Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Haber güncelleme tarihi 15.09.2018 12:47

Ramazan ayı bereket, bolluk, paylaşım ayıdır. Bu mübarek ayı dolu dolu geçirmeniz için yapacaklarınızın listesini sizler için sıraladık. İşte, ramazan ayında yapmanız gerekenler;

Ramazan Ayında Neler Yapılmalıdır?

Ramazan ayını gündüzleri oruç ile geceleri ise namaz, zikir, dua, tevbe ve istiğfarla geçirmeliyiz. Gün içinde de namazlarımızı kaçırmamalı, aynı zamanda fırsat edindikçe dini sohbetlere de katılmalıyız.

Gecenin bir kısmını uyuyarak, diğer bir kısmını da ibadet ile geçirmeliyiz. Sürekli ilmi uğraşların içerisine girmeli, zamanımızı dolu dolu geçirmeliyiz. Peygamber Efendimiz de şu şekilde buyurmuştur: “Ey insanlar! Selamlaşınız, yemek yediriniz.

İnsanlar uykuda iken geceleyin namaz kılınız. Selametle cennete girersiniz.”

Gecenin evvelinde uyuyup, ahirde ise kalkıp gece namazı kılan sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Gece de duanın kabul olacağı bir saat vardır ki; herhangi bir Müslüman ona rastlar da dünya ve ahirette dair Allah'tan hayır dilerse, muhakkak Allah dileğini yerine getirir. Bu hal, her gecede vardır.”

Ramazan ayında, kimsesizlere, fakirlere, yoksullara, komşulara, hayır kurumlarına yardımda bulunmak; onlara şefkat ve merhamet göstermek her zaman olduğu gibi imanımızla alakalı bir durumdur.

 Peygamber Efendimiz bir hadisinde ise şöyle buyurmaktadır; “Bir adamın hayra sarf ettiği paranın en değerlisi; çoluk çocuğuna infak ettiği para ile Allah yolunda kullanacağı atı (biniti) için verdiği ve bir de Allah rızası için mücahid arkadaşlarına sarf ettiği paradır.”

Ramazan ayında, Peygamber Efendimizin müjdelediği birçok hayrın ve salih amelin işleneceği günler vardır.

 • Ramazan ayında oruç tutmak
 • Geceleri Peygamber Efendimizin sünneti olan teravih namazını kılmak
 • Kur’an okumak, namazları cemaat ile kılmak
 • Sabretmek
 • İhsan ile ikramda bulunmak
 • Ramazan umresi yapmak
 • Nafile namazlarını kılmak
 • Dini sohbetlerde bulunulmalı
 • Açları doyurmalı

Orucu Tutmayı Kolay Hale Getirmenin Yolları

Ramazan'ın yaz ayına ve haliyle uzun günlere denk gelmesinden dolayı oruç tutmak da bir hayli zorlaşıyor. Bu zor günlerde oruç tutmayı kolaylaştıran besin türleri nelerdir, nasıl beslenilmelidir? İşte, merak ettiğiniz soruların cevaplarını sağlık uzmanları tarafından dile getirilen haberimizde bulabilirsiniz.

 • Sahurda tüketeceğiniz besinler, midenizi uzun süre tok tutması içim posalı besinler olmalıdır. Posa tüketimini artırmak için çiğ sebzeler tüketilebilir, tam tahıllı ekmekler de tercih edilebilir. Yaptığınız omletlere çeşitli sebzeler ekleyerek gün boyu tok durmanızı sağlayabilirsiniz.
 • Havaların sıcak olmasından dolayı sıvı tüketimine daha dikkat edilmelidir. Oruç açtıktan sonra kan şekerinizi dengeleyen, sıvı içeren bir öğünle başlayın. 20-30 dakika sonra ana yemeğe geçebilirsiniz.
 • İftar ve sahur arasındaki öğün sayısını dörde çıkartın. Biliyoruz bu ara oldukça kısıtlı ancak hafif ve besleyici ürünler tüketerek diğer güne daha sağlıklı bir şekilde başlayabilirsiniz.
 • Yatmadan önce de meyve yiyin.
 • Sigara içmek ağızda kötü koku bırakacağı için sahurda içmeyin. Sahurda sindirimi olan baharatlı, yağlı, salçalı yiyeceklerden uzak durun. Bu yiyecekler ağzınızın kötü kokmasına neden olur.
 • Limon, maydanoz, nane ve rokanın nefesin tazelenmesinde önemli etkisi vardır. Bol bol su içerek nefesinizin ferah olmasını ve vücut direncinizin artmasını sağlar.
 • Baş ağrınız geçiyorsa, bulunduğunuz ortamda mümkünse kapınızı kapatın, ışığınızı azaltın ve yarım saat uyuyun.
 • Sigara, kahve içmemeye dikkat ediniz.

NeOldu.com / Özel Haber

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

► Şahmeran Duası

► İstihare Namazı

► Ayet-el Kürsi Duası

► Sehiv Secdesi

► Kunut Duaları

► Tilavet Secdesi

► Teheccüd Namazı

► Kuşluk Namazı

► Kerahat Vakitleri

► İslam'ın 32 Farzı

► İslam'ın 5 Şartı

► Kandiller ve Anlamları

► Cuma Günü Neden Mübarektir?

► Mezhep Nedir? Kaça Ayrılır?

► Sünnet Nedir?

► Vacip Nedir?

► Abdest Nasıl Alınır?

► Şükür Namazı

► Kaza Namazı

► Seferi Namazı

► Bayram Namazı

► Hangi Namaz Kaç Rekattır?

► Sabah Namazı

► Öğle Namazı

► İkindi Namazı

► Akşam Namazı

► Yatsı Namazı

Источник: https://www.neoldu.com/ramazanda-nasil-beslenmeliyiz-2165h.htm

Ramazanda Nasıl Beslenilmeli? Ramazan İçin Beslenme Önerileri

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Haziran 28, 2014 – 1:47 AM

Zaten ortalama 16-17 saat oruç tuttuktan sonra yemek yenilse dahi yenilen yemeğin rahatsızlık verme ihtimali çok yüksek. Özellikle bilinçsizce hazırlanan iftar yemekleri çok büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Peki Ramazan Ayı’nda nasıl beslenilmeli? Yada sağlıklı bir iftar yemeği (iftar menüsü) nasıl olmalı?

Uzun yaz gündüzlerinde oruç tuttuktan sonra iftarda ağır yemekler yemek insan sağlığını tehye atmakta. İftarda hazırlanan yemekler ağır olmasa bile çok yenildiği zamanda yine insan sağlığı tehye girmektedir. Bu yüzden yaz mevsimindeki Ramazan Ayında hazırlanacak yemekler hafif olmalı ve iftarda az yemek yenilmeli.

Ramazan Ayı İçin Beslenme Önerileri

 • Mümkün olduğunca sık aralıklarla beslenmeye çalışın. İftarla sahur arasında en az 2 ara öğün tüketmeye gayret edin.
 • Sahur öğününü kesinlikle atlamayın. Sahur öğününü atlamak hem metabolizmanızı daha da yavaşlatacak hem de açlık süresini uzatacağından baş ağrısı ve kan şekeri düşüklüğü gibi sıkıntıların yaşanmasına sebep olacaktır.
 • Uzun süre açlık, kabızlık sorununun artmasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle Ramazan ayında bol lifli ve posalı yiyeceklerin ağırlılı tercih edilmesinde fayda vardır. Ekmek ürünlerinin kepekli veya tam taneli olanlarından yana tercih yapmak, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya kurubaklagillerin tercih edilmesi, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi bu dönemde yaşanabilecek kabızlık sorununu önleyecektir. Kabızlık sorunu yaşamamak için yeterli su tüketimi de son derece önemlidir.
 • Su tüketimi havaların sıcak olması sonucu daha da bir önem kazanıyor. Günlük su ihtiyacımız 1,5-2 lt iken, sıcak aylarda bu gereksinim 2-2,5 lt’e çıkmaktadır. Ramazan ayında da sıvı ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekiyor. Dolayısıyla su tüketiminin yanı sıra, taze sıkılmış meyve suları, az şekerli veya şekersiz meyve kompostoları, maden suyu, kavun karpuz gibi sulu meyveler tüketilerek sıvı ihtiyacının karşılanması mümkündür.
 • Ramazan ayında tüketilen besinlerin pişirilme yöntemlerine de dikkat etmekte fayda var. Çok yağlı ve kızartma usulü pişirilmiş yiyecekler yerine ızgara, fırında, haşlama veya buğulama yöntemleri ile pişirilmiş yiyecekleri tercih etmek sizi mide krampları, reflü, mide yanması ve hazımsızlıktan koruyacaktır.
 • İftarda yaşanılan açlık ile mideyi çok hızlı doldurmamak gerekir. Ani mide gerginliği tansiyonunuzun yükselmesine ve nörölojik hormonların hızlı salgılanmasına yol açar. Bu nedenle yemeklerinizi mümkün olduğunca yavaş ve iyi çiğneyerek tüketiniz.
 • Özellikle sahurda çok tuzlu yiyecekleri tüketmemeye özen gösteriniz. Tüketeceğiniz tuzlu gıdalar susuzluğunuzu arttıracaktır.
 • Çok yağlı yiyecekler, ağır hamurlu şerbetli tatlılar, metabolizmanızı yavaşlayacağından kilo almanıza sebep olacaktır. Bu besinler aynı zamanda sindirim sistemi rahatsızlıklarını da bu süreçte beraberinde getirecektir.
 • İftar zamanı uzun süren açlığın sonrasında otomatik olarak enerji yoğunluğu fazla olan besinlere yönelmek olasıdır, ancak onun yerine orucunuzu kuru hurma, kuru kayısı gibi kuru meyvelerle açabilirsiniz. 10-15 dk sonrasında kuru fasulye, nohut, yarma ve yoğurt ile hazırlanan soğuk ayran aşı çorbası veya başka bir çorba (veya cacık) tercih edilebilir. İftarda tüketeceğiniz çorba hem bir miktar sıvı ihtiyacınızı karşılayacaktır hem de mide doygunluğunuzu arttıracaktır.
 • İftar öğününüzde çorbanızın üstüne bir miktar etli sebze yemeği veya ızgara et ve zeytinyağlı sebze yemeği ile beraber yoğurt veya ayran tercih edilebilir. Yemeğinizin üstüne ise meyve (mevsim itibarıyla karpuz veya kavun olabilir) veya şekersiz / az şekerli olarak hazırladığınız bir komposto tüketilebilir. Yemeğinizden 1 saat sonra ufak bir porsiyon sütlü tatlı tercih edilebilir. Üstüne ise büyük bir bardak su.
 • Sahur mutlaka yapılmalıdır. Sahur öğünü ise ana öğünlernizden bir olacaktır ve kahvaltı öğününüze denk gelecektir. Sahurda doygunluğunuzun daha uzun süre kalmasını sağlayarak protein içeriği yüksek besinleri tercih etmekte fayda vardır. Sahurda tüketeceğiniz çok baharatlı ve tuzlu yiyecekler çok fazla susamanıza sebep olacaktır. Sahur öğününüzde süt, yumurta, peynir çeşitlerinin yanı sıra az yağlı sebzeli börek ve bol söğüş tercih edebilirsiniz.
 • İftar sofranızda farklı besinlere yer vermeye çalışın. Haftada 1-2 defa kırmızı et, 1-2 gün balık, 1-2 gün kuru baklagiller, hafta 1-2 gün sebze yemeği beslenmenizde sağlıklı bir dengeyi kurmanızı sağlayacaktır.
 • İftardan 30-40 dakika sonra ana yemeğinize geçiniz.
 • İftardan 1,5-2 saat sonra yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş besinlerin sindirimine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yavaşlayan metabolizmanızı hızlandıracaktır.
 • Tatlı tüketimizi haftada 2-3 defa ile sınırlayın. Tatlılar yerine kuru meyveler veya meyveli hafif tatlıları tercih edin.
 • Ramazan ayı boyunca kilo almamak, formda kalmak ve sağlıklı beslenmek için mutlaka sahura kalkın, iftardan sonra mutlaka hareketliliğinizi arttırın, azar azar ve sık sık beslenmeye çalışın, besinlerinizi sağlıklı yöntemlerle pişirin ve bol sıvı alın.

Ramazan Ayında Nasıl Beslenilmeli

KAYSERİ – Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Zeynep Caferoğlu, Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarının önemli ölçüde değiştiğini kaydetti.

Bu ayda 3 ana öğünden oluşan günlük beslenme düzeninin, iftar ve sahur olmak üzere iki öğüne düştüğünü belirten Caferoğlu, Ramazan ayında sağlık sorunlarının oluşmasını engellemenin sanıldığı kadar zor olmadığını belirtti.

 Caferoğlu, sahurun bireyleri oruca hazırlayan en önemi öğün olduğunu ifade ederek, ”uyanamama” bahanesiyle sahurun asla atlanılmaması gerektiğini kaydetti. Akşam yenilen yiyeceklerle oruç tutulduğunda, açlık döneminin daha da uzadığını ve kan şekerinin düşmesine neden olduğunu dile getirdi.

Sahurda ve İftarda Ne Yenilmeli

Sahur İçin;

“Ağır yemeklerden kaçının ve bol bol sıvı tüketin” uyarısı yapan uzmanlar, tok tutucu özelliğinden dolayı yumurtanın tüketilmesini öneriyor. Öte yandan kepekli makarna, bulgur ve esmer priniçten yapılan yiyecekler, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, bol bol sebze ve salata yemek gerekiyor.

İftar İçin;

Bütün besin gruplarından, kararınca almak gerekiyor. İftarda da hafif yemeli ve tatlı tercihini de güllaç gibi sütlü ve hafif tatlılardan yapmalı.

Örneğin; salata; sebze; yoğurt, ayran ya da cacık; et yine tavuk ya da balık ve tam tahıllı karbonhidratların olduğu bir menü iftar için oldukça sağlıklı. Uzmanlar, sahur sonrası uyku saatleri için de önemli bir uyarıda bulunuyor.

Sahurdan sonraki iki saat uyku, ritmi koruyor ve günlük hayatın uykuyla geçmesini engelliyor.

Источник: http://www.nenedirvikipedi.com/islam/ramazanda-nasil-beslenilmeli-ramazan-icin-beslenme-onerileri-8606.html

Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayında beslenme çoğumuzun önemsemediği fakat çok önemli bir konudur.

Gün boyu süren yaklaşık 16 saatlik açlık süresinin sonunda özenle hazırlanan sofralara oturulduğunda genellikle hangi yiyecekten başlanacağına karar verilemez.

Hızlı bir şekilde tüm yemeklerin tadına bakmak, hepsinin lezzetinin nasıl olduğunu bilmek isteriz. Bu noktada irademize hakim olamayıp doygunluk hissini algılayamadan, tüm yemekleri yeriz.

Ramazan Ayında Nasıl Beslenilmeli?

Pide, çorba, ana ve yardımcı yemek, tatlı derken sonunda midede gaz, yanma, kabızlık veya mide öz suyunun yemek borusuna geri gelmesi olarak adlandırılan “reflü” gibi problemlerle karşı karşıya kalırız. Ramazan ayı dahil genel olarak bu tarzda bir beslenme şekli de sağlık açısından uygun olmamaktadır.

Bireye özel beslenme planı ve doğru besin seçimleri ile Ramazan ayı sonunda dinlenmiş, toksinlerden arınmış, daha sağlıklı ve zinde bir bedenle hayatımıza devam edebiliriz.

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek için Pratik Uygulamalar

 • Oruç, 2-3 adet hurma ve yarım su bardağı su (mide hacmini fazla doldurmamak adına) ile açılmalıdır.
 • Oruç açıldıktan sonra 8-10 dakika beklemeli, dinlenilmeli ve daha sonra çorba ile devam edilmelidir.
 • Mutlaka erken kahvaltı olarak sahurda da beslenilmelidir.

  (Ramazanın ikinci haftasından sonra yavaşlayacak olan metabolizma öğün atlayarak daha da yavaşlatılmamalıdır.)

 • Tüketilecek olan besinler iftar–sahur arasında 4-5 öğüne yayılmalıdır.
 • Çay kahve tüketimi yemekten yaklaşık 1 saat sonra olmalıdır.

  Çay, kahve yerine sindirime yardımcı olacak olan bitki çayları tercih edilmelidir.

 • Günlük su ihtiyacı öğün aralarına yayılmalı, yemekler ile birlikte su içilmemelidir.

 • Tulumba tatlısı, künefe, revani gibi kalorisi yüksek olan şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları-sütlaç, muhallebi veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.
 • Yemekler yavaş yavaş iyice çiğnenerek yenmelidir.

Ramazan ayında beslenme

Ramazan Ayında Öğün Sayısı Dengesi

Sağlıklı bir beslenme düzeninde gün içerisinde 3 ana 3 ara öğün olmak koşuluyla 2,5 – 3 saat ara ile 6 öğün yer almalıdır. Özellikle ilk öğün olan kahvaltı öğününü atlamamamız gerekir.

Ramazan ayında ise öğün sayısı 2’ ye düşmektedir. Bu yüzden iftarda bir anda yenilen yemekleri öğünlere dağıtmalı, çorba, ana yemek, tatlı ve meyve aralarında 1 er saat boşluklar bırakmalıyız. Sahuru da atlamayıp sağlıklı bir kahvaltı yaptığımızda öğün sayısı 5 olmakta ve uzun süreli açlık nedeni ile yavaşlayan metabolizmamızın çalışmasını sağlamaktayız.

Hızlı yemek yeme alışkanlığını hayatımızdan çıkarmalıyız ve alışkanlıklarımızın ileri dönemde sağlık durumumuzu etkileyeceğini unutmamalıyız.

Sağlıklı Bir İftar:

Oruç açarken;

 • 1-2 adet hurma + 1 su bardağı su.

Oruç açıldıktan 5-10 dakika sonra;

 • 1 kase mercimek çorba
 • 1 ince dilim tam buğday ekmeği
 • Bol yeşillikli az yağlı salata.

Çorba içildikten 10-15 dakika sonra;

 • 2 köfte büyüklüğü ızgara tavuk/balık/hindi eti veya kırmızı et
 • 6 yemek kaşığı sebze yemeği ( etsiz )
  Salata
 • 1 kase yoğurt veya 1 su bardağı ayran
 • 1 ince dilim tam buğday ekmeği.

İftardan 1 saat sonra;

 • 1 top dondurma ile meyve tatlısı (tatlılar toz tarçın ve karanfil ile lezzetlendirilebilir) veya sütlü tatlı.

Tatlı tüketiminden 1 saat sonra;

Sağlıklı Bir Sahur:

 • 1 adet yumurta ile hazırlanmış peynirli menemen veya omlet
 • 2-3 ince dilim tam buğday ekmeği veya pide
 • 1 su bardağı süt veya yoğurt
 • 20-30 gram beyaz peynir
 • Domates, salatalık, yeşillik söğüş (yağsız)
 • 2-3 adet tam ceviz veya 8-10 adet fındık/badem.

Sağlıklı Ramazanlar dileriz…

Diyetisyen Merve Biçer

Ramazan ayında beslenme yazımız burada sona eriyor. Beslenme ve Sağlık kategorimizde yer alan diğer makalelere göz atmak için linke tıklayabilirsiniz.

Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve .com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Источник: https://www.gurmex.com/ramazan-ayinda-beslenme/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.