Ramazan Bayramı’nı sağlıklı Geçirme Öneriler

Bir bardak su içmeden şekerpare yemeyin!

Ramazan Bayramı’nı sağlıklı Geçirme Öneriler

Şekerden lokuma, çikolatadan baklavaya… Bayram olur da misafirlere tatlı ikram edilmez mi? Ancak her tatlı ikramını ‘Ayıp olur, ev sahibi kırılır’ düşüncesiyle kabul etmek birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.

Bu nedenle en azından aldığınız şekeri o anda yememek, tatlı ikramlarını ‘tatlı bir dille’ kibarca geri çevirmekte fayda var.

Yapılan son bilimsel çalışmalar da, her gün çayımıza, kahvemize attığımız şeker, yediğimiz şekerli tatlılar veya hazır ambalajlı ürünlere konulan tatlandırıcılar, şekerler derken sağlığımızın ciddi ölçüde tehdit altında olduğunu ortaya koyuyor. Peki bayramda nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte uzmanların konuya ilişkin görüşleri…

 

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek “Bayramlarınızı geleneksel lezzetlerden uzak yaşayın demek çok da doğru değil tabii ki. Fakat ölçülü ve dikkatli olmanın çok büyük faydası var” dedi.

Oruç tutulan dönemde kahvaltıya duyulan özlem ve insanların sevdikleriyle birlikte sofraya oturmaları birleşince aşırı tüketimle karşı karşıya kalınabiliyor.

Klasik kahvaltılıklara börekler, kızartmalar, şarküteri ürünleri gibi birçok çeşidin eklendiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek “Yapılan ziyaretlerde ikram edilen genellikle hamur işi ve tatlı olduğu için öğün kavramı da kalkıyor ve tüm gün şekerli ve yağlı yemiş oluyoruz. Akşamları da yine en güzel ve belki de ağır yemekleri pişiriyoruz. Sonuçta özellikle oruç tutmuş olanlar için mide ve bağırsaklar birdenbire bir travmaya maruz kalıyor. Ziyarete gidilen yerlerde ikramlar ağır oluyor. Israra karşı direnip yarım porsiyon rica edilebilir. Evinize gelen misafirinize de ısrarcı olmayın ve hafif ikramlar sunmaya gayret edin” önerisinde bulundu.

Günümüzde sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu herkesin bildiğini anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek “Sağlıklı bir menüyle misafirlerinizi ağırladığınızda daha çok beğeni toplayacaksınız. Hatta onlar da ikramlarını sağlıklı hazırlamak için sizden güç alacaklardır.

Öncelikle tatlılar, dondurma, diğer sütlü tatlılar veya meyveli tatlılar olmalı. Sebze tüketimine yer vermek için sarma, dolmalar, çeşitli tam tahıllarla hazırlanmış salatalar hazırlanabilir. Ev yapımı fırında pişirilmiş az yağlı börek veya poğaçalar olabilir. Böreklerin peynirli veya sebzeli olarak hazırlanması beslenme kalitesini arttırır.

Yemek olarak ise fırın, haşlama, ızgara veya az yağlı olarak tencerede yapılmış yemekler, salatalar, yoğurt, ayran, cacık ve sıvı yağ ile yapılmış çorbalar hazırlanabilir. Ziyarete gidilen yerlerde de aynı seçimler yapılmalı. Ağır yiyeceklerle karşı karşıya kalındığında ise küçük lokmalar tercih edilebilir.

Çay-kahve tüketimi su içmeyi unutturabilir. Günlük en az 2 litre su içilmeli ve çay-kahve şekersiz tüketilmeli” dedi.

Küçük öğünler tüketin, egzersizi artırın

Ramazan ayında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için öğün sıklığını artırmak ve egzersize önem vermek gerekir. Bunun için 2-3 saat ara ile küçük öğünler tüketebilir ve kısa mesafelerde ulaşım sağlayabileceğiniz yerlere yürümeyi tercih ederek gün boyu aktif olmayı sağlayabilirsiniz.

Ağır yiyeceklerden kaçının

Ağır yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Gün boyu boş kalmaya alışan bir mideye, birdenbire çok miktarda ve hazmı zor yiyecekler ile yüklenmek sindirim sistemi problemlerine neden olur.

Geleneksel bayram ikramlarına dikkat

Geleneksel bayram ikramları (çeşitli şekerler, çikolatalar, baklava, pasta, börek gibi tatlılar ve hamur işleri) kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları bayramda birdenbire ve sıklıkla tüketmek hem sindirim sistemi problemlerine hem de kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olur. Bu besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Hamur tatlı yerine sütlü tatlı

Tatlı tüketme isteği, şerbetli ağır hamur tatlıları yerine taze ve kuru meyve, sütlü veya meyveli tatlılar ile karşılanabilir.

Misafirlerinize ikramda bulunurken de hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, taze veya kuru meyveler; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suları, az şekerli limonata, ayran gibi içecekler tercih edebilirsiniz.

Yazın sıcak günlerde miktarına dikkat etmek şartı ile dondurma da tatlılara bir alternatif olabilir.

Çocukların şeker tüketimine dikkat edin

Ramazan Bayramı çocukların sabırsızlıkla beklediği, heyecanla şeker topladığı özel bir bayramdır. Aşırı şeker ve şekerli besin tüketimi, büyüme gelişme çağındaki çocuklar için önemli bir tehdir.

Sürekli şeker tüketilmesi açlık duygusunu ortadan kaldıracağı için öğünlerde sağlıklı besin tüketimini engeller, diş sağlığı açısından sakıncalıdır. Mide ve bağırsaklarda aşırı hassasiyete neden olur.

Bu nedenle çocukların sadece ve sürekli şeker, çikolata tüketmelerini engellemek, bunun yerine sütlü tatlı, meyve gibi besinleri tüketmelerini teşvik etmek yerinde olacaktır.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Sağlıklı bir vücut için günde 2 litre su tüketmek gerekirken Ramazan nedeniyle vücutta oluşabilecek sıvı kaybının yerine konması için su tüketimi bayram döneminde daha da önemli hale gelir.

Yeterli su tüketmek için susamayı beklemeden su içmeyi alışkanlık haline getirebilir, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlerinize; ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve az şekerli limonata gibi sağlıklı sıvı gıdalar ekleyebilirsiniz.

SAĞLIKLI BİR BAYRAM İÇİN ÖNERİLER

Sağlıklı bir kahvaltı tercih edin

Tatilde kilo almamak için her şeyden önce doğru tatil planı yapmak daha uygun olur. Örneğin açık büfelere karşı mesafeli olmak da fayda var. Açık büfeye kafanızda sağlıklı bir kahvaltı için gerekli olan yiyecekleri düşünerek yaklaşın. Peynir, zeytin, domates, yumurta, kuru kayısı ceviz gibi gıdalar ve özel hazırlanmış öğünleri tercih edebilirsiniz.

Hareketi artırın

Bütün gün şezlongda güneşlenmek yerine, bol bol yüzmek, plajda top oynamak, sörf, yelken, dalma gibi su sporlarını yapmak veya bunları öğrenmeye çalışmak da çok etkili kilo kontrol yöntemleridir.

Tatlı yerine meyveyi seçin

Tatilde yeme içme alışkanlıkları da değişir. Özellikle her şey dahil konseptli otellerde hamur işleri, tatlılar, kızartmalar, mantı ve gözlemeler burnunuzun dibinde olur. Bu tür yiyeceklerden uzak durabilmenin en etkili yolu bunları görmemektir. Yani bu tür gıdaların olduğu bölümlere gitmeyin.

Öğün planlarını da baştan yapmak daha doğru olur. Kahvaltıyı kuvvetli yapıp, öğleni zeytinyağlı ve yoğurtlu salata ile hafif geçirmek, hem zinde hem de aktif hissetmenizi sağlar. İkindi öğününde yağsız kepekli tost ile ayran içilebilir.

Akşam yemeğinde ise pilav, kızartma, makarna ve tatlılardan uzak durup, ızgara ve sebzelerle bir menü belirlemek tatilden kilo almadan dönmenizi garanti eder. Özellikle çeşit çeşit tatlıların olduğu açık büfeden, meyve ya da sütlü tatlıları tercih ederek ayrılmak büyük bir zafer kazanmanızı sağlar.

Ayrıca gün boyunca bol su içmek ve hareketli olmak, tatilden kilo almadan dönmeyi garantileyecek.

Bayram sabahı bunlara dikkat!

 • Bayramın ilk günü, güne haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, domates ve kepekli- çavdarlı ya da tam buğday unlu ekmekten oluşan hafif bir kahvaltı ile başlanmalı ve gün boyunca öğün atlanmamalıdır.
 • Yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uyulmalı, gün içinde 3 ana ve 2-3 ara öğün olacak şekilde sık ve az porsiyonlarla beslenmelidir.
 • Kahvaltı sonrasında da kızartma ve kavurma yöntemiyle pişirilen besinler yerine haşlama veya ızgaralar tercih edilmeli, sebze ve/veya sebzeli et yemekleri tercih edilmelidir.
 • Yağlı hamur işleri ve tatlılardan kaçınılmalıdır.
 • Besinler iyice çiğnenerek öğütülmeli, hızlı yemek yememeye çalışılmalıdır.
 • İkramlarda şerbetli tatlılar, şeker-çikolata tüketimini sınırlamalı, ısrarcı davranılsa bile uzak durmaya çalışılmalıdır. Mümkünse sütlü tatlılar tüketilmeli ve ikram edilmelidir.
 • En sağlıklı içecek ise, her zamanki gibi sudur; ayran ve taze sıkılmış meyve suyu da tüketilebilir.

FAZLA TATLI TÜKETİMİ BAYRAMI ZEHİR ETMESİN

Karaciğeri yağlandırıyor

Beyaz şeker vücudumuzda sindirildikten sonra karaciğer tarafından toplanıyor ve fazlası yine karaciğer tarafından yağ olarak depolanıyor. Vücutta tolere edebileceğinden fazla şeker veya şekerli gıda tüketimi varsa karaciğerde yağlanmanın artmasına neden oluyor.

İnsülin direncini artırıyor

Vücudumuzdaki en önemli hormonlardan biri olan insülin kan şekerini düzenlemeye yardımcı oluyor. İnsülin direnci kandaki şekerin hücre içerisine girip kullanılamaması anlamına geliyor. Bir çok çalışma şeker tüketiminin insülin direncine yol açtığını ortaya koyuyor. İnsülin direnci oluşan kişilerde metabolik sendrom, obezite, tip 2 diyabet, kalp damar rahatsızlıkları riski artıyor.

Bağımlılık yaratıyor

Şeker, “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını tetikliyor. Bu nedenle keyif verici özelliği, kişilerde bağımlılık yaratabiliyor.

Beyaz şeker ve şeker içeren yiyecekler, beyindeki ödül mekanizmasını doğal gıdalardan daha fazla uyardığı için tüketimi daha fazla oluyor.

Fazla şeker miktarı kişide ayrıca dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, hafıza kapasitesi düşüklüğü ve öğrenme geriliği yapabiliyor.

Ağız ve diş sağlığını etkiliyor

Protein, vitamin veya mineral içermeyen, hiçbir besin değerine sahip olmayan, ‘boş kalori’ denilen şeker ağız ve diş sağlığını tehye atıyor. Çünkü ağız içinde bulunan bakteriler için kolay sindirilebilen bir enerji kaynağı. Ağızda bulunan bu bakterilerin beslenerek çoğalmasını sağlıyor ve diş çürüklerine sebep oluyor.

Kalp krizi riskini artırıyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz “Şekerin fazla tüketimine bağlı olarak oluşan karaciğerdeki yağlanma, kandaki kötü kolesterol olarak bilinen LDL'nin ve trigliserid dediğimiz yağ parçacıklarının artmasına sebep olarak damar tıkanıklığına yol açabiliyor. Damarların içindeki bu parçacıkların artması kalp krizi riskini yükseltiyor” diyor.

ŞEKERSİZ TATLI TARİFLERİ Az kalorili tatlı olur mu demeyi… BAYRAMI SAĞLIKLI İKRAMLARLA KARŞILAYIN Ceyda Erenoğlu bayramı sağlıklı …

Bayram klasikleri

+12Sütlü Türk kahvesi: Bayram klasikleri arasına çok rahatça girebilecek bir tat. Bilenler bilir, çocuklara sütlü Türk kahvesi yapılır, büyüklere normal kahve… Canı çeken büyüklere de yapılır ama…

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1051509-ramazan-bayraminda-saglikli-beslenme-onerileri

Ramazan Bayramı’nı Sağlıklı Geçirebilmek için Dikkat Edilmesi Gereken 11 Nokta!

Ramazan Bayramı’nı sağlıklı Geçirme Öneriler

Sağlığımızı korumak ve geliştirmek için yaşamımızın her evresinde dengeli ve yeterli beslenmemiz gerekiyor ama Ramazan Bayramı belki de beslenmeye ayrıca dikkat etmemiz gereken en özel dönemdir.

Ramazan ayı boyunca oruç tutan bireyler, gün içerisindeki öğün sayılarını ay boyunca azalttıkları ve beslenme alışkanlıklarını bir ay için tamamen değiştirdikleri için bayram gelir gelmez normal beslenme düzenine dönemezler, dönmeye çalışsalar bile kimi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler.

Ramazan ayı boyunca kişinin oruç tutmak için kendisini yiyeceklere karşı sınırlandırmasından doğan psikolojik durumu, bayram geldiğinde çılgınlar gibi yeme arzusuna meyledebilir.

Türk gelenekleri gereği bayram sofralarında tatlıdan böreğe fazla tüketildiği halde bünyeye ağır gelebilecek birçok besin varken iç organların sağlığı açısından Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenmeye dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. İşte size birkaç tavsiye:

Hayatın her döneminde beslenmeye özen göstermek, sağlığı korumak için oldukça önemli bir davranıştır.

Bu yüzden dört farklı besin grubunda yer alan kimi yiyecekleri bayram esnasında en az 3 ana öğün ve 2 ara öğün şeklinde tüketmek en sağlıklı seçim olacaktır.

Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur dışında yemeğin girmediği bünyeye az öğünde çok yiyecek sokmaya çalışmak büyük hata olur. Bayram boyunca süt, yoğurt, et, yumurta, sebze, meyve ve tahıl grubunda yer alan besinleri her öğünde azar azar tüketebilirsiniz.

Bir aylık oruç ile nefsi terbiye etmenin ardından Ramazan Bayramı, sabah erken saatte kılınan bayram namazı ile birlikte başlar ve geleneksel Türk aile yapısında bayram namazının hemen ardından bütün aile kahvaltı için sofraya oturur. Bir aylık oruç periyodunun ardından bayramla birlikte gelen ilk kahvaltı sağlık için çok önemli bir öğündür. Bu öğünde besin tüketimi çok abartılmamalı, ağır şeyler yenmemelidir.

3. Yemekleri iyi çiğnediğinizden emin olun

Yine bir aylık Ramazan ayının bir getirisi olarak sindirim sistemi iftar ve sahur saatleri dışında çok fazla besin sindirmediği için bayramın gelmesiyle birlikte yeni düzene hızlı ve kolay bir şekilde alışamazlar.

Sindirim sisteminiz yeni düzene uyum sağlayana kadar yediğiniz gıdaları iyice çiğneyip yuttuğunuzdan emin olun.

Ne kadar çok çiğneyip, besinleri ne kadar fazla parçaya ayırırsanız sindirim sisteminizin sağlığı açısından o kadar önemli bir adım atmış olursunuz.

4. Tatlı tüketimine dikkat edin

Ramazan Bayramı süresince çevrenizden ne kadar baskı görürseniz görün tatlı ve çikolata tüketimine özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bayram ziyaretine gittiğiniz her yerde önünüze konulan tatlı tabaklarını bitirip bir de üstüne akşam kendi evinizde baklava tepsisini kucağınıza alırsanız hastanelik olabilirsiniz.

Tatlı ne kadar iştah kabartıcı olursa olsun kendinizi frenlemeye çalışın ve çok fazla tüketmeyin. Bir miktar baklava yediniz ve hala tatlıya doymadığınızı düşünüyorsanız tatlı açlığınızı yok etmek için sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Bu sayede şerbetli tatlıların yarattığı ağır sonuçlarla karşılaşmamış olursunuz.

5. Sıvı tüketimini artırın

Hem bayram boyunca hem de bayramdan sonra sıvı tüketimini artırmaya çalışın.

Bir aylık Ramazan boyunca birçok kişi yalnızca iftar ve sahur saatlerinde sıvı tüketmeye alıştıkları için bayram geldiğinde günlük su ihtiyacını karşılayacak kadar sıvı almayı ihmal ediyor.

Bu yüzden günde en az iki litre su içmeyi unutmamanız gerekiyor. Ayrıca sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlerinize komposto, ayran, taze sıkılmış doğal meyve suları gibi içecekleri de dahil edebilirsiniz.

6. Bol bol sebze ve meyve tüketin

Ramazan ayı boyunca oruç tutan birçok kişide kabızlık başta olmak üzere kimi sindirim sistemi hastalıkları meydana gelebiliyor.

Bu rahatsızlıkların bayramda ve bayram sonrasında süreklilik teşkil etmemesi açısından sebze ve meyve tüketimine bayramın ilk gününden itibaren özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Yetişkin kişilerin gün içerisinde beş porsiyon sebze ve meyve tüketmeleri sindirim sistemi ile alakalı sorunların ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır.

7. Kahve ve çay tüketimine dikkat edin

Yine bayramın bir sonucu olarak karşılaşılan en ciddi hatalardan bir tanesi de bol bol kahve ve çay içmektir.

Hem Ramazan ayının getirdiği yoksunluk ve bol bol tüketme isteği hem de bayram ziyaretlerinde çok miktarda kahve ve çay sunulması bu durumu tetikliyor olsa da kendinizi frenlemeniz gerektiğinin bilincinde olun ve iki fincandan çok kahve tüketmemeye özen gösterin. Fazla çay içip bünyenizi sarsmak yerine bitki çaylarından faydalanmak da sizin elinizde.

8. Sahur geleneğine bayramda devam etmeyin

Ramazan ayı boyunca oruçlarınızı tutmak için sahura kalktınız ve elinizden geldiğince güzel bir şekilde beslendiniz. Ramazan’ın bitmesi ve bayramın gelmesiyle birlikte sahur geleneğine son vermeniz gerekiyor.

Zira bayramda hem gün içerisinde yemek tüketirseniz hem de sahur vaktinde, yani epey geç saatlerde, bir şeyler yerseniz ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Gece vakti canınız ille de bir şeyler yemek çektiyse yoğurt, meyve gibi hafif gıdalarla arzunuzu geçiştirebilirsiniz.

9. “Hayır” demeyi bilin

Türkiye’de yaşamanın ve bu toprakların geleneklerinin bir gereği olarak bayram ziyaretinde önünüze konulan tabaktakileri bitirmemek ayıp karşılanabilir ama sağlığınızı korumak için gittiğiniz misafirliklerde zaman zaman ev sahibine “hayır” demeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Günü tek bir bayram ziyaretiyle kapatacaksanız sorun yok, ama birçok akrabayı ve büyüğü ziyaret edecekseniz önünüze gelen her tabaktan bir şeyler atıştırmak sizin için pek de iyi olmaz. Tabak haricinde size uzatılan her çikolatayı ya da şekeri de yememenizi öneriyoruz.

Ev sahibi olduğunuz durumlarda misafirlerinizin bu zor duruma düşmemesi için onlara şekerli gıdalar ikram etmek yerine meyve tabakları hazırlayabilirsiniz.

10. Yediklerinizi not alın

“Hayır” diyemeyen biriyseniz yapmanız gereken tek şey bayram boyunca yediğiniz her şeyi not almak olsun.

Akşam eve gittiğinizde aldığınız notları inceleyince ne kadar sağlıksız bir şekilde beslenerek günü tamamladığınızı öğrendiğinizde bayramın bir sonraki günü ya da önümüzdeki bayramda aynı hataya düşmeyeceksiniz.

Ayrıca bu yöntem sayesinde ilerleyen dönemlerde Ramazan Bayramı’nda porsiyonlarınızı daha da küçülteceksiniz.

11. Tatlı yemekte kararlıysanız bunlara dikkat edin

İster Ramazan Bayramı olsun, ister Kurban Bayramı olsun kimileri için bayram “tatlı” anlamına geliyor ve birçok kişi için bayram sofralarının olmazsa olmazı tatlılar oluyor. Şunu bilmenizde fayda var ki; ne kadar çok şeker tüketirseniz o kadar çok acıkırsınız.

Bu durumun önüne geçmek için de bayramda yaptığınız kurabiye ya da diğer tatlıların içerisine şeker yerine bal, pekmez, tahin gibi şeyler ekleyebilirsiniz.

Diğer taraftan marketlerden aldığınız tatlıların ya da hazır gıda türündeki ürünlerin içerisindeki şekerin şeker pancarından elde edilmiş olmasına özen gösterin.

Bayramda baklava yemenizi engelleyecek hiçbir güç yoksa ve yazı boyunca söylediklerimiz sizi ikna etmediyse şerbetli tatlıları yerken bir yandan da ayran, süt gibi protein içeren içecekleri tüketin ki kan şekeriniz ani bir şekilde yükselmesin.

Источник: https://evdesifa.com/ramazan-bayramini-saglikli-gecirebilmek-icin-dikkat-edilmesi-gereken-11-nokta/

Bayramı sağlıklı geçirmek için 10 önemli kural! (Ramazan Bayramı)

Ramazan Bayramı’nı sağlıklı Geçirme Öneriler

Uzun açlık döneminin ardından bayram sofralarında küçülen midemize aniden yüklenmek ve yüksek kalorili besinler tüketmenin yanlışlığına işaret eden uzmanlar, en basitinden hazımsızlık ile şişkinlik yaşanabileceğini bildirdiler.

Ramazan’ın ardından bayramda beslenmeye dikkat etmek gerektiğinin altını çizen uzmanlar, kan şekerinde gelişen düzensizlikler nedeniyle baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, terleme, mide bulantısı ve kalpte ritim bozukluğu gibi problemler gelişebildiğini, bu sorunların özellikle de diyabet ve kalp hastalarını etkilediğini, hatta hayatları bile tehye atabildiğini kaydettiler.

“Tatlı yemek riskli”

Bayramda tatlı yemenin belki de en büyük risklerden birini oluşturduğuna dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, “Çünkü, lifli gıdalar tüketerek sindirim sistemini optimum şekilde çalıştırmak yerine, posa içeriği olmayan ve sadece kalori içeren tatlılar tüketmek, Ramazan boyunca değişen metabolizmanın normal düzenine alışma sürecini zorlaştırabiliyor” dedi. Ozman, Ramazan Bayramı’nı sağlıklı geçirmek için dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

En kritik öğünü asla atlamayın!

Bayram kahvaltısı belki de en özenilen, en mükellef geçen öğün. Burada dikkat etmeniz gereken şey, yumurta ve peynir gibi proteinlerin yanı sıra tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi kompleks karbonhidratları da tüketmeniz.

Böylelikle kan şekerinizi çok daha iyi dengelersiniz. Kan şekerinizdeki dalgalanmalar sizi aç hissettirir veya tüketimden kısa bir süre sonra tatlı isteği belirebilir.

Bu nedenle kan şekerini dengede tutabilmek için kahvaltıda beyaz un veya beyaz şeker içeren börek, tatlı gibi yiyeceklerden de kaçının.

Ziyaret öncesinde protein içerikli besinler tüketin

Bayram ziyaretlerindeki tatlılara “hayır” diyebilmenin belki de en kolay yolu, ziyaretlere tok karnına gitmek. Çünkü hali hazırda aç olduğunuzda ikramları geri çevirmek çok daha zor oluyor.

Et, balık, yoğurt gibi protein içerikli yiyecekler tokluk sürenizi uzatacağı için öğünlerinizde tercih edin.

Ayrıca sebze, salata gibi posalı yiyecekler de hem tokluk sürenizi uzatıyor hem de akabinde yediğiniz tatlının kana karışma hızını yavaşlatıp kan şekerinizi dengede tutmaya yardımcı oluyor.

Şerbetli yerine meyveli tatlılar yapın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, bayramda şerbetli tatlılar yerine meyve tatlılarının tercih edilmesini önererek, “Meyve içeriğinde barındırdığı posa sayesinde kan şekerinizin daha yavaş bir şekilde yükselmesine, bu sayede de iştahınızı ve kilonuzu çok daha kolay kontrol etmenize yardımcı oluyor. Meyvenin de şekeri olduğu için meyve tatlısı yaptığınızda çok fazla ekstra şeker eklemenize de gerek kalmıyor” ifadelerini kullandı.

Serinlemek için şekersiz komposto

Hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle serinletici içeceklere eğilimimiz artabiliyor. İçeriğinde şeker bulunan içecekler yerine şekersiz kompostolar hem daha sağlıklılar hem de iştahınızı dengede tutmaya yardımcı oluyorlar. Şeker eklenmemiş, sadece meyvenin kaynatılmasıyla yapılan komposto ve hoşafları tarçın ve karanfille aromalandırabilirsiniz.

Bu üçlüyü aynı anda yemeyin!

Kültürümüzde yer alan alışkanlıklardan biri de, bayramlarda tatlı, sarma ve börek ikram etmek. Ne yazık ki bu 3 yiyecek de şeker, pirinç ve un içerikleri nedeniyle basit karbonhidrat grubuna giriyorlar. Tek seferde çok miktarda basit karbonhidrat tüketmek kan şekerini ve insülini çok fazla yükselttiği için hem tekrar acıkmanıza hem de hızlı kilo artışlarına yol açıyor.

Tatlının ardından süt için

Tatlılarda bulunan şeker kana hızlı bir şekilde karıştığı için hem sizi kısa bir zaman sonra tekrar acıktırması hem de yağlanma yapması çok muhtemel. Tatlı olarak sütlü tatlıyı tercih etmeniz kan şekerinizin daha yavaş yükselmesini sağlıyor.

Ancak şerbetli ikramlara “hayır” diyemediyseniz, tatlının yanında veya hemen peşinden süt tüketirseniz kan şekerinizin daha yavaş yükselmesini sağlar, bu olumsuz etkilerden korunmuş olursunuz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, özellikle şerbetli tatlılardan sonra 1 çay bardağı kadar süt tüketerek kan şekerinizi dengeleyebileceğinizi belirterek, “Ancak tatlıyı abartırsanız içeceğiniz süt de kan şekerinizi dengelemek için yeterli olmayabiliyor” diye konuştu.

Tatlıların üzerine tarçın serpiştirin

Tarçın tatlı bir baharat olduğu için eklediğiniz yiyeceğin ekstra tatlı olmasını sağlıyor ve kalorisi de yok denecek kadar az.

Bu nedenle tatlıların üzerine tarçın serpiştirdiğinizde tarçının tadı sayesinde çok daha az miktarda tatlı yiyerek bu isteğinizi giderebilirsiniz. Ayrıca yapılan çalışmalar tatlıların üzerine tarçın eklendiğinde mide boşalmasının geciktiğini göstermiş.

Bu sayede kan şekerinizin ve insülinin daha yavaş bir şekilde yükselmesini sağlamış olursunuz ve iştahınızı çok daha kolay kontrol edersiniz.

Tatlıyı yemekten 2-3 saat sonra yiyin!

Yemek yediğimizde kan şekeri, dolayısıyla insülin hormonu yükseliyor. İnsülin hormonu fazla yükselirse yağlanmaya yol açıyor.

Yemek yedikten sonra üstüne tatlı yediğinizde insülin çok daha fazla yükseliyor. Ayrıca şekerli yiyeceklerin tüketimi insülini çok hızlı bir şekilde düşürüp tekrar acıkmaya neden oluyor.

Bu yüzden tatlıyı yemek yedikten en az 2-3 saat sonra tüketmeye özen gösterin.

Etin yanında bol salata

Sindirim sisteminizi yeni bir düzene hazırlamanın en iyi yolu, yeterli posa tüketmek. Et, tavuk ve balık gibi yiyecekler posa içermedikleri için yanında bol salata yiyerek posa açısından desteklemelisiniz. Ayrıca bir öğün et yerseniz, diğer öğün sebze yemeğini tercih etmeniz hem sindirim sisteminizi rahatlatır, hem de çok daha az kalori almış olursunuz.

“Günlük 4-5 fincanı aşmasın”

200 ml bir fincan çayda 40 mg, 200 ml kahvede ise yaklaşık 100 mg kafein bulunuyor. Günlük aşılmaması gereken kafein sınırı ise 300 mg’dir.

Fazla kafein alımının sindirim sistemi rahatsızlıkları, uykusuzluk, anksiyete ve çarpıntı gibi etkileri olabiliyor. Dolayısıyla bayramda ikram edilen çay ve kahvelerde 300 mg sınırını aşmamaya özen gösterin.

Aynı zamanda çay ve kahve diüretik etki gösterebileceği için beraberinde mutlaka su tüketin.

Etiketler: bayrambeslenmetatlı

Источник: https://www.gidahatti.com/bayrami-saglikli-gecirmek-108813/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.