Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

içerik

Retina nedir? Yırtılması nasıl önlenir? Retina hastalıkları ve tedavisi

Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Retinanın görevi ışığı ve renkleri algılayıp sinir hücreleri aracılığıyla beyne göndermektir. Retina, göz merceği tarafından odaklanmış ışıktan bir resim oluşturur, bunu ne olduğuna ise beyin karar verir.

Retinanın merkezinde bulunan “makula” okuma, sürüş, görüntüleri detaylıca algılama gibi keskin, net ve merkezi bir görüş sağlar.

Sağlıksız ve işlevini yitiren bir retina görme kabiliyetini etkileyebilir, hatta zamanla körlüğe bile yol açabilir.

Göz tansiyonu (Glokom) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Retina yırtılması (retina dekolmanı) genellikle göz küresinin içini dolduran jel-sıvı kıvamındaki saydam doku vitre ile ilişkilidir.

Retinaya birkaç yerden sıkıca bağlı olan bu doku herhangi bir sebeple büzüştüğünde retinayı çekiştirerek retinanın delinmesine veya yırtılmasına yol açar. Böylece vitre bu yırtıktan sızarak retinayı göz duvarından ayırmaya başlar.

Bu olay retina dekolmanı olarak ifade edilir ve anlamı da retina ayrılmasıdır. Yani retinanın konumu değişmeye başlar. Bu da merkezi görme kaybına yol açar.

Bunun dışında retina yırtılmasına yol açan risk faktörleri şunlardır:

 • Göz yaralanması
 • Yaşlılık nedeniyle retina incelmesi
 • Katarakt ya da glokom gibi göz ameliyatları geçirmiş olmak
 • Aşırı yakın görüşlülük (miyop)
 • Diğer göz bozukluklarının varlığı
 • Genetik eğilim
 • Öncesinde diğer gözde retina yırtılması oluşumu

Retina yırtılması çocuklar dâhil her yaşta görülebilmesine karşın orta yaş (40) ve üstünde daha sık ortaya çıkar. Erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyebilir.

 • Flaş patlaması veya şimşek çakması benzeri yanıp sönen ışıklar
 • Örümcek ağı benzeri görüntüler
 • Görüş alanında gri bir perde
 • Görüş kabiliyetinde azalma
 • Uçuşan siyah noktacıklar

Retina yırtılması acil tıbbi müdahale gerektiren bir sorundur çünkü hızlı bir şekilde tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle belirtilerden herhangi biri üst üste yaşanmaya başlandığında hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoruna görünmelidir.Retina yırtılması teşhisi

Retina yırtılması şüphesiyle göz doktoruna gidildiğinde göz bebeklerini genişleten bir damla kullanılarak muayene yapılır.

Bu muayene ile eğer retinada bir yırtık veya delik varsa hemen tespit edilebilir. Ayrıca doktor retinaya sıvı akıp akmadığını ve aktıysa derecesini saptamak için göz ultrasonu uygulayabilir.

Böylece retinadaki yırtığın durumuna göre nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

Miyop nedir? Miyopluk neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Retina yırtılması erken teşhis edildiyse iki yöntem kullanılarak tedavi edilebilir:

 • Lazer cerrahisi: Retina yırtığının etrafında küçük yanıklar oluşturmak için lazer kullanılır ve oluşturulan yara izleriyle retina birleştirilir.
 • Donma tedavisi (kriyopeksi): Retina yırtığının etrafında aşırı soğuk özel bir dondurma probu kullanılarak yara oluşturulur ve bu yara yardımıyla yırtık yapıştırılır.

Her iki işlemde de hasta acı hissetmez. Tedavi ayakta, doktorun muayenehanesinde uygulanabilir ve duruma göre birkaç gün sonra kontrole gitmek gerekebilir.

Ayrılmış retina tedavisi

Eğer retina yırtılması sonucu retina ayrılması gerçekleştiyse retinayı tekrar uygun konuma yerleştirmek için cerrahi müdahale gerekir. Retinayı sabitleme yöntemi retinanın ayrılma durumuna bağlıdır. Uygulanan yöntemler şunlardır:

Pnömatik retinopeksi

Bu işlemde gözün orta kısmındaki vitre’ye gaz kabarcığı enjekte edildikten sonra yırtığı onarmak için lazer tedavisi uygulanır. Diğer bir yöntem ise gaz enjekte etmeden önce yırtığı donma tedavisiyle onarmaktır. Bu tedavi göze en az zararı veren basit bir ameliyattır.

Doktorun muayenehanesinde lokal anestezi altında ve ayakta tedavi yoluyla uygulanabilir. Hastadan birkaç gün boyunca başını devamlı belirli bir pozisyonda tutması istenebilir. Göz kabarcığı 15 gün ila 2 ay arasında kaybolur.

Bu süre boyunca doktor izin verene kadar uçağa binilmemesi gerekir.

Skleral çökertme cerrahisi

Bu tedavi retinayı yerinden çeken kuvveti önlemek için gözün dışına, beyaz kısmına (sklera’ya) esnek bir bant (skleral toka) yerleştirmeyi içerir. Genellikle retinanın altındaki sıvı boşaltılır ve retina nazikçe itilerek normal konumuna yerleşmesi sağlanır. Bu müdahale ameliyathanede lokal veya genel anestezi altında uygulanır. Hasta ameliyat sonrası evine dönebilir.

İyileşme sürecinde göz, gazı kademeli olarak değiştiren ve gözü dolduran yeni bir sıvı üretir. Hastanın gözüne gaz kabarcığı yerleştirildiyse doktor hastanın başını bir süre özel bir pozisyonda tutmasını isteyebilir. Doktor gaz kabarcığının tamamen gittiğini söyleyene kadar uçağa binilmemesi ve yüksek rakımlı yerlere gidilmemesi gerekir.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Çünkü yükseklikte ani bir artış göz basıncında tehlere yol açabilir. Bazen gaz kabarcığı yerine yağ kabarcığı kullanılabilir ancak bunların belli bir süre sonra gözden çıkarılması gerekir. Yağ kabarcığı uygulandıysa uçağa binmekte bir sakınca yoktur. Ayrıca bazı vakalarda virektomi tedavisi skleral çökertme tedavisi ile birlikte uygulanabilir.

Ayrılmış retina ameliyatları bazen ikinci bir müdahaleye ihtiyaç duyulmasına rağmen genellikle yüzde yüze yakın başarılı sonuçlar verebilir. Retina ayrılması makula ayrılmadan önce tedavi edilirse daha iyi sonuçlar alınabilir. Görme kabiliyetinin düzelip düzelmediği ameliyat sonrası tahmin edilemeyeceğinden sonucu görmek için birkaç ay beklemek gerekir.

İyileşme uzun sürebilir ve bazı vakalarda hiçbir zaman tamamen geri dönüş yaşanmayabilir. Son derece ilerlemiş retina ayrılmaları ise maalesef tedavi edilemeyebilir ve görme kaybı günden güne artarak körlükle sonuçlanabilir.

Retina yırtığı ne yazık ki önlenemez. Ancak rutin göz kontrolleri ihmal edilmezse erken aşamadaki retina yırtığı teşhis edilerek acil önlemler alınabilir. Böylece retina ayrılması gerçekleşmemiş olur. Ayrıca retina yırtığı belirtileri yaşandığında üzücü bir sonuçla karşılaşmamak için bir an evvel göz doktoruna başvurulmalıdır.

Makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı)

Makula dejenerasyonu (AMD), ilerleyen yaşa bağlı olarak retinanın merkezi makula’daki hücrelerin ölmeye başlamasıdır. Keskin, merkezi görüşü yok eden bir hastalıktır. Genellikle 55-60 yaş üstü insanlarda görülür.

Belirtileri bulanık görüş, düz çizgileri çarpık görme ve ince detaylara odaklanma güçlüğüdür. Aşamalı olarak merkezi görüşte kayıplar yaşanmaya başlanır.

Makula dejenerasyonu kuru ve yaş olarak iki formda ilerler:

Kuru (atrofik) tip makula dejenerasyonu

Kuru (atrofik) tip, makula dejenerasyonu yaşayan 50 yaşın üzerindeki bireylerin yaklaşık % 80-90’ını etkiler. Nedeni tam bilinemese de yaş tip makula dejenerasyonundan daha yavaş ilerler.

Retinanın üzerinde, makula altında, drusen adı verilen küçük beyaz veya sarımsı tortular oluşur ve bu bölgenin zamanla bozulmasına neden olur.

Kuru makula dejenerasyonu önce bir gözde gelişse de sonrasında her iki gözü de etkileyebilir.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Zaman geçtikçe görüşünüz daha da kötüleşebilir, okurken, araba kullanırken ve yüzleri tanırken zorlanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu, görüşünüzü kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Tedavisi yoktur ancak erken tanı ve bakım önlemleri görme kaybını geciktirebilir.

Yaş (eksüdatif) tip makula dejenerasyonu

Bu tip, bulanık görme veya kör bir noktaya neden olan kronik bir göz hastalığıdır ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu olan bireylerin yaklaşık % 10-15’ini etkiler. Ancak hastalıktan kaynaklanan ciddi görme kaybı vakalarının yaklaşık % 90’ını oluşturur.

Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda, retina altındaki anormal kan damarları makulaya doğru büyümeye başlar. Anormal oldukları için çatlama, kanama ya da sızıntı yapma eğilimdedirler. Makulaya sıvı ya da kan sızdırırlar. Bu durum, hızlı ve ciddi bir merkezi görme kaybına neden olabilir.

Erken teşhis ve tedavi, yaş tip makula dejenerasyonundan kaynaklı görme kaybını azaltabilir, hatta bazı durumlarda görüşü geri kazandırabilir.Stargardt hastalığı nedir?

Stargardt hastalığının tedavisi henüz bulunamamıştır ancak gen, kök hücre ve ilaç tedavileri dahil umut verici araştırmalar bulunmaktadır. Hastaların dış mekânlarda ultraviyole ışınlarını engelleyici güneş gözlükleri kullanmaları gerekir. Bunun dışında görüş kaybını telafi eden özel optik yardımcılar kullanılabilir.

Retinitis pigmentosa (tavukkarası-gece körlüğü)

Retinits pigmentosa (RP), retinadaki hücrelerden gece görüşünü sağlayan rod hücrelerinin bozulmasıyla gelişen ve nadir görülen genetik bir hastalıktır.

Başlıca belirtileri gece ya da karanlıkta görme zorluğu ve yan (çevresel) görme kaybıdır. Bazı vakalarda merkezi görme kaybı veya renk körlüğü de yaşanabilir.

En yaygın tedavi yöntemi doktor kontrolünde düzenli A vitamini ve Omega-3 gibi yağları içeren dokozahekzaenoik asit kullanımıdır.

Çünkü yapılan araştırmalarla uzun yıllar vitamin takviyesi alımının hastalığın ilerlemesini durdurduğu saptanmıştır. Bunun dışında henüz deneme aşamasında olsa da gen tedavisi ve yapay retina implantları gibi seçenekler hastalığın tedavisine dair ümit vermektedir.

Retinopati nedir?

Retinopati retina hasarlarına verilen genel bir isimdir. Retina hasarlarına neden olan hastalıklara göre üç türü bulunmaktadır. En yaygın nedeni diyabetik retinopati’dir.

Diğerleri ise tansiyon yüksekliğine bağlı olarak gelişen hipertansif retinopati ve damar sertleşmesi sonucu gelişen arteriosklerotik retinopatidir.

 Retinopati gelişiminin diğer risk faktörleri hamilelik, yüksek kolesterol ve sigara kullanımıdır.

Diyabetik retinopati

Diyabetik retinopati, diyabet kaynaklı retinada görülen bozuklukların genel adıdır. Bu hastalık retinanın içindeki küçük kan damarlarına zarar verebilir. Bazı hastalarda retinal kan damarları şişebilir ve sıvı sızdırabilir.

Diğer hastalarda ise retina yüzeyinde yeni anormal kan damarları gelişebilir. Bu değişikliklerin her ikisi de görme kaybına veya körlüğe yol açabilir. İlk evrelerinde herhangi bir belirti yaşanmadığından hastalığın varlığı anlaşılmaz.

Ağrı yoktur ve hastalık şiddetleninceye kadar görüşte bir değişme olmaz.

Katarakt ameliyatı nasıl olur? En iyi katarakt tedavisi nedir?

Bulanık görüş, makula sızan vitre sıvısı nedeniyle şişerken ortaya çıkabilir ve bu duruma maküler ödem denir. Retina yüzeyinde yeni damarlar büyüdüyse görüşü engelleyerek kanama yapabilir. Daha ileri aşamalarda dahi hastalık belirti göstermemeye devam edebilir.

Bu belirsiz ilerleme diyabetli insanlar için düzenli göz muayenelerinin ne denli önemli olduğunu açıkça göstermektedir. Diyabetik retinopati zamanında tespit edilirse lazer cerrahisi uygulanabilir. Gerekirse vitrektomi ameliyatı da yapılabilir. Beraberinde iyi bir bakım ve doktor takibi körlük riskini % 90 azaltabilir.

Ancak hastalık ilerlemişse hiçbir tedavi uygulanamaz ve görme kaybı önlenemez.

Diyabet hastasıysanız her yıl eksiksiz göz muayenesi yaptırmalısınız. Sorunları erken bulmak ve tedavi etmek görme yeteneğinizi koruyabilir.

Hipertansif Retinopati

Hipertansif Retinopati hipertansiyonun (yüksek kan basıncının) retinada oluşturduğu hasara denir. Erken evrede belirtiler olmaz.

Hastalık ilerlediğinde bulanık görüş ve baş ağrısı belirtileri yaşanır. Hipertansif retinopatinin özel bir tedavisi yoktur. Hastalığın gelişiminin durdurulması hipertansiyonun tedavisine bağlıdır.

Hastanın hipertansiyonu tedavi edildiğinde bu hastalık da tedavi edilmiş olur.

Arteriosklerotik Retinopati

Arteriosklerotik retinopati damar sertliğinin neden olduğu bir retina hastalığıdır. Damar sertliğine bağlı olarak retinadaki küçük arterler, göz duvarının kalınlaşması yüzünden kısmen bloke olur. Erken evrede belirtiler görülmez.

Bu nedenle damar sertliği rahatsızlığı olan kişilerin düzenli olarak göz muayenesi olması önemlidir. Muayene esnasında bu hastalığa bağlı gelişen bulgular rahatlıkla tespit edilebilir.

Hastalığın tedavisi damar sertliği rahatsızlığının tedavisine bağlıdır.

Referanslar: 1- Retinal Diseases that Cause Blindness, 2- Retinal disorders, 3- Understanding Retina Health

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/retina-nedir-yirtilmasi-nasil-onlenir-retina-hastaliklari-ve-tedavisi/

Retina Hastalıkları

Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Memorial Hastanesi Göz Hastalıkları Departmanı uzmanları Retina Hastalıkları konusunda bilgi veriyor: Retina farklı görevleri olan birçok tabakadan meydana gelir. Fotoreseptör tabakası, ışığa duyarlı hücreler olan kon ve basillerden oluşur.

Fotoreseptörler içersinde ışık görüntüleri elektro-kimyasal sinyallere dönüşür. Fotoreseptörlerin altında retina pigment epiteli (RPE) denen koyu bir tabaka vardır. RPE, fazla ışığı emer ve oksijen, besinler ve hücresel atıkların taşınmasını sağlar.

Maküla dejenerasyonu

Retinanın merkezi bölümünü etkileyen birçok farklı hastalığa maküla dejenerasyonu denir. Maküla dejenerasyonu, 50 yaşın üstündeki insanlarda ciddi görme kaybına yol açan şeylerin başında gelir. Maküla dejenerasyonları arasında en sık görüleni, yaşa bağlı maküla dejenerasyonudur ve çoğunlukla 60 yaşın üstündeki insanları etkiler.

Hangi hastalar risk altındadır?

Ailesinde bu hastalığı olanlar, sigara içenler, fazla güneş ışığına maruz kalanlar, hipertansiyon ve kalp-damar hastalığı olanlar bu hastalığa daha sık yakalanırlar.

Erken maküla dejenerasyonu

Maküla dejenerasyonu olan hastaların büyük bir bölümünde hastalığın erken halleri görülür ve bu hastalarda görme kaybı azdır ve çoğunlukla maküla dejenerasyonu daha kötü bir duruma doğru ilerlemez.

Maküla dejenerasyonunun erken evrelerinde, RPE tarafından sağlanan besin ve artıkların transportu azalır. Bu artık ürünler retinanın altında birikir ve drusen denilen sarımsı birikintiler oluşur.

Bu evrede göz dibi muayenesinde drusen denilen bu yapılar görmesine rağmen, çoğunlukla görmeyle ilgili bir şikayet olmaz. 60 yaşın üstünde çoğu insanda drusen bulunur. Druzen varlığında görme şikayeti olmasa bile, düzenli takip gerekir.

Drusenli hastaların az bir kısmında, hafif görme kaybı oluştuğunda maküla dejenerasyonu iki şekilde ilerleyebilir: Kuru (atrofik) ve yaş (eksüdatif) tipte maküla dejenerasyonu.

Kuru (atrofik) maküla dejenerasyonu

Kuru tip maküla dejenerasyonu, retinada drusen birikmesiyle karakterizedir. Yavaşca ilerler ve orta derecede bir görme kaybı yapar. Nadiren ciddi görme kaybına yol açabilr. Makülada biriken drusenlerin sayısı ve ebatları büyüyerek, RPE ve fotoreseptör hücrelerinde atrofiye yol açabilirler.

Kuru tip maküla dejenerasyonunda, görme keskinliğindeki değişim retinanın etkilenen bölgesindeki fonksiyon kaybı ile uyumludur. Bazen, geniş bir bölümdeki hücreler ölür. Buna 'jeografik atrofi' denir ve görme alanının merkezinde kör bir nokta oluşturur. Bu kör noktaya skotom denir.

Görmede oluşan herheangi bir değişiklik hemen göz doktoruna bildirilmelidir. Doktorun vermiş olduğu 'Amsler Grid' kartı ile hasta evde kendini test edebilir ve değişiklikleri fark edebilir.

Ayrıca düzenli aralıklarla göz muayenesi de görmenin korunması açısından çok önemlidir, çünkü kuru tip maküla dejenerasyonlu hastaların bazıları daha ciddi görme kayıplarına yol açan 'yaş' forma dönebilir. Kuru tip maküla dejenerasyonunun kanıtlanmış hiçbir önleme yöntemi veya tedavisi yoktur.

Yaş (eksüdatif) maküla dejenerasyonu

Maküla dejenerasyonlu hastaların az bir kısmında yaş (eksüdatif) tip maküla dejenerasyonu oluşur. Büyük 'yumuşak' drusen veya birçok drusenin bir arada bulunduğu hastalar, yaş tip maküla dejenerasyonu için risk altındadır.

Yaş tip maküla dejenerasyonunda, yeni kan damarları retinanın altında oluşur. Bu oluşan yeni kan damarlarına koroidal neovaskülarizasyon (KNV) denir. KNV'ler retinanın içine kan ve sıvı sızdırırlar. Bu aşamada, cisimler hasta tarafından eğri veya dalgalı görülürler.

Hasta, dalgalı veya eğri gördüğünü Amsler grid kartında da tespit edebilir. Hasta gözdeki hasar ilerledikçe, retina tabakaları da zarar görür ve böylece görme alanında kör noktalar oluşur. Amsler grid kartındaki en ufak değişiklik, KNV belirtisi olabilir. Bu durumda, hemen göz muayenesi gerekir.

Eğer bu lezyonlar yeterince erken evrede yakalanırsa, lazerle tedavi edilebilir. Hastalık tedavi edilmezse, nedbeleşme hastalığın son evresidir ve sıklıkla ciddi görme kaybıyla sonlanır. Maküla dejenerasyonu sadece retinanın merkezini tutar. Periferik, yani çevre görme, nadiren etkilenir.

Maküla dejenerasyonu, yasal körlüklerin en önemli nedenlerinden birisi olmasına karşın, çok nadir durumlarda tam körlükle sonuçlanır.

Yapılan tetkikler nelerdir?

Koroidal neovaskülarizasyon varlığının tespitinde en yararlı tetkik, fluorescein anjiografidir (FFA). FFA, kalp veya beyin anjiografisinden çok farklı bir tetkik olup ağrısız, kolay ve güvenlidir. Kol damarından boyayıcı bir madde zerkedilip gözün filmleri çekilir. Nadiren, bulantı, kusma ve kaşıntı yapabilir.

İdrar ve deri 1 gün boyunca sarıya boyanır. Fluorescein anjiografisinin tespit edemediği lezyonlar için bazı hastalarda indocyanin yeşil anjiografisi (İCG) kullanılır. İCG'de de yan etkiler nadirdir. Indocyanin boyası iyot içerdiğinden, iyot allerjisi olan hastalar bu durumu doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir.

Uygulanan tedaviler nelerdir?

Lazer: Yaş tip maküla dejenerasyonunun standart tedavisinde, koroidal neovaskülarizasyonu (KNV) pıhtılaştırmak ve büyümesini engellemek için lazer kullanılır. Ancak, KNV gelişen çoğu hasta, lazer tedavisi için uygun aday değildir. Uygun olma kriterleri, KNV'nin yerine ve büyüklüğüne bağlıdır.

Bazı hastalarda, tutulan bölge tedavi edilmek için çok büyük olabilir. Lazer tedavisinin faydası, sınırları ve potansiyel riskleri hekim tarafından detaylıca anlatılmalıdır. Lazer tedavisi damla anestezi ile yapılır. Lazer, direkt olarak KNV üzerine uygulanır ve bu sırada hasta çok hafif bir rahatsızlık duyabilir.

Tedaviden sonra lazer yapılan yerde bir nedbe dokusu oluşur ve bu bir kör nokta olarak kalır. Şunu bilmek gerekir ki; lazer KNV ile birlikte küçük bir retina parçasınıda yok etttiğinbden görme ancak bazı hastalarda artabilir. KNV'ler tedavi edilmediğinde çoğalarak daha büyük bir nedbe dokusu bıraktığından, görme tedavi edilmeyen hastalarda çok daha azalır.

Tedavi sonrasında KNV'ler tekrar oluşabildiğinden hastalar sık aralıklarla FFA ve gözdibi kontrolu gerekir. Fotodinamik tedavi: Yaş tip maküla dejenerasyonunun fotodinamik tedavisinde, ışığa duyarlı özel boyalı bir madde ile birlikte düşük enerjili lazer kullanılır.

Anjiografi tetkikinde olduğu gibi, bu boyalı madde koldaki bir damardan verilerek vücutta dolaşması sağlanır. Bu madde belli bir süre sonra gözdeki anormal damar büyümesi olduğu bölgelerde toplanır. Bu noktada, düşük yoğunluktaki lazer tedavisi koroid neovaskülarizasyonuna uygulanır.

Damardan enjekte edilen boyalı madde kendine has olarak lazer enerjisini emer ve böylece, sadece boyalı maddenin toplandığı yerdeki kan damarları yok edilir. Fotodinamik tedavide, konvansiyonel lazer tedavisinden farklı olarak üstteki retina dokusu zarar görmez. Fotodinamik tedaviden sonra, KNV'ler tekrar oluşabilir ve bu tedavinin tekrarları gerekebilir.

Diğer tedavi yöntemleri nelerdir?

Düşük doz radyasyon tedavisi, KNV'lerin cerrahi olarak çıkartılması, retina pigment epiteli transplantasyonu, maküla translokasyon cerrahisi, drusenler için lazer tedavisi ve ilaç tedavisi deneysel aşamada olup, dünyadaki çeşitli merkezlerde bu tedavi yöntemlerinin etkinliği ve güvenirliği araştırılmaktadır. Makula dejeneresanslı hastalar yakını çok az görürler. Yakın gözlükleri okumakta yardımcı olmaz. Çoğunlukla büyüteçler, okuma monitörleri gibi az görenlere yardım cihazlarını kullanırlar.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/retina-hastaliklar/

Retina Hastalıkları Nelerdir? Retina Yırtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Gözlerimiz dünyaya açılan pencerelerimiz ve binlerce kilometre uzaktaki yıldızları görebilmemizi, renkleri keşfetmemizi sağlıyor. Gözün en önemli katmanlarından birini de retina oluşturuyor.

Retina, göz küresinin arka duvarını bir duvar kâğıdı gibi kaplıyor ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasında oluşan hastalıklar doğrudan görme duyumuzu tehdit edebiliyor.

En önemli duyu organımız gözlerimizle ilgili, görüşümüzü engelleyecek ya da farklı sorunlara yol açacak göz hasarları en yeni teknoloji ve yaklaşımlarla tedavi edilebiliyor.

Retina nedir?

Retina gözü saran ve ışığın geçişini kontrol eden zarsı, sinir tabakası olarak tanımlanıyor.

Retina hastalıkları belirtileri nelerdir?

Retina hastalıklarında; gözde ışık çıkmaları, görmenin azalması veya tamamen görme kaybının olması, kırık görme, nesneleri daha büyük ya da küçük görme, gözün önünde noktasal uçuşmalar olması gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor.

Retina hastalıkları nelerdir?

Şeker hastalığına bağlı diyabetik retinopati, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, retinal ven tıkanıklıkları, retinal arter tıkanıklıkları, maküla deliği, epiretinal membran, retina yırtığı ve retina dekolmanı yaygın hastalıklar arasında yer alıyor.

Retina dekolmanı nedenleri

Retina dekolmanı; retinanın sinir liflerinin olduğu tabakasının, alt kısımda bulunan tabakadan ayrılması olarak tanımlanıyor. Ardında da iki tabaka arası sıvı sızması oluyor. Bunun nedeni çoğunlukla yırtık ve delikler oluyor.

Bu yüzden retina dekolmanı genel olarak halk arasında retina yırtılması olarak da anılıyor. Göze gelen darbeler retina dekolmanına neden olabiliyor.

Ayrıca diyabet, bazı dejeneratif hastalıklar, enfeksiyonlar, tümörler ve tansiyon krizleri de dekolmana neden olabiliyor.

Retina yırtığı nedir? Nasıl oluşur?

Gözün iç yüzeyini bir zar şeklinde kaplayan retinada oluşan yırtıklar her yaşta görülebiliyor. Erken yaşlardaki yırtıklar daha çok kalıtsal etkenlerle ortaya çıkan retinadaki incelmiş bölgelerde görülüyor.

İleriki yaşlarda görülen yırtıklar ise daha çok yaşa bağlı olarak göz içinde camsı cismin retinadan ayrışması esnasında ortaya çıkıyor. Bu ayrışma bazen sponten olarak görülüyor yani kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bazen de dış etkenlerden dolayı da retina yırtığı oluşabiliyor.

Mesela katarakt ameliyatlarından sonra camsı cisim retinadan ayrılarak retina yırtıklarına sebep olabiliyor. Her hastalıkta olduğu gibi retina hastalıklarında da erken teşhis büyük önem taşıyor.

Retina yırtığı belirtileri

Hastaların en az %60’ında retina yırtığı oluşumu sırasında ışık çakması, sinek veya örümcek uçması gibi ani başlayan şikâyetler oluşuyor. Bu şikâyetler oluştuğu an göz dibi muayenesi yapılması gerekiyor. Kalan %40’ında ise hiç belirti olmadan, görme alanı kaybı ortaya çıkabiliyor.

Çok az vakada ise hiçbir belirti olmadan retina yırtığı gelişebiliyor. Gelişim hızı retinada yırtığın büyüklüğüne bağlı oluyor. Eğer bu yırtık büyükse ve üzerinde çekinti varsa hızla gelişim olabiliyor ve hızlı bir görme kaybı oluyor. Böyle durumlarda hasta genelde hemen doktora başvuruyor.

Fakat deliğin küçük olduğu durumlarda, hasarın sıçraması esas görmeyi sağlayan alana olmadıkça görme kaybı hemen oluşmayacağından kişiler uzun süre bir terslik olduğunu fark etmeyebiliyor. Bu yüzde herhangi bir şikâyet olmasa bile retinanın dikkatli bir muayenesinin yapılması öneriliyor.

Muayene esnasında saptanan incelmiş bölgeler etrafında lazer uygulanabiliyor.

Retina yırtığı ve retina dekolmanı tedavisi

Retina yırtığının tedavisinde en önemli şey hastanın doktora erken başvurması oluyor. Şüpheli bulgular olduğunda hekime gitmek gerekiyor. Retina yırtığı göz bebeği büyütülerek göz muayenesiyle saptanıyor. Tedavi yöntemi olarak çeşitli lazer uygulamaları yapılıyor. Tedaviler hızlı ve ağrısız gerçekleştiriliyor.

Eğer hasta başvurmakta gecikmişse ve sinir tabakası altında bu yırtıktan sıvı geçmişse o zaman cerrahi tedaviye başvuruluyor. Çeşitli cerrahi seçenekler bulunuyor. Göz içine gaz enjekte edilebiliyor ya da silikon bir materyalle yırtık bölgeye baskı uygulanabiliyor. Bir başka yöntemde ise camsı cisim temizlenip alınıyor ve içeriden lazer uygulanıyor.

Genellikler göz kliniklerinde, göz ameliyatlarında kullanılan malzemeler tek kullanımlık oluyor. Kişiye özel malzeme kullanılması hijyen açısından önem taşıyor. Böylece enfeksiyon riski minimuma düşüyor.

Ameliyat sonrası hasta ne zaman normal hayatına dönebilir?

Hastalar yaklaşık 1 hafta sonra yaralar iyileşince işlerine dönebiliyor. Eğer göz içine silikon yağı enjekte edildiyse kişi ertesi gün bulanık da olsa görebiliyor.

Fakat göz içine gaz verildiyse iyileşme ve net görme süresi uzayabiliyor. Gazın tamamen emilmesiyle ancak hastanın görmesi sağlıklı bir seviyeye ulaşıyor. Bu durumlarda ameliyatlı gözün iyileşmesi yaklaşık 1 ayı bulabiliyor.

Ancak tek göze işlem yapıldıysa diğer gözle idare edilebiliyor.

Ameliyat sonrasında dinlenme evresinde başı belli bir seviyede tutmak önemli oluyor. Verilen göz damlaları ve göz yamasının da düzenli kullanımı destekleyici oluyor. İyileşme evresi için bazı ilaçlar ve kremler de önerilebiliyor.

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünyada 39 milyon körlük vakası bulunuyor. Üstelik bu vakaların yüzde 80’inde doğru ve zamanında tedavi edilmeme durumu olduğu biliniyor.

Retina yırtığı ve benzeri göz hastalıklarının hafife alınmaması ve rutin göz muayenelerinin ihmal edilmemesi gerekiyor.

Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.

Источник: http://visittobetreated.com/retina-hastaliklari-nasil-tedavi-edilir/

Retina Dekolmanı Hastalığı Nedir?

Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Retina dekolmanı,retinanın en dış katı olan retina pigment epiteli (RPE) ile fotoreseptör (ışığa hassas) katları arasında sıvı birikerek, nörosensoryel retinanın yani sinir-duyu katmanının RPE den ayrılmasıdır. Ayrılmış retina bölgesinde görme fonksiyonunun kaybı, tam görme kaybına kadar ilerleyebilir.

Retina, gözün iç ve arka bölümünü kaplayan, gözün optik ortamlarında başlayan görme işlevini kendisinde gerçekleştiren ve görüntü uyaranlarını görme siniri aracılığıyla beyne ileten tabakadır. Diğer adı ağ tabakadır.

Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı gelişen hastalar başlangıçta;

 • ışık çakmaları,
 • oval-yuvarlak şekiller ve örümcek ağı şeklinde görüntüler görme,
 • siyah veya kırmızı renkte yağan noktalar
 • ve nihayet alanı kaybı tarif ederler.

Dekolmanın tipine, yerine ve süresine göre belirtilerin şiddeti farklılaşabilir.

Retina Dekolmanının Çeşitleri Nelerdir?

Retina dekolmanının üç tipi vardır:

 • I. Regmatojen (yırtıklı) RD
 • II. Traksiyonel (çekintili) RD
 • III. Eksudatif (seröz) RD

I. Yırtıklı retina dekolmanı

En sık karşılaşılan retina dekolmanıdır.

Işık çakması ve uçuşan cisimler gören hastalarda oluşan retina dekolmanlarında yaklaşık % 15 oranında retina yırtığı vardır ve böyle şikayete neden olan gözlerde retina yırtıklarının retina dekolmanına yol açma oranı % 33-55 tir.Olguların % 40 ı hastada hiçbir belirti olmaksızın, dekolmana bağlı görme alanı kaybı ile ortaya çıkar.

Retina muayenesinde dekole retina yüzeyinin dışbükey ve kırışık olduğu görülür, olguların % 97 sinde retinadaki yırtık bulunur. Retina altı sıvısı yerçekimiyle pek yer değiştirmez.

II. Çekintili Retina dekolmanı

Retina yüzeyindeki veya göz içindeki zarlar( normalde bu oluşumlar bulunmaz) tarafından retinanın çekilmesi sonucunda oluşurlar.Retina yırtığı yoktur, ancak çekintinin artması ile yırtıklı dekolmana dönüşebilir. Dekole retina alanı hareketsizdir ve nadiren uzak çevreye kadar uzanır.

En sık nedeni Diyabetik Retinopati , delici göz yaralanmaları ve prematüre retinopatisidir.

III. Seröz retina dekolmanı

Gözde tümör oluşumu ya da diyabet gibi damarsal hastalık sonucunda retinanın hasar görmesiyle oluşur.
Daha çok arka sklerit, kollagen-damarsal hastalıklar, sempatik oftalmi, ciddi yüksek tansiyon, gebelik, malign melanom, koroid hemenjiomu ve metastatik tümörlerde görülür. Hastalarda vitritis varsa uçuşan cisimler görebilirler.

Nasıl Tedavi Edilir?

Retina yırtıkları tedavisinde cerrahi yöntem uygulanır. Bunlar dıştan kalıcı veya geçici bir materyelle skleraya bası, lazer, krio veya diyatermi kullanılarak yırtığın kapatılması, göz içi tamponad (pnömatik retinopeksi) ve vitrektomi ameliyatlarıdır.

Traksiyonel (çekintili) retina dekolmanlarında tedavi yine cerrahidir. Vitrektomi ve membranektomi, göz içi tamponadlar (hava, silikon yağı ve genleşebilen gazlar gibi), sklera basısı ve endolaser uygulamasını kapsar.

Eksudatif (seröz) retina dekolmanlarının tedavisinde nedene yönelik uygulamalar, kortikosteroid ve radyasyon tedavisi, laser ve krioterapi yapılır.

Yırtıklı retina dekolmanlarında ameliyattan sonra anatomik başarı oranı % 90 dolayındadır. Ancak, bu hastaların sadece % 35-60 ında 0.4 ve daha iyi bir görme keskinliği elde edilebilmektedir.

Görsel sonucu olumsuz etkileyen en önemli faktör, arka kutup denilen merkezdeki sarı nokta bölgesinin dekole olmasıdır.

Arka kutup dekolmanının süresi, yüksekliği, retina dekolmanının genişliği, hastanın yaşı, daha önce bir göz yaralanması veya katarakt ameliyatı geçirmiş olması da cerrahi başarıyı önemli ölçüde etkiler.

Koruyucu Tedavi Nedir?

Yırtıklı RD koruyucu tedavisi 1934 te başlamıştır, retina yırtıklarının veya yırtık oluşumuna yol açabilecek defekt ve dejeneresansların diyatermi, xenon arkı, kriopeksi ve günümüzde daha ziyade lazer fotokoagülasyon spotları ile çevrelenmesi veya ekvatora ya da ekvator önüne çepeçevre baraj yapılmasıdır. Doğru karar ve uygulama ile RD görülme sıklığını anlamlı olarak azaldığı birçok araştırmacı tarafından gösterilmiştir.Birçok çevresel retina lezyonu (meridyonel kıvrımlar, kapalı ora girintileri, kistik püsküller, periferik kistik dejeneresanslar, kaldırım taşı dejeneresansları, bastırmakla beyaz dejeneresanslar, vitreoretinal çekintisi olmayan pigment kümeleri)sadece ayırıcı tanısı yapılması gereken fakat koruyucu tedavi gerektirmeyen lezyonlardır. RD na neden olmazlar.

Ancak, önceki bölümde sıraladığımız dekolmana hazırlayıcı lezyonlar; başta atnalı yırtıklar ve retina diyalizleri olmak üzere, kapaklı retina delikleri, yuvarlak atrofik delikler, kafes tarzı dejeneresanslar, kistik retina püskülleri, bastırmaksızın beyaz dejeneresanslar, çekintili periferik pigment kümeleri ve delikli retinoskizisler, akut AVD belirtileri ve risk faktörleri açısından değerlendirilerek gerektiğinde koruyucu tedaviye alınmalıdırlar.

* Gözlerinizi ovuşturmayın. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa derhal bırakın. Zararsız gibi görünen göz ovuşturması keratokonus hastalığına neden olmaktadır.

* Hijyene dikkat edin.

Göz alerjisi olarak bilinen Konjonktivit hastalığı, ortak makyaj malzemesi kullanımından, temiz olmayan ellerimizden ve ortak kullanılan havlulardan bulaşmaktadır.

*Düzenli muayene olun.

Rutin bir göz muayenesi ile sadece göz hastalıkları değil, diyabetten yüksek tansiyona kadar birçok hastalık erken teşhis edilebilmektedir. Yılda en az bir kez göz muayenesi olun.

*Bu belirtilere dikkat

Geçici bile olsa görme kaybı, çift görme, renklerde solukluk, gözde ışık çakmaları gibi belirtiler acil olarak müdahale gerektirir. Bu belirtilere rastladığınızda ertelemeden göz hekimine başvurun. * Ellerinizi iyice yıkayın * Başınızı arkaya yatırın * Gözünüzün alt kapağını hafifçe aşağı çekerek damlayı damlatın * Göz damlasının ucunu asla gözünüze değdirmeyin

* Damlayı damlattıktan sonra gözünüzü 15 saniye kapalı tutun

ONLINE RANDEVU Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.ANLADIM

Источник: https://duzeygozmerkezi.com.tr/retina-dekolmani-hastaligi-nedir/

Retinayı Etkileyen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Retina hastalıklarını etkileyen birçok tür olmakla beraber tedavi içinde çeşitli yollar bulunmaktadır. Son zamanların popüler tedavisi lazer, eski yöntemlerden retinaya ilaç tedavisi ve Vitrektomi ameliyatı tedavi çeşitlerindendir.

Retina hastalıkları birçok rahatsızlık ile komp olarak gelişebilen enfeksiyonlardır. Bazen sinir hastalıkları bazen ise çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

Retina Hastalıkları

Öncelikle retina hücre açısından çok zengin bir yapıdır. Başlı başına milyonlarca hücreden oluşup gözümüzün arka kısmında görmeyi algılama görevini üstlenir.

Vitreus jelini kendi içerisindeki dinamik ile tutarak sinir hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Herhangi bir göz rahatsızlığı ise doğumsal ya da akut olarak sonradan teşhis edilebilir.

Retina hastalıkları arasında da genetik olan birçok örneğe rastlanmıştır.

Retina hastalıkları nelerdir diye merak ediyorsanız karşınıza onlarca farklı hastalıktan oluşan bir liste çıkacaktır.

 • Diabetik Retinopati
 • Retina Dekolmanı
 • Epiretinal Membran
 • Maküla Deliği
 • Retinal Ven Tıkanıklığı
 • Maküla Dejenerasyonu
 • Retinal Arter Tıkanıklığı
 • Göz İçi Kanaması
 • Retina Damar Tıkanıklığı
 • Retinitis Pigmentosa
 • Retina Tümörü

Bazen Retina yırtığı ile başlayan ve sonrasında dekolman ile sonuçlanan hastalıklarla karşılaşmak mümkündür. Ancak en sık görülen Retina hastalıkları arasında şekere bağlı ya da yaşlanmaya bağlı olanlar vardır. Dolayısıyla göz sağlığınız kusursuz olsa dahi retina muayenesi yaptırarak göz içerisindeki durumun stabil olduğundan emin olunuz.

Retina Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Retina hastalıkları farklı görme rahatsızlıklarına sebep olabileceği gibi görme kaybıyla sonuçlanabilecek birçok tanıyı bünyesinde barındırır. Bu rahatsızlıkların teşhisi ve tanısı kadar uygulanacak tedavi metotları ayrıca önem taşır. Haliyle farklı rahatsızlıklar için farklı operasyon türleri tercih edileceğinden şüphe yok.

Mesela sık görülen Retinitis Pigmentosa aslında halk arasında Tavuk Karası olarak bilinen rahatsızlıktır. Diyabet ile gelişen Diabetik Retinopati ise şeker hastalarının 15 yıl içerisinde gözlerinde rastlanan bir hastalıktır.

Doğal olarak retina hastalıklarında tedavi yöntemleri tamamıyla rahatsızlığın durumuna göre şekillenir. Bazı hastalıklarda yalnızca Vitreus jeli ile ilgili bir sorun gözlemlenir. Haliyle medikal müdahale yöntemi uygulanır. Fakat retinopati teşhislerinin %80’e yakını doğrudan cerrahi müdahale ile sonuçlanır.

Retina hastalığı tedavi edilirken doktorunuz bazı detaylara göre retina ameliyatı hususunda kararını değiştirebilir.

Lazer tedavisi retina ameliyatlarında tamamıyla kötüye gidişatı durdurmayı amaçlar. Belirli oranda gelişmiş komplikasyonun ilerlemesi durdurulur. Fakat görme bozukluğu düzelmediği gibi kaybolan görüş netliği geri gelmez. Yalnızca retina hastalığından ötürü yaşanan ilerleme evresi sonlanır.

 • Göz İçi Retinaya İlaç Tedavisi

Bu yöntem ödem ya da yeni oluşmaya başlayan damarlar, yırtıklar, dejenerasyonlar tespit edildiğinde uygulanır. İlaç enjeksiyonu sonrasında retina hastalığı büyük ölçüde olumlu sonuçlarla bitirilir.

Vitrektomi ameliyatı ise Vitreus jeli ile ilişkili olan retina hastalıklarında tercih edilen bir operasyondur. Aynı zamanda uzman cerrahlar ve gerekli ekipmanlarla görüş netliği arttırılabilir.

Retina Hastalıkları Göz Sağlığı İçin Ne Kadar Önemli?

Retina hastalıkları görme sorunları ile doğrudan ilişkilidir. Tamamıyla yenilenmeye hazır bir kök olarak düşünüldüğünde tedavi son derece mümkündür. Kalıtsal rahatsızlıklarda hastalığın gelişimi durdurulurken görme netliği arttırılamayabilir. Fakat göz sağlığımızı tehdit eden rahatsızlıklarda müdahale edilemeyen her gün durum daha da ciddileşir.

Aşağıdaki tabloda Retina ameliyatı ile oluşan iyileşme evresinin ne kadar sürdüğünü inceleyebilirsiniz. Bu operasyonların hangisinin yapılacağı tamamıyla gözünüzün durumuna ve doktorunuzun tercihine bağlıdır.

Tedavi Türleriİyileşme Süreçleri
Lazer TedavisiOperasyon sonrası iyileşme süreci başlar. 36-48 saate kadar okuma ve görmede güçlük hissedilebilir.
Vitrektomi AmeliyatıBu operasyonun ardından gözün minimum süreyle 3 gün yani 72 saat bandaj ya da özel gözlük ile kapalı kalması gerekir. Hem dış etkenler hem de gözün anatomisi için bu gereklidir.
Retina SilikonEn az 3 ay süreyle tedavi süreci devam eder.
Retina Gaz İle OnarıldığındaMinimum 2 ile 6 hafta kadar gaz gözde kalır. Toplam tedavi süreci 3 aya kadar çıkabilir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/retina-hastaliklari.html

Retina Dekolmanı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Haber güncelleme tarihi 10.04.2019 16:07

Retina Dekolmanı Nedir?

Halk arasında “retina yırtılması” olarak bilinen retina dekolmanı, retinada meydana gelen yırtık ve delikler nedeniyle gelişmektedir. Bebeklerden yaşlılara kadar hemen hemen her yaş grubunda görülebilen retina dekolmanı, mutlaka tedavi edilmesi gereken göz hastalıklarındandır.

Aksi halde körlüğe neden olabilir. Gözün içini kaplayan ve homojen bir kıvamda olan vitreus jelinin kıvamında bozulmalar meydana gelebilir.

Yüksek miyop, göz travmaları ve çeşitli göz hastalıkları homojen kıvamdaki vitreus jelinin sıvı kıvam almasına neden olur. Kıvamında ve şeklinde bozulmalar meydana gelen vitreus, yapışık olduğu retina yüzeyinden ayrılmaya başlar.

Retina yüzeyinden ayrılmasıyla birlikte retinada delik ve yırtıkların oluşmasına neden olur. Sıvı haldeki vitreus ise bu delik ve yırtıklardan geçerek retina dekolmanına neden olur.

Retina Yırtılması;

Gözün beslenmesini engelleyerek hücrelerin ölmesine neden olan retina dekolmanı tedavi edilmemesi durumunda körlüğe neden olabilir. Erken teşhis ve tedavinin oldukça önemli olduğu retine dekolmanında zaman kaybıyla birlikte artan görme kayıpları sonradan düzeltilemez. Ancak tedavi ile durdurulabilir.

 Özellikle yüksek dereceli miyop hastalarında sıkça görülen retina dekolmanı, göz önünde sinek uçuşmalarına ve sisli görmeye neden olmaktadır. Miyop hastalarının yanı sıra ailesinde yüksek dereceli miyopi veya retina dekolmanı olan kişilerin düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları ve en ufak bir belirtide uzmana başvurmaları önerilmektedir.

 Kısmi veya tam görme kayıplarına neden olan retina dekolmanı her yıl  10.000 kişiden 1’inde gözlemlenen oldukça tehli bir hastalıktır. Orta yaş ve üzerindeki bireylerde daha sık görülen retina dekolmanı, tedavi edilmemesi durumunda körlüğe neden olmaktadır.

Ciddiye alınması gereken bir diğer unsur ise her geçen gün daha çok göz hücresinin ölmesine ve görme kaybının daha çok artmasına neden olmaktadır.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Bazı kişilerde çok fazla belirti vermeyen retina dekolmanı ışık çakmaları ve flaş patlamaları oluyormuş hissi vererek kendini gösterir. Kimi zaman günlerce süren bu belirtiler kimi zaman ise oldukça kısa süreli devam edebilir. Retina dekolmanının ilerleme derecesi kişiden kişiye değişebilir.

Kimilerinde olduğu yerde kalırken kimilerinde ise ilerleyerek kapladığı alan genişleyebilir. Retina dekolmanının bir diğer belirgin özelliği ise gözün önüne sis perdesi inmiş gibi bir algı oluşmasıdır.

Bununla birlikte bulanık görme ve göz önünde karanlık lekelerin görünmesi retina dekolmanının en sık karşılaşılan diğer belirtilerindendir. Retina dekolmanı diğer göz hastalıklarından ayıran belirtilerin yanı sıra birçok göz hastalığıyla aynı belirtileri vermesi de söz konusu olabilir.

Özellikle halk arasında sinek uçuşması olarak ifade edilen durum ve ani görme kayıpları retina dekolmanının bir diğer belirtilerindendir. Retina dekolmanının belirtilerinin farkedilmesi durumunda bir an önce bir uzmana başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalı ve bir an önce tedaviye başlamalılardır.

Tedavide geç kalınması durumunda görme kaybında artış söz konusu olacaktır. Retina dekolmanının belirtilerini kısaca özetlemek gerekirse;

 • Işık çakması
 • Bulanık görüş
 • Görüşü engelleyen sis perdesi
 • Ani görme kayıpları
 • Sinek uçuşmaları
 • Gözün önünde örümceğe benzer görüntülerin meydana gelmesi gibi durumlar sıralanabilir.

Retina Dekolmanı Teşhisi

Retina dekolmanına ait belirtilerin gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurmalısınız. Gözlemlendiğiniz belirtileri doktora anlatmalı ve görme ile ilgili şikayetlerinizi belirtmelisiniz.

Özellikle yüksek miyopiye sahip kişilerin veya ailesinde retina dekolmanı olan kişilerin düzenli olarak muayane olmaları önerilmektedir.

Aynı zamanda gözünde sinek uçuşması ve ışık çakması gibi problemlerden şikayetçi iseniz hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.Teşhisin kolaylaşması adına doktor tarafından uygulanan göz damlası ile göz bebeğinin genişlemesi sağlanır.

 Damla kullanımından sonra detaylı incelemenin yapılması için doktor tarafından özel aletler tarafından bir inceleme yapılır. Yapılan incelemenin sonunda retina dekolmanının olup olmadığı veya ilerleme derecesi belirlenerek bir tanı konur.

Ancak bazı durumlarda meydana gelmiş kanama ve katarakt nedeniyle teşhisin konulması bir hayli zorlaşmaktadır. Bu tip durumlarda kesin teşhisin konulması adına göz ultrasonografisi yapılmaktadır. Doğru teşhisin konulması ve doğru tedavinin uygulanması adına uzman bir göz doktoruna başvurmanız oldukça önemlidir.

Retina Dekolmanı Tedavisi

Şikayetleriniz doğrultusunda yapılan muayene ve tetkiklerden elde edilen sonuçlar incelenerek uygulanacak tedavi sürecine karar verilir. Retina dekolmanının tedavisinden sonra yeniden tekrarlaması söz konusu olabilir.

Ancak doktorunuzun retina dekolmanı konusunda uzmanlaşmış olması tedavinin seyri açısından oldukça önemlidir. Unutmayınız ki retina dekolmanı oldukça ciddi göz hastalıklarındandır. Retina dekolmanı tedavisinde ameliyat ve lazer tedavisine başvrulmaktadır.

Yerinden ayrılan retina ancak ameliyat tedavisi ile eski haline getirilmektedir. Yırtık çevresine özel bir uç ile uygulanan soğuğun daha etkili olması adına gözün dışına silikon maddeler yerleştirilmektedir.

Genel anestezi ile yapılan ameliyatta %90’ a varan iyileşme sağlanabilir. Ancak ameliyatı yapan doktorun bu konuda uzman ve tecrübeli olması oldukça önemlidir. Retina dekolmanında uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise lazerdir.

Yırtığın oluşması durumunda aniden yerinden ayrılmaz. Yırtıklar lazer ışını ile kapatılarak kısa sürede tedavi sağlanır. Ağrısız ve oldukça kısa süren lazer tedavisinde ilerleyen dönemlerde yeniden ameliyat yapılması gerekebilir. 

Önerilen İçerik;

► Blefarit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/retina-dekolmani-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-7579h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.