Pürüzsüz Bir Cilt İçin Beslenmenize Özen Gösterin

Pürüzsüz bir cilt için 9 öneri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Beslenmenize Özen Gösterin

0 Submission Failed Cancel failed

0 Dis Submission Failed Cancel Dis failed

Teşekkürler! Bu makaleyi neden beğendiğinizi bizimle paylaşın.

Beğenmediyseniz sebebini öğrenmek isteriz. Yorum bırakarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.En az zahmetle cildinizin mükemmel olmasını sağlayacak güzellik önerilerini sizin için hazırladık.

Bol su içiyorsunuz ve güneş koruma kremi sürmeden asla dışarı çıkmazsınız. Fakat daha iyi bir cilt için yapmanız gereken başka neler var? Ürün önerilerinden ipuçlarına her gün cildiniz için yapabileceğiniz önerilerimize göz atın.

1. Her zaman tonik kullanın

Yüzünüzü yıkadıktan sonra ve nemlendirici uygulamadan önce mutlaka tonik kullanın. Tonik makyajdan son kalanları temizler ve gözenekleri sıkılaştırır. Aynı zamanda cildin pH dengesini düzenler.

Cildiniz doğal olarak asidik bir yapıya sahiptir. Sabun ya da yüz temizleyicilerindeki alkalidir ve cildin zaman içinde dengesini sağlaması gerekir. Tonik de tam olarak bu işlevi görür.

Cildin daha hızlı bir şekilde dengesini bulmasını sağlar.

2. Sabahları kendinize zaman ayırın

Yatmadan önce hepimiz yüz temizleme rutinimizi uygularız fakat sabahları bunu yapmak daha zor gelir. Cildinizi güne hazırlamak dış etkenlerle daha iyi savaşmasını sağlar. Sabah cildinize makyaj yapmadan önce nemlendirebilirsiniz.

3. Kullandığınız suya dikkat edin

Bol su tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz ama bazı sular diğerlerinden üstündür. Yüzünüzü filtrelenmiş suyla yıkamak sizin için daha iyi olabilir. Su ne kadar safsa, cilt de o kadar temiz olur. Suda bulunan ağır metaller ve klor cildi kurutabilir. Dolayısıyla filtrelenmiş su cildi daha yumuşak yapar.

4. Çifte temizlik

Makyajı, güneş koruyucu kremi ve diğer cilde yapışan dış etkenleri temizlemek sivilceden, siyah noktadan uzak kalmanızı sağlar. Önce suyla temizlik yapın. Sonra ikinci temizliği de makyaj temizleyiciniz ile yapabilirsiniz. Haftada bir defa da peeling kullanmanız ölü hücrelerden arınmanız iyi bir fikir.

5. Kuru fırça ile masaj

Selüloitle başa çıkmak için fırça ile masaj yapıyoruz. Peki yüzümüze neden yapmıyoruz? Fırçalamak ciltteki ölü hücreleri temizler ve kan dolaşımını tetikleyerek daha yumuşak ve dolgun bir cilde sahip olmanızı sağlar. Asya'da cildi fırçalamak oldukça yaygındır. Cilt için kullanacağınız fırçanın yumuşak olmasına özen gösterin. Dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz.

6. Cildinizi rahat bırakın

Kusursuz bir cildi olan insanlar siyah noktalara ve yaşlanma belirtilerine karşı yapabilecekleri en iyi şeyin onları rahat bırakmak olduğunu bilirler.

Bunun anlamı sivilce ya da siyah nokta sıkmamak, sert fırçalama ya da peeling yapmamaktır. Siyah nokta ya da sivilce sıkmak kızarıklığa ve bakterilerin yayılmasına sebep olur. Bu da cilt için gereksiz travma demektir.

Cildinizin sandığınızdan daha da hassas olduğunu unutmayın.

7. Sakin olun

Stres nasıl bedeniniz için olumsuz bir etkense, cildiniz için de öyledir. Stres ve anksiyete kortisol hormonunun salgılanmasına sebep olarak, kolajen dokunun hızla azalmasına ve cildin esnekliğini yitirmesine sebep olur. Kolajenin azalması egzama ve akne gibi hastalıkları tetikler. Yoga ve meditasyonla yaşamınızdan stresi uzak tutmaya çalışın.

8. Her zaman serum kullanın

Serumlar çıkmadan önce yaşlanmaya karşı ne yapıyorduk? Yaşlanma karşıyı serum kullanmak cilde esnekliğini geri kazandırır. İçeriklerindeki çok küçük partiküller cildin derinlerine kadar işleyerek cildi canlandırır. Nemlendiriciden önce uygulayacağınız serum sayesinde cildin kendini yenilemesi için destek olun.

9. Ürünlerin içeriklerine dikkat edin

Ürünlerdeki etiket fiyatının hiçbir önemi yoktur. En iyi cilt ürünleri hedefe yönelik ve basit olanlardır. Cildiniz ihtiyaçlarını öğrenin ve sorunlarınıza yönelik ürünler satın alın. Akne probleminiz varsa salisilik asit içeren ürünler, daha pürüzsüz bir cilt istiyorsanız C vitaminli ürünleri tercih edin. Yaşlanma karşıtı ürünlerin de hiyalüronik asit içeriyor olmasına dikkat edin.

0 Submission Failed Cancel failed

0 Dis Submission Failed Cancel Dis failed

Teşekkürler! Bu makaleyi neden beğendiğinizi bizimle paylaşın.

Beğenmediyseniz sebebini öğrenmek isteriz. Yorum bırakarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Источник: https://www.kadinlarbilir.com/guzellik/cilt-ve-vucut/puruzsuz-bir-cilt-icin-9-oneri

Sağlıklı Cilt İçin Doğru Beslenme

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Beslenmenize Özen Gösterin

Sağlıklı cilt, yeterli şekilde nemlendirilmiş sağlıklı bir epiderm ile birlikte dengeli beslenme ve güneş ışınlarından korunmakla mümkün olur.

Yorgun, stresli ve yanlış beslenen kişilerin cildi bunu hemen yansıtır.Beslenmenizde günlük vitamin kullanımının yararı senelerden beri biliniyor; ancak sağlıklı beslenme ile cilt sağlığı arasındaki bağlantı ancak son senelerde dikkate alınmaya başlandı.

Vitaminlerin antioksidan etkileri, cilde doğrudan uygulanan ürünlerle uzun zamandır kullanılıyor. Ama sindirim yoluyla alınan vitaminlerin yararına, yakın zamana kadar önem verilmemişti.

Yapılan araştırmalar belli vitamin ve minerallerin sindirim yoluyla alındığında ve dengeli bir beslenme düzeni sağlandığında cilt, güzellik ve bir kadının genel sağlığı için faydaları olduğunu kanıtlamıştır.

Dolayısıyla güzel ve sağlıklı bir cildin sırrı, her şeyden önce doğru, dengeli bir beslenme ile birlikte gerekli vitaminlerin takviyesiyle sağlanabilir.

Sigara ve cildiniz

Sigaradan uzak durmak akıllıca bir hareket olacaktır. Sayısız zararının yanı sıra cilde de zararı büyüktür. Sigara dumanı ve katran cildin ihtiyacı olan oksijeni almasına ve besin emilimine mani olarak kuru ve cansız görünmesine neden olur.

Ayrıca sigara tüketimi zararlı serbest radikallerin oluşmasına sebep olarak ciltteki kolajen ve elastin liflerini zayıflatarak cilt sağlınızı zamansız yaşlanmasına neden olur.

Sigara içiyorsanız cilt sağlığı açısından vitamin kullanımına daha da fazla önem vermeniz gerekecektir.

Çünkü sigaranın cilt hücrelerinize verdiği zararları azaltmak ancak vitamin katkısıyla mümkün olabilir.

Çikolata, kuruyemiş, cips gibi  yiyecekler ile beslenme cildin yağ dengesini bozuyor ve sivilce oluşumuna neden oluyor. Örneğin;  kızarmış yiyeceklerin sindirimi zordur ve bu yiyecekler hücrelerin temizlenme sürecini uzatır.

Cildin sağlıklı ve pürüzsüz olabilmesi için, yenilenlere son derece özen göstermek gerekiyor. Bu nedenle özellikle vitamin ve mineralli yiyecekler ile beslenmek çok önemli.

Günde 5 parça taze meyve ve sebze ile beslenmeye katkıda bulunmak bunun için yeterli.

Cildin iyi beslenmesi için şu yiyecekleri yemeye özen gösterin:

Soya filizi: Vücudun kendi hormonları kadar etkili. Cilt dolduruluyor ve gerginliğini sağlıyor.

Ispanak, lahana: B vitamini bağ dokusunun sıkılığını destekliyor, selüliti önlüyor.

Yeşil çay: Serbest radikallere karşı önemli hücre koruyucu maddeler içeriyor ve böylelikle yaşlılığın doğrudan hücrelerde durdurulmasını sağlıyor.

Su: Hücrelerin ve bağ dokularının dolgu ve destek gereksinimini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden çıkışını sağlıyor.

Somon ve ringa balığı: Vücudun acil ihtiyaç duyduğu ama kendi başına üretemediği doymamış yağ asitleri içeren bu balıklar, hücrelerdeki yaşlılık sürecini yavaşlatarak anti-aging’de anahtar görevi görüyor.

Sarmısak: Bileşimindeki allisin maddesi kan dolaşımını harekete geçirerek cildi arındırıyor. Böylelikle cilt sağlıklı bir renge kavuşuyor.

Tavuk: Vücudun güzellik hormonları üretmek için ihtiyaç duyduğu yüksek değerde protein içeriyor. Ayrıca kolajen üretimini ve bağ dokusundaki liflerin yenilenmesini destekliyor.

Zeytinyağı: Soğuk preslenmiş hali sağlıklı yaşam için bire bir olan bu ürün, erken yaşlanma ve kırışıklıklar için mükemmel bir silah. Doymamış yağasitleri hücreleri tehlerden koruyor.

Yumurta, süt: Dikkat çekici şekilde “niacin” maddesi içeriyorlar. Bu B vitamini depoları hücre yenilenmesi için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.

Rezene: Haftada birkaç kez sofrada olmalı. Kalsiyum zengini bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesinde görev alıyor.

Avokado: E vitamini açısından oldukça zengin. Böylece serbest radikallere karşı içeriden de etki ediyor.

Elma: Şeker ve ensülin cildi yaşlandırıyor. Buna karşın elma kan şekerini sabitliyor ve ensülin iniş çıkışını engelliyor.

Cildi yaşlandıran yiyecekler

.Margarin: Kahvaltı ve kızartma yağı olarak sofralarda yer verdiğimiz margarindeki doymuş yağ asitleri cilt hücrelerine zarar veriyor ve vücutta yağ olarak depolanıyor, kısacası şişmanlatıyor.

.Kahve: İnsülin oranını artırdığı için cilde zarar veriyor. Ayrıca stres hormonu kortizolü harekete geçiriyor.

.Pizza: Pizzadaki karbonhidrat yağ yakımını engelliyor. Ama haftada bir kez yemek zarar vermiyor.

Alkol:Alkol alımı cildi yaşlandırıyor

• Şekerli besinler kana hızla karışır, ve  çabuk yaşlandırır.

• Kırmızı et de cildimize zarar verir.

• Kızartmalardan uzak durun.

• Tuzdan olabildiğince uzak durun.

Источник: https://www.beycon.com.tr/webyazilim/saglikli-cilt-icin-dogru-beslenme/

7 Günde Pürüzsüz Cilt Elde Etme Rehberi

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Beslenmenize Özen Gösterin

Cilt koyu lekelere, izlere, siyah noktalara, sivilcelere, kuru ve cansız görünmeye karşı bizlerle iş birliği yapmaya oldukça hazırdır ki aslında 1 haftada daha iyi görünen, daha canlı, daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek mümkün. 7 günde sağlıklı, pürüzsüz cilt elde etmek için yapmanız gerekenler esraninportresi’nde.

Mükemmel cilde sahip olmak istemeyen kadın yoktur, cildine gereken özeni göstermeyen kadın vardır! Çok klişe oldu farkındayım! Ancak kusursuz bir cilde sahip olmak çok zormuş gibi davranıyoruz? Cilt koyu lekelere, izlere, siyah noktalara, sivilcelere, kuru ve cansız görünmeye karşı bizlerle iş birliği yapmaya oldukça hazır aslında. Elbette bu tip cilt sorunları ile her iyi cilt bakımına rağmen karşılaşma ihtimaliniz var. Ancak risk daha az olacağı gibi iyileşme süreçleri de çok daha kısa olacaktır.

Peki cildin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlamak çok mu zor?

Elbette hayır ve üstelik asla geç değil. Çok basit adımlara dikkat ederek dahi 1 haftada daha iyi görünen, daha canlı, daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek mümkün. Sizin için basit yönergelerin olduğu, rehber niteliğinde olabilecek bir yazı hazırladım. İşte, 7 günde sağlıklı, pürüzsüz cilt elde etmek için yapmanız gerekenler esraninportresi’nde.

7 Günde Pürüzsüz Cilt Elde Etmenin Rehberi

1.GÜN:

Sadık kalmanız gereken tek şey TSN! Yani temizleme, sıkılaştırma, nemlendirme. Bu sizin asla vazgeçmemeniz gereken rutininiz haline gelmelidir. Şimdiye kadar bunu yapmadıysanız veya bir alışkanlık haline getiremediyseniz yine de geç kalmış sayılmazsınız. Hemen bugün başlayın.

Önce, temel bilgiler ile başlayalım;

1- Yüzün maruz kaldığı kirlilik ve tozdan ve üzerinde biriken ölü cilt ve yağlardan temizlemek şart .

Gözenekleri tıkayan, siyah nokta, sivilce gibi sorunlara sebep olan bu birikimden cildi kurtarmak için nazik bir temizleyici kullanmalısınız. Temizleyici seçimi cilt yapısına bağlı olarak yapılmalıdır.

Aslında sağlıklı bir cildin altın kuralı doğru temizleyicidir. Bu yüzden mutlaka bir uzmana danışarak cilt tipinizi öğrenin ve uygun bir cilt temizleyicisi edinin

2- Düzgün temizlendikten sonra bir tonik kullanmak, yüzeyde kalan olası yağ veya tozu gidermek için iyi bir seçenek olacaktır. Gül suyu, yeşil çay ve beyaz sirke gibi doğal tonikler gözeneklerinizi sıkılaştırırken cildinizin pH dengesini iyileştirirler. Cilt tipine göre doğal tonikler neler öğrenmek isterseniz–> her cilt tipi için tonik tarifi yazısını okumanızı öneririm.

3- Rutini mutlaka iyi nemlendirici ile sonlandırın. Bu da herhangi bir cilt bakım rutininin temelini oluşturur. Cilt için bir kalkan görevi gören nemlendirici vazgeçilmezdir. Peki her nemlendirici her cilde uygun mu? Doğru nemlendirici seçimi nasıl yapılır? İşte oldukça önemli olan–> cilt tipine göre nemlendirici seçimi hakkında bilmeniz gerekenler

4- Ayrıca dışarı çıkacaksanız kesinlikle güneş kremi kullanmayı unutmayın. Bu cildinizi cildinize zarar verebilecek zararlı UV ışınlarından korur.

Burada nemlendirici üzeri güneş kremi kullanacaksanız her iki ürünün de hafif yapıda olmasını tercih edin. Aksi takdirde ikisi birlikte cilde fazla gelebilir ve yağlanmaya sebep olabilir.

İsterseniz yüksek koruma faktörü de içeren nemlendiricilerden satın alarak ayrıca bir güneş kremi kullanımında da kurtulabilirsiniz.

Bu rutin, olası cilt sorunlarına veya cilt türüne bağlı doktorunuz farklı bir uygulama şekli vermediği sürece sabah ve akşam olmak üzere tekrarlanmalı. Bu sebeple özellikle temizleyici ve tonik seçimini cildi aşırı kurutup, yıpratmayacak, sık kullanıma uygun olacak yumuşak yapıda seçmelisiniz.

Sabah kullanacağınız nemlendirici bir gündüz kremi olabilirken, akşam bir gece kremi de kullanabilirsiniz. Ayrıca yatmadan önce göz çevreniz için bir kremi de uygulamanızı öneririm. Krem yerine ben zaman zaman bir kaç damla jojoba yağını göz çevresine sürüyorum. Siz de bu noktada isterseniz doğal yağlardan faydalanabilirsiniz.

Özellikle akşam rutini içerisine cildin sağlıkla parlamasına yardım edecek bir maske de dahil edebilirsiniz. Çoğu mutfaklarda kolayca bulunan limon, bal, süt ve domates gibi malzemelerle kendi yüz maskenizi kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu maske adımı sonrasında nemlendiricinizi sürüp yatabilirsiniz.

7 günde sağlıklı, pürüzsüz cilt elde etmek için yapmanız gerekenleri okumaya devam etmek için SONRAKİ SAYFA butonları ile diğer sayfaya geçiş yapmanız yeterli.  

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Beslenmenize Özen Gösterin

Bebeksi ve pürüzsüz bir cilt için her bayanın kendi yöntemleri ve taktikleri vardır. Kimisi bu konuda çok başarılıdır kimisi ise kesinlikle başarılı olamıyordur. Pürüzsüz bir cilt için öncelikli olarak cildinizi tanımalısınız.

Cildiniz hangi yapıya sahip, bu güne kadar denediğiniz hangi ürünlerden memnun kaldınız veya hangi içeriğe sahip ürünler cildinize asla iyi gelmedi şeklinde kendi cilt analizinizi yapabilirsiniz.

Eğer siz de pürüzsüz bir cilt için her şeyi yaparım diyenlerdenseniz bu yazımızı çok seveceksiniz.

Cildinizde doğal oluşan benler varsa öncelikle bunu uzman gözetimde aldırabilirsiniz. Bu operasyon yaklaşık olarak 10 ile 20 dakika arasında ayakta olarak yapılabiliyor. Bunun dışında yapılması gerekenler ise oldukça kapsamlı. İşte size pürüzsüz bir cilt için yapabileceklerinizin listesi.

 • Cildinize uygun bir yüz yıkama jeli ile cildinizi sabah ve akşam kremlerinizden ve makyajınızdan önce iyice yıkayarak temizleyin.
 • Açılan gözeneklerinizi cildinize uygun bir tonik ile temizleyin. Eğer toniklerin içeriklerini beğenmiyorsanız doğal gül suyunu da tonik olarak kullanabilirsiniz.
 • Haftada en fazla iki defa peeling yaparak cildinizdeki ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Bu sayede ölü deri tabakaları ciltten atılarak ciltte birikme yapamaz ve sivilceler oluşamaz. Peki doğal peeling nasıl yapılır?

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Doğal Maskeler ve Yöntemler

Doğal Peeling İçin Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kahve telvesi
 • Yarım tatlı kaşığı aloevera jeli
 • Yarım çay kaşığı beyaz kil

Hazırlanışı: Bu malzemelerin tamamını bir kase içerinde karıştırın ve nemli cildinize, boynunuza ve dekolte bölgenize masaj yaparak uygulayın.

Siyah noktalarınızın yoğun olduğu bölgeler varsa bu bölgelere biraz bastırarak masaj yapmanız halinde hem ölü deriler atılır hem de siyah noktalarınızı çıkarmış ve temizlemiş olursunuz. Peeling yaptıktan sonra cildinizi ılık su ile temizleyiniz. Bu işlemi haftada iki seferden fazla yapmamalısınız.

Bunun sebebi ise cildinizin çok fazla yıpranması ve sağlıklı cilde zarar verebilmesidir. Peeling hakkında daha detaylı bilgi ve tarifler için evde peeling nasıl yapılır konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gün içerisinde makyaj yapıyorsanız pürüzsüz bir cilt için mutlaka uyumadan önce iyice temizlemelisiniz. Bu sayede makyaj kalıntıları ciltten atılır ve sabaha temizlenmiş ve berrak bir cilt ile uyanırsınız. Aynı zamanda cildiniz gece boyu da tazelenir ve kendini yeniler.

Nemlendirme Uygulaması

Bu anlattığımız aşamalar cildin temizlenmesi ve yenilenmesi için uygulanacak olan adımlardı. Bu adımları uygulayarak cildimizi bakıma uygun bir hale getirdik, şimdi ise bakıma uygun bir hale getirdiğimiz cildimize uygulanması gereken son aşamalardan bahsedelim.

Cildinize uygun olan bir nemlendiriciye mutlaka sahip olmalısınız. Fakat nemlendirici uygulamadan önce mutlaka yaz–kış güneş koruyucu kullanmalısınız.

Fakat eğer güneş koruyucuların fiyatları çok yüksek geliyorsa ya da doğal olmasından yanaysanız aloevera jeli doğada bulunan en yüksek güneş koruma faktörüne sahiptir. Bunu da kullanabilirsiniz.

Bu jeli veya güneş koruma kremini cildinize uyguladıktan sonra cildinizi on dakika kadar dinlendirdikten sonra kendi günlük kreminizi de cildinize uygulayarak ilk bakımınızı yapmış olursunuz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Cilt Türlerine Göre Cilt Bakımı

Cildinize bu şekilde bakım yapmanız pürüzsüz bir cilt için harika bir adım. Bir de haftada bir defa tüm cilt tiplerinin uygulayabileceği bir maske tarifimiz var. Bu maske tarifi sayesinde pürüzsüz bir cilt için yapılması gereken her şeyi yapmış olacaksınız.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Doğal Maske Tarifi

Bu doğal cilt maskesi Suna Dumankaya’ya aittir.

 • 1 Yemek Kaşığı Yulaf veya Mısır Unu
 • 1 Yemek Kaşığı Beyaz Mineralli Kil
 • 1 Yemek Kaşığı Kadar El Kremi veya AloeVera Jeli
 • 5 Yemek Kaşığı Kadar Ilık Su

Hazırlanışı: Bütün malzemeleri homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Sonrasında cildinize, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın.

Bu maskeyi ayrıca elinize, kollarınıza ve bacaklarınıza da uygulayabilirsiniz (Bacaklardaki kıl dönmeleri ve batıkları temizleyecektir).

Sonrasında bir miktar mısır ununu kullanarak cildinize masaj yaparak bu maskeyi temizleyin ve geride kalan kalıntıları da yıkayarak temizleyin.  Bu yöntemler ile pürüzsüz bir cilt için yapmanız gereken tüm adımları yapmış olacaksınız.

Источник: https://guzelliksirlarim.org/puruzsuz-bir-cilt-icin-yapilmasi-gerekenler/

Lekesiz Bir Cilde Sahip Olmanın İpuçları

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Beslenmenize Özen Gösterin

Hemen hemen her kadın kusursuz görünüm için lekesiz bir cilde sahip olmak ister. Cilt yüzeyinde lekeler oluştuktan sonra yapılan müdahaleler ne yazık ki yeterli olamamaktadır. Bu nedenle ciltte herhangi bir problem ortaya çıkmadan gereken önlemleri almak en doğrusu olacaktır. Bunun için de çeşitli bakımlar uygulanabilir.

Kusursuz bir cilde ve sağlıklı görünüme sahip olmak sanıldığı zor değil. Cilt lekelerini engellemek için bazı kuralları alışkanlık haline getirmek gereklidir.

Cilt problemlerinin en temel sebebi gerekli temizliğin yapılmamasından kaynaklanır. Günlük olarak ciltte biriken kirler gözenekleri tıkayarak yağlanmaya ve cilt problemlerine hatta ileri aşamada cilt lekelerine neden olmaktadır. Günlük cilt temizliği ile bu sorunun önüne kolayca geçilebilir.

Sabahları temizlenen cilde tonik uygulamak toksinlerin temizlenmesini sağlayacağı için lekesiz bir cilde sahip olmayı sağlayacaktır. Cilt maskesi günlük olarak uygulanabilen türlerdense sabah temizliğinden sonra uygulandığında cilt lekesi oluşumunu engelleyecektir.

2. Güneş Koruyucu Şart!

Cildinizi dış etmenlerden korumak için özellikle yaz aylarında mutlaka güneş kremini ihmal etmemelisiniz. Soğuk günlerde ise cilt yapınıza uygun bir krem ile cildinizi nemlendirmek de dış etmenlerden korumada oldukça faydalı olacaktır.

Yaz aylarında özellikle saat 10.00 ile 16.00 arasında dışarıya çıkmamaya özen gösterin.

3. Yüz Egzersizlerini Deneyin

Yüz kaslarını çalıştırmak da pürüzsüz bir cilt için uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Her gün 5-10 dakikanızı yüz egzersizine ayırarak, yüz kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

4. Fazla Makyajdan Kaçının

Sürekli makyaj yapan kadınların cildinde cilt lekelerine daha fazla rastlanmaktadır. Mümkünse yaz aylarında çok fazla fondöten kullanmayın. Fondöten kullanıyorsanız da kaliteli bir ürün olmasına özen gösterin.

Makyajınızı  temizlerken alkol içeren ürünleri kesinlikle kullanmayın. Bu ürünler yerine temizleme sütleri ya da evde doğal malzemelerle yapacağınız temizleme maskelerinden yardım alabilirsiniz. Makyaj temizleme sütü makyajı daha kolay ve kısa sürede çıkarırken cilde de zarar vermez.

5. Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek ciltte oluşabilecek sorunların önüne geçmede oldukça yardımcıdır. Düzensiz beslenme ve abur cubur tüketimi cilt lekelerini arttırmaktadır.

6. Su İçmenin Önemi

Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudan oluşmaktadır. Vücudumuzdaki tüm organlarımızda olduğu gibi sağlıklı bir cildin de aslında sırrı yeterli su içmekten geçmektedir. Günde en az 6 ile 8 bardak su tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede cildin esnekliği artacak ve yenilenme gerçekleşecektir.

Bazı kişilerde rastlanan cildin pul pul dökülme durumu su kaybından dolayı olabilmektedir. Bu gibi ciltlerde kırışıklık durumundan da bahsedilebilir.

Ayrıca su içmek vücuttaki toksinlerin ve zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Bu şekilde lekelerin ve kırışıklıkların da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

7. Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Yüzünüzü temizledikten sonra mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Özellikle 20’li yaşların ortalarına doğru ciltte ilk yaşlanma belirtileri de gözlenmeye başlar. Bu dönemlerde uygun bakım kremlerini kullanmak çok önemlidir. Kırışıklıklar henüz derinleşmeden doğru ürünleri kullanmak en doğrusu olacaktır.

Nemlendirme adımı sadece kadınlar için değil erkekler için de oldukça önemlidir. Özellikle traş ciltte tahrişlere ve cildin yağ tabakasının kaybına yol açar.

1. Yulaf Unu ve Pirinç Suyu Maskesi

Yulaf lif ve vitamin açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Özelikle kilo vermek isteyen kişilerin imdadına koşuyor. Kilo vermeye yardımcı olmanın yanında cilt rengini açma gibi de mucizevi bir etkisi vardır.

Pirinç suyu da Asyalı kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir yöntemdir. Asyalı kadınlar yüzyıllardır pirinç suyunu cilt rengini açmak için kullanmaktalar.

Pirinç suyu ile cilt rengini açmak için 1 avuç pirinci 1 su bardağı içme suyu içinde 20 dakika kadar bırakın. Ardından bardağı bir çay kaşığıyla iyice karıştırın ve bu suyu süzün. Süzdüğünüz suya macun kıvamını alana kadar yulaf unu ve 1 yumurta akı ekleyin.

Temizlediğiniz cildinize masaj yaparak yayın ve kuruyana kadar yaklaşık 20-30 dakika bekleyip yıkayın.

2. Aloe Vera Jeli

Aloe veranın cilt hücrelerini yenileyici özelliği bulunmaktadır. Aloe vera jelini tek başına maske olarak da uygulayabilirsiniz. Ayrıca bazı ek malzemelerle daha yararlı bir hale de getirebilirsiniz:

– 1 yemek kaşığı Aloe vera jeli

– 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı veya sütü

– 1 ampul E vitamini

Tüm malzemeleri karıştırıp parmaklarınızla ya da pamuk yardımıyla temizlediğiniz cildinize sürün, 20-30 dakika beklettikten sonra yıkayın.

3. Sandal Ağacı

Sandal ağacı yağı, cilt için çok iyi bir besleyici maddedir. Ayrıca cilt lekelerini hafifletmenin yanı sıra kırışıkların görünümünü azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı, cildi yumuşatır ve lekelerin açılmasında etkilidirler.

Bu 3 yağı, yarı yarıya (örneğin 1’er yemek kaşığı) karıştırın. Sonrasında avuçlarınızda ısıtarak parmaklarınızla yüzünüze hafifçe masaj yaparak iyice yedirin.

Pamuklu bir bezi ya da büyük bir pamuk parçasını kaynar su dolu kaba batırıp çıkarın ve sıkın, ardından bununla yüzünüzdeki yağı temizleyin. Bu yöntemi günün her saati, cildinizi temizlemeye gerek olmaksızın ve haftanın her günü uygulayabilirsiniz.

Cildiniz kuru ya da kuruya dönük normal ise ekstra nemlendirici kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü ciltte kalan yağ, bu işlevi görecektir.

Источник: https://evdesifa.com/lekesiz-bir-cilde-sahip-olmanin-ipuclari/

Sağlıklı ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin Ne Yapılmalıdır? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Beslenmenize Özen Gösterin

Cilt sağlığı ve güzelliği genel sağlığımızın en önemli göstergelerinden biridir. Genetik faktörler cilt yapımız üstünde önemli bir etkiye sahiptir.

Örneğin kuru, yağlı ya da karma bir cilde sahip olmamızın nedeni büyük ölçüde genlerden gelen bir özelliktir.

Bunun dışında cildimizin görüntüsü beslenme alışkanlıklarımızdan, yaşam biçimimizden, ve kötü alışkanlıklardan da etkilenebilmektedir.

Herkes cildinin genç, güzel ve sağlıklı görünmesini ister. Bunun için cilt için yapılan faydalı şeylerin yanı sıra kötü alışkanlıklardan da uzak durulmalı, örneğin çok fazla yoğun makyaj yapılmamalı ya da makyaj temizlenmeden asla uyunmamalıdır.

Bunların dışında günlük hayatta dikkat edilmesi gereken küçük şeylerle sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak zor olmayacaktır. İşte sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir cilde kavuşmanın yolları:

Su için

Vücudumuzun yüzde yetmişini su oluşturur. Tüm vücudumuz ve organlarımızın düzenli çalışması için gerekli olan su  sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için de önemlidir. Günde en az iki litre su içmek cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

Her gün içilen iki litre su cildin esnekliğini arttıracak ve yenilenmesini sağlayacaktır. Vücut susuz kaldığı takdirde esnekliğini kaybeden cilt kırış kırış olacak ve bunun yanında ciltte pul pul dökülmeler yaşanacaktır. Ayrıca su vücuttaki toksinlerin ve zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak ciltte oluşan lekelerin ve kırışıkllıkların yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Cildinizi nemlendirin

Sağlıklı, pürüzsüz ve ışıldayan  bir cilde sahip olmak için ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeylerden biri nemdir. Cilde gerekli nem sağlanmadığı takdirde cilt kurumaya ve pul pul döküntüler oluşmaya başlar. Bu yüzden cilt doğru bir şekilde nemlendirilmelidir.

Cildinizi ılık suyla yıkmayı tercih edin, ardından mutlaka bir nemlendirici uygulayın. Özellikle yirmili yaşlardan sonra ciltte yaşlanma belirtileri görülmeye başlanır ve cilt gerekli bakım ürünlerine ihtiyaç duyar.

Ancak bu bakım ürünlerini ciltteki sorunlar baş göstermeden önce kullanmak gereklidir. Bu yüzden cilt bakımına başlamak için ciltte kırışıklıkların ve lekelerin oluşmasını beklememek önemlidir.

Cilt tipine uygun bir krem dğzenli bir şekilde cilde uygulanmalıdır.

Cildin nemlendirilmesi kadın erkek herkes için çok önemlidir. Özellikle tıraş olan erkeklerde, tıraş ciltteki yağ tabakasının kaybına ve tahrişe neden olur. Nemlendirme işlemi yapıldığı takdirde tahriş olan cilt yenilenmeye başlayacaktır.

Makyajınızı mutlaka temizleyin

Çok yoğun bir şekilde makyaj yapmak ve çok fazla fondöten baz gibi cilt ürünlerini kullanmak cildi olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız kimyasal içeren bu kozmetik ürünlerin kullanımı azaltmalısınız.

Çünkü fondöten, kapatıcı ve baz gibi ürünler ciltteki gözenekleri tıkayarak nefes almasını engeller. Bu yüzden yapılan makyajın yoğunluğuna dikkat edilmeli ve makyaj temizlenmesine özen gösterilmelidir.

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için gece makyajla uyumamalı, makyajınızı temizleyerek cildinize nemlendirici kullanmalısınız.

Cildinizdeki sivilce ve siyah noktaları bilinçsizce sıkmayın

Ciltte birçok sebepten ötürü ortaya çıkabilen sivilce ve siyah noktaları bilinçsiz bir şekilde sıkmak cildin tahriş olmasına neden olur.

Bİlinçsizce sıkılan bu sivilcelerin içindeki enfeksiyon cildin alt tabakalarına ilerleyebilir ve daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Cildinizdeki siyah nokta ve sivilceler için kendi başınıza hareket etmemeli, mutlaka bir dermatologla görüşmelisiniz.

Düzenli uyuyun

Düzenli bir uyku cildin yenilenmesi için en önemli faktörlerden biridir. Uyku sırasında tüm organlarımız gibi cildimiz de dinlenir ve yenilenir. Bu yüzden günde en az 6-7 saat uyumak sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için oldukça önemlidir. Yeterli miktarda uyumadığınız zaman cildinizde mor halkalar meydana gelir ve kötü bir görüntü oluşur.

Bunun dışında uyku sırasındaki yatış pozisyonu da oldukça önemlidir. Örneğin yüz üstü yattığınız zaman yüzünüzde bir baskı oluşacak ve kan dolaşımı etkileneceği için ciltteki çizgiler derinleşecektir. Bu yüzden yüzünüze baskı oluşturan bir yatış pozisyonundan uzak durmalısınız.

Sigaradan uzak durun

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin düşmanı olan sigara cildin matlaşmasına ve sararmasına neden olur. Bunun yanında sigara ciltteki kılcal damarların daralmasına neden olur. Böylece oksijen ve diğer besin maddeleri dokulara yeterince taşınamaz.

Tüm bunlar cilt yapısını sertleştirerek kırışıklıkları arttırır. Sigara içilmeye devam edildiği takdirde de oluşan çizgiler zaman içerisinde derinleşir.

Bu yüzden sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için sigara tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı hatta tamamen bırakılmalıdır.

Beslenmenize özen gösterin

Doğru beslenme ile hem sağlıklı bir bedene hem de sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir cilde kavuşmak mümkün. Cİldimizi doğru yiyeceklerle içerden beslemek çok etkili olacaktır. Siz de düzenli ve dengeli bir beslenme programına uyarak cildinizi kırışıklıklara karşı koruyabilir ve sağlıklı görünmeyi sağlayabilirsiniz. İşte sağlıklı, pürüzsüz ve parlayan bir cilt için gerekli besinler:

 • Yumurta, içerisindeki biotin ve B12 vitaminleri sayesinde cildi besler ve sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Balık, içerdiği omega 3 ve diğer vitaminlerle cildin nemlenmesine katkı sağlar ve sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazdır. Bu yüzden haftada en az 3 kez balık tüketimine özen gösterilmelidir.
 • Kırmızı et, içerdiği çinko ve demirden dolayı cilt sağlığını korumada ve geliştirmede etkilidir. Haftada en az iki kez kırmızı et tüketmek sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanın anahtarlarındandır.
 • Ceviz, içerdiği omega 3 yağ asidi ile cildin daha elastik olmasını sağlar.
 • Süt ve süt ürünleri, başta çinko olmak üzere zengin bir mineral içeriğine sahiptir ve cilt üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Zeytinyağı, içerdiği omega 9 sayesinde cildi kırışıklıklardan korumaya yardımcı olur.

Doğal maskelerden yararlanın

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için doğal maskeler uygulamak oldukça önemlidir. Doğal içeriğe sahip bu maskeler cildinizin sıkılaşmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. İşte cildinize uygulayabileceğiniz doğal maskeler:

Bal-tarçın maskesi

Bal ve tarçın ciltteki siyah nokta ve pürüzlerle savaşarak cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın

Bal ve tarçın maskesini cildinize uygulamak için öncelikle malzemeleri yumuşak ve pürüzsüz bir kıvam alana dek karıştırın. Bu karışımı temiz cildinize masaj yaparak uygulayın ve 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayabilirsiniz.

Yeşil çay maskesi

Yeşil çay ciltteki kırışıklıkları ve pürüzleri azaltarak daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanıza olanak sağlar.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı taze yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 3 yemek kaşığı karbonat

Yeşilçay maskesini cildinize uygulamak için, yukarıda verilen tüm malzemeleri birbirine karıştırın ve buzdolabında 10-15 dakika soğutun. Ardından temiz cildinize masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayabilirsiniz.

Zerdeçal maskesi

Zerdeçal ciltte kan dolaşımı hızlandırarak daha çok yeni cilt hücresi üretir ve bu şekilde ölü hücreler ciltten atılır. Maske içerisindeki limon suyu da cildin sıkılaşmasına ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal
 • 2 tatlı kaşığı limon suyu

Zerdeçal maskesini cildinize uygulamka için,yukarıda verilen malzemeleri karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı masaj yaparak cildinize uygulayın ve 15 dakika bu şekilde bekleyin. Ardından cildinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Yumurta maskesi

Yumurta içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildin yenilenmesini ve sıkılaşmasını sağlar.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta beyazı
 • Yarım limon suyu

Yumurta maskesini cildinize uygulamak için, yukarıda verilen malzemeleri iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı masaj yaparak cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ardından cildinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Zeytinyağı maskesi

Zeytinyağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildin yenilenmesine ve nemlenmesine yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yarım çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı karbonat

Zeytinyağı maskeisni cildinize uygulamak için, yukarıda verilen malzemelri macun kıvamına gelinceye dek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın.

Ortalama 10 dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın ve nemlendirici bir krem sürün. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için zeytinyağı maskesini haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Bu maskeyle cildiniz daha sağlıklı görünecek ve yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar da azalacaktır.

Yazar: Estecenter

Источник: https://estecenter.com/saglikli-ve-puruzsuz-bir-cilt-icin-ne-yapilmalidir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.