Romatizma nedir?

Romatizma Nedir? Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Romatizma nedir?

Romatizmahastalığı ,belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanları bilgi verdi.

Romatizma Nedir?

Romatizma hemen hemen her yaşta görülen ve savunma mekanizmasında çeşitli bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır.

Toplumda çoğunlukla romatizmaya sıcak ya da soğuk havanın neden olduğu düşünülse de bu yanlış bir kanıdır.

Romatizmakilolu kişilerde daha fazla ağrıya neden olup, eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile kendisini gösterir, tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Romatizmakelime olarak eski Yunan kökenli olup, eklemlerde kötü özellikli iltihaplı sıvı birikmesi anlamına gelir.

Romatizmal hastalıklar genel olarak kronik (süreklilik gösteren) hastalıklardır. Yani bir kişiye romatizmal hastalık tanısı konduğunda, bu kişi bir anlamda hastalıkla yaşamayı öğrenmelidir.

Romatizma sürekli ve düzenli olarak, doktor takibi ve ilaç kullanımını gerektirir.  

Romatizma Belirtileri

Romatizma belirtileriarasında kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, ciltte döküntüler, tırnak değişiklikleri, deri sertliği, gözyaşı azalması, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görmede ani azalma ve kayıp, uzun süreli yüksek ateş, parmaklarda renk solması, solunum sistemi ile ilgili belirtiler (Nefes darlığı, kuru öksürük, kanlı balgam vb.) görülür. Aynı zamanda;

 • sindirim sistemi şikayetleri,
 • böbrek fonksiyonlarında azalma,
 • nörolojik belirtiler (Felç, bilinç değişiklikleri vb.)
 • kalp ve dolaşım sisteminde yaşanan olumsuzluklar (Damarlarda pıhtı oluşumu, nabız kaybı vb.)

da romatizmal hastalıklarının belirtilerindendir. Kendine has belirtileri bulunan ve organ tutulumlarına neden olan romatizmal hastalıkların tedavisi, günümüz koşullarında artık mümkündür. Eklem ve omurga romatizması yaşan kişilerde sıklıkla görülen şikayetler şöyle sıralanabilir;

 • Eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı
 • Sabahları eklemlerinde sertlik olması, daha sonra yavaş yavaş gevşemesi
 • El parmaklarında soğukta beyazlaşma, sararıp solma
 • Cilt altında bezeler
 • Güneşte ciltte aşırı duyarlılık ve yaralar gelişmesi
 • Ellerde veya vücudun herhangi bir yerinde deride sertlik
 • Güçsüzlük, merdiven inip çıkamama, oturup kalkamama ve kaslarında ağrı – özellikle sabahları daha belirgin bel ağrısı ve tutukluk hali – Gözlerinde sık sık iltihaplanma (üveit)

Romatizma Tedavisi

Romatizma tedavisinde son yıllarda yeni ilaçların da kullanımı ile önemli başarılar sağlanmaktadır. Ancak yine de çoğu romatizmal hastalığın tamamen ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Romatizma tedavisi sürekli bir hekim-hasta işbirliği gerektirir.

Zaman zaman hastalığın alevlenebileceği bilinmelidir. Romatizma tedavisinin bazı vakalarda ömür boyu devam edebileceği unutulmamalıdır.

Romatizma tedavisinde amaç, şikayetlerin ortadan kaldırılması, olası ortaya çıkabilecek organ tutulumlarının önlenebilmesi ve hastanın yaşam konforunu en üst düzeyde sürdürmesini sağlamaktır.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde başta romatoloji olmak üzere, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, ortopedi uzmanı ve gerektiğinde diğer uzmanlık dallarının ekip olarak çalışması gerekmektedir.

Romatizma, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalıktır. Bu nedenle romatizma tedavisi belli bir süre değil, ömür boyu sürebilir.

Tedavi sırasında hastalığın şiddetine göre zaman zaman az, zaman zaman çok ilaç kullanmak gerekebilir. Romatizma hastalığını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da kontrol altına alınabilir.

Kontrol altındaki romatizma birden alevlenebileceği için, hiçbir şikayet olmasa da sürekli doktor takibi şarttır.

İltihaplı Romatizma Belirtileri

Romatizma temel olarak iltihaplı romatizma ve iltihaplı olmayan romatizma olmak üzere 2’ye ayrılır.

İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminin bozulması ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu oluşur. Genellikle çok sancılıdır. Hemen hemen tüm organlarda kendisini gösterebilir.

Özellikle iltihaplı romatizma yaşlılara özgü bir hastalık değildir. Bebeklerde bile görülebilir. İltihaplı romatizmanın belirtileri arasında;

 • Ellerde ve ayaklarda şişme
 • His Kaybı
 • İştah kaybı
 • Şişkinlik
 • Deri altında oluşan şişlikler
 • Uykuda düzensizlik

görülmektedir. İltihaplı olmayan romatizma ise eklemlerde aşınma ve incelme ile görülüp kemik çıkıntısına neden olabilir. Genellikle kaza, düşme sonucu ortaya çıkar.

Romatizmal hastalıkları çeşitlerine göre 4’e ayrılır;

 • Yumuşak doku romatizması; Bu romatizma en çok görülen tip olup, en önemlisidir. Selülit, omuz eklemi rahatsızlıkları ve dirseğin sürtünmesi sonucu oluşan rahatsızlıklar bu gruba örnek olabilir. Aynı zamanda kireçlenme, belkemiği romatizması, SLE, gut ve akut eklem romatizması da bu şekilde oluşur.
 • Eklem romatizmaları.
 • İç organ romatizmaları.
 • Bunların bir arada olduğu tipler.

Romatizma Nedenleri

Romatizmal hastalıkların nedenleri genellikle vücutta eklemleri, kasları, kemikleri ve bunları birbirine bağlayan bağları etkileyen ve bu dokularda meydana gelen hasarlardır.

Bu hasarlar eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlamasına ve hatta şekil bozukluklarına yol açabilen rahatsızlıklara neden olur.  Bazı romatizmalar sadece eklemleri değil, bağışıklık sistemini ve iç organları da etkiler.

Romatizmal hastalıkların çoğunun kesin nedeni bilinmese de genetik faktörler, cinsiyet, çevresel faktörler ve yaş faktörleri önemlidir.

Romatizma Ağrısı

Romatizma ağrısı romatizma hastalığına sahip kişilerin en çok yakındıkları konuların başında gelir. Her eklem ağrısı romatizma mıdır? Elbette değil.

Çoğu romatolojik hastalıkta ağrıya ek olarak eklemde şişlik, hareketlerinde kısıtlılık ve özellikle güne başlarken eklemlerinde sertlik hali söz konusudur. Toplumda çoğunlukla romatizma kelimesi ağrıyla eşdeğer şekilde kullanılmaktadır ama bu doğru değildir.

Ağrının romatizmal hastalığın göstergesi olup olmadığı hekim tarafından ayırt edilmelidir.

Soğuk havaromatizma ağrılarını tetikler mi sorusuna ise şöyle yanıt verilebilir; soğuk havalarda ve nem oranının yüksek olduğu hallerde, eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı ve dağılımı değişir. Bu nedenle ağrı ve sızı olması doğaldır. Bu durum sağlıklı bireylerde de görülür, kişisel duyarlılıklar önemlidir. Ancak soğuk hava romatizmaya neden olmaz ve tek başına romatizmayı düşündürmez.

Romatizma İlaçları

Romatizma tedavisinde romatizmanın temel etkili ilaçlarıve yardımcı ilaçlar kullanılır. Romatizma ilaçlarıbağışıklık sistemi üzerine etkilidir. Düzenli hekim takibi, kan testleri takibi gerektirir.

Romatizma tedavisinde kortizon çok sık kullanılan, kimi zaman hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Romatizma ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılıp, doktor kontrolünde bırakılması gerekir.

Romatizma ilaçları hem hap şeklinde hem de iğne şeklinde kullanılabilir. Son yıllarda geliştirilen romatizma ilaçlarıyla romatizma tedavisinde çığır açılmıştır denebilir. Ayrıca egzersiz romatizma hastalıklarına egzersiz de çok iyi gelmektedir.

Hareketleri sınırlanmış eklem ve omurganın esnekliğine kavuşması için, kas ağrılarında spazmın çözülmesi için çok önemlidir.

Romatizma Yaşlılarda Mı Görülür?

Romatizma yaşlılarda görülür kanısı doğru bilinen bir yanlıştır. Çoğu romatizmal hastalık genç yaşlarda başlamaktadır.

Özellikle omurga romatizmaları genç erkekleri etkilerken, eklem romatizmaları doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülür.

Genç erkeklerde ortaya çıkan bel ve kalça ağrıları mekanik sebeplere ve bel fıtığına yorulur, romatizma genellikle düşünülmez. Bu da çok erken yaşlarda omurga hareketlerinin kısıtlanmasına ve kişinin sakat kalmasına neden olmaktadır.

Özellikle bel ağrısından şikayet eden genç yaş erkeklerin mutlaka omurga romatizması yönünden değerlendirilmesi gerekir. İleri yaşlarda özellikle yük taşıyan eklemlerde (diz, kalça, ayak bileği) başlayan ağrıların ve şekil bozukluklarının çoğunlukla nedeni kireçlenmedir.

Çocuklarda Romatizma Olur Mu?

Romatizma her yaşta olduğu gibi çocuklarda da görülür. Çocukluk yaş grubuna özgü romatizma tipleri bulunmaktadır. Eğer erken teşhis edilip tedavi edilmezse, kalıcı sakatlıklara ve gelişme geriliğine neden olabilmektedir.Çocuklarda romatizma konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz makalemizi okuyabilirsiniz.

Romatizma Genetik Midir?

Romatizmal hastalıkların nedenleri arasında genetik yapının önemi büyüktür. Bu durumda ailede romatizmal hastalık olması aynı veya farklı bir romatizmal hastalık için yatkınlık olduğunu düşündürür.

Ama bu hiçbir zaman kesinlik taşımaz, bilenemeyen çevresel koşullara maruz kalınmazsa hastalık ortaya çıkmayabilir. Romatizmal hastalıktan kuşkulanılan kişinin ailesinde de romatizma olması tanıyı kuvvetlendirir.

Ancak ailesinde romatizma olduğu bilinen sağlıklı bir kişide romatizma gelişeceğinin göstergesi değildir.

Hamilelik ve Romatizma

Romatizması olan kadınların hamile kalmasında bir sakınca olmaması romatizmanın tipine göre, iç organlarda harabiyet olup olmamasına göre değişir. Hastalığının o dönemde aktivitesi azalmış ve kontrol altına alınmışsa, uzun süredir hastalık şiddetinde alevlenme olmamışsa ve bazı incelemelerden sonra gebeliğe izin verilebilir. Bu süreçte çok sıkı takip gerekir.

Bazı romatizmal hastalıklar gebelik esnasında alevlenip artış gösterirken, bazıları tamamen sessizleşir. Hekim onayı alınmadan gebe kalınmamalıdır. Tedavide kullanılan bazı ilaçların uzun süren etkilerinin olması nedeniyle ilaç kesildikten sonra da bir süre beklemek gerekmektedir. Bulaşıcılık gibi bir durum söz konusu değildir.

Ama anne kanından bebeğe geçebilen bazı maddeler nedeni ile bazı romatizmal hastalıklarda bebeğin ilk günlerinde olumsuzluklar olabilir, ancak bu geçici bir durumdur. Örneğin; lupuslu gebeden doğan bebek lupuslu doğmaz. Genetik yapıyı taşıyabilir ama ilerleyen yıllarda lupus hastası olup olmayacağı söylenemez.

Kaplıca tedavisi romatizmaya iyi gelir mi?

Genel olarak iltihaplı eklem romatizmalarına kaplıca ve sıcak uygulamalar iyi gelmez. Hatta aktif hastalık esnasında şikayetleri daha da artırabilir. Kireçlenmede ise yararlı olabilir. Kaplıcaya gitmeye karar vermeden önce doktor onayı alınması önemlidir.

Güncellenme Tarihi: 16 Kasım 2016 Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/romatizma-belirtileri/

Romatizma Nedir? Romatizma Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Romatizma nedir?

Romatizma, çok bilinen bir terim olmakla birlikte tek bir hastalık değildir. Romatizma, vücudu taşıyan eklemlerin, kasların hastalıklarına romatizma adı verilir. Romatizmal hastalıklar genellikle kas iskelet sistemini tutan bir hastalık olduğu gibi, diğer organları da tutar. Romatizma sadece ileri yaşlarda değil, çocukluk döneminde de görülür.

Romatizma tanımı içerisinde yaklaşık 200-250 türü olmakla beraber, iki temel romatizma türü vardır. Birincisi iltihaplı romatizmalar denilen grup, diğer bir grup romtizmalar ise mekanik nedenlerden kaynaklanan romatizma türleridir. Romatizmal hastalıklar geçici veya kalıcı (kronik) olarak görülebilirler.

Romatizma türleri

İltihaplı romatizma nedir? : İltihaplı romatizmalar genellikle sabah kalkıldığında ağrı, tutukluk var iken, gün içerisinde hareket ettikçe azalan ağrı ve tutukluk şeklinde şikayetler görülür. İltihaplı romatizmaların nedenleri genellikle genetiktir.

Bunun dışında bazı enfeksiyonlar iltihaplı romatizmalara sebep olur. İltihaplı romatizmaların genelinde de neden tam olarak bilinmemektedir. İltihaplı romatizmalar genç yaşlarda veya çocukluk dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Mekanik romatizma nedir? : Mekanik romatizmalar ise sabahları kalkıldığında iyi seyreder iken, gün içerisinde şikayetlerde artma meydana gelir. Mekanik romatizmalar genellikle fazla kilo ile, aynı eklemi yoğun kullanma ile, aynı eklemi zorlama ile oluşur. Mekanik romatizmalar daha çok ileri yaş hastalarda görülür.

Romatizma nedenleri

Mekanik romatizma neden olur? : Mekanik romatizmaları arttıran en önemli nedenlerden biri kilo fazlalığıdır. Eklemlerin üzerine ne kadar yük biner ise o kadar ağrı artar ve kireçlenmeler oluşur.

İltihaplı romatizma neden olur? : İltihaplı romatizmalara neden olan en önemli faktörler arasında uykusuzluk, aşırı yorulma, verilen ilaçların düzenli kullanılmaması, çocuklukta romatizmal ateş geçirildiğinde eksik tedavi görmedir. Ayrıca lupus denilen romatizmal hastalığı arttıran en önemli etken güneş ışığıdır.

Bunun dışındaki romatizmalara neden olan etkenler ise yaşam tarzına dikkat etmemek, kişinin kendini çok fazla stres altına sokması gibi faktörler romatizmal hastalıkların artmasına yol açar.

Hamilelik özellikle lupus denilen romatizmal hastalığı arttırır. Fakat bazı romatizmal hastalıklarda da (romatoid artrit gibi) hamilelik iyi seyreder.

Menopoz dönemi özellikle osteoporoz denilen kemik erimesi durumunu arttırır.

Romatizma belirtileri

İltihaplı romatizma belirtileri : İltihaplı romatizmanın en önemli belirtileri arasında ağrı, halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi gibi belirtiler ana belirtilerdir. İltihaplı romatizması olan birey günün sonunu getiremez ve öğleden sonraları çok halsiz düşer. Sabah saatlerinde yoğun eklem ağrıları vardır.

Mekanik romatizma belirtileri : Mekanik romatizmal hastalıklar denilen kireçlenme ile baş gösteren romatizmalarda halsizlik, yorgunluk çok rastlanan bir sorun değildir. Bu romatizma türlerinde sabah kalkıldığında çok fazla şikayetler oluşmaz.

Mekanik romatizmalarda eklemler yoruldukça ağrıda artış görülür. Mekanik romatizmalarda nefes alıp vermede güçlük, yan ağrısı, bazı böbrek hastalıklarına bağlı yüksek tansiyon, idrarda yüksek protein gibi belirtiler görülür. Bunun dışında bazı göz sorunları, deri sorunları ortaya çıkabilir.

Romatizma hangi eklemleri etkiler?

Romatizma

Romatizma yaklaşık tüm eklemleri etkiler.

Mekanik romatizmanın etkilediği eklemler : Mekanik romatizma daha çok diz, kalça ve el parmaklarında kendini gösterir.

İltihaplı romatizmanın etkilediği eklemler : İltihaplı romatizmalar daha çok el bileğinde, parmak eklemlerinde, dirsek eklemlerinde, diz eklemlerinde ve ayak bileği eklemlerinde kendini gösterir.Genellikle erişkin genç erkeklerde görülen ve iltihaplı romatizma türü olan ankilozan spondilit bel bölgesini ve kalça bölgesini etkiler.

İltihaplı romatizmalar sadece eklemleri değil, organları da tutabilir. Genellikle genç kadınlarda görülen lupus denilen romatizma türünde beyin, böbrekler, kan yapan organlar ve akciğer zarı tutulumu meydana gelebilir.

Romatizma ile karışan hastalıklar

Özellikle iltihaplı romatizmalar, diğer enfeksiyonel hastalıklar ile karışabilir. Fakat uzman bir romatolog hastayı iyi dinler ve değerlendirir ise diğer benzer hastalıklardan ayırt edilebilir. Ayırt etmekte güçlük çekilen diğer sorunlar ise, yaşlılarda oluşan tümörler ile benzerlik gösterebilir.

Örneğin ankilozan spondilit denilen omurga romatizmasında bağırsak problemleri görülebilir. Herhangi bir göz bulgusu, deri bulguları gibi sorunlarda da romatizmal bir hastalık göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı nörolojik ve sinir sistemini ilgilendiren rahatsızlıklar da da romatizmal bir hastalıktan şüphelenilmelidir.

Romatizma teşhisi

Birçok başka hastalıklarda olduğu gibi, romatizmal hastalıkların tanısında da hastanın öyküsünün iyi alınması ve hastanın iyi bir fizik muayenesi, laboratuvar incelemelerinden daha iyi sonuç verir. Romatizmal hastalıklarda direkt tanı koyduran bir laboratuvar testi çok azdır. Romatizmal hastalıklar genellikle üniversite hastanelerinde ve romatoloji bölümlerinde araştırılır.

Romatizmal hastalıklarda kullanılan laboratuvar testleri akut faz proteinleri, hematolojik testler, biyokimyasal testler, immünolojik testler, mikrobiyolojik testler, histopatolojik testler gibi testler yapılır.

Laboratuvar testlerinin yanı sıra görüntüleme yöntemleri (direkt radyografiler, bilgisayarlı tomografik görüntüleme, manyetik rezonans görüntüleme ve dobler ile damarların incelenmesi gibi) sinir ileti sistemi testleri (elektromiyografi tetkiki) gibi radyolojik yöntemler de romatizmal hastalıkların teşhisinde kullanılan yöntemlerdir.

Romatizma tedavisi

Romatizma tedavisi

Romatizma tedavisinde ilaç tedavisi :Romatizma tedavisi sırasında sadece ağrı değil, diğer romatizmal bulgularda değerlendirilir. Ağrıyı azaltmak için nonsteroid antiinflamatuar denilen ağrı kesici ilaçlar verilir. Fakat bu ilaçlar hastalığın seyrinde çok fazla işe yaramaz. İltihaplı romatizmalarda kortizonlu ilaçlar, antiromatizmal ilaçlar da tedavide kullanılan ilaçlardır.

Romatizma tedavisinde fizik tedavi :Fizik tedavi daha çok iltihaplı olmayan ve mekanik romatizma olarak adlandırılan romatizma tedavisinde uygulanır. Kireçlenme tedavisinde, tendonda oluşan şişlik ve ağrı tedavisinde fizik tedavi gerekebilir.

Buna karşın iltihaplı romatizmalarda ve özellikle iltihabın belirgin olduğu zamanlarda fizik tedavi, hastalığı daha da şiddetlendirir. İltihaplı romatizmalarda iltihap baskılanırken fizik tedavi uygulanmamalıdır.

İltihap geçtikten sonra ve hastalık iltihapsız seyrederken, iltihaplı romatizması olan hastalar da fizik tedaviden fayda görebilir. Hasta fizik tedavi görürken doktorun verdiği ilaçları da düzenli kullanmalıdır.

Romatizma tedavisinde cerrahi tedavi :Romatizmal hastalıklarda gereken durumlarda cerrahi tedavi de uygulanabilir.

Kireçlenme nedeni ile eklem işlevini kaybetmiş ve hasta diğer tedavilerden fayda görmemiş ise ortopedi cerrahisinden yararlanılabilir.

En sık yapılan ortopedik cerrahi kalça ve diz kireçlenmeleri için uygulanan protez ameliyatları dır. Bunun dışında el eklemi iltihaplarında bu eklemleri düzelteme için cerrahi girişimler yapılabilir.

Romatizma tedavisinde kaplıca tedavisi :Termal suları fizik tedavi gibi değerlendirmek gerekir. İltihaplı romatizmalarda kaplıca tedavisi hastalığı daha da şiddetlendirir.

Örneğin, romatoid artrit, lupus, ankilozan sipondilit gibi iltihaplı seyreden romatizmal hastalıklarda kaplıca suları hastalara önerilmez.

Mekanik romatizmal hastalıklarda (kireçlenme, tendon hasarı gibi) kaplıca tedavisinden fayda görülebilir. Bu tedavileri doktor önerisi karar vermek önemlidir.

Romatizması olan hastalar nelere dikkat etmeli?

İltihaplı romatizması olan hastalar mümkün olduğunca dinlenmeli, yemek saatlerine dikkat etmeli, uyku saatlerine dikkat etmelidir. Bu hastaların mümkün olduğunca düzenli bir beslenme ve yaşam tarzı olmalıdır.

Mekanik romatizması olan hastalar mümkün olduğunca düşük kiloda kalıp eklemlerin üzerine binen yük azaltılmalıdır. Bunun yanı sıra iyi uyku, hastanın kendini iyi bakması, stresten uzak durması ve doktor kontrollerini ihmal etmemesi, ilaçlarını düzenli kullanması gibi durumları dikkat etmelidir. Özellikle lupusu olan hastalar güneş ışığına dikkat etmeleri gereklidir.

Romatizmal hastalığı olan kadınlar hamile kalabilir mi?

Romatizmal hastalığı olan kadınlar çok özel durumlar dışında hamile kalabilirler. Başta romatoid artrit olmak üzere birçok romatizmal hastalık hamilelikte yavaşlama gösterebilir. Fakat sistemik lupus eritematozus olarak tanımlanan ve iç organları da tutan romatizmal hastalık ise hamilelik sırasında şiddetini arttırdığı için bu dönemde yakın takip altında tutulmalıdır.

Romatizmal hastalığı olan ve hamile kalmayı düşünen kadınların dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ise ilaç kullanırken hamile kalmamaya çalışmalarıdır. Bu kadınlar hamilelik planı yapmadan en geç 6 ay veya bir yıl önce kadın doğum uzmanının yanı sıra romatoloji bölümü ile de yakın irtibatta olmalıdır.

Romatizma ağrıları soğuk ve nemli havalarda artar mı?

Her türlü kas ve iskelet sistemi ağrıları nemli havalarda artış gösterir. Fakat soğuk ve nemli havalarda sadece romatizma ağrıları değil, daha önce geçirilmiş kazalar nedeni ile burkulma, incinme, çıkık, kırıklar gibi tüm eklem sorunlarında da ağrı oluşur. Ayrıca kireçlenmelerde de soğuk ve nemli havalar ağrıyı arttırır.

Romatizma hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/romatizma-nedir-romatizma-belirtileri/

Romantizm Nedir? Romantizm Ne demek? – Nedir.com

Romatizma nedir?

Hayal ve duyguya geniş ölçüde yer veren bir sanat görüşüdür. Roman, şiir, tiyatro alanlarında olduğu gibi resimde de romantizm akımının etkileri oldu. Romantizm 17. yüzyılda başladı, 19. yüzyılda gelişti. Bu akım o zamana kadar süregelen klasisizme bir tepki olarak doğmuştu. Bunun sonucu olarak da klasik sanatın sıkı kuralları yerine sanata bir bağımsızlık getirdi.

Edebi akımlar genel olarak birbirine tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu tepkinin en belirgin örneklerinden biri romantizmdir. Romantizm, klasisizme bir tepki olarak doğmuştur.18.yüzyılda Fransa topraklarında boy gösteren romantizm, 19.

yüzyılda Avrupa’nın tamamını etkisi altına alarak gelişimini tamamlamıştır. Romantizmin ortaya çıkmasındaki en büyük etken Fransız İhtilali’dir. Söz konusu ihtilal, krallık rejimini yıkarak büyük bir özgürlük ortamı yaratmıştır.

Bu özgürlük ortamının başlangıcı ile büyük bir aydınlanma gerçekleşmiştir.

Oluşan hür ortamın etkileri sanata da yansıyarak romantizm akımı meydana gelmiştir.

Akımın en önemli temsilcisi ve lideri Fransız yazar Victor Hugo, “Cromwell” adlı oyununun önsözünde romantizmin ilkelerini okuyucuya ve edebiyat dünyasına duyurmuştur.

Hugo’nun bu şekilde romantizmin öncüsü olması ve akımın ilkelerini duyurmasının arkasında onun politik yanı da yatmaktadır. Yazarlığın yanı sıra Victor Hugo, devlet adamlığı görevinde de bulunmuştur.

Romantizmin karakteristik özellikleri

• Klasisizme bir tepki olarak ortaya çıkan romantizm, bu alt yapı ile ilkelerini oluşturmuştur. Klasisizm konularını Antik Yunan ve Roma mitolojilerinden alırken romantizm, konularını Hıristiyanlık mucizelerinden almaktadır. Tarihi konulara yer veren akım, kimi zaman da günlük hayata yönelmiştir.

• Klasisizmde hayal, geri plana itilerek aklın öncülüğü esas alınmışken romantizmde duygu, hayal ön plandadır. İnsan ruhuna, hislerine büyük önem veren romantik sanatçılar, aklın duygulara, hayallere engel olduğunu düşünmektedirler.

• Klasisizmdeki sade bir anlatım tarzı romantizmde tamamen terk edilmiştir. Romantik sanatçılar süslü tasvirlere yer vermiştirler. Romantik yapıtlarda ruhsal ve çevresel betimlemeler fazlaca abartılı bir şekilde verilmiştir. Şairane bir anlatıma sahip olan romantik sanatçılar, oldukça kapalı bir tarz ile eserlerini kaleme almıştırlar.

• Klasisizmdeki “Sanat sanat içindir.” anlayışı, romantizmde “Sanat toplum içindir.” fikri ile değiştirilmiştir. Bu anlayış ile romantik sanatçılar eserlerinde kişiliklerini gizlemekten kaçınmamışlarıdır.

İyi- kötü, doğru-yanlış gibi tezatlıklarda romantik yazarlar, iyinin ve doğrunun yanında yer alarak sanatı toplumu değiştirmede bir araç olarak görmüştürler.

Ancak klasisizmde sanat, toplumu olduğu gibi ele almaktadır.

• Klasisizmdeki üç birlik kuralı (olay, yer ve zaman birliği) romantizmde yok sayılmıştır. Tiyatroda romantik sanatçılar, dram türünü geliştirerek büyük bir yenliğe imza atmışlardır.

• Romantik sanatçıların hayale, duyguya ve coşkuya verdikleri önem lirik şiire büyük bir katkı sağlamıştır. Şiirin yanı sıra hikaye, roman, anı, gezi, fıkra deneme gibi türlerde romantik tarzda eserler verilmiştir.

Edebiyatta romantizm akımı

Bütün Avrupa’da görülen romantizme önce Almanya’da rastlanır. Fransız klasik beğenisine karşı bir başkaldırma halinde başlayan eylem (Sturn und Drang: Fırtına ve Hamle) en iyi Goethe’nin eserlerinde izlenebilir.

Fransız Edebiyatı’nın katı kuralcılığına, akılcılığa (rasyonalizm), halktan ve doğadan uzaklığa, ilkçağ eserlerinin klasik yorumuna, ortaçağın küçümsenişine bir tepki olan romantizm; Victor Hugo’nun çevresinde toplanan romantik şairlerin birikimiyle eski beğeninin yerine geçmeye başladı.

1830’larda zafer kazanarak iyice tutundu. Eylemi hazırlayan düşünce gizili, Rousseau’nun ortaya koyduğu ilkelerdir: İnsan iyi, özgür, mutlu yaratıldığı halde toplumca kötü, köle, yoksul duruma düşürülür (“Toplum suçu hazırlar suçlu onu işler”, V. Hugo).

Onun için doğaya dönmeli, onu izlemeli; ahlakı, eğitimi, dini ve siyaseti yeniden düzenlemelidir {Emile). İnsanların toplum içinde yaşamaları, özgürlükle yaptıkları bir sözleşmeye dayanır. Özgürlük ve eşitlik, bırakılmaz haklardır.

Onun için genel irade, yeni toplumun, ulusun egemenliği ana koşuludur (Toplum Sözleşmesi).

Fransız Devrimi, Napolyon savaşlarıyla yön değiştirmiş, beklenen mutluluk umudunu getirmemiştir. Bu durumda sanatçı kendisini toplumuna uzak ve yabancı duymaya başlar.

Onurlu bir yalnızlıkla kalabalıktan kopar, karamsar bir lirizme yönelir, duygulu bir incelikle çabucak kırılarak insanlara düşer, doğanın katıksız değerlerinden yardım umar. “Romantizm, kapitalist-burjuva düzenine, iş yaşamı ve kazancın bayağılığına karşı bir ayaklanma, tutkulu ve çelişmeli bir ayaklanma eylemiydi.

Romantizm, başlangıçta soyluların klasizmine, kural ve ölçülere, soylu biçime, içinden günlük konuların ayıklandığı bir öze karşı bir küçük burjuva ayaklanışıydı.

Folklorun, halk sanatının ülküleştirilmesi, halkı aşağılayıcı koşullara karşı ayaklandırma silahı, romantik bireycilik, insan kişiliğini derebeyliğin köleliğinden kurtarma aracı oldu.

Çeşitli ülkelerde değişik biçimlerde ortaya çıkan Romantizm, Ortaçağ kaynaklarından yararlanmış olmasına karşın, açıkça bir burjuva eylemiydi. Bugün yeni sayılan birçok sorunların tohumlarını da o zamanlar içinde taşıyordu.

Romantiklerin önemli buluşu şuydu: Örnek güzellik ve olgunluk eserleri yalnızca Greko-Latin çağında yaratılmış değildir. Her ulusun, her dönemin kendi türünde üstün eserleri ve anlatım gücü olmuştur.

Onun için ortaçağ da estetik bakımından geri bir dönem değil, kendine özgü bir uygarlık ve sanat dünyasıdır.

Çelişmelere düşen Romantizm (halka inen sadelikle aşırı bireycilik, tutucu eğilimlerle devrimci düşünceler, lirizmle karamsarlık ve alay, dindarlık ve gurur, coşkuyla umutsuzluk) önceleri sağduyu ve kuru mantığa karşı bir tepki iken kendisini yaratan burjuva düzeninin yaşamım güzelleştirmek zorunluğunu yüklendi.

Bu yüzden gücünü kısa sürede yitirdi, bozulmuş değeriyle uzun zaman yürürlükte kaldı. 1860’dan sonra başladığını kabul ettiğimiz Tanzimat Edebiyatı’nda roman-tiyatro-şiir ürünlerinin hemen hepsi romantizmin etkisindedir.

Düşüncelerini Aydınlanma Çağı’ndan alan Namık Kemal, duygusal edebiyatıyla (İntibah, Cezmi, Zavallı Çocuk, Akif Bey, Vatan Yahut Silistre, Gülnihal, Celalettin Harzemşah) bu akımda yer alır. Ahmet Mithat’ın romanları, Recaizade Ekrem’in ürünleri akımın özelliklerini taşır.

Abdülhak Hamit Tarhan, bir yandan tragedyalar {Haile) özentisinde, canlandırdığı kişilerin nitelikleriyle de romantizm etkisindedir. Onun izindeki Samipaşazade Sezai de romantizmin izindedir. Ne var ki bizdeki romantizm uygulamaları, akımın batıdaki düşünce ve felsefe özünü taşımaz.

Toplumdaki sınıflar çatışması hiç konu edilmez, yalnızca batıyı taklit döneminin modası biçimindedir.

Romantizm; düşe, duyarlığa, yabancı ülkeler özgünlüğüne, coşku ve tutkuya önem ve ağırlık verme tutumuyla sürüp gider. Bizde de özellikle tarihsel romanlarla aşk ve serüven ürünleri, yaşantılarının gençlik diliminde kesinlikle romantik olmaya yazgılı bulunan kuşakların isteklerine cevap verir.

Kahramanlık çağıyla nomadizm; göçebelik ruhunu yaşayan kişilerin düşleri düzeyinde özlemlere karşılık olur; insanları kendilerinin de yer alabileceklerini sandıkları düşsel serüvenler içinde oyalar, ayaklarını gerçek yaşamdan keser. Bütün ilk aşklarla ilk serüven atılımları bu ortak duyarlığın izlerini taşır.

Bu anlamda denebilir ki, bir ömür diliminin ruhsal özellikleri yürürlükte kaldıkça romantizmin de modası hiçbir zaman geçmeyecektir.

Mimarlık sanatında romantizm

Romantizm mimarlıkta simgesel ve duygusal yüklemleriyle ülkelere göre çeşitlilik gösterir.

Geçmişteki biçimlerin rağbet gördüğü bu dönemde, İngiltere’de gotik, Fransa’da ise yeni imparatorluğu simgeleyen klasik üslup ağırlık kazandı.

Horace Walpole’un tasarladığı Stawberry Hill Konağı ve James Wyatt’ın Fonthill Manastırı’nın yanı sıra, içlerinde Pugin’in Parlamento Binası da bulunan, pek çok yeni gotik örnek bu dönemde yapıldı.

Ortaçağ mimarlığının merkezlerinden biri olan Almanya’da dinsel ve resmi binaların cephelerinde yeni gotik örnek bu dönemde yapıldı. Ortaçağ mimarlığının merkezlerinden biri olan Almanya’da dinsel ve resmi binaların cephelerinde yeni gotik üsluba ağırlık verildi. Fransa’da Etienne Louis Boullée’nin Sir Isaac Newton’un anısına tasarladığı proje romantik mimarlığının örnekleri arasındadır.

Resim sanatında romantizm

Romantizm, resimde figüratif ve manzara resimleri olarak başlıca iki grupta ele alınır. 18.

yüzyılın sonlarında İngiliz şair ve ressamı William Blake’in Büyük Kırmızı Ejderha ve Güneşi Giymiş Kadın adlı eseri romantizmin ilk örneklerinden sayılır.

Öte yandan John Constable ve William Turner (Esir Gemi, 1840) resimleriyle ortaya çıkarlar. Ortaçağın yücelik kavramının keşfedilmesiyle birlikte yeni bir edebiyat türü olan tarihsel romanın romantik resimle bağlantısı vardır.

Bahçe düzenlemesine de yansıyan yıkıntı görünümlerinin yanı sıra doğunun mistik anlayışı da sulu boya resmin gelişimini sağladı. Fransız ressamları Napolyon döneminde romantik temaları işlediler.

David’in yanı sıra Girodet-Trioson’un Atala’nın Cenaze Töreni (Louvre Müzesi, Paris), Ingres’in Ossian’ın Uykusu dikkati çeker.

Fransız romantik ustalarının en önemlisi, eserlerinde ölüm, giz ve doğu mistisizmi konulan ve Rubens’i andıran barok kökenli diyagonal kompozisyon anlayışıyla ünlü Eugene Delacroix’dir.

Barbizon Okulu ise Fontainbleau’da doğalcı bir eğilim gösterir. Almanya’da Caspar David Friedrich Karın Altındaki Mezar (1810) ve Otto Runge’nin resimlerinde mistik bir doğalcılık gözlenir. Gotik ve ortaçağ sanatına duyulan tutku ve mistisizm Almanya’da “nazarenler” grubunu etkiledi. ABD’de Thomas Cole gibi sanatçılar duygusal betimlemelerle doğayı ve vahşi yerlileri eserlerine yansıtırlar.

Heykel sanatında romantizm

Romantizm heykelde anlatımdaki güçlü öğeler ve duygusal ağırlığıyla ön plana çıkar. François Rude’un zarif kabartması La Marsellaise ve Antoine Louis Barye’in vahşi hayvan figürlerini içeren eserleri romantik heykel anlayışını yansıtır. 19. yüzyılın sonlarına doğru Auguste Rodin’in romantik öğeleri teknik ustalıkla birleşerek modern heykelciliğe yol açtı.

Sözlükte “romantizm” ne demek?

1. Xviii. yüzyıl sonunda başlayan, duygu, coşku ve imgeye aşırı yer veren sanat akımı, coşumculuk.
2. Duygusal eğilim.
3. Romantik ortam ya da durum.

Cümle içinde kullanımı

Victor Hugo'yu seviyordum; bu merhaledeki düşünüşüme epeyi uygun olduğu için onun şiirini anlamakla, romantizme kolay bir kapıdan girmiş oldum.
– Y. K. Beyatlı

Romantizm kelimesinin ingilizcesi

n. romanticism, romance
Köken: Fransızca

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: //www.nedir.com/romantizm

Romatizma Nedir?

Romatizma nedir?

Romatizma çeşitli koşulları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Romatizmal hastalıklarla ilgili çok daha spesifik tanımlamalar mevcuttur. Romatizmal hastalıklar nedenine, belirtilerine, seyrine ve tedavisine bağlı olarak gruplandırılmaktadır. Romatizma koşulları kas ve eklemlerde iltihaba neden olmaktadır. Özellikle, kıkırdak ve kemik hasarına yol açabilmektedir.

Sonuç çoğunlukla eklemlerde ve çevre bölgeler meydana gelen ağrı, şişme ve yanmadır. Romatizma belirtileri bazen günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilmektedir. Romatizmadan muzdarip olan kişilerin çoğu belirtilerin şiddetli olduğu zamanlarda hareketlilik konusunda sıkıntılar yaşamaktadır.

Romatizma türüne bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri, belirtilerin hafifletilmesini sağlayarak hastaların günlük hayata daha çok adapte olmasına yardımcı olabilmektedir. (1)

En sık yaşanan romatizma türleri şunlardır:

 • Romatoid artrit
 • Osteoartrit
 • Ateşli romatizma
 • Çocukluk Dönemi İltihaplı Eklem Romatizması (Juvenil Romatoid Artrit)
 • Romatizmal kalp hastalığı
 • Gut
 • Ankilozan spondilit
 • Fibromiyalji
 • Lupus (2)

Romatizma Belirtileri

Romatizma başlangıcı ve sonrasının en ortak belirtisi eklem ağrısıdır. Bütün romatizmalı hastalıkların en belirgin özelliği vücutta meydana gelen iltihaplanmadır.

Romatizma nasıl anlaşılır? Ortak romatizma belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Sertlik, özellikle sabahları
 • Şişme
 • Sıcaklık ve kızarıklık
 • Hassaslık
 • Eklemi normal kullanmada zorluk yaşama

Romatizmal hastalıklar, aşağıdakiler gibi çok çeşitli belirtilere de yol açabilmektedir:

 • Yorgunluk
 • Göz enflamasyonu veya enfeksiyonları
 • Döküntüler ve kaşıntılar
 • Boyun, omurga veya sırt ağrısı
 • Derin bir nefes alma zorluğu
 • Kas ağrısı (3)

Romatizma Belirtileri detayı için bakınız

Romatizma Nedenleri

Romatizma neden olur? Romatizma, bir takım farklı etkenlerden kaynaklanmaktadır ve nedeni romatizmal hastalığın türüne bağlı olarak değişmektedir. Bazı romatizmal hastalıklar yaşla veya eklemlerin tekrar tekrar kullanımı nedeniyle meydana gelen aşınmalar sonucu oluşmaktadır.

Diğer vakalarda, romatizma, vücudun inflamatuar belirtilerle reaksiyona girmesine neden olan otoimmün rahatsızlığın bir sonucu olabilmektedir. Genetik ve çevresel faktörler, romatizmal hastalıkların çoğunda en sık rastlanan tetikleyicidir.

Diğer yandan, pek çok risk faktörü romatizmal hastalıklarının gelişimine yol açabilmektedir. En önemli risk faktörlerinden bazıları şunlardır:

 • Sigara içmek
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Besin yetersizliği
 • Düzenli egzersiz eksikliği
 • Genetik yatkınlık
 • Tekrarlayan hareketlerin yapıldığı meslekler
 • Spor yaralanmaları
 • Yaşlılık (4)

Daha fazla Romatizma Nedenleri için

Romatizma Tedavisi

Romatizma nasıl geçer? Romatizma tipleri ve nedenleri arasında pek çok farklılık olmasına rağmen, tüm romatizmal hastalıklar, durum mümkün olduğunca erken teşhis edildiğinde tedavisi çok daha etkili olmaktadır.

Romatizmal hastalıklar için tedavi seçenekleri arasında, iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçların kullanılması bulunmaktadır. Steroidal olan ilaçlar ise belirtilerin devam etmesi durumunda kullanılabilmektedir.

Hareket becerisini korumak için düzenli ve hafif egzersiz de yapılabilmektedir. Ayrıca aşırı kilonun verilmesi, sigaranın bırakılması, alkol tüketiminin sınırlandırılması ve dengeli beslenilmesi tedaviye yardımcı olmaktadır. (5)

Uygulanan tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda romatizma ameliyat düşünülebilmektedir. Ancak, cerrahi müdehale bütün romatizmal hastalıklar için uygun olmayabilmektedir. (6)

Romatizma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatizma türleri, romatolog olarak bilinen uzman doktorlar tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir. (7)

Romatizma Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Romatizma Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal: Romatoid artrit belirtileri ile mücadeleye yardımcı olması için zerdeçaldan faydalanabilirsiniz. Zerdeçalın için bulunan ve aktif madde olan kurkumin, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlardan daha iyi çalışan antiinflamatuar ve antiartritik özellikler içermektedir. (8)

Sarımsak: Güçlü antienflamatuar özelliklerinden dolayı sarımsak, romatoid artrit tedavisine yardımcı olabilmektedir.

Sarımsak, ağrı ve şişmeyi azaltmada etkili olan sitokinler olarak bilinen pro-inflamatuar maddelerin üretimini engellemektedir.

Ayrıca, eklem hasarına neden olabilecek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini tehdit eden serbest radikaller ile de mücadele etmektedir. (9)

Zencefil: Zencefil, uzun yıllar boyunca romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Gingerol isimli bir bileşimi içeren zencefil, ağrı, inflamasyon ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan doğal antiinflamatuar özellikler sunmaktadır. (10)

Tarçın: Romatoid artrit belirtilerini hafifleten tarçın, hem iyileştirici hem de antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, ağrıları hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir.  (11)

Karabiber: Karabiber, romatoid artrit durumunda yaşanan ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. İçerdiği kapsaisin isimli madde, romatoid artriti hafifletmede çok derece etkilidir. Kapsaisin çoğunlukla antiinflamatuar ilaçlarla ilişkili kremlerin ve losyonların yapımında kullanılmaktadır. (12)

Çemen otu: Çemen çekirdekleri, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve dolayısıyla ağrı ve şişmeyi yönetmeye yardımcı olur. Tohumlar sağlıklı kemikler ve dokular için gerekli vitaminler ve kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineralleri içerir. (13)

Yeşil çay: Yeşil çay, osteoartrit’ in belirtilerini kontrol etmenin yanı sıra önlemeye de yardımcı olur. Eklem ağrısı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. (14)

Soğan: Soğanlar vücudun bağışıklığını uyaran fotokimyasallar ve antiinflamatuar özelliklerle doludur. Aynı zamanda, her türlü ağrıyı azaltmak için çalışan kükürt (sülfür) bileşikleri içermektedir. (15)

Limon: Gut ağrısından kurtulmak için vücudun alkalileştirilmesi ve kan akışı içindeki ürik asidin nötrleştirilmesi esastır. Bu taze limon suyu ve karbonat ile kolayca yapılabilir.

Kiraz: Antioksidan özelliklerinden dolayı gut tedavisinde çok yardımcı olabilmektedir. Kiraz, aynı zamanda iltihaplanmayı azaltabilen ve gut ataklarını en aza indirebilen antosiyaninleri de içermektedir. (16)

Muz: Muz, gut tedavisinde çok etkilidir. Muz bulunan yüksek potasyum içeriği, ürik asit kristallerinin, idrara yoluyla vücuttan atılması için sıvı haline dönüştürülmesine yardımcı olacaktır. Muz ayrıca şişlik ve ağrıların tedavisinde de çok etkilidir.

Elma: Uzmanlar her yemekten sonra bir elma yemeyi önermektedir. Elmalarda bulunan malik asit vücuttaki ürik asidi nötralize etmeye yardımcı olur ve böylece gut ağrısı ve iltihaplanmayı hafifletir. (17)

Fesleğen: Fesleğen, stresi azaltan, refah hissini arttıran, organ işlevini düzenleyen ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olan adaptojenik bir bitkidir. Ayrıca, antioksidan ve antienflamatuar faydalar da sunmaktadır. (18)

Keten tohumu: Keten tohumu yağı, omega-3 yağ asitleri için mükemmel bir kaynaktır. Omega-3 yağ asitleri hafızayı güçlendirmek ve uygun beyin fonksiyonları için faydalı en iyi besin olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan, lupus döküntüsü tedavisinde de oldukça etkili olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve iltihaplanmayı azaltmaktadır. (19)

Romatizma Evde Tedavi Yöntemleri

Kompres: Sıcak ve soğuk kompresler, romatizmal hastalıklarına belirtileriyle baş etmeye yardımcı olabilmektedir. Sıcak kompres, ağrılı kasları ve eklemleri rahatlatırken, soğuk kompres ağrıyı azaltırken eklemdeki şişme ve iltihaplanmayı da hafifletmektedir.

 • Sıcak kompres için sıcak su torbasını bir havluyla sarın.
 • Soğuk kompres için biraz buz küplerini ince bir havluyla sarın.
 • Etkilenen bölgeye yaklaşık 3 dakika sıcak kompres yerleştirin.
 • Sıcak kompresi alın ve hemen soğuk kompres yaklaşık 1 dakika kadar koyun.

Bu iki yöntemi ayrı ayrı da kullanabilirsiniz. Etkilenen bölge kırmızı, sıcak ve tahriş olmuşsa sıcak kompreslerden kaçının. Dolaşım sorunlarınız varsa da soğuk kompresi kullanmayın. (20)

Elma sirkesi: Elma sirkesi, romatizmal hastalıkların belirtilerini rahatlamaya yardımcı olabilmektedir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi minerallerden açısından zengin olan elma sirkesi, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmada oldukça etkilidir.

 • 1 çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ve 1 çay kaşığı balı, 1/2 fincan ılık suya ekleyin. Bunu günde bir kez için.

Etkilenen bölgeye elma sirkesi de uygulayabilirsiniz. Ardından, etkilenen bölgeye sıcak hint yağıyla masaj yapın. Son olarak, alanı pamuklu bir bezle sarın ve plastik ile örtün. Bunu yatmadan önce her gün uygulayabilirsiniz. (21)

Epsom tuzu: Epsom tuzu, özellikle romatoid artrit durumunda yaşanan ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir. İyi bir magnezyum kaynağı olan Epsom tuzu vücudun pH seviyelerini düzenlemektedir. Bu da, eklemlerdeki sertlik, iltihaplanma ve ağrıyı azaltmayı sağlamaktadır.

 • Bir bardak ılık suya 2 bardak Epsom tuzu ilave edin.
 • Bu sıcak banyoda 30 dakika boyunca bekleyin.
 • Bunu her hafta en fazla 3 kez yapabilirsiniz. (22)

Vitamin D: D3 vitamininin düşük seviyeleri, romatoid artrit, multipl skleroz ve lupus da dâhil otoimmün hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, vücuttaki sağlıklı vitamin D seviyelerinin bağışıklık sistemine etki ederek, lupus tedavisinde faydalı olacağı düşünülmektedir.

 • Tahıl, somon ve diğer yağlı balıklar, peynir, yumurta sarısı, mantar ve tofu, vitamin D açısından zengin olan gıdalardır. Doktorunuza danıştıktan sonra D3 vitamin takviyeleri de alabilirsiniz. (23)

Источник: //www.acil.net/romatizma-nedir/

Romatizma Nedir ve Neden Olur?

Romatizma nedir?

Romatizma nedir, hangi etkenlerle ortaya çıkar, romatizma neden olur, vücutta etkilediği bölgeler hangileridir? Romatizma en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Genellikle soğuk ve nemli havalarda ortaya çıkan bir rahatsızlık gibi görülse de romatizma nedenleri oldukça çeşitlidir. 

Her yaştan insanda çeşitli sebeplerle romatizma hastalığı ortaya çıkabilir. Romatizma nedenleri farklı olmak üzere, ağrı, şişlik, kızarıklık, kaslarda güçsüzlük, tutulma, deride sertlik, yüksek ateş gibi çeşitli romatizma belirtileri görülebilir.

romatizma nedir, neden olur

Her ne kadar romatizma denildiğinde tek bir hastalık olarak düşünülse de aslında vücudun farklı yerlerinde farklı sebep ve belirtilerle ortaya çıkan çok sayıda romatizmal hastalık bulunmaktadır.

Romatizmal hastalıklardan bazıları eklem iltihaplanması(artrit), lupus, kemik erimesi(osteoporoz), lupus, gut hastalığı, kireçlenme, bursit ve karpal tünel sendromudur.

Özellikle iltihaplı romatizma eğer tedavi edilmezse eklem ve organlara oldukça fazla zarar verebilir. Vakit kaybetmeden hastalığa uygun tedaviyi almak için doktora başvurulmalıdır.

Romatizma nedir?

Romatizma nedir, genel olarak vücudun hareket etmesinden sorumlu iskelet ve kas sisteminde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlamasına yol açan ve pek çok farklı türü bulunan bir hastalıktır. Romatizma aynı zamanda iç organlar üzerinde de çeşitli rahatsızlıklara yol açar.

Romatizma vücudun farklı kısımlarında farklı şekillerde ortaya çıkabilir. İltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olarak ikiye ayrılır.

Halk arasında romatizma neden olur konusunda yaygın bir inanış vardır. Çoğu kişi romatizmanın soğuk ya da sıcak havaların etkisiyle ortaya çıktığına inanır. Ancak bu doğru değildir. Romatizmanın havanın sıcak, soğuk ya da yağmurlu olmasıyla bir alakası yoktur.

Romatizma hemen her yaştaki insanda ortaya çıkabilir. Eklemlerde iltihaplı sıvı birikmesine bağlı olarak ağrı ve şişlik görülmesi romatizma belirtileri arasındadır. Romatizma ağrısı aşırı kilolu kişilerde daha şiddetli hissedilebilir. Bununla birlikte romatizma hastalığını, sadece eklemlerle kısıtlamak doğru olmaz.

Romatizmal hastalıklar çok çeşitlidir ve vücudun değişik yerlerinde farklı belirtilerler ortaya çıkabilir. Bu yüzden romatizma belirtileri de çok geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Romatizma belirtilerinden bazıları:

 • Kaslarda güç kaybı
 • Kas ağrısı
 • Deri sertliği
 • Gözlerde kızarıklık ve görme kaybı
 • Yüksek ateş
 • Eklemlerde ağrı, şişlik ya da kızarıklık

Romatizma neden olur?

Romatizma eklemlerle birlikte, kaslar, kemikler ve bunların arasındaki dokularda oluşan şişlikler, kızarıklıklar ve ağrılardır.

Eklem iltihaplanması(artrit), lupus, kemik erimesi(osteoporoz) ve kireçlenme romatizmal hastalıklar arasındadır. Çoğu romatizmal hastalığın halen çok kesinleşmiş sebepleri bulunamamıştır. Romatizma nedenleri genetik faktörlere, çevresel etkenlere, kişinin yaşına ya da cinsiyetine bağlı olabilir.

Romatizma neden olur, çevresel etkenler arasında belirli eklemlerin spor yapma, çalışma, bilgisayar kullanımı gibi sebeplerle aşırı kullanımı, sigara içmek, alkol tüketmek ve aşırı kilolu olmak gibi sebepler bulunur.

İltihaplı romatizma nedir, genellikle el ve ayakları, küçük eklem kemiklerini hedef alan kronik iltihaplı bir rahatsızlıktır. İltihaplı romatizma kemik ve eklemlerde şişlik ve ağrıyla birlikte kemik erimesi ve eklem yıpranması gibi durumlara yol açar.

İltihaplı romatizma bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bir bozukluk sonucu oluşur. Bağışıklık sistemi bozularak vücudun dokularına saldırır.

İltihaplı romatizma aynı zamanda gözler, deri, akciğerler ve damarlar gibi çeşitli organ ve dokularda da hasara yol açar. Beraberinde iştah kaybı ve uyku problemleri de ortaya çıkabilir. Özellikle sabah saatlerinde el, ayak, kol ya da bacak bölgelerinde tutulmalar yaşanır. Gün içinde bu tutulmalar gevşeyerek açılır.

Özetleyecek olursak romatizma neden olur:

 • Romatizma nedenleri günümüzde halen kesin olarak tam tespit edilememektedir. Ancak akut eklem romatizması gibi bazı romatizma türlerinin sebebi çeşitli mikroplardır.
 • Romatizma nedenleri genetik faktörlere bağlı olabilir. Ayrıca kişinin yaşına, cinsiyetine de bağlı olabilir.
 • Geçirilen bazı kazalar sonucu yaşanan travmalar ve zedelenmeler de romatizma nedenleri arasındadır.
 • Farklı romatizma türleri belirli yaşlarda daha sık ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kadınlarda romatizma hastalığı görülme oranı daha fazladır.
 • Spor yapma, cep telefonu, bilgisayar kullanma ya da başka çeşitli sebeplerle belirli eklemlerin aşırı kullanımı sonucu romatizma ortaya çıkabilir.
 • Tüm bunlara ek olarak aşırı kilolu olmak, sigara içmek ve alkol kullanmak da romatizma nedenleri arasında yer alır.

Eklem ağrısı halsizlik neden olur?

Romatizma hastalığı oluşmasında, genetik faktörler ya da eklemlerin yıpranması gibi değiştiremeyeceğimiz sebeplerin yanı sıra elimizde olan sebepler de bulunmaktadır.

Aşırı kilolu olmak pek çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi romatizma nedenleri arasında da yer alır. İdeal kiloyu korumak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak romatizmadan korunmaya yardımcı olur.

Romatizma tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterir. 100’den fazla romatizmal hastalık bulunmaktadır ve bu hastalıklar vücudun farklı bölgelerinde etki göstermektedir. Romatizma tedavisinde en önemlisi hastalığın erken teşhis edilmesidir.

Erken teşhis ile romatizmanın eklem ve organlara vereceği zarar en aza indirilebilir. Romatizmanın vücutta etki ettiği bölgeye göre hangi romatizmal hastalık olduğu tespit edilerek vakit kaybetmeden tedaviye başlanabilir.

İlaç tedavisi ile birlikte kas gevşetici ya da çeşitli vitaminler doktorun tavsiyelerine uyarak kullanılabilir.

Bazı durumlarda özellikle hareket etme zorluğu olan kişilerde ameliyat da bir seçenektir. Ayrıca fizik tedavi ile kaslar güçlendirilerek ve eklemlerdeki bozukluk düzeltilerek ağrı gibi zorlayıcı romatizma belirtileri hafifletilebilir.

Источник: //blog.saglikliyasagenckal.com/romatizma-nedir-ve-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..