Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü Nedir Belirtileri Reflü Tedavisi

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

reflü nedir belirtileri tedavisi

Pek çok kişide yemek sonrasında ekşime, hazımsızlık ve yemek borusunda yanma gibi rahatsız edici bir durum oluşur. Bu durum ağıza kadar gelen yemek asidi ile iyice belirginleşir.

Bu rahatsız edici hissi bazı kişiler geçici yaşarken, bazı kişilerde ise sık tekrarlayan bir durumdur. Reflü nedir sorusunun cevabı işte buradadır.

Midedeki asitli içeriğin soluk borusuna kaçması sonucu oluşan bu durumun sık tekrarlamasına halk arasında reflü olarak bilinen gastro özofageal reflü hastalığıdır.

Reflü nedir kadar sık merak edilen bir diğer konu da reflü neden olur dur. Asitli olan mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması yemek borusunu tahriş eder. Midedeki bu içeriğin yemek borusunda fazla kalması yemek borusunun kendisini asitten koruyamamasına sebep olur.

Yemek borusunun alt kısmında mide ile birleştiği noktada midedeki içeriğin geri kaçmasını engelleyen kapakçık mekanizması vardır. Reflünün en çok görülmesine sebep olan durum bu mekanizmanın gevşemesidir. Bu duruma sıklıkla mide fıtığı da eşlik eder.

Yemek borusu hareketlerinde bozulma ve midede boşalım bozukluğu da reflüye sebep olan diğer durumlardır.

Bebeklerde Reflü

Reflü genellikle yetişkin hastalığı olarak bilinse de bebeklerde görülme oranı yetişkinlerden daha çoktur.

Bebeklerde yemeklerin mideye geçişine onay veren kapakçık yapısının bebeklerde henüz tam gelişmediğinden ve işlevini tam yapamadığından, bebekler genellikle yatar pozisyonda durduğundan ve çoğunlukla sıvı gıdalarla beslendiğinden reflünün bebeklerde görülme oranı oldukça yüksektir. Uzun süren ses kısıklıkları, yineleyen üst solunum yolu iltihabı, öksürük ve hırıltı bebeklerde sık görülen reflü belirtileridir.

Bebeklerde Reflü Tedavisi

Bebeklerin reflüden fazla etkilenmemesi için yatış pozisyonuna dikkat edilmeli. Yemek sonrası bebekler başı yukarıda kalacak şekilde ve 45 derecelik açıyla oturtulmalı.

Bebeklerin bu pozisyonda kolaylıkla durabilmesi için kaymayı önleyen eğimli yastıklardan faydalanılabilir.

Bebeklerde kusma sıklığı ve şiddetinde artış olduğunda, solunum yolu şikayetleri görülüyorsa ve alınan önlemler şikayetlerde etkili olmuyor ise bebeklerde reflü tedavisi nde önce ilaç tedavisi, nadiren de cerrahi müdahale uygulanır.

Reflü Belirtileri

reflü belirtileri

Tipik reflü belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Göğüs kemiği arkasında ve göğüste yanma hissi.
 • Ağıza gıda artıkları, acı ve ekşi sıvı gelmesi.
 • Şişkinlik ve geğirme.
 • Yutkunmada zorlanma.

Daha az görülen reflü belirtileri şu şekildedir.

 • Ağız kokusu.
 • Ses kısıklığı.
 • Gıcık öksürüğü ve hıçkırık.
 • Kalpte baskı hissi ve çarpıntı.
 • Nefes yetmezliği ve nefes darlığı hissi.
 • Diş çürüğü.
 • Astım.

Reflü Tedavisi

Reflü şiddetine ve ilerlemesine göre reflü tedavisi nde 3 ayrı yöntem uygulanır. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına doktor tarafından karar verilir. Bu yöntemler yaşam tarzı değişikliği, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahaledir.

 • Yüksek yastıkta yatılması,
 • Yatmadan önce besin alınmaması,
 • Sigara ve alkol kullanılmaması,
 • Asitli içecekler içilmemesi,
 • Sağlıklı beslenme,
 • Dar kıyafetler giyilmemesi,
 • Fazla kiloların verilmesi

şeklinde hasta yaşam tarzının düzenlenmesini içeren tedavi yöntemidir.

İlaç Tedavisi

Bazı ilaçlarla mide içerisindeki asitin kontrol altına alınması şeklinde olan tedavi yöntemidir. İlaç tedavisi safra reflüsünde etkili değildir.

Yine ilaç tedavisi reflü yakınması olan hastaların %80 ini rahatlatır fakat yapısal bozukluğu tedavi etmediğinden ilaç kullanmayı bırakan hastaların %90 ında aynı yakınmalar görülür.

Reflü yakınmalarında  hastanın ilk aşamada rahalatılması amacıyla ilaç tedavisi mutlaka uygulanır.

Cerrahi Tedavi

Özellikle mide fıtığı ile birlikte görülen reflü hastanın yaşam kalitesini kötü etkiler. Cerrahi müdahale reflü tedavisi yöntemleri arasında yapısal bozukluğu ortadan kaldıran tek tedavi yöntemidir.

Gerçek anlamda ve kalıcı tedavi sadece cerrahi müdahale ile mümkündür. Cerrahi tedavi reflü hastalarında %93 başarı sağlamaktadır. Bu %93 lük kesimde reflü tekrarlamamış ve hiçbir ilaç kullanımına gerek duyulmamıştır.

Reflü Diyeti

reflü diyeti

Reflü midedeki asitli içeriğin yemek borusuna geri kaçması ve yemek borusuna zarar vermesiyle oluşur. Hastalar reflü yakınmalarını hissetmemek için yeme alışkanlıklarında değişiklik yapmak zorunda kalır. Bununla birlikte reflü hastalarının bütün gıda gruplarında güvenle tüketebileceği gıdalar vardır.

Meyve ve Sebzeler

Reflü hastaları asit içeren portakal, greyfurt, limon, mandalina gibi narenciye gruplarından kaçınmalılar. Taze ve kurutulmuş elma, elma suyu, armut ve muz reflü hastaları için en güvenilir meyvelerdir.

Yine haşlanmış veya fırınlanmış patates, kabak, havuç, brokoli, yeşil fasulye ve bezelye reflü hastalarının güvenle tüketebilecekleri sebzelerdir. Reflü hastaları domates ve domates suyu tüketmemelidir.

Yukarıda saydığımız sebzeler yağda kızartılmamalı ve yerken yağ ilave edilmemeli.

Et ve Protein

Reflü hastaları için yağsız dana eti, yağsız kıyma, tavuk göğüsü (derisiz), balık ve yumurta son derece faydalı gıdalardır. Yine bu gıdaların yağda pişirilmemesi ve yerken yağ ilave edilmemesi gerekir.

Reflü hastaları yağlı süt ve yağlı etlerden kaçınmalılar. Yağlı gıdalar midede daha fazla kalır.  Bunun sonucunda mide boşalımı zorlaşır, mide basıncı uzun süre yüksek kalır ve reflü atakları ortaya çıkar.

Tahıllar

Reflü hastaları için düşük yağlı tahıllar daha iyi seçeneklerdir. Yulaflı, çavdarlı ve kepekli gıdalar, bulgur ve pirinç, mısır ekmeği, yağsız mısır patlağı uygun tahıl seçenekleridir. Reflü hastalarının her öğünde yemek yemeleri mide içindeki serbest sıvının emilmesine ve asit miktarının azalmasına yardımcı olarak reflü ataklarını engeller.

Tatlılar

Reflü hastalarını en çok tatlılar zorlar. Reflü diyetinde nane içeren, yağlı olan ve çikolata içeren tatlılardan kaçınılmalıdır. Az yağlı muz ekmeği, az yağlı kabak keki, az yağlı kurabiyeler, meyankökü ve jöle ideal tatlı seçenekleridir.

Источник: http://saglikloji.com/reflu-nedir-belirtileri-reflu-tedavisi/

Reflü nedir? Reflü belirtileri nelerdir? Neden olur ve Nasıl tedavi edilir?

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Midedeki yanma ve ağrı hissi ile yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren reflü, beslenme alışkanlıklarıyla da yakından ilişkili. Peki reflü nedir? Gastroenteroloji Uzmanı reflü belirtileri nelerdir, tedavisi varmı konularında bilgiler verdi.

Reflü nedir

Reflü hastalığı; mide içeriğinin yemek borusuna veya daha da yukarı ağza kadar çıkara yer değiştirmesidir. Bu yer değiştirme sırasında asit ve safradan oluşan öz su yemek borusuna zarar verir.

Bazı kişilerde kolay beslenme değişikleri ve basit ilaçlarla baş edilebilir hale gelse de kimilerinde hastalığı rahatlatmak için ciddi ilaçlar veya cerrahi müdahale gerekmektedir.

Gastroözefageal reflü nedenlerinin temelinde yemek borusunun uzunca bir süre mide asidi ile teması ile  yemek borusunda hasara yol açması vardır.  Bu hasar uzun vade de yanma hissine sebep olur.

Normalde yemek borusunun alt ucunda  kapak benzeri bir uzuv vardır. Bu uzuv mide asidinin yukarı kaçmasını önleyerek midenin içinde tutar.

Reflü nedenleri arasında en önemlisi bu kapağının çok sık gevşemesi ve yukarıya asit kaçırmasıdır.

Reflü belirtileri maddeler halinde şunlardır:

 • Göğüste ve boğazda yanma hissi,
 • Ağza acı su gelmesi,
 • Mide ve göğüs ağrısı dışında yutma zorluğu,
 • Ses kısıklığı,
 • Açıklanamayan sürekli öksürük,
 • Astım atakları,
 • İnatçı diş ve dişeti hastalıkları,
 • Kronik sinüzit
 • Sürekli tekrarlayan akciğer enfeksiyonları.

Reflü belirtileri nelerdir?

Düzensiz ilaç kullanımı reflü hastalığında kalıcı çözüm sağlamıyor. Bununla birlikte bu durum yemek borusu kanseri dahil yemek borusunun önemli hastalıklarının geç tanı almasına sebep olabilir.

Kanserin yanı sıra reflü, yemek borusunda ülserler, larenjit, ses kısıklığı, akciğer enfeksiyonu, astım ve bronşektazi gibi kalıcı akciğer hasarına da neden olabilir. Vurgulanması gereken bir başka husus ise reflü hastalığının şiddetinin şikayetler ile paralellik göstermeyeceğidir.

Reflü tanısı nasıl konulur?

Reflü tanısı klinik muayene ile konulsa da teknolojik gelişmeler ile günümüzde reflü belirtileri şiddetini ve alt tiplerinin tanısını koymak mümkündür. Bu yolla gereksiz ilaç tedavisi ve cerrahi işlemler önlenebilir. 24 saatlik pH-empedans monitorizasyonu yöntemiyle reflünün alt tiplerini ve şiddetini tespit edip hastayı doğru tedaviye yönlendirmek mümkün.

Reflüye ne iyi gelir?

Yeni başlayan, kısa süreli ve hafif şiddetli hastalıkta reflü tedavisi için hayat tarzı değişikliği (diyet, kilo verme, yatak başı yükseltilmesi vs.) ve ilaç tedavisi uygulanır.

Tedaviye dirençli, sık tekrarlayan ve şiddetli hastalıkta reflü tedavisi için basit yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak daha kuvvetli asit baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir.

Medikal tedavisi ile semptomların yeterince kontrol edilemediği, uzun süreli ilaç kullanımının sakıncalı olduğu veya mide fıtığı gibi yapısal değişikliğin olduğu durumlarda ise cerrahi müdahale uygulanabilir.

İlaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri, cerrahi, endoskopik tedaviler olmak üzere her hastaya göre uygun reflü tedavisi seçenekleri var.

1- İlaçlar ve yaşam tarzı önerileri

Reflü nedir başlığından anlattığımız asit oluşumunu, salgılanmasını engellemek için yapılan çalışmalarda önemli yol alındı. Dolayısıyla bu konuda oldukça güçlü ilaçlar bulunuyor. Mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar uygun doz ve sürede alındığında belirgin başarı sağlanıyor.

Reflü hastalığında diyetten çok yaşam şeklinin değiştirilmesi ve bazı hekim önerileri temel ilaç tedavisi kadar önemli. Hastaların ‘ilaç kullanıyorum ve şikayetlerim yok’ bahanesiyle diyet ve önerilere uymaması tedavinin önündeki en büyük engeldir.

2- Endoskopik reflü tedavisi

Son yıllarda sıkça gündeme gelen reflü hastalığı endoskopik tedavisinde uygulanan birçok yöntem bulunuyor. Etkili sonuçlar alınabilmesi için uygun hastaya, uygun yöntem kullanılması önem taşıyor.

3- Cerrahi reflü tedavisi

Reflü hastalığında cerrahinin etkin bir tedavi şekli olmasına karşın, her reflü hastasında cerrahi gerekli değil. Bununla birlikte cerrahi yöntemi uygun hastalarda başarı şansı %90’lara varıyor. Hasta, gastroenterolog ve genel cerrah tarafından birlikte kontrolden geçirildikten sonra ameliyat kararı verilmeli.

Uzun süre ilaç kullanmak istemeyen, reflü tedavisi önerilerini uygulayamayan, mide fıtığı gibi anatomik bozukluğu olan hastalar cerrahi açıdan değerlendirilebilirler. Son yıllarda özellikle laparoskopik cerrahideki gelişmeler ve cerrahların da bu konuda tecrübe kazandıkları göz önünde bulundurulduğunda, uygun hastalara cerrahi tedavi seçeneği de dikkate alınabilir.

Unutmayın, reflü belirtileri önemsenmelidir. Şüphelenmeniz durumunda derhal bir gastroenteroloji doktoruna başvurun.

Etiketler: reflüreflü belirtileriReflü nedir?Reflü tanısıReflü tedavisi

Источник: https://www.gidahatti.com/reflu-nedir-belirtileri-neler-nasil-tedavi-edilir-63560/

Reflü Tedavi Yöntemleri ve Tedavi Sonrası İyileşme

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü, modern toplumun en bilinen ve en sık görülen rahatsızlıklarından birisidir. Reflü şikayetleri yaşayan kişilere yönelik uygulanan tedavi yöntemleri ve bu tedavi yöntemlerine dair merak edilenler.

Reflü ve Reflünün Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri

Mide içerisinde asit üretiminin artış göstermesi sonucunda midedeki asit, mide sıvıları ve midedeki besinler yemek borusuna kaçar. Bu durum tanımlayan reflü rahatsızlığının vücutta farklı etkileri görülür.

Özellikle de gündelik yaşantıyı doğrudan olumsuz yönde etkileyecek niteliklerde belirtiler ortaya koyan reflünün, tedavisi mutlaka yaptırılmalıdır.

Genel olarak midede yanma, ekşime ve ağız içerisinde kötü ve acı tat oluşumu şeklinde belirtiler ortaya koyan reflünün yaş grubuna göre değişiklik gösterebilecek belirtilerinin ortaya çıkması da söz konusudur.

Bebeklerde ve Çocuklarda Reflü Belirtileri

Bebeklerin vücutlarındaki pek çok fonksiyonda olduğu gibi mide kapakçığının fonksiyonunun da tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklı olarak sık görülebilen mide reflüsünün bebekte ortaya çıkartabildiği belirtiler arasında;

 • İstifra ve mide bulantılarının sık olması,
 • Hıçkırma,
 • Seste kısıklık,
 • Orta kulak iltihaplanması,
 • İştahsızlık ve yemek istememe,
 • Gelişiminde aksaklıklar,
 • Göğüs bölgesinde ciddi yanma hissi,
 • Ağza acı tat gelmesi

şeklinde olur.

Yetişkinlerde Reflü Belirtileri

Yetişkinlerde reflünün ortaya çıkması halinde özellikle midede yanma ve mide ekşimesi belirtileri görülür. Bunun dışında yetişkinlerik göğüs bölgesinde yanma ve beraberinde eşlik eden şiddetli ağrı oluşumu görülür.

Bu ağrının kol ve sırt bölgelerine de yayılması muhtemeldir. Seste kısılma, iştahsızlık, nefes problemleri, solunum güçlükleri, yutkunmanın zorlaşması ve boğazda besinlerin takılı kaldığı hissinin ortaya çıkması mümkün olur.

Tüm reflü belirtileri halinde tedavisi için gerekli olan önemin gösterilmesi çok önemlidir. Özellikle de mide asidinin reflüden dolayı bölgede yarattığı tahribat başta yemek borusu kanseri ve mide kanseri olmak üzere pek çok riskli sağlık probleminin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

Reflü Nedenleri Nelerdir?

Reflünün ortaya çıkmasında pek çok etken rol oynayabilir. Ancak genel olarak toplumda reflü nedenleri arasında ilk sırada aşırı yeme ve buna bağlı olarak hazımsızlık problemlerinin yaşanması gelmektedir. Bunun dışında reflünün nedenleri arasında;

 • Sağlıksız beslenme (fast food, çok yağlı, baharatlı yiyecekler ve gazlı/asitli yiyecekler),
 • Alkol ve sigara bağımlılıkları,
 • Düzensiz beslenme alışkanlıkları,
 • Hız yemek yeme,

gibi hususlar yer alır. Bu reflü nedenleri dolayısı ile ortaya çıkan şikayetlerde en kısa süre içerisinde uzman doktora başvurulması büyük bir önem taşımaktadır.

Reflünün Tanısı Nasıl Koyulur?

Reflü ve gastrit problemlerinin tanısı günümüz modern teknolojisi ile oldukça basittir. Bu kapsamda da özellikle gastrit tanısı için ‘endoskopik’ yönteminden yaygın olarak faydalanılıyor.

Endoskopik cihaz sayesinde artık hem gastrit rahatsızlığına yol açan bakteri tespit edilebiliyor hem de reflü tedavisi için gerekli olan verilerin elde edilebilmesi mümkün oluyor. Bu yüzden de günümüzde reflü ve gastrit tanısı için yoğun şekilde endoskopik kullanılıyor.

Sağlık merkezi tarafından kullanılan endoskopik yöntem sayesinde eğer hastanın reflü veya gastrit kaynaklı yemek borusu problemleri bulunuyor ise bununda tespiti gerçekleştirilmiş oluyor.

Son yıllarda endoskopik teknik ile birlikte hem reflünün hem gastrit için tanılama işlemlerinde 1 günlük pH değeri takibi, sintigrafi ve ultrason gibi teknik kullanılıyor.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endoskopi tedavisi

Günümüzde reflü tedavisi için doğrudan cerrahi ya da ilaç tedavisi uygulanmaz. Reflü ya da gastrit belirtileri görülen kişiler için öncelikli olarak bitkisel kesin tedavi yöntemleri uygulanır. Özellikle de bebeklerdeki reflü tedavisi için ağırlıklı olarak takip edilir. Yani kendiliğinden geçme olasılığından dolayı uzman ekip tarafından takip edilir ve bu süreçte tetkikler uygulanır.

Ancak hem bebeklerde hem de yetişkinlerde reflü ve gastrit rahatsızlığının ileri seviyede olması halinde uzman hekim tarafından cerrahi operasyonlar gerçekleştirilir. Hastanın reflüsünün belirtilerinin yani semptomlarının ileri seviyede olması ya da bebeklerde olabilen yemek borusunun çok dar olmasından kaynaklı reflü oluşumları söz konusu ise cerrahi müdahale ile ameliyat edilir.

Reflü tedavi merkezi çatısı altında bulunan ‘Gastroentroloji’ bölümüne başvuru yapılması gerekir. Ancak tedavi merkezi bünyesinde bu bölüm bulunmuyor ise ‘Dahiliye’ bölümüne başvuruda da bulunulabilir.

Eğer cerrahi operasyon gerektiren bir reflü rahatsızlığı bulunuyor ise mutlaka tam teşekküllü bir bir tedavi merkezi olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kesin tedavi için gereklilik teşkil eden cerrahi müdahalelerde öncelikli olarak endoskpi tekniği kullanılır.

Bu teknikte ağızdan, yemek borusuna ve mideye ulaşan bir kameraya sahip olan özel bir ekipman kullanılır. Bu yöntem ile cerrahi müdahaleler daha kısa sürede tamamlanabildiği gibi tedavi merkezi bünyesindeki yatış süresi de çok daha kısa oluyor.

Böylelikle tedavi merkezi çatısı altında reflünün tedavi edilmesi ile en kısa süre içerisinde gündelik yaşantıya geri dönüş sağlanabiliyor.

Reflü Doğal Tedavi Yöntemleri

Ancak günümüzde reflü tedavisi için kesin çözüm sağlayan alternatif tedavi yöntemleri cerrahi operasyonlara göre çok daha yoğun şekilde tercih edilir.

Evde pratik bir şekilde herkes tarafından hazırlanabilecek bitki çayları, doğal kürler ve diğer yöntemler sayesinde artık reflünün belirtilerinden tamamen ve kesin şekilde kurtulabilmek mümkün oluyor.

Bu kesin çözüm sağlayan bitki çayları arasında papatya çayı ilk sırada kendisine yer bulurken, bitkisel ürünler arasında ise patates kürü öne çıkıyor. Bu iki bitkisel ve doğal ürünle evde kesin çözüm sağlayan tedaviler çok ileri olmayan reflü için uygulanabilir.

(1 votes, average: 2,00 5)
Loading…

Источник: https://midemikrobu.com/reflu-tedavisi.html

REFLÜ TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü, kronik bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide asidi veya nadiren de olsa mide içeriği yemek borusuna geri geldiğinde oluşur. Geri iletim ise yemek borusunu tahriş eder ve reflüye sebep olur.

Hem asit reflüsü hem de mide yanması, zaman zaman insanların başına gelen, yaygın sindirim problemleridir.

Bu işaretler ve belirtiler haftada iki kez oluştuğunda ve günlük yaşantınızı etkilediğinde, yemek borunuzdaki hasarı belirlemek ve reflü teşhisi yapabilmek için doktora gitme zamanınız gelmiştir.

Reflü, yemek borusunda mide asidinden dolayı iltihap oluşması ve tahriş olması durumudur. Yemek borusu da boğazdan mideye kadar uzanan bir tüptür. Yemekler yutulduğunda ağzınızdan direk olarak mideye açılan bir kapıdır.

Çoğu insan reflünün, gündelik yaşama getirdiği değişiklikleri ve rahatsızlığı çeşitli ilaçlar ile ortadan kaldırabilmektedir. Ancak bazı insanlarında reflünün oluşturduğu etkileri azaltmak için daha güçlü ilaçlara ve hatta cerrahi operasyona ihtiyaç duymaktadır.

Reflü genellikle mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Yutma işlemi gerçekleştiğinde yemek borusunun alt kısmında bulunan kaslar gevşer. Böylece yutulan katı ve sıvılar mideye iletilebilir. Ardından tekrar kapanır.

Ayrıca bu borunun gevşemesinde herhangi bir anormallik veya zayıflık olursa mide asidi tekrar yemek borusundan yukarı çıkarak mide yanmasına sebep olabilir. Bu durum bazen gündelik hayatı zorlaştırabilir bir hale gelebilir. Mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesi iltihaba sebep olur. İlerleyen zamanlarda oluşan durumlar ise kanama, yemek borusunda daralma veya kanser öncesi durumdur.

 • Yaşam tarzı: Alkol ve sigara tüketimi gibi zararlı maddelerin kullanılması mide reflüsü için oldukça olumsuz etkiler yapar. Ayrıca kötü bir duruş ve obezite de reflü sebepleri arasındadır.
 • İlaçlar: Kalsiyum tabletleri, theophylline (örnek olarak tedral, hydrophed, marax, bronchial, quibron), nitratelar ve antihistaminler yan etki olarak reflü oluşumuna sebep olabilir.
 • Diyet: Birtakım yiyeceklerin tüketimi mide yanmalarına ve reflüye sebep olabilir. Bunlara örnek olarak yağlı ve kızarmış yiyecekler, çikolata, soğan, sarımsak, kafeinli içecekler, asidik yemekler ve baharatlı yiyecekler verilebilir.
 • Yeme alışkanlığı: Özellikle yatmadan önce yenilen yemekler ve normal yeme düzeni içerisinde büyük menülerin tüketimi.
 • Diğer sağlık durumları: Bunlara örnek olarak ise hamilelik durumu, diyabet ve hızlı kilo alma verilebilir.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri incelenirken ilk olarak akla gelen mide yanmasıdır. Ancak oluşan bu mide yanması rahatsız edici bir düzeyde ve kalıcı olarak gerçekleşir. Ayrıca reflüde ortaya çıkan belirtileri maddeler halinde inceleyecek olursak;

 • Mide yanmasının oluşması. Genellikle göğsün ortasında, göğüs kafesinin arkasında meydana gelir. Üst midede başlar, boyna ve boğaza doğru yayılır. Oluşan bu acı en azından 2 saat kadar sürer. Ayrıca her reflüsü olanda mide yanması meydana gelmez.
 • Oluşan mide yanmaları yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Oluşan acı herhangi bir fiziksel aktiviteye başlamanıza veya bitirmenize engel olur.
 • Kalıcı bir kuru öksürük oluşur.
 • Boğaz ağrıları meydana gelir.
 • Mide bulantısı oluşabilir.
 • Yemek sonrası mide ağrısı meydana gelir.
 • Yutmada çeşitli zorluklar yaşanabilir.
 • Ağızda acı bir tat oluşur.
 • Göğüs ağrısı gerçekleşir.

Özellikle göğüs ağrısı meydana geliyor ise bir doktora görünme vakti gelmiş demektir. Nefes darlığı ve kol ağrısı da oluşuyorsa kalp krizi geçirme riskiniz artar. Oldukça ciddiye alınması gereken bir durum olduğu için derhal bir doktor randevusu almanız gerekmektedir.

Reflü Risk Faktörleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Bazı durumlara sahip olan insanlarda reflü oluşma riski de artışa geçmektedir. Bunlar obezite, hamilelik, sigara kullanımı, kuru bir ağız, astım, diyabet, doku düzensizlikleri ve gecikmiş mide deşarjıdır.

İlerleyen zamanlarda yemek borusundaki iltihaplanmalar birtakım komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bunlar;

 • Yemek borusunda daralma: Mide asidine maruz kalan yemek borusunun hücreleri zarar görür. Yaralı dokular yemeklerin geçtiği yemek borusunu daraltır ve yutkunma zorlukları yaşanır.
 • Yemek borusunda yaralanma: Mide asidi, yemek borusunu ciddi bir şekilde aşındırır ve açık bir yara oluşmasına sebep olur. Yemek borusunda oluşan ülser, kanamaya ve çeşitli acılara sebep olabilir.
 • Kanser öncesi değişiklikler: Yemek borusunun alt kısımlarında birtakım değişiklikler oluşur. Bu değişiklikler yemek borusu kanseri riskini arttırmaktadır. Kanser riski düşüktür ancak doktorunuz tarafından endoskopi gibi birtakım testler yaptırmanız istenecektir. Böylece kansere dair tüm işaretler incelenmiş olacaktır.

Reflü Teşhisi Nasıl Yapılır?

Reflü teşhisinin yapılabilmesi bazı durumlara bağlıdır.

 • Belirtiler: Rahatsızlığın teşhisini yapabilmek için ilk olarak doktorunuz tarafından mide yanması sıklığınız ve diğer belirtiler sorulacaktır.
 • Mide asidi miktarını belirleme: 24 saat boyunca midenizdeki pH seviyesini ölçmek için prob testleri yapılır. Bu anlamda ne zaman ve ne kadar mide asidinin yemek borusuna çıktığını tespit etmek için bir cihaz kullanılır. Burnunuzdan yemek borunuza doğru ince ve esnek bir tüp sokulur. Üzerinde bulunan kamera ile de mide asidi miktarı incelenir.
 • X-ray: İlk olarak kireçli bir sıvı içmeniz istenecektir. Bu sıvı sindirim sisteminizi dolduracaktır. Ardından X-ray cihazına girdiğinizde, içmiş olduğunuz sıvı sayesinde üst sindirim sisteminiz gözlenebilecek. Yapılacak incelemeler yemek borusu, mide ve üst bağırsağı kapsayacaktır.
 • Endoskopi: Görsel olarak yemek borunuzun ve midenizin incelenebilmesi için yapılan bir işlemdir. Bu işlemde ince, esnek bir tüp üzerine bağlanmış ışık ve kamera sistemi boğazınızdan içeriye sokulur. Daha ileri testler yapabilmek için birtakım doku örnekleri alınır. Reflü komplikasyonlarını belirleyebilmek için yapılan faydalı işlemlerden biridir.

1.Asit Üretimini Azaltan İlaçlar

H-2 reseptör isimli engelleyici ilaçlar (cimetidine, famotidine, nizatidine veya ranitidine) antasitler kadar hızlı etki etmezler ancak çok daha uzun bir rahatlama verirler ve asit üretimini 12 saate kadar azaltırlar.

2.Antasitler

Mide asidini nötralize ederler yani zararlı etkilerini ortadan kaldırırlar. Örnek olarak Maalox, Mylanta, Gelusil, Gaviscon, Rolaids ve Tums gibi ilaçlar hızlı bir rahatlama sağlarlar. Ancak tek başlarına kullanıldıklarında mide asidi tarafından hasara uğramış olan yemek borusunu iyileştirmez. Aşırı kullanımda baş dönmesi veya mide bulantısı gibi yan etkileri bulunmaktadır.

3.PPI

Proton pompa inhibitörleri, lansoprazole, omeprazole, pantoprazole, rabeprazole ve dexlansoprazole gibi birtakım ilaçlardan oluşur. Uzun süreli kullanımlarda B-12 vitamini eksikliği ve kemik kırılganlığına sebep olabilir.

4.Ameliyat

Uzun süreli ilaç kullanımlarının etkisiz kaldığı durumlarda cerrahi bir operasyonda alternatif olarak uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

5.Diğer

Bir diğer tedavi yöntemi de evde kendi imkanlarınız ile alacağınız önlemleri kapsamaktadır. Reflü hastaları için yenilmesi zararlı olan şeyleri lütfen tüketmeyiniz. Bunlara örnek olarak sigara, çeşitli ilaçlar, balık yağı, naneli şeker ve yağlı yiyecekler örnek olarak verilebilir. Ayrıca aşırı kilo ve stres gibi durumlar da reflüyü tetikleyebilecek niteliktedir.

Источник: https://evdesifa.com/reflu-tedavisi/

Reflü Nedir, Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

reflü nedir,belirtileri nelerdir,tedavisi nasıl yapılır

reflü nedir

Tıp dilinde Gastro Özofageal olarak tanımlanan reflü hastalığı midedeki asit ve safra gibi maddeleri de içeren gıdaların tekrar yemek borusuna gelmesidir. Yani yediğimiz gıdaların çeşitli sebeplerden dolayı yemek borusuna geri çıkmasına reflü hastalığı denir.

Reflü, takip ve tedavi edilmesi gereken kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir mide rahatsızlığıdır. Yenilen yemeklerin yemek borusuna tekrar çıkması, belli bir süre sonra yemek borusunda tahriş etmeye başlar.  Midede bulunan yemek asitleri yemek borusunu tahriş ederek kişiye rahatsızlık verir.

Reflü ülkemizde en sık görülen mide rahatsızlıklarından birisidir. Her 5 yetişkinden birisinde reflü problemleri görülmektedir.

Reflü belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman, tedavi aksatılmamalı gerekli tedbirler alınarak hastalık kontrol altına alınmalıdır.

Tedavi edilmediğinde ve reflü ilerlediğinde mide asitleri yemek borusunu tahriş ederek yemek borusu kanseri riskini arttırabilir.

Reflü Belirtileri Nelerdir

Rerflü hastalığının pek çok belirtisi vardır. Ancak en sık görülen reflü belirtileri göğüste ağrı ve boğazda yanma hissidir. Pek çok hasta özellikle yemek yedikten bir süre sonra ağızlarına acı su geldiklerini şikayet ederler.

Ayrıca ses kısıklığı, öksürük, diş eti problemleri oluşması reflünün diğer belirtileridir. Bir diğer reflü belirtisi ise midede yanmaların olmasıdır. Özellikle ekşi ve acı yiyecekleri yedikten sonra midede rahatsız edici yanmalar oluşabilir. Ancak her mide yanması reflüyü işaret etmeyebilir.

Reflü dikkate alınması gereken bir mide rahatsızlığıdır ve reflü belirtilerini ayrıntılı olarak incelemekte yarar vardır.

Göğüs ağrısı oluşması; Mide asitlerinin yemek borusuna çıkması sonucunda yemek borusunda yanma meydana gelmesinin yanında asitler göğüste de ağrılara neden olabilir. Göğüs ağrıları yemek yendikten sonra mide asitlerinin salgılanmasıyla oluşur.

Özellikle midenin sindirmesi daha zor olan fazla baharatlı gıdalar nedeniyle mide daha fazla asit salgılar ve buna bağlı olarak yemek borusu yanması ve göğüs ağrıları artar.  Reflüye bağlı göğüs ağrıları yatay pozisyonda artar.Çünkü yatay pozisyonda mide asitleri daha kolay yukarı çıkar.

Bu sebepten dolayı daha dik pozisyon sağlayan reflü yastıkları kullanılabilir.

Mide yanması: Reflüde en sık karşılaşılan belirtilerden biri de mide yanmasıdır. Böyle durumlarda mide içeriğinin sanki yukarı çıktığı hissedilir.

Ses kısıklığı oluşabilir; Mide asitleri yemek borusunu tahriş ederek ses tellerine ulaşabilir. Bu durum belli bir süre sonra ses kısıklığına neden olabilir. Yemeklerden bir süre sonra ses kısıklığı ya da seste çatallaşma yaşanması reflü belirtisi olabilir.

Öksürük;Reflü problemi yaşayan kişilerde nadir de olsa görülen belirti öksürüktür. Yemek yedikten sonra belli bir süre sonra kişi öksürmeye başlar bunun nedeni mide asitlerinin yemek borusuna çıkmasıdır.

Boğaz ağrısı başlaması; Reflü hastalığının soğuk algınlığı ile karıştırılmasına sebep olan belirtisi boğaz ağrısıdır. Mide asitlerinin yemek borusuna doğru çıkması yemek borusunu tahriş ederek boğaz ağrılarına neden olabilir.

Hazımsızlık yaşanması; Reflünün en sık görülen belirtilerinden birisi sindirim güçlüğü yaşanması, yani hazımsızlıktır. Yemek yedikten sonra, mide yediklerini sindirebilmek için sık sık geğirme görülebilir. Karın bölgesi şiş ve serttir kişiye rahatsızlık verir.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır

Özellikle günümüzde pek çok kişi reflü belirtilerinden yakınmaktadır ve reflü tedavi yolları denemektedir. Reflü tedavisini incelemeden önce reflüye neden olan bazı risk faktörlerine değinmekte yarar vardır.

Reflüye neden olan durumlar; 

 • Çok fazla alkol tüketimi 
 • Çok fazla yemek tüketmek 
 • Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler yemek 
 • Obezite
 • Hamilelik 
 • 60 yaş ve üzeri olmak 

Hamilelikte reflü belirtilerinin görülmesinin nedeni;  gün gün büyüyen bebeğin bölgeye baskı uygulaması ve değişen hormonal dengelerdir. Ayrıca reflü belirtileri yemek yedikten sonra ve geceleri daha çok artar.

Reflü tedavisinde uygulanan ilk ve önemli adım ilaç tedavisidir. İlaç tedavilerinin de cevap vermediği durumlarda ya da uzun süre ilaç kullanımının sakıncalı olması durumunda reflüye cerrahi müdahaleler gerekebilir. Reflü tanısı koymak için hastaya endoskopi uygulanır.

Mideye kadar inen kamera sayesinde mide kapağı, yemek borusu ve mide yüzeyindeki durumlar tespit edilir. Ayrıca ph metri ile yemek borusundaki reflü ölçülür. Reflü şikayeti yaşayanların yedikleri besinlere çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Reflüyü tetikleyecek mide asidini arttıracak yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Reflü hastalarının dikkat etmesi gerekenler;

 • Aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Asitli ve kafeinli içecekler reflüyü tetikler.
 • Soğan, sarımsak ve çikolata gibi besinler mide asidini arttırır.
 • Öğünlerde yemek porsiyonuna  dikkat edilmelidir. Aşırı yemek tüketilmemelidir.
 • Alkol ve sigara kullanımı asit dengesini olumsuz etkiler.
 • Ağrı kesini ve aspirin kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.
 • Mideyi yormayan mide asidini azaltan yiyecekler daha fazla tüketilmelidir.
 • Reflüye iyi gelen yiyecekler; Muz, Patates, Yulaf ezmesi, Badem, Hardal, Zencefil, Karbonat, Rezene,Maydanoz, Tarçın ve Ananas
 • Ayrıca sakız çiğnemek reflü hastaları için faydalıdır. Çünkü ağız içindeki tükürük miktarını arttırır, mide asidini dengeler.

Reflü Bitkisel Tedavisi 

Reflü şikayetlerini azaltmak için mide asidini dengeleyen bitkisel tedavilerden de yararlanmak mümkün. Özellikle yemeklerden sonra oluşan mide yanmalarını azaltan reflü bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bir tutam marul ve 4 adet havucun suyunu sıkıp bir bardak su ile karıştırın. Daha sonra karışımı süzün. Elde ettiğiniz karışımı sahaları aç karına içebilirsiniz.

Bir adet yumurta akını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve gün içinde 2 kere içebilirsiniz.

1 litre kaynamış suyun içine 1 avuç kurutulmuş fesleğen atın. Demledikten sonra süzün ve gün içinde 3 kez birer bardak içebilirsiniz.

Источник: https://www.faydaloji.com/reflu-nedir-belirtileri-nelerdir/

Reflü Nedir? Reflü Belirtileri ve Tedavi | Cilt Bakımı

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde her 5 kişiden 1 de reflü olduğu tahmin edilmektedir. Reflü başka hastalıkları ile karıştırılmasına karşın reflü belirtileri belirgindir. Tam tanı koymak için mutlaka reflü tedavi olunması gerekmektedir.

Mide asidinin ve yemeklerin yemek borusuna kaçması olarak bilinen sindirim sistemi hastalığıdır. Her yaştan herkeste görülen reflü yetişkin, çocuk, kadın yada erkek herkeste görülebilir. Sizlere bu yazımızda reflü nedir, reflü neden olur, reflü belirtileri ve reflü tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Reflü Nedir

Reflü, midede bulunan asidin, özefagusa (yemek borusu) geri aktığı mide ekşimesi dâhil çeşitli rahatsız edici belirtilere neden olan bir durumdur. Bu geri akış, mide ve yemek borusu arasındaki kasın bariyer fonksiyonundaki bir zayıflık nedeniyle oluşur. 

Yiyeceklerin sindirilmesi için midenin, sindirim bezlerinin ve bağırsakların, pepsin ve asit dâhil olmak üzere çeşitli enzimler üretmesi gerekir. Bu asitler ve enzimlerin, yiyecekleri daha iyi sindirmesi için yarı-sıvı bir forma dönüştürmesi gerekir.

Hasarlardan dolayı bu asidik sıvı mide ekşimesine ve yanmasına yol açar. Göğsün ortasındaki yanma hissi, sıvılaştırılmış yiyeceklerle karışan, özofageal sfinktre ile geçen mide asitlerinden kaynaklanır. Bu asitler, yemek borusunu yakar.

Çünkü mide kaplamasında olduğu gibi aynı koruyucu, mukus tabakasına sahip değildir. 

Reflünün başlıca belirtisi mide ekşimesiyle beraber göğüs kemiğinin altında bulunan ve genellikle boğaza doğru yayılan yanma hissidir. Mide asidinin boğazın arkasına ulaştığı ve ekşi, asitli bir tat vermesi ise daha ciddi bir reflü şeklidir.

 Bu belirtilere bazen mide bulantısı eşlik edebilir.

 Mide ekşimesi ve regürjitasyon (kusma hissiyle beraber ağza gelen asitli ve ekşi tat) genellikle yemekten hemen sonra çok daha kötüdür ve düz bir şekilde dururken veya eğilirken daha şiddetli hale gelir.

Bazen Reflü çok ciddi sorunlara yol açabilecek komplikasyonlara neden olabilir. En sık görülen komplikasyonlar, Barrett özofagusu (özofagus kanserinin sebebi), eroziv özofajit (mide aşınması) ve özofagus darlığıdır.

 Bunlara ek olarak, astım, kronik larenjit (kronik gırtlak iltihabı), solunum yollarının daralması, diş boşlukları ve kronik sinüs enfeksiyonları gibi baş, boyun ve solunum yolları gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir.

Reflünün diğer belirtileri arasında kalıcı ve ağrılı bir boğaz ağrısı, seste kısılmalar, kronik öksürük, hırıltı, ağız kokusu, göğüs ağrısı ve boğazda bir yumru varmış gibi hissetmek sayılabilir. Bu belirtiler, mide ekşimesi olmadığında daha yaygındır. Reflü ayrıca mide asidinin özefagustaki sinirleri uyarmasına veya astarında rahatsızlığa neden olabilecek hasarlara neden olabilir.

Reflü krizi belirtileri arasında bulunan göğüs ağrısı bazen hastayı gece uykusundan bile uyandırabilecek kadar şiddetli olabilir. Göğüs ağrısı yanma ile ağrı çok sık görülür.

Reflü, mide asidinin yemek borusuna geri akışından kaynaklanır. Normalde, yemek borusu ve mide kavşağında bulunan bir kas halkası olan alt yemek borusu sfinkteri (LES) ile geri akış önlenir.

 Çoğu zaman, bu kas halkası, açıklığı kapatır ve mide ile yemek borusu arasında bir bariyer oluşturur. LES, yemeğin mideye geçmesine izin vermek için yutulduğunda geçici olarak rahatlar.

 Aynı zamanda mide gazının çıkarılması (geğirme) oldukça rahatlatır.

Çoğu reflü vakasında, LES, olması gerekmediğinde geçici olarak gevşer. Böylece mide içeriğinin yemek borusuna girebileceği kısa bir zaman aralığı sağlanır. Neden bu kadar çok insanın LES’te sık sık geçici gevşeme geliştirdiği henüz belli değildir. Daha az yaygın olarak, LES kronik olarak sarkık hale geldiğinde reflü gelişir ve böylece geri akış hemen hemen her zaman gerçekleşebilir. 

Ayrıca reflüye, mide rahatsızlıkları (tam bir mide), sigara, çok sayıda ilaç, alkol, kafein ve çeşitli salçalı, acılı, yağlı yiyecek türleri ve çikolata neden olur. Bununla birlikte hali hazırdaki reflüyü kötüleştirebilir. Reflünün oluşmasına katkıda bulunabilecek diğer faktörler arasında hiatal herni (mide fıtığı) olması, fazla kilo, obezite ve hamilelik bulunur.

Reflü Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu durumda, reflü klinik bir tanıdır. Yani,  reflü belirtileri o kadar klasiktir ki, doktorlar kısa sürede hastalığı teşhis eder.

Tanısal testler genellikle tedaviye cevap verilmediğinde veya doktorun, reflünün daha ciddi komplikasyonlarından birinin olabileceğinden şüpheleniyorsa yapılır.

 Reflü tanısında sıkça kullanılan testler arasında endoskopi, 24 saat pH izleme, yemek borusu manometrisi ve baryum yutkunma X-ışınları bulunur.

Reflü Tedavisi

Reflü, bazı yaşam tarzlarının değiştirilmesiyle kolayca tedavi edilebilir. Bu değişimler şunlardır;

 • Kilo vermek,
 • Yüksek yastık kullanmak,
 • Reflüyü tetikleyen gıdalardan (yağlı, salçalı ve acı) kaçınmak,
 • Yatmadan 3 saat kadar önce herhangi bir şey yemekten kaçınmak,
 • Dar kıyafetler giymemektir.

Genel olarak, sadece hafif belirtiler varsa, doktor, bu tür değişiklikleri önerir ve bazen ilaç önerebilir. Anti asit etkenli ilaçlar reflüyü önlemez veya iyileştirmez.

Ancak ara sıra belirtilerin hafiflemesi için kullanılabilir. Reflünün standart tedavisi genel olarak mide asit seviyesini azaltan ve mide zarının iyileşmesini sağlayan ilaçları içerir.

  En yaygın kullanılan ilaç türleri şunlardır;

 • Histamin-2 blokerleri (H2 blokerleri):  H2 blokerleri, mide asidi üretimini sınırlamaya yardımcı olur. Böylece mide asitleri, yemek borusuna geri aktıklarında daha az belirtilere neden olur. H2 blokerleri 1 saat içinde çalışmaya başlayıp, bir doz aldıktan sonra 1 ile 3 saat arasında en etkili hale gelir ve etkinlikleri 12 saate kadar devam eder.
 • Proton pompa inhibitörleri (PPI’ler):  PPI’ler, mide asidi üreten gastrik hücrelerde pompayı azaltarak çalışır. Bunlar en güçlü asit engelleyicilerdir ve belirtileri yok etme ve özofajiti iyileştirmede H2 blokerlerinden daha etkilidirler. Bununla birlikte, daha fazla olumsuz etkiye neden olma eğilimindedir, bu nedenle çoğu doktor ilk önce bir H2 blokerini deneyecektir. 

Eğer belirtiler yaşam tarzı değişiklikleri ve reçeteli ilaçlar ile düzelmezse, doktor, nadir olsa da ameliyat önerebilir. En sık görülen tip, midenin üst kısmının, güçlendirilmesi ve asitlerin geri akmasını önlemek amacıyla LES’in etrafına bazı maddeler sarılmasıdır. LINX cihazı olarak adlandırılan bir manyetik boncuk halkasının endoskopik teknikler ve implantasyonu da düşünülebilir.

 • Yulaf: Bol lifli gıdalar midede çok kolay bir şekilde hazmedilirler. Bu sebepten sindirim sistemi daha rahat çalışır. Süt ile karıştırılıp içilecek yulaf reflüye çok iyi gelir.
 • Papatya Çayı: Diyare (ishal), hazımsızlık ve bulantı gibi sorunlar için de kullanılan papatya çayı reflü belirtilerini minimuma indirir. Günlük 2 fincan tüketilmelidir.
 • Zencefil: Her derde deva olan zencefil kaynatılarak içilirse mide sorunlarını etkili bir şekilde giderir.
 • Muz: Her yemekten sonra 1 adet muz tüketmek mide ekşimesine iyi gelir.
 • Brokoli: Salatası veya yemeği yapılabilir. Bütün mide sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Süt: Her gece 1 bardak ılık süt içmek midenin güçlenmesini sağlayarak hazımsızlığı ve mide ekşimesini yok eder.

Reflü hakkında merak ettiğiniz bazı sorulara cevap vermek istiyorum. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Reflü olanlar ne yemeli

Çok sık sorulan sorulardan biride reflüsü olanlar ne yemeli ve neleri tüketmelidir sorusudur. Bitkisel protes bakımından zengin olan fasulye, tahıllı gıdalar ile bol miktarda meyve ve sebze tüketmelidirler. Özellikle reflü diyetinde Muz, elma, şeftali, armut, kavun ve çilek  sıklıkla tüketilmektedir.

Reflü omuz ağrısı yapar mı

Genelde sol kol ve sol omuzda ağrıya neden reflü bu yönde ağrı yaptığı bilinmektedir. Hatta bazı hastalar sol omuzda ağrıyı kalp krizi ile karıştırmaktadırlar.

Reflü balgam yapar mı

Reflü inatçı öksürüğe ve balgama neden olabilir.

Reflü baş ağrısı yapar mı

Yan etkilerinden biri reflü ataklarında baş ağrısı görülür.

Reflü çarpıntı yapar mı

Genelde reflü belirtilerinde biri olan çarpıntı göğüs ağrısı ile beraber görülür.

Reflü cinselliği etkiler

Hastalığın tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar cinsel yaşam kalitesinde olumsuzluğa neden olabilir.

Reflü hastaları domates yiyebilir mi

Asitli yiyeceklerden biri olan domatesi asla bu türdeki hastaların tüketmesi tavsiye edilmez.

Reflü endoskopide çıkar mı

Reflü tedavisinde doktorunuz tam sonuç almak için endoskopi isteyebilir. Kesin sonuç almak ve tanı koymak için endoskopi yapılır.

Reflü farenjit yapar mı

Aslında boğaz reflüsü olarak bilinen reflü mide asidinin yukarı kaçası sonucu boğaz ağrısı, öksürük, gıcık yapar. Bunun sonucunda bazı hastalar farenjit olduğunu sanabilir.

Reflü için hangi doktora gidilir

Reflü tanısı ve tedavisi için Gastroenteroloji bölümünden randevu alınır.

Reflü karın ağrısı yapar mı

Yan etkilerinden biride karın ağrısı ve şişlik olan bu hastalık karın ağrısına neden olabilir.

Reflünün ataklarında ne yapılmalı

Aslında yapılması gereken ilk önemli konulardan biride mutlaka tedavi olmak gereklidir. Eğer reflü atakların bol şu içmek ve oturup dinlenmek çok önemlidir.

Reflü göğüs ağrısı nasıl geçer

En sık görülen yan etkilerin biride göğüs ağrısıdır. Hatta bazı hastalar ağrıyı kalp krizi ile karıştırmaktadırlar.

Reflüye ıhlamur çayı iyi gelir mi

Bitkisel çaylar içerisinde bulunan ıhlamaur reflü için etkili çaylardan biridir.

Rezene reflüye iyi gelir mi

Rezene reflü için doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Rezene çayı yada papatya çayı tüketerek midenizi koruyabileceğiniz gibi bu çaylar reflüye iyi gelmektedir.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/reflu-nedir-belirtileri-ve-reflu-tedavisi/

Reflü Nedir? Reflü Belirtisi Nelerdir? Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide içeriğinin (asidinin) patolojik şekilde mideden özefagusa (yemek borusuna) doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü’dür. Hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma(heartburn) şikayeti ile başvurabilirler.

Reflü bazen yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesidir. Reflü, sıklıkla yemeklerden sonra olur. Gastroözefageal reflü hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça rastlanan bir hastalıktır.

Ülkemizde yapılan bir çalışmada toplumun %20’sinde reflü hastalığı bulunmuştur.

İlgili Haber

Reflü Tedavisi Nasıl yapılır?

Reflü şikâyetleri artan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de reflü tedavisi. Mide içeriğinin ağza gelmesi, yutma güçlüğü, görülen diğer reflü belirtilerdir. Ağrılı yutkunma, geğirti, hıçkırık, bulantı ve kusma ise daha ender ortaya çıkar.

Bu belirtileri reflü tedavisine başlamak için yeterli bir sebep olarak görebiliriz. Mevcut şikayetler, hikaye ve bulgulardan yola çıkarak gastroözofagial reflü tanısı konabilir.

Tanı koymak veya hastalığın şiddetini belirlemek için endoskopi, pH ölçümü, kontrastlı grafiler, manometrik çalışmalar yapılır.

Reflü tedavisinde en önemli nokta yaşam tarzında değişiklik yapmaktan geçer.

Birçok insan, yaşam tarzında değişiklik yaparak veya ilaçlarla reflüyü kontrol altında tutabilirken bazı hastalarda ise cerrahi girişim gerekmektedir.

Reflü tedavisinde ilk aşama genellikle mide asidini baskılayan ilaçlar ve yaşam tarzında değişikliklerle yapılır. Obezite karın içi basıncını artırıp mideye yaptığı baskıyla reflüyü şiddetlendirir.

Bu yüzden hasta; fazla kilolarından kurtulmalı, sigarayı bırakmalı, dar elbiseler giymemeli, yağlı yemeklerden veya kızartmalardan, domates salçasından, alkolden, çikolatadan, naneden, soğan ve sarımsaktan, kahveden uzak durmalıdır.

İlgili Haber

Reflü tedavisinde reflü testlerinin de yeri çok önemlidir. Doktorunuzun (gastroenteroloğunuzun) reflü tanısını koyarken bulguların gerçekten reflüden kaynaklanıp kaynaklanmadığını, komplikasyonların gelişip gelişmediğini anlamak için birtakım testlere ihtiyacı olabilir.

Reflü testlerini şu şekilde sıralanabilir;

 • Baryum özefagus mide duedonum grafisi: Hasta baryum içerken radyoloğun floroskopide baryumun aşağıya yemek borusuna ve mideye seyahatini incelediği bir testtir.
 • Gasroskopi: Endoskop ucunda ışık bulunan fleksibl bir tüptür. Bu tüpün ağızdan özefagusa ve mideye doğru ilerletilmesi sırasında yemek borusu incelenebilir. Hasta sedatize edilerek bu işlem gerçekleştirilir.
 • Özefagus manometresi ve PH metre: Burundan çok ince fleksibl bir tüp yemek borusundan mideye gönderilerek buradaki basınçlar ve yukarı çıkan asit miktarı ölçülebilir.

Reflü Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eğer reflü tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlarla seyredebilir. Örneğin yemek borusunda darlık, kanama ve mukozada prekanseröz (kanser öncesi) birtakım değişikliklere (barrett özefagusu) neden olabilir. Sizi ve doktorunuzu uyarması gereken semptomlar şunlardır;

 • Yutma güçlüğü (disfaji)
 • Kanama
 • Boğulma hissi, öksürük, ses kısıklığı
 • Kilo kaybı
 • Reflü Ameliyatı

Günümüzde reflü ameliyatları etkili bir şekilde yaygın olarak yapılmaktadır. Reflü ilaçlarının kullanımının işe yaramadığı durumlarda, yıllarca süren ilaç tedavisini tercih etmeyenlerde; reflüyle birlikte ilerlemiş mide fıtığı bulunanlarda reflü ameliyatı tercih edilebilir.

En sık yapılan reflü ameliyatı ise nissen fundoplikasyon olup, bu ameliyatta yemek borusunun mideyle buluştuğu yerdeki kapak sistemi güçlendirilir. Bu sırada mide fıtığı da onarılır.

Nissen fundoplikasyon Altın standart olarak laparoskopik (kapalı) yapılan, reflüye karşı en etkili ameliyattır.

Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Reflü şikâyetlerini en aza indirmek istiyorsanız, uzman bir doktor kontrolünde reflü diyetine başlayabilirsiniz. Her insanın duyarlılığı farklı olduğundan, hastanın fark ettiği tetikleyici gıdadan uzak kalması reflü diyeti için en iyi seçenektir. Reflü diyeti sırasında küçük lokmalarla beslenmek ve yemekten hemen sonra uyunmamak ‘’reflüye ne iyi gelir’’ sorusunun da cevabıdır.

Uzanmak veya uyumak için yemeğin üzerinden en az 3 saat geçmelidir. Reflü diyeti sırasında uyurken belden üst kısmın daha yukarda olması yerçekimi ile reflünün oluşmasını engelleyebilir. Özellikle gece reflüsü olanlar buna dikkat edilmelidir. Baş altına konan yüksek yastıkların reflüye faydası yoktur.

Bel kısmından itibaren yüksekte olacak şekilde ayarlanan yataklar da reflüye iyi gelebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/reflu-nedir-reflu-belirtisi-nelerdir-reflu-nasil-tedavi-edilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.