Romatoid artritte steroid tedavisi zorunlu mudur?

Romatoid artrit tedavisi

Romatoid artritte steroid tedavisi zorunlu mudur?

Romatoid artrit tehlidir, çünkü enfeksiyon sadece eklemleri değil aynı zamanda kalp kasını, kan damarlarını, iç organları da yok edebilir. Eklemdeki enflamatuar süreci durduracak etkin bir terapi zamanında seçmek çok önemlidir.

Romatoid artrit tedavisinde yol tarifi

Tedavi seyri mutlaka kapsamlı olmalıdır. Hastalık daima şiddetli biçimde ilerlemektedir. Zamanında önlemler almıyorsanız, bir kişi hayat boyu özürlü kalabilir. Tedavi eklemleri normalleştirir, onlarda iltihaplanma sürecini durdurur.

Terapinin gidişatı, sadece eklemlerin normalleştirilmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda hastalıktan sonra komplikasyonların gelişmesini önler.

Buna ek olarak, romatoid artrit sırasında eklemlerin çok boğazlandığı, bu patolojilerin geliştiği:

 • Kalp yetmezliği oluşur.
 • Kan damarlarındaki kanamaların artması.
 • Bağırsak, mide , böbrekler, karaciğer etkilenir.

Romatoid artritin kompleks tedavisi aşağıdakileri içerir:

 • İlaçların alınması.
 • Masaj, fizyoterapi.
 • Terapatik cimnastik performansı.
 • Tam ve dengeli beslenme.
 • Operasyonel müdahale (ciddi romatoid artrit formlarında).
 • Halkın tedavi yöntemleri.

Romatoid artrit tedavisinde ilaç kullanımı

Doktor non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar yanı sıra temel ilaçlar, kortikosteroidler reçete. Ayrı bir şekilde, iç organların normalleştirilmesi için ilaçlar reçete edilir.

Non-steroid anti-inflamatuar ilaçların yardımı ile inflamatuar süreci durdurun. Böylece bir kişi ağrıdan kurtulur, eklemlerin şişmesi, işlevlerini normalleştirir.

Bu ilaçlar arasında – Parasetamol, Asetilsalisilik asit bulunur. İğneler ve tabletlerde Butadoin, Diclofenac, Orthofen, Nimesulide reçete edilebilir.

Bu ilaçların, romatoid artritten zaten etkilenmiş olan karaciğer, mide, bağırsakları olumsuz etkilediğini lütfen unutmayın.

Kortikosteroidlerin anti-inflamatuar etkisi. Hydrocortisone, Kenalog gibi ilaçlar etkilenen deriye enjekte edilir. Prednisalone enjeksiyon ve tabletlerde kullanılır. Ek olarak, bu kortikosteroidler iltihaplanma sürecini durdurur, romatoid artritte tahrip olan vasküler duvarların durumunu iyileştirirler. Bu ilaç grubu da gastrointestinal sistemi olumsuz etkiliyor.

Temel preparatlar romatoid artritin akut gelişimini durdurur. Çoğu zaman, bu grup altın hazırlanmasına atıfta bulunan Krizanol kullanılıyor. Çoğu zaman sitostatik, sulfasalazin kullanırlar. İkinci ilaç, ağrının giderilmesine ek olarak kombine edilmiş, antimikrobiyal bir etkiye sahiptir, iltihaplanma sürecini durdurur. İlaç hastalığın yeni gelişmeye başladığı anda alınır.

Romatoid artritin sadece eklemleri değil aynı zamanda diğer iç organları da olumsuz etkilediğini göz önünde bulundurun. Kalp kapakları etkilenince kalp glikozitleri reçete edilebilir – Riboxin, Digoksin, Mildronat. Karaciğer hastalıkları için Essentiale, Karsil uygulayın.

Gastrointestinal sistem lezyonları Festal, Omez, Mezim , Kwamatel'i atayabiliyorsa. Tüm ilaçlar sadece doktor tavsiyesi sonrasında reçete edilir.

Romatoid artrit için masaj ve terapi jimnastiği

Buna ek olarak, tıbbi tedavi haricinde, fizyoterapi prosedürleri, masaj bir ders almak gereklidir. Onların yardımıyla şunları yapabilirsiniz:

 • Eklemleri geri yükleyin.
 • Kaslarınızı güçlendirin.
 • Kan dolaşımını geliştirin.

Hafif masaja ek olarak, hidrofortis, hidrokortizon, ozoserit, parafin ile birlikte kullanılır. Hastalık kötüleşirse uyuşturucu kullanmayın. Bu durumda, terapatik cimnastik dikkat etmek daha iyidir.

Terapatik jimnastikte düzenli egzersizler etkili olmaktadır. İlk günlerde hasta sadece prosedürlere alıştı, en az 15 dakika sürer. Sonra yükü arttırmanız gereken her gün özel spor ekipmanlarını kullanabilirsiniz – toplar, toplar, atlama ipleri, çubuklar. Son günlerde, egzersiz terapisinin tüm seyrinden sonra etkinin konsolide edilmesine yardımcı olacak egzersizler yapılacaktır.

Romatoid artrit için beslenme

Hastalığın önemli diyetidir. Düşük kalorili olmalı. Her şeyi yerseniz ekstra kalori yazmaya başlayacaksınız, bu aşırı kiloya yol açacaktır. Size yağlı, tatlı, kızarmış, tuzlu yağmalamayı öneriyorlar.

Romatoid artrit ürünleri-alerjenler – bal, süt, yumurta, narenciye kullanamazsınız. Alkollü içecekleri istismar etmek yasaktır. Diyette yulaf ezmesi, karabuğday lapası, balık, az yağlı et çeşitleri, balık için mutlaka bir çift için pişirilmesini öneririz. Gıda genellikle küçük miktarlarda alınır.

Romatoid artrit tedavisinde halk yöntemleri

Geleneksel tedavi yöntemlerine ek olarak, halk tedavisine dikkat edilmesi önerilir. Evde taşımak, el altında tüm gerekli malzemeyi taşımak.

Sabah ve akşam her gün ısırgan otu yaprakları, huş ağacı, mor ile infüzyonu almakta fayda vardır. Kolayca hazırlayın: Bir çorba kaşığı bitki çayı alın ve bir bardak kaynar suda demleyin. Yaklaşık 6 saat ısrarla.

Kırmızı yonca tentürü, hasta eklemlerini sürekli olarak tedavi etmek için gereklidir. 200 gram kırmızı yonca alın, 500 ml votka koyun. Yaklaşık 10 gün ısrarla.

Ağrılı eklemlerde, böyle bir ilacı ovmak önerilir: 50 saat kadar kafein alın, hardal tozu kadar, alkol – 100 ml. Sonunda, yumurta beyazı ilave edilir.

Etkilenen bölgede parafin mumunu yavaşça eritin ve önceden ısıtın. Bundan sonra, polietilen ve sıcak bir bez yardımıyla sarın. İşlem yatmadan önce yapılır.

Bu şekilde, karmaşık terapi, romatoid artrit ile durumu iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: //de.triandgo.com/lechenie-revmatoidnogo-artrita_default.htm

Romatoid artrit

Romatoid artritte steroid tedavisi zorunlu mudur?

Romatizmal eklem iltihabı genellikle el ve ayakların küçük eklemlerini etkileyen kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Osteoartrit aşınma ve yıpranmanın vereceği zararın aksine, romatizmal eklem iltihabı sonuç olarak kemik erozyonuna, eklem derformitesine ve ağrılı şişlikler yüzünden eklem zarının etkilenmesine neden olmaktadır

Bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırması sonrasında oluşan romatizmal eklem iltihabı, otoimmün bir hastalıktır. Romatizmal eklem iltihabı bazen ortak sorunlara ek olarak, vücudun diğer organlarını da – deri, göz, akciğer ve kan damarları gibi etkileyebilir

her yaşta ortaya çıkabilecek bir rahatsızlık olmasına rağmen, genellikle 40 yaşından sonra başlar. Gözlemlenen bozukluklar erkeklerden çok kadınları daha fazla etkilemektedir. Tedavi konusunda eklem hasarlarının önlenmesine odaklanılmakta ve düzenli kontrole ihtiyaç duyulmaktadır..

Belirtileri

Romatizmal eklem iltihabı bulgu ve semptomları şunları içerebilir:

-Hassasiyet, sıcak, şişkin eklemler

-Saatlerce sürebilen sabah gerginliği

-Kolunuzdaki cildin altındaki sert yumru dokusu (romatoid nodüller)

-Yorgunluk, ateş ve kilo kaybı

Erken romatizmal eklem iltihabı özellikle ilk olarak eldeki ve ayak parmaklarındaki eklemler dahil olmak üzere daha küçük eklemlerinizi etkilemeye meyillidir. Hastalık ilerledikçe, semptomlar genellikle dizlere, bileklere, dirseklere, kalça ve omuzlara yayılır. Çoğu vakada, semptomlar her iki tarafındaki aynı eklemlerde meydana gelir.

Romatizmal eklem iltihabı bulgu ve semptomlarının şiddeti değişebilir ve hatta gelip geçebilir. Artan hastalık aktivitesi dönemleri ilişkili azalma dönemleriyle birbirini izleyebilir-şişme ve ağrı azaldığında veya yok olduğunda. Zaman içinde, romatizmal eklem iltihabı eklemlerin deformasyona uğramasına ve yer değiştirmesine neden olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Sürekli rahatsızlık hissediyorsanız ve eklemlerinizde şişme varsa doktorunuzdan randevu alın.

Nedenleri

Romatizmal eklem iltihabı, bağışıklık sisteminiz sinovyuma, eklem sıvısı salan zar, saldırdığında ortaya çıkar. Ortaya çıkan iltihaplanma, yavaş yavaş eklem içindeki kıkırdak ve kemiği yok edebilen, sinovyumu kalınlaştırır. Eklemi beraber tutan tendonlar ve bağ dokuları güçsüzleştirir ve esnetir. Eklem yavaş yavaş şeklini ve sırasını kaybeder.

Genetik bir bileşenin olası görünmesine rağmen doktorlar bu süreci neyin başlattığını bilmiyorlar. Genleriniz aslında romatizmal eklem iltihabına neden olmazken belirli virüs ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyon gibi çevresel faktörlere karşı daha duyarlı bir hale getirir-bu hastalığı tetikleyebilir.

Tedavi ve ilaçlar

Romatizmal eklem iltihabı için bir tedavi yoktur. İlaçlar ağrıyı hafifletmek ve eklemin zarar görmesini yavaşlatmak ve engellemek için eklemlerinizdeki iltihabı azaltabilir. Eklemleriniz romatizmal eklem iltihabında ciddi şekilde zarar gördüyse ameliyat gerekebilir.

İlaçlar

Romatizmal eklem iltihabını tedavi etmek için kullanılan birçok ilacın ciddi yan etkileri olabilir. Doktorlar genellikle ilk olarak en az yan etkisi olan ilacı yazarlar. Hastalığınız ilerledikçe, daha güçlü ilaçlara ya da ilaç kombinasyonlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

-Steroid olmayan antiinflamatuar ilaç (NSAIDs). Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ağrıyı azaltabilir ve enfeksiyonu azaltabilir.

Reçetesiz steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ibuprofen ve naproxen sodyum içerir. Daha güçlü steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar reçeteyle verilir.

Yan etkiler kulaklarda uğultu, mide tahrişi ile böbrek ve karaciğerin hasar görmesini içerebilir.

-Steroidler. Prednizon gibi kortikosteroid ilaçlar iltihabı ve ağrıyı azaltabilir ve eklem hasarını yavaşlatabilir. Yan etkileri, kemiklerin incelmesi, katarakt, kilo alma ve diyabeti içerebilir. Doktorlar genellikle ilacı gitgide azaltma amacıyla akut semptomları rahatlatmak için kortikosteroid yazabilir.

– Hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaç (DMARDs). Bu ilaçlar romatizmal eklem iltihabı sürecini yavaşlatabilir ve eklerin ve diğer dokuların kalıcı zarar görmesini engeller.

Yaygın DMAR ilaçları metotreksat, leflunomid, hidroksiklorokin ve sulfasalazine içerir.

Yan etkileri değişebilir fakat karaciğerin hasar görmesi, kemik iliği baskılanması ve ağır ciğer enfeksiyonlarını içerebilir.

-Bağışıklık sistemini koruyucu ilaçlar. Bu ilaçlar romatizmal eklem iltihabı içinde kontrol dışı olan bağışıklık sisteminizi yatıştırmayı amaçlar. Örnekler azatiyoprin ve siklosporini içerir. Bu ilaçlar enfeksiyon hassasiyetiniz artırabilir.

-TNF- alfa inhibitörleri. Tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-alfa) vücudunuz tarafından üretilen iltihaplı bir maddedir.

TNF-alfa inhibitörleri ağrıyı, sabah gerginliğini ve hassasiyet veya eklemlerin şişmesini azaltabilir. Örnekler etanercept, infliximab, adalimumab, golimumab ve certolizumab içerir.

Olası yan etkileri, mide bulantısı, ishal, saç dökülmesi ve enfeksiyon riskinin artmasını içerir.

-Diğer ilaçlar. Birkaç diğer romatizmal eklem iltihabı ilaçları vücudunuzdaki iltihabını içeren bir dizi süreci hedefler. Bu ilaçlar anakinra, abatacept, rituximab, tocilizumab ve tofacitinibı içerir. Yan etkileri değişebilir fakat kaşıntı, batın ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısını veya boğaz ağrısını içerebilir.

Terapi

Doktorunuz sizi eklemlerinizi esnek tutmanıza yardım edecek egzersizler öğretebilecek bir terapiste gönderebilir. Terapist ayrıca eklemleriniz için daha kolay olabilecek günlük işlerinizi yapmak için yeni yollar öğretebilir. Örneğin, parmaklarınız yaralıysa, önkolunuzu kullanarak bir objeyi alabilirsiniz.

Yardımcı aletler ağrılı eklemlerinize baskı yapmayı önlemeyi kolaylaştırabilir. Örneğin, testere saplı bir mutfak bıçağı parmak ve bilek eklemlerinizi korumanıza yardım eder. Düğme kancası gibi aletler giyinmeyi kolaylaştırır. Kataloglar ve tıbbi malzemeler mağazaları fikir almak için ideal yerlerdir.

Ameliyat

İlaçlar eklem hasarını yavaşlatamıyor veya önleyemiyorsa, doktorunuzla birlikte hasar gören eklemleri onarmak için ameliyat düşünebilirsiniz. Ameliyat eklemlerinizi kullanma yeteneğinizi onarabilir. Ayrıca ağrıyı azaltabilir ve deformasyonları düzeltebilir. Romatizmal eklem iltihabı ameliyatı aşağıdaki süreçlerden bir veya daha fazlasını içerebilir.

-Total eklem protezi ameliyatı. Eklem protezi ameliyatı sırasında, cerrahınız ekleminizin zarar gören kısımlarını alır ve metal ve plastikten yapılan bir protez yerleştirir.

-Tendon tamiri. İltihap ve eklem hasarı ekleminizin çevresindeki tendonların kaybolmasına veya kırılmasına neden olabilir. Cerrahınız ekleminizin etrafındaki tendonları onarabilir.

Eklem füzyonu. Bir eklemi cerrahi olarak birleştirme işlemi, bir eklemi stabilize etmek veya yeniden sıraya koymak ve eklem protezi uygun olmadığında ağrıyı hafifletmek için önerilebilir.

Ameliyat kanama, enfeksiyon ve ağrı riski taşır. Doktorunuzla yararlarını ve zararlarını konuşun.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Romatizmal eklem iltihabınız varsa, vücudunuza bakmak için önlemler alabilirsiniz. Bu kişisel bakım yöntemleri romatizmal eklem iltihabı ilaçları yanı sıra kullanıldığında bulgu ve semptomlarınızı idare etmenize yardım edebilir:

Düzenli olarak egzersiz yapın. Hafif egzersiz eklemlerinizi çevreleyen kasları güçlendirebilir ve hissedebileceğiniz yorgunlukla savaşmanıza yardım edebilir.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Henüz başlıyorsanız, yürüyüş yaparak başlayın. Yüzmeyi ve hafif su aerobiklerini deneyin.

Hassas, yaralı veya ağır iltihaplı eklemlerle egzersiz yapmaktan kaçının.

Isı veya soğuk uygulayın. Isı ağrınızı hafifletmenize ve hassas, ağrılı kasları rahatlatmaya yardım eder. Soğuk ağrı hissini köreltebilir. Ayrıca soğuğun hissizleştirme etkisi vardır ve kas spazmlarını azaltır.

-Rahatlama. Hayatınızdaki stresi azaltarak ağrıyla başa çıkma yolları bulun. Hipnoz, güdülenmiş görsellik, derin nefes alma ve kas rahatlatma gibi tekniklerin tümü ağrıyı kontrol etmek için kullanılabilir.

Источник: //www.saglikveyasam.com/romatoid-artrit

Romatoid Artrit: Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid artritte steroid tedavisi zorunlu mudur?

İçindekiler:

“Hareket halinde yaşam” muhtemelen herkesin duyduğu ifadedir. Aslında, normal yaşam aktivitesini gerçekleştirmek için, bir insan vücudunu sürekli olarak uzayda hareket ettirmek zorundadır. Evrim sürecinde, vücut bu işlevi en üst düzeyde sağlayan güzel unsurlar edinmiştir. Vücudun bu şaşırtıcı bölümleri eklemlerdir.

Tüm insan kemikleri şaşırtıcı derecede dayanıklı ve bireysel olarak esnektir, bu da onların büyük yüklere dayanmalarını sağlar. Birbirine bağlandığında, şaşırtıcı hareketler yapmanıza olanak sağlayan şaşırtıcı derecede hareketli bir iskelet oluştururlar.

Bütün bunlar, eklem kütlesinin koordine çalışması sayesinde elde edilir.

Ne yazık ki, vücut eklemlerinin etkilendiği ve hareket kabiliyetlerini yitirdiği ilerlemenin bir sonucu olarak hastalıklar vardır. Sonuç olarak, hastanın yaşam kalitesi önemli ölçüde azalır.

Romatoid artrit, modern bir romatoloji için çok acil bir problemdir. Bağ dokusunu etkileyen sistemik bir hastalıktır. Bir hastadaki gelişiminin bir sonucu olarak, aşındırıcı-yıkıcı tipteki küçük eklemler etkilenir.

Dünya çapında, yaklaşık 60 milyon hasta, tüm hastalığın% 1'ini oluşturan bu hastalıktan muzdariptir.

Tüm durumu daha da kötüleştiren şey, doktorların, hastalığın gelişmesinin kesin nedenini şu ana kadar belirleyemediğidir. Ayrı teoriler ve varsayımlar var, ancak hiçbiri gerçekten ağır bir onay bulamadı.

Zamanla, hastalığın tüm semptomları düzenli bir şekilde ağırlaşır ve bu durum yavaş yavaş bir kişi tarafından kalıcı olarak sakatlık kaybına yol açar. Kadınlar yaklaşık üç kat daha sık hastalanır.

Hastanın hastalığın tespitindeki ortalama yaşı 30-35 yıldır.

Romatoid Artrit Nedenleri

Halen, hastalığın en olası etiyolojik faktörlerinden bazıları vardır. Her versiyonun avantajları ve dezavantajları vardır. Genel olarak, romatoid artritin, birkaç faktörün aynı anda birleştirildiği zaman gelişen çok faktörlü bir hastalık olduğuna inanmaya gittikçe daha fazla doktorun eğilimi vardır.

– Genetik yatkınlık – Bu tanı alan hastalarda, bağışıklık sisteminin aktivitesini genetik düzeyde bozacak bir yatkınlık kurulmuştur. Zaten bazı enfeksiyonlara maruz kalması nedeniyle varlığı humoral ve hücresel bağışıklıkta değişikliklere yol açabilecek bazı antijenleri keşfetti. Ayrıca yakın akrabalarında da bulunan kişilerde romatoid artrit geliştirme olasılığını artırabilirsiniz.

– Özel özelliklerinin bir sonucu olarak, bir kişinin bağışıklığında değişikliklere neden olan ve kendi koruyucu faktörlerinin bağ dokusuna saldırdığı bulaşıcı ajanlar. Bu patojenlerin rolü ileri düzeydedir: Ebstein-Bar virüsü, retrovirüsler, kızamıkçık patojenleri, herpes, sitomegalovirüs , mikoplazma. Doktorlar bu hipotez için bazı kanıtlara sahiptir:

 • Ebstein-Bar virüsüne seksen antikor titresi hastaların% 80'inde tespit edilir.
 • Romatoid artrit hastalarının lenfositlerinde, Ebstein-Bar sağlıklı insanlardan çok daha sık görülür.

Yukarıda belirtilen, hastalığın gelişimi için ön koşulları yaratan faktörler. Tahsis etmek ayrıca belirli bir hastada belli bir zamanda tezahürünü tetikleyen faktörleri tetikler.

 • Hipotermi.
 • Güneş ışığına daha fazla maruz kalma (hiperinsolasyon).
 • Zehirlenme, mikroorganizma toksinleri dahil.
 • Bakteriyel enfeksiyon
 • Bazı ilaçların kabulü.
 • Endokrin bezlerinin fonksiyon bozukluğu.
 • Duygusal zorlanma ve stres.

İlginç bir şekilde, iki yıl veya daha uzun süre emzirmek, romatoid artrit geliştirme olasılığını yarı yarıya azaltır.

Romatoid artrit gelişim mekanizması

Hastanın vücudunda bir veya bir provoke edici faktör kombinasyonuna maruz kaldığında yanlış bir immün yanıt tetiklediği tespit edilmiştir. Kendi hücreleri, eklemlerin sinovyal zarına zarar veren maddeler üretir. İlk olarak, proliferatif aşamaya giren ve kıkırdak hasarına neden olan sinovit iltihabı gelişir.

Ayrıca, bağışıklık sistemi, bir dizi negatif özelliğe sahip olan patolojik sitokinler üretir:

 • hastalığın ilerlemesine katkıda bulunan artmış sayıda pro-enflamatuar faktörün üretimini tetikledi;
 • Eklemi kaplayan ve elastik kayma yüzeyleri sağlayan kıkırdakları yok edebilen bazı enzimleri aktive ediyorum;
 • bu lökositlerin otoimmün bir etki göstermesine neden olan yağ hücrelerinin zarlarına özel moleküller sağlarlar;
 • ayrıca bu durumda hastalığın seyrini de olumsuz yönde etkileyen ek bağışıklık sistemi tamamlayıcı hücrelere dahil olmak;
 • anjiyogenez, damarların kıkırdakta büyümesini sağlar ve agresif faktörlerin kıkırdak dokusuna derinlemesine nüfuz etmesini kolaylaştırır.

Romatoid Artrit Sınıflaması

Bu hastalığın sınıflandırıldığı çeşitli kriterler vardır.

Klinik ve anatomik formlar

 • Romatoid artrit (oligoartrit, monoartrit, poliartrit), sadece eklemlerin hasar gördüğü ve diğer organların normal olarak işlevsiz olarak işlev gördüğü bir hastalık şeklidir.
 • Sistemik bulgular ile romatoid artrit – ayrıca otoimmün süreçler vücudun seröz zarlarını (kalp perikard, plevra), akciğerleri, kan damarlarını, böbrekleri, sinir sistemini, patolojik proteinin iç organlarında birikmesine neden olur – amiloid.
 • Romatoid artrit, deforme osteoartrit, romatizma ile birlikte.
 • Çocuk romatoid artriti.

İmmünoloji karakteristiği

Romatoid faktörün hastanın kanında tespit edilip edilmediğine bağlı olarak, hastalığın tüm vakaları seropozitif ve seronegatif olarak ayrılır. Bu, yaklaşmakta olan tedavinin teşhisi ve planlanması sırasında doktorlar için büyük önem taşımaktadır.

Hastalığın seyri

 • Yavaş yavaş ilerleyen – yıllar geçtikçe, hastalık yavaş yavaş diğer eklemlere geçer, mafsallı hastalar ciddi şekilde zarar görmez.
 • Hızla ilerleyen – hastalık genellikle giderek daha fazla eklem içeren, daha da şiddetlenir. Eklem yüzeyleri daha kötüsü için önemli değişikliklere uğrar. Tedavi çok fazla etki yapmaz.
 • Gözle görülür ilerleme olmadan – en uygun şekli. Hastanın bir ömür boyu yaşayabileceği, yeterince yüksek bir yaşam kalitesini koruyacağı.

Hastalığın röntgen evresi

 1. Periartiküler osteoporoz, içindeki kalsiyum tuzlarının içeriğindeki bir azalmaya bağlı olarak kemik yoğunluğunda bir azalmadır.
 2. Eklem boşluğunda hafif bir azalma ile desteklenen osteoporoz.

 3. Eklem boşluğu ve osteoporozun daralması çoklu Uzular ile tamamlanır.
 4. Kemik ankilozu yukarıdakilerin tümüne katılır – hareketliliğin tamamen yokluğuna kadar azalmasının ana ve en kalıcı nedenidir.

Uzury, kıkırdak eklem yüzeyindeki derin erozyonlardır.

Kas-iskelet sisteminin işlevsel yetersizliğinin derecesi

 • 0 – hasta tüm hareketleri tam olarak yapabilir.
 • 1 – Bir kişi, kendisine mesleki görevlerini yerine getirme fırsatı veren tüm hareketleri tam olarak gerçekleştiremez.
 • 2 – hasta mesleki sakatlık kaybı nedeniyle çalışamaz.
 • 3 – bir kişi tamamen kendine hizmet edemez.

Romatoid Artrit Belirtileri

İlk aşamalarda, hastalık canlı bir klinik tablo olmadan ilerler. Yıllar boyunca, hasta romatoid artrit olduğundan şüphelenmeyebilir. Hastalığın önde gelen klinik tezahürü eklem sendromudur.

 • Sabah sertliği, hastanın dikkatine odaklanmadığı hastalığın spesifik bir tezahürüdür. Uyku sırasında, eklemlerin sinovyal membranları, gece glukokortikoidlerin salgılanmasını azaltarak bir miktar iltihaplanır. Bazen hastalar basitçe yapamazlar, normal olarak battaniyeyi çıkarırlar. Yaklaşık bir saat sonra, tüm semptomlar kaybolur ve kişi aktif olarak hareket edebilir.
 • Eklemlerde periyodik ağrı, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı – tüm bunlar prodromal dönemde not edilebilir.
 • Eklemlerde akut ağrı, ateş – bu bir hastanın bir hastalık yaşamaya başlar. En sık el ve ayak eklemlerini, el bileğini, diz ve dirseği etkiler. Diğer eklemler daha az yaygındır. Eklem yakınında şişlik görülür ve cildin yüzeyi vücudun geri kalanından daha yüksek bir sıcaklığa sahiptir. Ayrıca, eklem alanı iltihaplı süreçlerin ortaya çıkması nedeniyle hiperemiktir.
 • Eklem ağrıları ağrılı, içlerinde hareket kısıtlı. Hastalık ilerledikçe, proliferatif süreçler hüküm sürmeye başlar ve eklemlerde hareketlilik, deformite ve subluksasyonda önemli bir sınırlama olabilir.
 • Romatoid nodüller, eklemin ekstansiyon yüzeyinde yoğun subkutan büyümelerin palpe edilebildiği hastalığın spesifik bir tezahürüdür. Bu semptom, romatoid artrit için önemli tanı kriterlerinden biridir.

Ayrıca, hasta işlemin faaliyet derecesine bağlı olarak vücuttaki hemen hemen bütün organları etkileyebilir, ancak bu nispeten nadirdir.

Laboratuvar testleri

 • Tam kan sayımı – anemi, eritrosit sedimantasyon hızındaki bir artış, lökosit sayısındaki bir artış tespit edilir.
 • Biyokimyasal kan testi – inflamatuar sürecin aktivite derecesini belirlemenizi sağlar.
 • Kan – romatoid faktörü immünolojik olarak belirlenebilir, bazen immün kompleksler tespit edilir.

Enstrümantal teşhis

 • Eklemlerin röntgen muayenesi – sınıflandırma, doktorların hastalığın radyolojik aşamasını belirlemede kılavuzluk ettiği tüm kriterleri açıklar.
 • Radyoizotop araştırması – Enjekte edilen element, etkilenen eklemlerde aktif olarak birikir ve normal sinovyal doku çok fazla atom çekmez.
 • Eklemin delinmesi ve sinovyal sıvının incelenmesi.
 • En ağır vakalarda – sinovyal zarın sitenin bir biyopsi.

Romatoid Artrit Tedavisi

Bu hastalığın sistemik tedavisi, aşağıdaki ana ilaç gruplarının kullanılmasını içerir:

 • steroid olmayan anti-enflamatuar maddeler;
 • temel ilaçlar;
 • hormonal maddeler (glukokortikoidler);
 • biyolojik ajanlar.

Nonsteroidal antienflamatuvar maddeler

Bu ilaçların uzun süre romatoid artrit tedavisinde iyi olduğu kanıtlanmıştır ve halen ilk basamak çarelerdir. Hastalığın akut tezahürlerini durdurmak için nispeten hızlı bir şekilde izin verirler ve bazen hastalığın semptomlarının bulunmadığı ve hastanın tam bir yaşam yaşayabileceği bir durum olan ısrarlı remisyon başlangıcına ulaşırlar.

Bir hasta hastalığın akut döneminde bir romatoloğa giderse, tek başına steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar yeterli değildir – yüksek doz glukokortikoidlerle desteklenirler. Bu tedavi yöntemine nabız tedavisi denir.

Etki, normalde arakidonik asidin, enflamatuar yanıtın geliştirilmesinde önemli olan prostaglandinler ve diğer biyolojik olarak aktif maddeler oluşturmak üzere ayrıştırdığı bir enzim olan siklooksijenazın bloke edilmesi ile elde edilir.

Daha eski ilaçlar, aşırı dozun böbreklerin işlevini olumsuz yönde etkileyebileceğinden, karaciğer, ensefalopati gelişmesine bağlı olarak siklooksijenaz-1'i inaktive eder. Romatoid artrit tedavisinde kullanılan modern ilaçlar yüksek seçiciliğe sahiptir ve çok tehli değildir, bu nedenle hastaların korkacak hiçbir şeyleri yoktur.

Doktorlar, steroid olmayan iltihap önleyici ilaçları birbirleriyle birleştirmek istemez, çünkü bu durumda hastadaki ters reaksiyon olasılığı önemli ölçüde artar, ancak terapötik etki neredeyse değişmeden kalır.

Romatoid artrit tedavisi için temel preparatlar

Romatoid artrit tedavisinde en popüler ve etkili ilaçlar şu anda: altın ilaçlar, metotreksat, leflunomid, penisilinlamin, sulfasalazin. Yedek ajanlar da vardır: siklofosfamid, azatiyoprin, siklosporin – temel ilaçlar istenen etkiyi vermediğinde kullanılırlar.

Daha yakın zamanlarda, doktorlar hastanın aldığı ilacın dozunu kademeli olarak arttırmayı seçtiler (piramit prensibi).

Şu anda, tedavinin başlangıcında yüksek dozların kullanılmasıyla, hastalığın seyrini değiştirerek daha etkileyici sonuçlar elde etmenin mümkün olduğu kanıtlanmıştır.

Yeni keşfedilen romatoid artrit, hastanın eklemlerindeki değişikliklerin neredeyse tamamen yokluğu ve uzun süreli remisyon başlangıcının yüksek olasılığı ile karakterizedir.

Hastalığın ilk aylarında temel ilaçlarla tedavinin istenen etkiyi sağlaması durumunda, doktorlar onları glukokortikoidlerle birleştirir. Hormonal ilaçlar, enflamatuar sürecin aktivitesini azaltır ve etkili bir temel tedavi seçmenize izin verir. Doktorların romatoid artrit için bu grubun ilaçlarıyla altı ay boyunca etkili bir tedavi bulmaları gerektiğine inanılmaktadır.

Tedavi sırasında, hasta, ilaç kullanımından kaynaklanan yan etkilerin varlığı ve hastalığın kendi aktivitesinin derecesini değerlendirmek için periyodik olarak tıbbi bir muayeneye tabi tutulmalıdır.

glukokortikoidler

Bu ilaç grubu farklı şekillerde kullanılabilir.

 • Nabız terapisi formunda hasta, hastalığın temel terapisinin maddeleriyle birlikte yüksek dozda ilaç alır. Bu işlemin aktivitesini çok hızlı bir şekilde azaltmanıza ve enflamasyonu gidermenize olanak sağlar. Bu durumda, ilacı alma seyri, yüksek yan etki olasılığı nedeniyle uzun olamaz.
 • Diğer maddelerin etkisizliği ile enflamatuar reaksiyonu inhibe etmek için bir tedavi süreci şeklinde. Bu durumda, doz önemli ölçüde farklıdır ve doktorlar almayı dener, böylece hasta aynı zamanda gerekli etkiye sahip olacak olan hormonu alır.
 • Yerel terapi – etkilenen eklemleri yağlayan merhemlerin bileşiminde. Çoğu durumda endikasyon oligoartrit veya büyük eklemlerin monoartritidir. Ayrıca, sistemik hormon tedavisine kontrendikasyonlar varsa ve lokal semptomların genel olanlara göre belirgin bir şekilde baskılanması durumunda kullanılabilirler.
 • Hormonal müstahzarları içeren bir jelin eklem içi uygulaması. Bu, ilacın hasarlı eklem yüzeyine sürekli olarak maruz kalmasını sağlamak için nispeten uzun (bir aya kadar) süre sağlar.

Biyolojik ajanlar

Bazı sitokinlere karşı monoklonal antikorlar, romatoid artrit durumunda kendi dokularına zarar veren tümör nekroz faktörünü nötralize eder.

Romatoid artrit tedavisi için lenfosit farklılaşma düzenleyicilerinin kullanılmasını öneren çalışmalar da vardır. Bu, yanlış bağlanma ile eklemlere “gönderilen” T lenfositlerin sinovyal membranlara zarar vermesini önleyecektir.

Diğer terapötik önlemler

 • Fizyoterapi prosedürleri.
 • Osteoporozun önlenmesi.
 • Remisyonda terapötik jimnastik.
 • Eklem patolojisinin cerrahi düzeltilmesi.

Источник: //tr.medicine-worlds.com/revmatoidnyj-artrit.htm

Romatoid artrit bitkisel tedavi

Romatoid artritte steroid tedavisi zorunlu mudur?

19:07 23-06-2019 | 476

Romatoid artrit bitkisel tedaviRomatoid artrit bitkisel tedavisi için yapılan Romahav yöntemi amacı öncelik ile el ve ayaklarda kitlenmeler ya da ödemler var ise bunları gidermek.

Buna neden olan etkenleri ortadan kaldırmak. Romatoid artrit hastalığına iyi gelen bitkiler

Romatoid artrit hastalığı tedavi yöntemleri arasında 9 Treatment Protocol Combination Therapy başarı oranı %60 95 arası.

Tedavi süresi 4-12 ay arasıdır.

Öncelik ile el ve ayak parmaklarında oluşan kitlenmeler, El ve ayaklarda oluşan ödemlerin giderilmesi ve kortizona bağlılığı ortadan kaldırmaktır.Neden olan etkenler ortadan kalkmadan sorunda da kalkmaz.

Bağışıklık sistemi eğer ki vücutta savaşmaya başlamaz ise böyle devam eder.

Romatoid artrit tedavisi 2019

Ocak / 2007 – Mart / 2019 Romatoid artrit hastalığı tedavi süreci
1- Romatoid artrit hastalığı Tedavisi fayda sağlamış hasta sayısı 273

Romatoid artrit tedavisi ne kadar sürer?

Romatoid artrit hastalığı iyileşme oranı % 60-95 arasıdır.3-12 aylık program sonrası hasta yaşamına normal olarak devam eder.

Doktorunuzun tavsiyeleri ve Bizim tavsiyelerimiz ile birlikte komplikasyon yaşamaz.

Romatoid artrit evreleri

El ve ayaklarda oluşan ödemler,Eklemlerde oluşan ödemler,Yüzde oluşan ödemler,El ve Ayak parmaklarında oluşan şekil bozuklukları,Sabah kalktığında 1-2 saat açılmayan el ve ayak eklemleriSabah kalktığında 1-2 saat açılmayan el ve ayak parmaklarıYapılan tedavi protokolü sayesinde,Verdiğimiz yemek listesi ile bunları yaşamamanız içindir.

Bundan sonra ki süreç kendinize dikkat etmeniz ile alakalıdır.NİSAN- MAYIS AylarıEYLÜL – EKİM – KASIM Aylarında her zaman için dikkat ediniz.Bu aylarda hastalıklar ve özellikle virüsler artar.Siz zaten biliyorsunuz ki, bu aylarda hastalığınız artış göstermiştir.

Her ne olur ise olsun 6 aylık programlarda Doktorunuzun kontrolleri yapılmasında büyük fayda var.

Romatoid artriti yendim

Aşağıda Romatoid artrit hastalığı ile ilgili gelen maillerden bazı örnekler bulunmaktadır.Teyzemde Romatoid Artrit Hastalığı bulunmakta. Hala çeşitli ilaçlar kullanmakta ama bir çözüm olmadı. Kortizonlu ilaçlar vücudunda şişmeler meydana getirdi. Velhasıl hala bir çözüm bulunabilmiş değil.Ve ağrılarda devam etmekte, Kendisi Gümüşhane’de bulunmakta.

Siz nasıl bir tedavi uygulayacaksınız?Tedavi süreci nedir? Bu tedavinin başarı oranı ne kadardır?Teyzem evindeyken sizin vereceğiniz bitki kürleri ile tedavi olma imkânı mevcut mudur?Tedavi kaç ay sürecektir ve Tedavi masrafları toplamda ne kadar olmaktadır?Cevabınızı bekliyorum.

TeşekkürlerMerhabalar;Hastalığıma bağlı olarak Eklemler arasında biriken sıvıdan kaynaklı Şiddetli ağrılar, Hareketsizlik ve Eklemlerde belirgin nitelikte şişlikler oluşmaktadır.Son zamanlarda ellerimdeki gerginlik artmış olmakla birlikte gün boyu kendini göstermektedir. Şu an ilaç tedavisi görmekteyim.

İlacın dozu her hafta arttırılarak belirli periyotlarla kan tahlili yapılarak hastalığın seyri gözlemlenmektedir. 2 adet faklı zamanlarda yapılan kan tahlilleri ektedir.
Sizinle geçen hafta bu konu hakkında görüşmüştük lakin eşimin hastalığı bayağı ilerlemiş Tahlil sonuçları çok kötü çıkmış Doktorumuz bizi araştırmaya se ediyor.

Ve de bu görüştüğümüz bitkisel konusunu uygun görmüyor özellik ile Kortizon ilaçları hiç bırakmayacağını söylüyor. Ben size gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim kolay gelsin.

Soru: Özellikle eklem yerlerimde şiddetli ağrı ve şişmeler var bunların geçmesi ne kadar zaman alır?
Cevap: Tedavi süremiz hastanın bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterir fakat ilk 45 günlük kür sonunda ilacın düzenli kullanımı durumunda raporlarınızdaki aso crp rp ve sedimantasyon değerlerinizin düştüğünü göreceksiniz

Soru: Tedavinizi oldum ve tamamı ile bu hastalıktan kurtuldum tekrarlama olasılığı var mı?
Cevap: Tedavi bittikten ve bu hastalıktan kurtulduktan sonra 3 kürlük tekrarlamama tedavisi uygulamaktayız bu kürün tedavi maliyeti tamamen bize aittir amacımız aynı hastayı aynı hastalıkla bir daha görmemektir.

Soru: Sabahları ayağa kalkmakta ve kollarımı kımıldatmakta sorun yaşıyorum bununla ilgili ne veriyorsunuz?
Cevap: Böyle sorunlar hastalığın etkilerinden dolayıdır tedavideki amacımız vücuttaki iltihabı kurutmak ve ödemlerden kurtulmanızdır. Ağızdan alınan nebatlar ve kremler bunu önlemede etkin rol oynamaktadır.

Soru: Sizin tedavinizi uygularken aynı zamanda doktorumun verdiği ilaçları kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz bizim tedavimiz %100 bitkisel olduğu gibi yan etkisi de yoktur

Romatoid artrit beslenme

Romatoid artrit beslenme çizelgesi olarak fayda sağlıcak bir kaç besin veriyoruz.


Havlıcan    
½ çay kaşığı
Zencefil      1 tatlı kaşığı
Kekik          1 tatlı kaşığı
Şam fıstığı  1 tatlı kaşığı
Çam sakızı  1 tatlı kaşığıKarıştırınız Günde 3 kez içinde bu miktarı, Herhangibi sıvı ile tok karnına tüketiniz,

İltihaplı eklem romatizması bitkisel tedavisinde büyük fayda sağlar.

Romatoid artrit rapor örneği

Yüzde şişlik var mı?Sabah kalkdığında el parmaklarında kitlenme geç açılma var mı?Sabah kalkdığında ayak parmaklarında kitlenme var mı?Ayak bileklerinde şişlik var mı?El ve ayak parmaklarında şekil bozukluğu başladı mı?Ödem var mı?Karında şişlik var mı? Kabızlık var mı? ( Günde en az 3 kez olmalı )İdrar günde kaç kez çıkıyor? ( İdrar söktürücü kullanıyor mu? )Diabet hastalığı var mı ?Boy ve kiloRf Crp

Aso

Gelen bazı mailler
Sistem kayıt tarihi 23-06-2019
Romatoid artrite ve sedef hastalığı beraber var tedavisi var mı?

Sistem kayıt tarihi 21-06-2019
Hastalık öyküsü  Ellerimde ve ayaklarımda şişme var. Sabah kalkdığımda 2 saat ellerim ayaklarım açılmıyor. vücudumda ödem oluşuyor yardımcı olun.

Tıbbi Sorumluluk Reddi

Источник: //acdtherapy.com/article/tr/1551-Romatoid+artrit+bitkisel+tedavi.html

Romatoid Artrit Egzersizleri Nelerdir?

Romatoid artritte steroid tedavisi zorunlu mudur?

Romatoid Artrit Geçmesini istiyorsanız sizlerde doktor tarafından önerilen egzersizleri yapabilirsiniz.

Romatoid Artrit Egzersizleri

Eklem iltihabı olarak bilinmektedir. Küçük eklemleri ve dirsekleri yakından ilgilendirecek olan bu hastalık oldukça önemsenmesi gerekmektedir. İnsanların hayatarıhayatlarında kalıcı hasara neden olacağı için eklemler arasında iltihaplanma romatizması olduğu zaman mutlaka vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Günümüzde tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisi ilk olarak başlanmaktadır. Hastanın ağrısını dindirmesi için birçok piyasada bulunan ilaçlar vardır. Metotreksat adlı ileç ile kişi bunu doğru kullandığı zaman ve doktorun vermiş olduğu diğer ilaçlarla birlikte alması sonucunda çok iyi sonuçları alması mümkün olacaktır.

Doktor tarafından verilmiş olan ilacın bir faydası olmadığında yeni bir ilaca derhal başlanması gerekmektedir. 

Erken teşhisin önemini asla unutmamalısınız. Eğer ki sizlere iltihaplı romatizma teşhisi konulduysa unutmayın ki doktor kontrollerini çok iyi yapmalısınız. İlk üç yıl boyunca asla aksatılmaması şarttır.

Romatoid artrit fizik tedavi: Romatizma hastalıkları çekenler kendilerini yormadan bir takım egzersizleri yapması gerekmektedir. Bunun için öncelikle romatoid Artrit tutulumunun nerede olduğu bilinmektedir. El bileklerinde, parmaklarda ve ya dirseklerde olabilir. Bu nedenle sizlerin uygun olan egzersiz hareketlerini fizyoterapist eşliğinde ilk olarak yapmalısınız.

 1. Egzersiz: Parmaklarınız yukarıya bakacak şekilde elinizi havaya kaldırın. Bunu takip ederek diğer elinizi de aynı şekilde kaldırmalısınız. Ellerinizi parmaklar havada olacak şekilde 10 saniye boyunca tutunuz. 
 2. Egzersiz: İlk başlangıç pozisyonundaki gibi bileklerinizi tutunuz. Bileğinizi hiçbir şekilde hareket ettirmeden parmaklarınızı aşağıya doğru hareket ettirin. 
 3. Egzzersiz: Elinizi öne doğru uzatınız. Parmaklarınız açık bir şekilde 5 saniye bekleyin. Daha sonra tek tek bütün parmaklarınızı kapatarak elinizi yumruk haline getirin. Bu işlemler arasında hep 5 saniye beklemelisiniz. 
 4. Egzersiz: Bilek ve parmaklarınız yukarıya bakacak şekilde elinizi tutun. İşaret parmağınızı baş parmağınızın birbirine değmesini sağlayın. Bu şekilde bir O harfi meydana gelecektir. Bunu günde 5 defa tekrarlamalısınız. 

Romatoid artrit alternatif tedavi

Romatizmalı hastalıkların yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. En sık görünen Romatoid Artrit tutulması olmaktadır. Sülük tedavisi romatizmal hastalıklarda çok etkili olmaktadır. Sülükler kan emerek kendi salyasındaki enzimleri de bırakmaktadır. Salyasında birçok faydalı olan enzim bırakmaktadır.

Pıhtılaşmayı engelleyecek ya da ağrı kesici özelliğinde olan bu salyanın mikyop öldürücü özelliği de bulunmaktadır. Eğer ki kimyasal ilaçlar tüketmek istemiyorsanız o zaman sizlerde alternatif tıp tarafından bulunan karışımları tüketebilirsiniz. Bunlar her zaman ağrı kesici özelliği olan papatya çayı ve melisa otundan bir tutuma kaynatın ve için.

Sizlere çok faydalı olacaktır.

Erken tanı konulduğu zamanlarda hastanın her zaman için daha çabuk iyileşmesi ve eski hayatına dönmesi mümkün olacaktır. Geç yapılan tedavilerde eğer ki gerçekten ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa o zaman kaçınılmaz son ameliyat olmaktadır.

Romatoid artrit tedavi edilmezse ne olur: İltihaplı romatizma hastalığı sadece bulunduğu eklemi ilgilendirecek bir durum olmamaktadır. İç organları da yakından ilgilendirmektedir.

Özellikle akciğer ve kalbi bir o kadar da beyin zarını da yakından etkilemesi nedeniyle geç kalınmadan tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hastalığı yaşamakta olan kişileri sakat bırakarak kötürüm etme olasılığını da sizlerin göz önünde bulundurmanızı istiyoruz.

Romatoid Artrit tedavisinde her zaman için planlanan hastalığın ilk olarak durdurulmasıdır. Hastalığın ileriki evrelerinde sakatlık gibi çok ciddi bir boyuta ulaşmadan tedavi edilmesi gerekmektedir. Günümüzde ilaç tedavileri son derece başarılı olmaktadır.

Bu ilaç tedavilerinin yanı sıra eklemin tekrardan gücünü kazanması için doktor tarafından ön görüldüğü zaman fizik tedavi de yapılması söz konusu olacaktır. Tedavinin bir diğer amacıda hastanın şikayetlerini azaltmak olacaktır. Eklem hasarının önlenmesi için önüne geçecektir.

Hastanın tedaviye başlandığı zaman doktor tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Eklemde bulunan iltihabın yoğunluğuna göre ve hastanın ağrısına göre bir plan yapılır ve hastanın her zaman için doktor gözetiminde olması iyileşmesi açısından son derece önemli olacaktır. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/romatoid-artrit-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..