Robotik Rehabilitasyon Nedir, Kimlere Uygulanır?

Robotik rehabilitasyon nasıl uygulanıyor? Klinik Sağlık

Robotik Rehabilitasyon Nedir, Kimlere Uygulanır?
Bilim-kurgu filmlerini hatırlatan tedavi yaklaşımlarından bir olan robotik rehabilitasyon fizik tedavi ve rehabilitasyonda hastaların yardımına koşuyor.

Hareket kısıtlılığı yaşayan hastalar, cerrahi veya medikal tedavinin ardından alınan robotik rehabilitasyon uygulamaları ile geçmiş yaşantılarında olduğu gibi hayatını sürdürebiliyor.

Robotik yürümenin bilinmeyenlerini anlatan Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Yürüme yeteneğini kısmen veya tamamen kaybetmiş hastalarda tekrar yürüme yeteneğinin kazanılmasına yardımcı olan gelişmiş robotik yürüme sistemidir. Hızlı ve doğru biçimde hastaların hareketlerini tekrar kazanmasını sağlar.

 • Hareketlerin fizyolojik patenlere uygun, tekrarlayıcı bir şekilde robot yardımı ile yapılması, beyin ve omurilikteki hareketin yeniden ve doğru olarak öğrenilmesini sağlar.
 • Beyinde ise eski yanlış kanının aksine rezervde olan kök hücreler, iyi öğrenerek kaybedilmiş fonksiyonu tekrar sağlama sürecine adaptasyona yardımcı olur.

Burada robotik sistemdeki sensörler ve hastanın eğlenceli bir şekilde adapte olmasını sağlayan sanal gerçeklik uygulamaları ile tedavideki motivasyon yüksek tutulur” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR ÇIĞIR AÇILMIŞ OLDU”

“Rehabilitasyon ülkelerin ve toplumların gelişmişliği ile doğru orantılı değerlendirilmesi gereken bir uygulamadır.

Günümüzde Teknolojinin gelişmesi, Rehabilitasyon uygulamalarını da daha kullanışlı ve faydalı hale getirdi yeni bir çığır açılmış oldu” diyen Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Normal koşullarda eskiden felçli bir hastanın yürütülebilmesi hele de bu kilolu bir hastaysa, tek başına bir fizyoterapistin beceremeyeceği bir işti.

 • Böyle bir hastaya, günde 100 adım attırabilmek için iki kişinin bir saate aşkın bir çaba harcaması gerekiyordu. Sonuçta da atılan adımların ne kadar düzgün olduğunu kontrol etme şansımız yoktu.

Artık robotlar vasıtasıyla kişinin, en doğru yürüme modeliyle hem de en seri hareketlerle yürüme şansı ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

HANGİ HASTALIKLAR İÇİN KULLANILIYOR ?

Robotik yürüme cihazı; İnme- felç,Beyin damar tıkanıklığı,

 • Beyin Kanması,
 • Beyin Hasarı
 • Beyin Hastalıkları (tümör, ameliyat),
 • Omurilik Hasarı,
 • Multiple Skleroz,
 • Geriatrik yürüme denge bozuklukları,
 • Parkinson Hastalığı,
 • Ortopedik nedenli yürüme ve el kol kullanım yetersizlikleri,
 • Diğer Nörolojik Hastalıklar

ROBOTİK REHABİLİTASYON NASIL UYGULANIYOR?

Robotik Rehabilitasyon nasıl uygulandığı hakkında bilgiler veren Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Hastalara uygun ekipmanlar giydirilir ve cihaza geçilir, vücut ağırlığı makineye aktarılır.

 • Daha sonra, yürüyüş bandı üzerine kısmi aktarım sağlanır.Yürütücüler yürümede duyarlı davranarak aktif hareketi ortaya çıkarmayı ve güçlendirmeyi hedeflerler.
 • Tedavi sırasında hasta karşısındaki ekrandan kendi hareketlerinin simülasyon halini görerek kontrol edebilir. Tedaviyi bir bilgisayar oyunu olarak düşünebiliriz.

Hasta, oyundaki oyuncuyu yöneterek, oyunun kuralı gereği bir şeyler toplamak gibi, belli görevleri yerine getirerek tedaviye aktif olarak katılmaktadır. Oyunun zorluk seviyesi ve yürüyüş temposu hastaya göre değişebilmektedir.” şeklinde konuştu.

ROBOTİK REHABİLİTASYONU KİMLER KULLANABİLİR?

Robotik rehabilitasyon felç dışındaki başka sağlık problemleri olan hastalara da uygulanabilir mi? sorusuna yanıt veren Baykara,”Robotik rehabilitasyonun uygulanmasında felç hastaları birinci sırada.

 • Omurilikte yarı ya da tam kesilme sonucunda ortaya çıkan her iki bacağın kullanılamadığı omurilik felçli hastalara da robotik rehabilitasyon uygulanıyor.
 • Bunun dışında SP (Serebral Palsi) yani beyin felçli spastik çocuklar da bu tedavilerden faydalanıyorlar.
 • Öte yandan MS hastalığı, Parkinson ve ortopedik nedenlerle yürümesinde veya elini kullanmasında herhangi bir problemi olan ya da bir kaza, bir travma, bir ameliyat sonrası komplikasyon nedeniyle ayak ya da ellerini kullanamayanlarda da aynı şekilde robotik rehabilitasyon başarıyla kullanılıyor.

Şimdi kullanılan robotik teknolojide hasta, sanki bir ormanda yürüyormuş gibi yerdeki bir çakılı veya bir ağaç parçasını dahi hissedebiliyor. Robot sayesinde merdiven çıkabiliyor, yokuş aşağı inebiliyorsunuz veya yokuş yukarı çıkarabiliyorsunuz. Kısacası robot, hayat içerisindeki tüm aşamaları yaptırıyor” ifadelerini kullandı.

OTURMA DENGESİNİ SAĞLAMASI ŞART

Peki Robotik rehabilitasyonu uygulanamayacağı bir hasta grubu var mı? sorusuna da yanıt veren Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Oturma dengesini sağlayamayan hastaya robotik rehabilitasyon uygulanamaz.

 • Robotik rehabilitasyon için mutlaka hastanın oturma dengesi olması lazım. Herhangi bir nedenle felç olmuş ama oturma dengesini tamamlayamamış hastaların, maalesef ne robotik yürüme cihazını kullanma şansları yok.
 • Ciddi baş dönmesi olan hastalar bu çalışma programına belli bir süre için alınamıyor. Hastanın iki bacak uzunluğu arasında ciddi bir fark varsa (beli bir ölçüdeki minik farkları makinelerimiz tolere edebiliyor).

Hasta ileri yaşlardaysa,Kalp tansiyon sorunu varsa veya hamile ise robotik rehabilitasyon uygulanamıyor.Çocukların da bir metrenin üzerindeki boya ulaşmış olmaları gerekiyor ki bu cihazları kullanabilsinler. Aşırı spastisitesi olan çocuklara da robotik rehabilitasyon uygulanamıyor” şeklinde konuştu.

“MUTLAKA BİR FİZYOTERAPİST EŞLİĞİNDE YAPILIYOR”

 • Robotik rehabilitasyonunun getirdiği avantajlar nelerdir? Belli bir aşamadan sonra hasta tek başına da yapabiliyor mu? sorusuna yanıt veren Baykara, “Mutlaka bir fizyoterapist eşliğinde yapılıyor.
 • Daha önce, bir hastaya 100 adım attırmak için 2 kişinin bir saat o hastayla ilgilenmesi gerekiyordu.
 • Hasta Robotla yirmi dakika içerisinde 800 adımı çok düzenli olarak atmış oluyor.

Hastanın önceki bulgularını, o andaki bulguları izlenebiliyor.

Bu bulgularla hastanın kas kasılmasının tek tek tespit edilebiliyor. Robot sayesinde nerede sorun olduğu tespit edilebiliyor.

Tespit edilen yerler bir takim uygulamalar( özel aparatlar, botoks uygulamaları gibi ) yapılabiliyor. İlk başlangıçta dengeleri sağlayabilmek için bir yürüteç kullanılabilirken, daha sonra hastalar koltuk değneğini dahi bırakıp hayatın içerisinde sadece bu makinelerle yürüyüp merdiven çıkabilecek duruma geliyorlar” dedi.

FELÇLİ HASTALAR…

Peki felçli bir hastada ne oranda bir iyileşme olabiliyor? bu konuya da temas eden Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Omuriliğin tamamen kesildiği felç türünde , felçli hastaların, yukardan asılmalı cihazla tamamen yürümesi mümkün değil.

 • Sadece egzersizler yaptırmak, yürüme ve motivasyonlarını sağlamak için hastalara çok büyük katkı getirir. Ama bu cihazdan ayırdığımız zaman kişinin kendi başına yürümesi olanaklı değildir.

Ara vakalarda, yarı kesilerde yürüme imkanı var.Bu cihaz ile Yürüme hayali hiçbir zaman söz konusu olmayan ancak tekerlekli sandalyeyle yaşamını sürdürecek veya çok ağır değneklerin yardımıyla kendisini ileri itmek zorunda olan hastaların yürüyebileceği yeni bir alanın gelişmiş oluyor” şeklinde konuştu

ORTALAMA OLARAK BİR SEANS NE KADAR?

Her seansın kaç dakika sürdüğüne dikkat çeken Baykara,”Duruma göre haftada 3 ila 5 arasında değişiyor.

Her bir seans 20 dakika minimum, bu makinelerin çalıştığı dönem bundan ayrılması ve buna bağlanması giriş ve çıkısın yirmi dakika olduğunu düşünürseniz toplam 40 dakikalık bir işlem bu minimum yapacağımız iş.Bunun ötesinde bir saatte kadar bu işin uzatılması söz konusu.” ifadelerini kullandı.

SPASTİK ÇOCUKLARA ROBOTİK REHABİLİTASYON…

“Aşırı spastisitesi olan hiçbir çocuğu bu tedavi sistemine alınamıyor” diyen Fizik Tedavi Uzmanı Dr.

Rabia Aydoğan Baykara, “Eğer spastisite çok fazlaysa bu cihazlardan sonuç almak mümkün değil çünkü cihaz, spastik bir kasılmayla mücadele ettiği taktirde veya siz bilinçli olarak sanki spastiği taklit etmek için ayağınızı yürüme pateninden uzaklaştırdığınızda cihaz durmayı tercih ediyor.

Dolayısıyla biz aşırı Spastisitesi olan hiçbir çocuğu bu tedavi sistemine alamıyoruz.Sistem, daha ziyade spastik çocukların, spastisitenin ön planda olmadığı tiplerinde daha başarılı sonuçlar getiriyor.Rehabilitasyon çok minik kazanımların üst üste konulması ve mevcudun da muhafaza edilmesiyle sonuç alınan ve çaba ile sabrın çok önemli olduğu bir süreçtir” şeklinde konuştu.

Источник: https://kliniksaglik.com/robotik-rehabilitasyon-nasil-uygulaniyor/

Robotik Rehabilitasyon Ne Zaman Tercih Edilmeli?

Robotik Rehabilitasyon Nedir, Kimlere Uygulanır?
Posted at 16:34hin Tedaviler by drfizik0 Comments

Robotik cihazlarla uygulanan rehabilitasyon robotik rehabilitasyon olarak adlandırılır.

Robotik rehabilitasyon ile kişiye standardize edilmiş, uzun süreli, bol tekrarlı, yoğun bir rehabilitasyon uygulanabilir. Robotik rehabilitasyona hasta uyumu yüksektir.

Sanal veya arttırılmış gerçeklik ile kombine edilerek hastanın motivasyonu daha da arttırılabilir. Motive olmak ve bol tekrar öğrenmenin temelidir.

Merkezi sinir sistemini etkileyen pek çok hastalığın fizik tedavisi beyne el kavrama ya da yürüme gibi hareketleri yeniden öğretme prensibine dayanır. Robotik rehabilitasyon bu açıdan harika bir araçtır.

Ancak tek başına mucize bir tedavi olarak görülmemelidir. Diğer fizik tedavi yöntemleri ile beraber kullanıldığında onları destekler ve etkisini arttırır.

Robotik rehabilitasyondan fayda görebilecek hastaların büyük çoğunluğu aslında çok disiplinli ve kapsayıcı bir rehabilitasyon yaklaşımına ihtiyaç duyar.

Hangi hastalıklarda robotik rehabilitasyon kullanılabilir?

 • İnme sonrası felç (hemipleji)
 • Travmatik beyin hasarı
 • Omurilik yaralanmasına bağlı felç (parapleji, tetrapleji)
 • Serebral palsili çocuk hastalar
 • Parkinson hastalığı
 • Multiple skleroz
 • Çeşitli kas hastalıkları

Kol ve el için robotik rehabilitasyon

En çok inme sonrası felç (hemipleji) gelişen hastalarda omuz, dirsek ve el eklemlerine hareket sağlamak için kullanılır. Fakat kolda kuvvetsizlik olan diğer nörolojik sorunlarda da tercih edilebilir. El robotik rehabilitasyonu, fizyoterapist ve iş uğraşı terapisti ile birebir yapılacak terapinin alternatifi değil, tamamlayıcı ve güçlendiricisi olarak düşünülmelidir.

Yürüme için robotik rehabilitasyon

En çok inme sonrası felç (hemipleji) ve omurilik felçli hastalarda uygulanır fakat yukarıda sayılan diğer hastalıklarda da kullanılmaktadır.

Normal bir yürüme için beyin, omurilik, kaslara giden sinirler, kaslar, duyu sinirleri ve denge sistemi eş güdümlü olarak çalışmalıdır. Bu öğelerin herhangi birindeki sorun yürüme bozukluğuna veya yürüyememeye yol açabilir.

Yürürken ayağımızı tam olarak nereye uzattığımızı, hangi kası kastığımızı, hangi eklemi ne derece büktüğümüzü düşünmeyiz.

Beynimiz yürümeye dair genel bir talimat verir ve omuriliğimizdeki sinir devreleri yürüme için gereken sinir uyarılarını büyük oranda otomatik olarak kaslara sağlar.

Yürüme eylemi için omuriliğimizde hazır bulunan bu talimatname henüz 2-3 aylık bebeklerin dik tutulup ayakları bir yüzeye değdirildiğinde yaptıkları adım atma hareketinde kendini göstermektedir. Pek çok rehabilitasyon yaklaşımı bu temele dayanır.

Robotik rehabilitasyon omurilik felçli hastaların tekrar yürümesini sağlar mı?

Omurilik felcinde beyin ile omuriliğin alt kısımları arasında bağlantı kesilir. Ancak çoğunlukla bu tam bir kesilme değildir. Hastaların büyük kısmında klinik olarak işareti görülemese de sağlam kalan bağlantılar mevcuttur.

Herhangi bir eylemi ne kadar çok tekrar edersek merkezi sinir sisteminde o hareketle ilgili bağlantılar güçlenir. Öğrenmenin temeli tekrardır. Bu çift taraflı bir yoldur. Beyinden kaslara emir gittiği gibi, vücut da beyne geri bildirim sinyalleri gönderir.

Kişi kendi başına yürüyemese bile, vücut ağırlığı destekli yürüme bandı ya da robotik fizik tedavi ile ayağa kaldırılıp yürüme hareketleri yaptırıldığında, yürümenin yol açtığı basınç, kas uzama ve kısalması, eklem pozisyonundaki değişimlerin sinyalleri merkezi sinir sistemine iletilir.

Bu omurilik yaralanması sonrası şoka girmiş ve uzun süre uyarı almamanın etkisiyle atıl kalmış sinir devrelerini uyarabilir. Elbette az da olsa istemli kas kasılması ve hareket yapabilen kişilerde bu uygulamalar daha büyük etki gösterir.

Fakat ölçülebilir hiçbir hareket ya da duyusu olmayan kişilerde bile uykuya yatmış sağlam iletim yolları olduğunu biliyoruz ve rehabilitasyon bu kişiler için de yararlı olmaktadır. Ayağa kalkmak ve yürüme hareketlerini pasif olarak gerçekleştirmek kemik erimesinin önlenmesi, kan basıncı ve dolaşımın iyileşmesi açısından da yararlıdır.

Robotik rehabilitasyon cihazındaki algılayıcılar hastanın ne derece harekete katıldığını ölçebilir ve hangi hareketi daha çok geliştirmesi gerektiğine dair ipucu verebilir. Sanal gerçeklikle kombine edilebilir ve hastanın motivasyonunu arttırabilir. Motivasyon ve dikkat, öğrenme ve yeni sinir devreleri kurulmasını kolaylaştıran faktörlerdir.

Robotik rehabilitasyon kimlere uygulanır?

Bacaklar için robotik rehabilitasyon kendi başına veya yardımcı cihazlarla ayağa kalkamayan hastalarda uygulanır. Bacaklarında hiç kuvvet ve his olmayan kişiler insan gücü ile ayakta tutulmaya çalışıldığında yaralanmalar görülebilir.

Robotik rehabilitasyon uzman kişilerce yapıldığında hastanın zarar görme riski azdır ve insan gücüne kıyasla daha uzun sürelerle tedavi uygulanabilir.

Bunun dışında kendi başına ayağa kalkabilen ancak yürüme şekli bozuk olan kişiler için de robotik rehabilitasyon, daha zayıf durumdaki kasları güçlendirmek ve yürüme şeklini düzeltmede kullanılmaktadır.

El ve kol için robotik rehabilitasyon felç nedeniyle bu uzuvlarını hareket ettiremeyen ya da hareketleri azalmış kişilerde kullanılır.

Genel olarak robotik rehabilitasyon tek başına değil, diğer fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinin yanında, onları tamamlayıcı olarak düşünülmelidir.

Источник: https://www.doktorfizik.com/tedaviler/robotik-rehabilitasyon-neden-tercih-edilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.