Raja Yoga Meditasyonu

içerik

Raja Yoga Meditasyonu – Nasıl Yapılır Ve Faydaları Nelerdir?

Raja Yoga Meditasyonu

Kararsız zihinleri olan insanlar pervasız düşebilirler. Ateşleri, ruh hali değişiklikleri ve kararsız eylemler yakarak enerjinizi özünüz ve sinirlerinizi yatıştırıp sakinleştirmeyi göz korkutucu bir görev haline getiriyor. Peki, bu zihinsel türbülanstan çıkış yolu nedir? Raja Yoga meditasyonu. Nasıl yapabildiğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bundan önce, önce Raja Yoga Meditasyonu hakkında bilgi edelim.

Raja Yoga Meditasyonu Nedir?

Raja Yoga meditasyonu, 19. yüzyılda Swami Vivekananda tarafından popülerleştirilen Bhagavad Gita'da bahsedilen bir tekniktir.

O zamandan beri popülerlik kazandı ve zihin istikrarı ve aklı korumak için dünyada yaygın bir şekilde öğretildi.

Meditasyon, 'raja' olarak adlandırıldı, çünkü uygulama krala benzer nitelikte bir güven, farkındalık ve bağımsızlık kazandırmayı amaçlıyor.

Bu teknik kendini daha iyi tanımak için ruhsal bir süreçtir ve vücudunu kontrol etmek için zihnin gücünü kullanır.İçinizde gömülü olumlu nitelikleri uyandırır ve daha iyi performans sağlar; sessizliğin ve içgözlemin önemini öğretir.

Tekniği denemek merak ediyor musun? Arkanıza yaslanın ve aşağıda belirtilen işlemi dikkatle okuyun. Uzun vadede size yardımcı olacaktır.

Raja Yoga Meditasyonunu Nasıl Yaparsınız

Raja yoga meditasyonu günlük rejiminize kolayca sığabilir. Bu meditasyonun düzenli uygulaması zihinden anlamsız endişeler ve düşünceler bırakır. Nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağı kaydırın.

Raja Yoga Meditasyon Tekniği

 1. Sakin Bir Yer Bul
 2. Şu Anda Oturun
 3. Bir Düşünce Üzerine yoğunlaşın
 4. Barışı Saklayın

1. Sakin Bir Yer Bul

Evinizde huzurlu bir yer bulun ya da dışarıda çıkınMeditasyon için uygun bir yer bulmak için yeşillikler içine. Daha az gürültü olduğu için erken sabahlar en iyisidir. Ayrıca, sabahları meditasyon yapmak, günün geri kalanında ruh halinizi iyi ayarlar.

Seni bir yansıtıcı moda sokmak için, arka planda yumuşak bir müzik çalabilirsiniz.Öğrenmenin ilk aşamalarında meditasyon bölgesine daha iyi girmenize yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bazı müzik var. Seçtiğiniz yerde rahat ve rahat hissetmeniz gerekir.

Geri

2. Oturmak Rahatça

Oturup oturamazsan rahatça ya da bir sandalyeye oturun.İdeal olarak, lotus pozisyonu iyi çalışır. Vajrasana bile iyi. Oturma konumu sizi rahatsız ederse, daha rahat bir konuma geçebilirsiniz. Oturma konumunda kararlı olduğunuzdan emin olun. Omuzlarınızı indirin, göğsünüzü açın ve sırtınızı doğal olarak düz tutun. Avuçlarınızı dizlerinin üzerine yavaşça yerleştirin.

İçindekiler Tablosuna Geri Dön

3. Mevcut Durumda

Gözlerinizi açık tutun ve odanın belirli bir noktasına hafifçe bakın. Gözlerinizi diktiğinizden emin olun. Başka bir seçenek de mum yakmak, önünüze koymak ve ışığa konsantre olmaktır. Yavaşça, çevrenizdeki her şeyden çekin ve odadaki noktaya odaklayın – alevin ateşi veya doğal solunumu.

Bunu yaptığınızda, zihninizde bir takım düşünceler geçer. Onlardan kaçınmaya çalışmayın; hafifçe onları kabul edin ve odaklanma noktasına geri dönerek şu an dönmeye çalışın. Düşüncenin sana ulaşmasına, nötr bir şekilde bakmasına ve geçmesine izin vermeyin. Sabırlı olun ve kafanızı bombalayan ve her zaman odaklanmaya dönen tüm düşüncelerle başa çıkın.

Geri Seri Mesaj

4. Bir Düşünce

Resim Üzerine yoğunlaşın: Shutterstock

Başınızdaki olumsuz düşüncelerin akışı düştükçe ve sakin hissederseniz, zihninizde meditasyon egzersizi boyunca size yardımcı olacak olumlu bir düşünce oluşturun. Bu düşünceyi fark ederek, sakin ve hâlâ görselleşin. Düşünce “Ben barışçıl” çizgileri üzerinde olmalıdır.

Bu fikre konsantre olduğunuzda, varlığınızı ferahlatan bir duygu haline dönüşecektir. Düşünceyi daha iyi anlıyorsunuz ve bu size derin bir farkındalık yaşamanıza neden olacak.

O pozitif düşünceyle başlayacak daha olumlu düşünce ve duygulara yönelin. Diğer düşünceler ve anılar sizi rahatsız edecek, sizi rahatsız etmelerine izin verme.

Onların geçmesini ve olumlu görüşüne geri dönmesini izleyin.

TOC

sayfasına geri dön 5. The Barışa Sakın

Sükunet hissi, varlığınızı aydınlatır, çünkü kafanızdaki olumlu düşünceyi hissedersiniz. Meditasyon sırasında iç huzura kavuşmaya çalışın ve günü boyunca daha iyi deneyim kazanarak gün boyunca taşıyın. Barış kayar ya da bir şey sıkıştığını düşünüyorsanız, meditasyon yapmak ve sakinleşmek için biraz zaman ayırın.

Başlangıçta, işyerindeyseniz veya dışarıda iseniz, meditasyonu 10-20 dakika, hatta birkaç dakika süreyle uygulayın. Pratik yapmaya devam ederken, bilinçliliğinizi ve konsantrasyonunuzu artırarak genel refahınız üzerindeki olumlu etkiyi anlayacaksınız.

Geri SYAZ

Dolayısıyla, yoğun programınızda biraz zaman ayırın ve aklınızı daha iyi kontrol edebilmek ve genel bir durgunluk için bu meditasyonu uygulayın.

Şimdi bu meditasyonun faydalarına bakalım.

Raja Yoga Meditasyonunun Yararları

 • Raja Yoga meditasyonu size huzur verir ve vücudunuzu rahatlatır
 • Olumlu bir tutum geliştirmenize ve durumlara daha iyi cevap vermenize yardımcı olur
 • Bu meditasyon olumlu ilişkiler geliştirmeye yardımcı olur
 • Konsantrasyonu artırır ve netliği arttırır
 • Geniş anlamdaöz değer geliştirildi
 • Hayatta amaç buluyorsun ve ona karşı çalış
 • Sizce içerik ve istikrarlı hissediyorsunuz
 • Barış yaşayacaksınız ve sağlığınız bir gelişme gösterecektir

Şimdi, Raja Yoga hakkında sık sorulan bazı sorulara göz atalımMeditasyon.

Okuyucuların Soruları İçin Uzman Cevapları

Raja Yoga meditasyonunu uygulamadan önce ne gibi önlemler almalısınız?

Akıl hastalığı çeken insanlar Raja Yoga meditasyonunu denemeden önce bir doktora danışmalıdır.

Raja Yoga meditasyon dini midir?

Raja Yoga meditasyonu ruhsaldır ve tüm dinlerin ortak bir zemine – maneviyata sahip olduğunu vaaz eder.

Raja Yoga meditasyonunda bir öğretmenin rolü ne kadar önemli?

Yetenekli bir öğretmenin uygun yönlendirmesine sahipseniz her zaman yardımcı olur. Meditasyon hakkında size daha iyi bir deneyim kazandırır.

Zihin düşünülemez. Bunu kontrol edebilmek ve teklif vermenizi, güçlü ve zenginleştirici hissettiriyor ve Raja Yoga meditasyonu buna bir araçtır. Bu yüzden başlayın ve zenginleşmiş hissedin.

Önerilen Makaleler

 • Deepak Chopra Meditasyonu – Prosedür ve Teknikler
 • Jnana Yoga – Nasıl Yapılır Ve Faydaları Nelerdir?
 • Satyananda Yoga – Nedir, Asanalar ve Faydaları
 • Om Meditasyon ve Avantajları
 • 7 Yeni Başlayanlar İçin Önemli Meditasyon İpuçları
 • Yoga Vidya Meditasyonu-Komple Bir Kılavuz
 • 9 Sahaj'ın İnanılmaz Faydaları Zihninizdeki Samadhi Meditasyonu
 • Sahaja Yoga Meditasyonu Nedir?
 • Brahma Kumar Nedir? Meditasyon ve Nasıl Yapılmalı?

Источник: https://medhyps.com/tr/pages/4297

Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? | Bilgizma | Aradığınız Bilgi Burada!

Raja Yoga Meditasyonu

Modern yaşamın doğal getirilerinden biri olan stres yalnızca iş hayatınızı değil sosyal hayatınızı da esir alabilir. Gün içinde şiddetli baş ağrıları, gergin kas sancılarının yanı sıra kendinizi yorgun ve üzgün hissetmenizin temel nedeni stres olabilir.

Alabileceğiniz profesyonel yardımın yanında kendiniz de birkaç teknikle rahatlama yolunu tercih edebilirsiniz. Bu teknik bilgilerin birçoğunun meditasyon sayesinde gerçekleşeceğine emin olabilirsiniz.

Öğreneceğiniz meditasyon egzersizlerini düzenli şekilde yaparsanız sorunlarınızı uzun süre yaşamadan stres yoğunluğunuzun azaldığını fark edebilirsiniz.

Belli kurallar ve yöntemlerle hayatı düzene sokmayı amaç edinen meditasyon, zihnin doğru şeyleri düşünerek rahat etmesini sağlamaktadır. Hem ruhen hem de fiziksel açıdan huzura ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Türüne göre müzikli ya da müziksiz meditasyonu tercih edebilirsiniz.

Meditasyon Nedir?

Kişinin zihnen derin düşünce boyutunda kalabilmesine meditasyon adı verilmektedir. Net bir ifadeyle tanımlanmak istendiğinde; zihne doğru düşünme yönteminin öğretilmesidir denilebilir. Bu yöntemlerle kişinin ruhen huzur bulması sağlanmaktadır.

Milyonlarca insanın meditasyon uygulayarak kendini dinlediği bu dönemde, bugün ön yargılı olan, meditasyonu dinle bağdaştıran pek çok kişi bulunmaktadır. Aksine meditasyon kişinin kendini dinleyerek doğru olana yönelmesine verilen addır.

Düzenli meditasyon, kişinin fiziken daha güçlü hissetmesini sağlamaktadır. Bunun yanında kişi kendini daha genç ve enerji dolu hissedecektir.

Kişinin meditasyon yapması kısa sürede etkisini hissettirecek, negatif enerjiden sıyrılma sağlayacaktır.

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Meditasyon yapan kişinin çakraları açılır. Dolayısıyla dengesini kazanır ve günlük enerjisi yenilenir. Herhangi bir gerginlik, stres veya mutsuzluk durumunda meditasyonun vücuda pozitif enerji kazandırdığı bilinmektedir. Kişi, gün içinde kendini daha zinde ve enerjik hissetmek isterse meditasyon yapmalıdır.

Kişi meditasyon yaptığında uyku düzeninin yoluna girdiğini fark eder. Uzun süreli ve kesintisiz uyuduğunu aynı zamanda enerjik şekilde uyanabildiğini görebilir.

Hayatta insanın mutsuz olmasına sebep olan sorunlardan biri olan uykusuzluk gibi endişe de meditasyonla aşılabilmektedir.

Gün içinde birkaç dakika meditasyon yaptığınızda sizi ele geçirmiş olan korku ve endişelere son verebilirsiniz.

Evde Meditasyon Yapabilmek için Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Evde meditasyon yapabilmek için sessiz bir odaya ihtiyacınız olacaktır. Bu sessiz odada olabildiğince az eşyanın bulunması, sizin dikkatinizi toplamanız için daha faydalıdır. Rahatça oturabileceğiniz bir sünger ya da yer minderi tercih edebilirsiniz. Bunun yanında üzerinizde sizi sıkıntıya sokmayacak bol ve sıcak tutacak kıyafetleri bulundurmalısınız.

Meditasyonun önemli noktalarından bir tanesi de ortamdaki kokudur. Sizi geren ya da rahatsız olmanıza sebep olan bir koku varsa onu muhakkak dağıtmalısınız. Bunu için tütsünün faydasını muhakkak göreceksiniz. Rahatlamanıza yardımcı olacağına inanırsanız ortamda kokulu mumlar da yakabilirsiniz. Mum, yaydığı ışık ve enerjiyle kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Meditasyon yapacağınız ortamda herhangi bir elektronik cihazın bulunmaması önemlidir. Bu şekilde seanslarınızı tamamladığınızda tam verim elde edersiniz.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyona başlarken yapmanız gereken ilk şey 5 dakika boyunca nefes egzersizlerini uygulamaktır. Nefesinizi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermelisiniz. Bu süreç içerisinde diyaframınızı doldurmaya özen göstermelisiniz.

Her nefes alışınızı duymalı aynı şekilde verişlerinize de hâkim olmalısınız. Vücudunuzda bulunan her bir kasın yavaş yavaş gevşediğini fark etmelisiniz. Bulunduğunuz ana odaklanın.

Tam da o an tüm vücudunuzun üzerinden büyük bir yük kalktığını hissedin.

Odaklandıktan sonra tüm konsantrasyonunuzla kendinizi akışa kaptırın. Kollarınızı ve tüm vücudunuzu bırakın. Gevşediğinizi hissedin. Her nefes alış verişinizde omuzlarınızın ahengini yakalayın.

Kendinizi ve kalbinizi tüm güzelliklere odaklayın. Düşlediğiniz yer bir deniz kenarı ya da ormanlık alan olabilir. Kendinizi nerede daha iyi hissediyorsanız oraya odaklı olun.

Tüm bunları düşünürken gözlerinizi kapatmanız faydalı olacaktır.

Seansınızı sonlandırırken nefes akışınızı bozmamaya özen gösterin. Yavaş yavaş gözlerinizi aralayın ve pozisyonunuzu değiştirin.

Meditasyon Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meditasyon yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey oturuşunuzdur. Oturuşunuzu dik şekilde ayarlamalı, ayaklarınızı bağdaş kuracak şekilde bir araya getirmelisiniz. Bedeninizin bu şekilde dengede kalması önemlidir. Kambur ya da çökmüş şekilde meditasyon yapmak enerjinizin yavaşlamasına neden olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu profesyonelleşmeden asla kalabalık meditasyon gruplarında yer almayın. Yalnız yaptığınız meditasyonlar, kendinizi keşfetmeniz açısından önemlidir. Bu nedenle olabildiğince yalnız alışmaya çalışmalısınız. Bu süreç içerisinde yanınızda dikkatinizi dağıtacak tek bir nefes, rahatsız hissetmenize neden olabilir.

Neden Meditasyon Yapılmalıdır?

Her gün düzenli olarak meditasyon yapmanın yüzlerce faydası bulunmaktadır. Zaman içinde stres ve sıkıntılarınızın neden olduğu yaşlanmalara karşı direnmek isterseniz meditasyon yapmalısınız. Migren, sinüzit gibi stres kaynaklı baş ağrısı sorununuz varsa meditasyonla daha iyi hissedeceğinizden emin olmalısınız.

Sindirim sistemiyle ilgili sorunu olan hemen herkes meditasyon yapmalıdır. Aynı zamanda kolestorelünüzün de düştüğüne kendiniz şahit olacaksınız.

Ders çalışması gereken ya da işine odaklanması gereken hemen herkesin meditasyon yapması gerekmektedir. Odak ve ilgi toplama konusunda meditasyonun çokça faydası bulunmaktadır.

Vipassa Meditasyon Nedir?

Birbirinden farklı pek çok meditasyon türünü duyabilirsiniz. Her biri ayrı noktalardan hayatınıza ışık tutmak için yardımcı olacaktır. Temelde 4 tür meditasyon bulunmaktadır.

Vipassana meditasyon, olanı olduğu gibi görmeyi, kabullenmeyi amaç edinmektedir. Suskunlukla kendini gözlemlemek isteyen kişi, her şeyi büyük bir olgunlukla kabul eder. Vipassana meditasyonu yaklaşık 10 gün süren bir meditasyondur.

Bu 10 günün içinde suskunluk ve ahlak kuralları temel alınmaktadır.

Transandantal Meditasyon Nedir?

En sık yapılan ve milyonlarca insan tarafından tercih edilen meditasyonlardan biri olan transandantal meditasyon, kolay bir içeriğe sahiptir. Asıl amacın kişinin kendisini anlamak olduğu bu meditasyonda vücudun durması düşünülmektedir. Kişi, vücudunun tüm hareketinin durduğunu ve bu durağanlıkla stresin boşaldığını hissetmektedir.

Gün içinde iki kez yapılması gereken bu meditasyon türünün 20 dakika içinde sonlandırılması uygundur. Transandantal meditasyonda önemli olan gözlerin kapalı olması ve tamamen vücuda odaklı olunmasıdır.

Raja Yoga Meditasyonu Nedir?

Meditasyon yapan milyonlarca insanın en rahat ve huzur veren meditasyon olarak tanımladıkları Raja yoga meditasyonu, kişinin kendini terbiye etmesini amaç edinmektedir.

Kişinin, nefesini de vücudu kadar kontrol altına almayı amaçlaması söz konusudur. Akıldan geçen her fikrin dizginlenerek yalnızca istenen düşüncelerin yer alması sağlanmaktadır.

Bu noktada dikkat dağınıklıkları ya da farklı bir şey düşünme gibi bir sorun yoktur.

İlişkilerinizi düzene sokma, duygularınızı gözden geçirme ya da yanlış yaptığınız bir noktayı yeniden gözden geçirmek için Raja yoga meditasyonu birebirdir. Kişinin, huzur bulması ve sakinleşmesi için bu meditasyonu haftada bir kez yapması yeterli olmaktadır.

Kundalini Meditasyonu Nedir?        

Kundalini meditasyonu, renk ve müzik gerektiren bir meditasyondur. Çakralarda biriken tüm enerjinin dışarıya çıkarılmasını amaç edinen bu meditasyon, içe dönüp kendinizle barışmanızı sağlamaktadır. Diğer meditasyonların aksine Kundalini meditasyonunda daha hareketli ve heyecan uyandıran müzikler tercih edilmektedir.

Kundalini meditasyonu yaklaşık 1 saat sürmektedir. 4 ayrı aşaması vardır. Her bir aşama kendine özgüdür. Bu nedenle birini bitirmeden diğerine geçilmemelidir. İlk 3 bölümde seçili müzikler yer alırken son bölümde müziksiz, sessizlik hâkimdir. Yenilenmek ve kendinizi mutlu hissetmek için bu meditasyonu en fazla 2 haftada bir kez yapmalısınız. Daha mutlu olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Источник: https://bilgizma.com/meditasyon-nedir/

Raja Yoga Meditasyon – Nasıl mı Ve Faydaları Nelerdir için mi?

Raja Yoga Meditasyonu

kararsız kafasında olan insanlar dikkatsiz alabilirsiniz. Yanan Tempers, ruh hali, ve kararsız eylemleri enerji SAP ve sinirleri yatıştırıcı ve sakin tutmak zor bir görev haline gelir. Yani, bu zihinsel türbülansın çıkış yolu nedir? Raja Yoga meditasyon. bunu nasıl bilmek okumaya devam edin.

Raja Yoga Meditasyon Nedir?

Raja Yoga meditasyon 19. yüzyılda Swami Vivekananda tarafından popüler Bhagavadgita belirtilen bir tekniktir. O zamandan beri, popülerlik kazanmıştır ve yaygın olarak zihni istikrar ve aklı korumak için dünya çapında öğretilir. uygulama güven, farkındalık ve bağımsızlık kral benzeri nitelikleri vermede hedefliyor çünkü meditasyon ‘raja’ olarak adlandırılır.

Bu teknik daha iyi kendini bilmek manevi bir süreçtir ve vücudu kontrol etmek zihin gücünü kullanır. Pozitif içinizde gömülü nitelikleri, daha iyi performans sağlayan uyanır ve sessizlik ve iç gözlem önemini öğretir.

tekniğini denemek Meraklı? geri rahatça oturup dikkatle aşağıda belirtilen süreç okuyun. Uzun vadede size yardımcı olacağız.

Raja Yoga Meditasyon Nasıl Yaparsınız?

Raja Yoga meditasyon kolayca günlük rejimi sığabilecek. Bu meditasyon düzenli uygulama zihinden anlamsız endişeleri ve düşüncelerini serbest bırakır. nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağı kaydırın.

1. Bir Sakin yer bulmak

Evinizde huzurlu bir yer bulun veya meditasyon uygun bir yer bulmak için yeşillik içine dışarı çıkın. daha az gürültü olduğundan Erken sabahları en iyisidir. Ayrıca, sabah meditasyon günün geri kalanı için de ruh halinizi ayarlar.

yansıtıcı moduna almak için, arka planda bazı yumuşak müzik çalabilirsiniz. Eğer öğrenme ilk aşamalarında daha iyi meditasyon bölgeye yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bazı müzik vardır.

Sen seçti yerde konforlu ve rahat hissetmelisiniz.

2. Sit Rahat

Oturup olamaz eğer rahatça ya bir sandalyeye oturun. İdeal olarak, lotus pozisyonu iyi çalışıyor. Hatta Vajrasana gayet iyi. oturma pozisyonu sizi rahatsız ediyorsa, daha rahat bir pozisyona kayabilir. Eğer oturma pozisyonunda stabil hissetmek emin olun. Göğsünü açıp, aşağı omuzlarınızı tutun ve doğal olarak sırtınızı dik tutun. Yavaşça dizlerinizin üstünde avuç koyun.

3. Şimdiki Be

Gözlerinizi açık tutun ve yavaşça odaya belirli bir noktaya bak. Eğer bakan tarafından gözleri stres olmadığından emin olun. Başka bir seçenek, bir mum önünüzde yerleştirin ve ışık konsantre etmektir. Yavaşça, etrafınızdaki her şey çekilme ve odada noktasında ya odaklanmak – Yangın alev veya doğal nefes.

Bunu yaparken, zihniniz içinden geçen düşünceleri bir dizi olacak. nazikçe kabul etmek ve odak noktasına geri alarak şu an dönmek için deneyin – bunları önlemek için çalışmayın. nötr bir şekilde bakmak, düşünce seni ele geçirmesine izin ve onu geçmesine izin vermeyin. Sabırlı olun ve başını bombardımanına ve her zaman odak geri almak bütün düşünceler ile başa.

Bir Düşünce 4. Konsantre

Negatif düşüncelerin akış kafanın içinde azalır ve seni rahatlatır sonra, meditasyon egzersiz sırasında size yardımcı olacaktır kafanızda olumlu düşünceyi oluşturur. Bu düşünce bilinci sayesinde, hala sessiz ve varlık görselleştirmek. düşünce hatları üzerinde olmalıdır “Ben huzurluyum.”

Eğer bu fikir üzerinde konsantre olarak, yavaş yavaş varlık, ferahlatıcı hissi dönüştürülür. Daha iyi düşüncesini anlamak ve bu gerçekleşme derin bir anlam yaşamaya götürecektir.

bu bir pozitif düşünce dan fırlayacakmış daha olumlu duygu ve düşüncelerini de regale. Diğer düşünce ve anılar sizi rahatsız gelecektir, ama onların sizi dikkatini izin vermeyin.

Onları geçmek ve olumlu görünüme dönmek izleyin.

5. Barış tutun

Kafanda pozitif düşünceyi hissediyorum huzur duygusu sizin varlık aydınlatır. Daha iyi Günün deneyiminizi yapma, meditasyon sırasında telkin iç huzur tutunmaya ve gün boyunca taşımak için deneyin. Eğer barış uzağa kayıyor düşünüyorsanız veya bir şey tarafından boğulmuş ise, meditasyon ve geri sakin almak için biraz zaman alabilir.

Eğer iş yerinde veya dışarıda ise Başlangıçta 10-20 dakika hatta birkaç dakika meditasyonu yapıyoruz. Eğer pratik tutmak gibi, siz, genel refahı üzerinde sahip olduğu olumlu etkisinin farkında farkındalığınızı ve konsantrasyonunu arttırarak olacaktır.

Yani, yoğun programınızdan biraz zaman yapmak ve zihin üzerinde ve genel dinginlik için daha iyi kontrol kazanmak için bu meditasyonu yapıyoruz.

Şimdi bu meditasyon faydaları bakalım.

Raja Yoga Meditasyon Faydaları

 • Raja Yoga meditasyon zihin size huzur verir ve vücudunuzu rahatlatır
 • Bu olumlu bir tutum geliştirmek ve durumlara daha iyi yanıt yardımcı olur
 • Bu meditasyon olumlu ilişkiler geliştirmelerine yardımcı olur
 • Bu konsantrasyon ve artırır açıklık geliştirir
 • kendine değer geniş bir anlamda geliştirilen
 • Sen hayatında amaç bulmak ve oraya doğru çalışmak
 • İçerik ve istikrarlı hissetmek
 • Huzur yaşayacaksınız, ve sağlık durumunda bir gelişme olacak

Şimdi, Raja Yoga Meditasyon üzerinde sık sorulan bazı sorulara bakalım.

Okuyucuların Soruları İçin Uzman Cevapları

Raja Yoga uygulamayan önce hangi önlemleri almak?

zihinsel hastalıklardan muzdarip insanlar Raja Yoga meditasyonu denemeden önce bir doktora danışmalıdır.

Raja Yoga meditasyon dini midir?

Raja Yoga meditasyon ruhsal ve tüm dinlerin ortak bir zemin olduğunu vaaz – maneviyat.

Raja Yoga meditasyonu bir öğretmenin rolü ne kadar önemli?

Eğer yetenekli bir öğretmenin doğru rehberlik varsa her zaman yararlıdır. O / O meditasyon daha iyi bir deneyim elde etmenizi sağlayacaktır.

Zihin düşünülemez elde edebilirsiniz. Bunu kontrol etmek ve teklif güçlü ve zenginleştirici hisseder ve Raja Yoga meditasyon o götüren bir araçtır bunu yetinmek edebilmek. Yani başlamak ve zenginleştirilmiş hissediyorum.

Jessica Gunawan is a yoga teacher and writer. Her writing on yoga and holistic health has appeared in several websites. She began her yoga journey from the year 2008. Currently teaching yoga at Celebrity Fitness in Denpasar, Bali.

Источник: https://yogaorama.com/raja-yoga-meditasyon-nasil-mi-ve-faydalari-nelerdir-icin-mi/

Раджа йога – королевская йога, 8 ступеней йоги

Raja Yoga Meditasyonu

Раджа-йога, иногда именуемая «Королевской йогой», является совокупностью всех стили йоги. На сегодняшний день суть раджа йоги выходит за рамки многих направлений йоги.

Раджа Йога выделяет важность медитации для самореализации и целенаправленного прогресса сознания человека. Это направление делает упор на осознании своего состояния ума, поэтому раджа йогу еще называют «Психическая Йога» или «Йога Разума».

Практикуя состояние концентрации ума, человек учится успокаивать свой разум и фокусироваться в одной точке. В момент глубокой концентрации мы обращаемся внутрь себя, открывая истинную природу божественного начала.

Вы можете достичь этого, следуя восьмилетнему пути раджа-йоги, который включает в себя наблюдение за следующим:

 • Яма (воздержания): Ахимса (без ранения), Сатья (истина), Асета (без воровства), Брахмачарья (целомудрия), Апраграха (не жадность);
 • Нияма (Моральные наблюдения): Суша (чистота) Сантоша (удовлетворение), Тапас (строгость), Свадхая (изучение Священных Писаний), Ишвара Пранидхана (сдача Богу);
 • Асана: устойчивая поза, неподвижная поза;
 • Пранаяма: контроль жизненной энергии через дыхание и дыхательные практики;
 • Пратьяхара: снятие, отвлечение чувств;
 • Дхарана: концентрация ума;
 • Дхьяна: медитация;
 • Самадхи: полная реализация, просветление, объединение с божественным.

Данные 8 ступеней йоги помогут человеку постичь основы йоги, достичь гармонии и ясно видеть картину внутреннего мира, реализовать себя. Любой духовный путь йога начинается с первых двух ступеней — Ямы-Ниямы.

Яма — Самоконтроль

Яма означает самоконтроль и воздержание. Первая ступень, которая проповедует принципы и негативные качества, от которых необходимо избавится. Состоит из 5 принципов:

Ахимса — принцип ненасилия

Ахимса означает, что любое живое существо имеет право на жизнь и не в наших полномочиях вершить судьбу этих живых существ. Простыми словами — не причинять боль, страдания, не убивать на уровне мысли, слова или действия.

Сюда относят потребление мяса животного, поскольку поедание требует убийства. По принципу ахимсы йоги становятся вегетарианцами. Это происходит естественно, во время практики, очищения сознания тебе хорошо и ты хочешь, чтобы это состояние ощутил каждый, даже животное, которое росло, чтобы стать едой.

Животные наделены сильным инстинктом, рефлексом, процесс которого запускается в момент осознания приближающейся смерти. Каким-то образом они ощущают, что скоро грядет их смерть и начинается ощущение дикого страха. В этот момент происходит высвобождение гормонов страха и смерти по всему телу животного, которые остаются в мясе после убийства.

Потребляя мясо, люди и не подозревают почему они внезапно могут ощутить неконтролируемый страх, вспышки тревоги, неврозы.

Сатья — Истина

Всегда говорить правду хорошо и правильно, но более важно то, как мы передаем правду. У нас есть способность “бросать” правду в кого-то, как нож, но мы также способны одевать эту же истину в любящие слова.

Важна истина и правда, важно не только доносить правду, но и передавать истину своими поступками. Иногда правда может ранить как нож, поэтому необходимо стараться доносить ее деликатно, тактично и через свой пример.Учения гласят не нарушать принцип ненасилия всеми доступными способами.

Прислушайтесь к совету об истине:

«Каждое из ваших слов должно падать, как цветы из ваших уст».

Махапрабхуджи

Правдивость означает открытость чувств, свобода от уклончивость, изворотливости и оправданий. Каждый человек должен внутри себя знать своею правду и истинное лицо. Конечно, на какое-то время можно скрыть то, кем мы являемся от других, но перед собой мы чисты. Мы являемся свидетелями истинной личности.

Астея — не кража

Астея гласит о запрете воровства. Вы не вправе отбирать то, что вам не принадлежит, будь то материальные ценности или интеллектуальная собственность. Астея также касается человеческих чувств — нельзя отбирать у человека радость, счастье или какую либо возможность. К этой сфере также относится неуважительное отношение к природе, разрушение окружающей среды вокруг себя.

Брахмачарья — чистый образ жизни

Брахмачарья — одна из ступеней духовного развития, которая означает сексуальное воздержание или целибат. Но это скорее не самоцель. а следствие практики йоги в жизни.

Все наши мысли должны быть направлены в сторону духовного развития, в сторону божественного начала. При этом важно соблюдать гармонию в реальности, исполнять обязанности осознанно.

Соблюдая брахмачарью, человек также приобретает вирья (энергию и геройство).

Апариграха — неприсоединение владений

Накопительство, покупка и хранение ненужных вещей, избыточное потребление — все это не про апариграха. Практика апариграхи заключается в непринятие даров, отсутствии накопительства.

Принцип апариграхи означает, что у вас не должно возникать чувства стремления к сиюминутному удовлетворению, даже самым простым желаниям. Человек должен быть удовлетворен ровно тем, что у него есть в данным момент жизни.

Чем больше имущества, тем больше забот. Меньше имущества — больше свободы.

Нияма — Дисциплина

Нияма — это вторая ступень философии йоги, которая проповедует качества, которые нужно включить в свою жизнь.Также состоит из пяти принципов:

Шаука — Чистота

Шаука означает чистоту во всех сферах нашей жизни: чистота внешняя и внутренняя, чистота речи и помыслов, чистота в отношениях с людьми, которых мы выбираем. Важно иметь хорошее окружение, которое вас вдохновляет, мотивирует на правильные вещи. Близкие люди могут поделиться своей мудростью, полезными советами, положительно влиять на вашу жизнь.

Сантош — Удовлетворение

Сантош похожа по смыслу с апариграхой и означает удивление тем, что мы имеем.

Придерживая принципа удовлетворения, человек скромен, доволен сложившимися обстоятельствами и считает то, что у него есть — величайшим богатством в его жизни.

Внутреннее ощущение довольства дарит счастье намного больше, чем материальное имущество. В наше время материализма и консьюмеризма необходимо стремится к равновесию.

Тапа — Самоконтроль, Самодисциплина

На наш взгляд, самое сложное правило, поскольку требует большой силы воли и дисциплины. Тапа означает соблюдение направления пути вашего развития сквозь невзгоды и препятствия. Вы должны практиковать с терпением, усердно и настойчиво. Придерживаться избранного пути независимо от обстоятельств — путь к успеху.

Свадхая — Изучение Священного Писания

Свадхая означает обучение, духовное просвещение традиционных писаний философии йоги: «Бхагавад-гита», Упанишады, йога-сутры Патанджали и пр. Эти писания передают ценные знания и оказывают неоценимую помощь на пути к йоге.
Ишвара Пранидхана — Преданность Богу

Передавайте все, что вы делаете с Божественным Я с чистой преданностью. Бог защищает всех, кто предаст с доверием и верой.

Асана — устойчивая поза, неподвижная поза

Асана традиционно определяется как «место». Чаще всего это сидячая поза, используемая для медитации. Обычно в йоге этот термин используется для обозначения любой физической позы хатха-йоги. Это третья конечность восьмеричного пути Патанджали аштанге, следующего за Яма и Нияма .

Практика асан считается важной для йогов, потому что она помогает поддерживать физическое тело здоровым, сильным и выносливым. Учитывая, что тело является проводником для духа, забота о физическом теле важна для духовного развития. Практика асан может также принести ряд эмоциональных и энергетических преимуществ, повысить дисциплину и концентрацию и подготовить ум к медитации.

Пранаяма — дыхательные упражнения

Это четвертая ступень йоги, которая являет собой управление разумом достигается путем обучения контроля тела и дыхания. Пранаяма выполняется для улучшения движения праны — живой энергии в тонком теле человека. Именно прана дает мощный толчок к работе с энергией и помогает достичь духовного развития.

Подробнее о пране и пранаяме в нашей статье: Дыхание в йоге: что такое пранаяма?

Пратьяхара — снятие чувств

Пратьяхара являет собой умение абстрагироваться, контролировать свои чувства и сознание путем практики йоги. Учения гласят о том, что постоянная жажда к удовлетворению сиюминутных желаний отвлекает нас от истинных целей. Это мешает нам быть счастливыми и свободными.

В условиях постоянного поглощения ненужной информации, ум человека обрабатывает ее и становится неспокойным. Весь этот шум заполняет сознание и мешает замечать реальность происходящего вокруг нас.

Пратьяхара учит нас контролировать состояние ума и чувства, регулировать поступление любой информации.

Дхарана — Концентрация

Дхарана помогает сосредоточить свои мысли и чувства на одном объекте. Обычно нам удается это на короткое время, тогда другие мысли приходят и отвлекают нас. Мы узнаем о нашей нехватке концентрации всего через несколько минут. Пока мы не способны сосредоточиться на мысли или объекте в течение любого отрезка времени, в любой ситуации, мы все еще не овладели Дхараной.

Медитация со свечами (Тратака), особые Асаны и Пранаямы, а также повторение Мантры, очень помогают в улучшении способности концентрироваться.

Дхьяна — медитация

Дхьяна постигается путем подготовки через различные техники медитации. С помощью концентрации, медитации и озарения в такой последовательности мы обретаем духовное совершенство и чистое сознание.

Что дает нам практика медитации:

 • душевный покой и смиренность;
 • спокойный ум и сосредоточенность;
 • познание себя, своего внутреннего мира;
 • обретение чистого сознания.

Подробнее о медитации мы писали ранее.

Большего эффекта человек достигает в медитации, когда спокоен его ум. Йог испытывает чистое бытие, границы грубого и тонкого стираются, остается чистый свет, что сияет в сердце. Это единство способно давать ответы на многие фундаментальные экзистенциальные вопросы.

Самадхи — полная реализация

Конечная точка, остановка пути развития и полное единение внутреннего и внешнего мира. Это место, где человек соединяется с Божественным началом, Высшим сознанием. Самадхи дает йогу тишину, спокойствие и вечное блаженство.

В этом состоянии вся двойственность растворяется. Нет ни дня, ни ночи, ни тьмы, ни света, ни качеств, ни цвета. Все едино в Высшем Я. Этот союз индивидуальной души с Космической душой является целью йоги.

Придерживаясь всех законов йоги, человек понимает свой путь предназначения в этом мире. И самое интересное в этом то, что мир будет всячески противостоять йогу на пути к обретению себя — болезни, противостояние толпы, депрессии, стрессы, сомнения. Поэтому важно принимать себя и понимать для чего все это делается.

Источник: https://svitlav.com/raja-yoga/

Everything you need to know about Raja Yoga Meditation

Raja Yoga Meditasyonu

Posted By Krista Burton

Last Updated on Jun 27, 2019

Meditation is a journey of self-discovery and a journey inwards. It is time taken for silence and quiet reflection, away from the hustle and bustle of everyday life. Taking time out is an excellent way to come back to a centered place of being.

The pace of life in the modern world is growing even quicker and humanity is losing touch with true inner peace and power. When you no longer feel grounded, you can experience yourself being pulled and pushed in multiple directions.

It is at this point when you start experiencing stress as well as a feeling of being trapped. Over time, the feeling gradually leads to disease and illness, as your emotional, physical, and mental health is thrown off balance.

What Is Raja Yoga Meditation?

Raja Yoga meditation is a form of meditation that’s mentioned in the Bhagavad Gita and subsequently popularized in the 19th century by Swami Vivekananda. It has continued to gain widespread popularity and is taught throughout the world to maintain mental sanity and stability. It is named ‘raja’ since it aims to instill the king- qualities of awareness, confidence, and independence.

Raja Yoga meditation is a spiritual process for helping you understand yourself better and controls the body using the power of the mind. It helps awaken your positive qualities that are buried deep within. Thus, it allows for enhanced performance and teaches the importance of introspection and silence.

Editor's Picks

 • As spring rolls into summer, it’s time to fire up the grill and spend time in the refreshing outdoor air. […]

 • Are you in pain? Everyone experiences aches and pains occasionally. Some discomfort is mild and tolerable. Did you know that […]

 • Anxiety Stress and anxiety are common and complicated conditions affecting people of all walks of life. Throughout the course of […]

Raja Yoga meditation is accessible to people of various backgrounds. It doesn’t have mantras or rituals and can be practiced anywhere at any time. It is practiced with the eyes open, which makes it simple, versatile, and easy to practice.

How Do You Do Raja Yoga Meditation?

Raja Yoga meditation is easy to fit into your daily regimen. Practicing it regularly helps you release meaningless thoughts and worries from your mind. Below is a detailed description of exactly how it is done:

Step 1: Find a Calm Place

You should find a peaceful spot inside your house or go outside into the yard or garden and identify a suitable place for meditation. It is better to meditate early in the morning since there’s usually less noise. Meditating in the morning is also an excellent way to set your mod for the rest of your day.

You can play some soothing music in the background to help you get into a reflective mode or you can use MONQ’s Zen personal essential oil diffuser to help you relax and clear your mind. In the early stages of learning, you can find some specifically designed music to help you get into the meditation zone better. The place you choose should help you feel relaxed and comfortable.

Step 2: Sit Comfortably

Sit comfortably either down on the ground/floor or on a chair. The lotus position works particularly well. If you are not comfortable in the seating position, shift to a more comfortable position. Ensure that you feel stable in your chosen seating position. Keep the shoulders down, open up the chest, and keep the back naturally straight. Place your palms gently on the knees.

Step 3: Be in the Present

Keeping the eyes open, gently look at a particular point in the room. Ensure that you avoid stressing the eyes by staring. Alternatively, light a candle, place it in front of you and then start concentrating on the light. Withdraw from everything around you slowly and start focusing on either your natural breathing or the point in the room i.e. the flame of the fire.

When doing this, your mind will probably have a range of thoughts passing through it.

Don’t attempt to avoid them, but instead accept them gently and try to return to the present moment by getting back to the point of your focus.

Avoid letting the thoughts get to you and instead look at it in a neutral way and allow it to pass. Exercise patience and deal with all the thoughts bombarding your head and always get back to your point of focus.

Step 4: Concentrate on a Thought

Once the flow of negative thoughts in your head decreases and you start feeling calm, form a positive thought to help you through your meditation practice. Visualize being still and quiet through the awareness of that thought. Ideally, the thought should be along the lines of “None is more peaceful than I.”

When concentrating on this idea, it will slowly start transforming into a feeling and refreshing your being. You will better understand the thought and this will lead you down a path with a profound sense of realization.

Relish in more positive feelings and thoughts that spring from that single positive thought. Other memories and thoughts will probably try to disturb you, but you shouldn’t allow them to distract you.

Simply allow them to pass by and resume your positive view.

Step 5: Maintain the Peace

As you are feeling the positive thought held in your head, a sense of tranquility will illuminate your being.

Try holding on to the inner peace you attain during meditation and carry it throughout your day, which will ensure that you have a better experience of the day.

Whenever you feel the peace slipping away or you start feeling overwhelmed by something, take time and start meditating to help you get back to your calm.

Practice the meditation initially for between 10 and 20 minutes or just several moments if you are outside or at work. As you continue to practice, you will start realizing the positive effect it has on your well-being overall and this will increase your concentrations and awareness.

The above information relates to studies of specific individual essential oil ingredients, some of which are used in the essential oil blends for various MONQ diffusers.

Please note, however, that while individual ingredients may have been shown to exhibit certain independent effects when used alone, the specific blends of ingredients contained in MONQ diffusers have not been tested.

No specific claims are being made that use of any MONQ diffusers will lead to any of the effects discussed above.  Additionally, please note that MONQ diffusers have not been reviewed or approved by the U.S. Food and Drug Administration.

 MONQ diffusers are not intended to be used in the diagnosis, cure, mitigation, prevention, or treatment of any disease or medical condition. If you have a health condition or concern, please consult a physician or your alternative health care provider prior to using MONQ diffusers.

Being pregnant can be a wonderful thing. Your skin develops its pregnancy glow, your hair becomes long and luscious, and … your immune system becomes a little sluggish. This is a good thing, as the suppressed immune system keeps the baby protected and stops the body from treating the fetus as a foreign entity. Unfortunately, […]

Read More

Stress is an adaptive coping response that has evolved in human beings and animals. It has allowed them to survive and thrive in an environment where danger is around every corner. Stress allows the living body to think and operate with greater speed and agility and is very useful in evading predators, catching dinner, and […]

Read More

Источник: https://monq.com/eo/meditation/raja-yoga-meditation/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть