Ramazan Bayramı’nı sağlıklı Geçirme Öneriler

Bayramı sağlıklı geçirmek için BESLENME önerileri!

Ramazan Bayramı’nı sağlıklı Geçirme Öneriler

Günlük öğün sayısı ve beslenme düzeninin değiştiği Ramazan ayı sonrası nelere dikkat etmeli?

İşte, sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşamamak için ihmal edilmemesi gereken altın kurallar.

Geleneksel bayram ikramları (çikolata, börek, baklava ) kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalı, yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri ihmal edilmemelidir.

**

Prof. Dr. Seçil Özkan sağlıklı bir bayram geçirmek için ev sahiplerinin ikramda ısrarcı olmamalarını, misafirlerinse ölçüyü kaçırmamalarını önerdi. Ramazan ayının sonlanması ile beraber tüketilecek yiyeceklerin miktarını aniden arttırmayınız. Öğün aralarını en az 2 en fazla 4-5 saat olacak şekilde düzenleyiniz.

BAYRAMDA KAHVALTI TABAĞINDAN BALI ÇIKARIN..

Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yenilmemelidir. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal vb. tatlı besinlerin bulundurulmaması yararlı olacaktır.

Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az yağlı peynir ve haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis vb yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan sakınılmalıdır.

Ekmek olarak tam buğday ekmeği tercih edilmesi kan şekerini kontrol altında tutar ve tokluk hissi verir. Besinler iyi çiğnenmeli, yemekler hızlı yenilmemelidir.

BAKLAVA YERİNE SÜTLÜ TATLI..

Ramazan bayramı süresince mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaması için fazla şeker ve şekerli gıdaların (tatlılar, çikolata vb) tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.

Özellikle bayramda tatlı tüketimi çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar küçük porsiyonlar  halinde tercih edilmelidir.

İkramda bulunurken ise hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, taze veya kuru meyveler; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata, ayran vb. içecekler sunulmalıdır.

Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve kabızlıktan korunmak için lif (posa) içeriği yüksek olan sebze, kuru baklagiller ve  meyve tüketilmelidir.

ÇİKOLATA- ŞEKER YERİNE YAŞ-KURU MEYVE..

Yetişkin bireyler imkanlar dahilinde günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmelidirler. Lif (posa) içeriği yüksek bu besinler aynı zamanda kan şekerinin de hızla yükselmesini engellerler.  Diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı olanların uyguladıkları diyete bayram süresince de uymaya özen göstermelidirler.

GÜNDE EN AZ 2 LİTRE SU İÇİLMELİ..

Ramazan ayı boyunca su ve sıvı tüketimin azalmasından dolayı vücutta oluşabilen sıvı kaybının yerine konması için günde en az 2-2,5 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata ve az şekerli komposto gibi sıvı gıdalar eklenmelidir.

SİYAH ÇAY YERİNE BİTKİ ÇAYI..

Tüm bireyler özellikle de yaşlı ve tansiyon hastaları gün boyu çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekleri fazla miktarda tüketmemelidirler.

Bayramda şeker ve şekerli ürünleri aşırıya kaçmayacak miktarlarda almaya ve satın alırken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izinli olmasına, son kullanma tarihinin geçmemiş ve ambalajının bozulmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Ramazan ayı boyunca enerji harcamamak için azaltılan fiziksel aktivitenin bu dönemin sonlanmasıyla birlikte arttırılması oldukça önemlidir.

Mümkün olduğunca bayram ziyaretlerine yürüyerek gidilmesi tercih edilmelidir.

Fiziksel aktivitenin kan şekeri ve kolesterolü azaltmaya, kilo kaybetmeye ve bağırsak hareketlerini arttırmaya yardımcı olduğu unutulmamalı.

Özellikle fiziksel aktivitenin arttırılması adına haftada 5 gün en az 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Kanko’nun hastası kendisine oy verecek

CHP Kocaeli Milletvekili adayı Prof. Dr. Muhip Kanko, önceki gün Kocaeli Dersimliler Derneği’nin ziyaret etti. Her kesimden oy alacaklarını söyleyen Kanko bir örnek verdi… Dedi ki; “Kocaeli’nde en az 5 vekil çıkartacağız. Bunun emarelerini sahada görüyoruz. 9 yıl önce ameliyat ettiğim, ama CHP’ye hiç oy vermemiş bir vatandaşla karşılaştım.

Kendisi CHP’ye oy vereceğini ifade etti. Bunun gibi birçok örnek karşıma çıkıyor. Ben Kocaeli’de yaşayan bütün Tuncelililerin oyunu eksiksiz istiyorum. Farklı bir milletvekili olacağım. Kocaeli’yi terk etmeyeceğim. Siyaseti halkın içinde yapacağım.” Prof.Dr. Kanko, yüzlerce kişiyi ameliyat etti. Binlerce kişiyi muayene etti.

Bunu büyük bir avantaj olarak değerlendirmek lazım.  

En iyi ben yönetirim!

CHP’liler seçim çalışmasına önceki gün Darıca’da devam etti. Programa katılan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, önemli mesajlar verdi. Sarıbay şunları söyledi; “Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Herkes farklı düşünebilir. Farklı fikirler bizim zenginliğimizdir.

Siyaset ‘En iyi ben yönetirim’ yarışıdır. Bu yarışta nezaketi elden bırakmamalıyız.

Bizde en iyisini yapacağımıza inandığımız için aranızdayız” dedi… Sarıbay’ın dediği gibi, siyaset ‘en iyi ben yönetirim’ yarışıdır… AKP’de bu iddiayla yola çıktı, ama geldiğimiz durum ortada.

AKP’de Halit Çokan da düştü yollara… 

AKP İzmit İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen programlar devam ediyor.

Programda eski vekil adaylarına da görev veriliyor… Bunlardan biri Halit Çokan… Halit Bey geçtiğimiz hafta Erenler Mahallesi’nde ‘Mahalle Buluşması’ programında vatandaşlarla bir araya geldi, soruları yanıtladı.

Çokan, yaptığı konuşmada muhalefeti eleştirdi… AKP İzmit SKM’nin işi eski milletvekili adaylarının performansına kalmışsa, AKP’nin İzmit’te ciddi bir sıkıntı içinde olduğunu gösteriyor.

Ayaktan poliklinik!

Gebze, kalabalık bir nüfusa sahip. Doğal olarak sağlıkla ilgili yeni adımlar atılmalı. Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nin yeni hizmet binasında ayaktan poliklinik hizmeti verilmeye başlandı… Gebzeliler yeni uygulamadan memnun…

Источник: https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1561373/mesut-akbulut/bayrami-saglikli-gecirmek-icin-beslenme-onerileri

Ramazan Bayramı’nı Sağlıklı Geçirebilmek için Dikkat Edilmesi Gereken 11 Nokta!

Ramazan Bayramı’nı sağlıklı Geçirme Öneriler

Sağlığımızı korumak ve geliştirmek için yaşamımızın her evresinde dengeli ve yeterli beslenmemiz gerekiyor ama Ramazan Bayramı belki de beslenmeye ayrıca dikkat etmemiz gereken en özel dönemdir.

Ramazan ayı boyunca oruç tutan bireyler, gün içerisindeki öğün sayılarını ay boyunca azalttıkları ve beslenme alışkanlıklarını bir ay için tamamen değiştirdikleri için bayram gelir gelmez normal beslenme düzenine dönemezler, dönmeye çalışsalar bile kimi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler.

Ramazan ayı boyunca kişinin oruç tutmak için kendisini yiyeceklere karşı sınırlandırmasından doğan psikolojik durumu, bayram geldiğinde çılgınlar gibi yeme arzusuna meyledebilir.

Türk gelenekleri gereği bayram sofralarında tatlıdan böreğe fazla tüketildiği halde bünyeye ağır gelebilecek birçok besin varken iç organların sağlığı açısından Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenmeye dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. İşte size birkaç tavsiye:

Hayatın her döneminde beslenmeye özen göstermek, sağlığı korumak için oldukça önemli bir davranıştır.

Bu yüzden dört farklı besin grubunda yer alan kimi yiyecekleri bayram esnasında en az 3 ana öğün ve 2 ara öğün şeklinde tüketmek en sağlıklı seçim olacaktır.

Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur dışında yemeğin girmediği bünyeye az öğünde çok yiyecek sokmaya çalışmak büyük hata olur. Bayram boyunca süt, yoğurt, et, yumurta, sebze, meyve ve tahıl grubunda yer alan besinleri her öğünde azar azar tüketebilirsiniz.

Bir aylık oruç ile nefsi terbiye etmenin ardından Ramazan Bayramı, sabah erken saatte kılınan bayram namazı ile birlikte başlar ve geleneksel Türk aile yapısında bayram namazının hemen ardından bütün aile kahvaltı için sofraya oturur. Bir aylık oruç periyodunun ardından bayramla birlikte gelen ilk kahvaltı sağlık için çok önemli bir öğündür. Bu öğünde besin tüketimi çok abartılmamalı, ağır şeyler yenmemelidir.

3. Yemekleri iyi çiğnediğinizden emin olun

Yine bir aylık Ramazan ayının bir getirisi olarak sindirim sistemi iftar ve sahur saatleri dışında çok fazla besin sindirmediği için bayramın gelmesiyle birlikte yeni düzene hızlı ve kolay bir şekilde alışamazlar.

Sindirim sisteminiz yeni düzene uyum sağlayana kadar yediğiniz gıdaları iyice çiğneyip yuttuğunuzdan emin olun.

Ne kadar çok çiğneyip, besinleri ne kadar fazla parçaya ayırırsanız sindirim sisteminizin sağlığı açısından o kadar önemli bir adım atmış olursunuz.

4. Tatlı tüketimine dikkat edin

Ramazan Bayramı süresince çevrenizden ne kadar baskı görürseniz görün tatlı ve çikolata tüketimine özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bayram ziyaretine gittiğiniz her yerde önünüze konulan tatlı tabaklarını bitirip bir de üstüne akşam kendi evinizde baklava tepsisini kucağınıza alırsanız hastanelik olabilirsiniz.

Tatlı ne kadar iştah kabartıcı olursa olsun kendinizi frenlemeye çalışın ve çok fazla tüketmeyin. Bir miktar baklava yediniz ve hala tatlıya doymadığınızı düşünüyorsanız tatlı açlığınızı yok etmek için sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Bu sayede şerbetli tatlıların yarattığı ağır sonuçlarla karşılaşmamış olursunuz.

5. Sıvı tüketimini artırın

Hem bayram boyunca hem de bayramdan sonra sıvı tüketimini artırmaya çalışın.

Bir aylık Ramazan boyunca birçok kişi yalnızca iftar ve sahur saatlerinde sıvı tüketmeye alıştıkları için bayram geldiğinde günlük su ihtiyacını karşılayacak kadar sıvı almayı ihmal ediyor.

Bu yüzden günde en az iki litre su içmeyi unutmamanız gerekiyor. Ayrıca sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlerinize komposto, ayran, taze sıkılmış doğal meyve suları gibi içecekleri de dahil edebilirsiniz.

6. Bol bol sebze ve meyve tüketin

Ramazan ayı boyunca oruç tutan birçok kişide kabızlık başta olmak üzere kimi sindirim sistemi hastalıkları meydana gelebiliyor.

Bu rahatsızlıkların bayramda ve bayram sonrasında süreklilik teşkil etmemesi açısından sebze ve meyve tüketimine bayramın ilk gününden itibaren özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Yetişkin kişilerin gün içerisinde beş porsiyon sebze ve meyve tüketmeleri sindirim sistemi ile alakalı sorunların ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır.

7. Kahve ve çay tüketimine dikkat edin

Yine bayramın bir sonucu olarak karşılaşılan en ciddi hatalardan bir tanesi de bol bol kahve ve çay içmektir.

Hem Ramazan ayının getirdiği yoksunluk ve bol bol tüketme isteği hem de bayram ziyaretlerinde çok miktarda kahve ve çay sunulması bu durumu tetikliyor olsa da kendinizi frenlemeniz gerektiğinin bilincinde olun ve iki fincandan çok kahve tüketmemeye özen gösterin. Fazla çay içip bünyenizi sarsmak yerine bitki çaylarından faydalanmak da sizin elinizde.

8. Sahur geleneğine bayramda devam etmeyin

Ramazan ayı boyunca oruçlarınızı tutmak için sahura kalktınız ve elinizden geldiğince güzel bir şekilde beslendiniz. Ramazan’ın bitmesi ve bayramın gelmesiyle birlikte sahur geleneğine son vermeniz gerekiyor.

Zira bayramda hem gün içerisinde yemek tüketirseniz hem de sahur vaktinde, yani epey geç saatlerde, bir şeyler yerseniz ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Gece vakti canınız ille de bir şeyler yemek çektiyse yoğurt, meyve gibi hafif gıdalarla arzunuzu geçiştirebilirsiniz.

9. “Hayır” demeyi bilin

Türkiye’de yaşamanın ve bu toprakların geleneklerinin bir gereği olarak bayram ziyaretinde önünüze konulan tabaktakileri bitirmemek ayıp karşılanabilir ama sağlığınızı korumak için gittiğiniz misafirliklerde zaman zaman ev sahibine “hayır” demeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Günü tek bir bayram ziyaretiyle kapatacaksanız sorun yok, ama birçok akrabayı ve büyüğü ziyaret edecekseniz önünüze gelen her tabaktan bir şeyler atıştırmak sizin için pek de iyi olmaz. Tabak haricinde size uzatılan her çikolatayı ya da şekeri de yememenizi öneriyoruz.

Ev sahibi olduğunuz durumlarda misafirlerinizin bu zor duruma düşmemesi için onlara şekerli gıdalar ikram etmek yerine meyve tabakları hazırlayabilirsiniz.

10. Yediklerinizi not alın

“Hayır” diyemeyen biriyseniz yapmanız gereken tek şey bayram boyunca yediğiniz her şeyi not almak olsun.

Akşam eve gittiğinizde aldığınız notları inceleyince ne kadar sağlıksız bir şekilde beslenerek günü tamamladığınızı öğrendiğinizde bayramın bir sonraki günü ya da önümüzdeki bayramda aynı hataya düşmeyeceksiniz.

Ayrıca bu yöntem sayesinde ilerleyen dönemlerde Ramazan Bayramı’nda porsiyonlarınızı daha da küçülteceksiniz.

11. Tatlı yemekte kararlıysanız bunlara dikkat edin

İster Ramazan Bayramı olsun, ister Kurban Bayramı olsun kimileri için bayram “tatlı” anlamına geliyor ve birçok kişi için bayram sofralarının olmazsa olmazı tatlılar oluyor. Şunu bilmenizde fayda var ki; ne kadar çok şeker tüketirseniz o kadar çok acıkırsınız.

Bu durumun önüne geçmek için de bayramda yaptığınız kurabiye ya da diğer tatlıların içerisine şeker yerine bal, pekmez, tahin gibi şeyler ekleyebilirsiniz.

Diğer taraftan marketlerden aldığınız tatlıların ya da hazır gıda türündeki ürünlerin içerisindeki şekerin şeker pancarından elde edilmiş olmasına özen gösterin.

Bayramda baklava yemenizi engelleyecek hiçbir güç yoksa ve yazı boyunca söylediklerimiz sizi ikna etmediyse şerbetli tatlıları yerken bir yandan da ayran, süt gibi protein içeren içecekleri tüketin ki kan şekeriniz ani bir şekilde yükselmesin.

Источник: https://evdesifa.com/ramazan-bayramini-saglikli-gecirebilmek-icin-dikkat-edilmesi-gereken-11-nokta/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.