Ramazan’da Da Kilo Vermek Mümkün

Ramazanda Diyet Yapacaklara Tavsiyeler-Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır?

Ramazan’da Da Kilo Vermek Mümkün

Bu Ramazanda diyet yaparak fazla kilolarımızdan kurtulabileceğimiz gibi aynı zamanda dini ibadetimizi de yerine getirebiliriz. Ramazan kendimizi sevdiğimiz besinlerle ödüllendirmek için bir fırsat olabilir. En azından ertesi güne kadar.

Burada yazıyı çok uzatmaya gerek yok, altın kural en azından Ramazanda Ayı’nda nicelikli değil nitelikli beslenelim. Nitelik’ten kastımız; miktar olarak ne kadar yediğimiz değil ne yediğimiz… Sağlığımız için en faydalı gıdaları en doğal gıdaları en az katkılı gıdaları yememiz gerekiyor.

Sağlıklı ve doğal gıdaları hepimiz zaten biliyoruz ama çabuk unutuyoruz veya nefsimizi köreltemiyoruz.

Ramazanda Diyet için Altın Kural: 

 • Bol sebze, bol doğal meyve! ( aşırı büyük ve meyveler değil, böğürtlen, yaban mersini, dut, kuru dut, üzüm, kuru üzüm, hurma, erik, kuru erik kısaca ülkemizde yetişen ve o mevsimde doğal olarak yetişen meyveler veya kuru meyveler).
 • Bol sağlıklı protein ( sebzeli kırmızı et yemekleri, kemik suyundan yapılan her tür çorba, doğal tavuk, yoğurt, doğal çökelek ve lor, kuruyemişler, ev yapımı fındık ezmesi, ceviz ezmesi, yer fıstığı ezmesi vs. )
 • Aşırı şeker ve kafeinli; tatlı ve içeceklerden, hamur işlerinden uzak iftar ve sahurlar
 • Ekmeğin, şekerin ve hamur işlerinin, kızartmaların, fazla yağın olmadığı öğünlerde yemek yeme için bir limit yok, doyana kadar rahatça yenebilir. İşte Oruç tutarken diyet listesi bu kadar basit…. Sadece Ramazanda değil 11 ayda da bu dediklerimiz geçerli ancak Oruç tutanlar için nitelikli beslenmek bir zorunluluk neticede oruç sağlıklı ve kararında beslenildiği taktirde vücuda fayda verir.

Ramazan ayında kaliteli beslenme demek 11 ay boyunca vücutta biriken yağların ve bu yağlarda biriken toksinlerin dışarı atılması için harika bir fırsat.

Bilinçsiz diyet yapanları bekleyen en büyük risk zayıflama sırasında yakılan yağlarda bulunan toksin bileşikler çözünürken yeterli antioksidan almadıkları zaman ve yeterli egzersiz yapmadıkları ortaya çıkan ciddi sağlık sorunları vardır.

Birincisi kanda aşırı oranda yağ ve serbest radikallerin çoğalmasıdır. Bu nedenle antioksidanlarca zengin besinlerle beslenmek önemlidir bunun yanında Ramazan ayında çok hafif tempo ile yürümek çok faydalıdır.

Ramazanda diyet yaparak kilo vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç adım var. Öncelikle Ramazan ayında vücut açlık çektiği için sağlıklı bir takviye gerekecektir.

Sahur vakitlerinde ve iftar vakitlerinde yediğiniz yemekler burada çok önemli. Ramazan Diyeti ile 12 saat kadar süren bir açlık sonunda bünyenizi yormayan tavsiyeler vereceğiz.

Bu tavsiyeleri dikkate alırsanız Ramazanda 10 kilo vermek mümkün olacaktır.

Uzun açlık saatleri bu yıl dayanılması imkansız gibi görünse de, karbonhidrat yakımı ile kilo kaybı bu Ramazanda Diyet anahtarıdır. Yeterli sıvı içmek yetmez. Suyu nasıl içtiğinizde önemlidir.İftar yaptıktan sonra şeker tüketimine de dikkat edeceğiz. Peki ramazanda diyet ile ne kadar sıvı tüketimi hedeflenmelidir? İki litre ya da bir gün için sekiz bardak.

Ramazanda Diyet Yaparken Sıvı Tüketimi Tavsiyelerimiz

• iftarda iki bardak.( iftar açarken 1 bardak yavaşça, iftardan sonra 1 bardak normal şekilde içilerek.)

• iftar ve sahur arasında dört bardak. (Saatte en fazla bir bardak)

Çay veya kahve sıvı tüketiminden sayılmaz. Hatta Ramazanda Diyet yaparken bu içeceklerden uzak durmanız faydanıza olacaktır. Bunların yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Böylelikle sindiriminize yardımcı olacaktır. İftar ve sahurda sizlere tavsiye edeceğimiz içecek ise Limonata.

Neden mi? Çünkü evde hazırlayacağınız limonata ( az şekerli ), gün boyu susuz kalmanızı engelleyecek, tansiyonunuzu dengeleyecektir. Ayrıca limon, zayıflama ile oluşacak sarkmalara karşı sıkılaşmaya yardım edecektir.

Evde limonata tarifi için Bknz: Kolay Limonata Tarifi ve Ramazan Limonatası 

Ramazanda Diyet için İftarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan ayında metabolizma yavaşlar ve enerji ihtiyacını vücut azaltarak kendini korumaya gider. İftar aç geçen süreyi telafi etme durumu değildir. Yavaş yavaş ve hafif yiyeceklerle başlayın. Unutmayın bünyemiz tokluğu yemek yedikten yaklaşık 12 dakika sonra hissetmeye başlar.

Canınız yoğun şekilde tatlı çekebilir. Ramazanda diyet yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli maddelerden biri ise şeker tüketimidir. Ramazan boyunca rafine edinmiş şekerden kaçının. Kuru ya da taze mevye ile hurma şeker ihtiyacınızı karşılamaya yeterli olacaktır. Canınız ne kadar isterse istesin biraz iradeli olabilirseniz faydasını göreceksiniz.

 Ayrıca Hurmanın faydalarından Ramazan boyunca ve Ramazan sonrası faydalanmak için;  Bknz:  Su içinde Bekletilen Hurmanın faydaları ve Hurma Diyeti konusunda bir çok bilgi bulabilirsiniz.

Karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle pilav ve kremalı çorba tüketmeyin. Ekmek ya da ramazan pidesi yerine tam tahıl ekmekten 1’er dilim yiyebilirsiniz. Mesele karbonhidratları yakarak kilo vermek olunca Ramazanda diyet yaparken dikkatli olmanız gereken konulardan birisi de bu oluyor.

Ramazanda Kilo Vermek için Sahur Önerilerimiz

 • Süt ile  bir kase lifli yulaf ya da benzeri ürünler, bir dilim ekmek ve tuzsuz bir avuç fındık.Yeteri kadar su tüketimi veya
 • 3 kibrit kutusu peynir, 4-5 zeytin, çoban salata,2 dilim ekmek veya
 • 1 kibrit kutusu peynir, 1 yumurta, 4-5 zeytin, söğüşlü salata, 2 dilim tam buğday ekmek veya
 • Bir tabak makarna, 1 porsiyon kırmızı yada beyaz. Hoşaf ya da komposto veya
 • 2-3 yumurta ile yapılan menemen, 2 parça tam buğday ekmek, tercihe göre  çok az çay veya kahve. ( Tercihimiz tabiki limonata )

Ramazanda Kilo Vermek İçin İftar Önerilerimiz

Aşağıdaki önerileri, gün gün değişik versiyonlar ile deneyebilirsiniz. Size tavsiyemiz, ekmek yerine humus ( nohut ezmesi ) veya haşlanmış patates tüketmenizdir.

  • Tavuk ( balık veya et olabilir ), salata ve Humus. Bir adet pide ekmek ile kuru ya da taze meyve veya
  • 1 kase kremasız çorba, 1 porsiyon tavuk ya da balık eti, 1 tabak sebze yemeği, yarım kase yoğurt, bol salata, 2 dilim tam buğday ekmek.

İçecek olarak; hoşaf, taze sıkılmış meyve suyu veya limonata tüketmenizi öneririz.

Sağlıcakla Kalınız.. Hayırlı Ramazanlar.

Источник: https://www.1organik.com/ramazanda-diyet-yapacaklara-tavsiyeler.html

Ramazan Diyeti ve Ramazanda Kilo Verme

Ramazan’da Da Kilo Vermek Mümkün

Beslenme düzeninin aniden değişmesi nedeniyle oruç tutanlar Ramazan ayında genelikle kilo almaktan şikayet eder. Ramazan diyeti nasıl olmalıdır veya ramazanda nasıl kilo verilir soruları bu dönemde en çok sorulan sorular arasındadır.

Azalan öğün sayısı, hareketsizlik, iftarda fazla miktarda yiyecek tüketme, değişen uyku düzeni Ramazanda kilo almaya nedenleri olarak sayılabilir. Aslında ramazan ayında kilo almak yerine, iftar ve sahur arasındaki yeme içmenin serbest olduğu süreç doğru yönetilirse ramazanda kilo vermek dahi mümkündür.

Bu yazımızda Ramazanda nasıl kilo verilebileceğine dair önerilerimizi sizlerle paylaşacağız.

Ramazanda vücudumuzdaki değişikler

Ramazan ayında beslenmemizde köklü değişikler gerçekleşir. Öğün sayısı azalırken öğünlerde tüketilen yiyecek miktarı genellikle artar. Uzun süren açlık nedeniyle fiziksel aktiveteler de kısıtlanır. Ayrıca iftar saatlerinin geç olması ve sahura kalkma sebebiyle uyku düzeni de değişir.

Öğün düzeninin değişmesi, fiziksel aktivitenin kısıtlı gerçekleşmesi ve bozulan uyku düzeni nedeniyle metabolizma hızı yavaşlama eğilimi gösterir. Uzun süren açlık ise kan şekerinde düşmeye ile birlikte iftarda ve sahurda kısa sürede çok fazla yiyecek tüketimine neden olur.

Vücudumuzda gerçekleşen bu değişimler Ramazanda kilo almanızın yanı sıra huzursuzluk, baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk gibi yan etkilere  neden olur. Bu durum sağlıklı ramazan diyeti nin önemini arttırmaktadır.

Bu dönemde hatalı davranışlarla kilo vermek büyük sorunlara yol açabilir.

Ramazanda zayıflamak mümkün mü

Ramazanda düzenli, dengeli ve doğru beslenildiği taktirde evet kilo verilebilir. Ramazan ayında zayıflamak için öncelikle uzun süren açlık ve susuzluk nedeniyle yavaşlamış olan metabolizmanızı, iftar ve sahur arası öğün yapacağınız sayısını arttırarak hızlandırabilirsiniz.

Ancak ramazanda kilo vermek isteyenlerin düştüğü bir hata olan besin alımının aşırı derecede sınırlandırılması, başlangıçta kilo vermenizi sağlıyor gibi görünse de, metabolizmanızı yavaşlatarak normal beslenmeye geçtiğinizde verdiğiniz kiloların fazlasını almanıza neden olur.

Ramazanda Kilo vermek için neler yapmalıyız

Ramazanda kilo vermek için iftar ile sahur arasında 4 öğün tüketmelisiniz. Orucunuzu su ve hurma ile açtıktan sonra çorba ve kahvaltılıklarla midenizi yormayacak bir öğün tüketmeli, 15-20 dakika sonra ise ana yemeğe geçmelisiniz. Ana yemekten 2 saat sonra ise meyve tüketerek sahurdan önce bir ara öğün yapmalısınız.

Öğünlerinizde ramazan ayında sıklıkla tüketilen pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, yumurtalı beyaz undan yapılmış pide yerine tam tahıllı ekmek çeşitleri tercih ederek ramazan ayında kilo verebilirsiniz.

Kızartılarak ve kavrularak hazırlanmış yiyecekler yerine haşlanmış sebze, ızgara et ve az yağlı fırın yemekleri tüketmek kilo vermenize büyük oranda yardımcı olur.

Ramazan diyeti nde Sofranızdan salatayı eksik etmeyip bol su tüketirseniz  ramazan ayında sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Ramazan diyetinden en büyük zorluklardan biri artan tatlı tüketimidir. Bu durum kilo vermenize büyük engel oluşturur. Şerbetli, hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlılar ve meyveli tatlıları haftada 2 kere olacak şekilde ve iftardan 2 saat sonra tüketebilirsiniz. Ramazan ayında bir gelenek haline gelen güllaç  tercih edebileceğiniz bir tatlıdır.

Ramazan ayında kilo vermek için azalan sıvı tüketimini arttırmanız gerekir. İftar ile sahur arasında 2-2.5 litre su tüketmelisiniz.

Ayrıca idrarla su atılımını arttıran ve ödeme neden olan çay kahve tüketimi sınırlandırmalı, içtiğiniz her bir fincan çay ve kahve için ekstra bir bardak su tüketmelisiniz.

Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek için her zaman olduğu gibi Ramazan diyetinde de  kolalı içecekler, hazır meyve suları gibi içecekleri tüketmemelisiniz.

Ramazanda fiziksel aktive yapmak için en iyi zaman iftardan 2 saat sonradır. Yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüş sonrası ara öğününüzü yaparak ramazan ayında kilo verebilirsiniz.

Sahur, ramazanda asla atlanmaması gereken bir öğündür. Hem metabolizmanızın hızlanması hem de kan şekerinizin düşmemesi için mutlaka sahur yapmalısınız.

Sahurda süt ve süt ürünleri, tam tahıllar sebze ve meyve gibi hem kalorisi yüksek olmayan hem de sizi uzun süre tok tutacak besinler tüketmek ramazanda kilo vermenize yardımcı olur.

Bu sağlıklı besinler ramazan diyetinin vazgeçilmezidir.

Ramazanda Kilo Almak

Çoğu insan ramazan ayında kilo almaktan şikâyetçidir. Artan yiyecek ve tatlı tüketiminin yanı sıra azalan sıvı tüketimi ve fiziksel aktivite ramazanda kilo alımına neden olur. Ayrıca iftarda yüksek kalorili yiyeceklerden çok hızlı bir şekilde tüketmek kan şekerinizi bir anda yükseltir.

Ani yükselen kan şekerini düşürmek için vücudunuz yüksek miktarda insülin salgılar ve bir süre sonra kan şekeriniz tekrar normalin altına düşer. Bu şekilde gerçekleşen kısır döngü ile sürekli açlık ve tatlı krizleri yaşayabilirsiniz. Bu durum ramazanda kilo almanızı kaçınılmaz bir hale getirir.

Ramazanda kilo almamak için kan şekerinizi dengede tutmalı, kısa sürede çok fazla yiyecek tüketmemelisiniz.

Ramazan Diyeti Nasıl olmalıdır

Ramazan diyeti vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini içermelidir. Ramazanda diyet yapmak adına sahura kalkmamak ve iftarda çok az besin tüketmek zaten yavaşlayan metabolizmanızı durma noktasına getirir.

Metabolizmadaki bu yavaşlama ramazanda diyet yapsanız bile kilo verememenize ve ya verdiğiniz kiloları kısa bir süre içerisinde geri almanıza neden olur.

Ramazanda diyet yapmak isteyen kişiler bedenlerinin ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitaminleri eksiz bir şekilde almalıdır. Aksi halde sağlıklı zayıflamaları mümkün değildir.

Ramazan diyetinde normal beslenme düzeninde olduğu gibi yetişkin ve sağlıklı bireyler, süt ve süt ürünleri grubundan en az 2-3 porsiyon, et-yumurta- kurubaklagil grubundan da 2-3 porsiyon tüketilmelidir.

Meyve ve sebze grubundan 2-3 porsiyon meyve, 4-5 porsiyon sebze tüketilmelidir. Ekmek,makarna, tahıl çorbası gibi besinlerin bulunduğu gruptan ise günde en az 6 porsiyon olacak şekilde tüketilmelidir.

Ramazan Diyetinde Dikkat edilmesi gerekenler

 • Sahuru öğününü asla atlamayın.
 • İftarı 2 öğüne bölerek yapın. (Önce çorba ve kahvaltılıklar 15-20 dk sonra ana yemek)
 • İftardan 2 saat sonra mutlaka ara öğün yapın.
 • Su tüketiminizi arttırın. Mutlaka 2-5 litre su tüketin
 • İftar sofrasında kızartma, kavurma, aşırı baharatlı ve tuzlu besinler tüketmeyin.
 • Ramazan diyeti boyunca pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih edin.
 • İftar sofrasında mutlaka salataya yer verin ve sebze yemeği tüketin.
 • Şerbetli, hamurlu tatlılar yerine haftada en fazla 2 kere sütlü tatlıları tercih edin.
 • Haftada 4 kere, iftardan 2 saat sonra en az 30 dakika süren hafif tempolu yürüyüş yapın.
 • Çay kahve gibi içecekleri sınırlandırın. Şeker kullanmayın.
 • Sahurda tuzlu, baharatlı, yüksek enerji içeren besin tüketiminden kaçınarak sizi uzun süre tok tutacak tahıllar, meyve-sebzeler ve süt grubu besinlerini tercih edin.
 • Ramazanda kilo vermek için meyve olarak kavun karpuz gibi yüksek su içerikli meyveleri tercih edebilirsiniz. Tabi tüketimde aşırıya kaçmamak oldukça önemlidir.
 • Oruç tutarken terleyerek çok su kaybediyorsanız vücudunuzda mineral kaybı yaşanmaması için mineralli su tüketebilirsiniz.

Ramazan diyeti örneği

Örnek bir ramazan diyeti aşağıda verilmiştir. Bu diyet örnek teşkil etmektedir. Unutmayınız ki diyet kişiye özeldir ve bir diyetisyen kontrolünde fizyolojik özelliklere uygun şekilde yazılmalıdır.

İFTAR

 • 1-2 bardak su ve 2 adet hurma (veya 2 adet kuru kayısı)
 • 1 kepçe çorba (kremasız)
 • 1-2 dilim tuzsuz ve az yağlı peynir
 • Mevsim salatası (1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenebilir)

15-20 dakika sonra

 • 1 porsiyon (4 yemek kaşığı) az yağlı et yemeği veya etli sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği
 • 4 yemek kaşığı pilav veya makarna (pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilirse daha iyi olur)
 • 2-3 dilim tam tahıllı ekmek veya tam tahıllı pide
 • Mevsim salatası

*Yemekten sonra tatlı tüketilecekse pilav veya makarna tüketilmemelidir.

İFTARDAN 2 SAAT SONRA

 • 1 su bardağı süt veya 4 yemek kaşığı yoğurt (yarım yağlı)
 • 2 porsiyon meyve

* Kabızlık sorunu yaşayanlar süt ve ya yoğurt yerine 1 su bardağı yağsız kefir tüketilebilir.

*Ani açlık atakları yaşayanların meyvelerini 1 çay kaşığı tarçın serperek tüketmeleri kan şekerini dengede tutmaları açısından yararlı olur.

*Haftada 2 defadan fazla olmamak üzere bu öğünde bir porsiyon sütlü tatlı tüketilebilir. Ramazan diyeti süresince şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır.

SAHUR

 • Tam tahıllı ekmek ile yapılmış 1 adet tost(yağ sürülmeyecek), 1 su bardağı süt(yarım yağlı), 1 porsiyon meyve 2-3 adet ceviz

Veya

 • 1 kepçe çorba (kremasız), 1 porsiyon sebze yemeği, 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 dilim tam tahıllı ekmek, 1 adet kuru kayısı

Veya

 • 1 adet haşlanmış yumurta, domates salatalık, 2 dilim tam tahıllı ekmek, 1 su bardağı süt ( veya 4 yemek kaşığı yoğurt), 1 adet elma

*Sahurda yatmadan önce 2-3 bardak su tüketin

Ramazanda kilo vermek için bu önerilere tam anlamanız gerekmektedir.Sizler de sağlıklı ramazan diyeti ile bayrama fit bir şekilde girebilirsiniz.

İlgili Aramalar:

Ramazanda zayıflama

Ramazanda kilo vermek

Ramazan Diyeti

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Sağlıklı Zayıflama Önerileri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/ramazan-diyeti-ramazanda-kilo-verme/

Ramazana özel kilo verme programı

Ramazan’da Da Kilo Vermek Mümkün
7 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,43. Loading…

2018 Ramazan ayı da yavaş yavaş geliyor. Bu ayda yapılacak ibadetlerinizi Allah şimdiden kabul etsin. Bu mübarek günlerin feyzinden ve manevi havasından bizleri istifade etmek nasip etsin.

Oruç öncelikle Allah rızası için tutulur ve bu ayda da birbirinden istifadeli günler geceler mevcuttur. Bu yüzden öncelikle şunu belirtmek isterim ki Ramazan farz ibadetlerden biri olan oruç ayıdır. Ve bu oruç ayı bir diyet doktoru gibi düşünülmemeli. Yani farz olduğu için yapılmalı.

Diyet ayı olarak görürsek sevabını kaybetmiş oluruz.

Burada anlatılanlar deneyim ve tecrübelere dayanmaktadır. İnşallah aynı etkiyi sizlerde de gösterir. Her hangi bir sağlık sorununuz var ise lütfen doktorunuza danışmadan hiç bir internet sitesinde gördüğünüz önerileri uygulamayın.

Sahuru atlama göbeği erit !

Şimdi ramazanda forma girmek için uygun bir diyet listesi sunuyoruz.

Bu beslenme şekli ile Ramazan-ı Şerif ayı boyunca düzenli olarak uyduğunuz takdirde sağlıklı bir şekilde on kg civarında kilo verebilirsiniz.

Daha öncesinde başladığınız rejim sebebi ile metabolizma duraklaması dönemi gibi bir dönem yaşıyorsanız. Bu dönemde de aynı sorunla karşılaşabilirsiniz bu ufak uyarıyı da yapmış olalım.

Ramazanda kilo vermenin ve göbek eritmenin en pratik yolu  iftar ve sonrasında bir öğün ve sahur olmak üzere 3 öğünlük bir beslenme programı ayarlamak olacaktır. Böylece hem orucunuzu sağlıklı bir şekilde tutar hem de zayıflama yönteminizi uygulayabilirsiniz.

Ancak uzman doktorlar ve diyetisyenler yemeklerden sonra yarım saat süre ile de olsa kardiyo spor yapmayı ihmal etmemeniz gerektiğini söylüyorlar. Kardiyo spor için en iyi öneri nefesiniz daralmayacak kadar yaptığınız hızda yürüyüştür.

Bunuda okumalısın !  Shealth ile sağlıklı yaşam

Ramazan ayında karatay diyeti nasıl uygulanır gibi soruların cevap bulduğu yazımızı okumak isteyenler aşağıdaki RESME tıklayarak yazıya ulaşabilirler.

Ramazanda nasıl kilo verilir ?

 1. İftarı çorba ile açarak sonrasında akşam namazını kılın
 2. Akşam namazından sonra ana yemek ve salata yemeyi tercih edebilirsiniz.
 3. Meyve ve kuruyemiş  teravih sonrasına bırakılmalı midenin dinlenmesi sağlanmalıdır.

 4. Kızartma yiyecek ve hamur işlerinden uzak durun. Sahurda kan şekerini hızla düşürüp , yükseltmeyen gıdalar tercih edin. Böylece gün içinde yaşanan en büyük sorunlardan yorgunluk sorununu da çözmüş olursunuz.

 5. Gün boyu hareketsizlikten ve uyumaktan sakının.

Ramazan ayında zayıflamak için beslenme nasıl olmalıdır ?

Sahur hem dinen hem de doktorların önerisi düşünüldüğünde olmazsa olmazlar arasındadır. Ve mutlaka gece kalkmanız gerekir. İftar yemeğini yukarıda da bahsettiğim gibi iki bölüme ayırmalısınız.

Çok düşük kalorili diyetler yaparsanız özellikle bu yaz aylarında sıkıntı yaşayabilirsiniz. İftarı bir bardak su ile açtıktan sonra SAKİN bir şeklide yemeğinize çorba ile devam etmenizi öneririz. Çorbadan sonra akşam namazı kılmanız faydanıza olacaktır.

Sonrasında bir tabak sebze yemeği ile rahatlıkla doyabilirsiniz.

1 ) Türk Kalp Vakfı tarafından hazırlanan RAMAZANA ÖZEL DİYET

Doktorlar tarafından hazırlandığı için sağlıklı olduğunu da düşündüğümüz bu diyet umarız sizler için başarılı sonuçlar almanıza vesile olur.

 • Tercih 1 : 150 gram kadar peynir, 5-6 zeytin, bol salata, 4 dilim ekmek, bol salata.
 • Tercih 2 :   50 gram yeynir , 1 yumurta, 5-6 zeytin, söğüş salata, 4 dilim ekmek.
 • Tercih 3 :  7-8 çorba kaşığı makarna, 1 porsiyon beyaz veya kırmızı et, komposto.
 • Tercih 4:  3 yumurtalı menemen, 4 dilim ekmek, çay ya da kahve.

Tercih 1

 • Orucunuzu bir zeytin veya hurma veya bir bardak su ile açtıktan sonra iki dakika bekleyin.
 • 1 Tabak çorbayı dinlenerek tüketin.
 • 1 porsiyon et (tavuk, balık, kırmızı et)
 • 1 porsiyon sebze yemeği ( yaz mevsimi olması sebebiyle kalorisi düşük çok fazla sebze imkanı vardır. )
 • Yarım su bardağı yoğurt veya cacık
 • Zeytinyağlı bol çeşitli salata ( Kıvırcık, Semizotu, Dereotu,Roka, Tere, Yeşil Soğan, Domates, Biber, Salatalık )
 • 2-3 dilim çavdar ekmeği

Bunuda okumalısın !  Akciğer temizleme yöntemleri

Tercih 2 

 • Orucu ilk menüde ki gibi bir zeytin veya hurma ile açıp bir kaç dakika bekleyin.
 • 1 tabak çorbayı sakince yiyin.
 • 1 porsiyon yağsız et isteğe göre kırmızı veya beyaz olabilir.
 • 1 porsiyon sebze yemeği
 • Zeytinyağlı limonlu salata
 • Bir kase yoğurt veya dereotlu cacık ile gün içinde kaybedilen elektrolitler kazanılır.
 • 5-6 yemek kaşığı bulfur pilavı veya  yoğurtlu makarna
 • 1 kase kuru meyve kompostosu

2- Doktor Ender SARAÇ ‘ın hazırladığı 10 kilo verdiren Ramazana diyeti

Türkiye’de oldukça tanınmış bir doktor olan Ender SARAÇ tarafından hazırlanmış bu ramazan beslenme planını denemek isterseniz detaylı sahur ve iftar planlar verilmiştir. Doktor SARAÇ bu beslenmenin Ramazanda 10 kilo vermeyi kolaylaştırdığını söylüyor.

SAHUR YEMEKLERİ : 

Açık çay (şekersiz), 1 adet haşlanmış yumurta ve 3 dilim peynir, 3-4 dilim ekmek, 2 ceviz, domates, salatalık

İFTAR YEMEKLERİ : 

Tercih 1

 • 1-2 hurma ile orucu açın
 • 1 kepçe çorba
 • 5 yemek kaşığı sebze yemeği
 • 1 büyük kase cacık
 • 2 dilim ekmek
 • Salata
 • Yemekten sonra yeşil çay.

Tercih 2

 • 5 yemek kaşığı zeytinyağlı ve sebze yemeği
 • Yoğurtlu salata
 • 2 ufak dilim pide
 • Salata
 • Yemekten sonra yeşil çay.

Tercih 3

 • 4 adet ızgara köfte veya ızgara tavuk
 • Sebze salatası
 • 1 su bardağı ayran
 • 2 dilim ekmek
 • Salata

Tercih 4

 • 1 büyük balık
 • Mevsim Salatası
 • 1 su bardağı ayran
 • 2 dilim ekmek

Yaz ayında daha rahat oruç tutma ipuçları :

 1. Oruçlu iken su kaybı yaşatacak ağır spor yapmaktan kaçının
 2. Spor planlamanızı iftar ve sahur arasında yapın. En iyi vakit iftardan 1 saat sonra yürümektir. Böylece yavaşlamış olan metabolizmanız da hızlanacaktır.
 3. Vücut geliştirme yapıyorsanız iftarda protein içeren gıdalar almayı ihmal etmeyin.

 4. Ramazan boyunca amacınız formunuzu korumaya devam etmek olmalı yani ekstra bir şeyler yaparak vücudu yormayın.
 5. Uyku düzensizliğine yol açacak ağır gıdalar almayın.
 6. Yukarıdaki kriterlere dikkat ederseniz bırakın kilo almayı kilo vererek göbeği bile eritebilirsiniz.

 7. İçecek alternatifleri olarak naneli ayran, silkat içeren maden suyu, sıkma meyve suyu, domates suyu gibi içecekleri deneyebilirsiniz.
 8. Canınız çok tatlı çekiyorsa  3-4 günde bir sütlü hafif bir tatlı tercih edebilirsiniz.
 9. Kızartma yerine buğulama ve fırında yemekleri tercih edin.

Bunuda okumalısın !  Zehirli şampuan

Oruçlu iken vücut geliştirme ve spor : 

Oruçlu iken vücut geliştirme ve ağırlık çalışmak oldukça zordur. Ancak kas kaybetmeden body çalışmak imkansız değildir. Aşağıdaki ipuçları çok işinize yarayacaktır. Allah vücudumuzu öyle harika yaratmıştır ki bir hafta içinde bu döneme de adapte olacaktır.

Uygulanabilecek en güzel antreman 3 veya 4* 8 şeklinde ilk gün göğüs biceps , 2 gün yok, sonraki gün omuz triceps, 4 gün yok , akabindeki gün bacak sırt, 6 gün yok

 • Set sayılarını düşürerek çalışmak fazla yıkım olmasını engelleyecektir.
 • Antremanlar iftar sonrasına bırakılmalıdır.
 • Antreman sonrası protein alınmalıdır.
 • Oruç döneminde kas kütlesi yapmayı düşünmek yerine korumak ve metabolizma hızını artırmak hedeflenmelidir.
 • Beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Oruçluyken susuzluk nasıl giderilir ?

Yaz aylarına gelen oruç susuzluk ve ağız kuruluğu büyük sorun olabilir. Bu yüzden aşağıdaki önerilerimizi dikkatle okumanızı öneririz.

 • Çok tuzlu yemeklerden uzak durun
 • İftar ve sahur yemeklerini hızlı bir şeklide yemeyin yukarıda anlattığımız taktikleri uygulayın.
 • Sahur ile iftar arasında 2 – 2,5 lt su tüketmeye dikkat edin.
 • Su oranı yüksek gıdalar tüketerek gündüz susuzluk çekme riskinizi azaltmış olursunuz. ( kavun, karpuz, salatalık )
 • Demir eksikliğiniz yoksa sahurda çay tüketin
 • Sahurda unlu , şekerli gıdalar tüketmeyin.
 • Ramazan süresince gazlı içecek ve meyve suyu diye satılan ürünlerden uzak durun. ( Kola, Gazoz, Meyveli Soda, Hazır meyve suları vs. )

Diyetler ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak yazarsanız en kısa sürede size yardımcı olmaya çalışırız.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene 2015 yılı Ramazan-ı şerif aynıda da  google da en çok arananlar muhtemelen şunlar olacaktır ;

 • ramazan ayında zayıflanır mı
 • ramazanda on kilo vermek istiyorum
 • ramazana özel diyet programı
 • sahura kalkmadan zayıflanır mı ?
 • iftarda ne yemeli ?
 • sahurda nasıl beslenmeli ?
 • ramazanda spor nasıl yapılır
 • oruçlu insanlar için egzersiz programı
 • oruçlu iken spor yapmak zararlı mı ?

Источник: https://www.teknotrik.com/ramazana-ozel-diyet.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.