PRP Tedavisiyle Gençleşme

içerik

Kalıcı gençliğin sırrı: PRP uygulaması!

PRP Tedavisiyle Gençleşme

Hollywood ünlülerinin gençleşme tedavisindeki tercihi olan PRP, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı.

 

Hollywood ünlülerinin gençleşme tedavisindeki tercihi olan PRP, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı… İşte PRP hakkında her şey…

PRP nedir?

PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan PRP uygulaması son yıllarda geliştirilmiştir.

PRP yönteminde hastadan 8-20 cc kan alınarak santrifüj edilir. PRP tedavisinde elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir.

Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi verebilmektir.

Böylece hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

PRP uygulamasında amaç nedir?

PRP tedavisinde hastanın tamamı kendine ait bir serum elde edilir. Elde edilen serumdaki pıhtı hücrelerinin ortalama yoğunluğu mililitreküpte bir milyon olarak ölçülmektedir.

PRP tedavisinde pıhtı hücrelerinden, tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal öneme sahip büyüme faktörlerini elde etmek amaçlanır.

PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörleri, yeni kollajen oluşumunu ve hücreler arası maddeyi çoğaltarak cildi yenilemek üzere derinin alt dokularına yayılır.

Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,

Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,

İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,

Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla ve yukarıda belirtilen alanlar dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.

Uygulama hangi yollarla yapılmaktadır?

Bu uygulama yüz, boyun, dekolte, ellerin üstü ve bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesi gerektiren tüm alanlarda kullanılır. Gözaltı morluklarında ve leke tedavisinde iyi sonuçlar alınabilir.
Derin kırışıklıklar için, PRP’nin otolog trombin ile bileşiminden oluşan karışım deri altına yapıldıktan hemen sonra bir jel haline dönüşür.

Bu jel yoğun bir doku onarımı süreci başlatarak hacim kayıplarını giderecek bir etki gösterir. PRP jel sadece hacim kazandırıcı bir dolgu olarak etki göstermez, aynı zamanda da enjeksiyonun yapıldığı yeri çevreleyen dokunun aynısı olan yeni bir dokunun oluşumunu da başlatır.

Bu dolgu materyali kişinin kendisine ait olduğu için alerji yan etkisi olmamaktadır

Bu tedavinin uygulanması ne kadar sürüyor? Özel bir koşul gerekiyor mu?
Toplamda yaklaşık 10 dakikalık bir uygulamadır. Kolayca, acısız biçimde uygulanır. PRP uygulamasında kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan tüm işlemlerin teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gerekir.

PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür?

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra (yani 1 kür uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir.

Bu uygulamada istenmeyen etkiler söz konusu mudur?

Hastaya kendi kanından üretilen bir materyal (PRP) verilmektedir. Yapılan işlem basitçe yara iyileşmesi sürecini başlatmak ve hızlandırmaktır. İstenmeyen bir etki ile karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

PRP uygulaması acı verir mi?

PRP uygulaması maske dışında enjeksiyonla yapılır. Kan alınması esnasında duyulan rahatsızlıktan daha büyük boyutta bir acı hissi beklenmez. PRP ile mezoterapi uygulaması çoğunlukla derinin hemen altına yapılır, deriye hacim kazandırmak içinse daha derin uygulama yapmak gerekir, ancak bu uygulamalarda dışarıdan sürülen anestezik kremler acı hissini engeller.

Kaynak: lazerestetikmerkezi.com

Источник: https://www.acunn.com/832531

PRP Saç Ekimi Tedavisi Hangi Aşamalar Doğrultusunda Yapılmaktadır?

PRP Tedavisiyle Gençleşme

PRP saç ekimi işlemlerinde önemli olan uygulama yapılacak olan bölge ile alakalı tedaviye geçmeden önce tahlil yapılmasıdır. Tahlil sonucuna göre uygunsa tedavi işlemleri başlar.

PRP Saç Tedavisi ve Hazırlığı

PRP insan vücudundan küçük bir düzeyde kan alımından sonra özel işlemler yardımı ile plazmasını ayrıştırma ve vücuda bunu enjeksiyon yolu ile geri verme durumudur. Elde edilecek olan plazma platelet adı verilen hücreler bakımından oldukça zengindir.

İnsan vücudundaki en önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlayan paletler içeriğinde bulunan etkenler sayesinde yaraların iyileşmesi konusunda önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca kozmetik anlamda cildin gençleşmesi, yara izlerinin iyileşmesi, çatlaklarından giderilmesi, ortopedi tedavisi ve saç dökülmesi konusunda doğal gençleşme sağlamaktadır. PRP tedavisinde insan vücuduna herhangi bir yabancı madde vermeden ve ilaç vermeden doğal gençleşme elde edilir.

  Yapılan araştırmalar dekolte, saç, boyun ve yüz bölgelerinde uygulanabilen PRP uygulamasının özelliklerini ortaya çıkartmıştır. Bu özellikler içinde;

 • Hasta kişilere uygulaması oldukça kolaydır ve güvenilir bir yöntemdir.
 • Yapıldığı bölgede yeniden canlandırma özelliğine sahiptir ve yapıcı bir özelliği bulunur.
 • Yapımdan sonra ortaya çıkan sonuçlar uzun süre görülür.
 • Yeni kolejen bir oluşumun meydana gelmesine olanak sağlar.
 • Derilerin tüm yaşamsal işlevlerini sonuna kadar destekler.
 • Deride dolum işi yapmaz. Gençleştirme yaparak, kırışıklıkları azaltarak sorunların ortada kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Yapılan ilk uygulamadan sonra kısa süreli olarak gerileme meydana gelse de sonrasında düzelir. Bu tarz bir sorun olduğunda uzman ardışık uygulamalar yapar. Bu sayede sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak kısa sürede mümkün hale gelir.

PRP Saç Tedavisi Yöntemi Nasıl Uygulanır ve Ön Hazırlık

PRP saç tedavisi ekimi saç dökülmesi sorunu yaşayan birçok kişi için umut ışığı olan bir işlemdir. Bu uygulama işleminin ana temel yapısından doku yenileme bulunur. Yapılan doku yenileme ile saç dökülmesinin önüne geçen, bunu azaltan ve zayıflamış olan saç köklerine yardımcı olacak işlemler yapılmaktadır.

PRP saç ekimi tedavisi yaptıranlar ve yaptıracak olan kişiler için öncelikli olarak kan tahlili uygulaması yapılır. Yapılan kan tahlili sonrası hastanın bu işlem için uygunluğuna bakılır. Tedavisi yapılacak olan kişide alan belirlemesi yapılarak en uygun olan PRP ekimi tedavisi planlaması yapılır. Yapılacak olan saç ekimi işlemleri 30 dakika içinde tamamlanır.

Zaten tedavi öncesinde uzman hekim hastasına detaylı şekilde bilgi verir. Saç sökülmesi sorunu birçok erkekte ve kadında meydana gelebilir. Özellikle erkeklerde bu sorun daha sık meydana gelir. Bu sorun için en uygun tedavi şekli PRP’dir. PRP işlemleri uzman cerrahlar tarafından yapıldığı sürece en doğru şekilde uygulanmış olacaktır.

PPR saç ekimi zayıf ve yıpranmış saçların şekil almasının yanı sıra uygun fiyatları ile dikkat çeker.  Saç ekimi fiyatı yapılacak olan merkeze göre de değişmektedir.

Saç Ekimi Etkisini Ne Zaman Gösterir ve Yan Etkileri

Saç ekimi tedavisi yapıldığı zaman olumsuz bir sonucun meydana gelmesi neredeyse imkânsızdır. Belli başlı durumlardan kaynaklı olarak bazı sorunlar ortaya çıkabilir ve olumsuz sonuçlar alınabilir.

Tedaviden sonra alınacak olan sonuçların olumlu olabilmesi için tedavi sürecinde izlenecek aşamaların en doğru şekilde uygulanması gerekir. Bu süreçte saç ekimin yan etkilerinin görülmesi de ortaya çıkabilir.

Saç olmayan alanlara uygulanan PRP tedavisi sayesinde saç ekimi ile alakalı işlemlerin eksik ya da aksaklıkla yapılması sonucunda belli başlı yan etkiler ortaya çıkar. Yapılan uygulamalar sonucunda PRP saç tedavileri adı altında oldukça geniş kapsamlıdır.

Hatta bazı kişilerde sağlık durumlarından kaynaklı olarak sonuç önceden bilinir ve uygulama yapılsa bile sonuç kesinlikle değişmez. PRP uygulaması işlemlerinde hastaların kendi kanları kullanılır. Bundan dolayı da olumsuz bir etkinin gözlemlenmesi mümkün değildir.

Yine de kişilerin karşılaşabileceği en olumsuz sonuç PRP uygulamasının herhangi bir sonuç vermeyecek olmasıdır. Yani kişilerde belli başlı saç sorunlarının ortadan kaldırılması için tek seferlik uygulama yetmeyebilir. Bundan kaynaklı olarak uygulanacak olan seans sayısında artış yapılır. Ekstra seans dışında ek tedavi uygulamaları da yapılabilmektedir.

PPR Uygulamasında Desteği LED İle Vermek Gerek

PRP işlemleri lokal anestezi bir krem uygulaması, kişiden kan alımı, alınan kanın santrifüje işleminin yapılması, hasarlı olan bölgenin dezenfekte edilmesi, işlemin uygulanması ve uygulama işlemlerimin temizlenmesi şeklinde gerçekleşir. Bu işlemler 30 ila 45 dakikalık bir süre zarfında yapılmaktadır.

İşlemlerin tamamen bitmesinden sonra kişilerin sosyal yaşamlarını etkileyecek ve günlük yaşamlarına devam etmelerinde sorun oluşturabilecek hiçbir sıkıntı meydana gelme. Özelliklede saçarlı olan saçlarda, ekimi sırasında cilt kalitesinin artması adına sık şekilde kullanılır. Saçarlı olan alanlarda dolaşımda sıkıntılar mevcuttur.

Derinin alt tabakasında yeterli düzeyde yağ dokusu bulunma. PRP ile yapılacak olan tüm uygulamalar saç ekimi yönteminde başarının en üst düzeye çıkmasına olanak sağlar. Gelişen teknoloji sayesinde bu uygulama tek başına kullanılmaz. Bu uygulamaya destek olarak LED’ de uygulanmaktadır.

LED uygulamasının en başarılı olan özelliği kişinin cildinin harekete geçmesini sağlamasıdır. Bu sayede yenilenme süreci daha kısa sürede ortaya çıkar. Uygulama yapılacak olan bölgeye göre farklı dalga boyutları ve farklı renklerdeki LED’ler kullanılır. Hücreler bu şekilde daha hızlı yenilenir ve ciltte onarıcı bir etki ortaya çıkar.

LED ile PRP beraber kullanıldığında seyrek olan saç alanlarında saçlarda çoğalma meydana geldiği ve saçlardaki dökülmelerinde azaldığı ortaya çıkmıştır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://estetikhayat.com/prp-sac-tedavisi

PRP Tedavisi ile Kendinizi Tedavi Edin

PRP Tedavisiyle Gençleşme

Açılımı Platelet Rich Plasma olan PRP tedavisi, kişinin kendi kanının trombosit yönünden zenginleştirilerek sorunlu bölgeye enjeksiyonu temeline dayanır. PRP uygulaması, bilinirliği son yıllarda artan bir tedavi olsa da, aslında tıbbın pek çok alanında 30 yıldır kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Fizik tedavi, dermotoloji ve ortopedi gibi tıp dallarında kullanılan tedavi, insan vücudunun kendini yenileme ve onarma yeteneğinden doğmuştur.

Halk arasında kök hücre tedavisi olarak bilinse de bir  zengin trombosit tedavisidir Trombositler dolaylı olarak kök hücreler ile çalışsa da tedaviye kök hücre tedavisi demek doğru değildir.

Trombositler nasıl zenginleştirilir?

Kanımız beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri ve trombosit olmak üzere üç ana kan hücresi hattına sahiptir.

Kırmızı kan hücreleri organlarınıza oksijen taşımakla, beyaz kan hücreleri enfksiyon ile savaşmakla, trombositler ise; vücudunuzda herhangi bir kanama meydana geldiğinde kanınızı pıhtılaştırmakla görevlidir.

Trombositler aynı zamanda büyüme birçok hücre fonksiyonunu kontrol eden; hücre büyümesini uyaran, hücre ölümünü engelleyen, yara iyileşmesini sağlayan ve yeni kolajen üretimi sağlayan büyüme faktörlerini barındırırlar.

PRP, medikal estetik ve kozmetik dermotoloji alanında  saç dökülmesi tedavilerinde, saç ekiminde destek amaçlı, cilt gençleştirmede, skar doku ve akne-sivilce lekesi tedavilerinde, cilt çatlaklarında kullanılabilmektedir. Hastadan alınan 8-20 cc aralığındaki kan, içerisinde heparin ve ayrıştırıcı jelatin bulunan özel tüpe aktarılır.

Tüp içerisinde bulunan heparin kanın koagüle olmasını (pıhtılaşmasını) engeller. Ayrıştırıcı jelatin ise; katmanların birbirlerinden ayrılmasını ve birbirlerine karışmamalarını sağlar. Bu özel tüp santrifuj cihazına alınarak yaklaşık 20 dakika süren, ayrıştırma ve trombosit tönünden zenginleştirme işlemine tabi tutulur.

Tüp santrifuj cihazından çıkarıldığında hastanın kanı trombosit yönünden 4-7 kat oranında zenginleşmiştir. Yoğun olarak ayrışan trombositler, enjekte edildikleri alanda içeriklerini boşaltabilmeleri için trombosit aktivatörle karıştırılır.

Trombositten zengin, lökosit hücreleri, sitokin hücreleri ve büyüme faktörleri barındıran plazma, tedavi edilmesi gereken sorunun bulunduğu alana enjekte edilir. Tedavi sonucunda çeşitli nedenlerle hasar gören dokular için onarım ve iyileşme süreçleri başlamış olur.

PRP tedavisi ile cilt gençleştirme

İlerleyen yaş ve dış etkenler sebebiyle cildimiz zaman içinde tahribata uğrar. Zaman içerisinde elastikiyetini kaybeden ciltte kırışıklıklar, sarkmalar ve çatlaklar oluşabilir.

Trombositler her ne kadar vücudumuzda bulunan kan hücrelerinin yapı taşlarından olsalar da, yoğunluk itibariyle yaşlanma belirtilerini ya da zaman içinde cildimizin yaşadığı değişimleri önleyemezler.

Trombosit yönünden zenginleştirilip yoğunlaştırılan konsantre trombosit tedavisi, canlandırıcı ve yapılandırıcı etkisiyle cilt üzerinde oluşan tahribatları onarır. Onarılan cilt yenilenerek gençleşir, daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

3 hafta ara ile uygulanan 3 ya da 4 seanslık PRP tedavisiyle, cildin yeniden yapılanması, onarılması ve gençleşmesi sağlanır. İlk seans itibariyle kırışıklıklarda azalma, ciltteki kuru ve mat görünümün yok olduğu bariz şekilde gözlenebilir. Her yıl tekrarlanan PRP kürü ile çok daha uzun süren gençleştirici bir etki sağlanabilir.

PRP tedavisi dermapen, peeling ya da lazerle leke tedavisi gibi prosedürler ile kombinlenebilir. Kombin tedaviler daha hızlı sonuç alınması sağlarken, etkinin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar.

Saç bakımında PRP

PRP işlemi saç tedavisi alanında, saç kaybını azaltmak ve saç köklerini güçlendirip kaliteli hale getirmek amacıyla uygulanır. Gücünü ve sağlıklı yapısını kaybedip kaliteli saç üretemeyen saç kökleri, PRP tedavisiyle gençleştirilip güçlü hale getirilebilir.

Üç ay boyunca ayda 1 kez uygulanan PRP tedavisi saçların azaldığı noktalara ve köklerin zayıfladığı alanlara enjekte edilir.

Hiçbir acıya ve sonrasında işlemden kalacak izlere sebep olmayan işlemin, yılda bir kez tekrarlanması elde edilen başarılı sonucun devamlılığını sağlamaktadır.

PRP tedavisi destekli saç ekimi; operasyon kaynaklı yaraların ve kabuklanmaların iyileşme sürecini hızlandırır.

Mevcut saçların güçlenmesini sağlar, ekilen saç köklerinin yeni saç üretme ve büyütme süreci hızlandırır.

PRP-saç ekimi kombinasyonu, sağlıklı yapısını kaybettiği için kaliteli saç üretme özelliğini kaybeden saç köklerinin daha güçlü hale gelmesi sağlar.

PRP tedavisi saç ekimlerinde 3 şekilde kullanılabilir. Yöntemlerden ilki; saç dökülmesi tedavisinde olduğu gibi  saç derisine enjeksiyon yöntemidir.

İkinci yöntem; toplanan saç köklerinin ekimi beklerken trombositten zengin plazma içerisinde bekletilmesidir. Bu şekilde kökler, doğal kök uyarıcılar içerisinde bekletilmiş, oksijen ve besin alımına devam etmiş olur.

Üçüncü yöntem ise; toplanan greftlerin PRP solüsyonu ile yıkanmasıdır.

PRP tedavisinin yan etkisi var mıdır?

PRP tedavisi otolog sisteme dayandığı yani kullanılan plazmanın kişinin kendi vücudundan elde edildiği için alerjik bir reaksiyona ya da farklı bir yan etkiye neden olmaz. Sentetik ya da kimyasal içerikli tedavi yöntemlerinden çekinen ya da bu tip tedavilere duyarlılığı olan kişiler tarafından da rahatça yaptırılabilir.

PRP tedavisi kimlere uygulanamaz?

 • Kan hastalığı bulunan kişiler,
 • Trombosit sayısı 250 binden az olan kişiler,
 • Gebeler ve emziren anneler,
 • Kanser hastaları PRP işlemi için uygun değillerdir.

Bu gibi istisnai durumlar söz konusu değilse; daha genç görünmek, cilt lekelerinden kurtulmak, saç dökülmesini önlemek ve kırışıklık problemini gidermek isteyen herkes PRP işlemi yaptırabilir.

DR. Ömer Bircan

Источник: https://estetikland.com/prp-tedavisi-ile-kendini-tedavi-et/

PRP Tedavisi (Saç Tedavisi) Hakkında Her Şey!

PRP Tedavisiyle Gençleşme

PRP tedavisi ile kişinin kendi kanıyla vücudundaki bazı hastalıkları iyileştirmek ve cilt gençleştirmek mümkündür.

İlaç yerine kişinin kendi kanının kullanıldığı PRP tedavisinde özellikle çevresel ve genetik faktörlerle birlikte yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilir.

Saç dökülmesinden, cilt gençleştirmeye, ağrı tedavisinden, ortopedik pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan PRP hakkında Memorial Sağlık Grubu Dermatoloji uzmanları bilgi verdi.

PRP Tedavisi Nedir?

PRPkişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazma, “platelet” denilen hücrelerden oldukça zengindir.

Vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan plateletler, içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli role sahiptir.

Kozmetik dermatolojide cilt gençleştirmenin yanı sıra yara izleri, çatlakların giderilmesi, saç dökülmesi ve ortopedi tedavisinde de kullanılan PRP tedavisi, vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlar.

Cilt gençleştirmenin yanı sıra PRP yara izleri, çatlakların giderilmesi ortopedi ve saç dökülmesi tedavisinde de uygulanır.

Hangi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır?

Platelet adı verilen hücrelerin başrolü oynadığı PRP tedavisi, tıbbın pek çok branşında kullanım alanı bulmuştur. PRP günümüzde diyabet ve varise bağlı iyileşmeyen bacak yaralarında, tendon yaralanmaları ve tenisçi dirseği gibi tendinitlerde,diş implantlarından sonra yara iyileşmesi sürecini hızlandırmak için kullanılmaktadır.

Yaş ve çevresel faktörler nedeniyle yaşlanan deride, gözle görülebilen birçok değişiklik olur. Derinin elastikiyeti azalır, kırışıklıklar artar ve deride sarkmalar meydana gelir. Tüm bunlardan; derideki kolojen, elastik liflerdeki azalma ve yapılarındaki bozulma sorumludur.

Antiaging amaçlı PRP tedavisi  ile plateletlerin içerdiği büyüme faktörleri sayesinde, derideki kolojen ve elastik liflerin yapımının artırılması hedeflenir.

PRP işlemi sayesinde ortalama 3-4 hafta aralıklarla yapılan 3-4 seanslık uygulama ile vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlanır.

PRP yaptıranlar ilk seanslardan itibaren öncelikle cildin kuru ve mat görünümünde düzelme fark ederler. Takip eden uygulamalar ile PRP yaptıranlarda kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözlenir.

PRP Uygulama Nedenleri

PRP uygulamanın pek çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak
 • Saç dökülmesini önlemek, saçları güçlendirmek
 • Kırışıklıkları ve çöküntüleri önlemek
 • Yara, çatlak ve deri hasarında deriyi yeniden yapılandırmak
 • Lazer gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlamak
 • Medikal estetikte yüz, el ve kollar, bacak içleri, boyun ve dekolte gibi bölgelerde kullanılır.
 • PRP aşil tendonu kopmasına ameliyatsız çözüm getirir.
 • Ağrılar için de PRP yöntemi kullanılır.

PRP uygulamalarının birçoğu biyoteknoloji firması tarafından üretilmiş uygulama kitleri aracılığıyla hekimler tarafından yapılmaktadır.

PRP İle Saç Tedavisi

Günlük 100-150 tel saç dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bundan fazla olursa saç dökülmesi ciddiye alınmalıdır. PRP, saç tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmesinde hastaların oldukça etkin sonuçlar aldığı belirlenmiştir.

PRP işlemi sırasında hastanın kendi kanı alınıp, bir aletten geçirilir. Burada fibroblast denilen kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem özellikle genetik dökülmelerde etkilidir.

Saç mezoterapisi de yine genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.

Saç için yapılan PRP uygulamasında önce hastanın venöz kanından 10 cc alınır (1 çay bardağının 1/10 ‘u kadar). Santrifüj edilen kan beyaz ve kırmızı kan olarak iki kısma ayrılır. Kırmızı kanda akyuvar, trombosit, pıhtılaşma faktörleri, PGF (Trombosit büyüme faktörü) bulunur.

Kırmızı kan özel bir işleme tabi tutulduktan sonra seyrelmiş bölgeye napaj yöntemiyle enjekte edilir. Bu uygulamanın temelinde doku yenilenmesi vardır. PRP ile saç tedavisi 30 dk. kadar sürerken, uygulama esnasında  acı olmaz.

PRP sonrasında da herhangi bir iz kalmamakta ve kişi hemen rutin hayatına devam edebilmektedir.

PRP ile saç tedavisi ortalama 15 günde bir en fazla 30 dakika uygulanır ve genellikle 3-4 ay sürer. Sonrasında her yıl bir defa uygulanması yeterli olacaktır. Bu yöntemin en önemli avantajı, özel plazmanın hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP işlemi uzman doktorlar tarafından uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Öncelikle hastadan alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur. Sonrasında kan içinde jel bulunan tüpe yerleştirilir. Santrifüje konulan tüpteki kanın içindeki maddeler 5-8 dakika içinde ayrıştırılır.

Kanın tronbositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur. Elde edilen karışım enjeksiyon yöntemi ile ilgili alana uygulanır. PRP 15 günde bir ortalama 6-8 seans, kişinin ihtiyacına göre mezoterapi ile kombine edilerek uygulanır.

 PRP kürü tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanabilir.

PRP ile Cilt Gençleştirme

Cilt yaşlanması tıpkı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Cilt gençleştirme yöntemlerinde de yarayı iyileştirirken uygulanan çeşitli yöntemler taklit edilir.

Ciltteki hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır.

Bu nedenle PRP, damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

PRP ile cilt gençleştirme çoğunlukla yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücudu çeşitli bölümleri için düşünülebilir. Özellikle lazer ve peeling gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamak mümkün olur.

UV ışınlarına maruz kalmış ciltlerde kırışıklıkların, lekelerin, çöküntülerin giderilmesi sağlanabilir. Esneklik ve parlaklığın cilde yeniden kazandırılması da PRP ile cilt gençleştirmenin en önemli sonuçlarından biridir.

  Ayrıca vücuttaki iyileşmesi uzun süren yaraların iyileştirilmesi, çatlak gibi deri niteliğinin zarar gördüğü durumlar da PRP ile kontrol altına alınabilir.

PRP, kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan tüp süreçte teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gereken bir işlemdir.

 Kişinin kendi kanının yine kendi vücuduna enjekte edilmesiyle gençleşmeyi sağlayan PRP ortalama 2-4 hafta aralıklar ile 3-4 seans sürebilir. PRP yönteminin en belirgin özelliği vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlar.

PRP sayesinde ilk seanslardan itibaren öncelikle ciltteki kuru ve mat görünüm düzelir. Arıdan da kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözlenir. PRP sadece yaşlanma belirtilerini hafifletmeye yaramaz.

Aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlatarak adeta ‘’gençlik aşısı’’ etkisi gösterir. Bu nedenle yaşlanma belirtilerini beklemeden yaşlanma sürecini yavaşlatmak isteyen her yetişkinin başvurabileceği bir yöntemdir.

PRP’nin en önemli özellikleri;  

 • Uzun etkilidir.
 • Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır, yapılandırır.
 • Kolay ve güvenli biçimde uygulanır.
 • Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
 • Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.

PRP sonrasında ciltte ortaya çıkan parlak ve sağlıklı cilt görünümü bir süre sonra hafifleyebilir. Bu nedenle ek cilt gençleştirici uygulamalar ile takviye yapılmalıdır. 3 veya 4 kürlük PRP uygulamasından sonra kürleri her 10-12 ayda bir tekrar etmek gençleşme etkisini neredeyse kalıcı hale getirir.

PRP’nin Yan Etkisi Var Mı?

PRP tedavisinin uygulandığı alanda enjeksiyonun batım yaptığı yerlerde ufak şişlikler, ağrı ve morarma olabilir. Enfeksiyona yol açmamak için tedavinin yapıldığı bölgenin hijyenine özen gösterilmesi gerekir. Ancak bu yan etkiler çok sık görülmez, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kanser öyküsü bulunanlar, çeşitli kan hastalıklarına sahip olanlar PRP yapılacak bölgede infeksiyon ya da iltihap olanlar, hamile ve emziren kadınların PRP yaptırması uyun değildir.

PRP tedavisi sonrasında ilk gün banyo yapılmaması ve güneşten korunmak da tavsiye edilir.

PRP İle Ağrı Tedavisi

PRP yani kişinin kendi kanı ile kas- iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarında da başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Omuz ağrıları, ön çapraz bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmeleri, ayak bileği burkulmalarının tedavisinde PRP’den yararlanılabilir.

PRP tedavisinde kullanılan trombositler hastanın kendi kanından alınan numuneden ayrıştırılarak elde edilmekte ve serum olarak yaralı bölgeye uygulanmaktadır. Enjekte edilen sıvıda yüksek konsantrasyonda trombosit ve büyüme faktörleri bulunur.

Normal kanın 1 mililitresinde 150.000-400.000 trombosit bulunurken PRP’de bu sayı 1.000.000’un üzerine çıkar. Trombositler ayrıca sessiz lokal kök hücrelerini aktive ettiğinden plazma sıvısı doğal bir ilaç gibi etki gösterir. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların iyileşmesini hızlandırır.

PRP’nin ağrı tedavisinde en çok kullanıldığı alanlar ise şöyle;

 • Omuz ağrıları,
 • Tenisçi dirseği, golfçu dirseği,
 • Ön çapraz bağ yaralanmaları; diz, omuz,
 • Kalça eklem kireçlenmesi,
 • Diz kapağı tendiniti,
 • Ayak bileği burkulmaları,
 • Topuk dikeni
 • Kulunç ağrısı olarak bilinen kas gerginliklerinin tedavisi…

PRP İle Aşil Tendonuna Ameliyatsız Çözüm

Sıklıkla gençlerde ve erişkinlerde görülen aşil tendonu kopması genellikle spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar nedeniyle ortaya çıkar.  PRP aşil tendonunun tedavisinde de kullanılmaktadır.

PRP yöntemi ile özel bir tüpün içine az miktarda kan alır ve santrifüj işlemi yani yüksek devir ile tüplerdeki kan bioteknolojik bir yöntemle bileşenlerine ayrılır böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir.

Bu yöntem kısa süreli alçıyla fonksiyonel rehabilitasyona destek amaçlı kullanılan bir tedavi yöntemidir ve cerrahi ameliyattan çok daha kolaydır. Tendonu iyileştiren tek başına PRP değil kısa süreli alçılama ve fonksiyonel rehabilitasyondur.

Daha sonra egzersizler ile iyileşmenin hızlanması sağlanır.

Güncellenme Tarihi: 17 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/PRP-Tedavisi/

PRP Tedavisi (Kök Hücre) ile Cilt Gençleştirme

PRP Tedavisiyle Gençleşme

PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.

Yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan PRP uygulaması son yıllarda geliştirilmiştir. PRP yönteminde hastadan 8-20 cc kan alınarak santrifüj edilir.

PRP tedavisinde elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir.

Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi verebilmektir. Böylece hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

PRP uygulamasında amaç nedir?

PRP tedavisinde hastanın tamamı kendine ait bir serum elde edilir. Elde edilen serumdaki pıhtı hücrelerinin ortalama yoğunluğu mililitreküpte bir milyon olarak ölçülmektedir.

PRP tedavisinde pıhtı hücrelerinden, tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal öneme sahip büyüme faktörlerini elde etmek amaçlanır.

PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörleri, yeni kollajen oluşumunu ve hücreler arası maddeyi çoğaltarak cildi yenilemek üzere derinin alt dokularına yayılır.

 • Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,
 • Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,
 • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,
 • Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla ve yukarıda belirtilen alanlar dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.

Yeni bir yöntem midir? Hangi alanlarda uygulanmaktadır?

PRP uygulaması hücresel tedavinin uygulama alanlarından yalnızca biridir.

Yeni bir yöntem değildir; dental (diş) implantlarla başlayan uygulama alanları estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavisi gibi alanlarda hızla yayılmaktadırir.

Yakın bir gelecekte kronik ağrı tedavisinde, tendon hasarlarında, romatizmal yakınmalarda PRP kullanımına ait çok sayıda bilimsel çalışmanın yayınlanması beklenmektedir.

Uygulama hangi yollarla yapılmaktadır?

Bu uygulama yüz, boyun, dekolte, ellerin üstü ve bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesi gerektiren tüm alanlarda kullanılır. Gözaltı morluklarında ve leke tedavisinde iyi sonuçlar alınabilir.

Derin kırışıklıklar için, PRP’nin otolog trombin ile bileşiminden oluşan karışım deri altına yapıldıktan hemen sonra bir jel haline dönüşür. Bu jel yoğun bir doku onarımı süreci başlatarak hacim kayıplarını giderecek bir etki gösterir.

PRP jel sadece hacim kazandırıcı bir dolgu olarak etki göstermez, aynı zamanda da enjeksiyonun yapıldığı yeri çevreleyen dokunun aynısı olan yeni bir dokunun oluşumunu da başlatır.

Bu dolgu materyali kişinin kendisine ait olduğu için alerji yan etkisi olmamaktadır

PRP uygulaması bir tür kök hücre tedavisi midir?

Kök hücre tedavisi veya hücresel tedavi bir yaralanma veya hastalığı tedavi etmek amacıyla hasar görmüş olan bir organa yeni hücrelerin tanıtılması anlamına gelmektedir. PRP uygulamasında ise hasarlı dokunun onarımı için onarımı başlatan ve uyaran bir faktör olarak plateletlerden yararlanılmaktadır, iki uygulama bu anlamda birbirinden farklıdır.

Hastanın kendi kanının işlemden geçirilip hastaya tekrar verilmesi güvenilir bir uygulama mıdır?

PRP ile elde edilen bütün bu içerik tamamen kendisine ait olduğu için, lokal bir allerji riski ve bulaşıcı hastalık riski taşımaz.

Ayrıca kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır, yani dışarıdan da bir bulaşma riski yoktur.

Bunların dışında, verilen plateletlere eklenen hiçbir şey mevcut değildir. Bu nedenlerle bu uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir.

Pratikte PRP uygulaması nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden az miktarada 8-20 ml kan alınır, santrfüj cihazında plateletleri ayrıştırılır.

Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içersinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar.

Bu ürün (PRP) dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deriye uygulanır, deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir.

Bu tedavinin uygulanması ne kadar sürüyor? Özel bir koşul gerekiyor mu?

Toplamda yaklaşık 10 dakikalık bir uygulamadır. Kolayca, acısız biçimde uygulanır. PRP uygulamasında kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan tüm işlemlerin teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gerekir.

Plateletler bizim kanımızda serbest halde dolaştığına göre neden yaşlanan dokuya kendiliklerinden gidip bu süreci başlatmıyorlar?

Aslında kan dolaşımı ile dokulara ulaşan plateletler bunu belirli ölçüde yaparlar ancak genel olarak yaşlanmakta olan bir bedende bu tetikleme yeterli değildir. Bu nedenle plateletler yoğunlaştırılıp PRP haline getirilir ve hedeflenen dokulara; yüze, boyuna, ellere ve diğer alanlara uygulanır.

Plateletleri yoğunlaştırarak PRP elde etmek için tek bir yöntem mi var?

Plateletlerin yoğunlaştırılarak PRP elde edilmesi teknik olanaklarla ilgilidir. Öncelikle plateletlerin bu zenginleştirme işlemi sırasında herhangi bir hasar görmemesi gerekir. Ayrıca zenginleştirme belli ölçülerde olmak zorundadır.

Örneğin aşırı zenginleştirilmiş bir PRP işe yaramayacaktır. Bundan başka, bir hastadan elde edilen kan ürününü aynı hastaya geri vermek için etkinlik ve güvenilirliği onaylanmış ürün ve yöntemler kullanılmalıdır.

Avrupa Birliği ülkelerinde medikal gereç olarak onaylanmış, CE damgası taşıyan, tüm dünyada kullanılmakta olan ürünler kullanılmalıdır.

PRP’nin mutlaka enjekte edilmesi mi gerekir?

PRP mezoterapi veya dolgu yöntemiyle deriye verilebildiği gibi bir maske yardımıyla da uygulanabilir.

Uygulanacak PRP’nin belli bir dozu var mıdır? Ne kadarına ihtiyaç duyulur? Ne kadarı uygulanır?

Burada doz aşımı gibi bir problem yoktur. Elde edilen PRP’nin tamamı kullanılabilir. Genelde bir mezoterapi kiti ile toplam 4-8 mililitre PRP elde edilebilir. Bu da yüz, boyun, dekolte bölgesi, kolların dışı, bacakların iç kısmı gibi alanların tamamında tedavi uygulamak için yeterlidir.

PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür?

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra (yani 1 kür uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir.

Etkinin tam olarak sağlanması için kaç uygulama yapmak gerekir?

Aslında nihai bir sonuç elde etmek amacıyla 3 hafta aralıkla en az 3 enjeksiyon yapmak gerekir. Daha sonra da her 6-12 ayda bir uygulama yapılması sonuçların korunmasına olanak verir.

Bir kür ile elde edilen olumlu sonuçlar sonradan tamamen kaybolur mu?
Kaybolmaz, ancak 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürleri her 6-12 ayda bir tekrarlamak gerekir. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir.

Yani her 20 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan oluşacak bir kür ortalama olarak her yıl tekrarlanmalıdır.

PRP uygulamasının en önemli avantajı nedir?

Sağlanan gençleştirici etkinin dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir. Kaybolup gitmez.

Bu uygulamada istenmeyen etkiler söz konusu mudur?

Hastaya kendi kanından üretilen bir materyal (PRP) verilmektedir. Yapılan işlem basitçe yara iyileşmesi sürecini başlatmak ve hızlandırmaktır. İstenmeyen bir etki ile karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

PRP uygulaması acı verir mi?

PRP uygulaması maske dışında enjeksiyonla yapılır. Kan alınması esnasında duyulan rahatsızlıktan daha büyük boyutta bir acı hissi beklenmez. PRP ile mezoterapi uygulaması çoğunlukla derinin hemen altına yapılır, deriye hacim kazandırmak içinse daha derin uygulama yapmak gerekir, ancak bu uygulamalarda dışarıdan sürülen anestezik kremler acı hissini engeller.

PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı?

Platelet sayısı ikiyüzellibinden az olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır.

PRP uygulamasından beklentiler neler olmalıdır?

Kozmetik amaçlı PRP uygulaması birçok beklentiyi karşılayacak özelliklere sahiptir. Çünkü;

 • Uzun etkilidir,
 • Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır, yapılandırır.
 • Kolay ve güvenli biçimde uygulanır.
 • Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
 • Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.

İlk uygulamadan sonrası sağlanan parlak sağlıklı görünüm bir süre sonra hafifçe gerileyebilir, bunun için ardışık uygulamalar yapılmalı ve genleştirici etkinin yığılmasını sağlamalıdır.

3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etkisi sağlanmış olacaktır.

PRP İLE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ / DOKTOR GÜNEŞ ERTÜRK

PRP Kök hücre ile gençleşme, saç dökülmesi tedavisi fiyatları ve ön bilgilendirme için Tıklayın.

Kategori : ANTIAGING ve ESTETİK DERMATOLOJİ

Источник: https://lazerestetikmerkezi.com/hizmet/prp-tedavisi-kok-hucre-ile-cilt-genclestirme/

Prp (Platelet Rich Plasma) Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Tedavisi Ankara

PRP Tedavisiyle Gençleşme

PRP (Platelet Rich Plasma-Platelet), trombosit ve pıhtı hücresi açısından zenginleştirilmiş plazma işlemidir. Bu işlemde hastadan alınan kan (8 ila 20 cc) santrifüj işlemine tabi tutulur. Elde edilen plazma onarılması gereken bölgeye enjekte edilir.

Tedavide amaçlanan bozulmuş dokuların kendini onarma refleksini güçlendirmekte ve harekete geçirmektir. Uygulanan plazmada hastanın kendi kanı kullanıldığı için vücutta hiçbir yan etkiye neden olmaz. “PRP” uygulamasının en önemli avantajı ciltte sağlanan gençleşme sadece uygulandığı alanda değil derini büyük bölümünde görülmesidir.

Prp tedavisi nasıl uygulanır?

“Platelet Rich Plasma” cerrahi bir uygulama değildir. Narkoz gerektirmez. Hasta seans sonrası günlük hayatına (doktorunun tavsiyeleri dikkat ederek) hemen dönebilir. Hastanın kendi kanından elde edilen plazma iğne ile uygulama bölgelerinin doku altına enjekte edilir.

Uygulama alanları oldukça geniştir. Yaşlılık ve güneş ışınların gibi etkenlerin deride meydan getirdiği izler, çatlaklar ve lekelerin giderilmesinde, saç dökülmesinde, diş implant uygulamalarında, estetik operasyonlar sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılmasında kullanılır.

PRP Uygulamasının Avantajları

“Platelet Rich Plasma” uygulaması hiçbir risk içermez, öncelikle plazma hastanın kendi kanından yapıldığı için herhangi bir alerjik yan etki göstermez. Uygulama esnasında ve sonrasında herhangi bir enfeksiyona neden olmaz.

Prp hangi tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır?

 • Cilt gençleştirme tedavisi
 • Cilt lekelerinin giderilmesi
 • Estetik operasyonlar sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak
 • Eklem bölgelerindeki kireçlenmelerde
 • Diş implantı tedavilerinde

Prp vücudun hangi bölgelerinde uygulanır?

Boyun, yüz, dekolte bölgesi, ellerin üst bölgesi, bacak içleri, kollar ve saçlı derilerde cilt gençleştirme amacıyla uygulanmaktadır. Göz altı morlukları ve leke tedavisinde de etkilidir. Diz eklem bölgesinde ağrıların giderilmesinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Prp’nin etkisini ne zaman görünür?

İlk uygulamadan hemen sonra etkileri görünmeye başlanır. 1 Kür 3-4 seanstan oluşur. Bir kür sonrası kalıcı etkiler görünmeye başlar. Genel olarak 20-25 gün ara verilerek 3 kür yapılması gerekir. “PRP” nin etkilerini korumak için 6 ya da 12 ayda bir tekrarlanmasında fayda vardır.

PRP tedavisinin yan etkileri var mı? 

“Platelet Rich Plasma” uygulamasının alerjik bir yan etkisi yoktur. Uygun ortamda ve yetkin kişiler tarafından uygulandığında enfeksiyon oluşması mümkün değildir.

Diğer cilt gençleştirme yöntemlerine göre avantajları nedir?

Cerrahi bir operasyon olmadığı için işlem kısa, ağrısızdır. İyileşme süreci yaşanmaz, hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Cilt altına enjekte edilen plazma hastanın kendi kanından elde edildiği için vücuda dışarıdan bir madde alınmamış olur. Deri dokusu kendi kendisini iyileştirir böylece herhangi yan etkinin görünmesi beklenmez.

Yaşlanmaya karşı geliştirilen en yeni uygulamalardan biri de cilt gençleştirme için Prp tekniği olarak karşınıza çıkmaktadır. Zamana meydan okumak, daima genç, canlı, kusursuz ve lekesiz bir cilde sahip olmak isteyenlerin son zamanlarda en çok tercih ettiği uygulamalardan biri olan yüz prp tedavisidir.

Prp İle Cilt Gençleştirme

Prp, kişinin kendi kanının santrifüj işleminden geçtikten sonra yine kendi cildine enjekte edilmesi ile uygulanan bir yöntemdir.

Bu uygulamanın santrifüj aşamasında kandaki trombositlerin yani plateletlerin yoğun bir şekilde bir arada toplanması sağlanmaktadır. Trombositler, cilt üzerindeki deformasyonları ve yaraları hızlıca iyileştiren bir etkiye sahiptir.

Cildin yeniden yapılanmasına yardımcı olan Prp tedavisi, yaşlanma ile ortaya çıkan birçok sorunu ortadan kaldıran yeni bir uygulamadır.

Kan Alma Aşaması

PRP cilt gençleştirme tedavisi için kişiden 10cc kan alınır. Bu kan miktarı bir çay bardağının onda biri kadardır.

Santrifüj Aşaması

Kişiden alınan kan, santrifüj cihazına yerleştirilmekte, kanın platelet yönünden zengin kısmı açığa çıkarılmaktadır. Trombositlerin yoğun olduğu bu ayrıştırılmış kan, Prp için gerekli olan kısımdır.

Uygulama Aşaması

Trombosit yönünden zengin olan kan, küçük iğneler yardımı ile ciltteki problemleri bölümlere enjekte edilmektedir.

Uygulama Süresi

Prp için alınan kanın santrifüj aşaması yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Buna ek olarak uygulama süresi de 15-20 dakika arasında değişmektedir.

Cilt Gençleştirme

Prp, cildin geçleşmesini sağlamakta ve cilde eskisinden çok daha canlı, aynı zamanda dinamik bir görünüm kazandırmaktadır. Bunun yanı sıra yüz bölgesinde oluşmuş olan ince kırışıklıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir. Sivilce izleri, sıkar izleri ve yara izleri gibi izlerin onarılmasında da oldukça etkili olan Prp, cildin nemliliğini de ciddi oranda arttırmaktadır.

Prp Kimlerde İşe Yarar?

Sağlıklı bireylerin tümünde işe yarayan bir yöntemdir. Sadece kanındaki trombosit sayısı az olan kişilerde işlem yeterince işe yaramamaktadır.

Kandaki trombosit sayısının yükseklik seviyesi, uygulamanın işe yararlılık oranını da arttırmaktadır. Kanser hastası olan ya da geçmişinde kanser hastalığı tanısı bulunan kişilerde işlem uygulanmamaktadır.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan, kanamalı yarası olan kişilere de bu işlem uygulanmamaktadır.

Riskleri Var Mıdır?

Kişinin kanının zengin maddeler yönünden ayrıştırılması ile ortaya çıkan bir uygulamadır. İçerisinde yabancı madde ya da ilaç barındırmayan bu yöntemin herhangi bir riski ya da yan etkisi bulunmamaktadır.

İşlem Acı Verir Mi?

Prp işlemi acı veren bir uygulama değildir. Sızı ve benzeri durumların görülmesi normaldir ancak gerekli görüldüğü takdirde cilde analjezik krem uygulaması yapılabilmektedir.

Kaç Seans Sürmektedir?

Kesin bir seans sayısı vermek doğru değildir. Çünkü yaşa bağlı olarak cilt üzerindeki kırışıklıklar oluşmaya devam edecektir. Birkaç seanstan sonra yılda bir kez uygulanacak olan Prp tedavisi, her zaman güzel bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Etkisi Ne Zaman Görülür?

Prp cilt gençleştirme, etkisini hemen gösteren bir uygulamadır. İlk seanstan itibaren etkisini göreceğiniz uygulama, 3 ve 4. seanslardan sonra ciltte ciddi değişimler yaşanmasını sağlamaktadır.

Источник: https://www.hlc.com.tr/prp/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.