Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Sigarayı Bırakmanızı Sağlayacak 12 Öneri

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?
71 / 100SEO Score

Her yıl yaklaşık olarak 12 milyon kişi kansere yakalanıyor ve 7 milyon kişi hayatını kanser yüzünden kaybediyor. Ülkemizde akciğer kanserinden ölenlerin sayısı, yılda ortalama 30 bin kişi. Bu rakamlar gerçekten kanserin korkunç yüzünü gözler önüne seriyor.

Bilindiği üzere akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden biri de sigara. Sigaranın zararları üzerine yazılmış binlerce makale, inceleme, akademik yazı var. Aynı şekilde sigarayı bırakma yöntemleri ile ilgili de yazılmış dünya kadar yazı mevcut.

Peki sigarayı bırakmak çok mu zor? Sigarayı bırakmak için ne yapmalı?

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

İşte sigarayı bırakmanızı sağlayacak yöntemlerden bazılarını sizler için derledik.

1-) Kendinize Bir Neden Bulun

Kendinize, sigarayı bırakmanıza sağlayacak bir neden bulun. Bu neden herkese göre değişebileceği gibi, çocuğunuz, eşiniz ve diğer sevdikleriniz, daha sağlıklı ve uzun bir hayat, 50 yaşında da halı sahada futbol oynamaya devam etmek olabilir mesela.

2-) Zararlarını Dikkatlice Araştırın

Sigaranın zararlı olduğunu çok kere duydunuz ve okudunuz ama, bu zararları ne kadar ayrıntılı araştırdınız? Beyne, kalbe, ciğerlere ve daha birçok organa büyük zararlar veren bu illetin zararlarınız resimleri ile birlikte inceleyin. Hatta hastanelerde sigaradan kaynaklı yatan hastaları ziyaret edin. Gerçekten bırakmak istiyorsanız, bunun çok etkili olduğunu göreceksiniz.

3-) Sigaranın Zararlarını Hissedin

Sigara, kanserin yanı sıra,  sinirlilik, hayal kırıklığı, depresyon ve anksiyeteye neden olur. Ayrıca baş ağrısı, yorgunluk, açlık hissinin artması ve kabızlık gibi problemlere de yol açar. Yaşadığınız bütün bu problemlerin kaynağını başka şeyde değil, sigarada arayın. Bu düşünce sigarayı bırakmanız için size yardımcı olacaktır.

4-) Sigara İçmenize Neden Olan Durumları Tespit Edin

Sigara, genellikle bir özenti ile başlar fakat daha sonra kurtulması zor bir bağımlılığa dönüşür. Hangi durumlarda sigara içme eğilimine gittiğinizi ve nelerin daha çok sigara içmenize neden olduğunu gözlemleyin. Bu durumları mümkünse ortadan kaldırmaya, değilse de sigara yerine başka bir yöntemle bu durumlarla baş etmeye çalışmayı deneyin.

5-) Sigara ile İlişkili Her Şeyi Atın

Kül tablası, çakmak gibi sigara içerken kullandığınız eşyaları atın. Size sigarayı hatırlatan eşyalarınızdan ya da sağlığınızdan vazgeçin. Tercih sizin.

6-) Sigarayı Bırakmak İçin Üretilmiş Ürünler Kullanın

Araştırmalar, sigarayı bırakmak için üretilmiş kaliteli ürünlerin, sigarayı bırakmakta %60 ile %70 arasında başarılı sonuçlar verdiğini söylüyor. Sakız, pastil, ağız spreyi gibi ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu ürünlerin gerçekten işe yarayan ve kaliteli olanlarını tercih edin.

7-) Ağzınızı Meşgul Tutun

Sigarayı bırakmaya karar veren insanlarda, ellerini ağzına götürme refleksi birden bire atılamıyor. Bu nedenle çerez gibi ürünlerle ağzınızı meşgul etmeyi deneyebilirsiniz.

8 -) Farklı Tedavi Yöntemlerini Deneyin

Aromaterapi, hipnoterapi, akupunktur ve masaj gibi alternatif yöntemlerin, sigarayı bırakmak isteyen kişilere büyük faydaları görülmüştür. Derin nefes alma egzersizleri ve diğer gevşeme tekniklerini de uygulayabilirsiniz.

9-) Destek Alın

Sigarayı bırakma sürecinde, ailenizden ve sevdiklerinizden bu konuda destek isteyin. Onların bu bağımlılıktan kurtulmanız için yanınızda olduğunu bilmeniz size psikolojik destek sağlayacaktır.

10-) Kendinizi Meşgul Edin

Birden bire sigarayı bırakmak oldukça zordur. Kademeli olarak sigarayı bırakmayı deneyin. Ve bu süreçte, kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacak ve size sigarayı unutturacak meşguliyetler bulun. Toprakla uğraşmak en güzelidir. Balkonunuzda çiçek yetiştirin.

11-) Sigara İçen Arkadaşlarınızla Aranıza Mesafe Koyun

“Al bir sigara daha ya ne olacak”, “ Bu son sigaran olsun” gibi sözler sarf edecek ve sizin sigarayı bırakmanızı zorlaştıracak arkadaşlarından, sigarayı bırakma sürecinde mümkün olduğunca uzak durun.

12-) Bir Plan ve Çizelge Oluşturun

Kendiniz için bir plan yapın. Şu tarihe kadar günde 3’e düşüreceğim, sonra şu tarihe kadar günde tek sigara kullanacağım, şu tarihte de tamamen bırakacağım şeklinde bir plan ve  çizelge hazırlayın.

Aşamalı olarak kendinize bir hedef koyun ve en önemlisi başaracağınıza inanın.
Sigarayı bırakmak için, ilk önce istemek ve hazır olmak gerektiğini de asla unutmayın.

 Sigarayı bırakma yöntemleri sizlere sadece yardımcı olur.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

Yeşil Çayın Yararları

Источник: https://www.saglikbilgi.net/sigarayi-birakma-yontemleri/

Sigarayı bırakmak için neler yapmalı?

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Sigara bırakma konusunda küçücük bir düşünceniz bile varsa öncelikle şunu söyleyebiliriz ki siz bu mereti eninde sonunda bırakacaksın. Bu konuda öncelikle rahat olmanızı istiyorum.

Çünkü sigarayı bırakma düşüncesinin girdiği bir beyin onu eninde sonunda faaliyete geçirecektir ancak burada önemli olan nokta sigara bırakıp bırakmamam değil, sigara bırakma kolay; önemli olan sigara içmemek.

İnternet ortamında sigara bırakma yöntemleri şeklinde yüzlerce içerik bulabilirsiniz. Sigara bırakma yöntemleri adı altında sizlere sunulan içeriklerin hemen hemen hepsinde bilindik, denendik yöntemler bulunuyor.

Sigara bırakmak için bir yönteme değil sizin kendi iradenize ve kararlılığınıza ihtiyacınız var. Sigarayı bırakmak için neler yapmalı?

Yani özetle sigara bırakma diye bir şey aslında yok. Bunu neden mi söylüyorum, şunun için söylüyorum 10-15 yıl sigara bırakıp tekrar içen insanlar bildiğimi çin söylüyorum. Bu 10-15 yıl içinde bu insanlar sigarayı bırakmamışlardı sadece sigara içmiyorlardı. Yani sigara bir anda bırakılıp kenara atılacak bir şey değil, 7/24 mücadele edilecek bir nefis duygusudur.

Günün her saatinde, haftanın her gününde, mevsimin her ayında, yılın her mevsiminde sigara kendini bir şekilde sana hatırlatacak. Sigarayı bırak ya da bırakma. O sigara denen meret senin aklına gelecek. İşte burada devreye senin iraden devreye girecek. Hiçbir zaman sigarayı bırakmayan nefsin devreye girecek. “Ben şu anda sigarayı içmeyeceğim” diyebiliresniz bu iş oldu demektir.

Satırları okurken lütfen sakın, “söylemesi kolay” demeyin. Çünkü bu satırları yazan kişi de bir zamanlar günde 1,5 paket sigara tüketen bir vatandaştı. Ancak azim ve kararlılığı sayesinde “Ben bir daha içmeyeceğim” dedi ve bir daha da içmedi.

Peki canı sigara çekmiyor muydu? Kesinlikle çekiyordu. Her gün, her mevsim canı sigara çekiyordu. Günün belki de her saatinde canı sigara çekiyordu. Ancak o içmek fikrini kafasından sildiği için, canı istese de istemese de içmiyordu.

 Sigarayı bırakmak için neler yapmalı?

Burada aslında önemli olan bir başka nokta da şudur. Sigara içmeme kararı almış bir kişi bir kerecik bile olsa “Acaba içsem mi?” dediği andan itibaren yenilgiyi kabul etmiş demektir. Asla ve asla “içmek” fikrinin yanından bile geçmeyecek. 

Sigara bırakma pardon sigara içmemek gerçekten büyük bir irade gerektiren bir işlemdir. Kararlılık ve azimle sürdürülmesi gereken bir süreçtir. Bu sürecin sonunda sizlere zaten burada anlatamayacağım kadar fayda sağlıyorsunuz. Her şeyden önce kendinize saygınız artıyor. Çünkü herkesin isteyip de pek az kişinin başardığı işi başarmanın gurununu yaşıyorsunuz.

Sigarayı bırakma konusunu aşırı derecede problem haline getirmek de çok faydalı bir durum değil. Bence insan ara ara kendini yoklamalı.

Sigarayı bırakma konusunda kararlılık gösterebilecek bir durumda mıyım yoksa değil miyim? Toplumsal olarak herkesin kendine göre dertleri, sorunları, problemleri var elbette. Kimi teselliyi sigarada kimi alkolde buluyor.

Bazen bu tür insanlar kendilerine dert ortağı olarak sadece sigarayı görebiliyor. Bu tür durumlarda olan insanlara tabii ki öncelikle Allah yardım etsin temennisinde bulunmak istiyorum.

Ancak şurasını unutmamak gerekiyor; sigara mini bir uyuşturucudur. Bir sorunumuz bir derdimiz varsa sigara onun hiçbir şekilde çözümünde yardımcı olmuyor. Sadece o sorunu ve çözümü düşünmemizi geçici bir süreliğine engelliyor.

Yani aslında bizi, biz farkında olmadan uyuşturuyor. Halbuki sigara içmesek, dinç bir bedenle, dinç bir beyinle, sorunumuzu ya da her ne ise derdimize belki de daha rahat bir şekilde çare bulabiliriz.

Bütün bu anlattıklarımız sizi tatmin etmediyse o zaman sizi Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay gibi kurumların düzenlediği sigara bırakma yöntemleri uygulamalarına yönlendirmekten başka çaremiz yok. Ama unutmayın ki bu iş tamamen sizde bitiyor. Sigarayı bırakmak için neler yapmalı?

SİGARA BIRAKMA HATTI

Sigarayı bırakmaya teşvik eden adreslerden biri ve en çok bilineni bırakabilirsin.org sitesi üzerinden yapılan çalışmadır. Bırakabilirsin.org Yeşilay tarafından yönetilen; Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Alkol Piyasası Denetleme Kurumu tarafından desteklenen halkı sigarayı bırakmaya teşvik eden bir sosyal sorumluluk organizasyondur. 

SİGARAYI BIRAKMA SIRASINDA İHTİYACINIZ OLAN 12 ŞEY

1- Etrafınızda Güvendiğiniz İnsanlar Olsun2- Size Yardım Edebilecek İnsanlara Odaklanın3- İlişkilerinize Zaman Ayırın4- Yardım İsteyin5- İstekleriniz Hakkında Net Konuşun6- Teşekkür Edin7- Stresli Durumlardan Kaçının8- Sosyal Çevrenizi Genişletin9- Cana Yakın Olun10- Kontrolü Elinize Alın11- Dinleyin

12- Başkalarına Destek Olun

Источник: https://www.sonhaberler.com/saglik/sigarayi-birakmak-icin-neler-yapmali-h670034.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.