Raynaud hastalığı nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

içerik

Raynaud Fenomeni nedir? Reyno hastalığının belirtileri ve tedavisi

Raynaud hastalığı nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Raynaud hastalığı genellikle el ve ayak parmaklarındaki kan damarlarını etkileyen nadir görülen bir hastalıktır. Soğuk veya yoğun stres kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu olduğunda, kan derinin yüzeyine ulaşamaz ve etkilenen alanlar beyaz ve mavi olur.

Kan akışı döndüğünde cilt kırmızıya döner veya karıncalanır. Ciddi durumlarda kan akışı kaybı yaralara veya doku ölümüne neden olabilir.

Sigara, stres ve soğuk havanın tetiklediği bu hastalık kimi zaman romatizmanın da habercisi olabilmektedir.

Raynaud fenomeni neden olur?

Sigara, ağır duygusal stres ve soğuk hastalığı tetikleyen en bilinen sebeplerdir. Bunun yanı sıra uzun süre kullanılan çeşitli ilaçların yan etkileri de bu hastalığa neden olabilir.

Özellikle eskiden daha çok kullanılan bazı migren – baş ağrısı ilaçları ve eski jenerasyon bazı kalp ilaçları bu hastalığı tetikleyebilir.

Genellikle bu şikayetleri olan hastalar, damar tıkanıklığı yaşayan hastaların aksine daha genç yaştadır.

Ağır sınav ve iş stresi yaşayan genç yetişkinlerde hatta bazen çocuklarda da görülebilir. Soğuk bölgelerde yaşayan, soğuk ortamlarda çalışan insanlarda şikayetler artar.

Bazen ileri derecede bulgular veren Raynoud, tıkayıcı damar hastalıklarının son dönemlerindeki kadar ciddi sonuçlar verebilir.

Cushing sendromu nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Reyno hastalığının belirtileri

 • El ve ayaklarda üşüme, ağrı, morarma, karıncalanma,
 • Soğuk veya güçlü duygulara maruz kalma değişiklikleri tetikleyebilir
 • İlk olarak parmaklar, kulaklar veya burun beyazlaşır ve sonra maviye dönüşür
 • Kan akışı döndüğünde alan kırmızı renkte olur ve daha sonra normale döner
 • Her periyot bazen birkaç dakika sürebilir
 • Her iki taraftaki aynı parmaklarda sorunlar yaşanabilir
 • Ağrı nadiren ciddidir ama ataklar kötüyse, etkilenen parmaklarda ağrılı ülser oluşabilir.

Buerger hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi

Soğuk havalarda kalın eldiven veya çoraplar giymek genellikle Raynaud’un hafif belirtileriyle baş etmede etkilidir. Durum daha şiddetli olduğunda ilaçlardan faydalanılabilir. Tedavinin amaçları şunlardır:

 • Atakların sayısını ve şiddetini azaltmak
 • Doku hasarını önlemek
 • Altta yatan hastalığı veya tedavi etmek

Raynaud fenomeni ilaç tedavisi

Belirtilerinizin nedenine bağlı olarak, kan damarlarını genişletmek ve kan dolaşımını kolaylaştırmak için doktorunuz bazı ilaçlar yazabilir.

Örneğin nifedipin (Afeditab CR, Procardia, diğerleri), amlodipin (Norvasc), felodipin ve isradipin gibi kalsiyum kanal blokerleri elleriniz ve ayaklarınızdaki küçük kan damarlarını gevşeterek atakların sıklığını ve şiddetini azaltır.

Ayrıca cilt yaralarını iyileştirmek için parmaklarınıza uygulayabileceğiniz nitrogliserin kremi de tedavinin bir parçası olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Bazı şiddetli Raynaud vakaları için, tedavi seçenekleri olabilecek prosedürler şunlardır:

Sinir cerrahisi

Ellerinizdeki ve ayaklarınızdaki sempatik sinirler, cildinizdeki kan damarlarının genişlemesini ve daralmasını kontrol eder. Bu sinirleri kesmek onların verdikleri aşırı tepkileri bitirir.

Etkilenen el veya ayaklara yapılacak küçük kesiklerle doktor kan damarlarının etrafındaki bu küçük sinirleri çıkarır.

Bu cerrahi operasyon başarılı olursa, atak sıklığı ve süresi azalabilir.

Kimyasal enjeksiyon

Doktorlar, etkilenen el veya ayaklarda sempatik sinirleri bloke etmek için lokal uyuşturucular veya Botox gibi kimyasallar enjekte edebilir.

Semptomlar geri dönerse veya devam ederse prosedürün tekrarlanması gerekebilir.

 Çeşitli adımlar ve yaşam tarzı değişiklikleri  Raynaud ataklarını azaltabilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Örneğin;

Sigarayı bırakın!

Sigara gibi tütün ürünlerinin kullanmaktan kesinlikle vazgeçilmeli ve dumanlı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Sigarayı bırakmakta zorluk yaşayanlar, biyorezonans gibi alternatif yöntemleri deneyebilir veya sigara bıraktırma klinikleri üzerinden profesyonel yardıma başvurabilir.

Kendinizi soğuktan koruyun!

Soğuktan ve soğuk ortamlardan mümkün olduğunca uzaklaşılmalı. Soğuğa çıkmadan önce özellikle eldiven ve kalın çorap giyilmeli, soğuk su ile temas azaltılmalı, soğuktan koruyucu yağ bazlı kremler kullanılmalı. Elle bulaşık veya çamaşır yıkamak zorunda olanlar mutlaka eldiven kullanmalı. Çok ileri vakalarda mümkünse yaşanılan bölgeden daha ılıman iklimli bir bölgeye taşınılmalı.

Kişinin kendini aşırı üzüntü, heyecan ve korku gibi stres artırıcı bir ruh halinden korumayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu sürece çeşitli gevşeme teknikleri, bedensel ve ruhsal egzersizler ile başlanabilir. Ancak stresle tek başına başa çıkılamıyor ise psikolojik destek ve gerekirse ilaç destekli psikiyatrik tedavi gerekebilir.

Egzersiz yapın!

Egzersiz sağlığa diğer faydaları yanında kan dolaşımınızı arttıracaktır. Eğer İkincil Raynaud’nuz varsa, soğuk ve açık havada egzersiz yapmadan önce doktorunuzla konuşun.

Ginkgo

Ginkgo biloba uzun bir süredir kan damarlarını genişletici ve dolaşım sistemi için uyarıcı olarak bilinmektedir.

Etkilidir ama yavaş çalışır, çünkü sisteminizde tüm ginkgo bilobaların birikmesi birkaç ay sürer.

Bununla birlikte, Raynaud hastalığı semptomlarını yaklaşık % 50 oranında azalttığı ve yüzlerce yıldır farklı dolaşım sorunlarının tedavisinde kullanıldığı kanıtlanmıştır.

B3 vitamini

B3 vitamini, cildin yüzeyine kan akışını arttırmakta ve kan damarlarının genişlemesini sağlamakta önemli bir rol oynar.

Niasin olarak da bilinen B3 vitamini açısından zengin deniz ürünleri, domuz eti, tavuk, karaciğer, portobello mantarları, yeşil bezelye ve ayçekirdeği gibi gıdaların tüketimini arttırmak Raynaud semptomlarında önemli oranda azalma sağlayabilir.

B Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Potasyum, sodyum ile birlikte vücuttaki sıvı dengesini ve kan damarlarının ve arterlerin genişlemesini kontrol eden önemli bir mineraldir.

Raynaud el ve ayaklara kan ve oksijen akışını azalttığı için, muz ve diğer potasyum dolu yiyecekler tüketmek atakların sayısını azaltabilir.

Potasyum, kardiyovasküler sistem boyunca gerginliği azaltır, böylece Raynaud’un semptomları daha az fark edilir bir etkiye sahip olur.

Potasyum nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları nelerdir?

Zencefil

Zencefil, dolaşım sorunları ile mücadele eden insanlar için uzun zamandır önerilen bir besin.

Aynı zamanda vücuda soğuk hava koşullarında ek ısı sağlayan “sıcak” bir gıda olarak kabul edilir.

Bu nedenle, zencefil ve zencefil çayı, Raynaud hastalığının hem soğuktan hem de kan damarlarının daralmasından kaynaklanan sorunlarına iyi gelebilir.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

E vitamini

Tocoferol olarak da bilinen E vitamini, cildi güçlendiren bir ajan olarak bilinir ve aynı zamanda diğer hücrelerin, özellikle de kan damarlarının bütünlüğünü de koruyabilir.

İşte bu yüzden, Raynaud fenomeninin doğal tedavisinde, E vitamini çok önemlidir.

Avokado, fındık, deniz ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler gibi besinler yiyerek, E vitamini seviyenizi uygun şekilde yüksek tutabilirsiniz.

E vitamini, hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

C vitamini

Narenciye ve diğer C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, Raynaud hastalığının etkilerini azaltmanın harika bir yoludur.

C vitamini, bir antioksidan ve bir bağışıklık sistemi uyarıcısı olmasının yanı sıra, yeni cilt hücrelerinin oluşturulması, damarların hasara karşı korunması ve kolajen yaratılması dahil olmak üzere yüzlerce vücut fonksiyonu için gerekli bir vitamindir.

C Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Rahatlama teknikleri

Kaynaklar ve referanslar: 1- Home Remedies For Raynaud’s Disease, 2- Raynaud's Phenomenon, 3- Raynaud's Disease

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/raynaud-fenomeni-nedir-reyno-hastaliginin-belirtileri-ve-tedavisi/

Raynaud Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedevisi

Raynaud hastalığı nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

raynaud hastalığı nedir, belirtileri ve tadavisi

Bir tür dolaşım sistemi bozukluğu olarak da bilinen ve toplumda daha çok Raynaud Fenomeni şeklinde adlandırılan Raynaud hastalığı, dışarıdan bakıldığında hastalarda kötü bir görünüme neden olduğu için kişilerin sosyal hayatını çoğu durumda fazlasıyla etkileyebilmektedir.

 Raynaud hastalığı, genellikle havanın aşırı soğuk olduğu zamanlarda ya da kişilerin gündelik hayatlarında fazlasıyla stres altına girdikleri anlarda daha sık gözlemlenebilmektedir.

Bugün dünya üzerinde pek çok kişide görülen Raynaud Fenomeni, nadiren kötü huylu olsa da yarattığı dış izlenimden ve damarlara hasar vermesi nedeniyle vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Vücutta yer alan atardamarların normale göre aşırı derecede büzüşmesi sonucunda vücudun uç kısımları olarak da nitelendirilen parmaklara, buruna ya da kulaklara yeterince kan gitmemesi durumunda Raynaud hastalığının meydana geldiği bilinmektedir.

Raynaud Hastalığının Nedenleri

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda Raynaud hastalığının en çok titreşim gücü şiddetli olan el aletlerinin kullanılmasıyla, soğukla ve stres altında kalmakla ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Tüm bunların dışında bu rahatsızlığı tetikleyebilecek olan diğer etkenlere ise birkaç madde üzerinden açıklama getirilebilmektedir.

Romatizmal Eklem İltihabı: Bazı kişilerin bağışıklık sistemlerinde doğdukları andan beri bulunan bir bozukluk sonucunda ortaya çıkan romatizmal eklem iltihabı, çoğu durumda Raynaud hastalığına da neden olabilmektedir.

Sklerodermi: Deri sertleşmesi rahatsızlığı olarak bilinen Sklerodermi, kan damarlarında şiddetli kasılmalara sebep olarak Raynaud hastalığına davetiye çıkarabilmektedir.

Lupus Rahatsızlığı: Vücudun bağışıklık sisteminin doku ve organlara saldırmasıyla açıklanabilen kronik bir rahatsızlık olan Lupus nefriti de benzer şekilde Raynaud hastalığı nedenleri arasında sayılabilecek tetikleyicilerinden birisidir.

raynaud hastalığı nedir

Damar Tıkayıcı Hastalıklar: Çok çeşitli isimlerle adlandırılabilen damar tıkayıcı hastalıklar, kan akışını engelledikleri için zaman içerisinde Raynaud hastalığı neden olur noktasında etkili olabilmektedir.

Burger Rahatsızlığı: Genellikle sigara içen kişilerde gözlemlenen ve hem kol hem de bacak atardamarlarında tıkanıklık meydana getiren Burger hastalığı, tedavi edilmediği takdirde Raynaud hastalığının en önemli nedenlerindendir.

Kas İltihabı Hastalıkları: Özellikle çizgili kaslarda şiddetli hasarların meydana gelmesine bağlı olarak, yine bu kasların zayıflaması sonucunda kanın vücutta yeterli şekilde pompalanamaması neticesinde Raynaud hastalığının görülmesi mümkün olabilmektedir.

Nükseden Travmalar: Vücutta iç ve dış etkenlerle meydana gelen ve sürekli tekrar eden travmalar da aynı şekilde Raynaud rahatsızlığının ortaya çıkma nedenlerine örnek olarak verilebilmektedir.

Raynaud hastalığında bazı belirgin bulgular gözlemlenebilmektedir. Bu Raynaud hastalığı belirtileri fark edilmesi halinde ise kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman bir doktora görünmeleri tavsiye edilebilmektedir.

Uç Noktalarda Renk Değişikliği: Raynaud hastalığının belirtileri arasında ilk sırada yer alan renk değişikliği, hastalıklı bölgeye yeterince kan gitmemesi neticesinde kendini göstermekte ve söz konusu bölge bir müddet sonra beyaz renge dönmektedir.

Kan gitmeme sorununun uzun bir süre devam etmesi halinde de beyaz olan ten rengi mavi tonlarına dönüşmektedir.

Sorunlu bölgelere yeniden kan akışının gitmeye başlaması durumunda ise kanın mevcut alanda göllenmesinden ötürü morarma ve sonrasında da kızararak normal rengine geri dönme durumları gözlemlenmektedir.

Bu hastalıkta çok uzun bir süre problemli dokulara kan gitmemesi halinde nadiren bile olsa kangren ya da çeşitli miktarlarda doku kaybı gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

Uyuşma ve Karıncalanma: Sorunlu bölgelerde kan akışının durduğu ve hastalığın erken evresi olarak da tanımlanabilen birinci aşamada zaman zaman uyuşma ve karıncalanma hissi gibi durumlar Raynaud belirtileri arasındadır.

Şiddetli Ağrı: Hastalığın ikinci evresi olan kanın sorunlu bölgeye yeniden akış sürecinde ise bazı anlarda orta şiddette ağrı hissedilebilmekte ve bu ağrı birkaç saat boyunca sürebilmektedir.

Uyuşma, karıncalanma ve ağrı belirtileri, genellikle birbirini takiben bir döngü içerisinde gerçekleşmekte ve birkaç dakika gibi sürelerle başlayıp hastalığın ciddiyetine bağlı olarak çok daha uzun sürelerle devam edebilmektedir.

raynaud hastalığı belirtileri

Raynaud Hastalığında Tedavisi

Farklı tetikleyiciler nedeniyle kendini gösterebilen Raynaud hastalığı ayrıca tamamen kendi başına da oluşabilmektedir. Böyle durumlarda hastalığın ortaya çıkması engellenemeyeceği için ancak doğru şekilde tedavi yoluna gidilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu nedenle kan damarlarının büzülmesinin önüne geçebilmek amacıyla uygulanabilecek bazı yöntemlere dikkat edilmesi, hastalığın tedavisi konusunda oldukça etkili metotlar şeklinde de nitelendirilebilmektedir.

Buna göre Raynaud hastalığının tedavisi için;

 • Tütün içeren ürünlerden ve kafeinden uzak durulmalıdır.
 • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Stresten mümkün mertebe sakınılmalıdır.
 • Aşırı soğuğa maruz kalınmamalıdır.
 • Kış mevsiminde eldiven kullanılmalıdır.
 • Ayak ve eller dışarıdan gelebilecek her türlü darbeye karşı korunmalıdır.
 • Doktor tavsiyesi ile kan akışını arttıracak ilaç tedavisi uygulanmalıdır.
 • Doktor önerisi ile damar büzülmesini engelleyecek ilaç tedavisi uygulanmalıdır.
 • Damarları büzüştürme özelliği bulunan ilaçlardan uzak durulmalıdır.

Tüm bu önerilere rağmen iyileşmeyen ve artık son evresine gelen Raynaud hastalığında ise hasta bölgelerde büzüşmeye neden olan sempatik sinirlerin kesilme işlemi yapılabilmektedir. Tamamen cerrahi bir yöntem olan bu operasyon, uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmekte ve çoğu durumda yalnızca son çare olarak tercih edilmektedir.

Источник: //saglikloji.com/raynaud-hastaligi-nedir-belirtileri-tedevisi/

Raynaud Hastalığı ve Raynaud Fenomeni Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Raynaud hastalığı nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Raynaud hatalığı el ve ayak parmaklarını besleyen küçük atardamarların soğuğa maruz kaldıklarında aniden kasılarak daralmaları sonucu ortaya çıkan bir damar hastalığıdır.

Raynaud hastalığı durumunda parmaklara giden kan akımının kesilmesine ve buna bağlı olarak solukluğa sebep olan bir durum ortaya çıkar. Raynaud hastalığından el parmakları ayak parmaklarına göre daha sık etkilenir. Raynaud hastalığı primer (neden olmaksızın ortaya çıkan) raynaud hastalığı şeklinde de adlandırılır.

 Sıklıkla genç erişkin (40 yaşın altındaki) kadınlarda görülen raynaud hastalığının nedeni bilinmemektedir.

Raynaud hastalığı belirtileri

Özellikle soğuğa karşı uzuvların vücut ısısı düşer. Raynaud hastalığı Vazospastik bir bozukluk olup, el ve ayak parmaklarının renginin değişmesine neden olur. Raynaud hastalığında görülen belirtiler herhangi bir neden olmaksızın gelişir. El ve ayak parmakları veya vücut soğuğa maruz kaldığında kan akımının kesilmesi sonrası parmakların rengi beyaza döner.

Raynaud hastalığında ataklar heyecanlanma nedeni ile de kendini gösterebilir. Kan akımı tekrar yavaş yavaş başladığında renk mavileşir; parmaklar ısınıp normal kan akımı geri döndüğünde parmakların rengi kırmızı olur. Atak sırasında parmaklarda karıncalanma, yanma ve uyuşukluk olabilir.

Bazı nadir olgularda arter duvarları zamanla kalınlaşır, kan akımında kalıcı azalma meydana gelir; bu gibi bir durumda da parmak uçlarında ağrılı ülserler (yaralar) açılması ve/veya kangren (doku ölümü) oluşması gibi durumlar ortaya çıkar. Raynaud hastalığında sebep vazospazm (damar kasılması) ise parmaklarda nekroz (doku ölümü) görülmez. Nekrozu (doku ölümünü) meydana getiren etken genellikle erkeklerde ateroskleroz (damar içi yağlanma) durumu, kadınlarda da bağ doku hastalığıdır.

Raynaud hastalığı belirtileri

Raynaud hastalığı teşhisi

Raynaud hastalığı teşhisi için yapılan fiziksel muayenede nöbetler dışında bulgular görülmez. Muayene bulgularında deri ve tırnak küçülmeleri, ayak başparmak kıllarının dökülmesi teşhiste yardımcıdır.

Bazı Raynaudlu hastalarda ülser (yara) veya yara izleri, morarma veya kalıcı renk değişiklikleri hastanın fizik muayenesinde görülebilir.

 Primer (nedensiz gelişen) Raynaud hastalığında hastalar genellikle 20-25 yaşlarında, soğuğa karşı hassasiyetliği olan kadınlardır.

Ateroskleroza bağlı ortaya çıkan Raynaud hastalığında hastalar genellikle orta yaş erkekler, nadir olarak da kadınlardır ve hastalık çoğunlukla tesadüfen teşhis edilir ve çoğu hastada sistemik ateroskleroz vardır. Hasta genellikle çok sigara içen bir kişidir.

Bu tip bir hastanın fizik muayenesinde ayaklarda lezyon tespit edilir. Soğukta parmak kan akımının ölçümü, parmaklarda kan basıncının ölçümü gibi testler de yapılır.  Raynaud fenomeninde kan testleri yapılır. Ayrıca bu hastalarda kollajen doku hastalıkları da araştırılır.

Arteriyografi tetkiki gibi tetkik de yapılabilir.

Raynaud hastalığı tedavisi

Raynaud hastalığı tedavisinde öncelikle hastanın ellerini ve ayaklarını sıcak tutması gibi önlemler yer alır. Raynaud hastalarının sigara içmemesi de çok ama çok önemlidir. Bu korunma yöntemleri ile hastaların yaklaşık yarısında düzelme sağlanır.

Şiddetli raynaud hastalığı vakalarında vazodilatator (damar genişletici) ilaçlar, kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaç tedavileri de uygulanır.

Bu tedavi ve korunma yöntemleri ile düzelme sağlanamayan hastalarda damarlarda spazma neden olan sempatik sinirler sempatektomi yöntemi ile kesilebilir; ancak sempatektomi yönteminin faydası genellikle geçicidir.

Titreşimli bir alet kullanımı nedeni ile meydana gelen Raynaud hastalığında, yapılan işin bırakılması gerekebilir.

Raynaud hastalığı ve korunma tedavisi

Raynaud fenomeni nedir?

Raynaud fenomeni el ve ayak parmaklarında meydana gelen bir kan dolaşım rahatsızlığıdır.  Raynaud fenomeni Raynaud hastalığı ile aynı mekanizma, aynı belirtiler ve aynı bulgular ile ortaya çıkar; ancak Raynaud hastalığında altta yatan bir neden bilinmez iken, Raynaud fenomeninde altta yatan bir neden vardır. 

Raynaud fenomeni neden olur?

Raynaud fenomeninin nedenleri arasında ateroskleroz (damar duvarında yağ birikmesi durumu) gibi atardamar hastalıkları, romatoid artrit gibi bağ dokusu hastalıkları, skleroderma, CREST sendromu, kol damarlarının tıkanması, bazı kan hastalıkları, akciğer hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, yaralanmalar, beta bloker ilaçlar gibi çeşitli ilaçların kullanımı gibi nedenler sayılabilir. Raynaud fenomeni pnomatik kompresor zincir testere gibi titreşimli alet kullananlarda meslek hastalığı olarak da ortaya çıkabilir.

Raynaud fenomeni tedavisi

Raynaud fenomeninin tedavisinde Raynaud hastalığında verilen tedavilere ek olarak altta yatan nedenlere göre tedaviler şeklinde de tedaviler uygulanır.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/raynaud-hastaligi-raynaud-fenomeni-nedir/

Raynaud hastalığı – belirtileri ve tedavisi

Raynaud hastalığı nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Raynaud hastalığı, sonuç olarak parmak ve ayak parmaklarında uyuşma, dokularda muhtemel nekroz, parmakların kemiklerinin tahribi ve hatta bazı durumlarda parmakların tamamen nekrozu gibi bir rahatsızlıktır.

Bu, belirli koşullar altında, bu hastalıktan muzdarip olanların çok dar bir kan damarına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Raynaud hastalığının nöbetleri, her şeyden önce, parmakların soğuması veya yorulması, düzenli sigara içilmesi, stres ve endişe ile tetiklenebilir.

Raynaud hastalığı dünyadaki insanların yaklaşık% 4'ünü etkilemekte, kadınlarda erkeklerden beş kat daha fazla hastalanmaktadır. Özellikle 20 ila 40 yaş arası kadınlar arasında hastalık yaygındır.

Raynaud hastalığı, daha soğuk bir iklime sahip ülkelerde, sıcak olanlardan daha yaygındır.

Ancak, pek çoğu, bu hastalığa yakalandıklarından şüphelenmez, yanlışlıkla Raynaud hastalığının semptomlarının parmakların hipotermiye karşı sıradan bir reaksiyonu olduğuna inanırlar.

Hastalığın nedenleri

Bu hastalığın başlıca nedenleri şunlardır:

 • atardamarların anormal çalışması
 • sinir sisteminin anormal işleyişi
 • kalıtsal yatkınlık
 • endokrin sistemi ile ilgili problemler
 • zihinsel travma
 • sigara içme
 • alkol
 • titreşimli ekipmanlarla çalışmak
 • bazı kimyasallarla çalışmak
 • kan damarlarını daraltan ilaçlarla infatürasyon

Nadir durumlarda, hastalığa vücudun aşırı hipotermisi neden olabilir.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın Saldırı aşağıdaki gibidir: parmaklar aniden uyuşturmuştu başlar nedeniyle kan akışı eksikliğinden karıncalanma veya ağrı, deri keskin soluk hissetti ve sonra hücrelerin kan getirmek çıkar oksijen eksikliği nedeniyle mavi dönüşmeye başlarsa, parmakların sonra kaplar, soğuk, Kural olarak tekrar genişlerler ve parmaklar gelen kandan kırmızıya döner. Saldırı, aynı anda hem ellere hem de her iki ayağa yayılır.

İlk aşamada nöbetler kısa ömürlüdür ve sadece bir veya iki parmağın uçlarını kapsamaktadır. Gelecekte, atak birkaç saat boyunca uzatılabilir, büyük olanı hariç tüm parmakları kapatabilir, ardından parmakların şişmesi ve ciltte sabit değişiklikler olur.

Ayrıca, bu hastalıktan muzdarip bazı insanlar, yüzünde hissizlik kaydedilir: bu burun, kulaklar, çene uyuşukluğudur.

Raynaud hastalığına sıklıkla migren eşlik eder. Bazen hastalığın semptomları uçurumun belli bir nedeni olamaz.

Bu rahatsızlığın teşhisi zordur, çünkü semptomlarının bir kısmı diğer hastalıklara çok benzemektedir. Bu semptomların Reynaud hastalığını gerçekten karakterize etmesini sağlamak için uzun süreli takip gereklidir.

Hastalığın tedavisi

Bu hastalık durumunda tedaviden, sinir sistemi ve kan damarlarının normalleşmesini gerektirir.

Genel olarak, hastalık tehli değildir, çünkü çoğu durumda semptomları kolayca ortadan kaldırılır. Bazen hastalıktan tamamen kurtulabilirsiniz:

 • iş yerini değiştirmek
 • iklimi değiştirmek
 • kötü alışkanlıklardan kurtulmak
 • Stres ve mantıksız huzursuzluktan kaçınma
 • vücut hipotermisi kaçınmak

Şüphesiz, Raynaud hastalığı gibi bir hastalıkta, uzuvların sıcak olduğunu sürekli olarak izlemeniz gerekir. Ama unutma ki, soğuk olduğumuz zaman – vücudumuz en önemli organları hipotermiden korur, böylece damarları daraltır.Bunun sonucu olarak parmaklara kan akışı önemli ölçüde azalır. Bu nedenle, hastalığın saldırıları önlemek için, her zaman hava için elbise emin olun.

bir şapka takmak için emin olun, bizim vücut düşük sıcaklıklarda beyin ısınmak için elinden geleni yapacak ve geleneksel kap vücut yardımcı olursa, bu parmaklarında kan damarlarının gerekli sayıda gönderir.

parmaklar, ek olarak, giyim nefes alması gerektiğini birbirlerine daha da sıcak olacak, çünkü elbiseleriyle aksi takdirde aşırı soğutulmuş ve ter riskiyle, eldivenler eldiven, eldiveni tercih ediyor. Ben hatırlatmak gerektiğini ıslak ayak alırsanız – ayak parmakları tam okocheneyut? Ayakkabılarınızın su geçirmezliğini izleyin.

Kahve hariç, bolca, özellikle sıcak bir şeyler iç. Bu vücudun ısınmasına yardımcı ve azaltılmış kan akışı neden olabilir dehidratasyon, önleyecektir.

Hepimizin özellik nikotin bu hastalığın durumunda kabul edilemez kan damarları, daraltır biliyorum çünkü Sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalık Reynaud özellikle önemlidir. Yedikleriniz böyle turunçgiller, süt, kalamar, karabuğday, morina, siyah frenk üzümü, tavşan gibi gıdalar açısından zengin olmalıdır.

Çeşitli titreşimlere maruz kalmaktan kaçının. Elektrikli süpürge kullanarak evde temizlik siz olmadan yapılmalıdır. Ayrıca bir karıştırıcı, bir karıştırıcı, bir kahve değirmeni, bir matkap, bir elektrikli tester bir başkasına güvenir.

Kendinizi Raynaud hastalığı saldırılarının bu provokatörlerinden koruyabilirseniz, kendinizi hastalıktan koruyacaksınız.

Raynaud hastalığının halk ilaçları ile tedavisi

Suda 5-6 damla köknar yağı ilavesiyle banyolardan faydalanacaksınız, köfteler hafif yiyecekler için de kullanılabilir, kahvaltıda bir parça ekmek üzerine 1-2 damla damlatılır. Ancak, dikkatli olun: köknar diş minesine zararlıdır ve mide ve bağırsak hastalıklarından muzdarip insanlar için kontrendikedir.

Kesinlikle hoş olmayan, ama etkili bir tedavi yöntemi vardır: ballı bir soğan suyundan bir karışım. Malzemeler aynı oranlarda karıştırılmalı ve 21 gün boyunca bir yemek kaşığı üzerinde yemeklerden bir saat önce alınmalıdır. Kurs en fazla 2 ay sürmelidir.

Videolar İlgili Problemler: Raynaud Hastalığı Belirtileri, Tedavi ve Ameliyat Yöntemleri | prof. dr. yavuz BEŞOĞUL

Источник: //tr.zdravinfo.org/raynaud-s-disease-symptoms-and-treatment-1582

Raynaud Sendromu

Raynaud hastalığı nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler:

Raynaud hastalığı, otonom sinir sisteminin çalışmasında, parmak uçlarında trofik bozuklukların ve ağrının ortaya çıkması ile karakterize patolojik bir hastalıktır.

Hastalığın nedenleri

Doktorlar, Raynaud hastalığının kesin nedenlerini adlandıramazlar. Kadınların bu patolojiye yatkın olduğu, erkeklerden 5 kat fazla olduğu bilinmektedir. Hastalığın küçük damarların bir spazmı – kılcal damardan – kaynaklandığı düşünülmektedir. En sık, böyle bir spazm, bedenin genel hipotermisinden kaynaklanır.

Soğuk iklime sahip ülkelerde, hastalık güney bölgelerinde olduğundan daha yaygındır. Nadiren Raynaud hastalığı, diabetes mellitus, lupus eritematozus, romatoid artrit ve omurganın hastalıkları gibi patolojiler tarafından tetiklenebilir. Bazen titreşim ya da kalıcı psiko-duygusal stres gibi mesleki faktörler, Raynaud sendromunun gelişimi için predispozan bir faktör haline gelebilir.

Bağımsız bir hastalıktan bahsediyorsak, doktorlar “Raynaud's hastalığı” tanısı koyarlar ve bu patolojiye yukarıda listelenen vücuttaki diğer bozukluklar eşlik ettiğinde, “Raynaud's sendromu” olarak adlandırılır. Her iki durumda da, hastalığın seyri ve klinik semptomların özellikleri hemen hemen aynıdır.

Unutmayın, Raynaud'un hastalığının seyri devam etmesine ve kliniğini görmezden gelmesine izin verilmemesi gerektiğini unutmayın. Bu, uzuvlarda, genellikle kangrene ve daha sonra parmakların amputasyonuna neden olan kronik dolaşım bozukluklarına yol açabilir.

Raynaud sendromu belirtileri

Çoğu zaman, hastalık kadın bireylerde yaşamın ikinci on yılında gelişir. Tıpta, 10-12 yaş arası çocuklarda Raynaud hastalığının teşhisi konan vakalar tanımlanmış, bu vakaların yaklaşık yarısı kalıtsal yatkınlık nedeniyle olmuştur. Bazı durumlarda, hastalık şiddetli stres yaşadıktan sonra gelişebilir.

Raynaud hastalığı, daha önce kan dolaşımıyla ilgili problemi olmayan 25 yaşın üzerindeki kişilerde gelişirse, bu gerçeğe genellikle hastadaki eşlik eden bir hastalığın varlığından kaynaklanır. Nadir durumlarda, 50 yaşın üzerindeki kişilerde hastalık gelişebilir.

Kural olarak, bu ciddi hormonal bozulmaların, sürekli streslerin ve endokrin sistemin organlarının hastalıklarının arka planında ortaya çıkar.

Bazen Raynaud hastalığı, hipotermi, stres, endokrin sistem hastalıkları gibi faktörler kompleksinin insan vücudundaki etkisi nedeniyle ortaya çıkabilir. Kalıtsal faktörün etki olasılığı sadece% 5'tir.

Raynaud sendromunun en erken klinik semptomlarından biri, parmak uçlarındaki şıklığın artmasıdır. Hastalık ilerledikçe, parmaklarda uyuşukluk ve soluklukların duyarlılık kaybı, soğuğa eklenir. Bu bozukluklar atak şeklinde görülebilir ve zaman içinde tamamen yok olabilir.

En sık olarak, parmak uçları patolojik süreçte yer alır, daha az sıklıkla – kulak memeleri, burnun ucu ve alt ekstremite parmaklarının uçları. Saldırı birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

Bütün bu semptomlar, Raynaud hastalığının ilk aşamasının en karakteristik özelliğidir.

Hastalığın ikinci evresi, hastanın boğmaca doku bozukluklarının gelişebileceği – parmakların şişmesi ve kırılganlığının artması – sonucu oluşan ani boğulma atakları şikayetleri ile karakterize edilir.

Hastalık yavaş ilerler, ancak hamilelik, menopoz, ikamet değişikliği ve ülkenin ikliminin arka planına karşı ortaya çıkan Raynaud sendromunun herhangi bir aşamasında evrim (patolojinin tersine gelişmesi) mümkündür.

Raynaud hastalığında sinir sistemindeki bozuklukların sıklığı vakaların% 60'ına ulaşır. Hastalar hakkında şikayet:

 • sürekli baş ağrısı
 • tapınaklarda ağırlık hissi
 • bel ağrısı ve uzuvları.

Bazı hastalarda paroksismal migren güçlüdür. Vakaların% 10'unda Raynaud hastalığı, kan basıncında bir artış eşlik eder. Bazı hastalarda elektrokardiyogramda gösterilmeyen ve doğada işlevsel olan bir saldırı sırasında kalp bölgesinde ağrılar vardır.

Ekstremite aşırı duyarlılığı olan hastaların soğuk maruziyete karşı sayısız şikayetine rağmen, idiyopatik Raynaud sendromu olan hastalarda duyarlılık bozuklukları çok nadirdir.

Hastalığın idiyopatik formu olan hastaların sayısız muayenesinde ekstremitelerin kan damarlarının normal açıklığı gösterildi ve bu nedenle hastanın bu parmak uçlarında bu ağırlık ve karıncalanma hissinin nereden geldiğini açıklamak zor. Küçük kan damarlarının muayenesi sırasında, bu hastalarda sadece küçük bir ton tanısı kondu.

Raynaud sendromu tanısı

Şüpheli Raynaud sendromu olan bir hastayı muayene ederken, öncelikle parmak uçlarının uçlarının açılmasının ve hassaslaştırılmasının normal bir fizyolojik cevap olup olmadığını belirlemek gerekir. Bunu yapmak için, özel bir çalışma yürütün – hastanın cildini farklı soğuk sıcaklıklarda etkiler.

Uzuvları beyazlatmak ve parmakların hassasiyetini azaltmak kabul edilebilir. Bununla birlikte, hastayı ısıtdıktan sonra, tüm bu olaylar kaybolur ve uzuvların üzerindeki cilt mavimsi alanları olmayan normal bir renk haline gelir.

Gerçek Raynaud hastalığı olan hastalarda, vazospazmın ters gelişimi parmak uçlarının bazı yerlerinde siyanozun varlığı ile daha uzun sürer.

Hastalığın idiyopatik formunu sekonder Raynaud sendromundan ayırt etmek en zorudur. 1932 yılında bilim adamları, idiyopatik Raynaud hastalığının teşhisi için 5 ana kriter belirledi:

 • hastalığın süresi en az 2 yıldır;
 • hastanın Raynaud sendromunu tetikleyebilecek hiçbir hastalığı yoktur;
 • hastanın vasküler ve trophoparalitik semptomların kesin bir simetrisi vardır;
 • Bir kişinin ekstremitelerin derisi üzerinde hiç kangren belirtisi yoktur;
 • Bir kişinin arada sırada parmak uçlarını ağartması ve ekstremitelerin soğuk algınlığı veya stres etkisi altında hassasiyetinde bir azalma vardır.

Bununla birlikte, hastalık bir hastada 2 yıldan fazla devam ederse, doktor sistemik kan bozukluklarının ve Raynaud sendromuna neden olabilecek diğer patolojilerin varlığını ekarte etmelidir.

Aşağıdaki belirtilere özel dikkat gösterilmelidir:

 • Uzun süredir iyileşmeyen yaraların ve sıyrıkların varlığı,
 • parmak falanlarının incelmesi,
 • hastanın ağzını yutma ve kapama zorluğu.

Hasta bu semptomların hepsine sahipse, sistemik skleroderma şüphesi vardır.

Sistemik lupus, her iki tarafta simetrik – kelebek şeklinde yüzünde eritemli döküntülerin ortaya çıkmasıyla karakterize edilir. Ayrıca, hasta parlak güneş ışığına, perikardit semptomlarına ve saç dökülmesine karşı artan bir duyarlılığa sahiptir.

Raynaud hastalığının belirtilerinin ağız boşluğu ve gözlerdeki mukoza zarlarının kuruluğu ile birleşimi Sjögren sendromunun özelliğidir. Doktor hastaya, uzun süreli kontrolsüz kullanımda bile, kuru mukoza zarlarını tetikleyebilen beta-bloker grubundan ilaç alıp almadığını sormalıdır.

Raynaud sendromunun olası eşlik eden endarterit obliteransın nedeni olup olmadığını belirlemek için, 40 yaşın üzerindeki erkekler ile sigara içme konusunda görüşülmelidir. Mesleki faktörün hastalığın gelişimi üzerindeki etkisini dışlamak için, hastayı titreyen aletler ile olası çalışmalar hakkında görüşmek gerekir.

Raynaud hastalığı tedavisi

Raynaud hastalığı olan hastaların tedavisi biraz zordur, çünkü ilk önce bu patolojinin gelişmesine neden olan spesifik bir neden belirlemek gerekir. Eğer Raynaud'un hastalığı eşlik eden bir hastalığın arka planında teşhis edilirse, o zaman bu hastaların yönetimi uygun uzmanın (kardiyolog, endokrinolog, romatolog, damar cerrahı) gözlemine paralel olarak gerçekleştirilir.

Kural olarak, Raynaud’un hastalık tedavisi semptomatiktir ve aşağıdakilerin kullanımını içerir:

 • takviye edici ilaçlar
 • antispazmodikler,
 • analjezikler,
 • hormonları normalleştiren ilaçlar.

Bu patolojiye sahip hastalar için özel yönetim taktikleri, hastalığın gelişiminde profesyonel bir faktör için gereklidir. Bunu yapmak için, her şeyden önce, saldırıların görünümünü etkileyen faktörü ortadan kaldırmak gerekir – soğuk, titreşim ve diğerleri.

Hastalığın idiyopatik formunu teşhis ederken, patolojiye sadece stres, nem, iklim ve vücut üzerindeki soğuk etkilerinin neden olduğu durumlarda, bu faktörlerin dışlanması, Raynaud sendromunun ataklarında bir azalmaya neden olabilir.

Geri dönüşü olmayan trofik bozuklukların gelişimi ve güçlü bir ağrı sendromu ile karakterize edilen hastalığın bazı formlarında, hastaya durumunu hafifletmek için cerrahi müdahale gösterilir.

Bununla birlikte, bu yönteme pek etkili denemez: ameliyat edilen hastaların gözlenmesi, Raynaud hastalığının tüm klinik semptomlarının geri dönüşünün ameliyattan sonraki 2-3 hafta içinde ortaya çıktığını göstermektedir.

Kılcal damarlardaki mikro sirkülasyonu iyileştirmek için, hastaya kalsiyum blokerleri reçete edilir, sadece uzun süre alınmaları gerekir.

Raynaud sendromuna sinir sistemindeki bir dizi rahatsızlık eşlik ettiğinden, hastaya psikotrop ilaçlar – antidepresanlar, sakinleştiriciler – gösterildi.

Raynaud hastalığı tedavisinde geleneksel olmayan yaklaşım

Her şeyden önce, Raynaud sendromu tanısı konan hastalara etkilenen bölgelere masaj yapmaları önerilir – parmaklar, eller, alt ekstremiteler. Masaj hareketleri, parmak uçlarıyla başlamalı ve yavaş yavaş omuza hareket etmelidir.

Bununla hareketin yumuşak olması gerekir – cildinizi felç edebilir, ovalayabilir, tutamyabilir, pat. Bu masaj en az 2 hafta 10 dakika boyunca yapılmalıdır. Bundan sonra, 1 hafta ara vermeniz ve ardından dersi tekrarlamanız gerekir.

Hastalığın klinik semptomları kulak memelerine yayılırsa, ayrıca masaj yapılmalı, okşulmalı ve ovulmalıdır.

Tedaviyi daha da etkili hale getirmek için, ellerinizi masaj yağıyla ıslattıktan ve buna birkaç damla nane, anason, ana-ağa veya civanperçemi damlattıktan sonra masaj yapılabilir. Bu yağların antispazmodik ve analjezik bir etkisi vardır.

Anavatan, kediotu kökü, dereotu çiçekleri, civanperçemi – Suda otlar kaynatma ile iyi kurulmuş sıcak banyolar. Ayrıca, suya yukarıda listelenen uçucu yağların birkaç damlasını da ekleyebilirsiniz.

Arıtma banyosunun süresi 15 dakikadır, su sıcaklığı 39-40 dereceyi geçmemelidir. Bu süre zarfında, hasta uygun şekilde ısınır, küçük kan damarlarına kan akışı artar ve kalp atışı daha sık hale gelir.

Banyo yerine banyoyu deneyebilirsiniz. Terapatik banyo ile aynı şekilde hazırlanırlar, sadece ellerini veya ayaklarını suya batırırlar. Suyun sıcaklığını izlemek önemlidir – suyu soğuduktan sonra uzuvları banyoda tutamazsınız. Bu sadece yararlı değil, aynı zamanda Raynaud'un saldırılarının şiddetlenmesine de yol açabilir.

Hastalık önleme

Migren muzdarip insanlar Raynaud sendromu gelişimine yatkındır. Bu patolojinin gelişmesi, basit kurallar izlenerek önlenebilir:

 • Kimyasallarla temastan kaçının.
 • Vücudun genel aşırı soğutulmasından ve özellikle ekstremitelerin hipotermisinden kaçının.
 • Titreşim dalgalarının vücut üzerindeki etkilerini ortadan kaldırın.
 • Alışkanlık yapan bağımlılığı (sigara içmeyi ve alkol almayı bırakmak).
 • Bazı farmakolojik ilaçları sadece reçeteyle alın.

Bir stres veya hipotermiden sonra, kişi parmak uçlarında uyuşmuş hissediyorsa ve uzuvların cilt tonunda bir değişiklik olduğunu fark ederse, hemen bir doktora görünmelisiniz. Kendi kendine ilaç tedavisine gerek yok. Görünüşe göre zararsız bir patoloji vücutta geri dönüşü olmayan etkilere yol açabilir.

Источник: //tr.medicine-worlds.com/sindrom-rejno.htm

Raynaud hastalığı nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Raynaud hastalığı nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ciltteki kılcal atardamarların spazmı (veya daralması) hastalık ile ilişkili bulguların ortaya çıkmasına yol açar. Kan akımının azalması etkilenen bölgelerde solukluk; bu durumun uzaması ve dokunun oksijenlenememesi morarma gibi deri değişikliklerine neden olur.

Damardaki spazm yani darlık durumunun ortadan kalkmasıyla ciltte kızarma meydana gelir ve bu durum kan akımının normale döndüğünün habercisidir. Hastalar spazm esnasına soğukluk, hissizlik ve ağrı; kan akımının geri dönmesiyle de karıncalanma ve zonklama gibi bulgular tanımlamaktadır.

Raynaud nedenleri

Raynoud ciltteki kılcal atardamarları etkileyen, tekrarlayıcı özellik gösteren bir hastalıktır. Genellikle el parmakları etkilenmekle birlikte hastaların yaklaşık yarısında ayak parmaklarında da semptomlar ortaya çıkar. Daha az olarak burun, kulaklar,  meme uçları ve dudaklarda da hastalık bulguları gözlenebilir.

Ciltteki kılcal atardamarlarda ortaya çıkan istemsiz kasılmalar damarın dolaşımını sağladığı bölgelerin yetersiz beslenmesine ve hastalık semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur. Ataklar genellikle soğuğa maruziyet ve heyecanlanma gibi duygudurum değişiklikleriyle tetiklenir.

Raynaud hastasını neden romatoloji uzmanı görmelidir?

Raynaud fenomeni başta eller olmak üzere vücudun uç bölgelerinde soğuk ya da stres ile ortaya çıkan mor ya da beyaz renk değişikliğidir. Bu durum çoğu zaman idiyopatik olarak adlandırdığımız altta yatan belli bir hastalığın olmadığı bir durumdur.

Diğer taraftan hastaların bir bölümünde bu klinik bulgu altta yatan başka bir hastalığın ilk bulgusu olabilmektedir.

Hormonal hastalıklar, kan hastalıkları, damar sertliği gibi hastalıklar Raynaud fenomenine neden olabilmekle beraber, bu duruma en yaygın olarak sebep olan hastalıklar romatizmal hastalıklardır.

Bu nedenle bu yakınması olan hastaların ilk olarak altta yatan bir hastalık yönünden romatoloji uzmanı tarafından araştırılması uygundur.

Raynaud hastalığı nasıl tedavi edilir?

Raynaud; aslında bir hastalıktan çok bir bulgu olarak kabul edilmekte, bu nedenle de daha çok Raynaud fenomeni olarak adlandırılmaktadır. Özellikle ellerde, dudaklarda, burun ucu veya kulak memelerinde yani vücudun uç kısımlarında gözlenir. Soğuk hava veya stres durumlarında tetiklenen, atardamarlarda geçici kasılmalara bağlı olarak renk değişiklikleri gözlenir.

Önce kanın uçlara gidememesi nedeniyle beyazlık, sonra kanın uçlarda göllenmesi nedeniyle morarma ve damarlarda tekrar açılma sonrası bazen ağrılı bir şekilde kızarma ve normale dönme olur. Beyaz, mavi ve kırmızı renkler nedeniyle Fransız bayrağına da benzetilir. Raynaud özellikle genç bayanlarda daha sık görülen ve genellikle yıllar içerisinde gerileyen bir bulgudur.

Ancak burada önemli olan Raynaud fenomeninin tek başına bir bulgu mu? yoksa altta yatan bir başka hastalığın belirtisi mi? Bunun araştırılması gerekir.  Skleroderma, lupus hastalığı, iltihabi kas hastalıkları gibi sistemik romatizmal hastalıklar, bazı ilaçlar, tekrarlayan travmalar, tıkayıcı damar hastalıkları hatta bazı mikrobik hastalıklar Raynaud nedeni olabilir.

Raynaud fenomeninin 30 yaşından sonra başlaması, erkeklerdeki raynaud fenomeni, uçlarda ülser, gangren gibi bulgular, deride sertleşmeler, vücutta şişkinlik olması altta yatan bir sistemik hastalık açısından daha ayrıntılı bir inceleme gerektirir. Raynaud’da tedavi kararı ve seçimi altta yatan sistemik hastalık olup olmadığı, bulguların ciddiyeti ve atak sıklıklarıyla belirlenir.

Sistemik hastalık varlığında hastalığa yönelik tedaviyle beraber Raynaud tedavisi yürütülür. Soğuk, bir numaralı etken olduğundan çoğu hastada yazın bulgular büyük ölçüde geriler. Buradan hareketle tedavi yaklaşımını hastanın alabileceği önlemler ve hekimin vereceği ilaç tedavileri şeklinde ayırabiliriz.

Tek başına Raynaud varlığında soğuktan korunma iyi uygulanırsa birçok hastada ilaç tedavisine gerek kalmamaktadır. Ancak buna rağmen sık atak olan, şiddetli, hayat kalitesini düşüren durumlarda ilaç tedavisi gerekir. Tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar damar duvarını genişleterek etki gösterdiklerinden özellikle kalsiyum kanal blokeri denen grup hipertansiyon ilaçları ilk seçenektir.

Yüzeyel uygulanan krem şeklinde nitratlı kremler de artan oranlarda kullanılmaktadır. Dirençli olgularda iloprost veya sildenafil gibi daha kuvvetli damar genişleticiler de denenebilir.

  Düşük doz asprin de kan sulandırıcı etkisinden faydalanmak amacıyla bu tedavilere sıklıkla eklenmektedir.

Damarların kasılmasını düzenleyen sinirlerin cerrahi yöntemlerle bloke edilmesi yani sempatektomi denen operasyonlar son çare olarak bir tedavi seçeneğidir.

Raynaud hastalığının tedavisinde kendim neler yapabilirim?

Raynaud tedavisinde hastanın yapacağı en önemli şey soğuktan mümkün olduğunca kaçınmaktır. Bunun için günlük aktiviteleri düzenleyen planlı bir program uygulanabilir.

  Sadece uçları korumak değil tüm vücut ısısını yüksek tutmak önemlidir. Kışın sıkı kıyafetler yanında eldiven, atkı, şapka vazgeçilmez  aksesuarlardır.

Hot-pack denen sıcak su torbaları, elektrikli battaniyeler de işe yarayabilir.

El bakımı, cilde nemlendirici kremler, ellerin nazik kullanılması kıymık, iğne gibi darbelerden kaçınılması önemlidir.  Sigara damar duvarında kasılmaya neden olan bir madde olduğundan bu grup hastalarda kesinlikle bırakılmalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdırlar. Beta bloker denen kalb ritm ilaçları da zorunluluk yoksa kullanılmamalıdır.

Akrosiyanoz nedir? Raynaud’dan nasıl ayırt edilmelidir?

Akrosiyanoz kelime anlamıyla vücudun uç kısımlarının mor renk alması durumudur. En sık olarak ellerde gözlenmekle beraber kimi zaman ayak kulak ve burunda da gözlenebilmektedir. Akrosiyanozun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber eldeki küçük damarlarda büzüşme sonucu olduğu düşünülmektedir. Akrosiyanoz çoğu hastada ciddi bir problem olmayıp çoğunlukla kozmetik bir problemdir.

Akrosiyanoz ile Raynaud fenomeni çoğunlukla karıştırılmakla beraber aslında dikkatli bir muayene ve hasta hikayesi ile kolayca ayırt edilebilirler.

Akrosiyanoz’da ellerde mevsim ya da dış ortam değişikliklerinden bağımsız olarak sürekli bir morarma ve terleme durumu vardır.

Buna karşın Raynaud fenomeni soğuk ya da stresle tetiklenen bir renk değişikliği olup bu renk değişikliği morarmanın yanında hatta daha sık olarak parmak uçlarında beyazlaşmayı içerir.

Özetle Raynaud geçici bir durum olup, olaya sebep olan şey ortadan kalktıktan sonra el rengi tamamen normale döner. Bu iki durumu ayırt etmenin basit bir yolu daha vardır. Akrosiyanoz’da eldeki morarma elin kısa bir süre bir süre yukarıya- başın üzerine kaldırılmasıyla ortadan kalkarken Raynaud ‘da böyle bir değişiklik olmaz.  

Источник: //www.saglikk.com/raynaud-hastaligi-nedir-tedavisi-nedenleri-ve-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..