Romatoid Artrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Romatoid Artrit Nedir? Romatoid Artrit Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Romatoid Artrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid artrit, en sık görülen iltihabi eklem hastalığıdır. Romatoid artrit genellikle kronik seyreder fakat aralı aralı alevlenme dönemleri gösterebilir. Eklemlerde ağrı, şişlik, katılık ve fonksiyon kaybına neden olan iltihabi bir hastalıktır.

Romatoid artrit kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha sık görülür. Romatoid artrit genellikle 20-40 yaşları arasında görülebildiği gibi çocuklarda, bazen 1 yaşındaki çocuklarda ve gençlerde de görülebilir. Romatoid artrit iltihaplı romatizmal hastalıklar arsında en sık görülenidir.

Romatoid artrit eklemlerde kalıcı hasar bıraktığı için erken tanı ve tedavisi önemlidir. Romatoid artrit sadece eklemleri değil kalp zarını, akciğer zarını da tutabilir. Ciltte bazı nodüllere ve damarlarda iltihaplanma, akciğerde (nodüler akciğer hastalığına) neden olabilir.

Romatoid artrit hastalığı neden olur?

Romatoid artrit oluşumunda tam olarak neden bilinmemekle birlikte, özellikle genetik ve çevresel faktörlerin rolünün olduğu üzerinde durulmaktadır.

Romatoid artritte genetik faktörler rol almakla beraber ailesinde romatoid artrit var diye aile bireylerinden birinde daha romatoid artrit olur diye bir kaide de yoktur. Ayrıca bazı enfeksiyonların da bu hastalığı tetiklediği bilinmektedir.

Hem genetik yatkınlık hemde çevresel faktörler bir araya geldiğinde ve sigara kullanımı, kadınlarda hormonal sebepler gibi faktörler de hastalığın oluşumunda etkilidir.

Romatoid artrit hastalığı belirtileri

Romatoid artrit belirtileri

Romatoid artrit sorununda hastanın ilk doktora baş vuru sebebi eklemlerde ağrı ve şişliktir. Fakat bu şikayetler başlamadan önce hastada halsizlik, yorgunluk, arada ateşlenme gibi şikayetler olmuştur.

Romatoid artriti diğer iltihaplı olmayan eklem rahatsızlıklarından ayıran temel belirti eklemlerde sabah tutukluğudur. Sabah tutukluğu (hasta yataktan kalktıktan sonra eklemlerini kullanmakta zorluk çekiyor ise bu durum romatoid artrit belirtisi olarak kabul edilebilir).

Romatoid artrit hastalığı bir kere başladıktan sonra kronik bir sürece girilir, bu nedenle hastalığın erken tanınması ve tedavisinin başlaması önemlidir.

 Eğer tedavi başlamaz ise bu kronik süreç içerisinde eklem zarı iltihaplanır ve çevre dokularda da bazı sıkıntılar ortaya çıkarak kemik yapıda bazı değişikliklere ve şekil bozukluklarına, eklemin kullanım bozukluğuna ve kemik erimesine sebebiyet verir.

Romatoid artrit hastalığı teşhisi

Romatoid artritin teşhisinde doktorun hastadan aldığı anamnez denilen hastanın anlatacakları oldukça önemlidir. Hasta şikayetlerini düzgün anlatır ise ön tanı denilen tanı konulmuş olur. Fizik muayene sonrası bazı kan testleri ve radyolojik tetkikler teşhisi koymada yardımcıdır.

İstenilen kan testleri arasında kandaki iltihap parametrelerini gösteren testler (tam kan sayımı, romatoid faktör denilen testler, serolojik testler gibi) testler yapılır. Bazı hastalarda radyolojik görüntüleme yöntemleri de teşhiste oldukça değerlidir.

Romatoid artrit hastalığı tedavisi

Romatoid artrit tedavisinin amacı ağrıyı azaltmak, iltihabı baskılamak, eklem hasarını yavaşlatmak veya durdurmak, hastaya sağlıklı olma hissini vermek ve fonksiyonları iyileştirmektir.

Romatoid artrit tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri sağlık davranış değişiklikleri, istirahat ve egzersiz, eklem bakımı, stresi azaltma, sağlıklı beslenme, iklim koşulları, ilaç tedavileri, cerrahi düzeltmeler, rutin izlem ve bakımdır.

Romatoid artrit hastalığı ve ilaç tedavisi nedir?

Romatoid artrit tedavisi

Romatoid artritin ilaçtedavisi iki basamak altında toparlanabilir. Romatoid artrit tedavisinde hastalığın gidişatını değiştiren ilaçlar kategorisinde kullanılan kotizonlu ilaçlar vardır. Birde bu ilaçların etki etmesinde yardımcı olan nonsteroid antiinflamatuar olarak tanımlanan ve halk arasında ağrı kesici olarak bilinen ilaçlar kullanılır.

Özellikle kortizonlu ilaçlar, hastaların kullanmayı çekindiği ilaçlardır, çünkü kortizon ile ilgili hem doktorların hemde hastaların ön yargıları vardır.

Aslında kortizon, vücut için önemli olan ve iltihap gideren bir hormondur fakat kortizonlu ilacın verilen dozuna göre engellenebilir ve engellenemez yan etkileri de vardır. Eğer hasta ilaçları nasıl kullanacağını ve doktoru ile irtibatını doğru algılar ise bu ilaçların yan etkilerini bir miktar engellemesi mümkün olabilir.

Romatoid artrit ilaç tedavisi alan kadınlar hamile kalabilir mi?

Romatoid artrit ilaçlarının kullanımı sırasında ve özellikle genç hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da ilaçların kullanımı sırasında hamile kalınmamasıdır.

Romatoid artrit genellikle hamilelik sırasında iyilik hali gösteren bir hastalıktır ve hastanın durumuna göre düşük doz ve gebelerde kullanılabilen romatoid artrit ilaçları da mevcuttur.

Yine de romatoid artrit tedavisi alan hasta hamile kalmaktan kaçınmalıdır.

Romatoid artritin egzersiz ve istirahat tedavisi

Romatoid artritli hastalar istirahat ve egzersiz tedavisi arasında iyi bir denge kurmalıdır. Hastalığın alevlenme dönemlerinde daha fazla istirahat etmeli, hastalığın iyi seyrettiği dönemlerde daha fazla egzersiz yapmalıdır.

 • Romatoid artrit hastalarında istirahat tedavisi nedir? İstirahat tedavisi aktif eklem iltihabının ve ağrının azaltılmasında ve yorgunluk ile savaşmada yardımcı olur. İstirahatin süresi hastaya göre değişiklik gösterdiği gibi uzun süre yatakta geçirmek yerine kısa istirahat molaları vererek daha sonra günlük aktiviteleri devam etmek daha doğru olur.
 • Romatoid artrit hastalarında egzersiz tedavisi nedir? Sağlıklı ve güçlü kasların sağlanması, eklem oynaklığının korunması, esnekliğin devam ettirilmesi için egzersiz tedavisi önemlidir. Romatoid artritli hastalarda egzersiz tedavisi iyi uyumamak için, ağrıyı azaltmak için, olumlu düşünmek için, kilo dengesini korumak için çok ama çok önemlidir.

Romatoid artrit tedavisinde eklem bakımı

Bazı romatoid artritli hastalar eklem etrafına kısa süreliğine ”splint (atel)” kullanmanın eklemi destekleyerek ve eklemin dinlenmesini sağlayarak ağrıyı ve şişliği azalttığını görebilirler. Splintler, genellikle el bileklerinde, ellerde, ayak bileklerinde ve ayaklarda kullanılabilir. Hastanın doktoru ya da fizyoterapisti splint seçiminde hastaya yardımcı olur.

Romatoid artrit hastalığı hangi eklemleri etkiler?

Romatoid artrit genellikle el bileği ve ele yakın parmak eklemlerini tutar ancak eklemlerin yanı sıra başka organları da tutar. Eklemleri çoğunlukla simetrik olarak tutar (bir diz veya el tutulduğunda diğer diz veya elinde tutulması beklenen bir durumdur).

Romatoid artrit hastalığı omurilik vertebraların arasını, dizi, kalçayı, göz yaşı kanallarını, tükürük salgı bezlerini, kalp ve akciğerleri, böbrekleri de etkiler.

Romatoid artrit hastalığında stresi azaltma tedavisi

Ağrı ve fiziksel kısıtlılığa neden olan bu hastalık yüzünden hastanın hissettiği duygular (endişe, kızgınlık ve düş kırıklığı) stres oranını arttırır.

Stresin romatoid artritin oluşmasında rol oynadığına dair kesin bir bilgi yoktur fakat stres bazen hastalığın artmasında etkilidir. Stres kişinin hissettiği ağrının artmasına da neden olur.

Stres ile başa çıkmak için bazı yöntemler vardır.

Örneğin düzenli dinlenme dönemleri, gevşeme ve eğlenme, destek gruplarında yer alma ve sağlık ekibi ile doğru iletişim gibi uygulamalar stresi azaltmada yardımcıdır.

Romatoid artrit tedavisinde iklim şartlarının etkisi

Romatoid artritli hastalardan bazıları hava durumunda ani değişimlerin artritlerini azdırdığını söylemektedirler fakat özel bir iklimin, romatoid artritin kötü etkilerinden koruduğuna veya azalttığına dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Farklı iklimi olan bir bölgeye gitmek hastanın durumunda olumlu bir değişime neden olmaz.

Romatoid artritli hastalarda beslenme nasıl olmalı?

 • Akdeniz mutfağıusulü beslenmenin romatoid artritin alevlenmelerine iyi geldiğine dair veriler vardır.
 • Bazı verilere göre, bazı balıklarda bulunan omega 3 yağ asitlerinin romatoid artrit hastalığında meydana gelen iltihabi durumları azalttığı konusunda bilgiler de vardır.
 • Romatoid artritli hastaların beslenmesinde yeterli kalori, protein ve kalsiyum içeren beslenme şekli önemlidir.
 • Romatoid artritli hastalar kullandıkları ilaçlar nedeni ile alkollü içecekler konusunda dikkatli olmalıdırlar.
 • Ayrıca romatoid artritli hastalar genellikle kortizonlu ilaçlar kullandığı için tuzsuz beslenmelidir. Yılda bir kez bile bir kutu kortizonlu ilaç kullanıyor olsalar da bu ilaçların etkileri yaklaşık 1 yıl sürebileceği için düzenli olarak tuzsuz beslenmeye özen göstermeleri ve tuzsuz beslemeye alışmaları gerekir. Yine bu ilaçları kullandıkları dönemlerde tatlı tüketimi konusunda da dikkatli olmaları önemlidir.

Romatoid artrit tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler

Romatoid artrit tedavisinde cerrahi yöntemler eklem protezi takılması, tendon tamiri ve eklem zarının çıkarılması şeklinde yöntemler uygulanır.

Eklem protezi tedavisi nedir? Eklem protezi, bozuk eklem yüzeyinin yapay materyaller ile değiştirilerek ekleme tekrar fonksiyon ile stabilite kazandırılmasını ve var olan ağrıların giderilmesi sağlayan tedavi yöntemidir. Eklem protezi ameliyatları genellikle kalça ve diz eklemlerinde uygulanır. Bunların dışında omuz, dirsek, el parmakları, ayak ve ayak bileği ameliyatları da yapılabilmektedir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/romatoid-artrit-nedir-romatoid-artrit/

Romatoid artrit nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Romatoid Artrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Egzersiz, Akdeniz mutfağı ağırlıklı beslenme, sık sık dinlenme, zorlayıcı egzersiz ve hareketlerden kaçınma, sıcak ve soğuk kompres uygulamaları ile belirtiler hafifleyebilir. Ancak ilaç, dinlenme ve egzersiz bazı kişilerde yeterli olmayabilir. Bu durumda ameliyat zorunlu bir tedavi seçeneği haline gelebilir.

Romatoid artrit nedir?

Bu yüzden hastalığın yol açabileceği ciddi hasarları önlemek adına erken teşhis ve tedavinin derhal başlanması son derece önemlidir.  Kadınlar, hastalığa yakalanmaya daha yatkındır. Romatoid artrit, daha çok 30-60 yaş aralığındaki kadınlarda görülür. Genetik bir hastalık olmayan Romatoid artrite neyin sebep olduğu ise henüz bilinmemektedir.

Tıpkı diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi romatoid artritte de bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi sağlıklı vücut hücrelerine saldırır. Nedeni, enfeksiyon ve bakterilerle mücadele eden bağışıklık sisteminin eklemlerdeki hücrelere saldırmasıdır.

Romatoid artrit gelişim süreci uzun bir süreye yayılır

Bu saldırı eklemlerde ağrıyı, şişliği ve acıyı beraberinde getirir. Saldırı sonrası eklemlerde toplanan iltihap hücreleri çevre dokulara zarar verebilir. Zamanla tutulan eklem, kıkırdak hatta kemik bile zarar görebilir ve eklemlerde fonksiyon kaybı görülebilir.

Romatoid artrit risk faktörleri

 • Kadınlarda, romatoid artrit erkeklere oranla daha fazla görülür
 • Romatoid artrit her yaşta ortaya çıkabilir, ama en sık 40 ve 60 yaşları arasında olur
 • Ailenizin bir üyesi romatoid artrit hastasıysa, hastalık riskiniz artmış olabilir
 • Sigara içmek, genetik yatkınlığınız da varsa, romatoid artrit gelişim riskini artırır
 • Asbest veya silika gibi bazı zararlı maddeler romatoid artrit riskini artırır
 • Aşırı kilolu ya da obez olan kişilerde, romatoid artrit gelişme riski daha yüksektir

Romataid artrit belirtileri

 • Eklemlerde ağrı, şişlik, fonksiyon kaybı,
 • Eklemlerde sertlik ve hassasiyet
 • 30 dakika ya da daha uzun süren sabah tutukluğu
 • Yorgunluk
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Hafif ateş

Semptomlar, alevlenme dönemlerinde daha da belirgin bir hale gelir. Alevlenme yani parlama dönemi dışında hasta, belirtilerle karşılaşmayabilir. Alevlenmenin olmadığı diğer dönemler, remisyon dönemleri olarak isimlendirilir. Bu dönemlerde hastalık belirtileri kendi kendine dağılır. Ancak, bu durum hastalığın geçtiği anlamına gelmez.

Romatizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Romataid artrit hangi eklemleri tutar?

Romatoid artrit, kalça, diz, omurilik (vertebraların arası), başparmak hariç el bileği ve el eklemlerini (Daha çok tırnaklara yakın eklemler) tutar.

Hangi eklemin tutulduğu, romatoid artrit teşhisini kolaylaştırır. Tutulan eklemler, romatoid artriti diğer artrit çeşitlerinden ayırmada belirleyicidir.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ayak bilekleri ve omuzlara da semptomlar sıçrayabilir.

İnflamasyonun yayılması durumunda gözler, cilt, akciğerler, kalp, kemik iliği, böbrekler, kan damarları ve akciğerde komplikasyonlar görülebilir.

Gözlerde kuruluk, ağrı, kızarıklık ve ışığa duyarlılık, ağız kuruluğu ve tahrişi, ciltte romataid nodül oluşumu, akciğerlerde nefes darlığına neden olabilecek iltihaplanma, sinirlerde ve diğer organlarda hasara yol açabilecek damar iltihaplanması, anemi (kansızlık); gelişebilecek diğer komplikasyonlardır. Bu yüzden belirtilerin erken dönemde teşhisi ve tedavisi oldukça önem arz eder.

Romatoid artrit tanı kriterleri ve teşhisi

Doktorunuz, hastalık belirtilerine ve sağlık geçmişinize dair size sorular sorar. Aynı zamanda eklemlerinizi fiziksel muayeneden geçirir.

Fiziksel muayene ile kas gücünüzü, eklemlerde şişlik, ağrı ya da acı olup olmadığını ölçer. Kan testleri, röntgen muayeneleri, MRG, ultrasonografi; hastalığın şiddeti hakkında bilgi vericidir.

Teşhis sürecinde diğer organlar da değerlendirilip, izlenebilir.

Kan testleri ile vücuttaki eritrosit sedimantasyon hızı(ERS) ya da C-reaktif protein(CRP) miktarı ölçülür. Değerlerin yüksek çıkması çoğu zaman Romatoid artrite işaret eder. Anti CCP antikorları, romataid faktörler; kan testleri ile tespit edilebilir.

Kan testleri Romatoid artrit teşhisinde faydalıdır

Romatoid faktör testi ile romataid faktörü olarak da isimlendirilen bir protein araştırılır. Anti nükleer antikor testi ile bağışıklık sisteminin antikor üretip üretmediği teşhis edilir.

Görüntüleme testleri

MRG, ultrason testleri, X ışınları romatoid artrit teşhisini kolaylaştırır. Aynı zamanda bu testler, hastalığın hangi evrede olduğu hakkında da bilgi verir.

Romatoid artrit tedavisi

Hastalığın kesin bir tedavisiyoktur. Öncelikli amaç, inflamasyonu durdurmaktır. Ayrıca ilaç, fizik tedavi, egzersiz vb. farklı tedavi yöntemleri ile belirtiler hafifletilebilir, komplikasyonlar ve organların zarar görmesi önlenebilir.

Romatoid artrit ilaçları

Doktorunuz, hastalığın şiddetine göre farklı ilaçlar reçete edebilir. En çok reçete edilen ilaçlar ise aşağıdaki şekildedir:

Ağrıyı ve iltihabı gidermek amacıyla reçete edilen nonsteorid antiflamuar ilaçlar (NSAID’ler); ibuprofen, ketopropen, naproksen sodyum içerikli ilaçlardır.

Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı, ciddi yan etkiler doğurabilir. Bu ilaçlar, mideye zarar verebileceğinden doktorlar genelde NSAID’lere ek olarak mide koruyucu ilaçlar da reçete ederler.

Kortikosteroidler

Anti-enflamatuar özelliği bulunan bu ilaçlar, semptomları iyileştirmede hızlı ve etkilidir. İlaçlar, prednizolon ve methiprednizolon içerir. Ancak yan etkileri güçlü olduğundan düşük dozda ve kısa süreliğine kullanılmalıdır.


DMARDlar

Ağızdan alınabileceği gibi enjekte de edilebilen bu ilaçlar, hikdroksiklorpin, siklofosfamid, azatioprin ve sülfasalazin içeririr. Bu ilaçlar, hastalığın seyrini değiştirmeyi amaçlar ve hastalığı modifiye etmeye yardımcı olurlar.

Biyolojik ilaçlar

Geleneksel DMARD ilaçlardan daha hızlı bir şekilde etki gösteren bu ilaçlar, DMARD ilaçların bir alt grubudur. İnfuzyon ile enjekte edilebilir ya da ağızdan alınabilirler.

Bağışıklık sistemindeki JAK yollarını inhibite eden ilaçlardır, sadece ağızdan alınır.

Romatoid artrit ameliyatı

Hastalığın eklemlerde kalıcı hasara neden olduğu durumlarda cerrahi müdahale tek çare olabilir. Eklem replasman cerrahisi ile hasar gören eklem parçalarının yerine metal ve plastik parçalar konulur. Ayak bileklerinde, kalçada, dizde, omuzlarda, bileklerde replasman ile istenilen sonuç alınabilir.

Romatoid artrit, özellikle el parmak eklemlerini etkiler

Bu sayede eklemler, eskisi gibi fonksiyonlarını yerine getirebilir ve hasta hareket kısıtlılığından ve ağrılardan kurtulabilir. Tendon tamiri, eklem zarının çıkarılması, diğer cerrahi müdahale seçenekleridir.

Romatoid artrit hastaları için egzersiz

Fizik tedavi kapsamında doktorunuz size birtakım özel egzersiz hareketleri önerebilir. Hareketler eklemleri ve kasları güçlendirmeyi, ağrıyı azaltmayı, eklem oynaklığının korunmasını hedefler. Eklem oynaklığının korunması ise hareket kısıtlanması ve felç riskini en aza indirger.

Esneme, güçlendirme ve koordinasyon egzersizleri hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

Özellikle el ve bilek egzersizlerinin tekrarlanması, artritin karpal tünel sendromunu tetiklememesi adına son derece önemlidir.

El ve parmaklarınızda uyuşma, karıncalanma ve yanma ile seyreden, median sinir sıkışması olarak isimlendirilen karpal tünel sendromu yüzünden elde fonksiyon kaybı ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak, hastaların ağır yük kaldırmayı içeren egzersizlerden, eklem ve kasları zorlayan hareketlerden ve tempolu uzun yürüyüşlerden kaçınmaları gerekir. Bu egzersizler, eklem hasarını şiddetlendirebilir. Yüzme, tüm artrit hastalıklarında olduğu gibi romatoid artrit tedavisinde de en etkili egzersizlerdendir.

Birtakım bitkisel besinler belirtileri hafifletebilir. Ancak bu bitkileri tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı ve doktor kontrolünde hareket etmenizi öneriyoruz. Romataid artrit bitkisel tedavisinde en çok yararlanılan bitkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Yeşil çay özü

Yapılan bir çalışmada, yeşil çayın iltihap ve şişmeyi azaltan aktif bir bileşiği olabileceği bulunmuştur.

Yeşil çay, antiromatizmal aktiviteye sahip bir bileşik olan kateşin açısından zengindir. Günde dört ila altı bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Ancak yeşil çay tüketmeden önce bir doktorunuza danışın. Yeşil çayın bazı ilaçlarla negatif etkileştiği bilinmektedir.

Zencefil

Zencefil, soğuk algınlığından sindirim sorunlarına, migrenden hipertansiyona kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. İbuprofen’e benzeyen anti-inflamatuar etkileri ile bilinir.

Mevcut ilaca bağlı mide bulantısı veya kusma yaşarsanız, zencefil bu yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Taze kök zencefil, marketlerde bulunabilir ve çay olarak tüketilebilir. Günde dört bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Kan inceltici veya safra taşı olan kişiler, istenmeyen yan etki riski nedeniyle zencefil kullanmamalıdırlar.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Zerdeçal

Zerdeçaldaki aktif bileşen, kurkumin’dir. RA şişliği ve hassasiyetini azaltmada yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Zerdeçalı çay, köri ve baharat olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca kurkumin denilen bir ek olarak da kullanılabilir. Tavsiye edilen doz günde iki kez 500 mg’dır. Kurkumin genellikle güvenli ve düşük toksisiteye sahiptir.

Zerdeçal nedir, faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Balık Yağı

Balık yağında birincil bileşen olan Omega-3 yağ asitleri vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlardır. Omega-3, kronik inflamasyonu önlemeye ve artrit ağrısı ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Omega-3 açısından zengin balıklar arasında ringa balığı ve ton balığı bulunur. Günde iki kez 2.6 gram balık yağı öneriliyor.

Fakat günde 3 g’dan fazla balık yağı kanama riskinizi artırabilir. Antikoagülan alıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Hamile kadınlar da tehli düzeyde cıva içerebileceğinden fazla balık yememelidir.

Romatoid artrit hastaları nasıl beslenmeli?

Özellikle Akdeniz mutfağına ait enginar, sebze ve zeytinyağlı yemeklerin romatoid artrite iyi geldiği bazı çalışmalarda kanıtlanmıştır. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan besinlerin tüketimi de hastalığa iyi gelebilir.

Haftada en az 2 kez balık tüketmeniz, özellikle alevlenme dönemlerinde size yardımcı olabilir.

Protein ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeniz de ağrı, şişlik ve yangıyı önleyebilir.

Artrit ilaçlarıyla birlikte alkol tüketimi karaciğerde hasara yol açabileceğinden alkol tüketiminden kaçınmanız gerekir.

Romatoid artrit hastalarına öneriler

 • Antioksidan açısından zengin besinler tüketin.
 • İşlenmiş ve hazır gıda tüketiminden mümkün olduğunca kaçının.
 • Hastalığın parlama dönemlerinde bol bol dinlenin.
 • Kas güçlendirme hareketlerini düzenli bir şekilde yapın. Hangi hareketlerin size iyi gelebileceğine dair doktorunuza danışın.
 • Sıcak ve soğuk kompres uygulamalarından ağrı ve acıyı dindirmek adına yararlanın. Bu amaçla sıcak banyo yapabilir, ısı yastıkları ve sıcak su torbaları kullanabilirsiniz.
 • Ağrı azaltmaya yardımcı olan topikal kremlerden yararlanın. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici topikal kremleri düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Stres, endişe ve depresyon hastalık semptomlarını arttırabilir. Bu yüzden stressiz bir yaşam sürmeye özen gösterin. Meditasyon ve yoga gibi aktivitelere başlayın.
 • Ağrınızın şiddetli olduğu durumlarda akupuntur tedavisinden yararlanabilirsiniz.
 • Sabah ağrılarınızı hafifletmek adına bol bol zerdeçal ve omega 3 içeren balık takviyeleri kullanın.
 • Olumlu bir bakış açısı geliştirin. Sizin gibi pek çok romatoid artrit hastası olduğunu unutmayın. Pozitif düşünerek, stres ve endişe kaynaklı semptom tetiklenmelerini engelleyebilirsiniz.

Kaynaklar 1- Rheumatoid arthritis symptoms 2- What’s rheumatoid arthritis? 3- Rheumatoid arthritis

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/romatoid-artrit-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri/

Romatoid artrit: ilk belirti, semptom ve tedavi

Romatoid Artrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Bazı hastalıklara kalıtsal yatkınlık neden olur, ancak patolojik süreci etkinleştirmek için bazı yatkınlık faktörleri gerekir. Bu hastalıklardan biri romatoid artrittir.

Romatoid artrit – nedir?

Romatoid artrit, bazı provoke edici faktörlerin vücuduna maruz kaldıktan sonra, genetik yatkınlığı olan kişilerde gelişen bağ dokusunun bir hastalıktır. Hastalık en fazla 40 yaş üstü kadınlarda görülür ve normal işleyişlerinin bozulduğu sonucu küçük eklemlerde geri dönüşümsüz dejeneratif ve enflamatuar süreçlerin gelişimi ile karakterizedir.

Romatoid artrit seropozitif (çoğu vakada görülür) ve seronegatiftir. İlk durumda, romatoid faktör hastanın kanında bulunur, hastalığın gelişimi kademeli olarak gerçekleşir.

Seronegatif bir RA tespit edildiğinde, romatoid faktör yoktur, hastalığın klinik tablosu hızla gelişir, el bileği veya diz eklemlerinin iltihabı ile başlar.

ICD 10 için, romatoid artrit, makalenin sonunda ayrıntılı bir kod tablosu olan M05 (seropozitif), M06 (seronegatif) ve M08 (gençlik) olarak belirlenmiştir.

Genellikle, romatoid artrit, artroz veya normal artrit ile karıştırılır. Her iki durumda da romatoid artriti tablodaki artritten ayıran eklem lezyonları olmasına rağmen bunlar tamamen farklı hastalıklardır:

Hastalığın nedenleri

Romatoid artrit gelişiminin nedeni, bunlardan en yaygın olanları, sayısız faktör olabilir:

 • Kalıtım – ailesinde bu hastalığın vakası olan hastalarda, vücutta genler vardır, bağışıklık sistemi onlar için antikorlar üretmeye başlar;
 • Bulaşıcı hastalıklar – kızamıkçık, herpes simpleks, Epstein-Barr virüsü, hepatit ve diğerleri. Bu hastalıklar en sık romatoid artritin daha da gelişmesine neden olur.

Çoğu zaman, romatoid artrit soğuk mevsimde gelişir, hipotermi, geçmiş viral veya bulaşıcı hastalıklar, ameliyatlar ve gıda alerjileri tetikleyici bir faktör olabilir.

Gelişimin ilk aşamasında, hastalık belirgin bir klinik olarak kendini göstermeyebilir, romatoid artritli hastalar yaygın semptomlardan endişe duyarlar:

 • Aşırı terleme;
 • İstirahatte bile kas güçsüzlüğü;
 • Küçük, viral enfeksiyon nedeniyle değil, vücut sıcaklığında atlar;
 • Yorgunluk;
 • Kilo kaybı

Patolojik süreç ilerledikçe, eklem bölgesinde ağrıyan, periyodik, kalıcı olan ağrı eklenir.

En küçük fiziksel efordan sonra veya anti-enflamatuar ilaçlarla tedavi sırasında, ağrı sendromu artar, küçük eklemlerin simetrik bir lezyonu ortaya çıkar.

Eklemlerin romatoid artritindeki enflamatuar sürece ateş, hastanın uyuşukluğu, genel halsizlik, kas ağrısı eşlik eder.

Ellerin romatoid artritlerinin karakteristik bir belirtisi, çoğunlukla uykudan sonra sabahları sertliğin ortaya çıkmasıdır. Hasta olağan eylemleri parmaklarıyla gerçekleştiremez, itaatsizlik etmiş gibi görünür.

Parmakları hareket ettirme girişimlerine, 40 dakika geçtikten sonra artan ağrı eşlik eder. Sabah sertliği, dejeneratif ve enflamatuar süreç eklemlerinden etkilenen bölgede bir gecede, tam hareketleri önleyen patolojik sıvı biriktirdiği için sertleşir.

Patolojik süreç ilerledikçe, uzuvların gözle görülür şekil bozuklukları hastada görünür – “mors yüzgeçleri”, bir iğ ve bir kuğu boynu şeklinde parmaklar. Diğer eklem lezyonları romatoid artritin ilk belirtilerini içerir:

 • Dirsek ve radioulnar eklemlerin hareketliliğinin ihlali ve keskin kısıtlanması;
 • Omuz ekleminin zarar görmesi – lokal vücut sıcaklığının artması, iltihaplı eklemin üstünden cilt atması, ağrı sendromu, sınırlı hareketlilik, kademeli kas atrofisi;
 • Ayağın eklemlerine zarar, yani parmakların deformasyonu, efor sırasında keskin yürüme (yürüme, koşma), ayakkabı toplayamama, yürüyüşün ve stabilitenin ihlali;
 • Ayak bileği eklemi iltihabı ve kademeli deformitesi;
 • Hareketliliğini sınırlayan diz ekleminde hasar;
 • Spinal kolonun eklemlerinin deformitesi (genellikle hastalığın son aşamalarında);
 • Atlanta'nın ilk servikal omurunun ekleminin lezyonu, bunun sonucunda boynun hareketliliği keskin bir şekilde bozulur, başın arka tarafında şiddetli ağrılar görülür, başı yana doğru çevirmeye çalışırken bir gevreklik görülür.

Eklem lezyonlarına ek olarak, romatoid artrit belirtileri diğer belirtileri içerir:

 • Cilt altında görünüm, sözde romatoid nodüller;
 • Aşırı kuruluk ve cilt soyulması;
 • Derinin altındaki küçük kanamalar (ekimoz ve peteşiler);
 • Artan kırılgan tırnaklar;
 • Periungual yatak dokusunun ölümü;
 • Eklemlerin etkilenen enflamatuar ve dejeneratif sürecine bağlı kasların bozulmuş fonksiyonu, tonlarını azaltarak, kademeli atrofi;
 • Sindirim sistemi organlarının işleyişinde küçük bozulma – şişkinlik, şişkinlik, iştah bozulması;
 • Solunum sistemi hastalıklarının gelişimi – kuru plörezi, akciğer dokusu hasarı;
 • Kardiyovasküler sistem hastalıkları – endokardit, perikardit, miyokardit;
 • Böbreklerin glomerüllerinin şiddetli lezyonları, glomerunonefrit gelişimi.

Romatoid Artrit Belirtileri

Parmaklarda romatoid artritin ilk belirtileri, fotoğraf

Çoğu durumda, romatoid artrit yavaş yavaş gelişir, hastalığın ilk belirtileri şunlardır:

 • Vücudun genel zehirlenmesinin belirtileri (ateş, halsizlik, uyuşukluk, cildin solukluğu, uyuşukluk, titreme, şişmiş lenf bezleri, ateş);
 • Eklem lezyonları belirtileri;
 • Ekstraartiküler lezyon belirtileri.

Kısa bir süre sonra, genel zehirlenme belirtilerine eklem hasar belirtileri de eklenir:

 • Derinin eklem bölgesinde şişlik ve kızarıklık;
 • Taşınırken ağrı, artan yük, sıcaklık düşmesi;
 • Eklemde azalmış hareketlilik;
 • Sabah sertliği;
 • Hareketin keskin şekilde sınırlanması ve eklemin kademeli deformasyonu

Parmaklarda ilk romatoid artrit semptomları genel semptomlara benzer, ancak daha belirgin olabilir:

 • hareket ederken ağrı;
 • cildin parmak eklemleri üzerinde kızarması ve şişmesi;
 • sıcaklık artışı;
 • sınırlı hareket;
 • sabah parmak sertliği;
 • Lenf bezleri ve romatoid nodüllerin olası genişlemesi

Parmak artritinin ilk semptomlarını göz ardı etmemek, ilaçların tanı ve reçetelemesi için derhal romatologlara danışmak önemlidir. Başlatılan hastalık vakaları eklemin tüm fonksiyonlarının tedavisi ve restorasyonu için daha elverişlidir.

Vücudun ekstra-artiküler lezyonları, romatoid artritin hızlı ilerlemesinin arka planında gelişir, bunun sonucunda kan dolaşımı ve etkilenen ekleme bitişik dokuların beslenmesi bozulur.

Artrit tanısı

Yukarıda açıklanan romatoid artritin klinik belirtileri olduğunda, hasta tanıyı doğrulamak için ayrıntılı bir muayene atayacak olan en kısa sürede yerel pratisyen hekime başvurmalıdır.

RA'nın teşhisi şunları içerir:

 • Hastanın hayatının anamnezinin toplanması – kalıtsal yatkınlık, eklem yaralanmaları, ameliyatlar, son bulaşıcı ve viral enfeksiyonlar;
 • Biyokimyasal kan testleri – ESR, C-reaktif protein seviyesi, kreatinin;
 • Tam kan sayımı – hemoglobin seviyelerini inceleyin;
 • İdrar tahlili – bir protein içeriği ile karakterize edilir, üre seviyesinde bir artış;
 • X-ışını muayenesi – resimde açıkça eklemlerde deformasyon ve iltihaplanma alanları görünür;
 • Romatoid faktörün tanımlanması;
 • İntraartiküler sıvının incelenmesi.

Romatoid artritin zamanında teşhisi ve tedavisi sayısız komplikasyonları önleyebilir ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir.

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit gelişiminin kesin nedenleri tespit edilmediğinden, hastalığın tedavisi semptomatik tedaviye ve eklem deformitesinin ilerlemesinin önlenmesine neden olur.

Romatoid artrit için hazırlıklar, hastalığın klinik resmine bağlı olarak, uzman doktor tarafından seçilir:

 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar – Nimesil, Nurofen, Ibuprofen, Meloxicam ve diğerleri – ağrıyı hızlı bir şekilde yok etmenize, şişmeyi hafifletmenize, iltihap belirtilerini azaltmanıza ve eklem hareketliliğini iyileştirmenize izin verir;
 • Glukokortikosteroidler – etkilenen eklemin içindeki merhemler veya enjeksiyonlar şeklinde verilir – ağrıyı, şişmeyi, iltihapları, akut süreci, hareket kabiliyetini hızlı bir şekilde gidermenizi sağlar;
 • Kalsiyum ve D vitamini – kemiği güçlendirir, doku tahribatını önler;
 • Kondroprotektörler – etkilenen ve deforme olmuş eklemin kıkırdak dokusunun restorasyonuna katkıda bulunan ilaçlar; Vitamin kompleksleri.

Hastalığın alevlenme süresi dışında, romatoid artritin tedavisi, eklemin deformasyonlarını düzeltmek ve hareketliliğini eski haline getirmek için egzersiz terapisi, fizyoterapik prosedürler ve cerrahi müdahalenin gerçekleştirilmesinden oluşur.

Romatoid Artrit Komplikasyonları

Romatoid artritin zamanında tanı ve tedavisi olmadan, hasta yavaş yavaş komplikasyonlar geliştirir:

 • Şiddetli depresyon – yaşam kalitesinde önemli bir bozulma, kendi kendine hizmet verememe ve uzuvlarda gözle görülür dejenerasyon değişiklikleri;
 • Kalp hastalığı;
 • Solunum sistemi hastalıkları;
 • Kas güçsüzlüğü, azaltılmış ton, kademeli atrofi;
 • Genel bağışıklıkta azalma, enfeksiyon geliştirme eğilimi;
 • Dış durumun ihlali ve cilt ve tırnakların işleyişi – tırnak yatağının deformasyonu, cilt altındaki kanamalar, kaşınma.

Romatoid artritin önlenmesi

Romatoid artrit gelişimini önlemek için risk altındaki hastalar, doktorların basit tavsiyelerine uymalıdır:

 • Günlük jimnastik egzersizleri yapın;
 • Zamanında viral ve bulaşıcı hastalıkların tedavisi;
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı sürün – öfke, dengeli beslenin;
 • Süper soğutma yapmayın;
 • Tıbbi ürünler sadece reçeteyle alınmalıdır.

Romatoid artrit ICB 10

ICD 10 için romatoid artrit başlıklar altındadır: M05 – seropozitif, M06 – seronegatif ve M08 – genç.

M05 – Seropozitif Romatoid Artrit

 • M05.0 – Felty sendromu (splenomegali ve lökopeni ile);
 • M05.1 – Romatoid akciğer hastalığı;
 • M05.2 – Romatoid vaskülit ;
 • M05.3 – Diğer organ veya sistemlere zarar veren RA;
 • M05.8 – diğer romatoid artrit seropozitif;
 • M05.9 – belirtilmemiş seropozitif RA.

M06 rubrik – romatoid artrit seronegatif

 • M06.1 – Yetişkinlerde hala hastalık;
 • M06.2 – romatoid bursit;
 • M06.3 – romatoid nodül;
 • M06.4 – poliartropati;
 • M06.8 – Diğer belirtilen romatoid artrit;
 • M06.9 – belirtilmemiş romatoid artrit.

M08 rubrik – genç artriti

 • M08.1 – genç ankilozan spondilit;
 • M08.2 – sistemik başlangıçlı genç artrit;
 • M08.3 – seronegatif genç poliartriti.

artrit el eklemleri

Источник: //tr.medic-attention.com/revmatoidnyj-artrit-pervye-priznaki-simptomy-i-lechenie_default.htm

Romatoid Artrit Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Romatoid Artrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid artrit, ülkemizde çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Eklemlerde ağrı ile varlığını hissettiren bu hastalık yaşam standartlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yazımızda Romatoid artrit nedir, romatoid artritin belirtileri, tedavisi ve beslenme ile ilişkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Romatoid artrit nedir

Romatoid artrit (RA); sebebi belli olmayan, sistemik bulgular gösteren, özellikle de kronik olarak eklemleri tutan ve biçim bozukluğu ile seyreden bir hastalıktır.

Eklem sinoviyasında(eklem hareketini kolaylaştıran madde) yangıya ve çoğalmaya neden olarak başlar.

Hastalık zamanla sinoviyada iltihabi reaksiyon oluşturarak kıkırdak, kemik doku ve komşu diğer dokularda yıkıma ve sonuçta da eklemde biçim bozukluklarına yol açar.

Romatoid artritin Nedeni

Romatoid artrit in  kesin nedeni bilinmemektedir. Bugüne kadar sebepleri arasında rol oynadığı düşünülen belli başlı faktörler şunlardır: İnfeksiyonlar, genetik, immün sistem bozukluğu, travma, stres, cinsiyet, endokrin faktörler ve çevre faktörleri.

İnfeksiyon değerlendirildiğinde; Romatoid artrili hastaların ne kanından ne de eklemlerinden üretilebilmiş olan bir mikroorganizma mevcut değildir. Ayrıca aktif hastalığı olanlardan alınan çeşitli vücut sıvıları veya dokuları ile hayvanlarda bir hastalık oluşturulamamıştır.

Buna rağmen, hastalığın oluşmasında çeşitli mikroorganizmalar suçlanmaktadır.

Genetik faktörlere bakıldığında; daha önceki ailesel ve ikiz çalışmaları romatoid artrit’te genetik bir faktörün rol aldığını düşündürmüşse de bunun hangi yolla etkili olduğu ancak son yıllarda anlaşılabilmiştir.

Tek yumurta ikizlerinde hastalığın ikinci ikizde çıkma şansının, çift yumurta ikizlerine göre 5 kat daha fazla oluşu genetik faktörün önemini gösterir. Bu sıklık hastalığın ağırlığı ile paralel olarak artmaktadır (%17-40).

Tek yumurta ikizlerinde hastalığın iki ikizde de çıkma olasılığının %50’nin çok altında olması Romatoid artrit etyopatogenezinde genetik faktörler dışındaki faktörlerinde önemli rolü olduğunu göstermektedir.

Romatoid artrit belirtileri

Romatoid artrit, tipik olarak orta yaşlı kadınlarda kesilmeksizin devam eden ve ilerleyici bir hastalık olarak ortaya çıkar. Halsizlik, yorgunluk ve eklemlerde kızarıklık, şişlik, ısı artışı ve sabah tutukluğu hastalığın en belirgin bulgularıdır.

Hemen hemen değişmez bir kural olarak vücudun her iki tarafında simetrik olarak küçük ve büyük sinovial eklemleri etkilenir. Hem el parmak eklemleri, el bilek eklemleri ve ayak eklemleri gibi küçük eklemler hem de diz, omuz ve ayak bilek eklemleri gibi periferik büyük eklemlerin tutulumu tipiktir.

Etkilenen eklemlerdeki kemikte deminerilizasyon ve sinovial inflamasyonla erozyonlar gelişir. Bu da eklemlerde şekil bozukluklarına neden olur.

Tüm bu eklem dışı bulguların yanı sıra, hastaların psikomatik sorunlarının da Romatoid artrili olgularda şiddetlendiği daha doğrusu arttığı ayrı bir gerçektir. Bize göre, bu tür psikolojik değişiklikler, romatoid artrit’in getirdiği sorunların ayrı ve önemli bir yönüdür.

Ayırıcı Tanısı

RA’in ayırıcı tanısında öncelikli olarak; bağ dokusu hastalıkları (özellikle SLE başta olmak üzere, Skleroderma, Polimiyozit, Vaskülitler, Miks Bağ Dokusu Hastalığı, Polimyalgia Rheumatica ), Seronegatif spondartritler (Ankilozan Spondilit, Reaktif Artrit-Reiter Sendromu, Psoriatik Artrit, Enteropatik Artritler), Poliartiküler gut akla gelmelidir.

Romatoid artrit tedavisi

Romatoid artrit, tedavisi büyük titizlik ve beceri isteyen hastalıklardan biridir. Hekim hastaya zarar vermeden (primum non nocere) yararlı olmaya çalışmalıdır. Henüz kesin bir tedavisi olmamakla beraber, asla, tedavisi olmayan bir hastalık olarak nitelendirilemez.

Özellikle son 45 yıldır ilaç tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile ortopedik ve rekonstrüktif cerrahi alanlarındaki büyük aşamalar RA’in tedavisinde büyük başarılar sağlamıştır. Her hasta ayrı bir tedavi şeması içinde tedavi edilir.

Her bakımdan birbirine çok benzeyen iki Romatoid artrili iki hastanın tedavileri sonuçta birbirine hiç benzemeyebilir. Hasta ve ailesinin hastalık ve tedavi açısından devamlı olarak eğitilmeleri ve aydınlatılmaları gerekir.

Hekim hasta ve ailesine hem hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi vermeli hem de iyi bir tedavi ile hastalığın çok daha iyi bir duruma dönüşebileceğini belirtmelidir. Hastaya gerek hekim, gerekse çevresi tarafından devamlı olarak moral verilmelidir.

RA’te yapılan tüm tedaviler aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 1. Hasta ve ailesinin eğitimi
 2. İşbirliği (pozitif motivasyon)
 3. Psikolojik destek
 4. Diyet
 5. Destekleyici tedaviler
 6. İstirahat ve egzersiz
 7. Fizik tedavi ve rehabilitasyon
 8. İlaç tedavisi (a. Analjezikler
 9. NSAİİ’lar
 10. Kortikosteroidler ve ACTH
 11. Temel tedavi –Au, KL, HLK, DP vb.-
 12. Sitostatik ilaçlar
 13. İmmünomodülatör ilaçlar
 14. Diğer uzun etkili ilaçlar ve yöntemler
 15. Biyolojik ajanlar )
 16. Cerrahi yöntemler (ortopedik, rekonstrüktif, nöroşirurjik vb.)

Beslenme Tedavisi

RA’li hastalarda fiziksel aktivite azalmasına karşın iştahta çok fazla azalma olmaz. Bunun sonucu olarak vücutta yağ dokusu artar ve bir anlamda bu durum kas kaybını dengeleyerek vücut ağırlığını korur.

Romatoid artritli hastaların 2/3’ünde “romatoid kaşektik obezite” söz konusudur. Uzun süreli kortikosteroid kullanımı özellikle bel çevresinde artan yağlanmaya yol açar.

Yağ dokusunun artışı, fiziksel aktivite düzeyinin azalması, sistemik inflamasyon ve kortikosteroid kullanımı arterioskleroz riskini artırmaktadır.

%5 kas kaybı; kas gücü kaybına, enerji metabolizmasında değişikliğe ve enfeksiyonlara yatkınlığa yol açarak hasta olma riskini artırır. Romatoid kaşeksi de hasta olma riski ve prematüre ölümün en önemli nedenidir.Romatoid artrilihastalarda osteoporoz riski de yüksektir.

 • İltihaptan dolayı metabolik hız yükseldiğinden enerji ve besin öğeleri gereksinmesi artmıştır. Sindirim organının mukozasındaki değişiklik sonucu emilim bozuklukları, gastrit ve ülser görülebilir. Tükrük azalması sonucu besin alımı azalabilir. Herşeyden önce hastanın beslenme durumu saptanmalı ona göre diyet önerilmelidir.
 • Romatoid artrit’li hastalarda vitamin B6 ve vitamin C’nin kan düzeyleri düşük bulunmuştur. Diyette protein miktarının artırılması vitamin B6 eksikliğini giderir. Diyette vitamin C’den zengin sebze ve meyvenin bulundurulmasına özen gösterilir.
 • Hastalarda osteoporozis ve osteomalasiaya sık görüldüğünden kalsiyum alımını artırmak için diyette süt ve süt ürünleri arttırılır.
 • Son zamanlarda balıkyağının romatoid artrit’in ilerlemesini yavaşlattığını gösteren yayınlar vardır.
 • Kanda ve eklemlerde bakır düzeyinin yükselmesi olumludur. Hastalarda serum çinko düzeyi düşük bulunsa da, çinko eklemenin yararı görülmemiştir. Aynı şekilde serum selenyum düzeyinin düşmesi hastalığın şiddetiyle ilişkili olmasına rağmen diyetle selenyum eklenmesinin iyileştirici etkisi görülmemiştir.
 • Bazı hastalarda su ve tuz tutulumu arttığından, diyette tuz sınırlandırılmalıdır.
 • Kortikosteroid tedaviye bağlı olarak diyette sodyum kısıtlanması, potasyum artırılması gerekir. Yemeklere tuz eklenmemeli, tuzsuz ekmek tüketilmelidir. Sebze ve meyvelerin diyette artırılması potasyum alımını yükseltir.
 • Bazı hastalarda bazı besinlere alerjik duyarlılık artmaktadır. Alerji durumunda diyette belirli düzenlemeler yapılmalıdır.

Sonuç

Diyet ile Romatoid artrit arasında direkt bir ilişki olmamakla beraber hastanın, uzun süre ilaç almasını gerektirecek bir hastalığın olması nedeni ile kaliteli, dengeli, şişmanlatmayacak, mideyi koruyucu, osteoporoz ve ateroskleroz ile mücadele eden bir diyet alması uygun olur.

Romatoid artrili hastalar bir taraftan hastalıkları, diğer taraftan aldıkları ilaçlar nedeni ile zaman zaman destekleyici tedavi görmeleri gerekir. romatoid artrit te istirahat ve egzersiz, zaman, süre ve dozları karşılıklı bir biçimde iyice ayarlanması gereken tedavi yöntemleridir.

Akut ve aktif dönemlerde hasta eklemlerinin istirahati ya da genel istirahat gerekir. Ancak uzun istirahat dönemlerinden kaçınılmalıdır. Her dönemde afiften yoğuna değişen, sistemli ve bilgili bir biçimde egzersiz tedavisi uygulanmalıdır.

Egzersiz hastayı yormayacak şekilde, çoğunlukla aktif bazen de pasif olmak üzere günde birkaç kez yapılmalıdır.

Источник: //www.beslenmerehberim.net/romatoid-artrit-nedir-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi