Romatoid artrit nedir, eklemlerde ne yapar?

içerik

Romatoid Artrit Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Romatoid artrit nedir, eklemlerde ne yapar?

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 10:54

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, eklemlerde görülen sistemik iltihaplı romatizmal hastalıktır. Bu hastalık iltihaplı romatizmal hastalıklar arasında en sık görülen hastalıktır.

Romatoid artrit hastalığı toplumdan topluma farklılık göstermektedir. Hastalığın erken teşhis ve tedavisi gerekmektedir. Erken teşhis ve tedavi yapılmaz ise eklemlerde kalıcı hasarlara neden olmaktadır.

Romatoid artrit, sadece eklemlerde görülmemektedir. Bu hastalık kalbin zarını ve akciğerin zarınında tutabilir. Cilt üzerinde de etkileri görülmektedir. Ciltte bir takım nodüllerin olmasına neden olmaktadır. Damalarda da görülür.

Damarlarda iltihaplanmalar yaşanabilir. Akciğerlerde ise nodüllerin oluşumuna neden olmaktadır.

Romatoid Artrit Kimlerde Görülür?

20 – 40 yaşları arasında görülen bir hastalıktır fakat çocuklarda ve yaşlılarda da görülebilir. Genellikle erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Çocukluk döneminde bu durum farklılık göstermektedir. Çocukluk döneminde bu sıklık birbirine yakınlık göstermektedir.

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Romatoid artrit hastalığının en belirgin belirtisi şişlik ve ağrıdır. Hastalığın en sık yaşanan şikayetleri ağrı ve şişlikten oluşur.

Ağrı ve şişliklik belirtilerinden önce hastada yorgunluk ve halsizlik görülmektedir. Bu durum ilk olarak hastalığın habercisi olarak düşünülmemektedir.

Genel olarak oluşan halsizlik ve yorgunluk olarak düşünülür. Aşırı yorgunluk ve halsizlik durumları romatoid hastalığının ilk belirtisidir. Daha sonra ise şişlikler ve ağrılar hissedilir. Bu hastalığın belirtileri arasında ateşte görülür.

Ateş çok yüksek olarak yaşanmamaktadır. Romatif artrit hastalığının yaşanan şikayetlerinden bir diğeri de eklemlerde görülen şişliklerdir. Eklemlerde görülen ağrılar kişide olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu durum genellikle sabah erken saatlerde daha sık görülmektedir.

Hastalığın en şiddetli görülen belirtisi sabah tutukluğudur. Sabah tutukluğu, genellikle sabahları uyanınca 45 dakika boyunca eklemleri kullanmakta zorluk çekme olarak görülür. Bu şikayet hastalığın tanısının konulmasında yardımcı olmaktadır. 

 • Şişlik
 • Ağrı
 • Halsizlik 
 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Eklemlerde şişlik
 • Sabahları eklemlerde tutukluk

Romatoid Artrit Nedenleri

Romatoid artrit hastalığın genel olarak nedeni bilinmemektedir fakat hastalığın genetik ve çevresel faktörlerden meydana geldiği belirtilmektedir. Genellikle genetik faktörler bu hastalığa zemin hazırlamaktadır fakat yine de bu duruma bazı enfeksiyonlar neden olmaktadır. Genetik yatkınlık çevresel faktörlerin etkisiyle hastalığı tetiklemektedir. 

 • Genetik faktörler
 • Çevresel faktörler

Romatoid Artrit Teşhisi

Romatoid artrit hastalığının teşhisinde ilk olarak hasta ve doktor arasındaki iletişim önem taşımaktadır. Hasta, şikayetlerini doktora detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Bu durumda doktor hastalığın tanısını koymak için bilgi sahibi olur. Bu şekilde ön tanı oluşur.

 Daha sonra ise fiziki muayene yapılır. Yapılan fizik muayene ile bulgular desteklenir. Ön tanı ile bulguların desteklenmesi sonrasında bir takım testler ve incelemeler yapılır. Bunlar kan testleri ve radyolojik incelemelerdir.

Bu test ve incelemeler sonucunda kesin teşhis konulmaktadır. 

Romatoid Artrit Tedavi Yöntemleri

Romatoid artrit tedavisinde ilaç yöntemi uygulanmaktadır fakat ilaçlar iki farklı amaç için kullanılır. İlaç tedavisinde ilaçların bir kısmı hastalığın seyreni değiştirmek amaçlı kullanırken bir kısmı ise kullanılan ilaçların etkisine yardımcı olma amacıyla kullanılan ilaçlar vardır. Bu ilaç tedavisinde kortizon kullanılmaktadır.

 Kortizon kullanmak bazı kişileri korkutsa da bu ilaç kullanılması gereken bir ilaçtır. Hastalıklarda kesin tedaviye yardımcı olmaktadır. Kortizonun yan etkileri bulunmaktadır fakat doktorun önerdiği şekilde ve dozda kullanılır ise kortizonun zararı olmamaktadır.

İlaç tedavisinin doğru şekilde uygulanması hastalığın seyreni değiştirerek, hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. 

Önerilen İçerik;
► Romatizma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/romatoid-artrit-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11199h.htm

Romatoid Artrit Hakkında Merak Ettikleriniz

Romatoid artrit nedir, eklemlerde ne yapar?

kemikleri birbirine bağlamakta olan eklemlerin iltihaplanması sonucunda iltihaplı romatizma yaşanmaktadır.

Romatoid Artrit

Romatoid Artrit

İltihaplı romatizma bütün coğrafyalarda görülmektedir. Bu hastalık her yaşta ortaya çıkacak olduğunu da unutmamalısınız. Daha çok 30 ile 50’li yaşlarda olan insanlarda görülmektedir. Ve yapılan araştırmalar sonucunda kadınlarda daha sıklıkla görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Hastalığın niçin olduğu günümüzde hala bilinmemektedir. Fakat genetik olacağı ve çevresel olan faktörlerin de Romatoid Artrit oluşmasında etken biçimde rol oynayacaktır. Genetik Yatkınlık: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ailede birden çok kişide bu hastalık görülmektedir.

Çevresel Faktörler: Özellikle sigara içmek bu hastalığı tetiklediği konusunda araştırmalar günümüzde hala sürmektedir. Hastalığın çok sinsi bir şekilde başlaması nedeniyle birkaç haftaya yayılarak belirtisini ancak o zaman gösterecektir. Kişinin küçük eklemlerinde ortaya çıkacaktır.

Obez olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle de her zaman ideal kilonuzda olmanız hastalığa yakalanmamanızı sağlayacaktır. Hastada her zaman için yorgunluk belirtisi olacaktır, eklemlerde ağrıda olacak ve aynı zamanda da şişlikte meydana gelecektir.

Hastalarda daha çok uyku sırasında şiddetli bir ağrı ile uyanacaklardır. Ve bu kişiler uyandıkları zaman sabahları birkaç saat eklemlerinde tutukluk görülecektir. 

Eklem ağrısının oluşmasında birçok neden sıralanabilir. Bunların başında tendonların iltihabını saymamız mümkün olacaktır. Ayrıca eklem zarının iltihabı da buna neden olacağı gibi eklemlerin aşınmaları ya da aralığın daralması sonucunda meydana gelecektir. Bu ağrılar göz ardı edilmeden bir hekime gidilmelidir.

Kalp, göz ve akciğer tutulması

Kalp Tutlumu Romatoid artritin en sıklıkla oluştuğu belirtilerden bir tanesi de kalp tutulumu olacaktır. Eklem iltihaplı romatizma yaşamakta olan kişilerin %30unda kalp tutulması görüşmektedir. Akciğer tutulum şekli plörezi olmaktadır. Romatoid artritin zamanı ve süresi hastalığın aslaında şiddeti ile arasında bir ilişki olmamaktadır.

Akciğer tutulumu hastalığın habercisi olabilir. Özellikle de sigara içen kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Romatoid Artrit hastalığında göz tutulması kendisini belli eden ve en sıklıkla görülen tutulmalardan bir tanesidir. Göz yaşının azalması sonucunda kuru göz oluşacaktır. Bu durum hastalığın daha geç dönemlerinde meydana gelecektir.

 Gözlerde aniden bir kızarma olacağı gibi aynı zamanda da şiddetli bir yanma olacaktır. 

Osteoartrit ve romatoid artrit arasındaki farklar

Osteoartrit 40 yaşlarında başlamakta olan bu hastalık uzun yıllar boyunca sinsi bir şekilde kendisini belli edecektir. Sadece birkaç eklem içerisinde oluşacağı gibi ağırlığımızı taşımakta olan kalça ya da diz gibi eklemleri de tutacaktır.

Sabahları uyandığı zaman kişinin katılığı oldukça fazla görülmektedir. Bu hastalıkta halsizlik olmayacağı için kişi kendisini yorgun hissetmeyecektir. Romatoid Artrit ise 25 ile 50’li yaş aralığında başlayacaktır.

Bu rahatsızlık birkaç hafta içerisinde en fazla bir ay içerisinde kendisini gösterecektir. Küçük eklemlerde meydana gelecektir. Tedavi edilmediği zamanlarda sakatlığa kadar gidecektir. Nedeni günümüzde hala bilinmemektedir.

Eklemlerde kızarıklık olacağı gibi aynı zamanda da şişliğinde oluşması meydana gelecektir. Kilo kaybının olacağı ve yüksek ateşinde olacağı bu hastalıkta kişi kendisini çok yorgun hissedecektir.

Romatoid artrit hastalarının dikkat etmesi gerekenler

Romatizma hastalarının en sıklıkla karşılaştıkları fazla kilo olmaktadır. Hastaların her zaman için ideal kilolarında olmalarına dikkat çekilmektedir. Hasta her zaman için beslenmesine çok dikkat etmelidir.

Beslenme listesine protein ağırlıklı özellikle somon balığını eklemesi gerekmektedir. Hasta doğal olan yollarla mutlaka C vitamini alması gerekmektedir. Ayrıca kemiklerinin güçlenmesi içinde hastanın yaz aylarında güneş görmesi gerekmektedir.

Romatoid hastalarının gün içerisinde en az 2 litre su içmesi doktorlar tarafından önerilmektedir. Diş etinde oluşabilecek problemleri ortadan kaldırmak için muhakkak diş hekimine altı ayda bir gitmesi şart olmaktadır.

Her zaman için nemli ve soğuk havalar romatizmal ağrıların artmasına neden olacaktır. Bu nedenle nemsiz yerlerde durulması gerekmektedir. 

Genetik Bir Hastalık Mıdır?

Romatoid artrit günümüzde en sıklıkla görülmekte olan eklem iltihabına verilen isim olmaktadır. Genellikle bu hastalığın kronik olması nedeniyle sürekli olacaksa bile arada sırada alevlenme dönemleri olacaktır.

Belirtileri arasında ağrı, şişlik, katılık ve fonksiyon kaybına da neden olan iltihaplı bir hastalığın olduğunu bilmelisiniz. Nedeni tam olarak bilinmiyor olsa da kadınlarda 3 kat daha sıklıkla görülmektedir.

Daha çok 20 ile 30 yaş arasında olan insanlarda görülmektedir. Bu hastalığın nedeni günümüzde tam olarak bilinmiyor olsa da bağışıklık sisteminin bozuk olan kişilerde kendi vücudunda bulunan organları tanımayacaktır. Ve bu nedenle de buna savaş açacaktır.

HLA-DR4 genini taşımakta olan hastalarda daha sıklıkla görülmektedir. Her zaman için yatkınlık hali olacaktır ve geçiş gösterecektir.

Hastalığın Özellikleri Nelerdir

Tedavisinde her zaman için ağrının azaltılması hedeflenmektedir. İltihabın kuruması için antibiyotik tedavisine başlayacaktır.

Eklemlerde hassaslık olacaktır. Sıcak olması ile bilinmektedir. Etkilenen eklemlerde sistematik olarak tutulum söz konusu olacaktır. Daha çok el bileklerinde ve el parmaklarında iltihaplanma sonucunda görülmektedir.

Kişi halsiz olacağı için kendisini çok yorgun hissedecektir. Nadiren hastalarda ateş olacaktır. GEnel olarak kendisini iyi hissetmeyecektir. Uzun süreli dinlendiği zamanlarda ya da sabah uyandığında katılık hissedecektir.

Bu hastalığın tanısını günümüzde koymak için herhangi bir test olmaması nedeniyle tanı biraz geç konulabilir.

Doktora gittiğiniz zaman sizlerde bu hastalığın olup olmadığını anlamak için sizin hikayenizi dinleyecektir. Ve İltihaplı romatizma olup olmadığını öğrenecektir.

Bir takım laboratuvar testleri ve Radyografiler de istemesi mümkün olacaktır. En son olarak da eklem sıvısı alarak bunun incelemesini yapacaktır.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/romatoid-artrit.html

Romatoid artrit nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Romatoid artrit nedir, eklemlerde ne yapar?

Egzersiz, Akdeniz mutfağı ağırlıklı beslenme, sık sık dinlenme, zorlayıcı egzersiz ve hareketlerden kaçınma, sıcak ve soğuk kompres uygulamaları ile belirtiler hafifleyebilir. Ancak ilaç, dinlenme ve egzersiz bazı kişilerde yeterli olmayabilir. Bu durumda ameliyat zorunlu bir tedavi seçeneği haline gelebilir.

Romatoid artrit nedir?

Bu yüzden hastalığın yol açabileceği ciddi hasarları önlemek adına erken teşhis ve tedavinin derhal başlanması son derece önemlidir.  Kadınlar, hastalığa yakalanmaya daha yatkındır. Romatoid artrit, daha çok 30-60 yaş aralığındaki kadınlarda görülür. Genetik bir hastalık olmayan Romatoid artrite neyin sebep olduğu ise henüz bilinmemektedir.

Tıpkı diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi romatoid artritte de bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi sağlıklı vücut hücrelerine saldırır. Nedeni, enfeksiyon ve bakterilerle mücadele eden bağışıklık sisteminin eklemlerdeki hücrelere saldırmasıdır.

Romatoid artrit gelişim süreci uzun bir süreye yayılır

Bu saldırı eklemlerde ağrıyı, şişliği ve acıyı beraberinde getirir. Saldırı sonrası eklemlerde toplanan iltihap hücreleri çevre dokulara zarar verebilir. Zamanla tutulan eklem, kıkırdak hatta kemik bile zarar görebilir ve eklemlerde fonksiyon kaybı görülebilir.

Romatoid artrit risk faktörleri

 • Kadınlarda, romatoid artrit erkeklere oranla daha fazla görülür
 • Romatoid artrit her yaşta ortaya çıkabilir, ama en sık 40 ve 60 yaşları arasında olur
 • Ailenizin bir üyesi romatoid artrit hastasıysa, hastalık riskiniz artmış olabilir
 • Sigara içmek, genetik yatkınlığınız da varsa, romatoid artrit gelişim riskini artırır
 • Asbest veya silika gibi bazı zararlı maddeler romatoid artrit riskini artırır
 • Aşırı kilolu ya da obez olan kişilerde, romatoid artrit gelişme riski daha yüksektir

Romataid artrit belirtileri

 • Eklemlerde ağrı, şişlik, fonksiyon kaybı,
 • Eklemlerde sertlik ve hassasiyet
 • 30 dakika ya da daha uzun süren sabah tutukluğu
 • Yorgunluk
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Hafif ateş

Semptomlar, alevlenme dönemlerinde daha da belirgin bir hale gelir. Alevlenme yani parlama dönemi dışında hasta, belirtilerle karşılaşmayabilir. Alevlenmenin olmadığı diğer dönemler, remisyon dönemleri olarak isimlendirilir. Bu dönemlerde hastalık belirtileri kendi kendine dağılır. Ancak, bu durum hastalığın geçtiği anlamına gelmez.

Romatizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Romataid artrit hangi eklemleri tutar?

Romatoid artrit, kalça, diz, omurilik (vertebraların arası), başparmak hariç el bileği ve el eklemlerini (Daha çok tırnaklara yakın eklemler) tutar.

Hangi eklemin tutulduğu, romatoid artrit teşhisini kolaylaştırır. Tutulan eklemler, romatoid artriti diğer artrit çeşitlerinden ayırmada belirleyicidir.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ayak bilekleri ve omuzlara da semptomlar sıçrayabilir.

İnflamasyonun yayılması durumunda gözler, cilt, akciğerler, kalp, kemik iliği, böbrekler, kan damarları ve akciğerde komplikasyonlar görülebilir.

Gözlerde kuruluk, ağrı, kızarıklık ve ışığa duyarlılık, ağız kuruluğu ve tahrişi, ciltte romataid nodül oluşumu, akciğerlerde nefes darlığına neden olabilecek iltihaplanma, sinirlerde ve diğer organlarda hasara yol açabilecek damar iltihaplanması, anemi (kansızlık); gelişebilecek diğer komplikasyonlardır. Bu yüzden belirtilerin erken dönemde teşhisi ve tedavisi oldukça önem arz eder.

Romatoid artrit tanı kriterleri ve teşhisi

Doktorunuz, hastalık belirtilerine ve sağlık geçmişinize dair size sorular sorar. Aynı zamanda eklemlerinizi fiziksel muayeneden geçirir.

Fiziksel muayene ile kas gücünüzü, eklemlerde şişlik, ağrı ya da acı olup olmadığını ölçer. Kan testleri, röntgen muayeneleri, MRG, ultrasonografi; hastalığın şiddeti hakkında bilgi vericidir.

Teşhis sürecinde diğer organlar da değerlendirilip, izlenebilir.

Kan testleri ile vücuttaki eritrosit sedimantasyon hızı(ERS) ya da C-reaktif protein(CRP) miktarı ölçülür. Değerlerin yüksek çıkması çoğu zaman Romatoid artrite işaret eder. Anti CCP antikorları, romataid faktörler; kan testleri ile tespit edilebilir.

Kan testleri Romatoid artrit teşhisinde faydalıdır

Romatoid faktör testi ile romataid faktörü olarak da isimlendirilen bir protein araştırılır. Anti nükleer antikor testi ile bağışıklık sisteminin antikor üretip üretmediği teşhis edilir.

Görüntüleme testleri

MRG, ultrason testleri, X ışınları romatoid artrit teşhisini kolaylaştırır. Aynı zamanda bu testler, hastalığın hangi evrede olduğu hakkında da bilgi verir.

Romatoid artrit tedavisi

Hastalığın kesin bir tedavisiyoktur. Öncelikli amaç, inflamasyonu durdurmaktır. Ayrıca ilaç, fizik tedavi, egzersiz vb. farklı tedavi yöntemleri ile belirtiler hafifletilebilir, komplikasyonlar ve organların zarar görmesi önlenebilir.

Romatoid artrit ilaçları

Doktorunuz, hastalığın şiddetine göre farklı ilaçlar reçete edebilir. En çok reçete edilen ilaçlar ise aşağıdaki şekildedir:

Ağrıyı ve iltihabı gidermek amacıyla reçete edilen nonsteorid antiflamuar ilaçlar (NSAID’ler); ibuprofen, ketopropen, naproksen sodyum içerikli ilaçlardır.

Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı, ciddi yan etkiler doğurabilir. Bu ilaçlar, mideye zarar verebileceğinden doktorlar genelde NSAID’lere ek olarak mide koruyucu ilaçlar da reçete ederler.

Kortikosteroidler

Anti-enflamatuar özelliği bulunan bu ilaçlar, semptomları iyileştirmede hızlı ve etkilidir. İlaçlar, prednizolon ve methiprednizolon içerir. Ancak yan etkileri güçlü olduğundan düşük dozda ve kısa süreliğine kullanılmalıdır.


DMARDlar

Ağızdan alınabileceği gibi enjekte de edilebilen bu ilaçlar, hikdroksiklorpin, siklofosfamid, azatioprin ve sülfasalazin içeririr. Bu ilaçlar, hastalığın seyrini değiştirmeyi amaçlar ve hastalığı modifiye etmeye yardımcı olurlar.

Biyolojik ilaçlar

Geleneksel DMARD ilaçlardan daha hızlı bir şekilde etki gösteren bu ilaçlar, DMARD ilaçların bir alt grubudur. İnfuzyon ile enjekte edilebilir ya da ağızdan alınabilirler.

Bağışıklık sistemindeki JAK yollarını inhibite eden ilaçlardır, sadece ağızdan alınır.

Romatoid artrit ameliyatı

Hastalığın eklemlerde kalıcı hasara neden olduğu durumlarda cerrahi müdahale tek çare olabilir. Eklem replasman cerrahisi ile hasar gören eklem parçalarının yerine metal ve plastik parçalar konulur. Ayak bileklerinde, kalçada, dizde, omuzlarda, bileklerde replasman ile istenilen sonuç alınabilir.

Romatoid artrit, özellikle el parmak eklemlerini etkiler

Bu sayede eklemler, eskisi gibi fonksiyonlarını yerine getirebilir ve hasta hareket kısıtlılığından ve ağrılardan kurtulabilir. Tendon tamiri, eklem zarının çıkarılması, diğer cerrahi müdahale seçenekleridir.

Romatoid artrit hastaları için egzersiz

Fizik tedavi kapsamında doktorunuz size birtakım özel egzersiz hareketleri önerebilir. Hareketler eklemleri ve kasları güçlendirmeyi, ağrıyı azaltmayı, eklem oynaklığının korunmasını hedefler. Eklem oynaklığının korunması ise hareket kısıtlanması ve felç riskini en aza indirger.

Esneme, güçlendirme ve koordinasyon egzersizleri hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

Özellikle el ve bilek egzersizlerinin tekrarlanması, artritin karpal tünel sendromunu tetiklememesi adına son derece önemlidir.

El ve parmaklarınızda uyuşma, karıncalanma ve yanma ile seyreden, median sinir sıkışması olarak isimlendirilen karpal tünel sendromu yüzünden elde fonksiyon kaybı ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak, hastaların ağır yük kaldırmayı içeren egzersizlerden, eklem ve kasları zorlayan hareketlerden ve tempolu uzun yürüyüşlerden kaçınmaları gerekir. Bu egzersizler, eklem hasarını şiddetlendirebilir. Yüzme, tüm artrit hastalıklarında olduğu gibi romatoid artrit tedavisinde de en etkili egzersizlerdendir.

Birtakım bitkisel besinler belirtileri hafifletebilir. Ancak bu bitkileri tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı ve doktor kontrolünde hareket etmenizi öneriyoruz. Romataid artrit bitkisel tedavisinde en çok yararlanılan bitkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Yeşil çay özü

Yapılan bir çalışmada, yeşil çayın iltihap ve şişmeyi azaltan aktif bir bileşiği olabileceği bulunmuştur.

Yeşil çay, antiromatizmal aktiviteye sahip bir bileşik olan kateşin açısından zengindir. Günde dört ila altı bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Ancak yeşil çay tüketmeden önce bir doktorunuza danışın. Yeşil çayın bazı ilaçlarla negatif etkileştiği bilinmektedir.

Zencefil

Zencefil, soğuk algınlığından sindirim sorunlarına, migrenden hipertansiyona kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. İbuprofen’e benzeyen anti-inflamatuar etkileri ile bilinir.

Mevcut ilaca bağlı mide bulantısı veya kusma yaşarsanız, zencefil bu yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Taze kök zencefil, marketlerde bulunabilir ve çay olarak tüketilebilir. Günde dört bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Kan inceltici veya safra taşı olan kişiler, istenmeyen yan etki riski nedeniyle zencefil kullanmamalıdırlar.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Zerdeçal

Zerdeçaldaki aktif bileşen, kurkumin’dir. RA şişliği ve hassasiyetini azaltmada yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Zerdeçalı çay, köri ve baharat olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca kurkumin denilen bir ek olarak da kullanılabilir. Tavsiye edilen doz günde iki kez 500 mg’dır. Kurkumin genellikle güvenli ve düşük toksisiteye sahiptir.

Zerdeçal nedir, faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Balık Yağı

Balık yağında birincil bileşen olan Omega-3 yağ asitleri vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlardır. Omega-3, kronik inflamasyonu önlemeye ve artrit ağrısı ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Omega-3 açısından zengin balıklar arasında ringa balığı ve ton balığı bulunur. Günde iki kez 2.6 gram balık yağı öneriliyor.

Fakat günde 3 g’dan fazla balık yağı kanama riskinizi artırabilir. Antikoagülan alıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Hamile kadınlar da tehli düzeyde cıva içerebileceğinden fazla balık yememelidir.

Romatoid artrit hastaları nasıl beslenmeli?

Özellikle Akdeniz mutfağına ait enginar, sebze ve zeytinyağlı yemeklerin romatoid artrite iyi geldiği bazı çalışmalarda kanıtlanmıştır. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan besinlerin tüketimi de hastalığa iyi gelebilir.

Haftada en az 2 kez balık tüketmeniz, özellikle alevlenme dönemlerinde size yardımcı olabilir.

Protein ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeniz de ağrı, şişlik ve yangıyı önleyebilir.

Artrit ilaçlarıyla birlikte alkol tüketimi karaciğerde hasara yol açabileceğinden alkol tüketiminden kaçınmanız gerekir.

Romatoid artrit hastalarına öneriler

 • Antioksidan açısından zengin besinler tüketin.
 • İşlenmiş ve hazır gıda tüketiminden mümkün olduğunca kaçının.
 • Hastalığın parlama dönemlerinde bol bol dinlenin.
 • Kas güçlendirme hareketlerini düzenli bir şekilde yapın. Hangi hareketlerin size iyi gelebileceğine dair doktorunuza danışın.
 • Sıcak ve soğuk kompres uygulamalarından ağrı ve acıyı dindirmek adına yararlanın. Bu amaçla sıcak banyo yapabilir, ısı yastıkları ve sıcak su torbaları kullanabilirsiniz.
 • Ağrı azaltmaya yardımcı olan topikal kremlerden yararlanın. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici topikal kremleri düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Stres, endişe ve depresyon hastalık semptomlarını arttırabilir. Bu yüzden stressiz bir yaşam sürmeye özen gösterin. Meditasyon ve yoga gibi aktivitelere başlayın.
 • Ağrınızın şiddetli olduğu durumlarda akupuntur tedavisinden yararlanabilirsiniz.
 • Sabah ağrılarınızı hafifletmek adına bol bol zerdeçal ve omega 3 içeren balık takviyeleri kullanın.
 • Olumlu bir bakış açısı geliştirin. Sizin gibi pek çok romatoid artrit hastası olduğunu unutmayın. Pozitif düşünerek, stres ve endişe kaynaklı semptom tetiklenmelerini engelleyebilirsiniz.

Kaynaklar 1- Rheumatoid arthritis symptoms 2- What’s rheumatoid arthritis? 3- Rheumatoid arthritis

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/romatoid-artrit-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri/

Romatoid Artrit Nedir ? Sebepleri , Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Romatoid artrit nedir, eklemlerde ne yapar?

Romatoid Artrit genellikle el ve ayaklar gibi küçük eklemlerden başlayan, özellikle parmakların dip ve orta eklemlerini tutan, sinsi gelişim gösteren romatizmal bir hastalıktır.

Yangılı romatizmal hastalıkların en tanınmışı ve önemlisi olan Romatoid artrite yakalananların yaklaşık yüzde 70’i kadınlardır. Çoğunlukla 20-45 yaslar arasında ortaya çıkarsa da, her yaşta görülebilir. Yeryüzünde hemen hemen eşit dağımlım gösterir.

İnsanların yüzde 0,5 ile yüzde 1’i Romatoid artrite yakalanmaktadır.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir ?

Kesin oluş sebebini bugün bile tam bilmiyoruz. Kalıtım, nedeni bilinmeyen bir enfeksiyon, hormonal veya beslenme bozuklukları, nem ve soğuk hava virüsler üstünde durulmaktaktadır. Günümüzde en geçerli varsayım, romatoid artritin vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı savaş açıp, bu hücreleri yok etmesi sebeplerden biri olarak görülmektedir.

Bağışıklık sistemi yani savunma sistemi düzgün çalıştığında vücut savunması  bakteri, virüs ve diğer yabancı hücrelere karşı savaşın Romatoid artritde bağışıklık sistemi düzgün çalışmaz ve vücut kendi eklemleri ve diğer organlarına saldırır.

Romatoid artritde iltihap hücreleri (beyaz kan  hücreleri yani  akyuvarlar) kandan eklem dokularına doğru hareket eder ve eklemlere saldırırlar. Eklem sıvısı artar ve eklemde sişlik meydana gelir.

Eklem dokusundaki iltihap hücreleri eklemi etkileyip hasara neden olur.

Hastalığın Bulguları Nelerdir ?

Romatoid artritin belirtileri bugün oldukça iyi bilinmektedir. Ancak, romatizmal hastalıkların birçoğu, romatoid artrite benzer belirtiler verdiklerinden ve romatoid artrit de çok değişik görünümlerde ortaya çıkabildiğinden, tanıda büyük güçlüklerle karşılaşılmaktadır.

• Yaygın kas agnları, halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk gibi genel belirtiler.

• Özellikle el parmaklarında üşüme ve uyuşukluk.

• Çok terleme

• Sabah yataktan kalkıldığında elleri açmakta güçlük (sabah sertliği), ağrı.

• Parmakların orta ve dip eklemlerinde şişme, ağrı Çoğunlukla her iki elde ayni eklemler tutulur, yani tutulma simetriktir.

Bunlar başlangıç belirtileridir. Bu arada vücut ısısı yükselebilir. Belirtiler önceleri geçiciyken, sonraları daha uzun süre kalırlar. Eklemlerindeki  şişlikler meydana çıkıp yeniden kaybolabilirler. Sabah sertliği önceleri yarım saat sürerken ve sabah işlerinin yapılmasından sonra kaybolurken, sonraları süre 1-2 saate çıkabilir.

Hastalık ataklar biçiminde gelişir. Her yeni atakta, daha çok eklem hastalığa yakalanır. Önceleri hastaların yakınmaları yalnız el eklemlerinde iken sonraları el bileklerinde de ağrı, şişme ve hareket güçlüğü ortaya çıkar. Ayak parmakları, ayak bileği, diz, dirsek, omuz eklemleri de hastalanır.

Eklemlerin hastalığa yakalanmaları kesin bir sıra izlemediği gibi, eklemlerdeki hastalık belirtilerinin şiddeti de değişiktir. Kalça ve çene eklemleri en geç yakalanırlar. Eklemlerde, değişik oranda biçim bozuklukları oluşur. Hastalık, genellikle sinsi ve yavaş bir gelişim gösterir.

Bazen çok hafif başlangıç belirtilerinden ileri gitmez ve o noktada durur, bazen de hastalığın herhangi bir döneminde duraklama olabilir.

Hastalık ilk değişiklikleri sinovyal zarda yapar. Yangı olayı, sinovyal zardan kıkırdağa, oradan da eklem kemiklerine geçer. Eklem kıkırdağı tümüyle yıkıma uğrayarak kaybolabilir.

Kıkırdak altındaki kemikler de yıkımdan payını alır ve yer yer yenikler oluşur. Ataklar yinelendikçe, bu yıkımlar da artar.

Kıkırdağın kaybolmasından sonra birbirine değen kemikler yangının etkisiyle birbirine yapışır ve kaynarlar (ankiloz), yani eklem eklem olmaktan çıkar.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur ?

Romatoid artritte en tipik laboratuar bulgusu, hemen hemen her hastada sedimentasyonun hızlanmış olmasıdır. Sedimentasyon, romatoid artrite özgü bir bulgu değilse de röntgen bulguları ve klinik belirtilerle birlikte olduğunda önem taşır. Ayrıca, hastalığın hangi döneminde olduğunu ve gidiş hızını izlemede günümüzde en yararlı yöntemdir.

Romatoid faktör, hastaların yaklaşık yüzde 70’inde saptanabilir hastalığa özgü bir bulgudur. Ancak, tanı ve ayrıcı tanı dışında ne hastalığın ne de hastanın izlenmesinde büyük bir önemi yoktur.

Gerek hastalık ve gerekse ağrı nedeniyle çalışamaz duruma gelen kaslar güçlerini yitirirler incelir ve erirler. Eklem ve kasların üzerindeki deri kuru ve parlak görünüm alır. Vaktinde gerekli önlemler alınmamış ve tedavi edilmemiş hastalarda özellikle ellerde çok ağır biçim bozuklukları ortaya çıkar.

Diz, kalça ve ayak eklemleri de olaya katılırsa, hastanın hareketi büyük oranda engellenir ve yürümede de güçlük çeker. Özellikle kalça ve diz tutulmaları büyük sorunlar getirir, hastanın yaşamını  zorlaştırır.

Bu nedenle daha başlangıçta, eklemlerin hareketlerinin korunması için tüm önlemler alınmalı ve gerekli önem verilmelidir.

Hasta, doktorunun öğütlerini kesinlikle tutmalı, özellikle de bu eklemlerini hareketsiz bırakmamalıdır.

Vücudun her yerinde, ancak çoğunlukla eklemlerin çevrelerinde, özellikle dirsek eklemlerinin üst arka yüzünde deri altında, darı tanesinden yumurta büyüklüğüne kadar değişen irilikte olup, hastaya pek zarar vermezler.

Romatoid artritte, eklem dışında başka organların hastalığa tutulması çok seyrektir ve o da, geç dönemlerde olur.

Hastaların sandıkları gibi kalp, romatoid artritte ya hiç hastalığa tutulmaz, tutulursa da hastalığın geç döneminde ve ağır gidiş gösteren iyi tedavi edilmemiş olanlarda görülebilir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır ?

ilaç tedavisi:

Romatoid artritte ve hatta özel türlerinde kullanılan ilaçlar üç ana grupta toplanabilir:

Temel ya da uzun sürede etkili ilaçlar: Bunların en önemlileri altın tuzları,                   D-Penicilamin, bazı sıtma ilaçları (klorokin) ve bazı immünsupressiflerdir. Bu ilaçların hastalığı oluşturan esas nedene etkili olduğu kabul edilmektedir.

Ancak, ilk üçünden kesin sonuç alınıp alınmadığının anlaşılabilmesi için en az 6 ay kullanılmaları gerekir. Bir iki haftalık tedaviyle karar verilemez. Bu ilaçların kullanımında, hastanın hekime güvendiği kadar hekim de hastasına güvenmelidir.

Düzenli kontrole gelmeyen ve kendisine açıklanan yan etkileri hemen bildirmeyen hastalarda, bu ilaçlarla tedaviye devam edilemez.

• Belirtilere yönelik ilaçlar (steroid olmayan antiromatizmal ilaçlar): Ana maddeleri indometazin, diclofenac, iboprufen, proxicam ve benzerleri ilaçların etkisi yangı yani ağrı, eklem tutukluğu ve şişlik gibi belirtilere yöneliktir.

• Kortizon: Dikkatli kontrol ve doz düzenlemesiyle, sıkı hasta-hekim ilişkisi koşuluyla hiç çekinmeden kullanılabilir.

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon :

Rehabilitasyon, yani hastanın mevcut gücüyle günlük işlerini ya da esas işini  yapabilmesi, çevresindeki gereçleri kullanabilmesi için gerekli eğitimi alması , sakatlıkları en aza indirebilmek üzere önlemler alınmasıdır. Rehabilitasyona hastalığın başlamasıyla birlikte başlanır. Fizik tedavi ve kaplıca uygulamaları, akut dönemin geçmesi yani sedimantasyonun gerilemesi ve ağrıların azalmasından sonra başlar.

Cerrahi Tedavi :

Bazı özel yöntemlerle günümüzde başarılı  sonuçlar alınabiliyor. Bu cerrahi girişimler üçe ayrılır:

• Koruyucu ve tedavi edici yöntemler. Burada yapılan iş, eklemin yargılanarak hastalanmış sinovya zarını çıkarmaktır.

• Yıkıma uğramış eklem kemiklerinden bazı parçaların çıkarılarak ekleme olabildiği oranda işlevlik kazandırma amacı güdülür ya da artık iş göremez hale gelen eklem, hastanın şikayetlerini azaltmak için dondurulabilir.

• Hasta eklemi yapay eklemle değiştirmek ki artrozlarda çok başarılı sonuçlar verebilen bu yöntemin romatoid artritte aynı oranda geçerli olduğu söylenemez.

Hastalıktan Nasıl Korunulur ?

Yaşamının en rahat veya en az yakınmayla sürdürebilmeniz için bazı kurallara uymak, bazı davranışlardan sakınmak ve yaşamınıza bir düzen vermek zorundasınız.

•Şikayetleriniz  azalsa da hasta olduğunuzu asla unutmayın, kendinizi yormayın. Egzersizlerinizi kesinlikle aksatmayın.

• Doktorunuzun verdiği  temel ilaçların yan etkilerini doktorunuza en kısa zamanda bildirin.

•Sert bir yatakta yatın, alçak baş yastığı  kullanın.

• Ayakların tabanını sert bir yere dayayarak ayak düşmelerini önleyin.

• Meyve sebze ve süt ürünlerini besinlerinizden eksik etmeyin.

• İnsanlardan kaçmayın , onlarla birlikte onların arasında olmaya çalışın.

Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Paylaş: Yazdır

Источник: //bilgicambazi.com/saglik/romatoid-artrit-nedir-sebepleri-belirtileri-tedavisi-nasil-yapilir/

Romatoid Artrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Romatoid artrit nedir, eklemlerde ne yapar?

Romatoid artrit (RA), halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak bilinen, eklemlerde iltihaplanma, ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığı ile başlayıp, birçok organ ve sistemi de tutabilen, otoimmün kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Vücudun her iki tarafındaki eklemlerde de eşit şekilde oluşabilir. Haftalar veya aylar içerisinde meydana gelebilmektedir.

Uzun süreli bir hastalık olduğundan ileriki dönemlerde şiddetini artırarak kötüleşebilir. Herkes için ciddiye alınması gereken bir hastalık olmasının yanında; diyabet, osteoporoz ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için daha tehli durumlar arz eder. Genetik ve çevresel faktörlerin yol açtığı düşünülen eklem romatizmasında tedavi genellikle semptomları azaltmaya yöneliktir.

Otizm Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kadınlarda erkeklere kıyasla daha çok görülen hastalık, genel olarak her yaşta meydana gelebilmektedir. Ama daha çok 40 yaştan sonra görüldüğü tespit edilmiştir. Tedavide diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir.

Bu sayede eklemlerin daha az hasar görmesinin önüne geçilme şansı doğar. Verilen ilaçların yanında güçlendirici egzersizler de tedaviye büyük destek olmaktadır.

Bunlar arasında yüzme sporu, bisiklet sürmek ve eklemlerin güçlenmesini sağlayacak hafif egzersizler sayılabilir.

Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması) Nedir?

Romatoid artrit en basit tanımıyla, iltihabi bir eklem hastalığıdır. Daha çok el, el bileği ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri, daha sonra dirsek ve vücudun birçok organını tutan, kronik seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara sebep olan bir durumdur. Ağrıların kronik sayılabilmesi için 6 haftadan uzun sürmesi gerekmektedir.

Oldukça yaygın bir hastalık olan romatoid artrit her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 40-60 yaş arasında başlar. Toplumda her 100 kişiden birinde meydana gelen bu sorunun kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla rastlandığı bilinmektedir.

Eklem, vücudumuzda iki kemiğin uç kısımlarının birleştiği noktalara verilen isimdir. Hareket ve esnekliği sağlayan bu yapılar, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunmaktadır.

Eklemi oluşturan kemiğin uç noktaları, kıkırdak ile kaplıdır ve bununla diğer kemiğe bağlanır. Eklemin yüzeyi sinovyum adı verilen bir zarla, dış taraftan ise eklem kapsülüyle sarılı vaziyettedir.

Peki, romatoid artrit hangi eklemlerde görülür?

El ve ayak parmaklarının küçük eklemleri (en uçtaki eklemleri hariç), diz, dirsek, el ve ayak bileği en çok meydana gelen eklemlerdir. Kalça, omuz ve boyun bölgelerinde ise daha az görülür.

Birçok eklemde aynı anda görülebildiği gibi bir tek büyük eklemde de olabilmektedir.

Bazı durumlarda ise palindromik romatizma dediğimiz, aralıklı ve tekrarlayan iltihaplı romatizma şeklinde ortaya çıkar.

Kronik bir hastalık olan romatoid artritin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çoğunlukla uzun yıllar süren hastalığın, ömür boyu geçmediği vakalar da bulunmaktadır.

Doktorun önereceği tedavi programı ile hafifleyen ve etkileri azalan hastalık bazen nükseder ve şiddetlenir.

Bunun tam olarak sebebi bilinmese de stres, enfeksiyon ve mevsim geçişlerinin tetiklediği düşünülmektedir.

Romatoid Artrit Nedenleri Nelerdir?

Romatoid artritin sebeplerini öğrenmek için önce eklem ağrılarına yol açan faktörleri ele almak lazım.

Eklem zarında iltihap oluşması, eklem yapısını oluşturan tendonların iltihabı, eklem aralığının daralması ve bu bölgede meydana gelen aşınma, ekleme yakın yerlerde şişlik, kızarıklık ve nodüllerin oluşması gibi durumlar ağrılara sebep olabilir. Peki, saydığımız bu durumlar neden ortaya çıkar?

Romatoid artrite sebep olan etkenlerin hem çevresel hem de genetik kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Bildiğiniz gibi bağışıklık sistemimiz, vücuda giren zararlı maddelerle savaşma ve hücrelerimizi onlardan koruma görevini üstlenmektedirler. Bu yüzden tüm hastalıkların tedavi yöntemlerinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ilk olarak önerilenler arasında yer alır.

Konumuz olan hastalıkta ise bağışıklık sistemi yanlışlıkla veya bilinmeyen başka bir sebepten dolayı eklemlerin arasındaki sinoviyal adı verilen sıvıya saldırabilmektedir.

Bu durum ise o bölgede iltihaplanmaya sebep olarak, sıvının kalınlaşmasına, eklem kıkırdağının yok olmasına ve şiddetli ağrıların oluşmasına yol açar. Bağışıklık sistemi ile ilgili anlattıklarımız genetik faktörler içerisine girmektedir.

Sigara içmek, aşırı kilolu olmak ve geçirilen bazı enfeksiyonlar ise çevresel faktörler içerisinde sayılmaktadır.

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artritin belirtileri ekleme ait ve eklem dışı belirtiler olmak üzere iki türdür. Doktorlar romatoid artritin etkin olduğu zamanları aktivite olarak tanımlamaktadır.

Eğer hastalığın aktivite süresi ne kadar uzun ve güçlü olursa, eklemlerde yarattığı tahribat da o ölçüde büyük olacaktır. Birazdan size sayacağımız belirtiler, her gün eklem şişmesi veya tutulması yaşayan kişilerde daha sık görülür. Dolayısıyla eklem hasarı da daha hızlı şekilde meydana gelecektir.

Ancak bazı durumlarda hasar hiç ağrı ve belirti vermeden de oluşabilir.

Ekleme Ait Belirtiler

Öncelikle el, el bileği ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri tutan hastalık eğer çok uzun süreli olursa, o bölgede sakatlığa, şekil bozukluklarına sebep olabilmektedir. Romatoid artritin ekleme ait olan belirtilerini daha iyi kavrayabilmek için şu şekilde detaylıca anlatabiliriz;

 • Eklemlerde Ağrı: Hastaların en sık karşılaştığı sorun eklemlerde aşırı ağrı ve hassasiyettir. Bu ağrılar yukarıda saydığımız eklemlerde meydana gelir, simetrik bir şekilde yayılır ve 6 haftadan uzun sürmektedir.
 • Eklemlerde Şişlik: Bir diğer belirti, iltihaplanmanın meydana geldiği bölgede şişliğin oluşmasıdır. Bu şişlikler eklem aralıklarında sıvı birikmesine ve ödem oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Eklemlerde Katılık (Sertlik): İltihaplı romatizma sorunu olan kişilerde en sık karşılaşılan şikayetlerden biri de eklemlerde sertlik ve tutukluk hissidir. Kişi bu bölgelerin tutulduğunu, eklemlerinin açılmadığını ve sertlik olduğunu söyler.
 • Hareket Kaybı: Genetik faktörler, veya herhangi bir yaralanma sonucu meydana gelen iltihaplı romatizmada, hareket kaybı görülebilir. İlerleyen vakalarda ise o bölgede ciddi anlamda şekil bozuklukları oluşmaktadır.

Eklem Dışı Belirtiler

Hastalığın ekleme ait olmayan belirtileri arasında; halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, hafif ateş ve anemi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunun dışında parmaklarda uyuşma, karıncalanma hissi, sinir sıkışması, akciğer, kalp ve kan damarlarında meydana gelen anormaliler de belirtiler arasında yer almaktadır.

Romatoid Artrit Nasıl Önlenir?

Uzmanlar genel olarak romatizmal hastalıkları önlemek için düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırılması gerektiğinin ilk şart olduğunu belirtiyor. Bunun yanında sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemizi öneriyorlar.

Çok fazla yorulmamak, yorgunluk hissedildiğinde istirahat etmek ve herhangi bir darbe alındığında doktora görünmek romatoid artriti önleme yolları arasında sayılmaktadır.

Teşhis konulduğu anda tedaviye başlamak ve hastalığın etkisi geçse bile tedaviyi bırakmamak ise eklem hasarlarının çok fazla olmaması açısından çok önemli.

Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle el eklemlerinde 6 haftadan uzun süren ağrılar ve şişlik romatoid artrit tanısı koymayı kolaylaştırmaktadır. Eğer ağrılar daha kısa süreli olursa veya tek eklemde tutulum gösterirse teşhis etmek zorlaşacaktır.

Yine el eklemleri gibi küçük birkaç eklem yerine, tek bir noktada meydana gelmesi de tanı koymada dezavantajdır.

Fiziksel muayenenin dışında; kan testleri, tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, akciğer ve eklem röntgenleri de hastalığın tanısında kullanılan yöntemlerdir.

İltihaplı romatizma tedavi edilmediği takdirde zamanla eklemlerde hasar ve şekil bozukluğu oluşur. Yine bu hasarın gelişme süreci de herkeste aynı olmaz.

Romatoid artrit tedavisinden bahsedecek olursak, öncelikle hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir yöntemin bulunmadığını belirtmeliyiz.

Burada amaç söz konusu rahatsızlığın semptomlarını azaltmak ve sakatlığın önlenmesini sağlamaktır.

Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Genel olarak romatoid artrit tedavisinde şunlar amaçlanır; eklemlerde ağrı ve sertliği azaltmak, hasarı önlemek amacıyla hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, hastalıkla ilişkili kalp, kardiyovasküler hastalık ve diğer sağlık sorunlarını önlemek.

Doktor tarafından önerilen ilaçlarla bahsettiğimiz bu durumların etkileri azaltılmak veya önlenmek istenir. Bunun dışında kişiye ömür boyu sürecek bir hastalığının olduğu anlatılmalıdır.

Eğer şekil deformasyonları oluştuysa ameliyat önerilebilir. Bunlar içerisinde kalça ve diz protezleri en sık tercih edilenler arasındadır. Gelelim tedavide asıl yapılması gerekenlere…

Doktor Ceyhun Nuri'ye göre;

 • İlk olarak vücutta var olan yabancı maddeleri, toksinleri, alerjenleri ve dokuları zora sokan her türlü zararlı maddeyi vücuttan uzaklaştırmak gerekiyor.
 • Vücutta eksik olan D ve B12 vitaminleri tamamlanmalıdır.
 • Bedendeki sıvı değişimi ve transportunu düzenleyen dalak sistemi tedavi planına eklenmelidir.
 • Dalak, karaciğer ve böbrek sisteminin organize çalışması sağlanarak, kanın dokuları besleyici etkisi düzene sokulmalı.
 • Vücudun kendi onarım mekanizması olan bağışıklık sistemi güçlendirilmeli.
 • Kızartmalar, ilaçlar ve gıda takviyelerinden kaynaklanan maddelerin vücuttan atılımı sağlanmalı.
 • Kişinin yaşam şekli analiz edilip beslenme düzeni belirlenmeli.
 • Biyolojik sistemini bozan her türlü hastalık tespit edilip tedavi edilmeli.
 • İltihaplanmayı geçirici ilaçlar kullanılmalı.
 • Tedaviye ortopedist, fizyoterapist, psikiyatrist ve romatoloji uzmanları eşlik etmelidir.
 • Çok ilerlemiş ve eklem tutulumunun meydana geldiği organda şekil bozukluğu varsa cerrahi müdahale gerekmektedir.

Источник: //bilgihanem.com/romatoid-artrit-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..