Raşitizm Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

içerik

Raşitizm : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Raşitizm Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Anne karnında büyüyen ve gelişen bebeğin iyi beslenmesi hem fiziksel hem de ruhsal sağlığına direkt etki eder. Hamilelik sırasında annenin muhakkak tüketmesi gereken besinler vardır. Bunlar bebeğin kas ve kemik gelişimine direkt etki eder.

Birçok vitamin ve mineralin yeterli alınmaması, hamilelik süresinde veya sonrasında bebeğin fiziksel engellere sahip olmasına neden olur. Ayrıca kalıtsal olarak aile bireylerinden çocuklara geçen bazı hastalıklar da bulunur.

Bebeğin doğduktan sonra normal standartların dışında kas ve kemik yapısına sahip olması bu tür nedenlerden dolayıdır. Bu hastalıklar arasında raşitizm hastalığı yer alır.

Anne sütünden yoksun, D vitamini eksikliği yaşayan ve çeşitli genetik faktörlerin etkisi ile bazı bebeklerde kemik gelişim bozukluğu meydana gelir. Raşitizm hastalığı, hareket etmeyi zorlaştıran ve hayat kalitesini düşüren ciddi bir hastalık.

Raşitizm çoğunlukla çocuklarda görülen D vitamini eksikliğine bağlı kemik gelişim bozukluğudur. Kemiklerin zayıflığı olarak da adlandırılan bu hastalık, 12- 18 aylık çocukların yeterli kemik gelişimini sağlayamaması sonucu meydana gelir.

Kemiklerin yapısında birçok vitamin ve mineral bulunur. Bunlar bebeğin doğumundan sonra anne sütü ile sağlanır. Fakat anne sütü alamayan ve bu vitamin ile mineraller bakımından az beslenen çocuklarda kemik gelişimde eğrilikler meydana gelir.

Raşitik kişiler genel olarak hastalık sahibi değildir. Kemik hücrelerinin fosfor ve kalsiyum dengesizliğinden dolayı yaşadığı form değişikliği. Kalsiyum ve fosfor mineralleri kemiğin yapısını oluşturur. Kemikler, kas ve kıkırdak ile beraber iskeleti meydana getirir. Bu mineraller doğumdan sonraki zamanlarda, kıkırdak yapısına katkı sağlarken, daha sonra kemik yapısını meydana getirir.

Fosfor minerali dışarıdan alınan besinlerde mevcut iken, kalsiyum minerali ise anne sütünden sağlanır. Bu mineraller vücuda alınarak ince bağırsağa gelir. İnce bağırsak burada tüm besinleri ayrıştırıp faydalı mineral ve vitaminleri karaciğer aktarır. Karaciğerde D vitamini ile bu mineraller birleşir. Bunlar bir kombinasyon oluşturup, kemiğin yapısına katılmak üzere kan yolu ile gönderilir.

D vitamininin ise bazı yiyecekler ve güneş ışığından alınan mineralleri bağlayarak, kemik yapısına katan bir işlevi bulunur. Bu kombinasyon kemik iliğine gelerek, kemik arasındaki kıkırdak doku ve kemik arasında bir sert yapı meydana getirir.

D vitamini ile minerallerin kemiğe yeterli aktarımı sonucu sağlıklı kemik ve iskelet sistemi meydana gelir. Fakat bu kombinasyonun kemiğe yeteri kadar nüfuz etmemesi sonucu kemik gelişim bozukluğu ve iskelet sisteminde sorunları ortaya çıkar.

Bebeklerde Raşitizm

Raşitizm yani kemik gelişimi bozukluğu hastalığı en çok bebeklerde görülür. Bebek doğduktan 6 ay ile 18 ayları arasında anne sütünü yeterli miktarda almış ve ek gıdaların da mineraller açısından zengin biçimde tüketilmesi gerekir. Fakat büyüme döneminde her çocuk yeterince anne sütü alamaz.

Ek gıdalar da önemli mineral ve vitaminden zayıf olabilir. Bu tür durumlarda kemik gelişimi tamamlanmaz. Ayrıca kemiklerin olduğundan daha kırılgan ve yumuşak oluşu kemiklerde eğriliğe sebebiyet verir. Bebeklik döneminde kemiklerin sağlıklı gelişmesi için bebeğin ilk 6 ay anne sütü alması gerekir.

Anne sütünden alınan kalsiyum vücutta birikir. Daha sonra ek gıdalardan fosfor maddesinin de alınması önem arz eder. Bu iki mineral, kemik yapısına katılmak için birlikte vücutta depolanır. İlgili mineralleri beraberinde kemiğe taşıyacak olan D vitamininin ise güneş ışını, tamamlayıcı ürünler ve gerekli besinler ile çocuğa verilmesi gerekir.

Böylece kemiğin ihtiyacı olan tüm maddeler yapısına katılarak kemiği sert ve güçlü bir forma ulaştırır. Fakat bu tür minerallerden zayıf çocuklarda kemikler yumuşak ve kırılganlaşır. Büyüme döneminde ise kemiklerde eğrilme gözlenir. Bu eğrilik kalıcı olduğundan çocuğun geri kalan hayatında zorlu bir süreç beklenir.

Bu yüzden süt dönemindeki çocuklarda kemik gelişimine ayrıca önem verilmelidir.

Yetişkinlerde Raşitizm

Yetişkinlerde görülen ostemalazi aslında raşitizm benzeri olan, fakat farklı bir hastalık. Daha çok kemiklerde yumuşama ve zayıflama olarak adlandıran, özellikle menopoz sonrası kadınlarda görülür. Bu hastalık hem tedavi edilebilen hem de uzun vadede korunabilen bir hastalıktır.

Ostemalazi vücutta D vitamini eksikliğine bağlı, ilerleyen yaşlarda kemiklerin yumuşamasına ve zayıflamasına bağlı olarak kemiklerin kırılması ve erimesi hastalığıdır. Bu hastalık küçük yaşlarda ortaya çıkmaz.

Hatta küçükken anne sütü ve diğer mineraller bakımından zengin bir bünyeye sahip olsanız bile, orta yaşlılık döneminde bu minerallerin eksikliği hastalığa neden olur.

Kemik dokusu kendini sürekli yenileyen bir formdadır. Belli yaşlara kadar kemik dokusu hep yapım işlemleri ile görevlidir. 35- 40 yaşından sonra ise kemik yapımında düşüş yaşanmaya başlar.

Bu yaşa gelene kadar kalsiyum ve fosfor depoları dolu olan ve yeterli miktarda D vitamini vücudunda bulunan kişiler için kemik kütlesinde düşüş yaşanmaz. Fakat mineral depolarının az veya boş olması ve D vitamini eksikliği, akabinde kemiklerde erimeye sebep olur.

Kadınlarda menopoz ile beraberinde gelişen osteomalazi; kemik dokusunda % 35-40 oranında kayıp yaşanmasına neden olur.

Erkeklerde de aynı hastalık meydana gelir. Onlarda ise kemik kütlesinde kayıp %20- 25 civarındadır. Ostemalazi yani kemik erimesi hastalığı ilk olarak kemiklerde güçsüzlük ile ortaya çıkar. Daha sonra iskelet sisteminde ciddi ağrılar ve kemiklerde kırılmalar ile devam eder.

Kemikler kırılgan ve eğrilmeye yatkın bir hale gelir. Birçok yaşlının öne doğru kamburlaşması ve hareket etmekte zorlanması ostemalazi durumu yüzünden meydana gelir.

İleri yaşlarda ostemalazi hastalığının kötü etkilerine maruz kalmamak için mutlaka mineral depolarını geleceğe yönelik doldurmak ve D vitaminini daha sık depolamak gerekir.

1. D vitamini eksikliği

Raşitizm hastalığı için en büyük neden olarak D vitamini eksikliği gösterilir. Süt dönemindeki çocuklarda yeterli D vitamini alınmaması hastalığa zemin hazırlar.

Güneş ışığının vücuda nüfuz etmesi veya besinler ile alınan D vitamini, karaciğerde birçok işlemden geçerek kemiklerin yapısına katılmak için depolanır. D vitamini eksikliğinde vücutta her ne kadar kemik gelişimi için gerekli mineral depoları dolu olsa da kemiklere aktarımı sağlanamaz.

Çünkü D vitamininin mineral bağlayıcı etkisi var. D vitaminin alınmadığı durumlarda kemiklerde gelişme bozukluğu meydana gelir.

D Vitamini Eksikliği İle Alakalı Daha Detaylı Bilgiler İçin: D Vitamini Eksikliği 

2. Kalsiyum ve fosfor eksikliği

Kemiklerde mineralizasyondan sorumlu olan iki mineral, kalsiyum ve fosfordur. Bu iki mineral dışarıdan ek besinler ile alınabilir. Gelişme döneminde kalsiyumun büyük çoğunluğu anne sütünden alınır. Çünkü en faydalı kalsiyum kaynağı anne sütüdür.

Fakat kemik gelişimi için yeterli değildir. Özellikle 6. aydan sonra anne sütüne destek amaçlı fosfor ve kalsiyum kaynağı besinlerin yedirilmesi gerekir.

Aksi halde kemik gelişiminde bu minerallerin yeterli olmayışı kemiklerin güçsüz olmasına ve raşitik bir görünüme sahip olunmasına neden olur.

3. Karaciğer veya böbrek yetmezliği

D vitamini ve birçok mineral vücuda alındıktan sonra ağızdan başlayarak sindirime uğrar. Sindirilmiş besinlerden ayrıştırılan bu maddeler, böbrekler ve karaciğere gelerek buralarda temizlenir ve istenilen kısmı kana verilir.

Kan yolu ile kemiklerin yapısına katılır. Fazla olan ise depolanır. Bu iki önemli sistemin çalışmaması, özellikle D vitamininin idrar ile atılmasına ve kemiklerin ihtiyacı olan bileşenlerde kayıplara neden olur.

Bu durumda kemiklerde sorunlar oluşur.

4. Bazı ilaçlar

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar vücudumuzdaki vitamin ve minerallerin yapısını bozarak zararlı hale getirir. Örneğin, epilepsi yani sara hastalığı tedavisinde bazı ilaçlar kullanılır. Bunlar; epdantoin ve luminal. Bu ilaçlar D vitamini metabolizmasına hasar vererek hastalığa neden olur.

5. Yetersiz beslenme

Beslenme şekli direkt olarak kemik gelişimine etki eder. Kalsiyum açısından zengin besinler tüketmemek, yeterli süt ve süt ürünleri almamak, sürekli miktarda unlu gıdalar tüketmek vücuttaki kemik yapımını etkiler. Aynı zamanda fosfor zengini sebzeleri tüketmemek de kemik geriliğine neden olur.

6. Yaşam koşulları

Güneş girmeyen eve doktor girer ata sözündeki gibi, güneş ışığı almayan evler kemik gelişiminde gerilemeye neden olur. Evin yeteri güneş almaması, temiz olmayan ve aşırı nemli odalar, karanlık ve basık tavanlı evler gelişimi olumsuz etkiler. D vitamininin güneşten alınmaması ile kemiklerde yapım işlemi olmaz.

7. Bağırsaklarda emilim bozukluğu

Bazı hastalıklardan dolayı bağırsaklarda emilim bozukluğu meydana gelir. Böyle bir sorunda vücuda alınan mineral ve vitamin içeren besinler sindirilmeden dışarı atılır. Bu durumda vücutta kemiğin ihtiyacı olan yapılar olmadığı için gelişim geriliği meydana gelir.

8. Genetik faktörler

Genetik olarak aktarılan bazı hastalıklar kemiklerde gerilemeye neden olur. Raşitizm hastalığının üzerinde genetik faktörlerin de etkili olduğu bilinir. Aile hikayesinde kemik sorunu bulunan kişilerde aynı hastalığa rastlamak mümkün.

1. Fiziksel değişiklikler

Raşitizm belirtileri yaşa bağlı olarak farkılık gösterir. Bu yüzden yaşa bağlı olarak belirtilerini gözlemlemek gerekir.

4-10 aylık çocuklarda göğüs kafesinde 6 aylık çocuklarda ise kol ve bacaklarda kemik gelişiminde zayıflık görülür. Akabinde çocuğun kafa kemikleri yumuşak ve kafaya parmak ile dokunulduğunda içe göçme durumu görülür.

Aynı zamanda çocukta baş kısmı gövdeye oranla daha büyük olup, bıngıldağın 18. aydan sonra bile kapanmadığı görülür.

2. Kamburluk ve bacak eğriliği

D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişim döneminde el ve ayak kemikleri normalden daha geniş olur. Aynı zamanda kaburgadaki kemik kıkırdak birleşim yerleri de normalden büyük olur.

Bu yüzden göğüs öne doğru genişlerken sırt kısmında çökme gelişir. Kamburluk ve bel kemiğinde eğrilmeler zamanla gözlenir.

Aynı zaman çocuğun yürümesi ile, bacaklarda O veya V şeklinde bir görünüm meydana gelir.

3. Geç gelişim

Kemik gelişimi bozukluğu olan çocuklarda yaşıtlarına oranla geç gelişim meydana gelir. Akranlarına göre daha geç yürür. Daha zor ve geç diş çıkarır ve bunlar kısa sürede çürür.

4. Huzursuzluk

Kemiklerdeki gelişim sorunu ve devamında seyreden problemler çocukta huzursuzluk yaratır. Yaşıtlarına göre daha pasif oluşu ve fiziksel engeller çocukta içine kapanmayı tetikler. Bu tür çocuklarda sürekli ağlama gözlenir.

5. Bağırsak sorunları

Yine mineral eksikliğine bağlı olarak bağırsaklarda sorunlar oluşur. Bazı çocuklar kabızlık çeker. Bu sorunlara bağlı olarak bazı çocuklarda da ishal görülür.

6. Solunum yolu enfeksiyonları

Raşitik kişilerde solunum yollarında enfeksiyon sık gözlenir. Bunun nedeni burada meydana gelen hastalıklara karşı direnç zayıflığıdır. Genel olarak vitamin ve mineral eksikliği ile bağdaştırılır.

7. Uyku düzensizliği

Kemik gelişim sorunları olan çocuklarda uykusuzluk da gözlenir. Kemiklerin ağrı yapması, huzursuzluk uyku düzenini de etkiler. Aynı sorun osteomalaziden sorun yaşayan yetişkinler de görülür.

8. Kansızlık

Kansızlık raşitizmde sıkça görülür. Hatta ciddi seviyelere varabilir. Alyuvar sayısının 2 milyonun altına düştüğü görülür. Genel olarak dalak büyümesi ile kansızlık sorunu devam eder.

Kansızlık Hakkında Daha Detaylı Bilgiler İçin: Kansızlık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

9. Nöbet geçirme

Kansızlık ve vitamin eksikliği, hastalıklara karşı direnç kaybına neden olur. Özellikle üst solunum yollarının enfeksiyonuna bağlı aşırı ateş yükselmesi oluşur. Bu tür zamanlarda havale veya nöbet geçirme meydana gelir.

10. Kemik kırılganlığı

Kemiklerde kalsiyum ve mineral eksikliği, kemiğin yumuşamasına neden olur. Yumuşak ve esnek bir yapıya gelen kemik eğrilir. Ayrıca darbelere ve ani hareketlere karşı ise kırılgan hale gelir.

Raşitizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Raşitizm, tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Temelde vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık, eksikliğin giderilmesi mantığına dayanarak tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce birtakım testler ile hastalığın tanısı konur.

Bunun için el, el bileği, bacak grafisi çekilir. Daha sonra kan testleri yapılır. Bu testlerde kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz ve paratroit hormonlarının düzeyine bakılır. Aynı zamanda kemiklerin röntgenleri çekilir. Bu röntgenlerde kemik durumu incelenir. Daha sonra hastalığın ne kadar ilerlediği tespit edilir ve kişiye tedavi uygulanmaya başlanır.

1. D Vitamini tedavisi

D vitamininin eksikliğine bağlı olarak yaşanan kemik gelişim bozuklukları bu tedavi ile giderilmeye çalışılır. Vitamin tedavisinde temel esas kişideki D vitamini eksikliğini ortadan kaldırmak. Bunun için ilk olarak ağızdan verilen vitaminler ile başlanır.

Her gün 2000-5000 IU miktarında D vitamini alınır. Bu miktar günlük ihtiyacın 12 misli kadarıdır. Bu tedavi 3 ay süre ile devam eder. Bir başka yöntemde ise yüksek dozda D vitamini bir defada ağızdan verilir.

Hangi tedavi şeklinin uygulanacağı doktor tarafından belirlenir.

2. Mineral tedavisi

Bir diğer destek tedavisi de kalsiyum ve fosfor rezervi olmayan kişilerde bu açığı kapatmak. Bu amaçla hastaya 3 hafta boyunca damar yolu ile mineral takviyesi yapılır. Daha sonra hastadaki değişimler izlenerek mineral deposunun dolu olup olmaması kontrol edilir.

Kemikler mineral takviyesi ile hızlıca değişim gösterir. Destek mineral tedavisi ile 3-6 hafta içinde kemik ucundaki kemikleşme kıkırdakları ortaya çıkar. Kas gevşekliği kaybolur. Genel kemik postüründe olumlu değişimler gözlenir.

Bu tedavilere ne kadar erken başlanır ise sonuç o kadar olumlu olur.

3. Fizyoterapi

Vitamin ve mineral desteği ile tedaviyi sürecinde hastaya fizyoterapi uygulanır. Bazı çocuklarda kas ve kemik gelişmezliği yüzünden yürüme sorunları vardır. Hem bunları gidermek hem de kas ve kemikleri yeniden forma sokmak için uzman fizyoterapistler eşliğinde periyodik tedaviler uygulanması gerekir.

Источник: //sebboy.com/rasitizm/

Raşitizm Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Raşitizm Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Raşitizm hastalığı, kemiklerin yumuşaması ve kırıklara ve deformiteye (şekil bozukluğu) eğilimli olan bir çocukluk dönemi kemik bozukluğudur. Endüstrileşmiş ülkelerde nadir, ancak bazı gelişmekte olan ülkelerde oldukça yaygındır.

Raşitizm hastalığının başlıca nedeni D vitamini eksikliğidir. Ayrıca, yeterli miktarda kalsiyum tüketilmemesi, kusma, ishal ve karaciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklar neden olabilir. Sindirim bozukluklarının belirli komplikasyonları da raşitizme neden olabilir.

Raşitizm esas olarak çocukları etkiler, ancak yetişkinleri de etkileyebilir (osteomalazi, kemik yumuşaması). Çoğu vakada, çocuklar genellikle erken çocukluk döneminde ciddi ve uzun süreli malnütrisyon (kötü beslenme) geçirir.

Tedavide sağlıklı beslenmeye odaklanılır. 2013 yılında JAMA’da yayınlanan bir bilimsel çalışmada, bebeklerin kemik mineralizasyonunu desteklemek için günlük D vitamini dozu verilmesi önerilmiştir.

Raşitizm hakkında hızlı bilgiler:

Aşağıda raşitizm ile ilgili bazı önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Kalsiyum ve fosforun emilimini sağlamak için D vitaminine ihtiyacımız vardır.
 • Bir çocuğa ekstra D vitamini ve bazı mineraller sağlamak genellikle raşitizmi giderir.

Raşitizm Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Raşitizm belirtileri ve semptomları aşağıdakileri içerebilir:

 • Kemik ağrısı
 • Kemik hassasiyeti
 • Kemiklerin kolay kırılması
 • Kostokondral şişme (kaburgalar ve göğüs plakası arasındaki kemikte belirgin yumrular)
 • Harrison oluğu (diyaframın kaburgalara tutunduğu göğüs üzerinde görünen yatay bir çizgi)
 • Düşük kalsiyum kan seviyeleri (hipokalsemi)
 • Daha büyük çocuklarda çarpık dizler (genu valgum) olabilir.
 • Yumuşak kafatası
 • Düşük fiziksel büyüme (boy ve ağırlık) etkilenebilir.
 • Spinal, pelvik veya kraniyal deformiteler olabilir.
 • Bebeklerin bacaklarında eğiklik (genu varum) olabilir.
 • Kontrolsüz kas spazmları (tetani), tüm vücudu etkileyebilir.
 • Bileklerin genişlemesi

Belirtilerin şiddeti değişir ve belirli aralıklarla olabilir.

Raşitizm Sebepleri Nelerdir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere raşitizm hastalığının birkaç nedeni vardır:

1) D vitamini eksikliği

Bağırsaklardan kalsiyum emmek için vücudumuzun D vitaminine ihtiyacı vardır. Ultraviyole ışığı (güneş ışığından) cildimiz hücrelerinin D vitaminini inaktif bir durumdan aktif duruma dönüştürmesine yardımcı olur.

Yeterli miktarda D vitamini almazsak, yediğimiz yiyeceklerden aldığımız kalsiyum düzgün bir şekilde emilmez ve hipokalsemiye (kandaki kalsiyum seviyesinin düşük olmasına) neden olur.

Hipokalsemi, kemiklerin ve dişlerin şekil bozukluklarına ve nöromüsküler (sinir ve kas) problemlerine neden olur.

Beslenmeye vitamin D eklemek nispeten basittir. Aşağıdaki gıdalar D vitamini açısından zengindir:

 • Yumurta
 • Balık yağı
 • Margarin
 • Bazı güçlendirilmiş sütler ve meyve suları
 • Uskumru ve somon dahil bazı yağlı balıklar
 • D vitamini içeren bazı soya süt ürünleri

D vitamini eksikliği, küçük beslenme değişiklikleri ile kolaylıkla iyileştirilebilir. Bu da raşitizmin en yaygın sebebini kolaylıkla önlenebilir hale getirir.

2) Genetik Kusur

Hipofosfatemik raşitizm, böbreklerin fosfatları düzgün işlenmesini önleyen nadir bir genetik bozukluktur. Kandaki düşük fosfat seviyeleri zayıf ve yumuşak kemik yapısına yol açar.

3) Bazı hastalıklar

Bazı böbrek, karaciğer ve bağırsak hastalıkları, vücudun mineralleri ve vitaminleri absorbe etme ve metabolize etme biçimini etkileyerek raşitizm hastalığına neden olabilir.

Raşitizm Teşhisi

Aşağıdaki tanı testleri raşitizm hastalığı teşhisinde kullanılabilir:

 • Kan testleri: Kalsiyum ve fosfor düzeyleri ölçülür. Alkali fosfataz seviyeleri de yüksek olabilir.
 • Arteriyel kan gazları: Kanın ne kadar asidik olduğunu kontrol eder.
 • Röntgen: Kemiklerdeki kalsiyum kaybını veya kemiklerin yapısında veya şeklindeki değişiklikleri ortaya koyabilir.
 • Kemik biyopsisi: Raşitizm hastalığını onaylayabilir (nadiren kullanılır).

Eğilmiş bacaklar veya yumuşak bir kafatası gibi raşitizm fiziksel belirtileri de kontrol edilir. Ancak, bunların tek başına ele alınması o kadar güvenilir değildir.

Raşitizm Tedavisi

Basitçe tedavide hastanın kalsiyum, fosfat ve D vitamini alımını arttırmaya odaklanılır. Bu, güneş ışığına çıkmak, balık yağları tüketme ve ergokalsiferol veya kolekalsiferol (D vitamininin formları) içerebilir.

Ultraviyole B ışığına maruz kalmak, kalsiyum ve fosfor tüketimi genellikle raşitizmi tersine çevirmek veya önlemek için yeterlidir.

Raşitizm kötü beslenmeden kaynaklanıyorsa, hastaya günlük kalsiyum ve D vitamini takviyeleri verilmeli, ayrıca yıllık D vitamini enjeksiyonu yapılmalı ve D vitamini açısından zengin gıdaları tüketmeye teşvik edilmelidir.

Genetik raşitizm tedavisinde, hastaya fosforlu ilaçlar ve aktif D vitamini hormonları verilir.

Böbrek hastalığı gibi raşitizm altında yatan bir sağlık sorunu nedeni varsa, bu hastalığın tedavi edilmesi ve kontrol altına alınması gerekir.

Raşitizm Nasıl Önlenir?

Her bir insanın D vitamini ihtiyacını tahmin etmek çok zordur. Çünkü vitaminin ne kadarının güneş ışığı altında cilde sentezlendiğini ölçmek güçtür.

Güneş ışığının yoğunluğunun daha düşük olduğu ülkelerde, raşitizmi önlemek için D vitamini takviyesi sağlamak önemlidir. Bu aşağıdakileri içerebilir:

 • Zenginleştirilmiş süt, bebek maması ve diğer gıda ürünleri
 • Günlük D vitamini takviyesi uygulaması

Güneş ışığının çok olduğu alanlarda, raşitizmi önlemenin en iyi yolu, güneş ışığından yararlanmaktır. Güneş ışığına maruz kalmak, D vitamininin iyi bir kaynağı olmasına rağmen, fazla aşırı ısınmamak önemlidir. Fazla güneş ışığına maruz kalmak, güneş yanığına ve sonunda cilt kanserine yol açabilir.

Raşitizm Risk Faktörleri ve Komplikasyonları

Raşitizm için risk faktörleri şunları içerir:

 • Yoksulluk: Raşitizm, zayıf çocuklar arasında ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olması nedeniyle, yeterli beslenmeye erişim sınırlı olan bölgelerde görülebilir.
 • Güneş ışığı: Yeterince güneş ışığı almayan çocuklar, yeterli D vitamini almaları için daha iyi beslenmelidir.
 • Malnutrisyon: Raşitizm, şiddetli kuraklık ve açlık olan bölgelerde kötü beslenme nedeniyle daha sık görülür.

Aşağıdaki raşitizm komplikasyonları ortaya çıkabilir:

Tedavi edilmediği takdirde, raşitizm olan bir çocuk kemik kırılmasına daha yatkındır. Raşitizm şiddetli ve uzun süre devam ederse, kalıcı kemik şekil bozuklukları olabilir.

Aşırı düşük kan kalsiyum düzeyleri kramplara, nöbetlere ve solunum sorunlarına yol açabilir.

Kalp kası güçsüzlüğü, ancak bu komplikasyon nadirdir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/rasitizm/

Raşitizm Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Raşitizm Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Raşitizm D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır.

Her yaşta görülebilen fakat genellikle bebeklerde daha sık rastlanan ve kemik gelişimini etkileyen raşitizmin en güzel tedavi yöntemi; her fırsatta güneşlenmek, denize girmek ve haftada 2-3 defa ılık banyo yapmaktır. Bu yöntemlere ek olarak düzenli olarak balık yemek veya balık yağı tüketmek de, raşitizm tedavisinde işe yaramaktadır.

Her yaşta görülebilecek olan hastalığın, yetişkinlerde görülme sıklığı daha azdır. Her ne kadar dikkatli beslenilse de; kalsiyum emiliminde sorun yaşanabilir ve hastalık görülebilir.

Zaten D vitamini ile doğru orantıda ilerlediğinden en temel ihtiyaç Güneş'tir. Beslenmeye ek olarak alınan balık yağları faydalı olabilir. Hastalık geçicidir ve çoğu zaman kolaylıkla iyileşir.

Bazı durumlarda ise kronik hale gelebilir ve sürekli tekrar edebilir. Tedavi ardından tekrar tekrar görülebilir.

Böyle durumlarda tedavi kesilmemeli ve takviyeler uzun vadelere yayılmalıdır. Raşitizm hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Solunumla, dokunmakla, ortak eşya kullanımıyla kesinlikle bulaşmaz.Raşitizm hastalığının tanısı günümüzde oldukça kolay yapılabilmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Önlemleri ve Tedavisi Nelerdir?

Örneğin bebeklerde tedavi edilirken doktor tavsiyelerine eksiksiz uyulmalıdır. Kemiklerin bir röntgeni alınmalı, kan tahlilinde; D vitamini, kalsiyum, fosfor gibi maddelerin incelenmesi yapılmalıdır. Tüm tetkiklerden sonra hastalık varsa ortaya çıkacaktır.

Raşitizm Hastalığı Nedir?

Halk arasında kemik zayıflığı olarak bilinen raşitizm, kemiklerdeki kalsiyumun depolanmasında yaşanan sıkıntılardır. Kemiklerde depolanan kalsiyum azalınca birçok ciddi hastalık ortaya çıkar.

Kemiklerin şekillenmesi normalden farklı gelişir ve düzensizdir. En çok 3 aylık ve 2 yaş arasındaki bebeklerde görülür. Bebeklik döneminde alınan D vitamini damlasının önemi bu aşamada büyüktür.

Raşitizm hastalığı zeka geriliği gibi olayları tetiklemez.

Raşitizmin Nedenleri Nelerdir?

 • En temel nedeni D vitamini eksikliğidir. D vitamini doğrudan kemik gelişimi ile alakalıdır. D vitamini eksikliğinde kalsiyum emiliminde sorun yaşanır.
 • Kalsiyum emiliminde, D vitamini dışında yaşanan aksaklıklar.
 • Genetik nedenler de raşitizm üzerinde etkilidir. Eğer geçmişte bu sorun yaşanmışsa kontrollere daha fazla özen gösterilmelidir.

Raşitizmin Belirtileri Nelerdir?

 • Bebeklik döneminde kafatasının çok terlemesinde ciddi artış yaşanır.
 • Bebekler, kendi yaşıtlarındaki bebeklere göre daha zor hareket eder. Ani hareketleri çok ağır yaparlar.
 • Erken fark edilmezse ileride havale ya da nöbetler görülebilir.
 • Raşitizm hastası çocukların alın bölgeleri olması gerekenden çok geniştir.
 • Bebeklerde karın bölgesinde fark edilen şişlik görülebilir.
 • Diş çıkarma evresi, hastalık mevcutsa gecikebilir.
 • Bebeğin boyu, normal sınırların altında kalabilir.
 • Bebeklerde el ve ayak bileklerinde olması gerekenden daha fazla olan kalınlıklar görülebilir.
 • Yetişkinlerde kemiklerde yamukluk, düzensizlik, bozukluk en sık görülen belirtilerdir.

Raşitizmden Korunma Yolları Nelerdir?

Özellikle bebeklerde hastalıktan korunmak adına kesinlikle D vitamini takviyesi aksatılmamalıdır. Beslenmeye ekstra özen gösterilmeli, yumurta, peynir, ton balığı, somon balığı tüketilmeli ve kişisel temizliğe önem verilmelidir. Çünkü alınan mikroplar da direnci düşürür.

Düzenli olarak doktor kontrolleri yapılmalı çok ilerlemeden D vitamini eksikliği giderilmelidir. Başlangıç aşamasında takviye almak yerine güneşten faydalanmak mümkünse; güneşlenilmelidir. Bebekleri mutlaka günde 2 saat güneşli ortamlarda bulundurmalısınız.

Yetişkinler de tatil dönemlerinde güneşlenmeyi ihmal etmemeliler. Hamileler de D vitamini değeri 100’ün üzerinde olmalıdır. Böylelikle hastalığın bebeğe, anne karnında etki etmesi engellenir. Bebeklerin enfeksiyonel hastalıklardan korunması gereklidir.

Böyle durumlar, bağışıklık sistemine zarar verir ve kalsiyum emiliminde sorunlara neden olabilir. (Bakınız: Bağışıklık Sistemi Nedir?)

Raşitizmin Tedavisi Nedir?

Hastalığın durumu tedavinin yöntemini belirler. İlerlemiş bir raşitizm söz konusuysa; yüksek dozlarda D vitamini takviyesine başlanır. İlk seferde oldukça yüksek doz ağız yoluyla verilir. Başlangıç aşamasındaysa; günlük olarak D vitaminine başlanır.

Yetişkinlerde görülme riski daha azdır ama görülürse; yine D vitamini takviyesine başlanır ancak bu iğne şeklinde olabilir. Yaşlandıkça risk yükselir ve kemikler zayıflar bu sebeple yaşlılarda da sık görülebilir. Böyle durumlarda hastalığın seviyesine göre ağızdan ya da iğne yoluyla alınabilir.

Yaşlılık döneminde direnç azaldığı için iyileşme süresi daha uzundur.

Источник: //bilgihanem.com/rasitizm-nedir/

Raşitizm Nedir? Raşitizm Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Raşitizm, çoğunlukla D vitamini eksikliğine bağlı olan, genellikle 6-18 aylık çocuklarda görülen kemik hastalığıdır. Kemik oluşumunun tam olmaması nedeniyle tedavisi geciktirilmiş, ihmal edilmiş hastalarda uzun kemiklerde şekil bozukluğu olur.

Günümüzde ender rastlanan bir hastalık olan, oysa 19. yüzyıl başlarında Kuzey Avrupa ülkelerinde doğan çocukların yaklaşık %90’ının 4 yaşına gelmeden ölmelerine yol açan raşitizm, omurga, kol ve bacak kemiklerinde biçim bozukluklarına yol açar. Başlıca nedeni güneş yetersizliğine bağlı D vitamini eksikliğidir.

Çok ender rastlanan bir nedeni de, bazı böbrek borucukları hastalıklarıdır. D vitamini eksikliğinden kaynaklanan raşitizm, biçim bozuklukları bırakarak kendiliğinden iyileşme gösterir. D vitamini iyileşmeyi sağlasa da, doğuştan başlanarak 18.

aya ya da 2 yaşına kadar D vitamini vermek yoluyla ortaya çıkmasını önlemek daha doğru bir yöntem olur.

Raşitizm Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

En önemli nedeni güneş yetersizliğine bağlı D vitamini eksikliğidir. Ayrıca, daha ender olmakla birlikte, bağırsaklardan yeterince D vitamini emilememesi de raşitizme neden olabilmektedir.

D vitamini dışında kalsiyum ve fosfat minerali eksikliği de kemik gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Çoğunlukla yeteri kadar güneş görmeyen, sıhhi olmayan, rutubetli, karanlık ve basık tavanlı evlerde yaşayan, yeteri kadar süt içmeyen (özellikle de anne sütü), yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda görülür. Hastalık genellikle 2 yaşında belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Raşitizmin belirtileri yaşa göre değişir. En sık görüldüğü dönem olan ilk yaş içerisindeki belirtiler, kandaki kalsiyum ve fosfor düzeylerinin düşüklüğüne bağlıdır ve kemik belirtileri ortaya çıkmadan önce görülür.

Raşitizmin diğer belirtileri, kemiklerde kalsiyum birikiminin yetersizliğine bağlıdır. Raşitizmde kemik belirtileri önce kafa kemiklerinde, 4- 10 aylıkken göğüs kafesinde, altı aydan sonra kol ve bacaklarda görülür. Bunun nedeni, D vitamini eksikliğinin etkisinin hızlı büyüyen kemiklerde daha belirgin olmasıdır.

Raşitizm Belirtiler Genel Olarak Şunlardır:

1- Nedeni açıklanamayan huzursuzluk gibi belirtilerden havale geçirmeye kadar değişir.

2- Raşitizmli bebeklerde hipotoni belirgindir, kasları gevşek ve güçsüzdür, bu nedenle karınları şişkin ve yanlarayaygındır (kurbağa karnı).

3- Geç oturur, geç emekler ve geç yürürler.

4- Özellikle başında daha belirgin olmak üzere fazla terleme vardır.

5- Solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık vardır.

6- Bazıları kabızlık çeker, bazıları da ishal olur.

7- Uyku düzensizlikleri, huzursuzluk ve kansızlık görülür.

Raşitizm Nasıl Teşhis Edilir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın teşhis aşamasında ailenin belirtilere uygun olarak doktor desteği alması çok önemlidir. Kemik filmi çekilmesi ve kan tahlili ile kalsiyum, fosfor ve alkalen fosfataz düzeylerinin ölçümü teşhis için yeterlidir. Bu noktada çocuğun hasta olup olmadığı ve kemiklerindeki zayıflık ortaya çıkacaktır.

Tedavi noktasında,hastalığın ve hastanın durumuna göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır, eğer hastalık ileri boyuttaysa yüksek doz D vitamini bir seferde ağızdan verilir, hastalık başlangıç sürecindeyse D vitamini günlük olarak 2-3 ay gibi bir süre boyunca devamlı olarak ağızdan verilir.

 Tedavi sürecine doktor karar verir iki yöntemde kesin sonuca ulaştırır fakat yan etkileri de mümkündür. Bir anda yüksek doz D vitamini alan bünye buna olumsuz tepki de verebilir. Çocuklarda görülen tedavi,yaşlı bünyeye de aynı şekilde uygulanmaktadır. Belli bir yaşa ulaştıktan sonra raşitizm ortaya çıkmaktadır.

Yine ilaç tedavisi uygulanmaktadır ancak vücut dirençsiz olduğu için iyileşme süreci daha fazla zaman almaktadır.

Kaynak: Wikipedia, Bilgiustam.com ve MEGEP Yayınları

Источник: //www.tech-worm.com/rasitizm-nedir-rasitizm-nedenleri-ve-belirtileri-nelerdir/

Raşitizm Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Raşitizm Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 14:21

Raşitizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Omurgakol ve bacak kemiklerinde görülen şekil bozukluklarına neden olan kemik hastalığınaraşitizm denilmektedir.

Günümüzde sıklıkla görülmemektedir fakat görülen bir hastalıktır. Bu hastalık 6 ay ve 18 ay içinde bebekler de görülmektedir.

 Raşitizm kalsiyum ve fosfor metabolizmasına bağlıdır.

Genel olarak D vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Raşitizm genellikle bebeklerde görülmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliği ile meydana gelmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliği, D vitaminini dışarıdan alamama nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle güneşten alınan D vitamini bu konuda önem taşımaktadır. 

Raşitizm Nedenleri Nelerdir?

 • D vitamini eksikliği
 • Bağırsak hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Genetik durumlar
 • Güneş görmemek

Raşitizm genel olarak nedeni D vitamini eksikliğidir. Bazı bağırsak hastalıkları da emilime bağlı olarak raşitizme neden olmaktadır.

Raşitizm, D vitamini alımı bozukluğu nedeniyle sıklıkla görülmektedir. Genel olarak D vitamini eksiliği nedeniyle meydana gelmektedir. D vitamini eksikliği böbreklere bağlı görülerek ortaya çıkmaktadır ya da dışarıdan alıma bağlı olarak D vitamini eksikliği ortaya çıkmaktadır.

 Sıklıkla bebeklerde görülen raşitizm anne sütü içmeyen bebeklerde daha çok yaşanmaktadır. 

Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm görünüm olarak çarpık bacaklar ile belirti vermektedir. Genel olarak farklı belirtileri de bulunmaktadır. Bebek ve çocuklarda huysuzluk, en sık görülen belirtileridir. Aşırı ve sürekli terleyen bebeklerde ve çocuklarda bu durum dikkate alınmalıdır.

İshal ve kabızlık durumu dikkate alınarak gözlenmelidir. Ayaklarda görülen düz tabanlık için doktora başvurulmalıdır. Düz taban farklı hastalıklarda da görülmektedir. Bu nedenle ayak yapısı incelenmelidir.

Cilt renginde görülen farklılıklar ve kaslarda gevşeklik gibi belirtiler vermektedir. Kaslarda gevşeklik iskelet sistemindeki sorunları anlatmaktadır. Kansızlık sadece raşitizmin belirtisi değildir. Birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu nedenle kansızlık için testler yapılmalıdır.  

Diğer çocuklara oranla büyüme geriliği görülmektedir. Bacaklarda eğrilik, bilek bölgelerinde şişlik, kalça kemiğinin ve kemiklerin ağrıması yaşanmaktadır. Kafatasının normal olmama durumu, yani bıngıldağının kapanmaması gibi durumlar raşitizm belirtileridir.

 • Çarpık bacaklar
 • Huysuzluk
 • Aşırı terleme
 • İştahsızlık
 • Kabızlık
 • İshal
 • Kansızlık
 • Kaslarda gevşeklik
 • Deri renginde solukluk
 • Düz tabanlık
 • Bacak eğrilikleri
 • Kafatasının normal olmaması
 • Diş yapısında ve dişlerde bozukluklar
 • Büyüme geriliği
 • Kas spazmları ve zayıflıkları
 • Kalça kemiğinin ve genel olarak kemiklerin ağrıması
 • Kemiklerin çabuk kırılması
 • Bilek bölgelerinde şişlikler
 • Bedenin bazı bölgelerinde hareket ettirememe durumu

Raşitizm Nasıl Tespit Edilmektedir?

Raşitizmin tespit edilmesi için bazı testler gerekmektedir. Bu testler teşhis koyulması için yapılmaktadır. Testler sonucunda teşhis koyulmaktadır.

Raşitizm tespiti için yapılan testler

 • Kemik filmi
 • Kan tahlili
 • Kalsiyum ölçümü
 • Fosfor ölçümü
 • ALP ölçümü

Raşitizm Tedavileri Nelerdir?

Raşitizm belirtileri görülen bebeklerde acil müdahale yapılmalıdır. Görülen belirtiler dikkate alınarak tedbir alınmalıdır. Hastalığın ileriye gitmemesi için çözüm sağlanmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Raşitizm tedavisi zorlu bir tedavi değildir. Hastanın doktor kontrolüne alınması gerekir.

Bu hastalığa neden olan D vitamini eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. D vitamini eksikliği giderilmesin de uygulanacak yöntem ve doz alımı doktor kontrolü halinde olmalıdır. Aşırı doz zehirlenmelere sebebiyet vermektedir. Aynı zaman birçok hastalığa yol açmaktadır. Böbrek yetmezliğine neden olmaktadır.

Hatta ölümlere dahi neden olabilir. Bu yüzden tedavi süresince doktor kontrolü halinde olmalı ve doktorun tedavi uygulamalarına uyulmalıdır. Ağız yolu ile doz doz verilmektedir. Bazı hastalarda ise kaslara enjekte edilerek verilmektedir. Aynı zamanda kalsiyum takviyesi de yapılmaktadır.

Tedavi yöntemi hastanın hastalık derecesine göre doktor tarafından seçilmektedir.

Önerilen İçerik;

► Kas Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/rasitizm-nedir-belirtileri-ve-tedavisi-nelerdir-9767h.htm

Raşitizm: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

Raşitizm Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Kalsiyum ve fosfor gibi kemiklerin gelişiminde çok önemli rol oynayan minerallerin kemiklerde yeterince bulunmamasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa raşitizm denir.

Her yaşta görülmesine rağmen, sıklıkla çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak oluşan raşitizm görülür. Çoğunlukla 3 ay- 2 yaş arası çocuklarda ortaya çıkar.

Türkiye’ de görülme sıklığı yüzde 5-6 arasındadır fakat bazı bölgelerde bu oran çok daha fazladır.

Eksikliğinde raşitizm görülen D vitaminine ayrı bir parantez açmak gerekir. D vitamini çocuklarda büyüme için gerekli olan kalsiyum ve fosfor dengesini ayarlar. Bu mineraller D vitamini sayesinde bağırsaktan emilir.

Besinlerle alınan ve güneş ışığı sayesinde ciltte sentezlenen bu vitamin vücudun gereksinimi için temel kaynaklardan biridir. Güneşin faydalarından biri de budur. Bebeklerin vücudunun haftada yirmi dakika kadar güneş görmesi çok faydalıdır.

Gerektiğinde başın güneş ışığından korunarak kol ve bacakların çok fazla güneşte kalmamak şartıyla gün ışığına maruz kalması D vitamini sentezi için gereklidir.

Besinlerle bu vitamini yeterince almak için zenginleştirilmiş besinler gerekir. Balık ürünleri ve balık yağı dışında günlük ihtiyacı karşılayacak miktarda D vitamini her besinde yoktur.

Özellikle henüz anne sütüyle beslenen bebeklerde bu vitaminin de ek olarak verilmesi gerekir. Çünkü anne sütünde bulunan miktar bebeğin ihtiyacını karşılamaya yetmez. Henüz doğmamış, anne karnındaki bebek D vitamini ihtiyacını anneden karşılar.

Annede yeterli miktarda bulunmuyorsa, bebek D vitamini eksik doğar. Bu da raşitizme neden olur.

RAŞİTİZMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her yaşta farklı belirtileri vardır. Bebeklerde görülen D vitamini eksikliğine bağlı raşitizmde kandaki kalsiyum ve fosfor miktarları normal bulunması gereken miktardan daha azdır. Sebebi bir çok faktöre bağlı olabilir.

Vücut yapısında da bazı farklılıklar göze çarpar. Diş daha geç yaşlarda çıkar, el ve ayak bilekleri normalden daha geniştir. Yalnız bu geç diş çıkmasının sebebi sadece D vitamini eksikliği değildir.

Bu yüzden her dişi geç çıkana D vitamini verilmemelidir. Göğüste küçük şişlikler vardır ve çökmeler oluşabilir. Hastalık ilerledikçe büyüme geriliği, yaşıtlarından kısa kalma gözükür. Yürürken bacaklarda eğrilik vardır.

Bu sorunlar kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkar.

Raşitizmli bebeklerin yürümesi ve emeklemesi geç olur. Kaslar zayıftır. Anneler bebeğin başının terlediğini söylerler. Bu belirtilerin tek tek görülmesi raşitizm olduğunu düşündürmez. Bunlardan birkaçı birlikteyse raşitizm düşünülebilir.

Bazı hastalıklar sonucu ya da genetik faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Kemik filmi, kan tahlili, kan kalsiyum, fosfor ve ALP (alkalen fosfataz) düzeyleri ölçümü ile belirlenebilir. Fakat klinik bulgular teşhis konması için genelde yeterli olmaktadır.

RAŞİTİZM TEDAVİSİ

Raşitizm tedavisi zor değildir. Eksik olan D vitamininin yerine konmasıyla tedavi edilir. Fakat belirtilen dozlarda alınması gerekir. Doktor kontrolü olmadan alınan D vitamini vücutta zehirlenmeye neden olabilir. Hatta böbrek yetmezliği ve ölümle bile sonuçlanabilir.

Ya uzun süreli düşük doz verilir ya da kısa bir sürede yüksek bir doz verilir. Genelde ağız yoluyla alınır. Bazen kas içine enjekte edilir. Bu iki tedaviden biri hastanın durumuna göre tercih edilir. Gerektiğinde kalsiyum takviyesi de yapılır.

RAŞİTİZMDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Raşitizmden korunmak ve özellikle çocukları bu durumdan korumak için güneş ışığı görmelerini sağlamak gerekir. Bunun için çocukları açık havada tutmak gerekir. Çünkü pencere camı D vitamini sentezlenmesi için gerekli ultraviyole ışınının geçmesini önlemektedir. A.B.

D’ de yapılan bir araştırmada haftada 10 dakika sadece altında bez bağlı olarak vücudu çıplak şekilde ve yüz, el, ayak açık şekilde haftada 2 saat kadar güneş ışığına maruz kalmanın yeterli olduğunu göstermiştir.

Aynı şekilde hamile annelerin de güneş ışığında kalması bebeğin D vitamini kazanması için son derece faydalıdır.

Bunun dışında anne sütüyle beslenen çocuklara, D vitamini ilave olarak verilmelidir. Bu ağız yoluyla kolaylıkla yapılır. Ama miktarını iyi belirlemek gerekir. Bunun için bir uzman doktordan yardım almanızda fayda vardır.

Hazır mama ile beslenen çocuklarda takviyeye gerek yoktur. Zaten bu besinlerde bebeğin gelişimi için gereken takviye yapılmıştır. İlk altı ay anne sütü bebeğin beslenmesi için yeterlidir. Anne, süt vermeyi kestikten sonra da bebeğe D vitamini verilmesi en az 1 yıl boyunca devam etmelidir.

Bir diğer yöntem, daha besin hazırlanırken takviye yapılmasıdır. Günümüzde bizde ve özellikle batılı ülkelerde bu uygulama yapılmaktadır. Mineral ve vitamin yönünden zenginleştirilmiş süt ve yoğurtlar satılmaktadır.

Bu uygulama ileride oluşacak kemik erimesi gibi çeşitli rahatsızlıkları da önlemeye yardımcı olacaktır.

Источник: //xn--salk-1wa3i.net/rasitizm.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi