Protein Eksikliği Belirtilerini Hafife Almayın!

içerik

Protein Eksikliği Nelere Yol Açar?

Protein Eksikliği Belirtilerini Hafife Almayın!

İnsan vücudundaki organizmaların en önemli yapı taşıdır ve tüm canlılar için en gerekli olan besinlerden biridir. Proteinler aminoasitlerin birleşmesiyle ortaya çıkan bir besin kaynağıdır ve aynı zamanda karmaşık yapılı organik bir molekül grubunda yer almaktadır. Protein tüm canlılarda hücre içerisinde yüksek bir oranda bulunmaktadır.

İnsan vücudunda en çok ihtiyaç duyulan besin proteindir, bu nedenle protein insan vücudunda karaciğer ve diğer organların dokularında, kaslarda yüzde seksen oranında protein bulunmaktadır. İnsan ve tüm canlı vücudunda bulunan kemik yapısında, yağ dokusunda protein oranı daha azdır.

Proteinin insan vücudunda yüzde seksen gibi yüksek bir oranda bulunmasından dolayı protein eksikliği nelere yol açar gibi bir soru akla gelmektedir. Proteinin insan vücudunda yüksek bir oranda bulunmasından dolayı, insan vücudunda gerçekleştirmiş olduğu görevi ve işlevi de aynı derecede çok önemli ya da çok fazladır.

Protein eksikliğinde, protein açısından yüzde seksen oranına sahip karaciğer ve diğer organ dokuları zarar görecektir ve aynı zamanda kaslarda da birtakım olumsuz reaksiyonlar gerçekleşecektir.

Protein eksikliğinin insan vücudunda olması durumunda insan metabolizmanın büyüme, gelişme merkezleri büyük oranda olumsuz olarak etkilenmektedir.

İnsan vücudundaki protein ihtiyacının karşılanmaması ya da proteinin eksik olması durumunda saç derisinin sağlıksız olması sebebiyle saç dökülmesinin olması, saçlardaki pigmentasyon oranının azalması gibi reaksiyonlar göstermektedir. Aynı zamanda insan vücudunda meydana gelen yaraların tekrar onarılması ve eski haline döndürülmesi için gerekli olan bir besin kaynağıdır.

İnsan vücuduna giren tüm besinlerin sindirimi, sentezi ve insan vücuduna giren, insan vücudunda birtakım olumsuz reaksiyonlara sebep olan tüm enfeksiyonları engelleme en önemli işlevlerinden biridir. Protein eksikliği insan vücudunda herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen yaraların iyileşmesi gecikmektedir ya da yaraların iyileşme durumu gerçekleşmemektedir.

Sindirim sistemi ve onun bir işlevi olan sentezleme işlemi de tam olarak gerçekleşmemektedir. Aynı zamanda protein insan vücudunda bulunan su oranının da dengelenmesini sağlamaktadır. İnsan vücudunun karşılaması gereken proteinin eksikliği durumunda, metabolizmada bulunan su oranı dengesi de sağlanmayacaktır.

Protein eksikliğinde özellikle bebek ve çocuklarda zeka gelişmesi durumunda birtakım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Protein insan metabolizmasının en önemli minerallerinde olan azot mineralinin dengede olmasını sağlamaktadır ve protein aynı zamanda kan serumunun içeriğinde bulunan katı maddelerin yüksek bir oranına sahiptir.

Protein aynı zamanda insan vücudunda bulunan aminoasitlerin birbirine bağlanması sonucunda meydana gelen büyük organik bileşikler olarak insan vücuduna fayda sağlanmaktadır.

Proteinler insan vücudunda aç olunan durumlarda vücut tarafından en son tüketilen bir besindir ve proteinlerin sindirilmesi her yiyecekte olduğu gibi midede başlamaktadır. .

Aynı zamanda insan vücudunda proteinin eksik olması durumunda kişide oluşan halsizlik durumunu sonucunda ortaya çıkan kas kaybından dolayı, kişi hızlı kilo almaya başlar. Protein eksikliğinde yürümek gibi çok az enerji harcanan bir eylemde bile insanlar çabuk yorulmaktadır.

İnsan vücudunda bulunan protein oranının düşmesi sonucunda birtakım belirtilerle bize bu mesajı vermektedir.

Protein eksikliği belirtileri şunlardır, yürüyüş ya da herhangi bir fiziksel aktivite yaptığınız zaman çabuk yoruluyor olmanız, saçın sağlığının git gide yitirmesi ve bunun sonucunda saçın dökülmesi, halsizlik ve kas kaybının yaşanmasından dolayı gerçekleşen aşırı kilo alma, tırnakların çok çabuk kırılması, ayak ve ayak bileklerinin altında su dolu sıvının birikmesi, saçta bulunan pigmentasyon maddesinin azalması sebebiyle saçın hızlı bir şekilde dökülmesi, saç tellerinin yıpranması, cansız saçların ortaya çıkması, deride aşırı kuruluğun olması, kızarıklık, pul pul dökülme ve deri ülserinin ortaya çıkması, aşırı karın ağrısı ve aynı zamanda meydana gelen mide bulantısı, kan şekerinin düşük olmasından dolayı uykusuzluk ve bununla beraber şiddetli baş ağrısının olması gibi birçok bariz olan belirtileri bulunmaktadır.

1. Çabuk Yorulma

İnsanların gün içerisinde kısa mesafede yürümeleri, sabahları halsiz bir şekilde uyanarak, gün boyunca halsiz hissetme durumunun devam etmesi, herhangi bir hareket yapmak için kendini çok isteksiz hissetmesi gibi durumların hepsi çabuk yorulmanın belirtileri arasında yer almaktadır.

Çabuk yorulma durumu önemsiz görülse de alt yapısında farklı sebepler yer alabilir, mesela uyku düzeninin bozuk olması, spora başlamadan önce ısınma hareketlerinin aşamasının atlanıp ağır hareketlere direkt geçilmesi durumunda, insan vücudunda bulunan protein oranının azalmasından dolayı çabuk yorulma durumu yaşanabilir.

Bir diğer adı anemi olan kansızlığın alt yapısında birtakım nedenler yer almaktadır. Dünyada insan nüfusunun bir kısmı kansızlık durumuyla karşı karşıya kalmış olsa da ciddi belirtileri yaşamadıkları sürece bu durumu çok önemsemezler.

Kansızlıkta görülen belirtileri azaltmak için kan ilacı kullanan bireylerin bu çabaları yeterli olmamaktadır ve bu durum için doktor tarafından gerekli görülen tedavi şekli uygulanmalıdır.

 İnsanlarda kansızlık durumunun görülmesinin başlıca sebeplerinden biri de protein eksikliğidir, insan vücudunda protein seviyesinin düşmesi sonucunda kansızlık görülmektedir. Kansızlığı önlemek için yeterli miktarda günlük olarak protein almamız gerekmektedir.

3. Kan Basıncının Düşmesi

Kan basıncının kanın damarlardaki akışı aşamasında damar çeperine yapmış olduğu baskıya verilen isimdir. İnsanlarda görülen kan basıncının düşmesinin başlıca sebeplerinden biri insan vücuduna yeterli bir oranda protein bulunmamasıdır.

Kan basıncı seviyeleri olan 120/80 normal olarak kabul edilir, 120’den 139/80’ne de normal olarak değerlendirilir ama sınır seviyede bulunan kan basıncı seviyesi 140/90 üzeri bir seviyeye sahipse bu durumuna yüksek tansiyon adı verilir.

 Kan basıncı seviyesinin normal değerlerde olabilmesi için günlük alınması gereken protein ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

4. Hastalıklara Karşı Direncin Azalması

İnsan vücudunu birtakım mikroplardan ve enfeksiyonlardan koruyan, insan vücudunun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalıklara karşı direncin azalmasına neden olmaktadır.

Hastalıklara karşı direncin azalmasının başlıca sebeplerinden biri de protein eksikliğidir, insan vücudunda protein seviyesinin azalması durumunda hastalıklara karşı direncin azaldığı gözlemlenmiştir.

5. Diş Eti Hastalıkları

İnsan vücudunda belirli bir oranda bulunması gereken protein seviyesinin azalması nedeniyle birtakım diş hastalıkları görülmektedir. Bu diş eti hastalıkları, diş etinin şişmesi, diş eti kanamaları olduğu görülmektedir. Diş eti hastalıklarının sona ermesi için protein eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir.

6. Göz Bozuklukları

İnsan vücudundaki protein seviyesinin azalması gibi bir durumda göz bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Protein eksikliğinde göz bozukluğu uzağı net görememe, yakını net görememe, bulanık görme, renklerin birbirine karışması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Protein göz sağlığı için çok gerekli olan bir besindir.

Protein Bulunan Yiyecekler Nelerdir?

Protein vücudun tüm alanında, yani saç telinde, el ve ayak tırnaklarında, insan metabolizması sisteminin en küçük biriminde bile çok önemli bir işlevi vardır.

İnsan vücudunun ortaya çıkardığı enerjinin yüzde on ya da yüzde on beşi kadarını, birtakım besinlerden alınan proteinlerden karşılamaktadır. İnsan vücudunda bulunan hücrelerin yapı taşı olan proteinin insan vücudu için birçok faydası bulunmaktadır.

İnsan vücuduna dışarıdan gelen mikroplarla, metabolizma bulunan savunma mekanizmasını harekete geçirmektedir.

Protein bulunan yiyecekler, tavuk, hindi eti, az yağlı dana ya da sığır eti, balıklardan somon, ton balığı, süzme peynir, yumurta, yoğurt, kuru yemişler.

Источник: https://evdesifa.com/protein-eksikligi-nelere-yol-acar/

Protein Eksikliği Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Protein Eksikliği Belirtilerini Hafife Almayın!

Vücut fonksiyonlarımızın normal işleyişini sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu çeşitli besin maddeleri vardır. Bunlar arasında; “makro ve mikro besin” diye iki farklı gruba ayırdığımız besin maddeleri bulunmaktadır.

Makro besinler; “karbonhidrat, protein ve yağlar” iken mikro besinler; “vitaminler ve minerallerdir”.

Protein, makro besinler arasında belki de en önemli olanıdır çünkü, vücudumuzun her bir bölümü proteinlerden oluşmakta veya işleyişini bu besin maddesiyle sürdürmektedir.

Bu şekilde hayati bir öneme sahip olduğundan dolayı vücutta yaşanabilecek olası bir protein eksikliği durumu, çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilir.

Protein eksikliğinin aslında tam olarak neden kaynaklandığını ve böyle bir sorundan muzdarip olup olmadığınızın anlaşılmasını sağlayacak belirtilerin neler olduğunu bilmeniz, problemin “teşhis ve tedavisi” için oldukça önemli olacaktır.

Protein Nedir?

Protein vücutta birçok farklı göreve sahip makro moleküllerdir. Yağ ve karbonhidratlar gibi makro besin çeşitlerinden bir tanesidir. DNA oluşumundan, hücrelerin oluşumuna ve hücreler arası iletişime kadar birçok farklı görevi bulunur.

Özellikle hayvansal ürünlerde, beyaz ve kırmızı ette, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde büyük miktarlarda protein bulunur.

Bunun yanısıra bitkiler de protein içerirler, baklagillerden mercimek 100 gramında 25 gram protein bulundurduğu için önemli bir protein kaynağıdır. (1)

Proteinin sporcular tarafından en çok bilinen özelliği ise, kas kütlelerinde büyük oranlarda bulunmasıdır. Protein eksikliği vücutta birçok farklı belirti ile kendini gösterebilir ve tedavi edilmediği takdirde önemli hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Protein eksikliği belirtilerine bakmadan önce protein eksikliği neden olur sorusuna bakalım.

Protein Eksikliği Neden Olur?

Protein eksikliği, vücudun ihtiyacı olan miktarda proteini alamamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Dünya çapında tahminen bir milyar insan yeterli miktarda protein tüketememektedir. (2) Bu durum özellikle Güney Asya ve Orta Afrika ülkelerinde görülmektedir.

Protein eksikliği sorununun en önemli formu kuvaşiorkor (kwashiorkor, beslenme yetersizliği hastalığı) olarak bilinen hastalıktır. Bu hastalık, kıtlık ve dengesiz beslenmenin yaygın olduğu bölgelerde yaşayan çocuklarda oldukça sık görülür.

Batı dünyasında protein eksikliği çok rastlanan bir durum olmasa da yetersiz beslenmeye bağlı olarak bu bölgelerde de görülebilir. Protein eksikliği vücudun neredeyse tamamını etkileyebilen bir durumdur ve birçok farklı belirti ile kendini gösterir.

Uzun vadede protein tüketiminin az olması vücut formunun bozulmasına ve kas kaybının başlamasına neden olabilir.

Protein Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Yetersiz beslenmenin oluşturabildiği protein eksikliği belirtilerini aşağıda listeliyoruz:

1. Ödem Problemi Oluşturabilir

Şiş ve kabarık cilt ile birlikte kendini belli eden ödem, beslenme yetersizliği hastalığının klasik bir belirtisidir. Bilim insanları bu durumun albümin düşüklüğü ile ilişkili olduğunu düşünmektedir. Albumin insan kanında en çok bulunan protein çeşididir.

Albuminin temel özelliklerinden biri onkotik basıncı düzenlemesidir. Onkotik basınç, kan sirkülasyonunu sağlar. Albumin eksikliği dokulara kanın iletimi sırasında sorunlar yaratabilir bu da dokuların su toplamasına sebep olur. Protein eksikliği karın bölgesinde şişkinlik de yaratabilir.

Şişmiş bir karın beslenme yetersizliği hastalığının belirgin özelliğidir.

2. Karaciğerin Yağlanmasına Neden Olabilir

Kuvaşiorkor hastalığının belirgin bir diğer özelliği karaciğerde yağ birikmesidir.

 Karaciğerde kontrol altına alınmayan yağlanma enflamasyona, karaciğer hastalıklarına ve hatta karaciğerin iflas etmesine neden olabilir.

Karaciğer yağlanması obez kişilerde ve yoğun alkol kullanan kişilerde de görülmektedir. Protein eksikliğinin karaciğerde yağlanmaya nasıl sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir.

3. Saç, Cilt ve Tırnak Problemleri Oluşabilir

Protein eksikliği kendini sıklıkla saçta, ciltte ve tırnaklarda belli etmektedir. Bu dokular büyük miktarlarda protein içerdiği için protein eksikliğine hassastırlar.

Kuvaşiorkor hastalığına sahip çocuklarda kızarık, kesikli ve lekeli ciltler görülmektedir. (3) Protein eksikliği saçların incelmesine, saç renginin solmasına, saç kaybına, tırnakların yapısının bozulmasına neden olabilmektedir.

(4) Bununla birlikte ciddi bir protein eksikliğiniz yoksa bu durumların görülmesi muhtemel değildir.

4. Kas Kaybı (Atrofi) Gerçekleşebilir

Sporcuların diyet dönemlerinde yaşamaktan çekindikleri bir durum kas kaybıdır. Bu sebeple diyetteyken protein miktarına özen göstererek beslenmelerini kısarlar.

Kas kaybı protein eksikliğinin yaratabileceği en önemli durumlardan bir tanesidir. Kaslar vücudun en önemli ve büyük protein depolarıdır. Beslenme düzeninde yeterince protein olmadığı ve vücudun yeterince protein alamadığı zamanlarda vücut kas gibi dokularından protein çekerek kullanır. Bu da zaman içerisinde kas kaybının ve kas dokularının küçülmesine sebep olabilmektedir.

Yaşlı insanlarda ortalama değerlerde protein tüketimi bile yetersiz kalabilir ve kas kaybı yaşanabilir. Bir araştırma yaşlı erkekler ve kadınlarda az miktarda protein tüketiminin büyük miktarda kas kaybına sebep olduğunu göstermiştir. (5) Bu durumu destekleyen birçok araştırma bulunmaktadır.

5. Kemik Dokularının Sağlamlığını Olumsuz Etkileyebilir

Yetersiz protein tüketiminden olumsuz etkilenen dokular yalnızca kaslar değildir, kemikler için de protein besini oldukça önemlidir. Yeterli miktarda protein tüketmemek kemiklerin incelmesine ve yoğunluğunun azalmasına neden olabilir. Bu da kemiklerinizi risk altında bırakır.

Çalışmalar kadınların menopoz sonrası dönemde yaşadıkları osteoporoza karşı yüksek miktarda protein tüketiminin önemli olduğunu göstermektedir.

Bir araştırmada her gün 20 gramlık protein takviyesinin post-menopoz dönemindeki kadınlarda kemik kaybını %2,3 oranında yavaşlattığı gözlemlenmiştir. (6)

6. Çocuklarda Büyümeyi Durdurabilir

Protein kas kaybına engel olmakla kalmaz büyümeyi de tetikler. Protein yetersizliği ise durumu tam tersine çevirebilir. Besin eksikliği çocuklarda büyümenin durmasına sebep olabilmektedir. Birçok araştırma, düşük protein alımının büyümeyi zayıflattığını göstermektedir. (7)

7. Enfeksiyonların Şiddetini Arttırabilir

Protein eksikliği bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Bozulmuş bağışıklık sistemi, ciddi bir protein eksikliği belirtisi olan enfeksiyon riskini veya şiddetini artırabilmektedir. (8)

8. Açlık ve İştahı Arttırarak Yüksek Kalori Alımına Sebep Olabilir

Proteinin açlık hissini azalttığı ve dolayısıyla fazladan beslenmeyi engelleyerek kalori alımını azaltabildiği bilinmektedir. Bu durumun tam tersi olduğunda yani protein alımı azaldığında ise vücutta açlık hissi ve yiyecek tüketme isteği artar. (9)

Источник: https://www.supplementler.com/bilgi-bankasi/protein-eksikligi-neden-olur-belirtileri-nelerdir

Protein Eksikliği Yaşadığınıza Dair 8 Belirti

Protein Eksikliği Belirtilerini Hafife Almayın!

Proteinin vücudumuzun işleyişinde hayati bir rol oynadığı iyi bilinmektedir. Ve eğer protein eksikliğiniz varsa, vücudunuzda bazı problemler ortaya çıkacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında yaklaşık 1 milyar insan protein eksikliği problemi yaşamaktadır. Özellikle Orta Afrika ve Güney Asya’da: çocukların %30 kadarı yeterli proteini alamamaktadır.

Peki protein eksikliğinizin olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bilge Cafe, sizlerle protein eksikliği ile ilgili belirti ve semptomları paylaşacak, böylece protein eksikliği yaşadığınız zaman karşılaştığınız problemin ne olduğunu anlayabileceksiniz.

8. İştah artışı

Eğer sürekli aç hissediyorsanız ve yoğun bir iştah artışınız varsa bunun sebebi düşük protein ve yüksek karbonhidrat ve şeker içerikli beslenme alışkanlığınız olabilir. Sorun, sürekli olarak kalori miktarı ile karşılaştırıldığında protein miktarının düşük olduğu yüksek kalorili yiyeceklerle beslenmeniz olabilir.

7. Kas kitlesinde azalma ve eklem ağrıları

Kaslar vücudun en büyük protein rezervuarlarıdır. Kas güçsüzlüğü, ağrı ve kas kitlesindeki kayıp protein eksikliğinin bir göstergesidir. Yapılan bir çalışma, bu durumun genellikle yaşlı insanlarda gözlemlendiğini söylüyor. Protein kas büyümesi ve bakımı için gereklidir.

6. Cilt ve tırnak problemleri

Protein eksikliği tırnaklarınızı zayıf ve kırılgan hale getireceği gibi bazı durumlarda, tırnaklarda beyaz ve kahverengimsi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Buna ek olarak, görseldeki gibi, tırnağınızın şeritli bir yapısının oluşmasına neden olabilir.

Aynı zamanda, protein eksikliği cildi de etkileyebilir, çünkü protein hücre yenilenmesini sağlar, yeni hücreler üretir ve ölü olanların yerine geçer. Protein eksikliği yaşadığınız zaman, cildinizin kuru, pul pul ve çatlaklı bir hal aldığını hissedeceksiniz.

5. Saç dökülmesi

Saçlarımızın %90lık bir kısmı keratin olarak bilinen proteinden oluşur. Yeterli miktarda protein ağırlıklı besin almazsanız, saçlarınız incelebilir ve soluklaşabilir. Bu, vücudun kendisini korumak için saç büyümesi gibi temel olmayan şeylere protein kullanmayı bırakması nedeniyle olur.

4. Karaciğer yağlanması

Protein eksikliğinin en sık görülen semptomlarından biri de karaciğer yağlanmasıdır. Eğer protein eksikliği uzun süre tedavi edilmezse, karaciğer yağlanmasına neden olabilir, bu da karaciğerde iltihaplanmaya, karaciğerde yaraların çıkmasına ve potansiyel karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bu durum, çok fazla alkol tüketenlerde, obez insanlarda ve hatta çocuklarda yaygın görülen bir durumdur.

3. Kemiklerde kırılma ve çatlakların oluşma riskini artırma

Tıpkı kaslar gibi, düşük protein alımı kemikleri da etkileyebilir. Yeterli proteine sahip olmamak, kemiklerin zayıflamasına yol açarak kemik kırılma ve çatlama riskini artırır. Dr. Axe’ın yapmış olduğu bir konuşmaya göre “Protein, kalsiyum emilimi ve kemik metabolizmasına yardımcı olmak için gereklidir.”

2. Uykusuzluk

Uyumakta zorluk çekiyorsanız veya uyku yoksunluğunuz varsa, muhtemelen bu durum protein eksikliğine bağlı olabilir.

Yediğimiz gıdalardan elde edilen proteinler, triptofan için yani, uyuşukluğa neden olan bir amino asit için, yapı taşları görevi görür.

Daha iyi bir uyku için yatmadan önce protein açısından zengin yiyecekler yememiz gerekmektedir. Tabii yatmadan hemen önce değil.

1. Bilinç bulanıklığı

Sağlıklı beyin fonksiyonunu desteklemek için uygun protein alımı çok önemlidir.

Motivasyon eksikliği, zayıf bellek veya yeni bir şey öğrenmeyle ilgili sorun yaşıyorsanız, bunlar protein eksikliği yaşadığınızın bir işareti olabilir.

Yapılan bir çalışmaya göre, dopamin, epinefrin ve serotonin vücudunuzun odaklanmak için ihtiyaç duyduğu nörotransmitterlerdir.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre, önerilen minimum günlük protein alımı şöyledir; yetişkin erkekler için günde 56 gr., yetişkin kadınlar için günde 46gr.

, çocuklar için günde yaklaşık 19 gr. ile 34 gr. arasında değişiklik göstermektedir ve bu oran çocukların yaşlarına göre hesaplanmaktadır.

Eğer hamile ya da hastaysanız almanız gereken günlük minimum protein değeri değişiklik göstermektedir.

Önerilen miktarda protein almayı sakın unutmayın çünkü Bilge Cafe sizin her zaman sağlıklı ve mutlu olmanızı diliyor! Aşağıda bulunan yorumlar kısmında görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-health/8-signs-you-might-have-a-protein-deficiency-485410/

Protein eksikliği belirtileri Protein eksikliği nasıl anlaşılır

Источник: https://bilgecafe.com/protein-eksikligi-yasadiginiza-dair-8-belirti/

12 Önemli İpucuyla Protein Eksikliği Belirtileri

Protein Eksikliği Belirtilerini Hafife Almayın!

Daha ilkokuldan beri bildiğimiz bilgilerden biri proteinin vücudumuz için olmazsa olmaz olduğu, doğru. Ama ezbere konuşmanın ötesinde onun ne denli değerli olduğunu, eksikliğinde neler olabileceğini ne kadar biliyoruz?

Yıllarca “vücudumuzun en önemli yapı taşlarından biri” dedik, daha sağlıklı bir hayat için protein almak şart dedik. Sonra işin içine bir de protein tozları gibi çeşit çeşit kimyasallar girmeye başladı, durum iyiden iyiye karıştı, herkesten farklı bir ses çıkmaya başladı.

Tam da bu yüzden bugün, proteinin ne denli önemli olduğunu anlatalım dedik, protein eksikliği belirtileri nelerdir herkes öğrensin, onun eksikliğinde nasıl sorunlar ortaya çıkabiliyor, bilmeyen kalmasın istedik.

Eğer aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı sizde de varsa doktorunuzun yolunu tutmanın vakti gelmiş demektir.

Ayaklarınız, bacaklarınız, elleriniz ya da vücudunuzun farklı bir bölümü ödem toplamaya başladıysa..

wisegeekhealth

İlginç olsa da protein eksikliği söz konusu olduğunda, vücutta sıvı birikimi olabiliyor. Hal böyle olunca, eller, ayaklar, bacaklar, bilekler başta olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünde ödem oluşuyor.

Çünkü vücut, ihtiyacı olan amino asitlere ulaşamazsa hücreler sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edemeyebiliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Bu durumda kendini ödem toplamayla gösterebiliyor.

Eğer bildiğiniz herhangi bir neden ya da hastalığınız yokken vücudunuz ödem toplamaya başlarsa mutlaka doktorunuza danışmalı, değerlerinizi ölçtürerek protein eksikliğiniz olup olmadığını tam olarak tespit ettirmelisiniz, bizden söylemesi.

Eğer sık sık hasta oluyor, bu hastalıkları eskisi kadar kolay atlatamıyorsanız…

ppalimar.aupairnews

Protein, bağışıklık sistemimizin güçlü kalabilmesi için en gerekli maddelerden biri. Dolayısıyla protein eksikliği söz konusu olduğunda, özellikle grip, nezle gibi kış hastalıklarına yakalanma riskimiz artıyor. Hatta bununla da kalmıyor, hastalık süreci, eskisinden çok daha uzun sürüyor.

Eğer siz de şu sıralar sık sık hasta oluyorsanız ve hastalıklarınız eskisi kadar kolay geçmiyorsa protein eksikliği çekiyor olabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Vücudunuz farklı maddelere karşı eskiden hiç olmayan alerjik reaksiyonlar göstermeye başladıysa…

thedoctorsnews

Bağışıklık sisteminizin güçsüzleşmesi tabii ki sadece kış hastalıklarına yakalanmanıza ve geç iyileşmenize neden olmuyor, aynı zamanda alerji gibi diğer birçok rahatsızlığın da kapısını aralıyor.

Eğer eskiden hiç olmamasına rağmen bir anda farklı maddelere karşı vücudunuz alerjik reaksiyonlar göstermeye başladıysa bunun nedeni protein eksikliği nedeniyle bağışıklık sisteminizin sağlıksız çalışmaya başlaması olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar zaman zaman kendini ciltte kızarıklık, hapşırık gibi gösterebileceği gibi, gözlerde kızarıklık ve kanlanma, nefes darlığı gibi sorunlara da neden olabilir.

Kendinizi her zamankinden çok daha yorgun ve halsiz hissediyorsanız, yürümek bile size zor geliyorsa..

health

Kendinizi aşırı yorgun hissetmeniz size oldukça doğal bir durum gibi gelse de üzerinde durup tedbir almazsanız ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer kısacık bir mesafeyi yürüyecek olmak bile gözünüzde büyüyor, daha üne başlar başlamaz kendinizi çok yorgun hissediyorsanız büyük bir ihtimalle vücudunuzda protein eksikliği var demektir.

Özellikle spor yapmaya çalışıyor ama ısınma hareketlerini es geçip doğrudan ağır egzersizler yapıyorsanız ya da uyku düzeniniz bozuksa, bu durumlar da vücudunuzun hızla protein tüketmesine neden oluyor. Bu da kısa bir süre sonra protein eksikliği çekmenize neden oluyor.

Eğer siz de benzeri durumlardan şikayetçiyseniz mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmalı, çok geç olmadan tedbirinizi almalı ve protein eksikliğinizi gidermelisiniz.

Ciddi miktarlarda kilo veriyor, verdiğiniz bu kiloları da kastan kaybediyorsanız…

foodnetwork

Eğer kısa sürede ciddi miktarlarda kilolar vermeye başladıysanız başlarda bu durum hoşunuza bile gidebilir ancak dikkat, yaşadığınız aslında oldukça sağlıksız, unutmayın.

Diyet ya da spor yapıyor olsanız bile ayda belirli bir orandan daha fazla kilo vermeniz durumunda mutlaka bir beslenme uzmanına ya da doktora danışın ve vücut değerlerinizi ölçtürün. Eğer kilo kaybınızın büyük bir kısmı kastan olduysa bu, vücudunuzun protein eksikliği çektiğini gösterir.

Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız protein eksikliğinizin boyutuna göre proteinli yiyeceklerden destek alarak ya da doktorunuzun, beslenme uzmanınızın önereceği takviyelerle protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Saç uçlarınız hiç olmadığı kadar çok kırılıyor ya da saçlarınız dökülüyorsa…

nanoil

Protein eksikliği vücudu tepeden tırnağa etkiliyor desek yanlış olmaz gördüğünüz gibi. Vücudumuzun temel yapı taşlarından olması nedeniyle proteinin vücuda az geldiği durumlarda saçlar da sağlıklarını koruyamıyor.

Zayıflamaya başlayan saç kökleri ve saç uçları, protein eksikliği çektiğinizi anlamanın en önemli ipuçlarından. Eğer saç uçlarınız daha önce hiç olmadığı kadar çok kırılıyorsa ya da saçlarınız dökülmeye başladıysa hiç vakit kaybetmeden alanında uzman doktorlara danışmayı ihmal etmemeli, beslenme düzeninizin içine protein yönünden zengin yiyecekleri daha fazla katmayı unutmamalısınız.

El ve hatta ayak tırnaklarınız çok daha kırılgan bir hale geldiyse..

sweetmacaw

Proteinin kemik gelişiminde bile ne denli etkili olduğunu çocukluğumuzdan beri biliyoruz ama eksikliğini ne yazık ki hemen fark edemiyoruz. Oysa protein eksikliği çektiğimizi anlamak için tırnaklarımıza bakmamız bile yetebiliyor.

Zira tırnaklar çok kırılgan hale geldiğinde ya da özellikle ayak tırnaklarında beyaz çizgiler oluşmaya başladığında bu durum, beslenme düzeninize daha çok proteinli yiyecekler sokmanız gerektiği anlamına geliyor. Aksi halde protein eksikliğinin daha ciddi belirtileriyle karşılabiliyorsunuz, aman diyelim.

Cildinizde pul pul dökülme, kızarıklık ya da kuruluk gibi farklı sorunlar kendini göstermeye başladıysa…

bodymindmend

Cildinizin protein eksikliği nedeniyle tıpkı alerjik reaksiyon gösterme ihtimalinin artması gibi nedensiz kızarıklıklar, kuruluklar, pul pul dökülmeler yaşama olasılığı artabiliyor. Bunun da nedeni amino asitlerin cilt sağlığınızı korumada yetersiz olması sayılıyor.

Dolayısıyla eğer protein eksikliğiniz varsa cildiniz her zamankinden çok daha farklı bir hal alabilir, aşırı kuruma ve kızarma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer şu an böyle bir sorunla karşı kaşıyaysanız mutlaka ilgili alanda uzman doktorlara danışmanızda ve proteinden vitaminlere ve minerallere dek, birçok değerinizin ne durumda olduğunu öğrenmelisiniz.

Vücudunuzda meydana gelen küçücük bir kesik bile çok geç iyileşiyorsa..

thekitchn

Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler, yaraların hızlı iyileşmesinde de büyük rol oynuyor. Protein eksikliği söz konusu olduğunda ise tahmin edebileceğiniz gibi yaralar her zamankinden çok daha geç iyileşiyor.

Sözün kısası, mutfakta başınıza gelen küçücük bir kesik kazasının iyileşmesi bile her zamankinden uzun sürmeye başladıysa önlemlerinizi geç kalmadan alın, bizden söylemesi.

Uyumakta güçlük çekiyor, sürekli bir baş ağrısı çekiyorsanız..

theintelligencer

Protein eksikliğinin erken belirtilerinden biri de uykusuzluk olarak görülüyor. Eğer ortada hiçbir neden yokken ve uyumak isterken bir türlü uyuyamıyorsanız, bu durum kendini baş ağrısı, nedensiz bir üzüntü ya da depresyon olarak göstermeye başladıysa bir süre daha fazla proteinli yiyecekler tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Aynı şekilde şiddetli karın ağrıları ve bulantılar söz konusu olmaya başladıysa…

doctoroz

Amino asitlerin sağlıklı oranlarda vücutta bulunması sindirim sisteminin de sağlıklı bir şekilde işlemesinde büyük rol oynuyor. Amino asitlerden, yani proteinlerden yoksun olan bir vücutta sindirim sistemi ne yazık ki çalışması gerektiği kadar çok ve sağlıklı bir şekilde çalışamıyor.

Bu da sık sık çekilen karın ağrıları ve hatta bulantı, kusma gibi durumlarla kendini gösterebiliyor.

Ve kanama gibi diş eti rahatsızlıklarınız oluşmaya başladıysa protein eksikliği çekiyor olabilirsiniz

remedytip

Protein eksikliğinin en yaygın belirtilerinden biri de dişlerde görülüyor. Diş sağlığınız, özellikle de diş eti sağlığınız dönem dönem bozuluyor, dişlerinizi fırçalarken kanamalar meydana geliyorsa bu, amino asitlerin işlerini yeterince yerine getiremediğinin bir işareti sayılıyor. Doğal olarak ilk şüphelenilen durumların başında da protein eksikliği geliyor.

Sözün kısası, başta da söylediğimiz gibi eğer yukarıda bir bir sıraladığımız bu belirtilerden biri, birkaçı veya hepsi sizde de varsa mutlaka vücudunuzdaki protein oranını ölçtürmeli, beslenme uzmanının ya da doktorunuzun önereceği besinlere ağırlık vermeli, gerekli görülmesi durumunda verilen takviyeleri de mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız.

Eğer ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, özel perhizler uygulamanız gereken bir hastalığınız söz konusuysa “Bu belirtiler bende de var, o zaman ben bol bol protein tüketeyim.” diye düşünerek kendi kendinize kararlar almayın, sağlığınıza katkı sağlamak isterken daha çok zarar vermiş olmayın, aman diyelim.

Источник: https://yemek.com/protein-eksikligi-belirtileri/

8 Protein Eksikliğinin Belirtileri ve Semptomları

Protein Eksikliği Belirtilerini Hafife Almayın!

Protein kadar az besin gerekir.

Protein, kaslarınızın, derinizin, enzimlerin ve hormonların yapı taşıdır ve tüm vücut dokularında önemli bir rol oynamaktadır.

Çoğu gıdada protein bulunur. Sonuç olarak, gelişmekte olan ülkelerde gerçek protein eksikliği nadirdir. Bununla birlikte, bazı insanlar halen risk altında olabilir.

Eksiklik çeşitli sağlık problemlerine neden olurken, düşük protein alımı da bir endişe kaynağı olabilir, zira zamanla vücudunuzda ince değişiklikler meydana gelebilir.

Bu makalede düşük protein alımının veya eksikliğinin 8 belirtisi listelenmiştir.

Protein Eksikliği Nedir?

Protein eksikliği, alımınızın vücudunuzun gereksinimlerini karşılayamadığı zamandır.

Dünya genelinde yaklaşık bir milyar insan, yetersiz protein alımından mustariptir (1).

Sorun, özellikle çocukların% 30'unun diyetlerinden çok az protein alması nedeniyle Orta Afrika'da ve Güney Asya'da şiddetlidir (2).

Gelişmiş ülkelerde bazı insanlar da risk altındadır. Buna, dengesiz bir diyeti uygulayan vejetaryenler ve yalnızca et yemeyen vejetaryan ve hastanede yatan hastaları kapsar (3, 4).

Gerçek protein eksikliği Batı dünyasında nadir bulunan bazı insanlar diyetlerinden çok düşük miktar alırlar.

Çok az protein, vücut kompozisyonunda kas yıpranması gibi uzun bir süre boyunca gelişen değişikliklere neden olabilir.

En şiddetli protein eksikliği kwashiorkor olarak bilinir. Genellikle açlık ve dengesiz diyetlerin yaygın olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda görülür.

Protein eksikliği, vücut işlevinin neredeyse tüm yönlerini etkileyebilir. Sonuç olarak, birçok semptom ile ilişkilendirilir.

Bu belirtilerin bazıları, protein eksikliği marjinal olsa bile ortaya çıkmaya başlayabilir. Bunlar, kwashiorkor'un tipik belirtileriyle birlikte aşağıda listelenmiştir.

Özet: Protein eksikliği, insanlar diyetlerinden yeterli miktarda protein almadığında geçerlidir. En şiddetli formu olan Kwashiorkor, gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda görülür.

1. Ödeme

Şişmiş ve şişmiş cilt ile karakterize ödem, kwashiorkor'un klasik bir semptomudur.

Bilim adamları, kan sıvı kısmında veya kan plazmasında en bol miktarda bulunan protein olan düşük miktarda insan serum albüminden kaynaklandığına inanıyorlar (5).

Albumin'in temel işlevlerinden biri, kan dolaşımına sıvı çeken bir kuvvet olan onkotik basıncın korunmasıdır. Bu şekilde albümin aşırı miktarda sıvının dokularda veya diğer vücut bölmelerinde birikmesini engeller.

Azalan insan serum albümin düzeyleri nedeniyle şiddetli protein eksikliği, onkotik basıncın düşmesine neden olur. Sonuç olarak, sıvı dokularda birikir ve şişmeye neden olur.

Aynı nedenle, protein eksikliği karın boşluğunda sıvı birikmesine neden olabilir.Şişkin bir karın kwashiorkor'un karakteristik bir işaretidir.

Ödemenin gelişmiş protein eksikliğinin belirtisi olduğunu unutmayın ki bu gelişmiş ülkelerde görülmemektedir.

Özet: Kwashiorkor'un başlıca semptomları ödem ve şişmiş bir karın.

2. Yağlı Karaciğer

Kwashiorkor'un bir diğer sık ​​karşılaşılan belirtisi karaciğer hücrelerinde yağlı bir karaciğer veya yağ birikimi oluşturmaktadır (6).

Tedavi edilmediğinde, durum yağlı karaciğer hastalığına dönüşebilir, bu da iltihaplanma, karaciğer skarlaması ve muhtemelen karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Yağlı karaciğer, obez insanlarda olduğu kadar, çok alkol tüketenlerde de yaygın bir durumdur (7, 8).

protein eksikliği durumlarında neden oluşur açık olmakla birlikte, araştırmalar lipoproteinler olarak bilinen yağ-taşıt protein, bir bozulmuş sentez durumda (9) katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

Özet: Yağlı karaciğer, çocuklarda kwashiorkor'un belirtilerinden biridir. En kötü senaryolarda, karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

3. Deri, Saç ve Tırnak Sorunları

Protein eksikliği sıklıkla proteinden yapılmış deride, saçlarda ve tırnaklarda iz bırakır.

Örneğin, çocuklarda Kwashiorkor pul pul veya bölme deri, kızarıklık ve pigmentli cilt yamaları (10, 11) ile ayırt edilir.

Saç inceltme, soluk saç rengi, saç dökülmesi (alopesi) ve kırılgan çiviler de yaygın belirtilerdir (12, 13).

Ancak, şiddetli bir protein eksikliği olmadıkça, bu belirtilerin ortaya çıkması pek olası değildir.

Özet: Şiddetli protein eksikliği cildinizi etkiliyor, kızarıklık, pul pul deri ve depigmentasyona neden olabilir. Ayrıca kırılgan çivilere ve saç dökülmesine neden olabilir.

4. Kas Kütlesi Kaybı

Kaslarınız vücudunuzun en büyük protein rezervuarıdır.

Diyetteki protein eksik olduğunda, vücut daha önemli dokuları ve vücut fonksiyonlarını korumak için iskelet kaslarından protein almaya meyillidir. Sonuç olarak, protein eksikliği zaman içinde kas israfına yol açar.

Orta düzeyde protein yetersizliği bile, özellikle yaşlı insanlarda kas israfına neden olabilir.

Yaşlı erkeklerde ve kadınlarda yapılan bir çalışmada, en düşük miktarda protein tüketenlerde kas kaybının daha fazla olduğu tespit edildi (14).

Bu, artan bir protein alımının yaşlılık ile birlikte gelen kas dejenerasyonunu yavaşlatabileceğini gösteren diğer çalışmalar tarafından da doğrulanmıştır (15).

Özet: Protein, kas büyümesi ve bakımı için gereklidir. Kas kütlesi kaybı yetersiz protein alımının ilk işaretlerinden biridir.

5. Büyük Kemik Kırıkları Riski

Düşük protein alımından etkilenen tek doku kaslar değildir.

Kemikleriniz de risk altındadır. Yeterli miktarda protein tüketmemesi kemiklerinizi zayıflatabilir ve kırık riskini artırabilir (16, 17, 18).

Postmenopozal kadınlarda yapılan bir çalışmada daha yüksek bir protein alımının kalça kırıklarının daha düşük bir riski ile ilişkili olduğu bulundu. En yüksek alım,% 69'luk bir azalma riski ile bağlantılıydı ve hayvan kaynaklı proteinin en fazla yararı olduğu ortaya çıktı (19).

son kalça kırığı postmenopozal kadınlarda bir başka çalışma Yarım yıl boyunca günde protein takviyelerinin 20 gram alarak 2 oranında kemik kaybı yavaşladı gösterdi.% 3 (20).

Özet: Protein, kemiklerin kuvvetini ve yoğunluğunu korumaya yardımcı olur. Yetersiz protein alımı düşük kemik mineral dansitesine ve kırık riskinde artışa bağlanmıştır.

6. Çocuklarda Büyümüş Büyüme

Protein sadece kas ve kemik kütlesi korumaya yardımcı olmaz ayrıca vücut büyümesi için de gereklidir.

Böylece yetersizlik veya yetersizlik, büyüyen bedenleri sürekli bir beslenme gerektiren çocuklara özellikle zararlıdır.

Aslında, boğulma çocuklukta yetersiz beslenmenin en yaygın belirtisidir. 2013'te tahmini 161 milyon çocuk büyüme sıkıntısı çekti (21).

Gözlemsel çalışmalar, düşük protein alımı ve bozulmuş büyüme arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir (22,23).

Bozulmuş büyüme aynı zamanda çocuklarda kwashiorkor'un ana özelliklerinden biridir (24).

Özet: Yetersiz protein alımı, çocuklarda büyümeyi geciktirebilir veya önleyebilir.

7. Enfeksiyonların Artan Ciddiyeti

Bir protein açığı, bağışıklık sisteminde zarara neden olabilir.

Bozulmuş bağışıklık fonksiyonu, ciddi protein eksikliğinin yaygın bir semptomu olan enfeksiyon riskini veya şiddetini artırabilir (25, 26).

Örneğin, farelerde yapılmış bir çalışma, sadece% 2 protein içeren bir diyetin ardından% 18 protein sağlayan bir diyetle karşılaştırıldığında daha ciddi bir influenza enfeksiyonu ile ilişkili olduğunu gösterdi (27).

Marjinal düzeyde düşük protein alımı bağışıklık fonksiyonunu bozabilir. Dokuz haftalık düşük proteinli bir diyet sonrasında yaşlı kadınlarda yapılan küçük bir çalışmada, bağışıklık tepkileri önemli ölçüde azaldı (28).

Özet: Çok az protein yemek vücudunuzun, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini zayıflatabilir.

8. Daha Fazla İştah ve Kalori Alımı

Kötü iştah şiddetli protein eksikliğinin semptomlarından biri olmasına rağmen, tersinin hafif form eksikliği için doğru olduğu görülmektedir.

Protein alımı yetersiz olduğunda, vücudunuz iştahınızı artırarak protein durumunuzu yeniden kurmaya ve sizi yiyecek bir şeyler bulmaya teşvik eder (29, 30).

Fakat protein açığı, en azından herkes için değil, beslenme dürtüsünü amaçsızca yönlendirmez. Protein açısından yüksek olma eğilimi gösteren tuzlu gıdalar için insanların iştahını seçici olarak artırabilir (31).

Bu, gıda sıkıntısı çektiği zamanlarda kesinlikle yardımcı olabilir, ancak sorun, modern toplumun tuzlu, yüksek kalorili gıdalara sınırsız erişim imkânı sağlamasıdır.

Bu kolay gıdaların birçoğu protein içeriyor. Bununla birlikte, bu gıdalardaki protein miktarı verdikleri kalorilerin sayısına kıyasla oldukça düşüktür.

Sonuç olarak, kötü protein alımının, protein kaldıraç hipotezi olarak bilinen bir fikir olan kilo artışı ve obeziteye yol açabileceği düşünülmektedir (32).

Tüm çalışmalar hipotezi desteklememekle birlikte protein, karbonhidrat ve yağdan çok daha doyurucudur (33, 34).

Bu artan protein alımının genel kaloriyi azaltabilmesinin ve kilo kaybını teşvik etmesinin bir nedeni de budur (35, 36).

Her zaman acıkıyormuş gibi hissediyorsanız ve kalori alımınızı kontrol altında tutmakta güçlük çekiyorsanız, her yemeğe biraz yağsız protein eklemeyi deneyin.

Özet: Düşük protein alımı iştahı artırabilir. Gıda sıkıntısı çektiğinde daha fazla bir iştah faydalı olsa da, yiyecek bolca kilo artışı ve obezite oluşturabilir.

Ne Kadar Protein'e ihtiyacınız var?

Herkesin aynı protein gereksinimi yoktur. Vücut ağırlığı, kas kitlesi, fiziksel aktivite ve yaş gibi birçok faktöre bağlıdır.

Muhtemelen vücut ağırlığı protein gereksinimlerinin en önemli belirleyicisidir. Sonuç olarak, öneriler her kiloluk kilo veya vücut ağırlığının gramı olarak sunulur.

Önerilen günlük ödenek (RDA), vücut ağırlığının her kilogramı için 0,4 gram protein (0,8 gram / kg) 'dir. Bilim adamı, bunun çoğu insan için yeterli olacağını tahmin ediyor.

Bu, 165 kilo (75 kg) ağırlığındaki bir yetişkin için günde 66 gram protein çevirir.

Sporcular için Amerikan Spor Hekimliği Kolu, vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0,5 ila 0,6 gram arasında değişen günlük bir protein alımı önermektedir (kg başına 1,2-1,4 gram), bu da yeterli olmalıdır kasların bakımı ve eğitimi için (37).

Bununla birlikte, bilim adamları ne kadarının yeterli olduğunu kabul etmiyor. Uluslararası Spor Beslenme Derneği'nin günlük önerisi sporcular için kilo başına (kilogram başına 2 gram) 0,9 gram proteintir (38).

Atletler gibi, yaşlı yetişkinlerin de protein gereksinimi daha yüksek gibi görünüyor.

BKA şu anda yaşlılar ve genç yetişkinler için aynı olsa da, çalışmalar, bunun gereğinden az olduğunu ve vücut ağırlığının kilogramı başına 0,5 ila 0,7 gram (kg başına 1,2-1,5 gram) ) yaşlı insanlar için (39, 40).

Basitçe, eğer yaşlıysanız veya fiziksel olarak aktifseniz, günlük protein gereksinimleri, muhtemelen şu anki BKG'sinden 0,4 gram / kilo başına (kg başına 0,8 gram) daha yüksektir.

En zengin protein kaynakları arasında balık, et, yumurta, süt ürünleri ve baklagiller bulunur.

Özet: Protein için RDA, pound başına 0,4 gramdır (kg başına 0,8 gram). Bununla birlikte, çalışmalar, sporcu ve yaşlı erişkinler için şartların daha fazla olabileceğini gösteriyor. Tartışmanın konusu ne kadar büyük.

Bottom Line

Protein vücudunuzun her yerinde bulunur. Kaslarınız, cildiniz, saçlarınız, kemikleriniz ve kanınız büyük oranda proteinden oluşur.

Bu nedenle protein eksikliği çok çeşitli semptomlara sahiptir.

Ciddi protein eksikliği, şişme, yağlı karaciğer, cilt yenilenmesine, enfeksiyonların şiddetinin artmasına ve dublor büyümesine neden olabilir.

Gelişmiş ülkelerde gerçek eksiklik nadir görülürken, alımı düşük alımı kas yıpranmasına ve kemik kırıkları riskini artırmaya neden olabilir.

Bazı kanıtlar, çok az miktarda protein almanın iştahı artırabileceğini ve aşırı yeme ve obeziteyi teşvik ettiğini göstermektedir.

En iyi sağlık için, her öğünde protein açısından zengin gıdaları içerdiğinden emin olun.

Источник: https://tr.medic-life.com/8-signs-and-symptoms-of-protein-deficiency-17945

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть