Reflü Hastalarına 10 Öneri

Reflü Hastalarına Beslenme Önerileri!

Reflü Hastalarına 10 Öneri

Ülkemizde en çok görülen rahatsızlıklardan biri reflü hastalığı dır. Birçoğumuz yemek yedikten sonra yemek borusunda yanma, hazımsızlık gibi problemlerle karşılaşırız.

Reflünün kelime anlamı geri akım demektir.

Bu makalede reflü hastalığının nedir? reflü hastalığının belirtileri nelerdir? reflü hastaları nasıl beslenmeli, hangi besinlere dikkat edilmeli.

Merak edilen soruları uzman doktorların önerilerine dayalı bir makale hazırladık.

Reflü Hastalığı Nedir?

Reflü hastalığında mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesidir. Normalde yemek borusu peristaltik hareketlerle kaçan mide içeriğini geri gönderirken reflü hastalarında yemek borusu işlevini gerçekleştiremez ve burada hasar meydana gelir.

Buda gastroözofageal reflüyü oluşturur. Reflü kadınlarda sık rastlanmasına karşın yemek borusu hasarı en çok erkeklerde görülmektedir.

Reflü hastalığının belirtileri;

 • Boğazlarda yanma hissi
 • Yutma zorluğu
 • Mide ve göğüs ağrısı
 • Öksürük, ses kısıklığı
 • Diş çürüklüğü
 • Ağızdan su gelmesi
 • Genetik yatkınlık

Bazı durumlar reflü hastalığı risk faktörü oluşturur. Şişman bireyler ve tuz alımı çok olan bireyler bu risk faktörünün içindedir. Sigara içmek, alkol ve kafein içeren besinleri tüketenlerde risk faktörleri arasındadır.

İlginizi çekebilir :  Diş Estetiği ve Porselen Lamina

Sadece sigara içmek değil sigara içilen ortamda sık sık bulunmak yani pasif içiciler, ağrı kesici ve ya antidepresan gibi ilaçları kullananlar, lifli besinleri az tüketen bireyler, hareketsiz yaşam koşullarını da risk faktörlerine ekleyebiliriz.

Reflü Hastarına Beslenme önerileri

Reflü hastaları hangi besinlere dikkat etmeli

 • Reflü hastalığını tetikleyen bazı besinlerin tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle hastalığı hafifletmek ve tedavi etmek adına kişide rahatsızlık eden besinleri öğrenmek gerekir. Reflü hastaları yedikleri ve içtikleri besinlerin onları rahatsız edip etmediğini takip etmeleri gerekir.
 • Alkol mide asidini arttıracağından tüketmeleri sakıncalıdır. Kahve ,çay gibi kafein içeren içecekleri varsa kafeinsiz olanları tercih etmeleri gerekir. Acı kahvelerden, koyu renkli çaylardan uzak durmaları gerekir.
 • Süt ve süt ürünlerinde yağlı ve kaymaklı ürünler tercih etmemelidir. Peynirinde az yağlı olanını tercih etmelidirler.
 • Yağlı yiyeceklerin sindirimi zordur. Et ve et ürünlerini kızartma yapmak yerine haşlama ve ya fırında yapmaları önerilir.
 • Mide asidini uyarmamak adına baharat, domates, turunçgiller, soda, kola gibi besinler tercih edilmemelidir.
 • Çikolatada kafein içeren bir besin olduğundan reflüyü tetikleyebilir.

İlginizi çekebilir :  Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Reflü hastalarına beslenme önerisi ve önemli notlar;

 • Reflü hastasıysanız dikkat etmeniz gerek unsurların başında beslenme gelir. Gün içinde öğün atlamamaya ve düzenli olarak beslenmeye dikkat etmelisiniz. Öğün atlamak bir sonra ki öğünde besinlerin mideye fazla yüklenmesine bununla beraber reflü problemleri oluşmasına sebep olur. Yemekleri aşırı tüketmekten kaçının, az miktarsa sık beslenin.
 • Yemeklerde kızartma ve ya kavurma gibi işlemlerden kaçının. Yağlı besinlerin sindirimi zordur. Baharatlı yiyecekleri çok fazla tercih etmeyin.
 • Çay kahve gibi içinde kafein içeren içecekleri az tüketin. Mide asidini arttırmaması adına asitli içeceklerden kaçının. Besinleri aşırı sıcak ve aşırı soğuk olarak tüketmeyin.
 • Reflü hastalarının en sık rahatsız olduğu durum uyurken problem yaşamaları, yemek yedikten hemen sonra uyumayın. Ana öğünleri yatmadan 4 saat önce tüketmek, ara öğünleri yatmadan 2 saat önce tüketmekte fayda vardır.
 • Reflü hastaları eğer şişman bireylerse mutlaka ideal kilolarına ulaşmaları gerekir.
 • Gaz problemi reflüyü tetikleyebilir kuru bakla tüketimine, pişirilme şartlarına dikkat edilmesi gerekir.
 • Sakız çiğnemek hava yutulmasını neden olur. Buda reflüyü tetikleyebilir. Uzun süre çiğnemekten kaçınmak gerekir.
 • Öne doğru ani bir şekilde eğilmeyin. Kıyafetleri aşırı dar ve yüksek bel giyinmekten kaçının.
 • Yemek yedikten hemen sonra fiziksel aktivite yapmak doğru değildir.
 • Sebzeleri iyi pişirmek gerekir. Hastalık nüksettiğinde çiğ sebze tercih edilmemelidir.
 • Reflü hastaları gece atıştırmalarını bırakmaları gerekir.

İlginizi çekebilir :  İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

Kişiler beslenme şekillerini değiştiremiyorlar ise, bir beslenme uzmanından yardım alabilirler. Bazı bireylerde sağlık tablosu daha yoğun ve şiddetli geçer. Bu tip durumlarda kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekir.

Источник: https://sakal.org/reflu-hastalarina-beslenme-onerileri/

Reflü hastalarına 10 etkili öneri

Reflü Hastalarına 10 Öneri

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, “Doğru şekilde beslenerek ve yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesi ve sebep olduğu yanma hissi engellenebilir” diyor.

Gerek besinler gerekse beslenme tarzı kadar yemek yerken su içilmemesi kuralının da reflüyle mücadeleyi kolaylaştıran önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, reflü hastalarına 10 etkili önerisini sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Asitli meyvelerden uzak durun

Portakal, mandalina gibi meyveler reflü yakınmalarını artırıyor. Özellikle reflü sebebi ile yemek borusu tahriş olmuş kişilerde bu meyvelerin yanma hissine sebep olma olasılığı çok daha artıyor.

Reflü hastaları için muz, elma gibi meyveler çok daha kolay tolere edilebilir meyveler.

Yine de şikayetler hastaya göre değişebildiğinden meyveleri teker teker denemenizde ve kendinize iyi gelen meyveleri belirlemenizde fayda var.

Yağlı yiyeceklerden kaçının

Yağların mideyi terk etme süresi çok uzun olduğundan fazla yağlı yiyecekler reflü şikayetlerini artırıyor.

Ayrıca fazla yağlı yiyecekler tüketildiğinde sindirim için mide çok daha fazla asit salgıladığından pişirme yöntemi olarak da kızartma yerine daha az yağ kullanılan ızgara, fırınlama ya da haşlama yöntemleri tercih edilmeli.

Tam yağlı süt ürünlerinin yağ kısmı da benzer etkilere yol açabileceğinden tam yağlı süt ürünleri yerine daha az yağlı olanları tercih edin.

Yumurta sarısını değil beyazını tüketin

Yumurta sarısı yemek borusunun mideye açılan kapağının gevşemesine yol açan kolesistokinin hormonunun salınmasına neden oluyor. Böylece mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması kolaylaşarak reflü şikayetleri artıyor. Bu nedenle yumurta tüketilecekse sarısının değil beyazının tüketilmesinde fayda var.

Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bitirin

Yemek yedikten sonra uzanmak ya da yatmak yerine dik pozisyonda durmaya özen gösterin. Aksi halde yer çekiminin de etkisi ile mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçma riski artıyor. Bu da şikayetleri artırıyor.

Baharatlı yiyecekler tüketmeyin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Baharatlı yiyecekler reflü nedeni ile tahriş olan yemek borusundaki acıma ve yanma hissini arttırır. Yapılan çalışmalar; özellikle acı kırmızı biberde bulunan kapsaisin adlı maddenin tüketiminden sonra reflüdeki yanma/acıma hissini arttırdığını göstermiştir” diyor.

Az miktarlarda ve sık yemeye özen gösterin

Tek seferde yüksek hacimli yemek, midede oluşturacağı basınç ile kişide reflü şikayetlerini artırabilir. Bu nedenle daha küçük hacimli, daha sık öğünler yapın. Öğünlerinizi günde en az 3-4 ya da daha fazla olacak şekilde planlamaya çalışın.

Kilo verin

Aşırı kilo mide basıncını artırdığından mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması riskini artırıyor. Özellikle göbek yağlanması fazla olduğunda bu risk çok daha yükseliyor.

Bu nedenle fazla kilolu iseniz reflü semptomlarından korunmak için mutlaka kilo vermelisiniz.

Kilo verirken yağdan fakir bir beslenme programı uygulamaya dikkat edin, çünkü yağlı yiyecekler de reflü şikayetlerini artırıyor.

Alkol

Alkol mide asidini artırabileceğinden ve yemek borusundan mideye açılan sfinkterin kasılma gücünü azaltabileceğinden mide asidinin yemek borusuna kaçması ve yanma hissine neden olma olasılığı artıyor. Hangi alkol türünün reflü üzerinde ne tür etkilere sahip olduğu net olmamakla birlikte bira ve şarabın reflüye neden olduğuna dair çalışmalar mevcut.

Yemek yerken su içmeyin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Yemek esnasında su içildiğinde yemek ve su birleşerek midede fazlaca bir hacim yaratabilir ve neden olduğu basınç ile mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçma olasılığını artırabilir. Bu nedenle reflü hastalarının su tüketimini yemek esnasında değil yemek aralarında gerçekleştirmesi çok daha faydalı olacaktır” diyor.

Dar kıyafetler giymekten kaçının

Dar kıyafetler özellikle yemeklerden sonra karın içi basıncının artmasına sebep olarak mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçma olasılığını artırıyor. Bu nedenle özellikle karın bölgesini sıkan dar kıyafetlerden veya kemerlerden kaçının.

Reflüyü azaltan 10 beslenme önerisi

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/reflu-hastalarina-10-etkili-oneri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть