Prostat Kanseri

Prostat Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Prostat Kanseri

Prostat erkeklerde üriner sistemin sonlarındaki bir bölgede mesane ile üretranın arasında kalan ceviz büyüklüğünde bir organdır. Kadınların skene bezi denen dokusuyla eş değerdir. Herhangi bir problem söz konusu değilken; normal işleyişinde 2 adet görevi vardır. Boşaltım aşamasında idrarı, idrar torbasına taşımak ve boşalma sırasında spermin taşınmasını sağlamak.

Ayrıca meni içindeki spermleri besler ve kadın üreme sisteminde ilerlerken spermleri koruyan bir protein molekülü salgılar. Prostat denilen organı daha yakından tanıyacak olursak; mesanenin alt kısmına yerleşmiş olan prostat, üretra yani idrar yolu tarafından çevrilmiş vaziyettedir. Erkekte ejekülasyon esnasında spermlerin dışarı atılmasını sağlar.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Testisler tüm erkek hormonlarının üretim yeridir. Salgılanan erkek hormonları ise prostat bezinin büyümesini sağlar. Normalden fazla büyüyen prostat bezi üretraya baskı yaparak, idrarın penise akmasını yavaşlatır. Şimdi, daha çok ileri yaşlarda meydana gelen prostat kanserinin nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini detaylı bir şekilde öğrenelim.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat erkekte meninin yapımından sorumlu olan, üreme sisteminde görevli bir organdır. Bir bez şeklinde olan bu organda meydana gelen kontrolsüz hücre topluluğuna yani kansere ise prostat kanseri adı verilmektedir. Genel olarak 50 yaş üstü erkeklerde görülen prostat kanseri, akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür.

Prostat Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Prostat kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, altında genetik ve çevresel faktörlerin yattığı tahmin edilmektedir. Bu kansere sebep olan genlerin hangisi olduğu henüz tespit edilmemiştir. Ancak birinci dereceden akrabalarda da aynı hastalığın görülmesi genetik yatkınlığın hastalığın sebepleri arasında olduğunun göstergesidir.

Bunun yanında, hastalık ergenlik döneminde meydana gelmemektir. Yani ergenlik döneminden sonra aktif hale geçen hormonlar hastalığın sebeplerinden biri olabilir. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi aşırı sigara, alkol tüketimi, sağlıksız beslenme ve stres koşulları altında çalışmak başta olmak üzere birçok çevresel faktör de prostat kanserine davetiye çıkarmaktadır.

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri, prostat organında üreyen zararlı hücreler olarak tanımlanabilir. Prostatta oluşan sürekli enfeksiyonlar neticesinde gelişebilecekleri gibi başka bölgelerden prostata da sıçrayabilirler. Kanser hücreleri hızla yayılabilir.

Erkeklerin çoğunda görülebilen bir hastalıktır. Belirtileri kadınlardaki idrar yolu enfeksiyonu ile benzerlik gösterir. Basit bir prostat enfeksiyonunda da aynı belirtileri görebileceğinizden; sürekli olarak kontrolleri yaptırmak etkili olabilir.

Prostat kanserinin en önemli belirtileri şunlardır;

 • Kişiler hem geceleri hem de gündüzleri çok sık idrara çıkarlar.
 • Kendini çok sıkışmış hisseden birey bazı zamanlar tuvalete ulaşamadan idrarını kaçırır.
 • İdrarın yapılmaya başlanmasında görülen zorluk da önemli belirtilerindendir. İlk etapta idrarın akışında zayıflık görülebilir. Bazen damla damla ya da kesik kesik gelen idrar görülebilir.
 • İdrara yeni çıkılmış olmasına rağmen mesanede idrar hissi yine vardır.
 • İlerleyen zamanlarda kişiler tuvaletini fazlasıyla kaçırmaya başlar ve hatta bazen hissizlik bile olabilir.

Prostat Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Prostat kanseri ve diğer tüm hastalıkları önlemek belli bir noktaya kadar bizim elimizde olmaktadır.

Yanlış beslenme ve kötü alışkanlıkların sebep olduğu durumları kendimizi kontrol ederek değiştirebiliriz. Fakat genetiksel veya hormonal sorunların elbette önüne geçemeyiz.

Biz tedbiri elden bırakmamakta fayda var diyor ve prostat kanserini önlemek için şu kurallara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz;

 • Sağlıklı beslenmek prostat kanserini önlemede ciddi bir adımdır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir. D vitamini eksikliğine dikkat edin ve mutlaka bağışıklık güçlendirici besinlerle beslenin.
 • Egzersizi kesinlikle ihmal etmeyin. Terleme ile vücuttan zararlı maddeleri atın.
 • Sigara ve alkol kullanımını sonlandırın. Her ikisi de bağışıklık sisteminde ciddi çöküşlere neden olan maddelerdir.
 • Aşırı kilodan mutlaka uzak durun. Aşırı kilo insülin yüksekliği demektir ve kanser hücreleri de şeker ile beslenir.
 • Eğer ailenizde daha önce bu hastalığa yakalanmış bireyler varsa; yüksek risk grubundasınız. Mutlaka düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın.

Prostat Kanserinin Tedavisi Nedir?

Tüm kanser tedavilerinde olduğu gibi kanserin evresi, işleyişi ve yayılma durumu ön planda tutulur. Önemli olan diğer konu da kişinin bağışıklık sistemidir. Prostat kanserinin tedavisi sistemik ve lokal olmak üzere iki türlüdür.

Lokal Tedavi

Cerrahi ya da radyoterapi yöntemlerini içeren tedavi yöntemidir. Amaç kanserli hücreleri ortadan kaldırmaktır.

Cerrahi Yöntem: Erken fark edilen kanserlerde cerrahi yöntemi ile kanserli hücreler alınabilir. Prostatın tamamı ya da bir kısmı alınabilir. Bu tamamen kanserin yayılma türüne bağlıdır. Sinirler korunarak cerrahi mümkündür. Böylelikle ereksiyon olmaya yardımcı sinirler korunur.

Radyoterapi Yöntemi: Radyasyon tedavisinde, tedavi edilen alandaki zararlı hücreler yüksek enerji içeren ışınlarla öldürülür. Erken evrelerde tercih edilebilir bir yöntemdir. İlerleyen evrelerde ise ağrının dindirilmesi için etkili bir yöntemdir.

Sistemik Tedavi

Örneğin hormon tedavisi sistemik bir tedavi yöntemidir. Hastalığın yayılmasında etkili rol oynar ancak gerilemesinde pek etkili değildir. Günlük hayatı zorlaştıran bir tedavidir. Cinsel isteksizlik, kemik gücünde azalma gibi yan etkileri bulunur.

 Hormonlardan androjen prostat kanseri hücrelerinin gelişmesine yardımcı olan bir hormondur. Daha doğrusu kanser bu hormona ihtiyaç duyar. Hormon tedavisinde kanser ihtiyaç duyduğu androjenden ayrılmak zorunda kalır.

Hormon tedavisi ilaçlı tedavi ve cerrahi yöntemlerini kapsar.

Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İlaçla Tedavi: Hormonları düzenleyen ve ihtiyaca göre yön veren ilaçlar sayesinde kanserli hücrelerin beslenmesi durdurulur. İlaçlar androjen ve testosteron hormonlarının salgılanmasını durdurur.

Cerrahi Yöntemi: Testisler cerrahi yöntemle alınır ve böylece hormon salgılanması imkânsız hale gelir. Başka bir ifadeyle hormon blokajı yapılır.

Источник: https://bilgihanem.com/prostat-kanseri-nedir/

Prostat Kanseri: Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Prostat Kanseri

Prostat kanseri; sağlıklı prostat hücrelerinin değişmesi ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşan tümör kitlesiyle başlar. Prostat tümörü kanserli (habis) veya iyi huylu (benign) olabilir. Kanserli tümör kötü huyludur. Bu da, büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir, anlamına gelir. İyi huylu tümör ise büyüyebilir, ancak yayılacağı anlamına gelmez.

Prostat kanseri, diğer kanser tipleri ile karşılaştırıldığında, biraz alışılmadıktır. Çünkü birçok prostat tümörü vücudun diğer bölgelerine yayılmaz. Bazı prostat kanserleri çok yavaş büyür ve yıllarca belirti veya sorunlara neden olmayabilir.

Prostat kanseri vücudun diğer bölgelerine yayıldığında bile, genellikle başarılı bir şekilde kontrol altına alınır ve prostat kanseri erkeklerin birkaç yıl iyi ve sağlıklı yaşamasına izin verebilir.

Bununla birlikte, kanser tedavi ile kontrol edilemezse; ağrı, yorgunluk ve bazen ölüme neden olabilir.

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Hakkında Bilgi

Prostat spesifik antijen; prostat bezi hücreleri tarafından üretilen bir proteindir. PSA kan testiyle tespit edilir. Prostat kanseri olan erkeklerde, kanser olmayan diğer sağlık sorunları gibi normal düzeylerden yüksek PSA bulunur. Bu sağlık sorunlarına; iyi huylu prostat büyümesi (PBH) ve prostatit (prostat iltihabı veya enfeksiyon) örnek verilebilir.

Prostat kanserlerinin %95’inden fazlası adenokarsinom adında bir türüdür. Prostat kanseri nadir bir türü nöroendokrin kanseri veya küçük hücreli anaplastik kanser olarak bilinir. Genellikle PSA yapmaz, ama daha erken yayılma eğilimindedir.

Genellikle, prostat kanseri erken evrede ve hiçbir belirti yokken, tarama sürecinde PSA testi veya DRE (dijital rektal muayene) ile teşhis edilir.

Eğer PSA VE DRE testlerine dayalı olarak prostat kanserinden şüpheleniliyorsa, tanı için daha fazla tarama ve test gereklidir.

Prostat kanseri belirti ve bulgulara neden oluyorsa, genellikle ileri bir evrede teşhis edilir. Bu belirtiler ve bulgular şunlar olabilir:

 • Sık idrara çıkma
 • Zayıf veya kesik kesik idrar akışı ya da boş mesaneyi boşaltma ihtiyacı
 • İdrarda kan
 • Geceleri sık idrara çıkma dürtüsü
 • Seminal sıvıda kan
 • Yeni başlangıçlı erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu)
 • Daha az yaygın olarak idrar yaparken ağrı ya da yanma
 • Prostat büyümesi sonucu otururken rahatsızlık

Prostat büyümesi gibi kanser olmayan sağlık sorunları da benzer belirtilere neden olabilir. Üriner belirtiler bir enfeksiyon ya da diğer sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Buna ek olarak, bazen prostat kanseri olan erkeklerde bu belirtilerden herhangi biri yoktur.

Kanser prostat bezinin dışına yayılmışsa, aşağıdaki belirtilerle karşılaşılabilir:

 • Sırt, kalça, uyluk, omuzlar veya diğer kemiklerde ağrı
 • Bacak ve ayaklarda şişme veya ödem
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik

Not: Yukarıda yer alan belirtilerin bir veya daha fazlası hakkında endişeleriniz varsa, lütfen doktorunuzla konuşunuz.

Prostat Kanseri Tanısı

Kanser teşhisi ve kanserin vücudun başka bir bölgesine yayılıp yayılmadığını öğrenmek için doktorlar birçok tanı testi kullanırlar. Kanser türlerinin çoğu için biyopsi kesin kanser tanısı koymanın tek yoludur.

Eğer biyopsi mümkün değilse, doktorunuz teşhis yapmaya yardımcı olacak diğer tanı testleri önerebilir, ama bu durum prostat kanseri için nadirdir. Örneğin; hastanın başla bir sağlık sorunu varsa, PSA düzeyi çok yüksekse ve kemik taraması kanser olduğunu gösteriyorsa, biyopsi yapmak mümkün olmayabilir.

Kanserin yayılıp yayılmadığını (metastatik) öğrenmek için görüntüleme testleri kullanılabilir.

Doktorunuz bir tanı testi seçerken, aşağıda yer alan faktörleri dikkate alabilir:

 • Yaş ve sağlık durumu
 • Şüphe edilen kanser türü
 • Belirtiler ve bulgular
 • Önceki test sonuçları

a) Ön Testler

Bir fizik muayeneye ilave olarak, aşağıdaki testler prostat kanserini teşhis etmek için kullanılabilir:

 • PSA testi: PSA, bir erkeğin kanında yüksek seviyelerde bulunan, prostat dokusu tarafından yayımlanan protein türüdür. Prostat kanseri, prostat büyümesi veya prostat iltihabı gibi anormal aktiviteler olduğunda düzeyler artabilir. Doktorlar biyopsi gerekirse karar vermek için PSA değerleri özelliklerine bakabilirler.
 • DRE: Dijital rektal muayene ile prostat alanı çevresinde anormal kısımlar olup olmadığı kontrol edilir. Çok kesin değildir; bu nedenle, prostat kanseri olan erkeklerin çoğunun DRE sonuçları normal çıkabilir.

b) Tanıyı Doğrulama

Eğer PSA veya DRE testi sonuçları anormal ise, aşağıdaki testler kanser teşhisini doğrulamaya yardımcı olabilir:

 • PCA3 testi: Prostat kanseri geni 3 (PCA3), idrar testi yapılan bir gen tabanlı bir testtir.
 • Transrektal ultrasonografi (TRUS): Genellikle biyopsi ile aynı anda yapılan bir testtir.
 • Biyopsi: Küçük bir doku örneği alınarak mikroskop altında incelenir.
 • MR füzyon biyopsi: TRUS ve MR testi ile birleştirilir. Hasta ilk ileri tetkik gerektiren prostatın şüpheli alanlarını belirlemek için MR alır. Hasta daha sonra prostat ultrason alır. Bilgisayar yazılımı biyopsi yapılması için belirli bir bölgede hedefe yardımcı olan bir 3D görüntü elde etmek için bu görüntüleri birleştirir.

c) Kanserin Yayılıp Yayılmadığını Bulmak

Kanserin prostat dışına yayılıp yayılmadığını öğrenmek için doktorlar aşağıda listelenen görüntüleme testlerini yapabilirler. Doktorlar PSA düzeyleri, tümör derecesi ve diğer faktörlere bağlı olarak metastaz riskini tahmin edebilirler.

Prostat Kanseri Tedavi Seçenekleri

Prostat kanseri için en yaygın başvurulan tedavi seçenekleri açıklamaları ile birlikte aşağıda listelenmiştir. Tedavi seçenekleri ve öneriler; kanserin türü ve evresi, olası yan etkiler, hastanın genel sağlık durumu ve diğer çeşitli faktörlere bağlıdır. Kanser tedavisi planlamasında, yan etkilerin ve semptomların hafifletilmesi önemli bir bölümünü içerir.

Aktif Sürveyans ve Tetikte Bekleme:

Prostat kanseri erken bir evrede tespit edilirse, yavaş yavaş büyüyorsa; kanser tedavisi hastalıktan daha fazla rahatsızlığa neden olabilir. Doktor tarafından tetikte bekleme ve aktif sürveyans önerilebilir.

 • Aktif sürveyans: Prostat kanseri tedavisi inkontinans (idrar tutamama) ve iktidarsızlık gibi yan etkilere neden olduğundan; prostat kanseri tedavisi bir erkeğin hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, prostat kanseri olan pek çok erkek ve doktorları kanser tedavisine hemen başlamak yerine ertelenmesini düşünür. Aktif sürveyans sırasında, kanserde kötüleşme işaretleri olup olmadığı yakından takip edilir. Aktif sürveyans genellikle kanser kötüleşme belirtileri gösteriyorsa, lokal tedaviden fayda görebilecek, uzun bir yaşam beklentisi olan erkekler için tercih edilir.
 • Tetikte bekleme: Bu durum, en az 5 yıl yaşaması beklenen, diğer ciddi sağlık sorunları ya da yaşamı tehdit eden hastalıkları olan çok yaşlı erkekler için bir seçenek olabilir. Eğer hastada idrar yollarında ağrı veya tıkanıklık gibi prostat kanseri belirtileri varsa, o zaman tedavi tavsiye edilebilir.

Lokal Tedaviler:

Lokal tedaviler ile vücudun belirli, sınırlı bir alanında kanserden kurtulmak amaçlanır.

Erken evre prostat kanseri tanısı konulan erkekler için, ameliyat veya radyoterapi gibi lokal tedaviler kanserden tamamen kurtulma imkanı tanıyabilir.

Ancak, kanser prostat bezinin dışına yayılmışsa; vücudun diğer bölgelerinde bulunan kanser hücrelerini yok etmek için diğer tedavi türleri gerekli olabilir.

a) Ameliyat

Cerrahi operasyon tümör ve çevresindeki bazı sağlıklı dokunun kaldırılmasını içerir. Kanser prostat dışına yayılmadan tümörü ortadan kaldırmayı denemek için kullanılır. Prostat ameliyatı türü; hastanın genel sağlığı, kanserin evresi ve diğer faktörlere bağlıdır. Cerrahi seçenekler şunlardır:

 • Radikal (açık) prostatektomi: Radikal prostatektomi; tüm prostat ve seminal veziküllerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Pelvik bölgedeki lenf bezleri de çıkartılabilir. Bu operasyonun cinsel işlevi etkileme riski vardır. Sinir koruyucu ameliyat, mümkün olduğunda, ameliyat sonrası cinsel fonksiyonun korunması şansını artırır. Üriner inkontinans (idrar tutamama), aynı zamanda radikal prostatektominin olası bir yan etkisidir.
 • Robotik veya laparoskopik prostatektomi: Bu tip ameliyat muhtemelen radikal prostatektomiden çok daha az invaziftir ve iyileşme süresini kısaltabilir. Genel olarak, robotik prostatektomi daha az kanama ve daha az ağrıya neden olur. Ancak, cinsel ve idrar yan etkileri radikal (açık) prostatektomi ile benzer olabilir.
 • Kriyocerrahi: Kriyocerrahi, aynı zamanda kriyoterapi veya kriyoablasyonu olarak adlandırılır. Yeni prostat kanseri tanısı konulan erkekler için kurulmuş bir terapi ya da standart tedavi değildir.

b) Radyoterapi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili ışınlar kullanılmasıdır. Prostat kanseri tedavisi için kullanılan radyoterapi türleri şunlardır:

 • Eksternal-beam radyoterapi
 • Yoğunluk modülasyonlu radyoterapi (IMRT)
 • Proton terapi
 • Brakiterapi
 • Radyum-223

c) Sistemik Tedaviler

Doktorlar, androjen baskılama tedavisi, kemoterapi ve yeni ajanlar gibi tedavileri vücutta kanser hücrelerine ulaşmak için kullanırlar. Buna sistemik tedavi denir.

d) Kemoterapi

Genellikle büyüyen ve bölünen kanser hücrelerinin yeteneğini durdurmak ve kanserli hücreleri yok etmek için ilaç kullanılmasıdır.

Genel olarak, kemoterapinin yan etkileri bireye, kemoterapinin türü, kullanılan doz ve tedavi süresine bağlıdır.

Ancak bu yan etkiler; yorgunluk, ağız ve boğazda yaralar,  ishal, bulantı ve kusma, kabızlık, kan hastalıkları, sinir sistemi etkileri, düşünme ve hafıza değişiklikleri, cinsel ve üreme sorunları, iştah kaybı, ağrı ve saç dökülmesi içerir. Kemoterapinin yan etkileri genelde tedavi tamamlandıktan bir süre sonra kaybolur.

Erken Evre Prostat Kanseri Tedavisi

Erken evre prostat kanseri, kanser hücrelerinin yalnızca prostatta bulunduğu anlamına gelir.

Kanserin Gleason skoru 6 veya daha azsa ve PSA seviyesi 10’dan azsa; genellikle çok yavaş büyür, herhangi bir belirti ya da diğer sağlık sorunlarına neden olması yıllar sürebilir. Bunun bir sonucu olarak, aktif sürveyans tavsiye edilebilir.

Alternatif olarak, yaş ve sağlık durumu göz önüne alınarak radyoterapi (eksternal ve brakiterapi) ya da ameliyat tedavi planını oluşturabilir.

Lokal İleri Evre Prostat Kanseri Tedavisi

Büyük bir tümörü olan bazı hastalar için, ameliyat ve radyoterapi gibi lokal tedaviler, kendileri tarafından kanseri ortadan kaldırmak için daha az olasıdır. Radikal prostatektomi sıklıkla pelvik lenf nodları çıkarılması ile yapılır.

Metastatik Prostat Kanseri Tedavisi

Kanser vücudun başka bir yerine yayılmışsa, metastatik kanser denir. Metastatik prostat kanseri için bir tedavi olmasa da, çoğunlukla tedavi edilebilir. İleri evre prostat kanseri olan pek çok erkek uzun süre hayatta kalabilir. Genellikle, prostat kanseri yavaş büyür ve yaşam süresini uzatmak için artık daha etkili tedavi seçenekleri vardır.

Prostat Kanseri: Risk Faktörleri

Risk faktörü, kişinin kansere yakalanma olasılığını artıran bir etkendir. Risk faktörleri genelde kanser gelişimini etkilese de, çoğu doğrudan kanserle ilişki değildir.

Risk faktörü olan bazı insanlarda kanser gelişmeyebilir ve tam tersi risk faktörü olmayan kişilerde gelişme olasılığı olabilir.

Ancak, risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmak, sağlıklı yaşam seçimleri yapmamıza yardımcı olabilir.

Aşağıda yer alan faktörler, bir erkekte prostat kanseri gelişme riskini artırabilir:

 • Yaş: Prostat kanseri riski yaş ilerledikçe, özellikle 50 yaşından sonra artar. Prostat kanseri vakalarının %80’inden fazlası 65 yaş ve üzeri erkeklerde teşhis edilir.
 • Irk/etnik: Siyahi erkeklerde prostat kanserine yakalanma riski, beyaz erkeklere göre daha yüksektir. Bu farklılıkların kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak sosyoekonomik ve diğer faktörleri içerebilir.
 • Aile öyküsü: Ailede prostat kanseri olması durumunda ailesel prostat kanseri olarak adlandırılır ve tanıların yaklaşık %20’sini oluşturur.
 • Kalıtsal meme ve yumurtalık kanseri (HBOC) sendromu: HBOC; BRCA1 ve/veya BRCA2 genleri mutasyonu ile ilişkilidir.
 • Diğer genetik değişiklikler: HPC1, HPC2, HPCX ve CAPB gibi diğer genler bir kişide prostat kanserine yakalanma riskini artırabilir. Bununla birlikte, bunların hiçbirinin prostat kanserine yol açtığı ya da bu hastalığa özgü olduğu gösterilmemiştir.
 • Agent Orange maruz kalma: Vietnam Savaşı sırasında kullanılan bir kimyasal maddeye maruz kalma ile bağlantılı bir hastalık olarak prostat kanseri listelenir.
 • Beslenme: Diyet ve beslenme alışkanlıklarının prostat kanseri ile doğrudan ilişkili olduğunu hiçbir çalışma kanıtlamamıştır. Ancak, beslenme ve kanser ilişkisi ile ilgili bazı çalışmalar mevcuttur.

Prostat Kanseri: İstatistikler

Prostat kanseri; cilt kanseri hariç, erkekler arasında en yaygın görülen kanser türüdür. Çoğu prostat kanseri vakası, hastalık prostat ve yakındaki organlarla sınırlı olduğunda teşhis edilir.

Prostat kanseri olan çoğu erkek için 5 yıllık yaşam süresi oranı %99’dur. %98’i 10 yıl sonra hayatta kalır ve %95’i en az 15 yıl süreyle yaşamını sürdürür. Kanser prostat dışında vücudun diğer bölgelerine yayıldığında teşhis konan erkekler için, 5 yıllık sağ kalım oranı %28’e düşer.

Yukarıda yer alan istatistikler her yıl ABD’de binlerce prostat kanseri tanısından gelmekte olup, tahmini rakamlardır.

Önerilen Makaleler:

 • Metastaz Nedir?
 • Kanser Tedavisinin Uzun Vadeli Yan Etkileri

Источник: http://www.kansertedavisi.web.tr/prostat-kanseri/

Prostat kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Prostat Kanseri

Agresif prostat kanserinde tümör hızlı bir şekilde büyüyerek, kemiklere ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Yavaş ilerleyen prostat kanserinde(non-agresif) ise tümörde zaman içerisinde ilerleme görülür.

Kanser nedir? Neden olur? Türleri, belirtileri ve tedavisi

Prostat, yalnızca erkeklerde bulunan bir ekzokrin bezidir. Genellikle bir adet ceviz büyüklüğündedir, ancak yaşlanmayla birlikte büyür. Erkeklerde prostat genişlemesi, prostatit ve prostat kanseri gibi farklı prostat sorunları görülebilir.

Prostat nerededir ve ne işe yarar?

Mesanenin altında ve rektumun önünde yer alır. Prostatın temel görevi erkeklerde sperm taşıyan sıvının (semen) üretimine yardımcı olmaktır.

Prostat spesifik antijen(PSA) tarafından salgılanan protein, semenin sıvı halinin korunmasından da sorumludur. Bu protein miktarındaki artış, genelde prostat kanserinin ilk belirtisidir.

Üretrayı da çevreleyen prostat, idrar kontrolüne de katkıda bulunur. İdrar akışını kas liflerini kullanarak sıkılaştırabilir ya da kısıtlayabilir.

Prostat kanseri nedenleri

Prostat kanserine neyin sebep olduğu hala bilinmemektedir. Kanser, prostattaki bazı hücrelerin anormalleşmesi ile başlar. Bu anormal hücrelerin DNA’larındaki mutasyonlar, hücrelerin sağlıklı hücrelere nazaran daha hızlı büyümelerine ve bölünmelerine yol açar.

Bu durumda diğer sağlıklı hücreler öldüklerinde bile anormal hücreler yaşamaya devam ederler. Prostatta biriken bu anormal hücreler, zamanla yakın çevredeki dokuları da istila edebilecek nitelikte bir tümör oluştururlar. Prostattan kopan bazı anormal hücreler, vücudun diğer bölgelerine de yayılabilirler.(1)

Prostat kanseri risk faktörleri

 • Yaş: Prostat kanseri, yaşlanmayla doğru orantılıdır. Orta yaşlı ve yaşlı erkekler risk altındadır.
 • Irk: Siyahilerde prostat kanseri daha sıklıkla görülür. Bunun nedeni ise henüz keşfedilmemiştir. Aynı zamanda siyahilerde görülen kanser, genelde agresiftir yani ilerlemiştir.

 • Obezite: Obez erkekler de prostat kanseri riski altındadırlar. Özellikle obezite prostat kanserinin tedavi sürecini zorlaştıran bir etmendir.
 • Aile geçmişi: Ailesinde prostat kanseri bulunan erkeklerde risk yüksektir. Ailesinde güçlü meme kanseri bulunan kişiler de risk altındadırlar.

Mesane Kanseri nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Prostat kanseri belirtileri

 • İdrara çıkarken zorluk çekme
 • İdrar akış gücünde azalma
 • İdrarda kan
 • Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık)
 • Pelvik bölgede rahatsızlık hissi
 • Ağrılı idrara çıkma ve boşalma sıklığında azalma

İleri evre prostat kanseri belirtileri

 • Genellikle omurga, pelvis ve kaburgalarda görülen kemik ağrıları
 • Kemiklerde kırılma
 • Bacaklarda zayıflık
 • İdrar tutamama

Kanserin ilk evresinde hastada herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Hasta, herhangi bir belirti ile karşılaşmaksızın yıllarca kanserle yaşayabilir. Prostat kanseri, metastaz yaptığında ise genellikle kemiklere sıçrar.(2) Omuriliğe yayıldığında bacaklarda ve mesanede hissizleşme görülebilir.

Kemiklere yayıldığında ise daha çok sırt, göğüs ve pelvik bölgede ağrılar görülür.Prostat kanserinin teşhisinde doktorunuz, farklı tarama testlerinden ya da kan testinden yararlanabilir.

Rektal tuşe

Bu testte doktorunuz bir eldivenle rektumunuza parmağını sokar. Bu sayede prostat bezindeki tümör niteliğindeki sert topakları hissedebilir.

PSA Testi

PSA testi ile kanda bulunan spesifik antijen miktarı tespit edilir. Seviyelerin yüksek olması genelde kansere işaret eder. Ancak spesifik antijen miktarındaki artışın farklı nedenleri de olabilir.

Bu durum da yanlış değerlendirme ile sonuçlanabilir.(3) Amerikan Üroloji Derneği tarafından günümüzde PSA testi önerilmemektedir.

Ancak prostat kanser riski yüksek hastalara PSA testi uygulanabilir.

Yüksek PSA değerleri doğrultusunda doktorunuz MR taraması ile prostatınızın durumunu görüntülemek isteyebilir. Taramada soruna rastlarsa sizden biyopsi isteyebilir.

Prostat biyopsisi

Doktorunuz, prostat bezinden bir parça çıkararak, bu parçayı inceler ve inceleme doğrultusunda kanser tanısını doğrular.

Ultrason

Doktorunuz, prostatınızı daha iyi değerlendirmek için transrektal ultrasondan yararlanabilir. İşlem esnasında rektuma puro boyutunda küçük bir cihaz yerleştirilir. Prob ismindeki bu cihaz, ses dalgalarını kullanarak, prostat bezinin resmini çeker. Bilgisayarlı tomografi (BT), kemik taraması ve Gleason skoru, prostat kanserinin teşhisinde yararlanılan diğer tarama testleridir.

Biyopsi nedir, nasıl yapılır? Biyopsinin riski var mıdır?

 • 1.evre: Kanser prostatın yarısı ile sınırlıdır ve çevre dokulara henüz yayılmamıştır. PSA değeri ise 10’un altındadır.
 • 2. evre: Evre 2a: PSA değerleri 10 ile 20 arasındadır. Tümör, prostatın yarısı ile sınırlıdır. Evre 2b: Tümör, prostatın diğer yarısına yayılmış olabilir. PSA değerleri ise 20’nin üzerindedir.
 • 3. ve 4. evre: Prostat kanseri 3. ve 4. evrede oldukça ilerlemiştir. Tümör, yakın dokuları istila etmiş olabilir. 4. evrede tümör, lenf düğümlerine ve kemiklere yayılmıştır.

Yaşınız, sağlık durumunuz ve kanserin hangi evrede olduğuna göre size uygun tedavi planı belirlenir. Kanserin ileri evre olmadığı durumlarda ‘aktif gözetim’ ile sizin ve hastalığınızın durumunu gözlemlenir.

Bu durumda belirli aralıklarla doktorunuza görünmeniz gerekir.

Daha agresif kanser türlerinde ise ameliyatla tedavi, radyasyon, hormon tedavisi, kemoterapi, kriyoterapi, stereotaktik radyocerrahi gibi yöntemlerden biri yada birkaçı tercih edilebilir.(4)

Prostat kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayıldığı durumlarda kemoterapi uygulanır. Kemoterapi ile kanser hücreleri hedef alınır ve hücrelerin çoğalmaları önlenir. Kemoterapi, hastalığı tedavi etmez ancak hastanın sağ kalım süresini uzatır. Hastanın günlük yaşamını daha rahat bir şekilde sürdürmesini de sağlar. Ağrı ve acıyı hafifletir.

Kemoterapi nedir? Kanser tedavisinde nasıl uygulanır, yan etkileri nelerdir?

Kemoterapinin yan etkileri

Tümörün büyümesini durdurmak adına daha çok steroidler reçete edilir. En etkili steroidler ise deksametazonlardır. İlaçla tedavinin saç kaybı, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, enfeksiyon kapma, kendini güçsüz ve hasta hissetme gibi birtakım yan etkileri de olabilir.

Prostat kanseri ameliyatı (Prostatektomi)

Ameliyat ile prostat bezinin tamamı ya da bir kısmı çıkarılır. Ameliyat ile tedavi kendi içinde açık ameliyat, laparoskopik ameliyat gibi farklı sınıflara ayrılır. Açık ameliyatta alt karın bölgesinde daha büyük bir kesi açılır.

Laparoskopik ameliyatta karında birkaç küçük kesi açılır. Prostatektomi, cinsel birleşme esnasında boşalmanızı ve çocuk sahibi olmanızı engeller. Bu yüzden ameliyat öncesi doktorunuz, sizden sperm numunesi alabilir.

Daha sonra bunu tüp bebek tedavisi için kullanabilir.Kanserin prostatın fazla uzağına yayılmadığı durumlarda radyoterapi ile kanserli hücreler öldürülebilir. Semptomları yatıştırmak ve kanserin ilerlemesini durdurmak da radyoterapi ile hedeflenebilir. Radyoterapi esnasında radyasyon kullanılır.

Radyoterapinin; harici ışın radyasyon tedavisi, brakiterapi gibi farklı çeşitleri bulunur. Radyoterapinin en sık rastlanan yan etkileri ise ağrılı, sık sık idrara çıkma ve gevşek dışkıdır. Aynı zamanda erektil disfonksiyona (sertleşme sorunu) da neden olabilir.

Radyoterapi nedir? Kanser tedavisinde nasıl uygulanır? Yan etkileri

Prostat kanserinde hormon tedavisi

Hormonlar, prostattaki hücrelerin büyümesini kontrol eder. Özellikle prostat kanseri büyümek için testosteron hormonuna ihtiyaç duyar. Hormon tedavisinin amacı testosteronun üretimini veya vücudunuzun testosteronu kullanmasını durdurarak kanserin ilerlemesini engellemektir. Hormon tedavisi sıklıkla radyoterapi ile birlikte uygulanır.

Tedavinin başarı şansını artırmak, kanserli hücrelerin geri dönüş olasılığını azaltmak için radyoterapiden önce veya sonra hormon tedavisi alınabilir.

Hormon tedavisi tek başına prostat kanserini tedavi etmez. İleri evre prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmak ve semptomları hafifletmek için kullanılabilir.

Hormon tedavisi enjeksiyon, tablet ya da bu iki yöntemin kombinasyonu şeklinde uygulanabilir.

Prostat kanserinde hormon tedavisinin yan etkileri

 •  Cinsel isteksizlik ve sertleşme problemi (bu durum enjeksiyon tedavisinde daha yaygın görülür.)
 • Ateş basması
 • Terleme
 • Kilo almak
 • Memelerin şişmesi ve hassasiyeti

Bu yan etkiler, tedavinin testosteron üzerindeki etkisinden kaynaklanır. Tedavi kesildiğinde genellikle kaybolurlar.

Prostat kanserinde Lutesyum 117 tedavisi

Prostat kanseri tedavisinde en çok tercih edilen hedefe yönelik tedavi metodudur. Lutesyum PSMA ile kanser hücresinin bulunduğu noktaya PSMA (prostat spesifik mebran antijen) yönlendirilmekte ve kanserli hücreler lutesyum 177 isimli radyoaktif maddeler yardımıyla yok edilmektedir.

Radyum 223 tedavisi

Radyum 223 ile kemiğe yayılan kanser, kemiğe yönelik radyoaktif maddeler kullanılarak tedavi edilir. Görüntüleme ve tedavinin bir arada yürütüldüğü Radyum 223’e dair çalışmalar hala sürmektedir.

Prostat kanserinin kesin tedavisi var mı?

Kanserin erken evrede teşhisi ve tedavisi, hastanın iyileşme şansını yükseltir. Tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir. Ancak ileri evre kanserin tedavisi daha zordur. İleri evre kanserin tedavisi daha çok hastanın yaşam ömrünü uzatmaya yöneliktir.

Prostat kanseri öldürür mü?

Prostat kanseri, maalesef ki kanserli hastalar arasında en çok ölüme neden olan kanser çeşitlerinden biridir.

Prostat kanserinden korunma yöntemleri

Yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda birtakım değişikliklere giderek prostat kanserinden korunabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Yapılan çalışmalara göre bazı besinlerin prostat kanserini önleyici özellikleri saptanmıştır. Domates, lahana, brokoli, baklagiller, kırmızı et, ızgara et, süt ve süt ürünleri vb. gıdalar, prostat kanserine karşı koruma sağlar.

Egzersiz yapın

2006 yılında yapılan bir çalışmaya göre egzersiz, ileri derece prostat kanserinin neden olabileceği ölüm riskini azaltabilir. Aynı zamanda prostat kanseri risk faktörü olan obeziteden de sizi korur. Her gün düzenli olarak 30 dakikalık bir egzersizle bile kanserden korunabilirsiniz.

Prostat kanserine iyi gelen şifalı bitkiler

Şifalı bitkiler prostat kanserine karşı koruyucu olabilir, ancak hiçbir zaman tek başına tedavi edici özelliği yoktur. Bu bitkileri tüketmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Yeşilçay

2008 ve 2010 yıllarında yapılan iki çalışmada yeşil çay içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Günde 1-2 bardak yeşil çay tüketimi ile prostat kanserinden korunabilirsiniz.

Soya fasulyesi

PSA seviyesini düşüren ve dengeleyen soya fasulyesi, prostat kanserine iyi gelen bir diğer besindir.

Folat açısından zengin besinler

1990’larda yapılan çalışmalara göre kandaki düşük folatseviyesi, kişinin kansere yakalanma riskini yükseltir. Yeşil sebzeler, fasülye ve tahıllar gibi folat açısından zengin besinleri tüketmeniz, prostat kanserini doğal bir şekilde iyileştirebilir. Ancak folik asit takviyesi kanser riskini arttırabilen bir etmendir.

Folik asit nedir? Folat vitaminin faydaları ve gebelikte kullanımı

Kırmızı renkli sebze ve meyveler

Likopen içeren domates, karpuz gibi kırmızı renkli sebze ve meyveler, prostat kanserinden korunmanıza katkıda bulunur.

Brokoli

Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan brokoli, idrar yolları iltihaplarını önlemenin yanı sıra prostat kanserini de önler ve tedavi eder.

Brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli?

Prostat kanseri hastalarına öneriler

 • Doktor randevularınıza düzenli olarak katılın.
 • Tedaviden daha iyi bir sonuç alabilmek adına her zaman moralinizi yüksek tutmaya çalışın.
 • Stresten mümkün olduğunca kaçının.
 • Uyku düzeninize özen gösterin. En az 7-8 saat uyumayı ihmal etmeyin.
 • Sizin gibi prostat kanseri tedavisi gören kişilerle iletişim halinde olun.
 • Meditasyon, müzik terapisi, sanat terapisi, rahatlama teknikleri gibi alternatif tedavi metotlarından yararlanın.

Referanslar: 1- What’s prostate cancer? 2- Prostate cancer, 3- Prostate cancer in detail

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/prostat-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть