Romatoid artrit hastaları gebe kalabilir mi?

içerik

Romatoid Artrit Hastalarında İş Gücü Kaybı ve Rapor Alma Süreci Nasıl İlerler?

Romatoid artrit hastaları gebe kalabilir mi?

Romatoid Artrit bir eklem hastalığıdır ve hastalığa yakalanan kişilerde ciddi iş gücü kayıpları görülebilmektedir. Bununla beraber gündelik aktiviteler yapılamaz duruma gelebileceği için rapor alma durumu söz konusu olabilir.

Romatoid Artrit Hastalığı

Eklem hastalıklarından olan Romatoid Artrit’in ciddi iş gücü kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalığa sahip olan kişilerin erken emekli olduğu da bilinmektedir.

Erken emekliliğin yanı sıra hastalığın sebep olduğu pek çok sonucu beraberinde getirebilmektedir. Yapılan araştırmalarda bu rahatsızlıktan dolayı yaşam kalitesinin de ciddi anlamda düştüğü gözlemlenmiştir.

Öncelikle Romatoid Artrit hastalığında rapor oranının yüzde 40’ın altına düşmemesi gerekmektedir. Yüzde 40 ve altındaki hastaların rapor alma olasılığı çok düşüktür. Yapacağınız araştırmalarda romatizmal hastalıklarda bu oranın baz alındığını görebilirsiniz.

El, el bileği ve ayak eklemlerinde yaşanan iltihaplanmaların sonucu olarak ortaya çıkan bu hastalıklar her yaşta karşı karşıya kalabilirsiniz ancak daha çok 40 yaşı itibariyle görülebilmektedir.

Romatoid Artrit Nedenleri ve Belirtileri

Romatoid Artrit hastalığının nedenleri ve belirtilerinin de bilinmesi önemlidir. En önemli nedeni bağışıklık sistemindeki virüslerdir.

Bağışıklık sisteminde yaşanan pek çok değişimle beraber hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra eklem çevresinde gelişmekte olan iltihaplanma bir süre sonra eklemlerde hasarlara neden olabilmektedir.

Hastalığın belirtilerine baktığımızda eklem dışı ve eklem içi belirtiler olmak üzere ikiye ayrıldığını görebiliriz.

Ekleme ait belirtilerde şişlik, eklemler üzerinde sıcaklık artışları, ağrı ve 1 saat kadar süren tutukluluk hissi yaşanabilmektedir. Eklem dışı belirtilerde ise hafif kilo kaybı ve ateş görülebilir.

Yorgunluk da en çok görülen nedenlerdendir. Hastaların dörtte birinde ise el üstü ve dirseklerde ağrısız yumrular meydana gelebilmektedir.

Dokunun iltihaplı olması nedeniyle yaşanan bu durumlar için kısa sürede tedavi süreci başlatılmalıdır.

Romatoid Artrit Rapor Alma Durumu

Romatoid Artrit hastalığı için engelli raporu alınabilmektedir. Belirttiğimiz üzere bu hastalık ciddi anlamda iş gücü kaybına sebep olur. Teşhis konma sorununda da dikkatli olunması gerekir.

Hastalığın seyrine göre yapılacak müdahalelerde doktor raporu alınabilir. Bunun yanı sıra ortaya çıkabilecek diğer komplikasyonları engellemek adına doktorun uygulayacağı tedavi yöntemleri de son derece önemlidir.

Romatoid Artrit hastalığında yüzde 40 ve üzerindeki değerler rapor alabilmektedir.

Romatoid Artrit Tedavi Edilebilir mi?

Günümüzde tedavi edilebilir hastalıklardan olan Romatoid Artrit, doğru sonuçlar vermesi için kesintisiz bir süreç uygulanmaktadır.

Tedavi sadece hastaya özeldir ve bu yüzden 1-3 ay arasında sürebilir. Herhangi bir diyet türü uygulanmaz fakat hastaların ideal kilolarını kontrol etmesi önemlidir.

Bu hastalığa yakalanan kişilerin sigarayı kesinlikle bırakması ve düzenli bir yaşam plânına geçmesi önerilir.

Hastalık ağrılı bir şekilde seyrediyorsa;

 • Sorunlu olan eklemin istirahati sağlanmalı. Yani ilgili eklemi yormadığınız sürece ağrı ve sızı azalabilir.
 • Parmaklarda yaşanan ağrılarda elinizi dinlendirmelisiniz. Diz bölgesinde yaşanan şişlik ve ağrılarda ise merdiven çıkmak ya da dizi katlamak oldukça yanlış bir hareket olarak bilinmelidir.
 • Sıcaktan uzak durulmalı ve kaplıcalara girilmemelidir.
 • Sürekli hareketsiz kalmak da yanlış bir durumdur.

Ağrılı bir şekilde seyreden romatoid artrit hastalığında rapor alma şansı çok daha yüksektir. Çünkü hasta iş göremez duruma gelmiş olabilir.

Hastalık sakin bir dönemde seyrediyorsa;

 • Eklemler zorlamadan gündelik yaşama devam edilmelidir.
 • Çok fazla aktivite yapılmamalıdır.
 • El bileklerine direnç uygulanmamalıdır.
 • Bükme ve sıkma gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • Yumuşak toprakta yürünmemelidir.

Hatalıkta sakatlık yaşanmışsa;

 • Gündelik yaşamı kolaylaştıracak işlemler yapılmalıdır.
 • Yürüme bölgelerinde ayağın takılmaması için dikkatli olunmalıdır.
 • Kaygan ve ıslak zeminlerde yürünmemelidir.
 • Tuvalette destek demirler kullanılmalıdır.

Söz konusu hastalıkta ayrıca dikkat edilmesi gerekenler bu şekildedir. Riskli durumlardan kaçınmalı ve tamamen doktorun tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz.

Ciddi bir rahatsızlık olarak bilinen Romatoid Artrit, eklem şikâyetlerinin geçmesi durumunda da dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Tamamen doktor tavsiyeleriyle hareket edilmeli ve sürecin hem gece hem de gündüz takip edilmesi de son derece önemlidir.

Rapor konusunda ise yapılacak muayenelerin ardından doktorunuz ilgili süreci başlatarak size yardımcı olacaktır.

(1 votes, average: 1,00 5)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/romatoid-artrit-engelli-raporu.html

Romatoid Artrit

Romatoid artrit hastaları gebe kalabilir mi?

Artritin kelime anlamı, eklem iltihabı demektir.

Romatoid artrit, küçük eklemlerin (el eklemleri, el bileği ve ayak eklemleri) ve dirseklerin öncelikle tutulduğu, kronik (6 haftadan uzun süreli) seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara neden olan; bir çok organ ve sistemi de tutabilen otoimmün bir iltihabi eklem hastalığıdır.

Tuttuğu eklemde hasar oluşturarak sakatlığa neden olur. Romatoid artrit, yaygın bir hastalık olup, her yüz kişiden birinde, hayatının bir döneminde görülür. Her yaşta gelişebilir, fakat çoğunlukla 40-60 yaşlarında başlar. Kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazladır.

Eklem Nedir?

Eklem vücudumuzda iki kemik ucunun birleştiği noktalara verilen addır. Eklemler vücudumuzun çeşitli bölgelerinin hareket ve esnekliğini sağlar. Ancak az sayıda hareketsiz eklemler de vardır. Kemiğin hareketi, tendonlarla kemiğe bağlanan kas yardımıyla sağlanır.

Eklemi oluşturan kemik uç noktaları, kıkırdak (kartilaj)’la kaplıdır. Eklem yüzeyi sinovyum denilen bir zarla ve dıştan da eklem kapsülüyle sarılır. Eklemin içinde sinovyal sıvı adı verilen, sürtünmeyi önleyen bir tür yağlayıcı eklem sıvısı bulunur. Eklemin etrafında kas ve bağlar bulunur.

Eklem kapsülü, bağlar ve kaslar, eklemi destekleyerek stabilize eder.

Eklem Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Eklemin yapısını oluşturan tendonların iltihabı, eklem zarının iltihabı, eklem aralığının daralması ve aşınmalar, eklemin stabilizasyon bozukluğu, ekleme yakın yerleşimli eritema nodozum (ağrılı, kızarık, şiş nodüller) dahil bir çok nedenle eklem ağrısı oluşabilir.

Romatoid Artritin Nedenleri Nelerdir?

İmmün (bağışıklık) sistem; bakteri, virüs veya vücudumuza girebilecek her türlü yabancı maddelere (antijenlere) karşı bizi koruyan ve onlara karşı savaş veren bir sistemdir.

Otoimmun hastalıklarda ise, bağışıklık sistemi aynı zamanda kişinin kendi bazı vücut dokularına karşı, bağışık serum (antikor) üreterek savaş açar. Bu bazen tiroid, karaciğer gibi belli bir organa yönelik olabileceği gibi, bazen de organa özgü olmayıp sistemik olabilir.

İşte romatoid artrit, sistemik bir otoimmün bağ dokusu hastalıklarından biridir. Bağışıklık sistemindeki bu sapkınlığa, neyin neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak kişinin genetik yapısı ve çevresel faktörler (sigara ve geçirilen bazı enfeksiyonlar) buna neden olabilir.

Eklem ve çevresinde gelişen iltihap, zamanla eklemde (kıkırdak, kemik ve bağlarda) hasara neden olur.

Romatoid Artrit Hangi Eklemleri Tutar?

El ve ayak parmaklarının küçük eklemleri (en uçtaki eklemler hariç), el bileği ve ayak bileği en fazla, diz ve dirsekler ikinci, kalça, omuz ve boyun daha az sıklıkta etkilenen eklemlerdir. Romatoid artrit; sakro-iliak eklem, bel ve sırt omurgaları, el ve ayakta en uçta yer alan eklemleri tutmaz.

Romatoid Artritin Belirtileri Nelerdir?

Ekleme ait belirtiler: Tutulan eklemlerde ağrı, şişlik, eklem üzerinde sıcaklık artışı ve harekette kısıtlılık olur. Sabahları veya istirahatle o eklemlerde en az bir saat süren katılık (tutukluk hissi) vardır.

Eklem dışı belirtiler: Halsizlik, hafif ateş ve kilo kaybı olabilir. Anemi ve yorgunluk sıktır. Dörtte bir hastada, dirsekte, el üstünde veya vücudun farklı bölgelerinde; ağrısız yumrular (nodüller) olabilir. Tendinit (tendon iltihabi) olabilir. Çünkü, eklem yüzeyi gibi tendonlar (bağlar) da sinovyum denilen zarla kaplıdır.

Tendonlar arasında seyreden sinirlerin, iltihabi doku nedeniyle sıkışmasıyla; tuzak nöropatileri gelişebilir. El bileği eklemi tutulduğunda, elin ilk üç parmağında ve 4. parmağın iç yüzeyinde uyuşma ve karıncalanma (median sinir sıkışması ile karpal tünel sendromu) olur. Genellikle dirsek eklemindeki artritlerde ise 5. parmak ve 4.

parmak dış yüzeyinde uyuşma ve karıncalanma (ulnar sinir sıkışması ve kübital tünel sendromu) olur. Ayak bileği eklemi tutulduğunda (posterior tibial sinir sıkışması ile tarsal tünel sendromu) ayak bileği iç kısmından ayak parmaklarına doğru uyuşma ve karıncalanmalar gelişebilir.

Romatoid artritli hastaların çok daha azında iltihap akciğer, kalp, kan damarları veya göz gibi diğer organları tutabilir. O zaman çok daha çeşitli şikayetlere ve ciddi problemlere neden olabilir.

Romatoid Artrit Nasıl Gelişir Ve İlerler?

Genellikle haftalar, bazen aylar içinde özellikle el, bazen ayak küçük eklemleri, el bileğinde ağrı, şişlik ve sabahları bir saatten uzun süren katılık yakınmalarıyla başlar. Önceleri bu bir süre olup geçerken sonra devamlı hal almaya başlar.

Diz, dirsek, omuz, ayak bileği gibi büyük eklemlerde de benzer yakınmalar oluşabilir. Daha az görülmekle birlikte, hızlı ve gürültülü bir başlangıçla bir hafta içinde birçok eklemde veya tek büyük eklemde yakınmalar başlayabilir.

Bazen de palindromik romatizma denilen saatler ile birkaç gün içinde oluşup-geçen artritlerle başlayabilir.

Ağrı dışında kas ağrıları, halsizlik, yorgunluk, anemi, kilo kaybı ve bazen hafif de olsa ateş yakınmaları olur.

Romatoid artritin şiddeti, kişiden kişiye değişir. Kronik bir hastalıktır. Uzun yıllar sürer; bazen bir ömür boyu devam eder. Hastalık alevlenmeler ve remisyonlarla (sakinlikle) seyreder. Alevlenmenin çoğunlukla bir nedeni veya tetikleyicisi yoktur; ancak bazen mevsim dönümleri, stres, enfeksiyon gibi nedenler tetikleyebilir.

Tedavi edilmediğinde, her bir alevlenmeyle, eklemde hasar gelişir. İltihaba bağlı önce kıkırdak sonra altındaki kemikte hasar gelişir. Bu hasarın gelişme süresi ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir.

Sonuçta, eklemde hareket açıklığında kısıtlılıkla giden sakatlığa neden olur. Özellikle el eklemlerinde tutma, kavrama gibi hareketler gerçekleştirilemez (kuğu boynu, düğme iliği görünümleri, kas atrofisi gibi).

Bu sakatlıklar genellikle hastalığın ilk iki yılında geliştiğinden; hastalığın erken dönemde tanınması ve kontrol altına alınması çok önemlidir.

Romatoid Artrit Nasıl Teşhis Edilir?

Özellikle el eklemleri gibi küçük eklemlerde 6 hafta ve üzerinde şişlik ve ağrının olması, romatoid artrit tanısını kolaylaştırırken, daha kısa süreli veya tek eklem tutulumu veya büyük eklem tutulumlarında tanı koymak zordur.

Bu nedenle bir süre artrit seyrinin, doktor tarafından ağrı ve inflamasyon giderici ilaçlar altında gözlenmesi gerekebilir.

Kan testleri olarak; tam kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, CRP (C-reaktif protein-inflamasyon belirteci), ESR (eritrosit çökme hızı-inflamasyon belirteci), RF (romatoid faktör-klinik bulgu varlığında romatoid artrit tanısını destekleyebilen bir otoantikor) ve ACPA (anti-sitrüline peptit antikor-romatoid artrit tanısını daha kuvvetle düşündüren test) yapılır. Akciğer grafisi ve tutulan eklemlerin direkt filmleri çekilebilir. Ancak erken dönemde direkt eklem grafilerinde tanımlayıcı bulgu yoktur. Yıllar sonra (eklem aralıklarında daralmalar, kemikte küçük yenikler) oluşur. Bu nedenle doktorunuz gerekli görürse eklem ultrasonografisi veya ilaçlı manyetik görüntüleme isteyebilir. Akciğer tutulumundan şüphelenilirse, ince kesitli akciğer tomografisi istenebilir. Göz, kalp gibi tutulumlar varsa, ileri değerlendirmeler yapılarak tedavi planlanır.

Romatoid faktör; hastalığın tanısı sırasında hastaların ancak yarısında pozitif iken, 5-10 yıl sonra yüzde sekseninde pozitifleşir. Romatoid faktör, sağlıklı insanlarda da (%5-15) bulunabilir. Bazı kronik enfeksiyonlardan sonra (tüberküloz, subakut bakteriyel endokardit, hepatit C enfeksiyonu gibi), organa özgü veya sistemik diğer otoimmün hastalıklarda da pozitif olabilir.

ACPA (eski adıyla anti-CCP); romatoid artrit tanısında RF’den daha spesifik fakat tanı için yeterli değildir, mutlaka eklem bulguları da olmalıdır.

Bazı diğer ilişkili hastalıklar ve olası komplikasyonlar:

Romatoid artritli kişiler, normalden daha fazla bazı hastalıkların gelişme riskini taşırlar.

Bunlar; hızlanmış ateroskleroza bağlı kardiyovasküler hastalıklar (koroner kalp hastalığı, miyokard infarktüsü, inme), anemi (kronik hastalık anemisi), enfeksiyonlar (eklem enfesiyonu veya eklem dışı enfeksiyonlar), osteoporoz, göz kuruluğu, göz iltihabi (episklerit) gibi. Ancak hastalığın kontrol altına alınması ve koruyucu tedavi ile bunlara yatkınlık da sağlıklı kişilerden farksız olur.

Diğer Komplikasyonlar:

 • Tuzak nöropatileri; karpal, kübital ve tarsal tünel sendromları (yukarıda açıklanmıştır),
 • Tendon kopmaları (özellikle parmakların gerisinde),
 • Servikal miyopati; uzun hastalık süreli romatoid artritli hastalarda, nadir ancak ciddi bir komplikasyondur. En üstte yer alan omurga ekleminin kaymasına bağlı, spinal kordun baskılanmasıdır. Cerrahi olarak acilen sabitlenmesi gerekir.

Erken Tanı Ve Tedavinin Önemi Nedir?

Romatoid artrit, tuttuğu eklemlerde kalıcı hasarlara neden olur. Hastalığa bağlı sakatlığın önlenmesi için erken tanı ve bu dönemde hastalığı modifiye eden ilaçların başlanması çok önemlidir.

Romatoid Artrit İçin Tedaviler Nelerdir?

Romatoid artriti tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yoktur. Ancak tedaviler, semptomların azalması ve sakatlığın önlemesinde büyük bir fark yaratırlar. Tedavinin amaçları:

 • Eklem hasarını önlemek için mümkün olduğunca hastalık aktivitesini azaltmak.
 • Eklemlerde ağrı ve tutukluğu azaltmak.
 • Eğer varsa hastalığın diğer semptomlarını tedavi etmek.
 • Hastalıkla ilişkili kardiyovasküler hastalık ve osteoporoz gibi risklerin gelişimini önlemektir.
 • Hastalarda ağrı ve inflamasyonu azaltmak için erken dönemde nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlardan (naproksen, diklofenak, indometazin gibi) ve düşük doz kortikosteroidden (5-10mg/gün) faydalanılır. Genellikle bunların yan etkileri açısından mide koruyucu bir ilaç tedaviye eklenir. Bu tedaviler, hastalığı modifiye edici ilaçların etkisi ortaya çıkınca kesilir; bazen hastalık alevlenmelerinde kısa süreli kullanılabilir.
 • Hastalık aktivitesini azaltmak ve eklem hasarını önlemek için; romatoid artrit tanısı konar konmaz, hastalığı modifiye edici (hastalık seyrini değiştiren) romatizma ilaçlarının başlanması gerekir. Bu ilaçlar; metotreksat, sulfasalazin, leflunamid ve hidroksiklorakin’dir. Geçmişte altın tuzları, romatoid artritin tedavisinde başarıyla kullanılmasına rağmen, bugün pahalı olması ve yan etkileri nedeniyle kullanımları oldukça sınırlıdır. Bazı Avrupa ülkelerinde halen kullanılmaktadır. Bu tedaviler içinde metotreksat, altın standardında bir tedavi ajanı olup, hasta tolere ettiği sürece mutlaka tedavide yer alır. Diğer ilaçlar genellikle ona ilave edilerek ikili ve üçlü tedaviler içinde kullanılır. Metotreksat hiç tolere edilemezse, leflunamid yerini alabilir. Metotreksat, folik asit eksikliğine neden olduğundan, mutlaka tedavi sırasında eş değer dozda folik asit takviye edilmelidir. Tedavi öncesi ve tedavi sırasında (ilk üç ay-ayda bir, sonra her üç ayda bir) tam kan sayımı, CRP, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri takip edilmelidir. Bu tedavilerin kombine kullanımlarına rağmen (3-6 ay), hastalık aktivitesi devam ediyor veya hastaya ait nedenlerden dolayı kullanamazsa (yan etki gelişimi, kişinin yandaş bazı başka hastalığının bulunması gibi); biyolojik tedaviler başlanabilir.
 • Romatoid artritte kullanılan biyolojik tedaviler de genellikle metotreksatla kombine edilmektedir. Biyolojik tedaviler: Tümör nekroze edici faktör (TNF) alfaya karşı olanlar-infliximab (Remicade), etanercept (Enbrel), adalimumab (Humira), certolizumab pegol (Cimzia), golimumab (Simponi); interlökin-6’ya karşı olan-tocilizumab; anti-CTLA4-ko-stimülatör blokajı-abatacept; B-lenfosit azaltıcı tedavi-rituximab ve interlökin-1’e karşı-anakinra (Kineret)ve canacunimab (İlaris). Biyolojik tedavilerin kullanımı sırasında; özellikle anti-TNF tedavi öncesi ve sonrasında, tüberküloz reaktivasyonu açısından hastalar değerlendirilmelidir. Demiyelizan hastalık, ileri kalp yetmezliği, gebelik, ilaç reaksiyonu, hepatit B-C enfeksiyonu, kanser varlığı gibi durumların olup olmadığı, tedavi öncesi araştırılmalıdır.
 • Diğer tedaviler; siklosporin, azatiyoprin, siklofosfamid, penisillamin, mikofenolat mofetil gibi ilaçlar; kullanımları sınırlı olup, ancak ciddi sistemik bulguların varlığında kullanılabilecek diğer tedavi ajanlarıdır.
 • Tüm bu tedaviler altında romatoid artrit hastalarının enfeksiyonlara artmış yatkınlığı söz konusudur. Bu nedenle korunulabilir hastalıklar için, mutlaka aşılama yapılmalıdır. Eğer bağışıklığı yoksa hepatit B ve A aşısı, her yıl grip aşısı ve pnömökok aşılarının (5 yılda bir veya uzun etkili olan-ömür boyu etkili olan) yapılması önerilir.
 • Hastayı mümkün olduğunca aktif tutmak gerekir. Düzenli egzersizlerle hem eklem açıklığının korunması, hem de kas gücü korunmalıdır. Yüzme iyi bir egzersizdir. Bir fizyoterapist eşliğinde, kendi kendine yapabileceği egzersizler öğrenilmeli ve hasta bağımsız olarak yapabilmelidir.
 • Çok ileri deformiteleri gelişmiş bazı olgularda düzeltici ameliyatlar; ortopedi (kalça ve diz protezleri gibi) ve el cerrahisi tarafından yapılabilir.
 • Hastalara uzun sureli (yıllarca devam edecek, belki de bir ömür boyu) bir hastalığı olduğu anlatılmalıdır. Bu nedenle hastanın eğitimi çok önemlidir. Kişi, hastalığını ne kadar iyi tanırsa, kaygıları da bir o kadar azalacak ve onunla baş etmeyi, birlikte yaşamayı öğrenecektir.
 • Romatoid artritli hastalar! Yapacağınız çok şey var. Hayattan kopmayın. Hastalığınızla ilgili internet ortamında araştırma yaparken, bilgi kirliliğine veya gereksiz korkulara kapılmayın. Hastalığınızla ilgili oluşturulmuş destek gruplarına ulaşarak, aynı hastalığa sahip kişilerle tanışın ve onların hikayelerini, duygularını ve baş etme yollarını öğrenin ve sizinkileri paylaşın. Hastalığınızla barışık olun ve onunla yaşamayı öğrenin. Sizinle aynı hastalığa sahip milyonlarca insan olduğunu unutmayın.

(Prof. Dr. Nuran Türkçapar; Güncelleme Aralık-2015)

Источник: //www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/5/romatoid-artrit

Romatoid Artrit Hakkında En Bilinen 8 Söylenti

Romatoid artrit hastaları gebe kalabilir mi?

Romatoid artrit (RA) hastalığı, dünya genelinde nüfusun yüzde 1’inde bulunur ama bu ciddi ve yaygın eklem hastalığı hakkındaki yanlış algılamalar hala kol gezmektedir.

Halk arasında romatoid artritle ilgili birçok yanlış bilgi dolaşır.

Artrit yaygın bir hastalıktır ve romatoid artrit genellikle insanların kafalarında diğer artrit türleri ile karıştırılır.

Buna ek olarak romatoid artritin halen bilinmeyen birçok yönü bulunmaktadır. Yapılan araştırma ve tedaviler, hastalıkla ilgili bilinenleri sürekli değiştirmektedir.

1. Söylenti: Romatoid artrit aynen diğer artrit tiplerine benzer

Gerçek: Romatoid artrit, tipik bir artrit vakası değildir. Tipik dediğimiz artrit, aslında bir yaralanma ile tetiklenerek veya yaşla doğal olarak yıpranarak meydana gelen osteoartrittir. Osteoartrit, orta yaş ve üstündeki kişilerde en yaygın eklem hastalığıdır.

Buna karşın, romatoid artrit gittikçe ilerleyen, kronik bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. Vücut, bilinmeyen bir tetikleyici karşısında kendi sağlıklı hücrelerine saldıran antikorlar üretir.

Vücudun kendine saldırısı, eklemleri olumsuz etkiler. Bu saldırılar bazen vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir.

Alevlenme denen bu saldırılar, düzenli zaman dilimlerinde, bazı kişilerde de sürekli meydana gelir.

Osteoartrit ile romatoid artrit arasındaki farklarda en çok düşülen yanılgı budur. RA’li hastaların çoğunda ayrıca osteoartrit de olduğu için durum iyice karmaşık bir hal alır.

2. Söylenti: Romatoid artrite yalnızca yaşlılar yakalanır

Gerçek: RA’e yakalanan hastalarda, hastalık 30 ile 55 yaşları arasında başlar.

Bu yaş aralığı en üst limit olsa da romatoid artrite herkes, hatta gençler bile yakalanabilir. Aynı zamanda, yaşlıların romatoid artriti, hastalık sürekli ilerlediği için ve uzun süredir bu hastalıkla yaşadıklarından çok daha ağır bir düzeyde olabilir.

3. Söylenti: Romatoid artrit çok da önemli bir hastalık değildir

Gerçek: Romatoid artrit, özellikle de düzgün tedavi edilmediğinde, sağlığınızı tehdit eder ve hareket özgürlüğünüzü kısıtlar.

Çoğu kimse, RA’i “ihtiyar romatizması” diye küçümser ve bunu yaparak tedavi konusunda treni kaçırır. Aylar, hatta yıllarca bir doktora görünmeyi ihmal ederler ve bu kişilerin bu süre zarfında eklemleri büyük oranda zarar görür.

Romatoid artrit vakasında anında teşhis önemlidir ve eklem tahribatının önlenmesi için de hastalık, düzenli tedavi gerektirir. Karşılığında kişi uzun vadede herhangi bir işlev bozukluğunu önlemiş olur ve hareket özgürlüğünü geri kazanır.

Romatoid artrit başka hastalık risklerini de arttırır. Kalp-damar hastalıkları, enfeksiyon ve akciğer rahatsızlıkları RA’lı hastalarda daha yaygındır.

4. Söylenti: Romatoid artritli hastalarının sonu, tekerlekli sandalye veya bakımevidir

Gerçek: Romatoid artritin gidişatı kişiden kişiye değişir ama çoğu hasta yaşamını kimseye bağımlı olmadan yürütür.

Hastalık, ilerleyen bir özelliğe sahip olduğu için çoğu hastada sakatlığa yol açmıştır. Ama bu bilgilerin çoğu 20-30 sene öncesindeki araştırmalara dayanıyor.

Uzmanlar, “bu araştırmalar başka bir çağdan kalma; o sıralarda elimizde ne metotreksat ne de biyolojik ilaçlar vardı,” diyor. “O günlerden beri hastalığın tedavisinde inanılmaz bir yol katettik. Günümüzde, romatoid artrit tedavisi gören hastaların çok büyük bir çoğunluğunu hareket özgürlüğü ve kabiliyeti açısından güzel günler beklemektedir.”

Yakın zamanda yapılan bir araştırma bu savı doğruluyor: Romatoid artritli hastaların yüzde 94’ü hastalığa yakalandıktan 10 sene sonra normal aktivitelerini kimseye bağımlı olmadan yapabiliyor.

5. Söylenti: Romatoid artritli hastaların çoğu bir işte çalışamaz

Gerçek: Romatoid artritten sonra yapılan işler veya alışkanlıklar değişmek zorunda kalabilir. Ama hastalığın tanısının konması ömür boyu işgöremezlik anlamına da gelmez.

Ben 16 yaşındayım ve el eklemim şiş arada ağrıyor ama beni rahatsız etcek kadar degil ve ayak eklemimde dışarı çıkıntı var üniversite hastanesine gitt… devamı

Bu söylenti belki yine daha önceki dönemlerde, bugünkü tedaviler henüz yokken geçerli olabilirdi. Çoğu kişinin iş izni kullanmalarının veya alevlenme dönemlerinde bazı faaliyetlerine ara vermelerinin gerekli olacağı doğrudur ama RA’lı kişilerin çoğu hastalıktan hemen sonra işlerine geri döner.

Hatta, büyük çaplı bir araştırmada, 10 yıldan fazla RA hastalığı olan kişilerin işe gitme oranlarının sağlıklı olan yaşıtlarından farksız olduğu ortaya çıktı.

6. Söylenti: Romatoid artrit tedavisindeki ilaçlar vücudu zehirlediği için hastalık ilerleyene kadar beklemek en doğrusudur

Gerçek: Bu, tüm söylentiler içinde en tehli olandır.

Günümüzde, romatoid artritin erken tedavi aşamasında eklem zedelenmesi ve sakatlığın önüne geçildiğine dair onlarca araştırma bulunuyor. İzlenecek en ideal yol, hastalık tanısı konar konmaz tedaviye başlamaktır. Tedaviyi ertelerseniz, daha kötü sonuçlar sizi bekliyor demektir.

Erken tedavinin romatoid artritin dallanıp budaklandığı en kötü aşamaya gelmesini önlediğini gösteren bir dizi araştırma bulunmakta.

RA tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkilerinin olduğu doğrudur. Ancak bu yan etkilerin, romatoid artritin tedavi edilmemiş durumundan daha kötü olduğuna ender rastlanır. İlaçların yan etkileri, basit birkaç kan testi ve düzenli doktor ziyaretleri ile kolayca saptanır.

7. Söylenti: Romatoid artritli birçok hasta kanser olur

Gerçek: Romatoid artritli kimselerin, kan kanserine yakalanma oranı biraz daha yüksektir, ama genel olarak risk düşüktür.

RA’lı hastaların kan kanseri olma olasılığı sağlıklı kişilerin iki katıdır. Bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Ancak durumu bütünsellik içinde değerlendirmek gerekir. Kanser riski oranı daha yüksek olsa da RA’ya yakalanmış kişilerin sadece küçük bir azınlığı kan kanseri olur.

Örneğin bir araştırmada romatoid artritli 2000 hasta sekiz sene yakın takibe alındıktan sonra aralarından yalnızca 11 kişi kan kanserine yakalanmıştır. Genel nüfus tahminlerine bakıldığında bu süre zarfında kan kanserine yakalanan romatoid artritli hasta sayısı 3 ile 8 arasında değişiyor.

Oranın son zamanlarda artmasının arkasındaki sebeplerden bir kısmı, romatoid artrit vakalarında artan ödem oranına, bir kısmı da ilaçların yan etkilerine bağlanabilir. Yine de romatoid artritli kişilerin çoğu kanser olmuyor.

Metotreksat veya yeni biyolojik ilaçlar ya da her ikisi de bu artan orana katkıda bulunmuş olabilir. Yine de romatoloji uzmanları bu ilaçların tamamen arkasında duruyor. Artıları ve eksileri bir arada görmekte fayda olduğuna inanıyorlar. O kadar da yaygın olmayan ve tedavisi mümkün kan kanseri yavaş ilerlerken, tedavi edilmeyen romatoid artrit hastalığı her koşulda çok yıpratıcı olabilir.

Ama bunun yanında iyi sonuçlar da alınıyor. Romatoid artritli hastalarda kolon kanseri yüzde 40 oranında düşürüldü. Bir teoriye göre Aspirin ve ibuprofenli ilaçların da dahil olduğu yangı önleyici ve iltihapla savaşan ilaç grubunun romatoid artritli hastalar tarafından sık kullanılması, kolon kanserinin önlenmesine yardımcı oluyor.

8. Söylenti: Romatoid artritin yol açtığı ağrılı ve tutulmuş eklemlerin gün boyunca dinlendirilmesi gerekir

Gerçek: Tam aksine, RA’ten etkilenen eklemlerin egzersize ve esnetilmeye ihtiyaçları vardır.

Doktorlar, ilaçlar, hastalığa iyi gelen egzersizler ve fiziksel aktivite yoluyla hastaları sürekli hareket etmeye teşvik eder. Bazen dinlenmek de gereklidir ama romatoid artritli hastaların çoğu, kendilerini kısıtlamadan devamlı hareket halinde olmalı ve daha çok egzersiz yapmalıdırlar.

Hareketsizlik, romatoid artritli kişilerde geri teper. Eklemler ağrı yapıp tutulduklarında hastanın hareket etmek istememesi doğaldır. Ancak, hareketsizliğin tetiklediği bir kısır döngü vardır. Eklemi saran kasların eklemin güçlenmesi ve dengesine katkısı büyüktür. Sağlıklı kalmak için tüm kasların düzenli egzersize ihtiyacı vardır. Kural basittir: Ya çalıştır ya da kaybet.

Romatoid artritli herkes kendine uygun bir egzersiz bulabilir:

 • Esneme hareketleri minimum çaba gerektirir ve eklemleri daima esnek tutar.
 • Fazla zorlamayan aerobik egzersizleri, yalnızca eklem sağlığına değil, ruhsal ve fiziksel sağlığa da iyi gelir. 
 • Genel olarak zorlayıcı egzersizlerden kaçınmak gerekir.

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/romatoid-artrit-hakkinda-en-bilinen-8-soylenti

Romatoid Artrit Nedir? Romatoid Artrit Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Romatoid artrit hastaları gebe kalabilir mi?

Romatoid artrit, en sık görülen iltihabi eklem hastalığıdır. Romatoid artrit genellikle kronik seyreder fakat aralı aralı alevlenme dönemleri gösterebilir. Eklemlerde ağrı, şişlik, katılık ve fonksiyon kaybına neden olan iltihabi bir hastalıktır.

Romatoid artrit kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha sık görülür. Romatoid artrit genellikle 20-40 yaşları arasında görülebildiği gibi çocuklarda, bazen 1 yaşındaki çocuklarda ve gençlerde de görülebilir. Romatoid artrit iltihaplı romatizmal hastalıklar arsında en sık görülenidir.

Romatoid artrit eklemlerde kalıcı hasar bıraktığı için erken tanı ve tedavisi önemlidir. Romatoid artrit sadece eklemleri değil kalp zarını, akciğer zarını da tutabilir. Ciltte bazı nodüllere ve damarlarda iltihaplanma, akciğerde (nodüler akciğer hastalığına) neden olabilir.

Romatoid artrit hastalığı neden olur?

Romatoid artrit oluşumunda tam olarak neden bilinmemekle birlikte, özellikle genetik ve çevresel faktörlerin rolünün olduğu üzerinde durulmaktadır.

Romatoid artritte genetik faktörler rol almakla beraber ailesinde romatoid artrit var diye aile bireylerinden birinde daha romatoid artrit olur diye bir kaide de yoktur. Ayrıca bazı enfeksiyonların da bu hastalığı tetiklediği bilinmektedir.

Hem genetik yatkınlık hemde çevresel faktörler bir araya geldiğinde ve sigara kullanımı, kadınlarda hormonal sebepler gibi faktörler de hastalığın oluşumunda etkilidir.

Romatoid artrit hastalığı belirtileri

Romatoid artrit belirtileri

Romatoid artrit sorununda hastanın ilk doktora baş vuru sebebi eklemlerde ağrı ve şişliktir. Fakat bu şikayetler başlamadan önce hastada halsizlik, yorgunluk, arada ateşlenme gibi şikayetler olmuştur.

Romatoid artriti diğer iltihaplı olmayan eklem rahatsızlıklarından ayıran temel belirti eklemlerde sabah tutukluğudur. Sabah tutukluğu (hasta yataktan kalktıktan sonra eklemlerini kullanmakta zorluk çekiyor ise bu durum romatoid artrit belirtisi olarak kabul edilebilir).

Romatoid artrit hastalığı bir kere başladıktan sonra kronik bir sürece girilir, bu nedenle hastalığın erken tanınması ve tedavisinin başlaması önemlidir.

 Eğer tedavi başlamaz ise bu kronik süreç içerisinde eklem zarı iltihaplanır ve çevre dokularda da bazı sıkıntılar ortaya çıkarak kemik yapıda bazı değişikliklere ve şekil bozukluklarına, eklemin kullanım bozukluğuna ve kemik erimesine sebebiyet verir.

Romatoid artrit hastalığı teşhisi

Romatoid artritin teşhisinde doktorun hastadan aldığı anamnez denilen hastanın anlatacakları oldukça önemlidir. Hasta şikayetlerini düzgün anlatır ise ön tanı denilen tanı konulmuş olur. Fizik muayene sonrası bazı kan testleri ve radyolojik tetkikler teşhisi koymada yardımcıdır.

İstenilen kan testleri arasında kandaki iltihap parametrelerini gösteren testler (tam kan sayımı, romatoid faktör denilen testler, serolojik testler gibi) testler yapılır. Bazı hastalarda radyolojik görüntüleme yöntemleri de teşhiste oldukça değerlidir.

Romatoid artrit hastalığı tedavisi

Romatoid artrit tedavisinin amacı ağrıyı azaltmak, iltihabı baskılamak, eklem hasarını yavaşlatmak veya durdurmak, hastaya sağlıklı olma hissini vermek ve fonksiyonları iyileştirmektir.

Romatoid artrit tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri sağlık davranış değişiklikleri, istirahat ve egzersiz, eklem bakımı, stresi azaltma, sağlıklı beslenme, iklim koşulları, ilaç tedavileri, cerrahi düzeltmeler, rutin izlem ve bakımdır.

Romatoid artrit hastalığı ve ilaç tedavisi nedir?

Romatoid artrit tedavisi

Romatoid artritin ilaçtedavisi iki basamak altında toparlanabilir. Romatoid artrit tedavisinde hastalığın gidişatını değiştiren ilaçlar kategorisinde kullanılan kotizonlu ilaçlar vardır. Birde bu ilaçların etki etmesinde yardımcı olan nonsteroid antiinflamatuar olarak tanımlanan ve halk arasında ağrı kesici olarak bilinen ilaçlar kullanılır.

Özellikle kortizonlu ilaçlar, hastaların kullanmayı çekindiği ilaçlardır, çünkü kortizon ile ilgili hem doktorların hemde hastaların ön yargıları vardır.

Aslında kortizon, vücut için önemli olan ve iltihap gideren bir hormondur fakat kortizonlu ilacın verilen dozuna göre engellenebilir ve engellenemez yan etkileri de vardır. Eğer hasta ilaçları nasıl kullanacağını ve doktoru ile irtibatını doğru algılar ise bu ilaçların yan etkilerini bir miktar engellemesi mümkün olabilir.

Romatoid artrit ilaç tedavisi alan kadınlar hamile kalabilir mi?

Romatoid artrit ilaçlarının kullanımı sırasında ve özellikle genç hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da ilaçların kullanımı sırasında hamile kalınmamasıdır.

Romatoid artrit genellikle hamilelik sırasında iyilik hali gösteren bir hastalıktır ve hastanın durumuna göre düşük doz ve gebelerde kullanılabilen romatoid artrit ilaçları da mevcuttur.

Yine de romatoid artrit tedavisi alan hasta hamile kalmaktan kaçınmalıdır.

Romatoid artritin egzersiz ve istirahat tedavisi

Romatoid artritli hastalar istirahat ve egzersiz tedavisi arasında iyi bir denge kurmalıdır. Hastalığın alevlenme dönemlerinde daha fazla istirahat etmeli, hastalığın iyi seyrettiği dönemlerde daha fazla egzersiz yapmalıdır.

 • Romatoid artrit hastalarında istirahat tedavisi nedir? İstirahat tedavisi aktif eklem iltihabının ve ağrının azaltılmasında ve yorgunluk ile savaşmada yardımcı olur. İstirahatin süresi hastaya göre değişiklik gösterdiği gibi uzun süre yatakta geçirmek yerine kısa istirahat molaları vererek daha sonra günlük aktiviteleri devam etmek daha doğru olur.
 • Romatoid artrit hastalarında egzersiz tedavisi nedir? Sağlıklı ve güçlü kasların sağlanması, eklem oynaklığının korunması, esnekliğin devam ettirilmesi için egzersiz tedavisi önemlidir. Romatoid artritli hastalarda egzersiz tedavisi iyi uyumamak için, ağrıyı azaltmak için, olumlu düşünmek için, kilo dengesini korumak için çok ama çok önemlidir.

Romatoid artrit tedavisinde eklem bakımı

Bazı romatoid artritli hastalar eklem etrafına kısa süreliğine ”splint (atel)” kullanmanın eklemi destekleyerek ve eklemin dinlenmesini sağlayarak ağrıyı ve şişliği azalttığını görebilirler. Splintler, genellikle el bileklerinde, ellerde, ayak bileklerinde ve ayaklarda kullanılabilir. Hastanın doktoru ya da fizyoterapisti splint seçiminde hastaya yardımcı olur.

Romatoid artrit hastalığı hangi eklemleri etkiler?

Romatoid artrit genellikle el bileği ve ele yakın parmak eklemlerini tutar ancak eklemlerin yanı sıra başka organları da tutar. Eklemleri çoğunlukla simetrik olarak tutar (bir diz veya el tutulduğunda diğer diz veya elinde tutulması beklenen bir durumdur).

Romatoid artrit hastalığı omurilik vertebraların arasını, dizi, kalçayı, göz yaşı kanallarını, tükürük salgı bezlerini, kalp ve akciğerleri, böbrekleri de etkiler.

Romatoid artrit hastalığında stresi azaltma tedavisi

Ağrı ve fiziksel kısıtlılığa neden olan bu hastalık yüzünden hastanın hissettiği duygular (endişe, kızgınlık ve düş kırıklığı) stres oranını arttırır.

Stresin romatoid artritin oluşmasında rol oynadığına dair kesin bir bilgi yoktur fakat stres bazen hastalığın artmasında etkilidir. Stres kişinin hissettiği ağrının artmasına da neden olur.

Stres ile başa çıkmak için bazı yöntemler vardır.

Örneğin düzenli dinlenme dönemleri, gevşeme ve eğlenme, destek gruplarında yer alma ve sağlık ekibi ile doğru iletişim gibi uygulamalar stresi azaltmada yardımcıdır.

Romatoid artrit tedavisinde iklim şartlarının etkisi

Romatoid artritli hastalardan bazıları hava durumunda ani değişimlerin artritlerini azdırdığını söylemektedirler fakat özel bir iklimin, romatoid artritin kötü etkilerinden koruduğuna veya azalttığına dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Farklı iklimi olan bir bölgeye gitmek hastanın durumunda olumlu bir değişime neden olmaz.

Romatoid artritli hastalarda beslenme nasıl olmalı?

 • Akdeniz mutfağıusulü beslenmenin romatoid artritin alevlenmelerine iyi geldiğine dair veriler vardır.
 • Bazı verilere göre, bazı balıklarda bulunan omega 3 yağ asitlerinin romatoid artrit hastalığında meydana gelen iltihabi durumları azalttığı konusunda bilgiler de vardır.
 • Romatoid artritli hastaların beslenmesinde yeterli kalori, protein ve kalsiyum içeren beslenme şekli önemlidir.
 • Romatoid artritli hastalar kullandıkları ilaçlar nedeni ile alkollü içecekler konusunda dikkatli olmalıdırlar.
 • Ayrıca romatoid artritli hastalar genellikle kortizonlu ilaçlar kullandığı için tuzsuz beslenmelidir. Yılda bir kez bile bir kutu kortizonlu ilaç kullanıyor olsalar da bu ilaçların etkileri yaklaşık 1 yıl sürebileceği için düzenli olarak tuzsuz beslenmeye özen göstermeleri ve tuzsuz beslemeye alışmaları gerekir. Yine bu ilaçları kullandıkları dönemlerde tatlı tüketimi konusunda da dikkatli olmaları önemlidir.

Romatoid artrit tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler

Romatoid artrit tedavisinde cerrahi yöntemler eklem protezi takılması, tendon tamiri ve eklem zarının çıkarılması şeklinde yöntemler uygulanır.

Eklem protezi tedavisi nedir? Eklem protezi, bozuk eklem yüzeyinin yapay materyaller ile değiştirilerek ekleme tekrar fonksiyon ile stabilite kazandırılmasını ve var olan ağrıların giderilmesi sağlayan tedavi yöntemidir. Eklem protezi ameliyatları genellikle kalça ve diz eklemlerinde uygulanır. Bunların dışında omuz, dirsek, el parmakları, ayak ve ayak bileği ameliyatları da yapılabilmektedir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/romatoid-artrit-nedir-romatoid-artrit/

Romatoid Artritten Nasıl Kurtuldum?

Romatoid artrit hastaları gebe kalabilir mi?

D A M D A N    D Ü Ş E N L E R İ N     H İ K A Y E L E R İ

NASIL İYİLEŞTİM?

7 – ROMATOİD ARTRİTTEN NASIL KURTULDUM?

Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi üyeleri, Karatay Sağlıklı Beslenmesi ile ROMATOİD ARTRİT hastalığını nasıl yendiklerini anlatıyorlar.

Bu dosyamızda Prof. Dr. Ahmet Aydın'ın romatizmal ve diğer iltihabi hastalıklarda beslenme ile ilgili nehir söyleşisini de bulabilirsiniz.

Siz de romatoid artritten kurtulma hikayenizi paylaşmak isterseniz, Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Not : Bu yazı dizisindeki tüm iyileşme hikayeleri örnek olması için verilmiştir. Herkesin durumu kendine özeldir. Mutlaka doktorunuza danışınız.

______________________________________________________________________________________________________

Özlem KESKİN

15 aylık Karatay Beslenmesi hikâyemi sizinle paylaşmak istedim.

Kitaplarda alerji ve astım hastalığının sağlıklı beslenerek geçeceğini de gördüm. Doğuştan alerji ve astım hastası 3 yaşındaki oğlumla bu beslenmeye devam ettik.1 yıl sonunda bütün kilolarımdan kurtulmuştum. Günde 2 tane aldığım kalp ilacımdan ve rahatsızlığından kurtuldum. Romatizma ağrılarımın hepsi bitti. Kilometrelerce yürüyebiliyor, hiç bir ağrı çekmiyordum. Yaptırdığım tahlillerde romatoid artrit hastalığımın olmadığı söylendi. Oğlumun alerjik atakları neredeyse yoktu ve astım hastalığı geçti. Bu bir yıllık süreçte bir kere doktora gitme ihtiyacı duymadık. Herkes ateşli hastalıktan doktora giderken biz ilk kez çok rahat bir yıl geçirdik. Sadece Karatay beslenmesi ile oğlumu ekmeğin, buğdayın ne kadar hasta ettiğini fark ettim.Bu benim ve oğlumun sadece bir yıllık Karatay beslenmesi sonundaki yaşadıklarımız. Sizler de hastalıklarınızdan kurtulacağınızın, kiloları sağlık kazanarak verebileceğinizin farkında olun.

______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz'un Yorumu

Sağlıklı Yaşıyoruz – 12.11.2015

______________________________________________________________________________________________________

Resim 1. Romatoid artritli bir hasta

Aşağıdaki öneriler romatoid artrit, lupus, mültipl skleroz, sedef hastalığı, Crohn hastalığı, kolitis ülseroza, koroner kalp hastalığı, mültipl skleroz gibi birçok kronik hastalık için de geçerli

 • Taş devri diyetini uygulayın
 • Baklagilleri diyetten çıkartın ya da iyice azaltın.
 • Glutensiz-kazeinsiz diyeti (gluten= buğday proteini, kazein=süt proteini) deneyin.
 • Omega-3/omega-6 yağ dengesini düzeltin.

 • Margarin ve sıcak preslenmiş poliansatüre yağları (ayçiçek, mısır, soya, kanola) yemeyin.
 • Probiyotiklerden zengin gıdalarla beslenin veya probiyotik preparatlardan birini kullanın.

                                                                                        

 • D vitamini düzeylerinizi en optimal düzeye çıkartın.

Aşağıdaki otlar ve vitaminler de antioksidan ve iltihap giderici etkileri ile romatizmal hastalıklarda oldukça yararlı;

 • 1 kase kefir, ya da ev yoğurdunun içine
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı çekilmiş üzüm çekirdeği
 • 1 çay kaşığı çekilmiş ısırgan tohumu
 •  1 çay kaşığı
 • 1 çorba kaşığı çekilmiş keten tohumu
 • 2 diş yeni ezilmiş sarımsak

KAYNAKLAR

 1. Festa A, D’Agostino R, George Howard G et al. Chronic Subclinical Inflammation as Part of the Insulin Resistance Syndrome-The Insulin Resistance Atherosclerosis Study (IRAS) Circulation. 2000;102:42.
 2. Deal CL, Schnitzer TJ, Lipstein E, et al. Treatment of arthritis with topical capsaicin: A double-blind trial. Clin Ther 1991;13:383–95.

 3. Bone K. The story of devil’s claw: Is it an herbal antirheumatic? Nutrition and Healing 1998;3:4-8
 4. Kulkarni RR, Patki PS, Jog VP, et al. Treatment of osteoarthritis with a herbomineral formulation: A double-blind, placebo-controlled, cross-over study. J Ethnopharmacol 1991;33:91–5.
 5. Deodhar SD, Sethi R, Srimal RC.

  Preliminary studies on antirheumatic activity of curcumin (diferuloyl methane). Ind J Med Res 1980;71:632–4.

 6. Mills SY, Jacoby RK, Chacksfield M, Willoughby M. Effect of a proprietary herbal medicine on the relief of chronic arthritic pain: A double-blind study. Br J Rheum 1996;35:874–8.
 7. Srivastava KC, Mustafa T.

  Ginger (Zingiber officinale) in rheumatism and musculoskeletal disorders. Med Hypoth 1992;39:342

 8. Nordstrom DC, Honkanen VE, Nasu Y, Antila E, Friman C, Konttinen YT. Alpha-linolenic acid in the treatment of rheumatoid arthritis. A double-blind, placebo-controlled and randomized study: flaxseed vs. safflower seed. Rheumatol Int 1995;14:231-4.

 9. Kremer JM. n-3 fatty acid supplements in rheumatoid arthritis. Am J Clin Nutr 2000;71(1 Suppl):349S-51S.
 10. Smith MD, Gibson RA, Brooks PM. Abnormal bowel permeability in ankylosing spondylitis and rheumatoid arthritis. J Rheumatol 1985; 12: 299–305.
 11. Smith MD, Gibson RA, Brooks PM.

    Abnormal bowel permeability in ankylosing spondylitis and rheumatoid arthritis. Journal of Rheumatology 1985; 12, 299–305.

 12. Mielants H. Reflections on the link between intestinal permeability and inflammatory joint disease. Clinical and Experimental Rheumatology 1990; 8, 523–524.

 13. Pusztai A, Greer F & Grant G (1989) Specific uptake of dietary lectins into the systemic circulation of rats. Biochemical Society Transcations 1985; 17: 527–528.
 14. Hatakka K, Martio J, Korpela M et al. Probiotic therapy on the activitiy and activation of mild rheumatoid artritis-a pilot study.

  Scand J Rheumatol, 2003;32: 211-5

 15. Shor DB, Barzilai O, Ram M et al. Gluten sensitivity in multiple sclerosis: experimental myth or clinical truth? Ann N Y Acad Sci. 2009;1173:343-9.
 16. Beri D, Malaviya AN, Shandilya R, Singh RR. Effect of dietary restrictions on disease activity in rheumatoid arthritis.

  Annals of the Rheumatic Diseases 1988; 47, 69–77.

 17. Chrubasik S, Enderlein W, Bauer R, Grabner W. Evidence for antirheumatic effectiveness of herba urticae dioicae in acute arthritis: a pilot study. Phytomedicine.1997; 4:105-108.
 18. Jackson JK, Higo T, Hunter WL, Burt HM.

  The antioxidants curcumin and quercetin inhibit inflammatory processes associated with arthritis. Inflamm Res. 2006;55(4):168-75.

 19. Merlino LA, Curtis J, Mikuls TR, Cerhan JR, Criswell LA, Saag KG; Vitamin D intake is inversely associated with rheumatoid arthritis. Iowa Women’s Health Study. Arthritis Rheum. 2004;50(1):72-7.

Kaynak : //beslenmebulteni.com/beslenme/?p=870

 ______________________________________________________________________________________________________

“Damdan Düşenlerin Hikayeleri – Nasıl İyileştim?” serisinin tüm yazıları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

//woto.com/damdan-dusenler

1) Gut hastalığını nasıl yendim?

2) Karaciğer değerlerimi nasıl düzelttim?

3) Crohn ve IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) hastalıklarını nasıl yendim?

4) Alerjik rinitten nasıl kurtuldum?

5) Çağın hastalığı fibromiyaljiden nasıl kurtuldum?

6) Tiroidimi aldırmaktan nasıl kurtuldum?

7) Romatoid artritten nasıl kurtuldum?

8) İlaçsız, reflü ve gastritten nasıl kurtuldum?

9) Depresyon ilaçlarından nasıl kurtuldum?

______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz

Источник: //woto.com/romatoid-artrit

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..