Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut Romatizmal Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Romatizmal ateş kişilerde strep boğazı ya da boğaz kızarık ateş gibi streptokok enfeksiyon kapılması sonucunda meydana gelen komplikasyonlardan bir tanesi olarak gelişmekte olan bir enflamatuar reaksiyon olmaktadır. Mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği zamanlarda kişilerin ameliyat olması söz konusu olacaktır.

Genellikle 5 ile 15 yaş arasında görülmektedir.

Romatizmal ateş bir hastalığın komplikasyonu olarak gelişmekte olan ve kişilerin enfeksiyon tedavisi görmesi gerekmekte olan strep boğaz ağrısı ya da kızarık ateş görülmekte olan kişilerin streptokok adı verilen enfeksiyon kapmaları sonucunda ortaya çıkmakta olan bir rahatsızlık olmaktadır. Mutlaka Tedavi edilmesi gereken, çok ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir.

İçindekiler

 • Kriterleri
 • Belirtileri
 • Tedavi
 • Komplikasyonları
 • Kaynaklar

Kriterleri

Romatizmal Ateş

Romatizmal ateş strep boğaz enfeksiyonundan sonra sıklıkla gelişmekte olan otoimmun bir hastalık olmaktadır. Bazı insanları etkilediği gibi bazı insanları ise etkilememesi ile bilinmektedir. Romatizmal ateş yeni olduğunda mutlaka kişinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin ameliyat olması söz konusu olacaktır.

Bu rahatsızlık aynı zamanda kişilerin eklemlerini, kalbini, derisini ve de sinir sistemini de yakından ilgilendiren bir rahatsızlık olmaktadır. Kalp ve kalp kapaklarına zarar verebilir. Sıklıkla çocukları etkilediği görülmekte olsa da bazı yetişkinlerinde yaşamakta olduğu bir sorun olmaktadır. Birkaç eklem üzerinde artrit görülmektedir. Kişilerde kalp iltihabı olarak meydana çıkabilir.

Ateş ve cilt üzerinde her zaman döküntü olacaktır. Ayrıca bazı kişilerin cilt altında nodüllerin olmasına da neden olur. Kişilerde eklem ağrısı ve EKG çekildiği zamanlarda değişiklikler meydana gelecektir. Çevresel koşullar kriterler içerisinde çok önemli bir rol oynadığı gibi kişinin genetik olarak da bu hastalıktan etkilenecek olduğu bilinmektedir.

Özellikle de aşırı kalabalıklarda yaşamakta olan kişiler strep bakterilerini alırlar. 

Belirtileri

Romatizmal ateş yaşamakta olan bir kişinin strep mikrobunu alması sonucunda meydana gelecektir. Strep boğazına neden olan bakterilere karşı bir tepki olarak ortaya çıkacaktır. Bu durum kişilerde ya da çocuklarda tanı konulması ve kişilerde bir an önce tedavinin yapılması gereken hastalıkların başında gelmektedir.

Kişilerde erken tanı konulduğu zamanlarda romatizmal ateş dönüşmesi önlenecektir. Belirtileri ise sıklıkla boğaz ağrısı olarak başlamaktadır. Kişilerin her zaman için boğazından tutan bu hastalık boğaz ağrısı dışında da birçok belirtisi olacaktır. Sıklıkla romaitzmal hastalık yaşamakta olan kişilerde ilk önceleri az olan giderek artan baş ağrıları görülmektedir.

Kişilerin baş ağrısı dayanılmayacak şiddetlere varabilir. Boğaz ağrısı yaşadığı gibi aynı zamanda da yutma sorunu da kişilerde olacaktır. Bu nedenle de yemek yeme konusunda çekingenlik baş gösterecektir. Lenf düğümlerinde şişme sıklıkla görülmekte olan bir sorun olmaktadır. Mide bulantısı sıklıkla yaşayacak olduğu gibi kişilerde kusma da görülür.

Kırmızı bir şekilde deri döküntüleri de sıklıkla yaşaması söz konusu olacaktır. Bademciklerinde şişme meydana gelecektir. Kişilerde bunun yanı sıra karın ağrısı da sıklıkla görülmektedir. Bu belirtiler genellikle 2 ile 4 hafta arasında çıkmaktadır. Bazı kişilerde başka belirtilerde görülmektedir. Az da olsa kişiler kendisini hastalık nedeniyle çok yorgun hissedecektir.

Hızlı kalp atış hızının olmasına neden olur. Hareket yeteneğinde azalma olacaktır. Eklem ağrısı yaşayacak ve eklemlerinde şişme görülür. Yüksek ateş olacaktır. 

Tedavi

Tedavi her zaman için bakterilerin insan vücudundan yok olması amacıyla yapılmaktadır. Doktor tarafından belirtiler incelendikten sonra tanı konulacaktır. Bunun için kişilere bir takım testler istemesi söz konusu olacaktır. EKG çekilerek kalp ritminin düzenli olup olmadığına kontrol edilir.

Ve bir takım kan testlerin de istenmesi sonucunda tanı tam olarak konulacaktır.Belirtileri her zaman için azaltmayı ve kişilerde var olan hastalık neticesinde inflamasyonu kontrol etmek amacıyla kişilerde romatizmal hastalığın tekrarını yok etmek amacıyla kişilere tedavi uygulanacaktır.

Güçlü antibiyotikler her zaman için strep bakterilerini yok etmek amacıyla penisilin tarzında olan antibiyotikler kişilere reçete edilmelidir. Bu sayede tekrarlanma riskini de ortadan kaldıracaktır. Tekrarlama riski her zaman için bulunmaktadır.

Bu nedenle de kişilerde 5 ile 10 yıl arasında tedavisi sürmektedir. Kalbin inflamasyonunu önlemek amacıyla ömür boyu kullanacak olduğu ilaçlar olabilir. Anti inflamatuar özelliğine ait olan ilaçlar kişilerde ağrıyı dindirecek olduğu gibi aynı zamanda da ateşin azalmasını sağlayacaktır.

Hasta eğer ki kullanmakta olduğu ilaçlara yanıt vermediği zamanlarda ona kortikosteroidler verilmesi söz konusu olacaktır. 

Komplikasyonları

Romatizmal ateşin belirtileri bazı kişilerde aylarca devam edecektir. Hatta daha da uzun süre devam ettiği kişiler bulunmaktadır. Valf daralacak olduğu için kişilerde kan akışında düşme meydana gelecektir. Kan akışının yanlış yöne doğru kayması söz konusu olur.

İltihaplanma sonucunda kalp kaslarının zayıfladığı da görülmektedir. Kişilerde kalp kan pompalamaması nedeniyle kişilerde kalp yetmezliği meydana gelecektir. Bu rahatsızlık her zaman için kalbi çok derinden etkilemektedir.

Bu nedenle de kalp üst kapakçıklarında her zaman için atriyum meydana gelecektir. Kalpteki alt bölümde anormal bir kalp ritminin olması da söz konusu olacaktır. Bu nedenle de bu kalp ritminin meydana gelmesi sebebi ile kişi felç hastalığını bile yaşayacaktır.

Gelişmiş ülkelerde çok nadir olarak görülmektedir. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/akut-romatizmal-ates.html

Romatizma Nedir ? Testi Nasıl Yapılır ? Belirtileri Ve Tedavileri Nelerdir ?

Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk dilinde, kaslar ve eklemlerdeki her türlü ağrıya romatizma denir. Oysa tıpta, romatizma diye belli bir hastalık yoktur, “Romatizmal hastalıklar” denen bir grup hastalık vardır. Bunlarda yaklaşık 100 kadardır.

Romatizmal hastalıklar, öncelikle eklem ve kaslarda olmak üzere vücudun her dokusunda ve organında yerleşebilirler.

Oluş nedenleri, belirtileri ve gelişimleri çok çeşitli olan bu hastalıklar, bugüne dek bir başlık altında toplanamadığı gibi, herkesçe kabul edilebilen bir sınıflandırma da yapılamamıştır.

Romatizma, yeryüzünün en yaygın hastalık grubunu oluşturmaktadır. Romatizmal hastalıklar, bazen yaşam boyu sürerek, kişinin iş ve günlük yaşamını etkileyebilmeleri yönünden tıbbi, sosyal ve ekonomik problemler oluştururlar. Romatizmal hastalikların büyük bir bölümünü kapsayan kireçlenmelerde, hastanın kendi alacağı önlemler en az ilaç tedavisi kadar, hatta ondan da önemlidir.

En fazla işgücü kaybına neden olan romatizmal hastalıklar için günlük yaşamlarındaki davranışlar, yapacakları egzersizler çok önemlidir. Romatizma hareket sistemi hastalığıdır. En önemli yıkımları da eklemlerle kaslarda yapar.

Ancak, dizin bükülmemesi, belin eğilmemesi ve başn sağa sola dönmemesi, her zaman hastalığın kaçınılmaz sonucu değildir.Hastalığın başlangıcında, ağrının az olduğu dönemlerde ağrıyacak diye eklemleri hareket ettirmekten, beli bükmekten kaçınmak doğru değildir.

Açıya alınan eklemlerde olduğu gibi, bu durum hareketleri sınırlandırır.

Hareket ve egzersiz, eklemi oluşturan kemiklerin, kıkırdakların, kasların ve bağlarını kan dolaşımını arttırarak daha iyi beslenmelerini, kendi kendilerini yenileyebilmelerini, esnekliklerini koruyabilmelerini sağlar. Ağrı kesici ilaçlar, egzersizlerinizi yapmayı kolaylaştırır.

Metabolizma hastalığı olan Gut   dışındaki romatizmal hastalıklarda özel bir  diyete gerek yoktur. Yalnız Romatoid artritte süt ve süt ürünleriyle çig sebze ve meyvelerin hastalığın gidişini  olumlu etkilediği ileri sürülmektedir. Eklemlerle omurgayı fazla kilolar  zorlar.

Dizinde, belinde ve kalçasında kireçlenmesi olan şişman bir hastanın  kilo vermesi gerekir. Romatizmal hastalar, genelde az hareket ettikleri, kas ve eklemlerinin kan dolaşımı yetersiz olduğu için çok üşürler. Sağlıklı olanlara oranla biraz kalın giyinmeleri normaldir.

Ancak çok giyinip terlemektense, az giyinip, gerektiğinde üzerine ek bir giyecek almak daha iyidir. İç çamaşırlar yünlü ya da pamuklu gibi sıcak tutacak ve teri çekecek cinsten olmalıdır.

Kentlerde yaşayanların yüzde 60-70’inin ayakları, dar ayakkabı giymeleri, ayak bakımına gerekli önemi vermemeleri, ayaklarını çalıştırmamaları yüzünden sağlıksız ve özellikle kadınlarda şekilleri bozuk ve ağrılıdır.

Ayak ağrılarının nedenleri, ayaklardaki biçim bozukluklarının yanı sıra, uygun olmayan ayakkabılarda aranmalıdır. Devamlı asfalt gibi sert zemin üzerinde yüründüğü için, ayakkabı tabanları esnek ve biraz kalınca, burunları da geniş olmalıdır. Her fırsatta yalın ayak yürüyerek, ayakların kan dolaşımım arttırmak, ayak egzersizleri yapılmalıdır.

Düzenli bir cinsel yaşam, ruh ve beden sağlığı için gereklidir. Sağlıkları bozuk olanların cinsel yaşamları da düzenli olamaz Çünkü, cinsel coşkunun yani heyecanın uyanması ruhsal olup, sürdürülmesi için gerekli davranışlar fiziksel, yani bedenseldir.

Ancak romatizmalıların bu konuda büyük sorun ve zorlukları yoktur. Kişinin romatizmal olması evlilik ve cinsel yaşamını etkilemez.

Yalnız bazı eklemlerde ki, örneğin kalça eklemindeki hareketin kısıtlanması, cinsel davranışların bedensel döneminde zorluklar yaratabilir. Hastalığın ateşli ve aktif dönemlerinde dinlenme zorunludur ve cinsel ilişkilerden uzak durulmalıdır.

Bu devreler dışında sürdürülecek düzenli bir cinsel yaşam, hastanın bedensel ve ruhsal davranışlarını olumlu yönden etkiler.

Romatizmal hastalıklar anne olmaya engel değildir. Aşağıda açıklanacak bazı özel durumlar dışında, sağlıklı insanlar gibi gebe kalarak doğum yapabilirler. Hatta, romatizmal şikayetler gebelik süresince ya çok azalır ya da tümüyle yok olabilir.

Kalça eklemlerinin hareketi, yangılı veya yangısız bir romatizmal hastalık nedeniyle kısıtlanmışsa, bacaklar yanlara açılamayacağı için, doğum bir sorun olabilir.

Benzer olay, omurgayı leğen kemiklerine bağlayan eklemlerin hastalanmasında da görülebilir. Bu eklemler, doğumda açılarak doğum kanalı  genişlemesine katkıda bulunurlar.

Görev yapamazlarsa, kanal çocuğun geçeceği kadar açılamaz ve doğum normal olmaz. Böyle durumlarda, doğum sezaryenle yapılmalıdır.

Çocuklarda ve gençlerde görülen akut eklem romatizması ve romatoid artritin çok ağır seyreden türlerinin ileri dönemleri dışında, hiçbir romatizmal hastalık doğrudan doğruya kalbe dokunmaz.

Bacaklarda ve omurgadaki doğuştan veya sonradan olma biçim bozuklukları, vücut statiğini olumsuz yönde etkiledikleri için omurgada, kaslarda ve bağlarda erken dönemde aşınma ve yıpranmalara yol açabilirler.

Bunun için, bacaklarda ve omurgadaki doğuştan veya sonradan olma biçim bozuklukları, vücutta aranıp bulunmalı ve düzeltilmelidir.

Romatizmal hastalıkların bazılarının genetik yatkınlığı vardır. Gutta, kalıtımsal eğilim var gibi görünmektedir. Fakat yakınları arasında Gut görülmeyen Gutlu hastalar çoğunluktadır.

El parmaklarının uç eklemlerinin iki yanlarında orta yaşlarda görülen küçük şişkinlikler (Haberden Nodülleri) aynı aileden birkaç kişide birlikte görülebilmektedir.

Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık 10 kere daha sıktır.

Romatoid artrit ve ankilozan spondilitin kalıtımla ilgisine ilişkin kesin kanıtlarda yok. Yalnız, bazı ailelerde rastlantıdan daha sıldıkla ortaya çıktığı da bir gerçek.Hastalık kalıtsal değilse bile, hastalığa eğilimin, istidadın o ailelerde daha sonraki kuşaklara kalıtımla aktarabildiği düşünülmektedir.

Tüm bunlara karşın, romatizmalı hastaların çocukları da romatizmalı olacak diye evlenmemelerine ,evlenmişlerse çocuk edinmekten kaçınmalarına ve korkmalarına gerek yoktur. Doğacak çocuğun normal olma şansı daha yüksektir.

Romatizmal hastalıklarda kaplıca tedavisi insanlık kadar eskidir ve bugün de önemini korumaktadır. Ancak, kaplıca tedavisinde sonu ölümle biten büyük hatalar yapıldığı ve doktora danışmadan kaplıcaya gidildiği için, uygulama tekniğinin ana hatlarıyla bilinmesinde yarar vardır.

Başka türlü bir yöntemle veya haftalık kaplıca tedavisiyle hiçbir sonuç alınamaz. Hatta yarardan çok zararı dokunur. Denize girmek çıkmak değil, yüzmek en yararlı davranıştır. Hastaların girecekleri suyun ısısı tedavi için 32-33 derece olmalıdır.Denizlerimizde bu ısıya erişmek olanaksızdır.

Bazı kür merkezleri deniz suyunu bu derecelerde ısıtarak havuzlara koymaktadır.

Kronik romatizmal hastalığı, özellikle eklem ve omurga kireçlenmesi olanlar, sıcak kumdan yararlanırlar. Ancak, bunu bir doktorun reçete olarak vermesi olanaksızdır. Doktor, verdiği tedavi yönteminin uygulamasını kendi izler.

Bizzat hastanın yanında olmadığı sürece de, ne hastanın üzerine yattığı kumun, ne de yukarıdaki güneşin sıcaklığını bilebilir ve bunlarda kaplıca suyunun ısısı ve süresi gibi, kesin sınırları belli olmayan etkenlerdir.

Ayrıca kireçlenmeli hastaların çoğunun yaşı belli bir sınır üzerindedir, kalp ve tansiyon sorunlara da seyrek değildir. Bu nedenle kum tedavisi, ancak doktorun bizzat hazır bulunduğu uygun ortamlarda uygulanabilir.

Yarışma sporu, hiç kuşkusuz hiçbir romatizmal hastalıkta söz konusu olamaz.

Yüzme, suyun kaldırma kuvveti nedeniyle vücut ağırlığı çok azaldığından (insan denizde kendi ağırlığının 1/13’ü kadar çeker) su ısısı 29-30 dereceden az olmamak koşuluyla omurga ve eklem kireçlenmesiyle, kronik evredeki ankilozan spondilit için idealdir.

Bisiklet, vücut ağırlığını kaldırdığı için, diz ve kalça eklemlerinden yakınması olanların yapabilecekleri en iyi spordur. Bel şikayetleri olanlar ata binmekten kaçınmalıdırlar. Akut eklem romatizması geçiren çocuklar bir yineleme olasılığına karşı, hiçbir belirti olmasa bile 3-4 yıl geçmeden yarışma sporu yapmamalıdırlar.

Romatizmal Hastalıkların Sınıflandırılması :

yangılı romatizmal hastalıklar:

• romatoid artrit ve özel türleri

•Ankilozan spondilit

• Akut eklem romatizması vb.

Yangılı Olmayan Romatizmal Hastalıklar :

• Eklemlerdeki aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıkan romatizmal hastalıklar (eklem kireçlerlenmeleri).

• Omurganın aşınıp yıpranması sonucu ortaya çıkan romatizmal hastalıklar (omurga kireçlenmesi).

• Adele, tendon, dizde menisküs, çene diski, omurga diskleri, bursaların zedelenmesine baglı hastalıklar.

Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Bizimle paylaşın lütfen.

Paylaş: Yazdır

Источник: https://bilgicambazi.com/saglik/romatizma-nedir-testi-nasil-yapilir-belirtileri-tedavileri-nelerdir/

Romatizma Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her yaştan insanda görülmesi mümkün olan romatizma, kas ve eklem hareketlerini zorlaştırır. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve hazır gıdaların yoğun olarak tüketilmesi, bağ dokusunun temel bileşeni olan kollajenin vücutta azalması, romatizmal hastalıkların görünme riskini artırır.

Romatizma Nedir?

Romatizma, kelime olarak Yunanca “akma” anlamına gelen “Rheuma” kelimesinden türemiştir.

Romatizma, otoimmün sistemindeki bozukluktan kaynaklanan düzinelerce hastalığı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

Romatizmal hastalıklar genel olarak eklemlerde, kaslarda organları birbirine bağlayan ya da destekleyen dokularda görülse de vücudun herhangi bir bölümünde de meydana gelme olasılığı mevcuttur.

Romatizma Neden Olur?

Romatizma hastalıklarının neredeyse tamamı otoimmün sistemindeki bozukluktan kaynaklanır. Bu hastalıklar, bağışıklık sisteminin mikroplar, bakteriler ya da virüslere saldırmak yerine sağlıklı dokulara saldırmasından dolayı ortaya çıkar. Gut hastalığında da görüldüğü gibi ürik asit kristalleri (idrar kristalleri) de romatizmal rahatsızlıklara sebep olabilir.

Romatizmal hastalıklarla ilgilenen bölüm romatolojidir. Romatologlar eklemlerde, kaslarda ve bağışıklık sisteminde oluşan hastalıklarla ilgili uzmandırlar. Ana romatizma tiplerini anlamak ve neden kaynaklandığını bilmek hem oluşumunu engelleyebilmek hem de tedavi için önemlidir.

KAÇ TİP ROMATİZMA VARDIR?

Romatizma, temel olarak iki tipe ayrılır. Bunlar, iltihabı olanlar ve olmayanlar şeklindedir. İltihabı olan romatizma üç çeşittir.

Birincisi, Çeşitli mikropların (Stafilokok, streptokok ve tüberküloz basili gibi), eklemlerde meydana getirdiği romatizma. İkincisi, bağışıklık sisteminin bozuk olması ile meydana gelen romatizma.

Son olarak ise, ürik asit gibi kristallerin eklemlerde meydana getirdiği tahriş sonucu oluşan romatizma.

İltihabı olmayan romatizmalar arasında ilk akla gelen artroz yani kireçlenmedir. İltihap olmamasına karşılık bu romatizmada aşınma görülür. Eklemin içindeki kıkırdağın incelmesi ve kaybolması ile eklemlerin kenarında kemik çıkıntıları meydana gelir. Bu romatizma türüne neden olarak kaza, darbe gibi travmalar, psikolojik hastalıklar sayılabilir.

Romatizmal hastalıkların belirtileri, türüne göre farklılık gösterdiğinden bu türleri ve belirtileri ayrı başlıklar altında incelemek ve buna göre değerlendirmek gerekir.

1. Romatoid artrit
Romatizmal rahatsızlıkların en yaygın görülen türü romatoid artrittir. Kronik bir iltihabi rahatsızlık olan romatoid artrit hastalarının eklemlerinde şişme ve iltihap meydana gelir.

Bunun nedeni, bağışıklık sisteminin eklem kapsüllerine saldırmasıdır. Romatoid artrit son derece ağrılı olabilir, eklem yapılarında bozulmaya ve kalıcı hasara neden olabilir. Genel olarak bilek ya da ayak parmakları gibi küçük eklemlerde meydana gelir.

Semptomları son derece sistematik olarak ilerlediğinden,

 • Akciğerler,
 • Gözler,
 • Kan damarları ve
 • Cildi de hastalıkla birlikte etkiler.

Romatoid artritin en belirgin semptomu ellerde ya da ayaklardaki eklemlerde görülen ağrı ya da kasılmadır.

2. Gut hastalığı
İltihaplı romatizma türlerinden biri olan gut hastalığı eklemlerde şiddetli ağrıya sebep olan iltihabi bir rahatsızlıktır. Yoğun miktarda ürik asit kristalinin vücut dokularında depolanmasıyla meydana gelir ve;

 • Şişme,
 • Kızarıklık,
 • Etkilenen eklemde yanma hissine neden olur.

Ürik asit kristalleri aynı zamanda böbreklerin de işlevlerini yerine getirmelerini engeller. Gut çoğunlukla ayak başparmağında gelişir ve diğer eklemlere de atlayabilir. Eğer rahatsızlık uzun süre tedavi edilmezse tofi adı verilen nodüllerin oluşmasına sebep olur.

3. Vaskülitis (damar iltihabı)
Nadir görülen bir romatizma türü olan vaskülitis, kan damarlarında iltihaplanmaya neden olur ve hayati risk taşır. Dokulara yeterli düzeyde kan taşınmasını engelleyerek iskemiye (bölgesel anemi) sebep olan vaskülitis, yayıldığı kan damarlarında ağrıya neden olur. Vaskülitis belirtileri,

 • Kırmızı noktacıklar,
 • Deride hassas yumru ya da şişkinlikler,
 • Eller ve ayaklarda güçsüzlük,
 • Öksürük,
 • Ateş olarak sayılabilir.

4. Lupus
Bir otoimmün hastalığı olan lupus deri iltihabı olarak da bilinir. Her yaştan kadın ve erkekte görülebilse de genç kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bununla birlikte erkeklerdeki belirtileri kadınlara oranla daha yoğundur. Lupus hastalığı

 • Eklemlerde ağrı ve gerginliğe,
 • Deride kaşıntılı yaralara,
 • Burun, kafa derisi ya da ağızda yaralara,
 • Ateşe,
 • Halsizliğe,
 • Derin nefes alırken zorlanmaya sebep olabilir.

5. Sjörgen sendromu
Oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır fakat semptomları pek çok hastalıkla benzerlik gösterdiğinden kolay teşhis edilemez. Daha çok kadınları etkileyen sjörgen sendromu, erkeklerde ve çocuklarda da görülebilir. Bu hastalık,

 • Ağızda kuruluk,
 • Boğazda yanma ya da kuruluk,
 • Konuşmada çiğnemede ya da yutmada zorlanma,
 • Halsizlik,
 • Sindirim sorunları,
 • Vajinal kuruluk,
 • Ciltte kuruluk ya da yara,
 • Eklem ağrısı,
 • Sinir ağrısı,
 • Kulak altı bezlerinde şişme gibi sayısız hastalığın belirtisi olabilecek semptomlar oluşturduğundan çoğu zaman teşhisinde zorluk yaşanır.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde bir uzman yardımı almak ve rutin kontrolleri aksatmamak son derece önemlidir. Özellikle vaskülitis gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek durumlarda düzenli kontrol ve tedavi şarttır.

 1. Steroid
  Romatizma nasıl geçer sorusunun yanıtı genel olarak streoidler ya da ibuprofen veya naproksen etken maddeli anti-inflamatuvarın kullanımıdır. Bu tür ilaçların kullanımı iltihap oranını düşürür. Streoidler ayrıca bağışıklık sisteminin çalışma oranını dengeleyerek sağlıklı dokulara saldırmasını engeller.

 2. İmmünosupresif (bağışıklık sistemini baskılayıcı) ilaçlar
  Romatizmal hastalıkların tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem bağışıklık sistemini engelleyici ilaçların kullanımıdır.

  Streoidlerin bağışıklık sistemini kontrol altına alamadığı durumlarda reçete edilen immunsupresif ilaçlar romatizma ağrısına ne iyi gelir sorusunun da yanıtıdır. Son derece etkili olan bu ilaçların yan etkileri de bir o kadar kuvvetlidir.

  Bu ilaçların kullanımındaki başat teh, bağışıklık sistemi aktivitesini azaltarak vücudu hastalıklara karşı savunmasız duruma getirmesidir.

 • Kolkisin
  Özellikle gut hastalığının tedavisinde kullanılan kolkisin, düzenli olarak kullanıldığında hastalığın neden olduğu belirtileri azaltabilir. Özellikle ataklar sık sık meydana geliyorsa ürik asit kristallerinin çözülerek vücuttan atılması için doktorlar tarafından reçete edilebilir.
 • Romatizma bitkisel tedaviye olumlu yanıt veren hastalıklardandır. Bazı bitki ve tohumların iltihaplanmayı azaltarak ağrıları azalttığı bilinmektedir.

  1. Kereviz tohumu
  Bir yemek kaşığı kereviz tohumunu bir litre suya atarak kaynatın. İyice demlenen karışımınızı ılındıktan sonra günde bir bardak tüketerek ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

  2. Isırgan otu
  Az miktarda suyun içerisinde haşlayarak lapa haline getirdiğiniz bir tutam ısırgan otunu soğuduktan sonra bir tülbente sarın. Bu lapayı eklemlerinize ya da ağrıyan bölgelerinize sararak 15 dakika kadar bekletin. Kronik ağrılarınızı dindirmek için bu kürü haftada üç kez uygulayabilirsiniz.

  3. Maydanoz
  Bir demet maydanozu ezerek suyunu çıkarın. Bu sudan günde üç kez bir yemek kaşığı kadar tüketin. Küre altı hafta kadar devam ettikten sonra üç hafta ara verilmesi tavsiye edilir.

  Bu bitkiler haricinde belli otların çayını yaparak da ağrılarınızı azaltmanız mümkün. 200 santilitrelik suya atacağınız, önerilen miktarda otu demleyerek düzenli olarak tüketebilirsiniz.

  Tane karabiber: 1 tatlı kaşığı

  Zencefil: 1 çay kaşığı

  Kuşburnu: 1 yemek kaşığı

  Papatya: 1 tatlı kaşığı

  Ayrıca düzenli olarak kelle ve paça çorbası tüketmeniz, bağ dokunun ana maddesi olan kollajenin kas dokularında artışını sağlayarak romatizmal hastalıkların önüne geçer.

  Dededen kalma yöntemlerle yapıyorlar! 37 derece sıcakta…Hemen hemen her yaşta görülüyor! Saçkıran neden olur?Selülit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

  Источник: https://www.mynet.com/romatizma-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221872-mykadin

  Romatizma Nedir? Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

  Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Romatizmahastalığı ,belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanları bilgi verdi.

  Romatizma Nedir?

  Romatizma hemen hemen her yaşta görülen ve savunma mekanizmasında çeşitli bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır.

  Toplumda çoğunlukla romatizmaya sıcak ya da soğuk havanın neden olduğu düşünülse de bu yanlış bir kanıdır.

  Romatizmakilolu kişilerde daha fazla ağrıya neden olup, eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile kendisini gösterir, tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olur.

  Romatizmakelime olarak eski Yunan kökenli olup, eklemlerde kötü özellikli iltihaplı sıvı birikmesi anlamına gelir.

  Romatizmal hastalıklar genel olarak kronik (süreklilik gösteren) hastalıklardır. Yani bir kişiye romatizmal hastalık tanısı konduğunda, bu kişi bir anlamda hastalıkla yaşamayı öğrenmelidir.

  Romatizma sürekli ve düzenli olarak, doktor takibi ve ilaç kullanımını gerektirir.  

  Romatizma Belirtileri

  Romatizma belirtileriarasında kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, ciltte döküntüler, tırnak değişiklikleri, deri sertliği, gözyaşı azalması, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görmede ani azalma ve kayıp, uzun süreli yüksek ateş, parmaklarda renk solması, solunum sistemi ile ilgili belirtiler (Nefes darlığı, kuru öksürük, kanlı balgam vb.) görülür. Aynı zamanda;

  • sindirim sistemi şikayetleri,
  • böbrek fonksiyonlarında azalma,
  • nörolojik belirtiler (Felç, bilinç değişiklikleri vb.)
  • kalp ve dolaşım sisteminde yaşanan olumsuzluklar (Damarlarda pıhtı oluşumu, nabız kaybı vb.)

  da romatizmal hastalıklarının belirtilerindendir. Kendine has belirtileri bulunan ve organ tutulumlarına neden olan romatizmal hastalıkların tedavisi, günümüz koşullarında artık mümkündür. Eklem ve omurga romatizması yaşan kişilerde sıklıkla görülen şikayetler şöyle sıralanabilir;

  • Eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı
  • Sabahları eklemlerinde sertlik olması, daha sonra yavaş yavaş gevşemesi
  • El parmaklarında soğukta beyazlaşma, sararıp solma
  • Cilt altında bezeler
  • Güneşte ciltte aşırı duyarlılık ve yaralar gelişmesi
  • Ellerde veya vücudun herhangi bir yerinde deride sertlik
  • Güçsüzlük, merdiven inip çıkamama, oturup kalkamama ve kaslarında ağrı – özellikle sabahları daha belirgin bel ağrısı ve tutukluk hali – Gözlerinde sık sık iltihaplanma (üveit)

  Romatizma Tedavisi

  Romatizma tedavisinde son yıllarda yeni ilaçların da kullanımı ile önemli başarılar sağlanmaktadır. Ancak yine de çoğu romatizmal hastalığın tamamen ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Romatizma tedavisi sürekli bir hekim-hasta işbirliği gerektirir.

  Zaman zaman hastalığın alevlenebileceği bilinmelidir. Romatizma tedavisinin bazı vakalarda ömür boyu devam edebileceği unutulmamalıdır.

  Romatizma tedavisinde amaç, şikayetlerin ortadan kaldırılması, olası ortaya çıkabilecek organ tutulumlarının önlenebilmesi ve hastanın yaşam konforunu en üst düzeyde sürdürmesini sağlamaktır.

  Romatizmal hastalıkların tedavisinde başta romatoloji olmak üzere, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, ortopedi uzmanı ve gerektiğinde diğer uzmanlık dallarının ekip olarak çalışması gerekmektedir.

  Romatizma, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalıktır. Bu nedenle romatizma tedavisi belli bir süre değil, ömür boyu sürebilir.

  Tedavi sırasında hastalığın şiddetine göre zaman zaman az, zaman zaman çok ilaç kullanmak gerekebilir. Romatizma hastalığını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da kontrol altına alınabilir.

  Kontrol altındaki romatizma birden alevlenebileceği için, hiçbir şikayet olmasa da sürekli doktor takibi şarttır.

  İltihaplı Romatizma Belirtileri

  Romatizma temel olarak iltihaplı romatizma ve iltihaplı olmayan romatizma olmak üzere 2’ye ayrılır.

  İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminin bozulması ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu oluşur. Genellikle çok sancılıdır. Hemen hemen tüm organlarda kendisini gösterebilir.

  Özellikle iltihaplı romatizma yaşlılara özgü bir hastalık değildir. Bebeklerde bile görülebilir. İltihaplı romatizmanın belirtileri arasında;

  • Ellerde ve ayaklarda şişme
  • His Kaybı
  • İştah kaybı
  • Şişkinlik
  • Deri altında oluşan şişlikler
  • Uykuda düzensizlik

  görülmektedir. İltihaplı olmayan romatizma ise eklemlerde aşınma ve incelme ile görülüp kemik çıkıntısına neden olabilir. Genellikle kaza, düşme sonucu ortaya çıkar.

  Romatizmal hastalıkları çeşitlerine göre 4’e ayrılır;

  • Yumuşak doku romatizması; Bu romatizma en çok görülen tip olup, en önemlisidir. Selülit, omuz eklemi rahatsızlıkları ve dirseğin sürtünmesi sonucu oluşan rahatsızlıklar bu gruba örnek olabilir. Aynı zamanda kireçlenme, belkemiği romatizması, SLE, gut ve akut eklem romatizması da bu şekilde oluşur.
  • Eklem romatizmaları.
  • İç organ romatizmaları.
  • Bunların bir arada olduğu tipler.

  Romatizma Nedenleri

  Romatizmal hastalıkların nedenleri genellikle vücutta eklemleri, kasları, kemikleri ve bunları birbirine bağlayan bağları etkileyen ve bu dokularda meydana gelen hasarlardır.

  Bu hasarlar eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlamasına ve hatta şekil bozukluklarına yol açabilen rahatsızlıklara neden olur.  Bazı romatizmalar sadece eklemleri değil, bağışıklık sistemini ve iç organları da etkiler.

  Romatizmal hastalıkların çoğunun kesin nedeni bilinmese de genetik faktörler, cinsiyet, çevresel faktörler ve yaş faktörleri önemlidir.

  Romatizma Ağrısı

  Romatizma ağrısı romatizma hastalığına sahip kişilerin en çok yakındıkları konuların başında gelir. Her eklem ağrısı romatizma mıdır? Elbette değil.

  Çoğu romatolojik hastalıkta ağrıya ek olarak eklemde şişlik, hareketlerinde kısıtlılık ve özellikle güne başlarken eklemlerinde sertlik hali söz konusudur. Toplumda çoğunlukla romatizma kelimesi ağrıyla eşdeğer şekilde kullanılmaktadır ama bu doğru değildir.

  Ağrının romatizmal hastalığın göstergesi olup olmadığı hekim tarafından ayırt edilmelidir.

  Soğuk havaromatizma ağrılarını tetikler mi sorusuna ise şöyle yanıt verilebilir; soğuk havalarda ve nem oranının yüksek olduğu hallerde, eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı ve dağılımı değişir. Bu nedenle ağrı ve sızı olması doğaldır. Bu durum sağlıklı bireylerde de görülür, kişisel duyarlılıklar önemlidir. Ancak soğuk hava romatizmaya neden olmaz ve tek başına romatizmayı düşündürmez.

  Romatizma İlaçları

  Romatizma tedavisinde romatizmanın temel etkili ilaçlarıve yardımcı ilaçlar kullanılır. Romatizma ilaçlarıbağışıklık sistemi üzerine etkilidir. Düzenli hekim takibi, kan testleri takibi gerektirir.

  Romatizma tedavisinde kortizon çok sık kullanılan, kimi zaman hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Romatizma ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılıp, doktor kontrolünde bırakılması gerekir.

  Romatizma ilaçları hem hap şeklinde hem de iğne şeklinde kullanılabilir. Son yıllarda geliştirilen romatizma ilaçlarıyla romatizma tedavisinde çığır açılmıştır denebilir. Ayrıca egzersiz romatizma hastalıklarına egzersiz de çok iyi gelmektedir.

  Hareketleri sınırlanmış eklem ve omurganın esnekliğine kavuşması için, kas ağrılarında spazmın çözülmesi için çok önemlidir.

  Romatizma Yaşlılarda Mı Görülür?

  Romatizma yaşlılarda görülür kanısı doğru bilinen bir yanlıştır. Çoğu romatizmal hastalık genç yaşlarda başlamaktadır.

  Özellikle omurga romatizmaları genç erkekleri etkilerken, eklem romatizmaları doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülür.

  Genç erkeklerde ortaya çıkan bel ve kalça ağrıları mekanik sebeplere ve bel fıtığına yorulur, romatizma genellikle düşünülmez. Bu da çok erken yaşlarda omurga hareketlerinin kısıtlanmasına ve kişinin sakat kalmasına neden olmaktadır.

  Özellikle bel ağrısından şikayet eden genç yaş erkeklerin mutlaka omurga romatizması yönünden değerlendirilmesi gerekir. İleri yaşlarda özellikle yük taşıyan eklemlerde (diz, kalça, ayak bileği) başlayan ağrıların ve şekil bozukluklarının çoğunlukla nedeni kireçlenmedir.

  Çocuklarda Romatizma Olur Mu?

  Romatizma her yaşta olduğu gibi çocuklarda da görülür. Çocukluk yaş grubuna özgü romatizma tipleri bulunmaktadır. Eğer erken teşhis edilip tedavi edilmezse, kalıcı sakatlıklara ve gelişme geriliğine neden olabilmektedir.Çocuklarda romatizma konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz makalemizi okuyabilirsiniz.

  Romatizma Genetik Midir?

  Romatizmal hastalıkların nedenleri arasında genetik yapının önemi büyüktür. Bu durumda ailede romatizmal hastalık olması aynı veya farklı bir romatizmal hastalık için yatkınlık olduğunu düşündürür.

  Ama bu hiçbir zaman kesinlik taşımaz, bilenemeyen çevresel koşullara maruz kalınmazsa hastalık ortaya çıkmayabilir. Romatizmal hastalıktan kuşkulanılan kişinin ailesinde de romatizma olması tanıyı kuvvetlendirir.

  Ancak ailesinde romatizma olduğu bilinen sağlıklı bir kişide romatizma gelişeceğinin göstergesi değildir.

  Hamilelik ve Romatizma

  Romatizması olan kadınların hamile kalmasında bir sakınca olmaması romatizmanın tipine göre, iç organlarda harabiyet olup olmamasına göre değişir. Hastalığının o dönemde aktivitesi azalmış ve kontrol altına alınmışsa, uzun süredir hastalık şiddetinde alevlenme olmamışsa ve bazı incelemelerden sonra gebeliğe izin verilebilir. Bu süreçte çok sıkı takip gerekir.

  Bazı romatizmal hastalıklar gebelik esnasında alevlenip artış gösterirken, bazıları tamamen sessizleşir. Hekim onayı alınmadan gebe kalınmamalıdır. Tedavide kullanılan bazı ilaçların uzun süren etkilerinin olması nedeniyle ilaç kesildikten sonra da bir süre beklemek gerekmektedir. Bulaşıcılık gibi bir durum söz konusu değildir.

  Ama anne kanından bebeğe geçebilen bazı maddeler nedeni ile bazı romatizmal hastalıklarda bebeğin ilk günlerinde olumsuzluklar olabilir, ancak bu geçici bir durumdur. Örneğin; lupuslu gebeden doğan bebek lupuslu doğmaz. Genetik yapıyı taşıyabilir ama ilerleyen yıllarda lupus hastası olup olmayacağı söylenemez.

  Kaplıca tedavisi romatizmaya iyi gelir mi?

  Genel olarak iltihaplı eklem romatizmalarına kaplıca ve sıcak uygulamalar iyi gelmez. Hatta aktif hastalık esnasında şikayetleri daha da artırabilir. Kireçlenmede ise yararlı olabilir. Kaplıcaya gitmeye karar vermeden önce doktor onayı alınması önemlidir.

  Güncellenme Tarihi: 16 Kasım 2016Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016

  Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/romatizma-belirtileri/

  Çocuklarda Romatizmal Ateş Nedir? (Ateşli Eklem Romatizması Belirtileri) – Sağlık Ocağım .NET

  Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Çocuklarda romatizmal ateş, akut eklem romatizması veya ateşli eklem romatizması, ASO hastalığı, BETA hastalığı olarak birkaç isim ile tanımlanan hastalık, eskiden çok sık rastlanan ve tedavi edilmediği taktirde kalp kapaklarında birtakım sorunlara yol açan streptokok denilen bir mikrobun neden olduğu iltihaplı bir romatizma hastalığıdır.

  Hastalık öncelikle boğaz ağrısı, göğüs ağrısı gibi ateşli bir hastalık ile başlar ve bir süre sonra eklemlerde ağrı, bazen vücut eklemlerinde gezen eklem iltihabı, eklemlerde şişme, kızarma ortaya çıkar. Eklemde neden olduğu sorun bir soruna yol açmaz.

  Fakat kalpte bir sorun oluşur ise bu durum bir kardiyolog tarafından takip edilmelidir. Romatizmal ateş hastalığı halk arasında başka isimler ile de adlandırılır ve bu yüzden karışıklık ortaya çıkar. Romatizmal ateş bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak, bu hastalığa neden olan bakteriler bulaşıcı olabilir.

  Romatizmal ateşin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, aynı aileden bireylerde görülebilir. Romatizmal ateş genellikle 5-15 yaş arası çocuklarda görülür.

  Romatizmal ateş bu yaş grubu dışında oldukça ender rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalığı çocuklukta geçiren bireyler 15 yaşından sonra da tekrar edebilir.

  Bu hastalığı bir kez geçirenlerde, geçirmeyenlere oranla tekrar etme olasılığı daha yüksektir.

  Çocuklarda romatizmal ateş belirtileri

  Çocuklarda ateşli eklem romatizmasının belirtileri arasında genellikle ilk belirti ateşli bademcik iltihabı ve bunu takip eden eklemlerde gezici ağrı, ayak bileğinde şişme, diğer ayak bileğine geçen ağrı ve şişlik gibi gezici eklem sorunlarıdır.

  Bu hastalıkta bazı deri döküntüleri de görülebilir. Cilt altında kızaran ve sertlik oluşan (nohut gibi) deri sorunları ortaya çıkabilir. Bazen de istemsiz hareketler (kollarda ve bacaklarda kontrol edilemeyen hareketler) gibi belirtiler meydana gelebilir. Bunların yanı sıra kalp kapaklarında hasarlar, kalp yetmezliği gibi kalp sorunları da oluşabilir.

  Çocuklarda romatizmal ateş teşhisi

  Ateşli eklem romatizması tanısı konulurken bazı özellikler dikkat edilmelidir. Bademcik iltihabı ile doktora getirilen bir çocukta boğaz sürüntüsü alınır ve streptokokun üreyip üremediği ne bakılır. Fakat her streptokok üreyen boğaz sürüntüsünde romatizmal ateş olmayabilir.

  Bunun dışında bazı kan testleri (ASO) olarak tanımlanan kan testi de bu hastalık hakkında bilgi verebileceği gibi, tek başına ASO testinin yüksek çıkması da romatizmal ateş olduğu anlamına gelmez.

  Birçok çocuk sadece ASO testi yüksek çıktığı için gereksiz yere aspirin, penisilin tedavisi görmekte ve günlük yaşamlarında bazı kısıtlamalar gelmektedir.

  Bu nedenle ASO testi tek başına romatizmal ateş hastalığının teşhisinde yeterli zannedilmemelidir. Kan testlerinde CRP, sedimantasyon hızı gibi testlerde de yükselme görülür ve bu yükselmeler tedavi ile tekrar düzelir.

  Bunların yanı sıra bu hastalarda kalp fonksiyon tetkikleri, akciğer grafileri gibi tetkikler de yapılmalıdır.

  Çocuklarda romatizmal ateş tedavisi

  Çocuklarda romatizmal ateş tedavisi

  Ateşli eklem romatizması tanısı konduktan sonra tedavide aspirin kullanımı en temel tedavi yöntemidir. Diğer romatizmal eklem hastalıklarına göre, ateşli eklem romatizması eklemlerde herhangi bir hasar bırakmaz ve genellikle sadece aspirin tedavisi ile düzelme gösterir.

  Aspirinin yanı sıra penisilin tedavisi kalp kapaklarında herhangi bir sorun oluşmaması için uygulanır. Bazen daha ağır vakalarda kortizon türevi ilaçlar da kullanılabilir. Romatizmal ateş geçiren çocuklar tekrarlama olasılığına karşı küçük bir boğaz iltihabında doktora götürülmelidir.

  Çocuklarda romatizmal ateş ne tür hastalıklara neden olur?

  Romatizmal ateş günümüzde de bazen gözden kaçabilir. Eskiden,romatizmal ateş hijyen koşullarından dolayı daha sık görülmekte idi. Günümüzde koruyucu hekimliğinin etkin olması ve aylık koruyucu penisilin tedavisinin daha ciddiye alınması sayesinde eskisi kadar romatizmal ateş hastalığının etkileri ile daha az karşılaşılmaktadır.

  Ateşli eklem romatizması hastalığında teşhis geç konulur ve tedavi yapılmaz ise en önemli sorun kalp kapağında kalıcı hasarların meydana gelmesidir. Bu durum nedeni ile belli bir yaştan sonra kalp kapağının değişmesi ihtiyacını gündeme getirir.

  Romatizmal ateş hastalığının diğer organ ve eklemler üzerinde kalıcı bir hastalık yapma özelliği yoktur. Dolayısı ile romatizmal ateş, insanların yanlış bildiği ciddi organ hasarlarına yol açan bir hastalık değildir.

  Çocuklarda romatizmal ateş kalp hastalığına neden olur mu?

  Romatizmal ateş ve kalp hastalığı

  Çocukların kalp kapağında sorunlara neden olan faktörlerin başında ateşli eklem romatizması gelir. Bu durum bundan 20-25 yıl önce çok sık görülmekte idi. Ateşli eklem romatizması kalp kapağında kapanma sorunları, kalpte yetersizlik, kalpte daralma, ilerleyen yıllarda kalp kapaklarının değişmesi gibi kalp problemlerine yol açabilir.

  Fakat hastalığın tanısı erken konulur ve tedavisi yapılır ise bu sorunlar çıkmadan hastalık tedavi edilebilir. Çocukların kalbinde problem yaratan sadece ateşli eklem romatizması değil, bunun dışında sistemik lupus eritamatozus denilen hastalık, jüvenil idiyopatik artrit denilen hastalıklarda kalp kapaklarında sorun yaratabilir. Bazen kalp kasında, bazen kalp zarında iltihaplar oluşabilir.

  Çocuk kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  Источник: https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-romatizmal-ates-nedir-atesli/

  Akut Romatizmal Ateş: Belirtileri, Kriterleri, Teşhisi, Tedavisi ve Seyri

  Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Romatizmal ateş, bakterilerin neden olduğu farenjitten 1-2 hafta sonra ortaya çıkan, vücudun birden fazla bölgesini tutan, ani başlayan bir hastalıktır. Vücut bağışıklık sistemi de bu hastalıktan oldukça olumsuz etkilenir.

  Akut romatizmal ateş, genç yaşta görülen kalp hastalığının en sık nedeni olduğu için oldukça önemlidir. Çünkü romatizmal kalp hastalığı 40 yaşından önce görülen kalbe bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sıradadır. Bu hastalığı geçiren bir kişi, tekrar bu hastalıkla karşılaşabilir.

  Eğer ARA, tekrar geçirilirse bu, ilk hastalıktan daha şiddetli ve problemlidir.

  Akut romatizmal ateş, 5-15 yaş arası hastalığı olarak kabul edilmektedir. En sık bu yaş aralığında görülmektedir. Beş yaşın altında nadir görülen bir hastalıktır.

  Çünkü 5 yaşın altındaki çocuklarda bu hastalığa neden olan mikroorganizmayla karşılaşma ihtimali oldukça düşüktür. Yapılan çalışmalar ARA’nın gelişmiş olan ülkelerde sıklığının azaldığını göstermektedir.

  Fakat gelişmekte olan ülkelerde henüz böyle belirgin bir azalma yoktur. Her yıl ortalama 15 milyon yeni ARA vakası ile karşılaşılmaktadır.

  Bu hastalıkta genetik bir yatkınlık olduğu düşünülmektedir. Fakat bu durum tam anlamıyla açıklığa kavuşmamıştır. Yapılan çalışmalarla bu hastalığa duyarlı olan genetik yapılar üzerinde durulmaktadır. Ailesinde ARA olan kişilerin bu hastalığa daha yatkın olduğu bilinmektedir.

  ARA’NIN BELİRTİLERİ, ANA KRİTERLERİ VE DİĞER KRİTERLER

  Akut romatizmal ateşin major ve minör olmak üzere bazı kriterleri vardır. Bu kriterler hastalığın tanısını koymaya yardım eder. ARA’nın major kriterleri şunlardır.

  • Gezici poliartrit: Hastalığın en sık karşılaşılan bulgusudur. Artrit, eklem iltihabı anlamına gelir. Gezici poliartrit denmesinin sebebi farklı zamanlarda bir çok eklemde ortaya çıkmasından dolayıdır. Ayak, el, diz gibi büyük eklemler sık tutulur. Tutulan eklemi kullanmak zorlaşır ve o yerde ağrı, kızarıklık, şişlik şeklinde ortaya çıkar. Eklemde hasar meydana gelebilir.
  • Perikardit, Endokardit, Miyokardit: Hastalığın çok önemli bir bulgusudur. Kalbi etkilediğinin bir göstergesidir. Kalp kaslarının ya da kapaklarının tutulması sonucu gelişir. Kalp yetmezliğinden, kalp kapağı rahatsızlıklarına kadar bir çok belirti ile görülebilir. Bulgusu kalbin tutulan yerine göre değişir.
  • Deri altı nodüller: Dirsekte ve el bileğinde sıklıkla görülen sert, hareket ettirilebilen, ağrısız kitlelerdir.
  • Döküntüler: Ortası beyaz etrafı pembe-kırmızı renkte, genelde deri altı nodülleriyle birlikte bulunan, kaşıntı yapmayan tarzdadır.
  • Syndenham koresi: Bu bulgu sinir sistemini etkileyen istemsiz hareketlerdir. Sakarlık, ellerde, yüzde istemsiz hareketler şeklinde genellikle kızlarda görülen bir durumdur.

  ARA’nın minör kriterleri

  • Ateş
  • Halsizlik
  • Karın ağrısı
  • Boğaz kültüründe bakteri pozitifliği
  • Çekilen EKG’de kalp anomalisi saptanması
  • Kan tetkikinde lökosit ve sedimentasyon artışı

  ARA NASIL TEŞHİS EDİLİR?

  ARA’nın teşhisi için bir kaç hafta önce geçirilmiş bir boğaz enfeksiyonu olmalıdır. Bu sıklıkla farenjittir ve yapılan boğaz kültüründe bu hastalığa neden olan bakteri saptanmalıdır. Ayrıca eklemlerde ağrı görülür.

  Bu ağrı gezici tarzda olabilir. Yani hep aynı eklem ağrımayabilir, değişken olabilir. Hastalarda sürekli bir ateş vardır.

  Bu hastalığın teşhisini koymak için yukarıda belirttiğimiz bulgulardan yalnız 2 major veya 1 major ve 2 minör bulgunun birarada olması gerekir.

  Romatizmal ateş, tıpta eklemleri yakalayan kalbi ısıran olarak adlandırılmaktadır. Böylece kalbe olan hasarına dikkat çekilmiştir.

  ARA TEDAVİSİ

  Öncelikle alınması gereken bazı genel tedbirler vardır. Hastalığın aktif olduğu dönemde yatak istirahati gereklidir. Yatak istirahatine ateş, sedimentasyon normale dönüp, kalp hızı dakikada 100’ün altına inene kadar devam edilmelidir. Çekilen EKG’de bozukluklar düzelmiş olmalıdır. Ayrıca beslenmeye dikkat edilmeldir.

  Tıbbi tedavide ise salisilatlar kullanılır. Hastalığın seyrinde pek etkili değildir. Ateşi düşürmekte, eklemlerdeki ağrıyı ve şişliği azaltmakta oldukça etkili ilaçlardır. İlaç kesildikten sonra şikayetler tekrar başlarsa, ilaca yeniden başlanmalıdır.

  Kullanılan ilaçlardan biri sodyum salisilattır. Erişkinlerde kullanılır. Bulantı, kusma, sindirim sisteminde kanamalara neden olabilen yan etkileri vardır. Yan etkilerini azaltmak için yemekten sonra, antiasid veya sütle birlikte verilmelidir. Kalp yetmezliği olanlarda bu ilaç kullanılmaz.

  Diğer bir ilaç ise aspirindir. Çocuklarda ve erişkinlerde kullanılabilir. Yüksek dozlarda alınırsa solunum derinliğinin artmasına yol açar. Bazı enfeksiyon durumlarında penisilin verilebilir.

  Ağır vakalarda ise kortikosteroid türü ilaçlar karditte iyileşmeyi sağlamak için verilir. Fakat kalp kası zedelenmesini pek önleyemezler. Eğer kalp yetmezliği oluşmuşsa, digital, bu vakalarda diğer kalp yetmezlerindeki gibi etkili değildir.

  Ritm bozukluklarına yol açabilir. Çok dikkatli verilmelidir.

  Bütün bu ilaçların ne kadar dozda, ne kadar süreyle alınacağı mutlaka doktor tarafından belirlenmelidir. Yoksa tehli yan etkilere yol açabilir.

  ARA NASIL SEYREDER?

  Çocuklarda ilk atak meydana geldikten sonra 5 yıl içinde tekrarlama olasılığı sıktır. 5 yıldan sonra tekrarlama ihtimali düşüktür. Hastalığın aktif olduğu dönemde ölüm oranı %1-2 dolayındadır.

  Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, perikard iltihaplanması durumunda hastalığın seyri kötüdür. Gençlerin 1/3’ünde ilk ataktan sonra kalp kapaklarında hasar tespit edilir. En sık tutulan kalp kapağı mitral kapaktır. 10 yıl sonra yaşayanların 2/3’ünde kapak hasarı tespit edilir.

  Mitral yetmezlik daha çok erişkinlerde görülür. Aort yetmezliği ise çocuklarda daha sıktır.

  Источник: https://xn--salk-1wa3i.net/akutromatizmalates.html

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.