Robotik Rehabilitasyon Nedir, Nasıl Bir Tedavi Yöntemidir?

Robotik rehabilitasyon nasıl uygulanıyor? Klinik Sağlık

Robotik Rehabilitasyon Nedir, Nasıl Bir Tedavi Yöntemidir?
Bilim-kurgu filmlerini hatırlatan tedavi yaklaşımlarından bir olan robotik rehabilitasyon fizik tedavi ve rehabilitasyonda hastaların yardımına koşuyor.

Hareket kısıtlılığı yaşayan hastalar, cerrahi veya medikal tedavinin ardından alınan robotik rehabilitasyon uygulamaları ile geçmiş yaşantılarında olduğu gibi hayatını sürdürebiliyor.

Robotik yürümenin bilinmeyenlerini anlatan Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Yürüme yeteneğini kısmen veya tamamen kaybetmiş hastalarda tekrar yürüme yeteneğinin kazanılmasına yardımcı olan gelişmiş robotik yürüme sistemidir. Hızlı ve doğru biçimde hastaların hareketlerini tekrar kazanmasını sağlar.

 • Hareketlerin fizyolojik patenlere uygun, tekrarlayıcı bir şekilde robot yardımı ile yapılması, beyin ve omurilikteki hareketin yeniden ve doğru olarak öğrenilmesini sağlar.
 • Beyinde ise eski yanlış kanının aksine rezervde olan kök hücreler, iyi öğrenerek kaybedilmiş fonksiyonu tekrar sağlama sürecine adaptasyona yardımcı olur.

Burada robotik sistemdeki sensörler ve hastanın eğlenceli bir şekilde adapte olmasını sağlayan sanal gerçeklik uygulamaları ile tedavideki motivasyon yüksek tutulur” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR ÇIĞIR AÇILMIŞ OLDU”

“Rehabilitasyon ülkelerin ve toplumların gelişmişliği ile doğru orantılı değerlendirilmesi gereken bir uygulamadır.

Günümüzde Teknolojinin gelişmesi, Rehabilitasyon uygulamalarını da daha kullanışlı ve faydalı hale getirdi yeni bir çığır açılmış oldu” diyen Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Normal koşullarda eskiden felçli bir hastanın yürütülebilmesi hele de bu kilolu bir hastaysa, tek başına bir fizyoterapistin beceremeyeceği bir işti.

 • Böyle bir hastaya, günde 100 adım attırabilmek için iki kişinin bir saate aşkın bir çaba harcaması gerekiyordu. Sonuçta da atılan adımların ne kadar düzgün olduğunu kontrol etme şansımız yoktu.

Artık robotlar vasıtasıyla kişinin, en doğru yürüme modeliyle hem de en seri hareketlerle yürüme şansı ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

HANGİ HASTALIKLAR İÇİN KULLANILIYOR ?

Robotik yürüme cihazı; İnme- felç,Beyin damar tıkanıklığı,

 • Beyin Kanması,
 • Beyin Hasarı
 • Beyin Hastalıkları (tümör, ameliyat),
 • Omurilik Hasarı,
 • Multiple Skleroz,
 • Geriatrik yürüme denge bozuklukları,
 • Parkinson Hastalığı,
 • Ortopedik nedenli yürüme ve el kol kullanım yetersizlikleri,
 • Diğer Nörolojik Hastalıklar

ROBOTİK REHABİLİTASYON NASIL UYGULANIYOR?

Robotik Rehabilitasyon nasıl uygulandığı hakkında bilgiler veren Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Hastalara uygun ekipmanlar giydirilir ve cihaza geçilir, vücut ağırlığı makineye aktarılır.

 • Daha sonra, yürüyüş bandı üzerine kısmi aktarım sağlanır.Yürütücüler yürümede duyarlı davranarak aktif hareketi ortaya çıkarmayı ve güçlendirmeyi hedeflerler.
 • Tedavi sırasında hasta karşısındaki ekrandan kendi hareketlerinin simülasyon halini görerek kontrol edebilir. Tedaviyi bir bilgisayar oyunu olarak düşünebiliriz.

Hasta, oyundaki oyuncuyu yöneterek, oyunun kuralı gereği bir şeyler toplamak gibi, belli görevleri yerine getirerek tedaviye aktif olarak katılmaktadır. Oyunun zorluk seviyesi ve yürüyüş temposu hastaya göre değişebilmektedir.” şeklinde konuştu.

ROBOTİK REHABİLİTASYONU KİMLER KULLANABİLİR?

Robotik rehabilitasyon felç dışındaki başka sağlık problemleri olan hastalara da uygulanabilir mi? sorusuna yanıt veren Baykara,”Robotik rehabilitasyonun uygulanmasında felç hastaları birinci sırada.

 • Omurilikte yarı ya da tam kesilme sonucunda ortaya çıkan her iki bacağın kullanılamadığı omurilik felçli hastalara da robotik rehabilitasyon uygulanıyor.
 • Bunun dışında SP (Serebral Palsi) yani beyin felçli spastik çocuklar da bu tedavilerden faydalanıyorlar.
 • Öte yandan MS hastalığı, Parkinson ve ortopedik nedenlerle yürümesinde veya elini kullanmasında herhangi bir problemi olan ya da bir kaza, bir travma, bir ameliyat sonrası komplikasyon nedeniyle ayak ya da ellerini kullanamayanlarda da aynı şekilde robotik rehabilitasyon başarıyla kullanılıyor.

Şimdi kullanılan robotik teknolojide hasta, sanki bir ormanda yürüyormuş gibi yerdeki bir çakılı veya bir ağaç parçasını dahi hissedebiliyor. Robot sayesinde merdiven çıkabiliyor, yokuş aşağı inebiliyorsunuz veya yokuş yukarı çıkarabiliyorsunuz. Kısacası robot, hayat içerisindeki tüm aşamaları yaptırıyor” ifadelerini kullandı.

OTURMA DENGESİNİ SAĞLAMASI ŞART

Peki Robotik rehabilitasyonu uygulanamayacağı bir hasta grubu var mı? sorusuna da yanıt veren Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Oturma dengesini sağlayamayan hastaya robotik rehabilitasyon uygulanamaz.

 • Robotik rehabilitasyon için mutlaka hastanın oturma dengesi olması lazım. Herhangi bir nedenle felç olmuş ama oturma dengesini tamamlayamamış hastaların, maalesef ne robotik yürüme cihazını kullanma şansları yok.
 • Ciddi baş dönmesi olan hastalar bu çalışma programına belli bir süre için alınamıyor. Hastanın iki bacak uzunluğu arasında ciddi bir fark varsa (beli bir ölçüdeki minik farkları makinelerimiz tolere edebiliyor).

Hasta ileri yaşlardaysa,Kalp tansiyon sorunu varsa veya hamile ise robotik rehabilitasyon uygulanamıyor.Çocukların da bir metrenin üzerindeki boya ulaşmış olmaları gerekiyor ki bu cihazları kullanabilsinler. Aşırı spastisitesi olan çocuklara da robotik rehabilitasyon uygulanamıyor” şeklinde konuştu.

“MUTLAKA BİR FİZYOTERAPİST EŞLİĞİNDE YAPILIYOR”

 • Robotik rehabilitasyonunun getirdiği avantajlar nelerdir? Belli bir aşamadan sonra hasta tek başına da yapabiliyor mu? sorusuna yanıt veren Baykara, “Mutlaka bir fizyoterapist eşliğinde yapılıyor.
 • Daha önce, bir hastaya 100 adım attırmak için 2 kişinin bir saat o hastayla ilgilenmesi gerekiyordu.
 • Hasta Robotla yirmi dakika içerisinde 800 adımı çok düzenli olarak atmış oluyor.

Hastanın önceki bulgularını, o andaki bulguları izlenebiliyor.

Bu bulgularla hastanın kas kasılmasının tek tek tespit edilebiliyor. Robot sayesinde nerede sorun olduğu tespit edilebiliyor.

Tespit edilen yerler bir takim uygulamalar( özel aparatlar, botoks uygulamaları gibi ) yapılabiliyor. İlk başlangıçta dengeleri sağlayabilmek için bir yürüteç kullanılabilirken, daha sonra hastalar koltuk değneğini dahi bırakıp hayatın içerisinde sadece bu makinelerle yürüyüp merdiven çıkabilecek duruma geliyorlar” dedi.

FELÇLİ HASTALAR…

Peki felçli bir hastada ne oranda bir iyileşme olabiliyor? bu konuya da temas eden Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Rabia Aydoğan Baykara,”Omuriliğin tamamen kesildiği felç türünde , felçli hastaların, yukardan asılmalı cihazla tamamen yürümesi mümkün değil.

 • Sadece egzersizler yaptırmak, yürüme ve motivasyonlarını sağlamak için hastalara çok büyük katkı getirir. Ama bu cihazdan ayırdığımız zaman kişinin kendi başına yürümesi olanaklı değildir.

Ara vakalarda, yarı kesilerde yürüme imkanı var.Bu cihaz ile Yürüme hayali hiçbir zaman söz konusu olmayan ancak tekerlekli sandalyeyle yaşamını sürdürecek veya çok ağır değneklerin yardımıyla kendisini ileri itmek zorunda olan hastaların yürüyebileceği yeni bir alanın gelişmiş oluyor” şeklinde konuştu

ORTALAMA OLARAK BİR SEANS NE KADAR?

Her seansın kaç dakika sürdüğüne dikkat çeken Baykara,”Duruma göre haftada 3 ila 5 arasında değişiyor.

Her bir seans 20 dakika minimum, bu makinelerin çalıştığı dönem bundan ayrılması ve buna bağlanması giriş ve çıkısın yirmi dakika olduğunu düşünürseniz toplam 40 dakikalık bir işlem bu minimum yapacağımız iş.Bunun ötesinde bir saatte kadar bu işin uzatılması söz konusu.” ifadelerini kullandı.

SPASTİK ÇOCUKLARA ROBOTİK REHABİLİTASYON…

“Aşırı spastisitesi olan hiçbir çocuğu bu tedavi sistemine alınamıyor” diyen Fizik Tedavi Uzmanı Dr.

Rabia Aydoğan Baykara, “Eğer spastisite çok fazlaysa bu cihazlardan sonuç almak mümkün değil çünkü cihaz, spastik bir kasılmayla mücadele ettiği taktirde veya siz bilinçli olarak sanki spastiği taklit etmek için ayağınızı yürüme pateninden uzaklaştırdığınızda cihaz durmayı tercih ediyor.

Dolayısıyla biz aşırı Spastisitesi olan hiçbir çocuğu bu tedavi sistemine alamıyoruz.Sistem, daha ziyade spastik çocukların, spastisitenin ön planda olmadığı tiplerinde daha başarılı sonuçlar getiriyor.Rehabilitasyon çok minik kazanımların üst üste konulması ve mevcudun da muhafaza edilmesiyle sonuç alınan ve çaba ile sabrın çok önemli olduğu bir süreçtir” şeklinde konuştu.

Источник: https://kliniksaglik.com/robotik-rehabilitasyon-nasil-uygulaniyor/

Nörolojik rehabilitasyonda teknoloji, tedavinin etkisini artırıyor | NPİSTANBUL Beyin Hastanesi

Robotik Rehabilitasyon Nedir, Nasıl Bir Tedavi Yöntemidir?

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından düzenlenen Nörolojik Rehabilitasyon & Yutma Bozuklukları Sempozyumu’nda rehabilitasyon ve tedavi yöntemlerinden uygulamalara kadar pekçok başlık konuşuldu. Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr.

Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, robot destekli tedaviler, vücut ağırlığı destekli koşu bandı, fonksiyonel elektrik stimülasyon, sanal gerçeklik, beyin stimülasyonu, aktüatör cihazlar ve beyin-makine arayüzlerinin fizyoterapistlerin bireysel hasta seviyesini geliştirmeye yönelik uygulamalarını desteklediğini söyledi.

Erdoğanoğlu, yeni teknolojilerin terapide uygulama için birçok avantaj sağladığını belirterek geleneksel tedaviye kıyasla çok daha yüksek bir motivasyon sağladığını kaydetti.

Fiziksel kazalar ya da nörolojik hastalıklar sonrası ortaya çıkan beyin travması, inme, Parkinson veya başka bir nörolojik hastalık sonrası beyindeki nöronların hasar görmesi, bireyin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen motor bozukluklara neden oluyor. Bu bozuklukların tedavisi, rehabilitasyon uygulamaları ve kullanılan teknolojik yöntemler, Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından düzenlenen Nörolojik Rehabilitasyon & Yutma Bozuklukları Sempozyumu’nda konuşuldu.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve onursal başkanlığını Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman’ın yaptığı sempozyumun açılış konuşmalarını Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Defne Kaya ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Çetin Sayaca yaptı.

Sempozyumun düzenlenmesinde en büyük desteği veren Üsküdar Üniversitesi ile katılımcılara teşekkür eden Prof. Dr. Defne Kaya, sempozyumun verimli geçmesini temenni etti. Prof. Dr. Kaya bir öğretmen olarak başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehit öğretmenlerin ve tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Nörolojik rehabilitasyonda bilinmeyenler konuşulacak

Sempozyum Başkanı, Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Çetin Sayaca, sempozyumun ana temasını “Nörolojik Rehabilitasyon” ile sıklıkla nörolojik bir hastalık sonucu ortaya çıkan ve fonksiyon bozukluğu olan “Yutma Bozukluğu” üzerine planladıklarını söyledi.

Sempozyum programının ana çıkış fikrinin “Nörolojik Rehabilitasyonda az konuşulan konular nelerdir?” sorusuna yanıt aramak olduğunu ifade eden Dr.

Öğretim Üyesi Çetin Sayaca, “Zaman zaman rehabilitasyon sürecinde karşılaştığımız ancak farklı sebeplerle geçiştirdiğimiz veya cevap aramadığımız konu ve sorulara yanıt bulabileceğimiz bir sempozyum olmasını hedefliyoruz.

Bu konularda da farklı branşlardan, alanında uzman ve rehabilitasyon ekibinin vazgeçilmezleri olan değerli hocalarımız sempozyumda yer almaktadır” dedi.

Yutma bozuklukları hakkında farkındalık oluşturulması hedefleniyor

Sempozyumun rehabilitasyon sürecinde yer alan farklı disiplinleri bir araya getirerek sonuca etki eden ancak daha az fikir sahibi olunan konular üzerinde konuşmak olduğunu ifade eden Sayaca, “Sempozyumda rehabilitasyon ekip üyelerinin bilgi sahibi olmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Ayrıca bir fonksiyon bozukluğu olan yutma bozukluğu konusunda farkındalık oluşturmak, yutma bozukluğu olan bireylerin yutma sorunları ile tek başına bırakılmasının önüne geçmek ve doğru yapılan rehabilitasyon sonucunda iyileşebilen bir bozukluk olduğunu göstererek hem toplumun hem de sağlık çalışanlarının dikkatini çekmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Robotik rehabilitasyon gerçekten etkili midir?

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, “Nörolojik Rehabilitasyonda Az Bilinenler” başlıklı oturumda “Nörolojik Rehabilitasyonda Teknolojik Yenilikler Nelerdir? Robotik Rehabilitasyon Gerçekten Etkili midir?” başlıklı bir sunum yaptı.

Beynimizdeki nöronlardan gelen hareket komutlarını kaslarımıza göndererek hareket ettiğimizi belirten Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, “Sinyaller, nöronlardan nöronlara, rölatif kuvvetlerini ayarlayabilen ve hareketleri öğrenmemize ve iyileştirmemize izin veren sinapslarla iletilir.

Travmatik bir beyin hasarı, inme, spinal kord yaralanması veya başka bir nörolojik hastalık sonrası beyindeki nöronların hasar görmesi veya sinyal yollarının kesilmesi, günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen motor bozukluklara neden olur.

Yaralanma ile ilişkili faktörlerin çözülmesi, tekrarlanan aktivite ve eğitim, işlevselliği iyileştirmek için merkezi sinir sistemini değiştiren nöroplastisiteyi tetikler” diye konuştu.

Gelişen teknoloji fizyoterapistlere de kolaylık sağlıyor

Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, günümüzde hızlı ve durmaksızın gelişen teknoloji kullanımının gerek evde gerek sosyal hayatımızda bize kolaylıklar sunarken, fizyoterapistler ve hastalar için de hem gelişmiş ve etkili tedavi yöntemleri hem de müdahale etkisini değerlendirebilecek yeni imkânlar sunduğunu ifade etti.

Robot destekli tedaviler devreye giriyor

Nörolojik rehabilitasyonda, robot destekli tedaviler, vücut ağırlığı destekli koşu bandı, fonksiyonel elektrik stimülasyon, sanal gerçeklik, beyin stimülasyonu, aktüatör cihazlar ve beyin-makine arayüzlerinin fizyoterapistlerin bireysel hasta seviyesini geliştirmeye yönelik uygulamalarını desteklediklerini kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, söz konusu uygulamaların geleneksel yaklaşımların etkilerinin sınırlı kaldığı yerlerde devreye girebildiğini kaydetti.

Hastanın motivasyonu yükseltilebiliyor

Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, hastalara uygulamalar bu yeni teknolojilerle, göreve özel, değişken ve verimli bir şekilde planlanırken, hastalarda yüksekmotivasyon sağlamak açısından da birçok seçenek sağlayabildiğini ifade etti.

Yeni yöntemler hastaları bağımsız hale getirebiliyor

Bu teknolojik yöntemlerin, hastaların yürümesine destek verirken, omuz, dirsek, el bileği ve elin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olduğunu ve günlük yaşamda hastaları daha hızlı bağımsız hale getirebildiğini ifade eden Dr.

Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, “Bilimsel kanıtlar bunu göstermektedir.

Bazı yeni teknolojilerin hala normalde avantajlardan daha ağır basan birkaç sorunu olduğunu bilmek gerekir, özellikle maliyet anlamında ve hasta seçiminde hem avantaj hem de dezavantajların gözönünde bulundurulmasında fayda vardır” dedi.

Nörolojik rehabilitasyon ve yutma bozuklukları konuşuldu

Sempozyum “Nörolojik Rehabilitasyonda Az Bilinenler”, “Pediatrik Nörolojik Hastalıklarda Rehabilitasyon”, “Erişkin Nörolojik Hastalıklarda Rehabilitasyon” ve “Yutma Bozukluklarında Çoklu Disiplin Yaklaşımları” ve “Yutma Bozukluklarında Rehabilitasyon Yaklaşımları” başlıklı oturumlardan oluştu.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Duygu Kaya Yertutanol, “Yutma Korkusuna Psikiyatrist Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?” Üsküdar Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Bahadır Ağce de “Ergoterapi Uygulama PrensipleriNelerdir?” başlıklı sunumlarını yaptı.

Источник: https://npistanbul.com/norolojik-rehabilitasyonda-teknoloji-tedavinin-etkisini-artiriyor

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.