Romatoid artrit tanısı nasıl konulur?

Artrit hastalığına dair neler biliyorsunuz?

Romatoid artrit tanısı nasıl konulur?

Yaygın olarak iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artrit, aslında yüze yakın iltihaplı romatizma hastalığından sadece biri. Dünyada her 100 kişiden biri hayatlarının bir döneminde bu hastalıkla karşı karşıya gelebiliyor.

Bu denli yaygın olmakla birlikte hastalığı önemli kılan asıl önemli nokta, eklemlerde hasar oluşturarak sakatlığa ve iş gücü kaybına neden olabilmesi.

Bununla birlikte, akciğer tutulumu veya erken ateroskleroz gibi diğer organ ve sistemler etkilendiğinde, yaşam süreleri üzerine de olumsuz etki yaratabiliyor.

Romatoid artritin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Acıbadem Maslak Hastanesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nuran Türkçapar, bu sayede hastalığın kontrol altına alınarak, oluşabilecek sakatlıkların önüne geçilebileceğini söylüyor.

Bağışıklık sistemi hücreleri bazen genetik, bazen de çevresel faktörlere bağlı olarak vücut hücrelerine karşı savaş açarak otoimmün hastalıklara neden olabiliyor. Bu bazen tiroid, karaciğer gibi belli bir organa yönelik olabileceği gibi, bazen de organa özgü olmayıp sistemik olabiliyor. Romatoid arttite olduğu gibi…

Öncelikle el eklemleri, el bileği ve ayak eklemleri gibi küçük eklemlerin ve dirseklerin tutulmasıyla başlayan romatoid artrit, tuttuğu eklemlerde yaratabileceği hasarın yanında birçok organ ve sistemi de etkileyebiliyor. Hastalığın nedenine ilişkin kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak, kişinin genetik yapısı ve sigara ve geçirilen bazı enfeksiyonlar, ağız ve barsak florası gibi bazı çevresel faktörlerin neden olabileceği düşünülüyor.

Kadınlarda 3 kat daha fazla

Kaynağının bağışıklık sistemi olmasından dolayı da hastalığın her yaş grubunda ortaya çıkabilme riskinin bulunduğunu hatırlatan İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nuran Türkçapar, fakat çoğunlukla 40-60 yaşlarında başladığını söylüyor.

Çocukluk yaşında gelişen romatoid artrit ise, henüz büyüme çağında olan çocuklarda ciddi sakatlıklara ve büyüme geriliğine neden olabiliyor. Ancak bazı formları yetişkin yaşa taşınmadan sönme eğilimi gösteriyor. Özellikle 65 yaş üzerinde gelişirse büyük eklem tutulumlarına daha fazla rastlanıyor.

Hatta eklem şikayetlerine, yaygın kas ağrıları da eşlik ediyor. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülüyor.

Tutulan eklemlerde ağrı, şişlik, eklem üzerinde sıcaklık artışı ve harekette kısıtlılıkla kendini gösteren romatoid artrit, sabahları veya dinlenme sonrasında o eklemlerde en az bir saat süren katılık (tutukluk hissi) yaşanıyor. Bununla birlikte hastalarda, halsizlik, hafif ateş ve kilo kaybı görülüyor. Hastalar sıklıkla anemi ve yorgunluktan şikayet ediyor.

Artrit tanısı nasıl konulur?

Romatoid artritte, erken teşhis çok büyük önem taşıyor. Bu sayede eklem hasarlarının da önüne geçmek mümkün olabiliyor. Ancak hastalığın yeterince tanınmaması tanı ve tedavide gecikmelere neden olabiliyor.

Konunun uzmanına ulaşana kadar alınan geçici ve yanlış tedavilerin, hastalıkta kalıcı sakatlıkları ve istenmeyen sonuçları da beraberinde getirdiğine işaret eden Prof. Dr.

Nuran Türkçapar, “Hastalarımızın çoğu bir romatoloji uzmanına gelene kadar, ortopedi, fizik tedavi, iç hastalıkları veya çıkıkçı, sınıkçı, sülük, hacamat, şişe çekme gibi alternatif tedavileri denemiş olarak geliyor” diyor.

ROMATİZMA NEDEN OLUR?

Artrit tedavisi nasıl olur?

Romatoid artriti tamamen ortadan kaldıracak bir tedavinin şimdilik mümkün olmadığını söyleyen Prof. Dr. Nuran Türkçapar, “Ancak erken tanıyla tedavi edilebilen bir hastalık. Bu sayede hastalık kontrol altına alınarak hastalığa bağlı sakatlıkların önüne geçilebiliyor.

Hastalık aktivitesini azaltmak ve eklem hasarını önlemek için; romatoid artrit tanısı konar konmaz, hastalığa özgü romatizma ilaçlarının başlanması gerekir.

Tedavi öncesi ve tedavi sırasında (ilk üç ay-ayda bir, sonra her üç ayda bir) tam kan sayımı, CRP, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile hastanın takip edilmesi gerekiyor” diyor.

Prof. Dr. Nuran Türkçapar, sözlerine şöyle devam ediyor: “Romatoid artritli kişiler, normalden daha fazla bazı hastalıkların gelişme riskini taşırlar.

Bunlar; hızlanmış ateroskleroza bağlı kardiyovasküler hastalıklar (koroner kalp hastalığı, miyokard infarktüsü, inme), anemi (kronik hastalık anemisi), enfeksiyonlar (eklem enfeksiyonu veya eklem dışı enfeksiyonlar), osteoporoz, göz kuruluğu, göz iltihabi (episklerit) gibi.

Ancak hastalığın kontrol altına alınması ve koruyucu tedavi ile bunlara yatkınlık da sağlıklı kişilerle aynı seviyeye geliyor.”

Hastalıkla ilgili bilgi edinin

Uzun sureli ve belki de bir ömür boyu devam edecek hastalığı yakından tanıyın. Hastalığını ne kadar iyi tanırsanız kaygılarınız da bir o kadar azalacaktır.

Kasları güçlendiren egzersizler yapın

Eklem hareket açıklığını koruyan ve kas güçlendiren egzersiz yapmanız çok önem taşıyor. Bu nedenle oldukça kontrollü olarak, bir eğitmenle başlayıp daha sonra kendi başınıza yapacağınız egzersizleri öğrenin, Pilates, yoga, yüzme gibi travmatik olmayan egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan kurtulun

Eklemlerinize binen yükü azaltmak için fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Dengeli ve sağlıklı beslenin.

Osteoporozdan korunmak ve bağışıklık sistemi için mutlaka normal vitamin D seviyesini koruyun (30-100 ng/mL). Haftada 3 balık tüketmeye çalışın.

Yapamıyorsanız günde 500mg omega-3 (balık yağı) almanın da kas iskelet sistemi ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu unutmayın.

Hayattan kopmayın

Romatoid artritli hastalar! Yapacağınız çok şey var. Öncelikle hayattan kopmayın. Hastalığınızla ilgili internet ortamında araştırma yaparken, bilgi kirliliğine veya gereksiz korkulara kapılmayın.

Hastalığınızla ilgili oluşturulmuş destek gruplarına ulaşarak, aynı hastalığa sahip kişilerle tanışın ve onların hikayelerini, duygularını ve baş etme yollarını öğrenin ve sizinkileri paylaşın. Hastalığınızla barışık olun ve onunla yaşamayı öğrenin.

Sizinle aynı hastalığa sahip milyonlarca insan olduğunu unutmayın.

Hayatınızı kurtarabilecek 6 sebze

+6Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana, glukozinolat adı verilen kanser önleyici bileşenlerin birincil kaynağıdır. Uzmanların kanserle savaştığına ve inanılması güç ancak kalbi koruduğuna, kan şekerini düşürdüğüne, kemikleri güçlendirdiğine ve iltihaplanmaları azalttığına inandıkları kaempferol maddesinden de içerir. Aynı zamanda yapısında göz hastalıklarını ve yaşa bağlı görüş kaybını önleyen antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin bulundurur.

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1055064-artrit-nedir

Romatoid Artrit Tanısı Nasıl Konulur?

Romatoid artrit tanısı nasıl konulur?

Romatoid Atrit ya da bir diğer adıyla iltihaplı eklem romatizması hakkında merak ettiğiniz her şey burada

İçindekiler

 • Romatoid Artrit Tanısı
 • Belirtileri
 • Tanı
 • Diyet
 • Kaynaklar

Romatoid Artrit Tanısı

Romatoid Artrit Tanısı

Romatoid Artrit en sıklıkla görülmekte olan eklem iltihaplarına verilen isimdir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genellikle kronik bir durum olarak kabul edilmektedir. Eklemlerde birçok belirti gösterecektir. Ama en çok eklemlerde ağrı, şişlik ve katılık olur.

Daha sonraki günlerde ise fonksiyon kaybına neden olacaktır. Eklem iltihabı hastalığı daha çok kadınlarda görülmektedir. Erkeklere oranla 3 katı daha fazla görüldüğü bilinmektedir. DAha çok el bileklerinde ve kollarda görülmektedir. Burada kieklemleri her zaman için simetrik tutacaktır.

Bu nedenle de bir diz ya da bir eli tuttuğu zaman diğerinde de aynı şekilde tutacaktır. Bu hastalıktan ilk olarak küçük eklemler etkilenmektedir. Tırnaklara yakın eklemlerdeki görülmektedir. Bunun dışında da kalça ve dizlerde sıklıkla görülecektir.

Ve omurilik vertebralarında da görülmesi olağandır.

Belirtileri

Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmaktadır. Yoksa yapılan araştırmalarda bu hastalık ciddi hasarlara yol açtığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle de hastalığın ne kadar erken teşhisi konulursa iyileşme şansı da o kadar fazla olacaktır. Bu hastalık sonuçta bağışıklık sisteminden kaynaklanmaktadır. Otoimmunite insanların kendi dokularını algılamayacak ve onlara savaş açacaktır.

O dokuyu yok etmeye çalışacaktır. Çoğu romatizma hastalıkları bu şekilde oluşmaktadır. Bizlerin faydalı olarak almış olduğumuz bir takım gıdalar aslında bizlerin sağlığını bozmaktadır. Bu nedenle de hayvansal gıdaların çok yoğun bir şekilde tüketilmesi, hastanın protein tozlarını çok sık bir şekilde kullanması, son yıllarda romatolojik hastalıkların artmasında büyük bir pay oynamaktadır.

 

 • Hasta kendisini sürekli olarak yorgun hissedecektir;
 • Sabah iltihaplı romatizmanın olduğu yerde sertlik hissedecektir;
 • Güçsüzlük bununla birlikte gelecektir.
 • Hastanın hafif grip gibi bir rahatsızlık geçirmesi;
 • Kas ağrısı;
 • Ağızda kuruluk olması;
 • Göz yaşının azalması.

Oluşan eklemlerde ciddi boyutlarda ağrı oluşacaktır. Şişlik bununla birlikte kendisini gösterecektir. Hareket kısıtlığı ciddi anlamda olacaktır. Var olan eklem üzerinde sıcaklık olur.

Sabahları kalktığı zaman en az bir saat boyunca süregelen tutukluluk hissi de olacaktır. Hastanın eklem dışında da belirtileri olacaktır. Bunların arasında hafif bir ateş ve kilo kaybı gözlemlenir.

Halsizlik nedeniyle sürekli olarak kendisini yorgun hissedecektir. 

Tanı

Günümüzde bu hastalığı koymak için yapılacak herhangi bir test bulunmamaktadır. Fakat hastaya bazı kan tahlilleri isteyip kanında iltihap olup olmadığı anlaşılacaktır. Hastanın öyküsü dinlenecektir. Ailesinde bu rahatsızlığın olup olmadığı sorulacaktır. Fiziksel muayene dışında hekimin gerekli görmesi durumunda röntgen filmi de çekilecektir.

Ve bilgisayarlı tomografi ile de kesin sonuca varılacaktır. Bu sayede de hastalığın tedavi şekli kararlaştırılacaktır. Daha çok hastanın tedavisinde uygulanacak olan metotlar hastanın ilaç tedavisi olmaktadır.Düzenli olarak ilaçlarını aldığı zaman ve fizik tedavisini de yaptığı zaman eklem iltihabının yok olmasını sağlayacaktır.

Eğer ki geç fark edilmiş olması durumunda hasta ameliyat olması söz konusu olacaktır.

Bu eklemler en az 6 haftadan uzun süre olması ve el üzerinde şişlik olması sonucunda var olan ağrı ile doktora başvurulmaktadır.

Diyet

Romatizma hastalığı yaşamakta olan bir insan doktor tarafından verilen ilaçlarla birlikte herzaman için beslenmesine de çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hastalığı her zaman için kontrol altına alabilmek mümkün olacaktır. Sadece yapmanız gereken sizlerin dengeli beslenmeyi bilmeniz olacaktır.

Böylelikle hastalığınızı kontrol altına almış olacak ve ilaçların dozlarını da azaltmış olacaksınız. Son zamanlarda romatizma hastalıklarının çok fazla artmasının nedenlerinden bir tanesi de yanlış beslenme olmaktadır. Beslenme bozuldukça insanların hayatı içerisinde çok daha ciddi sorunlar olmaya başladı.

İltihaplı romatizma yaşamakta olan bir kişinin her zaman için nasıl yemek yemesini bilmeli, öğünlerini asla atlamamalı ve günde en az 2 litre su tüketmelidir. 

Yüzden fazla romatizma türünün olduğu göz önüne alırsak sizler de her zaman için besinlerinizi uzman bir diyetisyen tarafından olmasını sağlamalısınız. Diyet içerisinde her zaman için organik beslenmeye dikkat etmelisiniz. Obez olan hastalar kendi ideal kilolarına inmeleri için muhakkak diyet yapmaları gerekmektedir. Yağlı yiyeceklerden her zaman için kaçınmanız gerekmektedir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/romatoid-artrit-tani-kriterleri.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..