Ramazanda Ağız ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ramazanda ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır? – Dr. Hakan Dönmez Diş Kliniği

Ramazanda Ağız ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ramazan ayının öncesinde ve oruç tutulurken en çok sorulan sorular; diş fırçalamak orucu bozar mı, ağız kokusunu ve çürükleri nasıl engelleriz, oruçluyken diş çekilir mi, ramazanda diş hekimine gidilir mi? Biz de sizler için ramazan ayında ağız sağlığınız ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri ve bu konudaki sorularınızı kısa kısa cevaplamaya çalıştık.

Ramazan ayında ağız sağlığınızı ihmal etmek istemiyorsanız, ramazan ayı başlamadan önce sigara, asitli içecekler, çay ve kahve kullanımını azaltmalısınız. Bu içecekler ağızda kuruluk yapmaktadır. Sahuru kesinlikle atlamamalı ve su tüketimine büyük özen göstermelisiniz.

İftar ve sahur sonrası dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Tüm oruç tutulan süre boyunca dişlerde çürüklerin oluşmasını engellemek için sadece dişlerin değil dil altı ve diş eti kısımlarının da iyice temizlenmesi gerekir.

Bu temizliği en rahat antiseptik gargaralar ile gerçekleştirebilirsiniz. Eğer gargaranız yoksa tuzlu su ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sigara kullanıyorsanız bir süre ara vermeniz ağız sağlığınızı ve ağız kuruluğunuzu önleme açısından oldukça etkili olacaktır.

Diş çürükleri ve diş eti iltihabı ağız kokusunun oluşmasında büyük oranda etkilidir. Ağız içinde çok önceden yapılmış köprüler ve protezler de var ise bunlar zamanla gıda birikimine sebep olurlar. Biriken gıdalar da ağızda kötü kokuya sebep olabilir.

Ramazan ayı öncesinde de ağız kokusu şikayetiniz varsa diş hekimine görünmeniz faydalı olacaktır. Ancak ağız kokusu sadece ağız içinden kaynaklı sorunlardan oluşmaz. Sahurdan hemen sonra yatılınca dişlerdeki plaklar tam anlamıyla temizlenmez.

Yeme içme durumları da azaldığından tükürük oluşumu azalır. Tüm bunlar da ağzın kokmasına sebep olur.

Sadece ramazan ayında olan ağız kokusu ve ağız kuruluğu, tam temizliği yapılamamış diş yüzeyi ve bunların arasında biriken bakteriler, mideden ve boğazdan gelen bakteriler sebep oluyor diyebiliriz.

Sahurdan sonra mide kaynaklı sorunlara sebebiyet vermemek için mümkünse yarım saat içinde uykuya geçilmemelidir. Dişler en az iki dakika boyunca fırçalanmalı ve diş ipi ile temizlenmelidir. Tükürük üretiminin az olmaması için bol bol su tüketilmedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu konu hakkında oldukça açıklayıcı bir cevap sunmuştur. Sadece diş fırçalamak aslında orucu bozmaz.

Ancak diş fırçalama işlemi sırasında sadece fırça ve tükürüğümüz ile değil, aynı zamanda diş macunu ve su ile de işlemi sürdürüyoruz. Macunun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur.

Riske atmadan sahur ve iftar sonrasında fırçalanması en uygunu olacaktır. Orucun bozulmasından korkuyorsak sabah dişlerimizi macunsuz olarak fırçalayabiliriz.

Ramazan öncesinde diş hekimine gitmek tüm sorunları çözmeyebilir, ancak ağız kokusunun sebebi dişlerden kaynaklanıyorsa bir diş hekimi sorunlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Ramazanda değişen yeme alışkanlıkları ağız kokusuna etki eden birçok farklı etken ortaya çıkarır. Bunların önlemini alarak ağız kokusunu minimuma indirebilirsiniz.

Oruç tutarken oluşabilecek ağız kokusunu engellemek için ramazan öncesinde veya ramazan ayı içinde diş hekimine muayene olabilir, diş taşı ve plaklarınızı temizleterek, profesyonel ağız bakımı yaptırabilirsiniz.

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Sahurdan sonra da iftardan sonra da mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız. Hatta dilinizi de fırçalamalısınız. Bunun yanı sıra diş ipi kullanmanız da ağız sağlığınızı korumanız açısından yararlı olacaktır.

Dilinizi neden fırçalamanız gerektiği konusuna değinecek olursak; dilin üzeri pütürlü bir yapıya sahiptir. Oruç sırasında dil üzerinde pas oluşur ve pütürlü yapı da bakterilerin tutunmasına fırsat sağlar. Doğru diş fırçalama yöntemi ise kuru fırçaya çok az macun sürerek yapılandır.

En az iki dakika boyunca fırçalama işlemi devam ettirilmelidir.

Oruçluyken diş hekiminizin sizi yönlendirmesiyle bazı diş tedavileri yapılabilir. Ama genellikle danışanlarımız tedavilerini iftar sonrasına bırakmaktadır.

Çünkü yapılacak bazı tedavilerden önce veya sonra kişinin belli bir süre yemek yememesi veya bir şey içmemesi gerektiğinden oruçlu bünyesinin zayıf kalmasına ve tedaviden gerektiğinden fazla etkilenmesine sebep olabilir. Ayrıca tedavi sırasında kullanılabilecek ilaçlar, sıvılar da orucun bozulmasına sebebiyet verebilir.

Yapılacak tedavi sırasında su veya kan yutmadığınız sürece orucunuz bozulmayacaktır. Bunun için yaptıracağınız tedavinin içeriğini hekiminiz sizinle paylaşacaktır.

Ramazanda ağız sağlığımız için hangi besinler tüketilmelidir?

Öncelikle ağız kuruluğunu önlemek için bol bol sıvı tüketilmelidir. Meyve sebzenin olduğu sahur ve iftarlar yapılmalıdır, sulu yemeklere ağırlık verilmelidir. Tuzlu, baharatlı, ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Besinlerin yanı sıra besinleri nasıl yediğiniz de oldukça önemlidir. Hızlı yemek yemekten kaçının.

Çok soğuk ve çok sıcak besinleri ise tüketmeyin. Sadece dişlerinizin değil diş etlerinizin de zarar görmesini engellemiş olursunuz. Yavaş bir şekilde iyice çiğnemeniz sindiriminize de yardımcı olacaktır.

Çilek, süt ürünleri, peynir, yoğurt gibi besinler dişlerinize ramazan ayında sağlık katacak besinler arasında yer almaktadır.

Diş problemleriniz ile ilgili tüm sorularınız için lütfen bizi hemen arayın.

0 (212) 219 63 61

Источник: http://www.hakandonmez.com/ramazanda-agiz-ve-dis-bakimi-nasil-yapilmalidir/

Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ramazanda Ağız ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Haber güncelleme tarihi 01.02.2019 14:15

Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Diş bakımının yetersiz ve özensiz olması zaman içinde dişlerde deformasyona neden olarak çeşitli diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine neden olmaktadır.

Sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar gibi faktörlerin de etkili olduğu diş çürümeleri en sık görülen diş sorunlarındandır.

 Yetersiz diş bakımı ve temizliği nedeniyle yemek artıklarının ve ve bakterilerin dişlerde birikmesine neden olur ve bu birikmeler zamanla diş taşı oluşumunu ve diş çürümelerine sebebiyet verir. Diş temizliğine önem verilmesi ve her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması önerilmektedir.

Yetersiz bakım, sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklardan dolayı meydana gelen diş çürümeleri çeşitli hastalıkların belirtisi olarakta meydana gelebilir.

Örneğin; kalp ve damar hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve mide hastalıkları gibi sorunlar diş çürümelerine neden olabilir. Bu nedenle insan organizmanın aynası olarak kabul edilen dişler, vücut sağlığında önemli bir yere sahiptir.

 Düzenli diş bakımı ve temizliğinin yanı sıra tüketilen besinlere özen gösterme, sigara ve alkol tüketiminden kaçınma, aşırı soğuk/sıcak gıdaları tüketmeme ve şeker oranı yüksek besinlerin tüketim miktarınında aşırıya kaçmamak gibi önlemlerle diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Tüm bu önlemlerin yanı sıra diş doktoruna gitmek için dişinizin ağrımasını beklemeyiniz. Düzenli olarak diş muayenesi olmanız olası sorunların erkenden önlenmesine yardımcı olacaktır.

Diş Fırçası İle Diş Temizliği

Diş temizliğinin başlıca unsuru şüphesiz ki düzenli olarak diş fırçalamadır. Ancak doğru fırça seçimi ve doğru tekniklerle fırçalandığında etkili sonuçlar alınabilen diş fırçalama uygulaması ile diş temizliğine başlayabilirsiniz. Öncelikle doğru diş fırçası temin etmek oldukça önemlidir.

Fazla sert olmayan ve ağız yapınıza uygun olan diş fırçasını seçmeden önce  diş doktorunuza danışabilirsiniz. Doğru diş fırçası seçiminde kafası çok büyük olmayan ve orta sertlikte diş fırçası seçmeye özen gösteriniz.

Aksi alde büyük ve sert bir yapıya sahip diş fırçası kullanmanız durumunda diş etlerinizin tahriş olması ve aşınması söz konusu olabilir.

Diş fırçalamanın bir diğer önemli unsuru ise dairesel hareketlerle ve çok fazla bastırmadan fırçalamaktır.

Genellikle ağız yapısına uygun olarak fırçalama esnasında ağızda hareketinin kolay olmasını sağlayacak yapıda üretilen diş fırçalarını tercih etmelisiniz. Uzmanlar dişlerin günde en az 2 kere fırçalanması konusunda uyarıyorlar.

Aksi halde düzenli olarak fırçalanmayan ve bakımı yapılmayan dişlerde diş taşı ve plak oluşumunu arttırarak diş eti hastalıklarına neden olabilir. Fırçalamaya ön dişlerden başlanmalıdır.

Ön dişlerden arka dişlere doğru dairesel ve yumuşak hareketlerle uygulanan fırçalama diş etlerinin hizasından başlayarak aşağı doğru ilerlemelidir. Ancak fırçalama esnasında sert darbedenlerden kaçınmalı ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır.

Diş fırçalardan ön yüzeylerin haricinde arka yüzeylerinde fırçalanmasına önem göstermelisiniz. Aksi halde arka yüzeyde zamanla plak oluşumları meydana gelir. Dişlerin arka yüzeyini fırçalanırken fırça eğik tutularak diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilmelidir.

Son olarak ise dişlerin üst kısmı yani çiğneme yüzeyleri fırçanın dik tutulmasıyla birlikte ileri geri hareketlerle fırçalanmalıdır. Kısa süreli fırçalamalar herhangi bir etki yaratmayacağı gibi dişlerinizin bakterilerden arınması için yeterli olmayacaktır.

Bu nedenle diş fırçalama için ortalama 4-5 dakikanızı ayırmalısınız. Böylece dişleriniz daha iyi temizlenecek ve bakterilerden arınacaktır. Diş fırçanızı mutlaka 6 ayda bir değiştirmeli ve kesinlikle başkaları ile paylaşmamalısınız.

Unutmamalısınız ki diş fırçası kişisel bakım ürünüdür ve başkaları ile paylaşılması birçok hastalığı beraberinde getirebilir.

Diş İpi İle Diş Temizliği

Diş fırçasının yanı sıra sıkça kullanılan bir diğer diş temizleme yöntemi ise diş ipidir. Genellikle yemek sonrasında diş aralarında kalan artıkların temizlenmesini sağlayan diş ipleri oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Uzmanlar büyük küçük demeden hemen hemen herkesin düzenli olarak diş fırçasının yanı sıra diş ipi kullanımı öğrenmesi ve uygulaması gerektiğini vurguluyorlar. Yemek sonrasında dişlerin fırçalanmasından sonra çıkmayan yemek artıkları diş çürüklerinin başlıca nedenidir.

Bu tip diş çürümelerini önlemek adına dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılır. Böylece yemek artıkları temizlenerek çürük oluşumu önlenir.

Diş ipi uygulamasında yaklaşık 30 cm bir ipe ihtiyaç duyulur. Diş ipinin bir bölümü bir elin orta parmağına diğer ucu da diğer elin orta parmağına dolanır. İpin ortada kalan bölümü işaret parmağı ile ileri ve geri ittirilerek dişlerin arasına geçirilir.

 Diş ipi kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sert haraketlerden kaçınılmasıdır. Aksi takdirde diş etinin kesilmesi söz konusu olabilir. Bunu için yumuşak hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru diş sıyrılacak şekilde bir indirilmelidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise alt ve üst dişlerde aynı ipin kullanılmamasıdır.

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

 1. Diş fırçasının üzerine bol miktarda  diş macunu sıkmamalıyız.
 2. Fazla miktarda sıkılan diş macunu, diş sağlığımızın korunmasına katkı sağlamıyor.
 3. Uzmanlar mercimek tanesi büyüklüğünde diş macununun yeterli olduğunu belirtiyorlar.
 4. Çok sevdiğimiz kahve ve çayı fazla tüketmemeliyiz. Çünkü dişleri sarartıyor.
 5. Ayrıca kafein tükürük miktarını azalttığı için ağız kuruluğu ortaya çıkıyor.
 6. Diş ipi, diş sağlığının korunması için önemli. Kullanmaya başlamadan önce diş doktoru ile konuşmalı ve nasıl kullanılacağını öğrenmeliyiz.
 7. Dişimiz ağrıdığında üzerine alkol yada kolonya bastırmamalıyız. İltihap varsa iltihabın artmasına neden oluyor.
 8. Diş beyazlatmak için gerekli çeşitli karışımlar ya da doktorun önermediği yöntemleri kullanmamalıyız.
 9. Çeşitli karışımlar ya da yöntemler diş beyazlatırken diş minelerine zarar verip dişte aşınmalara neden olabiliyorlar.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

 • Günde en az iki kere sabah ve akşam olmak üzere dişlerinizi fırçalayınız.
 • Şekerli ve asitli yiyecek veya içeceklerden kaçınmalısınız.
 • Bol vitaminli besinleri tercih edin.
 • Dengeli beslenin.
 • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kaçının.
 • Havuç ve elma tüketimine özen gösterin. Bu besinler dişlerinizin hijyenini sağlarken aynı zamanda diş etleriniz için masaj niteliğindedir.
 • Şekersiz sakızları tercih edin.
 • Düzenli olarak diş kontrolü yaptırın. Doktora gitmek için dişinizin ağrımasını beklemeyin.
 • Sert kabuklu ve dişinizi zorlayacak yiyeceklerden kaçının.
 • Şeker, çikolata ve tatlı tüketiminden sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayınız veya gargara yapınız.

Önerilen İçerik;

► Diş Beyazlatma Yöntemleri – Evde Diş Beyazlatan Bitkisel Yöntemler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/dis-bakimi-ve-dis-temizligi-nasil-yapilmali-7838h.htm

Evde Doğal Yöntemlerle Diş Bakımı ve Diş Temizliği

Ramazanda Ağız ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Dişlerimiz sürekli ön plandadır. Özellikle gülümseme esnasında dikkat çekmektedir. Karşımızdaki kişinin ilk dikkat ettiği yer dişlerimiz diyebiliriz. Bu yüzden, hem kişisel hem de çevresel açıdan ağız ve diş bakımı oldukça önem taşımaktadır. Diş bakımı ve temizliğinde önemli olan, doğru ve düzenli fırçalamadır.

Doğru bir fırçalama, doğru bir diş fırçasından geçmektedir. Uygun bir diş fırçası, kesinlikle sert olmamalıdır. Sert diş fırçaları daha iyi temizler düşüncesi akıllardan bir an önce silinmelidir. Fırça başının küçük olanı tercih edilmeli ve ona göre satın alınmalıdır. Bunun amacı ise; tüm dişlere ulaşabilmektir.

Diş macunu seçerken ise içeriğinde flüorür olmasına dikkat etmeliyiz. Sürekli marka değişimi yapmamalısınız. Dişlerinizin daha kolay zarar görmesine sebep olursunuz. Diş temizliği için karbonat kullanımı pekte doğru sayılmaz. Sürekli yapıldığı takdirde, dişte aşınmalar meydana getirebilir.

Dişler fırçalamadan önce, macun ıslatılmamalıdır. Kullanılan ürün, mercimek büyüklüğünü geçmemelidir. Fırçaya fazla macun alımı, dişlerin daha iyi temizleneceği anlamına asla gelmez. Dişlerinizi yatay olarak değil, dairesel hareketlerle fırçalamanız daha doğru olacaktır.

Yatay şekilde fırçalamak, diş minesini aşındırır ve hassasiyeti arttırır. Ön dişlerden arka dişlere doğru fırçalanmalı. Fırçayı bastırarak uygulandığında dişin daha iyi temizlendiği anlamına gelmez. .

Dişlerin mine tabakası aşınır, bu yüzden de, alttaki sarı tabaka meydana çıkar ve dişlerin daha sarı gözükmesine yol açar.

Bunun dışında sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine yol açar.

Diş fırçalama uygulamasını günde 2 kere yapılması ağız ve diş bakımı için yeterlidir. Kahve, sigara ve bol miktarda çay tüketiyorsanız; diş macunu satın alırken mutlaka özelliklerine bakınız.

Yemek sonrası dişlerde kalan artıklar kürdan yardımı ile değil, diş ipi yardımıyla çıkarılmalıdır. Dişlerinizi fırçalarken, diş eti kanamaları meydana geliyorsa gecikmeden bir diş hekimine mutlaka görünün. Dişlerinizin gülümsemenize engel olmasına izin vermeyin!

Genel olarak, günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın, günde bir veya iki kez (tercihen akşam yemeğinden sonra) diş ipi kullanın, her yemekten sonra ağzınızı durulayın ve günde en az bir kez gargara yapın. 

Evde Doğal Yöntemlerle Diş Bakımı

1. Yağ Çekme (Bitkisel Yağlarla Gargara Yapma)

Yağ çekme, Ayurveda’da diş çürümesini önleme, diş ve diş etini güçlendirmeye yardımcı olan ve 3000 yıl önceye dayanan eski bir uygulamadır. Yağ çekme, yağların antioksidan özelliği sayesinde bakterilerin ağızdan arındırılması yardımcı olur, dişleri sağlıklı tutar ve beyazlaması sağlar.

Yağ çekme işlemi genellikle susam, ayçiçeği veya hindistan cevizi yağı ile yapılır. En çok kullanılan yağ ise susam yağıdır.

Yağ Çekme Nasıl Yapılır?

 1. Bir çorba kaşığı susam yağını ağzınıza alın.
 2. Yaklaşık 20 dakika boyunca ağzınızda çalkalayın. (ilk uygulamaya 5 dk. ile başlayın, günden güne artırın)
 3. Yağ, ağzınızda çalkalandıkça incelecek, süre sonunda ağzınızdaki yağı bir kağıt havluya tükürün. Lavaboya tükürmeyin, yağın hızlı dönme özelliği olduğu için tıkanıklığa neden olabilir.
 4. Uygulama sonunda ağzınızı ılık suyla durulayın. Antimikrobiyal faydalar için hafif tuzlu su kullanın.
 5. Dişlerinizi yukarıda da belirtiğimiz gibi doğru bir fırçalama ile fırçalayın.
 6. Yağ çekme işlemini her sabah aç karnına uygulayabilirsiniz.

Yağ çekme işleminde kullanabileceğiniz bazı bitkisel yağlar;

Limon yağı : Dişleri beyazlatır.
Nane yağı : Nefesi ferahlatır ve diş eti iltihabıyla savaşır
Hindistan cevizi yağı : Dişleri beyazlatır. Diş sağlığını destekler
Çay ağacı yağı Diş eti iltihabı ve kaşıntıya iyi gelir.
Keklik yağı : Diş ağrılarını hafifletir.

Ayrıca bkz.; Bitkisel Yağlar ve Özellikleri

Not: Uygulama sırasında ağzınızdaki yağı yutmamaya dikkat edin.

2. Zerdeçal ile Dişlerinizi Temizleyin

Zerdeçal, dişlerinizin sağlıklı kalmasına ve bakteriyel enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olan antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Araştırmalarım sonucu ulaştığım bir bilgiyi sizlere paylaşmak istiyorum; 2012’de Indian Society of Periodontology Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, zerdeçalın plak kontrolünde etkili olduğu ve diş eti iltihabının engellediği tespit edilmiş.

Zerdeçal ile Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Zerdeçal ile dişleri fırçalamak için ¼ çay kaşığı zerdeçal tozuna biraz su ilave edin. Bu karışımla haftada bir 3-4 kez dişlerinizi fırçalayın.
 • Zerdeçal ile bir diş macunu hazırlayabilirsiniz. 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve ½ çay kaşığı tuz ve ½ çay kaşığı hardal yağı ile minik bir macun hazırlayın. Günde bir kez bu karışımla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Bunlara ek olarak zerdeçal ile ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Zerdeçal ile gargarayı hazırlamak için ½ çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 su bardağı su ile kaynatın, soğutun ve günde bir kez gargara suyu olarak kullanın.

3. Yeşil Çay Tüketerek Dişlerinizi Koruyun

Yeşil çaydaki doğal fluorür, polifenoller ve kateşinler diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olan bakterileri yok edebilir. Bununla birlikte kötü koku önleyerek toplum için daha rahat olmanıza yardımcı olur.

Her gün 3-4 fincan yeşil çay tüketin. Şeker kullanmadan tüketmeniz diş ve diş eti sağlı için tavsiye edilir.

4. Misvak Kullanın

Misvak, diğer bir deyişle diş temizleme çubukları, ağız ve diş hijyenini korumanın doğal bir yoludur. Misvak, bitki lifleri ve diş arasındaki sürtünmeye bağlı olarak leke ve plakları mekanik olarak temizler. Bir nevi diş fırçası ve macun görevi görür.

Not: Misvakın fazla kullanılması veya uygun olmayan kullanımı ile yan etkileri olabileceğini doğrulayan çalışmalar bulunmaktadır.

5. Yiyecek olmayan nesneleri ısırmayın!

Tırnak yeme, kurşun kalemleri çiğneme veya buz ısırma, diş minesini, özellikle dişlerin yüzeylerini aşındırır. Çok sıcak, çok soğuk ve çok sert yiyeceklere dikkat edin.

Asitli içeceklere dikkat edin. Diş minesini parçalayıp dentini (Dentin, dişlerin mezoderma kökenli kemiğe benzer yapıdaki temel tabakasıdır.) açığa çıkararak bakterilerin diş yüzeyine nüfuz etmesine izin verdiği için diş çürümesi ve boşluk oluşturma riskini arttırır.

Asitli gıdalardan tamamen kaçınmanız gerekmez, ancak dikkatli ve az tüketmeye özen göstermelisiniz.

6. Diş hekimi randevularınızı ihmal etmeyin!

Kesinlikle belirli periyotlarla dişleriniz için bir diş hekimine gitmelisiniz. Bu süreyi diş hekiminiz belirlese de ez az altı ayda bir diş hekimi muayenesini aldığınızdan emin olun.

Uzman bir diş hekimi diş sağlığınızı etkin bir şekilde izleyecek ve ağzınızda herhangi bir hastalığın olup oladığını takip edecektir.

Tabi bu yaşanacak bir diş rahatsızlığının erkenden fark edilmesi ve tedavi edilmesi demek..

Son olarak sigara tüketmenin ciddi bir sağlık problemlerine neden olduğunu biliyorsunuz, ağız ve diş sağlığınızı da olumsuz yönde etkilediğini unutmayın. Eğer tüketiyorsanız biran önce vazgeçin!

İlginizi Çekebilir;

Источник: https://beautyperry.com/saglik/dis-bakimi-ve-dis-temizligi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.