hormon tedavisi sistemik bir tedavi yöntemidir. Hastalığın yayılmasında etkili rol oynar ancak gerilemesinde pek etkili değildir. Günlük hayatı zorlaştıran bir tedavidir. Cinsel isteksizlik, kemik gücünde azalma gibi yan etkileri bulunur.

 Hormonlardan androjen prostat kanseri hücrelerinin gelişmesine yardımcı olan bir hormondur. Daha doğrusu kanser bu hormona ihtiyaç duyar. Hormon tedavisinde kanser ihtiyaç duyduğu androjenden ayrılmak zorunda kalır.

Hormon tedavisi ilaçlı tedavi ve cerrahi yöntemlerini kapsar.

Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İlaçla Tedavi: Hormonları düzenleyen ve ihtiyaca göre yön veren ilaçlar sayesinde kanserli hücrelerin beslenmesi durdurulur. İlaçlar androjen ve testosteron hormonlarının salgılanmasını durdurur.

Cerrahi Yöntemi: Testisler cerrahi yöntemle alınır ve böylece hormon salgılanması imkânsız hale gelir. Başka bir ifadeyle hormon blokajı yapılır.

Источник: https://bilgihanem.com/prostat-kanseri-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть