Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Prostat kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Agresif prostat kanserinde tümör hızlı bir şekilde büyüyerek, kemiklere ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Yavaş ilerleyen prostat kanserinde(non-agresif) ise tümörde zaman içerisinde ilerleme görülür.

Kanser nedir? Neden olur? Türleri, belirtileri ve tedavisi

Prostat, yalnızca erkeklerde bulunan bir ekzokrin bezidir. Genellikle bir adet ceviz büyüklüğündedir, ancak yaşlanmayla birlikte büyür. Erkeklerde prostat genişlemesi, prostatit ve prostat kanseri gibi farklı prostat sorunları görülebilir.

Prostat nerededir ve ne işe yarar?

Mesanenin altında ve rektumun önünde yer alır. Prostatın temel görevi erkeklerde sperm taşıyan sıvının (semen) üretimine yardımcı olmaktır.

Prostat spesifik antijen(PSA) tarafından salgılanan protein, semenin sıvı halinin korunmasından da sorumludur. Bu protein miktarındaki artış, genelde prostat kanserinin ilk belirtisidir.

Üretrayı da çevreleyen prostat, idrar kontrolüne de katkıda bulunur. İdrar akışını kas liflerini kullanarak sıkılaştırabilir ya da kısıtlayabilir.

Prostat kanseri nedenleri

Prostat kanserine neyin sebep olduğu hala bilinmemektedir. Kanser, prostattaki bazı hücrelerin anormalleşmesi ile başlar. Bu anormal hücrelerin DNA’larındaki mutasyonlar, hücrelerin sağlıklı hücrelere nazaran daha hızlı büyümelerine ve bölünmelerine yol açar.

Bu durumda diğer sağlıklı hücreler öldüklerinde bile anormal hücreler yaşamaya devam ederler. Prostatta biriken bu anormal hücreler, zamanla yakın çevredeki dokuları da istila edebilecek nitelikte bir tümör oluştururlar. Prostattan kopan bazı anormal hücreler, vücudun diğer bölgelerine de yayılabilirler.(1)

Prostat kanseri risk faktörleri

 • Yaş: Prostat kanseri, yaşlanmayla doğru orantılıdır. Orta yaşlı ve yaşlı erkekler risk altındadır.
 • Irk: Siyahilerde prostat kanseri daha sıklıkla görülür. Bunun nedeni ise henüz keşfedilmemiştir. Aynı zamanda siyahilerde görülen kanser, genelde agresiftir yani ilerlemiştir.
 • Obezite: Obez erkekler de prostat kanseri riski altındadırlar. Özellikle obezite prostat kanserinin tedavi sürecini zorlaştıran bir etmendir.
 • Aile geçmişi: Ailesinde prostat kanseri bulunan erkeklerde risk yüksektir. Ailesinde güçlü meme kanseri bulunan kişiler de risk altındadırlar.

Mesane Kanseri nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Prostat kanseri belirtileri

 • İdrara çıkarken zorluk çekme
 • İdrar akış gücünde azalma
 • İdrarda kan
 • Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık)
 • Pelvik bölgede rahatsızlık hissi
 • Ağrılı idrara çıkma ve boşalma sıklığında azalma

İleri evre prostat kanseri belirtileri

 • Genellikle omurga, pelvis ve kaburgalarda görülen kemik ağrıları
 • Kemiklerde kırılma
 • Bacaklarda zayıflık
 • İdrar tutamama

Kanserin ilk evresinde hastada herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Hasta, herhangi bir belirti ile karşılaşmaksızın yıllarca kanserle yaşayabilir. Prostat kanseri, metastaz yaptığında ise genellikle kemiklere sıçrar.(2) Omuriliğe yayıldığında bacaklarda ve mesanede hissizleşme görülebilir.

Kemiklere yayıldığında ise daha çok sırt, göğüs ve pelvik bölgede ağrılar görülür.Prostat kanserinin teşhisinde doktorunuz, farklı tarama testlerinden ya da kan testinden yararlanabilir.

Rektal tuşe

Bu testte doktorunuz bir eldivenle rektumunuza parmağını sokar. Bu sayede prostat bezindeki tümör niteliğindeki sert topakları hissedebilir.

PSA Testi

PSA testi ile kanda bulunan spesifik antijen miktarı tespit edilir. Seviyelerin yüksek olması genelde kansere işaret eder. Ancak spesifik antijen miktarındaki artışın farklı nedenleri de olabilir.

Bu durum da yanlış değerlendirme ile sonuçlanabilir.(3) Amerikan Üroloji Derneği tarafından günümüzde PSA testi önerilmemektedir.

Ancak prostat kanser riski yüksek hastalara PSA testi uygulanabilir.

Yüksek PSA değerleri doğrultusunda doktorunuz MR taraması ile prostatınızın durumunu görüntülemek isteyebilir. Taramada soruna rastlarsa sizden biyopsi isteyebilir.

Prostat biyopsisi

Doktorunuz, prostat bezinden bir parça çıkararak, bu parçayı inceler ve inceleme doğrultusunda kanser tanısını doğrular.

Ultrason

Doktorunuz, prostatınızı daha iyi değerlendirmek için transrektal ultrasondan yararlanabilir. İşlem esnasında rektuma puro boyutunda küçük bir cihaz yerleştirilir. Prob ismindeki bu cihaz, ses dalgalarını kullanarak, prostat bezinin resmini çeker. Bilgisayarlı tomografi (BT), kemik taraması ve Gleason skoru, prostat kanserinin teşhisinde yararlanılan diğer tarama testleridir.

Biyopsi nedir, nasıl yapılır? Biyopsinin riski var mıdır?

 • 1.evre: Kanser prostatın yarısı ile sınırlıdır ve çevre dokulara henüz yayılmamıştır. PSA değeri ise 10’un altındadır.
 • 2. evre: Evre 2a: PSA değerleri 10 ile 20 arasındadır. Tümör, prostatın yarısı ile sınırlıdır. Evre 2b: Tümör, prostatın diğer yarısına yayılmış olabilir. PSA değerleri ise 20’nin üzerindedir.
 • 3. ve 4. evre: Prostat kanseri 3. ve 4. evrede oldukça ilerlemiştir. Tümör, yakın dokuları istila etmiş olabilir. 4. evrede tümör, lenf düğümlerine ve kemiklere yayılmıştır.

Yaşınız, sağlık durumunuz ve kanserin hangi evrede olduğuna göre size uygun tedavi planı belirlenir. Kanserin ileri evre olmadığı durumlarda ‘aktif gözetim’ ile sizin ve hastalığınızın durumunu gözlemlenir.

Bu durumda belirli aralıklarla doktorunuza görünmeniz gerekir.

Daha agresif kanser türlerinde ise ameliyatla tedavi, radyasyon, hormon tedavisi, kemoterapi, kriyoterapi, stereotaktik radyocerrahi gibi yöntemlerden biri yada birkaçı tercih edilebilir.(4)

Prostat kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayıldığı durumlarda kemoterapi uygulanır. Kemoterapi ile kanser hücreleri hedef alınır ve hücrelerin çoğalmaları önlenir. Kemoterapi, hastalığı tedavi etmez ancak hastanın sağ kalım süresini uzatır. Hastanın günlük yaşamını daha rahat bir şekilde sürdürmesini de sağlar. Ağrı ve acıyı hafifletir.

Kemoterapi nedir? Kanser tedavisinde nasıl uygulanır, yan etkileri nelerdir?

Kemoterapinin yan etkileri

Tümörün büyümesini durdurmak adına daha çok steroidler reçete edilir. En etkili steroidler ise deksametazonlardır. İlaçla tedavinin saç kaybı, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, enfeksiyon kapma, kendini güçsüz ve hasta hissetme gibi birtakım yan etkileri de olabilir.

Prostat kanseri ameliyatı (Prostatektomi)

Ameliyat ile prostat bezinin tamamı ya da bir kısmı çıkarılır. Ameliyat ile tedavi kendi içinde açık ameliyat, laparoskopik ameliyat gibi farklı sınıflara ayrılır. Açık ameliyatta alt karın bölgesinde daha büyük bir kesi açılır.

Laparoskopik ameliyatta karında birkaç küçük kesi açılır. Prostatektomi, cinsel birleşme esnasında boşalmanızı ve çocuk sahibi olmanızı engeller. Bu yüzden ameliyat öncesi doktorunuz, sizden sperm numunesi alabilir.

Daha sonra bunu tüp bebek tedavisi için kullanabilir.Kanserin prostatın fazla uzağına yayılmadığı durumlarda radyoterapi ile kanserli hücreler öldürülebilir. Semptomları yatıştırmak ve kanserin ilerlemesini durdurmak da radyoterapi ile hedeflenebilir. Radyoterapi esnasında radyasyon kullanılır.

Radyoterapinin; harici ışın radyasyon tedavisi, brakiterapi gibi farklı çeşitleri bulunur. Radyoterapinin en sık rastlanan yan etkileri ise ağrılı, sık sık idrara çıkma ve gevşek dışkıdır. Aynı zamanda erektil disfonksiyona (sertleşme sorunu) da neden olabilir.

Radyoterapi nedir? Kanser tedavisinde nasıl uygulanır? Yan etkileri

Prostat kanserinde hormon tedavisi

Hormonlar, prostattaki hücrelerin büyümesini kontrol eder. Özellikle prostat kanseri büyümek için testosteron hormonuna ihtiyaç duyar. Hormon tedavisinin amacı testosteronun üretimini veya vücudunuzun testosteronu kullanmasını durdurarak kanserin ilerlemesini engellemektir. Hormon tedavisi sıklıkla radyoterapi ile birlikte uygulanır.

Tedavinin başarı şansını artırmak, kanserli hücrelerin geri dönüş olasılığını azaltmak için radyoterapiden önce veya sonra hormon tedavisi alınabilir.

Hormon tedavisi tek başına prostat kanserini tedavi etmez. İleri evre prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmak ve semptomları hafifletmek için kullanılabilir.

Hormon tedavisi enjeksiyon, tablet ya da bu iki yöntemin kombinasyonu şeklinde uygulanabilir.

Prostat kanserinde hormon tedavisinin yan etkileri

 •  Cinsel isteksizlik ve sertleşme problemi (bu durum enjeksiyon tedavisinde daha yaygın görülür.)
 • Ateş basması
 • Terleme
 • Kilo almak
 • Memelerin şişmesi ve hassasiyeti

Bu yan etkiler, tedavinin testosteron üzerindeki etkisinden kaynaklanır. Tedavi kesildiğinde genellikle kaybolurlar.

Prostat kanserinde Lutesyum 117 tedavisi

Prostat kanseri tedavisinde en çok tercih edilen hedefe yönelik tedavi metodudur. Lutesyum PSMA ile kanser hücresinin bulunduğu noktaya PSMA (prostat spesifik mebran antijen) yönlendirilmekte ve kanserli hücreler lutesyum 177 isimli radyoaktif maddeler yardımıyla yok edilmektedir.

Radyum 223 tedavisi

Radyum 223 ile kemiğe yayılan kanser, kemiğe yönelik radyoaktif maddeler kullanılarak tedavi edilir. Görüntüleme ve tedavinin bir arada yürütüldüğü Radyum 223’e dair çalışmalar hala sürmektedir.

Prostat kanserinin kesin tedavisi var mı?

Kanserin erken evrede teşhisi ve tedavisi, hastanın iyileşme şansını yükseltir. Tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir. Ancak ileri evre kanserin tedavisi daha zordur. İleri evre kanserin tedavisi daha çok hastanın yaşam ömrünü uzatmaya yöneliktir.

Prostat kanseri öldürür mü?

Prostat kanseri, maalesef ki kanserli hastalar arasında en çok ölüme neden olan kanser çeşitlerinden biridir.

Prostat kanserinden korunma yöntemleri

Yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda birtakım değişikliklere giderek prostat kanserinden korunabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Yapılan çalışmalara göre bazı besinlerin prostat kanserini önleyici özellikleri saptanmıştır. Domates, lahana, brokoli, baklagiller, kırmızı et, ızgara et, süt ve süt ürünleri vb. gıdalar, prostat kanserine karşı koruma sağlar.

Egzersiz yapın

2006 yılında yapılan bir çalışmaya göre egzersiz, ileri derece prostat kanserinin neden olabileceği ölüm riskini azaltabilir. Aynı zamanda prostat kanseri risk faktörü olan obeziteden de sizi korur. Her gün düzenli olarak 30 dakikalık bir egzersizle bile kanserden korunabilirsiniz.

Prostat kanserine iyi gelen şifalı bitkiler

Şifalı bitkiler prostat kanserine karşı koruyucu olabilir, ancak hiçbir zaman tek başına tedavi edici özelliği yoktur. Bu bitkileri tüketmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Yeşilçay

2008 ve 2010 yıllarında yapılan iki çalışmada yeşil çay içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Günde 1-2 bardak yeşil çay tüketimi ile prostat kanserinden korunabilirsiniz.

Soya fasulyesi

PSA seviyesini düşüren ve dengeleyen soya fasulyesi, prostat kanserine iyi gelen bir diğer besindir.

Folat açısından zengin besinler

1990’larda yapılan çalışmalara göre kandaki düşük folatseviyesi, kişinin kansere yakalanma riskini yükseltir. Yeşil sebzeler, fasülye ve tahıllar gibi folat açısından zengin besinleri tüketmeniz, prostat kanserini doğal bir şekilde iyileştirebilir. Ancak folik asit takviyesi kanser riskini arttırabilen bir etmendir.

Folik asit nedir? Folat vitaminin faydaları ve gebelikte kullanımı

Kırmızı renkli sebze ve meyveler

Likopen içeren domates, karpuz gibi kırmızı renkli sebze ve meyveler, prostat kanserinden korunmanıza katkıda bulunur.

Brokoli

Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan brokoli, idrar yolları iltihaplarını önlemenin yanı sıra prostat kanserini de önler ve tedavi eder.

Brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli?

Prostat kanseri hastalarına öneriler

 • Doktor randevularınıza düzenli olarak katılın.
 • Tedaviden daha iyi bir sonuç alabilmek adına her zaman moralinizi yüksek tutmaya çalışın.
 • Stresten mümkün olduğunca kaçının.
 • Uyku düzeninize özen gösterin. En az 7-8 saat uyumayı ihmal etmeyin.
 • Sizin gibi prostat kanseri tedavisi gören kişilerle iletişim halinde olun.
 • Meditasyon, müzik terapisi, sanat terapisi, rahatlama teknikleri gibi alternatif tedavi metotlarından yararlanın.

Referanslar: 1- What’s prostate cancer? 2- Prostate cancer, 3- Prostate cancer in detail

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/prostat-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Evreleri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Asıl görevi semenin sıvı kısmını oluşturmak olan Prostat, idrar torbasının hemen altında rektumun ön tarafında yer alan bir salgı bezidir. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat bezi, yaklaşık 25-30 gram ağırlığındadır ve ilerleyen yaşla beraber büyüme eğilimi gösterir.

Prostat bezinin büyümesi ve yapısal değişikliğe uğramasından kaynaklanan sağlık problemleri oldukça yaygındır. Bazı prostat rahatsızlıkları hayati teh arz etmese de, bazıları ihmal edildikleri ve erken teşhis edilmedikleri takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir. Prostat kanseri kişinin sağlığını tehdit eden prostat hastalıklarının başında yer almaktadır. 

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat salgı bezindeki hücrelerin kontrolsüz ve anormal büyümesi sonucunda oluşan Prostat Kanseri, tedavi edilmediği takdirde lenf ve kan damarları aracılığıyla çevredeki dokulara yayılabilir. Erken teşhis edilmeyen prostat kanseri, başta lenf düğümleri ve kemikleri daha sonra ise akciğerleri, karaciğeri ve diğer organları etkileyebilir. 

Prostat kanseri erkekler arasında en yaygın görülen kanser türlerinin başında yer alır. Prostat kanserinin etkileri uzun süre hissedilmeye bilir ve belirtiler şiddetlendiği zaman tedavi güçleşebilir. Bu sebeple uzmanlar erkeklerin özellikle orta yaşlara geldiğinde rutin muayeneler yaptırmalarını ve doktor kontrolüne gitmelerini önermektedirler. 

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanserinin belirtileri, hastalığın ilk aşamasında neredeyse hissedilmez: sinsi ilerleyen bir hastalık olarak tanımlanmasının başlıca sebebi de budur. Belirtileri “iyi huylu prostat büyümesi” ile karıştırılabilir. Prostat kanserinin en yaygın belirtileri arasında: 

 • Semende veya idrarda kan görülmesi,
 • İdrar yapmaya başlarken zorlanma,
 • İdrar akımında zayıflama,
 • İdrar yaparken zorlanma,
 • İdrar yaparken ağrı,
 • Aniden idrar yapma isteği,
 • Kansızlık, halsizlik,
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Ereksiyon problemleri,
 • Kemik ağrıları gibi semptomlar bulunmaktadır.

Prostat Kanseri Nedenleri 

Prostat kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar tarafından kabul gören bazı risk faktörlerinin olduğu bilinmektedir. Genetik yatkınlık, ırk ve yaş gibi faktörler prostat kanserinin oluşumuna sebep olabilir. 

Yaş: Prostat kanserinin en güçlü risk faktörünün yaşlanma olduğu kabul edilmektedir. Her erkekte 40 yaşından sonra prostat bezinde büyümeler başlar. İlerleyen yaş ile beraber hormonlarda meydana gelen değişiklikler prostat bezinde yapısal değişimlere sebep olur. Yaş ilerledikçe prostat kanserine yakalanma riski de doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. 

Genetik Faktörler: Yapılan araştırmalar sonucunda: kişinin ailesinde prostat kanserine yakalanmış kişilerin olup olması, kişinin hastalığa yakalananlarla yakınlık derecesi gibi faktörler hastalığa yakalanma riskini arttırabilir.

Örneğin babası prostat kanserine yakalanmış bir kişinin, bu hastalığa yakalanma riski normalin iki katına çıkmaktadır.

Genetik araştırmaların sonuçları da prostat kanserinin genetik faktörler sebebiyle meydana gelebileceğini doğrular nitelikte: klinik araştırmalar sonucunda BRCA 1 geninin prostat kanseri riskini 2 kat arttırdığı tespit edilmiştir. 

Irk: henüz tam olarak nedeni bilinmese de siyahi ırktan olan erkeklerin, diğer ırktaki erkeklere oranla prostat kanserine yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. 

Prostat Kanseri Teşhisi

Tedavi süreci başlamadan önce, hasta prostat hastalıklarının şikayetleri ile uzmanlara başvuruyorsa öncelikle hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Hastalığın var olduğu ortaya çıkarsa uygun tedavi yönteminin belirlenmesi için de bazı testler uygulanmaktadır.

Prostat kanserinin teşhis edilmesinde ve kanser teşhis edildikten sonra vücudun hangi bölümlerine, ne kadar yayıldığını tespit ederken kullanılan belli başlı bazı yöntemler vardır:

 • Parmak ile Rektal Muayene: Prostatın büyüklüğü, şekli ve kıvamı parmak ile kontrol edilir. Kanserli dokular parmakla muayenede sert olduğu için hissedilir. Ancak tek başına yeterli bir teşhis yöntemi değildir.
 • PSA Testi: Prostat kanserinin teşhisinde %100 sonuç vermese de hastalığın seyrinin takip edilmesi açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Vücuttaki PSA hormonunun düzeyi ve prostata ait antijen düzeyi ölçülür. Prostat kanserini teşhis ederken tek başına kullanılmaz, diğer tanı yöntemleriyle birlikte daha doğru yorumlanabilir.
 • Transrektal Ultrasonografi: acısız ses dalgaları üreten ve prostat görüntüsünü yansıtan bir alet rektuma yerleştirilir. Ses dalgalarının yansıması sonucu prostatın şekli, büyüklüğü ve iç kesimlerinin görüntüsü hakkında detaylı bilgi alınabilir.
 • Transrektal Biyopsi: Rektumdan prostat bezine uzatılan özel iğneler yardımıyla prostat dokusu örneğinin alınması ve incelenmesi ile teşhis edilme yöntemidir. Biyopsi, prostat kanserini en net teşhis etme yöntemidir. Prostattan doku alma işlemi makattan, bacak arasından ya da yumurtalıkların altından yapılabilir. Alınan doku incelendikten sonra kanser hücrelerinin olup olmadığı ile ilgili kesin tanıya varılır.
 • Radtoaktif Kemik Taraması: Prostat kanseri teşhis edildikten sonra daha detaylı inceleme yapmak için kullanılan bir yöntemdir. Radyoaktif kemik taramasının amacı, kanserli dokuların kemiklere sıçrayıp sıçramadığını anlamaktır. Hastaya; hastalıklı kemiklere yapışma özelliği olan radyoaktif bir madde enjekte edilir; kemik taramasında hastalıklı bölgeler varsa görülür.
 • Bilgisayarlı Tomografi: Pelvik Lenf bezlerinin gösterildiği yöntemde, kanserin diğer iç organlara yayılıp yayılmadığı tespit edilebilir.
 • Manyetik Rezonans Görüntüsü (MRI): Lenf bezlerinde meydana gelen değişimleri ve kanserin diğer organlara yayılıp yayılmadığını tespit etmek için kullanılan yöntemdir.

Prostat Kanseri Evreleri

Prostat kanserinin evrelerinin doğru tespit edilmesi uygulanacak tedavinin de içeriğini ve yöntemini belirler. Evrelendirme sistemiyle kanserin ne kadar yayıldığı derecelendirilmektedir. 

Evre I; Kanser sadece prostat bezindedir, genellikle tespit edilemez.

Evre II; Prostat kanseri ilerlemiştir ancak hala prostat bezinin dışına çıkmamıştır.

Evre III; Lenf bezlerine yayılma gerçekleşmemiştir ancak kanserli hücreler prostat bezinin dışına çıkmıştır.

Evre IV; Kanser prostat bezinin dışındaki kas dokularına lenf bezlerine ve organlara yayılmıştır.

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanserinin tedavisinde, hastalığın ilerleme seviyesine, semptomlarının ağırlığına ve önemine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. 

 • Aktif izlem: Prostat kanseri klinik olarak önem taşımıyorsa, hastalık çok ağır ilerliyorsa aktif izlem ile hastalığının seyri takip edilir. Herhangi bir müdahalede bulunulmaz, hastaya dikkat etmesi gereken hususlar bildirilir; Kişinin beslenmesine dikkat etmesi, fazla kilosu varsa diyet yapması, düzenli egzersizlere başlaması ve alkol tüketimini kesmesi gerekir. Ancak bu dönemde kişinin doktor kontrollerini aksatmaması ve hastalığın seyrinin doğru takip edilmesi çok önemlidir.
 • Hormon Tedavisi: Androjen Baskılama Tedavisi olarak da bilinen hormon tedavisi; lokal ileri evre metastatik prostat kanserinin tedavisinde kullanılır. Hastalık tekrarlamışsa ve prostat bezinin dışına yayılmışsa, cerrahi müdahale yapılamayacak ölçüde ilerlemişse; prostat kanserine neden olan androjen hormonunu baskılamak için hormon tedavisine başvurulur. Yan etkileri fazla olan bir tedavi şeklidir; kolesterol yükseltir, yağ kitlesini arttırır ve insülin duyarlılığını azaltır.
 • Kemoterapi: Prostat kanseri prostat bezinin dışına yayıldığında ve hormon tedavisi sonuç vermezse kemoterapi tedavisine başvurulur.
 • Radyasyon Terapisi: Prostat kanseri prostat bezinin dışına kemiklere ve organlara yayılmışsa, hastanın ameliyat olması risk teşkil ediyorsa, hormon tedavisine destek olmak için, ameliyat sonrası kanser tekrar etmişse; radyoterapi uygulanabilir.
 • Cerrahi Tedavi: Kanser, prostat bezinden dış bölgelere yayılmamışsa, cerrahi müdahale prostat kanserinin tedavi edilmesi için en uygun yöntem olarak görülmektedir. Prostat kanseri tedavisinde “radikal prostatektomi” ameliyatı yapılmaktadır. 

Radikal Prostatektomi Ameliyatı Nedir? 

Prostat ve yardımcı üreme bezleriyle beraber spermleri taşıyan kanallar çıkarılır. Daha sonra idrar torbası ve idrar yolu birbirlerine uç uca gelecek şekilde birleştirilir. Ameliyat sonrasında idrar sondası idrar torbasının içerisine yerleştirilir ve idrarın vücut dışına çıkarılması sağlanarak diren yerleştirilecektir. 

Radikal Prostatektomi ameliyatı açık ve kapalı yani laparoskopik yöntemlerle yapılabilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte laparoskopik cerrahinin kullanım alanı genişlemiştir ve prostat kanserinin cerrahi tedavisinde de kullanılmaya başlamıştır.

Laparoskopik radikal prostatektomi karın içinden ya da karın dışından gerçekleşebilir. Bu ameliyatın uygulanmasında robotlardan da yararlanılabilir ve bu şekilde gerçekleşen operasyonlara “robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi” denmektedir. 

Prostat Kanseri Öldürür mü? 

Prostat kanseri tek başına kişinin hayatını sonlandırabilecek nitelikte bir hastalık değildir. Ancak tedavi edilmesi gerekir. Prostat kanserinin üstesinden gelinebilmesi için erken teşhis edilmesi gerekmektedir.

Erken teşhis edildiği takdirde ölümcül risk taşımaz ve kanserli dokular alınarak, kişi sağlığına yeniden kavuşabilir. Prostat kanseri erken teşhis edilmezse ve ihmal edilirse vücudun diğer organlarına yayılabilir.

Bu durumda insan hayatı için ölümcül riskinin olduğu söylenebilir.

Prostat hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için aşağıdaki makalelerimizden yararlanabilirsiniz. 

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Prostatit (Prostat İltihabı) Nedir? Prostatit Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Ameliyatı Sonrası

Источник: //www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Prostat-Kanseri-Nedir-Belirtileri-Nedenleri-Evreleri-ve-Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kanser Vakfı’na göre, “prostat kanseri gelişimi için yaş en büyük risk faktörü olsa da ancak tek risk faktörü değil.” Riski artırabilecek diğer önemli yaşam tarzı ve genetik faktörler arasında ailenin kanser geçmişi, sigara içme, ırk, obezite ve yaşam tarzı alışkanlıkları, beslenme kalitesi gibi diğer nedenler yatar.

İlgili Haber

Bir erkek prostat sağlığını gözlemlemek için ne yapabilir? 50 yaşın üzerindeki her erkeğin, ilk aşamalarda prostat kanserini bulmanın ve tedavi etmenin ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, erken tarama prostat muayeneleri için doktorunu rutin olarak ziyaret etmesi teşvik edilir.

Kanser tespit edildiğinde kemo, radyasyon, cerrahi veya immünoterapi gibi standart kanser tedavileriyle birlikte veya bazen yerine kullanılabilecek birçok tamamlayıcı / alternatif tedavi vardır.

Bunlar beslenme değişiklikleri, egzersiz, yoga, akupunktur, stres yönetimi ve bitkisel tedaviler gibi doğal yaklaşımları içerir.

Prostat kanseri ve en sık görülen prostat kanseri belirtileri nelerdir ve bu yaygın hastalığın önlenmesi veya tedavisine yardımcı olmak için ne yapabilir? Prostat kanseri belirtileri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kişi prostat kanseri belirtileri geliştirdiğinde, prostat kanserinin erken uyarı işaretleri nelerdir? Erkeklerde en sık görülen prostat kanseri belirtileri şunlardır:

Normal olarak idrar yapma zorluğu. Bu, yanma ya da acı hissi hissetmeyi, düzenli idrar akışını başlatma ve sürdürme zorluğunu, zayıf idrar akışını hissetmeyi, idrarın toplanmasını veya sızmasını, idrara çıkmada daha sık ihtiyaç duyma, geceleri aşırı idrara çıkma veya idrar retansiyonunu içerebilir.

Erektil disfonksiyon (ereksiyon olma veya ereksiyon zorluğu), ağrılı boşalma veya boşaltılan sıvı miktarında azalma dahil olmak üzere cinsel problemler.

 • İdrarda kan (hematüri) veya meni.
 • Kasıklarda ve rektumda basınç veya ağrı.

Alt sırt, kalça, leğen kemiği veya uylukta ağrı veya sertlik. Prostat kanseri pelvik ağrıya ve sırt ağrısına neden olabilir, çünkü genişlemiş / iltihaplanmış prostat veya bir tümör sinirlere baskı yapabilir.

Prostat Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri

Diğer kanser türleri gibi, prostat kanserinin de genetik ve yaşam tarzıyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere bir dizi faktörden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Prostat kanseri, prostattaki hücreler, hücrelerin DNA’sındaki anormal değişikliklerin neden olduğu şekilde mutasyona uğradığında ve bölündüğünde gelişir. Hücreler normal hücrelere göre daha hızlı büyümeye ve bölünmeye başladığında, sağlıklı hücreler ölür ve anormal hücreler bir tümör oluşturur.

Tümör bazen prostat bezinin içinde kalacaktır, ancak diğer zamanlar yakındaki dokuya yayılacak ve vücudun diğer bölgelerine metastaz yapacaktır.

Araştırmacılar artık prostat kanseri geliştirmek için risk faktörlerinin şunları içerdiğini söylüyor:

65 yaşın üstünde olmak, ortalama yaş 69. Bir erkek yaşlandıkça, prostat kanseri gelişme şansı artar.

Ailede kanser öyküsü, özellikle prostat kanseri, prostat kanserine yakalananlar ile yakın akrabaları olan erkeklerin, hastalığa yakalanmayanlara göre riskleri iki kat daha fazladır.

Etkilenen aile üyelerine 65 yaşından önce tanı konmuşsa, risk daha da yüksektir.

Meme kanseri, yumurtalık kanseri, kolon kanseri veya pankreas kanseri gibi başka kanserli aile bireyleri olan bir erkeğin prostat kanseri gelişme riski de artar.

Kalıtsal faktörler. Prostat kanseri riskini artırabilecek bazı genler tanımlanmıştır.

Afrikalı ve Amerikalı olmak, Afrika kökenli erkeklerin, beyaz erkeklerle karşılaştırıldığında prostat kanseri gelişme olasılığı yüzde 73 daha fazla. Bunun neden böyle olduğu hala bilinmemektedir, ancak aile tarihi ve genleri ile ilgisi vardır. Asya’da yaşayan Asyalı erkekler en düşük riske sahiptir, ancak “modern bir Batı yaşam tarzı” benimserse riskleri artar.

Obezite veya fazla kilolu olmak. Bazı araştırmalar, obez erkeklerin agresif prostat kanserleri (daha yavaş gelişen tipler değil) geliştirmek için daha büyük bir risk, ameliyattan iyileşmek için daha uzun zamanlar ve prostat kanserinden ölme riskinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Sigara, tütün kullanımı ve uyuşturucu kullanımı

Kötü beslenme alışkanlıkları, özellikle rafine edilmiş / trans yağları, çok fazla ilave şeker ve işlenmiş karbonhidratları içeren yüksek oranda işlenmiş bir beslenme şekli. Beslenmedeki sebzelerin eksikliği ile (özellikle karnabahar ve brokoli gibi sebzeler) ve yüksek agresif prostat kanseri riski arasında bir ilişki olduğu görülüyor.

Egzersiz eksikliği ve hareketsiz yaşam tarzı

Düşük D vitamini seviyeleri. Güneş ışığına az maruz kalma nedeniyle, 40 derece enlemin kuzeyinde yaşayan erkekler (ABD’deki Philadelphia ya da Utah’ın), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir erkeğin prostat kanserinden ölme riski en yüksektir.

Özellikle takviyelerden aşırı kalsiyum alımı

Kimyasallar da dahil olmak üzere bazı toksik kimyasallara maruz kalma

Muhtemelen prostat iltihabı öyküsü ( prostatit ), prostat büyümesi, prostat bezindeki kanserli olmayan tümörler ve prostat kanseri riski arasındaki bağlantıyı doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Uzun boylu olmak, neden olduğu tam olarak belli değil, fakat özellikle uzun boylu ve obez olanlar prostat kanseri geliştirme riski daha fazladır.

Şimdiye kadar prostat kanserine bağlı bulunamayan faktörler arasında yüksek düzeyde cinsel aktivite, sık boşalma, vazektomi, aspirin kullanımı, kolesterolü düşürmek için statin ilaçlarının kullanımı ve alkol tüketimi sayılabilir.

Prostat Kanseri Teşhisi ve Evreleşmesi

Doktorlar bir erkeğin prostat kanserinin ne kadar yayıldığını belirlediğinde (eğer öyleyse, ne kadar ve vücudun hangi bölgelerine ) “prostat kanseri evreleşmesine” (bazen kanser düzeyi veya derecesi olarak da adlandırılır) atıfta bulunur. Bir hastanın kanser evresini belirlemek, mümkün olan en iyi tedavi planını oluşturmak için önemlidir.

Uzmanlar şimdi, prostat kanserinin farklı aşamalarının temelde farklı hastalıklar gibi tedavi edilmesi gerektiğine inanıyor, çünkü inatçı ve ölümcül kanserlerin yavaş büyüyen tümörlerden farklı altta yatan nedenler olduğuna dair kanıtlar var.

Tarama prostat kanseri için çok önemlidir, çünkü hastalık en erken aşamalarında etkili bir şekilde tedavi edilirse iyileşme ve sağ kalma şansı çok daha yüksektir.

Prostat kanserini erken nasıl tespit edersiniz? Prostat kanseri için rutin taramalar tipik olarak dijital rektal muayeneler (DRE) ve prostat spesifik androjen (PSA) testlerini içerir.

Tıp camiasında erkeklerin ne zaman taranmaya başlaması gerektiği konusunda tam bir anlaşma yoktur, ancak çoğu tıbbi kuruluş erkeklerin prostat kanseri taraması için doktorlarını 50’li yaşlarda veya daha yüksek bir risk altındaysa daha erken ziyaret etmelerini önerir.

Doktorlar, prostat kanseri teşhisi yapmak için kan testleri, prostattan doku biyopsisi, kemik taraması, BT taraması, MRI ve ultrasonu içeren çok çeşitli testler kullanır.

Prostat Kanseri Aşamaları

Yavaş büyüyen prostat kanseri, prostat beziyle sınırlı tiptir. Bu daha sonra hızla yayılabilen girişken prostat kanserini tedavi etmek için daha kolaydır.

Prostat kanseri ilk olarak nereye yayılır?

Vücudun diğer bölümlerine yayılmış olan prostat kanseri belirtileri nelerdir?

Prostat kanseri aşamalarını sınıflandırmak için en yaygın kullanılan sistem Amerikan Kanser Ortak Komitesi (AJCC) TNM sistemidir.

T, tümör kategorisini, N ise etkilenen düğümleri ve M, metastazlı (kanserin vücudun diğer bölümlerine yayılmış olup olmadığını) gösterir.

Bir diğeri, bir hastanın prostat kanseri aşamasını 2 (agresif olmayan kanser) ile 10 (çok agresif kanser) arasında bir ölçekte belirlemek için kullanılan bir sistem olan Gleason skorlama ölçeğidir.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, TNM skalasına göre prostat kanserinin ana aşamaları I ile IV arasında değişmektedir. Bazı aşamalar daha fazla bölünür (A, B vb.).

Sayı ne kadar düşük olursa kanser o kadar az yayılır. Evre IV, kanserin önemli ölçüde yayıldığı anlamına gelir.

Örneğin, “cT1, N0, M0” aşaması, bir tümörün ultrasonda hissedilmeyeceği veya görülemeyeceği, kanserin yakındaki lenf düğümlerine [N0] yayılmadığı ve kanser vücutta başka hiçbir yerde olmadığı anlamına gelir [M0].

“Herhangi bir T, herhangi bir N, M1” aşaması, kanserin prostat [herhangi bir T] yakınında dokularda büyüyebileceği, yakındaki lenf düğümlerine [herhangi bir N] yayılabileceği ve kemiklerde veya diğer organlarda olabileceği anlamına gelir [ M1].

Evre 4 prostat kanserinin sağ kalım oranı nedir? Prostat kanseri için sağ kalım oranları, hastanın sağlık hizmetlerine erişimi, prostat kanseri taraması, tanı konduktan sonra uygun tedavi ve takip, iyileşmeyi engelleyebilecek diğer tıbbi durumların öyküsü ve sosyoekonomik durumu içeren bir dizi faktörlere bağlıdır.

Prostat Kanseri ve Prostat Kanseri Belirtileri için Tedavi Yöntemleri

 • Prostat kanseri teşhisini takiben, prostat kanseri ve prostat kanseri semptomlarına yönelik tedaviler, aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerebilir:
 • Düşük riskli, yavaş büyüyen prostat kanserli erkekler için “aktif gözetim” (hemen tedavi edilmez). Kanserin ilerlemesi izlenir, ancak bazen tedaviye gerek yoktur.
 • Testosteron üretimini azaltmak için hormon tedavisi. Araştırmalar, prostat kanserinin testosteron ve DHT (dihidrotestosteron) hormonları tarafından tetiklendiğini gösteriyor, bu yüzden erken evrelerde tedavinin bazen bu hormonları düşürmeyi içerdiği görülüyor.
 • Kanser hücrelerini hedef alan ve öldüren radyasyon tedavisi, bu genellikle birkaç hafta boyunca haftada beş gün uygulanır.
 • Kanser hücrelerini hedef almak ve öldürmek için koldaki bir damardan uygulanabilen veya hap şeklinde alınabilen kemoterapi. Kemoterapi genellikle hormon tedavisi işe yaramazsa veya kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa önerilir.
 • Kanser hücrelerini dondurmak ve yok etmek için kriyocerrahi veya kriyoablasyon.
 • Vücudunuzun bağışıklık sistemini kanser hücrelerine karşı savaşmak için kullanan biyolojik terapi ( immünoterapi ). Bir örnek, ileri, tekrarlayan prostat kanseri için önerilen sipuleucel-T (Provenge) adı verilen bir terapidir.

Prostat kanseri için yüksek risk altındaysanız doktorunuz, prostat bezi büyümesini kontrol edebilen ilaçları almanızı önerebilir.

DHT seviyelerini düşüren ve sıklıkla kanserli olmayan BPH rahatsızlığı olan erkeklerin tedavisinde kullanılan ilaçların, bir erkeğe prostat kanseri teşhisi olasılığını azaltabileceğini buldu. On yıldan uzun süredir takip eden 18.000’den fazla erkeğin katıldığı çok büyük bir çalışma olan Prostat Kanseri Önleme Denemesi, finasteridin prostat kanseri riskini yüzde 25 oranında azaltabileceğine dair kanıtlar buldu.

Gerekirse prostat bezini (radikal prostatektomi denir), çevreleyen doku ve lenf bezlerini çıkarmak için yapılan cerrahi. Prostat çıktığında ne olur? Bu işlemin idrara çıkma ve cinsel işlevde sorunlara neden olma ihtimali var. Bu nedenle ameliyat genellikle önerilen ilk tedavi yaklaşımı değildir.

İyileşmeyi desteklemek ve kanserin geri dönmesini önlemek için beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri.

Standart tıbbi tedaviyi Tamamlayıcı ve Alternatif (CAM) tıp uygulamalarıyla birleştiren bütünsel bir tedavi yaklaşımı olan “Bütünleştirici terapi”, kanser tedavisinde daha popüler hale geliyor. Bu yaklaşım, stres ile başa çıkmak ve bağışıklık sistemini desteklemek için meditasyon, egzersiz, fizik tedavi vb. Gibi zihin-vücut egzersizlerini içerebilir.

Önlemler

Cinsel işlev bozukluğu ve sinir ağrısı da diyabet, sigara içme öyküsü, kardiyovasküler hastalık, depresyon veya hormonal değişikliklerin yan etkisi olabilir. Belirtileriniz iki haftadan daha uzun sürerse, her zaman bir doktora görünün. Doktorunuz, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da dahil olmak üzere belirtilerinize neden olabilecek diğer koşulları ekarte ettiğinden emin olabilir.

Yukarıda açıklanan prostat kanseri semptomları size tanıdık geliyorsa, panik yapmayın, benzer semptomlara neden olabilecek başka durumlar da vardır. Üriner semptomlar prostatite veya prostatın genişlemesine bağlı olabilir. Bu yaşlı erkekler arasında yaygın bir sorundur, ancak tedavisi genellikle çok zor değildir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/prostat-kanseri-nedir/

Prostat Kanseri Nedir? Prostat Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Prostat kanseri, bir erkeğin mesanesinin hemen altında bulunan ve idrarı mesaneden (idrar yolu) alan tüpün üst kısmını çevreleyen prostat bezinde ortaya çıkar. Bu resimde tümörlü prostat görülmektedir.

Prostat kanseri, prostatta ortaya çıkan kanserdir. Prostat, erkeklerde spermi besleyen ve taşıyan seminal sıvıyı üreten küçük, ceviz şekilli bir bezdir.

Erkeklerde en sık görülen kanser tiplerinden biridir. Genellikle prostat kanserleri yavaş büyür ve başlangıçta ciddi zarara neden olmayabileceği prostat bezi ile sınırlıdır.

Bununla birlikte, bazı prostat kanseri türleri yavaşça büyür ve ciddi tedavi gerektirmezken, bazı tipler agresiftir ve vücuda hızla yayılabilir.

Erken tespit edilen prostat kanserinde – hala prostat bezi ile sınırlı olduğunda – başarılı tedavi şansı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Erken evrelerinde hiçbir belirti veya semptom göstermeyebilir.

Daha ilerlemiş prostat kanserleri, aşağıdaki gibi belirti ve semptomlara neden olabilir:

 • Idrara çıkma problemi
 • İdrar akışında azalmış güç
 • Meni de kan
 • Pelvik bölgede rahatsızlık
 • Kemik ağrısı
 • Erektil disfonksiyon

Ne zaman doktora görünmeli?

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktordan randevu almalısınız.

Prostat kanser taramasının riskleri ve yararları konusunda tartışmalar sürmektedir ve tıbbi kuruluşların önerilerine göre farklılık göstermektedir. Prostat kanser taramasını doktorunuzla tartışın. Birlikte, sizin için en uygun olana karar verebilirsiniz.

Prostat Kanseri Nedenleri

Prostat bezi, erkeklerde mesanenin hemen altında yer alır ve idrarın mesaneden (idrar yolu) tahliye edildiği tüpün üst kısmını sarar. Prostatın birincil işlevi, spermi besleyen ve ileten sıvıyı üretmektir (seminal sıvı).

Prostat kanserine neyin sebep olduğu henüz belli değildir.

Doktorlar, prostat kanserin prostatta ki bazı hücrelerin anormal hale gelmesiyle başladığını bilirler. Anormal hücrelerin DNA’sındaki mutasyonlar, hücrelerin normal hücrelere göre daha hızlı büyümesine ve bölünmesine neden olur.

Diğer hücreler ölünce anormal hücreler yaşamaya devam eder. Biriken anormal hücreler, yakındaki dokuları istila etmek için büyüyebilen bir tümör oluşturur. Bazı anormal hücreler de kopabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir).

Prostat Kanseri Risk Faktörleri

Kanser riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Irk

Henüz belirlenemeyen nedenlerle, siyah erkekler diğer ırkların erkeklerinden daha fazla prostat kanseri riski taşırlar. Siyah erkeklerde prostat kanserinin agresif veya ilerlemiş olma olasılığı daha yüksektir.

Aile öyküsü

Ailenizdeki erkeklerde prostat kanseri varsa, riskiniz artabilir. Ayrıca, eğer aile öykünüzde çok güçlü bir meme kanseri (BRCA1 veya BRCA2)  geçirmiş biri varsa,  kanser riskiniz daha da artabilir.

Obezite

Kanser teşhisi konulan obez erkeklerin tedavi edilmesi daha zor olan ileri hastalıklara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Komplikasyonları

Prostat kanserinin komplikasyonları ve tedavisi şunları içerir:

Yayılan kanser (metastaz)

Mesaneniz gibi yakındaki organlara yayılabilir veya kan dolaşımınız veya lenfatik sisteminizden kemiğinize veya diğer organlarınıza geçebilir. Kemiğe yayılan kanser, ağrı ve kırık kemiklere neden olabilir. Prostat kanseri vücudun diğer bölgelerine yayıldıktan sonra, tedaviye hala yanıt verebilir ve kontrol edilebilir, ancak tedavi edilmesi oldukça güçtür.

İdrar kaçırma

Hem prostat kanseri hem de tedavisi üriner inkontinansa neden olabilir. İnkontinans tedavisi, sahip olduğunuz tipe, ne kadar şiddetli olduğuna ve zamanla iyileşme olasılığına bağlıdır. Tedavi seçenekleri ilaçlar, kateterler ve ameliyatı içerebilir.

Erektil disfonksiyon

Erektil disfonksiyon, prostat kanseri veya cerrahi, radyasyon veya hormon tedavileri dahil olmak üzere tedavilerden de kaynaklanabilir. Ereksiyon disfonksiyonunu tedavi etmek için ereksiyon ve cerrahiye yardımcı olan ilaçlar, vakum cihazları mevcuttur.

Meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturun

Yüksek yağlı gıdalardan kaçının ve bunun yerine çeşitli meyveleri, sebzeleri ve tam tahılları tüketmeye odaklanın. Meyve ve sebzeler sağlığınıza katkıda bulunabilecek birçok vitamin ve besin içerir.

Beslenme yoluyla prostat kanserinin önlenip önlenemeyeceği henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır. Ancak çeşitli meyve ve sebzelerle sağlıklı bir diyet yapmak genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Takviyeler yerine sağlıklı gıdalar tüketin

Hiçbir çalışma, takviyelerin prostat kanseri riskini azaltmada rol oynadığını göstermemiştir. Bunun yerine, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan yiyecekleri seçerek vücudunuzda sağlıklı vitamin düzeylerini koruyabilirsiniz.

Haftanın çoğu günü egzersiz yapın

Egzersiz genel sağlığınızı iyileştirir, kilonuzu korumanıza ve ruh halinizi geliştirmenize yardımcı olur. Egzersiz yapmayan erkeklerin daha yüksek PSA seviyelerine sahip olduklarına dair bazı kanıtlar bulunurken, egzersiz yapan erkeklerde prostat kanser riski daha düşük olabilir.

Haftanın çoğu gününü egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız temponuzu yavaş yavaş arttırın.

Sağlıklı kilo verin

Mevcut kilonuz sağlıklıysa, haftanın çoğu gününü egzersiz yaparak kilonuzu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, daha fazla egzersiz yapın ve her gün yediğiniz kalori sayısını azaltın. Sağlıklı kilo kaybı için bir plan oluştururken doktorunuza danışın.

Riskleri azaltmak için doktorunuzla konuşun

Prostat kanseri riski yüksek olan erkekler, risklerini azaltmak için ilaçları veya diğer tedavileri düşünebilirler.

Bazı çalışmalar, finasterid (Propecia, Proscar) ve dutasteride (Avodart) dahil 5-alfa redüktaz inhibitörlerinin alınmasının prostat kanserinin gelişme riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu ilaçlar erkeklerde prostat bezi genişlemesi ve saç dökülmesini kontrol etmek için kullanılır.

Ancak, bazı kanıtlar, bu ilaçları alan erkeklerin daha ciddi bir prostat kanseri (yüksek dereceli prostat kanseri) olma riskinin arttığını göstermektedir. Prostat kanseri geliştirme riskinizden endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi