Pulmoner Emboli Nedir? Akciğer Embolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

içerik

Akciğer Embolisi Nedenleri ve Belirtileri (Pulmoner Emboli Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Pulmoner Emboli Nedir? Akciğer Embolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akciğer (pulmoner) embolisi, basit bir tanımlama ile akciğer atardamarlarının kan pıhtısı ile tıkanması sonucu meydana çıkan klinik bir tablodur. Akciğer embolisi tutulan damarın tıkanıklığına göre çok ciddi bir seyir gösterebileceği gibi ölüme bile neden olabilir.

Bazende hastanın fark edemeyeceği şekilde hafif seyir gösterebilir.

Pulmoner emboli bir kaç saat içerisinde gelişip ani belirtiler verdiğinde (akut), bazı kronik hastalıkları olan kişilerde haftalar aylar içerisinde geliştiğinde (kronik) pulmoner emboli olarak tanımlanır.

Pulmoner embolinin nedeni akciğer atardamarlarının veya dallarının tıkanmasıdır. Akciğer embolisi için uzun yıllardır risk oluşturabilecek nedenler tanımlanmıştır.

Pulmoner emboliye neden olan faktörler

Akciğer emboli genellikle altta yatan nedenlere bağlıdır. Akciğer emboli oluşumunda genetik risk faktörleri ve edinsel risk faktörleri söz konusudur. En sık nedeni kişiyi uzun süre hareketsiz kalmaya maruz bırakan ameliyatlar, doğum, inme (felç) geçirme, travmalara bağlı ameliyatlar gibi nedenler akciğerde pıhtı oluşmasına sebep olabilir.

Örneğin iyileşme dönemi uzun süren ameliyatlar, doğum sonrası yatak istirahati verilen kadınlar, inme geçiren yatalak hastalar, ağır travmalar nedeni ile uzun süre ayağa kalkamayan ortopedik hastalar omurga kırıkları, kalça kırıkları, bacak kırıkları gibi, yatak istirahatinin zorunlu olduğu kalp yetmezliği hastaları ve genetik olarak pıhtılaşmaya yatkın kişilerde akciğer (pulmoner) emboli daha sık görülür.

Pulmoner emboli nedenleri

Akciğer (pulmoner) emboli belirtileri

Akciğer embolisinin belirtileri hastalığın şiddetine göre değiştiği gibi, en sık görülen belirtiler nefes darlığı, şiddetli ve batıcı şekilde sırt ve göğüs ağrısı, bayılma, öksürük ve öksürük ile birlikte kanlı balgam gelmesi gibi belirtiler görülebilir.

Akciğer (pulmoner) emboli teşhisi

Pulmoner emboli teşhisi

Yapılan çalışmalar, akciğer embolisi geçiren hastaların otopsi çalışmalarından elde edilen bulgulara göre büyük bir çoğunluğunda hastalık belirti vermeden ya da teşhis edilmeden kendiliğinden geçer ya da hasta bunu fark etmez.

Dolayısı ile hafif şiddetli pulmoner embolilerde hastanın şikayetleri olmayabilir. Pulmoner embolinin ayırıcı tanısı önemlidir. Pulmoner emboli nefes darlığına neden olan hastalıklar ile karışabilir. Örneğin kronik bronşit, amfizem, zatürre gibi hastalıklar ile karışabilir.

Bazı test ve görüntüleme yöntemleri ile (elektrokardiyografi, göğüs radyografisi, pulmoner anjiyografi, MR anjiyografi, arter kan gazları, ekokardiyografi, venöz tromboembolizmin gösterilmesi, pulmonary embolizmin gösterilmesi ve bazı kan testleri gibi) tetkikler pulmoner emboliyi diğer hastalıklardan ayırt etmek mümkündür.

Akciğer (pulmoner) emboli tedavisi

Pulmoner emboli tedavisinde iki temel grupta ilaç tedavisi mevcuttur. Bu tedavilerden ilki teşhis konulduktan sonra başlayan kan pıhtılaşmasını önleyen enjeksiyon tedavisidir. Pulmoner emboli tedavisinde ikinci grup ilaç tedavisi tablet şeklinde kullanılan tedavidir.

Tedavi süresi neden olan duruma göre değişebileceği gibi, üç ay ile yaşam boyu sürebilen tedavi süresi mevcuttur. Genetik nedenlerden dolayı pulmoner emboli gelişen hastalarda tedavi ömür boyu sürebilir.

Fakat ameliyat veya benzeri nedenlerden gelişen embolide üç ile altı aylık süre içinde tedavi uygulanır. Ayrıca ağır vakaların hastaneye yatırılarak oksijen tedavisi verilmesi gerekebilir.

Akciğer (pulmoner) emboliden korunma

Akciğer embolisi açısından en önemli risk faktörü hareketsiz yaşam denilebilir. Hareketsiz yaşamdan kasıt bilgisayar başında oturup, devamlı spor yapmamak değildir.

Örneğin felç geçirmiş ya da ameliyat olmuş bir hastanın yatağa bağımlı kalmasıdır. Eğer kişinin genetik yatkınlığı söz konusu ise bu durumda çok uzun oturmak emboliye sebep olabilir. Spor yapmak tabi ki çok yararlıdır.

Hareketsizlik risk faktörü olduğuna göre hareketli yaşam tarzı koruyucu faktör olarak görülür.

Aspirinin, gerek koroner arter hastalıklarında gerek beyin damarlarında pıhtılaşma riski olan hastalarda koruyucu özelliği olabilir. Fakat aspirin hastalığın tedavisinde ya da koruyucu tedavi uygulanması gereken hastalarda aspirin işe yaramaz. Aspirin kullanarak emboliden korunmak mümkün değildir.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/akciger-pulmoner-emboli-nedenleri-ve/

Pulmoner Emboli Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi EKG

Pulmoner Emboli Nedir? Akciğer Embolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Pulmoner emboli (PE), vücudun herhangi bir yerinde (genellikle bacak) kan damarında meydana gelen, akciğerdeki arterlere giden ve aniden tıkanıklığa yol açan bir kan pıhtısıdır. Akciğer embolisi olarak da bilinen Pulmoner Emboli akciğere kan sağlayan kan damarlarının bir veya daha fazlasında meydana gelen tıkanıklığa denir.

Pulmoner Emboli Belirtileri Nelerdir?

Pulmoner emboli belirtileri; pıhtının boyutuna ve akciğere giden kan akışını ne kadar engellediğine bağlı olarak değişmektedir. Genel belirtiler şunlardır:

 • Ani nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Kaygılı hissetmek
 • Baş dönmesi, baygınlık ve denge kaybı
 • Kalp atışında düzensizlikler
 • Kalp çarpıntısı
 • Öksürme veya kanlı öksürme
 • Terleme
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Göğüs, kol, omuz veya çenede beklenmedik keskin ağrılar( kalp krizine benzer ağrılar)
 • Cilt renginde solukluk
 • Aşırı terleme
 • Hırıltılı solunum

Pulmoner Emboli Sebepleri Nelerdir?

Yaralanma veya hasar: Kemik çatlakları veya kas hasarları gibi yaralanmalar da kan damarlarına zarar vererek pıhtı oluşumuna sebep olurlar.

Hareketsizlik: Uzun süre hareketsiz kalmak, yerçekiminin vücudun en alt bölgelerinde kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu, uzun bir yolculuk için uzun süre oturma veya bir hastalıktan kurtulmak için yatakta uzun süre yatarsanız yaşanabilir.

Sağlık problemleri: Bazı sağlık problemleri kanın kolayca pıhtılaşmasına sebep olduğundan pulmoner emboliye sebep olabilmektedir.  Bu tür sağlık problemleri için uygulanacak tedavi yöntemleri arasında ameliyat ve kemoterapi yer almaktadır.

Pulmoner Emboli Risk Faktörleri Nelerdir?

Pulmoner emboli risk faktörleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Kan pıhtı oluşumu riskini arttıran genetik problemler
 • Ameliyat, yaralanma (özellikle bacaklarda) veya ortopedik cerrahi
 • Yatak istirahatinin uzun olması, uzun mesafeli yolculuklar veya felç gibi hareketliliğin sınırlı olduğu durumlar
 • Yaşlılık
 • Kanser ve kanser tedavisi
 • Kalp yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), yüksek tansiyon, felç ve iltihabi bağırsak hastalığı gibi bazı tıbbi problemler
 • Bazı ilaçlar, doğum kontrol hapları ve östrojen yenileme tedavisi
 • Gebelik dönemi ve sonrası
 • Şişmanlık
 • Bacaklarda genişlemiş damarlar (varisli damarlar)
 • Sigara içmek

Pulmoner Emboli Nasıl Teşhis Edilir?

Pulmoner emboli şu gibi testler sayesinde teşhis edilebilir:

 • EKG çekimi
 • Bilgisayarlı tomografi (CT) taraması
 • Akciğer taraması
 • Kan testleri (D-dimer testi dahil)
 • Pulmoner anjiyogram
 • Bacak ultrasonu: Boya alerjilerine bağlı bir röntgen çekemeyen veya hastaneden ayrılmak için çok hasta olan hastalarda kan pıhtılarının tespit edilmesine yardımcı olur.
 • Bacak veya akciğerlerde manyetik rezonans görüntüleme (MRG)

Pulmoner Emboli Nasıl Tedavi Edilir?

Pulmoner emboli tedavi seçenekleri şunlardır:

Antikoagülanlar: Kan sulandırıcı olarak da bilinen bu ilaçlar kanın pıhtılaşmasını azaltır. Bu yöntemle, pıhtıların büyümesini ve yeni pıhtıların oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Örnekler arasında warfarin ve heparin bulunur.

Fibrinolitik tedavi:Pıhtı yıkıcı olarak da adlandırılan bu ilaçlar, pıhtıyı yıkmak için damardan (IV veya damar içine) verilir. Bu ilaçlar sadece hayatı tehdit eden durumlarda kullanılır.

Vena kava filtresi:Vena kavaya (vücuttan kalbe kan taşıyan büyük kan damarı) yerleştirilen küçük bir metal cihaz, pıhtıların akciğerlere gitmesini engellemek için kullanılabilir.

Bu filtreler genellikle antikoagülasyon tedavisi göremediğinizde (tıbbi nedenlerle), antikoagülasyon tedavisi ile daha fazla pıhtı oluştuğunda veya antikoagülasyon ilaçlardan dolayı kanama yaşandığı durumlarda kullanılır.

Pulmoner embolektomi:Nadiren kullanılan bu yöntem pulmoner emboli için uygulanan bir ameliyattır. Genellikle pulmoner embolinin çok ileri derecede olduğu ciddi durumlarda yapılır.(diğer tıbbi sorunlardan dolayı antikoagülasyon veya trombolitik tedavi alamazsanız, bu tedavilere vücudunuz yanıt vermezse)

Perkütan trombektomi: Uzun, ince, içi boş bir tüp (kateter) kan damarından röntgen ile yönlendirilen embolinin bulunduğu yere kadar geçirilir. Kateter yerinde olduğunda, emboliyi parçalamak, çıkarmak veya trombolitik ilaç kullanmak için uygulanır.

Pulmoner Emboli Nasıl Önlenir?

Derin ven trombozunun önlenmesi pulmoner embolinin önlenmesine yardımcı olacaktır. Bacaklarda oluşan kan pıhtılarını önlemek için alınabilecek önlemler şunlardır:

Ameliyat öncesi ve sonrası pıhtılaşma riski taşıyan kişilere, kalp krizi, felç veya kanser komplikasyonu olan kişilere antikoagülan ilaç verilmesi

Damar ve bacak kaslarını daha etkili bir şekilde hareket ettiren ve alt bacaklarda kanın birikmesini azaltan bacakları sıkan elastik kompresyon çoraplar giymek

Kan birikimini azaltmaya yardımcı olmak için mümkün olduğu kadar gece boyunca bacakları yukarı kaldırmak(yukarda tutmak)

Kan dolaşımını destekleyen fiziksel aktivite

Kan akışını iyileştirmek için bacaklardaki damarları ritmik olarak masaj ve terapötik cihazın kullanımını içeren aralıklı pnömatik kompresyon.

Источник: //selmasultan.com/akciger-embolisi-akcigerde-kan-pihtilasmasi-pihti-atmasi

Pulmoner Emboli Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Pulmoner Emboli Nedir? Akciğer Embolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Pulmoner emboli sorunu akciğer oluşan bir pıhtı sıkıntısıdır. Bu sorun kendini belli başlı belirtiler ile ortaya çıkartır. Sorunun mutlaka uzman hekim tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

İçindekiler

 • Pulmoner Emboli
 • Nedenleri
 • Belirtileri
 • Tedavisi
 • Kaynaklar

Pulmoner Emboli

Pulmoner emboli (PE), akciğerde meydana gelen bir kan pıhtısıdır. Pıhtı genellikle bacak, pelvis, kol veya kalpte daha küçük damarlarda oluşur ama bazen pıhtı büyük olabilir.

Bacak veya kolların geniş damarlarında bir pıhtı oluştuğu zaman derin ven trombozu olarak adlandırılır. Pulmoner emboli DVT’nin bir kısmı veya tamamı parçalandığında akciğerlerdeki damarlarda ve kan damarlarında kanın içinden geçtiğinde ortaya çıkar.

Pıhtının daha fazla devam etmesine izin vermek adına çok küçük olan bir kapta sıkışana kadar küçük damarlara ulaşmaya devam eden akciğerin damarları boyunca ilerler. Pıhtı kanın tamamını veya bir kısmının akciğerin bu bölümüne gitmesini engeller.

 Bu tıkanmalar akciğerdeki bölgelerin kan akışının kesintiye uğraması ile sonuçlanırken, karbondioksit atığının çıkarılması için hava keselerine verilmesine izin verilmez.

Benzer şekilde, kanın belirli kısımlarına kan bloke olduğundan dolayı oksijen aynı hava keselerinden (perfüzyon) ekstrakte edilemez. Akciğerlerin ventilasyonunu akciğerlerden kan akışı ile eşleştirme işlemi bozulur. Bu da ventilasyon-perfüzyon eşitsizliğini meydana getirir.

 Başka bir deyişle, akciğer bölgeleri havalandırılır ama atık ürünü karbon dioksitin oksijen ile değiştirilmesi için hiç kan alınmaz. Pulmoner emboli sorunu büyükse, bu büyük bir uyumsuzluk yapar, hasta kanın içine yeterli miktarda oksijen alamaz. Akut olarak kısa nefes alabilir.

 Bazı durumlarda ise pıhtılar, kan akışının akciğerlere giren kalbin sağ tarafından bloke edildiği kadar büyük olacaktır. Bu anlık ölümle sonuçlanabilir.

Nedenleri

Sorunun bazı risk faktörleri bir kişinin sonunda nihayetinde gevşeyip akciğerlere gidebilen bir kan pıhtılaşması olasılığını artırabilir. Pulmoner emboli oluşma nedenleri arasında;

 • Hareketsizleşme, bir inme, kırık kemik veya omurilik yaralanması yatakta uzun süre kalınmasına neden olabilir. Bundan dolayı pıhtı oluşumu kollarda veya bacaklarda oluşabilir.
 • Seyahat, uçakta ya da uzun bir araba yolculuğunda oturmak gibi uzun süreli seyahatler, kanın bacaklarda oturmasına ve pıhtı oluşma riskini artırmasına sebep olur.
 • Cerrahi uygulamalar
 • Travma veya yaralanma, özelliklede bacaklarda meydana gelenler
 • Şişmanlık
 • Kalp hastalığı
 • Bacaklardaki kan pıhtısı veya pulmoner emboli öyküsü

Kanın pıhtılaşmasını artıran durumlar arasında da;

 • Gebelik
 • Kanser
 • Östrojen tedavisi ve oral kontraseptifler
 • Bazı protein ve enzim eksiklikleri

Belirtileri

Pulmoner emboli aynı belirtileri ve semptomları meydana getirmez. Yalnız bazı semptomlar pulmoner embolinin meydana geldiğini göstermektedir. Aşağıdaki belirtiler ve semptomlar görülür;

 • Göğüs ağrısı,  ağrı oldukça keskin ve bıçaklama gibi bir hisle ani şekilde başlar. Derin derin nefes alındığı zaman daha kötü hale gelir.
 • Özellikle nefes darlığı
 • Kaygı veya endişe
 • Öksürük, kuru, ancak kanla ilişkili olabilir.
 • Terleme
 • Bayılma

Bu belirtilerden herhangi bir tanesi şişmiş, ağrılı bir kol veya bacağına sahip olan veya daha önce listelenen herhangi bir risk faktörüne sahip olan kişilerde şüphe doğurmaktadır.

Tedavisi

Aşağıdaki tedaviler pulmoner emboliler için sık şekilde kullanırlar;

 • Oksijen çeşitli yollarla verilir. Biri burun delikleri ucuna yerleştirilen ve burun kanülü olarak adlandırılan boru ile yapılır.
 • Hasta kişi ciddi düzeyde düşük oksijen seviyelerine sahipse, maskeden daha yüksek oksijen akışı sağlanacaktır.
 • Hasta kişiler ventilatör tedavisi gerektirecek kadar kısa nefes alabilirler. Büyük bir tüp trakeaya yani nefes borusuna yerleştirilir. Hastaya soluk veren veya destek olan bir ventilatöre  bağlanır.
 • Özellikle şiddetli belirtiler olan hastalarda kan inceltici ilaç verilebilir. Bu doğrudan deriye enjekte edilen veya ağız yoluyla verilir.
 • Heparin çoğu zaman verilen ilk ilaçtır. Meydana gelen pıhtı oluşumunu durdurmak için çalışır.
 • Başka bir benzer ilaç enoksaparin veya düşük moleküler ağırlıklı heparin olarak adlandırılır. Bu ilaç deri altından hemen verilir. Her 12 saatte bir uygulanır ama her seferinde bir enjeksiyon gerektirir. Mevcut eğilim pulmoner embolinin tedavisi için düşük moleküler ağırlıklı heparin kullanılır.
 • Varfarin oral kan inceltici ilaç çoğu zaman heparin ya da düşük moleküler ağırlıklı heparin başladıktan oldukça kısa bir süre sonra verilmektedir. Kan testleri warfarinin kanı yeterince incelttiğini gösterene kadar ilaç devam eder.
 • Pıhtılaşma engelleyici olan ilaçlar kritik olarak hasta olanlara verilir. Buradaki ama. Akciğerdeki kan damarını tıkayan pıhtıyı parçalamaktır. Bu ilaçlar sadece masif pulmoner emboli, kan basıncı çökmesi, tedaviye cevap vermeyen ciddi derecede düşük oksijeni olan kişilerde kullanılır.
 • Bazı yaşamı tehdit altında olan kişilerde girişimsel bir radyolog tarafından radyolojik bir ameliyat yapılır. anjiyograma benzer şekilde pulmoner arter içine bir kateter yerleştirilmesi yapılır. Özel kateter tıkanıklığı derhal gidermek adına pıhtıyı parçalar ve emer. Bu uygulamanın yapılıp yapılmaması ile alakalı kararını uzman doktor verir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //akciger.info/pulmoner-emboli.html

Akciğer (pulmoner) embolisi nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Pulmoner Emboli Nedir? Akciğer Embolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akciğer embolisi, bir kan pıhtısının akciğerlerinizdeki bir atardamar içine sıkışmasıyla oluşur. Kan pıhtıları genellikle vücudun derinlerindeki damarlarda meydana gelir. Buna derin ven trombozu da denir. Bu durumda kan pıhtıları sıklıkla bacaklarda veya pelviste oluşur ve bu pıhtı oluşumunun çeşitli nedenleri olabilir:

 • Yaralanma: Trafik kazaları, cerrahi müdahaleler ya da farklı travmalardan kaynaklanan kemik kırıkları veya kas yırtıkları gibi yaralanmalar kan damarlarına zarar verebilir ve bu da pıhtılara yol açabilir.
 • Hareketsizlik: Uzun süre hareketsiz kaldığınızda, yerçekimi vücudunuzun en alt bölgelerinde kan akışının yavaşlamasına neden olur. Bunun sonucunda kan pıhtısı oluşması riski artar. Uzun bir yolculuk boyunca oturmak veya bir hastalık sebeiyle uzun süre yatmak zorunda kalmak buna sebep olabilir.
 • Medikal durumlar: Ameliyat veya kanser için kemoterapi gibi tedavi yöntemleri de kanın pıhtılaşmasına neden olabilir.

Emboli nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

 • Tıbbi geçmiş: Sizin veya aile üyelerinizin geçmişinde venöz kan pıhtıları veya pulmoner emboli varsa daha yüksek risk altındasınız. Bu durumda kanınızda pıhtılaşmaya neden olan kalıtsal bir bozukluk olabilir.
 • Kalp hastalığı: Bazı kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği, pıhtı oluşma riskini arttırır.
 • Kanser: Pankreas, yumurtalık, akciğer kanserleri ve metastaz yapan birçok kanser ve ayrıca tedavi sırasında uygulanan kemoterapi kan pıhtılaşmasına neden olan maddelerin düzeylerini artırabilir. Kişisel veya ailesel meme kanseri öyküsü olan ve tamoksifen ya da raloksifen alan kadınlar da yüksek risk altındadır.
 • Sigara içmek: Tütün kullanımı bazı insanları özellikle diğer risk faktörleri de söz konusu olduğunda kan pıhtısı oluşumuna yatkın hale getirmektedir.
 • Aşırı kilolu olmak: Fazla kilo özellikle sigara içen veya yüksek tansiyonu olan kadınlarda kan pıhtılaşma riskini artırır.
 • Ek östrojen kullanımı: Doğum kontrol haplarındaki ve hormon replasman tedavisindeki östrojen, özellikle sigara içiyorsanız veya fazla kiloluysanız, kanınızdaki pıhtılaşma faktörlerini artırabilir.
 • Gebelik: Bebeğin ağırlığı ile pelviste damarlara baskı uygulaması bacaklardan kan akışını yavaşlatır. Kan yavaşladığında pıhtı oluşması olasılığı daha yüksektir.

Anjiyo nedir? Nasıl yapılır, ne işe yarar? Riskleri nelerdir?

Akciger embolisi belirtileri

 • Ani başlayan ve giderek artan nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Öksürük
 • Öksürükle beraber kan tükürme (Hemoptizi)
 • Bacakta şişme, kızarıklık ve ağrı
 • Bayılma hissi
 • Terleme, huzursuzluk, ölüm korkusu

Akciğer embolisinin belirtilerinin derecesi kan pıhtılarının büyüklüğüne, bulunduğu yere ve hastada başka bir rahatsızlık olup olmamasına göre değişir. Ayrıca hastada bu belirtilerin sadece bir tanesi olabileceği gibi hepsi bir arada da görülebilir. Kendinizde bu belirtilerden bir veya daha fazlasını gözlemlerseniz (özellikle nefes darlığı), hemen tıbbi yardım almalısınız.

Akciger embolisi teşhisi

Akciğer embolisi teşhisini koymak her zaman kolay değildir. Yukarıdaki belirtiler birçok hastalıkta görülebilir. Bu belirtilerin ayırıcı tanısı açısından fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerine başvurulur.

Prof. Dr. Akay: Hareketsizlik ölümcül Derin ven Trombozu riskini arttırıyor!

Fizik muayene

Fizik muayene sırasında bacaklarınızda şişme, hassaslık, renk kaybı veya ısı artışı olup olmadığının tespiti için bacaklarınıza yakından bakılır. Bu belirtiler damarlarınızın birinde pıhtı olabileceğinin işaretleri oldukları için çok önemlidirler.

Kan testleri

Akciğer embolisinden şüpheleniliyorsa ilk olarak D-dimer (pıhtı yıkım ürünü) testi istenir. Eğer test normal ise akciğer embolisi düşünülmez. Fakat test sonucu yüksekse akciğer embolisi tanısını kesinleştirmek için ileri tetkikler yapılmalıdır.

Kan testleriyle ayrıca kanınızdaki oksijen ve karbondioksit miktarı da ölçülebilir. Akciğerlerdeki bir kan damarındaki pıhtı kandaki oksijen seviyesini azaltacaktır.

Ek olarak, kalıtsal bir pıhtılaşma bozukluğuna sahip olup olmadığınızı belirlemek için de kan testleri yapılabilir.

 • Göğüs röntgeni: Akciğer embolisinin tanısını koymak için çekilmez. Akciğer embolisi ile karışabilecek diğer hastalıklardan ayırmamıza yardımcı olur.
 • Elektrokardiyogram (EKG): Halk arasında kalp grafisi olarak da bilinir. Bu test kalbin elektrik aktivitesini ölçer.
 • Ekokardiyografi (EKO): Kalp ultrasonudur. Kalpteki değişiklikleri gösterir. Hem tanı koymada hem de tedavinin düzenlenmesinde değerli bilgiler verir.
 • Doppler Ultrason: Derin bacak toplardamarlarında pıhtı olup olmadığı hakkında bilgi verir. Çünkü akciğer embolisine çok sıklıkla eşlik eder.
 • BT Anjiyografi: Eş zamanlı olarak koldan opak madde verilerek yapılan bilgisayarlı tomografi yöntemidir. Akciğer atardamarlarında pıhtı olup olmadığını gösterdiği için tanı koymada belirleyici olabilir.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG): Bu tarama ayrıntılı görüntüler üretmek için radyo dalgaları ve manyetik alan kullanır. Akciğer atardamarlarındaki pıhtının doğrudan görüntülenmesini sağlar.
 • Akciğer sintigrafisi: Bilgisayar tomografisine göre daha az radyasyon içerdiği için genç kadınlarda, gebelerde ve böbrek bozukluğu olan hastalarda tercih edilebilir. En büyük dezavantajı acil servis şartlarında çekilememesidir.
 • Pulmoner Anjiyografi: Akciğer embolisinde kesin tanı sağlayan altın standart test olarak kabul edilir. Girişimsel teknikle yapılan, pahalı ve deneyim gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle pratikte çok fazla tercih edilmez.

Ekokardiyografi nedir? Neden ve nasıl yapılır? EKO testi ne işe yarar?

Akciger embolisi tedavisi

Akciğer emboli tedavisine zaman kaybetmeden başlanılmalıdır. Hatta akciğer embolisinden şüpheleniliyorsa, kesin tanı koyulana kadar tedavide kullanılacak ilacın ilk dozu yapılmalıdır. Tedavi seçenekleri hastalığın şiddetine ve hastada bulunan ek durumlara göre değişebilmektedir:

İlaç tedavisi

 • Trombolitik (pıhtı eritici) tedavi: Hastada bayılma ve tansiyon düşüklüğü gibi durumlarda kullanılır. Amaç akciğer atardamarındaki pıhtıyı eriterek kalbin zorlanmasını engellemek ve akciğerin tekrardan kanlanmasını sağlamaktır. Fakat kanama riski yüksektir. Bu açıdan hastaya her türlü riskler anlatılarak, hasta için kâr zarar hesabı yaparak tedaviye başlanılır. İlk 7 günden sonra etkisi azalmaya başlar. 14 güne kadar pıhtı eritici ilaç yapılabilir. 14 günden sonra yapılması önerilmez.
 • Antikoagülan (pıhtı önleyici) tedavi: Klinik durumu iyi olan hastalarda başlanır. Halk arasında ‘kan sulandırıcı’ ilaçlar olarak da bilinir. 5 gün boyunca tedavi dozunda verilir, sonrasında uzun dönem tedavide koruyucu dozda hastaya uygun ilaçla devam edilir. Bu süre esnasında hasta yakından takip edilmelidir. Risk faktörü varsa en az 3 ay, yoksa en az 6 ay devam edilir. Kötüleşme olursa diğer tedaviler düşünülebilir.

Cerrahi tedaviler

 • Embolektomi: Hemodinamisi bozulan hastaya kanama riski sebebiyle pıhtı eritici ilaç verilemiyorsa, pıhtı eritici ilaç yapıldıktan sonra hastanın klinik durumu düzelmemişse, cerrahi olarak ya da kateter ile embolektomi (pıhtının alınması) yapılır. Bunların dışında sağ kalp boşluklarında pıhtı tespit edildiğinde de cerrahi tedaviler ilk seçenek olur. En büyük dezavantajı her merkezde yapılamıyor olmasıdır.
 • Vena kava inferior filtresi: Bazı hastalarda kanama riski yüksekliği nedeniyle ilaçların kullanılamadığı durumlarda veya tedavi alırken akciğerde tekrar pıhtı geliştiğinde vena kava inferior (bacaklardan gelen kanın toplandığı ana damar) filtresi takılır. Böylece yeni pıhtı gelişmesinin önüne geçilmiş olunur.

Akciger embolisi ölümcül müdür?

Akciğer embolisi tanısı koyulup tedavisi hızlı bir şekilde yapılması gereken bir hastalıktır. Tedaviye erken başlandığında sonuçları dramatik şekilde değişebilir. Tedavi edilmemiş hastalarda ölüm oranı %25-30 civarındadır. Erken ve uygun tedavi başlanan hastalarda ölüm oranı %2-8’ e kadar düşer. Ölüm oranı genellikle kanser, kronik kalp hastalıklarında ve ileri yaş hastalarda artar.

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Nedenleri, tanısı ve evreleri

Akciger embolisi komplikasyonları

Kan pıhtısının büyüklüğü ve hastanın kişisel sağlık durumu, akciğer embolisinin seyri açısından önemli rol oynar.

Eğer kan pıhtısı tamamen çözülmezse hastalığın kronik (süreğen) bir aşamaya geçmesi mümkündür. Böyle bir durumda “kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH)” gelişir.

Akciğer embolisi geçiren hastada zamanla nefes darlığı artıyorsa mutlaka akla KTEPH gelmelidir.

 • Akciğer embolisi risk grubunda iseniz başta büyük cerrahiler olmak üzere tüm cerrahiler öncesi pıhtı önleyici ilaç kullanmanız gerekebilir.
 • Yatan hastalarda varis çorapları ve pnömotik kompresyon cihazları gibi mekanik önlemler alınmalıdır.
 • Ameliyat olduktan sonra mümkün olduğunca erken hareket etmek gerekir. Aktif egzersizler kasların faaliyete dönmesine ve bacaklardaki toplardamarların çalıştırılmasına yardımcı olur.
 • Uzun süreli yolculuklardan mümkün olduğunca kaçının. Eğer yapmak zorundaysanız da sık aralıklarla mola verin. Yolculuk sırasında bol sıvı tüketin.
 • Mümkün olduğunca sık ve düzenli olarak spor yapın. Koşma, yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi spor dallarını tercih edebilirsiniz.
 • Kilonuzun artmamasına dikkat edin, çünkü aşırı kilo toplardamarlarınızın yanı sıra kalbiniz ve kan dolaşımınız için de yük demektir.
 • Sigara bırakılmalıdır.

Akciğer embolisi tedavisi acil bir hastalık olduğu için hastalığın ilk dönem tedavisinde bitkisel tedaviler tercih edilmez. Bazı bitkiler kan sulandırıcı (antikoagülan) olan warfarinle etkileşime girerek zararlı olabilir. Bitkisel tedaviler kritik evre dışında pıhtıya karşı korunmak için kullanılabilir.

Sarımsağın pek çok faydasının yanında kan inceltici özelliği de olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Düzenli olarak sarımsak yemek, kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, yiyebileceğiniz sarımsak miktarını doktorunuza danışın. Kullandığınız ilaçla etkileşimi zararlı olabilir.

Sızma zeytinyağı

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada zeytinyağının içeriğindeki fenol sayesinde kan pıhtı oluşumunu azalttığı gösterilmiştir. Hayvansal yağlarla beslenenlerde pıhtılaşma artabilmektedir.

Kivi

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin kalp sağlığı için iyi olduğu bir sır değildir. Ancak, Oslo Üniversitesi araştırmacıları, kivinin bu gıdalar içerisinde önemli bir yeri olduğunu ortaya çıkardılar. Yapılan çalışma günde iki ila üç kivi yiyen kişilerde daha az trombosit aktivitesi görüldüğü ve bu nedenle daha düşük kan pıhtılaşması riskine sahip olduğu bulunmuştur.

Bitkisel ürünleri doktorunuza danışmadan kullanmayın! Bu gıdalar dışında kan sulandırıcı etkileriyle akciğer embolisi riskini azaltan diğer gıdalar şunlardır:

 • E vitamini ve D vitamini içeren gıdalar (meyveler, sebzeler, organik yumurtala ve bazı mantar türleri).
 • Zerdeçal, kekik, acı biber ve zencefil gibi baharatlar
 • Gerçek siyah kakao ve siyah çikolata
 • Papaya, çilek ve ananas gibi meyveler
 • Ham bal
 • Elma sirkesi
 • Yeşil çay
 • Doğal avlanmış balıklardan elde edilen balık yağı ve omega-3 yağ asitleri
 • Fasulye, baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar, balıklar ve otlakta yetişmiş etler

Zerdeçal nedir, faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Sülük tedavisi de kan sulandırıcı mekanizmayla etki eder. Fakat kan pıhtısını önleyici ilaç kullanılan hastalarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Sağlık bakanlığının Getat uygulamaları yönetmeliğinde de endikasyonlar arasında akciğer embolisi bulunmamaktadır.

Bitkisel çaylar ya da su içerek yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olun. Ekstra şekerden ve çok fazla alkol veya kafeinden uzak durun

Akciğer embolisi tekrarlar mı?

Tedaviye rağmen %5-23 olguda nüks görülmektedir. Tedavinin sonlandırılmasından sonraki ilk 6-12 ay nüksün en sık görüldüğü zamandır. Bu açıdan her zaman dikkat edilmelidir.Akciger embolisi hastalarına öneriler

 • Hastalığınız hakkında doğru kaynaklardan mutlaka bilgi edinin. Kullanılan ilaçların en büyük yan etkisi kanama yapabilmesidir. Herhangi bir kanama durumunda (örneğin burun kanaması) mutlaka acil servise başvurunuz.
 • Sağlık açısından engel yoksa bol su için. Böylece vücut susuz kalmaz, kanın akışkanlığı bozulmamış olur.
 • Akciğer tedavisi 3-6 ay ve bazı durumlarda daha uzun sürebildiği için tedaviye uyum çok önemlidir. İlaçlar bir doz dahi atlanmadan kullanılmalıdır.
 • Akciğer embolisi tekrarlayabilen bir hastalık olduğu için ani gelişen göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürük gibi durumlarda acilen doktorunuza başvurun.
 • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. Yeni veya kötüye giden belirtileriniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi verin.
 • Akciğer embolisi geçiren hastalar tedaviye uydukları müddetçe günlük yaşantılarına devam edebilirler.

Referanslar:1- Pulmonary Embolism, 2- What is pulmonary embolism?, 3- Pulmonary embolism treatment

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/akciger-pulmoner-embolisi-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Nedir?

Pulmoner Emboli Nedir? Akciğer Embolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akciğer Embolisi Nedir?

Merhaba, bugün, size oldukça tehli ve ölümcül bir durum olan akciğer embolisi, diğer adıyla pulmoner emboli’den biraz bahsetmek istiyorum.

Son yıllarda, biraz farkındalığın bu konuda artması, biraz internet arama motorlarının günlük hayatımıza eskiye oranla daha fazla girmesi, biraz da doğum kontrol ve hormon tedavilerinin daha fazla kullanılmasına bağlı olarak daha fazla oranda görmeye başladım.

Akciğer Embolisi Diğer Adıyla Pulmoner Emboli Nedir?

Akciğer embolisi, veya daha tıbbi bir terimle pulmoner emboli, özellikle bacak (derin) toplardamarları içerisinde oluşmuş pıhtının, yine kan yolu ile akciğerlere ulaşması ve burada, akciğer atardamarı içerisinde pıhtı tıkacı oluşturmasına bağlı olarak, akciğerin solunum kapasitesinde belirgin bir azalma ile seyreden bir durumdur.

Akciğer Embolisi Neden Ciddi Bir Durumdur?

Akciğerlerde aniden ortaya çıkan pıhtı, pulmoner arter adı verilen akciğer atardamarının belli bir bölümünü tıkar. Bu noktada, kanlanmayan (ama havalanan) bir akciğer bölgesi ortaya çıkar.

Kan pıhtısından etkilenen bu bölgenin boyutuna bağlı olarak, solunum fonksiyonu bozulur. Vücut içerisinde, atardamarlar yolu ile taşınan kan oksijen miktarı belirgin olarak azalır. Hastada, aniden ortaya çıkan nefes darlığı gözlenir.

Çoğu zaman, nefes darlığına nefes alıp vermekle artan öksürük (genellikle kuru, bazen kanlı) eşlik etmektedir.

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Durumunda, Trombus ve Emboli Kavramları Oldukça Sık Geçmektedir. Bu Konuda Bilgi Verir Misiniz?

Bir önceki bölümde de bahsettiğim gibi, akciğer embolisi (pulmoner emboli) oldukça tehli bir durumdur. Sık olarak, bacakta derin toplardamarlar içerisinde ortaya çıkan bir pıhtıdan köken alır.

İşte, bacak toplardamarları içerisinde ortaya çıkan pıhtıya; trombus adı verilir. Bu pıhtı tıbbi adıyla trombus; parçalarına ayrılır ve ayrılan bu ufak parçalar kan akımı yardımı ile vücudun daha uzak bölgelerine taşınabilir (örneğin akciğerler).

Trombustan kopan bu ufak parçalara, emboli adı verilir.

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Neden Olur? Pulmoner Emboli Risk Faktörleri Nelerdir?

Akciğer embolisi (pulmoner emboli) neden olur sorusunun birden çok nedeni vardır. Bu nedenler arasında;

 • Herhangi bir vücut bölgesinde (ki bu bölge özellikle ayaklar olmaktadır) toplardamar içerisinde kanın, uzun süren hareketsizliğe bağlı olarak (ameliyat sonrası iyileşme dönemi) birikmesi durumunda,
 • Toplardamar veya toplardamarların zedelendiği durumlar (özellikle travma veya kaza sonrası gözlenen kırık durumu, kalça, uyluk, diz ve bacak ile ilgili ameliyatlar sonrası),
 • Vücudumuzda ortaya çıkan başka bir hastalık (örneğin kalp yetmezliği, kalp krizi ve kalp ritm sorunları) veya felç (inme),
 • Kan içerisinde bulunan pıhtılaşma faktörlerinin arttığı durumlar (özellikle bazı kanser tipleri, hormon yerine koyma tedavisi (hormon replasman tedavisi) veya doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler) kullanımı). Pıhtılaşma faktörlerinin arttığı durumlar, seyrek olarak kalıtımsal (ailevi) olarak ortaya çıkabilmektedir.

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Açısından Risk Altında Mıyım?

Akciğer embolisi gelişimi açısından belli gruplar yüksek oranda risk altındadır. Bu gruplar;

 • Uzun süreli istirahat etmek zorunda olanlar,
 • Yakın zamanda ameliyat olanlar (cerrahi girişim yapılanlar),
 • Ailesinde kan pıhtılaşma sorunu bulunanlar (örneğin geçirilmiş derin ven trombozu hikayesi bulunanlar),
 • Ailesinde daha önceden pulmoner emboli (akciğer embolisi) öyküsü bulunması,
 • Kanser öyküsü olan veya kanser nedeniyle ilaç tedavisi (kanser kemoterapisi) alanlar,
 • Uzun süre oturanlar (uzun süren uçak, tren, otobüs, araba yolculuğu, meslek olarak uzun süre oturanlar),
 • Kalp yetmezliği nedeniyle tedavi altında olanlar,
 • Felç (inme) öyküsü bulunanlar,
 • Şişman (obez) olanlar,
 • Toplardamar zedelenmesi bulunanlar (yakın zamanda cerrahi geçirenler, kemik kırığı bulunanlar),
 • İlerlemiş varisleri bulunanlar,
 • Yakın zamanda (1.5 ay içerisinde) doğum yapmış kadınlar (hamilelikte derin ven trombozu risk faktörleri),
 • Doğum kontrol hapı (oral kontraseptif) veya hormon yerine koyma (hormon replasman tedavisi) tedavisi uygulananlar,
 • Bacak veya kolda bulunan toplardamarlara santral venöz kateter yerleştirilmiş damar yoluyla beslenen veya tedavi olan hastalar

Akciğer Embolisinin (Pulmoner Emboli) Belirtileri Nelerdir?

Pulmoner emboli (akciğer embolisi) belirtileri oldukça değişkendir. Çoğu zaman belirtilerin şiddeti pıhtının yoğunluğuna bağlıdır. Her ne kadar, hastaların çoğu belirtilerden bir veya birkaçına sahip olsa da, hastaların bazılarında herhangi bir belirtiye rastlanmaz.

Akciğer embolisi (pulmoner emboli) semptom ve bulgularını sıralayacak olursak;

 • Dinlenme veya egzersizden bağımsız, aniden ortaya çıkan nefes darlığı,
 • Göğüs kafesi üzerinde herhangi bir bölgede ortaya çıkan açıklanamayan keskin, batıcı tipte ağrı. Bazen bu ağrı kola, omuza, çeneye veya boyuna doğru da yayılabilir. Çoğu zaman bu ağrı kalp krizi ile benzerlik gösterir ve sık olarak karıştırılır.
 • Cildin soluk ve nemli olması (erken ve gelişen şok belirtisi),
 • Nabız hızında artış, hızlı kalp atımı (taşikardi),
 • Öksürük (kuru veya bazen kanlı balgam ile),
 • Aşırı soğuk terleme (şok belirtisi),
 • Endişeli olma hali (adeta yardım istercesine çevresine bakma),
 • Göz kararması veya bayılma,
 • Nefes alıp verirken ıslık benzeri ses (wheezing) duyulması

Toplardamar Pıhtısı

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Ciddi Bir Durum Mudur?

Akciğer embolisi (pulmoner emboli) çok ciddi bir durumdur. Bazı hastalar, kendi kendilerine iyileşse de; eğer tedavi edilmezse, kısa süre içerisinde ölüm ile sonuçlanabilecek bir durum olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle, akciğer embolisi şüphesinde; acil tıbbi tedavi desteğine gereksinim vardır.

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Tanısı Nasıl Konulur?

Akciğer embolisi (pulmoner emboli) tanısında, hastanın öyküsü ve fizik muayene fikir verse de; tanıyı doğrulamak için sıklıkla aşağıdaki testler yapılmaktadır.

 • Akciğer filmi (akciğer grafisi),
 • Bilgisayarlı tomografi (BT, akciğer, kontrastlı),
 • Akciğer anjiosu (pulmoner anjio),
 • Akciğer sintigrafisi,
 • Bacakların Venöz Doppler ultrasonografisi (dupleks ultrasonografi, Doppler ultrason, renkli doppler ultrasonografi),
 • Bacak veya akciğerlerin Manyetik Rezonans Taraması (MR, MR anjiografi)

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer embolisinin tedavisi, hastaların kritik durumları nedeniyle hastanede, sıklıkla da yoğun bakım ünitesinde yapılır. Hastanede kalış süresi; hastanın genel durumu, kan pıhtılaşmasının şiddeti ve kan pıhtısının boyutuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eğer, pıhtı fazla ve yoğun ise çoğu zaman tedavi süresi daha uzun olmaktadır.

Günümüzde, akciğer embolisi (pulmoner emboli) tedavisi için; antikoagülan (pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar, kan pıhtılaşmasını engelleyen, kan sulandırıcı) ilaçlar, trombolitik tedavi (kan pıhtısını eritici ilaçlar), kompresyon çorapları (varis çorabı) ve bazen cerrahi veya bazı girişimsel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin hepsinde amaç; bozulmuş olan akciğer kan akımının bir an önce tekrar sağlanması ve daha önemlisi yeni kan pıhtısı oluşumunun engellenmesidir.

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Tedavisinde Antikoagülan (Kan Pıhtı Oluşumunu Engelleyen İlaçlar, Kan Sulandırıcı İlaçlar) Tedavi Nedir? Bu Tedavi Neden Önemli?

Akciğer embolisi (pulmoner emboli) tedavisinde antikoagülan (kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar) tedavinin temelini oluşturmaktadır. Antikoagülan ilaçlar (kan pıhtılaşmasını engelleyen, kan sulandırıcı ilaçlar) kanın pıhtılaşma gücünü azaltırken, aynı zamanda da yeni pıhtı oluşumunu engellerler.

Antikoagülan (kan sulandırıcı, kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar) ilaçlar arasında günümüzde en sık olarak kullanılan Kumadin (Coumadin)dir. Kumadin, Warfarin grubu ilaçlardandır. Diğer ilaçlar ise; heparin (yüksek molekül ağırlıklı/klasik) ve türevleridir (düşük molekül ağırlıklı).

Kumadin, tablet olarak ağızdan alınan bir ilaç iken Heparin; genellikle damar yolu ile (yüksek molekül ağırlıklı) veya cilt altına (düşük molekül ağırlıklı) uygulanmaktadır.

Kumadin kullanan hastaların, özellikle kanama açısından uyarılması önemlidir. Bu hastaların, belli aralıklarla Protrombin Zamanı (PTZ/INR) yaptırması oldukça önemlidir. Bu testin sonucuna göre, Kumadin kullanım miktarı ayarlanmaktadır.

Düşük molekül ağırlıklı heparin takibi için herhangi bir test mevcut değildir. Ancak, yine de bu hastaların Kumadin kullanan hastalar gibi kanama açısından uyarılmaları gerekmektedir.

Son yıllarda, derin ven trombozu ve akciğer embolisinin tedavisinde yeni nesil kan sulandırıcılar kullanılmaya başlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak, yazımı (kumadin alternatifi yeni nesil kan sulandırıcılar) okumanızı tavsiye ederim.

Varis Çorapları (Kompresyon Çorapları) Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Tedavisinde Etkili Midir?

Varis çorapları, akciğer embolisi (pulmoner emboli) tedavisinde günümüzde kullanılmaktadır. Bilimsel çalışma ve araştırmalar; varis çoraplarının bacak toplardamar kan akımını yeniden düzelttiğini, bunun sonucunda da toplardamar içerisinde yeni pıhtı oluşumu azalttığını ortaya koymuştur.

Varis çorapları; konusunda uzman bir doktor tarafından verilmelidir. Değişik formları mevcut olsada sık olarak kullanılan çoraplar; diz altı, diz üstü ve kasık modelleri olmaktadır.

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Tedavisinde Cerrahi veya Girişimsel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer embolisi (pulmoner emboli) eğer yaşamı tehdit eder nitelikte ise veya uygulanan diğer tedaviler etkisiz ise; cerrahi veya girişimsel tedaviler mutlaka ve hızlıca uygulanmalıdır.

Bu amaçla, pulmoner tromboendarterektomi adı verilen cerrahi girişim uygulanabilir. İşlem, açık kalp cerrahisi teknikleri ile yapılan ve ölüm riski yüksek bir yöntemdir.

Daha çok, uzun süredir akciğer embolisi tanısı ile takip edilen, kronik hastalara uygulanmaktadır.

Akciğer embolisi (pulmoner emboli) tanısının yeni konulduğu ve tüm tıbbi tedaviye istenilen yanıtın alınamadığı hastalarda ise; girişimsel yöntem önerilmektedir.

Bu yöntem genellikle kasık, diz arkası gibi ana toplardamarların bulunduğu bölgelerden lokal anestezi altında girilmesi ve akciğer atardamarları içerisinde bulunan kan pıhtısının eritilmesini (bölgesel olarak kan pıhtı eritici ilaç verilmesi ile), kan pıhtısının o bölgeden çıkarılması (özel bir cihaz yardımı ile aspire edilmesi veya parçalanması) ile yapılmaktadır.

Bu işlem sırasında, Vena Kava Inferior’a filtre (şemsiye, vena kava filtresi nedir?) de yerleştirilmektedir. Bu sayede, akciğerlere bacak toplardamarlarından daha fazla pıhtının ilerlemesine engel olunur.

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Tedavisinde Trombolitik (Kan Pıhtı Eritici) İlaçların Etkisi Nedir?

Trombolitik diğer adıyla kan pıhtısı eritici ilaçlar, tıpta farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Plazminojen aktivatörü adı da verilen bu ilaçlar, akciğer embolisi (pulmoner emboli) tedavisinde de başarılı şekilde kullanılmaktadır. Bu tarz ilaçların yüksek riskli ilaçlar olması ve hastaların yakın takip gerektirmelerinden dolayı hastanede verilmeleri gerekmektedir.

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli) Nasıl Önlenir?

Akciğer embolisi (pulmoner emboli) nin önlenmesi için yapılacak basit şeyler arasında;

 • Düzenli olarak egzersiz yapın,
 • Ofis ortamında, aktif olarak hareket edin,
 • Yeterli miktarda sıvı alın, su için,
 • Sigara içmeyin,
 • Dar giysiler giymekten sakının,
 • Bacaklarınızı, düzenli olarak, günde en az 2 kere yukarı kaldırın.

Basit bu önlemler sayesinde, öldürücü olabilen akciğer embolisini (pulmoner emboli) önleme konusunda adım atılmış olur.

Evet, yazımın sonuna geldim. Akciğer embolisi (pulmoner emboli) ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa, bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Lütfen, soru sormadan önce mutlaka bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Kapak görseli, www.freeimages.com dan alınmıştır.

Источник: //mehmetergenoglu.com/akciger-embolisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni