Reinke Ödemi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Neler?

Ödem Nedir? Ödem Nedenleri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Reinke Ödemi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Neler?

Ödem, vücut dokularında bölgesel (lokalize) bir yaralanma sonrası oluşan şişliktir ya da jeneralize (kalp yetmezliğinde olduğu gibi) meydana gelebilen anormal sıvı birikimidir.

Vücuttaki su dengesi nasıl sağlanır?

Su, vücut ağırlığının kabaca beşte üçünü oluşturur ve kan ile dokular arasında sürekli değiş tokuş edilir. Vücutta pompalanan kanın basıncı, suyu kapillerden (kılcal damarlardan) çıkmaya ve dokulara girmeye zorlar.

Kandaki proteinlerin suyu çekici gücüne bağımlı, bunun tersine bir prosesle su, dokulardan kılcal damarlara ve lenf damarlarına geri emilir. Normalde bu iki mekanizma dengededir ve kan ile dokular arasındaki dağılımını yaklaşık olarak sabit tutar. Böbreklerin ve ADH dahil hormonların etkisi, vücuttaki toplam sıvı miktarını dengede tutar. Fazla sıvı vücuttan idrarla atılır.

Ödem oluşmasına neden olan faktörler

Pek çok hastalık ya da durum vücudun su dengesinin sağlanması sürecini olumsuz etkileyebilir.

 • Kalp yetmezliği vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Kalp yetersizliği damarlarda tıkanmaya neden olabilir ve bu durum kılcal damarlarda geri yönde basınca yol açabilir. Bu durum kapillerde (kılcal damarlarda) ozmotik basıncı ortadan kaldırır ve dokulara normalden fazla sıvı girmesine sebep olur.
 • Tümörler vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Geri yönde basınç ayrıca damarlara baskı yapan bir tümör nedeni ile de olabilir ve bu gibi bir durumda tıkalı damardan sızıntı olan bölgede ödem oluşabilir.
 • Nefrotik sendrom vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Nefrotik sendromda kandan anormal seviyede protein kaybı olması ozmotik basıncı azaltır ve dokulardan kana yeterli sıvının çekilmesini önler.
 • Böbrek yetmezliği vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Böbrek yetmezliği vücuttan tuzun atılmasını engeller ve tuzun dokularda birikmesine ve su çekmesine yol açar. Böbreklerde meydana gelen iltihabi hastalıklar, böbrek taşları ve böbrekleri etkileyen diğer sistemik hastalıklar da vücutta ödeme neden olabilir.
 • Karaciğer sirozu vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Karaciğer damarlarında kan birikmesine neden olan, kandaki protein miktarını ve buna bağlı olarak ozmotik basıncı düşüren ve tuzun tutulmasına yol açan karaciğer sirozu da ödem oluşmasına neden olur.
 • Alkol kullanımı ve beslenme şekli vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Alkolizmin ve beslenme ile ilgili sorunların neden olduğu protein yetmezliği de ozmotik basıncı azaltarak ödem oluşmasına neden olur.
 • Yaralanma vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Yaralanma ya da enflamasyon, kılcal damarların sızdırmasına sebep olarak ödem gelişimine neden olabilir.
 • Lenf ödeme bağlı vücutta ödem neden olur? Lenf damarlarının kanser hücreleri tarafından bloke edilmesi lenfoödeme yol açabilir.
 • İlaçlar vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Böbrekler üzerinde etki gösteren ve tuzun tutulmasına yol açan kortikosteroid gibi bazı ilaçlar da vücutta ödem oluşmasına neden olabilir.

Vücutta ödem oluşmasına neden olan diğer faktörler: Tiroid bezi hastalıkları, alerjik ödem, aşırı su tüketimi, aşırı tuz tüketimi, aşırı karbonhidratlı besinlerin tüketimi, çok fazla hareketsiz kalmak, hamilelik ve adet dönemleri, damar tıkanıklığı, aşırı varisli damarların olması, asitli içecekler, uykusuzluk, aşırı ayakta kalmak, uzun oturmak, yanlış ayakkabı kullanımı, böcek sokmaları, arı sokmaları, kemik kırılması gibi yaralanmalar, enfeksiyonlar gibi birçok faktör vücudun belli bölgelerinde ödem oluşmasına neden olabilir.

Ödem belirtileri

Bel kısmındaki (yatağa bağlı hastalarda) ya da bileklerde şişkinlik gibi yaygın ödem şikayetleri, vücuttaki fazla sıvı %15’den yüksek olduğunda meydana gelir.

Ciddi vakalarda, sıvı vücuttaki büyük boşluklarda (peritoneal karın boşluğu veya plevral efüzyonda akciğerlerin pelvral boşluğu gibi) birikir.

Pulmoner ödem de, akciğerlerdeki hava kesecikleri su ile dolar ve bu durum nefes darlığına neden olur.

Ödem tedavisi

Ödemin tedavisi için öncelikle ödem gelişmesine sebep olan durumun araştırılması ve teşhis edilmesi gerekir.

Eğer altta yatan neden hemen bulunamayacak veya durum acillik ise fazla sıvının boşaltılması ile şikayetleri gidermek mümkün olabilir.

Besinler ile alınan günlük tuz miktarının kısıtlanması ve diüretik ilaçlar ile böbreklerden idrar ile fazla sıvının atılması sağlanabilir.

Uzun ayakta kalmaya bağlı oluşan, varislere bağlı oluşan, kırıklar, çıkıklar ve burkulmalar sonrası oluşan (tedavi süreci bittikten sonra) ödem için akşamları 20 dakika kadar ayakları ve bacakları ılık suda bekletip sonrasında sırtüstü uzanarak bacakları yastık desteğiyle kalp hizasında 15-20 dakika kadar tutmak ödemin azalmasında yardımcı olabilir.

Ödem tedavisi

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/odem-nedir-odem-nedenleri-tedavisi/

Ses Hastalıkları

Reinke Ödemi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Neler?

Ses kısıklığı sesin daha nefesli, rahatsız edici, daha gergin şekilde çıkması veya sesin şiddetinde ve perdesinde değişiklik şeklinde ortaya çıkma durumudur.

Ses gırtlağımızın içinde yerleşmiş normalde birbirinden ayrı duran fakat konuşma sırasında birbirine temas eden ses tellerinin ürünüdür. Akciğerlerden gelen hava ses tellerinde vibrasyona neden olur ve böylece ses üretilmiş olur.

Ses tellerinin üst kısmında yerleşmiş olan dil, damak, diş, dudaklar üretilen sesin şekillenmesini sağlarlar.

Ses tellerinin vibrasyonunun etkilendiği bir takım durumlarda ses kısıklığı ortaya çıkabilmektedir.

Ses Kısıklığının Nedenleri

Ses kısıklığının nedenleri şunlardır:

 • Akut larenjit – ses tellerinin viral ve ya bakteriyal iltihabı
 • Kötü ses kullanımı – gürültülü yerde konuşmak zorunda kalmak, sesin uzun süreli kullanımı, mikrofonsuz toplu konuşma yapmak
 • Ses teli nodül, polip ve kistleri
 • Kötü ses kullanımı sonrasında ses teli içinde gelişen kanama
 • Mide ve boğaz reflüsü
 • Sigara kullanımı
 • Parkinson ve inme gibi nörolojik hastalıklar
 • Gırtlak kanseri

Özellikle inatçı ses kısıklığı olan hastaların Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına başvurması gerekir. Ağız içinden yapılan ses teli muayenesi ile ses kısıklığına neden olan hastalığın tanısı konulmakta ve buna yönelik bazı durumlarda ses kısıklığı için ilaç tedavisi bazı durumlarda da farklı ses kısıklığı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Ses Teli Felci

Gırtlağımızda sağ ve sol olarak üzere iki adet ses teli mevcuttur. Ses telleri konuşma sırasında birbirine yaklaşarak temas eder ve akciğerlerden gelen hava ses telleri arasında titreşime neden olur, böylece ses ortaya çıkar. Ses teli felcinde ses telleri hareket edemez, birbirlerine temas sağlayamaz ve bunun sonucunda ses, solunum ve yutma problemleri ortaya çıkar.

Ses tellerinin hareketlerini sağlayan sinirler beyinden çıktıktan sonra boyun ve göğüs kafesinden geçerek belli bir yol alır ve sonrasında ses tellerine ulaşırlar. Sinirlerin bu yol boyunca herhangi bir yerde hasar görmesi durumunda ses teli felci gelişir.

Ses Teli Felcinin Nedenleri

Ses teli felcinin nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Baş ve boyun bölgesine alınan kesici, delici ve künt travmalar
 • Baş, boyun ve akciğer kaynaklı tümörler
 • Baş, boyun ve akciğere yönelik yapılan cerrahiler
 • İnme
 • Sinir tutulumu ile seyreden viral enfeksiyonlar

Ses Teli Felcinin Belirtileri

Ses teli felcinin belirtileri şunlardır:

 • Ses kısıklığı
 • Nefesli ses
 • Yüksek sesle konuşamama (güçsüz ses)
 • Konuşma süresinde kısalma ve konuşurken yorulma
 • Yemek yerken boğulma hissi ve öksürük

Ses Teli Felcinin Tanısı

Ses teli felcinin tanısı Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı tarafından ağız içinden yapılan endoskopik muayene ile konulmaktadır.

Ses Teli Felcinin Tedavisi

Ses teli felci bulunan hastada öncelikle bu durumun nedeni araştırılmaktadır. Tedavi kararı süresince felcin durumu ve süresi gibi bir takım detaylar göz önünde bulundurularak ses terapisi ve felçli ses telinin karşı ses teline temasını sağlayan bir takım cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir.

Laringeal Papillamatozis

Human Papilloma Virus’ünün (HPV) neden olduğu, ses telleri ve gırtlağın farklı bölgelerinde ortaya çıkan iyi huylu yumuşak doku parçalarına laringeal papillamatozis denir.

Laringeal Papillamatozis ses kısıklığı ve nefes darlığına da neden olmaktadır.

Laringeal Papillamatozis Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi papillomların lazer veya mikrocerrahi ile çıkarılmasıdır. Tekrarlama riski yüksek olduğundan hastalar yaşam boyunca birkaç kez ameliyat geçirmek zorundadırlar.

Reinke Ödemi

Uzun süre sigara tüketen ve yoğun konuşma alışkanlığı olan genelde orta yaşlı kadınlarda görülen bir hastalıktır. Reinke Ödemi telefonda erkek sesi olarak algılanan kalın ve kaba sese neden olur.

Reinke Ödemi Nasıl Oluşur?

Ses telini kaplayan mukoza tabakasının altında jöle kıvamındaki maddenin aşırı birikmesi sonrası ortaya çıkmaktadır.

Reinke Ödemi Tedavisi

Reinke Ödemi tedavisine öncelikle sigara bırakılarak ve ses hijyenine dikkat edilerek başlanır. Bu şekilde geçirilen belirli bir süre sonunda uzman hekim tarafından yapılan cerrahi ile reinke ödemi tedavi edilebilir.

Ses Teli Granülomu

Ses teli granülomu kötü ses kullanımı, reflü, daha önce genel anestezi altında ameliyat geçirme öyküsü olan hastalarda ortaya çıkmaktadır.

Ses teli granülomu tedavisinde reflü kontrol altına alınır, ses hijyenine dikkat edilir ve ses terapisi uygulanır. Gerilemeyen vakalarda granülom mikrocerrahi ile çıkarılır. Tekrarlama riski yüksek olduğundan ameliyat sonrasında reflü ve kötü ses kullanımına karşı dikkatli olmak gerekir.

Ses Teli Nodülü

Ses teli nodülleri sesin uzun süre hatalı kullanılması sonucunda ortaya çıkan selim bir ses teli hastalığıdır.

Ses Teli Nodülü Kimlerde Görülür?

Daha çok gün içinde uzun süre konuşmak zorunda kalan öğretmenler, çağrı merkezi çalışanları, kendi ses aralığını zorlayarak hatalı teknik kullanan vokalistler, konuşmayı seven dışa dönük kadınlar ve sesini hor kullanan erkek çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Ses telinin orta ve ön kısımlarında karşılıklı iki adet kabarıklık şeklinde görülmektedir.

Ses Teli Nodülü Tedavisi

Ses teli nodülleri​ ses istirahati, boğaza asit kaçmasının önlenmesi, ilaçlar ve ses terapisiyle tedavi edilebilmektedir. Ses terapisinden fayda görmeyen hastalara cerrahi tedavi önerilmektedir.

Ses Teli Polibi

Ses teli polipleri ses teli üzerinde saplı (ince tabanlı) ve sapsız (geniş tabanlı) düzgün yüzeyli çoğu zaman kırmızı renkli yumuşak doku parçalarıdır.

Ses Teli Polipleri En Çok Kimlerde Görülür?

Genelde sesini hor kullanan (bağıran, yüksek sesle konuşan, gürültülü yerlerde sık konuşmak zorunda kalan) kişilerde ses teli içine kanama sonrası ses teli polipleri görülmektedir. Bu nedenle genelde kırmızı renkte bazen de polip içindeki kan pıhtılaştığı zaman daha koyu renklerde olabilmektedir. Ses çatallanmasına, kısılmasına neden olmaktadır.

Ses Teli Polipleri Tedavisi

Ses teli poliplerinin tedavisi mikrocerrahi ile poliplerin alınmasıdır. Tekrarlamaması için hastanın sesini dikkatli kullanması ve ses terapisi alması gerekmektedir.

Ses Testi

Ses probleminin kaynağının ne olduğunu bulmak için “Ses Testi” yapılır. Bu testin sonucuna göre, doktorunuz size en uygun tedaviyi önerir.

Kliniğe geldiğinizde doktorunuz ses probleminizle ilgili yazılı veya sözel test ile şikâyetiniz ile ilgili detaylı bilgi edinecektir.

Testten 2 saat öncesine kadar yiyip içebilirsiniz.

Okurken, konuşurken ve sesli harfleri uzatarak söylerken sesiniz kaydedilir.

Daha sonra “hava akımı” testine tabii tutulursunuz. Bu testte ağız ve burnunuzu içine alan ufak bir maske kullanılır.

Kamera yardımıyla gırtlağınızın resimleri çekilir. Bazen de oral kamera kullanılır (bu kamera sadece ağzınızdan içeri girer, boğazınızdan aşağı inmez).

Görüntülemeyi yapacak kameranın çeşidine göre bazen lokal anestezi uygulanabilir. Her halükârda gırtlağınızın resmini çekmek acı veren bir işlem değildir ve oldukça hızlı yapılır.

Tüm bu testlerin sonucunda doktorunuz size en uygun tedavi önerecektir.

Ses Analizi

Ses hastalıklarının tanısı için bilgisayar ortamında gerçekleştirilen ses analizi ile daha güvenilir ve tekrarlanabilir sonuçlar elde edilmektedir.

Seste bir patoloji olup olmadığı, varsa ne kadar hasar verdiği bu analiz ile anlaşılabilmektedir. Yine ses ameliyatları öncesi ve sonrasının nesnel ve net bir şekilde değerlendirilmesinde bu yöntem kullanılmaktadır.

Ses laboratuvarında, hastanın sabit frekans ve şiddette verdiği ses bilgisayara kaydedilerek analiz gerçekleştirilir.

Ses Terapisi

Ses terapisi ses tellerinin fonksiyonel ve yapısal hastalıklarının tedavisinde uygulanan, temelde ses tellerinin yanlış çalışma davranışını tedavi eden vokal (şan) ve fiziki egzersizlerin birlikteliğidir. Ses terapisindeki amaç hastanın elde edebileceği en iyi sesi sağlamak ve hastalık nedeniyle oluşan ses bozukluğunu tedavi etmektir.

Ses terapisi uygulanırken amaç hastadan hastaya değişmektedir. Bazen bir profesyonel ses sanatçısının ses aralığı problemlerini tedavi etmekken, bazen geçirdiği bir ses teli cerrahisi veya geçirdiği bir ses teli felci nedeniyle hemen hemen çıkmayan bir sesin tekrar onarılmasını sağlamaktır.

Ses terapisi ses telindeki problemin durumuna bağlı olarak yaklaşık 6-8 hafta süre ile haftada 1-2 seans şeklinde yapılmaktadır. Bazı hastalıklarda ise (mutasyonel falsetto, konversiyonel afoni, konversiyonel disfoni) terapi tek seansda yeterli olmaktadır.

Terapi seansı yaklaşık 40-45 dakika sürmekte, bu süre boyunca terapistiniz size uygun egzersizleri piyano eşliğinde yaptırmaktadır. Bazı terapi tekniklerinde hastaya evde uygulaması gereken egzersizler verilmektedir.

Ses terapisinden önce terapistiniz size doğru postür (duruş) ve karın solunum (diyafragm) egzersizlerini öğretecektir.

Terapi aldığınız süre boyunca terapistiniz sizi terapiye yönlendiren Kulak Burun Boğaz uzmanı ile iletişim halinde olup, aralıklı muayeneleriniz yapılmakta ve terapiden ne kadar fayda sağladığınız kontrol edilmektedir.

Ses Terapisi ile Tedavi Edilebilen Hastalıklar Hangileridir?

 • Ses teli nodülleri,
 • Kas gerilim disfonileri (hastanın farkında olmadan sesini kaba, sert veya güçsüz kullanması veya sesinin tamamen çıkmaması),
 • Ses teli felci sonrası gelişen ses kısıklıkları,
 • Sulkus vokalis (doğuştan ses tellerinde incelme ve çiziklerin olması),
 • Püberfoni: Mutasyonel falsetto (erkeklerde buluğ yaşından sonra ince sesin devam etmesi),
 • Ses teli ameliyatlarından sonra sesin hızlı rehabilitasyonu.

MLS, ses tellerinde oluşan nodül, kist, polip gibi oluşumların çıkarılması için ya da larenks, farenks gibi yapıların tanı amaçlı incelemeleri için laringoskop ile yapılan işleme denir. Devamını okumak için tıklayınız İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı ses değişimine ihtiyaç duyabilmektedir. Ses estetiği için uzman kbb hekimlerine başvurmanız gerekmektedir. Devamını okumak için tıklayınız

Источник: https://medient.com.tr/reinke-odemi/

Ödem Neden Olur, Belirtileri, Çeşitleri Nelerdir ve Ödemin Tedavisi

Reinke Ödemi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Neler?

Bu makale, ödem neden olur, nasıl fark edileceğini, farklı türlerini ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermektedir. Bu makale aynı zamanda olası komplikasyonlara da incelemektedir.

Ödem, fazla miktarda sıvının cilt başta olmak üzere dokular arasında kalması sonucu oluşturduğu şişliktir.

Birçok ödem türü ve nedeni vardır. Örneğin Pulmonar ödem akciğerleri etkilerken pedal ödem ayakların şişmesine neden olur.

Ödem genellikle yavaş başlar ama hızlı bir şekilde yerleşebilir. Yaygın bir sorundur ve ciddi bir durumun habercisi olabilir.

Ödem Nedir?

Ödem veya su tutma, vücudun farklı yerlerinde meydana gelen şişkinliklerdir. Özetle ödem, vücutta meydana gelen şişkinliği ifade eder.

Genellikle eller, kollar, bacaklar, bilekler ve ayaklarda meydana gelir. Yine de kasları, bağırsakları, akciğeri, gözleri ve beyni de etkileyebilir.

Bu durum genelde yaşlılarda ve hamile kadınlarda meydana gelse de herhangi bir kişi ödem yaşayabilir.

Ödem hakkında gerçekler;

Ödem hakkında bazı kilit noktalar aşağıdaki şekildedir ve daha fazla detayı yazımızda bulabilirsiniz.

 • Ödem, fazla sıvı vücut dokuları arasında kalırsa meydana gelir.
 • Genellikle altta yatan bir neden veya hastalık vardır.
 • Semptomları bazı nedenlerle bağlıdır ve normalde aşamalı olarak gelişir.
 • Ödemi tedavi eden ürünler bulunmaktadır.

Ödem Çeşitleri

Birçok ödem çeşitleri bulunmaktadır. Her biri farklı sağlık sorununu gösterebilir. Bazı türleri şu şekildedir.

Periferal Ödem

Ayak bileklerini, bacakları, elleri ve kolları etkiler. Belirtileri arasında şişkinlik ve hareket ettirme zorluğu vardır.

Pulmoner Ödem:

Akciğerlerde toplanan ve nefes almayı zorlaştıran sıvı fazlası. Bu durum konjestif kalp yetmezliği veya akut akciğer hasarına neden olabilir.

Dikkat: Ciddi bir sorundur, medikal acil durum olabilir ve solunum yetmezliği ve ölüme yol açabilir.

Serebral Ödem:

Ödem çeşitlerinde beyinde meydana gelenidir. Birçok nedenden dolayı meydana gelebilir ve hayati teh içerir.

Semptomlar arasında baş ağrısı, boyun ağrısı veya sertliği, tam veya kısmi görme kaybı, bilinç kaybı, mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi vardır.

Göz Ödemi:

Bu durum ciddi bir komplikasyondur ve diyabetik kaynaklanır.

Gözlerin görme merkezi olan makulada şişme meydana gelir. Kişi görüşünde ve renklerde değişiklik yaşandığını fark eder.

Tavsiye İçerik:  Bebeklerde Toz Alerjisi

Ödem, vücudun diğer bölgelerinde de olur ama yukarıdakiler kadar yaygın değildir. Ciddi sağlık sorunlarından birini işaret edebilir.

Eğer şişme hakkında endişeleriniz varsa doktora gitmeniz önerilir.

Ödem Neden Olur?

Ödem neden olur sorusunun bir çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin arasında yer alan dolaşım sorunları, enfeksiyon, doku ölümü, yetersiz beslenme, böbrek hastalıkları, sıvı yüklenmesi ve elektrolit sorunları yer almaktadır.

Ödem neden olur biraz detaylı inceleyelim;

Kalp Yetmezliği

Kalbin alt odacıklarından biri yeterinde kan pompalamazsa, dokularda kan toplanabilir ve ödeme neden olabilir.

Böbrek Hastalıkları veya Böbrek Yetmezliği

Ödem neden olur konusunun bir diğer cevabı böbrek hastalıklarıdır. Böbrek hastalıkları olan bir kişi kandan yeterince sıvı ve sodyum çekemeyebilir.

Bu durum kan damarlarına baskı uygular ve sıvının damar dışına sızmasına neden olur. Şişkinlik bacaklarda veya gözlerde meydana gelebilir.

Böbrekte atık ve fazla sıvılar süzen kılcal damarlar olan glomerulinin hasar görmesi, nefrotik sendroma neden olabilir.

Bunun semptomlarından biri ise kandaki düşük albumin proteini seviyesidir. Bu durum ödeme neden olabilir.

Karaciğer Hastalığı

Siroz karaciğer fonksiyonlarını etkiler. Hormon salgılanması ve sıvıları düzenleyen kimyasallarda değişimlere neden olabilir ve protein üretimini azaltabilir.

Bu durum kandaki sıvının çevredeki dokulara sızmasına neden olur.

Siroz da yapısal damarlar, iç organlara kan taşıyan büyük damarlardaki basıncı arttırır. Ödem, bacaklarda ve karın bölgesinde görülebilir.

Kullanılan Bazı Reçeteli Ürünler

Ödem neden olur? sorusunun diğer bir cevabı ise düzenli olarak kullandığınız reçeteli ürünler olabilir.

Bazı reçeteli ürünler ödem riskini arttırır:

 • Vasolidatörler veya kan damarlarını açan reçeteli ürünleri.
 • Kalsiyum kanal blokerleri.
 • Steroid olmayan anti-enflamatuvar reçeteli ürünler (NSAID).
 • Östrojen.
 • Bazı kemoterapi reçeteli ürünleri.
 • Tiyazolidinediyonlar gibi bazı diyabet reçeteli ürünleri(TZDler).

Hamilelik

Hamilelik döneminde vücut sıvı tutmayı teşvik eden hormonlar salgılar ve kadınlar normalden daha fazla sodyum ve su tutma eğilimindedir. Yüz, eller, ayaklar ve bacaklar şişebilir.

Kadınlar hamilelik döneminde yatar pozisyonda dinlenirken, büyüyen uterüs, iç vena cava adı verilen damara baskı uygulayabilir.

Bu durumda femoral damarlara baskı uygulanarak hamilelikte ödeme yol açılabilir.

Hamilelik döneminde kan daha kolay pıhtılaşır. Bu durum ise ödemin diğer bir nedeni olan derin venöz trombosisi  (DVT) riskini arttırabilir.

Hamilelik kaynaklı hipertansiyon veya yüksek kan basıncı kaynaklı eklempsiya da hamilelikte ödeme neden olabilir.

Beslenme ve Diyet

Ödem neden olur konusunun en çok karşılaşılan cevaplarından biri beslenme alışkanlığıdır. Bazı beslenme türleri ya da diyet çeşitleri ödem riskini arttır. Bunlar:

Tavsiye İçerik:  Florür Nedir, Nelerde Bulunur ve Zararları Nelerdir?

 • Çok fazla tuz tüketmek.
 • Kandaki protein seviyelerini düşürecek şekilde yetersiz beslenmek.
 • Düşük miktarda B1 Vitamini, B6 Vitamini ve B5 Vitamini tüketimi yapmak.

Diyabet

Diyabet komplikasyonları ödem neden olur sorusunun cevaplarından biridir. Ayrıca bazı diyabet reçeteli ürünleri ödeme neden olabilmektedir.

 • Kardiyovasküler Hastalıklar.
 • Akut renal yetmezlik.
 • Akut karaciğer yetmezliği.
 • Protein kaybına neden olan bağırsak sorunu olan protein kayıplı enteropati.

Diyabetik göz ödemi ise diyabetlerde retinanın şişmesidir.

Beyni Etkileyen Faktörler

Beyindeki şişmenin bazı nedenleri şu şekildedir:

Kafa Yaralanması: Kafaya alınan darbe, beyinde sıvı toplanmasına neden olabilir.

İnme: İnme durumu da beyin şişmesine neden olabilir.

Beyin Tümörü: Beyin tümörü, yeni kan damarları oluşturduğu için etrafında su toplayabilir.

Alerjiler

Ödem neden olur sorusunun bir diğer cevabı alerjidir. Bazı yiyecekler ve böcek ısırıkları, alerjik veya hassas bünyelerde yüz veya ciltte ödeme neden olabilir.

Ciddi şişme anafilaksi işareti olabilir. Boğazdaki şişme kişinin hava yolunu tıkar ve nefes almayı engeller. Bu durum medikal bir acil durumdur.

Ekstremite Sorunları

Kan Pıhtılaşması: Damarlarda pıhtılaşma gibi tıkanıklık kan akışını engelleyebilir. Damarlardaki basınç arttıkça, sıvı çevredeki dokulara sızarak ödeme neden olur.

Varisli damarlar: Genellikle kapakçıklarda meydana gelen hasarlardan dolayı görülür. Damarlardaki basınç artar ve damarlar yırtılmaya başlar. Baskı aynı zamanda sıvının çevredeki dokulara sızmasına neden olur.

Kist veya tümör: Lenf bezlerine veya damarlara baskı yapan tüm şişkinlikler ödeme neden olabilir. Baskı arttıkça sıvılar çevredeki dokulara sızar.

Lenf Ödemi: Lenf sistemi, dokulardaki fazla sıvıyı uzaklaştırır. Ameliyat, enfeksiyon veya tümör gibi bu sistemde yaşanan hasarlar ödeme neden olabilir.

Ödeme Neden Olan Diğer Sebepler

Ödem neden olur sorusunun bazı yanıtları da aşağıdaki gibi olabilir;

Uzun Süreli Hareketsizlik: Uzun süre hareketsiz kalan kişilerden ödem oluşabilir. Bunun nedenleri yer çekimine bağlı bölgelerde sıvı toplanması ve antidiüreitk hormonların salınması olabilir.

Yükseklik Artışı: Fiziksel hareketsizlikle birlikte riski arttırabilir. Akut dağ hastalığı yükseklik pulmonar ödemine veya yükseklik serebral ödeme neden olabilir.

Yanıklar ve Güneş Yanıkları: Cilt, güneş yanıkları karşısında sıvı tutma eğilimindedir. Bu da şişmeye neden olabilir.

Enfeksiyon veya Enflamasyon: Enfekte olan dokular şişer. Bu da ciltte fark edilir.

Mensturasyon ve Mensturasyon öncesi: Mensturasyon döngüsü boyunca hormon seviyeleri dalgalanır. Mensturasyon öncesinde progesteron seviyeleri düşer ve sıvı tutulumunu arttırır.

Tavsiye İçerik:  Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Doğum Kontrol Hapları: Östrojen içeren tüm reçeteli ürünler sıvı tutar. Kadınların hapa ilk başladığı zaman kilo alması yaygındır.

Menopoz:  Menopoz döneminde hormon dalgalanmaları sıvı tutulumuna neden olabilir. Hormon değiştirme terapisi (HRT) ödemi tetikleyebilir.

Tiroit Hastalığı: Tiroit sorunlarıyla ilişkili hormonal dengesizlikler ödeme neden olabilir.

Ödem neden olur inceledik birazda ödem belirtilerini nelerdir, göz atalım.

Ödem Belirtileri Nelerdir?

Ödem belirtileri altta yatan nedenlere bağlıdır ama genel olarak şişme, setlik ve ağrı olarak belirtileri ortaya çıkar.

Ödem olan bir kişide gözlemlenen ödem belirtileri;

 • Şişkin, gerilmiş ve parlak cilt.
 • Birkaç saniye bastırdıktan sonra gamze gibi kalan cilt.
 • Ayak bileği, yüz veya gözlerde oluşan şişkinlik.
 • Ağrıyan vücut bölgeleri ve sert eklemler.
 • Kilo alma veya verme.
 • El ve boyun damarlarının şişmesi.
 • Yüksek nabız ve tansiyon.
 • Baş ağrısı.
 • Karın ağrısı.
 • Bağırsak hareketinde değişimler.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Kafa karışıklığı ve letarji durumu.
 • Görsel anormallik.

Ödem Tedavisi

Ödem tedavisi türüne göre değişiklik göstermektedir.

Tipik olarak diüretik takviyeler kullanılır. Bu şekilde fazla sıvı, böbreklerde idrar üretimiyle atılır. Farklı türler farklı şekilde işe yaralar.

Doktorlar göz ödemi, pulmonar ödem ve diğer ödem türleri için farklı tedavi yöntemleri önermektedir.

Peki alternatif ödem tedavisi yöntemleri nelerdir?

Varis çorapları şişkinliği ve ödemi indirmeye yardımcı olabilirler

Evde uygulayabileceğiniz teknikler ödemi tedavisi olarak ödemi azaltabilir veya önleyebilir:

Vücuttaki ödem nasıl atılır?

 • Tuz tüketimini azaltmak.
 • Kilo vermek.
 • Düzenle egzersiz yapmak.
 • Dolaşımı arttırmak için bacakları yukarıya kaldırmak.
 • Varis çorapları giymek.
 • Uzun süre oturmamak veya ayakta durmamak.
 • Seyahat ederken düzenli olarak ayağa kalkmak ve yürümek.
 • Sıcak banyo ve sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durmak.
 • Soğuk havada kalın giyinmek.

Ayrıca masöz veya fizyoterapist, fazla sıvının giderilmesine yardımcı olabilir.

Bazı ödem türlerini tedavi ederken oksijen kullanılabilir. Kardiyojenik pulmonar ödem olan bir kişi eğer yeterince oksijen almakta sorun yaşıyorsa ek oksijene ihtiyaç duyabilir.

Burundan verilen oksijen, diyabetik göz ödeminin neden olduğu görüş bozukluğunu düzeltebilir.

Hiperbarik oksijen terapisinin (HBOT) pulmonar ödem riskini arttırdığı bulunmuştur.

Ödem Tedavisi Yapılmazsa

Ödem tedavisi yapılmazsa aşağıdaki durumlara neden olabilir:

 • Ağrının sürekli arttığı şişme durumu.
 • Sertlik ve yürüme zorluğu.
 • Gergin ve kaşınan cilt.
 • Şişen bölgenin çevresinde enfeksiyon oluşması.
 • Doku katmanları arasında yaralanma.
 • Yetersiz kan dolaşımı sorunu.
 • Arter, damar ve eklem elastikliğinin kaybolması durumu.

Источник: https://faydalarizararlari.net/odem-neden-olur/

Ödem: Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Reinke Ödemi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Neler?

Ödem, sıvı retansiyonundan (sıvı tutma) kaynaklanan şişme olup; aşırı sıvı vücudun dokularında sıkışır. Ödemden kaynaklanan şişme genellikle ellerde, kollarda, ayak bileklerinde, bacaklarda ve ayaklarda meydana gelir. Genellikle venöz veya lenfatik sistemler ile bağlantılıdır.

Ödem, genel veya lokal olabilir. Aniden ortaya çıkabilir; ancak genellikle sinsice gelişen bir rahatsızlıktır. Hasta ilk önce kilo alabilir veya kabarık gözlerle uyanabilir. Birçok hasta, tıbbi yardım almadan önce, semptomlar iyice gelişene kadar bekler.

Ödem Hakkında Hızlı Bilgiler:

Ödem ile ilgili bazı kilit noktalar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Ödem, vücudun dokuları içindeki aşırı sıvının tutulması nedeniyle oluşur.
 • Ödemin semptomları normalde zamanla kademeli olarak gelişir.
 • Ödemin en yaygın üç türü periferik, serebral ve göz ödemidir.
 • Şişlikler, sıvıları çevreleyen dokuya sıvı sızıntısından kaynaklanabilir.
 • Ödemin belirtileri esasen altta yatan hastalığa bağlıdır.
 • Ödemin neden oluştuğu göğüs grafisi, kan testleri, idrar testleri, karaciğer fonksiyon testleri veya kalp fonksiyon testleri ile teşhis edilebilir.
 • Ödem normal olarak daha önemli bir altta yatan hastalık veya rahatsızlığa bağlıdır.
 • Bir takım ilaçlar pedal ödemi (ayak ödemi) oluşmasına neden olur.

Ödem Nedir?

“Ödem” kelimesi Yunanca şişlik anlamına gelen “oidema” kelimesinden gelir. Birçok ödem türü vardır. En yaygın ödem çeşitleri şunlardır:

 1. Periferik ödem: Ayaklarda (pedal ödemi), ayak bilekleri, bacaklar, eller ve kollarda görülür.
 2. Serebral ödem: Beyinde ve çevresinde (beyin ödemi) oluşur.
 3. Göz ödemi: Gözlerin içinde ve çevresinde, örneğin; maküla ödemi, kornea ödemi, periorbital ödem (gözde şişlik). Makula ödemi, diyabetik retinopatinin ciddi bir komplikasyonudur.

Ödem Sebepleri Nelerdir?

Ödem nasıl oluşur?” Kılcal damarlar (minik kan damarları) çevresindeki dokuya sıvı sızarsa bu alan şişmeye başlar. Bu kılcal damar hasarına veya basınç artışına bağlı olabilir.

Kılcal damarların sızıntısı, kılcal sıvı kaybını telafi etmek için böbreklerin normal miktarlarda sodyum (tuz) ve sudan daha fazla birikmesine neden olur. Bu, vücuda daha fazla kan dolaşımına neden olur. Bu da çevreleyen dokuya daha fazla kapiler sızıntıya neden olur ve ek şişme meydana getirir; kısır döngüdür.

Ödemin başlıca nedenleri şunları içerir:

 • Fiziksel hareketsizlik: Ödem; egzersiz yapmayan ve çok az yürüyen insanlar arasında daha yaygındır. Uzun süre ayakta kalmak veya oturmak: Bir kişi uzun süre ayakta duruyorsa veya oturuyorsa, şişme ihtimali çok yüksektir.
 • Genler: İspanya’daki araştırmacılar, kornea ödemi ile ortaya çıkan körlüğe neden olan genleri tespit ettiler.
 • Ameliyat: Cerrahi işlemden sonra genellikle şişlik
 • Yüksek rakımlar: Yüksek rakımlar, özellikle fiziksel zorlanma ile birlikte, yüksek bir risk faktörü olabilir. Akut dağ hastalığı yüksek irtifa pulmoner ödem veya yüksek rakımlı serebral ödem oluşturabilir.
 • Sıcaklık: Isı fiziksel egzersiz ile kombine edildiğinde ödem oluşturabilir. Yüksek sıcaklıklarda vücut, özellikle bileklerin çevresindeki sıvıları dokulardan ayırmada daha az etkilidir.
 • Yanıklar: Cilt, sıvıyı tutarak yanık reaksiyona girerek lokalize, yani bölgesel şişmeye neden olur.
 • Gebelik: Hamilelik sırasında vücut sıvı tutmaya teşvik eden hormonları serbest bırakır. Hamile kadınlar, hamile olmayan kadınlardan daha fazla sodyum ve su tutma eğilimindedir. Bir kadın hamile kaldığında elleri, alt ekstremiteleri ve ayakları ve yüzü tipik olarak şişer.
 • Menstrüasyon ve menstrüasyon öncesi: Adet döneminde hormon seviyeleri dalgalanır. Menstrüel kanamadan önceki günlerde, sıvı retansiyonuna (birikme) neden olabilecek hormon, progesteron düzeylerinde bir azalma olacaktır.
 • Doğum kontrol hapı: Östrojen içeren herhangi bir ilaç, sıvı tutmaya neden olabilir. İlk kez hapları kullandıklarında kadınların kilo vermeleri yaygın değildir.
 • Menopoz: Menopoz döneminin yakınında olduğu gibi hormon dalgalanmaları da sıvı birikmesine neden olabilir. Menopozdan sonra hormon replasman tedavisi de ödeme neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar: Vazodilatörler (kan damarlarını açan ilaçlar), kalsiyum kanal blokerleri, NSAID’ler (non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar), östrojen, çeşitli kemoterapi ilaçları ve bazı tiyazolidiniyonlar gibi diyabet ilaçları ödeme neden olabilir.
 • Aşırı tuz tüketimi: Bu, özellikle ödeme yatkın insanlar için geçerlidir.
 • Kötü beslenme veya yetersiz beslenme: Diyetisyenler düşük tiamin tüketimi (B1 vitamini) yanı sıra yetersiz B6 vitamini ve B5 sıvı retansiyonuna katkıda bulunabileceğini bildirmekteler. Düşük albümin düzeyi de bir rol oynayabilir. Düşük albümin seviyeleri aynı zamanda böbrek hastalığından da kaynaklanabilir.

Ödem, aşağıdaki hastalıklardan da kaynaklanabilir:

 • Böbrek hastalığı veya hasarı: Böbrek hastalığı olan hastalar kandan yeterli miktarda sıvı ve sodyum uzaklaştıramazlar. Bu, kan damarlarına daha fazla baskı yaparak sıvının bir kısmının dışarı sızmasına neden olur. Böbrek hastalığında ödem şikayeti olan hastaların bacaklarında ve gözlerinde şişme meydana gelecektir. Böbreklerde (glomeruli) kılcal damarların hasar alması, atıkların ve aşırı sıvıların nefrotik sendroma neden olabilir. Nefrotik sendromun birçok semptomu arasında, kan albumin seviyesinin yetersiz olması ödeme neden olur.
 • Kalp yetmezliği: Kalp vücudun her yerine doğru kan pompalayamadığı zaman gelişir. Kalpteki alt odalardan bir veya her ikisi de etkili bir şekilde kan pompalama yeteneğini kaybederse, kan ekstremitelerde toplanarak ödem oluşturabilir.
 • Kronik akciğer hastalığı: Kronik akciğer hastalığı; astım, kronik bronşit, KOAH, amfizem, pulmoner fibroz ve sarkoidoz gibi birçok akciğer hastalığını içerir. Bazı hastalar akciğerlerde, pulmoner ödem, akciğer sıvı birikimi yaşayabilir.
 • Karaciğer hastalığı: Karaciğerin skarlaşmasına neden olan siroz gibi. Bu, hormonların ve sıvı düzenleyen kimyasalların salgılanmasına neden olan karaciğer işlevini etkiler. Karaciğer sirozu olan insanlar, aynı zamanda, bağırsaklardan, dalaktan ve pankreastan karaciğere kan taşıyan geniş damarlı portal ven içinde artan bir baskıyı da beraberinde getirir. Bu problemler bacaklarda ve asitlerde (abdominal boşluk) sıvı tutulması durumuna neden olabilir.
 • Diyabet: Diyabetli bir hastada, kardiyovasküler hastalık ve bunun eşlik eden komplikasyonları, akut böbrek yetmezliği, akut karaciğer yetmezliği, protein kaybetme enteropatisi (bağırsak protein kaybına neden olan hastalık) ve bazı ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü ödem şikayeti olabilir. Diyabetik makula ödemi, diyabette retinanın şişmesidir.
 • Alerjiler: Bazı gıdalar ve böcek ısırıklarına duyarlı insanlarda ödem oluşabilir.
 • Artrit: Artritli kişilerin en çok ayak bilekleri, ayaklar, bacaklar ve baldırlarında şişlik olur ve buna periferik ödem Artrit, birçok faktörden dolayı şişmeye neden olabilir. Örneğin, romatizmal artritte sporadik ayak bileği şişmesi sık görülür ve esasen, ayakta ödem aktif enflamatuar sinovit (sinovyal membranın iltihabı, eklemin astarı) nedeniyle oluşur.
 • Tiroid hastalığı: Tiroid bezi bozukluğu olan insanlarda genellikle ödem olur.
 • Beyin tümörü: Beyin tümörü özellikle yeni kan damarları oluşturur gibi suyun etrafında toplanır.
 • Kafa yaralanması: Başa darbe, beyinde veya beyin ile kafatası arasında biriken sıvıların birleşmesine neden olabilir.

Bacaklarda ödem çoğunlukla aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

 • Kan pıhtısı: Damarlardan birinde pıhtı gibi herhangi bir tıkanıklık, kan akışını engelleyebilir. Bu, damardaki basıncın artmasına neden olur, çevresel doku içine sıvıların sızıntı yapmasına neden olabilir ve ödem oluşturabilir.
 • Varisli damarlar: Bunlar çoğunlukla ödem semptomlarına eşlik eder. Variköz damarlar genellikle valflerin hasar görmesi nedeniyle oluşur. Statik basınç artar ve kabarcık damarlar meydana gelir. Statik basınç aynı zamanda çevredeki dokulara sıvıların sızması riskini arttırır.
 • Enfeksiyon veya iltihaplanma: Lenf nodları enfeksiyona yanıt olarak şişebilir.
 • Kist, yumru, tümör: Ödem kistlere, dolayısıyla daha fazla ödeme neden olabilir. Herhangi bir yumru, çeşitli nedenlerle ödeme sebep olabilir. Yumru bir damara baskı yapabilir ve bu ven içindeki sıvı birikimine neden olabilir; bu da çevreleyen dokulara sıvıların sızmasına neden olabilir. Lenf nodları bir tümörle reaksiyona girebilir ve şişebilir.
 • Lenfödem: Lenfatik sistem dokulardan fazla sıvı alınmasına yardımcı olur. Bu sistem hasar görürse, sürekli olarak bir bölgeyi boşaltan lenf nodları ve lenf damarları, gerektiği gibi çalışmayabilir. Bu, ödem ile sonuçlanabilir. Lenfödem nedeniyle hasar ortaya çıkıyorsa, primer lenfödem olarak adlandırılır. Eğer bir hastalık veya tıbbi durum, örneğin bir enfeksiyon veya kanserden kaynaklanıyorsa, sekonder lenfödeme neden olur.

Ödem Belirtileri Nelerdir?

Ödem nasıl anlaşılır?” Belirtiler esasen altta yatan nedene bağlı olacaktır. Aşağıdakiler ödemin genel belirtileridir:

 • Cildin şişmesi
 • Ciltte gerginlik ve parlaklık olabilir
 • Cilt yaklaşık on saniye boyunca baskı uygulandıktan sonra bir çukur oluşması
 • Parmakların, yüzün veya gözlerin yumuşaklığı
 • Ağrıyan vücut kısımları
 • Sert eklemler
 • Kilo almak
 • Kilo kaybı
 • El ve boyun damarları daha dolu olması
 • Nabız sayısının artması
 • Hipertansiyon (yüksek kan basıncı)
 • Asit (karında sıvı birikimi)

Ödem Teşhisi

Birinci basamak, ödemin altında yatan nedeni, hastalığı teşhis etmektir. Bunun için hastaya tıbbi geçmişi, belirtiler gibi sorular sorulur.

Fizik muayene yapılır. Eğer ödeme neden olan bir sağlık sorununda şüphelenilirse, aşağıdaki tanı testleri istenebilir:

 • Göğüs röntgeni
 • Kan testleri
 • İdrar testi
 • Karaciğer fonksiyon testi
 • Kalp fonksiyon testi

Ödem Tedavisi

Ödem nasıl geçer?” Ödemi tedavi etmek için doktor, ödeme neden olan, altta yatan hastalığı teşhis etmelidir.

 1. Diüretikler: Bunlar, idrara çıkma oranını arttıran ilaçlardır. Birkaç diüretik türü vardır. Suyun atılımını çeşitli şekillerde vücuttan arttırırlar. Hastanın gebe kalması veya kronik venöz yetmezliği (bacaklardaki damarlardaki zayıflamış valfler) varsa, diüretikler uygun değildir.
 2. Antiangiogenesis tedavisi (kan damarının büyümesini kontrol eden): Glioblastomaların (ölümcül beyin tümörleri) tedavisinde anti-anjiyogenez ilaçların yararlı etkileri, esasen ödem azalmasından kaynaklanıyor gibi görünür, Massachusetts Genel Hastanesi araştırmacıları bildirmiştir.
 3. Oksijen tedavisi: Araştırmacılar, burun yoluyla verilen oksijen, diyabetik maküler ödemden kaynaklanan zayıf görmeyi artırabilir.

Doktor tarafından aşağıda yer alan teknikler de önerilebilir:

 • Tuz tüketimini azaltmak
 • Hasta kiloluysa, kilo vermesi
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Dolaşımı artırmak için bacakları günde birkaç kez kaldırmak
 • Destekleyici çorap giymek
 • Uzun süre oturmamak veya uzun süre ayakta kalmamak
 • Seyahat ederken, arada hareket etmek, yürümek
 • Sıcak banyolar, duş ve saunalar gibi aşırı sıcaklıktan kaçının. Soğuksa giyin.
 • Masaj yapmak

Ödem Komplikasyonları

Ödem genellikle altta yatan bir hastalık veya rahatsızlığa bağlıdır. Bu durum tedavi edilmezse, sağlık sonuçları ciddi olabilir. Tedavi edilmeyen ödem aşağıdaki komplikasyonlara sebep olabilir:

 • Ağrılı şişme. Ağrı yavaş yavaş kötüleşebilir.
 • Yürüyüş zorluğu
 • Sertlik
 • Garip yürüyüş
 • Cilt gergin ve kaşıntılı ve rahatsız edici olabilir.
 • Şişmiş bölgenin enfekte olma ihtimali yüksektir.
 • Dokuların katmanları arasında skar oluşabilir.
 • Zayıf kan dolaşımı
 • Arterler, damarlar ve eklemler elastikiyetlerini kaybedebilir.
 • Cilt ülseri

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/odem/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.