Protez Dişler Nasıl Temizlenir?

içerik

Diş Protezi Nedir? Protez Diş Nasıl yapılır

Protez Dişler Nasıl Temizlenir?

Yapma dişlerin, hastanın ağzına çok iyi oturması gerekir. Bu nedenle hastanın çenesinden alınan bir model üstünde yapılırlar. Modeller, üst ve alt çenenin, bunların biçimini alan yumuşak bir maddeyle kalıbının çıkarılmasıyla yapılırlar.

Kalıp çıkarıldığında içine alçı dökülüp donması beklenir. Protez diş yapıştırıcı için size marka önerimiz yoktur çünkü bir çok marka yapıştırıcı eczanelerde ve shoplar da bulunmaktadır.

Protez diş fiyatları için bize ulaşırsanız size uygun fiyat ve ödeme seçeneklerini sunmaya çalışacağız.

protez diş yapımı

Birkaç dişe gereksinimi olan hastalara, “kısmi protez diş” yapılır ve öteki doğal dişlerle aynı düzeye yerleştirilir.
Dişlerinin tümünü yitirenlere “total protez diş” uygulanır. Yani dişler dilin içeriden uyguladığı güçle, dışarıdan yanakların ve dudağın uyguladığı gücü dengeleyecek biçimde yerleştirilir.

Bir başka önemli nokta da dişlerin dikey boyutudur. Diş hekimi, alt çenenin doğru dikey pozisyonunu, üst çenenin ki ile orantılı olarak hesaplar ve bunu hastanın ağzına koyduğu bir balmumu parçasıyla ölçer. Bu uygulama “mumlu kapanışta dikey boyut” olarak bilinir. Son olarak, dişlerin doğru renk ve biçimleri seçilir.

Protezler laboratuvarlarda yapılır. Diş hekimi hastanın ağzında, protezin bir balmumu kopyasını dener. Böylece kusursuz bir oturuş için son bir kontrol yapılır.Oturtulduktan sonra

Protez diş bir kez takıldıktan sonra, hastanın buna alışması yaklaşık bir ay alır.

Uzun süre dişsiz kalmışsa, uyum sağlaması iyice güç olmaktadır.

Başlangıçta konuşma sorunları olur, ama hasta protezin biçimine göre, konuşmasını nasıl değiştireceğini zamanla öğrenir.

Protez diş ile yemek başlangıçta çok rahatsızlık verir, ama hasta bir süre sonra gerekli değişiklikleri yaparak buna da alışır. Bazen protezin uygulandığı çenede, bazı yerler acıyıp şişebilir, ama bu kusurlar kolaylıkla düzeltilir.

Protez diş geceleri çıkarılıp, ıslak tutulmalıdır. Bir fırça ile temizlenerek, lekelenmelerini önlemek de önemlidir. Eğer lekelenirlerse, bazı bileşimlerle temizlenebilirler.
Protezlerin, herhangi bir rahatsızlık yaptıklarında, ya da bunun dışında, belirli aralıklarla diş hekimince kontrol edilmesi gerekir. Çenenin biçimi değiştikçe protezler de değiştirilmeli ya da desteklenmelidir.

Köprü Diş

Köprü, eksik bir dişin yerine yapay bir dişin konmasıdır; ama protezin tersine kalıcıdır ve komşu dişe tutturulur. Dolayısıyla, köprü ancak ağızda sağlam diş bulunduğunda ve sağlıklı diş etleri olduğunda önerilir.

köprü diş

Köprü, komşu dişe tutturulduğunda, destek olarak kullanılan dişin dış tabakaları, fazlalık yaratacağından çıkarılır.
İlk adım diş hekiminin ölçü almasıdır. Daha sonra laboratuvarda köprü yapılır. Dişin köprüye göre hazırlanması ve köprünün laboratuvarda yapımı zaman alan ve titizlik isteyen bir iştir.

Kron yapımı (kaplama) Nedir

Kron dişin görünen bir kesiminin doldurulmasıdır. Genellikle, dolgu maddesiyle doldurulamayacak biçimde kırılan ya da çürüyen bir dişin biçiminin ve görünüşünün düzeltilmesi amacıyla uygulanır.

Kron türleri

Dişten yeterli bir bölümün kaldığı durumlarda, dişin çevresini saracak biçimde bir kron yapılır. Buna “ceket kron”adı verilir.

Diş, krona sağlam bir temel oluşturamayacak durumdaysa, destek için diş köküne bir metal mil uygulanır. Buna milli kron denir.

Bazı durumlarda da, dişin ortasına küçük çelik mil konarak, desteğin öbür bölümü dolgu maddesinden yapılır.

Ceket kronun yapımı

Önce iğneyle lokal anestezi uygulanır; sonra kronun uygulanabileceği uygun bir temel oluşturacak biçimde dişin çap ve yüksekliği azaltılır. Bu yapıldıktan sonra, kökün bir örneği alınır ve kron için uygun renk seçilir.

İyi yapılmış bir kron uzun süre dayanabilir; ama sağlamlığı ve yanındaki dişin çürüyüp çürümediği sık sık kontrol edilmelidir. Kron, normal çiğneme ve ısırmanın yaratacağı zorlamalara dayanıklıdır; ancak fındık kırmak gibi aşırı güçle karşı karşıya bırakılmamalıdır.

Kaplamam var ve yemek yerken kırılmasından korkuyorum. Gerçekten böyle bir teh var mı?Kronlu dişler, yemek yerken oluşacak normal yükü kaldıracak güçtedir; ancak aşırı sert maddeler ısırıldığında kırılabilirler.

Dişçim 12 yaşındaki kızımın, kırılan dişine ceket uygulanması için henüz küçük olduğunu söylüyor. Neden?

Ceketin yapımında, dişin kaplamayla aşırı büyük hale gelmemesi amacıyla küçültülmesi söz konusudur. Çocuklarda diş özü boşluğu (dişin ortasındaki yumuşak dokuyu içeren bölüm) aşırı geniştir ve kron hazırlanırken zedelenebilir. Kızınız büyüdüğünde, diş özü bölümü de küçülecek ve kronun hazırlanması kolaylaşacaktır.

Kırılan dişime yapılabilecek tek şey kron mudur?

Hayır. Yalnızca küçük bir bölümü kırıldıysa, yerini doldurmak için yapışkan bir dolgu maddesi kullanmak olasıdır. Bu madde dişe yapıştırılır ve genellikle birkaç yıl dayanır. Ancak, kron daha kalıcı bir çözümdür.

Protezim çok gevşek, yerine nasıl oturtabilirim?

Bazı yapıştırıcılar vardır, ama bu yeterli bir çözüm değildir. Sorunu diş hekiminizle tartışmalısınız. Protezin içini kaplayarak ya da daha iyi emici güç sağlama amacıyla uçlarını genişleterek sorunu halledebilir.

Yaşlandıkça protezim rahatsız ediyor. Ne yapabilirim?

Dişler çıkınca, onları destekleyen kemikler zamanla düzleşip protezlerin gevşemesine neden olurlar. Bu nedenle, genellikle her 5 yılda bir değiştirilmeleri gerekir.

Diş protezleri, kronlar ve köprüler

Diş protezleri, kronlar ve köprüler, yalnızca zedelenen ya da eksilen dişin yerini tutmakla kalmaz, aynı zamanda yüzün biçiminin bozulmasını ve öteki dişlerin anormal gelişimini de önler.

Diş protezleri yapay dişlerdir ve çoğu ülkede erişkin nüfusun yarısına yakını tarafından kullanılmaktadır. Bunlar çürüme, damak hastalığı ya da kaza sonucu yitirilen ya da hiç gelişmemiş olan dişlerin yerini alırlar.

Dişlerdeki boşluklar oldukça çirkin bir görünüme neden olurlar.

Protez kullanan kişiler, protezin normal görünüşü kazandırmadaki rolünü iyi bilirler.

Gizli yararları

Bütün dişler yitirildiğinde, dudakların ve yanakların desteği de yitirilmiş olur. Bu, insana çökük yanaklı ve yaşlı bir görünüm verir. Ayrıca ağız, dişler olmayınca aşırı kapanır. Protez, bu sorunların tek çözümüdür.

Birkaç dişin eksilmesi, komşu dişlerin yanlış açılarda büyümesine neden olarak, diş eti hastalıklarına yol açar. Ayrıca, karşı dişle üst üste gelen bir diş, öteki dişin eksikliği durumunda diş etin de olması gereken düzeyden çok daha yüksek bir düzeyden çıkar. Protez iki sorunun da ortaya çıkmasını önler.

Ayrıca kişinin daha iyi çiğneyip daha rahat konuşmasını sağlar. Sonuç olarak protez, gerçek dişler kadar olmasa da, birçok yarar sağlar.

Источник: https://disimplant.web.tr/dis-protezi-nedir-protez-disler-nasil-yapilir/

Protez diş nasıl temizlenir?

Protez Dişler Nasıl Temizlenir?

Diş Protezlerinizi (takma diş )temizlemek doğal dişlerinizin bakımı kadar önemlidir, ancak süreç biraz farklıdır. Diş protezlerinizi evde kendiniz doğal yollardan kolay ve pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Diş protezlerinizin yıllar geçerken rahat bir şekilde kullanmaya devam etmek için rutin olarak bakım yapmanız gerekir.

Diş Protezlerinizi kolayca, güvenli ve hijyenik olarak nasıl temizleneceğini detaylı bir şekilde anlattık.

Takma dişler nasıl çıkarılır(Diş protezleri nasıl çıkarılır) ?

1. Herhangi bir şey yapmadan önce, yanlışlıkla düştüğü taktirde protezlerinizin kırılmasını önlemek için önce lavaboyu ılık suyla doldurun.

2. Ağzınızı gargara veya ılık su ile çalkalayın – mümkünse alkolsüz ağız gargara kullanın.

3. Üst protezleri çıkarmak için başparmağınızı ön dişlerinizin iç tarafına doğru bastırın ve sonra burnunuza doğru ve dışarı doğru itin.

4. Düşen protezi çıkarmak için yavaşça sallanan bir hareketle çekin.

5. Yaralanmayı önlemek için, hiçbir koşulda, protezlerinizi gevşetmeye zorlamak için parmaklarınız (tırnaklarınızın değil) dışında hiçbir nesne kullanmayın.

Diş Protezleri nasıl temizlenir? Takma diş temizliği

Sirkeyle diş protezi temizlemek:Ev sirkesi hem dezenfekte etmek için hem de özellikle tartarın çıkarılması için etkili olan doğal bir protez temizleyicidir.

Bazı çalışmalarda sirke dezenfeksiyonunun Candida albicans ( oral mantar) için tercih edilen yöntem olduğu sonucuna varmışlardır.Sirkenin asidik yapısı özellikle tartarın giderilmesinde etkilidir.

 Sıklıkla kahverengi renklendirmeye sahip bu tortular sıklıkla protez çatlaklarında birikmektedir.*Nasıl hazırlanır ve kullanılır?

Beyaz sirkeyi ve suyu eşit şekilde karıştırın. Protezleri gece boyunca bu karışım içinde bekletin.

Karbonat ve sirke ile diş protezi temizlemek:
Karbonat ve sirkeyi cam bir kapta birleştirin ve çözelti kabarmaya başlayana kadar karıştırın. Daha sonra tüm gece dişleri çözelti içinde bekletin. Bu, dişlerinizi beyaz ve temiz tutmak için mükemmel bir doğal alternatiftir.

Aloe Vera ile Takma diş temizliği:
Bu jel, mantar büyümesinin önlenmesine dır. Jelleri günde iki kez protezlere uygulayıp birkaç dakika sirke ve yarım suyla ile yıkayarak plakadaki lekeleri giderebilirsiniz.

Bulaşık Deterjanı ile diş protezi temizlemek:Yanlış bilinenin aksine dişlerinizi bulaşık deterjanı ile temizlemek, muhtemelen en iyi seçimlerden biridir. Aşındırıcı olmayan bulaşık deterjanı muhtemelen herkesin evine mevcuttur.

Küçük bir miktar bulaşık deterjanını suyla karıştırarak diş protezlerinizi rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

takma diş temizliği

Gargara ile diş protezi temizlemek:
Ağız gargaraları genellikle hoş bir lezzet ve kokuya sahiptir. Bazı gargaralar antibakteriyeldir.Diş protez temizliği için gayet uygundur fakat bazı gargaralar renkli olduğu için protezin renklendirebilir bu konuda dikkat edilmesi gerekir.

Ultrasonik temizleme cihazı ile Takma diş temizliği:
Ultrasonik bir temizleyici kullanarak protez bakımınızı yapabilirsiniz ayrı yetende fırçalama eklerseniz daha etkili bir temizlik elde etmiş olursunuz. Bu cihazlar fırçalamanın yerini almaz, ancak genel temizliği daha etkili hale getirmeye yardımcı olurlar.

Protez diş temizliğinde fırçalama nasıl olmalıdır?

Her türlü temizleme işlemi protezi fırçalama ile başlamalıdır. Protez yüzeylerinden büyük miktarlardaki kalıntıları (dental plak, artık gıda) çıkarmanın en hızlı ve en etkili yoludur.
Ne tür bir fırça kullanmalısınız?İstediğiniz herhangi bir fırça türünü kullanabilirsiniz.

Orta derecede yumuşak kıllı fırça bunun için idealdir.Sert kıllı fırçalar protezinizi çizebilir.Protez temizliği için özel bir fırça.Protez fırçaları.Protez fırçası kullanmak iyi bir seçimdir. Bu tip ürün tipik olarak çift fırça kafası tasarımına sahiptir.

* Bunlardan biri konik bir şekle sahiptir, böylece protezlerin iç (içbükey) yönüne sığabilir. Ve, kısmi takma dişler durumunda rahat temizler.* Fırçanın diğer tarafı daha geniş, daha geleneksel bir kıl tasarımına sahiptir. Bu, fırçalar dışbükey ve geniş yüzeylerinin temizlenmesi için tasarlanmıştır.

* Kılların sertliği, özellikle protezlerin fırçalanması için tasarlanmıştır.

* Manuel el becerisi bozuk olan kişiler için, bazı protez fırçalarının sap kısımları diğerlerinden daha kalındır buda daha kolay tutmaya ve kavramaya yarar. Diş fırçalarınında temizliğe ihtiyacı vardır. Diş fırçası nasıl temizlenir merak ediyorsanız yazımızı okumalısınız. Diş fırçası nasıl temizlenir?

protez diş nasıl temizlenir

Diş Protezlerini fırçalama tekniği/talimatları:

İlk adım olarak, protezleri(Takma diş)soğuk suyla iyice yıkamalısınız. Yıkamak kalıntıları temizleyecektir.
Önemli!- Asla kuru bir protez fırçalamamalı veya kuru bir fırça kullanmamalısınız. Temizliği sadece su olduğunda yapın. Suyle temizlik yapmak yüzey çiziklerinin en aza indirilmesine yardımcı olur.

 1.  Nemlendirilmiş fırçanızla protezinizin her yüzeyini hem içte hem dışta hafifçe fırçalayın. Sert bir şekilde fırçalamaktan ziyade, hafifçe yapmalısınız fırçalamayı.
 2. Tüm protezdeki yapıştırıcı kalıntıları, fırçalama işlemini gerçekleştirmeden önce ya da yaparken çıkarılmalıdır.
 3. Fırçalamayı bitirdikten sonra protezi soğuk su ile iyice yıkayın.
 4.  Genel bir kural olarak, takma dişlerin kurutmamak gerekir. Eğer kurutulursa, uyumları değişebilir. Yani, eğer protez dişlerinizi ağzınıza geri sokmayacaksanız, tamamen suya batırılmalıdır.

Diş Protezi bakımı nasıl olmalı?
Çıkarılabilir kısmi veya tam protezler, onları temiz tutmak, leke bırakmamak ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için uygun bakım gerektirir. İyi bir protez bakımı için:

 • Yedikten sonra takma dişlerini çıkarın ve durulayın.*Gıda kalıntılarını ve diğer takılan parçacıkları temizlemek için protezlerinizin üzerine su dökün. Tezgaha veya lavaboya bir havlu koyarak üzerinden su gezdirirseniz, elinizden kayıp düşersede kırılmasını önlemiş olursunuz.
 • Protezlerinizi(Takma diş)dikkatli kullanın.*Temizlik yaparken plastiği veya klipsleri bükmediğinizden veya bunlara zarar vermediğinizden emin olun.
 • Protezlerinizi çıkardıktan sonra ağzınızı temizleyin.*Dilinizi, yanaklarınızı ve ağzınızın (damak) çatısını temizlemek için gazlı bez veya yumuşak bir diş fırçası üzerinde yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Diş etlerinizde kalmış protez yapıştırıcılarını çıkarın.
 • Protezlerinizi en az günde bir kere fırçalayın.*Takma dişlerinizi her gün çıkarın ve temizleyin. Yiyecekleri, plakları ve diğer birikintileri temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça ve aşındırıcı olmayan protez temizleyici ile ıslatın ve fırçalayın. Takma diş yapıştırıcı kullanıyorsanız, kalan yapıştırıcıyı çıkarmak için diş etlerine uygun olukları temizleyin. Protez temizleyicileri ağzınızın içinde kullanmayın.
 • Geceleri protezleri ıslatın.Çoğu protez tipinin şeklini korumak için nemli kalması gerekir. Protezleri gece boyunca hafif bir protez ıslatma solüsyonuna veya suya yerleştirin.
 • Özellikle protez-ıslatma solüsyonu kullanıyorsanız, diş protezlerinizi ağzınıza koymadan önce iyice durulayın.*Yutulursa kusma, ağrı veya yanıklara neden olan zararlı kimyasallar içerebilir.
 • Düzenli diş muayenelerinizi planlayın.*Diş hekiminiz, protezlerinizi incelemek ve profesyonelce temizlemek için ne sıklıkla ziyaret etmeniz gerektiğini söylecektir.
 • Gevşek bir formdaysanız dişçinize bakın.*Takma dişleriniz gevşerse, diş hekiminizi hemen görün. Gevşek protezler tahrişe, yaralara ve enfeksiyona neden olabilir.

Diş protezleri için kaçınmanız gereken durumlar:

 • Aşındırıcı temizlik malzemeleri. Çok aşındırıcı olduğundan ve protezlerinize zarar verebileceğinden sert kıllı fırçalardan, güçlü temizleyicilerden ve sert diş macundan kaçının.
 • Beyazlatıcı diş macunları.
 • Beyazlatıcı macunlar olarak adlandırılan diş macunları sıklıkla diş protez dişlerinin rengini değiştirmek için peroksit içerir.
 • Çamaşır suyu içeren ürünler. Ağartma ürünlerini kullanmayın çünkü bunlar protezleri zayıflatabilir ve rengini değiştirebilir. Protezleri metal ataşmanları ile klor içeren solüsyonlara batırmayın çünkü metali lekeleyebilir ve korozyona uğratır.
 • Sıcak su. Protezlerinizi eğebilecek sıcak veya kaynayan sulardan uzak tutun.

Diş protezinden kaynaklı ağızda ağrı yara veya tahriş olduğunda yapılması gerekenler: 

 1. Protez kısmi belirli bir bölgeye çok fazla baskı uygularsa ağzınızda ağrılı noktalar oluşabilir. Boğaz lekeleri küçük bir nokta olarak görülebilir ve diş eti dokularında yayılabilir.
 2.  Eğer bunu yaşarsanız, diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz baskıyı hafifletmek için uygun ayarları yapabilirler.
 3.  Asla protezinizi kendinizi ayarlamaya veya onarmaya çalışmayın. Protezinize kolayca zarar verebilir.

Protezlerinizi (Takma diş )saklamak
Kurumalarını önlemek ve şeklini korumak için uzun süre kullanmamanız halinde takma dişlerinizi bir bardak suya koyun.

Bu basit talimatları izlerseniz, protezlerinizin ağızınıza en rahat uyumunu ve sağlamlığını sağlamış olursunuz.  Takma dişlerin nasıl çıkarılacağı veya nasıl temizleneceği konusunda herhangi bir sorun yaşarsanız, diş hekiminize başvurmaktan çekinmeyin.

 • Hasır sepetler nasıl temizlenir?
 • Diş protezi tableti ile temizlik

Источник: https://www.nenasiltemizlenir.com/protez-dis-nasil-temizlenir/

Protez Dişlerin Bakımı | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Protez Dişler Nasıl Temizlenir?

Protez dişler; hastanın kaybetmiş olduğu dişlerin yerine, dişlerin eski görevlerini yerine getirmeleri sağlanması amacıyla bir takım yapay materyallerden hazırlanan organlardır.

Dişler diş çürüğü veya diş eti hastalıkları sebebiyle kaybedilmeye başladığında, kişi günlük yaşamını idame etme, besinlerin tüketilmesinde yaşanan sıkıntılar ve estetik gibi sorunlarla baş başa kalmaktadır.

  Hastalar estetik bakımından hayal ettikleri görünüme ve sağlıklı ağız yapısına ancak yapılacak olan protetik tedavilerle yeniden kavuşabilirler.

Protez dişler hastaya uygulanmadan önce, hastalarımızın bazıları psikolojik bakımdan kendilerini rahatsız hissedebilirler ve hatta gülmeyi dahi unutabilirler. Çok kısa bir sürede uygulanan protez dişlerle, hastanın psikolojik bakımdan da kendini daha rahat hissetmesi ve daha rahat gülmesi sağlanmış olur.

Diş Protezi’nin Amacı Nedir?

Protez dişlerle, hastanın kaybettiği ağız fonksiyonları, yeniden kazandırılmaya çalışılırken, aynı şekilde bozulan konuşma tarzının da düzeltilmesivle estetik görünüşün de daha iyi olması hedeflenmektedir.

Böylece, büyük seviyede kaybedilmiş olan ağız sağlığı yeniden düzeltilirken,  eksik veya zarar görmüş dişler ile yaşama mecburiyetinde kalan kişilerin, psikolojik bakımdan da hissetmiş oldukları olumsuzluklar ortadan kaldırılır.

Örneğin ön dişlerini kaybetmiş bir hastanın yapılan protezlerle yeniden gülmesi sağlanırken arka dişlerini kaybeden ve yemekleri adeta yutarak tüketen hastanın protezleri tamamlandığında besinleri rahat tüketmesi ve diğer çıkabilecek sindirim sistemi rahatsızlıklarının da oluşması engellenir.

Yine dişlerindeki bazı kayıplar yüzünden toplum içindeki sosyal konumu zedelenebilecek olan hastanın protezleri tamamlandığında hayat standardı yükselecek,sosyal konumu da artacaktır.

Niçin protezlerinizi günlük olarak temizlemelisiniz?

Sağlıklı dişlerimizde bile temizlik ne kadar önemli ise yapılan protezlerin bakımı da en az o kadar önemlidir. Aşağıdaki sorunlara sebebiyet verecek, plak, yiyecek artığı, ve tartarın meydana gelmesini önlemek için, günlük temizlik düzenli yapılmalıdır.

 • Estetik görünüm ve estetik sorunları,
 • Ağız da oluşan kötü koku
 • Protez altında olan dokunun tahriş olması (iritasyonu)
 • Ağızda enfeksiyon görülmesi

Protez diş çeşitleri nelerdir?

Kullanılacak olan protez dişler, hastanın ihtiyacına göre değişiklikler gösterir.

Sabit Protezler: Sabit protez, metal veya zirkonyum destekli porselen kron ve köprüler inley porselenler hsatanın ağızda kalan dişlerinin üzerine  yapıştırılan bir protezler çeşididir. Sabit olarak yapıştırıldıkları için, ancak diş hekimi tarafından çıkartılabilirler .

Hareketli Protezler: Genel olarak, ağızda bulunan bütün dişlerin kaybedildiği zamanlarda uygulanan protez çeşididir. Günümüzde genç yaşlı fark etmeksizin dişlerinin büyük kısmını veya tamamını kaybeden bazı hasatların  tercih ettikleri  bir protez çeşididir. Hasta bu dişleri kendisi istediği zaman çıkarıp takabilmektedir.

Total Protezler: Hastanın bütün dişerini kaybetmiş olduğu durumlarda uygulanan bir protez çeşididir.Hasta istediği zaman takıp çıkartabilir.

Parsiyel Protezler: Dişlerin bir kaçının kaybedilmesi halinde, parsiyel protez uygulanır. Bu sistem ile protez, hastanın ağzına kanca ve  tırnak yardımıyla hastanın kalan dişlerinden destek alarak tutturulur. Hasta istediği zaman takıp çıkartabilir.

Hassas Bağlantılı Protezler: Daha estetik görünümü olan (kanca barındırmayan) protez diş uygulamasıdır. Bir miktar diş eksikliği olan hastalarda uygulanabilmektedir. Protez üzerindeki hassas bağlantı sayesinde ağızda oynaması engellenbilmektedir. Hasta istediği zaman takıp çıkartabilir.

İmplant Üssü Protezler: Sabit protez ve hareketli protez olmak üzere, ikiye ayrılır. Sabit olanlar, tek ya da daha fazla diş kayıplarında implanttan destek alınması ile yapılan kron yada köprülerdir.

Ancak hekim tarafından sabitlenip çıkartılabilir. Hareketli olan grupta ise, ağızda bulunan bütün dişlerin tamıyla kaybedilmesi ve kemiklerin yeterli olmadığı zamanlarda  implanttan destek alınarak uygulanan bir protez çeşididir.

Hasta istediği zaman takıp çıkartabilir.

Protezlerimi nasıl temiz tutabilirim?

 • Yemek yedikten sonra, hasta tarafından takılıp çıkartılan protezler suda yıkanmalı, yiyecek artıkları temizlenmelidir.Sabit olan protezler ise mutlaka diş fırçası ile temizlenmeli ayrıca hekimin önerdiği ara yüz fırçaları ve diş ipi ile  temizlik desteklenmelidir.
 • Günlük öğünlerin ardından ve mutlaka gece yatmadan hemen önce düzenli bir şekilde dişlerinizi ve protezleri fırçalamalısınız. Bu işlem sayesinde,  plak ve leke oluşumu önlenecektir.
 • Fırçalama sırasında su ve bir takım diş macunları yada protez bakım malzemeleri kullanılabilir. Aşındırıcı özelliği olan tozlar kullanılmamalıdır. Aksi taktirde, protezin dış yüzeyi çizilerek, bu yüzeyler üzerinde artıklar toplanmaya ve protez üzerinde renk değişimi oluşmaya başlar.
 • Protez temizliğinde, özel ara yüz fırçaları yada normal diş fırçaları  kullanılabilmektedir.
 • Protezin bütün yüzeylerini dikkatlice temizlemeye çalışın.
 • Eğer hareketli protez kullanılıyorsa geceleri protez, özel protez sıvılar içerisinde bekletilebilir. Kimyasal maddeye maruz kalmış olan protezinizi, iyice yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
 • Hareketli protezin içine işlemiş olan lekeler ve tartarlar, yalnızca bir doktor tarafından ultrasonik malzemeler ile temizlenebilir.

Protez dişlerin bakımının önemi nedir?

Protez dişlerin bakımı, dişlerin dış görüntüsünün herhangi bir zarar görmemesi ve ağız da oluşacak koku ile, ağız içinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı oldukça önemlidir. Bunun dışında, protez dişler temizlenmediği zaman diş etinde çekilmeler meydana gelebilir.

Protez dişlerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

 • Sabit protezlerin temizliğinde eczanelerde sıklıkla bulunan özel diş ipleri kullanılmalıdır. Bu diş ipi sabit protezlerin temizlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Hareketli protezlerin temizliğinin en etkili yolu kimyasal sıvılarda bekletmektir.
 • Yemeklerden sonra protezler çıkarılıp su ile temizlenmelidir.
 • Öğün aralarında ve yatmadan önce mutlaka protezler fırçalanmalıdır.
 • Fırçalama işleminde normal ve protez diş fırçaları ve protez dişler için üretilen macunlar kullanılabilir.
 • Fırçalama işleminde bütün yüzeyler tam olarak temizlenmelidir.
 • Protez temizliğinde aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Çünkü diş yüzeyinde çizilmeler olur ve zamanla lekeler oluşur.
 • Protez üzerinde oluşan tartar ve protez içindeki kalıcı lekeler diş hekimi tarafından temizlenmelidir.
 • Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
 • Protez dişlerin takılmasından sonra da rutin olarak diş hekimi kontrollerine gidilmelidir.

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-protezleri-ve-bakimi/

Protez Diş Tedavisi (Protetik)

Protez Dişler Nasıl Temizlenir?

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

İnsan sağlığı açısından önemli bir konumda olan dişler, genelde ağız sağlığında dikkat edilen en önemli hususlar arasında yer alır. Dişlerde temizliğe ve bakıma ne kadar dikkat edilse de sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Ortaya çıkan sorunların tedavisinde çeşitli yöntemler ön plana çıkar ve bunlardan biri de protez diş tedavisidir.

Protez diş tedavisi genelde diş tedavisinde en çok tercih edilen yapılardan biri olma özelliğine sahiptir. Dişlerde yaşanan çürüme, kırılma ve dolgunun yetersiz kalması durumlarında öncelikle protez dışında tedavi aşamaları gerçekleştirilir. Yapılan tedaviler ile sorun çözülemezse protez diş tedavisine başvurulur.

Protez Diş Nedir?

Protez diş, özellikle yaşın ilerlemesi ya da farklı sebepler ile dişlerde oluşan çürüme, kırılma ve dolgu yetersizliği durumlarında kullanılan diş tedavisi yöntemlerinden biridir.

Bazen dişler çürüdüğünde, kırıldığında ya da dolguların yetersiz geldiği durumlarda diş tedavisinde tercih edilen pek çok yöntem işe yaramamaktadır. Böyle durumlarda ise devreye diş protezi tedavisi girer ve yaşanan sorunlar bu yöntem ile çözüme kavuşturulmaya çalışılır.

Bunların yanı sıra protez dişler kendi arasında 3 farklı kategoride incelenir. Şimdi bunların neler olduklarına bakalım.

Protez Diş Çeşitleri

Protez çeşitlerini 3 farklı şekilde incelemek mümkündür. Bunlar;

 • Sabit Protezler
 • Hareketli protezler
 • İmplant üstü protezler

Sabit protezler

Tek dişin kaplanması şeklinde yapılan bu uygulama, günümüzde en çok kullanılan yöntemler arasında yer alır. Bu protezler, komşu dişlerden ya da implantlardan yapılır. Özellikle diş kayıplarında uygulanan sabit protez, metal destekli ve metal desteksiz olarak 2 farklı şekilde uygulanır.

Diğer yandan sabit protezler, ağızda estetik açıdan olumsuz görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle son zamanlarda seramik yapıda protezlerin üretildiğini söylemek mümkündür. Hatta doktorların genelde seramik protez uyguladıklarını belirtmekte fayda vardır.

Bunların yanı sıra sabit protez türleri aşağıdaki gibidir;

 • Kuron (kaplama)
 • Köprü
 • Laminate Kuron
 • Teleskop Kuron
 • Maryland köprü
 • Kalıcı dolgu yerine geçen protezler

Hareketli protezler

İki farklı uygulama şekli olan hareketli protezler, hareketli ve yarı hareketli olmak üzere kendi içerisinde 2’ye ayrılır. Diğer dişlere bağlı olarak uygulamaya alınır. Hareketli ve yarı hareketli protezler çıkarılarak tekrar yerine takılabilir özelliğe sahiptir. Ayrıca hareketli protezler, genelde tel ya da tutturucu yardımcı ile dişler arasına yerleştirilir.

İmplant protez

Bu protezler, implant üzerine yerleştirilir ve sabit ya da hareketli protezler olarak ön plana çıkar. Hareketli protezlerin kullanımı zor olduğundan implant üstü protezler daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca implant protezlerin doğal diş yapısına en yakın protezler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kullanımı Kolay Mıdır?

Kullanımı en kolay olan protez çeşidi sabit protezlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere ağız içerisinde sabitlenir ve hareket etmez. Bu şekilde hastaya kendi dişiymiş hissi verir. Sabit protezler, tamamen diş olmayan ağızda kullanılmaz.

Ağızda hiç diş olmadığı ya da dişsiz bölgenin bir ucunun boşta kaldığı durumlarda sabit protez uygulaması yapılmaz. Hastaya sabit protez uygulaması yapılması için dişsiz olan bölgenin iki ucunda protezi destek sağlayacak en az 2 tane sağlam dişin bulunması gerekir.

Aynı zamanda proteze destek sağlayacak bu dişlerin köklü olması şarttır. Bu uygulama diğer adıyla köprü olarak karşımıza çıkar.

Protez diş kullanım genel olarak kolaydır ve hastalar kısa zaman içerisinde takılan yeni dişlerine alışır. Hareketli protez diş kullanımında dişlerin altında biriken yemek artıkları bazen sorun yaşanmasına neden olabileceğinden hareketli protez kullanan hastaların ağız bakımına özen göstermeleri gerekir.

Ağız içerisinde diş bulunmayan hastalar için farklı protezler uygulanır. Bu protezler bazı hastaların zorluk yaşamasına neden olabilir. Protez, ağız içinde kendiliğinden hareket edebilir ve yerinden oynayabilir. Bu nedenle diş kaybı yaşayan hastalar için yapılan tedavilerde protezlere alışma dönemi önemlidir.

Eğer hasta herhangi bir şekilde protezlere alışamıyorsa doktor tarafından sabit protez önerilebilir.

Protez Diş Tedavisinde Süreç Nasıl İşliyor?

Protez diş tedavisinde süreç öncelikle ağız yapısının incelenmesi ile başlar. Ağız içerisinde eksik olan dişlere göre sabit mi yoksa hareketli mi protez kullanılacağına karar verilir. Dişlerin tümü eksikse hareketli protez uygulanır.

Ancak bazı dişler eksikse ve eksik olan bölgelerin her iki ucunda protez dişe destek sağlayacak sağlam dişler bulunuyorsa sabit protez uygulaması yapılır. Ayrıca destek sağlayacak sağlam dişlerin köklü bir yapıya sahip olması önemlidir. Ayrıca tedavi sürecinde hastada var olan diş eksikliği birtakım tetkikler sonucunda belirlenir.

Gerekli muayene ve röntgen sonuçlarına göre hastaya hangi tür protezin uygun olduğuna karar verilir. Bunun ardından belirlenen proteze göre uygulamaya geçilir.

İmmediat (Geçici) Protezler İle Kalıcı Protezler Arasındaki Fark Nedir?

Geçici protezler ile kalıcı protez arasındaki fark şu şekilde açıklanabilir. Hastanın dişinin çekilmesinin ardından diş eti ve kemik dokularının gerektiği gibi iyileşerek son halini alması gerekir. Ancak bu, hastanın ağız yapısına göre farklılık gösterir ve iyileşme süreci değişebilir.

Bu durumda diş çekiminin ardından hastanın dişsiz kalmaması adına geçici protezler kullanılır. Hastanın diş eti ve kemik dokusunun yeterince iyileştiği anlaşıldığında geçici protez alınır ve yerine kalıcı protez takılır.

Yani geçici protezler, hastalarda diş çekimi sonrasında iyileşme sürecinin eksik diş ile geçirilmemesi adına tercih edilen bir uygulamadır.

Nasıl Temizlenir?

Protez dişlerin temizliği de oldukça önemli bir konudur. Kullanılan bu dişlerin belirli aralıklar ile düzenli bir şekilde temizlenmesi ve oluşabilecek olumsuz etkenlere karşı önlem alınması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Protez temizliği yaparken aşağıdaki hususlara dikkat etmek önemlidir.

 • Özellikle her yemek sonrası protez dişler su ile temizlenmelidir.
 • Ayrıca ve gece uyumadan önce mutlaka temizlenmesi gerekir.
 • Protez dişlerin bakımında özel olarak üretilen diş fırçaları ve diş macunlarının kullanılması önem arz eder.
 • Dişler fırçalanırken tüm yüzeyleri iyice temizlenmelidir.
 • Sabit protezler için özel olarak üretilen diş ipleri mevcuttur, bu nedenle temizlik sırasında diş ipleri sık sık kullanılmalıdır.
 • Hareketli protezler içinse eczanelerde satışa sunulan kimyasal temizleyicilerin kullanılması faydalı olacaktır.
 • Protez dişler üzerinde meydana gelen tartar, leke ya da diş taşı gibi olumsuz etkenlere izin verilmemelidir.
 • Protez diş kullananların belli periyotlar ile doktor kontrolü yapması uygun olacaktır.

Tam Diş Protezleriyle Rahat Yemek Yiyebilir Miyim?

Tam diş protezleri uygulamalarında hastanın çenesinden ölçü alır ve bu şekilde kişiye özel protezler yapılır. Gerekli ölçülerinin alınarak yapılan protezlerin tutuculuğu, üst ve alt çenedeki kemik miktarına bağlı bir durumdur.

Kemik miktarı yeterli ise protezin tutuculuğu da aynı oranda başarılı olur ve hasta uygulanan protezler ile zorlanmadan rahatça yemek yiyebilir. Bunun yanında tam diş protezi uygulanmasının ardından yanak ve dudak kaslarının alışması sürecinde hasta zorluk çekebilir.

Ancak alışma sürecinin atlatılmasından sonra hasta yemekleri rahatça öğütebilecek fonksiyonlar gerçekleştirmeye başlar.

Protez Dişler Yemek Yerken Hareket Eder Mi?

Eğer çenedeki alt ve üst kemik oranı yeterli değilse protez dişlerin tutuculuğu azalabilir ve bu nedenle yemek yerken protezler hareket edebilir. Böyle durumlarda protez dişler için özel yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Bu yapıştırıcılar kullanılabildiği gibi çene kemiğine yerleştirilen implantlardan da yardım alınması mümkündür.

Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Protez dişleri kullanırken herhangi bir sorun yaşamamak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Protezlerin temizliğine özen gösterilmesi gerekir.
 • Protez dişlerin temizliği kesinlikle kaynar su ile yapılmamalıdır.
 • Her gece yatarken protez dişler ağızdan çıkarılmalı ve özel bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir.
 • Protez dişleri takıp çıkarırken ya da temizlerken kırılgan olmaları nedeniyle düşürmemeye çalışmak önemlidir.

Protez Dişler Kırıldığında Ya Da Dişler Düştüğünde Tamiri Mümkün Müdür?

Protez dişlerde tamir durumu kırılma şekli ya da kırığın boyutuna göre değişebilmektedir. Genel olarak tamir edilebilen protez dişler için çeneden ölçü almak gerekebilir. Bunun yanında protezden düşen dişler de aynı şekilde kolaylıkla tamir edilebilir.

Protez Dişlerin Alerjik Hastalarda Kullanımı Mümkün Müdür?

Protez dişleri alerjik hastalarda kullanmak için öncelikle yapılması gereken şey alerji testidir. Hastanın neye alerjisi olup olmadığı anlaşılır ve bunun ardından işlemlere geçilebilir.

Tam diş protezlerinde metal bulunmaz ve bu nedenle metal alerjisi olan hastalara rahatlıkla uygulanabilir. Ancak tam diş protezlerinde akrilik bulunmaktadır ve bu maddeye karşı alerjisi olan kişilere uygulanması mümkün değildir.

Öyle durumlarda genel olarak implant destekli protezler tercih edilir.

Tüm Dişlerimi Kaybettiğimde Tam Diş Protezi Mi Yaptırmak Zorundayım?

Ağız içerisinde tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda daha önce hiç protez kullanmamış kişilerin tam diş protezine alışmaları oldukça zordur.

Çenede alt ve üst kemik hacimleri yeterli ise kemik içerisine yerleştirilen implant üzerine yapılacak protezler tam diş protezlerine göre kullanım daha kolay ve aynı zamanda konforlu protezler olarak karşımıza çıkar.

Genel olarak tüm dişlerini kaybeden hastalar için öncelikle implant destekli diş protezleri önerilir.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/protez-dis-tedavisi-protetik/

Sirke ile Diş Protezi Nasıl Temizlenir

Protez Dişler Nasıl Temizlenir?
Sirke ile Diş Protezi Nasıl Temizlenir

Diş protezli insanlar, protezlerini her gece dezenfekte etmeli, kir ve lekelerden arındırmak için gece boyunca suda bırakmalıdırlar.

Eğer protezinizde herhangi bir kir veya leke bulunmuyorsa, dişçiler protezlerin her gece sadece suda bırakılmasını önerirler.

Ancak, eğer leke ve kir başlangıcı görürseniz sirke su çözeltisi de reklamlarda önerilen diş için temizleme ve yumuşatıcı bakım ürünleri kadar etkilidir. Sirke içerisindeki asetik asidin tartar temizliğinde kanıtlanmış bir etkisi vardır.

Düzenli olarak sirke çözeltisi kullanmak iyi bir fikir olmakla birlikte daha derinlemesine dezenfeksiyon işlemleri için de çamaşır suyu önerilmektedir. Protezin bazı kısımları yerine, tamamını temizlemek için sirke çözeltisi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bölüm1: Protezleri Suya Batırmak

1Diş protezlerini her gün 15 dakika boyunca suda bekletin. Kısmi diş protezleri için dikkat etmeniz gereken bir kural her gün sadece bir kez 15 dakika boyunca çözelti içerisinde tutmanızdır. Bu kısa zamanda kısmi protezinizin metal tokaları hasar almadan protezinizde kirler yumuşatılacaktır.

2Protezinizi gece boyunca sirke içerisinde bekletin. Eğer proteziniz üzerinde fazla miktarda tartar biriktiğini gözlemlerseniz, diş protezinizi çözeltide gece boyu bekletmenin zamanı gelmiş demektir. Çözelti tartar bileşenlerini zayıflatacaktır.

 • Dişçinizden izin almadığınız müddetçe kısmi protezinizi gece boyunca sirke içerisinde bekletmeyin.
 • Eğer proteziniz üzerinde tartar oluşumu görmüyorsanız, gece boyunca sirke içerisinde bırakmayın.
 • Bazı dişçiler, eğer sirke içerisinde gece boyunca bekletme yöntemini düzenli olarak uyguluyorsanız, karışımın %10 sirke içermesi gerektiğini ve 8 saat boyunca sirke içerisinde tutulması gerektiğini önerirler.

3Yumuşatılmış tartar ve tortuları kontrol edin. Çoğu durumda, sirke aslında tartarı çözmez ancak yumuşatır. Bu sayede siz de ertesi sabah fırçalayarak tartarı temizleme şansına erişmiş olursunuz. Yine sirke aynı şekilde lekeleri de temizlemez ancak protezinizi fırçalayarak temizleme işlemini daha kolay bir hale getirir.

Bölüm2: Protezlerin Temizliği

1Protez fırçanızı çamaşır suyu ve su karışımı içerisine batırın. Bakteri oluşumunu engellemek için protez fırçanızı haftada bir olmak üzere yarı su yarı çamaşır suyundan oluşan çözeltiye batırmalısınız. Protezinizde kullanmadan önce ise fırçayı düzgün bir şekilde durulayın.

2Protezinizi sirkeden çıkarın. Ertesi sabah, kabı banyoya getirin ve içerisini su ile doldurun. Protezinizi ellerinizle sirke çözeltisinden çıkarın ve elinizi su dolu bir kap içerisinde tuttuğunuzdan emin olun. Bu su protezlerinizi çıkardığınız sırada elinizden kayması durumunda yastık görevi görecektir.

3Protezlerinizi, protez fırçanızla fırçalayın. Şimdi ise fırçanızı kullanarak proteziniz üzerindeki lekeleri ve tortuları fırçalayarak temizleyin. Gece sirkede kalmış bir protezi fırçalamak aynı zamanda plak oluşumu, yemek partikülleri ve bakteri temizliğinde de işe yarar.

 • Eğer lekeler dişlerinizi sirkeye yatırdığınız ilk gecenin sabahında fırçaladığınızda çıkmıyorsa, aynı işleme devam edin. Lekeler eninde sonunda çıkacaktır.
 • Protezlerinizi ne kadar bekletirseniz bekletin lekeler çıkmıyor ise dişçinizle konuşun. (Bunlar kahve lekeleri, sararma veya herhangi bir lekeyi içerir)
 • Takma dişinizin içi ve dışı olmak üzere tüm yüzeylerini fırçalayın. İster bir diş fırçası ister protez fırçası kullanın. Bu işlemi yaptığınız sırada fırçanızın ıslak olduğundan ve hafifçe bastırarak fırçaladığınızdan emin olun.

4Protez dişinizi iyice durulayın. Protezlerinizin yüzeylerini temizledikten sonra sıra onları durulamaktadır. Protezlerinizi üzerinde herhangi bir görünebilir leke, tartar veya sirke izi kalmayana kadar tekrar ve tekrar durulayın. Durulama işlemi protezin üzerinde herhangi bir leke kalmaması ve sirkenin uçup gitmesi konusunda yardımcı olur.

5Sirke çözeltisini dökün. Protezlerinizi sirkeye batırma işlemini bitirdikten sonra, sirke çözeltisini dökün. Kullandıktan sonra artık içerisinde tartar, leke ve bakteri barındırabileceğinden ötürü aynı çözeltiyi tekrar kullanmayın.

Kaynak

 • http://www.dentalhealthpress.com/how-to-take-care-of-dentures
 • http://www.wikihow.com/Clean-Dentures-With-Vinegar
 • http://www.teethwhitening1.org/home-teeth-whitening/home-remedies-to-whiten-dentures

Источник: https://www.pekinasil.com/sirke-ile-dis-protezi-temizligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.