Romatizma İç Organları Da Etkiliyor

Romatizmanın En Belirgin 7 Belirtisi

Romatizma İç Organları Da Etkiliyor

Romatizma hastalığı eklem ve kemiklerin etkilenmesi ile meydana gelir. Hastalığın tedavisi ise genelde çeşitli ilaçlar, düzenli egzersiz, sağlıklı bir diyet ve dinlenme ile mümkündür. Durumunuz ile baş etmenin en iyi yolu ise romatolog diye isimlendirilen bu konuda uzman doktorlara danışmak ve tedavi olmaktır.

Eklem iltihabının pek çok tipi olmakla birlikte, bunlar 100 den fazla hastalık olarak romatizma rahatsızlıkları başlığı altında sıralanmaktadır.

Bu konu altında incelenen eklem iltihabı, kırmızı, tıkanmış eklem ile kıkırdak, eklem dokusu ve tendonlar olmak üzere iltihaplanmış bağlantı dokularından oluşur.

Bel rahatsızlıkları bir oto-bağışıklık sistemi rahatsızlığı olup, vücudun bazı kısımlarının kendini tahrik etmesi ile gerçekleşir. En çok ağır işler yapan ve bel bölgesine sürekli ve ağır yükler binen kişiler de gerçekleşir.

Genel sebebi eklemlerin aşınma ve yıpranmasıdır. Eklemlerde oluşan zayıflık, bağışıklık sisteminin o kısımları hedef almasına sebep olur. Uzun zamanda diğer dokularda bu durumdan etkilenebilir. Ancak genel olarak en çok etkilenen kısımlar eklemlerdir. Doktorlarda bu duruma neden olan etkenleri tam olarak bilmemektedir.

Bazı araştırmacılar virüs veya bakteri ile birlikte enfeksiyon oluşması ve hastalığı tetiklediğini savunmaktadır. Fakat bu hipotezi savunacak deliller tam olarak kabul görmemiştir. Romatizma ağrılarının asıl sebebi bağışıklık sisteminin, sağlıklı dokuları işgalci olarak görevi onlara karşı saldırıya geçmesi ile meydana gelir.

Bu durumu tetikleyen faktörler ise iltihaba ve hasara sebep olan, zincir reaksiyonlardır.

Romatizma hastalığı doğru ve düzgün bir şekilde teşhis edebilmek için bir takım belirtilerin bilinmesi ve bu doğrultuda bilinçli bir şekilde hareket edilerek, oluşacak sakıncalı durumların da önüne geçilmelidir. Bel rahatsızlığı ile ilgili oluşan birtakım belirtiler aşağıdaki gibidir.

1.Yorgunluk

Henüz diğer belirtiler açık bir şekilde ortaya çıkmadan önce yorgunluk ortaya çıkar. Bu yüzden diğer belirtiler ortaya çıkmadan haftalar hatta aylar öncesinde yorgunluk belirtileri açık bir şekilde gözükür. Yorgunluk bazı durumlarda sağlıksız hissetme ve hatta depresyon ile birlikte oluşur.

Eklem iltihabının en erken belirtilerinden biri de sabah sertliğidir. Bu durum eklemlerin kendini tam olarak yenileyemediğine işaret ediyor olup, genellikle sabahları meydana gelmekte ve birkaç dakika sürmektedir. Genel olarak iltihaplanmış eklem ağrılarına işarettir. Otururken, kestirirken ve uzun bir süre hareketsiz kalındığında ortaya çıkar.

3.Eklem Sertliği

Bir veya daha fazla eklemde sertlik oluşması da romatizma ağrılarının erken belirtileri arasındadır. Aktif olup olmamanıza bakmaksızın günün her vaktinde meydana gelebilir. Bu katılık genellikle ellerdeki eklemlerde oluşan sertlik ile başlar. Yavaş yavaş oluşabildiği gibi ani bir şekilde de oluşabilir.

4.Eklem Ağrıları

Hareket esnasında veya dinlenme halinde eklem sertliğini takip eden bir eklem gerilmesi ve ağrısı durumu oluşabilir. Bu da vücudun her 2 kısmını da eşit olarak etkilemektedir. En yaygın olarak oluşan kısımlar ise parmaklar ve bileklerdir. Ayrıca dizlerinizde, ayaklarınızda, omuzlarınızda ve ayak bileklerinizde de meydana gelebilir.

5.Ateş

Diğer rahatsızlıklar ile birlikte meydana gelen eklem ağrısı ve iltihabı, ateşin artmasına sebep olur ve bu da erken bir romatizma belirtisidir. Vücut sıcaklığı 38 °C kadar çıkabilir.

6.Uyuşukluk ve Karıncalanma

Tendonlarda meydana gelen iltihaplanma sinirlerde basınç oluşmasını sağlar. Bu da ellerde karpal tünel sendromu denilen uyuşmaya, karıncalanmaya ve yanma hissine sebep olur. Hareket ettiğinizde ellerinizden ve ayaklarınızdan çatırdama ve gıcırdama sesleri gelir.

7.Hareket Kısıtlaması

Belki de insanları en çok etkileyen belirti hareketlerde olan kısıtlamadır. Eklemlerde oluşan iltihap çeşitli bel ağrılarına sebep olur ve romatizma hastalarının hareket kısıtları başlar. Eskisi gibi esnek ve çevik olmak yerine yavaş hareket eden ve ani hareketlerden kaçınan insanlar oluşur. Ani hareketlerde belinizde çeşitli ağrılar oluşur.

Romatizma Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda verilen belirtiler doğrultusunda bel ağrısı ile bir doktora gittiğinizde romatizma olup olmadığınızı anlamak için birtakım testler yapılır. İlk olarak size birtakım sorular sorulacak ve testler yapılacaktır. Bunlar:

 • Belirtiler hakkında yani bel ağrısına ne zamandan beri sahip olduğunuz ve ne kadar sıklıkla ağrıların oluştuğu gibi sorular sorulur.
 • Devamında ise bir fiziksel test yapılır. Eklemleriniz incelenir, herhangi bir iltihap veya hasar olup olmadığı kontrol edilir.
 • Kanınızdaki veya eklem sıvılarınızda bulunan iltihap için ve romatizma eklem dokusu hasarlarını ölçmek için bir laboratuvar testine tabi tutulursunuz.
 • X-Ray cihazına girerek daha önce gerçekleşmiş olan eklem hasarları kontrol edilir.

Romatizmanın erken teşhisi, tedavi sürecini oldukça olumlu etkileyecektir. Bu yüzden bel ağrısı ile ilgili yukarıda vermiş olduğumuz verileri dikkatli bir şekilde inceleyip, derhal bir doktora gitmelisiniz.

Ayrıca ağır kaldırma ve belinizi zorlayacak ani hareketlerden de uzak durmanız ve bel ağrınızı hafifletecek birtakım egzersizler ile yeterince dinlenmeye özen gösteriniz.

Aksi takdirde bel ağrınız giderek artacak ve çok daha ciddi bir durum ile karşı karşıya kalacaksınız.

Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel ağrısına bağlı olarak gelişme gösteren romatizmayı engellemenin en etkili yolu, iltihaplanmayı kontrol altına alarak, romatizma ağrılarını yavaşlatmak ve durdurmaktır.

Tedavi süreci genellikle çeşitli ilaçları, işle ilgili veya fiziksel tedaviyi ve düzenli olarak bel egzersizleri yapmayı içerecektir. Bazı insanlarda oluşan eklem hasarı çok daha ileri seviyede olup, tek tedavi cerrahi bir operasyondan geçmektir.

Erken teşhis çoğu hastalıkta ve rahatsızlıkta olduğu gibi romatizmada da oldukça önemli bir yer tutar.

Yazılacak ilaçların uzman doktorunuz tarafından reçeteli olarak yazıldığına emin olunuz. Size verilecek ilaçlar eklemlerde oluşan iltihabı önleyecek, iltihap durdurucu bir ilaç olacaktır. Ayrıca verilen diğer ilaçları da alarak bel ağrısını durdurmaya yönelik gerekli adımların atılması gerekir.

Ek olarak doktorunuzun yazmış olduğu ilaçlar kalp krizini ve inme riskini arttıran ilaçlar olacaktır. Kalp hastalarının dikkat etmesi gereken bir durum olup, bazı ilaçlar kan basıncını arttıracak olup, mide bulantısı, ülser ve mide kanamasına sebep olabilir. Bu yüzden sizlerde bulunan ekstra bir rahatsızlık veya hastalık, teşhis işlemi sırasında doktorunuza bildirilmelidir.

Aksi takdirde yanlış bir tedavi uygulanarak sağlığınızı tehye sokabilirsiniz.

Romatizma tetiklendiğinde, eklemlerinizde sertleşmeler ve ağrılar oluşur. Bu hasarı ve ağrıları olabildiğince önlemeye çalışmalısınız. Bu durumu önlemek için çeşitli egzersizler yapmalı, aktif olmalı ve dinlenmeye gerekli önemi vermelisiniz. Bel ağrısı sıkıntısı çektiğiniz zamanlarda;

 • Erken Teşhis: Bel rahatsızlığının ilerlememesi için bir an önce doktora gitmeli, hastalık teşhisi koydurmalı ve tedaviye başlamalısınız.
 • Daha Sık Doktora Gitmeli: Çok daha az bir hasar ile bel rahatsızlığından kurtulmak için olabildiğince düzenli aralıklar ile doktorunuza gitmelisiniz.
 • Egzersiz: Bel ağrısı için olmazsa olmazlar arasındadır. Doktorunuzun tavsiye ettiği fiziksel aktivite hareketleri eklemlerinizin daha da güçlenmesine sebep olacak, daha güvenli ve efektif bir şekilde vücut sağlığınıza kavuşacaksınız.
 • Dinlenme: Yapılan fiziksel egzersizler ile yeterli dinlenme arasındaki dengeyi kurmanız iyileşme sürecinizi kısaltacak faktörler arasındadır.
 • İlaçlar: Reçeteli olarak doktorunuz tarafından verilen ve eklem iltihaplanmasını azaltarak, durduran ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Tüm bu durumlara uyulması durumunda bel rahatsızlığına bağlı romatizmadan en kısa süre içerisinde kurtulma imkanı bulacaksınız.

Источник: https://evdesifa.com/romatizma-belirtileri-nelerdir/

Romatizma Nedir? Romatizma Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Romatizma İç Organları Da Etkiliyor

Romatizma, çok bilinen bir terim olmakla birlikte tek bir hastalık değildir. Romatizma, vücudu taşıyan eklemlerin, kasların hastalıklarına romatizma adı verilir. Romatizmal hastalıklar genellikle kas iskelet sistemini tutan bir hastalık olduğu gibi, diğer organları da tutar. Romatizma sadece ileri yaşlarda değil, çocukluk döneminde de görülür.

Romatizma tanımı içerisinde yaklaşık 200-250 türü olmakla beraber, iki temel romatizma türü vardır. Birincisi iltihaplı romatizmalar denilen grup, diğer bir grup romtizmalar ise mekanik nedenlerden kaynaklanan romatizma türleridir. Romatizmal hastalıklar geçici veya kalıcı (kronik) olarak görülebilirler.

Romatizma türleri

İltihaplı romatizma nedir? : İltihaplı romatizmalar genellikle sabah kalkıldığında ağrı, tutukluk var iken, gün içerisinde hareket ettikçe azalan ağrı ve tutukluk şeklinde şikayetler görülür. İltihaplı romatizmaların nedenleri genellikle genetiktir.

Bunun dışında bazı enfeksiyonlar iltihaplı romatizmalara sebep olur. İltihaplı romatizmaların genelinde de neden tam olarak bilinmemektedir. İltihaplı romatizmalar genç yaşlarda veya çocukluk dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Mekanik romatizma nedir? : Mekanik romatizmalar ise sabahları kalkıldığında iyi seyreder iken, gün içerisinde şikayetlerde artma meydana gelir. Mekanik romatizmalar genellikle fazla kilo ile, aynı eklemi yoğun kullanma ile, aynı eklemi zorlama ile oluşur. Mekanik romatizmalar daha çok ileri yaş hastalarda görülür.

Romatizma nedenleri

Mekanik romatizma neden olur? : Mekanik romatizmaları arttıran en önemli nedenlerden biri kilo fazlalığıdır. Eklemlerin üzerine ne kadar yük biner ise o kadar ağrı artar ve kireçlenmeler oluşur.

İltihaplı romatizma neden olur? : İltihaplı romatizmalara neden olan en önemli faktörler arasında uykusuzluk, aşırı yorulma, verilen ilaçların düzenli kullanılmaması, çocuklukta romatizmal ateş geçirildiğinde eksik tedavi görmedir. Ayrıca lupus denilen romatizmal hastalığı arttıran en önemli etken güneş ışığıdır.

Bunun dışındaki romatizmalara neden olan etkenler ise yaşam tarzına dikkat etmemek, kişinin kendini çok fazla stres altına sokması gibi faktörler romatizmal hastalıkların artmasına yol açar.

Hamilelik özellikle lupus denilen romatizmal hastalığı arttırır. Fakat bazı romatizmal hastalıklarda da (romatoid artrit gibi) hamilelik iyi seyreder.

Menopoz dönemi özellikle osteoporoz denilen kemik erimesi durumunu arttırır.

Romatizma belirtileri

İltihaplı romatizma belirtileri : İltihaplı romatizmanın en önemli belirtileri arasında ağrı, halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi gibi belirtiler ana belirtilerdir. İltihaplı romatizması olan birey günün sonunu getiremez ve öğleden sonraları çok halsiz düşer. Sabah saatlerinde yoğun eklem ağrıları vardır.

Mekanik romatizma belirtileri : Mekanik romatizmal hastalıklar denilen kireçlenme ile baş gösteren romatizmalarda halsizlik, yorgunluk çok rastlanan bir sorun değildir. Bu romatizma türlerinde sabah kalkıldığında çok fazla şikayetler oluşmaz.

Mekanik romatizmalarda eklemler yoruldukça ağrıda artış görülür. Mekanik romatizmalarda nefes alıp vermede güçlük, yan ağrısı, bazı böbrek hastalıklarına bağlı yüksek tansiyon, idrarda yüksek protein gibi belirtiler görülür. Bunun dışında bazı göz sorunları, deri sorunları ortaya çıkabilir.

Romatizma hangi eklemleri etkiler?

Romatizma

Romatizma yaklaşık tüm eklemleri etkiler.

Mekanik romatizmanın etkilediği eklemler : Mekanik romatizma daha çok diz, kalça ve el parmaklarında kendini gösterir.

İltihaplı romatizmanın etkilediği eklemler : İltihaplı romatizmalar daha çok el bileğinde, parmak eklemlerinde, dirsek eklemlerinde, diz eklemlerinde ve ayak bileği eklemlerinde kendini gösterir.Genellikle erişkin genç erkeklerde görülen ve iltihaplı romatizma türü olan ankilozan spondilit bel bölgesini ve kalça bölgesini etkiler.

İltihaplı romatizmalar sadece eklemleri değil, organları da tutabilir. Genellikle genç kadınlarda görülen lupus denilen romatizma türünde beyin, böbrekler, kan yapan organlar ve akciğer zarı tutulumu meydana gelebilir.

Romatizma ile karışan hastalıklar

Özellikle iltihaplı romatizmalar, diğer enfeksiyonel hastalıklar ile karışabilir. Fakat uzman bir romatolog hastayı iyi dinler ve değerlendirir ise diğer benzer hastalıklardan ayırt edilebilir. Ayırt etmekte güçlük çekilen diğer sorunlar ise, yaşlılarda oluşan tümörler ile benzerlik gösterebilir.

Örneğin ankilozan spondilit denilen omurga romatizmasında bağırsak problemleri görülebilir. Herhangi bir göz bulgusu, deri bulguları gibi sorunlarda da romatizmal bir hastalık göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı nörolojik ve sinir sistemini ilgilendiren rahatsızlıklar da da romatizmal bir hastalıktan şüphelenilmelidir.

Romatizma teşhisi

Birçok başka hastalıklarda olduğu gibi, romatizmal hastalıkların tanısında da hastanın öyküsünün iyi alınması ve hastanın iyi bir fizik muayenesi, laboratuvar incelemelerinden daha iyi sonuç verir. Romatizmal hastalıklarda direkt tanı koyduran bir laboratuvar testi çok azdır. Romatizmal hastalıklar genellikle üniversite hastanelerinde ve romatoloji bölümlerinde araştırılır.

Romatizmal hastalıklarda kullanılan laboratuvar testleri akut faz proteinleri, hematolojik testler, biyokimyasal testler, immünolojik testler, mikrobiyolojik testler, histopatolojik testler gibi testler yapılır.

Laboratuvar testlerinin yanı sıra görüntüleme yöntemleri (direkt radyografiler, bilgisayarlı tomografik görüntüleme, manyetik rezonans görüntüleme ve dobler ile damarların incelenmesi gibi) sinir ileti sistemi testleri (elektromiyografi tetkiki) gibi radyolojik yöntemler de romatizmal hastalıkların teşhisinde kullanılan yöntemlerdir.

Romatizma tedavisi

Romatizma tedavisi

Romatizma tedavisinde ilaç tedavisi :Romatizma tedavisi sırasında sadece ağrı değil, diğer romatizmal bulgularda değerlendirilir. Ağrıyı azaltmak için nonsteroid antiinflamatuar denilen ağrı kesici ilaçlar verilir. Fakat bu ilaçlar hastalığın seyrinde çok fazla işe yaramaz. İltihaplı romatizmalarda kortizonlu ilaçlar, antiromatizmal ilaçlar da tedavide kullanılan ilaçlardır.

Romatizma tedavisinde fizik tedavi :Fizik tedavi daha çok iltihaplı olmayan ve mekanik romatizma olarak adlandırılan romatizma tedavisinde uygulanır. Kireçlenme tedavisinde, tendonda oluşan şişlik ve ağrı tedavisinde fizik tedavi gerekebilir.

Buna karşın iltihaplı romatizmalarda ve özellikle iltihabın belirgin olduğu zamanlarda fizik tedavi, hastalığı daha da şiddetlendirir. İltihaplı romatizmalarda iltihap baskılanırken fizik tedavi uygulanmamalıdır.

İltihap geçtikten sonra ve hastalık iltihapsız seyrederken, iltihaplı romatizması olan hastalar da fizik tedaviden fayda görebilir. Hasta fizik tedavi görürken doktorun verdiği ilaçları da düzenli kullanmalıdır.

Romatizma tedavisinde cerrahi tedavi :Romatizmal hastalıklarda gereken durumlarda cerrahi tedavi de uygulanabilir.

Kireçlenme nedeni ile eklem işlevini kaybetmiş ve hasta diğer tedavilerden fayda görmemiş ise ortopedi cerrahisinden yararlanılabilir.

En sık yapılan ortopedik cerrahi kalça ve diz kireçlenmeleri için uygulanan protez ameliyatları dır. Bunun dışında el eklemi iltihaplarında bu eklemleri düzelteme için cerrahi girişimler yapılabilir.

Romatizma tedavisinde kaplıca tedavisi :Termal suları fizik tedavi gibi değerlendirmek gerekir. İltihaplı romatizmalarda kaplıca tedavisi hastalığı daha da şiddetlendirir.

Örneğin, romatoid artrit, lupus, ankilozan sipondilit gibi iltihaplı seyreden romatizmal hastalıklarda kaplıca suları hastalara önerilmez.

Mekanik romatizmal hastalıklarda (kireçlenme, tendon hasarı gibi) kaplıca tedavisinden fayda görülebilir. Bu tedavileri doktor önerisi karar vermek önemlidir.

Romatizması olan hastalar nelere dikkat etmeli?

İltihaplı romatizması olan hastalar mümkün olduğunca dinlenmeli, yemek saatlerine dikkat etmeli, uyku saatlerine dikkat etmelidir. Bu hastaların mümkün olduğunca düzenli bir beslenme ve yaşam tarzı olmalıdır.

Mekanik romatizması olan hastalar mümkün olduğunca düşük kiloda kalıp eklemlerin üzerine binen yük azaltılmalıdır. Bunun yanı sıra iyi uyku, hastanın kendini iyi bakması, stresten uzak durması ve doktor kontrollerini ihmal etmemesi, ilaçlarını düzenli kullanması gibi durumları dikkat etmelidir. Özellikle lupusu olan hastalar güneş ışığına dikkat etmeleri gereklidir.

Romatizmal hastalığı olan kadınlar hamile kalabilir mi?

Romatizmal hastalığı olan kadınlar çok özel durumlar dışında hamile kalabilirler. Başta romatoid artrit olmak üzere birçok romatizmal hastalık hamilelikte yavaşlama gösterebilir. Fakat sistemik lupus eritematozus olarak tanımlanan ve iç organları da tutan romatizmal hastalık ise hamilelik sırasında şiddetini arttırdığı için bu dönemde yakın takip altında tutulmalıdır.

Romatizmal hastalığı olan ve hamile kalmayı düşünen kadınların dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ise ilaç kullanırken hamile kalmamaya çalışmalarıdır. Bu kadınlar hamilelik planı yapmadan en geç 6 ay veya bir yıl önce kadın doğum uzmanının yanı sıra romatoloji bölümü ile de yakın irtibatta olmalıdır.

Romatizma ağrıları soğuk ve nemli havalarda artar mı?

Her türlü kas ve iskelet sistemi ağrıları nemli havalarda artış gösterir. Fakat soğuk ve nemli havalarda sadece romatizma ağrıları değil, daha önce geçirilmiş kazalar nedeni ile burkulma, incinme, çıkık, kırıklar gibi tüm eklem sorunlarında da ağrı oluşur. Ayrıca kireçlenmelerde de soğuk ve nemli havalar ağrıyı arttırır.

Romatizma hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/romatizma-nedir-romatizma-belirtileri/

Her 100 Kişiden Birinde Görülüyor ve Tüm Sistemi Etkiliyor

Romatizma İç Organları Da Etkiliyor

Her 100 kişiden birinde görülen romatoid artrit (RA), toplumda en sık görülen romatizmal hastalıklardan biridir.

Genelde el ve ayak küçük eklemlerini tutabilen kronik, iltihaplı bir romatizmal hastalıktır. Kadınları daha çok etkilemekle beraber ileri yaş grubunda kadın-erkek oranı eşitlenir.

Liv Hospital Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şenol Kobak romatoid artrit hastalığı ile ilgili merak edilenleri anlattı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Romatoid artrit hastalarının en önemli şikayetleri arasında eklem ağrısı ve şişlik, bir saatten fazla süren sabah tutukluğu ve hareket kısıtlılığı yer alır. Bunun yanında, halsizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma gibi semptomlar da görülür.

Hastalık en sık el ve ayak küçük eklemleri tutmakla beraber, diz, dirsek, omuz, kalça, ayak bilek eklemleri yanı sıra boyun omurgasını da etkileyebilir. Fakat unutulmamalıdır ki romatoid artrit eklem tutuluşu sadece buzdağının görünen kısmıdır.

Romatoid artrit sistemik bir hastalıktır

Romatoid artrit bir sistemik hastalık olup hayatı tehdit eden iç organ (akciğer, kalp, göz) tutuluşları yapabilir. Bazı hastalar ise eklem tutuluşu ön planda olmaksızın, iç organ tutuluşunu işaret eden şikayetler ile başvurur.

Kuru öksürük, efor ile gelen nefes darlığı, akciğer tutuluşunu işaret ederken, çarpıntı, göğüs ağrısı gibi şikayetler kalp tutuluşunu düşündürür.

Yine bazı hastalarda, deri altı nodülleri (RA nodülleri) ve/veya RA vaskulitini düşündüren deri döküntüleri ve ülserleri görülebilir.

Romatoid artrit tanısı nasıl konur?

Romatoid artrit tanısında en önemli unsurların arasında hastanın öyküsü ve fizik (sistemik ve lokomotor sistem) muayene bulguları yer alır. Bunun yanı sıra bazı laboratuar, serolojik ve radyolojik tetkikler de tanıda yardımcı olur.

Laboratuar tetkiklerde iltihabı gösteren değerlerde yükseklik saptanır. Radyolojik tetkiklerde ise sıklıkla el ve ayak eklemlerin grafileri ve/veya MR çekilerek, hastalığın yaptığı kemik değişiklikleri, eklem daralması ve hasarı görülebilir.

Romatoid artrit eklem deformasyonu ve sakatlık yapabilen bir hastalıktır.

Özellikle ileri evre ve tedavi almamış hastalarda, eklemlerde deformasyonlar gelişebilir ve hastaların sakatlığına ve hayat kalitesi düşüklüğüne neden olabilir. Romatoid artrit hastalığını başlatan ve tetiği çeken etkenler arasında farklı bakterial ve/veya viral enfeksiyonlar suçlanır. Genetik zemini olan bireylerde hastalığın ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Romatizma Nedir? Belirtileri ve Romatizmaya İyi Gelen Tedaviler

Ülkemizde romatizmal hastalıklar oldukça yaygın olarak görülüyor. Başta eklemler olmak üzere, kaslar, kemikler, eklem bağları ve omurga gibi hareketi sağlayan doku ve organlar hastalıktan etkileniyor.

Romatizmanın, kalp-damar sistemini tutması ise belirti vermeden seyredebildiği için hayatı tehdit edici olabiliyor. Liv Hospital Romatoloji Uzmanı Prof. Dr.

Şenol Kobak romatizma ile ilgili merak edilenleri anlattı.

1) Romatizma nedir?

Kas-iskelet sistemini öncelikle tutan, fakat birçok iç organ tutuluşu da yapabilen, kronik hastalıklardır.

2) Kimler romatizmal hastalıklara yakalanırlar? Belirli bir yaş ve cinsiyet var mıdır?

Romatizmal hastalıklar çocukluk çağında dahil her yaşta görülebilir. Genç yaştaki erkeklerin veya doğurganlık çağında kadınların yanı sıra, yaşlılarda dejeneratif ağırlıklı romatizmal hastalıklar da görülebilir.

3) Genetik bir geçiş söz konusu mudur?

Evet, birçok romatizmal hastalıklarda, genetik geçiş söz konusu olabilir. Bazı genlerin varlığında, hastalığa yatkınlık artmıştır ve hastalık daha ağır seyreder.

4) Hangi şikayetler varsa, romatizmal bir hastalıktan şüphelenmelidir?

Romatizmal hastalıklar, çok geniş ve farklı bulgular ile kendini gösterebilir. Her ne kadar ağrı şikayeti ön planda olsa da, bu buzdağın sadece görünen kısmıdır. Genel olarak, eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlığı ve sabah tutukluğu mevcuttur.

5) Hangi şikayetleri ile hastalar doktora başvururlar?

Ağrı, hastayı doktora getiren en önemli şikayettir. Genç erkeklerde oluşan, sabah tutukluğu ile birlikte olan bel, sırt ve boyun ağrıları varlığında, romatizmal bir hastalık düşünülmelidir.

Genç/orta yaş kadınlarda küçük eklemlerde ağrı, şişlik ve sabah tutukluğu da görülebilir.

Bunun yanı sıra, ağız ve göz kuruluğu, deri döküntüleri, ağız ve genital bölgede aftlar, el veya ayak parmaklarda beyazlaşma, sararma ve morarma, deri sertliği, saç dökülmesi, kas ağrıları ve güçsüzlük, tekrarlayan ateş, karın ve/veya göğüs ağrıları atakları da görülebilir.

6) Romatizmal hastalıklar sadece eklemleri mi tutar? Yoksa iç organları da tutabilir mi?

Hayır, eklem tutuluşu, buzdağının sadece görünen kısmıdır. Evet, hastalar sıklıkla bu şikayetleri ile başvurur. Fakat romatizmal hastalıkları, hayatı tehdit eden iç organ (kalp, akciğer, böbrek, sinir sistemi) tutuluşları da yapabilir.

Efor ile gelişen nefes darlığı ve/veya kuru öksürük, akciğer tutuluşun ilk semptomları olabilir. Göğüs ağrısı ve/veya çarpıntı, KALP tutuluşun bulguları olabilir. İdrarda renk değişikliği, hipertansiyon ve/veya böbrek yetmezliğine kadar varan, böbrek tutuluşu görülebilir.

Yine baş ağrısı, unutkanlık, epilepsi veya el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük, sinir sistemini tutuluşun bazı belirtileridir.

7) Romatizmal hastalıklar sakatlık yapar mı?

En sık görülen romatizmal hastalıkların toplumda görülme oranı 100’de 1’dir. Romatizmal hastalıkları, farklı seyir ve prognoza sahipler. Bu seyri belirleyen faktörlerin içinde, hastalığın tipi, erken tanı ve tedavi yanı sıra, hasta eğitimi ve bilinçlendirilmesi gelir. Bazı romatizmal hastalıklar, sakatlıkla ile sonuçlanabilir.

8) Romatizmal hastalıkların tanısı nasıl konulur?

Erken tanı romatizmal hastalıklarda çok önemlidir. Erken tanı, sakatlıkları ve iç organ tutuluşlarını önleyebilir. Hastalığın tanısında en önemli unsur, hastalıkla ile ilgili iyi bir öykü ve hasta muayenesidir.

Hastanın şikayetleri, öz ve soygeçmişi ile ilgili bulgular, iyi bir muayene ile beraber, doğru tanı için olmazsa olmazlarıdır.

Kan ve idrar tetkikleri yanı sıra, direk grafi, ultrasonografi, bilgisayar tomografi de gerekebilir.

9) Romatizmal hastalıkların tedavisi mümkün mü?

Romatizmal hastalıklar, kronik, enflamatuvar hastalıklardır. Tedavideki amaç sadece hastalığı kontrol altına almak değil, hastaların fonksiyonel durumunu ve yaşam kalitesini de artırmaktır. Son yıllarda gelişen tedavi seçenekleri ile bu hedeflere büyük bir oranda ulaşılır.

Romatizmal hastalıklar ağrı kesici ilaçlarla değil, hastalığın seyrini ve prognozunu değiştiren, temel etkili ilaçlar ile olmalıdır. Hedef sadece ağrıyı değil, hastalığı kontrol altına almak olmalıdır. Son 10 yıldan beri, romatizmal hastalıkların tedavisinde, devrim niteliğinde gelişmeler olmuştur.

Bu hastalıkların oluşmasında görev alan bazı moleküller keşfedilmiş ve bunlara yönelik geliştirilen ilaçlar ile hastalığın kontrol altında tutulması mümkün olmuştur.

10) Kortizon ilacı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kortizon, romatizmal hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. Gerektiği durumlarda, uygun doz ve mutlaka doktor kontrolü altında, güvenle kullanılabilir.

Romatizma Artık Gençleri de Etkiliyor

Kas-iskelet sistemini etkileyen ama aynı zamanda iç organ tutuluşları da yapabilen romatizma bilinenin aksine gençlerde de sık görülüyor.

“Her ne kadar halk arasında romatizma yaşlıları etkileyen etkileyen bir hastalık olarak bilinse de esas olarak iltihabi ve ciddi organ tutuluşları yapabilen romatizmal hastalıklar, gençleri de etkiliyor” diyen Liv Hospital Ulus Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şenol Kobak bilinmeyenleri anlattı.

Ailesel Akdeniz ateşi en sık görülen türü

Çocukluk yaşında sıklıkla görülen romatizmal hastalıklar arasında akut romatizmal ateş, ailesel Akdeniz ateşi, juvenil kronit artrit sayılabilir. Ülkemizde en sık görüleni ailesel Akdeniz ateşidir.

Çocukluk yaşından itibaren başlayan tekrarlayan karın ve göğüs ağrıları, ateş yüksekliği, kas ve eklem ağrıları ile karşımıza çıkabilir. Yine çocuk yaşta eskiden daha sık olarak görülen başka bir hastalık, akut romatizmal ateştir.

Genelde boğaz enfeksiyonunu takiben, eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlığı, ateş yüksekliği, deri döküntüleri, kalp ve beyin tutuluşu bulguları ile seyredebilir.

El, parmak eklemlerinde renk değişikliği olur

Juvenil kronik artrit ise farklı eklem tutuluşları, bazen de bu eklemlerde deformasyon yapabilen bir başka çocukluk romatizmasıdır.

Yine daha çok genç doğurgan yaştaki kadınları etkileyen bir hastalık grubu bağ doku hastalıklarıdır.

Bu hastalıkların en önemli özellikleri el parmak eklemlerde renk değişikliği (Raynaud) ve iç organ tutuluşlarıdır. Romatoid artrit en sık görülenidir ve toplumun yüzde 1’ini etkiler.

Spondil artritler genç erkekleri etkiler

Sistemik lupus eritematoz, öncelikle genç kadınlarda görülür. Genelde küçük el eklemlerinin yanı sıra, akciğer, kalp, böbrek, beyin gibi ciddi organ tutuluşları yapabilir. Spondil artritler genelde genç erkekleri etkiler. Tüm omurga ve sakroiliak eklem yanı sıra, periferik eklem tutuluşu, göz ve bazen de kalp kapak tutuluşlarına sebep olabilir.

Hedefe yönelik ilaçlar kullanılıyor

Romatizmal hastalıkların tanısı, klinik, laboratuar, radyolojik tetkikler sonucunda konulur. Hastadan alacağımız çok iyi bir anamnez (öykü) ve fizik muayene bulguları, hangi tetkikleri isteyeceğimiz konusunda yönlendirici olur.

Hastada bir bağ doku hastalığı düşünüyorsak bir tarama testi olan antinuklear antikor (ana) bakmak gerekir. Yine romatoid artrit düşünüyorsak son yıllarda kullanılan Anti-CCP antikor testi de yardımcı olur. İltihabi romatizmal hastalıkların tedavisinin amacı, hastalığı remisyona sokmaktır. (Hastalıksız bir dönem.

) Son yıllarda kullanılan hedefe yönelik biyolojik ilaçlar ise iltihabi hastalıkların tedavisinde yeni bir çağ açmıştır.

Источник: https://kanalfinans.com/haberler/saglik-ve-yasam/romatizma-nedir-belirtileri-ve-romatizmaya-iyi-gelen-tedaviler

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.