Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

Kronik Romatizmal Kalp Hastalığı Teşhisi

Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

Haber güncelleme tarihi 28.12.2018 15:12

Kalp Romatizması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eklemlerde meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan romatizma kalbe ulaşarak kalp kapaklarında iltihaplanmaya neden olur. Kalp kapağında meydana gelen iltihaplanma sonucunda oluşan daralma ve yetersizlik kalp romatizması olarak nitelendirilmektedir.

 Dolaylı yollarla meydana gelen kalp romatizması öncelikle üst solunum yollarında meydana gelen hastalıkların eklemlerde romatizmaya neden olması sonucunda meydana gelmektedir.

Üst solunum yollarındaki ve eklemlerdeki iltihaplanmanın tedavi edilmemesi durumda iltihap kalp kapakçığına kadar ilerleyerek kalp romatizmasına neden olur.

Oluşan romatizma kalp ve kalp kapakçığında hasar oluşturarak işlev bozukluğuna yol açar. Çoğunlukla kadınlarda görülen kalp romatizması, mitral darlığa ve mitral stenoza neden olur.

Kalp romatizması belirtilerini sıralamak gerekirse; nefes darlığı, sık sık görülen soğuk algınlığı, kuru öksürük, morarma, yorgunluk, el ve ayaklarda şişlik olarak sıralayabiliriz.

 Tedavi edilmeyen ve uzun süren boğaz enfeksiyonları çocuklar açısından önemli bir risk grubu oluşturmaktadır.

Özellikle 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda tedavinin yarıda kalması veya tedavi edilmemesi gibi durumlarda boğaz enfeksiyonu romatizmal yüksek ateşe neden olarak romatizmal kalp hastalıklarına sebebiyet verir. Bu nedenle boğaz enfeksiyonlarının tedavisi büyük önem taşımaktadır.

Romatizmal Ateş Belirtileri

 • Boğaz enfeksiyonu
 • Yorgunluk
 • Eklem ağrısı
 • Ateş
 • Terleme
 • El ve ayaklarda üşüme

Romatizmal Kalp Hastalığının Belirtileri

Romatizmal kalp hastalıkları öncelikle romatizmal ateş ile kendini belli eder. Romatizmal yüksek ateş belirtileri boğaz enfeksiyonundan yaklaşık bir hafta sonra gözlemlenir.

Yüksek ateş, kilo kaybı, karın ağrısı ve eklem iltihabı gibi belirtilerle kendini gösteren romatizmal ateş daha sonrasında romatizmal kalp hastalığını tetiklemektedir.

 Romatizmal kalp hastalıklarının şiddeti ve seyri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazı vakalarda şiddetli seyretmemekle birlikte kendiliğinden geçtiği görülebilir. Ancak kalbinyeterince kan pompalamaması kalp durmasına kadar ilerleyebilir.

Bu durum hayati tehdit oluşturur ve oldukça önemli bir konudur. Çocuğunuzda veya kendinizde bu belirtilerin görülmesi durumunda bir önce doktora başvurmalısınız. İhmal edilen veya tam tedavi sağlanmayan boğaz iltihaplanmaları romatizmal kalp hastalıklarının başlıca nedenini oluşturur.

 • Romatizmal ateş
 • Sık sık tekrarlayan soğuk algınlığı
 • Ayaklarda morarma ve şişlik
 • El ve ayaklarda üşüme
 • Kuru öksürük
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Düzensiz kalp ritmi
 • Yüksek veya düşük ateş
 • Yüksek veya düşük kan basıncı
 • Baş dönmesi ve mide bulantısı

Romatizmal Kalp Hastalığının Tedavisi

Kalp romatizması hastalıklarına karşı alınabilecek başlıca önlem romatizmal ateşi düşürmek ve boğaz enfeksiyonunun tedavisine olabildiğince kısa sürede başlanmalıdır.

Boğaz enfeksiyonunun görülmesi durumunda bir an önce doktora başvurmalı ve doktorun sizin için uygun gördüğü antibiyotik ve diğer ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

Doktor kontrolünde kullanacağınız antibiyotikler sayesinde boğaz enfeksiyonunu tedavi edebileceğiniz gibi romatizmal ateşe karşı etkili bir önlem almış olursunuz. Romatizmal kalp hastalıkları tedavisinde bir diğer önemli konu ise hastanın istirahatidir.

Tedavi sürecinde hastanın istirahat etmesi ve ilaçları düzenli olarak kullanması oldukça önemlidir. romatizmal kalp hastalıklarında genellikle antibiyotik ve kardiyak ilaç tedavisi uygulanır.

Romatizmal ateşe yakalanmış kişiler için erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Unutmayınız ki romatizmal ateş kalp sağlığını doğrudan etkileyerek romatizmal kalp hastalıklarından kalp kapakçığı hasarına kadar birçok sağlık sorununa neden olur.

Bu nedenle erken teşhis edilen ve erkenden tedaviye başlanan romatizmal ateşte kalp kapağı hasarı olabildiğince önlenmiş olacaktır. Bazı vakalarda ve kalp kapağı hasar görmüş kişilerde cerrahi müdahale söz konusu olabilir.

Ancak cerrahi müdahale öncesinde iltihabın iyice temizlenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle müdahale öncesinde kullanılan antibiyotiğin doktor tarafından önerilmiş olmasının yanı sıra düzenli kullanımı oldukça önemlidir.

Önerilen İçerik;

► Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Ölüm nedenlerinin başında kalp hastalıkları geliyor. En fazla risk grubundakiler ise erkeklerdir. Yaş ortalamasına baktığımızda kalp hastalığından ölenlerin yüzde 80'i 60 yaşının üzerinde.
 • Erkeklerde daha çok kalp rahatsızlıklarına rastlanıyor. Kadınlarda oran daha az. Bunun nedeni de doğurganlık döneminde salgılanan östrojen hormonu.
 • Ancak kadınlarda da risk menopozun başlamasıyla artış gösteriyor çünkü östrojen hormonu da kesiliyor. Erkeklerde ise kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkması, erkeğe özgü olan hormonlar LDL' yi yükseltip, HDL' yi düşürüp, karındaki yağ birikimin artmasını sağlıyor.
 • Kan hücrelerinin de sayısını arttırıp pıhtılaşmayı aktifleştirip, kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Özellikle ailesinde kalp hastalığı bulunan kişiler varsa, bireyin kalp hastalıklarına yakalanma oranı %25 artıyor.
 • Bu yüzden kalbimize iyi bakmamız gerek. Sağlıklı beslenerek, spor yaparak çaba göstermeliyiz, hastalığı vücudumuza davet etmemeliyiz. Öncelikle yapılması gerekenler;
 • – Tansiyonunuzu kontrol altında tutun.- Şekeriniz varsa daha dikkatli davranın.- Vitamin eksikliğini önemseyin.
 • Neler Yemeli?

  – Sigarayı bırakmak, balık tüketiminin artması ve balık yağı almanız kan pıhtılaşmasını azaltır.

  – Haftada 2 kez mutlaka balık tüketin.

  – Haftada 2 gün mutlaka kurubaklagil tüketin.

 • – Kırmızı renkteki besinleri mutlaka tüketin.

  – Kahvaltılarınızın olmazsa olmazı yulaf olsun

 • Altın Kurallar

  – Margarin yerine zeytinyağı tüketin.

  – Sütü az yağlı için.

  – Çok su – az tuz tüketin.

 • – Posalı yiyecekler kurtarıcı rol oynar.

  – Sigara düşmanınızdır.

  – Depresyondan kaçın.

 • Источник: https://www.neoldu.com/kronik-romatizmal-kalp-hastaligi-teshisi-11110h.htm

  Romatizma Tedavisi

  Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

  Romatizma nasıl geçer? Romatizma tipleri ve nedenleri arasında pek çok farklılık olmasına rağmen, tüm romatizmal hastalıklar, durum mümkün olduğunca erken teşhis edildiğinde tedavisi çok daha etkili olmaktadır.

  Romatizmal hastalıklar için tedavi seçenekleri arasında, iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçların kullanılması bulunmaktadır. Steroidal olan ilaçlar ise belirtilerin devam etmesi durumunda kullanılabilmektedir.

  Hareket becerisini korumak için düzenli ve hafif egzersiz de yapılabilmektedir. Ayrıca aşırı kilonun verilmesi, sigaranın bırakılması, alkol tüketiminin sınırlandırılması ve dengeli beslenilmesi tedaviye yardımcı olmaktadır. (1)

  En sık yaşanan romatizma türleri ve tedavileri şöyle sıralanabilmektedir:

  Romatoid Artrit Tedavisi

  Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sağlıklı vücut dokusuna saldırmaya başlamaktadır ve sonucunda da romatoid artrit oluşmaktadır. (2)

  Doktorunuz tarafından önerilen ilaç türleri, belirtilerin şiddetine ve romatoid artritin ne kadar süredir var olduğuna bağlı olarak değişecektir. En sık kullanılan ilaçlar ise şunlardır:

  • Steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar
  • Kortikosteroid ilaçlar
  • Hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar
  • Biyolojik ilaçlar (3)

  Egzersiz ve dinlenme arasında bir denge sağlanmalıdır. Hastalık aktif olduğunda daha fazla dinlenme daha uygun olabilir. Dinlenme, yorgunluk, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

  Egzersiz, kas gücünü artırmak, eklem deformasyonlarını ve sertliğini azaltmak, sonuç olarak da, hareketliliği korumak için oldukça önemlidir.

  Bir fizyoterapist, sizin için uygun olan egzersiz programını belirleyecektir. (4)

  İlaçlar eklem hasarını önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olmazsa, doktor hasar görmüş eklemleri onarmak için cerrahiyi müdahaleyi düşünebilir. Cerrahi, eklemi kullanma yeteneğini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ağrıyı azaltabilir ve deformiteleri düzeltebilir. (5)

  Osteoartrit Tedavisi

  Osteoartrit, eklemlerinizdeki kemik uçlarına yastık görevi gören kıkırdakta aşamalı olarak bozulma olduğunda ortaya çıkmaktadır. (6)

  Osteoartrit için bilinen herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak durum zamanla kötüleştiği için belirtilerin hafifletilmesi üzerine bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Osteoartrit belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olması için uygulanan başlıca tedavi yöntemleri ise şunları:

  • Yaşam tarzı önlemleri: Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi değişiklikler osteoartrit belirtileriyle mücadele etmenize yardımcı olur.
  • İlaç: İlaçlar tedavi yöntemi daha çok ağrıyı hafifletmeye üzerine odaklanmaktadır.
  • Destekleyici tedaviler: Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, Sıcak veya soğuk kompresler, masaj terapisi, yardımcı cihazlar gibi günlük aktiviteleri daha kolay yapabilmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.
  • Bu tedavi yöntemlerinin yararlı olmadığı bazı durumlarda ise hasar görmüş eklemleri onarmak, güçlendirmek veya yerini almak için cerrahi de düşünülmelidir. (7)
  • Osteoartrit ameliyatı: Eklem ameliyatı ciddi hasar görmüş eklemlere müdehale etmek için uygulanmaktadır. Bu yöntemle özellikle kalçalar veya dizlerdeki eklemler onarılır ve değiştirilir. Doktor eğer hastayı eklem ameliyatına uygun görürse bir ortopedi cerrahına yönlendirecektir. (8)

  Ateşli Romatizma Tedavisi

  Ateşli romatizma bir grup streptokok bakterinin varlığına karşı tepki gösteren bağışıklık sistemi yol açmaktadır. (9)

  Bakterileri yok etmek için penisilin gibi bir antibiyotik reçete edilebilmektedir. Uzun süreli antibiyotik tedavisi, ateşli romatizmanın tekrarını önlemek için de etkili olabilmektedir.

  Enflamasyon ve ağrıları azaltmak için, naproksen veya ibuprofen gibi non steroid antiinflamatuar ilaçlar da önerilmektedir.

  Enflamasyon şiddetli ise, prednizon gibi kortikosteroid ilaçlardan yardım alınabilmektedir. (10)

  Çocukluk Dönemi İltihaplı Eklem Romatizması (Juvenil Romatoid Artrit) Tedavisi

  Juvenil romatoid artrit olarak da bilinen juvenil idiyopatik artrit, 16 yaşın altındaki çocuklarda görülen ve sık yaşanan bir romatizma türüdür. (11)

  Juvenil idiyopatik artrit tedavisi, çocuğun normal fiziksel ve sosyal aktivite seviyesini korumayı amaçlamaktadır. Tedavide ağrı ve şişmeyi azaltmak, tam hareket ve gücü korumak ve komplikasyonları önlemek için stratejilerin bir kombinasyonunu kullanılmaktadır.

  Juvenil idiyopatik artrit olan çocuklara yardımcı olmak için kullanılan ilaçlar ağrıyı azaltmayı sağlamaktadır. Kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • Non steroid antiinflamatuar ilaçlar
  • Hastalıkları düzenleyen antiromatizmal ilaçlar
  • Biyolojik ajanlar
  • Kortikosteroidler (12)

  Romatizmal Kalp Hastalığı Tedavisi

  Romatizmal kalp hastalığı, akut romatizmal ateş sonucu ortaya çıkan, kısa süreli (akut) ve uzun süreli (kronik) kalp hastalıklarını tanımlamaktadır. (13)

  Romatizmal kalp hastalığının ciddiyetine bağlı şekilde tedavi şekillenmektedir, ancak genel olarak şunları içerebilmektedir:

  • Kalp yetmezliği tedavisi için hastanede tedavi
  • Enfeksiyona karşı antibiyotikler (özellikle kalp kapakçıkları için)
  • İnme riskini azaltmak için kan inceltici ilaçlar
  • Sıkışmış valfleri açmak için cerrahi müdehale
  • Kalp kapakçık ameliyatı (14)

  Gut Tedavisi

  Gut hastalığı iltihaplı artritin ortak bir formu olarak bilinmektedir. Eklemleri ve kas-iskelet sistemini etkileyen bir durumdur. (15)

  Gut hastalığını tedavi etmek için ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerini birleştiren iki yönlü bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

  Gut hastalığı ataklarının neticesinde de yaşattığı ağrılar ve şişmenin kontrol altına alınması için izlenebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır:

  • En kısa zamanda antiinflamatuar bir ilaç almak
  • Buz kompresi uygulamak ve eklemi yüksekte tutmaya çalışmak
  • Bol sıvı tüketmek (alkollü veya gazlı içeceklerden uzak durmak)
  • Rahatlamak (stres gutu ağırlaştırabilmektedir)
  • Günlük aktivitelere yardımcı olması için arkadaşlardan ve aile bireylerinden yardım almak

  Bununla birlikte, bir atak yaşadığınızda ürik asit düzeylerini kontrol altına almak ve ileride oluşabilecek gut ataklarını önlemek için doktorunuza başvurmanız önemlidir. (16)

  Ankilozan Spondilit Tedavisi

  Ankilozan spondilit, zamanla bazı omurgaların kaynaşmasına neden olabilen inflamatuar bir hastalıktır. (17)

  Ankilozan spondilit hastalığı için herhangi bir tedavi yöntemi mevcut değildir, ancak belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olan tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

  Tedavi aynı zamanda omurganın birleşmesini (kaynaşma) ve sertleşmeye devam etmesini gecikmeye veya önlemeye yardımcı olabilmektedir.

  Çoğu durumda tedavi aşağıdakilerin bir kombinasyonunu olmaktadır:

  • Egzersiz
  • Fizyoterapi
  • İlaç (18)

  Fibromiyalji Tedavisi

  Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza, ruh hali değişikliklerine yol açan ve kas iskelet sistemi ağrısı ile karakterize edilen bir hastalıktır. (19)

  Genel olarak, fibromiyalji hastalığına yönelik tedaviler hem ilaç hem de kendi kendine bakım yöntemlerini içermektedir. Tedavinin amacı belirtileri en aza indirmek ve genel sağlığı iyileştirmektir. Tüm belirtiler için tek bir tedavi uygulanmamaktadır.

  İlaçlar oluşan ağrısını azaltabilmekte ve uykuyu teşvik etmektedir. Kullanılabilen ilaçlar arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Ağrı kesiciler
  • Antidepresanlar
  • Nöbetleri önleyen ilaçlar

  Çeşitli farklı terapiler, fibromiyalji hastalığının vücut ve hayat üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Örnekler şunlardır:

  • Fizyoterapi
  • Mesleki terapi
  • Danışmanlık (20)

  Lupus Tedavisi

  Lupus eklemlerde rahatsızlıklara yol açan otoimmün bir hastalıktır. Yani, bağışıklık sistemindeki problemlerden kaynaklamaktadır. (21)

  Tedaviler aşağıdakileri içerebilir:

  • Şişkinlik ve ağrıları azaltan ilaçlar
  • Ateşi önleyen veya azaltan ilaçlar
  • Bağışıklık sistemine yardım eden ilaçlar
  • Eklemlerin hasar görmesini azaltan veya engelleyen ilaçlar
  • Hormonları dengelemeye yardımcı olan ilaçlar
  • Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon veya enfeksiyon gibi lupus ile ilgili problemleri tedavi etmeye yardımcı olan ilaçlar

  Alternatif tedavi yöntemleri de belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bunlar tıbben onaylanmış tedaviler değillerdir. Alternatif tedaviler konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. (22)

  Romatizma Ameliyatı

  Uygulanan tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda romatizma ameliyat düşünülebilmektedir. Ancak, cerrahi müdehale bütün romatizmal hastalıklar için uygun olmayabilmektedir. (23)

  Romatizma İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Romatizma türleri, romatolog olarak bilinen uzman doktorlar tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir. (24)

  Romatizma Nedir?

  Romatizma çeşitli koşulları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Romatizmal hastalıklarla ilgili çok daha spesifik tanımlamalar mevcuttur. Romatizmal hastalıklar nedenine, belirtilerine, seyrine ve tedavisine bağlı olarak gruplandırılmaktadır. Romatizma koşulları kas ve eklemlerde iltihaba neden olmaktadır. Özellikle, kıkırdak ve kemik hasarına yol açabilmektedir.

  Sonuç çoğunlukla eklemlerde ve çevre bölgeler meydana gelen ağrı, şişme ve yanmadır. Romatizma belirtileri bazen günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilmektedir. Romatizmadan muzdarip olan kişilerin çoğu belirtilerin şiddetli olduğu zamanlarda hareketlilik konusunda sıkıntılar yaşamaktadır.

  Romatizma türüne bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri, belirtilerin hafifletilmesini sağlayarak hastaların günlük hayata daha çok adapte olmasına yardımcı olabilmektedir. (25)

  Romatizma Nedir? detaylı bilgi için bakınız

  Romatizma Belirtileri

  Romatizma başlangıcı ve sonrasının en ortak belirtisi eklem ağrısıdır. Bütün romatizmalı hastalıkların en belirgin özelliği vücutta meydana gelen iltihaplanmadır.

  Romatizma nasıl anlaşılır? Ortak romatizma belirtileri şunlardır:

  • Ağrı
  • Sertlik, özellikle sabahları
  • Şişme
  • Sıcaklık ve kızarıklık
  • Hassaslık
  • Eklemi normal kullanmada zorluk yaşama

  Romatizmal hastalıklar, aşağıdakiler gibi çok çeşitli belirtilere de yol açabilmektedir:

  • Yorgunluk
  • Göz enflamasyonu veya enfeksiyonları
  • Döküntüler ve kaşıntılar
  • Boyun, omurga veya sırt ağrısı
  • Derin bir nefes alma zorluğu
  • Kas ağrısı (26)

  Romatizma Belirtileri detaylarını inceleyiniz

  Romatizma Nedenleri

  Romatizma neden olur? Romatizma, bir takım farklı etkenlerden kaynaklanmaktadır ve nedeni romatizmal hastalığın türüne bağlı olarak değişmektedir. Bazı romatizmal hastalıklar yaşla veya eklemlerin tekrar tekrar kullanımı nedeniyle meydana gelen aşınmalar sonucu oluşmaktadır.

  Diğer vakalarda, romatizma, vücudun inflamatuar belirtilerle reaksiyona girmesine neden olan otoimmün rahatsızlığın bir sonucu olabilmektedir. Genetik ve çevresel faktörler, romatizmal hastalıkların çoğunda en sık rastlanan tetikleyicidir. (27)

  Romatizma Nedenleri daha fazla bilgi için

  Источник: https://www.acil.net/romatizma-tedavisi/

  Romatizmal Kalp Hastalığı

  Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

  Romatizmal kalp hastalığı, kalp ve kalbin kapakçıklarında ortaya çıkan hasara bağlı olarak meydana gelen işlevsel bir sorundur. Bu hastalık sonucunda kalp ve kalp kapakçıkları görevini tam olarak yerine getiremez. Romatizmal kalp hastalığı iyi bir şekilde tedavi edilmemesi sonucunda, kalbin içerisinde bulunan kapakçıklara da sıçrar.

  Romatizmal kalp hastalığı özellikle insan metabolizmasının üst solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklardan sonra eklemlerde iltihaplanma oluşması sonucunda meydana gelir.

  Eklemlerde ortaya çıkan iltihaplanma ile romatizma kalbe ulaşır. Daha sonra kalp kapaklarında iltihaplanma olur.

  Kalp kapaklarında meydana gelen iltihaplanma sonucunda kalp kapakları daralır ve işlevini yapamaz duruma gelir.

  Romatizmal kalp hastalığı, romatizmal ateşin yol açtığı kardiyolojik bir durumdur. Özellikle boğaz enfeksiyonu uzun süre devam etmiş ya da tam olarak tedavi edilmemiş çocuklar bu rahatsızlığa karşı açık olur. Bu rahatsızlığın ileri safhalarında kalp durabilir ve kişinin ölümüne sebebiyet verebilir.

  Romatizmal kalp hastalığı, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan romatizmadan daha çok, genç yaşlarda sık görülen ve boğaz enfeksiyonu ile başlayan akut romatizmal ateş olarak isimlendirilir.

  Boğaz enfeksiyonun oluşmasına neden olan mikroplar iyi bir şekilde tedavi edilmediği zaman, vücut bu mikroplarla savaşırken, kalbe ve böbreklere de bir şekilde zarar verir. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalp kapakçıkları da bu enfeksiyondan çok fazla olumsuz etkilenir.

  Kalp kapakçıklarından en çok mitral kapakçık olumsuz etkilenerek, daralır, sertleşir ve büzülür. Yani tamamen şekil değiştirir. Kalp kapakçıklarından en fazla etkilenen ikinci kapak olan aort kapaklarının yalnızca birinde ya da daha fazlasında darlık, yetmezlik oluşabilir.

  Kalp Romatizması Hastalığının Belirtileri Nedir?

  Romatizmal kalp hastalığı belirtilerinin en önemlileri morarma, nefes darlığı, ellerde ve ayaklarda üşüme, öksürük, yorgunluk ve soğuk algınlığı gibidir. Ayrıca sersemlik, mide bulantısı, baş dönmesi, mide bulantısı, yüksek ya da düşük kan basıncı, göğüs ağrısı görülür.

  Romatizmal kalp hastalığında düzensiz kalp ritmi ve nefes almada zorluk yaşanması gibi belirtiler de yer alır. Romatizmal kalp hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Genel olarak küçük yaşta olan çocuklarda da görülebilen bir hastalıktır. Akut romatizmal kalp hastalığı geçiren hastaların yarısında ortaya çıkar.

  Bu hastalığa sahip olan insanların çoğunda rahatsızlık ilerleyen zamanlarda kalp kapağı hasarları oluşur. Hastalığın enfeksiyonu genel olarak çocukluk yaşlarında daha çok görülür. Romatizmal kalp hastalığı iyi bir şekilde tedavi edilmezse kalp hastalığına neden olur. Bu durum da nefes darlığına, kalp çarpıntısına ve çabuk yorulmaya neden olur.

  Romatizmal kalp hastalığı çok yavaş ilerleyen ve kendine özgü herhangi bir belirtisi olmayan bir hastalıktır. Romatizmal kalp hastalığı çocukluk döneminde başlarsa belirtileri orta yaşlarda ortaya çıkar. Okul, yurt ve askeri birlik gibi kalabalık yerlerde yaşaması gereken kişilerde hastalığın yayılması daha kolay olur.

  Üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan romatizmal kalp hastalığı hava yoluyla bulaşabilir. Solunum yollarında ortaya çıkan enfeksiyon genel olarak üç hafta içerisinde akut romatizmal kalp hastalığının ortaya çıkmasına sebep olur.

  Çok sık görülen boğaz enfeksiyonu hastalığının oluşması romatizmal kalp hastalığının ilerleme sürecini hızlandırabilir. Bu sebeple kalabalık yerlerde hastalığın önlenmesi için tedbir alınması gerekir.

  Romatizmal Kalp Hastalığının Tedavisi

  Romatizmal kalp hastalığı tedavisinde uzman bir doktorun hastalığın kontrolünü sağlaması gerekir. Yapılacak olan muayene sonrasında tahlil ve ultrason gibi testlerin sonucuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Romatizmal kalp hastalığının tedavi edilmemesi, hastalığın daha çok ilerlemesine sebep olur.

  Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi romatizmal kalp hastalığında da erken teşhis ve doğru tedavi yönteminin uygulanması çok önemlidir. Romatizmal kalp hastalığında tedavi olarak uygulanması gereken en önemli adım istirahat ve vücutta yeni oluşma ihtimali olan enfeksiyonlara karşı kendini korumaktır.

  Vücuda giren streptokokların yol açtığı enfeksiyonu tedavi etmek için hastaya antibiyotik desteği uygulanır. Romatizmal kalp hastalığının tedavisinde aspirin ve kortizon türü ilaç haricinde antiromatizmal ilaçlar kullanılması gerekir.

  Aynı zamanda insan vücudu için koruyucu olarak hastaya depo-penisilin enjeksiyonu düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu tedaviye ek olarak ayda bir kere uygulanması gereken penisilin tedavisine başlamadan önce, hastaya mutlaka bir test uygulanması gerekir.

  Romatizmal kalp hastalığı tedavisinde çok nadir olarak kortizon tedavisi uygulanır. Eğer romatizmal kalp hastalığı akut bir şekilde devam ediyorsa, doktorunuz kortizon tedavisine gerekli görebilir.

  Hastanın akut dönemindeki tedavisi ilaçlar ile yapılır, daha uzun bir dönemde kalp hareketi sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Hastalığın şiddeti doğrultusunda ekokardiyografi yapılarak, kalp kapağının hareketi kontrol altında tutulur.

  İlaç kullanımı ilerleyen yaşlarda insan vücudundaki doku bozulması nedeniyle kalbi zorlayacak aşamaya gelebilir. Kalp kapaklarına balon ya da cerrahi bir yöntemle, kapakların değiştirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

  Romatizmal kalp hastalığına sahip olan kişiler ve kalp tutulumu da olan insanların her hareketinin, tedavinin başarılı bir sonuç vermesi amacıyla sürekli takip etmek gerekir.

  Источник: https://evdesifa.com/romatizmal-kalp-hastaligi/

  Romatizmal Kalp Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

  Romatizmal kalp hastalığı sorunu boğazda başlayan enfeksiyonun tedavi edilmemesinden veya tedavide başarıya ulaşılmamasından kaynaklı ortaya çıkan bir durumdur. Sorun hemen tedavi edilmelidir.

   Romatizmal Kalp Hastalığı 

  Romatizmal kalp hastalığı nedir, kalp kapaklarının hasar gördüğü romatizmal ateşin bir komplikasyonudur. Romatizmal ateş, strep boğazı ile başlayan iltihaplı hastalıktır.

   Bağ dokusu vücudun her tarafında özellikle de kalp, eklemler, beyin ve deriyi etki altına alabilir. Romatizmal ateş her yaştan insanda meydana gelse de 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülür.

   Romatizmal ateşi önlemenin en iyi yolu strep boğazını antibiyotiklerle tedavi etmektir. Kronik ya da akut romatizmal kalp hastalığı tedavi edilmediği zaman ciddi sorunlara yol açar.

  Bu sorunlardan kaynaklı olarak ileri derecede sakatlık meydana gelebilir, yaşam kalitesi düşer ve genç erişkin kişilerde erken ölüme neden olabilir. Kalp cerrahisi bu sorunların bazılarını yönetebilir ve ömrünü uzatabilir ancak RHD’yi iyileştirmez.

  Belirtileri

  Romatizmal kalp hastalıklarının belirtileri değişkenlik gösterir. Kalpte oluşan zarar genellikle kolay şekilde fark edilemez. Belirtiler ortaya çıktığı zaman kalp hasarının derecesine ve yerine bağlı olabilir.

  Tipik olarak, romatizmal ateş belirtileri tedavi edilmemiş streptom boğaz enfeksiyonunun başlangıcından yaklaşık iki hafta sonra meydana gelir. Strep enfeksiyonunun sebep olduğu boğaz ağrısı dışında çocuklarda ateş meydana gelir. Çoğu zaman çocuğun çok ağrılı, şişmiş ve kırmızı eklemi vardır.

  Diz, ayak bileği, dirsek veya omuz gibi bölgelerde ağrılar meydana gelir. Kısa süreli deri döküntüleri görülebilir ama bunlar yaygın değildir.  Sık şekilde ortaya çıkan belirtiler aşağıdakileri içerir;

  • Eklemlerde iltihap, birden fazla eklem üstünde şişlik, hassasiyet ve kızarıklık oluşabilir. Etkilenen bölgeler genellikle diz veya ayak bileklerinde bulunan daha büyük derzlerdir. Enflamasyon birkaç gün içinde bir eklemden diğerine geçer.
  • Küçük nodüller, bunlar yuvarlak, sert ve cilt altında oluşur.
  • Çocuklarda nöromüsküler hareketlerinde bir değişiklik (bu durum genelde çocuğun el yazısında bir değişiklik ile fark edilir ve sarsıntılı hareketler de içerebilir)
  • Döküntüler (vücutta, kollarda ve bacaklarda çoğu zaman garip kenarlı pembe bir döküntü meydana gelir )
  • Ateş
  • Kilo kaybı
  • Yorgunluk
  • Mide ağrıları
  • Mide bulantısı
  • Kusma

  Romatizmal ateş semptomları diğer durumlara veya tıbbi problemlere benzeyebilir. Teşhis için daima hasta olan kişinin uzman doktora başvurması gerekir. 

  Nedenleri

  Akut ya da kronik romatizmal kalp hastalığı romatizmal ateşten kaynaklı meydana gelir. Boğazlarda oluşan enfeksiyonun uzun süre devam etmesi ve tam anlamı ile tedavisinin yapılmamasından kaynaklı oluşabilir. Bu hastalık ilerlemişse hastalığa yakalanan kişilerde yaşamsal fonksiyonlar durabilir. Yani ölümle sonuçlanan durumlar meydana gelebilir.

  Boğazda enfeksiyonlara neden olan mikroplar en doğru şekilde tedavi altına alınmadığında insan vücudu bu mikroplar ile savaşma esnasında böbrekler ve kalp zararlar görür. Özellikle kalbin savaşmasında kalp kapakçıkları enfeksiyonlardan ciddi düzeyde etkilenir. Kalp kapakçıklarında büzülme, sertleşme ve daralmalar meydana gelir.

  Hatta kalp kapakçıklıklarında yetmezlikler ortaya çıkabilir.

  Teşhisi ve Tedavisi

  Romatizmal kalp hastalığını teşhis etmedeki ilk adım, hastanın kendisinin ya da yakınlarının boğaz enfeksiyonu geçirdiğini ortaya koymaktır. Doktor, strept antikorlarının varlığını kontrol etmek için boğaz kültürü, kan testi ya da her ikisinin birden yapılmasını ister.

  Bunun yanı sıra hasta ya da çocuk uzman doktora başvurduğunda strep enfeksiyonu bulguları tamamen kaybolmuş olabilir. Bu durumda uzman doktor hastanın boğaz ağrısı ya da strep enfeksiyonu diğer belirtileri olup olmadığını hatırlamaya çalışmasını ister.

  Uzman doktor gerekli detayları aldıktan sonra fiziki yapar. Bu muayenede eklem ağrıları ve iltihapta dâhil belirtilerin tamamını detaylı şekilde inceler.  Doktor hastanın kalbini de dinleyerek anormal ritim veya ses olup olmadığını kontrol eder.

  Buna ek olarak, kalbi kontrol etmek ve hasarı değerlendirmek için kullanılabilecek birkaç testte yapılmasını isteyebilir.

  Tedavisi

  Romatizmal ateş olması bir çocuğun ya da yetişkinin kalp hasarına daha yatkın olmasını sağlarken her daim kalbe daima kalıcı hasar vermez.

    romatizmal ateşten kaynaklanan iltihap kalp kapaklarının bir veya daha fazlasını kurutursa, romatizmal kalp hastalığı ortaya çıkar. Mitral kapak ve aort kapağı genelde hastalığa yakalanmış olanlarda meydan gelir.

   Yıllar sonra bile mitral kapak daralma meydana gelebilir. Bu durum mitral darlığı olarak bilinir.

  Akut romatizmal ateşin tedavisi strep enfeksiyonunu tedavi etmek amaçlı şekilde yapılır. Bunun için antibiyotikler, kalpteki iltihabı ve diğer belirtilerin hafiflemesi için reçete edilir.

   Genelde aspirin, eklem iltihabı ortadan kaybolana kadar büyük dozlarda uzman tarafından verilir. Nadirde olsa steroid gerekebilir. Akut hastalık gittikten sonra, hastaların rekürrensi önlemek için yıllarca penisilin veya eşdeğer bir antibiyotik kullanması gerekir.

   Bu çok önemli bir tedavi yöntemidir, çünkü romatizmal ateş tekrar ederse kalp kapak hasarı riski artar.

  Kaynaklar

  (Sizin oyunuz ilk olsun)
  Loading…

  Источник: https://kalpritmi.com/romatizmal-kalp-hastaligi.html

  Romatizma Nedir? Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

  Romatizmal Hastalıklarda Erken Teşhis ve Tedavi

  Romatizmahastalığı ,belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanları bilgi verdi.

  Romatizma Nedir?

  Romatizma hemen hemen her yaşta görülen ve savunma mekanizmasında çeşitli bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır.

  Toplumda çoğunlukla romatizmaya sıcak ya da soğuk havanın neden olduğu düşünülse de bu yanlış bir kanıdır.

  Romatizmakilolu kişilerde daha fazla ağrıya neden olup, eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile kendisini gösterir, tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olur.

  Romatizmakelime olarak eski Yunan kökenli olup, eklemlerde kötü özellikli iltihaplı sıvı birikmesi anlamına gelir.

  Romatizmal hastalıklar genel olarak kronik (süreklilik gösteren) hastalıklardır. Yani bir kişiye romatizmal hastalık tanısı konduğunda, bu kişi bir anlamda hastalıkla yaşamayı öğrenmelidir.

  Romatizma sürekli ve düzenli olarak, doktor takibi ve ilaç kullanımını gerektirir.  

  Romatizma Belirtileri

  Romatizma belirtileriarasında kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, ciltte döküntüler, tırnak değişiklikleri, deri sertliği, gözyaşı azalması, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görmede ani azalma ve kayıp, uzun süreli yüksek ateş, parmaklarda renk solması, solunum sistemi ile ilgili belirtiler (Nefes darlığı, kuru öksürük, kanlı balgam vb.) görülür. Aynı zamanda;

  • sindirim sistemi şikayetleri,
  • böbrek fonksiyonlarında azalma,
  • nörolojik belirtiler (Felç, bilinç değişiklikleri vb.)
  • kalp ve dolaşım sisteminde yaşanan olumsuzluklar (Damarlarda pıhtı oluşumu, nabız kaybı vb.)

  da romatizmal hastalıklarının belirtilerindendir. Kendine has belirtileri bulunan ve organ tutulumlarına neden olan romatizmal hastalıkların tedavisi, günümüz koşullarında artık mümkündür. Eklem ve omurga romatizması yaşan kişilerde sıklıkla görülen şikayetler şöyle sıralanabilir;

  • Eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı
  • Sabahları eklemlerinde sertlik olması, daha sonra yavaş yavaş gevşemesi
  • El parmaklarında soğukta beyazlaşma, sararıp solma
  • Cilt altında bezeler
  • Güneşte ciltte aşırı duyarlılık ve yaralar gelişmesi
  • Ellerde veya vücudun herhangi bir yerinde deride sertlik
  • Güçsüzlük, merdiven inip çıkamama, oturup kalkamama ve kaslarında ağrı – özellikle sabahları daha belirgin bel ağrısı ve tutukluk hali – Gözlerinde sık sık iltihaplanma (üveit)

  Romatizma Tedavisi

  Romatizma tedavisinde son yıllarda yeni ilaçların da kullanımı ile önemli başarılar sağlanmaktadır. Ancak yine de çoğu romatizmal hastalığın tamamen ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Romatizma tedavisi sürekli bir hekim-hasta işbirliği gerektirir.

  Zaman zaman hastalığın alevlenebileceği bilinmelidir. Romatizma tedavisinin bazı vakalarda ömür boyu devam edebileceği unutulmamalıdır.

  Romatizma tedavisinde amaç, şikayetlerin ortadan kaldırılması, olası ortaya çıkabilecek organ tutulumlarının önlenebilmesi ve hastanın yaşam konforunu en üst düzeyde sürdürmesini sağlamaktır.

  Romatizmal hastalıkların tedavisinde başta romatoloji olmak üzere, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, ortopedi uzmanı ve gerektiğinde diğer uzmanlık dallarının ekip olarak çalışması gerekmektedir.

  Romatizma, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalıktır. Bu nedenle romatizma tedavisi belli bir süre değil, ömür boyu sürebilir.

  Tedavi sırasında hastalığın şiddetine göre zaman zaman az, zaman zaman çok ilaç kullanmak gerekebilir. Romatizma hastalığını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da kontrol altına alınabilir.

  Kontrol altındaki romatizma birden alevlenebileceği için, hiçbir şikayet olmasa da sürekli doktor takibi şarttır.

  İltihaplı Romatizma Belirtileri

  Romatizma temel olarak iltihaplı romatizma ve iltihaplı olmayan romatizma olmak üzere 2’ye ayrılır.

  İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminin bozulması ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu oluşur. Genellikle çok sancılıdır. Hemen hemen tüm organlarda kendisini gösterebilir.

  Özellikle iltihaplı romatizma yaşlılara özgü bir hastalık değildir. Bebeklerde bile görülebilir. İltihaplı romatizmanın belirtileri arasında;

  • Ellerde ve ayaklarda şişme
  • His Kaybı
  • İştah kaybı
  • Şişkinlik
  • Deri altında oluşan şişlikler
  • Uykuda düzensizlik

  görülmektedir. İltihaplı olmayan romatizma ise eklemlerde aşınma ve incelme ile görülüp kemik çıkıntısına neden olabilir. Genellikle kaza, düşme sonucu ortaya çıkar.

  Romatizmal hastalıkları çeşitlerine göre 4’e ayrılır;

  • Yumuşak doku romatizması; Bu romatizma en çok görülen tip olup, en önemlisidir. Selülit, omuz eklemi rahatsızlıkları ve dirseğin sürtünmesi sonucu oluşan rahatsızlıklar bu gruba örnek olabilir. Aynı zamanda kireçlenme, belkemiği romatizması, SLE, gut ve akut eklem romatizması da bu şekilde oluşur.
  • Eklem romatizmaları.
  • İç organ romatizmaları.
  • Bunların bir arada olduğu tipler.

  Romatizma Nedenleri

  Romatizmal hastalıkların nedenleri genellikle vücutta eklemleri, kasları, kemikleri ve bunları birbirine bağlayan bağları etkileyen ve bu dokularda meydana gelen hasarlardır.

  Bu hasarlar eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlamasına ve hatta şekil bozukluklarına yol açabilen rahatsızlıklara neden olur.  Bazı romatizmalar sadece eklemleri değil, bağışıklık sistemini ve iç organları da etkiler.

  Romatizmal hastalıkların çoğunun kesin nedeni bilinmese de genetik faktörler, cinsiyet, çevresel faktörler ve yaş faktörleri önemlidir.

  Romatizma Ağrısı

  Romatizma ağrısı romatizma hastalığına sahip kişilerin en çok yakındıkları konuların başında gelir. Her eklem ağrısı romatizma mıdır? Elbette değil.

  Çoğu romatolojik hastalıkta ağrıya ek olarak eklemde şişlik, hareketlerinde kısıtlılık ve özellikle güne başlarken eklemlerinde sertlik hali söz konusudur. Toplumda çoğunlukla romatizma kelimesi ağrıyla eşdeğer şekilde kullanılmaktadır ama bu doğru değildir.

  Ağrının romatizmal hastalığın göstergesi olup olmadığı hekim tarafından ayırt edilmelidir.

  Soğuk havaromatizma ağrılarını tetikler mi sorusuna ise şöyle yanıt verilebilir; soğuk havalarda ve nem oranının yüksek olduğu hallerde, eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı ve dağılımı değişir. Bu nedenle ağrı ve sızı olması doğaldır. Bu durum sağlıklı bireylerde de görülür, kişisel duyarlılıklar önemlidir. Ancak soğuk hava romatizmaya neden olmaz ve tek başına romatizmayı düşündürmez.

  Romatizma İlaçları

  Romatizma tedavisinde romatizmanın temel etkili ilaçlarıve yardımcı ilaçlar kullanılır. Romatizma ilaçlarıbağışıklık sistemi üzerine etkilidir. Düzenli hekim takibi, kan testleri takibi gerektirir.

  Romatizma tedavisinde kortizon çok sık kullanılan, kimi zaman hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Romatizma ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılıp, doktor kontrolünde bırakılması gerekir.

  Romatizma ilaçları hem hap şeklinde hem de iğne şeklinde kullanılabilir. Son yıllarda geliştirilen romatizma ilaçlarıyla romatizma tedavisinde çığır açılmıştır denebilir. Ayrıca egzersiz romatizma hastalıklarına egzersiz de çok iyi gelmektedir.

  Hareketleri sınırlanmış eklem ve omurganın esnekliğine kavuşması için, kas ağrılarında spazmın çözülmesi için çok önemlidir.

  Romatizma Yaşlılarda Mı Görülür?

  Romatizma yaşlılarda görülür kanısı doğru bilinen bir yanlıştır. Çoğu romatizmal hastalık genç yaşlarda başlamaktadır.

  Özellikle omurga romatizmaları genç erkekleri etkilerken, eklem romatizmaları doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülür.

  Genç erkeklerde ortaya çıkan bel ve kalça ağrıları mekanik sebeplere ve bel fıtığına yorulur, romatizma genellikle düşünülmez. Bu da çok erken yaşlarda omurga hareketlerinin kısıtlanmasına ve kişinin sakat kalmasına neden olmaktadır.

  Özellikle bel ağrısından şikayet eden genç yaş erkeklerin mutlaka omurga romatizması yönünden değerlendirilmesi gerekir. İleri yaşlarda özellikle yük taşıyan eklemlerde (diz, kalça, ayak bileği) başlayan ağrıların ve şekil bozukluklarının çoğunlukla nedeni kireçlenmedir.

  Çocuklarda Romatizma Olur Mu?

  Romatizma her yaşta olduğu gibi çocuklarda da görülür. Çocukluk yaş grubuna özgü romatizma tipleri bulunmaktadır. Eğer erken teşhis edilip tedavi edilmezse, kalıcı sakatlıklara ve gelişme geriliğine neden olabilmektedir.Çocuklarda romatizma konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz makalemizi okuyabilirsiniz.

  Romatizma Genetik Midir?

  Romatizmal hastalıkların nedenleri arasında genetik yapının önemi büyüktür. Bu durumda ailede romatizmal hastalık olması aynı veya farklı bir romatizmal hastalık için yatkınlık olduğunu düşündürür.

  Ama bu hiçbir zaman kesinlik taşımaz, bilenemeyen çevresel koşullara maruz kalınmazsa hastalık ortaya çıkmayabilir. Romatizmal hastalıktan kuşkulanılan kişinin ailesinde de romatizma olması tanıyı kuvvetlendirir.

  Ancak ailesinde romatizma olduğu bilinen sağlıklı bir kişide romatizma gelişeceğinin göstergesi değildir.

  Hamilelik ve Romatizma

  Romatizması olan kadınların hamile kalmasında bir sakınca olmaması romatizmanın tipine göre, iç organlarda harabiyet olup olmamasına göre değişir. Hastalığının o dönemde aktivitesi azalmış ve kontrol altına alınmışsa, uzun süredir hastalık şiddetinde alevlenme olmamışsa ve bazı incelemelerden sonra gebeliğe izin verilebilir. Bu süreçte çok sıkı takip gerekir.

  Bazı romatizmal hastalıklar gebelik esnasında alevlenip artış gösterirken, bazıları tamamen sessizleşir. Hekim onayı alınmadan gebe kalınmamalıdır. Tedavide kullanılan bazı ilaçların uzun süren etkilerinin olması nedeniyle ilaç kesildikten sonra da bir süre beklemek gerekmektedir. Bulaşıcılık gibi bir durum söz konusu değildir.

  Ama anne kanından bebeğe geçebilen bazı maddeler nedeni ile bazı romatizmal hastalıklarda bebeğin ilk günlerinde olumsuzluklar olabilir, ancak bu geçici bir durumdur. Örneğin; lupuslu gebeden doğan bebek lupuslu doğmaz. Genetik yapıyı taşıyabilir ama ilerleyen yıllarda lupus hastası olup olmayacağı söylenemez.

  Kaplıca tedavisi romatizmaya iyi gelir mi?

  Genel olarak iltihaplı eklem romatizmalarına kaplıca ve sıcak uygulamalar iyi gelmez. Hatta aktif hastalık esnasında şikayetleri daha da artırabilir. Kireçlenmede ise yararlı olabilir. Kaplıcaya gitmeye karar vermeden önce doktor onayı alınması önemlidir.

  Güncellenme Tarihi: 16 Kasım 2016Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016

  Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/romatizma-belirtileri/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.