Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

içerik

Romatizma Nedir? Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

Romatizmahastalığı ,belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanları bilgi verdi.

Romatizma Nedir?

Romatizma hemen hemen her yaşta görülen ve savunma mekanizmasında çeşitli bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır.

Toplumda çoğunlukla romatizmaya sıcak ya da soğuk havanın neden olduğu düşünülse de bu yanlış bir kanıdır.

Romatizmakilolu kişilerde daha fazla ağrıya neden olup, eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile kendisini gösterir, tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Romatizmakelime olarak eski Yunan kökenli olup, eklemlerde kötü özellikli iltihaplı sıvı birikmesi anlamına gelir.

Romatizmal hastalıklar genel olarak kronik (süreklilik gösteren) hastalıklardır. Yani bir kişiye romatizmal hastalık tanısı konduğunda, bu kişi bir anlamda hastalıkla yaşamayı öğrenmelidir.

Romatizma sürekli ve düzenli olarak, doktor takibi ve ilaç kullanımını gerektirir.  

Romatizma Belirtileri

Romatizma belirtileriarasında kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, ciltte döküntüler, tırnak değişiklikleri, deri sertliği, gözyaşı azalması, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görmede ani azalma ve kayıp, uzun süreli yüksek ateş, parmaklarda renk solması, solunum sistemi ile ilgili belirtiler (Nefes darlığı, kuru öksürük, kanlı balgam vb.) görülür. Aynı zamanda;

 • sindirim sistemi şikayetleri,
 • böbrek fonksiyonlarında azalma,
 • nörolojik belirtiler (Felç, bilinç değişiklikleri vb.)
 • kalp ve dolaşım sisteminde yaşanan olumsuzluklar (Damarlarda pıhtı oluşumu, nabız kaybı vb.)

da romatizmal hastalıklarının belirtilerindendir. Kendine has belirtileri bulunan ve organ tutulumlarına neden olan romatizmal hastalıkların tedavisi, günümüz koşullarında artık mümkündür. Eklem ve omurga romatizması yaşan kişilerde sıklıkla görülen şikayetler şöyle sıralanabilir;

 • Eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı
 • Sabahları eklemlerinde sertlik olması, daha sonra yavaş yavaş gevşemesi
 • El parmaklarında soğukta beyazlaşma, sararıp solma
 • Cilt altında bezeler
 • Güneşte ciltte aşırı duyarlılık ve yaralar gelişmesi
 • Ellerde veya vücudun herhangi bir yerinde deride sertlik
 • Güçsüzlük, merdiven inip çıkamama, oturup kalkamama ve kaslarında ağrı – özellikle sabahları daha belirgin bel ağrısı ve tutukluk hali – Gözlerinde sık sık iltihaplanma (üveit)

Romatizma Tedavisi

Romatizma tedavisinde son yıllarda yeni ilaçların da kullanımı ile önemli başarılar sağlanmaktadır. Ancak yine de çoğu romatizmal hastalığın tamamen ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Romatizma tedavisi sürekli bir hekim-hasta işbirliği gerektirir.

Zaman zaman hastalığın alevlenebileceği bilinmelidir. Romatizma tedavisinin bazı vakalarda ömür boyu devam edebileceği unutulmamalıdır.

Romatizma tedavisinde amaç, şikayetlerin ortadan kaldırılması, olası ortaya çıkabilecek organ tutulumlarının önlenebilmesi ve hastanın yaşam konforunu en üst düzeyde sürdürmesini sağlamaktır.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde başta romatoloji olmak üzere, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, ortopedi uzmanı ve gerektiğinde diğer uzmanlık dallarının ekip olarak çalışması gerekmektedir.

Romatizma, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalıktır. Bu nedenle romatizma tedavisi belli bir süre değil, ömür boyu sürebilir.

Tedavi sırasında hastalığın şiddetine göre zaman zaman az, zaman zaman çok ilaç kullanmak gerekebilir. Romatizma hastalığını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da kontrol altına alınabilir.

Kontrol altındaki romatizma birden alevlenebileceği için, hiçbir şikayet olmasa da sürekli doktor takibi şarttır.

İltihaplı Romatizma Belirtileri

Romatizma temel olarak iltihaplı romatizma ve iltihaplı olmayan romatizma olmak üzere 2’ye ayrılır.

İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminin bozulması ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu oluşur. Genellikle çok sancılıdır. Hemen hemen tüm organlarda kendisini gösterebilir.

Özellikle iltihaplı romatizma yaşlılara özgü bir hastalık değildir. Bebeklerde bile görülebilir. İltihaplı romatizmanın belirtileri arasında;

 • Ellerde ve ayaklarda şişme
 • His Kaybı
 • İştah kaybı
 • Şişkinlik
 • Deri altında oluşan şişlikler
 • Uykuda düzensizlik

görülmektedir. İltihaplı olmayan romatizma ise eklemlerde aşınma ve incelme ile görülüp kemik çıkıntısına neden olabilir. Genellikle kaza, düşme sonucu ortaya çıkar.

Romatizmal hastalıkları çeşitlerine göre 4’e ayrılır;

 • Yumuşak doku romatizması; Bu romatizma en çok görülen tip olup, en önemlisidir. Selülit, omuz eklemi rahatsızlıkları ve dirseğin sürtünmesi sonucu oluşan rahatsızlıklar bu gruba örnek olabilir. Aynı zamanda kireçlenme, belkemiği romatizması, SLE, gut ve akut eklem romatizması da bu şekilde oluşur.
 • Eklem romatizmaları.
 • İç organ romatizmaları.
 • Bunların bir arada olduğu tipler.

Romatizma Nedenleri

Romatizmal hastalıkların nedenleri genellikle vücutta eklemleri, kasları, kemikleri ve bunları birbirine bağlayan bağları etkileyen ve bu dokularda meydana gelen hasarlardır.

Bu hasarlar eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlamasına ve hatta şekil bozukluklarına yol açabilen rahatsızlıklara neden olur.  Bazı romatizmalar sadece eklemleri değil, bağışıklık sistemini ve iç organları da etkiler.

Romatizmal hastalıkların çoğunun kesin nedeni bilinmese de genetik faktörler, cinsiyet, çevresel faktörler ve yaş faktörleri önemlidir.

Romatizma Ağrısı

Romatizma ağrısı romatizma hastalığına sahip kişilerin en çok yakındıkları konuların başında gelir. Her eklem ağrısı romatizma mıdır? Elbette değil.

Çoğu romatolojik hastalıkta ağrıya ek olarak eklemde şişlik, hareketlerinde kısıtlılık ve özellikle güne başlarken eklemlerinde sertlik hali söz konusudur. Toplumda çoğunlukla romatizma kelimesi ağrıyla eşdeğer şekilde kullanılmaktadır ama bu doğru değildir.

Ağrının romatizmal hastalığın göstergesi olup olmadığı hekim tarafından ayırt edilmelidir.

Soğuk havaromatizma ağrılarını tetikler mi sorusuna ise şöyle yanıt verilebilir; soğuk havalarda ve nem oranının yüksek olduğu hallerde, eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı ve dağılımı değişir. Bu nedenle ağrı ve sızı olması doğaldır. Bu durum sağlıklı bireylerde de görülür, kişisel duyarlılıklar önemlidir. Ancak soğuk hava romatizmaya neden olmaz ve tek başına romatizmayı düşündürmez.

Romatizma İlaçları

Romatizma tedavisinde romatizmanın temel etkili ilaçlarıve yardımcı ilaçlar kullanılır. Romatizma ilaçlarıbağışıklık sistemi üzerine etkilidir. Düzenli hekim takibi, kan testleri takibi gerektirir.

Romatizma tedavisinde kortizon çok sık kullanılan, kimi zaman hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Romatizma ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılıp, doktor kontrolünde bırakılması gerekir.

Romatizma ilaçları hem hap şeklinde hem de iğne şeklinde kullanılabilir. Son yıllarda geliştirilen romatizma ilaçlarıyla romatizma tedavisinde çığır açılmıştır denebilir. Ayrıca egzersiz romatizma hastalıklarına egzersiz de çok iyi gelmektedir.

Hareketleri sınırlanmış eklem ve omurganın esnekliğine kavuşması için, kas ağrılarında spazmın çözülmesi için çok önemlidir.

Romatizma Yaşlılarda Mı Görülür?

Romatizma yaşlılarda görülür kanısı doğru bilinen bir yanlıştır. Çoğu romatizmal hastalık genç yaşlarda başlamaktadır.

Özellikle omurga romatizmaları genç erkekleri etkilerken, eklem romatizmaları doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülür.

Genç erkeklerde ortaya çıkan bel ve kalça ağrıları mekanik sebeplere ve bel fıtığına yorulur, romatizma genellikle düşünülmez. Bu da çok erken yaşlarda omurga hareketlerinin kısıtlanmasına ve kişinin sakat kalmasına neden olmaktadır.

Özellikle bel ağrısından şikayet eden genç yaş erkeklerin mutlaka omurga romatizması yönünden değerlendirilmesi gerekir. İleri yaşlarda özellikle yük taşıyan eklemlerde (diz, kalça, ayak bileği) başlayan ağrıların ve şekil bozukluklarının çoğunlukla nedeni kireçlenmedir.

Çocuklarda Romatizma Olur Mu?

Romatizma her yaşta olduğu gibi çocuklarda da görülür. Çocukluk yaş grubuna özgü romatizma tipleri bulunmaktadır. Eğer erken teşhis edilip tedavi edilmezse, kalıcı sakatlıklara ve gelişme geriliğine neden olabilmektedir.Çocuklarda romatizma konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz makalemizi okuyabilirsiniz.

Romatizma Genetik Midir?

Romatizmal hastalıkların nedenleri arasında genetik yapının önemi büyüktür. Bu durumda ailede romatizmal hastalık olması aynı veya farklı bir romatizmal hastalık için yatkınlık olduğunu düşündürür.

Ama bu hiçbir zaman kesinlik taşımaz, bilenemeyen çevresel koşullara maruz kalınmazsa hastalık ortaya çıkmayabilir. Romatizmal hastalıktan kuşkulanılan kişinin ailesinde de romatizma olması tanıyı kuvvetlendirir.

Ancak ailesinde romatizma olduğu bilinen sağlıklı bir kişide romatizma gelişeceğinin göstergesi değildir.

Hamilelik ve Romatizma

Romatizması olan kadınların hamile kalmasında bir sakınca olmaması romatizmanın tipine göre, iç organlarda harabiyet olup olmamasına göre değişir. Hastalığının o dönemde aktivitesi azalmış ve kontrol altına alınmışsa, uzun süredir hastalık şiddetinde alevlenme olmamışsa ve bazı incelemelerden sonra gebeliğe izin verilebilir. Bu süreçte çok sıkı takip gerekir.

Bazı romatizmal hastalıklar gebelik esnasında alevlenip artış gösterirken, bazıları tamamen sessizleşir. Hekim onayı alınmadan gebe kalınmamalıdır. Tedavide kullanılan bazı ilaçların uzun süren etkilerinin olması nedeniyle ilaç kesildikten sonra da bir süre beklemek gerekmektedir. Bulaşıcılık gibi bir durum söz konusu değildir.

Ama anne kanından bebeğe geçebilen bazı maddeler nedeni ile bazı romatizmal hastalıklarda bebeğin ilk günlerinde olumsuzluklar olabilir, ancak bu geçici bir durumdur. Örneğin; lupuslu gebeden doğan bebek lupuslu doğmaz. Genetik yapıyı taşıyabilir ama ilerleyen yıllarda lupus hastası olup olmayacağı söylenemez.

Kaplıca tedavisi romatizmaya iyi gelir mi?

Genel olarak iltihaplı eklem romatizmalarına kaplıca ve sıcak uygulamalar iyi gelmez. Hatta aktif hastalık esnasında şikayetleri daha da artırabilir. Kireçlenmede ise yararlı olabilir. Kaplıcaya gitmeye karar vermeden önce doktor onayı alınması önemlidir.

Güncellenme Tarihi: 16 Kasım 2016Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/romatizma-belirtileri/

Romatizmal Kalp Hastalığı

Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

Kalp kapakçıklarındaki iltihaplanma olan romatizmal kalp hastalığı, kontrol edilebilen bir hastalıktır. Gençleri ve çocukları ise daha çok etkilemektedir.

Romatizmal ateşin yol açtığı kardiyolojik bir durum olan romatizmal kalp hastalığı, ölüme varan sonuçlar doğurabilir. İleri düzeydeki rahatsızlıklarda kalbi durdurabilen bir sorundur. Boğaz enfeksiyonu uzun süren çocukları ve gençleri daha çok etkilemektedir. Hastalığın belirtilerinden tedavisine kadar birçok bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Romatizmal Kalp Hastalığı Nedir?

Romatizmal kalp hastalığı, eklemlerde iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. “Akut romatizmal ateş”, “kalp romatizması” veya “kalp tutulumu” olarak da bilinir.

Üst solunum yolları hastalıkları sonrası eklemlerde oluşan iltihaplarla bağlantılıdır. Eklemlerdeki iltihaplar, romatizmayı kalbe ulaştırır ve kalp kapaklarında hasara yol açar.

Bu durumda kalp kapaklarında daralma ortaya çıkar ve kapaklarda zamanla işlev meydana gelir veya tamamen işlevini yitirir.

Diğer bir ifadeyle; akut romatizmal ateş döneminde kalp kapakçılarından biri veya birkaçının hasar görmesi durumudur. Kalbin bir bölümünün iltihaplandığı veya yinelenen akut romatizmal ateşe neden olan rahatsızlıktır.

Kalp kapaklarının daralması ve yaralanmasına yol açar, dolaşım sistemine kan transferini kısıtlar veya engeller.

Düzgün kapatılmayan gerginleşmiş kapakçıklar sebebiyle kan geriye kaçabilir veya kapakçıkların düzgün açılmaması sebebiyle tıkanıklık ortaya çıkabilir.

Romatizmal Kalp Hastalığının Belirtileri

Romatizmal kalp hastalığı, bazı belirtilerle kendini gösterir. Boğaz enfeksiyonlarından sonraki 1 ila 5 hafta görülen yüksek ateş, karın ağrısı, eklem iltihaplanmaları ve kilo kaybı romatizmal kalp sorununa işaret edebilir. Solunum yolları enfeksiyonları 3 hafta içinde akut romatizmal kalp hastalığını ortaya çıkarabilir.

Hastalığın yaygın belirtileri şunlardır;

 • Göğüs ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Sık sık soluk alma,
 • Yüksek veya düşük kan basıncı,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Mide bulantısı,
 • Morarma,
 • Kuru öksürük,
 • Çabuk yorulma,
 • Baş dönmesi,
 • El ve ayaklarda üşüme hissi,
 • Soğuk algınlığı,
 • Sersemlik,
 • Kalp ritim bozukluğu,
 • Terleme,
 • Eklemlerdeki ağrı,
 • Eklem şişliği ve kızarıklığı,
 • Fiziksel aktivite düşüklüğü,
 • Bacaklarda şişlik,
 • Yüzde şişlik.

Romatizmal Kalp Hastalığının Tedavisi

Romatizmal kalp hastalığı erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Hastalık belirtileri ortaya çıktıktan sonra uzman doktorun muayenesinin ardından çeşitli tahliller yapılır ve kalp bölgesi ultrasonla incelenir.

Hastaya öncelikle yatak istirahatı tavsiye edilir ve bazı ilaçlar verilir. Hastalığın boyutuna göre, antibiyotik tedavisi ve kardiyak ilaç tedavileri de uygulanabilmektedir.

İlerleyen süreçlerde cerrahi müdahale ile hasarlı kalp kapakçığı ameliyatı veya değiştirilmesi gerekebilmektedir.

Hastalığın tedavisinde sorunun boyutuna göre; antibiyotik, aspirin, kortizon içermeyen antiromatizmal ilaçlar verilebilmektedir. Nadir olarak akut romatizmal kalp sorunlarında kortizon ilaçlarına başvurulabilmektedir. Penisilin enjeksiyonu koruyucu olarak uygulanabilmektedir.

İlaç tedavisi sürecinde kalp hareketleri periyodik olarak kontrol edilir. İlerleyen süreçte “ekokardiyografi” ile kalp kapakçıları kontrol edilir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda kalp kapakçıklarına balon valvüloplastisi uygulanabilmektedir. Bazı durumlarda kalp kapakları değiştirilir.

Romatizmal kalp hastaları şunlara dikkat etmelidir;

 • Vücut bol bol dinlendirilmeli, istirahat edilmelidir.
 • Mikrobik enfeksiyonlara karşı doğal veya ilaçlı önlemler alınmalıdır.
 • Antiromatizmal ilaçlar başta olmak üzere koruyucu ilaçlar ihmal edilmemelidir.
 • Hasta, tedavinin uzun süreceğini göz önüne alarak psikolojik ve ruhsal olarak kendini hazırlamalıdır.
 • Tedavi sürecinde moral ve motivasyon yüksek tutulmalıdır.
 • Hastalığın kalbe sirayetinin teşhisinin ardından hasta yakın takibe alınmalı, periyodik kontrol yaptırılmalıdır.

Romatizmal kalp hastalığı tedavi edilmediğinde kalp yetmezliği ve felce yol açabilir. Hastalık, yaşam kalitesini düşürür ve genç yaşlarda ölüme yol açabilir. Kalp cerrahisi, bu hastalıkla ilgili bazı durumları kontrol altına alabilmektedir; ancak romatizmal kalp hastalığı tamamen iyileşmeyebilir. Yani sürekli koruyucu yöntemler uygulamak gerekebilmektedir.

Romatizmal Kalp Hastalığının Kalbe Zararı

Boğaz enfeksiyonu mikropları tamamen yok edilmediğinde vücudu dirence zorlar ve bu süreçte kalp ve böbreklerde hasar oluştur. Romatizmaya bağlı olarak kalp ve kalp kapakçıklarında işlev bozukluğu ortaya çıkarır. Romatizmanın ilerleyen safhalarında kalbin içindeki kapakçıklara yerleşen iltihaplar büyük hasarlara yol açar.

Romatizmal hastalığa bağlı yüksek ateş iç organları ve eklemleri olumsuz etkileyerek, kalp kapakçıklarına zarar verir. Kalp kapakçıklarında romatizmal ateşe bağlı sorunlar kalbin kan pompalamasını güçleştirir ve kalbi zorlar. İlerleyen süreçte kalbin işlevlerinin aksamasına yol açar.

Kalp kapakçıkları enfeksiyonlardan olumsuz yönde etkilenir. Akciğerden kalbe temiz kanın girişini kontrol eden ve kalpteki 4 kapaktan biri olan mitral kalp kapakçığı, bu hastalıktan daha çok etkilenir.

Hastalığın mitral kapakçıklara bulaşması durumuna, “mitral darlığı” veya “mitral stenoz” adı verilir. Mitral kapakçık, hastalığın etkisi ile sertleşir, büzüşür ve daralır. Tamamen şekil değişen mitral kapakçık dışında hastalık, aort kapaklarında da daralmaya yol açabilmektedir.

Triküspit ve pulmoner kapaklar romatizmal kalp hastalıklarından düşük oranlarda etkilenir.

Erken teşhiste veya önceki safhalarda kendiliğinden geçebilen romatizmal kalp rahatsızlıkları, şiddetli etkileri görüldüğü durumlarda kalbin dolaşım sistemine yeterince kan vermesini engeller. Tedavi edilmezse kalbi durdurarak, ölüme yol açabilir.

Romatizmal Kalp Hastalığına İlişkin Kısa Bilgiler

 • Virginia Üniversitesi Sağlık Fakültesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, 5 ila 15 yaş arasındaki çocuklarda tam olarak tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları yüksek ateşe bağlı olarak romatizmal kalp hastalığına yol açmaktadır.
 • Boğaz enfeksiyonları uzun süre geçmeyen çocuklar risk grubundadır.
 • Okul çağındaki çocuklarda ortaya çıkan kalp hastalıkları arasında ilk sırada romatizmal kalp hastalıkları yer alır.
 • Enfeksiyonların görüldüğü 5 hafta içinde yukarıda anlattığımız belirtiler görülürse hemen doktora başvurulmalıdır.
 • Romatizmal kalp hastalığı, genellikle genç yaşlarda yaygın olarak görülen boğaz enfeksiyonu ile yayılmaktadır.
 • Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir.
 • 25 yaş altı gençlerde sık görülen bir kalp hastalığıdır.
 • Yavaş ilerleyen bir hastalık olan romatizmal kalp hastalığı, yurt, okul ve askeri birlik gibi ortamlarda üt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak çocuklar ve gençler arasında yayılabilmektedir.
 • Hastalıktan korunmak için en etkili yöntemlerden biri tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Buna yöntemde hastalara 28 günde bir koruyucu iğne uygulanır.
 • Hastalık, erken müdahale edilmediği takdirde beyin ve santral sinir sistemini olumsuz etkilemektedir.
 • Akut romatizmal ateş sorunu yaşayan hastaların yaklaşık yüzde 50’sinde kalp tutulumu görülür.
 • Kalp tutulumu meydana gelen hastaların yaklaşık yüzde 70’inde hastalığa bağlı kalp kapak hasarları ortaya çıkmaktadır.
 • Dünya genelinde hastalıktan etkilenen insanların sayısı 33 milyon civarındadır.
 • Gelişmiş ülkelerdeki erken teşhis ve tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilen hastalık, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde hala ciddi sağlık sorunları arasında yer almaktadır.
 • Hastalık, Avrupa ve Amerika’da az görülürken; Afrika, Orta Doğu, Orta ve Güney Asya, Güney Pasifik ve gelişmiş devletlerin yoksul kesimlerinde yaygın olarak görülmektedir.
 • Dünya Kalp Federasyonu, romatizmal kalp hastalığının küresel etkilerini azaltma misyonu çerçevesinde 2025 yılına kadar 25 yaş ve altı gençlerin hastalıktan ölüm oranını yüzde 25 azalmayı hedeflemektedir.
 • 01 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü Yönetim Kurulu’nda alınan karara göre, 2018 yılında düzenlenecek 71. Dünya Sağlık Asamblesi’nde kabul edilmek üzere ‘Romatizmal Ateş ve Romatizmal Kalp Hastalığına Dair’ bir karar önerilmiştir.

Источник: https://www.onikibilgi.com/romatizmal-kalp-hastaligi/

Romatizma nedir, romatizma belirtileri, romatizma tedavisi ve öneriler

Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

Romatizma nedir? Bağ dokusu, eklem, kemik veya kasları etkileyen Ağrı, şişlik, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlığına neden olan sağlık sorunları için kullanılan terime romatizma denir. Kısaca romatizma kaslarda ve özellikle de eklemlerde görülen ağrılı hastalıkların genel adıdır.

Romatizmanın nedenleri

Romatizmal rahatsızlıkların nedenleri de değişkenlik gösterir.

Örneğin; iltihabi olmayan romatizmal rahatsızlıklardan osteoartritin nedeni, genetik yatkınlıkla birlikte, aşınma ve yıpranmaya yani; o eklemin özensiz kullanılmasına bağlıdır. Ekleme binen yük artar.

Osteoartrit, aşırı kilo, spor yaralanmaları, doğumsal bazı sakatlıklardan sonra fazla kullanma gibi birçok nedene bağlı gelişebilir.

Romatizmanın belirtileri

 • Romatizmanın en önemli belirtisi ağrıdır.
 • Ağrının şiddeti, nasıl seyrettiği, neye benzediği, nelerden etkilenip arttığı veya azaldığına bakarak da hastalık hakkında fikir sahibi olunabilir.
 • Ayrıca şişlik, kızarıklık, eklemde ısı artışı veya hareket kaybı gibi ekleme özgü yakınmalarda önemlidir.
 • Bazen kişiler eklem yakınmalarına ilaveten iştahsızlık, ateş, kilo kaybı gibi genel yakınmalar da dile getirebilir.
 • Bu şikyetlerden yola çıkarak tanı koyulabilir.
 • Kaslarda ve eklemlerde sertlik romatizma belirtisi olabilir.
 • Eklem veya kas ağrısı, şişlik, ateş ve eklem hareket açıklığı.
 • Zaman zaman halsizlik, kilo kaybı, kaslarda ve eklemlerde sertlik gibi aklınıza romatizmayı getirmeyecek belirtiler de yaşanabilir.
 • Ayrıca romatizma, tipine göre göz, akciğer, kalp, böbrekler gibi iç organlar ve damarlarda da sorunlara neden olabilir.
 • Gözde iltihaplanma, damarlarda iltihaplanma (vaskülit), iç organ fonksiyonlarında bozulma, kalpte ritim bozuklukları ve böbrek yetmezliği görülebilir.
 • Ağrının da çeşitleri vardır. Stres kaynaklı gelişen ağrılar hastalıklara bağlı gelişen ağrılara göre farklılık gösterir.
 • Bazı ağrıların direkt olarak akla getirdiği rahatsızlıklar vardır. Bunlardan biri de romatizmadır.

Septik artrit denilen eklemin mikrobik iltihabı hariç, diğer iltihabi romatizmal hastalıkların genellikle sebebi bilinmez. Bunların hepsi kişinin bağışıklık sistemindeki bazı farklılıklar nedeniyle gelişir.

Bu farklılıklara da kişinin genetik yapısının yanı sıra, bazı çevresel faktörler neden olur. Bazı enfeksiyonlar, sigara ve stres ise çevresel faktörlerin başında gelir.

İltihaplı romatizmaın belirtileri

İltihaplı romatizmaya neyin sebep olduğu bilinmez. Ancak “HLA-B27” genini taşıyanların, hastalığa yakalanma riski fazladır. Eğer birinci derece akrabanızda iltihaplı romatizma varsa, bu hastalığın sizde de görülme oranı yüzde 20'dir. Hatta ikinci derece akrabanızda bulunması bile, sizin için risk faktörü oluşturur.

İltihaplı romatizmanın belirtileri şunlardır:

 • Üç aydan uzun süren istirahatteyken gelişen bel ve kalça ağrıları,
 • Ağrılar hareketle azalıyor veya geçiyorsa,
 • Ağrı kesici ağrıları azaltıyor veya geçiriyorsa
 • Boyun bel hareketlerinde ve her nefes alıp verişte göğüs kafesinde ağrı ve kısıtlılığı olan kişilerin romatoloji uzmanına başvurması önerilir.
 • Romatizmanın belirtileri çok çeşitli olabilir.
 • İltihaplı romatizmal hastalıklarda, özellikle istirahatte gelişen boyun, bel, sırt veya eklem ağrısı ve şişliği, kas ağrıları görülür.
 • Ciltte döküntü, akciğer beyin, böbrek, sinir sistemi gibi birçok organ ve sisteme ait belirtiler de verebilir.

Romatizma çeşitleri nedir

Romatizmal hastalıklar başlığı altında 200'e yakın hastalık incelenir. Romatizma iltihaplı olan ve olmayan diye iki başlıkta incelenebilir.

İltihabi olmayanlar romatizmalar: osteoartrit, fibromiyalji bazı metabolik hastalıklar veya bazı kanserlerle ilişkili eklem, kas yakınmalarıdır. İltihabi romatizma hastalıkları, mikrobik veya mikrobik olmayan iltihaplı romatizmal hastalıklar olarak değerlendirilebilir.

İltihabi romatizmal rahatsızlıklar arasında ankilozan spondilit, romatoid artrit, lupus, Sjögren sendromu, akut eklem romatizması, gut, gibi hastalıklar yer alır.

Romatizma teşhisi nasıl yapılır, konur

Kişinin şikayetleri önemlidir. Yine kişinin ve ailesinin yani birinci derece bazen ikinci derece akrabalarındaki tıbbi özgeçmiş bilgileri edinilir.

Ayrıntılı bir muayeneyle birlikte, bazı kan ve idrar testleri, görüntüleme testleri yapılır. Romatizma, birçok organ ve sistemi de tuttuğundan, farklı hastalıklarla karışabilir. Erken dönemde tanı koyulması zor olabilir.

Bu nedenle iç hastalıkları uzmanı olup romatolojide uzmanlaşmış hekimler daha kolay teşhiste bulanabilir.

Romatizma nasıl tedavi edilir?

Romatizma genellikle uzun seyirlidir, alevlenme ve yatışmayla seyredebilir. Romatizma tedavisinin başlangıcında kısa sürede hastalığı kontrol altına almak için kortikosteroid ve bazı steroid olmayan ağrı kesiciler kullanılsa da, genellikle uzun süreli, hastalığın seyrini değiştiren ve kontrol altında tutan ilaçlar kullanılır.

Romatizma her kişide faklı seyredebilir. Bu nedenle kişinin başka rahatsızlığı veya gebelik durumu varsa özel tedavi uygulanır. Romatizmal rahatsızlıkların çok azı tedaviyle tamamen ortadan kalkar. Genellikle müzmin (kronik) hastalıklar olup yıllar süren uzun süreli tedavi gerekir. Bu nedenle ilaçlar, doktor kontrolünde alınmalıdır.

Tedavide amaç; hastalığı kontrol altına almak, kişinin ağrısını ve rahat olmasını sağlayarak yaşam kalitesini yükseltmektir.

Romatizmal hastalıkların erken dönemde teşhisiyle oluşabilecek sakatlık ve ölümlerin önüne geçmek mümkün.

Örneğin; iltihabi romatizmal rahatsızlıklardan biri olan romatoid artritte, eklemde sakatlık gelişimi genellikle ilk 2 yıl içinde çok hızlı olur. Özellikle ilk 6 Ay içinde teşhis ve uygun tedaviyle sakatlık gelişmediği görülmüştür.

Ciddi böbrek tutulumu olan lupuslu bir hastada ise tedavi uygulanmaması halinde ölümcül sonuçlar oluşabilir.
Romatizma tek bir hastalık değil, içinde birçok hastalığı barındıran genel bir tanımdır. Romatizmada yan özelliklerini tanımlamadan bir şey ifade etmeyen bir tanımlamadır.

Kemik, kas ve eklemlerde şişlik, ağrı ve hareket sınırlamasına yol açan bazen iltihaplı bazen de iltihapsız olan hastalıklardır. Sadece şikayetin olduğu bölge ile sınırlı kalabileceği gibi, tüm vücudu ilgilendiren bir hastalığın parçası da olabilir.

Romatizma nedenleri

Hepimiz aileden aldığımız bir genetik miras ile doğarız. Doğduktan sonra karşılaştığımız veya maruz kaldığımız şartlar bu hastalıkların doğrudan nedeni olabileceği gibi genetik etkenlerde romatizmaya neden olabilir.

Genetiğin yanı sıra yaş, cinsiyet, kaza sonrasında oluşan zedelenmeler, iklim ya da kullanılan bazı ilaçlar romatizmaya neden olan faktörler arasında yer alır.

Öncelikle beslenme, geçirilen mikrobik hastalıklar, stres, Alkol ve sigara kullanımı gibi ek faktörler de bu hastalıkların ortaya çıkmasında etkendir.

Romatizmayı tetikleyen nedenler

Romatizma hastalıklarını tedavi ile tamamen geçirmek her zaman mümkün olmayabilir. Kişinin durumuna ve hastalığın derecesine göre tedavi yöntemleri değişebilir. Tedavinin yanında kişinin de hayatında bazı durumlara dikkat etmemesi romatizmayı tetikleyebilir. Romatizmayı ntetikleyen nedenler ise şu şekildedir:

 1. Tedaviyi aksatmak: Özellikle ilaç yan etksi korkusu, şikayetlerdeki geçici düzelmelere bakarak hastalığı küçümsemek ve hastanın hekime danışmadan tedavisini kesmesi. Uzun süreli ilaç kullanımlarında ilaçlardan zarar görebileceği korkusu ile ilaçları bırakan kişilerin sayısı fazladır. Gençlerde ise hamilelik veya çocuk sahibi olmak isteği de hekime danışmadan ilaç bırakmanın önemli nedenleri arasında yer alır.
 2. Takibi aksatmak:Özellikle gençlerde uzun süreli hastalıklarda çabuk bıkkınlık gelişip takiplerini aksattıkları çok görülür.
 3. Umutsuzluğa kapılmak: Müzmin hastalıklarda hastalığın etkileri sadece beden üzerinde olmaz. Kişinin ruh halini de olumsuz etkileyebilir.
 4. Yalan yanlış bilgi ve haberlere inanmak: Özellikle son zamanlarda çok moda olan konu hakkında yetkin olmayan kişilerin ağzından medya internet aracılığı ile ulaşılan bilgiler, çok sıkıntıya neden olur.
 5. Kişinin hastalığı hakkında sağlıklı bilgiye sahip olmaması.

1-Ailenizde romatizma hastalığı olan varsa dikkat edin

Genetik yatkınlık birçok romatizma türünün oluşumunda önemli bir rol oynar. Bu nedenle ailesinde romatizma sorunu olanların yaşam şekillerine mutlaka özen göstermeleri ve belirtilere karşı tetikte olmaları gerekir.

2.Fazla kilolarınızdan kurtulun

Fazla kilolar bel ve bacaklara binen yükü artırır ve eklem harabiyetine neden olur. Dolayısıyla romatizma oluşma ihtimali de gündeme gelir. Bu nedenle fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir.

3.Beslenme düzeninize balık ve yumurta gibi yiyecekleri ekleyin

Vücudun Asit yükünü artıran yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca her hastalıkta olduğu gibi romatizmada da şeker ve rafineri şekere dönen yiyeceklerin dikkatli tüketilmesi şart.

Omega 3-omega 6 dengesi romatizmal hastalıklar için çok önemli.

Bu nedenle Omega 3 içeren balık, yumurta, ceviz, keten tohumu, ve semizotunun yanı sıra zeytinyağı ,kalsiyum ve C vitamini içeren besinlerle ısırgan otu bu hastalar için idealdir.

4. Günde 2 litre su için

Romatizmal hastalıklarda sağlıklı bir bağırsak florası çok önemli. Karında gaz, şişkinlik, kabızlık gibi şikayetleri olan kişilerin bağırsak florasında bozukluk olma ihtimali yükselir. Bu nedenle günde en az 2 Litre Su için ve probiyotik kullanın.

5. 6 ayda bir dişlerinizi kontrol ettirin

Diş ve dişeti ile ilgili sorunlar romatizmada tetikleyici rol oynar. Bulgu vermeyen diş problemleri, gözden kaçan çürükler, dişetlerinde kanamalar da bağışıklık sistemini bozarak romatizmayı tetikleyebilir. Bu nedenle 6 ayda bir diş hekimine görünün.

6. D vitamini takviyesi alın

Kemiklerin en önemli dostlarından biri olan D vitamininin yetersiz olması kas iskelet sisteminde kuvvetsizliğe neden olup romatizma oluşumuna zemin hazırlar. Bu nedenle özellikle osteoporoz sonrasında kemik ölçümlerinizi zamanında yaptırmanız ve gerekli durumlarda D vitamini takviyesi almanız gerekir.

7. Eklem şiş ve hastalık aktifken fazla hareket etmeyin

Bu dönemde zorlayıcı aktivitelerde bulunmayın. Eklemleriniz şiş ve hastalık aktifken mümkün olduğu kadar çok istirahat edin.

8. Soğuk ve nemli ortamlardan kaçının

Soğuk ve nemli havalar bazı romatizma türlerinde hastalığı artırır. Bu nedenle soğuktan ve rutubetli ortamlardan korunun.

9. Sigara kullanmayın

Sigara, romatizma hastalarında eklem ve kas dolaşımını etkiler. Ayrıca toksik etkisi bulunur. Özellikle akciğer tutulum riski yüksek olan romatizma türlerinde sigara kesinlikle kullanılmamalı.

10. Travmalara karşı tedbirli olun

Geçirilen travmalar eklemin ve çevre dokuların harabiyetine neden olup, eklem fonksiyonlarını bozarak romatizmanın oluşumuna zemin hazırlayabilir.

11. Stresten uzak durun

Her hastalığa neden olabilen stres, romatizmanın oluşumunda da önemli bir etken, stres bağışıklık sistemini etkileyerek ve sempatik sinir sitemini uyararak vücudun hastalıklara karşı direncinin azalmasına neden olur.

12. Hastalığın alevlenme döneminde buz uygulayın

Romatizma tedavisinde hastalığın tipine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Öncelikle ilaç tedavisi önerilir. İltihaplı romatizmal hastalıkların alevlenme dönemlerinde buz uygulaması, istirahat, etkilenen ekleme splint gibi cihazlar uygulanabilir.

13. Fizik tedaviye önem verin

Hastalık aktivitesi baskılandıktan sonra gerekirse fizik tedavi ajanları da tedavide kullanılabilir. Fizik tedavi, bu hastaların ağrılarını gidermede, eklem hareket açıklığının ve kas gücünün korunmasında, ayrıca günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesinde sıkça kullanılır.

Eklem hareket açıklığı egzersizleri, kas güçlendirici egzersizler, postur egzersizleri ve aerobik egzersizler romatizmal hastalar için çok önemli.

İlerlemiş romatizmaya bağlı eklem harabiyeti olan kişilerde günlük yaşam aktiviteleri için yardımcı cihaz kullanımı, doğru yürümenin öğretilmesi, düşmenin engellenmesi, ergonomik eğitim de yapılır.

Kaynak-1: Acıbadem Hastaneleri

Источник: https://www.diyadinnet.com/saglik-137-romatizma-nedir-romatizma-belirtileri-romatizma-tedavisi-ve-oneriler

Kalp Romatizması Hastalığının Belirtileri Nedir?

Romatizmal kalp hastalığı belirtilerinin en önemlileri morarma, nefes darlığı, ellerde ve ayaklarda üşüme, öksürük, yorgunluk ve soğuk algınlığı gibidir. Ayrıca sersemlik, mide bulantısı, baş dönmesi, mide bulantısı, yüksek ya da düşük kan basıncı, göğüs ağrısı görülür.

Romatizmal kalp hastalığında düzensiz kalp ritmi ve nefes almada zorluk yaşanması gibi belirtiler de yer alır. Romatizmal kalp hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Genel olarak küçük yaşta olan çocuklarda da görülebilen bir hastalıktır. Akut romatizmal kalp hastalığı geçiren hastaların yarısında ortaya çıkar.

Bu hastalığa sahip olan insanların çoğunda rahatsızlık ilerleyen zamanlarda kalp kapağı hasarları oluşur. Hastalığın enfeksiyonu genel olarak çocukluk yaşlarında daha çok görülür. Romatizmal kalp hastalığı iyi bir şekilde tedavi edilmezse kalp hastalığına neden olur. Bu durum da nefes darlığına, kalp çarpıntısına ve çabuk yorulmaya neden olur.

Romatizmal kalp hastalığı çok yavaş ilerleyen ve kendine özgü herhangi bir belirtisi olmayan bir hastalıktır. Romatizmal kalp hastalığı çocukluk döneminde başlarsa belirtileri orta yaşlarda ortaya çıkar. Okul, yurt ve askeri birlik gibi kalabalık yerlerde yaşaması gereken kişilerde hastalığın yayılması daha kolay olur.

Üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan romatizmal kalp hastalığı hava yoluyla bulaşabilir. Solunum yollarında ortaya çıkan enfeksiyon genel olarak üç hafta içerisinde akut romatizmal kalp hastalığının ortaya çıkmasına sebep olur.

Çok sık görülen boğaz enfeksiyonu hastalığının oluşması romatizmal kalp hastalığının ilerleme sürecini hızlandırabilir. Bu sebeple kalabalık yerlerde hastalığın önlenmesi için tedbir alınması gerekir.

Romatizmal Kalp Hastalığının Tedavisi

Romatizmal kalp hastalığı tedavisinde uzman bir doktorun hastalığın kontrolünü sağlaması gerekir. Yapılacak olan muayene sonrasında tahlil ve ultrason gibi testlerin sonucuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Romatizmal kalp hastalığının tedavi edilmemesi, hastalığın daha çok ilerlemesine sebep olur.

Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi romatizmal kalp hastalığında da erken teşhis ve doğru tedavi yönteminin uygulanması çok önemlidir. Romatizmal kalp hastalığında tedavi olarak uygulanması gereken en önemli adım istirahat ve vücutta yeni oluşma ihtimali olan enfeksiyonlara karşı kendini korumaktır.

Vücuda giren streptokokların yol açtığı enfeksiyonu tedavi etmek için hastaya antibiyotik desteği uygulanır. Romatizmal kalp hastalığının tedavisinde aspirin ve kortizon türü ilaç haricinde antiromatizmal ilaçlar kullanılması gerekir.

Aynı zamanda insan vücudu için koruyucu olarak hastaya depo-penisilin enjeksiyonu düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu tedaviye ek olarak ayda bir kere uygulanması gereken penisilin tedavisine başlamadan önce, hastaya mutlaka bir test uygulanması gerekir.

Romatizmal kalp hastalığı tedavisinde çok nadir olarak kortizon tedavisi uygulanır. Eğer romatizmal kalp hastalığı akut bir şekilde devam ediyorsa, doktorunuz kortizon tedavisine gerekli görebilir.

Hastanın akut dönemindeki tedavisi ilaçlar ile yapılır, daha uzun bir dönemde kalp hareketi sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Hastalığın şiddeti doğrultusunda ekokardiyografi yapılarak, kalp kapağının hareketi kontrol altında tutulur.

İlaç kullanımı ilerleyen yaşlarda insan vücudundaki doku bozulması nedeniyle kalbi zorlayacak aşamaya gelebilir. Kalp kapaklarına balon ya da cerrahi bir yöntemle, kapakların değiştirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Romatizmal kalp hastalığına sahip olan kişiler ve kalp tutulumu da olan insanların her hareketinin, tedavinin başarılı bir sonuç vermesi amacıyla sürekli takip etmek gerekir.

Источник: https://evdesifa.com/romatizmal-kalp-hastaligi/

Kronik Romatizmal Kalp Hastalığı Teşhisi

Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

Haber güncelleme tarihi 28.12.2018 15:12

Kalp Romatizması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eklemlerde meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan romatizma kalbe ulaşarak kalp kapaklarında iltihaplanmaya neden olur. Kalp kapağında meydana gelen iltihaplanma sonucunda oluşan daralma ve yetersizlik kalp romatizması olarak nitelendirilmektedir.

 Dolaylı yollarla meydana gelen kalp romatizması öncelikle üst solunum yollarında meydana gelen hastalıkların eklemlerde romatizmaya neden olması sonucunda meydana gelmektedir.

Üst solunum yollarındaki ve eklemlerdeki iltihaplanmanın tedavi edilmemesi durumda iltihap kalp kapakçığına kadar ilerleyerek kalp romatizmasına neden olur.

Oluşan romatizma kalp ve kalp kapakçığında hasar oluşturarak işlev bozukluğuna yol açar. Çoğunlukla kadınlarda görülen kalp romatizması, mitral darlığa ve mitral stenoza neden olur.

Kalp romatizması belirtilerini sıralamak gerekirse; nefes darlığı, sık sık görülen soğuk algınlığı, kuru öksürük, morarma, yorgunluk, el ve ayaklarda şişlik olarak sıralayabiliriz.

 Tedavi edilmeyen ve uzun süren boğaz enfeksiyonları çocuklar açısından önemli bir risk grubu oluşturmaktadır.

Özellikle 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda tedavinin yarıda kalması veya tedavi edilmemesi gibi durumlarda boğaz enfeksiyonu romatizmal yüksek ateşe neden olarak romatizmal kalp hastalıklarına sebebiyet verir. Bu nedenle boğaz enfeksiyonlarının tedavisi büyük önem taşımaktadır.

Romatizmal Ateş Belirtileri

 • Boğaz enfeksiyonu
 • Yorgunluk
 • Eklem ağrısı
 • Ateş
 • Terleme
 • El ve ayaklarda üşüme
Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.