Retinanın Cerrahi Gerektiren Hastalıkları

Retina Muayenesi

Retinanın Cerrahi Gerektiren Hastalıkları

Retina muayenesi nasıl yapılır?
Retina hastalıklarının bir bölümü acil tedavi gerektirmektedir. Retina hastalığının seyrinde ani bir değişikliğin olması durumunda hastanemizden randevu almanız gerekli değildir, hemen başvurmanız, vakit kaybetmemeniz göz sağlığınız açısından önemlidir.

Retina biriminde takip edilen hastaların muayene için en az yarım saat vakit ayırmaları gereklidir. Bu sürenin bir bölümü muayene sırasında harcanırken, büyük bir kısmı da göz bebeğinin damla ile büyütülmesi için beklemek ile geçmektedir. Bazı hastalarda göz bebeğinin büyümesi için ekstra zaman gerekir.

Retina muayenesine ek olarak tanısal amaçlı tetkik (ultrason, fundus anjiografisi, retina kalınlık analizatörü gibi) gerektiğinde ise muayene süresi biraz daha uzayacaktır. Özet olarak retina biriminde muayene beklenenden daha uzun sürebilecek bir muayenedir. Sabırlı olmak daha sağlıklı bir sonuca ulaşmanız açısından gereklidir.

Retina birimindeki muayene sırasında takip edilen prosedür;

 • Görme keskinliğinin değerlendirilmesi
 • Biyomikroskopta ön segment muayenesi
 • Göz tansiyonu
 • Damla uygulanarak göz bebeğinin büyümesi
 • Retina muayenesi

Retina muayenesi sırasında çok yoğun ışık demetini hissedeceksiniz, sabırlı olmanız, toleransınız ve doktor ile iletişiminiz muayeneyi kolaylaştıracak ve daha sağlıklı bir değerlendirme sağlayacaktır. Bu birimde en sık takip edilen hasta grubu;

 • Diabetik retinopati, makulopati
 • Retina dekolmanı
 • Göz travmaları
 • Makular hole (görme merkezinde delik)
 • Makular dejenerasyon
 • Retinanın vaskuler hastalıkları; retinal ven-arter tıkanıklıkları
 • Diabet ve Retina
 • Retina Yırtıkları ve Dekolmanı
 • Makula Dejenerasyonu

Diabet ve Retina

Her Şeker Hastasında Görme Azlığı Meydana Gelir mi? Şeker hastalarında retina hasarını hızlandıran bir takım faktörler vardır; mesela sigara kullanımı, gebelik, kansızlık, birlikte böbrek hastalığının olması, kolesterol yüksekliği, hipertansiyonun olması şekerin göze hasarını hızlandırır.

15-20 yıl diyabeti olan hastaların %90 da retina hastalığı mevcuttur. Uzun süre kan şekerinin yüksek seyretmesi durumunda göz damarları etkilenir. Retinada yeni damar oluşumları meydana gelir ve bu yeni oluşan damarlardan dışarıya sıvı sızar.

Retinadaki damarlarda sızıntı olması sonucunda sıvı retinada göllenir, retinanın şişmesine neden olur. Sızan sıvı ile birlikte yağlı içerik de bulunduğundan bunlar retinada eksuda adı verilen tabakaların oluşmasına ve görmenin azalmasına neden olur.

Yeni damarlar oluşmadan önce tanı konulduğu dönemde görmede herhangi bir değişiklik olmayabilir. Ancak bu dönem çok hızlı ilerler ve ileride tehli formlara dönüşerek görmenin aniden azalmasına neden olabilir.

Seker Hastalığı Nasıl Körlüğe Neden Olur? Şeker hastalığı, retinanın ince damarlarını etkiler. Damarlarda hasarın meydana gelmesi sonucunda sıvı sızıntısı meydana gelir.

Damar dışına sızan bu sıvı görme merkezinde ödeme neden olur. Göz içine kanama meydana gelmesi sonucunda görme kaybı meydana gelebilir. Retinada bantlar meydana gelir, bu da retinayı çekerek dekolmana, yırtıklara neden olabilir.

Görme merkezinde beslenme bozukluğuna bağlı olarak görme kaybı gelişebilir.

Seker Hastalığı Kontrol Altına Alınabilir mi?

 1. Düzenli kontrollere gidilmesi, görme problemi olmaksızın hastaların izlenmesi tedavideki ilk adımdır. Erken tanı konması, uygun zamanda tedavi yüz güldürücü sonuçların alınmasını sağlar.
 2. Diyabetin iyi kontrolü, hipertansiyonun düzenlenmesi, kanda yağ oranlarının azaltılması, diyabete bağlı göz problemlerini ciddi olarak kontrol altında tutar.
 3. Hastaların takibinde göz dibi fotoğraflarının çekilmesi faydalıdır. Bazı durumlarda göz anjiografisi de gerekebilir.

Fundus Floreseın Anjıyografı Neden Uygulanır? Anjiyografi, basit, kısa zamanda uygulanan tanıda yardımcı bir yöntemdir.

Doktorunuz, bu test ile gözünüzün kan dolaşımı ve özellikle retina olmak üzere gözün bazı dokularının yapısal değişiklikleri hakkında fikir edinir.

Retinanın damarlarını etkileyen hastalıklarda (damar tıkanıklıkları, şeker hastalığı gibi) ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunda, retinanın doğuştan gelen yapısal hastalıklarında ve tümörlerde de anjiografi uygulanabilir.

Retina Yırtıkları ve Dekolmanı

Retina Yırtıklarının veya Deliklerinin Sebebi Nedir? Retina gözün içini kaplayan vitreus jeli ile temas halindedir.

Sağlıklı bir gözde vitreus jeli homojendir, sıkıdır, retinayı destekler ve retinayı alttaki koroid ve sklera gibi gözün dış kat dokularına doğru iter. Vitre jelinin bu viskoz kıvamı, homojen yapısı bazı özel durumlarda bozulabilir.

Yüksek miyop, göz travması, intraoküler inflamasyon gibi hastalıklar vitreus jelinin sıvı kıvama geçmesini kolaylaştırır. Sıvı kıvama geçiş, çatı görevini gören vitreusun destekleyici özelliğini yitirmesine neden olur. Retinaya yapışık olduğu yüzeyden ayrılmaya baslar.

Bu ayrılma sırasında bazı durumlarda retinayı çeker ve yırtık meydana gelir. Sıvı kıvama gelmiş vitreusun bu yırtık bölgesinden içeriye girmesi retina dekolmanına neden olur.

Retina Dekolmanı Neden Acil ve Tehlidir ? Retina dekolmani körlüğe kadar ilerleyebilecek bir hastalıktır. Retinanın yapışık olduğu tabakadan yırtılarak ayrılması, beslenmesini bozacaktır, hücrelerin ölmesi ile sonuçlanacaktır.

Retina dekolmanı makulaya ilerlemesi merkezi görmenin kaybolmasına neden olur. Retina başarılı bir şekilde yerine oturtulsa bile, zaman kaybı olması kaybolan hücrelerin yerine gelmesini imkansız hale getirir.

Böyle bir durumda eski görmenin aynen kazanılması en başarılı operasyonda bile imkansızdır.

Retina Dejenerasyonu Olan Olgularda Tedavi gerektiren durumlar;

 • Diğer gözde retina dekolmanı var olması
 • Ailede retina dekolmanı öyküsünün mevcut olması
 • Retina dekolmanı riski taşıyan diğer hastalıkların bir arada olması
 • Retina incelme bölgesinde yırtık olması
 • Göz cerrahisi planlanıyor olması
 • Göz veya baş travması riski yüksek olan bir mesleğe sahip olmak.

Şeker hastalığı ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu retina tabakasını etkileyen hastalıklardır. İleri yaşlarda görme azlığının en sık sebebini oluştururlar. Bu hastalıklarda görme kaybının ortak sebebi, görme merkezini içeren retina tabakasında yeni damar oluşumunun gelişmesidir.

Bu hastalıklara bağlı olarak yeni oluşan damarlar, mevcut orjinal damar yapısı kadar güçlü olmadığı için görevlerini ideal olarak yapamazlar. Bunun sonucunda da damarlardan dışarıya doğru sıvı sızması ve kanamalar meydana gelir. Mevcut sıvının damar dışına çıkması yani retinada toplanması sonucunda da retina ödemi gelişerek görme azlığına neden olur.

Gelişen görme azlığı tedavisi kalıcı olabilir, geç kalınırsa tedavi edilmesi güçleşir. Retinada yeni damar oluşumu körlük sebebi olabilir. Bu durumun engellenmesi için bazı tedavi yöntemleri vardır. Tedavilerdeki amaç en etkili ve riski en az yöntemin ilk olarak tercih edilmesidir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar retina hastalıklarında Enjeksiyonla Tedavisinin etkinliği gösterildi. Enjeksiyon tedavisi yeni damar oluşumunu engelleyen bir ilacın göz içi sıvısına enjekte edilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Yapılan çalışmalar bu ilacın retinaya toksit etkisi olmadığını göstermiştir.

Şeker hastalığı ve yaşa bağlı makula dejeneresansı (sarı nokta hastalığı) olanlarda faydalı bir yöntem olması geniş bir hasta populasyonunun bu tedaviden fayda görmesini sağlamıştır.

Makula Dejenerasyonu

Makula Dejenerasansı: Retina, gözün arka kısmını kaplayan sinir tabakasına verilen isimdir. Bu sinir tabakası çok incedir ve görüntünün sağlıklı bir şekilde algılanmasını sağlar.

Retina hastalıklarında görmenin etkilenme derecesi hasarın yani hastalığın meydana geldiği yere göre farklılık gösterir. Gözün görme merkezinin genellikle yaşlılığa bağlı olarak tahribata uğramasıdır.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu nedir? Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, 60 yas üzerindekilerde görme kaybının en sık sebeplerinden birisidir. Bu hastalık gözün arka kısmında yer alan sinir tabakasının GÖRME MERKEZİNİ tutan bir hastalığıdır. Görme merkezini de içeren bu bölgede meydana gelen hasar, hayatı olumsuz yönde etkiler. Bu hastalık en sık:

 • Beyazlarda
 • İleri yas grubunda
 • Sigara kullananlarda
 • Hipertansiyonu olanlarda
 • Şişmanlarda
 • Kan yağları yüksek olanlarda
 • Güneş ışığına daha fazla maruz kalanlarda
 • Ailesinde bu hastalıktan olanlarda
 • Mavi renkli gözü olanlarda
 • Kadınlarda daha sık görülür.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun Belirtileri Nelerdir? Retinanın makula adı verilen bölgesi, cisimleri ayrıntılı, net olarak görmemizi sağlayan, merkezde yer alan bölgesidir.

Eğer makula fonksiyonunu kaybederse merkezi görme etkileneceğinden, başlangıçta uzaktaki ve yakındaki cisimler eğri olarak görülür, görme alanının merkezinde siyah bir odak meydana gelir, aynı zamanda karanlıkta görme bozulur.

Bu yüzden makulanın hasarında kişinin günlük hayatı büyük ölçüde etkilenir, araba kullanma ve okuma gibi aktiviteler yapılamaz olur. Makula dejenerasyonu retina denilen sinir tabakasının merkezi kısmını etkileyerek görmeyi azaltsa da, çevre görme etkilenmez.

Örneğin; saate bakıldığında saatin dış kısmı, çevresi görülebildiği halde, saatin kendisi görülemez ve kaç olduğu anlaşılamaz. Çünkü merkezi görme bozulmuştur, merkez dışında kalan çevredeki alanlar ise etkilenmediğinden görülebilir. Makula dejenerasyonun kendisi tamamen görme kaybına neden olmaz.

Ancak görmede çok belirgin bir azalma olabilir. Makula dejenerasyonu hastalığından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak (güneşin zararlı ışınlarından korunmak açısından), sigara kullanmamak, sağlıklı diyet ( bol sebze meyve, balık yemek.) , vitamin desteği (özellikle vitamin B, Çinko, A ve E) önerilmekle birlikte, bu koruyucu yöntemler etkin değildir.

Son düzenleme 11 Ocak 2018 tarihinde yapılmıştır.

Источник: https://kudretgoz.com.tr/tedavi-bolumeleri/retina-muayenesi/

Retina nedir? Yırtılması nasıl önlenir? Retina hastalıkları ve tedavisi

Retinanın Cerrahi Gerektiren Hastalıkları

Retinanın görevi ışığı ve renkleri algılayıp sinir hücreleri aracılığıyla beyne göndermektir. Retina, göz merceği tarafından odaklanmış ışıktan bir resim oluşturur, bunu ne olduğuna ise beyin karar verir.

Retinanın merkezinde bulunan “makula” okuma, sürüş, görüntüleri detaylıca algılama gibi keskin, net ve merkezi bir görüş sağlar.

Sağlıksız ve işlevini yitiren bir retina görme kabiliyetini etkileyebilir, hatta zamanla körlüğe bile yol açabilir.

Göz tansiyonu (Glokom) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Retina yırtılması (retina dekolmanı) genellikle göz küresinin içini dolduran jel-sıvı kıvamındaki saydam doku vitre ile ilişkilidir.

Retinaya birkaç yerden sıkıca bağlı olan bu doku herhangi bir sebeple büzüştüğünde retinayı çekiştirerek retinanın delinmesine veya yırtılmasına yol açar. Böylece vitre bu yırtıktan sızarak retinayı göz duvarından ayırmaya başlar.

Bu olay retina dekolmanı olarak ifade edilir ve anlamı da retina ayrılmasıdır. Yani retinanın konumu değişmeye başlar. Bu da merkezi görme kaybına yol açar.

Bunun dışında retina yırtılmasına yol açan risk faktörleri şunlardır:

 • Göz yaralanması
 • Yaşlılık nedeniyle retina incelmesi
 • Katarakt ya da glokom gibi göz ameliyatları geçirmiş olmak
 • Aşırı yakın görüşlülük (miyop)
 • Diğer göz bozukluklarının varlığı
 • Genetik eğilim
 • Öncesinde diğer gözde retina yırtılması oluşumu

Retina yırtılması çocuklar dâhil her yaşta görülebilmesine karşın orta yaş (40) ve üstünde daha sık ortaya çıkar. Erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyebilir.

 • Flaş patlaması veya şimşek çakması benzeri yanıp sönen ışıklar
 • Örümcek ağı benzeri görüntüler
 • Görüş alanında gri bir perde
 • Görüş kabiliyetinde azalma
 • Uçuşan siyah noktacıklar

Retina yırtılması acil tıbbi müdahale gerektiren bir sorundur çünkü hızlı bir şekilde tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle belirtilerden herhangi biri üst üste yaşanmaya başlandığında hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoruna görünmelidir.Retina yırtılması teşhisi

Retina yırtılması şüphesiyle göz doktoruna gidildiğinde göz bebeklerini genişleten bir damla kullanılarak muayene yapılır.

Bu muayene ile eğer retinada bir yırtık veya delik varsa hemen tespit edilebilir. Ayrıca doktor retinaya sıvı akıp akmadığını ve aktıysa derecesini saptamak için göz ultrasonu uygulayabilir.

Böylece retinadaki yırtığın durumuna göre nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

Miyop nedir? Miyopluk neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Retina yırtılması erken teşhis edildiyse iki yöntem kullanılarak tedavi edilebilir:

 • Lazer cerrahisi: Retina yırtığının etrafında küçük yanıklar oluşturmak için lazer kullanılır ve oluşturulan yara izleriyle retina birleştirilir.
 • Donma tedavisi (kriyopeksi): Retina yırtığının etrafında aşırı soğuk özel bir dondurma probu kullanılarak yara oluşturulur ve bu yara yardımıyla yırtık yapıştırılır.

Her iki işlemde de hasta acı hissetmez. Tedavi ayakta, doktorun muayenehanesinde uygulanabilir ve duruma göre birkaç gün sonra kontrole gitmek gerekebilir.

Ayrılmış retina tedavisi

Eğer retina yırtılması sonucu retina ayrılması gerçekleştiyse retinayı tekrar uygun konuma yerleştirmek için cerrahi müdahale gerekir. Retinayı sabitleme yöntemi retinanın ayrılma durumuna bağlıdır. Uygulanan yöntemler şunlardır:

Pnömatik retinopeksi

Bu işlemde gözün orta kısmındaki vitre’ye gaz kabarcığı enjekte edildikten sonra yırtığı onarmak için lazer tedavisi uygulanır. Diğer bir yöntem ise gaz enjekte etmeden önce yırtığı donma tedavisiyle onarmaktır. Bu tedavi göze en az zararı veren basit bir ameliyattır.

Doktorun muayenehanesinde lokal anestezi altında ve ayakta tedavi yoluyla uygulanabilir. Hastadan birkaç gün boyunca başını devamlı belirli bir pozisyonda tutması istenebilir. Göz kabarcığı 15 gün ila 2 ay arasında kaybolur.

Bu süre boyunca doktor izin verene kadar uçağa binilmemesi gerekir.

Skleral çökertme cerrahisi

Bu tedavi retinayı yerinden çeken kuvveti önlemek için gözün dışına, beyaz kısmına (sklera’ya) esnek bir bant (skleral toka) yerleştirmeyi içerir. Genellikle retinanın altındaki sıvı boşaltılır ve retina nazikçe itilerek normal konumuna yerleşmesi sağlanır. Bu müdahale ameliyathanede lokal veya genel anestezi altında uygulanır. Hasta ameliyat sonrası evine dönebilir.

İyileşme sürecinde göz, gazı kademeli olarak değiştiren ve gözü dolduran yeni bir sıvı üretir. Hastanın gözüne gaz kabarcığı yerleştirildiyse doktor hastanın başını bir süre özel bir pozisyonda tutmasını isteyebilir. Doktor gaz kabarcığının tamamen gittiğini söyleyene kadar uçağa binilmemesi ve yüksek rakımlı yerlere gidilmemesi gerekir.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Çünkü yükseklikte ani bir artış göz basıncında tehlere yol açabilir. Bazen gaz kabarcığı yerine yağ kabarcığı kullanılabilir ancak bunların belli bir süre sonra gözden çıkarılması gerekir. Yağ kabarcığı uygulandıysa uçağa binmekte bir sakınca yoktur. Ayrıca bazı vakalarda virektomi tedavisi skleral çökertme tedavisi ile birlikte uygulanabilir.

Ayrılmış retina ameliyatları bazen ikinci bir müdahaleye ihtiyaç duyulmasına rağmen genellikle yüzde yüze yakın başarılı sonuçlar verebilir. Retina ayrılması makula ayrılmadan önce tedavi edilirse daha iyi sonuçlar alınabilir. Görme kabiliyetinin düzelip düzelmediği ameliyat sonrası tahmin edilemeyeceğinden sonucu görmek için birkaç ay beklemek gerekir.

İyileşme uzun sürebilir ve bazı vakalarda hiçbir zaman tamamen geri dönüş yaşanmayabilir. Son derece ilerlemiş retina ayrılmaları ise maalesef tedavi edilemeyebilir ve görme kaybı günden güne artarak körlükle sonuçlanabilir.

Retina yırtığı ne yazık ki önlenemez. Ancak rutin göz kontrolleri ihmal edilmezse erken aşamadaki retina yırtığı teşhis edilerek acil önlemler alınabilir. Böylece retina ayrılması gerçekleşmemiş olur. Ayrıca retina yırtığı belirtileri yaşandığında üzücü bir sonuçla karşılaşmamak için bir an evvel göz doktoruna başvurulmalıdır.

Makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı)

Makula dejenerasyonu (AMD), ilerleyen yaşa bağlı olarak retinanın merkezi makula’daki hücrelerin ölmeye başlamasıdır. Keskin, merkezi görüşü yok eden bir hastalıktır. Genellikle 55-60 yaş üstü insanlarda görülür.

Belirtileri bulanık görüş, düz çizgileri çarpık görme ve ince detaylara odaklanma güçlüğüdür. Aşamalı olarak merkezi görüşte kayıplar yaşanmaya başlanır.

Makula dejenerasyonu kuru ve yaş olarak iki formda ilerler:

Kuru (atrofik) tip makula dejenerasyonu

Kuru (atrofik) tip, makula dejenerasyonu yaşayan 50 yaşın üzerindeki bireylerin yaklaşık % 80-90’ını etkiler. Nedeni tam bilinemese de yaş tip makula dejenerasyonundan daha yavaş ilerler.

Retinanın üzerinde, makula altında, drusen adı verilen küçük beyaz veya sarımsı tortular oluşur ve bu bölgenin zamanla bozulmasına neden olur.

Kuru makula dejenerasyonu önce bir gözde gelişse de sonrasında her iki gözü de etkileyebilir.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Zaman geçtikçe görüşünüz daha da kötüleşebilir, okurken, araba kullanırken ve yüzleri tanırken zorlanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu, görüşünüzü kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Tedavisi yoktur ancak erken tanı ve bakım önlemleri görme kaybını geciktirebilir.

Yaş (eksüdatif) tip makula dejenerasyonu

Bu tip, bulanık görme veya kör bir noktaya neden olan kronik bir göz hastalığıdır ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu olan bireylerin yaklaşık % 10-15’ini etkiler. Ancak hastalıktan kaynaklanan ciddi görme kaybı vakalarının yaklaşık % 90’ını oluşturur.

Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda, retina altındaki anormal kan damarları makulaya doğru büyümeye başlar. Anormal oldukları için çatlama, kanama ya da sızıntı yapma eğilimdedirler. Makulaya sıvı ya da kan sızdırırlar. Bu durum, hızlı ve ciddi bir merkezi görme kaybına neden olabilir.

Erken teşhis ve tedavi, yaş tip makula dejenerasyonundan kaynaklı görme kaybını azaltabilir, hatta bazı durumlarda görüşü geri kazandırabilir.Stargardt hastalığı nedir?

Stargardt hastalığının tedavisi henüz bulunamamıştır ancak gen, kök hücre ve ilaç tedavileri dahil umut verici araştırmalar bulunmaktadır. Hastaların dış mekânlarda ultraviyole ışınlarını engelleyici güneş gözlükleri kullanmaları gerekir. Bunun dışında görüş kaybını telafi eden özel optik yardımcılar kullanılabilir.

Retinitis pigmentosa (tavukkarası-gece körlüğü)

Retinits pigmentosa (RP), retinadaki hücrelerden gece görüşünü sağlayan rod hücrelerinin bozulmasıyla gelişen ve nadir görülen genetik bir hastalıktır.

Başlıca belirtileri gece ya da karanlıkta görme zorluğu ve yan (çevresel) görme kaybıdır. Bazı vakalarda merkezi görme kaybı veya renk körlüğü de yaşanabilir.

En yaygın tedavi yöntemi doktor kontrolünde düzenli A vitamini ve Omega-3 gibi yağları içeren dokozahekzaenoik asit kullanımıdır.

Çünkü yapılan araştırmalarla uzun yıllar vitamin takviyesi alımının hastalığın ilerlemesini durdurduğu saptanmıştır. Bunun dışında henüz deneme aşamasında olsa da gen tedavisi ve yapay retina implantları gibi seçenekler hastalığın tedavisine dair ümit vermektedir.

Retinopati nedir?

Retinopati retina hasarlarına verilen genel bir isimdir. Retina hasarlarına neden olan hastalıklara göre üç türü bulunmaktadır. En yaygın nedeni diyabetik retinopati’dir.

Diğerleri ise tansiyon yüksekliğine bağlı olarak gelişen hipertansif retinopati ve damar sertleşmesi sonucu gelişen arteriosklerotik retinopatidir.

 Retinopati gelişiminin diğer risk faktörleri hamilelik, yüksek kolesterol ve sigara kullanımıdır.

Diyabetik retinopati

Diyabetik retinopati, diyabet kaynaklı retinada görülen bozuklukların genel adıdır. Bu hastalık retinanın içindeki küçük kan damarlarına zarar verebilir. Bazı hastalarda retinal kan damarları şişebilir ve sıvı sızdırabilir.

Diğer hastalarda ise retina yüzeyinde yeni anormal kan damarları gelişebilir. Bu değişikliklerin her ikisi de görme kaybına veya körlüğe yol açabilir. İlk evrelerinde herhangi bir belirti yaşanmadığından hastalığın varlığı anlaşılmaz.

Ağrı yoktur ve hastalık şiddetleninceye kadar görüşte bir değişme olmaz.

Katarakt ameliyatı nasıl olur? En iyi katarakt tedavisi nedir?

Bulanık görüş, makula sızan vitre sıvısı nedeniyle şişerken ortaya çıkabilir ve bu duruma maküler ödem denir. Retina yüzeyinde yeni damarlar büyüdüyse görüşü engelleyerek kanama yapabilir. Daha ileri aşamalarda dahi hastalık belirti göstermemeye devam edebilir.

Bu belirsiz ilerleme diyabetli insanlar için düzenli göz muayenelerinin ne denli önemli olduğunu açıkça göstermektedir. Diyabetik retinopati zamanında tespit edilirse lazer cerrahisi uygulanabilir. Gerekirse vitrektomi ameliyatı da yapılabilir. Beraberinde iyi bir bakım ve doktor takibi körlük riskini % 90 azaltabilir.

Ancak hastalık ilerlemişse hiçbir tedavi uygulanamaz ve görme kaybı önlenemez.

Diyabet hastasıysanız her yıl eksiksiz göz muayenesi yaptırmalısınız. Sorunları erken bulmak ve tedavi etmek görme yeteneğinizi koruyabilir.

Hipertansif Retinopati

Hipertansif Retinopati hipertansiyonun (yüksek kan basıncının) retinada oluşturduğu hasara denir. Erken evrede belirtiler olmaz.

Hastalık ilerlediğinde bulanık görüş ve baş ağrısı belirtileri yaşanır. Hipertansif retinopatinin özel bir tedavisi yoktur. Hastalığın gelişiminin durdurulması hipertansiyonun tedavisine bağlıdır.

Hastanın hipertansiyonu tedavi edildiğinde bu hastalık da tedavi edilmiş olur.

Arteriosklerotik Retinopati

Arteriosklerotik retinopati damar sertliğinin neden olduğu bir retina hastalığıdır. Damar sertliğine bağlı olarak retinadaki küçük arterler, göz duvarının kalınlaşması yüzünden kısmen bloke olur. Erken evrede belirtiler görülmez.

Bu nedenle damar sertliği rahatsızlığı olan kişilerin düzenli olarak göz muayenesi olması önemlidir. Muayene esnasında bu hastalığa bağlı gelişen bulgular rahatlıkla tespit edilebilir.

Hastalığın tedavisi damar sertliği rahatsızlığının tedavisine bağlıdır.

Referanslar: 1- Retinal Diseases that Cause Blindness, 2- Retinal disorders, 3- Understanding Retina Health

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/retina-nedir-yirtilmasi-nasil-onlenir-retina-hastaliklari-ve-tedavisi/

Retina Yırtıkları ve Dekolmanı Tedavisi

Retinanın Cerrahi Gerektiren Hastalıkları

Gözküresinin içi, adına “vitreus” denen saydam bir jel-sıvı ile doludur. Sıklıkla, yaşın ilerlemesi ile birlikte, vitreus sıvısı jel kıvamını kaybeder ve büzüşür. Bu büzüşmeyle birlikte vitreus, gözün arka duvarından ayrılır.

Bu ayrılma olayına “arka vitreus dekolmanı” adı verilir.

Arka vitreus dekolmanı, ilerleyen yaşın yanı sıra, göze alınan darbeler, yüksek derecede miyopi , birtakım ailesel kalıtımsal hastalıklar, geçirilmiş göz ameliyatları sonrasında da daha erken olarak ortaya çıkabilir.

Arka vitreus dekolmanının belirtileri nelerdir?

Arka vitreus dekolmanı, aşağıdaki belirtileri verebilir:
– Özellikle beyaz, parlak zeminlere bakarken fark edilen uçuşan noktalar, cisimcikler, örümcek ağları
– Işık çakmaları (göz açık ya da kapalıyken görülebilir)

Arka vitreus dekolmanı, gözde yırtık oluşması ile oluşan ve tedavi gerektiren retina dekolmanı ile aynı şey değildir.

Bununla birlikte, arka vitreus dekolmanı oluşumu sırasında ve oluştuktan sonra özellikle ilk 12 ay içinde, yırtık oluşma ve retina dekolmanı gelişme riski bir miktar artar.

Bu nedenle, arka vitreus dekolmanı belirtileri oluşan bir hasta, mutlaka bir retina muayenesinden geçmelidir.

Eğer retina dekolmanı oluşmuşsa, kısa bir süre içinde tedavi edilmediği takdirde bu durum görme kaybı ile sonuçlanabilir. Bu yüzden retina dekolmanının belirtilerini de bilmek önem taşır. Bu belirtiler şunlardır:

– Göz açık ya da kapalı iken hissedilen ışık çakmaları (arka vitreus dekolmanında olduğu gibi) – Daha fazla sayıda uçan cisimlerin ani olarak ortaya çıkması – Görme alanı içinde herhangi bir yönden gelişen gri-siyah perde

– Gözkırpma ile geçmeyen görme bulanıklığı ya da kaybı

RETİNA DEKOLMANI

Retina dekolmanında, göziçi sıvısı retina yırtığından retina ile göz duvarı arasına sızar.

Gözküresinin içini dolduran vitreus sıvısının büzüşmesi sonucu, jel kıvamındaki bu sıvı gözküresinin arka duvarından ayrılır. Bu duruma arka vitreus dekolmanı adı verilir.

Arka vitreus dekolmanı oluşumu sırasında bazı durumlarda retina denilen sinir tabakasında yırtık oluşabilir. Retina yırtığının belirtileri, bir önceki bölümde bahsedilen arka vitreus dekolmanı ile hemen hemen aynıdır.

Retina yırtığı oluştuktan sonra, göziçi sıvısı bu yırtıktan retina ile altındaki duvar arasına geçer ve “retina dekolmanı” denilen hastalığa sebep olur.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı, görme kaybı ile sonuçlanabilen ve aciliyet gösteren bir hastalıktır. Bu yüzden belirtileri önem taşır. Bu belirtiler şunlardır:

Göz açık ya da kapalı iken hissedilen ışık çakmaları (arka vitreus dekolmanında olduğu gibi) Daha fazla sayıda uçan cisimlerin ani olarak ortaya çıkması Görme alanı içinde herhangi bir yönden gelişen gri-siyah perde

Gözkırpma ile geçmeyen görme bulanıklığı ya da kaybı

Eğer muayene sırasında bir retina yırtığı saptandı ise ve bu yırtığın retina dekolmanına sebep olabileceğinden şüphe ediliyorsa tedavi edilmesi gereklidir. Tedavide yırtık laser ile kapatılmaktadır.

Retina yırtığının erken saptanması ve retina dekolmanı gelişmeden tespit edilip tedavi edilmesi son derece önemlidir. Retina yırtığının belirtileri ışık çakmaları ve uçuşan cisimlerdir. Bu belirtiler olduğu takdirde, mümkün olduğu kadar çabuk bir retina muayenesinden geçilmelidir.

Retina Yırtığının Tedavisi Nedir?

Retina yırtığının laser ile tedavisi

Retina Dekolmanı Tedavisi Nedir?

Retina dekolmanı geliştiyse, cerrahi müdahele yani ameliyat gereklidir. Ameliyat yöntemi, retina dekolmanına sebep olan retina yırtığının sayısına, büyüklüğüne, yerine, şekline ve retina dekolmanının süresine göre değişebilmektedir.

– Dıştan çökertme yöntemi (skleral çökertme yöntemi):
Dekolman cerahisinde kullanılan en eski yöntemdir.

Retina yırtığı bölgesine denk gelecek şekilde, gözküresinin dış duvarına sert silikondan bir parça konarak çökertme uygulanır ve dıştan bu uygulama ile retina yırtığı kapatılır.

Retina yırtığı dıştan yapılan bu müdahele ile kapandığı takdirde, retina dekolmanı sıvısı (retina altında biriken sıvı) göz tarafından kısa bir süre içinde emilir ve iyileşme tamamlanır.

– Vitrektomi:

Eğer retina dekolmanına sebep olan yırtıklar çok sayıda ise, büyükse, yerleşimleri alışılandan farklı ise, yırtık saptanamıyor ise, eşlik eden başka hastalıklar varsa (göziçi kanaması gibi) ya da üzerinden zaman geçmiş ise vitrektomi ameliyatı uygulamak gerekebilir.

Vitrektomi ameliyatında retina dekolmanına gözün içinden müdahele edilir.

Bunun için gözküresine küçük delikler açılarak, birtakım kesici ve aspire edici çubuklar (prob) ve ışık kaynakları yardımıyla vitreus sıvısı temizlenir, retina altında biriken sıvı aspire edilir, yırtıklar kapatılır, laser tedavisi uygulanır.

Ameliyatın sonunda, uygulanan laser tedavisinin yırtık bölgesini yapıştırması ve bu etkinin devam etmesi için göziçine bir tampon maddesi vermek gerekir. Duruma göre bu tampon maddesi hava ve benzeri gazlar, ya da silikon yağı olabilir. Ameliyat sonrası hastanın bir süre koruyucu gözdamlası kullanması ve belirli bir baş pozisyonunda yatması gereklidir.

Retina dekolmanının vitrektomi yöntemi ile tedavisi

Retina Yırtığı ve Retina Dekolmanı Riski Açısından Kimler Retina Muayenesi Olmalıdır?

Gözünde ışık çakması ve ani uçuşan cisimler beliren kişiler mutlaka retina yırtığı açısından muayene olmalıdır.

Özellikle yüksek miyopisi olanlar, gözüne darbe almış kişiler, önceden katarakt ameliyatı gibi göz ameliyatı geçirmiş olanlar, ailesinde retina yırtığı sebebiyle laser tedavisi ya da retina ameliyatı öyküsü olanlar, diğer gözünde retina yırtığı sebebiyle laser tedavisi ya da retina ameliyatı öyküsü olanlar bu tip ışık çakması ve uçuşma şikayetlerini ciddiye almalı ve mutlaka en kısa zamanda retina muayenesinden geçmelidir.

Источник: https://www.ekolgoz.com/retina-yirtiklari-ve-dekolmani-tedavisi

Retinayı Etkileyen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Retinanın Cerrahi Gerektiren Hastalıkları

Retina hastalıklarını etkileyen birçok tür olmakla beraber tedavi içinde çeşitli yollar bulunmaktadır. Son zamanların popüler tedavisi lazer, eski yöntemlerden retinaya ilaç tedavisi ve Vitrektomi ameliyatı tedavi çeşitlerindendir.

Retina hastalıkları birçok rahatsızlık ile komp olarak gelişebilen enfeksiyonlardır. Bazen sinir hastalıkları bazen ise çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

Retina Hastalıkları

Öncelikle retina hücre açısından çok zengin bir yapıdır. Başlı başına milyonlarca hücreden oluşup gözümüzün arka kısmında görmeyi algılama görevini üstlenir.

Vitreus jelini kendi içerisindeki dinamik ile tutarak sinir hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Herhangi bir göz rahatsızlığı ise doğumsal ya da akut olarak sonradan teşhis edilebilir.

Retina hastalıkları arasında da genetik olan birçok örneğe rastlanmıştır.

Retina hastalıkları nelerdir diye merak ediyorsanız karşınıza onlarca farklı hastalıktan oluşan bir liste çıkacaktır.

 • Diabetik Retinopati
 • Retina Dekolmanı
 • Epiretinal Membran
 • Maküla Deliği
 • Retinal Ven Tıkanıklığı
 • Maküla Dejenerasyonu
 • Retinal Arter Tıkanıklığı
 • Göz İçi Kanaması
 • Retina Damar Tıkanıklığı
 • Retinitis Pigmentosa
 • Retina Tümörü

Bazen Retina yırtığı ile başlayan ve sonrasında dekolman ile sonuçlanan hastalıklarla karşılaşmak mümkündür. Ancak en sık görülen Retina hastalıkları arasında şekere bağlı ya da yaşlanmaya bağlı olanlar vardır. Dolayısıyla göz sağlığınız kusursuz olsa dahi retina muayenesi yaptırarak göz içerisindeki durumun stabil olduğundan emin olunuz.

Retina Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Retina hastalıkları farklı görme rahatsızlıklarına sebep olabileceği gibi görme kaybıyla sonuçlanabilecek birçok tanıyı bünyesinde barındırır. Bu rahatsızlıkların teşhisi ve tanısı kadar uygulanacak tedavi metotları ayrıca önem taşır. Haliyle farklı rahatsızlıklar için farklı operasyon türleri tercih edileceğinden şüphe yok.

Mesela sık görülen Retinitis Pigmentosa aslında halk arasında Tavuk Karası olarak bilinen rahatsızlıktır. Diyabet ile gelişen Diabetik Retinopati ise şeker hastalarının 15 yıl içerisinde gözlerinde rastlanan bir hastalıktır.

Doğal olarak retina hastalıklarında tedavi yöntemleri tamamıyla rahatsızlığın durumuna göre şekillenir. Bazı hastalıklarda yalnızca Vitreus jeli ile ilgili bir sorun gözlemlenir. Haliyle medikal müdahale yöntemi uygulanır. Fakat retinopati teşhislerinin %80’e yakını doğrudan cerrahi müdahale ile sonuçlanır.

Retina hastalığı tedavi edilirken doktorunuz bazı detaylara göre retina ameliyatı hususunda kararını değiştirebilir.

Lazer tedavisi retina ameliyatlarında tamamıyla kötüye gidişatı durdurmayı amaçlar. Belirli oranda gelişmiş komplikasyonun ilerlemesi durdurulur. Fakat görme bozukluğu düzelmediği gibi kaybolan görüş netliği geri gelmez. Yalnızca retina hastalığından ötürü yaşanan ilerleme evresi sonlanır.

 • Göz İçi Retinaya İlaç Tedavisi

Bu yöntem ödem ya da yeni oluşmaya başlayan damarlar, yırtıklar, dejenerasyonlar tespit edildiğinde uygulanır. İlaç enjeksiyonu sonrasında retina hastalığı büyük ölçüde olumlu sonuçlarla bitirilir.

Vitrektomi ameliyatı ise Vitreus jeli ile ilişkili olan retina hastalıklarında tercih edilen bir operasyondur. Aynı zamanda uzman cerrahlar ve gerekli ekipmanlarla görüş netliği arttırılabilir.

Retina Hastalıkları Göz Sağlığı İçin Ne Kadar Önemli?

Retina hastalıkları görme sorunları ile doğrudan ilişkilidir. Tamamıyla yenilenmeye hazır bir kök olarak düşünüldüğünde tedavi son derece mümkündür. Kalıtsal rahatsızlıklarda hastalığın gelişimi durdurulurken görme netliği arttırılamayabilir. Fakat göz sağlığımızı tehdit eden rahatsızlıklarda müdahale edilemeyen her gün durum daha da ciddileşir.

Aşağıdaki tabloda Retina ameliyatı ile oluşan iyileşme evresinin ne kadar sürdüğünü inceleyebilirsiniz. Bu operasyonların hangisinin yapılacağı tamamıyla gözünüzün durumuna ve doktorunuzun tercihine bağlıdır.

Tedavi Türleriİyileşme Süreçleri
Lazer TedavisiOperasyon sonrası iyileşme süreci başlar. 36-48 saate kadar okuma ve görmede güçlük hissedilebilir.
Vitrektomi AmeliyatıBu operasyonun ardından gözün minimum süreyle 3 gün yani 72 saat bandaj ya da özel gözlük ile kapalı kalması gerekir. Hem dış etkenler hem de gözün anatomisi için bu gereklidir.
Retina SilikonEn az 3 ay süreyle tedavi süreci devam eder.
Retina Gaz İle OnarıldığındaMinimum 2 ile 6 hafta kadar gaz gözde kalır. Toplam tedavi süreci 3 aya kadar çıkabilir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/retina-hastaliklari.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.