Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Ramazan Ayı sigarayı bırakmak için fırsattır

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Reha Baran: Sigarayı bıraktıktan 20 dk. sonra olumlu etkileri başlıyor. Kalp atışları normale döner, kan basınçları normale döner. Kandaki karbonmonoksit oranı azaldığı için hastanın dikkati artar, konsantrasyonu artar. Kendini daha iyi hisseder.

16 saat içerisinde de ne kadar sigara içmezse o kadar iyidir. Ramazanın özellikle sağlık açısından, akciğerlerimiz için önemli bir artısı bulunmaktadır. Oruç tutmanın en önemli katkısı, sigara bırakmak isteyen birisi için bu kaçırılmayacak bir fırsattır.

Oruç tutan bir tiryaki sigarayı en kolay Ramazan'da bırakır diyebilir miyiz?

Reha Baran: Elbette. Zaten bizim sigarayı bırakmaya istekli kişilere ilk söylediğimiz şey, belirlediğiniz bir tarihe konsantre olun.

Çünkü sigara bırakmada en önemli şey, kişinin beynini belli bir tarihe hazırlaması ve konsantre olmasıdır. Onun için de Ramazan ayı, alışkanlıklardan kurtulmak iyi çok iyi bir dönemdir.

Çünkü Ramazan'da oruç tutacak olan kişi hem yaşam tarzını değiştiriyor olacak, hem de bazı ritüellerinden vazgeçmek zorunda kalacak.

Sigara aslında bir ritüeldir. Ritüeller oruç tutarken yok olacağı için, Ramazan sigara bırakmak ideal bir zamandır. Bir ay boyunca sigara içmeyecek olan kişinin gün geçtikçe sigara içme isteği azalacaktır.

Dolayısıyla sigara içmemenin verdiği rahatsızlık bir ay süresince giderek daha az duyulacak ve bir daha sigaraya başlama riski daha azalacaktır. Bunu istatistiksel olarak söylersek, normal bir insanın kendi kendine destek almadan sigarayı bırakma oranını %5'tir.

Ancak bu durum oruç tutma zamanında olursa %30'lara kadar çıkıyor.

İftarı sigarayla açmak sağlık sorunlarına neden olabilir mi?

Reha Baran: Kişiler bir anda yüklü miktarda nikotin alırlarsa neden olmasın? Şöyle açıklayalım: Nikotin eksikliğinden dolayı, iftarını sigarayla bir anda açan kişide aşırı bir nikotin yüklenmesi oluyor.

Nikotin eksikliğini bir anda kapatmak için, sigara dumanını arka arkaya derin nefes alarak çekiyorlar. Bu durumda kanda aniden nikotin ve karbonmonoksit oranı yükseliyor. Bunlar da damarları büzüştürüyor. Damarları büzüştürdüğü için bu kişilerde tansiyon yükselmesi olabilir.

Buna bağlı olarak beyin kanaması riski varsa, kişilerde bu risk artıyor.

Ramazan'da Sigara Kap Krizini de Tetikleyebilir!

Ramazan'da kalp krizi geçirme riski de daha fazla oluyor. Çünkü nikotini bir anda kesip, anında yüksek dozla başlarsanız kalp çarpıntısında hemen artış olur. Bu da insanın oksijensiz kalmasına sebep olabilir.

Dolayısıyla da varsa enfarktüs geçirme olasılığı daha da yüksek olacaktır. Aynı zamanda kan dolaşımı, kan basıncı değerleri tamamen farklılaşacak ve o oranda risk daha da artacaktır.

Onun için eğer sigara içecekse kişi; iftarını açtıktan sonra, sigarayı normal sıradan bir sigaraymış gibi çok derin nefesler çekmeden içmesi kendi yararına olur.

İftarda ve sahurda içilen sigaranın zarar açısından farklı etkileri var mıdır?

Reha Baran: Bu tamamen az önce bahsettiklerimle ilgili. Sahurda da kişiler ertesi gün içmeyeceğim diye arka arkaya kendilerini doyurmak için sigara içiyorlar. Yani çok sigara içeyim de, nasıl olsa sigara içmeyeceğim diye düşünüyorlar.

Bu durumun da aynı şekilde olumsuz etkileri var: Özellikle sıcak havalarda. Bir de yemek yiyip hemen uyudukları için bunun daha da zararlı etkileri olabilir.

Sonuç olarak sigara içen kişiler, damarsal hasarlar, korneoatör hastalığı ya da beyin damarlarında zarar riskini arttırıyor.

Ramazan boyunca sigara içmeyen bir kişinin akciğerleri, 1 ay sonunda sigara içen bir kişiye kıyasla ne durumda olur? Bunu görsel olarak nasıl betimleyebiliriz?

Reha Baran: Biz buna görsel olarak soluma testiyle örnek verebiliriz. Sigarayı bıraktığı andaki solunum testine bakarız. Bir ay sonraki solunum testine bakarız. Solunum fonksiyon testinde iyileşme görebiliriz. Ayrıca kişide balgam üretimi artacağı için sigara içildiğinde balgam artıp bronşlarda tıkanıklık olabilir. Bunun da azaldığını görebileceğiz.

Oruç tutan pasif sigara içicileri için önerileriniz var mı?

Reha Baran: Bütün pasif içiciler aynı risk altındadırlar. Yani pasif içicilerin her zaman kaçınması gerekiyor. Ramazan'da da onlar için özel bir durumu yok. Pasif içiciler de kendilerine en az içenler kadar dikkat etmelidirler.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/ramazan-ayi-sigarayi-birakmak-icin-firsattir-2011-07-30.html

Sigarayı Bırakmanızı Sağlayacak 12 Öneri

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?
71 / 100SEO Score

Her yıl yaklaşık olarak 12 milyon kişi kansere yakalanıyor ve 7 milyon kişi hayatını kanser yüzünden kaybediyor. Ülkemizde akciğer kanserinden ölenlerin sayısı, yılda ortalama 30 bin kişi. Bu rakamlar gerçekten kanserin korkunç yüzünü gözler önüne seriyor.

Bilindiği üzere akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden biri de sigara. Sigaranın zararları üzerine yazılmış binlerce makale, inceleme, akademik yazı var. Aynı şekilde sigarayı bırakma yöntemleri ile ilgili de yazılmış dünya kadar yazı mevcut.

Peki sigarayı bırakmak çok mu zor? Sigarayı bırakmak için ne yapmalı?

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

İşte sigarayı bırakmanızı sağlayacak yöntemlerden bazılarını sizler için derledik.

1-) Kendinize Bir Neden Bulun

Kendinize, sigarayı bırakmanıza sağlayacak bir neden bulun. Bu neden herkese göre değişebileceği gibi, çocuğunuz, eşiniz ve diğer sevdikleriniz, daha sağlıklı ve uzun bir hayat, 50 yaşında da halı sahada futbol oynamaya devam etmek olabilir mesela.

2-) Zararlarını Dikkatlice Araştırın

Sigaranın zararlı olduğunu çok kere duydunuz ve okudunuz ama, bu zararları ne kadar ayrıntılı araştırdınız? Beyne, kalbe, ciğerlere ve daha birçok organa büyük zararlar veren bu illetin zararlarınız resimleri ile birlikte inceleyin. Hatta hastanelerde sigaradan kaynaklı yatan hastaları ziyaret edin. Gerçekten bırakmak istiyorsanız, bunun çok etkili olduğunu göreceksiniz.

3-) Sigaranın Zararlarını Hissedin

Sigara, kanserin yanı sıra,  sinirlilik, hayal kırıklığı, depresyon ve anksiyeteye neden olur. Ayrıca baş ağrısı, yorgunluk, açlık hissinin artması ve kabızlık gibi problemlere de yol açar. Yaşadığınız bütün bu problemlerin kaynağını başka şeyde değil, sigarada arayın. Bu düşünce sigarayı bırakmanız için size yardımcı olacaktır.

4-) Sigara İçmenize Neden Olan Durumları Tespit Edin

Sigara, genellikle bir özenti ile başlar fakat daha sonra kurtulması zor bir bağımlılığa dönüşür. Hangi durumlarda sigara içme eğilimine gittiğinizi ve nelerin daha çok sigara içmenize neden olduğunu gözlemleyin. Bu durumları mümkünse ortadan kaldırmaya, değilse de sigara yerine başka bir yöntemle bu durumlarla baş etmeye çalışmayı deneyin.

5-) Sigara ile İlişkili Her Şeyi Atın

Kül tablası, çakmak gibi sigara içerken kullandığınız eşyaları atın. Size sigarayı hatırlatan eşyalarınızdan ya da sağlığınızdan vazgeçin. Tercih sizin.

6-) Sigarayı Bırakmak İçin Üretilmiş Ürünler Kullanın

Araştırmalar, sigarayı bırakmak için üretilmiş kaliteli ürünlerin, sigarayı bırakmakta %60 ile %70 arasında başarılı sonuçlar verdiğini söylüyor. Sakız, pastil, ağız spreyi gibi ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu ürünlerin gerçekten işe yarayan ve kaliteli olanlarını tercih edin.

7-) Ağzınızı Meşgul Tutun

Sigarayı bırakmaya karar veren insanlarda, ellerini ağzına götürme refleksi birden bire atılamıyor. Bu nedenle çerez gibi ürünlerle ağzınızı meşgul etmeyi deneyebilirsiniz.

8 -) Farklı Tedavi Yöntemlerini Deneyin

Aromaterapi, hipnoterapi, akupunktur ve masaj gibi alternatif yöntemlerin, sigarayı bırakmak isteyen kişilere büyük faydaları görülmüştür. Derin nefes alma egzersizleri ve diğer gevşeme tekniklerini de uygulayabilirsiniz.

9-) Destek Alın

Sigarayı bırakma sürecinde, ailenizden ve sevdiklerinizden bu konuda destek isteyin. Onların bu bağımlılıktan kurtulmanız için yanınızda olduğunu bilmeniz size psikolojik destek sağlayacaktır.

10-) Kendinizi Meşgul Edin

Birden bire sigarayı bırakmak oldukça zordur. Kademeli olarak sigarayı bırakmayı deneyin. Ve bu süreçte, kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacak ve size sigarayı unutturacak meşguliyetler bulun. Toprakla uğraşmak en güzelidir. Balkonunuzda çiçek yetiştirin.

11-) Sigara İçen Arkadaşlarınızla Aranıza Mesafe Koyun

“Al bir sigara daha ya ne olacak”, “ Bu son sigaran olsun” gibi sözler sarf edecek ve sizin sigarayı bırakmanızı zorlaştıracak arkadaşlarından, sigarayı bırakma sürecinde mümkün olduğunca uzak durun.

12-) Bir Plan ve Çizelge Oluşturun

Kendiniz için bir plan yapın. Şu tarihe kadar günde 3’e düşüreceğim, sonra şu tarihe kadar günde tek sigara kullanacağım, şu tarihte de tamamen bırakacağım şeklinde bir plan ve  çizelge hazırlayın.

Aşamalı olarak kendinize bir hedef koyun ve en önemlisi başaracağınıza inanın.
Sigarayı bırakmak için, ilk önce istemek ve hazır olmak gerektiğini de asla unutmayın.

 Sigarayı bırakma yöntemleri sizlere sadece yardımcı olur.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

Yeşil Çayın Yararları

Источник: https://www.saglikbilgi.net/sigarayi-birakma-yontemleri/

Ramazanda Sigarayı Bırakmak – Elektronik Sigara Evi Blogu

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Özenti yada  stresle baş etmek için başlanan sigaranın başta kanser olmak üzere bir çok sağlık sorununa yol açtığını biliyoruz. Bir çok insan farklı yöntemlerle sigarayı bırakmaya çalışıyor. Sigaranın içinde bulunan nikotinin insan vücuduna bağımlılık etkisi olduğundan ,bırakmak isteyen kişiler gergin, sinirli, huzursuz vb gibi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

Yakın zamanda yaklaşan Ramazan ayı ile birlikte birçok insan hayatımızı her açıdan olumsuz yönden etkileyen sigarayı bırakmayı düşünüyor. . Peki bu fırsatı nasıl değerlendirebiliriz ? Ramazan ayı sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat olabilir.

Oruç tutarken uzun süre aç, susuz, sigara içmeden durabilen insanların sigarayı bırakmayı düşünmeleri gerekir. Bu kötü alışkanlığı bırakmak ve Bu süreç içerisinde gerekirse ilaç tedavisi almalı ve sigarayı hatırlatacak her şeyi yok etmeliyiz. Yeni uğraşlar bularak sigara istemini azaltabilir ilgiyi başka yönlere çekebiliriz.

İlk başta bırakmaya karar vermek ve tabi ki istemek gerekiyor. Birde aklınıza iftar sigarası geldimi yapamam diye korkmayın

Sağlıklı Bir Yaşam İçin!

Hem ruhen hem bedenen, sağlığınız için önemli bir karar. Kişi kendisine inanmalı ve güvenmeli ki sigarayı bırakmak ta o kadar gerçek olsun. Sigarayı bırakma kararınız tüm hayatınızı değiştirebilir. Daha sağlıklı bir birey olmak adına daha sağlıklı yaşamak adına bu sizin elinizde.

Bunu Nasıl Başarabilirsiniz?

Peki formül ne?  Genelde ramazan ayında sigarayı bırakmak isteyenler sigara bırakma stresine fazla katlanamayan kişilerdir denilebilir. Öncelikle yavaş yavaş bırakmayı denemeli. İftardan sonra ortalama olarak kalan sekiz saati bölümlere ayırabilir ve bu aralarda azaltarak sigarayı bırakabilirsiniz.

Mesela iftardan sonra bir sigara, gece yatmadan bir sigara ve sahurda son sigara olarak kalan zamanı üçe bölerek buna başlayabilirsiniz. Ramazanın ortalarına doğru gece sigarasını bırakmayı deneyin. Ramazanın sonlarında ise sahur sigarasını bırakın.

Bu şekilde yaparak muhtemelen bir ay içinde sigarayı azaltarak bırakmış olacaksınız. Lakin Ramazan sonrasında dikkatli olmak gerekir. Ramazan sonrasında Elektronik Sigara veya benzeri bırakma yöntemleri ile sigaradan uzaklaşabilirsiniz.

Unutmayın elinize alacağınız her sigara sizi tekrar sigara tiryakiliğine döndürecektir. Sigarayı kaç yıl kullandıysanız bir o kadar yıl kullanmamalısınız ki tamamen kurtulmuş olasınız.

Ramazan Ve Elektronik Sigara

Ramazanda sigara ve diğer tütün ürünleri ile aranıza kapanması zor bir mesafe koyabilirsiniz. Bunu da elektronik sigara ile başarmanız mümkün. Tek yapmanız gereken özellikle iftar vakitlerinden sonra sigara değil elektronik sigara kullanmanız ve bunu alışkanlık haline getirmeniz.

Elektronik sigara ile sigarayı bırakmak mümkün. Bu işin püf noktası nikotin seviyesini kademeli olarak düşürerek nikotine olan bağımlılığınıza veda etmektir.

Hatta elektrronik sigara kullanıcıları tarafından özellikle likitlere yeni aromalar katmak isteyenlerce kullanılan 0 nikotinli elektronik sigara likitleri çeşitlerini kullanarak sigaraya veda edebilirsiniz.

Elektronik sigara likiti aromalarının çoğu tatlı. Aslında pek çok yabancı sitede elektronik sigara sayesinde dolaylı yoldan kilo verenler bile mevcut. Yani elektronik sigara sadece sigara içme isteğinizi kesmiyor aynı zamanda aroma ve kokusu ile tatlı isteğinizi de en aza indiriyor.

Bu da elektronik sigara ile sağlığınıza kolaylıkla kavuşabilmenizi sağlıyor. Ramazan ayında sigarayı bırakmak istiyorsanız özellikle 0 nikotinli elektronik sigara likiti çeşitlerini deneyin.

Kappuçino, kek, pasta, dondurma veya mevye aromalı elektronik sigara likiti çeşitleri sayesinde hem sigara hem tatlı krizlerinin önüne geçebilirsiniz.

İftardan Sonra Elektronik Sigara Keyfi

Özellikle sosyal medyada elektronik sigara deneyimlerini paylaşan pek çok kullanıcı bu cihazları çay veya kahve molalarında kullanıyor.

Gerçekten de harika bir likit ve özellikle performanslı bir mod elektronik sigara, ortaya eşi bulunmaz bir deneyim ortaya çıkarıyor. Elektronik sigara ve VG oranı yüksek tatlı aromalı bir elektronik sigara likiti ile iftar sonrası keyfinizi katlayabilirsiniz.

Çay veya kahve ve yanında VG oranı yüksek bir kek aromalı likit ile tatlı isteğinin önüne geçecek ve dolaylı yoldan kilo vermeye başlayacaksnız.

Kademeli Olarak Nikotin Seviyesini Düşürmek

Elektronik sigara kullanmak orucu bozar. Ancak iftardan sonra elektronik sigara kullanabilirsiniz. Elektronik sigaralarınızda 0 nikotinli çeşitleri tercih edebilirsiniz.

Eğer Ramazan Ayı’ndan sonra sigaraya veda etmek isterseniz kendinize bir elektronik sigara kürü hazırlayabilir ve 9 mg nikotin ile başlayıp sırasıyla 6, 3 ve 0 nikotine düşebilirsiniz. 10 günlük bir program ile 9 mg’den 3mg nikotine veya 6mg’den 0’a düşmeniz mümkün.

Elektronik sigara ile nikotin bağımlılığınızı da kademeli olarak sonlandırabilirsiniz.

Nargileye De Veda…

Elektronik sigara ve elektronik nargile birbirinden farklı kavramlar olmasına karşın güçlü bir mod elektronik sigara ve VG oranı yüksek (veya tamamen VG’den oluşan Innovation Likit Çeşitleri gibi) likitleri seçerek nargile keyfini evinizde yaşayabilirsiniz. Mod elektronik sigara adeta bir elektronik nargile gibi size aromalı buhar sağlayacaktır.

Unutmayın ki nargile de en az geleneksel sigara ve tütün ürünleri kadar zararlıdır. Hatta bir nargile içimi 40 eisgara dalına eşdeğer oranda size zarar verir. Nargileler bir süre için süt kullanılarak hazırlanıyordu ve bunun daha az zararlı olduğu düşünülüyordu. Ancak süt ile hazırlanan nargile de en az normal nargile kadar zararlıdır ve yasaklanmıştır.

Kül, köz, kötü koku derdi olmadan elektronik sigara kullanarak bu ramazanda da keyfinizi katlayın ve sigaraya veda edin. İftardan sonra, sahurda çay ve kahve eşliğinde yapacağınız içim size gün boyunca yetecektir.

Ramazan ayında sigarayı bırakmak ve sağlığınıza yeniden kavuşmak elinizde sigara, nargile, pipo veya puro… Sigara ve tütün ürünlerine bu ramazan “gerçekten” elveda demek isterseniz şimdi sigaraya veda edin ve basit bir elektronik sigara modeli ile elektronik sigara dünyasına adım atın.

Aradığınız likit ve cihaz çeşitlerini sitemiz esigaraevi.net sitesinde bulabilirsiniz.

Источник: https://www.esigaraevi.net/blog/ramazanda-sigarayi-birakmak/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.