Regl Ağrısıyla Baş Etmenin 10 Yolu

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? | Cilt Bakımı

Regl Ağrısıyla Baş Etmenin 10 Yolu

Kimi zaman sakin ve ağrısız bir şekilde geçen adet dönemimiz, bazen o kadar ağrılı ve sancılı geçiyor ki içtiğimiz onca ağrı kesici ilaca ve karnımızın hemen alt kısmına yerleştirdiğimiz sıcak su torbalarına rağmen bu ağrılardan bir türlü kurtulamıyoruz.

Özellikle karın ağrılarına baş ağrıları da eşlik ettiğinde en az birkaç gün boyunca yataktan kalkamıyor, sırf bu yüzden işten izin almak zorunda kalıyoruz.

Adet döneminde baş ağrısı neden olur? başlıklı bu yazımızda adet döneminde sıklıkla başımızın ağrımasının temel nedenlerine değinmeye çalışacağız.

Sizler de hassas dönemlerinizde sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İşte, regl döneminde baş ağrısına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Ortalama 5-7 gün süren kimi zamanlarda daha kısa ya da uzun olabilen, 28 günde bir tekrar eden adet döneminde baş ağrısı çekmemizin nedeni, bu dönemde vücudumuz tarafından salgılanan östrojen hormon miktarının azalması olarak ifade ediliyor.

Östrojen hormonundaki bu dalgalanmalar, bir diğer deyişle kandaki östrojen miktarının azalması, migrene benzeyen baş ağrılarını da beraberinde getiriyor.

Hatta bazı kadınlar tarafından oldukça şiddetli hissedilen migren atakları, kadınların adet döneminin tam bir işkenceye dönüşmesine neden olabiliyor.

Regl dönemindeki migren tedavisi ise diğer migren tedavi seçeneklerine göre doktorları biraz daha zorluyor. Öyle ki regl döneminde yaşanan migren ataklarını kontrol altında tutabilmek, çoğu zaman oldukça zor oluyor.

Migren ataklarına bazı durumlarda ise şiddetli mide bulantısı ve kusma da eşlik ediyor.

Ergenlik döneminde başlayan bu baş ağrıları, en nihayetinde gebelik ile hafifliyor. Yani şiddetli baş ağrılarından hamile kaldığınızda östrojen hormonundaki dalgalanmaların sona ermesi ve kandaki östrojen hormonunun dengede kalması sayesinde kurtulmuş oluyorsunuz.

Normal zamanlarda hiç başınız ağrımıyor lakin adet olduğunuz günlerde baş ağrınız tüm gün boyunca devam ediyorsa, maalesef ki regl dönemi migren ataklarına sizin de maruz kaldığınızı ifade edebiliriz.

Bu durumda vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmeli ve doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmaya başlamalısınız.

Doktorların reçete ettiği ilaçları kullanmanın yanı sıra baş ağrısına iyi gelen şifalı bitki çaylarından da yardım alabilirsiniz.

>>>>> Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

Adet Döneminde Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Adet döneminde baş ağrı ve halsizlik çok sık yaşanan bir durumdur. Genelde kişiden kişiye değişen bir durum olmasına karşın bazı kişilerde baş ağrısı şiddetli olabilir. İşte adet döneminde baş ağrısı ve halsizliğe iyi gelen bitkisel bazı yöntemler.

Regl Döneminde Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları:

Regl döneminde yüzleştiğiniz şiddetli ağrılar ile savaşmak adına baş ağrısını hafifleten bitki çaylarını günde 2-3 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Bu dönemde baş ağrısına iyi gelen çaylara ise nane, zencefil, papatya, lavanta ve sarı kantaron çaylarını örnek olarak gösterebiliriz.

 • Regl Döneminde Baş Ağrısına İyi Gelen Zencefil Çayı Tarifi:

Yalnızca mide ağrılarına değil baş ağrılarına da oldukça iyi gelen zencefil çayı; regl dönemindeki mide bulantısı ve kusma hissini de azaltıyor.

Özellikle PMS yani regl dönemindeki baş, karın, mide ve kasık ağrılarını doğal bir şekilde tedavi eden zencefil çayı; kasları gevşeterek, kişinin rahatlamasını sağlıyor. Aynı zamanda bu dönemde daha da artan stres, endişe, sinirlilik vb. ruhsal çalkantıları da yatıştırıyor.

Hazırlanışı:

 • 1 su bardağı kaynar suya 1 çay kaşığı zencefil tozu ilave edin. Ardından yarım limonun suyunu da çaya ekleyin. Çayı 5 dakika demlenmeye bırakın.
 • Çayınızı tatlandırmak için bir çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.
 • Adet döneminiz boyunca zencefil çayını günde 2-3 bardağı aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

Adet Döneminde Baş Ağrısı Tedavisi

Adet döneminde baş ağrısının tedavisinde doktorlar, daha çok migren ataklarını baskılamaya yönelik ilaçlar reçete ediyorlar.

Bununla birlikte bazen de regl döngüsüne yönelik ilaçlar da kullanmanız gerekebiliyor.

Tedaviler, kişiye özel olarak yürütüldüğünden adet döneminde baş ağrısı şikayetiniz bulunuyorsa, klasik migren ya da baş ağrısı ilaçları kullanmak yerine mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Baş ağrısını adet döneminizin hangi günlerinde daha yoğun bir şekilde hissettiğinizin tespiti doğrultusunda yalnızca size özel olarak başlatılan bir tedavi ile şiddetli ağrılardan kurtulabilmeniz mümkün!

 • Adet döneminde baş ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlar:

Regl dönemindeki baş ağrılarının tedavisi, genellikle atak tedavisi, kısa dönem koruyucu tedavi ve kesintisiz tedavi olacak şekilde 3 farklı grupta gerçekleştiriliyor.

Baş ağrılarına mide bulantısının da eşlik ettiği durumlarda mide bulantısını kesen ilaçlar kullanmanız gerekiyor.

Kısa dönem koruyucu tedavide ilaçları regl başlangıç gününden 2 gün önce almaya başlamanız ve 5 gün boyunca bu ilaçları kullanmanız gerekirken; kesintisiz tedavide 6 ay boyunca ilaçları her gün düzenli bir şekilde almanız gerekiyor.

Son derece etkili bir koruyucu tedavi şekli olan hormonal tedavide ise östrojen hormonundaki dalgalanmaları önlemek amaçlanıyor. Östrojen dalgalanmalarını engelleyerek, östrojen hormonunun daha az salgılanmasını önlemek amacıyla doktorlar daha çok tipik doğum kontrol hapları reçete ediyorlar.

Ancak 35 yaş üstü ve özellikle sigara tüketen kadınların doğum kontrol hapı kullanırken dikkatli olmaları, doktora danışmadan ilaç kullanmamaları sağlıkları açısından oldukça önem arz ediyor. Aksi halde doktor kontrolünde olmaksızın doğum kontrol hapı kullanan kadınları kan pıhtılaşması, kanser gibi ölümle sonuçlanabilecek ciddi tehler bekliyor.

UYARI: Doğum kontrol hapı kullanımının kanda pıhtı oluşumu doğrultusunda damarlarda tıkanıklığa yol açtığını unutmamalı, düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, sık sık doktorunuza görünmeyi ihmal etmemelisiniz. Erken teşhisin hayatınızı kurtarabileceğini asla unutmamalısınız.

Bu yazımızda adet döneminde baş ağrısı neden olur? Adet dönemi baş ağrıları nasıl geçer? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

Источник: https://www.ciltguzellik.com/adet-doneminde-bas-agrisi/

Adet Döneminde Başınız Ağrımasın

Regl Ağrısıyla Baş Etmenin 10 Yolu
Baş Ağrısı Merkezi
Memorial Ataşehir Hastanesi

Baş ağrısının oluşmasında birçok faktör etkili olmasına rağmen kadınlarda görülen baş ağrılarının çoğu regl döneminde ortaya çıkmaktadır.

Hormonal dalgalanmalarla artan baş ağrılarından kurtulmak için atılması gereken ilk adım ise baş ağrısı günlüğü tutmaktır.

Memorial Ataşehir Hastanesi Baş Ağrısı Merkezi’nden Baş Ağrısı Merkezi Doktorları, regl dönemi ile artan baş ağrıları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 Ergenlik dönemi ile migren sıklığı artar

Ergenlik öncesi, kız ve erkek çocuklarda migren sıklığı benzerken regl döneminden sonra bu durum değişir ve kadın/erkek arasındaki oran 3’e çıkmaktadır.

Hormonal faktörler nedeniyle baş ağrıları tetiklenen kadınlar ile tetiklenmeyenler arasında hormon seviyeleri açısından herhangi bir farklılık mevcut değildir.

Sorun, kişinin sinir sisteminin hormonal dalgalanmalara verdiği cevap ile ilişkilidir.

Hormon seviyesinin düşmesi baş ağrısına neden olur

Regl periyodunun 2 gün öncesi ve ilk 3 günü içinde görülen bir baş ağrısı tipi “saf regl migren”dir.

Kadınların yaklaşık yarısı regl döneminde migren ataklarına eğilimli hale gelmekle beraber; sadece %10 kadında saf regl migren görülür.

Regl sırasında ortaya çıkan migren ataklarının sebebi, kanamadan hemen önce kandaki östrojen hormonu seviyesinin düşmesi ve östrojen hormonunun göstermiş olduğu dalgalanmadır.

Gebelikle baş ağrısı azalabilir

Regl ile migren atakları arasında ilişki belirten kadınların 2/3’ü gebelik sırasında ataklarının kesildiğini belirtmektedir. Bunun nedeni büyük olasılıkla gebelik sırasında östrojen hormonunun regl döngüsündeki gibi dalgalanmalar göstermemesi devamlı olarak yüksek seviyede kalmasıdır.

Tedavisi diğer migren ataklarına göre daha zor

Regl dönemi migren atakları, diğer migren atakları ile karşılaştırıldığında daha şiddetli, uzun ve tekrarlayıcı ataklar olmasından dolayısıyla regl dışındaki migren ataklarına göre tedavileri daha güçtür. Bu nedenle tedavide, migren semptomlarını kontrol edecek ilaçlar kullanılabileceği gibi, regl döngüsünü engelleyecek seçenekler de düşünülmektedir.

Baş ağrısı günlüğü tedaviyi şekillendirir

Bu tedavinin başında hastanın yapması gereken şey baş ağrısı günlüğü tutmaktır. Bu günlüğü tutmak ile hasta regl döngüsü ile baş ağrısı arasındaki zamansal ilişkiyi daha iyi anlar.

Örneğin; regl kanamanın kaçıncı günüde baş ağrısının başladığı, kaç gün sürdüğü, hangi ilaçlara cevap verdiği gibi. Tavsiye edilen, bu günlüğün en azında 3 regl döngü boyunca tutulmasıdır. Edinilen bilgiler doktorun planlayacağı tedavi açısından önem taşır.

Regl siklusunun düzenli olup olmadığı ve baş ağrılı süre hangi tedavinin seçileceğini belirler.

İlaçlar atakların başında alınmalı

Regl dönemi migren tedavisi; atak tedavisi, kısa dönem koruyucu tedavi ve kesintisiz koruyucu tedavi olmak üzere başlıca 3 grupta incelenebilir.  Atak tedavisinde uygun görülen İlaçlar mümkün olduğunca ağrının başında alınmalıdır.

Baş ağrısına mide bulantısı da eşlik ediyorsa mide bulantısı önleyen bir ilaç da tedaviye eklenmelidir. Kısa süreli koruyucu tedavi de amaç daha ağrı ortaya çıkmadan ilaç alınmasına dayanır. Kişi başı ağrısın veya ağrımasın reglden 2 gün önce ilaç kullanmaya başlar ve kanamanın ilk 3 gününde de ilaca devam eder.

Bu tedavi; regl dönemi düzenli ve baş ağrısı ile regl arasında belli bir zamansal bağlantı olanlarda kullanılabilir. Kesintisiz koruyucu tedavi ise; regl dönemi düzenli olmayan, atak tedavisinden fayda görmeyen, sık ve şiddetli migren atakları olanlar için bir seçenektir.

Hastanın genel sağlık durumunu da göz önüne alarak belirlenen ilaçlar ağrı olsun veya olmasın her gün kullanılır. Bu koruyucu tedavinin süresi ise 6 aydır.

 Doğum kontrol hapları ile tedavi

Koruyucu tedavi için diğer bir seçenek olan “hormonal tedavi” ile östrojen hormonu dalgalanmalarını engellenebilmektedir. Vücuda östrojen hormonu verilmesi ile vücut hormon yapımını durdurmakta ve bu şekilde sadece dışarıdan verilen hormonun etkisinde kalınmakta ve dalgalanma da durmaktadır.

Bu tip koruyucu tedavide en sık doğum kontrol ilaçları kullanılır. Genellikle doğum kontrol ilaçları ile regl dönemi başına 21 günlük hormon tedariki sağlar. Geri kalan 7 tablette aktif ilaç yoktur. 21.

günün sonunda dışarıdan alınan östrojenin de aniden kesilmesine bağlı olarak migren atakları ortaya çıkabilir. Bu nedenle, doğum kontrol ilacı kullanmaya ara verilmeden devam edilmelidir. Hormonal tedavi auralı migreni olanlarda uygulanmamaktadır.

Ayrıca 35 yaş üzeri ve sigara içen kadınlarda dikkatli kullanılmalıdır. Östrojenin bazı kanser tiplerini tetikleyebileceği de unutulmamalıdır.

Güncellenme Tarihi: 23 Ekim 2013Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2013

Benzer Sağlık Rehberleri

Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/adet-doneminde-basiniz-agrimasin/

Regl Ağrısı: Regl Ağrısına Ne İyi Gelir? — Multi Yaşam

Regl Ağrısıyla Baş Etmenin 10 Yolu

Regl ağrısı ile birlikte aşağıdaki belirtileri de görüyorsanız bir uzman görüşü almalısınız:

 • Bel ağrısı, bacak ağrısı
 • Bulantı, kusma, ishal
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk

Regl ağrısı genelde ciddi bir sorundan kaynaklanmaz.

1)  Birincil Regl Ağrısı (Primer Dismenore)

Herhangi bir anatomik sorunun söz konusu olmadığı regl ağrısıdır. Adet döngüsünü yeni görmeye başlamış genç kadınlar tarafından ve 20-24 yaş arasındaki kadınlarda daha sık hissedilmektedir. Bir-iki yıl içerisinde hormon dengesi sağlandıktan sonra kaybolur.

2)  Bazı Hastalıklar

Başka hastalıklardan kaynaklanan durumlara sekonder dismenore (ikincil regl ağrısı) denilmektedir. Aşağıdaki hastalıklar regl ağrısına neden olabilir:

Endometriyoz
Rahim dokularına bedenin başka bölgelerinde rastlanması hastalığıdır. En çok 30-45 yaş aralığındaki kadınlarda görülür.

Fibroit
Rahimde kanserli olmayan tümör gelişimidir.

Adenomiyoz
Rahim hücrelerinin rahim içerisinde yanlış konumlanması durumudur.

Rahim ağzının dar olması
Regl esnasında dokuların ve kan pıhtılarının atılması esnasında kramplara neden olabilir.

3)  Fazla Miktarda Üretilen Düzenleme Enzimleri

Rahim yüzeyindeki dokular bazı düzenleme enzimleri (prostaglandin) üretir. Bu enzimler rahim kaslarının kasılmasını teşvik eder. Üretilme miktarları arttığında regl ağrısına neden olabilirler.

4)  Diğer Nedenler

Ayrıca aşağıdaki faktörler de regl ağrısına neden olabilir:

 • Dış Gebelik
 • Vajinada ve idrar yollarında görülen mikrobik iltihaplar
 • Yumurtalık kistleri, rahim ağzı veya rahim polipleri
 • Rahmin ters durması (retrovert uterus)
 • Rahim içi uygulanan doğum kontrol aparatları
 • Hamile kalma ile ilgili yaşanan problemler
 • Yakma, dondurma (kriyoterapi), rahim ağzı konizasyonu, radyasyon tedavisi, endometriyal biyopsi gibi tıbbi müdahaleler geçirmek
 • İlk adetin 11 yaşından önce görülmesi
 • Hiç doğum yapmamış olmak
 • Stres

Adet sancısını ne keser

1)  İlaç Tedavisi

Regl ağrısını gidermenin en iyi yöntemi ağrı kesici kullanmaktır. Ibuprofen, naproxen ve ketoprofen etken maddeli ilaçlar düzenleyici enzimlerin üretimini kısıtlayarak ağrıyı dindirir.

Reglden Önce
Bu ilaçlar regl olmadan hemen önce alınmaya başlarsa daha iyi sonuçlar alınır.

İhtiyaç Sürecince Kullanım
Ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duyulduğu sürece devam edilebilir.

İlaçların Kişiden Kişiye Etkisi Değişir
Kullandığınız ilaç regl ağrısını dindirmezse başka bir ağrı kesici kullanın. Her ilacın etki düzeyi ve şekli kişiden kişiye değişmektedir.

Yan Etkilere Dikkat
Mide veya böbrek sorunlarınız varsa durumunuzu bir uzmanla paylaştıktan sonra tavsiye ışığında ilaç kullanın.

Doğum Kontrol Hapları
Doğum kontrolü için kullanılan hormon hapları da kramp oluşumunu önleyerek çoğu regl ağrısını dindirir. Hamile kalmak istemiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Erkeklerdeki İktidarsızlık İlaçları
Bazı araştırmalara göre erkeklerin sertleşme bozukluğunu gidermek için kullandığı ilaçlar kadınlar tarafından kullanıldığında regl ağrısını dindirmektedir.

2)  Ev Tedavileri

Regl ağrısı için ne yapılmalı? Regl ağrısına ne iyi gelir: 

Egzersiz
Egzersiz yapmak bazı kadınların regl ağrısını dindirmektedir. Özellikle regl olmadan hemen öncesinde yapılan egzersiz faydalı olmaktadır.

Sıcak Uygulama
Pelvik bölgenize, alt karnınıza ve leğen kemiği civarınıza ısıtma yastıkları yerleştirerek sıcak uygulama yapmak kaslarınızı gevşetecek ve ağrınızı dindirecektir.

Masaj
Belinize ve alt karnınıza masaj yapabilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak
Sigarayı bırakmak direkt olarak regl ağrısını azaltan bir koruyucu önlemdir.

Bitki Çayları
Papatya, nane, ahududu ve böğürtlen içerikli bitki çayları gergin rahim kaslarını yumuşatabilir. Ayrıca kaygılı ruh halini düzelterek stresi önleyip regl ağrısını yok edebilir.

İdrarı Tutmayın
İdrara çıkma ihtiyacı hissettiğinizde bekletmeyin.

3)  Cerrahi Müdahale

Alınan tüm önlemlere rağmen regl ağrınız dinmiyorsa cerrahi müdahale seçenekler arasına girebilir. Nadiren böyle bir eyleme ihtiyaç duyulur. Anatomik sorunlardan veya başka hastalıklardan kaynaklanan regl ağrısında kullanılır.

Bazı örnekleri şunlardır:

 • Endometriyal ablasyon: Rahim yüzeyinin eritilmesi ameliyatıdır.
 • Endometriyal rezeksiyon: Rahim yüzey dokularının alınması ameliyatıdır.
 • Histerektomi: Rahmin alınması işlemidir.

Источник: https://multiyasam.com/regl-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.